4.2.2019 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 44/6 |
Žaloba podaná dne 7. února 2018 – Francouzská republika v. Evropský parlament
(Věc C-92/18)
(2019/C 44/08)
Jednací jazyk: francouzština
Účastníci řízení
Žalobkyně: Francouzská republika (zástupci: F. Alabrune, D. Colas, E. de Moustier, B. Fodda, zmocněnci)
Žalovaný: Evropský parlament
Návrhová žádání žalobkyně
— |
zrušit pořad jednání pléna Evropského parlamentu konaného ve středu 29. listopadu 2017 (dokument P8_OJ (2017)11-29) v rozsahu, v jakém je na něm zařazena rozprava ke společnému návrhu souhrnného rozpočtu Unie na rozpočtový rok 2018, pořad jednání zasedání konaného ve čtvrtek 30. listopadu 2017 (dokument P8_OJ (2017)11-30) v rozsahu, v jakém je na něm zařazeno hlasování o společném návrhu souhrnného rozpočtu spolu s vysvětlením hlasování, legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 30. listopadu 2017 o společném rozpočtu souhrnného rozpočtu (dokument P8_TA(2017)0458, P8_TA-PROV(2017)0458 v předběžném znění), a akt, jímž předseda Evropského parlamentu postupem podle čl. 314 odst. 9 SFEU prohlásil, že souhrnný rozpočet Unie na rozpočtový rok 2018 je přijat s konečnou platností; |
— |
zachovat účinky aktu, jímž předseda Evropského parlamentu prohlásil, že souhrnný rozpočet Unie na rozpočtový rok 2018 je přijat s konečnou platností, do doby, než bude tento rozpočet s konečnou platností přijat aktem, který bude v souladu se Smlouvami, a to v přiměřené době ode dne vyhlášení rozsudku; |
— |
uložit Evropskému parlamentu náhradu nákladů řízení. |
Žalobní důvody a hlavní argumenty
Francouzská vláda se žalobou domáhá zrušení čtyř aktů přijatých Evropským parlamentem v rámci výkonu jeho rozpočtové pravomoci na doplňujícím plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 29. a 30. listopadu v Bruselu.
Prvními dvěma akty, jejichž zrušení se francouzská vláda domáhá, jsou pořady jednání Evropského parlamentu ve středu 29. a ve čtvrtek 30. listopadu 2017 v rozsahu, v jakém první z nich předpokládá konání rozpravy v plénu o společném návrhu souhrnného rozpočtu na rozpočtový rok 2018 a druhý z nich předpokládá hlasování o tomto společném návrhu souhrnného rozpočtu spolu s vysvětlením hlasování.
Třetím aktem je legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 30. listopadu 2017 o společném návrhu souhrnného rozpočtu.
Francouzská vláda se konečně domáhá zrušení aktu, jímž předseda Evropského parlamentu v souladu s čl. 314 odst. 9 SFEU prohlásil, že souhrnný rozpočet na rozpočtový rok 2018 je přijat s konečnou platností. Jak vyplývá zejména ze zápisu ze zasedání Evropského parlamentu konaného ve čtvrtek 30. listopadu 2017, jedná se o prohlášení předsedy Evropského parlamentu a o jeho následný podpis pod souhrnným rozpočtem, k čemuž došlo po hlasování o legislativním usnesení o společném návrhu souhrnného rozpočtu.
V rámci jediného žalobního důvodu francouzská vláda tvrdí, že všechny čtyři napadené akty musí být zrušeny z důvodu, že porušují Protokol č. 6 připojený k SEU a SFEU a Protokol č. 3 připojený k ESAE, které se týkají umístění sídel orgánů a některých institucí, subjektů a útvarů Evropské unie.
Jak z protokolů o sídle orgánů, tak z judikatury Soudního dvora totiž vyplývá, že Evropský parlament nemůže vykonávat rozpočtovou pravomoc, kterou mu svěřuje článek 314 SFEU, na doplňujících plenárních zasedáních konaných v Bruselu, nýbrž na řádných plenárních zasedáních konaných ve Štrasburku.
Vzhledem k tomu, že legalita napadeného aktu předsedy Evropského parlamentu není zpochybňována z důvodu jeho účelu nebo obsahu, ale pouze z důvodu, že měl být přijat na řádném plenárním zasedání ve Štrasburku, je podle francouzské vlády s ohledem na nutnost zaručit kontinuitu evropské veřejné služby a na významné důvody právní jistoty odůvodněné, aby byly právní účinky tohoto aktu zachovány do přijetí nového aktu, který bude v souladu se Smlouvami.