23.3.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 85/9


ZVLÁŠTNÍ VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EAC/S06/13

Listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání (Erasmus Charter for Higher Education) na období 2014–2020

2013/C 85/07

Výhradová doložka

Program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport na období 2014–2020, který Evropská komise navrhla dne 23. listopadu 2011 (1) (dále jen „program“), dosud nebyl přijat evropskými zákonodárci. Komise se však rozhodla již nyní zveřejnit tuto výzvu k předkládání návrhů, aby program mohl být hladce prováděn ihned po přijetí jeho právního základu evropskými zákonodárci a aby případní příjemci grantů Unie mohli včas zahájit přípravu svých návrhů.

Tato výzva k předkládání návrhů není pro Komisi nijak právně závazná. V případě zásadních změn právního základu ze strany evropských zákonodárců může být tato výzva zrušena a mohou být vyhlášeny nové výzvy k předkládání návrhů s jiným obsahem a přiměřenými lhůtami, ve kterých mohou případní zájemci na zveřejněné výzvy reagovat.

V obecnější rovině jakákoliv akce vyplývající z této výzvy k předkládání návrhů podléhá následujícím podmínkám, na jejichž splnění Komise nemá vliv:

Evropský parlament a Rada Evropské unie přijmou konečné znění právního základu pro zavedení programu,

po postoupení věci výboru pro uvedený program je přijat roční pracovní program na rok 2014 a na následující roky, obecné prováděcí pokyny a kritéria a postupy výběru a

rozpočtový orgán přijme rozpočet Evropské unie na rok 2014 a na následující roky.

1.   Cíle a popis

Navrhovaný program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport na období 2014–2020 je založen na článcích 165 a 166 Smlouvy o fungování Evropské unii a na zásadě subsidiarity.

Listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání (Erasmus Charter for Higher Education) představuje obecný kvalitativní rámec pro činnosti v oblasti evropské a mezinárodní spolupráce, které může vysokoškolská instituce v rámci uvedeného programu provádět. Získání listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání je nezbytným předpokladem pro všechny vysokoškolské instituce, které se nacházejí v jedné z níže uvedených zemí a které chtějí předložit žádost a zapojit se v rámci uvedeného programu do mobility ve vzdělávání jednotlivců a/nebo spolupráce na inovacích a osvědčených postupech. U vysokoškolských institucí se sídlem v jiných zemích se listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání nevyžaduje; kvalitativní rámec bude stanoven na základě interinstitucionálních dohod mezi vysokoškolskými institucemi. Listina se uděluje na celou dobu trvání programu. Uplatňování listiny se bude monitorovat a porušení jakékoli z jejích zásad a závazků může vést k tomu, že bude Evropskou komisí odebrána.

2.   Způsobilí žadatelé

O udělení listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání mohou požádat vysokoškolské instituce usazené v jedné z těchto zemí:

členské státy Evropské unie,

Chorvatsko (2),

země ESVO-EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Turecko a Švýcarská konfederace (3).

Způsobilí jsou pouze ti žadatelé, kteří jsou příslušnými vnitrostátními orgány ve výše uvedených zemích uznány jako vysokoškolské instituce.

3.   Datum uzávěrky pro předkládání žádostí a předběžné datum zveřejnění výsledků výběru

Datum uzávěrky pro předkládání žádostí o listinu pro vysokoškolské vzdělávání je 15. května 2013.

Předběžné datum zveřejnění výsledků výběru je 29. listopad 2013.

4.   Výběrové řízení

Před zveřejněním této výzvy národní agentury pro program celoživotního učení ověřily dosavadní výsledky příslušných vysokoškolských institucí, které jsou v současné době držiteli listiny programu Erasmus pro univerzity (Erasmus University Charter). Posoudily je zejména s ohledem na tyto dvě kritéria:

1)

zda se vysokoškolská instituce v období od akademického roku 2007/2008 po akademický rok 2010/2011 účastnila aktivity programu Erasmus v oblasti mobility nebo centralizovaného projektu programu Erasmus;

2)

zda vysokoškolská instituce dodržovala základní zásady listiny programu Erasmus pro univerzity.

Žádosti vysokoškolských institucí, které splňují obě výše uvedená kritéria, nebudou posuzovány nezávislými odborníky, ale použijí se pro účely monitorování.

Žádosti vysokoškolských institucí, které nesplňují výše uvedená kritéria, budou posouzeny nezávislými odborníky obdobně jako vysokoškolské instituce, které nejsou držiteli listiny programu Erasmus pro univerzity.

5.   Úplné informace

Informace o uvedeném programu jsou k dispozici na této adrese:

http://ec.europa.eu/education/erasmus-for-all/index_en.htm

Žádosti musí být předloženy podle pokynů Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast, které lze nalézt na adrese:

http://eacea.ec.europa.eu/funding/2014/call_he_charter_en.php


(1)  KOM(2011) 788.

(2)  Chorvatsko se má stát členem Evropské unie dne 1. července 2013.

(3)  Listina programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání může být udělena vysokoškolské instituci v jedné z těchto zemí, pokud uvedená země podepsala dohodu s Evropskou unií o účasti na mobilitě ve vzdělávání jednotlivců a spolupráci na inovacích a osvědčených postupech v rámci uvedeného programu od roku 2014.