30.12.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 322/19


Výzva k předkládání návrhů 2009 – Program Evropa pro občany (2007–2013)

Provádění akcí programu: Aktivní občané pro Evropu, Aktivní občanská společnost v Evropě a Aktivní evropská paměť

2009/C 322/07

ÚVOD

Tato výzva k předkládání návrhů je založena na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1904/2006/ES ze dne 12. prosince 2006, kterým se zavádí program „Evropa pro občany“ na podporu aktivního evropského občanství (1) na období 2007-2013. Podrobné podmínky týkající se této výzvy k předkládání návrhů lze nalézt v průvodci programem Evropa pro občany uveřejněném na portálu Europa na adrese (viz bod VIII). Průvodce programem je nedílnou součástí této výzvy k předkládání návrhů.

I.   Cíle

Program Evropa pro občany si klade tyto konkrétní cíle:

setkávání občanů z různých místních společenství po celé Evropě, aby mohli sdílet a vyměňovat si zkušenosti, názory a hodnoty, poučit se z historie a utvářet budoucnost,

podpora činnosti, diskusí a úvah souvisejících s evropským občanstvím, demokracií, společnými hodnotami, historií a kulturou prostřednictvím spolupráce organizací občanské společnosti na evropské úrovni,

přiblížení Evropy jejím občanům tím, že budou propagovány evropské hodnoty a úspěchy, jichž Evropa dosáhla, a zároveň bude uchovávána vzpomínka na její minulost,

podpora spolupráce mezi občany a organizacemi občanské společnosti ze všech zúčastněných zemí, příspěvek k mezikulturnímu dialogu a zdůrazňování rozmanitosti i jednoty Evropy, přičemž by se zvláštní pozornost měla věnovat činnostem, které se zaměřují na vytváření užších vazeb mezi občany členských států Evropské unie ve složení k 30. dubnu 2004 a občanů členských států, které přistoupily po tomto datu.

II.   Způsobilí žadatelé

Program je určen všem navrhovatelům usazeným v některé ze zemí účastnících se programu, kteří jsou:

veřejným orgánem nebo

neziskovou organizací s právním statusem (právní subjektivitou).

Každá akce programu je nicméně určena pro konkrétnější skupinu organizací. Způsobilost organizací předkládajících návrh je proto vymezena v průvodci programem pro každé jednotlivé opatření/podopatření.

Vrámci tohoto programu jsou způsobilými zeměmi:

členské státy EU (2),

Chorvatsko,

Albánie,

Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM).

III.   Způsobilé akce

V rámci programu Evropa pro občany jsou podporovány projekty propagující aktivní evropské občanství.

Tato výzva k předkládání návrhů se vztahuje na následující akce programu Evropa pro občany:

Akce 1 –   Aktivní občané pro Evropu

Opatření 1 –   Partnerství měst

Cílem tohoto opatření jsou činnosti, které zahrnují nebo prosazují přímou výměnu mezi evropskými občany prostřednictvím jejich účasti v činnostech v rámci partnerství měst.

Opatření 1.1 –   Setkávání občanů v rámci partnerství měst

Cílem tohoto opatření jsou činnosti, které zahrnují nebo prosazují přímou výměnu mezi evropskými občany prostřednictvím jejich účasti v činnostech v rámci partnerství měst. Projekt musí zahrnovat města či obce alespoň ze dvou zúčastněných států, přičemž minimálně jeden z těchto států musí být členským státem EU. Projektu se musí zúčastnit alespoň 25 mezinárodních účastníků z přizvaných měst či obcí, přičemž z každého přizvaného města či obce musí pocházet minimálně 5 účastníků. Maximální doba trvání setkání je 21 dní. Maximální výše grantu poskytnutého každému projektu nepřesáhne 22 000 EUR. Za předpokladu, že se projektu zúčastní alespoň 10 měst, může být poskytnut grant v maximální výši 40 000 EUR. Minimální výše grantu bude činit 2 500 eur.

Granty poskytnuté pro setkávání občanů v rámci partnerství měst jsou určené ke spolufinancování organizačních nákladů hostitelského města a cestovních nákladů pozvaných účastníků. Výpočet grantu je založen na paušálních sazbách.

Opatření 1.2 –   Sítě partnerských měst

Toto opatření je určeno na podporu rozvoje sítí vytvořených na základě vazeb partnerských měst, které jsou důležité pro zajištění strukturované, intenzivní a různorodé spolupráce mezi obcemi, která přispívá k maximalizaci dopadu programu. v rámci projektu se musí uskutečnit alespoň 3 akce. Projekt musí zahrnovat města či obce alespoň ze 4 zúčastněných států, přičemž minimálně jeden z těchto států musí být členským státem EU. Projektu se musí zúčastnit alespoň 30 mezinárodních účastníků z přizvaných obcí či měst. Maximální doba trvání projektu je 24 měsíců; maximální doba trvání každé události je 21 dní.

Maximální částka, kterou lze poskytnout na projekt v rámci tohoto opatření, je 150 000 EUR. Minimální způsobilá částka je 10 000 EUR. Výpočet grantu je založen na paušálních sazbách.

Opatření 2 –   Projekty občanů a podpůrná opatření

Opatření 2.1 –   Projekty občanů

Toto opatření má přispět k řešení současného významného problému Evropské unie, jímž je překlenutí propasti mezi občany a Evropskou unií. Jeho cílem je prozkoumat originální a inovační metody, které podpoří účast občanů a povzbudí dialog mezi evropskými občany a orgány Evropské unie.

Projekt musí zahrnovat alespoň 5 zúčastněných států, přičemž minimálně jeden z nich musí být členským státem EU. Projektu musí zahrnovat alespoň 200 účastníků. Maximální doba trvání projektu je 12 měsíců.

Výše grantu bude stanovena na základě vyváženého, podrobného předpokládaného rozpočtu vyjádřeného v eurech. Udělený grant nesmí přesáhnout 60 % celkové výše způsobilých nákladů projektu. Minimální výše grantu bude činit 100 000 EUR. v rámci tohoto opatření lze na projekt poskytnout grant v maximální výši 250 000 EUR.

Opatření 2.2 –   Podpůrná opatření

Toto opatření je nástrojem určeným ke zlepšování kvality projektů předložených v rámci akce 1 Aktivní občané pro Evropu. Slouží na podporu výměny zkušeností, odborných znalostí a osvědčených postupů, stejně jako činností, které mohou vést k vytvoření dlouhotrvajících partnerství a sítí.

Projekt musí zahrnovat alespoň 2 zúčastněné státy, přičemž minimálně jeden z nich musí být členským státem EU. Maximální doba trvání projektu je 12 měsíců. v rámci každého projektu je třeba předpokládat alespoň 2 akce.

Výše grantu bude stanovena na základě vyváženého, podrobného předpokládaného rozpočtu vyjádřeného v eurech. Poskytnutý grant nesmí překročit maximální míru 80 % způsobilých nákladů na dotčenou akci. Minimální výše grantu je 30 000 EUR. V rámci tohoto opatření lze na projekt poskytnout grant v maximální výši 100 000 EUR.

Akce 2 –   Aktivní občanská společnost v Evropě

Opatření 3:   Podpora projektů uskutečňovaných z podnětu organizací občanské polečnosti

Cílem tohoto opatření je podpora konkrétních projektů propagovaných organizacemi občanské společnosti z různých zúčastněných států. Tyto projekty by měly přispět ke zvýšení povědomí o záležitostech evropského zájmu a podpořit vzájemné porozumění mezi různými kulturami a napomoci při vytyčování společných hodnot prostřednictvím spolupráce na evropské úrovni.

Projekt musí zahrnovat minimálně 2 zúčastněné státy, přičemž alespoň jeden z nich musí být členským státem EU. Maximální doba trvání projektů je 12 měsíců.

Při výpočtu výše grantu lze použít dvě různé metody, které se opírají o různé přístupy a na které se vztahují zvláštní pravidla:

a)

metoda založená na paušálním financování z rozpočtu v případě „projektů, v jejichž rámci se uskuteční různé akce“;

b)

metoda založená na financování z rozpočtu zohledňujícím skutečné náklady v případě „výrobních a realizačních projektů“. Grant poskytnutý v tomto případě nesmí přesáhnout 60 % způsobilých nákladů na dotčenou akci. Maximální výše grantu činí 55 000 EUR. Minimální výše grantu je 10 000 EUR.

Akce 4 –   Aktivní evropská paměť

Cílem projektů podporovaných v rámci této akce je připomínat oběti nacismu a stalinismu a prohloubit znalosti a porozumění současných a příštích generací, pokud jde o události, k nimž došlo v koncentračních táborech a na dalších místech masového vyhlazování, a jejich příčiny.

Maximální doba trvání projektu je 12 měsíců.

Při výpočtu grantu mohou být použity dvě různé metody:

a)

metoda založená na jednorázovém a paušálním financování z rozpočtu, používaná v případě „projektů, v jejichž rámci se uskuteční různé akce“.

b)

metoda založená na financování z rozpočtu zohledňujícím skutečné náklady, používaná v případě „výrobních a realizačních projektů“. Grant poskytnutý v tomto případě nesmí přesáhnout 60 % způsobilých nákladů na dotčenou akci. Maximální výše grantu činí 55 000 EUR. Minimální výše grantu je 10 000 EUR.

IV.   Kritéria pro udělení grantu

Kvalitativní kritéria (80 % z možného počtu bodů)

Příslušnost projektu vzhledem k cílům a prioritám programu (25 %).

Vhodnost navrhovaného projektu a metod (25 %).

Dopad (15 %).

Viditelnost a sledování (15 %).

Kvantitativní kritéria (20 % z možného počtu bodů)

Geografický dopad (10 %).

Cílová skupina (10 %).

V.   Rozpočet

Předpokládaný rozpočet pro tyto akce na rok 2010

Akce 1 Opatření 1.1

Setkávání občanů v rámci partnerství měst

7 000 000 EUR

Akce 1 Opatření 1.2

Tematický networking partnerských měst

5 165 000 EUR

Akce 1 Opatření 2.1

Projekty občanů

1 500 000 EUR

Akce 1 Opatření 2.2

Podpůrná opatření

1 535 000 EUR

Akce 2 Opatření 3

Podpora projektů uskutečňovaných z podnětu organizací občanské společnosti

3 400 000 EUR

Akce 4

Aktivní evropská paměť

1 800 000 EUR

VI.   Lhůty pro předkládání návrhů

Akce

Lhůta pro předkládání

Akce 1 Opatření 1.1

Setkávání občanů v rámci partnerství měst

1. února

1. června

1. září

Akce 1 Opatření 1.2

Tematický networking partnerských měst

1. února

1. září

Akce 1 Opatření 2.1

Projekty občanů

1. června

Akce 1 Opatření 2.2

Podpůrná opatření

1. června

Akce 2 Opatření 3

Podpora projektů uskutečňovaných z podnětu organizací občanské společnosti

15. února

Akce 4

Aktivní evropská paměť

30. dubna

Pokud lhůta pro předkládání návrhů připadne na víkend nebo státní svátek v zemi žadatele, není možné ji prodloužit a žadatelé musí tuto skutečnost vzít v úvahu při plánování předložení svého návrhu.

Žádosti musí být zaslány na adresu:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications — ‘Town Twinning Citizens' Meetings’

Avenue du Bourget 1 (BOUR 01/17)

1140 Bruxelles/Brussels

BELGIQUE/BELGIË

Přijímány budou pouze návrhy předložené na oficiálním formuláři, řádně vyplněném a podepsaném osobou oprávněnou k přijímání právních závazků jménem žádajícího subjektu.

Žádosti zaslané faxem nebo elektronickou poštou nebudou přijaty.

VII.   Další informace

Podrobné podmínky pro předkládání návrhů projektů a formulářů je možné nalézt v průvodci programem Evropa pro občany na těchto internetových adresách:

Generální ředitelství pro vzdělávání a kulturu:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm


(1)  Úř. věst. L 378, 27.12.2006, s. 32.

(2)  27 členských států: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko.