7.6.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 162/10


Výzva k předkládání návrhů – Institut Evropské investiční banky navrhuje v rámci svého programu Znalosti dvě nové finanční podpory EIBURS

2013/C 162/07

Institut Evropské investiční banky uskutečňuje většinu svých institucionálních vztahů s vysokými školami v rámci svého programu Znalosti, který zahrnuje tři různé podprogramy:

EIBURS (EIB University Research Sponsorship programme – Program EIB na podporu výzkumu na vysokých školách),

STAREBEI (STAges de REcherche BEI – Výzkumné stáže EIB), program financování určený mladým výzkumným pracovníkům, kteří pracují na společných projektech EIB a vysokých škol, a

EIB University Networks (Sítě vysokých škol EIB), mechanismus spolupráce pro sítě vysokých škol, které svým zaměřením významně podporují cíle skupiny EIB.

EIBURS poskytuje granty vysokoškolským výzkumným střediskům zabývajícím se tématy výzkumu, o něž má banka velký zájem. Finanční podpory EIB do výše 100 000 EUR ročně v průběhu tří let se poskytují na základě výběrového řízení katedrám vysokých škol nebo výzkumným střediskům při vysokých školách v EU a v kandidátských a potenciálních kandidátských zemích, jež projeví o podporu zájem a mají uznané odborné znalosti v oblastech vybraných bankou, a umožní jim aktivity v těchto oblastech rozšířit. Vybrané návrhy povedou k celé řadě výstupů (výzkum, organizování kurzů a seminářů, vytváření sítí, šíření výsledků atd.), které budou předmětem smluvního ujednání s bankou.

Pro akademický rok 2013/2014 byly v rámci programu EIBURS zvoleny tyto dvě nové oblasti výzkumu:

Rozvoj inteligentních měst: využití evropských a mezinárodních zkušeností v regionu Středozemního moře

Rozvoj měst se stal pro země regionu Středozemního moře klíčovou prioritou, a to jak na národní a mezinárodní úrovni, tak na úrovni EIB v rámci jejího programu FEMIP. Pojem „inteligentní město“ (původně definovaný jako „uvážené“ využívání informačních a komunikačních technologií (IKT) pro efektivní, komplexní a integrovaný rozvoj měst, avšak v širším pojetí zahrnující i udržitelnost, inovace a správu, jakož i investice do veřejné dopravy, energetické účinnosti a výzkumných zařízení) má potenciálně významný rozměr. Je však třeba vytvořit rámec, který by umožnil zkoumat spojitost mezi technologickými a veřejně politickými aspekty a skutečným stavem řízení měst, financování obcí a programování investic v regionu.

Od vysokoškolského výzkumného střediska, které dostane podporu EIBURS, se očekává, že s využitím evropských a jiných mezinárodních zkušeností vytvoří výzkumný program zaměřený na tyto klíčové otázky:

Jak mohou iniciativy pro inteligentní města přispívat k plnění priorit městského rozvoje?

Jak můžeme vymezit pojem „inteligentní město“, který by se nejlépe hodil pro využití v regionu?

Jaké aspekty a příklady evropských a mezinárodních osvědčených postupů jsou pro toto využití nejvhodnější?

Co tvoří soubor hmotných investic, jež lze potenciálně uskutečnit v rámci programu investic do inteligentních měst, a jaké by mělo být pořadí alternativních řešení?

Jak jsou potenciální iniciativy pro inteligentní města slučitelné se stávajícími metodami řízení, správy a financování obcí?

Jak by měly být investice do inteligentních měst ekonomicky posuzovány, aby je bylo možné srovnat s alternativními investičními možnostmi a aby bylo zajištěno, že přinesou hodnotu pro společnost?

Jak lze investice do inteligentních měst nebo investiční programy nejlépe vypracovat a realizovat?

Z regionálního hlediska by se návrhy měly zaměřit zejména na země FEMIP. Zájemci jsou vybízeni k vytváření partnerství s dalšími vysokými školami a výzkumnými středisky. Banka může umožnit zapojení vybraného vysokoškolského či výzkumného střediska do svých aktivit vytváření sítí prostřednictvím Unie pro Středomoří nebo Centra pro středomořskou integraci.

Budování administrativních kapacit v Evropě

Schopnost veřejné správy efektivně a účinně plnit jednotlivé funkce požadované vládou, včetně plánování a zajištění infrastruktury a poskytování veřejných služeb, významně ovlivňuje každodenní život občanů a fungování soukromého sektoru. OECD definuje budování kapacit jako prostředek, který umožňuje rozvoj dovedností, zkušeností, technických a řídících schopností v rámci organizační struktury (dodavatelé, konzultanti nebo nákupní střediska) – často formou poskytování technické pomoci, krátkodobé či dlouhodobé odborné přípravy a odborných vstupů (např. systémy IT). Tento proces může zahrnovat rozvoj lidských, organizačních, materiálních a finančních zdrojů.

Potřeba posilovat instituce budováním administrativních kapacit (ACB), což je pojem původně používaný v souvislosti s rozvojem, zejména Organizací spojených národů a Světovou bankou, se stala nedílnou součástí evropského procesu rozšíření, kdy se programy ACB staly významnou složkou podpory zemím, jež usilují o přistoupení k EU a přijímají acquis Společenství. Nové členské státy EU dostávají i po přistoupení finanční prostředky na samosprávné operační programy ACB, zejména ze strukturálních fondů. Zlepšování efektivity veřejné správy při řízení a správě veřejných investičních programů je naléhavou výzvou a v sázce jsou miliardy eur. Na úrovni projektů EIB často podporuje rozvoj prováděcí kapacity, a to poskytováním technické pomoci útvarům pro provádění projektů.

Dosud existuje málo vědeckých důkazů o tom, jak opatření v oblasti ACB fungují či nefungují v různých kontextech. Co skutečně v dlouhodobé perspektivě buduje administrativní kapacity a silné instituce? Jde jen o to mít dostatečný počet dobře vyškolených a přiměřeně placených zaměstnanců, stanovit klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) a transparentně vykazovat výdaje a výsledky? Představují outsourcing a partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem zázračný prostředek pro zvýšení omezené kapacity veřejného sektoru? Jsou modely specifické pro jednotlivá odvětví, např. pro dopravu, životní prostředí a vnitřní věci, či nikoli? Je vzájemné učení mezi veřejnými správami různých zemí EU přínosem? Jaké závěry lze vyvodit z „nového veřejného řízení“, pokud jde o výsledky měřené pomocí KPI, stanovení priorit zdrojů a fiskální kázeň?

Tento výzkum má za cíl prohloubit znalosti o koncepčních rámcích, posuzování, měření a modelech efektivního budování administrativních kapacit v praxi. Výzkumné návrhy se mohou týkat jakéhokoli tématu, jež rozvíjí znalosti v této oblasti. Přednost však budou mít návrhy, které vycházejí z panevropského pohledu a řeší teoretické i praktické aspekty ACB spojené s plánováním a zajištěním infrastruktury a s poskytováním souvisejících veřejných služeb. Jsou vítány zejména návrhy, které mají přímou vazbu na operační rozhodování a mohou zlepšit absorpci prostředků EU, poskytnutých na kvalitní investice.

Návrhy je třeba předložit v angličtině nebo francouzštině do 13. září 2013. Na návrhy předložené po tomto datu nebude brán zřetel. Návrhy je třeba zaslat na tyto adresy:

 

elektronická verze:

events.eibinstitute@eib.org

a

 

tištěná verze:

Institut EIB

98-100, boulevard Konrad Adenauer

2950 Luxembourg

LUXEMBOURG

For the attention of Ms Luísa FERREIRA, Coordinator.

Podrobnější informace o výběrovém řízení v rámci EIBURS a o ostatních programech a mechanismech jsou k dispozici na této internetové stránce: http://institute.eib.org