21.9.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 285/11


VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/30/12

Program Jean Monnet, klíčová činnost č. 3 – Podpora programu Jean Monnet pro evropská sdružení působící na evropské úrovni v oblasti evropské integrace a vzdělávání a odborné přípravy

Roční granty na provozní náklady na rok 2013

2012/C 285/08

1.   Cíle a popis

Cílem této výzvy k předkládání návrhů je vybrat organizace, se kterými budou uzavřeny dohody o ročním grantu na provozní náklady na rozpočtový rok 2013. Výzva se netýká organizací, které s Výkonnou agenturou pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (dále jen „agentura“) uzavřely rámcovou dohodu o partnerství na období let 2011–2013.

Cílem této výzvy k předkládání návrhů je podpora programu evropských sdružení v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, která se věnují:

tématům evropské integrace, a/nebo

naplňování cílů evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

Právním základem pro tuto výzvu je „program celoživotního učení“ (1), zejména jeho „podprogram Jean Monnet“.

Pokud jde o provádění klíčové činnosti č. 3 programu Jean Monnet, jsou specifické cíle této výzvy k předkládání návrhů následující:

podporovat vysoce kvalitní evropská sdružení, která prostřednictvím vzdělávání a odborné přípravy přispívají k prohlubování znalostí a zvyšování povědomí o evropském integračním procesu,

podporovat vysoce kvalitní evropská sdružení, která přispívají k provádění nejméně jednoho ze strategických cílů strategického rámce evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy (dále jen „ET 2020“) (2).

Za správu této výzvy k předkládání návrhů odpovídá agentura, která jedná na základě pravomocí udělených Evropskou komisí (dále jen „Komise“).

2.   Způsobilí žadatelé

Způsobilými žadateli jsou evropská sdružení v oblasti vzdělávání a odborné přípravy věnující se:

tématům evropské integrace, a/nebo

naplňování cílů evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

Evropská sdružení musejí:

být neziskovými organizacemi,

mít po dobu alespoň dvou let bez přestávky (ke dni lhůty k předkládání návrhů) sídlo a právní subjektivitu v jednom nebo několika státech způsobilých k programu celoživotního učení (3) (27 členských států EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko, Chorvatsko, Švýcarsko, Srbsko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie),

působit převážně v členských státech Evropské unie a/nebo v jiných zemích způsobilých k programu celoživotního učení,

existovat jako subjekty, které sledují cíl obecného evropského zájmu ve smyslu článku 162 prováděcích pravidel k finančnímu nařízení stanovených nařízením Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002 (4) v platném znění,

Kromě toho, aby byla evropská sdružení v rámci této výzvy způsobilá, musí jejich členská struktura vyhovovat jedné ze dvou kategorií uvedených níže:

buď se evropské sdružení skládá výhradně ze sdružení s členskou strukturou (tzn. členové sami jsou „zastřešujícími“ organizacemi na nadnárodní, národní, regionální nebo místní úrovni). Evropská sdružení složená výhradně ze sdružení s členskou strukturou musí mít členy nejméně v šesti různých členských státech EU (5).

Členská sdružení evropského sdružení musí mít status „plnoprávného člena“ (přidružené členské organizace a pozorovatelé se za „plnoprávné členy“ nepovažují). Členové sami musí mít řádnou právní subjektivitu, musí být neziskovými organizacemi a musí být činní v oblasti vzdělávání a odborné přípravy. Za způsobilé členské organizace se nepovažují soukromé osoby a subjekty zřízené za účelem dosahování zisku.

nebo se evropské sdružení skládá z členů, kteří všichni nemají členskou strukturu. To umožňuje, aby se evropské sdružení skládalo (zčásti nebo zcela) z institucí a organizací činných v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, které nemají členskou strukturu (jako jsou základní a střední školy a vysokoškolské instituce). Evropská sdružení, která zahrnují instituce nebo organizace bez členské struktury, musí mít členy nejméně v devíti různých členských státech EU.

Členské instituce a organizace, které nemají členskou strukturu, musí mít status „plnoprávného člena“ (přidružené členské organizace a pozorovatelé se za „plnoprávné členy“ nepovažují). Členové musí být neziskovými organizacemi a musí být činní v oblasti vzdělávání a odborné přípravy podle výše uvedených pokynů. Za způsobilé členské organizace se nepovažují soukromé osoby.

3.   Způsobilé činnosti

Financování této výzvy k předkládání návrhů ze strany Evropské unie má podobu grantů na provozní náklady. Tyto granty podporují část nákladů vybraných příjemců vzniklých při provádění evropských činností podle dohodnutého pracovního programu.

Činnosti navrhovaného pracovního programu musí přispívat:

k prohlubování znalostí a zvyšování povědomí o evropském integračním procesu prostřednictvím vzdělávání a odborné přípravy a/nebo

k provádění nejméně jednoho z následujících strategických cílů strategického rámce „ET 2020“:

1)

realizovat celoživotní učení a mobilitu v učení;

2)

zlepšit kvalitu a efektivitu vzdělávání a odborné přípravy;

3)

podporovat spravedlivost, sociální soudržnost a aktivní občanství;

4)

zlepšit kreativitu a inovace, včetně podnikatelských schopností, na všech úrovních vzdělávání a odborné přípravy.

4.   Kritéria přidělení

Kvalita podrobného dvanáctiměsíčního pracovního programu se posuzuje na základě těchto tří kritérií přidělení:

1)

prospěšnost, jasnost a soudržnost krátkodobých cílů (12 měsíců);

2)

kvalita řízení pracovního programu (jasnost a soudržnost činností a rozpočtů navrhovaných pro dosažení cílů, harmonogram);

3)

očekávaný dopad činností na vzdělávání a/nebo odbornou přípravu na evropské úrovni.

Všechna tři kritéria pro udělení grantu budou mít při posuzování stejnou důležitost; podrobnější popis informací týkajících se jednotlivých kritérií pro udělení grantu, která musí sdružení předkládající žádost splnit, je uveden v příloze 1 příručky pro žadatele.

5.   Rozpočet

Celkový orientační rozpočet EU pro spolufinancování evropských sdružení v rámci této výzvy je stanoven ve výši 748 400 EUR.

Maximální výše grantu na provozní náklady pro jedno sdružení na roční pracovní program trvající 12 měsíců (odpovídající jednomu rozpočtovému roku 2013) nepřesáhne částku 100 000 EUR.

Finanční podpora Evropské unie nepřesáhne 75 % odhadovaného ročního způsobilého rozpočtu daného evropského sdružení.

6.   Lhůta a předkládání návrhů

Lhůta pro podání žádostí prostřednictvím internetu (elektronického formuláře) je

15. listopad 2012 ve 12:00 v poledne – bruselského času

Žádosti musí být předloženy pomocí on-line formuláře žádosti o grant (e-formulář). Tento elektronický formulář je považován za originál.

Oficiální internetový formulář žádosti o grant (elektronický formulář) je k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině na této internetové adrese:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php a musí být řádně vyplněn v jednom z úředních jazyků Evropské unie.

Avšak za účelem předložení požadovaných doplňujících informací musí být agentuře elektronickou poštou zaslána úplná verze dokumentace žádosti (elektronická verze podaného elektronického formuláře spolu s dalšími dokumenty – viz oddíl 13 pokynů pro žadatele) ve stanovené lhůtě (15. listopadu 2012 ve 12:00 v poledne):

EACEA-P2-ASSOC-EUR@EC.EUROPA.EU

7.   Doplňující informace

Pokyny pro žadatele i elektronický formulář žádosti a přílohy jsou k dispozici na této adrese:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php


(1)  Viz rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1720/2006/ES ze dne 15. listopadu 2006, kterým se zavádí akční program v oblasti celoživotního učení (Úř. věst. L 327, 24.11.2006, s. 45).

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:327:0045:0068:CS:PDF

(2)  http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc1120_en.htm

(3)  Účast Albánie, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory na stávající výzvě k předkládání návrhů je podmíněna podpisem memoranda o porozumění mezi Komisí a příslušnými orgány každé z těchto zemí. Není-li memorandum o porozumění podepsáno k prvnímu dni měsíce, kdy bylo vydáno rozhodnutí o udělení grantu, nezískají účastníci z této země finanční podporu a nebudou zohledněni, pokud jde o minimální velikost konsorcií/partnerství.

(4)  Podle této definice je subjektem, který sleduje cíl obecného evropského zájmu:

evropský subjekt, který plní úkoly vzdělávání, odborné přípravy, informování nebo výzkumu a studií v oblasti evropské politiky, nebo evropský normalizační orgán, anebo

evropská síť, která zastupuje neziskové subjekty působící v členských státech nebo kandidátských zemích a která prosazuje zásady a politiky, které jsou v souladu s cíli Smluv.

(5)  Evropská sdružení mohou kromě toho zahrnovat členská sdružení se sídlem v jiných členských státech EU a v jiných zemích.