Keywords
Summary

Keywords

1. Ochranná známka Společenství – Definice a nabytí ochranné známky Společenství – Relativní důvody pro zamítnutí – Námitky majitele totožné nebo podobné starší ochranné známky zapsané pro totožné nebo podobné výrobky nebo služby – Podobnost mezi dotčenými výrobky a službami – Kritéria posouzení

[Nařízení Rady č. 40/94, čl. 8 odst. 1 písm. b) a čl. 43 odst. 2 a 3)]

2. Ochranná známka Společenství – Definice a nabytí ochranné známky Společenství – Relativní důvody pro zamítnutí – Námitky majitele totožné nebo podobné starší ochranné známky zapsané pro totožné nebo podobné výrobky nebo služby – Nebezpečí záměny se starší ochrannou známkou – Slovní ochranná známka ARTHUR ET FELICIE a obrazová ochranná známka obsahující slovní prvek „Arthur“

[Nařízení Rady č. 40/94, čl. 8 odst. 1 písm. b)]

3. Ochranná známka Společenství – Rozhodnutí Úřadu – Legalita – Přezkum soudem Společenství – Kritéria

(Nařízení Rady č. 40/94)

Summary

1. Při průzkumu námitek podaných majitelem starší ochranné známky na základě čl. 8 odst. 1 písm. b) nařízení č. 40/94 o ochranné známce Společenství je při posouzení podobnosti mezi dotčenými výrobky nebo službami namístě zohlednit všechny relevantní faktory, které charakterizují vztah mezi výrobky nebo službami. Tyto faktory zvláště zahrnují jejich povahu, účel, jejich užívání, jakož i jejich konkurenční nebo komplementární charakter.

Jestliže výrobky, na které se vztahuje starší ochranná známka, zahrnují výrobky, na které se vztahuje přihláška ochranné známky, jsou tyto výrobky považovány za totožné.

Krom toho srovnání výrobků se musí týkat těch výrobků, na které se vztahuje zápis dotčených ochranných známek, a nikoli těch výrobků, pro které byla ochranná známka skutečně užívána, ledaže se v důsledku žádosti podané v rámci čl. 43 odst. 2 a 3 nařízení č. 40/94 zjistí, že starší ochranná známka byla užívána pouze pro část výrobků, pro které byla zapsána. V tom případě je starší ochranná známka považována za zapsanou pro účely průzkumu námitek pouze pro tuto část výrobků.

(viz body 33–35)

2. Pro průměrného francouzského spotřebitele existuje nebezpečí záměny mezi slovním označením ARTHUR ET FELICIE, jehož zápis jako ochranné známky Společenství je požadován pro „oděvy (oblečení), obuv (s výjimkou ortopedické obuvi), pokrývky hlavy, všechny tyto výrobky pro děti prodávané prostřednictvím prodeje na dálku a ve specializovaných obchodech distribuujících výrobky z katalogu“ spadající do třídy 25 ve smyslu Niceské dohody, a obrazovou ochrannou známkou obsahující slovní prvek „Arthur“ zapsanou dříve ve Francii pro „textilní výrobky, konfekci a oděvy šité na míru, včetně holínek, střevíců a papučí“ spadající do téže třídy, vzhledem k totožnosti dotčených výrobků, k určité podobnosti odpovídajících označení a k vysoké rozlišovací způsobilosti starší ochranné známky, přinejmenším z důvodu její známosti na trhu.

(viz bod 69)

3. Rozhodnutí týkající se zápisu označení jako ochranné známky Společenství, která odvolací senáty Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu (ochranné známky a vzory) přijímají na základě nařízení č. 40/94, náležejí do přesně stanovené pravomoci, a nikoli do diskreční pravomoci. Způsobilost označení k zápisu jako ochranné známky Společenství musí být tudíž posuzována pouze na základě tohoto nařízení, jak jej vykládá soud Společenství, a nikoli na základě dřívější praxe odvolacích senátů.

(viz bod 71)