25.8.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 199/41


Žaloba podaná dne 26. června 2007 – Maďarská republika v. Komise Evropských společenství

(Věc T-221/07)

(2007/C 199/77)

Jednací jazyk: maďarština

Účastnice řízení

Žalobkyně: Maďarská republika (zástupce: J. Fazekas)

Žalovaná: Komise Evropských společenství

Návrhové žádání žalobkyně

Zrušit rozhodnutí Komise K (2007) 1689 konečné ze dne 16. dubna 2007 o národním alokačním plánu pro přidělování povolenek na emise skleníkových plynů, který Maďarsko oznámilo podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES;

uložit Komisi náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Žalobkyně napadá platnost rozhodnutí ze dne 16. dubna 2007 o národním alokačním plánu pro přidělování povolenek na emise skleníkových plynů, který Maďarsko oznámilo podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES (1). Podle napadeného rozhodnutí maďarský národní alokační plán nesplňuje určitá kritéria stanovená v příloze III směrnice 2003/87.

Základem žaloby podané žalobkyní je skutečnost, že směrnice 2003/87, a zejména její čl. 9 odst. 3, nepřiznává Komisi pravomoc určovat zcela nezávisle celkové množství povolenek, které členský stát může přidělit, aniž by zohlednila alokační plány vypracované a oznámené členskými státy na základě čl. 9 odst. 1 a čl. 11 odst. 2 uvedené směrnice, a celkové množství povolenek, které mají být přiděleny podle alokačního plánu uvedeného členského státu.

V případě, že Soud určí, že směrnice 2003/87 přiznává Komisi uvedenou pravomoc, žalobkyně uplatňuje, že se Komise dopustila zjevně nesprávného posouzení při hodnocení celkového množství povolenek, jež mají být přiděleny v souladu s národním alokačním plánem. Maďarsko uvádí, že Komise ve svém posouzení zaprvé nezohlednila údaje a výpočty uvedené v alokačním plánu, a tím porušila zásadu proporcionality, a zadruhé použila zjevně nesprávné údaje a nepřiměřené výpočty, jež nezbytně vedly k nesprávnému určení celkového množství.

Žalobkyně rovněž uplatňuje, že v průběhu řízení Komise porušila zásadu loajální spolupráce, jelikož zaprvé určila metodu výpočtu a údaje, použité k určení celkového množství povolenek na emise, bez konzultace se členskými státy (konkrétně s Maďarskem) a zadruhé nezohlednila dodatečné údaje předložené žalobkyní, které si sama v průběhu řízení vyžádala.

Konečně žalobkyně uvádí, že Komise nesplnila dostatečně povinnost odůvodnění, vzhledem k tomu, že zaprvé neodůvodnila řádně, proč nezohlednila alokační plán oznámený Maďarskem, ani údaje a výpočty uvedené v tomto plánu; zadruhé neodůvodnila řádně vhodnost údajů a výpočtů, jež použila; a zatřetí neuvedla žádný důvod, proč nezohlednila dodatečné informace poskytnuté Maďarskem, jež si sama v průběhu řízení vyžádala.


(1)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství a o změně směrnice Rady 96/61/ES (Úř. věst. L 275, s. 32).