1. Evropská společenství – Orgány – Právo veřejnosti na přístup k dokumentům – Nařízení č. 1049/2001 – Existence dokumentů, k nimž je žádán přístup – Domněnka neexistence vycházející z tvrzení učiněného v tomto smyslu dotčeným orgánem – Domněnka vyvratitelná na základě relevantních a shodujících se důkazů
(Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1049/2001)
2. Evropská společenství – Orgány – Právo veřejnosti na přístup k dokumentům – Nařízení č. 1049/2001 – Výjimky z práva na přístup k dokumentům – Ochrana veřejného zájmu – Soudní přezkum – Dosah – Meze
[Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1049/2001, čl. 4 odst. 1 písm. a)]
3. Evropská společenství – Orgány – Právo veřejnosti na přístup k dokumentům – Nařízení č. 1049/2001 – Výjimky z práva na přístup k dokumentům – Povinné výjimky – Zohlednění zvláštního zájmu žadatele – Vynětí
[Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1049/2001, čl. 4 odst.1 písm. a)]
4. Evropská společenství – Orgány – Právo veřejnosti na přístup k dokumentům – Nařízení č. 1049/2001 – Výjimky z práva na přístup k dokumentům – Povinnost uvést odůvodnění – Dosah
(Článek 253 ES; nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1049/2001)
1. Domněnka legality se pojí s veškerými prohlášeními orgánů týkajícími se neexistence požadovaných dokumentů v rámci nařízení č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise. Proto se domněnka pravdivosti váže k tomuto prohlášení. Jedná se nicméně o vyvratitelnou domněnku, kterou může žalobce vyvrátit všemi prostředky na základě relevantních a shodujících se důkazů.
(viz body 29, 32)
2. V oblastech týkajících se povinných výjimek z přístupu veřejnosti k dokumentům stanoveným v čl. 4 odst. 1 písm. a) nařízení č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise, disponují orgány širokým prostorem pro uvážení. V důsledku toho se musí přezkum legality rozhodnutí orgánů odpírajících přístup k dokumentům z důvodu výjimek týkajících se veřejného zájmu stanovených v uvedeném ustanovení vykonávaný Soudem omezit na ověření respektování procesních pravidel a pravidel týkajících se odůvodnění, věcné přesnosti skutkových zjištění, jakož i nedostatku zjevně nesprávného posouzení skutkových zjištění a překročení pravomoci.
(viz body 46–47)
3. Výjimky z přístupu k dokumentům stanovené čl. 4 odst. 1 písm. a) nařízení č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise, jsou upraveny kogentně. Z toho vyplývá, že orgány jsou povinny odepřít přístup k dokumentům spadajícím pod tyto výjimky, je-li předložen důkaz o uvedených okolnostech.
Proto zvláštní zájem, který může uplatňovat žadatel o přístup k dokumentu týkajícímu se jej osobně, nemůže být zohledněn v rámci uplatnění povinných výjimek stanovených v uvedeném čl. 4 odst. 1 písm. a).
(viz body 51–52)
4. Pokud orgán odepře přístup k dokumentům požadovaný na základě nařízení č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise, musí v každém konkrétním případě na základě informací, kterými disponuje, prokázat, že dokumenty, ke kterým je požadován přístup, skutečně spadají pod výjimky stanovené ve zmíněném nařízení. Přísluší mu tedy poskytnout odůvodnění umožňující porozumět a ověřit jednak, zda požadovaný dokument je skutečně dotčen oblastí stanovenou uvedenou výjimkou, a jednak, zda je potřeba ochrany ohledně této výjimky skutečná.
Může být nicméně nemožné uvést důvody odůvodňující důvěrnost každého dokumentu, aniž by byl zpřístupněn obsah tohoto dokumentu, a tedy výjimka zbavena svého základního účelu. Z toho vyplývá, že v takové situaci skutečnost, že se toto odůvodnění zdá být stručné a stereotypní, nepředstavuje sama o sobě nedostatek odůvodnění, jelikož nebrání pochopení ani ověření odůvodnění dotčeného orgánu.
(viz body 60–61, 63)