19.1.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 14/23


Pravomoci – Odborná skupina pro otázky obchodování s lidmi

(2008/C 14/09)

Komise tímto vyzývá jednotlivce k podávání přihlášek. Na jejich základě bude vytvořen seznam odborníků, kteří mohou být přizváni k účasti v Odborné skupině zabývající se otázkami evropské politiky prevence a boje proti obchodování s lidmi.

1.   Souvislosti

S ohledem na posílení boje proti obchodování s lidmi na evropské úrovni a v souladu s Bruselskou deklarací (1) (2002), která vyjádřila potřebu vytvoření odborné skupiny pro otázky obchodování s lidmi, která měla být zřízena Komisí, byla tato skupina zřízena rozhodnutím Komise 2003/209/ES (2). Tato poradní skupina se nazývá „Odborná skupina pro otázky obchodování s lidmi“.

Vzhledem k cenné práci vykonané od roku 2003 odbornou skupinou pro otázky obchodování s lidmi, která Komisi umožnila dále rozvíjet její politiku v této oblasti, a vzhledem k celosvětově narůstající důležitosti oblasti politiky týkající se problematiky obchodování s lidmi, by odborná skupina měla ve své práci pokračovat. Z důvodu rozšíření Evropské unie je třeba vydat nové rozhodnutí (3). Kromě toho by rovněž měla být rozšířena působnost odborné skupiny tak, aby mohla využívat širšího rozsahu odborných znalostí, což je zapotřebí z důvodu měnící se povahy obchodování s lidmi.

2.   Odborná skupina

Komise může skupinu konzultovat ve všech otázkách týkajících se obchodování s lidmi.

Úkolem skupiny je:

a)

zajišťovat v řadě otázek souvisejících s obchodováním s lidmi spolupráci mezi členskými státy, dalšími stranami uvedenými v čl. 3 odst. 2 písm. b) a Komisí;

b)

napomáhat Komisi, a to předkládáním stanovisek týkajících se obchodování s lidmi a zajištěním uceleného přístupu k uvedené problematice;

c)

napomáhat Komisi při vyhodnocování vývoje politiky v oblasti obchodování s lidmi na vnitrostátní, evropské a mezinárodní úrovni;

d)

napomáhat Komisi při určování a definování možných příslušných opatření a činností na evropské i vnitrostátní úrovni v rámci celého spektra politiky týkající se boje proti obchodování s lidmi.

e)

Odborná skupina předkládá Komisi na její žádost nebo z vlastního podnětu stanoviska nebo zprávy, přičemž bere na vědomí provádění a další vývoj Plánu EU týkajícího se osvědčených postupů, norem a způsobů práce pro boj proti obchodu s lidmi a jeho předcházení (4), jakož i s ním spojené druhy vykořisťování. Bude rovněž brát v úvahu problematiku rovnosti žen a mužů.

3.   Složení

Skupina se skládá z 21 členů. Členové jsou jmenováni Komisí. Odborná skupina je ustavena na tříleté období, jež může být Komisí prodlouženo.

4.   Způsobilost

Přihlášky mohou podat fyzické osoby, které jsou státními příslušníky členského státu EU nebo, pokud to bude vhodné, přistupující země nebo státu Evropského hospodářského prostoru.

Členové odborné skupiny jsou jmenováni z řad odborníků se způsobilostí a zkušenostmi v oblasti boje proti obchodování s lidmi, a to včetně pracovní problematiky vztahující se k obchodování s lidmi. Pocházejí:

a)

ze správních orgánů členských států (maximálně 11 členů);

b)

z mezivládních, mezinárodních a nevládních organizací činných na evropské úrovni (maximálně 5 členů);

c)

z řad sociálních partnerů a organizací zaměstnavatelů fungujících na evropské úrovni (maximálně 4 členové);

d)

z Europolu (1 člen);

e)

členy skupiny se mohou stát také osoby se zkušenostmi získanými z vědeckého výzkumu pro veřejné nebo soukromé vysoké školy nebo instituty v členských státech (maximálně 2 členové).

Očekává se, že budoucí odborníci mají nebo by měli mít:

odpovídající zkušenosti a znalosti v oblastech činností, ve kterých by mohli být požádáni o pomoc,

vysoký počet dosažených profesních výsledků v oblasti boje proti obchodování s lidmi a musí mít nejméně 5 let profesní praxe v dané oblasti,

odpovídající jazykové znalosti včetně prokazatelné schopnosti pracovat v angličtině.

Posouzení kandidátů bude probíhat na základě předloženého životopisu a přihlášky.

5.   Výzva k podání přihlášek

Přihlášky mohou být podány jen vyplněním vzorové přihlášky (příloha 1) a vzorového životopisu (příloha 2), přiložených k Výzvě k podání přihlášek. Uchazeči mají ve své přihlášce jasně uvést, ve které z oblastí obchodování s lidmi mají odborné znalosti, a připojit dokumenty, z nichž vyplývá, že splňují výše uvedené podmínky.

Přihlášky by měly být odeslány nejpozději do 15. února 2008 e-mailem nebo dopisem na následující adresu:

European Commission

Directorate-General Justice, Freedom and Security

Unit D2 Secretariat

LX 46 3/131

B-1049 Brussels

JLS-ANTITRAFFICKING@ec.europa.eu

Každá přihláška bude posouzena na základě kritérií stanovených ve Výzvě k podání přihlášek. Komise bude uchazeče informovat o výsledcích výzvy a zejména o tom, zda byli či nebyli zařazeni do seznamu odborníků.

S ohledem na politiku transparentnosti evropských orgánů a na potřebu informovat veřejnost o totožnosti a kvalifikaci odborníků působících jako poradci těchto orgánů budou jejich obecné osobní údaje (5) v souladu s ustanoveními nařízení (ES) č. 45/2001 (6) zveřejněny v Rejstříku skupin odborníků po dobu trvání členství a/nebo do té doby, než je požádáno o jejich odstranění z veřejně přístupných stránek.

6.   Konečné rozhodnutí o složení skupiny

O složení odborné skupiny Komise rozhodne na základě návrhů předložených v rámci výzvy k podání přihlášek.

Komise při hodnocení přihlášek zohlední tato kritéria:

doložená kvalifikovanost a zkušenosti (rovněž na evropské a/nebo mezinárodní úrovni) související s problematikou boje proti obchodování s lidmi,

potřebovat usilovat o rovnoměrné zastoupení v odborné skupině z hlediska reprezentativnosti, pohlaví a zeměpisného původu uchazečů,

potřeba, aby ve skupině byly rovnoměrně zastoupeny odborné znalosti týkající se různých forem obchodování s lidmi, např. vykořisťování pracovní síly nebo pohlavního zneužívání, týkající se různých aspektů obchodování s lidmi, jako např. prevence, trestní stíhání a pomoc obětem, a také znalosti z oblasti lidských práv, práv dítěte, trestního práva, práce a migrace,

potřeba zachovat kontinuitu s prací předchozí odborné skupiny pro otázky obchodování s lidmi (ustavená rozhodnutím Komise ze dne 25. března 2003),

členové odborné skupiny musí být státními příslušníky členského státu Evropské unie nebo, pokud to bude vhodné, přistupující země nebo státu Evropského hospodářského prostoru.

Členové včas informují Komisi o jakémkoliv střetu zájmů, jenž by mohl ohrozit jejich objektivitu.

Seznam členů odborné skupiny bude zveřejněn na internetové stránce GŘ pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost a v řadě C Úředního věstníku Evropské unie. Jména členů se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Členové jsou jmenováni na tříleté funkční období, které lze prodloužit, a zůstávají ve funkci, dokud nejsou nahrazeni, nebo dokud neuplyne jejich funkční období.

Členové mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni v těchto případech:

a)

pokud člen odstoupí;

b)

pokud člen již není schopen účinně přispívat k práci skupiny;

c)

pokud člen nesplňuje podmínky stanovené v článku 287 Smlouvy;

d)

pokud člen Komisi včas neinformoval o střetu zájmů.

7.   Důvěrnost informací

Z důvodu zajištění ochrany citlivých informací musí odborníci vybraní do odborné skupiny podepsat dohodu o zachování mlčenlivosti. Musí zachovávat naprostou důvěrnost informací a dokumentů, se kterými při své práci přijdou do styku.

8.   Fungování skupiny

Skupina si z řad svých členů prostou většinou zvolí předsedu a dva místopředsedy.

Po dohodě s Komisí lze podle mandátu stanoveného skupinou v rámci skupiny zřizovat podskupiny pro přezkoumání konkrétních otázek. Podskupiny mají nejvýše 9 členů a jsou rozpuštěny ihned poté, co je jejich mandát splněn.

Skupina a její podskupiny obvykle zasedají v prostorách Komise, a to v souladu s postupy a programem stanovenými Komisí. Sekretářské služby pro zasedání skupiny a jejích pracovních podskupin zajišťuje Komise. Zasedání skupiny a jejích podskupin se mohou účastnit zástupci dotčených útvarů Komise.

Skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí.

Komise může zveřejnit jakékoli shrnutí, závěr, dílčí závěr nebo pracovní dokument připravený skupinou, a to v původním jazyce příslušného dokumentu.

9.   Úhrada nákladů

Cestovní výdaje členů odborné skupiny budou uhrazeny Komisí.

Výdaje na zasedání se proplácejí v mezích ročního rozpočtu, který je skupině přidělen příslušnými útvary Komise.


(1)  Bruselská deklarace byla přijata na Evropské konferenci o předcházení obchodování s lidmi a boji proti němu – Celosvětová výzva pro 21. století pořádané ve dnech 18. až 20. září 2002, Úř. věst. C 137, 12.6.2003, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 79, 26.3.2003, s. 25.

(3)  Rozhodnutí Komise (2007/675/ES) ze dne 17. října 2007, kterým se zřizuje Odborná skupina pro otázky obchodování s lidmi, Úř. věst. L 277, 20.10.2007, s. 29.

(4)  Úř. věst. C 311, 9.12.2005, s. 1.

(5)  Údaje budou zveřejněny v Rejstříku skupin odborníků: http://ec.europa.eu/secretariat_general/regexp/

(6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).