|
4.3.2014 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 64/5 |
ZÁPIS ZE ZASEDÁNÍ KONANÉHO V ÚTERÝ 26. LISTOPADU 2013
2014/C 64/02
Obsah
|
1. |
Naléhavé téma č. 1: Bezpečnost v oblasti Velkých jezer |
|
2. |
Dodržování zásad právního státu a úloha nestranného a nezávislého soudnictví |
|
3. |
Institucionální spolupráce mezi Africkou unií a Evropskou unií |
|
4. |
Sociální a environmentální dopad pastevectví na země AKT |
|
5. |
Na cestě k novému způsobu řízení v oblasti financování rozvoje |
|
i. |
Využívání přírodních zdrojů |
|
ii. |
Fiskální reforma a přerozdělení bohatství |
|
iii. |
Decentralizovaná spolupráce |
|
6. |
Různé |
ZÁPIS ZE ZASEDÁNÍ KONANÉHO V ÚTERÝ 26. LISTOPADU 2013
(Zasedání bylo zahájeno v 9:15)
PŘEDSEDAJÍCÍ: Louis MICHEL
Spolupředseda
1. Naléhavé téma č. 1: Bezpečnost v oblasti Velkých jezer
Jose Costa Pereira (ESVČ) představil bezpečnostní situaci v oblasti Velkých jezer.
Vystoupili: Mariya Gabriel, Laurent Ngon-Baba (Středoafrická republika), Norbert Neuser, Christophe Lutundula (Demokratická republika Kongo), Fiona Hall, Tesfaye Daba (Etiopie), Mo-Mamo Karerwa (Burundi), Jean-Jacob Bicep, Adjedoue Weidou (Čad), Jacob Oulanyah (Uganda), Dambert René Ndouane (Konžská republika), Slavi Binev, Simon Vuwa Kaunda (Malawi), Hans-Peter Mayer, Mohammed Mukhtar Ahmed (Nigérie), Louis Michel a Ana Gomes
Řečníci přivítali nejnovější vývoj ve východní části Demokratické republiky Kongo, zejména porážku hnutí M23. Členové však zdůraznili, že čistě vojenské řešení není dostačující, a důrazně vyslovili své obavy ohledně humanitární krize a porušování lidských práv (zejména žen a dětí). Řečníci konstatovali, že je třeba, aby vláda Demokratické republiky Kongo provedla rozsáhlé politické a institucionální reformy, a to zejména v oblasti bezpečnosti. To bude vyžadovat trvalé zapojení mezinárodního společenství, jak je stanoveno v rámcové dohodě podepsané v únoru 2013. Je také třeba bránit drancování přírodních zdrojů, které je pácháno za účelem přiživování konfliktu v Demokratické republice Kongo a oblasti Velkých jezer.
2. Dodržování zásad právního státu a úloha nestranného a nezávislého soudnictví
Výbor pro politické záležitosti
Spoluzpravodajové: Dharamkumar Seeraj (Guyana) a Filip Kaczmarek
Filip Kaczmarek a Dharamkumar Seeraj (Guyana) představili zprávu.
Vystoupili: Mariya Gabriel, Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso), Juan Fernando Lopez Aguilar, Laurent Ngon-Baba (Středoafrická republika), Olle Schmidt, Nita R. K. Deerpalsing (Mauricius), François Alfonsi, Tesfaye Daba (Etiopie), Alban Sumana Kingsford Bagbin (Ghana), Moses Y. Kollie (Libérie), Hans-Peter Mayer, Abdourahamane Chegou (Niger), Derek Vaughan, Adjedoue Weidou (Čad), Ana Gomes, Komi Selom Klassou (Togo), Jacob Oulanyah (Uganda), Joyce Laboso (Keňa) a Francesca Mosca (Evropská komise)
Členové zdůraznili význam dosažení rovnováhy mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí a zdůraznili též důsledky toho, upadá-li respekt k právnímu státu, pokud jde o korupci, malou míru investic a hospodářský úpadek. Trvali na tom, že jsou nutné nezávislé postupy jmenování soudců a prokurátorů a disciplinární systém, který se na ně vztahuje, a poukázali na to, že kompetentní soudní moc bude výsledkem dlouhého procesu, který bude též vyžadovat systematickou občanskou výchovu od útlého věku. Členové vyzvali k výměně osvědčených postupů mezi zeměmi AKT, které zažívají podobné situace, a požádali o další podporu v oblasti budování kapacit.
Spoluzpravodajové Filip Kaczmarek a Dharamkumar Seeraj (Guyana) ukončili rozpravu.
Francesca Moscaová (Evropská komise) pronesla závěrečné poznámky.
3. Institucionální spolupráce mezi Africkou unií a Evropskou unií
Rámcová diskuse
Erastus Mwencha, místopředseda Komise Africké unie, vystoupil s prezentací institucionální spolupráce mezi Africkou unií a Evropskou unií.
Vystoupili: Gay Mitchell, Ana Gomes, Olle Schmidt, Adjedoue Weidou (Čad), Jean Jacob Bicep, Slavi Binev, Peter Štastný, Jo Leinen, Tesfaye Daba (Etiopie), Mariya Gabriel, James Kembi-Gitura (Keňa)
Třebaže by Africká unie neměla nezbytně následovat přesným způsobem vzor Evropské unie, klíčové zásady, jako je vzrůstající vzájemná závislost mezi členskými státy a solidarita na všech úrovních, by sledovány být měly. Někteří členové vyslovili politování nad tím, že se pomoc nevyužívá účinně a že společné hodnoty, na nichž je partnerství založeno, nejsou v praxi uskutečňovány. Někteří poukázali na složitost mnoha platforem s proměňujícím se zeměpisným složením. Členové za země AKT opět ujistili své kolegy, že to, že tyto země budují lepší vztahy se svými novými partnery, nenaruší jejich dlouhodobá partnerství s Evropskou unií. Členové také vybídli k bližší spolupráci ve věci globálních témat, jako je migrace a změna klimatu.
Erastus Mwencha odpověděl na otázky, které členové položili.
Rozpravu uzavřeli Francesca Moscaová (Evropská komise) a Jose Costa Pereira (ESVČ).
(Zasedání bylo přerušeno ve 12:15 a pokračovalo v 15:08.)
PŘEDSEDAJÍCÍ: Joyce LABOSOVÁ
Spolupředsedkyně
4. Sociální a environmentální dopad pastevectví na země AKT
Výbor pro sociální věci a životní prostředí
Spoluzpravodajové: Abdourahamane Chégou (Niger) a Fiona Hall
Fiona Hallová a Abdourahamane Chégou (Niger) představili zprávu.
Vystoupili: Boniface Yehouetome (Benin), Horst Schnellhardt, Norbert Neuser, Catherine Bearder, Michèle Rivasi, Selom Klassou (Togo), Edit Bauer, Christa Klaß a Peter Craig-McQuaide (Evropská komise)
Členové zdůraznili význam pastevectví a jeho přínos nejen pro hospodářství afrických zemí, ale též pro důležité oblasti, jako je zdravotnictví, životní prostředí a zabezpečení potravin. Členové také podtrhli zásadní roli pastevectví jako způsobu života a jeho spojení s kulturními a tradičními hodnotami, které mají staleté kořeny.
Spoluzpravodajové ukončili rozpravu.
5. Na cestě k novému způsobu řízení v oblasti financování rozvoje
Rozprava bez usnesení
i. Využívání přírodních zdrojů
Vystoupili: Louis Michel, Boniface Yehouetome (Benin), Horst Schnellhardt, Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso), Patrice Tirolien, Joseph Hyacinthe Owona Kono (Kamerun), Fiona Hall, Tesfaye Daba (Etiopie), Michèle Rivasi, Ana Rita Geremias Sithole (Mosambik), Slavi Binev, Abdourahamane Chegou (Niger), Christa Klaß, Adjedoue Weidou (Čad), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe) a Peter Craig-McQuaide (Evropská komise)
Členové vyzvali k parlamenty k zajištění odpovědnosti vlád za účelem toho, aby občané měli maximální prospěch z těžby přírodních zdrojů. Také zdůraznili význam zvyšování transparentnosti a podpory řádné správy věcí veřejných s cílem potírat korupci, daňové úniky a další nezákonné odklony finančních prostředků.
ii. Fiskální reforma a přerozdělení bohatství
Anthony Mothae Maruping, komisař Africké unie pro hospodářské záležitosti, vystoupil s prezentací na téma daňové reformy a přerozdělení bohatství.
Vystoupili: Edit Bauer, Ole Christensen, Niccolò Rinaldi, François Alfonsi, Abdikadir Aden (Keňa), Slavi Binev, Abdourahamane Chegou (Niger), Virgilio de Fontes Pereira (Angola), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe), Louis Michel, Ana Gomes a Peter Craig-McQuaide (Evropská komise)
Členové zdůraznili význam ustavení účinných daňových systémů a vymáhání právních předpisů, aby se zajistilo, že příjmy budou vybrány, zaúčtovány a účinně a spravedlivě přiděleny ku prospěchu občanů, a vyzvali k podpoře udržitelného rozvoje podporujícího začlenění a vymýcení chudoby.
Anthony Mothae Maruping ukončil rozpravu.
iii. Decentralizovaná spolupráce
Jalal Abdel-Latif (hospodářská komise OSN pro Afriku) vystoupil s prezentací na téma decentralizované spolupráce.
Členové zdůraznili přidanou hodnotu decentralizované spolupráce jakožto prostředku na podporu participativních přístupů zaměřených na podporu zainteresovanosti a úrovně práv např. tím, že se do jejích různých forem zapojí občanská společnost. Také zdůraznili, že takováto spolupráce významně přispěla ke snižování chudoby a k úsilí o dosažení rozvojových cílů tisíciletí, a to s menším objemem zdrojů, než jak tomu bylo v případě multilaterálních a bilaterálních dárců. Aby však mohla decentralizovaná spolupráce úspěšně fungovat, je zapotřebí silná a trvalá politická podpora. Bylo zdůrazněno, že decentralizovaná rozpočtová podpora je nástrojem, který by mohl umožnit přidělování pomoci tam, kde byla rozpočtová podpora ústřední vládě pozastavena.
Vystoupili: Horst Schnellhardt, Myriam Ouedraogo Zare (Burkina Faso), Norbert Neuser, Catherine Bearder, Abdikadir Aden (Keňa), Ana Rita Geremias Sithole (Mosambik), Abdourahamane Chegou (Niger), Peter Šťastný, Selom Klassou (Togo) a Louis Michel
Peter Craig-McQuaide (Evropská komise) uzavřel rozpravu.
6. Různé
Spolupředseda Louis Michel oznámil, že oběma spolupředsedům bylo povoleno, aby v Addis Abebě navštívili dne 27. listopadu 2013 věznici.
(Zasedání skončilo v 18:30)
Joyce LABOSO
Louis MICHEL
Spolupředsedové
Alhaj Muhammad MUMUNI a
Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Generální spolutajemníci