EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 27.7.2026
COM(2026) 420 final
PŘÍLOHA
návrhu PROVÁDĚCÍHO ROZHODNUTÍ RADY,
kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 28. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Chorvatska
{SWD(2026) 253 final}
PŘÍLOHA
ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU PRO OŽIVENÍ A ODOLNOST
1.Popis reforem a investic
A. SLOŽKA 1.1: ODOLNÉ, ZELENÉ A DIGITÁLNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost zaujímá široký horizontální přístup k řešení některých strukturálních nedostatků chorvatského hospodářství. Hospodářskému růstu Chorvatska a sbližování se zbytkem Unie brání nízká produktivita, relativně nízké investice soukromého sektoru, omezený přístup nejinovativnějších společností k financování a obecně podnikatelské prostředí, které se vyznačuje poměrně vysokou administrativní a parafiskální zátěží a nadměrnou regulací povolání. Kromě toho je podíl průmyslové výroby nejnižší mezi členskými státy střední a východní Evropy a Chorvatsko rovněž zaostává za srovnatelnými zeměmi, pokud jde o úroveň investic do inovací, výrobků vyšší technologické úrovně a ekologické a digitální transformace.
Tato složka má tři cíle:
-Zlepšení podnikatelského prostředí pokračováním v reformách s cílem snížit administrativní a parafiskální zátěž a dále liberalizovat regulovaná povolání.
-Dosažení lepšího přidělování kapitálových zdrojů v rámci hospodářství navržením změn regulačního rámce s cílem stimulovat investice soukromého sektoru; prostřednictvím grantů a zvýhodněných finančních nástrojů podporovat produktivní investice podniků, zejména do zavádění ekologických technologií; a zlepšení přístupu k alternativním nebo inovativním způsobům financování.
-Podpora podniků při přizpůsobování jejich činnosti novému digitálnímu prostředí se zvláštním zaměřením na kulturní a kreativní odvětví, která byla obzvláště tvrdě zasažena opatřeními omezujícími volný pohyb osob, jež omezovala osobní služby.
Tato složka reaguje na doporučení pro jednotlivé země tím, že poskytuje likviditu malým a středním podnikům, snižuje parafiskální poplatky a omezení v regulaci trhu se zbožím a službami, podporuje soukromé investice a zaměřuje investice na ekologickou a digitální transformaci (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020). Přispívá rovněž k plnění doporučení snížit nejvíce zatěžující parafiskální poplatky a nadměrnou regulaci trhu produktů a služeb (doporučení pro zemi č. 4, 2019).
Složka je rozdělena na dvě dílčí složky, C1.1.1 (Posílení konkurenceschopnosti a ekologické transformace hospodářství) a C.1.1.2 (Podpora inovací a digitalizace hospodářství).
A.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Dílčí složka C1.1.1 – Posílení konkurenceschopnosti a ekologické transformace hospodářství
Cílem této dílčí složky je podpořit hospodářskou činnost, konkurenceschopnost a investice dalším snížením administrativní a parafiskální zátěže podniků, další liberalizací regulovaných povolání, zlepšením přístupu k úvěrům prostřednictvím grantů, zvýhodněných půjček a kapitálových nástrojů, přilákáním přímých zahraničních investic a podporou kulturních a kreativních odvětví při jejich digitální transformaci.
Reforma C1.1.1 R1 – Pokračování v reformě podnikatelského a regulačního prostředí.
Cílem této reformy je dále zlepšit podnikatelské prostředí v Chorvatsku prostřednictvím:
digitalizace služeb poskytovaných státními orgány a orgány veřejné správy podnikům,
-zlepšení regulačních podmínek pro podniky a pokračující snižování administrativní a daňové zátěže a
přijetí strategie a akčního plánu ke zlepšení posuzování hospodářských dopadů.
Reforma zahrnuje přijetí 5. akčního plánu pro snížení administrativní zátěže a parafiskálních a nedaňových poplatků, zřízení informačního systému pro sledování provádění opatření a aktualizaci a digitalizaci rejstříku nedaňových poplatků.
Přijetí strategie a akčního plánu ke zlepšení postupů posuzování hospodářského dopadu používaných ve veřejné správě s cílem lépe podpořit inovace a přijetí nových obchodních modelů. V této souvislosti bude test posouzení dopadů na malé a střední podniky převeden na digitální platformu s cílem usnadnit spolupráci veřejných správců a podpořit on-line odbornou přípravu a komunikaci. Součástí investice je průběžná odborná příprava státních zaměstnanců v konkrétních oblastech. Opatření v rámci investice zahrnují zavedení regulačního pískoviště, které umožní kontrolované testování nových obchodních modelů.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Reforma C1.1.1 R2 – Pokračování v reformě regulovaných povolání
Cílem reformy je zvýšit produktivitu chorvatského hospodářství pokračováním liberalizace trhů se službami. Toto opatření spočívá ve zjednodušení nebo zrušení nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby v souladu s akčními plány liberalizace trhů služeb a s přihlédnutím k doporučením Světové banky.
Reforma C1.1.1 R3 – Prosazování strategického rámce na podporu soukromých investic
Cílem reformy je učinit z Chorvatska atraktivní destinaci pro investice prostřednictvím rozvoje a přijetí strategického rámce pro podporu a usnadnění přímých zahraničních investic. Toto opatření spočívá v přijetí strategického rámce pro podporu investic, včetně národního plánu, akčního plánu, nového zákona o podpoře investic a digitální koordinační platformy.
Reforma C1.1.1 R6 – Rozvoj odolných kulturních a kreativních odvětví
Reforma zahrnuje vstup v platnost změn zákona o elektronických médiích a autorském právu a právech s ním souvisejících, které stanoví účinnou právní ochranu autorů tvůrčího, kulturního a mediálního obsahu na internetu, s přihlédnutím k potřebě odstranit překážky úspěšné komercializace chráněného obsahu na internetu. Očekává se, že nový právní rámec bude podnikatele motivovat k tomu, aby přizpůsobili své obchodní procesy průmyslovým normám na jednotném digitálním trhu, a to vývojem nových a inovativních on-line obchodních modelů a nových a inovativních produktů a služeb.
Očekává se, že reformovaný rámec autorského práva podpoří kulturní a kreativní odvětví tím, že poskytne stabilní právní rámec pro vytváření on-line platforem a aplikací, usnadní udělování licencí k tvůrčímu, kulturnímu a mediálnímu obsahu on-line, a tím podpoří kulturní, jazykovou a mediální rozmanitost. Očekává se, že změny právního rámce v oblasti sdělovacích prostředků a autorského práva usnadní přeshraniční distribuci televizních a rozhlasových programů tím, že stanoví jasná pravidla pro tzv. přímý oběh signálu, a usnadní opakované použití veřejného obsahu pro vytváření nových inovativních produktů a služeb na jednotném digitálním trhu. Kromě toho legislativní reforma zajistí transparentnost při zveřejňování vlastnických struktur spojených s registrem skutečných majitelů a zveřejňování těchto informací na internetových stránkách poskytovatele a bude rovněž zavedena větší transparentnost, pokud jde o informace o částkách a zdrojích financování.
Investice C1.1.1 R1–I1 – Digitalizace služeb státní a veřejné správy poskytovaných podnikatelskému sektoru (G2B)
Cílem investice je zlepšit dostupnost, transparentnost a účinnost veřejných služeb poskytovaných podnikům prostřednictvím jejich digitalizace ve vybraných prioritních oblastech, jako je registrace podniků a udělování licencí. Toto opatření spočívá v přijetí regulační strategie a akčního plánu pro malé a střední podniky, spuštění platformy pro placení poplatků, modernizaci systému START s přístupovými body a licenčním modulem a v digitalizaci investičních postupů.
Investice C1.1.1 R1–I2 – Pokračující snižování administrativní a daňové zátěže
Cílem investice je podstatně zlepšit podnikatelské prostředí v Chorvatsku. Toto opatření spočívá v provádění následných akčních plánů na snížení parafiskálních a nedaňových poplatků, snížení administrativní zátěže a digitalizaci testu dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím nové platformy pro spolupráci.
Investice C1.1.1 R4-I1 – Podpora podniků při přechodu na energeticky účinné hospodářství účinně využívající zdroje
Cílem této investice je financovat prostřednictvím grantů produktivní investice malých a středních podniků a podniků se střední tržní kapitalizací do zelených technologií, které přispívají k energeticky účinnému hospodářství účinně využívajícímu zdroje v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Toto opatření spočívá ve vyhlašování výzev k podávání návrhů a udělování grantů malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice do projektů oběhového hospodářství a nízkoemisních technologií.
Investice C1.1.1 R4-I2 – Finanční nástroj pro mikropodniky a malé a střední podniky
Cílem investice je dále podpořit investiční činnost na chorvatském trhu tím, že se malým a středním podnikům ve fázi růstu a rozvoje (subjektům s přístupem k financování) poskytnou příznivější podmínky financování a podpoří se přístup k financování pro konkrétní cílové skupiny, které obvykle takový přístup nemají (jako jsou mikropodniky, začínající podniky, mladí podnikatelé, investice do výzkumu, vývoje a inovací, hospodářské subjekty investující do méně rozvinutých oblastí). Toto opatření spočívá ve zřízení finančních nástrojů prostřednictvím HAMAG BICRO a HBOR za účelem poskytování úvěrů a subvencí úrokových sazeb na investice malých a středních podniků do konkurenceschopnosti, digitalizace a ekologické transformace.
Investice C1.1.1 R4-I3 – Finanční nástroj pro podniky se střední tržní kapitalizací a velké podniky
Cílem investice je podpořit konkurenceschopnost a ekologickou a digitální transformaci společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností poskytnutím příznivějších zdrojů financování jako klíčové podmínky pro růst investic v krátkodobém a střednědobém horizontu. Toto opatření spočívá ve zřízení záručních fondů a fondů úrokových subvencí prostřednictvím HBOR za účelem financování investic do konkurenceschopnosti, digitalizace a technologií šetrných k životnímu prostředí.
Investice C1.1.1 R4-I4 – Finanční nástroj pro subjekty veřejného sektoru
Cílem investice je poskytnout veřejným subjektům zvýhodněné financování projektů v oblasti hospodářské, obecní, dopravní a sociální infrastruktury, jakož i technologických projektů přispívajících k zelené a digitální transformaci veřejného sektoru s plánovaným přídělem ve výši 26 544 562 EUR (200 000 000 HRK). Toto opatření spočívá ve zřízení fondů úrokových subvencí prostřednictvím HBOR za účelem financování veřejných subjektů pro investice do udržitelné infrastruktury a technologií.
Investice C1.1.1. R4-I5 – Kapitálové injekce do HBOR na podporu strategických digitálních investic a strategických zelených investic
Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál chorvatského hospodářství strukturální úpravou úrovně veřejné podpory, která je k dispozici pro řešení selhání trhu a neefektivnosti v rámci hospodářství, a to ve dvou konkrétních oblastech, kterými jsou digitální a ekologická transformace.
Opatření spočívá v kapitálové injekci ve výši 277 398 368 EUR ve prospěch Chorvatské banky pro restrukturalizaci a rozvoj (HBOR).
HBOR přijme novou investiční politiku pro využití dodatečného vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, které má dodatečný vlastní kapitál zpočátku podporovat, včetně očekávaného harmonogramu provádění a očekávané částky každého finančního produktu. HBOR použije pro dodatečný vlastní kapitál stejný systém auditu a kontroly, který byl kladně posouzen Komisí v souladu s článkem 157 nařízení (EU, Euratom) 2024/2509.
Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které dodatečný vlastní kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty, iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami a mechanicko-biologickými čistírnami. Kromě toho v případě obecné podpory podniků jsou z investiční politiky vyloučeny podniky s podstatným zaměřením na tato odvětví: i) výrobu energie z fosilních paliv a související činnosti, ii) energeticky náročná odvětví a/nebo odvětví s vysokými emisemi CO2; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu, v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje, aby koneční příjemci dodržovali příslušné právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy v oblasti životního prostředí.
Provádění opatření bude dokončeno do 31. srpna 2026.
Investice C1.1.1 R5–I1 – Investice do kapitálových a kvazikapitálových finančních nástrojů
Cílem investice je zajistit rychlejší rozvoj soukromých společností, které nejsou schopny získat financování od tradičních finančních institucí s plánovaným přídělem ve výši 29 862 632 EUR (225 000 000 HRK). Toto opatření spočívá ve zřízení kapitálových a kvazikapitálových nástrojů prostřednictvím HBOR a EIF za účelem směrování investic do soukromého kapitálu, fondů rizikového kapitálu a společných investic.
Investice C1.1.1 R6-I1 – Přeměna a posílení konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
Cílem investice je podpořit transformaci a konkurenceschopnost kulturních a kreativních odvětví. Toto opatření spočívá v poskytování finančních prostředků prostřednictvím grantů na budování kapacit mikropodniků, malých a středních podniků a dalších právnických a fyzických osob působících v kulturních a kreativních odvětvích.
Investice C1.1.1 R6-I2 – Zřízení systému ověřování faktů a zveřejňování informací ve sdělovacích prostředcích
Cílem investice je posílit schopnost bojovat proti dezinformacím. Investice podporuje zřízení systému ověřování faktů ve sdělovacích prostředcích Agenturou pro elektronická média, včetně vývoje rámců, nástrojů a kompetencí.
Dílčí složka C.1.1.2 – Podpora inovací a digitalizace hospodářství
Cílem této dílčí složky je zlepšit postavení chorvatského hospodářství v hodnotovém řetězci podporou inovací a digitalizace v soukromém sektoru. Opatření této dílčí složky zahrnují přijetí legislativního rámce příznivějšího pro investice, poskytování administrativní a finanční podpory mladým a inovativním podnikům na podporu vývoje a komercializace inovativních produktů a poskytování podpory podnikům při jejich digitální transformaci.
Reforma C1.1.2 R1 – Reforma systému pobídek pro výzkum a vývoj
Cílem reformy je zvýšit počet podniků, které investují, a objem investic do výzkumu a vývoje.
Toto opatření spočívá v analýze stávajícího systému daňových pobídek pro výzkum a vývoj a ve změně právního rámce s cílem zjednodušit postupy, snížit zátěž a zlepšit dostupnost.
Investice C1.1.2 R2-I2 – Investice do řízení malých a středních podniků
Cílem investice je pomoci podnikům rozšířit jejich činnost, zvýšit jejich produktivitu a vytvořit pracovní místa poskytováním podpory v oblasti podnikatelského poradenství malým a středním podnikům s cílem zvýšit jejich řídící kapacitu.
Toto opatření spočívá v poskytování poradenství, odborné přípravy a mentorské podpory malým a středním podnikům s cílem posílit řídicí kapacitu.
Investice C1.1.2 R2–I3 – Grantové financování začínajících podniků
Cílem této investice je stimulovat růst začínajících podniků v odvětvích vyspělých technologií a založených na znalostech v předobchodní fázi prostřednictvím podpory vývoje produktů, zvýšené výrobní kapacity a investiční připravenosti.
Toto opatření spočívá v poskytování grantů začínajícím podnikům v předobchodní fázi na podporu vývoje produktů, rozšiřování kapacit a investiční připravenosti.
Investice C1.1.2 R2-I4 – Posílení činností pro urychlení
Cílem investice je podpořit zavedení programu urychlení v Chorvatsku. Toto opatření spočívá v poskytování poradenství, podpory investiční připravenosti a přístupu k sítím investorů pro skupiny do 120 začínajících podniků po dobu nejméně tří měsíců.
Investice C1.1.2 R2–I5 – Komercializace inovačních projektů
Cílem investice je podpořit komercializaci inovačních projektů pro vyspělé projekty blížící se vstupu na trh a zvýšit vývoz inovativních výrobků, služeb nebo technologií malými a středními podniky podporou vytváření prodejních a distribučních kanálů na zahraničních trzích a posílením vazeb mezi vědeckými institucemi a průmyslem, jakož i mezi malými a středními podniky a většími společnostmi. Toto opatření spočívá v poskytování grantů malým a středním podnikům s vyspělými inovačními projekty na financování přizpůsobení produktů, uvedení na trh a internacionalizace.
Investice C1.1.2 R3-I2 – Digitalizační poukázky
Cílem investice je podpořit malé a střední podniky při rozvoji digitálního obchodního modelu, posílit jejich schopnost digitalizovat nebo zlepšit jejich kybernetickou bezpečnost zavedením systému poukázek. Toto opatření spočívá v poskytování poukázek malým a středním podnikům na projekty v oblasti digitálních dovedností, kybernetické bezpečnosti a digitální transformace.
Investice C1.1.2 R3-I3 – Granty na digitalizaci
Cílem investice je podpořit digitální transformaci chorvatských společností poskytnutím finanční podpory na zavádění digitálních řešení v jejich obchodních operacích. Toto opatření spočívá v poskytování grantů malým a středním podnikům na zavádění digitálních nástrojů, posilování digitálních dovedností a vývoj inovativních digitálních produktů a služeb.
A.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
1
|
C1.1.1. R1
|
M
|
Přijetí strategie pro hodnocení hospodářských dopadů nařízení na odvětví malých a středních podniků chorvatskou vládou a doprovodný akční plán
|
Přijetí strategie a akčního plánu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
MINGOR se zaměří především na hospodářský dopad regulace na odvětví malých a středních podniků a přijme závaznou strategii regulační politiky pro ministerstva, která jasně stanoví odpovědnost za řízení a provoz ve fázích provádění povinného testu malých a středních podniků během regulačního procesu. Na základě strategie regulační politiky se přijme akční plán pro organizaci, plánování, koordinaci a sledování provádění příslušných nástrojů a metodik (především pro test dopadů na malé a střední podniky a další ekonomické analýzy regulace, pokud je zjištěn významný hospodářský dopad) příslušnými ministerstvy.
|
|
2
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Operační digitální platforma pro placení poplatků
|
Digitální platforma pro úhradu poplatků v provozu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Zřídí se jednotná platební platforma pro povinné poplatky jako nová digitální veřejná služba s cílem optimalizovat stávající správní proces a nabídnout tyto funkce:
1) Seznam poplatků hrazených provozovatelem podniku
2) kalendář plateb s lhůtami pro jejich vypořádání
3) Možnost přímé platby poplatků on-line
4) Přehled vyplacených závazků.
|
|
3
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Modernizace systémů START
|
Spuštění platformy s modernizací dalších služeb
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Digitální platforma pro zakládání společností s ručením omezeným, nazývaná platforma START, bude modernizována digitalizací doplňkových služeb pro účely registrace a podávání zpráv a integrací stávajících systémů začínajících podniků. První opatření zahrnuje investice, které navazují na stávající digitální platformu s názvem START pro zakládání korporací s ručením omezeným a umožňují uživatelům registrovat nové korporace online. Jeho činnost rozšíří funkce platformy START s cílem zvýšit objem služeb, zlepšit přístup k systému a jeho dostupnost a zajistit, aby všechny nové obchodní údaje byly začleněny do jedné databáze. Za druhé, do platformy START se zavedou nové funkce prostřednictvím její modernizace a propojení s různými databázemi obchodního rejstříku s cílem umožnit přístup ke správnímu postupu prostřednictvím digitální autentizace. Za třetí, bude zřízena digitální licenční platforma (START Plus) s cílem zvýšit transparentnost podmínek vstupu na trh, jakož i transparentnost obchodních předpisů.
|
|
4
|
C1.1.1. R1–I1
|
T
|
Zřízení fyzických přístupových bodů k platformě START
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Aby se zvýšilo využívání platformy START a lépe integrovaly procesy, které byly zahájeny prostřednictvím digitálních a fyzických platforem, zřídí se 20 nových fyzických přístupových bodů k platformě START.
|
|
5
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR podle zákona o strategických investičních projektech Chorvatské republiky, zákona o podpoře investic a zákona o státní podpoře projektů v oblasti výzkumu a vývoje a další digitalizace a vytváření sítí systému iniciativy společného plánování
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Tento milník vyžaduje digitalizaci procesů, kterými se provádí chorvatský zákon o strategických investičních projektech, zákon o podpoře investic a zákon o státní podpoře projektů v oblasti výzkumu a vývoje, a další digitalizaci a propojení jednotného registru podnikatelské infrastruktury (JRPI). To zahrnuje zjednodušení výše uvedených postupů, další rozvoj a modernizaci elektronické databáze JRPI týkající se podniků a zavedení digitální platformy pro podávání žádostí a přístup k nim.
|
|
6
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění akčního plánu ke snížení nedaňových a parafiskálních poplatků 2020
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Provádění akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků do roku 2020, který chorvatská vláda přijala v květnu 2020 a který obsahuje 33 opatření na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků a 17 opatření na snížení poplatků za odborné zkoušky, přinese přímou úlevu od nákladů soukromému sektoru.
|
|
7
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření v akčních plánech ke zmírnění administrativní zátěže hospodářství 2018, 2019, 2020
|
|
% (v procentech)
|
61,02
|
95
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Provádění opatření ke snížení administrativní zátěže stanovených v akčních plánech na roky 2018, 2019 a 2020, která představují alespoň 95 % předpokládaného snížení nákladů. Akční plány pro zmírnění administrativní zátěže optimalizují a digitalizují administrativní postupy, které byly označeny za nejvíce zatěžující pro soukromý sektor. Veškerá opatření ke zmírnění zátěže se stanoví ve spolupráci se zástupci podnikatelské sféry, komorami a profesními sdruženími.
|
|
8
|
C1.1.1. R1–I2
|
M
|
Digitalizace testu posouzení dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím vývoje digitální platformy pro spolupráci koordinátorů, on-line školení a vzájemnou komunikaci
|
Digitální platforma v provozu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Využívání poradenských služeb v oblasti IT vytvoří a vytvoří digitální platformu pro provádění testu dopadů na malé a střední podniky. Platforma se skládá z IT databáze testů malých a středních podniků, databáze standardizovaných hodnot používaných k výpočtu posouzení dopadů a umožňuje systematické sledování a monitorování vypočtených dopadů, analytických zpráv a simulací dopadů. Nedílnou součástí platformy je kromě databáze také portál věnovaný vzájemné komunikaci a výměně zkušeností mezi vnitrostátními odborníky, kteří tvoří síť pro zlepšování právní úpravy.
Všechny činnosti se provádějí prostřednictvím projektů technické pomoci.
|
|
9
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření nového akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků
|
|
Počet (EUR)
|
0
|
132 722 808
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Důležitým prvkem při posuzování podnikatelského prostředí jsou různé poplatky v podobě parafiskálních odvodů a správních poplatků. Veškeré poplatky vyplývající z ustanovení veřejné regulace, které podniky platí ústředním orgánům státní správy, místním a regionálním orgánům nebo jiným subjektům s veřejnou pravomocí, musí být analyzovány a zváženy.
Provádění opatření ke snížení zatížení podniků parafiskálními a nedaňovými poplatky v novém/druhém akčním plánu na snížení parafiskálních a parafiskálních poplatků povede k přímému snížení nákladů ve výši nejméně 132 722 808 EUR.
|
|
10
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění prvního souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu pro snížení administrativní zátěže podnikatelů
|
|
Počet (EUR)
|
0
|
132 722 808
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Vypracování nového/pátého akčního plánu pro snižování administrativní zátěže pokračuje optimalizací a digitalizací administrativních procesů, které byly označeny za nejvíce zatěžující pro soukromý sektor. Vytvoří příznivější právní a správní prostředí pro podniky tím, že bude pokračovat v provádění opatření ke snížení zátěže, zjednodušení a zlevnění podniků.
Provádění opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu pro snížení administrativní zátěže hospodářství sníží zátěž podnikatelů nejméně o 132 722 808 EUR. Provádění opatření je zajištěno prostřednictvím spolupráce mezi ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje a Ústředním státním úřadem pro rozvoj digitální společnosti.
|
|
11
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění druhého souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu s cílem dále snížit administrativní zátěž podnikatelů
|
|
Počet (EUR)
|
132 722 808
|
265 445 617
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Provádění opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu pro snížení administrativní zátěže hospodářství sníží zátěž podnikatelů nejméně o 132 722 808 EUR ve srovnání s cílem stanoveným do 4. čtvrtletí roku 2024.
|
|
12
|
C1.1.1. R2
|
T
|
Zjednodušení nebo zrušení nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby
|
|
Číslo
|
250
|
300
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Cíl zahrnuje zjednodušení nebo úplné odstranění nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby na základě provádění druhého a třetího akčního plánu pro liberalizaci trhů služeb, včetně povolání právníků, notářů, daňových poradců, auditorů, farmaceutů a lékáren, fyzioterapeutů, architektů, inženýrů a turistických průvodců, s přihlédnutím k doporučením projektu technické pomoci ve spolupráci se Světovou bankou, jakož i k doporučením týkajícím se:
— Náklady na registraci a členství v profesních komorách,
Roztříštěná výlučná práva v jednotlivých profesích (např. architekti a inženýři),
— Poskytování odborné postgraduální zkoušky (např. architekti a inženýři),
— Omezení týkající se daňových poradců, pokud jde o vlastnické a řídící podíly nebo hlasovací práva.
|
|
13
|
C1.1.1. R3
|
M
|
O vytvoření strategického rámce pro podporu soukromých investic
|
Přijetí akčního plánu na podporu investic a uvedení digitální platformy do provozu s cílem koordinovat a zajistit účinnou mezinárodní, vnitrostátní a regionální propagaci a podporu investic.
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Na základě analýzy a doporučení se stanoví strategický rámec na podporu soukromých investic, který sestává z přijetí a zveřejnění národního plánu na podporu investic na období 2023–2030, akčního plánu na podporu investic na období 2023–2028 a vstupu v platnost nového zákona o podpoře investic a z uvedení do provozu operativní digitální platformy pro koordinaci a účinnou mezinárodní, vnitrostátní a regionální podporu a podporu investic. Milník zahrnuje tři analytické studie: poskytování i) přezkumu institucionálního prostředí, ii) posouzení dopadu přímých zahraničních investic a iii) doporučení pro regulační a institucionální změny a navrhování daňových pobídek; přijetí strategického rámce včetně akčního plánu a zřízení digitální platformy pro usnadnění provádění. Očekává se, že strategický rámec zajistí soudržnost politik a koordinaci mezi různými ministerstvy a institucemi, které se zabývají podporou a usnadňováním investic, maximalizuje dopad investic na produktivitu, tvorbu pracovních míst a regionální rozvoj a podpoří digitální a klimatickou transformaci Chorvatska.
|
|
14
|
C1.1.1. R4-I1
|
M
|
Zveřejnění výzev k financování investic zaměřených na činnosti šetrné k životnímu prostředí se stanovenými kritérii způsobilosti pro žadatele a projekty (včetně kritérií souladu se zásadou „významně nepoškozovat“)
|
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vyhlášení výzev k předkládání návrhů na granty na podporu ekologické transformace malých a středních podniků a společností se střední tržní kapitalizací směrem k energeticky účinnému hospodářství. Granty podpoří rozvoj a uplatňování zelených technologií v podnikových procesech společností s cílem snížit negativní dopady na klima a životní prostředí, podpořit udržitelnou výrobu, zvýšit zaměstnanost v udržitelnějších pracovních místech a posílit místní a regionální konkurenceschopnost (v souladu s taxonomií EU).
Kritéria výběru/způsobilosti odrážejí požadavky příslušných oblastí intervence v přílohách VI a VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťují, aby podporované projekty byly v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Granty podporují investice společností ze soukromého sektoru zaměřené na:
— Projekty zaměřené na oběhové hospodářství začleněním aspektů účinného využívání zdrojů do výroby a životního cyklu výrobků, včetně udržitelných dodávek primárních a druhotných surovin, a/nebo
Dekarbonizace energeticky náročných průmyslových odvětví a výrazné snížení emisí v těchto odvětvích, mimo jiné prostřednictvím demonstrace inovativních nízkoemisních technologií.
|
|
15
|
C1.1.1. R4-I1
|
T
|
Poskytování finančních prostředků malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice zaměřené na činnosti šetrné k životnímu prostředí
|
|
Číslo
|
0
|
290
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Smlouvy o poskytnutí finančních prostředků podepsané s nejméně 250 malými a středními podniky a nejméně 40 společnostmi se střední tržní kapitalizací v souladu s kritérii způsobilosti/výběrovými kritérii stanovenými v milníku #14.
|
|
16
|
C1.1.1. R4-I2
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic mikropodniků a malých a středních podniků
|
Dohody zveřejněné mezi i) příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HAMAG BICRO a mezi ii) příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR za účelem poskytnutí příznivých podmínek financování pro investice a aktiva provozního kapitálu nezbytná k provedení investic a/nebo zvýšení rozsahu operací hospodářských subjektů.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Opatření podpoří investice mikropodniků a malých a středních podniků do nových technologií, nákup moderních strojů, vybavení a zvýšení výrobní kapacity a kapacity služeb, jakož i opatření ekologické transformace (jako je přijetí zelených technologií, zavedení obchodních modelů založených na oběhovém hospodářství, obnovitelné zdroje energie, energetická účinnost).
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Opatření se skládá ze čtyř finančních nástrojů:
Přímé mikroúvěry od Chorvatské agentury pro malé a střední podniky, inovace a investice (HAMAG BICRO) až do výše 100 000 EUR pro podniky, které mají potíže s přístupem k úvěrům komerčních bank, po dobu až deseti let, se zvýhodněnými úrokovými sazbami a nižšími požadavky na úvěrové zajištění. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 49 816 843 EUR (375 744 000 HRK). Minimálně 9 519 695 EUR (71 726 143 HRK) se vyčlení na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 7 916 199 EUR (59 644 601 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činnosti a zbývajících 32 380 949 EUR (243 974 260 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti. Tento finanční nástroj je spravován odděleně od ostatních nástrojů HAMAG BICRO, aby se zajistilo, že veškeré nevyužité prostředky nebo prostředky získané zpět z tohoto nástroje prostřednictvím úhrady kapitálu budou použity k podobným účelům a za stejných podmínek způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
2) Přímé úvěry od Chorvatské banky pro obnovu a rozvoj (HBOR) nad 100 000 EUR určené konkrétním cílovým skupinám, jako jsou začínající podniky, mladí podnikatelé, podnikatelky, investice do znevýhodněných, hospodářsky méně rozvinutých oblastí a výzkum, vývoj a inovace, které z důvodu vyššího stupně rizika nemají přístup k bankovnímu financování se zvýhodněnými úrokovými sazbami a nižšími požadavky na úvěrové zajištění. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 66 361 404 EUR (500 000 000 HRK). Minimálně 12 681 260 EUR (95 546 955 HRK) se vyčlení na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 10 545 231 EUR (79 453 045 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činnosti a zbývajících 43 134 913 EUR (325 000 000 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti. Tento finanční nástroj je spravován odděleně od ostatních nástrojů HBOR, aby se zajistilo, že veškeré nevyužité finanční prostředky nebo prostředky získané zpět z tohoto nástroje prostřednictvím úhrady kapitálu budou použity k podobnému účelu a za stejných podmínek způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
3) Zavedení subvence úrokových sazeb společností HAMAG BICRO s cílem usnadnit úvěrové podmínky bankovních úvěrů poskytovaných mikropodnikům a malým a středním podnikům, které využívají stávající záruční nástroje společnosti HAMAG BICRO. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 3 272 281 EUR (24 655 001 HRK). Minimálně 625 313 EUR (4 711 421 HRK) se vyčlení na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 519 985 EUR (3 917 827 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činnosti a zbývajících 2 126 983 EUR (16 025 753 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
4) Zřízení subvenčního fondu úrokových sazeb ze strany HBOR s cílem usnadnit úvěrové podmínky bankovních úvěrů poskytovaných mikropodnikům a malým a středním podnikům, které využívají stávající úvěrové nástroje HBOR. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 26544562 milionu EUR (200 000 000 HRK). Minimálně 5 072 504 EUR (38 218 782 HRK) se vyčlení na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 4 218 093 milionů EUR (31 781 218 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činnosti a zbývajících 17 253 965 milionů EUR (130 000 000 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
U projektů přispívajících k ekologické transformaci se předpokládají příznivější úvěrové podmínky než u projektů, které se na ekologickou transformaci nezaměřují.
Kombinace těchto finančních nástrojů s financováním z jiných zdrojů EU nebo vnitrostátních zdrojů je povolena pod podmínkou, že nedojde ke dvojímu financování investice.
Investiční politika všech čtyř finančních nástrojů zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Z celkové částky opatření:
i) minimální částka 27 898 772 EUR se přidělí na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, přičemž se očekává, že nejméně 11 128 934 EUR bude vynaloženo na snížení emisí skleníkových plynů;
II) 23 199 509 EUR je vyčleněno na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci operací;
III) 94 896 808 EUR je věnováno na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
|
|
17
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Úvěry/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
Číslo
|
0
|
750
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytování 750 úvěrů/subvence úrokových sazeb ze strany společnosti HAMAG BICRO mikropodnikům a malým a středním podnikům.
|
|
18
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Úvěry/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
Číslo
|
0
|
350
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytování 350 úvěrů/subvencí úrokových sazeb ze strany HBOR mikropodnikům a malým a středním podnikům.
|
|
19
|
C1.1.1. R4-I3
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností
|
Dohoda mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR o poskytnutí příznivých (motivujících) podmínek financování a záruk za investice a provozní kapitál, které jsou nezbytné pro zveřejnění investic a/nebo zvýšení rozsahu hospodářské činnosti.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Zřizuje se nový „zastřešující“ záruční fond zaměřený na společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky, který bude vydávat individuální nebo portfoliové záruky za investiční úvěry a úvěry na provozní kapitál nezbytné pro provádění investic a růst společností se střední tržní kapitalizací a velkých subjektů. Celkový příděl pro zastřešující záruční fond činí 59 633 685 EUR.
Veškeré nevyužité finanční prostředky nebo prostředky získané zpět z tohoto nástroje prostřednictvím úhrady kapitálu se použijí k podobnému účelu a za stejných podmínek způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
Zřizuje se fond úrokových dotací na poskytnuté úvěry a poplatky/pojistné vydané společnostem se střední tržní kapitalizací a velkým subjektům s celkovým přídělem ve výši 46 544 562 EUR na podporu nových investic a růstu podnikání.
Navrhovaná opatření zahrnují spolupráci s finančními zprostředkovateli (bankami a leasingovými společnostmi) s cílem dosáhnout efektu „crowding in private sector“.
Oba finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Příjemci, kteří v předchozím rozpočtovém roce získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených osob, přijmou a zveřejní plány ekologické transformace.
Z celkové částky opatření:
i) nejméně 26 544 562 EUR se přidělí na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů ve společnostech se střední tržní kapitalizací a velkých podnicích, přičemž se očekává, že nejméně 10 617 824 EUR bude vynaloženo na snížení emisí skleníkových plynů;
II) 79 633 685 EUR je věnováno na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
Finanční nástroje se použijí na investice do nových, aktuálních a pokročilých technologií (strojů a zařízení), do rozšiřování a posilování podnikatelské kapacity (rozšíření výrobních a servisních zařízení a kapacit), přičemž se upřednostní projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti, oběhového hospodářství, ochrany životního prostředí, digitalizace výroby, zadávání veřejných zakázek a prodejních procesů.
|
|
20
|
C1.1.1. R4-I3
|
T
|
Počet schválených projektů pro společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky
|
|
Číslo
|
0
|
75
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 75 projektů (v celkové výši nejméně 331 807 021 EUR) společností se střední tržní kapitalizací a velkých subjektů podpořených zárukami/dotacemi z Nástroje pro oživení a odolnost Záručního fondu pro investice a pracovních fondů pro projekty.
|
|
21
|
C1.1.1. R4-I4
|
M
|
Zřízení finančního nástroje pro příznivější financování veřejných subjektů
|
Dohoda mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR obsahující kritéria způsobilosti a slučitelnosti činností a příjemců opatření
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Finanční podpora společnostem a institucím vlastněným státem nebo místními, regionálními a regionálními vládními jednotkami za příznivých podmínek s cílem stimulovat investice do i) nezbytné hospodářské, obecní, dopravní a sociální infrastruktury a ii) investic do nových technologií a systémů nezbytných ke zvýšení účinnosti subjektů veřejného sektoru s cílem zlepšit kvalitu veřejných služeb a snížit náklady na financování veřejného sektoru.
Opatření zahrnuje rovněž investice do projektů zelené transformace veřejného sektoru, jako je přijetí zelených technologií, zavedení obchodních modelů oběhového hospodářství, obnovitelné zdroje energie a energetická účinnost.
Finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných příjemců v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požadavku, aby příjemci, kteří v předchozím rozpočtovém roce získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených osob, přijali a zveřejnili plány ekologické transformace.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Z celkové částky 26 544 562 EUR (200 000 000 HRK) přidělené na opatření:
i) minimální částka 7 963 368 EUR neboli 30 % je určena na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů ve veřejném sektoru, přičemž se očekává, že nejméně 3 185 347 EUR bude vynaloženo na snížení emisí skleníkových plynů; II) 18 581 193 EUR se vyčlení na investice zaměřené na zvýšení udržitelnosti a kvality infrastruktury. Toto rozdělení finančních prostředků je definováno jak ve smlouvě HBOR, tak ve smlouvách s finančními zprostředkovateli (bankami a leasingovými společnostmi).
|
|
22
|
C1.1.1. R4-I4
|
T
|
Kredity poskytnuté na projekty veřejného sektoru
|
|
Číslo
|
0
|
132 722 808
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytnutí subvencovaných půjček od HBOR ve výši nejméně 132 722 808 EUR na projekty veřejného sektoru.
|
|
444
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Investiční politika pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
Přijetí investiční politiky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Přijetí nové investiční politiky pro HBOR za účelem využití dodatečného vlastního kapitálu.
Investiční politika zajistí, aby bylo 74 303 410 EUR dodatečného vlastního kapitálu věnováno na podporu strategických zelených investic v souladu s oblastmi intervence, kterým je podle přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 přidělen klimatický koeficient 100 % a které mohou mimo jiné zahrnovat podporu nové kapacity:
I)větrné obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti. Způsobilé jsou rovněž hybridní projekty se skladováním energie.
II)fotovoltaické obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti. Způsobilé jsou rovněž hybridní projekty se skladováním energie.
III)obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti (kromě větrné fotovoltaické energie, ale včetně geotermální energie). V případě geotermální energie nezahrnuje vrt žádný průzkum ani těžbu ropy nebo zemního plynu. K těmto účelům nesmí být zakoupeno ani použito žádné vybavení. Je třeba zajistit, aby úniky metanu byly minimalizovány a zůstaly výrazně pod prahovou hodnotou 20,000 tun CO2eq/rok. Rovněž je třeba zajistit, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a její kvalitu.
Investiční politika zajistí, aby bylo 203 094 958 EUR dodatečného vlastního kapitálu věnováno na podporu strategických digitálních investic v souladu s oblastmi intervence, jimž byl podle přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 přidělen 100 % digitální koeficient, což může mimo jiné zahrnovat podporu digitalizace podniků, včetně elektronického obchodu, elektronického podnikání a síťových podnikových procesů, center pro digitální inovace, živých laboratoří, internetových podnikatelů a začínajících podniků v oblasti IKT, B2B.
|
|
445
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Kapitálová injekce na strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
Potvrzení o převodu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Chorvatsko převede do HBOR částku 277 398 368 EUR, aby zvýšilo svůj vlastní kapitál.
Kromě kapitálové injekce do banky HBOR, která představuje investici v rámci Nástroje pro oživení a odolnost, předloží Chorvatsko do 31. srpna 2026 zprávu, v níž nastíní opatření přijatá bankou HBOR k provádění investiční politiky, včetně kroků přijatých k zavedení finančních produktů, které má dodatečný vlastní kapitál původně podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být přijaty pro další zavádění těchto produktů.
|
|
23
|
C1.1.1. R5-I1
|
M
|
Vytvoření kapitálového a kvazikapitálového finančního nástroje (PE)
|
dohoda zveřejněná mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR o investicích do fondů rizikového kapitálu, navýšení stávajících fondů soukromého kapitálu vytvořených ve spolupráci s EIF a/nebo rozvoji nových fondů a/nebo společných investic
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
V rámci stávající spolupráce s Evropským investičním fondem (EIF) zřídí HBOR finanční nástroj zaměřený na zvýšení nebo dosažení maximální velikosti fondů soukromého a rizikového kapitálu působících na chorvatském trhu a na zřízení nových fondů a/nebo společných investic.
Soukromé kapitálové fondy a fondy rizikového kapitálu se zřizují s účastí 30 % soukromých investorů ve vztahu k cílové velikosti jednotlivých fondů.
Finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných příjemců v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požadavku, aby příjemci, kteří v předchozím rozpočtovém roce získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených osob, přijali a zveřejnili plán ekologické transformace.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Všechny činnosti jsou zaměřeny na „finanční životaschopnost“ projektů, jejichž finanční životaschopnost určují společnosti spravující fondy v souladu s investičními politikami stanovenými EIF a HBOR. Při realizaci investice HBOR zajistí, aby byly zdroje využívány v souladu s limity popsanými v popisu opatření, jakož i se seznamem „vyloučení“ popsaným ve FN pro malé a střední podniky, podniky se střední tržní kapitalizací a velké subjekty.
|
|
24
|
C1.1.1. R5-I1
|
T
|
Investice do kapitálových a kvazikapitálových nástrojů
|
|
Číslo
|
0
|
29 862 632
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
HBOR (v rámci společné investice s EIF) musí uzavřít právní dohody o financování s kapitálovými fondy/fondy rizikového kapitálu ve výši nezbytné k využití 100 % investice Nástroje pro oživení a odolnost do nástroje (s přihlédnutím k poplatkům za správu). Chorvatsko převede pro tento nástroj do HBOR částku 29 862 632 EUR.
|
|
25
|
C1.1.1. R6
|
M
|
Změny právního rámce
|
Vstup v platnost zákona o elektronických sdělovacích prostředcích a zákona o autorském právu a právech s ním souvisejících
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny zákona o elektronických sdělovacích prostředcích a zákona o autorském právu a právech s ním souvisejících podpoří podniky v kulturních a kreativních odvětvích při přizpůsobování jejich podniků jednotnému digitálnímu trhu a novému regulačnímu rámci EU a Chorvatska, při posilování schopnosti přizpůsobit se novým obchodním podmínkám a rychle se na ně přeměnit, při dosahování konkurenceschopnosti a využívání potenciálu trhu.
|
|
26
|
C1.1.1. R6-I1
|
T
|
Investice do transformace a konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 100 podpůrných opatření poskytnutých mikropodnikům, malým a středním podnikům a jiným právnickým a fyzickým osobám v oblasti kulturních a kreativních odvětví s cílem posílit jejich schopnost přizpůsobit se novému regulačnímu a legislativnímu rámci jednotného digitálního trhu a vytvářet, propagovat a distribuovat nové inovativní produkty a služby.
|
|
27
|
C1.1.1. R6-I2
|
M
|
Zřízení systému pro ověřování faktů
|
Zavedený systém ověřování faktů
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Investice realizovaná Agenturou pro elektronické sdělovací prostředky zahrnuje:
-vytvoření centrální platformy pro spolupráci v organizacích zabývajících se ověřováním faktů,
-podepisování smluv s organizacemi vybranými na základě veřejné výzvy k podávání žádostí o granty na projekty v oblasti ověřování faktů a
-vytvoření databáze pro zveřejňování údajů, které jsou předmětem průmyslového vlastnictví, a zdrojů financování mediálních společností.
|
|
28
|
C1.1.2. R1
|
M
|
Změna a doplnění právního rámce pro daňové pobídky pro VaV
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o státní podpoře výzkumných a vývojových projektů
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
S cílem zvýšit počet podniků investujících do výzkumu a vývoje a zvýšit soukromé investice do výzkumu a vývoje bude provedena analýza stávajícího režimu daňových pobídek pro výzkum a vývoj. Vstoupí v platnost změny právního rámce pro daňové pobídky v oblasti výzkumu a vývoje s cílem povzbudit soukromý sektor, aby zvýšil intenzitu svých investic do výzkumu a vývoje, zvýšil počet příjemců daňových pobídek v oblasti výzkumu a vývoje, zjednodušil postupy a snížil administrativní zátěž a zároveň zlepšil transparentnost a dostupnost.
Změny zákona o státní podpoře se provedou na základě výsledků analýzy vhodnosti a účinnosti stávajícího systému daňových pobídek a zapojí se do nich příslušné zúčastněné strany, zejména MFIN a daňová správa. MINGOR připraví právní pozměňovací návrhy a předloží je parlamentnímu postupu.
|
|
29
|
C1.1.2. R2-I2
|
T
|
Podpora malých a středních podniků při zvyšování řídicí kapacity
|
|
Číslo
|
0
|
150
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 150 malým a středním podnikům se dostane poradenství v oblasti podnikání s cílem zlepšit jejich řídicí kapacitu, jako je odborná příprava nebo individuální poradenství v oblasti podnikání.
|
|
30
|
C1.1.2. R2-I3
|
T
|
Udělení podpory na povzbuzení růstu začínajících podniků v odvětvích špičkových technologií a znalostí
|
|
Číslo
|
0
|
141
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Poskytnutí podpory na základě hodnocení návrhů projektů v rámci výzvy k podávání návrhů na „nevratnou podporu na zahájení činnosti“ s cílem stimulovat růst začínajících podniků v předobchodní fázi v odvětvích špičkových technologií a znalostí prostřednictvím podpory vývoje produktů, zvýšení výrobní kapacity a investiční připravenosti s nejméně 141 začínajícími podniky, které využívají poskytnutou podporu. To zahrnuje modernizaci, navrhování, ověřování výkonnosti, validaci trhu, testování, vývoj pilotních linek, ochranu duševního vlastnictví a externí služby zaměřené na rozvoj inovativního nápadu, jakož i odbornou přípravu v oblasti zmírňování a posuzování rizik potřeb financování. Financované činnosti mohou rovněž zahrnovat část nákladů na přístup ke globálním obchodním sítím nebo klastrům, přijetí nových marketingových nástrojů a přístup na nové trhy. Mezi způsobilé příjemce patří inovativní malé a střední podniky do pěti let od registrace, které nevznikly spojením a spadají do definice inovativního malého nebo středního podniku podle obecného nařízení o blokových výjimkách.
|
|
31
|
C1.1.2. R2-I4
|
T
|
Podpora růstu začínajících podniků zavedením programu Accelerator.
|
|
Číslo
|
0
|
120
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Program Accelerator poskytuje poradenství, podporu investic a přístup k sítím investorů pro nejméně 120 začínajících podniků po dobu nejméně tří měsíců.
|
|
32
|
C1.1.2. R2-I5
|
T
|
Podpora projektů pro komercializaci inovací
|
|
Číslo
|
0
|
95
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Poskytnutí podpory nejméně 95 malým a středním podnikům s vyspělými inovačními projekty (úroveň technologické připravenosti 7 nebo vyšší) na komercializaci a internacionalizaci jejich marketingových, prodejních a distribučních činností souvisejících s inovativním produktem uváděným na domácí trh.
Tato cílová investice podpoří přizpůsobení vyvinutého produktu nebo služby a přípravu na jejich uvedení na trh. Způsobilé činnosti pro přizpůsobení vyvinutého produktu zahrnují dodatečné testování a integraci výsledků zkoušek do konečného produktu, poradenské služby, budování kapacit, audity studií proveditelnosti, návrh produktu a ochranu práv duševního vlastnictví. Způsobilé činnosti pro přípravu uvedení výrobků na trh zahrnují přípravu nebo revizi obchodního plánu nebo marketingového plánu, průzkum a testování trhu, testování výrobků s potenciálními zákazníky, přípravu výroby a investice do výrobků s nulovou sérií a provozní marketingové činnosti.
Podporuje malé a střední podniky prostřednictvím vyspělých inovačních projektů, které jsou blízko uvedení na trh, a očekává se, že upřednostní návrhy, které přispívají k ekologické transformaci.
|
|
33
|
C1.1.2. R3-I2
|
T
|
Grantová podpora ve formě poukázek
|
|
Číslo
|
0
|
1 500
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 1500 malých a středních podniků, které využívají poukázky na podporu digitalizace. Poukázky se použijí na pomoc zaměstnancům při zlepšování digitálních dovedností, včetně dovedností souvisejících s cloudovými technologiemi, testování udržitelnosti nápadů a navrhování strategií pro možnou digitální transformaci, získávání digitálních marketingových služeb, zvyšování kybernetické bezpečnosti zavedením bezpečnostních kontrol systému nebo při vývoji nebo zavádění složitých digitálních produktů a služeb.
|
|
34
|
C1.1.2. R3-I3
|
T
|
Grantová podpora na digitální transformaci chorvatských malých a středních podniků
|
|
Číslo
|
0
|
360
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Smlouvy musí být podepsány s nejméně 360 malými a středními podniky, které udělují granty na projekty digitalizace podniků.
Způsobilý projekt digitalizace podniku zahrnuje: i) digitální řešení nebo technologie podporující transformaci podniků; nebo ii) činnosti zaměřené na digitální kapacitu.
|
A.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C1.1.1 R5 – Diverzifikace kapitálových trhů a zlepšení přístupu k alternativnímu financování
Cílem tohoto opatření je vytvořit strategický rámec a opatření pro rozvoj vnitrostátního kapitálového trhu. Reforma spočívá v přijetí strategie, po níž následuje akční plán.
Reforma C1.1.1 R7 – Zřízení podpůrného fóra pro udržitelné financování
Cílem reformy je posílit příspěvek finančního sektoru k ekologické transformaci a podpořit jej při provádění regulačních požadavků v oblasti udržitelného financování. Opatření spočívá v přijetí akčního plánu a zřízení platformy zúčastněných stran.
Investice C1.1.1. R4-I6 Investice – Kapitálový vklad do HBOR na podporu strategických investic do obrany a bezpečnosti
Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál chorvatského hospodářství strukturální úpravou úrovně veřejné podpory, která je k dispozici pro řešení selhání trhu a neefektivnosti v rámci hospodářství v oblasti obrany a bezpečnosti.
Opatření spočívá v kapitálové injekci ve výši 133 214 015 EUR do Chorvatské banky pro restrukturalizaci a rozvoj (HBOR).
HBOR přijme novou investiční politiku pro využití dodatečného vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, které má dodatečný vlastní kapitál zpočátku podporovat, včetně očekávaného harmonogramu provádění a očekávané částky každého finančního produktu. HBOR použije pro dodatečný vlastní kapitál stejný systém auditu a kontroly, který byl kladně posouzen Komisí v souladu s článkem 157 nařízení (EU, Euratom) 2024/2509.
Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které dodatečný kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). U úvěrů nebo rovnocenných nástrojů vylučuje investiční politika ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití
, ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty
, iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami
a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů
. Pokud jde o vlastní kapitál, investiční politika nezahrnuje společnosti s podstatným zaměřením
na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti
; II) energeticky náročná odvětví a/nebo odvětví s vysokými emisemi CO2
; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel
; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu
, v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika dále vyžaduje, aby koneční příjemci nástroje dodržovali příslušné právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy v oblasti životního prostředí.
Provádění opatření bude dokončeno do 31. srpna 2026.
A.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
373
|
C1.1.1.R5
|
M
|
Přijetí strategického rámce pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku a doprovodného akčního plánu
|
Strategický rámec a akční plán na podporu rozvoje vnitrostátního kapitálového trhu přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Ministerstvo financí ve spolupráci s příslušnými zúčastněnými stranami vypracuje strategický rámec pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatské republice a akční plán, který přijme chorvatská vláda.
Akční plán doprovází strategický rámec a obsahuje harmonogramy pro provádění jednotlivých činností. Strategie (strategický rámec pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku) poskytne analýzu stavu kapitálového trhu v Chorvatsku a určí hlavní překážky jeho fungování jako alternativního zdroje financování a příležitosti pro jeho diverzifikaci a rozvoj. Je třeba se zabývat alespoň těmito prvky:
I.Úloha velkých institucionálních investorů na kapitálovém trhu, včetně institucí druhého pilíře (zejména povinných penzijních fondů a penzijních pojišťoven) a pojišťoven;
II.Rozšíření možností a zjednodušení postupů kotování s přihlédnutím ke státním podnikům, malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací;
III.Zvýšení likvidity, diverzifikace a obratu na kapitálovém trhu, včetně podpory tvorby trhu;
IV.Podpora hlubšího trhu s finančními nástroji, jako jsou podnikové dluhopisy a státní dluhopisy, jakož i komoditní deriváty a sekuritizace;
V.Rozvoj stávajících infrastruktur finančního trhu, včetně možností zlepšení obchodního modelu ústřední protistrany;
VI.Přizpůsobení regulačního rámce tak, aby lépe odpovídal cíli rozvoje kapitálového trhu;
VII.Posílení finanční gramotnosti investorů;
VIII.Posílení rámce pro udržitelné financování.
|
|
375
|
C1.1.1. R7
|
M
|
Přijetí prvního akčního plánu na podporu cílů udržitelného financování
|
Přijetí prvního akčního plánu s opatřeními na podporu cílů udržitelného financování, který stanoví lhůty pro provedení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Ministerstvo financí vypracuje první akční plán s opatřeními a lhůtami pro provádění jednotlivých činností, které podpoří finanční sektor v zájmu ekologické transformace a usnadní jeho včasnou přípravu na nové regulační požadavky a další iniciativy v oblasti udržitelného financování.
Zřídí se společná platforma nazvaná Fórum na podporu udržitelného financování (SFSF) za účelem výměny informací a propojení finančního sektoru (bankovního i nebankovního) s příslušnými ministerstvy, orgány dohledu, odborníky a dalšími zúčastněnými stranami.
|
|
446
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Investiční politika pro strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
Přijetí investiční politiky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Přijetí nové investiční politiky pro HBOR za účelem využití dodatečného vlastního kapitálu.
Investiční politika zajistí, aby bylo 133214015 EUR dodatečného vlastního kapitálu věnováno na podporu investic do strategických odvětví obrany a bezpečnosti chorvatského hospodářství, což může mimo jiné zahrnovat podporu:
(I)výstavba ochranných konstrukcí a infrastruktury civilní ochrany;
(II)výstavba a modernizace infrastruktury dvojího užití;
(III)investice do kybernetické bezpečnosti;
(IV)modernizace podniků;
(V)podpora výzkumu a vývoje.
|
|
447
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Kapitálová injekce na strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
Potvrzení o převodu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Chorvatsko převede do HBOR částku 133214015 EUR, aby zvýšilo svůj vlastní kapitál.
Kromě kapitálové injekce do banky HBOR, která představuje investici v rámci Nástroje pro oživení a odolnost, předloží Chorvatsko do 31. srpna 2026 zprávu, v níž nastíní opatření přijatá bankou HBOR k provádění investiční politiky, včetně kroků přijatých k zavedení finančních produktů, které má dodatečný vlastní kapitál původně podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být přijaty pro další zavádění těchto produktů.
|
B. SLOŽKA 1.2: TRANSFORMACE ENERGETIKY PRO UDRŽITELNÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je usnadnit dekarbonizaci odvětví energetiky a dopravy, včetně rozvoje inovativních technologií, a přispět k dosažení cíle 36,6 % podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, který byl stanoven chorvatským vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu, a ke splnění příspěvku Chorvatska k cíli EU v oblasti energetické účinnosti ve výši 32,5 % do roku 2030. Jeho cílem je rovněž přispět ke zvýšenému cíli 14 % podílu obnovitelných zdrojů energie v dopravě do roku 2030. Reformy v rámci složky sestávají z legislativních iniciativ, jejichž cílem je i) odstranit překážky a správní postupy omezující využívání obnovitelných zdrojů energie; II) dokončit certifikaci provozovatele plynárenské přepravní soustavy; a iii) podporovat využívání alternativních paliv v dopravě, včetně vodíku a pokročilých biopaliv.
Očekává se, že reformy a investice v rámci složky přispějí k zelené transformaci a k dosažení cíle v oblasti klimatu snížením emisí skleníkových plynů v odvětví energetiky a dopravy v souladu s vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku, která se týkají potřeby „zaměřit investiční politiku na [...] energetickou účinnost, obnovitelné zdroje energie“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a „zaměřit investice na ekologickou [...] transformaci, zejména na [...] čistou a účinnou výrobu a využívání energie“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
B.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C.1.2 R1 – Dekarbonizace odvětví energetiky
Cílem reformy je usnadnit dekarbonizaci odvětví energetiky a dopravy a podpořit vnitrostátní příspěvek k cíli Unie v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Reforma zahrnuje:
-Legislativní změny zákona o trhu s elektřinou a zákona o vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny s cílem zmírnit regulační a administrativní překážky omezující rozvoj projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, a to na základě výsledků důkladné analýzy stávajících úzkých míst a po veřejných konzultacích, jakož i zavedení systému založeného na prémiích na podporu investic do obnovitelných zdrojů energie, který usnadní instalaci dalších 1 500 MW kapacity dodávek energie z obnovitelných zdrojů.
-Rozhodnutí o vydání osvědčení provozovateli přenosové soustavy Plinacro přijaté chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA), které dokončí oddělení přepravních činností na trhu s plynem a které oddělí dohled nad státem vlastněným provozovatelem přepravní soustavy od státem vlastněných dodavatelských a výrobních činností.
-Přijetí nového zákona o alternativních palivech v dopravě s cílem vytvořit legislativní rámec pro zavádění alternativních paliv v odvětví dopravy a podpořit výrobu a používání pokročilých biopaliv a vodíku v dopravě. Vypracuje se strategie rozvoje vodíku, která stanoví cíle pro výrobu zeleného vodíku v Chorvatsku do roku 2030.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.2 R1–I1 – Revitalizace, výstavba a digitalizace energetického systému a podpůrná infrastruktura pro dekarbonizaci odvětví energetiky
Cílem této investice je podpořit elektrifikaci a dekarbonizaci odvětví energetiky a modernizovat připojení k síti jih-sever v Chorvatsku.
Investice spočívá v modernizaci vysokonapěťové sítě a položených podmořských kabelů, modernizaci podzemních kabelů spojujících šest ostrovů s pevninskou sítí, instalaci inteligentních měřičů a instalaci nové kapacity pro skladování energie.
Investice C1.2 R1–I2 – Podpora energetické účinnosti, tepla a energie z obnovitelných zdrojů za účelem dekarbonizace odvětví energetiky
Cílem této investice je zvýšit energetickou účinnost v průmyslu a zvýšit využívání obnovitelných zdrojů.
Investice spočívá ve zkoumání geotermálního potenciálu, podpoře energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu pro podniky a přijetí programu energetické účinnosti.
Investice C1.2 R1–I3 – Využívání vodíku a nové technologie
Cílem této investice je zlepšit využívání vodíku a nových technologií v Chorvatsku s cílem snížit emise skleníkových plynů v odvětví dopravy a průmyslu přijetím zákona o alternativních pohonných hmotách a strategie rozvoje vodíku.
Tato investice bude dokončena do 31. března 2022.
B.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
36
|
C1.2. R1
|
M
|
Zveřejnění dokumentu o posouzení s doporučeními ke zmírnění překážek a administrativních postupů omezujících větší využívání obnovitelných zdrojů energie
|
Zveřejnění dokumentu o posouzení ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Dokument obsahuje posouzení a doporučení týkající se politických opatření, jejichž cílem je zmírnit překážky a administrativní postupy omezující větší využívání obnovitelných zdrojů energie. Analýza a doporučení zahrnují rovněž opatření na podporu vlastní spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a společenství pro obnovitelné zdroje.
|
|
37
|
C1.2. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů a/nebo nařízení s cílem zlepšit využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně zavedení prémiového systému na podporu obnovitelných zdrojů energie.
|
Vstup právních předpisů a/nebo nařízení v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Revidovaný zákon o trhu s elektřinou a zákon o vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny zmírní překážky a správní postupy, které omezují větší využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně opatření na podporu vlastní spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a společenství pro obnovitelné zdroje. Systém založený na prémiích na podporu obnovitelných zdrojů energie bude plně funkční.
|
|
38
|
C1.2. R1
|
M
|
Certifikace společnosti Plinacro chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA)
|
Rozhodnutí o vydání certifikátu přijaté chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA)
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Úplné oddělení řízení provozovatele plynárenské přepravní soustavy (Plinacro) od činností státu v oblasti dodávek a výroby a jeho certifikace chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA).
|
|
39
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Stavební povolení udělené na modernizaci vysokonapěťové sítě
|
Stavební povolení udělené Ministerstvem územního plánování, výstavby a státního majetku
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Stavební povolení udělené na základě předběžného šetření a/nebo odpovídajícího posouzení podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích provedeného ve vztahu k cílům ochrany specifickým pro danou lokalitu v souladu s požadavky směrnice. Předloží se důkazy, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
40
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Modernizace podzemních kabelů spojujících 6 ostrovů s pevninskou rozvodnou sítí dokončena
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně šest ostrovů musí mít modernizované připojení k elektrické síti s pevninou (plánované ostrovy jsou Krk, Cres, Lošinj, Brač, Hvar a Korčula). Investice bude zahrnovat výměnu starých podmořských kabelů za nové kabely šetrné k životnímu prostředí.
|
|
41
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončení modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV)
|
Dokončení modernizace vysokonapěťové a středněnapěťové sítě (220/110 kV)
|
kilometry
|
0
|
300
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Modernizace nejméně 300 km vysokonapěťového elektrického vedení, což přispěje k posílení připojení k síti.
|
|
42
|
C1.2. R1
|
T
|
Zvýšení instalovaného výkonu energie z obnovitelných zdrojů o 1 500 MW
|
|
Číslo
|
0
|
1 500
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Nejméně 1 500 MW nového instalovaného výkonu energie z obnovitelných zdrojů.
|
|
43
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
Číslo
|
0
|
40 000
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bylo nainstalováno nejméně 40000 inteligentních elektroměrů.
|
|
376
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
Číslo
|
40 000
|
100 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bylo nainstalováno nejméně 60000 inteligentních elektroměrů.
|
|
44
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Modernizovaná vysokonapěťová síť (220/110 kV) a podmořské kabely pro distribuční síť byly stanoveny
|
Zřízení vysokonapěťové sítě (220/110 kV) modernizovaných a podmořských kabelů pro distribační síť
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen důkaz o modernizaci nejméně 250 km vedení vysokého napětí a 96 km podmořských kabelů pro distribuční síť.
|
|
377
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Nová skladovací kapacita energetických baterií
|
Instalovaná nová kapacita akumulace energetických baterií
|
|
0
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o instalaci nových zásobníků energetických baterií o kapacitě 100 MhW.
|
|
45
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Přijetí programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky vládou
|
Vstup v platnost programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky, který vypracovalo ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Program energetické účinnosti vymezí oblasti investic do systémů energetické účinnosti a dálkového vytápění, včetně investičních priorit do roku 2030. Plánování investic zahrnuje modernizaci systémů dálkového vytápění a energeticky náročných průmyslových odvětví se zaměřením na energetickou účinnost a potenciál energie z obnovitelných zdrojů.
Program bude sladěn s plánovanou aktualizací vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, který stanoví vyšší cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie v odvětví vytápění a chlazení, včetně konkrétních opatření.
|
|
46
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Počet společností, které dostávají podporu na energetickou účinnost a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu
|
|
Číslo
|
0
|
50
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
50 zakázek udělených přijímajícím společnostem na základě veřejného nabídkového řízení na podporu obnovitelných zdrojů energie a opatření v oblasti energetické účinnosti v malých, středních a velkých podnicích.
Smlouvy obsahují opatření ke zlepšení výrobních procesů ve výrobních odvětvích a odpovídající oblastem intervence pro sledování klimatu [024 – Energetická účinnost a demonstrační projekty v malých a středních podnicích a podpůrná opatření a 024a – Energetická účinnost a demonstrační projekty ve velkých podnicích a podpůrná opatření] přílohy VI/VII] a dodržují technické pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
Zejména provádění opatření v oblasti energetické účinnosti a/nebo energie z obnovitelných zdrojů povede k minimálnímu snížení spotřeby energie ve výrobních zařízeních o 20 %. U energetické renovace budov doprovázejících výrobní zařízení, které jsou spojeny výhradně s průmyslovými nebo výrobními procesy, povede provádění opatření k minimálnímu snížení spotřeby energie o 40 %.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), je seznam činností vyloučen z opatření stanovených ve smlouvách: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití[1]; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty[2]; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami[3] a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování[4]; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Zadávací podmínky navíc vyžadují, aby ve smlouvách mohly být stanoveny pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
47
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na prozkoumání geotermálního potenciálu
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Na průzkum geotermálního potenciálu bude podepsáno šest smluv. Budou podepsány další dvě smlouvy na vrtání průzkumných geotermálních vrtů.
Projekt nebude zahrnovat žádný průzkum ani těžbu ropy ani zemního plynu. K těmto účelům nesmí být zakoupeno ani použito žádné vybavení.
Je třeba zajistit, aby nedocházelo k uvolňování metanu. Rovněž je třeba zajistit, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a její kvalitu.
Toto opatření nepředpokládá podporu systémů dálkového vytápění využívajících fosilní zdroje energie ani žádné investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
|
|
48
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Veřejně dostupné výsledky geotermálního potenciálu pro dálkové vytápění
|
Výsledky zveřejněné na internetových stránkách Chorvatské agentury pro uhlovodíky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Výsledky průzkumných činností se zveřejní na internetových stránkách Agentury pro uhlovodíky.
|
|
49
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Vstup zákona o alternativních pohonných hmotách v platnost
|
Vstup zákona o alternativních palivech pro dopravu v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Do 3. čtvrtletí 2021 vstoupil v platnost zákon o alternativních palivech pro dopravu, který je v souladu s acquis EU. Zákon podporuje výrobu a používání moderních biopaliv/vodíku v dopravě.
|
|
50
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Přijetí strategie rozvoje vodíku
|
Vstup vodíkové strategie pro Chorvatsko v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Strategie rozvoje vodíku zahrnuje kvantifikované cíle týkající se potenciálu výroby zeleného vodíku do roku 2030 na základě elektrolýzy. Strategie se bude zabývat zejména potenciální úlohou zeleného vodíku při dekarbonizaci odvětví dopravy.
|
C. SLOŽKA 1.3: ZLEPŠENÍ VODOHOSPODÁŘSTVÍ A NAKLÁDÁNÍ S ODPADY
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je přispět k zachování životního prostředí, biologické rozmanitosti a přizpůsobení se změně klimatu, a vytvořit tak podmínky pro posílení ekologické, sociální a hospodářské odolnosti.
Plánované investice v rámci složky 1.3 jsou zaměřeny na snížení investiční mezery v odvětví vodního hospodářství a nakládání s odpady, která se odhaduje na téměř 7 % HDP Chorvatska v roce 2019. Investice budou podpořeny reformami zaměřenými na konsolidaci vodohospodářského odvětví a zlepšení vodního hospodářství v celém Chorvatsku. Kromě toho budou přijaty nové právní předpisy o odpadech a plány pro nakládání s odpady na podporu oběhového hospodářství v souladu s novým akčním plánem EU pro oběhové hospodářství.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku v letech 2019 a 2020, k potřebě „zaměřit investiční politiku na [...] environmentální infrastrukturu s přihlédnutím k regionálním rozdílům“ (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2019) a „zaměřit investice na ekologickou [...] transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu“ (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2020).
C.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.3 R1 – Provádění programu hospodaření s vodou
Cílem této reformy je řešit roztříštěnost veřejných poskytovatelů vody v Chorvatsku. Jeho cílem je konsolidovat a snížit počet poskytovatelů vody s cílem zlepšit jejich účinnost a správu. Tato reforma zavede systém referenčního srovnávání pro monitorování a vykazování provozní a finanční výkonnosti poskytovatelů vodohospodářských služeb a přispěje ke zlepšení dlouhodobé udržitelnosti investic do infrastruktury.
Tato reforma bude provedena vstupem v platnost změn čtyř vyhlášek:
-nařízení o oblastech služeb,
-nařízení o hodnocení výkonnosti vodohospodářských subjektů, včetně zavedení systému referenčního srovnávání
-nařízení o metodice stanovování cen za vodohospodářské služby a
-nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb.
Reforma zahrnuje vypracování víceletého investičního programu pro vodohospodářskou infrastrukturu a infrastrukturu odpadních vod s cílem zajistit soudržné provádění investic C1.3 R1–I1 a C1.3 R1–I2, jakož i doplňkovost s jiným financováním EU.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.3 R1–I1 – Program rozvoje veřejné kanalizace
Cílem této investice je zlepšit odvádění a čištění odpadních vod v Chorvatsku.
Toto opatření spočívá ve výstavbě a rekonstrukci veřejných kanalizačních sítí, jakož i ve výstavbě čistíren odpadních vod.
Investice C1.3 R1–I2 – Program rozvoje veřejných dodávek vody
Cílem této investice je zlepšit infrastrukturu pro zásobování vodou.
Toto opatření spočívá ve výstavbě a rekonstrukci vodovodních potrubí a nákupu měřicích zařízení.
Investice C1.3 R1–I3 – Program snižování rizika katastrof
Cílem této investice je zlepšit ochranu před povodněmi a biologickou rozmanitost.
Toto opatření spočívá ve výstavbě protipovodňových ochranných hrází a revitalizaci sladkovodních systémů.
Reforma C1.3 R2 – Zavádění udržitelného nakládání s odpady
Cílem této reformy je vytvořit nový právní rámec, který usnadní předcházení vzniku odpadů, opětovné použití a recyklaci, aby se urychlil přechod na oběhové hospodářství.
Toto opatření spočívá ve vstupu právních předpisů v platnost a v přijetí plánů pro nakládání s odpady.
Investice C1.3. R2-I1 – Program snižování množství odpadu
Cílem této investice je poskytnout nezbytnou infrastrukturu pro omezení skládkování a podporu recyklace.
Toto opatření spočívá ve výstavbě příslušné infrastruktury.
Investice C.1.3 R2- I2 – Program sanace uzavřených skládek a lokalit kontaminovaných nebezpečným odpadem
Cílem této investice je sanace deseti uzavřených skládek.
Toto opatření spočívá v sanaci nejméně deseti uzavřených skládek a/nebo lokalit kontaminovaných nebezpečným odpadem.
C.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
59
|
C1.3. R1
|
M
|
Přijetí víceletého programu výstavby zařízení na úpravu vody a městských odpadních vod
|
Zveřejnění víceletého programu pro stavbu vodních a odpadních vod
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Vláda Chorvatské republiky přijme víceletý program výstavby vodních a kanalizačních systémů, který bude zahrnovat nezbytné investice, včetně stanovení priorit, za účelem splnění požadavků směrnice o čištění městských odpadních vod. Plán rovněž zahrnuje posouzení rizik a zmírňující opatření.
|
|
60
|
C1.3. R1
|
M
|
Změny právního rámce v odvětví vodního hospodářství
|
Vstup v platnost čtyř právních změn: i) nařízení o oblastech služeb;
nařízení o hodnocení výkonnosti provozovatelů vod; nařízení o
metodiku stanovení cen za vodohospodářské služby; IV) nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb, které reformuje veřejné vodohospodářské subjekty;
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nařízení o oblastech služeb, nařízení o hodnocení výkonnosti vodohospodářských subjektů, nařízení o metodice pro stanovení cen za vodohospodářské služby a nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb se mění tak, aby byl vytvořen právní předpoklad pro konsolidaci vodohospodářských subjektů.
Nařízení o hodnocení výkonnosti vodohospodářských subjektů rovněž zahrnuje právní základ pro vytvoření povinného systému referenčního srovnávání podniků veřejných služeb, který bude veřejně přístupný, jakož i pro zajištění toho, aby byly veřejně dostupné alespoň souhrny výročních auditovaných zpráv podniků veřejných služeb.
|
|
61
|
C1.3. R1
|
T
|
Integrace poskytovatelů vodohospodářských služeb
|
|
Číslo
|
200
|
40
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Začlenění stávajících 200 veřejných dodavatelů do 40 podle zásady jednoho dodavatele vody na oblast služeb.
|
|
63
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
0
|
115
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vybudování nebo rekonstrukce nejméně 115 km veřejné kanalizační (kanalizační) sítě
Investice zajistí soulad se směrnicí o čištění městských odpadních vod v tematických oblastech v souladu s víceletým programem výstavby vodních a odpadních vod.
|
|
64
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty infrastruktury odpadních vod
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Na projekty infrastruktury odpadních vod související se zakázkami, které mají být zadány do konce roku 2023, bude podepsáno nejméně 60 zakázek na stavební práce.
Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy podle směrnice EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťovacím řízením a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
65
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudované nebo modernizované čistírny odpadních vod
|
|
Číslo
|
0
|
12
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 12 čistíren odpadních vod musí být modernizováno nebo postaveno.
|
|
66
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
115
|
807
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Vybudování nebo rekonstrukce nejméně 692 km veřejné kanalizační (odvodňovací) sítě
|
|
68
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
0
|
226
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vybudováno nebo rekonstruováno nejméně 226 km veřejné vodovodní sítě.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
69
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zařízení na měření vody instalovaná v místech odběru vody
|
|
Číslo
|
0
|
526
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nejméně 526 měřicích zařízení instalovaných v místech odběru vody pro měření množství vody.
|
|
70
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty zásobování vodou
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Počet podepsaných zakázek na stavební práce na vodohospodářské projekty se týká zakázek, které mají být zadány do konce roku 2023.
Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy podle směrnice EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťovacím řízením a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
71
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
0
|
517
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Vybudováno nebo rekonstruováno nejméně 517 km veřejné vodovodní sítě.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
72
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
517
|
1023
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Vybudováno nebo rekonstruováno nejméně 506 km veřejné vodovodní sítě.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
74
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty protipovodňové ochrany
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nejméně 20 zakázek na stavební práce uzavřených na projekty v odvětví protipovodňové ochrany v souvislosti se zakázkami, které mají být zadány do konce roku 2022.
Kritéria pro nabídky se zaměří na přírodě blízká řešení a zelenou infrastrukturu. Smlouvy zajistí, aby projekty byly prováděny v souladu s acquis EU a právními předpisy v oblasti životního prostředí a s přílohami nařízení Komise v přenesené pravomoci (C(2021) 2800 final), kterým se doplňuje nařízení (EU) 2020/852.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Veškeré činnosti musí být v souladu s požadavky vodohospodářských právních předpisů EU, jak jsou začleněny do chorvatského práva. Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy podle směrnice EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťovacím řízením a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
75
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
Číslo
|
0
|
13
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nejméně 13 km povodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany před škodlivými účinky vody;
|
|
76
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nejméně 2 km obnovených vodních toků, včetně revitalizace opuštěných rukávů, trvalého kontaktu s řekou a rukávy a investic do související infrastruktury.
|
|
77
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
Číslo
|
0
|
65
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně 65 km povodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany před škodlivými účinky vody.
|
|
78
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
0
|
16
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Nejméně 16 km obnovených vodních toků, včetně revitalizace opuštěných rukávů, trvalého kontaktu s řekou a rukávy a investic do související infrastruktury.
|
|
79
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
Číslo
|
65
|
77
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 12 km povodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany před škodlivými účinky vody.
|
|
81
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí zákona o nakládání s odpady
|
Vstup zákona o nakládání s odpady v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Nový zákon o nakládání s odpady upravuje předcházení vzniku odpadů, přípravu k opětovnému použití a recyklaci v souladu s koncepcí oběhového hospodářství a Zelenou dohodou pro Evropu. Akt bude obsahovat konkrétní opatření na podporu oběhového hospodářství, tj. vypracování plánu pro oběhové hospodářství, systémů rozšířené odpovědnosti výrobce a systémů plateb podle množství odpadu. Akt se bude zabývat všemi doporučeními Komise uvedenými ve zprávě včasného varování pro Chorvatsko z roku 2018.
|
|
82
|
C1.3. R2
|
M
|
Revize plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022
|
Zveřejnění změn plánu nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022 v Úředním věstníku Chorvatské republiky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Přijetí a zveřejnění revidovaného chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2017–2022 v souladu s novým akčním plánem pro oběhové hospodářství v návaznosti na veřejné konzultace. Revidovaný plán stanoví cíl 50 % recyklace, třídění, opětovného použití a opravy odpadu do roku 2022, jakož i samostatný cíl pro sběr a recyklaci biologického odpadu. Zahrnuje rovněž konkrétní opatření na podporu ambicí místních a regionálních jednotek, jako jsou komunikační akce k zajištění účinného tříděného sběru u zdroje nebo digitální aspekty. Plán zahrnuje posouzení současné situace, stávajících systémů sběru odpadu a posouzení investiční mezery při uzavírání skládek. Poskytne seznam priorit pro plánované investice do odpadu, kapacitu budoucích zařízení na zpracování odpadu, jakož i informace o tom, jak budou určena budoucí umístění lokalit. Plán rovněž zváží podporu budování kapacit pro provádění projektů v oblasti infrastruktury.
|
|
83
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2023–2029
|
Zveřejnění chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2023–2029 v Úředním věstníku Chorvatské republiky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Přijetí a zveřejnění chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2023–2029 ve spojení s novými cíli stanovenými v zákoně o nakládání s odpady a akčním plánu pro oběhové hospodářství, a to v návaznosti na veřejné konzultace. Plán stanoví cíl ve výši alespoň 55 % pro recyklaci, třídění, opětovné použití a opravu odpadu do roku 2025 a cíl pro sběr a recyklaci biologického odpadu.
|
|
84
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (49 %)
|
|
% (v procentech)
|
66
|
49
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Podíl komunálního odpadu odesílaného k odstranění se sníží na 49 % v důsledku investic do infrastruktury pro omezení skládkování, včetně zřízení středisek pro opětovné použití, výstavby třídicích zařízení pro odděleně sbíraný komunální odpad, výstavby zařízení na biologické zpracování tříděného biologického odpadu, výstavby a vybavení sběrných dvorů a recyklačních zařízení pro stavební odpad, pořízení zařízení pro tříděný sběr užitečných částí komunálního odpadu.
|
|
85
|
C1.3. R2
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (51 %)
|
|
% (v procentech)
|
56
|
51
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Podíl komunálního odpadu odesílaného k odstranění se sníží na 51 % oproti výchozí hodnotě 56 % vykázané v roce 2022. Podíl komunálního odpadu odesílaného k odstranění se vypočítá v souladu s metodikou výpočtu stanovenou v prováděcím rozhodnutí (EU) 2019/1004 (pravidla pro výpočet, ověřování a vykazování údajů o odpadech v souladu se směrnicí 2008/98/ES).
|
|
86
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná třídicí zařízení
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Bylo vybudováno nejméně 6 třídicích zařízení.
|
|
87
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná zařízení na zpracování odděleně sbíraného biologického odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
3
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně tři zařízení vybudovaná pro zpracování odděleně sbíraného biologického odpadu.
|
|
88
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Funkční pevné/mobilní místo třídění odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Vybudováno nebo dodáno nejméně 20 pevných nebo mobilních míst třídění odpadu.
|
|
90
|
C1.3. R2-I2
|
T
|
Sanace skládek
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně deset skládek/míst znečištěných nebezpečným odpadem.
|
|
378
|
C1.3. R2-I1
|
M
|
Vstup nařízení o skládkové dani v platnost
|
Ustanovení nařízení o skládkové dani s uvedením jeho vstupu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Nařízení o skládkové dani vstupuje v platnost a stanoví jednotkový poplatek, který umožňuje výpočet daně ze skládkování v souladu se zákonem o nakládání s odpady.
Nařízení stanoví ustanovení, která postupně zvyšují daň ze skládkování s cílem postupně ukončit skládkování recyklovatelného a využitelného odpadu, a stanoví, že příjmy se použijí v souladu se zákonem o nakládání s odpady.
|
|
380
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Zařízení na zpracování biologického odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Musí být dodáno nejméně 20 kusů zařízení na zpracování biologického odpadu.
Musí být dodáno alespoň 30 kusů zařízení pro recyklaci a/nebo opětovné použití.
|
|
381
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Výstavba stanic pro přepravu odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být postaveno nejméně 15 stanic pro přepravu odpadu.
|
C.3. Popis reforem a investic pro půjčky
R eform C1.3 R3 – Další provádění programu hospodaření s vodou
Cílem této reformy je dále řešit klíčové politické výzvy v odvětví vodního hospodářství v Chorvatsku.
Reforma spočívá v přijetí právních předpisů, národního plánu a plánů vodohospodářských subjektů na snížení ztrát vody ve veřejných systémech zásobování vodou a ve zřízení vnitrostátního orgánu pro monitorování ztrát vody.
Investice C1.3 R3-I1 – Další investice do programu rozvoje veřejné kanalizace
Cílem této investice je dále zlepšit infrastrukturu pro odvádění a čištění odpadních vod.
Toto opatření spočívá v další výstavbě a rekonstrukci veřejných kanalizačních sítí, jakož i ve výstavbě čistíren odpadních vod.
Investice C1.3 R3-I2 – Další investice do programu rozvoje veřejných dodávek vody
Cílem této investice je dále zlepšit infrastrukturu pro zásobování vodou.
Toto opatření spočívá v dodatečné výstavbě a rekonstrukci vodovodních potrubí.
Investice C1.3 R3-I3 – Další investice do programu snižování rizika katastrof
Cílem této investice je provést dodatečné investice do programu snižování rizika katastrof.
Toto opatření spočívá ve výstavbě protipovodňových ochranných konstrukcí a revitalizaci sladkovodních systémů.
C.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
382
|
C1.3. R3
|
M
|
Přijetí národního akčního plánu pro snížení ztrát vody
|
Národní akční plán ke snížení ztrát přijatý chorvatskými vodami
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Chorvatské vody přijmou národní akční plán na snížení ztrát a zveřejní jej na svých internetových stránkách. Národní akční plán obsahuje seznam plánovaných činností ke snížení ztrát vody, včetně odhadů investic a zdrojů financování. Plán se vztahuje na období 2024–2026 s výhledem do roku 2030 v souladu s víceletým programem výstavby čistíren odpadních vod a městských odpadních vod do roku 2030.
|
|
383
|
C1.3. R3
|
M
|
Zřízení Národního úřadu pro monitorování ztrát vody
|
Zřízení Národního orgánu pro monitorování ztrát vody
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Zřizuje se Národní orgán pro monitorování ztrát vody, který má pravomoc dohlížet na provádění opatření předepsaných národním akčním plánem snižování ztrát a ověřovat akční plány provozovatelů vodních zdrojů na snižování ztrát vody.
|
|
384
|
C1.3. R3
|
T
|
Přijetí akčních plánů na snížení ztrát vody vodohospodářskými subjekty
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Přijme se nejméně 40 individuálních akčních plánů na snížení ztrát vody vypracovaných vodohospodářskými subjekty.
Každý plán zahrnuje organizační systémy a plány vzdělávání zaměstnanců, opatření ke zlepšení systémových údajů, opatření k optimalizaci vodovodního systému, opatření k aktivní kontrole úniků, opatření k řešení zjevných ztrát, plánování a opatření k výměně elektrické sítě.
|
|
385
|
C1.3. R3
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o Radě pro vodohospodářské služby
|
Ustanovení nařízení o Radě pro vodohospodářské služby uvádějící jeho vstup v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nařízení o Radě pro vodohospodářské služby vstupuje v platnost. Stanoví povinné zveřejňování rozhodnutí Rady pro vodohospodářství, povinné zveřejňování příslušných výkladů zákona o vodohospodářství, zákona o financování vodohospodářství a stanov regulačního orgánu a rovněž stanoví povinné odborné vzdělávání zaměstnanců.
|
|
386
|
C1.3. R3
|
T
|
Budování kapacit Rady pro vodohospodářské služby
|
|
Číslo
|
0
|
7
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Rada pro vodohospodářské služby přijme nejméně sedm zaměstnanců na plný úvazek, s výjimkou jmenovaných radních.
|
|
388
|
C1.3. R3-I1
|
T
|
Vybudované nebo modernizované čistírny odpadních vod
|
|
Číslo
|
12
|
31
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Musí být postaveno nebo modernizováno nejméně 19 dalších čistíren odpadních vod.
|
|
389
|
C1.3. R3-I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
807
|
883
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Musí být vybudováno nebo rekonstruováno nejméně dalších 76 km veřejné kanalizační sítě.
|
|
391
|
C1.3. R3-I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
1023
|
1154
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Vybudování nebo rekonstrukce nejméně dalších 131 km veřejné vodovodní sítě.
Investice spočívá ve výstavbě systémů zásobování pitnou vodou s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexem úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a v renovaci stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
440
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
Číslo
|
77
|
79
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybudování nejméně dalších 2 km protipovodňových ochranných konstrukcí.
|
|
441
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
16
|
23
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně dalších 7 km obnovených vodních toků.
|
D. SLOŽKA 1.4: ROZVOJ KONKURENCESCHOPNÉHO, ENERGETICKY UDRŽITELNÉHO A ÚČINNÉHO DOPRAVNÍHO SYSTÉMU
Odvětví dopravy je jedním z hlavních producentů emisí skleníkových plynů v Chorvatsku a v roce 2018 představovalo 27 % celkových emisí, přičemž silniční osobní doprava představovala 71,6 %, silniční nákladní doprava 24,7 %, železniční doprava 0,8 %, námořní a říční doprava 2,4 % a vnitrostátní letecká doprava 0,5 % emisí. Očekává se, že modernizace stávající dopravní infrastruktury prostřednictvím investic do environmentálně udržitelných, účinných, inovativních a konkurenceschopných druhů dopravy bude hrát klíčovou úlohu při účinném provádění ekologické a digitální transformace.
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je vytvořit jednotnou dopravní síť s rozvinutou železniční a veřejnou dopravní infrastrukturou a intermodalitou mezi různými druhy dopravy, zvýšit podíl osobních automobilů poháněných alternativními palivy, snížit emise skleníkových plynů a environmentální stopu odvětví dopravy, jakož i podpořit udržitelnou mobilitu osob a zboží.
Tato složka zahrnuje reformy a investice ve všech druzích dopravy (železniční, silniční, námořní, letecká, veřejná městská a vnitrozemská vodní doprava) a zahrnuje všechny regiony Chorvatska.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určeného Chorvatsku „o potřebě zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020) a „o udržitelné městské a železniční dopravě“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
D.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.4 R1 – Reforma odvětví silniční dopravy
Cílem reformy je snížit provozní náklady společností, sladit finanční závazky s peněžními toky, zvýšit bezpečnost silničního provozu, a tím snížit úmrtnost na silnicích. Očekává se, že zavedení nového systému pro výběr mýtného sníží emise skleníkových plynů tím, že odstraní úzká místa a nebezpečná místa na silnicích. V rámci této reformy budou právní předpisy upravující odvětví silniční dopravy aktualizovány vstupem novely zákona o pozemních komunikacích v platnost.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.4 R1–I2 – Zlepšení systému výkonu práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
Cílem investice je urychlit a usnadnit osobám se zdravotním postižením výkon jejich práv v oblasti mobility zavedením jednotného dokumentu pro osoby se zdravotním postižením, který jim umožní vykonávat všechna práva na mobilitu, zjednodušit administrativní prostředí pro koncové uživatele digitálních veřejných služeb v oblasti mobility a zlepšit přístup osob se zdravotním postižením k digitálním veřejným službám. Cílem investice je rovněž posílit ochranu osobních údajů uživatelů a harmonizovat rozhodovací postupy ovlivňující práva osob se zdravotním postižením v oblasti mobility. Očekává se, že investice umožní státním institucím snadněji a komplexněji sledovat nabytá práva a zajistit účinný přístup veřejnosti ke všem údajům. Očekává se, že investice sníží mzdové náklady zaměstnanců ve státních a místních službách o 15 % až 35 %.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.4 R1–I3 – Vnitrostátní elektronický systém pro ukládání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP)
Cílem investice je zvýšit účinnost a udržitelnost silniční dopravy.
Investice spočívá ve zřízení vnitrostátního systému pro elektronické ukládání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP).
Investice C1.4 R1–I4 – Systém kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
Cílem investice je zvýšit bezpečnost silničního provozu zavedením funkčního kontrolního systému podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu. Systém kontroly hlášení propojuje údaje z ústředního systému zpracování tachografů (SOTAH) a vnitrostátní záznamy o kartách tachografu a související záznamy, za které odpovídá Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury Chorvatské republiky, a přispívá k digitalizaci chorvatského odvětví dopravy.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.4 R1–I5 – Monitorování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR)
Cílem investice je zlepšit silniční přepravu nebezpečných věcí.
Investice spočívá ve zřízení monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR).
Reforma C1.4 R2 – Reforma železničního odvětví
Cílem reformy je zvýšit konkurenceschopnost a efektivitu odvětví železniční dopravy s cílem poskytovat lepší služby zákazníkům v oblasti osobní a nákladní dopravy a zvýšit hospodářskou konkurenceschopnost Chorvatska. Na podporu reformy přijme chorvatská vláda do 30. června 2021 dopis o odvětvové politice pro železniční odvětví, v němž představí další postup v klíčových oblastech souvisejících s reformou a modernizací železničního odvětví a stanoví prováděcí plány pro vládu a železniční společnosti, včetně podrobných opatření a kroků, pokud jde o:
·Řízení odvětví;
·Řízení železničních společností a provozu;
·Odvětvové investice a plánování financování;
·Rozvoj znalostí, technologií a dovedností v odvětví železniční dopravy.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.4 R2-I3 – Odstranění „úzkých míst“ v železniční infrastruktuře
Cílem investice je řešit úzká místa v chorvatské železniční síti.
Investice spočívá v odstranění pěti úzkých míst v chorvatské železniční síti.
Investice C1.4 R2-I4 – Modernizace Záhřebu Kustošiji – Záhřebu ZK – Záhřebu GK
Cílem investice je modernizovat železniční úsek Záhřeb Kustošija – Záhřeb Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor, zlepšit kvalitu a dostupnost místní a regionální osobní železniční dopravy, lépe začlenit železnice do systému veřejné dopravy města Záhřeb a zvýšit podíl železniční a místní veřejné dopravy v širší oblasti města Záhřeb. Projekt přispěje k dosažení cíle dokončit hlavní síť TEN-T do 31. prosince 2030.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.4 R2-I6 – Využívání ekologických technologií v osobní železniční dopravě
Cílem investice je zvýšit osobní železniční dopravu na neelektrifikovaných tratích.
Investice sestává ze dvou prototypů vyrobených bateriových vlaků.
Investice C1.4 R2–I7 – Modernizace informačních systémů
Cílem investice je zvýšit kvalitu železničních služeb.
Investice spočívá v modernizaci IT systémů HŽ pro osobní dopravu.
Reforma C1.4 R3 – Reforma námořní a vnitrozemské plavby
Cílem reformy je rozvoj udržitelné a účinné námořní a vnitrozemské vodní dopravy, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti plavby, zajištění revitalizace vnitrozemských vodních cest, zlepšení dopravního propojení ostrovů a zlepšení přístavní infrastruktury s cílem snížit negativní dopad odvětví dopravy na životní prostředí. V rámci této reformy vstoupí v platnost nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě, nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech a nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C1.4 R3-I1 – Modernizace městského přístavu Split
Cílem investice je modernizovat přístavní infrastrukturu a zvýšit kvalitu veřejné námořní dopravy.
Součástí investice je nový terminál pro cestující městského přístavu Split.
Investice C1.4 R3-I3 – Výstavba nového lanového trajektu „Križnica“, obec Pitomača
Cílem investice je vybudovat nový kabelový trajekt „Križnica“ přes řeku Drávu v obci Pitomača s cílem zajistit dopravní propojení a podpořit rozvoj méně rozvinutých regionů. Investice zahrnuje nový trajekt na elektrický kabel se solárním pohonem, který zvýší dopravní kapacitu a přispěje k ekologizaci odvětví dopravy.
Investice bude dokončena do 30. října 2022.
Investice C1.4 R4-I2 – Modernizace tramvajového vozového parku
Cílem investice je modernizace tramvajové flotily ve městech Osijek a Záhřeb.
Investice spočívá v dodání nových tramvají.
Investice C1.4 R5-I1 – Elektrifikace a ekologizace systému pozemního odbavení a dodávek energie na letišti Zadar
Cílem investice je zajistit systém pozemního odbavení letadel šetrný k životnímu prostředí a podpořit využívání obnovitelných zdrojů energie.
Investice spočívá v elektrifikaci a ekologizaci pozemního odbavení letadel na letišti Zadar.
Investice C1.4 R5-I2 – Výzkum, vývoj a výroba nových vozidel pro mobilitu a podpůrná infrastruktura
Cílem investice je zvýšit bezpečnost dopravy a zároveň zvýšit účinnost, snížit přetížení dopravy a snížit celkové emise znečišťujících látek z automobilové dopravy ve městě Záhřeb.
Investice spočívá ve vývoji a zavedení nové služby městské dopravy pro plně autonomní elektrická vozidla.
Investice C1.4 R5–I3 – Program nákupu nových vozidel na alternativní paliva
Cílem investice je zvýšit energetickou účinnost silniční dopravy snížením závislosti na fosilních palivech.
Investice spočívá v nákupu vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových).
D.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
91
|
C1.4. R1
|
M
|
Změny zákona o pozemních komunikacích
|
Vstup v platnost změn zákona o pozemních komunikacích
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Novela zákona o pozemních komunikacích mimo jiné:
—Zajišťuje interoperabilitu elektronických systémů pro výběr mýtného na celé silniční síti Unie, městských a meziměstských dálnicích, hlavních a vedlejších silnicích a různých stavbách, jako jsou tunely nebo mosty, a trajektech;
—Usnadňuje přeshraniční výměnu údajů o registraci vozidel týkajících se vozidel a vlastníků nebo držitelů vozidel, u nichž bylo v Unii zjištěno nezaplacení jakéhokoli typu mýtného;
—Zahrnout ustanovení podporující rozšíření infrastruktury používané pro cyklistickou a pěší dopravu;
—Stanovit kritéria a podmínky pro pokrytí nákladů na mýtné,
—Řešit výjimky z povinnosti platit poplatky za právo stavby a věcné břemeno na veřejné komunikaci odstraněním těchto výjimek z právních předpisů. Tím se vytvoří rovné podmínky ve vztahu k těmto poplatkům pro všechny podnikatele.
|
|
92
|
C1.4. R1
|
M
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030 přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Cílem národního programu bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030, který připravilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem moře, dopravy a infrastruktury a dalšími příslušnými ministerstvy, je zlepšit bezpečnost silničního provozu v Chorvatsku.
|
|
94
|
C1.4. R1–I2
|
T
|
Zřízení funkčního systému pro výkon práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
|
|
% (v procentech)
|
0
|
50
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
V rámci investice, která zavede funkční systém, jenž osobám se zdravotním postižením usnadní podávání žádostí o všechna práva na mobilitu na jednom místě a zajistí rychlejší zpracování žádostí, bude vytvořen jednotný dokument, který osobám se zdravotním postižením umožní používat funkční systém a uplatňovat stejná práva na celém území Chorvatska (elektronický průkaz pro invaliditu), a nejméně 50 % plánovaných průkazů bude vydáno osobám se zdravotním postižením, které mají práva v oblasti mobility.
|
|
95
|
C1.4. R1–I3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu údajů v silniční dopravě (NSCP)
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu údajů v silniční dopravě (NSCP)
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zavede se vnitrostátní elektronický systém pro ukládání a výměnu údajů v silniční dopravě (NSCP).
|
|
96
|
C1.4. R1–I4
|
M
|
Zřízení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
Zavedení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bude zaveden dobře fungující kontrolní systém podávající zprávy o silniční dopravě cestujících a nákladní dopravě, který má shromažďovat údaje z ústředního systému zpracování údajů z tachografu (SOTAH) a vnitrostátní záznamy z karet tachografů a související záznamy, které spadají do oblasti působnosti ministerstva moře, dopravy a infrastruktury.
|
|
97
|
C1.4. R1–I5
|
M
|
Zřízení monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR)
|
Systém pro sledování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR)
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být zaveden systém pro sledování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR).
|
|
98
|
C1.4. R2
|
M
|
Přijetí dopisu o odvětvové politice
|
Dopis o odvětvové politice pro odvětví železniční dopravy přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Dopis o odvětvové politice obsahuje: i) klíčové cíle, ii) přezkum plánovaných zlepšení, jako je profesionalizace, transparentnost operací a řídicích činností, a iii) plán provádění opatření a kroků k reformě a modernizaci železničního odvětví, jako jsou: přijetí strategického rámce pro odvětví železniční dopravy, národního plánu rozvoje železniční infrastruktury a národního plánu řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb; a rozvoj služeb železniční dopravy.
|
|
99
|
C1.4. R2
|
M
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a Národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury stanoví projekty a činnosti nezbytné pro rozvoj železniční infrastruktury. Vnitrostátní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb stanoví projekty a činnosti pro řízení, organizaci regulace železniční dopravy a rozvoj služeb železniční dopravy.
|
|
100
|
C1.4. R2
|
M
|
Reorganizace železničních společností a řízení podniku
|
Reorganizované řízení železničních společností a operací
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Musí být dokončena reorganizace řízení železničních společností a provozu.
|
|
104
|
C1.4. R2-I3
|
T
|
Odstranění pěti úzkých míst na úsecích se současnými omezenými jízdními rychlostmi do 60 km/h
|
|
Číslo
|
0
|
5
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Investice povede k odstranění pěti úzkých míst na úsecích se současným rychlostním limitem do 60 km/h.
|
|
105
|
C1.4. R2-I4
|
T
|
Dvoukolejná železniční trať Záhřeb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor na délku 3,4 km rekonstruovaná a modernizovaná
|
|
Počet (km)
|
0
|
3,4
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Musí být rekonstruována a modernizována dvoukolejná železniční trať na úseku Záhřeb Kustošija – Záhřeb Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor na délku 3,4 km.
Předloží se důkazy o souladu s povolovacími postupy podle směrnice EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU.
|
|
107
|
C1.4. R2-I6
|
T
|
Dva prototypy vyrobených bateriových vlaků
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Musí být vyroben jeden prototyp bateriového elektrického motorového vlaku (BEMV) a jeden prototyp bateriového motorového vlaku (BMV), musí být podroben typovým zkouškám a musí být předem uveden do provozu.
Bude vybudováno šest stabilních napájecích přípojek pro nabíjení trakčních baterií vlaků.
|
|
108
|
C1.4. R2-I7
|
M
|
Modernizace IT systémů HŽ Osobní doprava
|
Modernizované IT systémy HŽ Osobní doprava
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Modernizace IT systémů HŽ Osobní doprava zahrnuje:
·Instalace WIFI ve 40 vlacích;
·Instalace systému GPS ve 40 vlacích;
·Modernizace datového centra prodejního systému; odpůrce
·Nákup vybavení pro virtualizační platformu.
|
|
109
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě
|
Vstup v platnost nového zákona o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní námořní dopravě zjednoduší stávající správní postupy a vytvoří lepší předpoklady pro účinnější provoz veřejné pobřežní námořní dopravy tím, že upraví ustanovení týkající se činnosti Agentury pro pravidelnou pobřežní námořní dopravu, zejména v části týkající se udělování licencí na státní trasy, jakož i lepšího využívání a kontroly informačních systémů veřejné dopravy (systém SEOP).
|
|
110
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
Vstup v platnost nového zákona o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech umožní, je-li to nezbytné k zajištění bezpečnosti plavby, identifikaci specifických rizik v chorvatských odvětvích vnitrozemské vodní dopravy (nebo jejich částech).
|
|
111
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech
|
Vstup v platnost nového zákona o námořní oblasti a námořních přístavech
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech reorganizuje strukturu přístavního systému otevřeného veřejné dopravě, jehož cílem je zajistit jednotné provádění právních závazků týkajících se provozování veřejných přístavů a racionalizovat náklady na řízení.
|
|
112
|
C1.4. R3-I1
|
T
|
Nový terminál pro pasažéry v městském přístavu Split
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Bude vybudován nový terminál pro cestující v městském přístavu Split.
|
|
114
|
C1.4. R3-I3
|
T
|
Nová lanová trajektová loď „Križnica“ provozovaná přes řeku Drávu v obci Pitomača
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Výsledkem této investice bude výstavba solárního elektrického kabelového trajektu spojujícího pevninu s ostrovem Križnica, který bude provozován se souhlasem chorvatského rejstříku plavidel.
|
|
117
|
C1.4. R4-I2
|
T
|
Dodáno 30 nových tramvají pro veřejnou dopravu
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Dodá se 30 nových tramvají.
|
|
118
|
C1.4. R5-I1
|
T
|
Elektrifikace a ekologizace pozemního odbavení letadel na letišti Zadar
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Elektrifikace a ekologizace pozemního odbavení letadel, což zahrnuje: i) instalace pevných přípojek pro dodávku elektrické energie letadlům stojícím na zemi s nezbytnými konstrukčními a bezpečnostními úpravami (bez zvýšení kapacity odbavovací plochy); II) výměnu mobilního zařízení pozemního odbavení na motorovou naftu za elektricky poháněné jednotky; a iii) výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 610 kW a její propojení s pevnou napájecí soustavou a dobíjecími stanicemi pro elektricky napájená mobilní zařízení pro pozemní odbavení.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Projekt se zejména provádí bez zvýšení kapacity odbavovací plochy a mobilní zařízení pro pozemní odbavení na motorovou naftu se nahradí elektricky napájenými jednotkami. Předloží se důkazy, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
119
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
Ověřovací prototypy plně autonomních a elektrických vozidel a příslušné zkoušky
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Musí se vyrábět a zkoušet ověřovací prototypy a musí se zkoušet systémy autonomního řízení.
|
|
120
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nové právní předpisy o autonomním řízení
|
Vstup v platnost nových právních předpisů o autonomním řízení
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nové právní předpisy o autonomním řízení zahrnují mimo jiné:
Vypracování vnitrostátního zkušebního postupu pro autonomní řízení;
Přizpůsobení vnitrostátních právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu s cílem umožnit provoz autonomních vozidel;
Úprava vnitrostátních pravidel pro schvalování typu vozidel;
Úprava pravidel bezpečnosti cestujících v silniční dopravě s cílem umožnit přepravu cestujících autonomními vozidly;
Úprava vnitrostátních právních předpisů v oblasti pojištění s cílem umožnit pojištění autonomních vozidel a služeb.
|
|
122
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nová městská doprava plně autonomních a elektrických vozidel přizpůsobených potřebám zdravotně postižených cestujících a specializované infrastruktury
|
Výroba plně autonomních a elektrických vozidel přizpůsobených potřebám zdravotně postižených cestujících a specializovaná infrastruktura fungující se všemi instalovanými funkcemi
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nová služba městské dopravy sestávající z:
(I)vozový park plně autonomních elektrických vozidel schopných vykonávat všechny funkce dynamického řízení bez jakékoli pomoci řidiče s pomocí umělé inteligence,
(II)rozvoj a výstavbu specializované infrastruktury pro vozový park autonomních a elektrických vozidel integrovaných s veřejnou městskou dopravou a
(III)vývoj softwarové platformy pro provoz celého systému;
musí být funkční a umožňovat provoz plně autonomních nových elektrických vozidel. Plně autonomní nové elektrické vozidlo musí být přizpůsobeno potřebám cestujících se zdravotním postižením pomocí velkých posuvných dveří umožňujících snadnější vstup do vozidla a zavazadlového prostoru, který může pojmout invalidní vozíky.
|
|
123
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
50000 bezplatných poukazů na cesty s plně autonomním vozidlem pro osoby se zdravotním postižením a/nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy
|
Podepsaná dohoda s městem Záhřeb a provozovatelem veřejné dopravy o vydání 50000 bezplatných řidičských poukázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Podepsaná dohoda s městem Záhřeb a provozovatelem veřejné dopravy o vydání 50000 bezplatných řidičských poukázek s platností nejméně pět let po vydání pro osoby se zdravotním postižením a/nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy.
|
|
124
|
C1.4. R5-I3
|
M
|
2000 silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových)
|
Zakoupeno 2000 silničních vozidel s alternativním pohonem
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o nákupu 2000 nových silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových).
|
D.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C1.4 R1–I1 – Systém elektronického mýtného
Cílem investice je snížit přetížení silnic a zvýšit ochranu životního prostředí a bezpečnost silničního provozu.
Investice spočívá v dodání nového systému elektronického mýtného.
D.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
93
|
C1.4. R1–I1
|
M
|
Nový systém elektronického mýtného
|
Dodání nového systému elektronického mýtného
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dodá se software (jako je centrální informační systém) a hardware (jako jsou nové portály pro výběr mýtného s kamerami) nového systému elektronického mýtného založeného na víceproudém řešení (MLFF) bez zastavení vozidel s bezkontaktními platebními metodami pro dálnice provozované chorvatskými dálnicemi Ltd, dálnicí Záhřeb-Macelj (AZM) a BINA Istra. Provede se zkouška první instalace nového systému elektronického mýtného na místě.
|
E. SLOŽKA 1.5: ZLEPŠENÍ VYUŽÍVÁNÍ PŘÍRODNÍCH ZDROJŮ A POSÍLENÍ POTRAVINOVÉHO ŘETĚZCE
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je zvýšit potravinové zabezpečení a konkurenceschopnost chorvatského zemědělsko-potravinářského odvětví.
Složka se skládá z: i) vytvoření sítě logistické infrastruktury s cílem posílit výrobní řetězec v odvětví ovoce a zeleniny; II) zavedení systému restrukturalizace a konsolidace zemědělské půdy; III) vývoj digitálních řešení v odvětví zemědělství; a iv) zlepšení systémů darování potravin.
Složka přispěje k plnění doporučení pro zemi týkajícího se „potřeby přijmout veškerá nezbytná opatření a účinně reagovat na pandemii, udržet hospodářství a podpořit oživení“ (doporučení pro zemi č. 1 z roku 2020); „o potřebě zlepšit přístup k digitálním službám“ (doporučení pro zemi č. 2, 2020) a o „stanovení priorit při provádění a financování veřejných a potenciálně veřejno-soukromých investičních projektů na podporu oživení hospodářství“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
E.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.5 R1 – Vytvoření sítě logistické infrastruktury s cílem posílit výrobní řetězec v odvětví ovoce a zeleniny
Cílem reformy je organizovat a propojit nabídku malých zemědělských podniků prostřednictvím organizací producentů s cílem podpořit sdružování, spolupráci, výměnu zkušeností a znalostí. Očekává se, že reforma zlepší postavení zemědělců v dodavatelských řetězcích, zejména v odvětví ovoce a zeleniny, a přispěje k vývoji produktů s vyšší přidanou hodnotou. Reforma zahrnuje přijetí operačního programu pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026 chorvatskou vládou.
Reforma bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.5 R1–I1 – Výstavba logistických a distribučních center pro ovoce a zeleninu
Cílem investice je zlepšit hospodářskou soutěž v odvětví ovoce a zeleniny.
Toto opatření spočívá ve výstavbě logistických distribučních středisek pro ovoce a/nebo zeleninu.
Investice C1.5 R1–I2 Posílení postavení a viditelnosti producentů v potravinovém řetězci
Cílem investice je umožnit producentům hrát důležitější úlohu ve správě a vlastnické struktuře logistických a distribučních center.
Toto opatření spočívá v odborné přípravě organizací producentů a zavedení uznávaného systému označování ovoce a zeleniny.
Reforma C1.5 R2 – Zlepšení systémů restrukturalizace a konsolidace zemědělské půdy
Cílem reformy je usnadnit postupy konsolidace a průběžného monitorování zemědělské půdy, které vytvoří předpoklady pro uplatňování moderních zemědělských metod, pro budování infrastruktury (jako je síť polních silnic a meliorací) a pro řešení majetkových právních vztahů na zemědělské půdě. Reforma přispěje k účinnějšímu využívání zemědělské půdy v zemědělství, zvýší produktivitu a udržitelnost zemědělské produkce se zaměřením na ochranu životního prostředí a zlepšení života ve venkovských oblastech. V rámci reformy vstoupí v platnost nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy.
Reforma bude provedena do 31. března 2026.
Investice C1.5 R2-I2 – Program monitorování zemědělské půdy
Cílem této investice je zajistit podmínky pro účinnou ochranu zemědělské půdy, trvalou dostupnost údajů nezbytných pro posouzení stavu půdy a provádění politiky udržitelného hospodaření.
Toto opatření spočívá v modernizaci provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a ve zřízení 90 stálých stanic pro monitorování půdy.
Reforma C1.5 R3 – Digitální transformace zemědělství
Cílem reformy je zpřístupnit zemědělcům veřejné služby v odvětví zemědělství digitalizací těchto služeb a zároveň snížit administrativní zátěž. Reforma zahrnuje zřízení koordinační jednotky, která plánuje a sleduje provádění všech investic a zajišťuje dosažení stanovených cílů: digitalizované veřejné služby, operační platforma pro inteligentní zemědělství a veřejně přístupný informační systém pro sledovatelnost.
Očekává se, že reforma přispěje ke zvýšení zemědělské produkce, zajištění kvality a sledovatelnosti zemědělských produktů a zajištění uplatňování agronomických postupů, které jsou z dlouhodobého hlediska udržitelné pro klima a životní prostředí.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.5 R3-I1 – Zavádění digitálních veřejných služeb
Cílem této investice je digitální transformace nejméně 30 zemědělských veřejných služeb. Investice mimo jiné zahrnují přípravu akčního plánu digitální transformace, který je základem pro zaznamenávání všech zemědělských služeb, které mají být digitalizovány. Nejméně 30 veřejných služeb, které se zaregistrují v akčním plánu, musí být digitalizováno a zpřístupněno příjemcům. Investice sníží potřebu osobních služeb a přispěje k vytvoření digitálních veřejných služeb pro zemědělce.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.5 R3-I2 – Inteligentní zemědělství
Cílem této investice je podpořit digitální transformaci chorvatského zemědělského odvětví.
Toto opatření spočívá ve vytvoření platformy pro inteligentní zemědělství.
Investice C1.5 R3-I3 – Systém sledovatelnosti
Cílem investice je dále podporovat udržitelné zemědělství, zejména ze strany malých místních producentů, a dále informovat spotřebitele o významu a dostupnosti produktů získaných udržitelným způsobem na místní úrovni v celém Chorvatsku. Očekává se, že investice bude mít pozitivní dopad na rozvoj venkova v řadě místních komunit a přispěje ke zvýšení důvěry spotřebitelů v místně vyráběné a udržitelné potravinářské výrobky. Investice zahrnuje zřízení vnitrostátního informačního systému sledovatelnosti, který je přístupný veřejnosti.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Reforma C1.5 R4 – Zlepšení systémů darování potravin
Cílem reformy je podpořit oběhové hospodářství v zemědělsko-potravinářském odvětví, snížit plýtvání potravinami a zlepšit potravinové zabezpečení pro chudší osoby zlepšením systému darování potravin. Reforma zahrnuje zřízení potravinové banky, posílení kapacity infrastruktury zprostředkovatelů v řetězci darování potravin, spuštění online platformy pro předcházení vzniku potravinového odpadu, modernizaci informačního systému pro darování potravin, uzavření dobrovolných dohod o předcházení vzniku potravinového odpadu mezi příslušnými orgány a zúčastněnými stranami v potravinovém řetězci, akademickou obcí, vědeckou obcí a organizacemi občanské společnosti, jakož i provádění informační a vzdělávací kampaně o předcházení vzniku potravinového odpadu a darování potravin.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.5 R4-I1 – Vybavení potravinové banky a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci infrastrukturou
Cílem investice je posílit kapacitu infrastruktury zprostředkovatelů v řetězci darování potravin a potravinové banky s cílem vytvořit základní předpoklady pro zvýšení množství darovaných potravin, a tím přispět ke snížení plýtvání potravinami a zvýšit potravinové zabezpečení pro chudší skupiny obyvatelstva. Investice zahrnuje provádění režimů podpory pro infrastrukturu vybavující potravinové banky a zprostředkovatele v řetězci darování potravin, které vypracovalo ministerstvo zemědělství a přijala chorvatská vláda.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
E.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
126
|
C1.5. R1
|
M
|
Operační program pro posílení tržní kapacity v odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
Vstup v platnost rozhodnutí chorvatské vlády o přijetí operačního programu pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Za účelem provádění opatření zaměřeného především na posílení úlohy a řídicí kapacity organizací producentů v řetězci produkce ovoce a zeleniny a uvádění na trh přijme chorvatská vláda operační program pro posílení tržní kapacity v odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026. Zahrnuje provádění těchto opatření: i) výstavba a vybavení logistických distribučních středisek ovoce a zeleniny a ii) posílení postavení a uznání producentů v dodavatelském řetězci ovoce a zeleniny.
|
|
127
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění logistického distribučního centra (LDC)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Vybudované logistické distribuční středisko zahrnuje renovační část určenou pro příjem výrobku, čištění, mytí, třídění a balení, jakož i skladovací část vhodné přijímací a skladovací kapacity při chlazení a dlouhodobém skladování a určité úrovně zpracování výrobku. Primární zpracování ovoce a zeleniny se plánuje s využitím produktů nestandardizované kvality, čímž se zabrání plýtvání potravinami (odpadu). Skladovací kapacita nejméně rozvinuté země musí být nejméně 3 000 tun až do maximální výše 12 000 tun. Opatření se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
|
128
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování nejméně dvou logistických distribučních středisek
|
|
Číslo
|
1
|
3
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Budou vybudována nejméně dvě logistická distribuční střediska, z nichž každé bude mít skladovací kapacitu nejméně 3 000 tun. Opatření se týká výstavby nových budov, jejichž poptávka po primární energii je nejméně o 20 % nižší než průměr prahových hodnot pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro jiné než obytné budovy a které využívají obnovitelné zdroje energie.
|
|
129
|
C1.5. R1–I2
|
T
|
Školení pro organizace producentů
|
|
Číslo
|
0
|
3
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně tři organizace producentů napojené na logistická distribuční střediska se zúčastnily odborné přípravy související s oblastí řízení a financování organizací producentů, do níž bylo zapojeno nejméně 15 osob.
|
|
130
|
C1.5. R1–I2
|
M
|
Systém označování ovoce a zeleniny
|
Vydaný dokument potvrzující soulad nových výrobků s požadavky na označování v rámci režimů jakosti
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Schvaluje se systém vytváření rozpoznatelných štítků na trhu s ovocem a zeleninou. Systém je dobrovolný a doplňuje se s již existujícími režimy jakosti vypracovanými Ministerstvem zemědělství.
|
|
131
|
C1.5. R2
|
M
|
Nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy
|
Vstup v platnost nového zákona o konsolidaci zemědělské půdy
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Zamýšlený nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy mimo jiné:
• Zavést podmínky pro zjednodušení procesu konsolidace,
• Snížit počet zúčastněných subjektů,
• Zkrátit dobu potřebnou k provedení činností v rámci přidělování,
• Používat informační technologie a propojit se se stávajícími a novými databázemi různých zúčastněných stran a zároveň vytvořit databázi kvality půdy.
|
|
133
|
C1.5. R2-I2
|
T
|
Modernizace provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a zřízení 90 stálých stanic pro monitorování stavu zemědělské půdy
|
|
Číslo
|
0
|
90
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Zavádí se program trvalého sledování stavu zemědělské půdy. Výsledky programu uvedou krizové oblasti, v nichž je půda vystavena hrozbám. Modernizace informačního systému pro monitorování zemědělské půdy umožní získat srovnatelné parametry.
V rámci modernizovaného systému monitorování stavu zemědělské půdy bude zřízeno nejméně 90 stanic pokrývajících všechny zemědělské podoblasti.
|
|
134
|
C1.5. R3
|
M
|
Zřízení útvaru pro provádění a řízení projektů digitální transformace na ministerstvu zemědělství
|
Rozhodnutí ministra zemědělství o zřízení oddělení pro provádění a řízení projektů digitální transformace na ministerstvu zemědělství
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Zřízené oddělení ve spolupráci s příslušnými orgány (platební agenturou, Chorvatskou agenturou pro zemědělství a potraviny a Ústředním státním úřadem pro rozvoj digitální společnosti) plánuje a sleduje provádění všech investic s cílem zajistit dosažení: nejméně 30 digitalizovaných veřejných služeb, funkční platforma pro inteligentní zemědělství a veřejně přístupný informační systém pro sledovatelnost.
|
|
135
|
C1.5. R3-I1
|
T
|
Digitalizace nejméně 30 veřejných služeb v zemědělství uvedených v akčním plánu pro digitální transformaci zemědělských veřejných služeb
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Akční plán pro digitální transformaci je základem pro zaznamenávání všech zemědělských služeb, které mají být digitalizovány. Akční plán zahrnuje model a proces transformace pro každou zaznamenanou veřejnou službu. Nejméně 30 veřejných služeb, které budou registrovány v akčním plánu a podporovány v rámci chorvatského plánu pro oživení a odolnost, bude digitalizováno a zpřístupněno příjemcům. Akční plán vymezí jednotlivé veřejné služby, které mají být digitalizovány prostřednictvím provádění projektu. Nejméně 30 služeb musí být digitalizováno a zpřístupněno příjemcům.
|
|
136
|
C1.5. R3-I2
|
M
|
Zřízení platformy pro inteligentní zemědělství
|
K dispozici platforma pro inteligentní zemědělství
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Příjemcům je zpřístupněna platforma pro inteligentní zemědělství. Platforma pro inteligentní zemědělství nabízí aktuální, strukturované a včasné informace přímo z polí a zemědělských podniků.
|
|
137
|
C1.5. R3-I3
|
M
|
Zřízení informačního systému pro sledovatelnost
|
Informační systém sledovatelnosti funkční a přístupný veřejnosti
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Plánovaný informační systém zpětné vysledovatelnosti umožní lepší informování spotřebitelů prostřednictvím sledování zpětné vysledovatelnosti zemědělských a potravinářských produktů. Systém je dobrovolný a používá se ke sjednocení a usnadnění sledování informací, usnadnění podnikání a poskytování informací spotřebitelům prostřednictvím QR kódu. Systém musí být navržen tak, aby byl propojen s jinými elektronickými systémy a průběžně aktualizoval informace o sledovatelnosti. Systém musí mít rovněž možnost zaznamenávat informace o obchodnících a zprostředkovatelích, kteří nesmí nikdy přijít do fyzického kontaktu s produktem.
|
|
138
|
C1.5. R4
|
M
|
Online platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizovaný informační systém pro darování potravin
|
Online platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizaci technického řešení pro informační systém pro darování potravin je funkční a přístupná veřejnosti
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Bude spuštěna online platforma pro předcházení plýtvání potravinami a jeho omezování s cílem šířit osvědčené postupy, zvyšovat povědomí a vzdělávat o problematice plýtvání potravinami a darování potravin. Informační systém pro darování potravin, který je již v provozu, musí být modernizován o nové funkce, z nichž je zdůrazněna možnost regionální správy systému a statistického znázornění údajů.
|
|
139
|
C1.5. R4-I1
|
M
|
Režim podpory pro infrastrukturu vybavující potravinové banky a zprostředkovatele v potravinovém řetězci
|
Prováděný režim podpory pro infrastrukturu vybavující potravinové banky a zprostředkovatele v potravinovém řetězci a vyplacené finanční prostředky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Režim podpory se zahájí na základě veřejné výzvy a uzavřených smluv, a to vyplacením finančních prostředků, které se použijí na výstavbu a renovaci skladovacích zařízení, skladovacího zařízení a nábytku, chladicích zařízení a zařízení pro skladování potravin, vysokozdvižných vozíků, chladírenských vozidel, vozidel a vybavení IT.
|
F. SLOŽKA 1.6: ROZVOJ UDRŽITELNÉHO, INOVATIVNÍHO A ODOLNÉHO CESTOVNÍHO RUCHU
Pandemie COVID-19 měla velmi negativní dopad na odvětví cestovního ruchu na celém světě i v Chorvatsku. Cestovní ruch jako strategická činnost v Chorvatsku představuje 11,4 % přímého podílu na HDP a v roce 2020 zaznamenal 55 % pokles počtu nocí ve srovnání s předchozím rokem. S ohledem na tyto dopady krize a měnící se očekávání poptávky je cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost transformovat a modernizovat odvětví cestovního ruchu a zároveň zvýšit jeho konkurenceschopnost, udržitelnost a odolnost dosažením těchto zastřešujících cílů:
-Zvýšit odolnost a udržitelnost odvětví cestovního ruchu podporou ekologické a digitální transformace.
-Přispět k oživení odvětví cestovního ruchu po krizi COVID-19 zlepšením ubytovací kapacity a sociální a územní soudržnosti.
-Zvýšit oběhové hospodářství v cestovním ruchu a podpořit odpovědnou spotřebu a zvýšit nepřímé dopady cestovního ruchu na související činnosti.
Složka podporuje řešení doporučení pro zemi snížit nejvíce zatěžující parafiskální poplatky (doporučení pro zemi č. 4, 2019), přijmout veškerá nezbytná opatření k účinnému řešení pandemie (doporučení pro zemi č. 1, 2020) a předsunout veřejné investiční projekty ve vyšší fázi připravenosti a podpořit soukromé investice na podporu hospodářského oživení (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
Tato složka rovněž přispívá k cílům stanoveným v ostatních dílčích složkách tohoto plánu, zejména v C1.5. Lepší využívání přírodních zdrojů a posílení potravinového řetězce a C2.3. Digitální transformace společnosti a veřejné správy.
F.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.6 R1 – Posílení odolnosti a udržitelnosti odvětví cestovního ruchu
Cílem reformy je vytvořit účinný organizační a právní rámec pro řízení rozvoje udržitelného cestovního ruchu vypracováním zákona o cestovním ruchu, strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030, národního plánu udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2027 a strategického posouzení vlivů na životní prostředí.
Reforma zahrnuje:
-Další správní a parafiskální úlevy pro odvětví cestovního ruchu;
-Další změna legislativního rámce, která umožní lepší řízení rozvoje cestovního ruchu a zároveň podpoří investice podniků do inovací;
-Vytvoření nového modelu cestovního ruchu, který nabízí rozmanitější produkty cestovního ruchu, přispívá k ekologické a digitální transformaci podnikatelů v oblasti cestovního ruchu a zajišťuje dodržování zásad oběhového hospodářství;
-Omezení provozních postupů, které přispějí k jednoduššímu, rychlejšímu a levnějšímu zakládání podniků v oblasti cestovního ruchu.
Zavedení reformy systému řízení cestovního ruchu se předpokládá také prostřednictvím investice C.2.3 R3-I15 – Vytvoření aplikačních řešení v oblasti cestovního ruchu s cílem administrativně ulevit podnikatelům a přeměnit model cestovního ruchu směrem k udržitelnosti. Reforma bude provedena v souladu se zásadou veřejné konzultace, do níž bude zapojena široká škála zúčastněných stran z celkového ekosystému cestovního ruchu, včetně podnikatelů, průmyslových sdružení a akademických pracovníků.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.6 R1–I1 – Regionální diverzifikace a specializace chorvatského cestovního ruchu prostřednictvím investic do vývoje produktů cestovního ruchu s vysokou přidanou hodnotou
Cílem této investice je nabídnout finanční podporu ve formě grantů na rozvoj, přizpůsobení a modernizaci veřejné infrastruktury cestovního ruchu v celém Chorvatsku.
Opatření spočívá v investicích, které dále rozvíjejí infrastrukturu cestovního ruchu, zvyšují energetickou účinnost a podporují turistické produkty v méně rozvinutých turistických destinacích.
Investice musí být dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.6 R1–I2 – Posílení konkurenceschopnosti podnikatelů a podpora ekologické a digitální transformace odvětví cestovního ruchu
Cílem investice je nabídnout finanční podporu pro ekologickou a digitální transformaci odvětví cestovního ruchu.
Cílem této investice je provádět ekologické projekty, jako je zvýšení energetické účinnosti, využívání obnovitelných zdrojů a oběhového hospodářství, zavádění inovací a digitálních technologií a vývoj produktů cestovního ruchu šetrných k životnímu prostředí a účinné využívání zdrojů.
Investice bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.6 R1–I3 – Posílení kapacity systému pro odolný a udržitelný cestovní ruch
Cílem investice je posílit odolnost lidského kapitálu v celém odvětví cestovního ruchu prostřednictvím vzdělávacích programů speciálně navržených pro potřeby trhu práce.
Hlavní investiční činnosti zahrnují navrhování vzdělávacích programů, které reagují na potřeby trhu práce, a odbornou přípravu osob v rámci těchto vzdělávacích programů.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2025.
F.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
140
|
C1.6. R1
|
M
|
Analýza scénářů jako součást strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030
|
Vypracovat analýzu scénářů
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Analýza scénářů vypracovaná v rámci procesu rozvoje strategie je základem pro mobilizaci investic uvedených v této dílčí složce. Analýza scénářů vypracuje prognózu směru rozvoje na vnitrostátní a územní úrovni po konzultaci s klíčovými zúčastněnými stranami v tomto odvětví.
|
|
141
|
C1.6. R1
|
M
|
Přijetí strategie vlády Chorvatské republiky pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu do roku 2030
|
Ustanovení o vstupu strategie pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu v platnost do roku 2030
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
V rámci této reformy bude proces transformace modelu rozvoje cestovního ruchu směrem k udržitelnosti prováděn prostřednictvím rozvoje strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030 z hlediska socioekonomické, environmentální a územní udržitelnosti.
Strategie jako dlouhodobý akt strategického plánování celostátního významu bude rovněž věnovat zvláštní pozornost otázkám dosavadního využívání půdy, tj. nadměrnému cestovnímu ruchu v jednotlivých destinacích, jako jednomu z klíčových problémů rozvoje cestovního ruchu. Strategie bude rovněž reakcí na to, jak lépe podporovat snižování nerovnoměrného regionálního rozvoje v Chorvatsku.
|
|
142
|
C1.6. R1
|
M
|
Kterým se stanoví metrologický rámec satelitního účtu udržitelného cestovního ruchu Chorvatské republiky
|
Ustanovení o vstupu v platnost metodologického rámce satelitního účtu udržitelného cestovního ruchu
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Systém satelitních účtů pro udržitelnost cestovního ruchu vytvoří podmínky pro řízení a sledování rozvoje cestovního ruchu prostřednictvím definovaných ukazatelů udržitelnosti cestovního ruchu na vnitrostátní i regionální úrovni.
Satelitní účet se stane nástrojem řízení veřejné politiky. Shromažďování a sestavování údajů bude harmonizováno s Evropským systémem ukazatelů v oblasti cestovního ruchu (ETIS) a s pojmy, definicemi, klasifikacemi a účetními pravidly systému environmentálních hospodářských účtů (SEEA). V zájmu zlepšení účinnosti regionální politiky cestovního ruchu bude zřízen regionální satelitní účet pro udržitelný cestovní ruch, který bude doplněn o specifické ukazatele činnosti v oblasti cestovního ruchu na úrovni destinací upravené tak, aby signalizovaly možný výskyt nadměrného cestovního ruchu. Údaje a analýza podpoří jak veřejné, tak soukromé strategické směřování plánování a stanou se relevantním nástrojem řízení politiky.
|
|
143
|
C1.6. R1
|
M
|
Zákon o cestovním ruchu, kterým se stanoví rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu
|
Vstup zákona o cestovním ruchu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Zákon o cestovním ruchu stanoví rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu zavedením systému sledování a analýzy údajů, systému pobídek, sledování a analýzy investic, vymezení úlohy klíčových zúčastněných stran při rozvoji cestovního ruchu a spolupráce mezi útvary a vymezení ukazatelů a norem pro zajištění udržitelnosti cestovního ruchu (zejména ekologických a digitálních norem).
|
|
144
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k ekologické a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a k rozvoji veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
Zveřejnění zadávací dokumentace pro ekologickou a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a rozvoj veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
V zadávací dokumentaci musí být uvedeno, že investice se zaměří na projekty, které mohou zvýšit ekologickou a digitální kvalitu infrastruktury cestovního ruchu a snížit dopad na životní prostředí, a tím i koncentraci hostů v sezóně. Podle indexu rozvoje cestovního ruchu jsou v hlavních turistických a pobřežních oblastech způsobilé pouze investice do ekologické a digitální transformace stávající infrastruktury cestovního ruchu a až 29 623 731 EUR z celkového rozpočtu investice, které přispívají k udržitelnému řízení destinací a snižují dopady na životní prostředí během turistické sezóny. Kritéria způsobilosti zahrnují soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
145
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Dokončení oceněných projektů na výstavbu a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu
|
Osvědčení o dokončení od dozorujícího inženýra.
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončení deseti projektů, kterým byla udělena podpora v rámci investice do výstavby a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu.
|
|
146
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k posílení udržitelnosti a podpoře ekologické a digitální transformace podnikatelů v cestovním ruchu, přičemž alespoň 50 % celkových investic podpoří ekologickou transformaci
|
Zveřejnění zadávací dokumentace s cílem posílit udržitelnost a podpořit ekologickou a digitální transformaci podnikatelů v cestovním ruchu
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
V zadávací dokumentaci se uvede, že nejméně 29 862 632 EUR z celkových investic bude přiděleno na investice zaměřené na zmírňování změny klimatu nebo přizpůsobování se této změně, digitalizaci činností v souladu s kritérii snižování emisí skleníkových plynů nebo energetické účinnosti a snižování odpadu, jakož i na přechod na oběhové hospodářství.
Kritéria výběru projektů přispějí k ekologické transformaci v souladu s NRS, Zelenou smlouvou pro Evropu, ukazateli udržitelnosti definovanými ve studii proveditelnosti pro vytvoření satelitního účtu udržitelného cestovního ruchu Chorvatské republiky a pokyny pro vypracování strategie rozvoje udržitelného cestovního ruchu do roku 2030. V souladu se zásadami technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ žadatelé prokáží, jak zmírní negativní dopady na životní prostředí, které mohou být spojeny s projektem, a jak přispějí k pozitivním dopadům během provádění projektu.
V zadávací dokumentaci se přidělí nejméně 29 862 632 EUR z celkových investic na podporu ekologické transformace a u těchto investic se uvedou kritéria výběru/způsobilosti zohledňující požadavky příslušných oblastí intervence [3–100] přílohy [VI/VII] a soulad s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a soulad podporovaných projektů s příslušným acquis EU a vnitrostátním acquis v oblasti životního prostředí.
|
|
147
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Dokončení oceněných projektů investice do posílení udržitelnosti a podpory ekologické a digitální transformace podnikatelů v cestovním ruchu
|
Osvědčení o dokončení od dozorujícího inženýra.
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončení 37 oceněných projektů investice na posílení udržitelnosti a podporu ekologické a digitální transformace podnikatelů v cestovním ruchu.
|
|
148
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělávací programy na posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Vzdělávací programy vypracované s cílem posílit znalosti a dovednosti v oblasti cestovního ruchu, včetně digitálních dovedností pro státní a veřejné úředníky v systému cestovního ruchu, nezaměstnané a vzdělávání zaměstnavatelů
Vypracované vzdělávací programy budou vycházet z analýz potřeb trhu práce a budou základem pro posílení znalostí a dovedností v cestovním ruchu, včetně digitálních dovedností státních úředníků v systému cestovního ruchu a zaměstnaných v komunitním systému cestovního ruchu, nezaměstnaných a vzdělávání u zaměstnavatelů. Kritérii pro výběr programů, které mají být vypracovány, bude přispět k dosažení cílů digitální a ekologické transformace, konkrétně k získání znalostí a dovedností potřebných k provádění projektů financovaných z investic C1.6 I2 a I1 této dílčí složky, jako jsou znalosti týkající se zelené výstavby, energie z obnovitelných zdrojů, inovativních výrobků, podnikatelských dovedností a udržitelného řízení destinací.
|
|
149
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělané osoby ve vzdělávacích programech souvisejících s cestovním ruchem
|
|
Číslo
|
0
|
1 000
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 1000 osob se účastní kurzů odborné přípravy v oblasti cestovního ruchu.
|
G. SLOŽKA 2.1: POSÍLENÍ KAPACITY PRO NAVRHOVÁNÍ A PROVÁDĚNÍ VEŘEJNÝCH POLITIK A PROJEKTŮ
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je zlepšit kvalitu tvorby veřejných politik, zvýšit kapacitu veřejné správy pro navrhování a provádění veřejných politik a překonat roztříštěnost veřejné správy posílením koordinace mezi příslušnými ministerstvy a zlepšením provádění veřejných politik a projektů. Složka zahrnuje opatření, jejichž cílem je:
-Prostřednictvím většího využívání digitálních technologií usnadnit navrhování a provádění veřejných politik a projektů na ústřední a místní úrovni;
-Poskytuje příjemcům pomoc při přípravě projektů a technické dokumentace pro projekty v oblasti zelené a digitální transformace a
-Posílit mechanismy koordinace a řízení veřejných politik.
Složka přispěje k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se zvýšení schopnosti správy navrhovat a provádět veřejné projekty a politiky (doporučení pro jednotlivé země č. 3 z roku 2019) a posílení kapacity a účinnosti veřejné správy při navrhování a provádění veřejných projektů a politik na ústřední a místní úrovni (doporučení pro jednotlivé země č. 4 z roku 2020).
G.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.1 R1 – Posílení mechanismů pro integraci a řízení veřejných politik s profesionalizací strategického plánování
Cílem této reformy je zlepšit způsob řízení a provádění veřejných politik.
Toto opatření spočívá v tvorbě právních předpisů s cílem zlepšit koordinaci veřejných politik, a tím profesionalizovat strategické plánování a posuzování dopadů předpisů.
Reforma C2.1 R2 – Posílení kapacity pro přípravu a provádění projektů EU
S cílem zvýšit čerpání finančních prostředků Unie tato reforma zvýší kapacitu pro přípravu a provádění finančních prostředků Unie. Kromě toho rozhodnutí vlády o subjektech v systému provádění plánu pro oživení a odolnost vymezí příslušné orgány a povinnosti pro plnění úkolů při provádění, zřídí ústřední koordinační orgán v rámci ministerstva financí pro provádění a monitorování národního plánu pro oživení a odolnost a pověří prováděcí výbor zajištěním konzistentnosti a soudržnosti při využívání finančních prostředků Unie. Vypracuje se analýza pracovní zátěže pro posílení správní kapacity ve všech operačních programech. Statut Agentury pro audit systému provádění programů Evropské unie (ARPA) se upraví tak, aby byl v souladu s nařízením (EU) 2021/241 a poskytoval právní mandát pro provádění auditů v oblasti působnosti národního plánu pro oživení a odolnost. Informační systém používaný pro evropské strukturální a investiční fondy se modernizuje tak, aby umožňoval shromažďování, uchovávání a monitorování údajů o milnících a cílech, a to i na úrovni konečných příjemců.
Tato reforma bude dokončena do 31. ledna 2022 a před předložením první žádosti o platbu Komisi.
Investice C2.1 R1–I1 – Optimalizace, standardizace a digitalizace procesů pro strategické plánování a posouzení dopadů veřejných politik
Cílem této investice je podpořit digitalizaci strategického plánování, provádění a hodnocení veřejných politik.
Toto opatření spočívá ve vývoji platformy IT, informačního systému strategického plánování, který umožní sledovat přípravu strategických dokumentů.
Investice C2.1 R2–I1 – Poskytovat pomoc příjemcům při přípravě projektové a technické dokumentace
Cílem tohoto opatření je zvýšit míru úspěšnosti a čerpání finančních prostředků EU.
Toto opatření spočívá ve výzvách k poskytnutí pomoci potenciálním příjemcům různých fondů EU s cílem urychlit a optimalizovat přípravu projektové a technické dokumentace.
G.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
150
|
C2.1 R1
|
M
|
Změny zákona o systému strategického plánování a řízení rozvoje Chorvatské republiky a podzákonných předpisů
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o systému strategického plánování a správy pro rozvoj Chorvatské republiky, a doprovodných vyhlášek
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Změny zákona o systému strategického plánování a řízení rozvoje Chorvatské republiky a doprovodných vyhlášek zlepší účinnost strategického plánování a profesionalizaci přípravy strategických dokumentů. Zahrnuje rovněž základ pro popisy pracovních míst a kompetencí státních zaměstnanců v souvislosti se strategickým plánováním;
|
|
151
|
C2.1 R1
|
M
|
Změny zákona o posuzování dopadů regulace
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o posuzování dopadů regulace
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Změny zákona o posuzování dopadů regulace zjednoduší procesy posuzování dopadů regulace ex post, včetně metodiky a postupů, a to na základě doporučení Nástroje pro technickou podporu projektu týkajících se posouzení dopadů regulace ex post. Změny zahrnují rovněž změny v popisech práce a kompetencí státních zaměstnanců v souvislosti s posouzením dopadů s cílem profesionalizovat koordinaci, navrhování a sledování účinků regulace ve veřejné správě.
|
|
152
|
C2.1 R1
|
T
|
Snížení administrativní zátěže, která má přímý dopad na občany, prostřednictvím digitalizace a zjednodušení postupů
|
|
% (v procentech)
|
0
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Alespoň 20 % snížení administrativní zátěže občanů ve srovnání s 31. prosincem 2019 použitím metodiky standardního nákladového modelu, digitalizací a/nebo zjednodušením postupů.
|
|
153
|
C2.1 R1–I1
|
T
|
Digitalizace mapování všech podnikových procesů v oblasti strategického plánování a posuzování dopadů regulace
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Všechny zmapované obchodní procesy v oblasti strategického plánování a posuzování dopadů regulace musí být digitalizovány a používány prostřednictvím platformy IT (IT systém pro digitalizaci procesu strategického plánování a posuzování dopadů regulace). Informační systém umožňuje sledovat přípravu strategických dokumentů, provádění a hodnocení veřejných politik a posouzení dopadů předpisů. Informační systém musí rovněž obsahovat přehled výsledků provádění veřejných politik.
|
|
156
|
C2.1 R2
|
M
|
Změna stanov sdružení ARPA za účelem nového vymezení jeho mandátu
|
Informace o vstupu změn stanov sdružení ARPA v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Změny stanov Agentury pro audit systému provádění programů Evropské unie (ARPA) vymezí její mandát ke zřízení a provádění auditů a kontrol systémů souvisejících s národním plánem pro oživení a odolnostf.
|
|
157
|
C2.1 R2
|
M
|
Zřízení systému provádění a auditu a kontroly plánu pro oživení a odolnost
|
Vstup v platnost rozhodnutí chorvatské vlády o orgánech v systému provádění národního plánu pro oživení a odolnost, zřízení koordinačního orgánu pod ministerstvem financí a aktualizace postupů používaných prováděcími subjekty.
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Rozhodnutí o subjektech v systému plánu pro oživení a odolnost vymezí příslušné orgány a povinnosti pro plnění úkolů při provádění plánu pro oživení a odolnost, včetně ústředního koordinačního orgánu v rámci ministerstva financí, který zajistí provádění a monitorování opatření Nástroje pro oživení a odolnost, včetně reforem, zatímco prováděcí výbor zajistí konzistentnost a soudržnost při využívání finančních prostředků EU.
Koordinační subjekt pro plán pro oživení a odolnost musí být zřízen a plně funkční v rámci ministerstva financí.
Všechny postupy používané prováděcími subjekty pro plán pro oživení a odolnost musí být aktualizovány a zavedeny.
|
|
158
|
C2.1 R2
|
M
|
Přijetí zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
Vstup v platnost zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Kromě zřízení institucionálního rámce a jmenovacích orgánů v zákoně stanoví zákon rovněž rámec pro zavádění činností v oblasti budování kapacit, které by měly být dále rozvíjeny prostřednictvím plánu pro budování správních kapacit. Tento plán se připravuje v rámci programování ESI fondů. Zákon uznává potřebu dalšího posílení kapacity příjemců pro přípravu, podávání žádostí a provádění projektů, které jsou prováděny prostřednictvím (operačních) programů financovaných EU.
|
|
159
|
C2.1 R2
|
M
|
Posouzení správní kapacity
|
Je zveřejněna analýza pracovní zátěže
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
U institucí zapojených do příslušných systémů řízení a kontroly se provádějí analýzy pracovní zátěže, přičemž se rovněž zohlední zátěž vyplývající z Nástroje pro oživení a odolnost. Analýza poskytne odpovídající informace, pokud jde o potřeby správní kapacity, s cílem dosáhnout jich včas, mimo jiné vypracováním souboru doporučení k řešení nedostatečné kapacity, je-li to nezbytné. Na základě analýzy a doporučení se zúčastněným institucím přidělí nezbytné zdroje.
|
|
160
|
C2.1 R2
|
M
|
Modernizace informačního systému eFondovi: Systém evidence pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložiště
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Bude zaveden a zprovozněn systém úložiště pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost.
Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:
a) shromažďování údajů a sledování plnění milníků a cílů;
b) shromažďuje a uchovává údaje požadované v čl. 22 odst. 2 písm. d) bodech i) až iii) nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťuje k nim přístup.
|
|
161
|
C2.1 R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
Počet (částka)
|
0
|
6 370 695
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Částka ve výši 6 370 695 EUR se přidělí na základě rozhodnutí o financování vypracování projektové technické dokumentace vypracované ministerstvy, národními agenturami a místními a regionálními orgány na podporu ekologické a digitální transformace.
|
|
162
|
C2.1 R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Granty jsou udělovány veřejným subjektům na vypracování projektové technické dokumentace pro nejméně 100 projektů na podporu zelené a digitální transformace.
|
G.3.
Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.1 R1–I2 – Posílení kapacity v oblasti strategického plánování a zlepšování právní úpravy
Cílem této investice je přispět k zajištění udržitelnosti systému strategického plánování a zlepšit kvalitu přípravy a provádění veřejných politik v Chorvatsku.
Tato investice rozvíjí vzdělávací moduly a organizaci odborné přípravy s cílem zlepšit plnění úkolů strategického plánování ve vládních orgánech.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2025.
G.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
154
|
C2.1 R1–I2
|
T
|
Vzdělávací moduly pro strategické plánování a posuzování dopadů regulace na celostátní, regionální a místní úrovni
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bude vypracováno 10 vzdělávacích/školících modulů pro strategické plánování a zlepšování právní úpravy s cílem zajistit profesionalizaci práce, včetně e-learningových společníků s technickou podporou Národní školy veřejné správy (NSPA). Moduly budou vyvinuty do konce roku 2024.
|
|
155
|
C2.1 R1–I2
|
T
|
Dny odborné přípravy pro úředníky spojené se systémem strategického plánování a prováděním regulačních dopadů na vnitrostátní a regionální úrovni
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 15 dnů odborné přípravy za účelem poskytnutí odborné přípravy založené na vzdělávacích modulech v rámci systému strategického plánování a provádění regulačních účinků na celostátní, regionální a místní úrovni.
|
H. SLOŽKA 2.2: DALŠÍ ZLEPŠOVÁNÍ ÚČINNOSTI VEŘEJNÉ SPRÁVY
Cílem složky je modernizovat chorvatskou veřejnou správu a více ji zaměřit na uživatele, a to prostřednictvím pobídek ke skutečnému a funkčnímu slučování jednotek místní správy, zvýšení digitalizace, interoperability, zvýšení efektivity při přidělování zdrojů na místní úrovni a reformy systému odměňování a řízení lidských zdrojů.
Zastřešujícími cíli je zlepšit schopnost přilákat a udržet si vysoce kvalitní a talentované zaměstnance veřejné správy a zlepšit kvalitu veřejných služeb v územních samosprávných celcích, které jsou omezovány slabou administrativní a fiskální kapacitou a nedostatečnou transparentností.
Složka zahrnuje významné reformy se souvisejícími investicemi:
-Zlepšení procesu náboru do veřejné služby posílením systému přijímání do veřejné služby a dalším zlepšením kompetencí státních zaměstnanců,
-Zavedení nových mzdových a pracovních modelů ve veřejné službě, včetně reformy mzdového systému ve veřejném sektoru, modernizace systému řízení lidských zdrojů a podpory vertikální a horizontální mobility,
-Digitální transformace základen pro uchovávání a archivních záznamů,
-Zajištění funkční a udržitelné místní správy prostřednictvím další optimalizace a decentralizace jednotek místní správy prostřednictvím stimulované podpory funkčních a skutečných fúzí.
Složka přispěje k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se potřeby posílit účinnost veřejné správy (doporučení pro jednotlivé země č. 1, 2019) a zlepšení poskytování a kvality služeb v menších jednotkách místní správy (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).
Složka zahrnuje čtyři reformy a sedm investic.
H.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.2 R1 – Zlepšení náboru ve veřejné službě
Cílem této reformy je zlepšit systém náboru zaměstnanců ve veřejné službě s cílem zajistit nábor vysoce kvalifikovaných úředníků, kteří přispějí ke zlepšení účinnosti veřejné správy a umožní přeorientovat veřejnou správu na potřeby občanů. Reforma zahrnuje změny legislativního rámce. Souběžně s reformou mají orgány v úmyslu vyvinout nástroje informačních technologií, metodiky a nezbytný obsah pro ověřování způsobilosti a opatření k budování kapacit.
Zavádí se centralizovaný systém výběru úředníků založený na předem stanovených plánech, analýze pracovní zátěže a skutečných potřebách veřejných orgánů za účelem náboru konkrétního profilu úředníků. Při přijímacím řízení jsou uchazeči testováni on-line, což zajistí transparentní a objektivnější výběr uchazečů.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C2.2 R1–I1 – Centralizovaný systém výběru
Cílem této investice je vytvořit objektivnější a transparentnější systém náboru pracovníků založený na skutečných zjištěných potřebách a finančních zdrojích. Zajistí nábor nejlepších a nejkvalifikovanějších uchazečů, a tím přispěje ke zlepšení účinnosti veřejné správy.
Investice zahrnuje tyto činnosti:
-Vypracování srovnávací analýzy koncepce centralizovaných systémů zaměstnanosti v členských státech EU a vypracování návrhu nového modelu zaměstnanosti;
-Změny legislativního rámce, včetně zákona o státní službě, týkající se postupů pro nábor státních zaměstnanců v orgánech státní správy, odborných službách a státních úřadech;
-Vypracování standardizovaných testů a školení;
-Vývoj platformy IT;
-Testování a zavedení platformy IT.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
Investice C2.2 R1–I2 – Zkouška e-státu
Cílem této investice je vytvořit nový systém pro složení státní zkoušky elektronickými prostředky, který zajistí objektivnější, vhodnější a validnější způsob hodnocení znalostí uchazečů prostřednictvím standardizované písemné zkoušky.
Investice zahrnuje vývoj softwarové aplikace, jejímž prostřednictvím budou dodány postupy pro vývoj zkušebního materiálu pro státní zkoušku, žádost o zkoušku, organizaci, vedení a složení státní zkoušky. Osvědčení o zkoušce se zpřístupní v elektronické podobě. Systém vytvoří databázi úkolů a materiálů souvisejících s testy a databázi uchazečů a zajistí vypracování zpráv týkajících se provádění a výsledků testů. Tento systém musí umožňovat průběžné sledování a zlepšování všech procesů vývoje a provádění státních zkoušek. Testovací místnosti ve čtyřech testovacích centrech v Záhřebu, Splitu, Rijece a Osijeku musí být vybaveny a dány k dispozici pro potřeby elektronické zkoušky i centralizovaného systému výběru (investice C2.2.R1-I1).
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Reforma C2.2 R2 – Nové mzdové a pracovní modely ve státní a veřejné službě
Cílem této reformy je zavést spravedlivý, transparentní, konzistentní a finančně udržitelný mzdový systém ve státní správě a veřejné službě spolu se standardizovaným, digitalizovaným a uživatelsky orientovaným systémem řízení lidských zdrojů. S cílem řešit novou realitu práce se zavede model inteligentní práce, který úředníkům poskytne nezbytné nástroje a dovednosti pro plnění jejich úkolů na dálku.
Na základě analýzy situace a srovnání platů ve státní správě a veřejné službě bude vytvořen nový platební systém a bude přijat nový zákon o platech ve státní službě a nový zákon o platech ve veřejné službě. Nové zákony budou obsahovat ustanovení o hodnocení pracovních míst podle stanovených kritérií a o zajištění harmonizace platů ve státní správě a veřejných službách. Nový platový model zavede systém odměňování založený na výkonnosti (výkonnosti práce). Mění se předpisy týkající se hodnocení a služebního postupu úředníků. Hodnocení výkonnosti a efektivity je základem pro kariérní postup a povyšování.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C2.2 R2–I1 – Zlepšení systému odměňování ve státní správě a veřejných službách
Tato investice zavede nový systém odměňování ve státní správě a veřejných službách a podpoří reformu ve stejné oblasti. Zajistí spravedlivější systém z hlediska státních zaměstnanců, větší konkurenceschopnost a fiskální udržitelnost, pokud jde o zachování celkové mzdové váhy ve státním rozpočtu a jeho racionálnější rozdělení.
Zřizuje se jediný vládní koordinační orgán odpovědný za interinstitucionální koordinaci všech činností, doprovázený týmy odborníků, včetně zástupců sociálních partnerů. Provede se analýza stávajícího systému odměňování a právního rámce a vypracuje se srovnávací analýza se srovnatelnými členskými státy. Na základě těchto analýz bude vypracován nový návrh nového systému odměňování a právního rámce, devět nových funkcí bude začleněno do informačního systému pro řízení lidských zdrojů a bude vypracována a provedena komunikační strategie.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C2.2 R2-I2 – Zavedení modelu přístupu na hybridní pracoviště – Inteligentní práce
Cílem této investice je zavést model, který úředníkům umožní pracovat na dálku s cílem poskytovat nepřetržitou a vysoce kvalitní veřejnou službu přístupnou všem a zvýšit motivaci úředníků. Zavede inovativní pracovní postup založený na prvku flexibility pracovní doby a místa výkonu práce podle potřeb procesů a plánů veřejné správy. Legislativní opatření týkající se veřejné služby a pracovněprávních vztahů pro zavedení hybridního modelu práce ve veřejné správě a soudnictví (zákoník práce, zákon o státní službě, zákon o ochraně práce a podzákonné předpisy) se mění tak, aby zaměstnanci mohli pracovat hladce a nepřetržitě.
K dosažení výše uvedených cílů předpokládá opatření tyto činnosti:
-Zapojení externích odborníků za účelem zjištění současného stavu podmínek práce na dálku a přípravy a provádění odborné přípravy v oblasti řízení.
-Vypracování návrhu modelu a plánu hybridního přístupu na pracoviště s úplným normativním řešením pro jeho provádění externími odborníky.
-Změny legislativního rámce a pracovních metodik.
-Pořízení informačních technologií (laptopů, tabletů a chytrých telefonů a potřebného softwaru) prostřednictvím transparentních postupů zadávání veřejných zakázek.
-Školení zaměstnanců.
Opatření se dokončí do 30. září 2023.
Reforma C2.2 R3 – Digitální transformace základen pro uchovávání a archivních záznamů
Cílem této reformy je zlepšit správu dokumentace ze strany veřejných orgánů s cílem zlepšit obchodní procesy. Očekává se, že opatření umožní účinnější poskytování služeb veřejné správy pomocí zavedených řešení IKT, která zajistí interoperabilitu a sdílení údajů, snížení nákladů, transparentnost podniků a ochranu práv občanů.
Kromě toho mají orgány v úmyslu vyvinout a zavést digitální veřejnou službu s cílem poskytnout přístup k digitálním základnám pro uchovávání vybudovaným pro kulturní a historické pamětihodnosti. Vypracování nezbytných norem a kritérií navíc v této souvislosti zlepší celkovou účinnost veřejné správy. Plánuje se rozvoj národního archivního informačního systému, posílení infrastruktury a lidských kapacit ve státních archivech a posílení schopnosti tvůrců a vlastníků dokumentů digitalizovat analogové papírové záznamy s cílem zlepšit digitální veřejné služby rychlejším přístupem k dokumentaci a lepším prosazováním práv uživatelů a všech zainteresovaných občanů.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C2.2 R3-I1 – Zavádění digitální infrastruktury a služeb veřejné správy vývojem systému pro zachování zdrojů
Tato investice spočívá ve zřízení nové digitální veřejné služby spojené se stávajícími digitálními veřejnými službami s cílem snížit administrativní překážky a umožnit úředníkům rychleji a účinněji zpracovávat případy.
Toto opatření spočívá ve vývoji digitálních základen pro uchovávání.
Investice C2.2 R3-I2 – Zlepšení digitální infrastruktury a služeb veřejného sektoru rozvojem národního archivního informačního systému a posílením národní archivní sítě
Tato investice spočívá ve zlepšení správy a archivace dokumentů vytvořených orgány veřejné moci a soudním systémem poskytnutím přístupu všem dotčeným orgánům veřejné moci.
Investice spočívá ve vývoji národního archivního informačního systému a ve zřízení nové služby e-Archive v rámci státní informační infrastruktury.
Reforma C2.2 R4 – Funkční a udržitelná místní správa
Cílem této reformy je vytvořit vysoce kvalitní a účinný systém místní a regionální správy prostřednictvím pobídek k funkční i skutečné integraci jednotek místní správy. Očekává se, že reforma přispěje k lepšímu, účinnému a transparentnímu poskytování veřejných služeb občanům a poskytne jim rovné příležitosti k uspokojení jejich potřeb a zájmů bez ohledu na místo jejich bydliště.
Příslušné právní předpisy, zákon o plnění státního rozpočtu Chorvatské republiky na rok 2022, budou změněny a bude zaveden mechanismus finanční podpory, který bude motivovat k funkčním i skutečným fúzím. Ve státním rozpočtu musí být zajištěny dostatečné zdroje na finanční podporu skutečného sloučení nejméně 20 % územních samosprávných celků a funkčního sloučení nejméně 40 % územních samosprávných celků. Ve fázi návrhu mechanismu se určí řada možných modelů financování pro společnou výkonnost s přihlédnutím k rozsahu služeb, které musí místní a regionální vládní jednotky poskytovat, jak je stanoveno v právních předpisech, a k oznámeným potřebám jednotek při plnění společných úkolů. Předpokladem pro přidělení dodatečných zdrojů nebo spolufinancování ze státního rozpočtu je úspěšné dokončení procesu skutečných nebo funkčních fúzí. Rozhodnutí chorvatské vlády stanoví kritéria a úroveň pobídek s většími daňovými pobídkami pro skutečné fúze, zatímco pobídky pro funkční fúze závisí na počtu a druhu funkcí plánovaných pro fúzi.
Změny nařízení týkajících se mechanismu finanční podpory pro místní a regionální orgány, které umožní vyplácení finančních pobídek na fúze.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Investice C2.2 R4-I1 – Další optimalizace a decentralizace místních a regionálních vládních jednotek prostřednictvím podpory funkčních a skutečných fúzí
Cílem tohoto opatření je poskytnout podporu místním vládním jednotkám při rozhodování o provedení funkčních nebo skutečných fúzí za účelem zlepšení kvality služeb místní správy.
Tato investice spočívá v modernizaci informačního systému na podporu doprovodné reformy (C2.2 R4) a zavedení vysoce kvalitního systému na podporu funkčních a skutečných fúzí jednotek místní správy.
H.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
163
|
C2.2. R1
|
M
|
Pozměněný legislativní rámec pro centralizovaný systém výběru ve státní správě, který určuje nezbytnou kvalifikaci státních zaměstnanců a zavádí moderní systém náboru zaměstnanců
|
Vstup v platnost pozměněného legislativního rámce pro centralizovaný systém výběru státních zaměstnanců,
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Revidované právní předpisy obsahují alespoň tato opatření:
— Definování pracovních profilů specifických pro vnitrostátní správu s cílem přilákat potřebné kompetence a dovednosti,
— Vytvoření jednotné platformy pro zaměstnanost s cílem centralizovat náborové postupy v rámci jednotné platformy pro všechny vnitrostátní správní orgány,
— Upravit náborový proces pro: přechod od systému založeného výhradně na znalostech k systému založenému především na schopnostech a vhodných dovednostech; hodnocení kompetencí pro výkon státních zaměstnanců; rozlišování mezi náborem na počáteční úrovni, který by měl být založen výhradně na kompetencích, a náborem specializovaných profilů, které by měly kombinovat kompetence s příslušnými pracovními zkušenostmi a vést k přístupu ke kariéře na vyšší úrovni;
Posílit závazek k vyváženému zastoupení žen a mužů a zajistit rovnost žen a mužů při náboru, jakož i povyšování žen do vyšších vedoucích pozic.
|
|
164
|
C2.2. R1–I1
|
T
|
100 % všech nově přijatých stálých státních zaměstnanců ve vládních orgánech je zaměstnáno výhradně prostřednictvím nového centralizovaného, digitalizovaného a standardizovaného systému výběru a náboru, který je k dispozici prostřednictvím nově vyvinuté platformy IT.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bude zaveden centralizovaný systém výběru státních zaměstnanců, který bude prováděn na základě předem stanovených plánů přijímání vycházejících z analýzy pracovní zátěže a skutečných potřeb orgánů veřejné správy, pokud jde o nábor určitého profilu úředníků. Systém zajistí, aby v rámci přijímacího řízení byli uchazeči testováni on-line s cílem zajistit transparentnější a objektivnější výběr uchazečů.
|
|
165
|
C2.2. R1–I2
|
T
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, digitálně složí státní zkoušku na základě nového modelu zkoušky.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, složí zkoušku plně digitalizovaným modelem. Proces složení státní zkoušky je digitalizován s cílem učinit systém zkoušek transparentnějším, přístupnějším (na více místech v celé zemi) a účinnějším.
|
|
166
|
C2.2. R2
|
M
|
Vstup v platnost zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů pro mobilitu
|
Vstup v platnost zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů pro vertikální a horizontální mobilitu státních zaměstnanců ve veřejné správě
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Nové právní předpisy o platech ve státní správě a ve veřejných službách umožní spravedlivé a transparentní hodnocení pracovních míst v souladu se stanovenými kritérii, zajistí harmonizaci platových tříd a prémií ve státní službě a ve státní službě, stanoví koeficienty na profesní úrovni po konzultaci se sociálními partnery a vytvoří systém odměňování založený na výkonnosti (výkonnosti práce). Bude vytvořen nový systém odměňování a nové zákony o platech ve veřejné službě a platech ve veřejné službě budou obsahovat ustanovení o spravedlivém a transparentním hodnocení pracovních míst v souladu se stanovenými kritérii, o zajištění harmonizace platů ve veřejné službě a ve veřejné službě a o zavedení systému odměňování založeného na pracovních výsledcích.
Mění se legislativní rámec (zákon o státní službě a vyhlášky) pro vertikální a horizontální mobilitu. To zahrnuje kariérní plán, který zahrnuje možný přístup k pozicím středního a vyššího managementu a posílení vazby mezi kariérním postupem a hodnocením výkonnosti. Kromě toho stanovení podmínek pro účinný trh práce ve veřejné správě, včetně a) vytvoření transparentního a jednotného reklamního systému pro všechna volná pracovní místa ve veřejné správě, b) možnosti ucházet se o jakékoli dostupné pracovní místo kdekoli ve veřejné správě.
|
|
167
|
C2.2. R2-I1
|
T
|
Systém řízení lidských zdrojů, rejstřík veřejných činitelů a centralizovaný platový systém (RegZap – Cop) jsou doplněny o devět nových funkcí, které digitalizují všechny související procesy, jež zjednoduší a urychlí změnu platového systému.
|
|
Číslo
|
0
|
9
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
V rámci REGZAP-COP bude vyvinuto a zavedeno devět nových funkcí (jedná se o: vypracování aktů týkajících se práv a povinností zaměstnanců, hodnocení, pracovních záznamů, plánování a rozvoje kariéry, vnitřního trhu práce a individuálního přístupu úředníků k systému, služebních cest) na podporu provádění navrhovaných změn platového systému.
|
|
168
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Alespoň 20 % státních zaměstnanců pracuje v modelu inteligentní práce
|
|
% (v procentech)
|
0
|
20
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
20 % státních zaměstnanců již pracuje v modelu inteligentní práce, což jim umožňuje pracovat na dálku s cílem poskytovat nepřetržitou a vysoce kvalitní veřejnou službu přístupnou všem a zvýšit motivaci úředníků.
|
|
169
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Nejméně 60 % státních zaměstnanců absolvovalo odbornou přípravu v oblasti metod inteligentní práce
|
|
% (v procentech)
|
0
|
60
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
60 % státních zaměstnanců je vyškoleno v modelu inteligentní práce a má nezbytné dovednosti pro práci na dálku s cílem poskytovat nepřetržitou a vysoce kvalitní veřejnou službu přístupnou všem a zvýšit motivaci úředníků.
|
|
170
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení služby elektronické konzervace
|
Plně funkční a přístupná digitální veřejná služba základny pro elektronickou konzervaci
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Vytvořením digitální infrastruktury a služeb veřejné správy rozvoj systému základen pro uchovávání zlepšuje správu dokumentace ze strany orgánů veřejné moci a dalších tvůrců dokumentů jako základních podpůrných funkcí pro všechny obchodní procesy. Systém elektronické konzervace umožní účinnější poskytování služeb veřejné správy s využitím zavedených řešení IKT, která zajistí interoperabilitu a sdílení údajů, snížení nákladů, transparentnost podniků a ochranu práv občanů.
Zřizuje se digitální veřejná služba (e-konzervační základna) spojená se stávajícími digitálními veřejnými službami, čímž se odstraní administrativní překážky v procesu udělování licencí podle zákona o ochraně a zachování kulturních statků.
|
|
171
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního archivního informačního systému
|
Vnitrostátní informační systém archivů je plně funkční a přístupný
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zřídí se vnitrostátní archivní informační systém s cílem zlepšit správu dokumentace ze strany orgánů veřejné moci a dalších tvůrců dokumentů jako základní podpůrná funkce pro všechny obchodní procesy.
|
|
172
|
C2.2. R3-I1
|
T
|
Vytvoření souboru 60 veřejně dostupných základen pro zachování nejsložitějších kulturních a historických památek s vysokou hodnotou
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Byla vytvořena a zveřejněna platforma IT s nejméně 60 e-konzervačními základnami.
Pro kulturní historické památky s vysokou památkovou hodnotou, které splňují kritéria ohrožení a naléhavosti dokončení s ohledem na plánované stavební práce, se vytvoří e-konzervační základna.
|
|
173
|
C2.2. R3-I2
|
T
|
600 tvůrců dokumentů využívá archivní informační systém
|
|
Číslo
|
0
|
600
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 600 tvůrců, kteří používají vnitrostátní informační systém ke správě a uchovávání dokumentace. .
Zřízení vnitrostátního archivního informačního systému zahrnuje tyto činnosti:
·Posílení skladovací kapacity v osmi archivech regionální vlády pro přenos trvalých tištěných záznamů,
·WArranging and selected paper records at the judicial authorities (Zajištění a výběr listinných záznamů u soudních orgánů),
·Nakládání soudních orgánů se záznamy, které již uplynuly do doby uchovávání a které se již nepoužívají pro běžné obchodní procesy,
·Digitalizace vybraných papírových záznamů, které zůstávají v soudních orgánech, v souladu s odbornými pokyny pro digitalizaci archivů a platnými právními předpisy.
|
|
174
|
C2.2. R4
|
M
|
Změna legislativních rámců na podporu dobrovolného funkčního nebo skutečného sloučení jednotek místní správy a přijetí rozhodnutí chorvatské vlády o kritériích pro poskytování daňových pobídek pro dobrovolné funkční nebo skutečné sloučení
|
Vstup legislativního rámce v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Pozměněný legislativní rámec a mechanismus finanční podpory podpoří funkční a účinné sloučení jednotek místní správy a zároveň zajistí dostatečné zdroje ve státním rozpočtu, aby se finančně podpořilo skutečné sloučení alespoň 20 % jednotek místní správy, tj. nejméně 40 % jednotek místní správy v období do roku 2026. Při tom si funkčně sloučené místní pracovní jednotky ponechají stejné rozpočtové zdroje, které měly k dispozici před spojením, a to po dobu nejméně dvou let, přičemž pobídky pokryjí rovněž jednorázové náklady na kombinování zdrojů a poskytnou dodatečné zdroje na základě úspor dosažených v příštích pěti letech. Pobídky ke skutečným fúzím LGU navíc zahrnují jednorázové kapitálové transfery v průběhu pěti let, které LGU použije na projekty v oblasti infrastruktury. Rozhodnutí chorvatské vlády stanoví kritéria a úroveň pobídek s většími daňovými pobídkami pro skutečné fúze, zatímco pobídky pro funkční fúze závisí na počtu a druhu funkcí plánovaných pro fúzi. Po přijetí rozhodnutí vlády Chorvatské republiky se v Úředním věstníku zveřejní veřejná výzva určená místním pracovním skupinám k vyjádření zájmu o dobrovolné funkční nebo skutečné sloučení.
|
|
175
|
C2.2. R4-I1
|
M
|
Podpůrný mechanismus pro dobrovolná funkční a skutečná spojení a vytvoření úplného podpůrného systému pro funkční a účinné propojení jednotek
|
Je zaveden komplexní podpůrný mechanismus pro funkční/skutečné fúze jednotek místní správy
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Bude modernizován informační systém vyvinutý v rámci projektu Evropského sociálního fondu „Optimalizace systému místní a regionální samosprávy“ s cílem podpořit a povzbudit místní správní jednotky, aby buď vykonávaly úkoly společně (funkční sloučení), nebo se skutečně spojily s jinými místními samosprávnými jednotkami.
Podpora dalšího procesu funkční optimalizace práce v rámci působnosti místních jednotek zahrnuje:
— Dotazník pro (sebe)hodnocení vypracovaný a vyplněný místními vládními jednotkami s cílem posoudit schopnost jednotek plnit úkoly v rámci jejich působnosti a prokázat potřebu a zájem na společném plnění úkolů, tj. skutečné fúzi, ve všech místních vládních jednotkách,
Pokyny, které budou vypracovány na základě výše uvedených údajů.
— Určení operací vhodných pro společnou výkonnost jednotlivých jednotek za účelem zlepšení účinnosti, určení potenciálních partnerů pro konečné a skutečné fúze, navrhované modely fúzí.
— Zavedení podpůrného informačního systému pro funkční propojení úkolů územních samosprávných celků
— Je dokončeno vzdělávání 50 úředníků státní správy na podporu místních samosprávných celků, pokud jde o funkční vazby a skutečné fúze.
— Dokončeno vzdělávání 100 úředníků územních samosprávných celků za účelem plnění společných úkolů v rámci funkčního propojení.
|
H.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C2.2 R5 – Nové mzdové a pracovní modely ve státní a veřejné službě – zvýšení ambicí reformy stanovením dalších specifických požadavků na obsah vyhlášek
Cílem této reformy je zvýšit ambice při provádění reformy R2 Nové mzdové a pracovní modely ve státní a veřejné službě doplněním zvláštních požadavků na obsah vyhlášek připojených k zákonu o platech ve státní a veřejné službě přijatému podle R2.
Vládní nařízení na podporu zákona o platech ve státní a veřejné službě podrobně stanoví rozmezí koeficientů a platových pásem v rámci jednotné platové tabulky pro státní orgány a veřejné služby.
Kromě toho nařízení vlády stanoví názvy pracovních míst, podmínky zařazení na konkrétní pracovní místo, zařazení pracovních míst, příslušnou platovou třídu a koeficienty pro výpočet platu v rámci této platové třídy.
Výpočtové koeficienty se stanoví na základě hodnocení práce s přihlédnutím ke standardním kritériím hodnocení práce a klasifikace, jak jsou definována v zákoně o platech ve státní a veřejné službě (jako je složitost práce, požadovaná odborná praxe, samostatnost práce a požadované další kompetence a licence). Způsob, jakým mají být v procesu hodnocení a klasifikace práce uplatňována standardní kritéria, bude stanoven nařízeními vlády.
Cílem referenčního srovnávání pracovních míst je zajistit uplatňování zásady stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci uplatňováním jednotných standardních referenčních hodnot a odstranit dosavadní praxi, kdy jsou pracovní místa se stejnými nebo podobnými pracovními místy, ale v různých státních orgánech nebo veřejných službách, placena odlišně.
A konečně, cílem stanov je zajistit, aby byla stejná platová třída klasifikována jako pracovní místa stejné nebo téměř stejné hodnoty, pokud jde o složitost práce, odpovědnost, samostatnost práce a další standardní kritéria.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
H.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
.
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
393
|
C2.2.R5
|
M
|
Vstup v platnost vyhlášek upravujících nové mzdové modely a centralizovaný systém výběru ve státních a veřejných službách
|
Vstup v platnost nařízení vlády, kterými se stanoví kritéria pro regulaci nových mzdových modelů ve státní a veřejné službě
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Vstup v platnost šesti vyhlášek, které podrobně popisují systém odměňování v platových třídách a koeficientech pro zaměstnance ve státní a veřejné službě, jakož i postup, kritéria a metodu hodnocení výkonnosti státních zaměstnanců a zaměstnanců ve státních orgánech a veřejných službách. Stanovy případně zohlední analýzu provedenou Světovou bankou v rámci investice C2.2.R2-I1.
Stanovy definují:
—metoda uplatňování standardních kritérií stanovených zákonem o platech ve státních a veřejných službách v postupu hodnocení a klasifikace pracovních míst ve státních orgánech a veřejných službách (odborné týmy státní správy a veřejných služeb budou hodnotit pracovní místa a ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti a správy nebo Ministerstvem práce, důchodového systému, rodiny a sociální politiky provedou analýzu, kterou je třeba zohlednit při stanovení mzdových koeficientů),
názvy pracovních míst, podmínky pro výběr na tato místa, zařazení pracovních míst a příslušné platové třídy, jakož i platové koeficienty ve veřejné službě (po konsolidaci nebo snížení počtu pracovních míst),
rozpětí koeficientů v rámci platových tříd jednotné platové stupnice pro státní a veřejné služby,
—postup, kritéria a způsob hodnocení výkonu úředníků (včetně vedoucích pozic) a zaměstnanců ve veřejné službě.
|
I. SLOŽKA 2.3: DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE SPOLEČNOSTI A VEŘEJNÉ SPRÁVY
Chorvatsko se v roce 2020 umístilo na 20. místě v indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), přičemž existuje značný prostor pro zlepšení dostupnosti veřejných služeb on-line. Nízká digitální konektivita Chorvatska rovněž brání dalšímu rozvoji digitální ekonomiky země a přispívá k digitální propasti mezi městskými a venkovskými oblastmi.
Cílem této složky je podpořit digitální transformaci chorvatského hospodářství a společnosti. Zahrnuje reformy a investice do digitalizace veřejné správy, zvýšení poskytování veřejných služeb on-line a poskytování přístupu ke gigabitovým sítím připojení v oblastech postižených selháním trhu, včetně venkovských oblastí.
Tato složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se potřeby „konsolidovat sociální dávky a zlepšit jejich schopnost snižovat chudobu“ (doporučení pro jednotlivé země č. 2, 2019), „zlepšit přístup k digitální infrastruktuře a službám“ (doporučení pro jednotlivé země č. 2, 2020) a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na vysokorychlostní širokopásmové připojení“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020).
Složka zahrnuje čtyři reformy a dvacet investic.
I.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.3 R1 – Digitální strategie pro Chorvatsko a posílení interinstitucionální spolupráce a koordinace v zájmu úspěšné digitální transformace společnosti a hospodářství
Cílem této reformy je řídit digitální transformaci chorvatské společnosti a hospodářství v příštím desetiletí. Poskytne strategický rámec „Digitální strategie Chorvatska do roku 2030“, který stanoví rámec pro investice do digitální transformace a vymezí strategické cíle v těchto oblastech: i) digitální transformace hospodářství, ii) digitalizace veřejné správy a soudnictví, iii) digitální konektivita/rozvoj širokopásmových sítí elektronických komunikací a iv) rozvoj digitálních dovedností a digitálních pracovních míst.
Reforma rovněž zavede mechanismus pro koordinaci přípravy a provádění projektů na podporu digitální transformace společnosti a hospodářství na vnitrostátní, regionální a místní úrovni s pokyny pro jasná kritéria pro stanovení priorit a hodnocení investic.
Reforma C2.3 R2 – Zlepšení interoperability informačních systémů
Cílem této reformy je podpořit poskytování digitálních veřejných služeb a usnadnit interakci mezi občany/podniky a veřejnou správou. Cílem reformy je rovněž zavést pokročilou analýzu dat ve vnitrostátní správě s cílem podpořit rozhodování založené na datech na všech úrovních správy.
Zatímco orgány veřejné moci v Chorvatsku v současné době využívají stovky různých registrů a databází, očekává se, že reforma vytvoří předpoklady pro zřízení centrálního registru (centrálního interoperabilního systému), který propojí hlavní registry (investice C2.3.R2.I1), jakož i pro zřízení centrální databáze, která příslušným orgánům umožní využívat pokročilou analýzu údajů (investice C2.3.R2.I2).
Očekává se, že reforma přinese systémové změny směrem k rozvoji interoperabilních systémů na vnitrostátní úrovni a k rozhodování založenému na datech. Rovněž se očekává, že zlepší poskytování kvalitních veřejných služeb online podnikům a občanům.
Opatření vymezí organizační a řídicí strukturu pro řízení ústředního systému interoperability, jakož i katalog elektronických služeb, které mají být k ústřednímu systému interoperability připojeny. Rovněž rozvíjí ekosystém pro shromažďování, zpracování, analýzu, zobrazování a sdílení údajů s cílem zavést analýzu údajů ve vnitrostátní správě jako nový způsob práce na všech úrovních rozhodování.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R2-I1 – Zřízení centrálního systému interoperability
Cílem této investice je napravit současnou roztříštěnost rejstříků v souladu s Evropským rámcem interoperability (EIF).
Opatření spočívá ve zřízení centrálního systému interoperability.
Investice C2.3 R2-I2 – Zřízení centrálního úložiště údajů a systému obchodní analýzy
Cílem této investice je vybudovat centrální datový sklad pro vládní orgány, který by měl zlepšit systém správy údajů tím, že usnadní shromažďování údajů ve standardizovaných formátech, zpracování, analýzu a sdílení údajů mezi orgány veřejné moci (jako jsou státní a místní vládní jednotky). Platforma umožňuje analýzu údajů v reálném čase a vytváří pokročilé nástroje pro analýzu údajů (jako jsou předem definované obchodní ukazatele, přehledy a každodenní zprávy), u nichž se očekává, že významně zlepší rozhodování založené na datech na všech úrovních vnitrostátní správy.
Část datového skladu je rovněž přístupná občanům a podnikům s cílem umožnit soukromému sektoru vytvářet a rozvíjet služby s přidanou hodnotou na základě dat a analytických nástrojů, které mají k dispozici.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I1 – Modernizace střediska sdílených služeb
Cílem této investice je rozšířit kapacitu státního cloudu (Centrum sdílených služeb, dále jen „CDU“).
Opatření spočívá v modernizaci státního cloudu a zvýšení počtu jeho uživatelů.
Investice C2.3 R3-I2 – Posílení schopnosti policie bojovat proti kyberkriminalitě
Cílem investice je posílit kapacitu ministerstva vnitra pro boj proti kyberkriminalitě.
Investice zahrnují nákup specializovaného vybavení pro policii pro analýzu digitálních důkazů, specializovanou odbornou přípravu policistů pro odhalování kybernetických útoků a boj proti nim a provádění veřejné preventivní kampaně zaměřené na podniky a občany s cílem zvýšit povědomí o kyberkriminalitě.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I3 – Zřízení jednotného kontaktního místa pro všechny služby elektronické veřejné asistenční služby
Cílem investice je vytvořit jednotné kontaktní místo, které harmonizuje a centralizuje systém asistenční služby všech online služeb veřejné správy. Očekává se, že jednotné kontaktní místo poskytne občanům a podnikům novou, vylepšenou službu pro komunikaci s orgány veřejné správy a umožní uživatelům snadno nalézt požadované informace. Jednotné kontaktní místo bude mít rovněž funkce, které uživatelům umožní zasílat zpětnou vazbu, posuzovat kvalitu interakce s úředníky a provádět následné hodnocení, což by mělo změnit interakci mezi chorvatskou veřejnou správou a jejími uživateli.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.3 R3-I4 – Konsolidace systémů zdravotnické informační infrastruktury ČEZIH
Cílem investice je modernizace centrálního informačního systému zdravotní péče Chorvatské republiky (CEZIH), který využívají všichni aktéři ve zdravotnickém systému (např. nemocnice, zdravotnický personál, zdravotnické školy, veřejná zdravotnická zařízení, lékárny, laboratoře).
Investice zejména přesune systém do státního cloudu (Středisko sdílených služeb) a zavede řešení pro obnovu provozu po havárii s cílem zajistit kontinuitu činnosti a poskytnout nepřetržitý, spolehlivý a bezpečný způsob provozu centrálního zdravotního informačního systému.
Tato investice bude dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.3 R3–I5 – Projekt zavádění průkazu digitální identity
Cílem investice je podpořit používání elektronických podpisů v interakci občanů s veřejnou správou. Očekává se, že toto opatření umožní uživatelům elektronických průkazů totožnosti podepisovat dokumenty na mobilních platformách prostřednictvím mobilní aplikace Certilia.
Zřídí systém správy digitální identity (IDP) a mobilní podpisový systém pro vydávání certifikátů na dálku pro kvalifikovaný elektronický podpis na dálku. Vydání takového certifikátu je předpokladem pro elektronické podepisování dokumentů na mobilních platformách nebo v mobilních podpisových aplikacích.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I6 – Investice do sítě státní informační infrastruktury
Cílem této investice je modernizovat a rozšířit kapacitu sítě státní informační infrastruktury (síť DII).
Opatření spočívá v modernizaci sítě DII a připojení nových uživatelů k síti DII.
Investice C2.3 R3-I7 – Zlepšení systému územního plánování, výstavby a státního majetku prostřednictvím digitalizace
Cílem této investice je modernizovat informační systém územních plánů (ISPU) na integrovaný informační systém pro územní plánování a umožnit digitalizaci postupů souvisejících s přípravou a realizací jednotlivých projektů.
Opatření spočívá ve vytvoření územních plánů nové generace a v modernizaci ISPU.
Investice C2.3 R3-I8 – Vytvoření digitální mobilní platformy
Cílem této investice je vytvořit mobilní platformu digitálních veřejných služeb, která občanům umožní snadno využívat veřejné služby online na jejich chytrých telefonech. Stávající „služby eCitizens“ byly vyvinuty pro osobní počítače a v současné době nejsou přizpůsobeny mobilním zařízením, a proto je zapotřebí platforma přizpůsobená mobilním aplikacím.
Tato investice s využitím nejmodernějších technologií a norem vytvoří platformu, která poskytuje standardizovaný způsob nabízení veřejných služeb na mobilních platformách (jako je žádost o doklad o narození, žádost o doklad o bydlišti, registrace změny adresy; registrace motorového vozidla). Propojí všechny související registry a databáze s centrálním systémem výměny dat (GSB). Investice rovněž umožní modernizaci vnitrostátního systému ověřování totožnosti (NIAS) tak, aby odpovídal nejnovějším trendům ověřování pro mobilní platformy, a to zavedením moderních metod biometrické aplikace.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I9 – Zřízení nové platformy pro elektronický věstník veřejných zakázek Chorvatské republiky
Cílem této investice je zřídit novou platformu IT pro systém elektronického zadávání veřejných zakázek s cílem podpořit digitalizaci procesu zadávání veřejných zakázek a zavést nové standardní formuláře pro zveřejňování oznámení v oblasti zadávání veřejných zakázek stanovené v prováděcím nařízení Komise (EU) 2019/1780 (elektronické formuláře).
Investice modernizuje IT platformu chorvatské elektronické reklamy v oblasti zadávání veřejných zakázek (EOJN), která je v současné době založena na zastaralé technologii a řádně nepodporuje účinné provádění zadávacích řízení. Opatření zejména umožní propojit všechny postupy zadávání veřejných zakázek (od plánu zadávání veřejných zakázek přes průběh řízení až po údaje o platbách na základě uzavřených smluv) a zavede povinná odvolání on-line (elektronická odvolání) a možnost platby poplatků on-line. Investice rovněž vytvoří rámec pro sledování souladu s určitými minimálními povinnými kritérii a cíli (jako je strategické, ekologické nebo inovativní zadávání veřejných zakázek).
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.3 R3-I10 – Digitalizace systému CES (eHZZ)
Cílem této investice je digitalizace chorvatské služby zaměstnanosti (CES – HZZ).
Opatření spočívá v uvedení do provozu systému správy digitální identity CES a digitálního systému řízení lidských zdrojů a v modernizaci digitalizace CES.
Investice C2.3 R3-I11 – Modernizace HZMO (eHZMO) na podporu IKT
Cílem této investice je modernizovat informační systém Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO) a digitalizovat jeho hlavní provozní procesy.
Opatření spočívá v modernizaci informačního systému HZMO.
Investice C2.3 R3-I12 – Digitalizace archivů HZMO (eArhiva)
Cílem této investice je digitalizovat archivy Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO) a zlepšit celkovou výkonnost jeho práce a nákladovou efektivnost archivů.
Opatření spočívá v zprovoznění digitálních archivů (digitálního systému pro správu archivů) a ve skenování a digitálním indexování stránek z vnitrostátního archivu.
Investice C2.3 R3–I13 – Digitální transformace daňové správy
Cílem této investice je modernizovat informační systém daňové správy a zvýšit efektivitu daňové správy.
Opatření spočívá ve zveřejnění modernizovaného informačního systému daňové správy na internetu a jeho zpřístupnění.
Investice C2.3 R3-I14 – Zavedení bezhotovostního platebního systému v hospodářství prostřednictvím elektronických faktur s integrovanými elektronickými archivy a aktivním daňovým účetnictvím
Cílem této investice je zavést on-line systém daňového účetnictví s cílem snížit administrativní zátěž daňových poplatníků.
Investice vytvoří nový informační systém pro registraci elektronických faktur (elektronických faktur) vystavených orgány veřejné moci za účelem bezhotovostní platby v informačním systému daňové správy. Investice rovněž vytvoří pokročilý on-line účetní systém DPH,
Očekává se, že investice přispěje ke zjednodušení daňových přiznání snížením počtu požadovaných formulářů a podpoří dodržování daňových předpisů.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3–I15 – Vytvoření aplikačních řešení v oblasti cestovního ruchu
Cílem této investice je vyvinout nové nástroje IT, které pomohou účinně řídit rozvoj cestovního ruchu a podpoří udržitelnost tohoto odvětví.
Opatření spočívá v poskytnutí čtyř nástrojů IT.
Investice C2.3 R3–I16 – Digitalizace procesů ve sportu a rekreaci na místní a regionální úrovni
Cílem této investice je modernizovat informační systém ve sportu (ISS) a usnadnit přístup k systému všem příslušným zúčastněným stranám.
Opatření sestává ze tří nových modulů aplikací, které jsou začleněny do modernizované strategie vnitřní bezpečnosti.
Investice C2.3 R3-I18 – Dobrovolné příspěvky do společného podniku EuroHPC pro gigatovárnu na umělou inteligenci nebo rovnocennou infrastrukturu umělé inteligence
Cílem tohoto opatření je podpořit Chorvatsko při zřizování gigatováren na umělou inteligenci a jejich služeb a při přístupu k nim. Opatření spočívá v dobrovolném příspěvku do společného podniku EuroHPC ve výši 39 000 000,00 EUR. Příspěvek podpoří gigatovárnu na umělou inteligenci nebo rovnocennou infrastrukturu pro umělou inteligenci a kvantové technologie, které mají být usazeny v Unii.
Reforma C2.3 R4 – Posílení konektivity jako základního kamene digitální transformace společnosti a hospodářství
Cílem této reformy je připravit půdu pro zajištění dostupnosti sítí elektronických komunikací poskytujících gigabitové připojení domácnostem a socioekonomickým aktérům v souladu s cíli evropské gigabitové společnosti.
Cílem této reformy je zajistit včasné a komplexní provádění regulačního a strategického rámce v oblasti elektronických komunikací přijetím zákona o elektronických komunikacích v souladu s ustanoveními směrnice (EU) 2018/1972, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace, a provádění cílů národního plánu pro širokopásmové připojení v Chorvatsku na období 2021–2027.
Očekává se, že reforma určí a bude řešit administrativní zátěž a regulační překážky související s budováním gigabitových sítí pro připojení, včetně sítí 5G, s cílem podpořit investice do zavádění sítí 5G.
Tato reforma doplňuje investice do digitální konektivity prostřednictvím širokopásmového připojení v pevných a pokročilých bezdrátových a mobilních sítích, mimo jiné prostřednictvím využívání technologií 5G.
Tato investice bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C2.3 R4-I1 – Provádění projektů v rámci národního rámcového programu pro rozvoj širokopásmové infrastruktury
Cílem této investice je zvýšit vnitrostátní širokopásmové pokrytí gigabitovým připojením v oblastech, kde není dostatečný komerční zájem, v souladu s národním rámcovým programem pro rozvoj infrastruktury pro širokopásmový přístup.
Opatření spočívá v podpisu grantových dohod na provádění projektů podle vnitrostátního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP) a poskytování širokopásmového přístupu domácnostem v bílých oblastech přístupových sítí nové generace.
Investice C2.3 R4-I2 – Výstavba pasivní infrastruktury elektronických komunikací
Cílem této investice je zvýšit dostupnost gigabitových sítí ve venkovských a řídce osídlených oblastech, kde neexistuje žádný obchodní zájem na výstavbě těchto sítí.
Opatření spočívá v podpisu grantové dohody na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací a poskytování přístupu k 5G pro venkovské a řídce osídlené oblasti.
I.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
176
|
C2.3. R1
|
M
|
Digitální strategie pro Chorvatsko
|
Vstup strategie pro digitální Chorvatsko v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
„Digitální strategie pro Chorvatsko do roku 2030“ jasně vymezí strategické cíle a priority, které budou základem pro vymezení opatření v těchto oblastech: digitalizace veřejné správy a soudnictví; rozvoj širokopásmových sítí elektronických komunikací; rozvoj digitálních kompetencí a digitálních pracovních míst.
|
|
177
|
C2.3. R2
C2.3. R2.I2
|
M
|
Zřízení platforem pro centrální systém interoperability
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD), že platformy jsou funkční a testované pro použití
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Centrální vnitrostátní portál interoperability poskytuje katalog všech dostupných služeb a datový sklad (DWH) je funkční pro použití.
|
|
178
|
C2.3. R2-I1
|
M
|
Zřízení centrálního systému interoperability
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD), že systém je funkční a testovaný pro použití
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Centrální interoperabilní systém zajišťující interoperabilitu rejstříků je online a přístupný. Musí:
I)zajistit online poskytování 19 správních postupů uvedených v příloze II nařízení o jednotné digitální bráně přeshraničním uživatelům v EU;
II)zahrnout ústřední vnitrostátní portál;
III)integrovat a propojit do systému nejméně osm dalších stávajících hlavních veřejných rejstříků;
IV)zajistit, aby informace v různých rejstřících byly konsolidovány na jednom místě a byly k dispozici orgánům veřejné správy, občanům a podnikům.
|
|
179
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Modernizace státního cloudu
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD)
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Šest nových funkcí musí být funkčních pro použití ve státním cloudu (CDU) a přístupných uživatelům:
—Platforma pro vývoj, zavádění a testování aplikací pro uživatele,
—Platforma pro podporu IKT,
Centrální systém sledování bezpečnosti informací pro řízení možných bezpečnostních událostí,
—Platforma pro biometrické ověřování,
—Platforma pro správu digitálního obsahu internetových stránek,
—Platforma pro vývoj technologií blockchain pro státní cloud.
|
|
180
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Zvýšení počtu uživatelů ve středisku sdílených služeb
|
|
Číslo
|
0
|
450
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
450 nových uživatelů bude začleněno do střediska sdílených služeb.
Byla zahájena integrace platformy střediska sdílených služeb do společných evropských datových prostorů, jak potvrdil dodavatel příslušné technologie umožňující integraci, přičemž se uznává, že:
I)metakatalog zdravotních dat umístěných v datovém jezeře byl technicky připraven a
II) že zvláštní účelová jednotka (zabezpečené zpracovatelské prostředí) byla zajištěna.
|
|
181
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Pilotní projekt v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
Zpráva Ministerstva vnitra
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Provede se pilotní projekt zátěžového testu systému se simulací trestných činů „závislých na kybernetické bezpečnosti“ a trestných činů „spouštěných kybernetickými technologiemi“.
Systém je vybaven zvláštními softwarovými a hardwarovými komponenty pro vyšetřování kyberkriminality, vyhledáváním s otevřeným zdrojovým kódem na internetu a digitální forenzní analýzou a soubory analýz vyšetřování pro analýzu digitálních důkazů. Provádění projektu musí splňovat nezbytné předpoklady pro modernizaci forenzních nástrojů a systémů, jakož i systémů tajného sledování pro sítě a služby elektronických komunikací, které jsou nezbytné pro zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti v Chorvatsku a EU. Jakmile je vybavení pořízeno a plně funkční, provede se pilotní projekt na simulaci výzkumu kyberkriminality v podobě simulačního cvičení s cílem posoudit příspěvek vybavení k dosažení opatření a cílů projektu v oblasti prosazování kybernetické bezpečnosti.
|
|
182
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Kampaň zaměřená na prevenci v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
Zpráva Ministerstva vnitra
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Uskuteční se veřejná preventivní kampaň zaměřená na projevy kyberkriminality a preventivní opatření, která bude monitorována pomocí těchto ukazatelů:
počet preventivních osvětových a vzdělávacích činností prováděných různými cílovými skupinami, pokud jde o opatření v oblasti sebeochrany ve vztahu k rizikům kyberkriminality
— počet účastníků aktivit
— počet distribuovaných preventivních materiálů
počet příspěvků ve sdělovacích prostředcích (včetně všech sdělovacích prostředků)
počet odpovědí cílových skupin na sociálních médiích
— počet a zpracované výsledky on-line průzkumů provedených prostřednictvím sociálních sítí
počet hodnocení cílových skupin provedených pomocí kvantitativních metod
|
|
183
|
C2.3. R3-I3
|
M
|
Zřízení jednotného kontaktního místa
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD) o zřízení a zprovoznění jednotného kontaktního místa
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Bude zřízena a zprovozněna platforma jednotného kontaktního místa (JKC) poskytující informace a zákaznickou podporu občanům a podnikům na jediném centralizovaném místě.
|
|
184
|
C2.3. R3-I4
|
M
|
IT systém ČEZIH
|
Zpráva Ministerstva zdravotnictví
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Chorvatský centrální zdravotnický informační systém je funkční pro použití ve státním cloudu (CDU).
|
|
185
|
C2.3. R3-I5
|
T
|
Elektronický podpis digitálního průkazu totožnosti
|
Zpráva Agentury pro digitální bezpečnost (AKD)
|
Číslo
|
0
|
300 000
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Mobilní aplikace Certilia je stažena 300000krát prostřednictvím Google Play Store a App Store. Kromě toho bude vydáno 100000 certifikátů pro kvalifikovaný elektronický podpis na dálku. Mobilní aplikace Certilia a osobní mobilní přihlašovací údaje umožňují nejméně 50000 jedinečných uživatelů provádět proces autentizace nejméně 700000krát.
|
|
186
|
C2.3. R3-I6
|
M
|
Modernizace sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
Modernizovaná DII on-line a přístupná
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Modernizovaná síť státní informační infrastruktury (DII) je online a přístupná pro použití.
Síť:
I)Zajistit všem orgánům veřejné správy možnost širokopásmového přístupu k síti s velmi vysokou kapacitou
II)zajistit trvalé propojení všech institucí v systému prostřednictvím programu, který podporuje dohled nad fungováním sítě Střediskem pro sledování elektronické sítě (NOC), a
III)obsahovat systém, který je k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu a který poskytuje uživatelům technické řešení problémů a pomoc.
|
|
187
|
C2.3. R3-I6
|
T
|
Noví uživatelé sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
|
Číslo
|
36
|
136
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 100 nových uživatelů musí být připojeno k síti státní informační infrastruktury.
Pro každé místo musí být k dispozici optická infrastruktura a koncová zařízení.
|
|
188
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Digitální územní plány
|
Digitální územní plány vytvořeny
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Předávací certifikát dodavatele pro vývoj a realizaci 570 územních plánů nové generace (územní plány v digitální podobě).
|
|
189
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Modernizace informačního systému územních plánů
|
Elektronické moduly on-line a přístupné a získané satelitní snímky
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Elektronické moduly, které digitalizují postupy v oblasti územního plánování, výstavby a státních aktiv jako součást informačního systému pro územní plány, jsou online a přístupné.
Budou pořízeny družicové snímky chorvatské oblasti s vysokým rozlišením.
|
|
190
|
C2.3. R3-I8
|
T
|
Digitální elektronické veřejné služby začleněné do nové mobilní platformy
|
Zpráva ze SDURDD, že 20 elektronických služeb je integrovaných a funkčních pro použití
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Do mobilní platformy musí být integrováno nejméně 20 elektronických služeb, které musí být provozuschopné, včetně: 1) žádost o rodný list, 2) žádost o doklad o bydlišti, 3) záznam o statusu studenta, 4) původní žádost o přijetí do veřejné vysoké školy, 5) žádost o akademické uznání diplomů, osvědčení nebo jiných dokladů o studiu nebo kurzu, 6) služba elektronické sociální péče, 7) žádost o evropský průkaz zdravotního pojištění, 8) žádost o daňovou kartu (PK), 9) registrace změny adresy, 10) registrace motorového vozidla pocházejícího z členského státu nebo již registrovaného v členském státě, standardní postupy, 11) uživatelská schránka, 12) elektronická komunikace se soudy, 13) Můj účet – Regos, 14) žádost o informace o důchodech z povinných systémů, 15) harmonogram úhrady povinných poplatků, 16) pojištění pracovněprávních pohledávek, 17) elektronická pracovní knížka – elektronický záznam o statusu uprchlíka, 18) elektronické správní řízení, 19) ujištění, že neprobíhá žádné trestní řízení, 20) elektronická karta pro děti – Mudrica.
|
|
191
|
C2.3. R3-I9
|
M
|
Zřízení nové platformy pro zadávání veřejných zakázek a mobilní aplikace
|
Zahájení prvního zadávacího řízení na nové platformě pro elektronické zadávání zakázek
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Nová platforma pro provádění zadávacích řízení a mobilní aplikace budou funkční, přičemž zadávací řízení bude zahájeno na nové platformě pro elektronické zadávání zakázek.
|
|
192
|
C2.3. R3-I10
|
M
|
Digitální identita CES a systémy řízení lidských zdrojů
|
Zpráva CES/HZZ
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Musí být zaveden a zprovozněn systém správy digitální identity a digitální systém řízení lidských zdrojů CES.
|
|
193
|
C2.3. R3-I10
|
M
|
Modernizace digitalizace systému CES
|
Digitalizované obchodní procesy CES
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Automatizaci a digitalizaci provozních procesů CES, které umožňují oběh a centrální zpracování elektronických dokumentů, zajišťuje dodavatel. Zahrnuje:
I)softwarové licence pro systém řízení bezpečnostních incidentů a událostí
II) systém podpory základních procesů
III)e_poradní systém (který zahrnuje funkci digitálního a biometrického podpisu)
IV) digitální archivy,
systém účetnictví
VII) digitální systém správy dokumentů.
|
|
194
|
C2.3. R3-I11
|
M
|
Modernizovaný informační systém Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
Bude dodán modernizovaný informační systém Chorvatského ústavu důchodového pojištění.
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
IT systém a hlavní provozní procesy Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO) dodává dodavatel.
Dodaný informační systém zahrnuje moduly pro řízení: i) výpočty důchodů a přídavků na děti, ii) příspěvky a záznamy o platbách, iii) údaje o příjemcích, iv) odvolání, přezkumná řízení a spory, v) digitální dokumentace a archivy, vi) analytické a účetní údaje, vii) finanční operace, vii) postupy zadávání zakázek, uzavírání smluv a objednávek, viii) dluh a odpovědnost (kupující/dodavatelé), ix) správa aktiv.
|
|
195
|
C2.3. R3-I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
Protokol HZMO o předání operačního systému pro správu digitálních archivů
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Systém pro správu digitálních archivů (digitální systém pro správu archivů) musí být funkční.
|
|
196
|
C2.3. R3-I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
Archivy naskenované a indexované
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Předávací certifikát dodavatele pro dokončení prací na digitalizaci a indexaci 50000000 stran z vnitrostátního archivu do nových digitálních archivů.
|
|
197
|
C2.3. R3–I13
|
M
|
Modernizovaný informační systém daňové správy
|
Modernizovaný informační systém daňové správy je on-line a přístupný
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Modernizovaný informační systém daňové správy je dostupný on-line.
Tento zahrnuje:
I)Platforma, která: a) umožňuje automatizaci obchodních procesů daňové správy a b) poskytuje datovou analýzu.
II)Digitalizace 340 postupů určování a výběru, včetně postupů pro vyměření a výběr daně z přidané hodnoty, sociálních příspěvků a daně z příjmu právnických osob, jakož i daňových účetních záznamů, platebních operací a systémů pro evropskou a mezinárodní výměnu daňových údajů, doložených předávacím osvědčením od dodavatele.
III)Bezpečnostní infrastruktura IKT, která: a) konsoliduje a modernizuje infrastrukturu IKT, b) zvyšuje úroveň bezpečnosti IKT a c) zajišťuje kontinuitu činnosti.
|
|
199
|
C2.3. R3-I14
|
M
|
Systém pro elektronické faktury a on-line účetnictví DPH
|
Zpráva Ministerstva financí – Daňová správa
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Nový systém pro registraci elektronických faktur v daňové správě pro všechny uživatele (model B2B a osoby povinné k dani pro zadávání veřejných zakázek) a pokročilé on-line účetnictví DPH musí být funkční a připravený k použití.
|
|
200
|
C2.3. R3–I15
|
T
|
Nástroje v informačním systému cestovního ruchu
|
Zpráva Ministerstva cestovního ruchu a sportu (MINTS)
|
Číslo
|
0
|
4
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nástroje dodá dodavatel:
Integrované správní a jiné než správní postupy pro usnadnění obchodní činnosti a komunikace s veřejnou správou
2) pro řízení destinací, včetně řešení pro řízení turistických toků
3) obchodní informace v cestovním ruchu na podporu podnikatelů při rozhodování podniků a veřejného sektoru při tvorbě veřejných politik s využitím údajů získaných z různých zdrojů, včetně „centrálního rejstříku cestovního ruchu“, „systému e-Visitor“ a systému CROSTO
4) modernizace digitalizace systému CROSTO s vývojem digitálního „systému monitorování rozvoje destinací“ pro sledování udržitelnosti destinací v souladu s „Evropským systémem ukazatelů cestovního ruchu pro udržitelné řízení destinací“ (ETIS).
|
|
201
|
C2.3. R3-I16
|
T
|
Nové moduly aplikací pro sportovní informační systém
|
Zpráva Ministerstva cestovního ruchu a sportu (MINTS)
|
Číslo
|
0
|
3
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Do sportovního informačního systému (ISS) se začlení tři nové aplikační moduly:
1) poskytnutí přímého přístupu ke sportovním klubům s právy na vkládání údajů (včetně sportovních záznamů a záznamů o lékařských prohlídkách sportovců) do základních rejstříků a rejstříků informačního systému ve sportu;
2) na financování potřeb místních a regionálních samospráv v oblasti veřejného sportu;
3) pro shromažďování údajů o sportu a zdraví zaměřené fyzické aktivitě, včetně zavedení záznamů v oblasti zdraví zaměřené fyzické aktivity.
|
|
449
|
C2.3. R3-I18
|
M
|
Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Chorvatskem a společným podnikem EuroHPC a vyplacení dobrovolného příspěvku společnému podniku EuroHPC
|
Podpis dohody o přiznání příspěvku
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Podpis dohody o příspěvcích mezi Chorvatskem a společným podnikem EuroHPC.
Dohoda o přiznání příspěvku obsahuje:
I)Uvedení činností, které mají být financovány z dobrovolného příspěvku, konkrétně finanční podpory gigatovárny na umělou inteligenci nebo rovnocenné infrastruktury umělé inteligence a iniciativ v oblasti kvantových technologií, které mají být vyvinuty a zavedeny v Unii.
II)Požadavek, aby byl dobrovolný příspěvek použit způsobem, který je v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech 2021/C58/01.
III)Přesnou výši dobrovolného příspěvku z fondů Nástroje pro oživení a odolnost.
IV)Požadavek, aby nevyužité částky, na něž se dohoda vztahuje, společný podnik EuroHPC použil na podporu stejných cílů politiky ve prospěch dotčeného členského státu a nepřeváděl je zpět členskému státu.
V)Chorvatsko převede společnému podniku pro evropskou vysoce výkonnou výpočetní techniku částku 39 000 000,00 EUR.
|
|
202
|
C2.3. R4
|
M
|
Optimalizace povolovacího postupu pro investice do konektivity
|
Vstup revidovaného právního rámce v platnost
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Revidovaný právní rámec podpoří optimalizaci procesu udělování licencí a umožní prezentaci infrastruktury elektronických komunikací v územních plánech. Nový rámec se bude zabývat administrativní zátěží a regulačními překážkami souvisejícími s výstavbou sítí s velmi vysokou kapacitou, včetně sítí 5G.
|
|
203
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Podepsané grantové dohody pro provádění projektů podle vnitrostátního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP)
|
Zpráva Ministerstva pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Grantové dohody pro 20 projektů v rámci ONP se podepisují na základě výběrového řízení.
|
|
204
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Širokopásmový přístup pro domácnosti v bílých oblastech přístupových sítí nové generace
|
Zpráva Ministerstva pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Osvědčení o dokončení, že byla vybudována širokopásmová infrastruktura a že umožňuje širokopásmový přístup nejméně 100 MBit/s (s možností modernizace na 1 giga) pro stahování uživateli nejméně 40136 dalších domácností v bílých oblastech přístupových sítí nové generace.
|
|
205
|
C2.3. R4-I2
|
M
|
Podpis grantové dohody na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
Zpráva Ministerstva pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Podpis grantové dohody a zahájení realizace projektu výstavby pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
|
206
|
C2.3. R4-I2
|
T
|
Přístup k sítím 5G
|
Zpráva Ministerstva pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
Číslo
|
0
|
14
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve venkovské a řídce osídlené oblasti (kde je průměrný počet obyvatel nižší než 20/km²) musí být instalováno 14 pasivních komunikačních pólů. S hospodářskými subjekty se uzavírají smlouvy, z nichž vyplývá závazek hospodářských subjektů: i) instalovat aktivní zařízení na 14 pasivních komunikačních pólech, ii) poskytovat služby 5G prostřednictvím aktivního zařízení do konce roku 2026.
Správa infrastruktury, která má být vybudována prostřednictvím investice, se provádí výhradně na neziskovém základě s cílem zajistit, aby výnosy z pronájmu infrastruktury pokrývaly veškeré náklady na provoz a údržbu infrastruktury. V případě, že příjmy z pronájmu převyšují náklady, je přebytek určen na rozšíření nebo výstavbu nové kapacity infrastruktury.
|
I.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.3 R3–I17 – Zřízení registru obyvatel, rodin a domácností
Cílem této investice je zřídit registr obyvatel, rodin a domácností (chorvatsky: Registar stanovništva, obitelji i kućanstva; stanoví se, že: Sok) s cílem sjednotit údaje o příjmech a aktivech obyvatelstva, rodin a domácností.
Opatření spočívá v tom, že vstoupil v platnost zákon o zřízení společnosti SOK.
I.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
394
|
C2.3 R3– I17
|
M
|
Zákon o zřízení registru obyvatel, rodin a domácností (SOK)
|
Vstup zákona v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
V platnost vstupuje zákon o zřízení SOK. Zákon stanoví, že SOK:
I)sjednotit postupy a definice používané pro posuzování práv a povinností závislých na příjmu nebo majetku jednotlivců, rodin nebo domácností.
II)být připojeny k systému eTax.
|
J. SLOŽKA 2.4: ZLEPŠENÍ SPRÁVY STÁTNÍHO MAJETKU
Státem vlastněné podniky vytvářejí přibližně 7 % přidané hodnoty celého hospodářství a představují 4 % celkové zaměstnanosti. Vzhledem k jejich významné úloze v chorvatském hospodářství může zlepšení správy a řízení státních podniků a pokračující snižování portfolia státních aktiv vést k výraznému nárůstu celkové produktivity.
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je podpořit hospodářský rozvoj a zvýšit celkovou účinnost státních podniků prostřednictvím těchto opatření:
-Další snížení počtu státních podniků.
-Zlepšení správy státního majetku.
-Přizpůsobení vnitrostátního regulačního rámce pro správu a řízení společností mezinárodním osvědčeným postupům založeným na doporučeních OECD.
-Zlepšení správy ve státních podnicích, na nichž má Chorvatská republika zvláštní zájem, a ve většinově vlastněných podnicích ústředních vládních institucí a posílení koordinace mezi příslušnými vnitrostátními orgány.
-Posílení lidské kapacity pro monitorování správy a řízení státních podniků.
Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se zlepšení správy a řízení státních podniků a zintenzivnění prodeje státních podniků a neproduktivních aktiv (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2019). Složka rovněž přispívá k závazkům po přistoupení k ERM II s cílem posílit řízení státních podniků.
J.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.4 R1 – Revize seznamu státních podniků, na nichž má Chorvatsko zvláštní zájem
Cílem této reformy je racionalizovat státní vlastnictví přijetím nové politiky vlastnictví, která stanoví kritéria pro strategická aktiva, a aktualizací seznamu státních podniků, které mají zvláštní zájem na Chorvatsku, a zveřejněním vysvětlení odůvodňujícího rozhodnutí ponechat společnost na tomto seznamu.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2021.
Reforma C2.4 R2 – Zlepšení správy a řízení ve státních podnicích, které jsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatské republiky, a ve většinově vlastněných podnicích ústředních vládních institucí.
Cílem této reformy je zlepšit správu a řízení státních podniků.
Reforma spočívá v ustanovení o vstupu v platnost nového právního rámce pro státní podniky, který zahrnuje doporučení OECD, a vstupu v platnost politiky v oblasti vlastnictví.
Reforma C2.4 R3 – Posílení lidské kapacity pro monitorování správy a řízení státních podniků
Cílem této reformy je zlepšit lidské kapacity ústřední vlády pro monitorování správy a řízení státních podniků.
Reforma spočívá v poskytování odborné přípravy příslušným ministerstvům a ústředním koordinačním jednotkám v oblasti správy a řízení společnosti.
Reforma C2.4 R4 – Snížení počtu státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatska
Cílem této reformy je snížit počet státních podniků, které nejsou pro Chorvatsko obzvláště zajímavé, usnadněním jejich prodeje.
Reforma C2.4 R5 – Optimalizace správy státem vlastněného majetku
Cílem této reformy je zlepšit správu státního majetku, jeho komercializaci a výnosy z něj.
Reforma spočívá ve vývoji administrativního informačního systému a metodiky pro správu státem vlastněného majetku, což povede k rychlejší aktivaci nevyužitých aktiv.
J.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
207
|
C2.4. R1
|
M
|
Nové rozhodnutí chorvatské vlády o státních podnicích, o něž má Chorvatsko zvláštní zájem
|
Zveřejnění revidovaného seznamu státních podniků, o něž má Chorvatsko zvláštní zájem, v souladu se stanovenými kritérii
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Vláda přijme a zveřejní nové rozhodnutí, kterým se stanoví nový seznam státních podniků, na nichž má Chorvatsko zvláštní zájem. Rozhodnutí musí obsahovat vysvětlení, proč je společnost na tomto seznamu vedena. Kotované společnosti, u nichž není prokázána existence veřejného zájmu, se převedou do portfolia restrukturalizačního a prodejního střediska (CERP) za účelem zpeněžení aktiv.
Tímto způsobem bude portfolio finančních aktiv Chorvatska jasně odděleno na část, která je předmětem zvláštního zájmu, a proto zůstane ve vlastnictví státu, a na část, která není předmětem zvláštního zájmu Chorvatska, a tudíž bude zpeněžena.
|
|
208
|
C2.4. R2
|
M
|
Nový právní rámec pro státní podniky, který začleňuje doporučení OECD.
|
Ustanovení o vstupu zákona o státních podnicích v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nový právní rámec pro správu a řízení státních podniků zahrnuje ustanovení, která mají být v souladu s pokyny OECD pro správu a řízení státních podniků, a zahrnuje alespoň:
i) Nový zákon, který harmonizuje regulaci správy a řízení státních podniků v Chorvatsku. Kromě toho tento zákon stanoví zřízení ústřední koordinační jednotky za účelem účinnějšího provádění vlastnické politiky ve střednědobém horizontu, tj. horizontální koordinace mezi příslušnými orgány pověřenými výkonem funkcí vlastnických pravomocí. Tento zákon posiluje autonomii a nezávislost rady. Tento zákon rovněž stanoví, že a) stát musí navrhnout/jmenovat členy dozorčí rady státních podniků do tří měsíců od uvolnění funkce a b) příslušné ministerstvo navrhne vládě kandidáta na základě doporučení ústřední koordinační jednotky.
II) Vládní rozhodnutí, kterým se zřizuje ústřední subjekt pro koordinaci vlastnictví s odpovídajícím mandátem a zdroji potřebný k účinnému plnění jeho koordinační úlohy. Subjekt vypracuje standardy pro správu a řízení státních podniků a sleduje dodržování těchto standardů, sleduje výkonnost státních podniků a zapojuje se do pravidelného veřejného podávání zpráv.
|
|
442
|
C2.4. R2
|
M
|
Politika vlastnictví státních podniků
|
Vstup politiky v oblasti vlastnictví v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Vstup v platnost politiky v oblasti vlastnictví, která uvádí důvody pro státní vlastnictví státních podniků plně nebo většinově vlastněných na vnitrostátní úrovni a stanoví proces revize seznamu státních podniků, o něž má Chorvatsko zvláštní zájem.
|
|
209
|
C2.4. R3
|
T
|
Odborná příprava pro příslušná ministerstva a ústřední koordinační jednotky v oblasti správy a řízení společnosti
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 40 osobám musí být poskytnuta odborná příprava týkající se řízení státních podniků.
|
|
210
|
C2.4. R4
|
T
|
Uskutečnění prodeje 90 státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatské republiky a jsou řízeny CERP
|
|
Číslo
|
0
|
90
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Prodá se nejméně 90 státních podniků řízených CERP, které nejsou pro Chorvatsko předmětem zvláštního zájmu.
|
|
211
|
C2.4. R4
|
T
|
Realizace prodeje 20 státních podniků v portfoliu CERP.
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
|
|
212
|
C2.4. R5
|
M
|
Vyvinout informační systém a metodiku pro snížení portfolia státem vlastněného majetku a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitých státních aktiv
|
Vyvinutý a zavedený informační systém a metodika
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bude dokončen vývoj informačního systému pro správu a řízení portfolia státem vlastněného majetku.
Vypracovat metodiku, která stanoví způsob účinného nakládání se státem vlastněným majetkem pro všechny formy majetku vznikajícího při správě ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku (MPGI).
Informační systém spolu s metodikou umožní snížení portfolia státem vlastněného majetku a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitého státního majetku. Informační systém vytvoří elektronické připojení k databázím jiných vládních správ a institucí a zlepší stávající interní záznamy o portfoliu státem vlastněného majetku cílové skupiny.
|
|
213
|
C2.4. R5
|
T
|
Prodej státem vlastněných nemovitostí
|
|
Číslo
|
0
|
4 500
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být uzavřeno nejméně 4500 smluv, dohod nebo povolení k převodu majetku za účelem nakládání se státem vlastněnými nemovitostmi nebo jiných forem jejich užívání.
|
K. SLOŽKA 2.5: MODERNÍ JUSTICE PŘIPRAVENÁ NA BUDOUCÍ VÝZVY
Jedním z hlavních strategických cílů nastíněných v chorvatském plánu pro oživení a odolnost je dosáhnout účinného a efektivního systému soudnictví, který přispěje k rozvoji hospodářství a bude reagovat na očekávání občanů, pokud jde o další posilování právního státu. Tato složka zahrnuje jednu hlavní reformu, která přispěje ke snížení počtu nevyřízených případů a zkrácení soudních řízení.
Složka podporuje plnění doporučení pro zemi týkajícího se další potřeby zkrátit délku soudních řízení a zlepšit elektronickou komunikaci u soudů (doporučení pro zemi č. 4, 2019 a doporučení pro zemi č. 4, 2020).
Složka zahrnuje jednu reformu a šest investic.
K.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.5 R1 – Zvýšení účinnosti soudního systému s cílem zvýšit důvěru občanů.
Cílem tohoto opatření je vytvořit právní, organizační a technologický rámec, který přispěje ke snížení počtu nevyřízených případů a zkrácení délky soudních řízení.
Reforma spočívá ve změně legislativního rámce v oblasti soudnictví, přijetí nových rámcových kritérií pro práci soudců a organizačních změn.
Investice C2.5 R1–I1 – Posílení systému řízení soudních případů (eSpis).
Cílem investice je další modernizace systému eSpis (spolu se všemi moduly, zejména elektronickou komunikací s cílem umožnit elektronickou komunikaci pro všechny strany zapojené do soudních řízení) a přechod na centralizované hardwarové a softwarové řešení s cílem umožnit lepší a levnější budoucí modernizace a udržitelnost rozvoje, ale také stabilitu, provozuschopnost a bezpečnost systému eSpis.
Investice zahrnuje doplnění nových funkcí do systému eSpis s cílem zlepšit digitalizaci systému soudnictví:
-Úplné elektronické doručování dokumentů elektronickým občanům s uživatelskou e-mailovou schránkou a informace o elektronickém doručování v případě zasílání dokumentů fyzickým doručením;
-Lepší uživatelské zkušenosti díky provádění akčního plánu, který obsahuje doporučení týkající se technických aspektů a aspektů řízení IT (doporučení týkající se administrativních a provozních procesů a technická doporučení),
-Nová integrovaná architektura v Centru sdílených služeb (State Cloud) s cílem snížit přetížení systému, zvýšit stabilitu a umožnit interoperabilitu s jinými systémy.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.5 R1–I2 – Zlepšení katastrálního informačního systému a katastru nemovitostí.
Cílem tohoto opatření je zvýšit objem a kvalitu propojených údajů mezi katastrem nemovitostí a katastrálními údaji v databázi katastrálních údajů (BZP).
Investice spočívá ve zvýšení integrovaných údajů z 3,86 % na 60 %.
Investice C2.5 R1–I3 – Vytvoření souboru nástrojů pro zveřejňování a vyhledávání soudních rozhodnutí.
Cílem investice je vytvořit systém pro zveřejňování všech soudních rozhodnutí s automatickou předanonymizací pomocí zvláštního softwaru a zveřejnit je na jednotném veřejně přístupném portálu s propracovanými možnostmi vyhledávání při dodržení pravidel ochrany osobních údajů.
Tato investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.5 R1–I4 – Provádění projektu justičního náměstí v Záhřebu
Cílem investice je modernizovat fyzickou infrastrukturu realizací projektu justičního náměstí v Záhřebu.
Investice spočívá ve výstavbě podzemního garáže o rozloze 45 000 m².
Investice C2.5 R1–I5 – Provádění opatření v oblasti energetické účinnosti za účelem renovace zastaralých zařízení justičních orgánů.
Cílem investice je modernizovat a zvýšit účinnost práce některých soudních a trestních orgánů na území Chorvatska prováděním opatření v oblasti energetické účinnosti, což přispěje k ekologické transformaci. Dvacet budov soudního systému musí splňovat normy racionálního využívání energie a tepelné ochrany. Investice se v průměru týká alespoň středně rozsáhlé renovace, jak je definována v doporučení Komise (EU) 2019/786 o renovaci budov, která povede k dosažení alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii; nebo dosáhne v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante. Kromě toho musí být přístup do budov přizpůsoben osobám se zdravotním postižením. U této investice se upřednostní místa justičních orgánů v hospodářsky méně rozvinutých částech Chorvatska.
Tato investice bude dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.5 R1–I6 – Zlepšení infrastruktury IT pro soudní orgány.
Cílem této investice je zlepšit infrastrukturu informačních systémů v soudnictví.
Investice spočívá v modernizaci síťové infrastruktury a novém síťovém vybavení.
K.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
214
|
C2.5. R1
|
M
|
Poskytnuté elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity Státní soudní rady (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Rady státního zastupitelství (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
Elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity poskytované Státní soudní radě (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radě státního zastupitelství (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Státní soudní rada (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Rada státního zastupitelství (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) mají k dispozici elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity, aby se zlepšila kvalita práce obou rad. Jejich lidské zdroje se zvýší o 50 % ve srovnání s výchozím stavem v roce 2021 (přijetím nejméně 4 osob) a bude zavedeno propojení DSV a DOV se společným katastrálním a katastrálním systémem (ZIS) a informačním systémem daňové správy s cílem vytvořit účinný mechanismus pro ověřování majetkových přiznání státních úředníků.
|
|
215
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů
|
Vstup v platnost zákona o konkurzu a zákona o konkurzu na spotřebitele
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů (zveřejnění v Úředním věstníku), které zajistí větší účinnost insolvenčních řízení, zlepší systém organizace a jmenování insolvenčních správců a dohled nad poskytováním služby, budou odrazovat od možného nárůstu počtu případů v důsledku podmínek pandemie COVID-19 a změny článku 212 zákona o konkurzu týkajícího se odpůrčích řízení.
|
|
216
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny trestního řádu
|
Vstup v platnost změn trestního řádu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny trestního řádu umožňující využívání informačních a komunikačních technologií v trestním řízení, včetně zavedení jednání na dálku, rozšíření možnosti poskytovat obětem trestných činů svědectví on-line, možnosti komunikovat s právníky prostřednictvím zabezpečeného audiovizuálního spojení a přípravy jednání pro obviněné osoby ve vyšetřovací vazbě a zavedení elektronické komunikace.
|
|
217
|
C2.5. R1
|
T
|
Nové vzdělávací programy zavedené v rámci programu justičního vzdělávání
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
V rámci programu justičního vzdělávání pro soudní úředníky a úředníky justičních orgánů v Justiční akademii bude dokončeno šest nových vzdělávacích programů:
Rozvoj různých dovedností (manažerské a manažerské dovednosti pro předsedy soudů, vedení soudů pro vedoucí správy soudů a komunikační dovednosti pro zaměstnance soudů – tři programy).
—Podpora právního státu a základních práv prostřednictvím vysoce kvalitního vzdělávání v chorvatském soudnictví.
Specializované vzdělávací programy pro insolvenční soudce a vzdělávací kurzy pro soudce v oblasti rodinného práva.
|
|
218
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí změn legislativního rámce v oblasti justice prostřednictvím nového zákona o nesporném řízení.
|
Vstup v platnost změn občanského soudního řádu, zákona o správních sporech, zákona o katastru nemovitostí, zákona o soudech, zákona o oblasti a sídle soudů, notářského zákona a nového zákona o nesporném řízení.
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
I) Změny občanského soudního řádu a zákona o správních sporech, které pomohou zkrátit soudní řízení, urychlit řešení správních sporů, omezit tok věcí a snížit náklady;
Nový zákon o nesporném řízení, který usnadňuje přístup občanů k soudům, zajišťuje kvalitní a transparentní nápravu a odstraňuje právní nejistotu;
III) Změny zákona o notářích s cílem modernizovat činnost notářů prostřednictvím řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií;
IV) Zákon, kterým se mění zákon o katastru nemovitostí, pokud jde o elektronické vyřizování případů a umožnění účinnějšího přerozdělování případů v rámci soudů;
V) zákon, kterým se mění zákon o soudech a zákon o soudních obvodech a sídlech soudů, který umožní specializaci soudců a zřízení specializovaných rodinných jednotek u městských soudů s cílem zajistit účinnější úroveň soudní ochrany nejzranitelnějších sociálních skupin, dětí, a který reviduje podmínky pro poskytování odborných znalostí a tlumočení, přičemž důležitým prvkem bude systém povinného odborného vzdělávání. Pravomoc rozhodovat o otázkách statusu přechází ze soudů na ministerstvo spravedlnosti a veřejné správy a je posílen systém dohledu a odpovědnosti.
|
|
219
|
C2.5. R1
|
T
|
Zřídit čtyři mediační střediska při obchodních soudech v Záhřebu, Splitu, Osijeku a Rijece a přijmout změny zákona o mediaci
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Změny zákona o mediaci, které dále podpoří dobrovolnou mediaci ve sporných věcech a správních sporech, sníží délku řízení a náklady. V Záhřebu, Splitu, Osijeku a Rijece budou zřízena a uvedena do provozu čtyři mediační střediska, v nichž budou proškoleni mediátoři a budou vedena mediační řízení. Centrální středisko v Záhřebu a regionální střediska ve Splitu, Osijeku a Rijece se nacházejí na stejném místě jako obchodní soudy, vrchní obchodní soud Chorvatské republiky, a stranám je možné poskytnout nezbytnou odbornou podporu.
|
|
220
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí nových rámcových kritérií pro práci soudců a zavedení nástroje pro aktivní správu soudních případů
|
Přijetí orientačních kritérií pro práci soudců, zavedení nástroje pro aktivní správu případů
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Orientační kritéria pro práci soudců, která předepisují zvýšený počet věcí, které mají být vyřešeny, s cílem podpořit větší počet věcí, které mají být projednány, zejména starých věcí. Používání nástroje pro aktivní řízení soudních případů u vybraných soudů, včetně městského občanskoprávního soudu v Záhřebu, povede k větší účinnosti (vytvoření kontrolních seznamů, zejména označování, nástrojů sebehodnocení založených na mezinárodním rámci pro excelenci soudnictví).
|
|
221
|
C2.5. R1
|
T
|
Zkrácení délky soudních sporů a obchodních věcí
|
|
Číslo
|
656
|
456
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve srovnání s rokem 2020: Zkrácení délky soudních sporů a obchodních věcí, jak je stanoveno v metodice srovnávacího přehledu EU o soudnictví, nejméně o 200 dnů.
|
|
222
|
C2.5. R1
|
T
|
Snížení celkového počtu všech projednávaných věcí
|
|
Číslo
|
468 092
|
398 322
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve srovnání s rokem 2020: Snížit počet všech projednávaných věcí nejméně o 69770.
|
|
224
|
C2.5. R1–I1
|
M
|
Modernizovaný systém eSpis s novými funkcemi a novou architekturou integrovanou do Centra sdílených služeb (CDU)
|
Jsou zaváděna nová digitální řešení s cílem pokročit v digitalizaci systému soudnictví, včetně modernizovaného systému eSpis a s novou architekturou integrovanou do CDU.
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Budou zavedeny nové prvky s cílem zlepšit digitalizaci systému soudnictví:
Úplné elektronické doručení dokumentů elektronickým občanům s uživatelskou e-mailovou schránkou a informace o elektronickém doručení v případě přenosu dokumentů fyzickým doručením,
—Zlepšení uživatelské zkušenosti prováděním akčního plánu obsahujícího doporučení týkající se technických aspektů a řízení IT (doporučení týkající se administrativních a provozních postupů a technická doporučení),
Nová integrovaná architektura v centru sdílených služeb s cílem snížit přetížení systému, zvýšit stabilitu a umožnit interoperabilitu s jinými systémy.
|
|
225
|
C2.5. R1–I2
|
T
|
60 % integrované evidence půdy a katastrálních údajů
|
|
% (v procentech)
|
3,86
|
60
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Předloženou Závěrečnou zprávu dodavatele obsahující seznam katastrálních obcí s procentním podílem katastrálních pozemků v databázi katastrálních údajů (BZP) za každou katastrální obec, která potvrzuje, že bylo integrováno 60 % katastrálních a katastrálních údajů. Zpráva rovněž potvrdí, že byl vytvořen softwarový modul (virtuální asistent) založený na umělé inteligenci.
|
|
226
|
C2.5. R1–I3
|
M
|
Všechna nová rozhodnutí soudů prvního a druhého stupně, kterými se končí řízení, jsou anonymizována a zveřejněna na portálu
|
Je v provozu systém pro zveřejňování a vyhledávání soudních rozhodnutí.
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Mezi nové funkce patří zveřejňování všech rozsudků prvního a druhého stupně na internetu s propracovanými možnostmi vyhledávání a metodami automatizované anonymizace, které respektují pravidla ochrany osobních údajů.
|
|
227
|
C2.5. R1–I4
|
T
|
Výstavba garáže pro náměstí justice v Záhřebu
|
|
Počet (brutto m²)
|
0
|
45 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybuduje se garáže o ploše 45 000 m², o čemž svědčí:
1. zprávu o stavu výstavby budovy vypracovanou dohlížejícím inženýrem, která prokazuje, že budova byla postavena
2.Geodetický průzkum postavené budovy
3.Karta energetické náročnosti budov
Investice se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
|
228
|
C2.5. R1–I5
|
T
|
Nově renovované soudní budovy splňující požadavky technického předpisu o racionálním využívání energie a tepelné ochraně v budovách
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Bude dokončena renovace 20 soudních budov. Nově renovované budovy musí splňovat normy racionálního využívání energie a tepelné ochrany. Investice se v průměru týká alespoň středně rozsáhlé renovace, jak je definována v doporučení Komise (EU) 2019/786 o renovaci budov, která povede k dosažení alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii; nebo musí dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante. Kromě toho musí být přístup do budov přizpůsoben osobám se zdravotním postižením a tato úprava musí být doprovázena dodržováním norem požární a technické ochrany a funkčním designem interiérů. V tomto investičním cyklu se upřednostní sídla justičních orgánů v hospodářsky méně rozvinutých částech Chorvatska.
|
|
229
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Všechny soudy prvního stupně jsou vybaveny a splňují podmínky pro jednání na dálku.
|
Konání jednání na dálku u všech soudů prvního stupně
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Předběžné podmínky stanovené pro jednání na dálku u všech soudů prvního stupně jsou funkční.
|
|
230
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Modernizace infrastruktury IKT v soudních orgánech
|
Doklad/osvědčení o dodání síťového vybavení a síťové infrastruktury
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Musí být předložen doklad/osvědčení o dodání síťového vybavení a modernizované síťové infrastruktury.
|
K.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.5 R1–I7 – Provádění projektu justičního náměstí v Záhřebu
Cílem investice je modernizovat fyzickou infrastrukturu realizací projektu Justice Square.
Investice spočívá ve výstavbě budovy o rozloze 26 000 m².
K.4 Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
443
|
C2.5. R1–I7
|
T
|
Nově postavená budova na náměstí justice v Záhřebu
|
|
Počet (brutto m²)
|
0
|
26 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Na náměstí justice v Záhřebu bude postavena budova o rozloze 26 000 m², o čemž svědčí:
1. zprávu o stavu výstavby budovy vypracovanou dohlížejícím inženýrem, která prokazuje, že budova byla postavena
2.Geodetický průzkum postavené budovy
3.Karta energetické náročnosti budov
Investice se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
L. SLOŽKA 2.6: PŘEDCHÁZENÍ KORUPCI A BOJ PROTI NÍ
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je posílit rámec pro předcházení korupci a její postihování prostřednictvím opatření, která i) zvýší účinnost, soudržnost a otevřenost orgánů v boji proti korupci, ii) zlepší provádění zákona o právu na přístup k informacím, iii) zlepší správu a řízení společností ve společnostech s většinovým vlastnictvím místních a regionálních vládních jednotek a iv) posílí kapacitu soudních opravných prostředků v zadávacích řízeních.
Složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajícího se další potřeby posílit rámec pro předcházení korupci a její postihování s cílem zaručit zákonné, transparentní a účinné využívání veřejných prostředků (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2019).
L.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.6 R1 – Zvýšení účinnosti, soudržnosti a otevřenosti orgánů v boji proti korupci prostřednictvím digitalizace, zvýšení transparentnosti a zlepšení koordinace.
Cílem tohoto opatření je zlepšit koordinaci a spolupráci orgánů zapojených do provádění vnitrostátních dokumentů týkajících se protikorupční politiky.
Reforma spočívá ve změnách legislativního rámce pro předcházení střetu zájmů a ochranu osob oznamujících nesrovnalosti a v nové protikorupční strategii na období 2021–2030.
Investice C2.6 R1–I1 – Zapojení široké veřejnosti do boje proti korupci zvyšováním povědomí veřejnosti o škodlivosti korupce
Cílem této investice je zvýšit povědomí široké veřejnosti, úředníků a úředníků veřejné správy o škodlivosti korupce.
Tato investice spočívá ve zveřejnění zprávy o posouzení dopadů celostátní informační kampaně proti korupci.
Investice C2.6 R1–I2 – Digitalizace etického systému státních zaměstnanců.
Investice zahrnuje vývoj a zprovoznění systému správy elektronické etické infrastruktury s cílem modernizovat a zlepšit práci etických komisařů, etické komise a úředníků zaměstnaných útvarem pro etiku a integritu.
Investice se plně uskuteční do 31. prosince 2024.
Investice C2.6 R1–I3 – Zlepšení informačního systému pro majetková přiznání státních úředníků.
Cílem investice je dále posílit postup pro podávání a zpracování majetkových přiznání úředníků automatizací některých procesů ve stávajícím informačním systému pro předkládání majetkového přiznání úředníka.
Investice bude dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.6 R1–I4 – Podpora účinnosti v boji proti korupci a organizované trestné činnosti
Cílem této investice je zvýšit účinnost boje proti korupci a organizované trestné činnosti.
Investice spočívá v renovaci kanceláří PNUSKOK v Záhřebu a Splitu a v novém vybavení čtyř regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PNUSKOK).
Reforma C2.6 R2 – Zlepšení provádění zákona o právu na přístup k informacím
Zákon o právu na přístup k informacím je hlavním nástrojem pro výkon ústavně zaručeného práva občanů na přístup k informacím v držení orgánů veřejné moci s cílem zajistit transparentnost a otevřenost vlády a v boji proti korupci. Reforma zahrnuje důkladné hodnocení zákona a jeho účinků na výkon práva na informace, a to jak z hlediska uživatelů, tak z hlediska orgánů veřejné moci, po němž bude následovat přijetí změn zákona o právu na přístup, které budou odrážet doporučení hodnocení.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Reforma C2.6 R3 – Zlepšení správy a řízení společností ve většinově vlastněných společnostech územních samosprávných celků
Cílem této reformy je zlepšit účinnost, transparentnost a odpovědnost společností vlastněných místní vládou.
Tato reforma spočívá ve vypracování příručky pro provádění doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností ve společnostech, které jsou většinově vlastněny místními a regionálními vládními jednotkami, posouzení dopadů protikorupčního programu na období 2021–2022 pro společnosti ve většinovém vlastnictví místních a regionálních vládních jednotek a školení.
Reforma C2.6 R4 – Posílení kapacity soudní nápravy v zadávacích řízeních
Cílem reformy je posílit soudní ochranu v zadávacích řízeních prostřednictvím vzdělávacích seminářů pro soudce, u nichž se očekává, že zvýší jejich znalosti a povědomí o řízení korupčních rizik a soudní nápravě v zadávacích řízeních. Pracovní semináře organizuje Justiční akademie v rámci celoživotního profesního rozvoje soudních úředníků.
Reforma se provede do 30. června 2024.
L.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Kvartet
|
Rok
|
|
|
231
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nové protikorupční strategie na období 2021–2030
|
Nová protikorupční strategie na období 2021–2030 přijatá parlamentem a zveřejněná v Úředním věstníku
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Strategie zahrnuje opatření k řízení korupčních rizik v prioritních oblastech a ke splnění těchto pěti cílů:
•Posílení institucionálního a normativního rámce pro boj proti korupci.
•Zvýšení transparentnosti a otevřenosti práce veřejných orgánů.
•Posílení integrity a systémů řízení střetů zájmů.
•Posílení protikorupčního potenciálu v systému zadávání veřejných zakázek.
•Zvýšení povědomí veřejnosti o škodlivosti korupce, nutnosti oznamovat nesrovnalosti a zvýšení transparentnosti.
|
|
232
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o předcházení střetu zájmů
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o předcházení střetu zájmů
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Zákon o předcházení střetu zájmů se mění tak, aby i) rozšířil oblast působnosti zákona, pokud jde o adresáty, včetně společností vlastněných místními a regionálními vládními jednotkami a společností vlastněných těmito společnostmi, ii) uložil určitým kategoriím adresátů zákona povinnost vyplňovat majetková přiznání každoročně a podávat prohlášení ve stanovených lhůtách, iii) napravil jakýkoli potenciální střet zájmů, iv) upravil možnost lepšího stanovení sankcí za porušení zavedením zásady proporcionality do zákona a upravil některé aspekty lhůty na rozmyšlenou, včetně návrhů Výboru pro řešení střetu zájmů, pokud jde o to, jak zlepšit zákon v praxi, a v) poskytl právní základ pro vypracování vzorového etického kodexu pro členy zastupitelských orgánů místních a regionálních vládních jednotek, za jehož přijetí, provádění a dohled by byly odpovědné zastupitelské orgány.
|
|
233
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí novely zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
Vstup v platnost změn zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Zákon o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti se mění tak, aby i) zlepšil ustanovení zákona, ii) vyjasnil pojem důvěrné osoby a iii) stanovil vydání obdrženého osvědčení o registraci.
|
|
234
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí etického kodexu poslanců a etického kodexu pro úředníky výkonné moci
|
Vstup v platnost přijatého etického kodexu poslanců a etického kodexu pro úředníky ve výkonné moci
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Etický kodex pro poslance a úředníky ve výkonné moci poskytne pokyny týkající se střetu zájmů a dalších otázek integrity.
|
|
235
|
C2.6. R1
|
T
|
Zvýšit rozpočet na zaměstnance protikorupčních orgánů v systému soudnictví.
|
|
% (v procentech)
|
100
|
110
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zvýšení rozpočtu na zaměstnance o 10 % ve srovnání s rokem 2020 (včetně náboru a mobility v rámci soudního systému).
|
|
236
|
C2.6. R1
|
T
|
Navýšit rozpočet na pořízení nástrojů a vybavení IT justičními orgány pro vyšetřování korupce a organizované trestné činnosti
|
|
% (v procentech)
|
100
|
120
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zvýšit ve srovnání s rokem 2020 rozpočet na počítačové služby a vybavení IT pro protikorupční orgány v soudním systému o 20 %.
|
|
237
|
C2.6. R1
|
M
|
Zřízení platformy IT pro sledování provádění vnitrostátních protikorupčních opatření
|
IT platforma on-line a přístupná
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Zřízení platformy IT pro sledování různých oblastí předcházení korupci: 1) ochrana oznamovatelů, 2) právo na přístup k informacím, 3) lobbing, 4) střet zájmů, 5) koordinace vnitrostátních orgánů při vypracovávání, provádění a monitorování provádění vnitrostátních strategických a prováděcích dokumentů, 6) aktualizace a zveřejňování seznamů státem vlastněných společností a společností vlastněných místními a regionálními vládními jednotkami, 7) podávání zpráv úřadu veřejného ochránce práv,
|
|
238
|
C2.6. R1
|
T
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení v případech korupce a organizované trestné činnosti
|
|
Číslo
|
999
|
799
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení u trestných činů korupce a organizované trestné činnosti o 200 dnů ve srovnání s 1. čtvrtletím 2021 (999 dnů).
|
|
239
|
C2.6. R1–I1
|
M
|
Hodnocení účinků vnitrostátní informační kampaně proti korupci
|
Zveřejnění zprávy o posouzení dopadů
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Zpráva o posouzení dopadů se zveřejní. Obsahuje doporučení týkající se hodnocení účinků vnitrostátní mediální kampaně proti korupci.
|
|
240
|
C2.6. R1–I2
|
M
|
Zřízení informačního systému pro řízení etické infrastruktury státních zaměstnanců
|
Informační systém byl plně vyvinut a uveden do provozu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Bude vytvořen a zprovozněn elektronický systém řízení etické infrastruktury s cílem modernizovat a zlepšit práci etických komisařů, etické komise a úředníků pracujících ve službě pro etiku a integritu, který bude zahrnovat funkce pro zpracování alespoň těchto kategorií stížností:
Stížnosti na způsob, jakým úředníci zacházejí s občany
Stížnosti na chování při veřejných vystoupeních.
— Stížnosti na získání materiálních nebo jiných výhod.
— Stížnosti na střet zájmů.
— Stížnosti úředníků týkající se jiných úředníků, včetně stížností na chování nadřízených.
|
|
241
|
C2.6. R1–I3
|
M
|
Zlepšené informační systémy pro majetková přiznání státních úředníků a soudních úředníků
|
Byly modernizovány a zavedeny informační systémy
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Stávající systém předkládání majetkového přiznání úředníků se zlepší tím, že se umožní automatické vyplňování údajů z dostupných veřejných zdrojů a zlepší se předpoklady pro kontrolu informací obsažených v majetkovém přiznání státních úředníků a soudních úředníků.
|
|
242
|
C2.6. R1–I4
|
T
|
Modernizace 4 regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PN USKOK)
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Pro regionální střediska PN USKOK v Záhřebu a Splitu se předkládají zprávy inženýrů a zprávy o energetické účinnosti renovací.
Osvědčení o dodání nového vybavení IT, například pro používání softwarových nástrojů a digitálních úložných serverů, se vydávají pro všechna čtyři regionální střediska.
|
|
243
|
C2.6. R2
|
M
|
Posouzení účinků zákona o právu na přístup k informacím
|
Zveřejnění hodnotící zprávy k zákonu o právu na přístup k informacím
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Zveřejněná studie s doporučeními týkajícími se hodnocení účinků zákona o právu na přístup k informacím a jeho dopadu na ústavně zaručený segment výkonu z hlediska uživatelů a orgánů veřejné moci. Doporučení budou zohledněna v souvislosti s budoucími změnami zákona o právu na přístup.
|
|
244
|
C2.6. R3
|
M
|
Uplatňování doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností, pokud jde o většinové vlastnictví místních a regionálních jednotek
|
Zveřejnění příručky pro uplatňování doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností v místních a regionálních jednotkách ve většinovém vlastnictví
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zveřejněná příručka:
—Uplatňování doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností s většinovým vlastnictvím místními a regionálními vládními jednotkami.
—Zavedení a provádění funkce zajišťování shody s předpisy ve všech právnických osobách, které jsou povinny ji zřídit. Význam provádění protikorupčních politik, zavedení etického kodexu a lépe zavedené funkce dodržování předpisů s cílem potvrdit, že společnost pečlivě provádí prevenci neetického chování, jakož i organizační kulturu, která podporuje etické chování a dodržování předpisů.
|
|
245
|
C2.6. R3
|
M
|
Posouzení dopadů provádění protikorupčního programu na období 2021–2022 pro společnosti ve většinovém vlastnictví místních samospráv a regionálních samosprávných celků
|
Zveřejnění zprávy o posouzení dopadů
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zpráva o účincích provádění se zveřejní.Metodika vypracovaná ve zprávě umožní posoudit účinky provádění protikorupčního programu na společnosti vlastněné místními a regionálními vládními útvary a budoucí takové dokumenty.
Uspořádá se pět školení o uplatňování Příručky pro provádění doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností ve společnostech, které jsou většinově vlastněny místními a regionálními jednotkami, a o významu posílení integrity a boje proti korupci.
Uskuteční se tři jednání u kulatého stolu a jedna konference o správě a řízení společností ve většinově vlastněných společnostech územních samosprávných celků.
|
|
246
|
C2.6. R4
|
T
|
Odborná příprava soudců v oblasti řízení korupčních rizik při zadávání veřejných zakázek a soudní ochrany při zadávání veřejných zakázek
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Dvacet soudců Nejvyššího správního soudu Chorvatska bude vyškoleno v oblasti řízení rizika korupce při zadávání veřejných zakázek a soudní nápravy při zadávání veřejných zakázek. Za tímto účelem zorganizuje Justiční akademie dva pracovní semináře v rámci celoživotního profesního rozvoje soudních úředníků, a to v podobě klasického/pravidelného vzdělávání a distančního vzdělávání v závislosti na okolnostech, s cílem dále posílit soudní ochranu v zadávacích řízeních.
|
M. SLOŽKA 2.7: POSÍLENÍ FISKÁLNÍHO RÁMCE
Cílem této složky je dále posílit fiskální rámec a fiskální kázeň prostřednictvím nového zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy, zlepšit účetní výkaznictví a vypracovat model makroekonomických projekcí.
Posílení fiskálního rámce je jedním z klíčových prvků při zlepšování udržitelnosti veřejných financí, což následně přispívá k makroekonomické stabilitě a vytváří předpoklady pro zvýšení potenciální míry růstu, jakož i pro hospodářské oživení a odolnost.
Tato složka se zabývá doporučeními pro jednotlivé země týkajícími se posílení fiskálního rámce (doporučení pro zemi č. 1 z roku 2019) a provádění fiskálních politik zaměřených na dosažení obezřetných střednědobých fiskálních pozic (doporučení pro zemi č. 1 z roku 2020).
M.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.7 R1 – Zlepšení fiskálního plánování a podávání zpráv
Cílem této reformy je změnit zákon o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy a související rozpočtové dokumenty, jakož i finanční výkaznictví, a zajistit tak rozvoj účinného a udržitelného systému řízení veřejných financí.
Reforma zahrnuje:
-Vypracování a přijetí nového zákona o rozpočtu.
-Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku jmenováním nového předsedy na základě veřejné výzvy.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Reforma C2.7 R2 – Rozvoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství
Cílem reformy je vytvořit strukturální makroekonomický model chorvatského hospodářství, který je vhodný pro vypracovávání střednědobých makroekonomických prognóz, simulaci účinků hospodářských politik a posouzení dopadů otřesů, a v konečném důsledku posílit kapacitu ministerstva financí pro přípravu rozpočtových prognóz.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
M.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
247
|
C2.7. R1
|
M
|
Posílení fiskálního rámce přijetím zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy
|
Vstup nového zákona o rozpočtu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Nový zákon o rozpočtu stanoví postup a klíčové dokumenty pro přípravu, přijetí a plnění státního rozpočtu, rozpočtu místních a regionálních samosprávných celků a jejich mimorozpočtových uživatelů, rámce půjček pro místní a regionální samosprávné celky, sledování využívání vlastních a účelově vázaných příjmů, prognózu a kontrolu budoucích výdajů včetně víceletých závazků, což rovněž umožní větší flexibilitu při provádění projektů EU a zajistí soulad se směrnicí Rady 2011/85 s cílem zavést účinnější systém finančního a statistického výkaznictví.
|
|
248
|
C2.7. R1
|
M
|
Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku.
|
Jmenování nového předsedy Komise pro fiskální politiku parlamentem
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Jmenování nového předsedy Komise pro fiskální politiku zajistí plnou funkčnost Komise a provádění zákona o fiskální odpovědnosti (OG 111/2018).
|
|
249
|
C2.7. R2
|
M
|
Vývoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství pro vypracovávání střednědobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánování
a analýzy hospodářské politiky
|
Vypracování a zavedení plně funkčního strukturálního makroekonomického projekčního modelu chorvatského hospodářství za účelem vypracování projekcí, z nichž vychází roční rozpočet.
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vypracuje se strukturální makroekonomický model chorvatského hospodářství pro vypracovávání střednědobých makroekonomických prognóz, simulují se účinky hospodářských politik a dopad otřesů a v konečném důsledku se posílí kapacita ministerstva financí pro přípravu rozpočtových prognóz. Původní model bude vyvinut do konce roku 2021 a bude plně funkční do poloviny roku 2022, což umožní vypracovat projekce, z nichž bude vycházet rozpočet na rok 2023. Výsledky tohoto modelu se použijí při přípravě rozpočtových dokumentů, čímž se zlepší kvalita střednědobých rozpočtových prognóz, a tím i udržitelnost veřejných financí.
|
N. SLOŽKA 2.8: POSILOVÁNÍ RÁMCE PRO BOJ PROTI PRANÍ PENĚZ
Cílem této složky je posílit schopnost chorvatských orgánů (orgánů dohledu, Úřadu pro boj proti praní peněz, donucovacích orgánů) bojovat proti praní peněz a financování terorismu, zlepšit jejich koordinaci a spolupráci a dále zvyšovat povědomí všech zúčastněných stran.
Tato reforma je v souladu s akčním plánem Chorvatska pro účast v evropském mechanismu směnných kurzů II (ERM II).
N.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.8 R1 – Zvyšování povědomí o potřebě předcházet praní peněz
Cílem této reformy je zachovat účinnost finančního systému v souladu s mezinárodními normami a zároveň předcházet nezákonným finančním tokům zvyšováním informovanosti všech institucí a orgánů odpovědných za provádění opatření proti praní peněz, a to prostřednictvím vytvoření rámce pro pravidelnou odbornou přípravu.
Reforma C2.8 R2 – Posílení spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
Cílem této reformy je posílit spolupráci mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu zlepšením výměny informací a osvědčených postupů v boji proti praní peněz a financování terorismu.
Reforma C2.8 R3 – Dokončit provádění akčního plánu ke snížení zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu
Celkovým cílem této reformy je provést akční plán ke snížení rizik zjištěných při vnitrostátním posuzování rizik praní peněz a financování terorismu v Chorvatsku, který přijala vláda. Akční plán obsahuje opatření zaměřená například na posílení správní kapacity Úřadu pro boj proti praní peněz, finančního inspektorátu a orgánů dohledu, zvýšení počtu činností dohledu, zlepšení IT infrastruktury a poskytování odborné přípravy úředníkům všech povinných osob s cílem posílit spolupráci a správní kapacitu.
Reforma C2.8 R4 – Posílení dohledu v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu na základě posouzení rizik ve finančním sektoru v Chorvatsku
Celkovým cílem této reformy je zlepšit rámec pro předcházení praní peněz a boj proti financování terorismu v Chorvatsku a posílit institucionální a správní kapacitu provedením doporučení vydaných v rámci projektu Nástroje pro technickou podporu týkajícího se vypracování přístupu k dohledu v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu založeného na posouzení rizik.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
N.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
250
|
C2.8. R1
|
M
|
Zvyšování informovanosti všech odpovědných stran prostřednictvím pravidelné odborné přípravy
|
Zavedený rámec pro průběžnou odbornou přípravu pracovníků, kteří jsou povinni podávat zprávy o předcházení praní peněz a financování terorismu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2020
|
Rámec zavedený pro průběžnou odbornou přípravu pracovníků všech oznamujících institucí a orgánů, včetně kontrolorů dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz a vedení úvěrových institucí, prováděnou orgány dohledu a Úřadem pro boj proti praní peněz. Vzdělávací iniciativy plánované v tomto rámci se zaměří na zvyšování povědomí o přístupu k provádění opatření hloubkové kontroly klienta založeném na posouzení rizik a na povinnost oznamovat podezřelé činnosti. Jako součást rámce orgány dohledu a Úřad pro boj proti praní peněz pravidelně poskytují institucím a orgánům aktuální informace o vývoji v oblasti praní peněz.
|
|
251
|
C2.8. R2
|
M
|
Pokračování spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
|
Je podepsána aktualizovaná dohoda o spolupráci mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu v oblasti výměny informací a spolupráce
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2020
|
Aktualizovaná dohoda o spolupráci mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu v oblasti výměny informací a spolupráce, která zahrnuje:
výměnu údajů a informací nezbytných pro postupy dohledu,
výměnu informací o nesrovnalostech zjištěných u vykazujících subjektů,
výměnu informací o nejnovějších typech praní peněz/financování terorismu zjištěných Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu,
nárůst činností dohledu na základě zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu a
v) výměnu statistických údajů pro účely vnitrostátního posouzení rizik praní peněz a financování terorismu a posouzení účinnosti systémového úsilí při prevenci a odhalování praní peněz a financování terorismu.
|
|
252
|
C2.8. R2
|
T
|
Posílit dohled prostřednictvím pravidelných schůzí interinstitucionální pracovní skupiny pro dohled
|
|
Číslo
|
0
|
12
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
V zájmu harmonizace postupů dohledu, zlepšení výměny zkušeností a znalostí mezi orgány dohledu a výměny informací uspořádá interinstitucionální pracovní skupina pro dohled v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu (MIRS) v období od konce roku 2020 do konce roku 2024 nejméně 12 zasedání. Interinstitucionální pracovní skupina pro dohled posílí spolupráci mezi všemi orgány dohledu odpovědnými za dohled nad prováděním opatření a činností podle zákona o boji proti praní peněz a financování terorismu. Interinstitucionální pracovní skupina pro dohled sleduje zejména: i) účinná výměna statistických údajů o prováděném dozoru, ii) výměna zkušeností s dozorem („osvědčené postupy“), iii) výměna informací o nesrovnalostech zjištěných při uplatňování zákona, iv) posílení a koordinace činností dozoru a v) výměna informací o plánech dozoru.
|
|
253
|
C2.8. R3
|
M
|
Dokončit provádění nového akčního plánu ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu na základě aktualizovaného vnitrostátního posouzení rizik.
|
Dokončit provádění nového akčního plánu ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu dalším posílením spolupráce a výměny informací
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Na základě vnitrostátního posouzení rizik praní peněz a financování terorismu v Chorvatské republice bude do 31. prosince 2021 plně proveden akční plán ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu. Akční plán obsahuje opatření ke snížení zjištěných rizik, veřejnoprávní a jiné subjekty určené držiteli k provádění jednotlivých opatření, jakož i lhůtu pro provedení opatření. Plán zohlední rizika zjištěná orgány dohledu (Chorvatskou národní bankou, finančním inspektorátem, Chorvatskou agenturou pro dohled nad finančními službami), Úřadem pro boj proti praní peněz, Úřadem státního zastupitelství Chorvatské republiky a právnickými povinnými osobami (bankami a dalšími). Dále posiluje spolupráci a výměnu informací mezi všemi odpovědnými institucemi a orgány.
|
|
254
|
C2.8. R4
|
M
|
Posílení dohledu nad finančním sektorem na základě posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
Plné provádění posílených postupů a metodik pro dohled založený na posouzení rizik, které byly vypracovány v rámci projektu Nástroje pro technickou podporu „Dohled nad finančním sektorem v Chorvatsku založený na posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu“, s cílem účinně zmírnit zjištěná rizika praní peněz a financování terorismu
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Orgány přijmou, v případě potřeby přijetím právních předpisů, opatření k posílení dohledu nad finančním sektorem, a to na základě posouzení rizik provedeného chorvatskou národní bankou a chorvatskou agenturou pro dohled nad finančními službami a za použití přístupu založeného na posouzení rizik vypracovaného v souladu s výsledky technické pomoci poskytované v rámci Nástroje pro technickou podporu. Tato opatření posílí institucionální a správní kapacitu a přispějí ke zlepšení účinnosti celého systému předcházení praní peněz a financování terorismu v Chorvatsku a v konečném důsledku ke zlepšení celkového rámce pro boj proti praní peněz v Chorvatsku.
|
O. SLOŽKA 2.9: POSÍLENÍ RÁMCE PRO ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK
S cílem posílit rámec pro zadávání veřejných zakázek a uvést jej do souladu s osvědčenými postupy EU zahrnuje tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost opatření ke zlepšení systému odborné přípravy pro zadávání veřejných zakázek, posílení systému přezkumu zavedením povinných elektronických odvolání a podporu využívání inovativního zadávání veřejných zakázek. Posílený systém zadávání veřejných zakázek přispěje mimo jiné k boji proti korupci a povede k lepšímu čerpání finančních prostředků EU, což by mělo vést ke zlepšení podnikatelského prostředí, zvýšení soukromých investic, produktivitě a vytváření nových pracovních míst.
Složka zahrnuje tři reformy a jednu investici, jejichž cílem je zvýšit transparentnost a účinnost systému zadávání veřejných zakázek v Chorvatsku. Ty rovněž přispějí k lepšímu předcházení korupci, zejména na místní úrovni (doporučení pro danou zemi z roku 2019), a zlepší kapacitu a efektivitu chorvatské veřejné správy (doporučení pro danou zemi z roku 2020).
O.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.9 R1 – Průběžné poskytování odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je zlepšit systém odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek vytvořením nových nástrojů pro získávání teoretických a praktických znalostí, odborných dovedností a kompetencí pro profesionální, nákladově efektivní, účinné a efektivní provádění postupů zadávání veřejných zakázek na všech úrovních. Vychází z komplexního přístupu k posílení konkurenceschopnosti zúčastněných stran v systému zadávání veřejných zakázek začleněním výsledků analýzy pracovní zátěže v rámci investiční akce C2.9.R1-I1. Analýza zejména vymezí potřeby průběžné a plánované odborné přípravy klíčových zaměstnanců v oblasti zadávání veřejných zakázek na základě kompetenční matice definující 30 kompetencí a dovedností.
Kromě toho bude do 31. prosince 2023 do chorvatského systému odborné přípravy zaveden Evropský rámec kompetencí pro odborníky v oblasti zadávání veřejných zakázek ProcurCompEU, který slouží jako společný referenční rámec pro odborníky v oblasti zadávání veřejných zakázek. Za prvé, pro jednotlivce rámec usnadňuje identifikaci a koncipování osobních a odborných kompetencí. Za druhé, zadavatelé jej použijí k posouzení a zlepšení účinnosti zadávání veřejných zakázek ve své organizaci. V neposlední řadě musí mít poskytovatelé odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek možnost využívat rámec ProcurCompEU k vypracování komplexních programů učení a odborné přípravy.
Za třetí, obecné vzdělávací programy, které jsou rovněž přístupné uchazečům, zvyšují úroveň znalostí a dovedností uchazečů při provádění zadávacích řízení a zlepšují úroveň účasti a úspěšnosti malých a středních podniků při zadávání veřejných zakázek.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.9 R1–I1 – Analýza pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek
Tato investice poskytne analýzu pracovní zátěže s cílem určit počet aktérů, požadované kompetence zaměstnanců a potřebná zlepšení systému náhrad. Očekává se, že provedení doporučení analýzy povede k dosažení a udržení optimálního počtu vysoce kvalifikovaných a motivovaných zaměstnanců, kteří budou reagovat na potřeby klíčových institucí pro zadávání veřejných zakázek.
Opatření zahrnuje:
-analýzu pracovní zátěže v orgánech pro zadávání veřejných zakázek, včetně správy finančních prostředků EU;
-popis úkolů, které vykonávají;
-vymezení požadovaných kompetencí.
Analýza pracovní zátěže vychází z historických údajů o pracovní zátěži a zohledňuje rovněž očekávané trendy pracovní zátěže, včetně potřeby průběžného a plánovaného školení zaměstnanců o konkrétních tématech souvisejících se zadáváním veřejných zakázek, jako jsou strategické, sociálně odpovědné, udržitelné zadávání veřejných zakázek, inovativní zadávání veřejných zakázek a přístup malých a středních podniků na tento trh s veřejnými zakázkami.
Výsledky analýzy se použijí k vymezení průběžných a plánovaných vzdělávacích potřeb zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR – Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje, SAFU – Ústřední finanční a smluvní agentura a DKOM – Státní komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek).
Toto opatření se dokončí do 30. září 2022.
Reforma C2.9 R2 – Posílení systému přezkumu v oblasti zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je přispět ke snížení administrativní zátěže spojené se systémem přezkumu a pomoci v boji proti korupci zkrácením průměrné doby pro odvolání a zavedením povinných elektronických odvolání.
Reforma spočívá ve změnách legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek s cílem zavést elektronické odvolání jako povinný nástroj v systému zadávání veřejných zakázek a ve zkrácení průměrné doby pro vyřizování odvolání.
Reforma C2.9 R3 – Inovativní zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je zvýšit využívání zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení v Chorvatsku.
Toto opatření zahrnuje vypracování a provádění programu odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení pro zadavatele veřejných zakázek v Chorvatsku.
O.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
256
|
C2.9. R1
|
M
|
Pokyny ke zlepšení účasti malých a středních podniků na zadávacích řízeních a jejich sdružování
|
Zveřejnění pokynů na portálu veřejných zakázek
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Aby se dále podpořilo zapojení malých a středních podniků do postupů zadávání veřejných zakázek, vypracují se a zveřejní pokyny pro zadavatele a uchazeče s cílem podpořit účast malých a středních podniků na trhu s veřejnými zakázkami. Pokyny rovněž obsahují nejdůležitější ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek, jejichž cílem je usnadnit malým a středním podnikům soutěž o veřejné zakázky. Pokračuje spolupráce s podnikatelskými sdruženími při poskytování cílené odborné přípravy uchazečům v zadávacích řízeních. Pokyny budou vypracovány na základě výsledků projektu programu na podporu strukturálních reforem.
|
|
257
|
C2.9. R1
|
M
|
Změna pravidel pro školení v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
Vstup v platnost změn pravidel pro odbornou přípravu v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Změny legislativního rámce s cílem zlepšit odbornou přípravu v oblasti zadávání veřejných zakázek zahrnují: i) vytvoření osnov pro programy prohlubování dovedností, které vymezí kompetence a vzdělávací cíle, ii) začlenění rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek; III) požadavek provést kvalitativní posouzení odborné přípravy.
Očekává se, že změny poskytnou komplexní přístup nezbytný k zajištění posílení správní kapacity zaměstnanců v klíčových institucích pro zadávání veřejných zakázek, a to i s využitím doporučení z analýzy pracovní zátěže (R1–I1). Na základě výsledků hodnocení organizace a strategických priorit se upřednostní školení, která mohou mít největší dopad na dosažení cílů, jako jsou otázky integrity a transparentnosti, řádné plánování postupů, spravedlivé a otevřené technické specifikace, jasná kritéria pro výběr a hodnocení nabídek, řízení smluv a změny.
|
|
258
|
C2.9. R1
|
M
|
Začlenění přizpůsobeného rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v rámci rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek.
|
Vstup v platnost rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v souladu s rámcem ProcurCompEU;
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Nástroj ProcurCompEU se přizpůsobí specifikům Chorvatska a začlení se do stávajícího povinného systému odborné přípravy a certifikace v oblasti zadávání veřejných zakázek. Na portálu pro zadávání veřejných zakázek bude vytvořena podstránka, kde budou k dispozici nástroje rámce ProcurCompEU, které budou moci volně používat všechny zúčastněné strany v systému zadávání veřejných zakázek, a příslušný orgán pro politiku zadávání veřejných zakázek bude podporovat jeho praktické provádění a dohled nad ním.
|
|
259
|
C2.9. R1–I1
|
M
|
Zveřejnění nezávislé analýzy a konkrétních doporučení ke zlepšení řízení zátěže všech zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU, DKOM).
|
Zveřejnění analýzy pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU a DKOM), včetně akčního plánu pro provádění doporučení a opatření v oblasti lidských zdrojů
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nezávislí externí odborníci provedou komplexní analýzu pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek zahrnutých do fondů EU, včetně popisu úkolů, které vykonávají, a nezbytných kompetencí a systému náhrad. Zveřejněná nezávislá zpráva bude založena na komplexní analýze úloh v systému zadávání veřejných zakázek a pracovní zátěže, přičemž zohlední historické údaje o pracovní zátěži a porovná je s trendy rostoucí pracovní zátěže, včetně potřeb odborné přípravy v konkrétních tématech, jako je udržitelné zadávání veřejných zakázek a přístup k malým a středním podnikům. Zpráva obsahuje akční plán pro provádění opatření a doporučení ke zlepšení s cílem zajistit nábor a udržení vysoce kvalifikovaných pracovníků.
|
|
260
|
C2.9. R2
|
M
|
Změna legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek tak, aby se využití elektronického odvolání stalo povinným prostředkem pro podání odvolání
|
Vstup v platnost změn zákona o zadávání veřejných zakázek a vyhlášek (vyhláška o odvoláních při postupech zadávání veřejných zakázek)
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Legislativní rámec pro zadávání veřejných zakázek (zákon o zadávání veřejných zakázek a příslušné podzákonné předpisy) se změní tak, aby zavedl elektronické odvolání jako povinný prostředek pro dosažení nápravy v systému zadávání veřejných zakázek.
|
|
261
|
C2.9. R2
|
T
|
Zkrácení průměrné doby vyřizování odvolání a rozhodnutí
|
|
Číslo
|
35.2
|
29.2
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Průměrný počet dnů pro rozhodování o odvoláních ode dne obdržení odvolání se zkracuje nejméně o 6 dnů.
|
|
263
|
C2.9. R3
|
M
|
Programy a činnosti zaměřené na navrhování a řízení inovativních veřejných zakázek
|
Zavedený program pro poskytování odborné pomoci a odborné přípravy zadavatelům veřejných zakázek v oblasti inovací
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Chorvatské orgány zavedou s využitím technické pomoci programy pro poskytování odborné pomoci zadavatelům v zadávacích řízeních souvisejících s inovacemi. Bude posíleno Středisko pro hospodářskou soutěž v oblasti inovativních veřejných zakázek zřízené v HAMAG-BICRO (Chorvatská agentura pro malé podniky, inovace a investice) a jeho zaměstnanci budou vyškoleni k tomu, aby sami poskytovali odbornou přípravu v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení. Stejným způsobem se rovněž posílí správní kapacita MINGOR (Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje). Do prvního čtvrtletí roku 2024 bude vypracována zpráva o pokroku v tomto posilování kapacit.
Dále se zveřejní příručka pro zadavatele s pokyny, jak provádět zadávací řízení související s inovacemi.
|
|
264
|
C2.9. R3
|
T
|
Odborná příprava v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení
|
|
Číslo
|
0
|
150
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Zástupci nejméně 150 veřejných zadavatelů jsou vyškoleni v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení. Orgány rovněž monitorují využívání zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení prostřednictvím statistické publikace a provádějí osvětové činnosti pro zúčastněné strany ze soukromého sektoru.
|
P. SLOŽKA 3.1: REFORMA VZDĚLÁVACÍHO SYSTÉMU
Vzdělávací systém v Chorvatsku čelí řadě významných výzev. Docházka do formální péče o děti a účast na předškolním vzdělávání a péči patří k nejnižším v EU, což do značné míry pramení z nedostatku infrastruktury předškolního vzdělávání a péče a nedostatku učitelů, přičemž velké regionální rozdíly prohlubují nerovnosti. Cyklus povinné školní docházky (v délce osmi let) je o jeden rok kratší než standard EU. Roční doba výuky na základních školách je rovněž nižší než průměr EU, neboť mnoho škol pracuje na směny v důsledku nedostatku infrastruktury. Výsledky žáků ve všech základních dovednostech jsou pod průměrem EU. Míra dosaženého terciárního vzdělání je jedna z nejnižších v EU. Účast na vzdělávání dospělých je rovněž velmi nízká.
Cílem této složky je všechny tyto výzvy řešit. Zahrnuje komplexní reformu vzdělávacího systému, jejímž cílem je podpořit přístup ke vzdělávání a jeho kvalitu na všech úrovních vzdělávání. Zahrnuje rovněž doplňkové investice do infrastruktury předškolního vzdělávání a péče, škol a digitální infrastruktury vysokoškolského vzdělávání.
Tato složka přispívá k plnění doporučení, která byla Chorvatsku adresována v posledních dvou letech a která se týkají potřeby „uskutečnit reformu vzdělávání a zlepšit přístup ke vzdělávání a odborné přípravě na všech úrovních a jejich kvalitu a relevantnost pro trh práce“ (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2019) a „podporovat získávání dovedností“ (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2020).
P.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C3.1 R1 – Strukturální reforma vzdělávacího systému
Cílem tohoto opatření je zlepšit přístup ke vzdělávání a jeho kvalitu na všech úrovních, zejména pro osoby a děti ze sociálně a ekonomicky znevýhodněných skupin
.
·Předškolní vzdělávání a péče (ECEC)
Tato reforma spočívá ve zlepšení přístupu k předškolnímu vzdělávání a péči pro děti od tří let do zahájení základního vzdělávání a ve vytvoření nového modelu financování s cílem zajistit dlouhodobou udržitelnost financování předškolního vzdělávání a péče.
·Základní školy
Cílem reformy je zvýšit kvalitu výuky a výsledků učení, zejména u dětí ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, zavedením jednosměnné celodenní výuky na základních školách a zvýšením počtu povinných vyučovacích hodin. Cílem reformy je rovněž podpora nepřetržitého rozvoje učitelů a systematického externího hodnocení výsledků učení na základních školách.
Reforma změní školský zákon tak, aby zavedl nový celodenní výukový model na základních školách, přičemž změní minimální počet povinných vyučovacích hodin a osnov pro základní školy, a bude doprovázena systematickými programy rozvoje učitelů.
Tento dílčí soubor opatření reformy bude dokončen do 31. prosince 2023.
·Střední školy
Cílem reformy je zvýšit relevantnost sekundárního vzdělávání zvýšením počtu studentů zapsaných do programů všeobecného sekundárního vzdělávání („gimnazija“) a zároveň snížit podíl odborného vzdělávání a přípravy a zlepšit relevantnost programů odborného vzdělávání na trhu práce.
Reforma přispěje ke konsolidaci řady stávajících programů sekundárního odborného vzdělávání tím, že sníží přebytky programů odborného vzdělávání a zvýší jejich význam pro potřeby trhu práce. Reforma zavede nové osnovy založené na kvalifikačních a profesních normách chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), které budou doprovázeny vypracováním nových výukových materiálů a odbornou přípravou učitelů odborného vzdělávání.
Tento dílčí soubor opatření reformy bude dokončen do 31. prosince 2023.
·Vzdělávání dospělých,
Cílem reformy je zvýšit kvalitu a relevantnost vzdělávání dospělých. Nový zákon o vzdělávání dospělých sladí programy vzdělávání dospělých s kvalifikačními standardy chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), který by měl usnadnit uznávání získaných znalostí a dovedností. Reforma rovněž stanoví zavedení individuálních vzdělávacích účtů, aby se každý člověk mohl účastnit celoživotního učení. Reforma rovněž zavede systém hodnocení poskytovatelů vzdělávání dospělých.
Tento dílčí soubor opatření reformy bude dokončen do 31. prosince 2023.
Tuto reformu podporují tři investice (C3.1 R1–I1, C3.1 R1–I2, C3.1 R1–I3 a C3.1 R1–I4).
Investice C3.1 R1–I1 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení zařízení předškolního vzdělávání a péče
Cílem této investice je podpořit přístup k předškolnímu vzdělávání a péči v Chorvatsku. Toto opatření zahrnuje výstavbu nových zařízení předškolního vzdělávání a péče a renovaci stávajících zařízení s cílem vytvořit 12000 nových míst v předškolním vzdělávání a péči.
Investice C3.1 R1–I2 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení základních škol pro jednosměnnou celodenní výuku
Cílem tohoto opatření je podpořit přechod na celodenní výuku na základních školách v Chorvatsku. Opatření spočívá ve výstavbě nových základních škol a modernizaci těch stávajících.
Investice C3.1 R1–I3 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení středních škol
Cílem tohoto opatření je zvýšit kapacity fyzické infrastruktury na středních školách. Opatření zahrnuje výstavbu nových středních škol a modernizaci těch stávajících, včetně sportovní infrastruktury škol.
Reforma C3.1 R2 – Modernizace vysokoškolského vzdělávání
Cílem této reformy je zlepšit dostupnost a kvalitu vysokoškolského vzdělávání a jeho relevantnost pro trh práce, jakož i zvýšit podíl absolventů vysokoškolského vzdělávání, zejména ze zranitelných a nedostatečně zastoupených skupin.
Reforma zahrnuje přijetí nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání a nového zákona o zajišťování kvality ve vědě a vysokoškolském vzdělávání s cílem zavést nový účinný model financování pro veřejné univerzity a další veřejné vysokoškolské instituce. Nový model financování je založen na transparentních kritériích a ukazatelích výkonnosti souvisejících s rozvojovými cíli instituce. Očekává se, že zavedení nového modelu financování bude provedeno prostřednictvím programových dohod týkajících se vědeckého výzkumu a výukových činností univerzity/instituce na období dvou let.
Cílem reformy je rovněž lépe sladit vzdělávání s potřebami trhu práce. Bude i nadále stanovovat kvalifikační standardy pro všechny vysokoškolské kvalifikace a zařazovat je do rejstříku chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), který by měl lépe sladit vysokoškolské kvalifikace s potřebami trhu práce. Reforma rovněž vytvoří digitální rejstřík diplomů, což je krok směrem k vytvoření systému sledování uplatnění absolventů, který umožní sledovat zaměstnatelnost absolventů.
Reforma rovněž podpoří užší vazby mezi výukou a vědeckým výzkumem, internacionalizaci a účast chorvatských univerzit v aliancích evropských univerzit budoucnosti a podpoří digitální transformaci vysokoškolského vzdělávání.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C3.1 R2–I1 – Digitální transformace vysokoškolského vzdělávání
Cílem tohoto opatření je podpořit digitální transformaci vysokoškolského vzdělávání a usnadnit elektronické učení.
Opatření spočívá v investicích do digitálních infrastruktur pro výuku a digitálních výukových nástrojů.
P.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
265
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí revidovaného právního rámce pro vzdělávání dospělých
|
Vstup v platnost revidovaného právního rámce upravujícího vzdělávání dospělých
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Revidovaný právní rámec upravující vzdělávání dospělých podpoří lepší soulad mezi nabídkou programů a potřebami trhu práce tím, že sladí programy vzdělávání dospělých s obsahem kvalifikačních norem chorvatského rámce kvalifikací (CROQF) a umožní uznávání informálního a neformálního učení.
|
|
266
|
C3.1. R1
|
M
|
Komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání
|
Zveřejnění výsledků komplexní analýzy potřeb sekundárního vzdělávání na internetových stránkách ministerstva pro vědu a vzdělávání
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Provede se komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání na podporu opatření ke zvýšení podílu studentů zapsaných do programů všeobecného sekundárního vzdělávání, ke snížení podílu studentů zapsaných do přebytečných programů odborného vzdělávání a ke sladění programů odborného vzdělávání s potřebami trhu práce.
|
|
267
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí modelu financování předškolního vzdělávání a péče
|
Vstup modelu financování předškolního vzdělávání a péče v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Chorvatská vláda přijme model financování provozních nákladů zařízení předškolního vzdělávání a péče pro obce/místní vládní jednotky s nižší finanční kapacitou s cílem zajistit udržitelnost investic po renovaci stávajících nebo výstavbě nových zařízení předškolního vzdělávání a péče.
|
|
268
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí pozměňovacích návrhů týkajících se modelu celodenní výuky
|
Vstup v platnost přijatých změn zákona upravujícího základní a střední vzdělávání pro celodenní výuku
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Změny zákona upravujícího primární a sekundární vzdělávání vymezí podmínky pro zavedení celodenní výuky.
|
|
269
|
C3.1. R1
|
T
|
Účast na předškolním vzdělávání a péči
|
|
% (v procentech)
|
76,3
|
90
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zvýšení podílu dětí ve věku od 3 let do školního věku, které navštěvují předškolní vzdělávání a péči, na 90 % je patrné z oficiálních vnitrostátních statistik.
|
|
270
|
C3.1. R1–I1
|
T
|
Počet míst vybudovaných v zařízeních předškolního vzdělávání a péče
|
|
Číslo
|
0
|
12 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
V důsledku investic do infrastruktury pro výstavbu, modernizaci a rekonstrukci zařízení předškolního vzdělávání a péče bude vytvořeno nejméně 12000 nových míst v předškolním vzdělávání a péči.
Výstavba a renovace zařízení předškolního vzdělávání a péče vychází z výsledků analýzy potřeb, která zohledňuje kapacity školy a demografický vývoj.
|
|
271
|
C3.1. R1–I2
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných tříd na základních školách
|
|
Číslo
|
0
|
286
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude vybudováno nebo rekonstruováno 286 tříd na základních školách, čímž se vytvoří další kapacity, jak bylo schváleno Ministerstvem pro vědu, vzdělávání a mládež, které určí nezbytnou kapacitu. Vybudují se nejméně 4 nové sportovní haly.
Výstavba a renovace základních škol je založena na posouzení potřeb investic do infrastruktury s přihlédnutím ke kapacitám školy a demografickému vývoji.
|
|
396
|
C3.1. R1–I3
|
T
|
Počet renovovaných nebo vybudovaných tříd středoškolského vzdělávání
|
|
Číslo
|
0
|
52
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude renovováno nebo vybudováno nejméně 52 tříd pro programy všeobecného sekundárního vzdělávání.
Výstavba a renovace škol provozujících programy středoškolského vzdělávání je založena na posouzení stávajících kapacit a potřeb další fyzické infrastruktury.
|
|
273
|
C3.1. R2
|
M
|
Přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání
|
Vstup v platnost nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nový rámec umožní organizační reformu veřejných vysokých škol a vědeckých ústavů a zavede model financování založený na výkonnosti.
|
|
274
|
C3.1. R2-I1
|
T
|
Digitální infrastruktura a vybavení dodávané veřejným vysokoškolským institucím
|
|
% (v procentech)
|
0
|
90
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 90 % veřejných vyšších institucí musí mít prospěch z pasivní modernizace digitální infrastruktury a nákupu vybavení.
|
P.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C3.1 R1–I4 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení základních škol pro jednosměnnou celodenní výuku
Cílem této investice je, aby všichni žáci základních škol navštěvovali zpívající školy na směny. Tato investice spočívá ve výstavbě nových základních škol a modernizaci těch stávajících, včetně sportovní infrastruktury.
P.4 Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
397
|
C3.1. R1–I4
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných tříd na základních školách
|
|
Číslo
|
286
|
1318
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně dalších 1032 tříd na základních školách bude vybudováno nebo renovováno s cílem vytvořit další kapacity, jak bylo schváleno ministerstvem pro vědu, vzdělávání a souhlas mládeže, které určí nezbytnou kapacitu. Bude postaveno nejméně 197 nových sportovních hal.
Výstavba a renovace základních škol je založena na posouzení potřeb investic do infrastruktury s přihlédnutím ke kapacitám školy a demografickému vývoji.
|
Q. SLOŽKA 3.2: POSÍLENÍ VÝZKUMNÉ A INOVAČNÍ KAPACITY
Chorvatské veřejné výzkumné a inovační prostředí je velmi roztříštěné. Nedostatečné investice do výzkumu, vývoje a inovací, zejména z podnikatelského sektoru, spolu s nedostatečným financováním a organizačním modelem univerzit a vědeckých ústavů brání plnému potenciálu chorvatského výzkumného sektoru. V důsledku toho zůstává vědecká produktivita, účinnost a předávání znalostí omezené. Předpoklady pro rozvoj lidských zdrojů v oblastech přírodních věd, technologického inženýrství a matematiky (STEM) a informačních a komunikačních technologií (IKT), které by umožnily zvýšit připravenost společnosti na digitální transformaci, nejsou dostatečně rozvinuty. Roztříštěnost a neúčinnost politik v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a nedostatek výsledků investic do výzkumu, vývoje a inovací jsou jednou z hlavních příčin omezeného růstu produktivity a konkurenceschopnosti.
Cílem této složky je řešit tyto výzvy sledováním těchto cílů:
-Zlepšení systému institucionálního financování univerzit a vědeckých ústavů s cílem motivovat vědeckou produktivitu, účinnost a předávání znalostí prostřednictvím přímých investic a zvýšeného financování vědeckého výzkumu.
-Zvýšené investice do výzkumné infrastruktury a organizačních kapacit univerzit a vědeckých ústavů, které umožní vyšší kvalitu vědeckého výzkumu a zvýšení přitažlivosti profesní dráhy ve výzkumu v Chorvatsku.
-Zavedení nového podpůrného rámce pro kariérní postup a profesní rozvoj výzkumných pracovníků v souladu se specifiky vědeckých oborů, který přiláká a udrží mladé chorvatské vědce a vysoce kvalitní zahraniční vědce.
-Zavedení účinnějšího institucionálního a programového rámce pro režimy financování výzkumu a vývoje.
Tato složka podporuje plnění doporučení pro zemi týkajícího se investiční hospodářské politiky v oblasti výzkumu a inovací (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2019).
OTÁZKA Č. 1:
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C3.2 R1 – Reforma a posílení výzkumných a vývojových kapacit veřejného sektoru v oblasti výzkumu
Cílem této reformy je zvýšit kvalitu a mezinárodní viditelnost veřejného výzkumu, posílit cílený výzkum a dopad vědy na další rozvoj inovací, hospodářství a společnosti prostřednictvím reorganizace sektoru veřejného výzkumu. Reforma zahrnuje tato opatření:
-Přijetí nového modelu programových dohod pro financování veřejného systému vědeckého výzkumu,
-Navýšení rozpočtu vědeckých institucí na výzkum s větším dopadem,
-Snížení roztříštěnosti systému vědeckého výzkumu prostřednictvím integrace vědeckých výzkumných institucí za účelem přechodu k účinnější organizaci univerzit a výzkumných ústavů,
-Zlepšení kvality vědecké výzkumné práce podporou přechodu na systém financování založený na výkonnosti.
Provádění reformy zahrnuje přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání, který poskytne právní a finanční rámec pro organizační a funkční integraci univerzit a vědeckých ústavů, jakož i dialog o institucionálních cílech a nový rámec financování založený na výsledcích. Očekává se, že nový právní a finanční rámec povede k vlivnějším publikacím, konkurenceschopnějším projektům, silnější mezinárodní spolupráci a většímu počtu projektů ve spolupráci s podniky.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R1–I1 – Vývoj systému programových dohod pro financování univerzit a výzkumných ústavů zaměřených na inovace, výzkum a vývoj
Cílem této investice je zlepšit systém financování vědecké práce univerzit a vědeckých ústavů s cílem dosáhnout vyšší kvality a většího významu výsledků výzkumu.
Tato investice spočívá v poskytování finančních prostředků na výzvy k předkládání výzkumných projektů těm veřejným výzkumným subjektům, které podepisují programové dohody.
Reforma C3.2 R2 – Vytvoření rámce pro přilákání studentů a výzkumných pracovníků do oborů STEM a IKT
Cílem této reformy je zavést nový podpůrný rámec pro kariérní postup a profesní rozvoj výzkumných pracovníků v oborech STEM a IKT s cílem zvýšit počet a kvalitu výzkumných pracovníků a odborníků ve vědeckých a podnikatelských odvětvích a posílit potenciál pro inovace. V dlouhodobém horizontu se očekává, že reforma umožní přelévání lidského kapitálu z vědeckých institucí do hospodářství prostřednictvím přenosu specializovaných znalostí, pokročilých technologií, spolupráce mezi akademickou obcí a podniky prostřednictvím technologických platforem a rozvoje technologicky vyspělých začínajících podniků a osamostatněných podniků, jakož i otevřených výzkumných a technologických infrastruktur.
Vědecká kariéra se zatraktivní prostřednictvím jasné a transparentní náborové politiky založené na zásluhách v klíčových oblastech vědeckého výzkumu. Vědecká kariéra v oborech STEM a IKT je podporována od nejranějších úrovní vzdělávání. Legislativní rámec se změní tak, aby řešil nekonkurenceschopný a administrativně náročný model náboru a povyšování pracovníků v chorvatském systému vědeckého výzkumu.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R2-I1 – Vývoj modelu umožňujícího kariérní postup výzkumných pracovníků a provádění špičkového vědeckého výzkumu v oborech STEM a IKT
Cílem této investice je vytvořit a zavést nový podpůrný rámec a systém pobídek pro rozvoj kariéry výzkumných pracovníků.
Investice spočívá ve výzvách k poskytnutí výzkumných grantů na podporu mladých výzkumných pracovníků, programů odborné přípravy a mobility s podnikatelským sektorem.
Investice C3.2 R2-I2 – Investice do výzkumu – technologická infrastruktura v oborech STEM a IKT
Cílem této investice je podpořit digitální transformaci prostřednictvím investic do klíčových infrastrukturních projektů pro aplikovaný a cílený výzkum.
Investice spočívá ve výstavbě šesti infrastrukturních projektů na přímou podporu výzkumu, vývoje a inovačních činností.
Reforma C3.2 R3 – Zlepšení
účinnost veřejných investic do výzkumu, vývoje a inovací
Cílem této reformy je zavést funkčnější a účinnější model řízení pro konkurenceschopný výzkum a zavést programy rozvoje a inovací, které umožní rychlejší proces výběru výzkumných projektů založený na zásluhách.
Reforma zahrnuje přijetí nového zákona o Chorvatské vědecké nadaci s cílem posílit kapacitu Chorvatské vědecké nadace a snížit počet institucí, které se v současné době podílejí na řízení a provádění programů financování výzkumu a inovací. Tento nový právní rámec umožní přeměnit a posílit kapacitu nadace na subjekt, který kromě jasně dohodnutých a vymezených pravomocí v rámci interinstitucionální koordinace v rámci Národní rady pro inovace zajistí zjednodušený a systematický přístup k řízení financování projektů.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R3-I1 – Zavedení funkčnějšího programového rámce pro financování projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací
Cílem tohoto opatření je zlepšit stávající systém financování výzkumu, vývoje a inovací a podpořit vývoj špičkového výzkumu a produktů.
Tato investice spočívá ve výzvách k předkládání výzkumných projektů v rámci pilotního programu financování.
OTÁZKA Č. 2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
275
|
C3.2. R1
|
M
|
Nový zákon o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
Vstup v platnost nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nový legislativní akt vytvoří právní a finanční podmínky pro organizační a funkční reformu veřejných univerzit a vědeckých ústavů a pro financování zaměřené na dosažení cílů institucionálního rozvoje.
|
|
276
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací během prvního dvouletého cyklu provádění programových dohod
|
|
Počet (částka)
|
0
|
17 619 079
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Částka ve výši 17 619 079 EUR se přidělí na výzkumné projekty prováděné univerzitami a výzkumnými ústavy, které podepsaly programové dohody. Projekty podporují přímé vědecké a výzkumné činnosti (výzkumné projekty) a vycházejí ze zveřejněných specifikací pro nabídky s mandátem včetně kritérií způsobilosti, která zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
277
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Podíl univerzit nebo výzkumných ústavů, které podepsaly programové dohody
|
|
% (v procentech)
|
0
|
65
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně 65 % veřejných vysokých škol a vědeckých ústavů musí podepsat nové programové dohody v souladu s ustanoveními nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání, který zavede systém cílů financování veřejných vědeckých organizací založený na výkonnosti.
|
|
278
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Dokončené výzkumné projekty vědeckých organizací, které podepsaly nové programové dohody, v „zelené“ oblasti
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Na základě výzvy k předkládání projektů založené na zveřejněných specifikacích pro nabídky musí být dokončeno nejméně osm výzkumných projektů na podporu ekologické transformace prováděných vědeckými organizacemi, které podepsaly nové programové dohody.
|
|
279
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací
|
|
Počet (částka)
|
17 619 079
|
121 109 984
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně dalších 103 490 905 EUR bude přiděleno na výzkumné projekty prováděné univerzitami a výzkumnými ústavy, které podepsaly programové dohody. Projekty podporují přímé vědecké a výzkumné činnosti (výzkumné projekty) a vycházejí ze zveřejněných specifikací pro nabídky.
|
|
280
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých ústavů
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Na základě modelu reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých ústavů vypracovaného nezávislými externími odborníky a přijatého Ministerstvem pro vědu, vzdělávání a mládež v dialogu s akademickou obcí a sociálními partnery bude dokončeno nejméně šest (6) reorganizací vysokoškolských institucí a vědeckých ústavů zahrnujících nejméně dvanáct (12) vysokoškolských institucí a vědeckých ústavů.
|
|
281
|
C3.2. R2
|
M
|
Nový právní rámec upravující požadavky na kvalitu studijních programů, doktorských studií a pracovních podmínek vědeckých institucí
|
Vstup nového právního rámce v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nový právní rámec poskytne základ pro nový systém povyšování založený na excelenci a lepší regulaci profesního rozvoje, čímž vytvoří podmínky pro přilákání a udržení kvalitních výzkumných pracovníků. Nový právní rámec umožní mladým vědcům prosperovat na základě mezinárodně uznávaných vědeckých kritérií kvality a s menšími administrativními překážkami. Zahrnuje pružné uspořádání práce na podporu náboru výzkumných pracovníků s pečovatelskými povinnostmi.
Nový právní rámec tvoří:
Nový zákon o zajišťování kvality ve vědě a vysokoškolském vzdělávání
2) Nařízení o podmínkách výběru vědeckých titulů
|
|
282
|
C3.2. R2-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci programového rámce na zvýšení dostupnosti a zaměstnatelnosti absolventů oborů STEM/IKT a zlepšení jejich mobility pro vnitrostátní a mezinárodní spolupráci
|
|
Číslo
|
0
|
3 354
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Nejméně 3354 grantů se udělí na základě rozhodnutí ministerstva pro vědu, vzdělávání a mládež o financování projektů podle nového rámce pro financování výzkumných programů, který se zaměří na odměňování excelence výzkumu, spolupráci s průmyslem a mezinárodní spolupráci. Rámec zahrnuje granty na: i) stipendia v oblasti přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky a informačních a komunikačních technologií; II) program pro mladé výzkumné pracovníky; III) program Tenure track; IV) program mobility; v) založení/odštěpení společností mladých výzkumných pracovníků; a vi) program stáží v oblasti podnikání.
|
|
283
|
C3.2. R2-I2
|
T
|
Infrastrukturní projekty pro aplikovaný a cílený výzkum
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude dokončeno šest projektů vědecko-technologické infrastruktury pro aplikovaný a cílený výzkum v oborech STEM a IKT, které podporují digitální transformaci a zapojují mladé výzkumné pracovníky. Infrastruktura je založena na zásadách otevřených inovací a přímo podporuje oblasti čistých technologií a ekologickou a digitální transformaci.
Nejméně 3 222 325 EUR bude poskytnuto na tři ze šesti projektů vědeckotechnické infrastruktury, a to:
1)Mramorová inteligentní Marina
2)Mramorová inteligentní mušlířská farma
3)Provozní místo mramorového autonomního námořního vozidla
za účelem podpory pouze a výhradně položek definovaných v pracovním balíčku 3: „Infrastruktura a vybavení“ projektu MARBLE. Částky poskytnuté z jiných programů nebo nástrojů Unie se do této částky nezapočítávají.
Rozhodnutí o financování ministerstvem vědy, vzdělávání a mládeže spolu s výňatky z vnitrostátního účetního systému, které uvádějí vyčleněné částky a rozpočtové položky, z nichž je možné odlišit zdroje financování použité pro různé části a činnosti každého ze tří projektů (MARBLE Smart Marina, MARBLE Smart Mussel Farm, MARBLE Autonomous Marine Vehicle Operation site), se poskytují po předložení příslušné žádosti o platbu.
|
|
284
|
C3.2. R3
|
M
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci
|
Vstup v platnost nového zákona o Chorvatské vědecké nadaci.
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci stanoví jasné poslání nadace pro provádění, koordinaci, navrhování, monitorování a hodnocení programu a hodnocení programů a politik financování projektů v oblasti výzkumu a vývoje a vytvoří silný a nezávislý systém pro provádění výběru, financování a monitorování účinků projektu v oblasti výzkumu a vývoje.
|
|
285
|
C3.2. R3-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci „pilotního programu“ na podporu vytvoření reformovaného rámce pro VaVaI.
|
|
Číslo
|
0
|
300
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Na základě poradenské pomoci externích odborníků zapojených do vytváření nového institucionálního a programového rámce pro VaVaI a navrhování nových programů výzkumu a vývoje bude uděleno nejméně 300 grantů na projekty zaměřené na spolupráci mezi podniky a výzkumnými organizacemi nebo na přenos znalostí a technologií v rámci „pilotního programu“ s cílem podpořit vytvoření reformovaného rámce pro VaVaI.
|
R. SLOŽKA 4.1: ZLEPŠENÍ OPATŘENÍ V OBLASTI ZAMĚSTNANOSTI A PRÁVNÍHO RÁMCE PRO MODERNÍ TRH PRÁCE A HOSPODÁŘSTVÍ BUDOUCNOSTI
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost se zabývá otázkami trhu práce, zejména modernizací regulace trhu práce a rozvojem cílených aktivních politik na trhu práce. Zastřešujícím cílem reforem a investic v této složce je pomoci zvýšit zaměstnanost v Chorvatsku, která je i přes zlepšení v posledních letech stále výrazně pod průměrem EU.
Tato složka sleduje tyto specifické cíle:
-Rozvoj a provádění nových aktivních politik na trhu práce podporujících vytváření pracovních míst v zelených a digitálních oblastech
-Zlepšení systému začleňování a monitorování zranitelných skupin na trhu práce
-Zavedení systému poukázek na vzdělávání a zvyšování kvalifikace dospělých, zejména na získávání dovedností souvisejících s ekologickými a digitálními technologiemi
-Zlepšení pracovního práva
Tato složka se zabývá doporučením pro zemi posílit opatření a instituce na trhu práce a jejich koordinaci se sociálními službami (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2019), jakož i doporučením pro zemi podpořit získávání dovedností (doporučení pro zemi č. 2.4 z roku 2020).
R.1
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.1 R1 – Rozvoj a provádění nových cílených aktivních politik na trhu práce pro účely ekologické a digitální transformace trhu práce
Cílem tohoto opatření je přijmout nové aktivní politiky na trhu práce na podporu zaměstnanosti a samostatné výdělečné činnosti v souvislosti s ekologickou a digitální transformací a zvýšit konkurenceschopnost a zaměstnatelnost pracovní síly v souladu s potřebami trhu práce a se zvláštním zaměřením na zranitelné skupiny. Toto opatření spočívá v přijetí nových aktivních politik na trhu práce a v podpoře příjemců, včetně příjemců ze zranitelných skupin.
Reforma C4.1 R2 – Posílení systému začleňování a monitorování zranitelných skupin na trhu práce prostřednictvím zlepšení procesů služeb zaměstnanosti
Cílem tohoto opatření je posílit podporu nezaměstnaných osob a zranitelných skupin. Toto opatření spočívá ve změně zákona o trhu práce, zlepšení procesů CES pro profilování a aktivaci a poskytování podpory zranitelným osobám.
Reforma C4.1 R3 – Vytvoření systému poukázek na vzdělávání, odbornou přípravu a prohlubování dovedností dospělých
Cílem této reformy je zvýšit zaměstnatelnost pracovníků a lépe sladit nabídku a poptávku na trhu práce podporou celoživotního učení a získávání nových dovedností, zejména zelených a digitálních dovedností.
Reforma zahrnuje:
-Přijetí nového zákona o vzdělávání dospělých, jehož cílem je zlepšit kvalitu vzdělávání dospělých prostřednictvím lepší akreditace, monitorování a hodnocení institucí vzdělávání dospělých, zavedení poukázek na vzdělávání dospělých a jejich sladění s chorvatským rámcem kvalifikací v systému vzdělávání dospělých.
-Mapování dovedností se zaměřením na prioritní dovednosti na trhu práce, včetně dovedností s nedostatkem, zelených a digitálních dovedností, které budou použity k aktualizaci katalogu dovedností a k vymezení dovedností a souvisejících vzdělávacích programů, které mají být financovány prostřednictvím poukázek.
-Vývoj nástroje IT pro komplexní posouzení dovedností potenciálních příjemců.
-Oslovení zranitelných skupin pomocí orientace a poradenství s cílem zvýšit jejich účast na iniciativách zaměřených na prohlubování dovedností, včetně poukázek.
-Zprovoznění aplikace pro používání poukázek příjemci, poskytovateli vzdělávání, poradci a zaměstnavateli.
Reforma se provede do 30. června 2025.
Investice C4.1 R3-I1 – Provádění poukázek na vzdělávání, odbornou přípravu a prohlubování dovedností dospělých
Cílem investice je financovat poukázky na akreditované programy vzdělávání, odborné přípravy a prohlubování dovedností dospělých s cílem získat dovednosti potřebné na trhu práce, a zejména při přechodu na zelenou a digitální ekonomiku. Toto opatření spočívá v udělování poukázek na vzdělávání dospělých se zaměřením na zranitelné skupiny.
Reforma C4.1 R4 – Zlepšení pracovněprávních předpisů
Cílem této reformy je vytvořit jasný a moderní legislativní rámec zaměřený na zlepšení pracovních podmínek a rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, lepší regulaci nových forem práce a podporu přechodu ze smluv na dobu určitou na smlouvy na dobu neurčitou a z nehlášené práce na hlášenou práci.
Reforma zahrnuje změny zákoníku práce, konkrétně:
1)Cílem regulace práce vykonávané z domova bylo zajistit právní jistotu pro strany pracovního poměru za výjimečných a pravidelných okolností.
2)Odrazování od používání neodůvodněných pracovních smluv na dobu určitou, zejména smluv s mimořádně krátkou dobou trvání, omezování počtu možných po sobě jdoucích smluv na dobu určitou a předcházení zneužívání těchto smluv, zejména pokud jde o přijímání souvisejících zaměstnavatelů, a lepší vymezení pojmu „po sobě jdoucí smlouvy“.
3)Posílení práva na další práci pro jiné zaměstnavatele.
4)Vytvoření právního rámce, který reguluje práci prostřednictvím on-line platforem jako zvláštní pracovní formu, a to stanovením subjektivních práv a povinností vyplývajících z tohoto konkrétního právního vztahu – základních práv a povinností na základě práce, povinného pojištění, bezpečnosti a ochrany, doby odpočinku, ukončení smluv, spolurozhodování a sdružování a práv v kolektivních pracovních vztazích.
5)Revize právního ustanovení o automatickém ukončení zaměstnání po dosažení důchodového věku a revize ustanovení o povinném ukončení pracovního poměru v případě zaměstnanců, kteří dosáhnou důchodového věku, s cílem motivovat pracovníky k tomu, aby zůstali aktivní, a zároveň zabránit nepřiměřené zátěži pro zaměstnavatele.
6)Přiměřené vymezení pojmu „odměna“ a všech jeho složek s cílem lépe jej propojit s minimální mzdou a usnadnit uplatňování pracovněprávních předpisů a pravidel zdanění příjmů ze zaměstnání.
7)Vymezení rozsahu práv vyplývajících z kolektivních smluv jejich lepším propojením s členstvím s cílem zvýšit nízkou účast pracovníků v odborových organizacích a kolektivním vyjednávání, a tím posílit sociální dialog.
Reforma změní zákon o povinném zdravotním pojištění tím, že náklady na pracovní neschopnost pro aktivní pracovníky, kteří mají nárok na starobní důchod, převede na chorvatský ústav zdravotního pojištění.
Reforma zahrnuje změny stávajících právních předpisů upravujících pracovněprávní vztahy a přijetí nového zákona o řešení problematiky nehlášené práce, jakož i nelegislativní opatření pro boj proti nehlášené práci, konkrétně:
1)Posílení znalostí a kompetencí zúčastněných stran a institucí, které na ně dohlížejí
2)Vytvoření společných databází pro účinné monitorování prosazování práva
3)Nové vymezení a lepší harmonizace sankcí ukládaných za nehlášenou práci
4)Zvyšování povědomí veřejnosti o výhodách legální práce a nevýhodách nehlášené práce, mimo jiné prostřednictvím kampaní, které budou rovněž propagovat možnosti využívání aktivních opatření na trhu práce spojených se samostatnou výdělečnou činností, jakož i školení o různých způsobech registrace podnikatelských řemesel, pro něž jsou veřejné dávky vypláceny jednorázově v souladu s daňovými pravidly.
5)Zavedení elektronických záznamů o pracovnících a pracovní době v odvětví stavebnictví a poté postupně v jiných činnostech.
6)Širší úprava odpovědnosti za nevyplacení mezd ve smluvním řetězci v případě subdodávek.
7)Definovat nehlášenou práci ve všech jejích projevech, posílit inspekce a sankce za porušení ustanovení a upravit činnost orgánů zapojených do boje proti nehlášené práci.
8)Vymezení procesu přechodu z nehlášené práce na hlášenou práci tím, že se zaměstnavatelům uloží povinnost zaregistrovat zaměstnance zpětně od prvního dne jeho práce (a nejméně tři měsíce) do tří dnů poté, co inspekce odhalí nehlášenou práci. Kromě toho bude za porušení předpisů uložena sankce ve stanovené výši za každého nehlášeného pracovníka a povinnost zaplatit mu mzdu a příspěvky a dávky.
Reforma zahrnuje změny zákona o minimální mzdě, konkrétně:
1)Vyloučení většiny příplatků z výše minimální mzdy a stanovení minimálních příplatků za práci přesčas, noční práci a práci v neděli a o svátcích.
2)Vyloučení možnosti vzdát se minimální mzdy, aby se zabránilo možnému zneužívání ze strany zaměstnavatelů.
3)Posílení kontrol ze strany kontrolních orgánů a nové vymezení sankcí za nevyplacení minimálních mezd.
4)Posílit úlohu odborné komise pro sledování a analýzu vývoje minimální mzdy tím, že jí budou svěřeny analýzy možného dopadu zvýšení minimální mzdy na hospodářství, zaměstnanost, životní úroveň a další segmenty života a práce, a v souladu s tím doporučit pokyny.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
R.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
286
|
C4.1. R1
|
M
|
Doplnění aktivních politik na trhu práce
|
Byla přijata tři nová opatření aktivní politiky na trhu práce
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Chorvatská služba zaměstnanosti přijme tři nová opatření na podporu vytváření pracovních míst v rámci ekologické a digitální transformace. Podmínky a kritéria pro využívání finančních prostředků v rámci těchto opatření, jakož i činnosti chorvatské veřejné služby zaměstnanosti jsou navrženy tak, aby upřednostňovaly reaktivaci a (samostatné) zaměstnávání neaktivních, dlouhodobě nezaměstnaných a mladých lidí, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET).
|
|
287
|
C4.1. R1
|
T
|
Počet příjemců nových opatření aktivní politiky na trhu práce
|
|
Číslo
|
0
|
5 000
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Nejméně 5000 osob využívá nových aktivních politik na trhu práce, z nichž nejméně 3200 musí být ze zranitelných skupin. Tato nová opatření aktivní politiky na trhu práce zahrnují:
— Grantová podpora zaměstnanosti na pracovních místech souvisejících s ekologickou a digitální transformací,
— Grantová podpora na stáže související s ekologickou a digitální transformací,
— Grantová podpora pro samostatnou výdělečnou činnost související s ekologickou a digitální transformací.
|
|
288
|
C4.1. R2
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o trhu práce
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o trhu práce
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Vstup v platnost pozměněného nebo nového zákona o trhu práce, který zvyšuje částku a prodlužuje dobu poskytování dávek v nezaměstnanosti, zmírňuje požadavky na zranitelné pracovníky a digitalizuje proces podávání žádostí o dávky v nezaměstnanosti v souladu s provedenou analýzou.
|
|
289
|
C4.1. R2
|
M
|
Zlepšená kvalita podpory pro zranitelné skupiny
|
Vstup v platnost aktu v přenesené pravomoci nebo přijetí interního souboru pravidel pro posílené postupy pro práci CES pro profilování, segmentaci, integraci a aktivaci zranitelných skupin
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Nové chorvatské procesy veřejných služeb zaměstnanosti jsou funkční pro profilování, segmentaci, integraci a aktivaci zranitelných skupin, vývoj nástrojů pro přiřazování nezaměstnaných k volným pracovním místům a zprovoznění systému monitorování a hodnocení aktivních politik na trhu práce.
|
|
290
|
C4.1. R2
|
T
|
Zlepšení kvality podpory pro nejméně 5000 osob ze zranitelných skupin
|
|
Číslo
|
0
|
5 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Informační činnosti zaměřené na zranitelné skupiny umožní zapojení 5000 nových uživatelů.
|
|
291
|
C4.1. R3
|
M
|
Rozvoj dovedností podle potřeb trhu
|
Používaný systém poukázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Systém poukázek je funkční a používá se výhradně k financování účasti ve vzdělávacích programech vypracovaných na základě chorvatského rámce kvalifikací a prováděných prostřednictvím akreditovaných institucí v souladu s přijatým novým zákonem o vzdělávání dospělých. Je zapojeno nejméně 25 vzdělávacích programů. Systém obsahuje katalog dovedností, který mapuje stávající a potřebné dovednosti na trhu práce, jakož i IT aplikaci pro správu a udělování poukázek. Systém poukázek je určen zaměstnaným a nezaměstnaným osobám se zvláštním zaměřením na zranitelné skupiny (dlouhodobě nezaměstnaní, neaktivní nebo mladí lidé, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy).
|
|
292
|
C4.1. R3-I1
|
T
|
Využití vzdělávacích poukázek
|
|
Číslo
|
0
|
40 389
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poukázky udělené nejméně 40389 jedinečným příjemcům, z toho nejméně 12000 ze zranitelných skupin.
|
|
293
|
C4.1. R4
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o minimální mzdě
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o minimální mzdě
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Nový zákon o minimální mzdě vylučuje různé příplatky k minimální mzdě a ukládá minimální příplatky za přesčasy, noční práci, neděle a státní svátky. Rovněž zakáže možnost vzdát se minimální mzdy, aby se zabránilo jejímu zneužívání, posílila se kontrola kontrolních orgánů a nově vymezily sankce pro pachatele.
|
|
294
|
C4.1. R4
|
M
|
Přijetí zákona o boji proti nehlášené práci a nového pracovního práva
|
Vstup v platnost zákona o boji proti nehlášené práci a zákona, kterým se mění pracovní právo
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Pozměněný nebo nový pracovní zákon upravuje práci mimo pracoviště a práci prostřednictvím platforem, omezuje počet po sobě jdoucích dočasných smluv, posiluje právo na práci pro jiné zaměstnavatele a reviduje ustanovení o odchodu do důchodu na 65 let, mění ustanovení o financování nemocenské dovolené a odstupného pro pracovníky v důchodovém věku, podporuje další zaměstnání a zaměstnání na částečný úvazek a obsahuje ustanovení umožňující flexibilitu pracovní doby a místa výkonu práce a snižující rozdíly v odměňování žen a mužů. Nový nebo pozměněný zákon o boji proti nehlášené práci definuje nehlášenou práci a všechny její projevy, posiluje inspekce a stanoví přestupková ustanovení, upravuje proces převodu pracovníků z nehlášené práce na hlášenou práci.
|
|
295
|
C4.1. R4
|
T
|
Zvýšení poměru minimální mzdy k průměrné hrubé mzdě v roce 2024 na 50 % v roce
|
|
% (v procentech)
|
46,29
|
50
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Po konzultaci se sociálními partnery a ve spolupráci s odbornou skupinou pro sledování a analýzu vývoje minimálních mezd se minimální mzda zvyšuje na 50 % průměrné mzdy z předchozího roku.
|
|
296
|
C4.1. R4
|
T
|
Snížení podílu smluv na dobu určitou na 17 %
|
|
% (v procentech)
|
18,1
|
17
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Změny pracovního zákona vytvoří podmínky pro snížení počtu dočasných smluv, který by se měl snížit z 18,1 % na nejvýše 17 %.
|
S. SLOŽKA 4.2: ZLEPŠENÍ DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU ZVÝŠENÍM PŘIMĚŘENOSTI DŮCHODŮ
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je dále posílit udržitelnost důchodového systému, zejména prostřednictvím pobídek k delšímu pracovnímu životu, posílení druhého důchodového pilíře a zvýšení nejnižších důchodů. Zastřešujícím cílem reformy v této složce je zlepšit přiměřenost a udržitelnost důchodů.
S.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.2 R1 – Zvýšení přiměřenosti důchodů prostřednictvím pokračující důchodové reformy
Tato reforma má tři cíle: zlepšení přiměřenosti důchodů, zejména u příjemců s nejnižšími příjmy, ii) zlepšení udržitelnosti důchodového systému posílením druhého důchodového pilíře a iii) oživení reformního úsilí v dlouhodobějším horizontu způsobem podporujícím sociální začlenění vytvořením pracovní skupiny, do níž by byly zapojeny všechny klíčové zúčastněné strany a sociální partneři. Toto opatření spočívá ve změně důchodových zákonů s cílem zvýšit minimální a pozůstalostní důchody, rozšířit investiční možnosti pro penzijní fondy druhého pilíře a provést další reformy na základě doporučení pracovní skupiny.
S.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
297
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
Vstup v platnost nového nebo pozměněného zákona o důchodovém pojištění.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Změny zákona o důchodovém pojištění zvýší minimální důchod a důchodový faktor použitý pro výpočet výše pozůstalostního důchodu, aby bylo možné použít část pozůstalostního důchodu vedle osobního důchodu (starobního/invalidního) za podmínek souvisejících s věkem a příjmem pro důchodce s nižšími příjmy.
|
|
298
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech s cílem zvýšit investiční příležitosti povinných penzijních fondů.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Rozšíří se rozsah způsobilých investic do penzijních fondů druhého pilíře. Přijme se zákon, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech a který dále zlepší systém individuálních kapitalizovaných penzijních spoření ve fázi akumulace s cílem zlepšit obchodní činnost subjektů v kapitalizovaném systému ve prospěch všech členů penzijních fondů. Vyhláška, kterou přijme vláda, dále upřesní: i) kritéria pro klasifikaci emitenta jako určeného emitenta pro financování nebo sekuritizaci projektů infrastruktury na území Chorvatské republiky; II) postupu a obsahu žádosti, tj. žádosti o klasifikaci, a iii) postupu pro posuzování a vydávání klasifikace.
|
|
299
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení celkového důchodového příjmu příjemců nově definované formy pozůstalostního důchodu alespoň o 10 %.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
10
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Změny ve výpočtu pozůstalostního důchodu povedou u příjemců pozůstalostního důchodu ke zvýšení celkového důchodového příjmu o nejméně 10 % ve srovnání s úrovněmi v roce 2014 a zavedou možnost použít část pozůstalostního důchodu navíc k osobnímu důchodu pro příjemce nižšího důchodu (starobního i invalidního důchodu) za podmínek souvisejících s věkem a příjmem.
|
|
300
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
Vstup v platnost nového zákona o důchodovém pojištění
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Zřizuje se pracovní skupina, jejímž úkolem je analyzovat situaci důchodového systému a projednat další možnosti, jak zlepšit jeho přiměřenost a udržitelnost. Skládá se ze sociálních partnerů, penzijních sdružení, akademické obce, specializovaných poradců a dalších zúčastněných stran. Závěry a doporučení pracovní skupiny se zohlední při změně legislativního rámce.
Změny se přijímají přinejmenším: i) zvýšit minimální důchod ze 103 % současné hodnoty důchodu (AVM) na nejméně 106 %; II) změní současný poměr používaný pro valorizaci důchodů mezi indexy mezd a spotřebitelských cen ze 70:30 na 85:15, přičemž index, který je pro důchodce příznivější, bude mít větší váhu; III) zavést roční doplatek k důchodu pro všechny příjemce důchodu.
|
|
301
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení minimálního důchodu o 3 %
|
|
% (v procentech)
|
0
|
3
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Zvýšení minimálního důchodu v reálných hodnotách celkově nejméně o 3 % (tj. nad rámec pravidelné valorizace) ve srovnání s rokem 2020.
|
T. SLOŽKA 4.3: ZLEPŠENÍ SYSTÉMU SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost se zabývá výzvami týkajícími se systému sociálního zabezpečení, a to jak pokud jde o sociální dávky, tak o sociální služby. Zastřešujícím cílem reforem a investic v této složce je snížit chudobu, předcházet sociálnímu vyloučení a rozvíjet sociální služby přizpůsobené zranitelným skupinám, a tím budovat odolnější společnost.
Složka zahrnuje tato opatření:
-Zlepšení legislativního rámce přijetím nového zákona o sociálním zabezpečení a tří strategických dokumentů;
-Zvýšení přiměřenosti a pokrytí zaručené minimální dávky, která je hlavní dávkou snižující chudobu na vnitrostátní úrovni;
-Technická a funkční konsolidace sociálních dávek na vnitrostátní a místní úrovni se zavedením pravidelné indexace a přizpůsobením kritérií způsobilosti;
-Harmonizace cen sociálních služeb mezi různými stávajícími poskytovateli;
-Rozvoj nových sociálních služeb (sociálního mentorství a rodinných asistentů) s cílem předcházet institucionalizaci a sociálnímu vyloučení;
-Podpora přechodu na domácí a komunitní dlouhodobou péči o starší osoby rozvojem neinstitucionálních služeb při současném zajištění dostatečných ubytovacích kapacit výhradně pro osoby, které potřebují dlouhodobou péči bez životaschopné domácí a komunitní alternativy.
Tato složka se zabývá doporučením pro jednotlivé země konsolidovat sociální dávky a zlepšit jejich schopnost snižovat chudobu (doporučení pro jednotlivé země 2.2, 2019), přiměřeností dávek v nezaměstnanosti a zlepšením systémů minimálního příjmu (doporučení pro jednotlivé země 2.2, 2020), jakož i příspěvkem ke zlepšení přístupu k digitální infrastruktuře a službám (doporučení pro jednotlivé země 2.3, 2020) a podporou získávání dovedností (doporučení pro jednotlivé země 2.4, 2020).
T.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.3 R1 – Transparentnost a přiměřenost sociálních dávek v systému sociální ochrany
Cílem tohoto opatření je zvýšit přiměřenost hlavních sociálních dávek zaměřených na nejzranitelnější skupiny společnosti a přispět ke snížení nerovností a administrativní zátěže a zvýšit transparentnost systému. Toto opatření spočívá v přijetí národního plánu boje proti chudobě, změně zákona o sociálním zabezpečení, začlenění dávek, zvýšení zaručené minimální dávky a rozšíření podpory na více příjemců.
Investice C4.3 R1–I1 – Zlepšení digitalizace systému sociálních dávek mezi celostátní a místní úrovní
Cílem této investice je dále rozvíjet funkční přístup ke všem dostupným údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce. Toto opatření spočívá v zajištění funkčního přístupu všech místních a regionálních orgánů k integrovaným údajům o sociálních dávkách.
Investice C4.3 R1–I2 – Vývoj internetové aplikace o možnosti pobírat sociální dávky na vnitrostátní úrovni
Cílem této investice je vytvořit internetovou aplikaci přístupnou občanům, která bude sdružovat sociální dávky v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni a podmínky jejich poskytování. V žádosti musí být uvedeny podmínky pro získání 12 druhů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
Reforma C4.3 R2 – Rozvoj služeb sociálního poradenství
Cílem této reformy je zajistit dostatečnou lidskou kapacitu pro poskytování sociálních služeb prostřednictvím lepší spolupráce a sdílení údajů příjemcům zaručených minimálních dávek a znevýhodněným skupinám příjemců. Reforma zavede novou službu sociálního poradenství zaměřenou na osoby, které jsou ohroženy nebo se již nacházejí na okraji společnosti, která bude zahrnuta do nového zákona o sociálním zabezpečení.
Investice C4.3 R2–I1 – Zavedení služeb sociálního poradenství
Cílem této investice je zpřístupnit novou službu sociálního poradenství všem potenciálním příjemcům, zejména příjemcům zaručené minimální dávky, osobám se zdravotním postižením, obětem násilí, bezdomovcům, migrantům, Romům a mladým lidem, kteří odcházejí ze systému sociálního zabezpečení, osobám ve výkonu trestu odnětí svobody a příslušníkům dalších sociálně zranitelných skupin. Toto opatření spočívá v zaměstnávání vyškolených sociálních mentorů a ve vytvoření systému individualizované podpory a spolupráce mezi sociálními službami a službami zaměstnanosti. 
Reforma C4.3 R3 – Rozvoj komunitních služeb s cílem zabránit institucionalizaci
Cílem této reformy je přijmout národní plán rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027, který:
-Stanovit priority pro rozvoj sociálních služeb;
-Přezkoumaly potřeby různých forem sociální péče, jak neinstitucionální, tak institucionální, se zvláštním zaměřením na dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním postižením, příjemce zaručených minimálních dávek, oběti násilí a obchodování s lidmi, mladé lidi bez péče, bezdomovce, migranty, Romy a osoby ve výkonu trestu odnětí svobody;
-Vypracovat systematický plán dlouhodobé péče, který bude přizpůsoben specifickým požadavkům příjemců;
-Uvést cíle a kritéria pro rozvoj pobytových služeb pro uživatele, kteří jsou funkčně zcela závislí na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb, komunitních a domácích asistenčních služeb, jakož i dalších služeb, které zlepšují kvalitu života a umožňují uživatelům delší pobyt v jejich domovech a komunitě;
-Přizpůsobit služby tak, aby se zaměřovaly na posílení postavení jednotlivců s cílem ovlivnit jejich sociální postavení přechodem od vyloučení k začlenění a úsilím o rozšíření jejich sociální sítě;
-Rozvíjet systematickou a integrovanou dlouhodobou péči o starší osoby, která upřednostní přechod od ústavní péče k domácí a komunitní péči o starší osoby;
-Podporovat rozvoj domácích služeb a komunitních služeb v oblasti dlouhodobé péče;
-Zajistit dostupnost institucionálních služeb pouze pro starší osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze uspokojit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb;
-Plán poloobytné nebo rezidenční doby péče s výrazným upřednostněním služeb domácí péče s přihlédnutím k dostupnosti služeb a potřebám uživatelů.
Kromě toho budou v rámci reformy vypracovány normy zacházení s rodinnými asistenty. Standardizace odborných postupů při provádění opatření na ochranu rodiny přispěje ke zlepšení ochrany dětí, dospělých osob se zdravotním postižením a starších osob, vyrovnání kvality poskytovaných služeb a předcházení institucionalizaci poskytováním služeb přímo doma uživatelů ve spolupráci s dalšími příslušnými zúčastněnými stranami na místní úrovni.
Reforma zahrnuje změny nového zákona o sociálním zabezpečení s cílem:
-Upřednostňovat deinstitucionalizaci dlouhodobé péče s cílem vyvolat strukturální změny v této oblasti sociální politiky;
-Umožnit a podporovat koordinaci mezi sociálními službami a zajistit koordinovaný přístup k široké škále kvalitních služeb, které poskytují.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C4.3 R3-I1 – Posílení kapacity odborníků v oblasti komunitních služeb
Cílem tohoto opatření je zlepšit lidskou kapacitu pro poskytování sociálních služeb prostřednictvím vzdělávacích činností a náboru odborníků. Investice financuje odbornou přípravu a udělování licencí 750 poradcům pro právní opatření na ochranu rodiny a 40 rodinným asistentům. Kromě toho bude přijato 400 profesionálních pracovníků v zařízeních sociální péče, kteří budou poskytovat mimoinstitucionální služby. Investice přispěje k rozvoji a regionální dostupnosti komunitních sociálních služeb a posílí kompetence odborníků pro standardizované zacházení při práci v oblasti rodiny a právní ochrany, aby se zabránilo umisťování dětí, mladých lidí a dalších sociálně zranitelných skupin do ústavů.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C4.3 R3-I3 – Zlepšení digitalizace systému sociálního zabezpečení a zavedení systému metodiky pro výpočet cen sociálních služeb
Cílem tohoto opatření je vyvinout nové řešení správy údajů pro poskytovatele sociálních služeb financované ze státního rozpočtu. Hlavní funkcí vyvinutého řešení pro správu údajů je automatizovaný sběr údajů, analýza kvality a výpočet cen sociálních služeb. Investice financuje softwarové, hardwarové a vzdělávací požadavky, které umožní plnou funkčnost řešení.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2023.
Investice C4.3 R3-I4 – Výstavba a vybavení středisek péče o seniory (domácí a komunitní služby a institucionální služby)
Cílem tohoto opatření je vybudovat střediska pro seniory pro 900 starších osob, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze uspokojit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb. Toto opatření spočívá ve výstavbě center pro seniory a zařízení pro komunitní služby.
T.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
302
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení na období 2021–2027
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Národní plán boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení přijatý na období 2021–2027, který:
— Definovat cíl snížení míry ohrožení chudobou na méně než 15 % oproti výchozí hodnotě 18,3 % pro rok 2019 a prováděcí plán,
— Zajistit podmínky, které účinně sníží chudobu a sociální vyloučení a zlepší každodenní život osob ohrožených chudobou, jakož i osob trpících závažnou materiální deprivací.
— Určit rozvojové priority pro boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení a určit potřeby ve vztahu ke zranitelným skupinám v systémech.
|
|
303
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o sociálním zabezpečení
|
Vstup v platnost nového zákona o sociálním zabezpečení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nový zákon o sociálním zabezpečení zavede tyto změny:
— Sloučení stávajících nákladů na bydlení a příspěvků na vytápění do jednoho integrovaného příspěvku,
— Ustanovení o zaručené minimální dávce se změní zvýšením základní částky na 1 000 HRK a zvýší se nejméně o 25 % pro domácnosti s dětmi uvolněním nejobtížnějších kritérií způsobilosti, včetně zvýšení prahové hodnoty příjmu na 1 000 HRK,
Zavedení nové služby sociálního poradenství,
— Strukturální změny zavedené v oblasti dlouhodobé péče, které usnadňují deinstitucionalizaci a přechod na domácí a komunitní služby,
— Ustanovení o pověření spoluprací a pravidelnou výměnou informací mezi institucemi poskytujícími sociální služby a sociální dávky s cílem zajistit koordinovaný přístup k celé škále poskytovaných služeb.
|
|
304
|
C4.3. R1
|
T
|
Příjemci zaručené minimální dávky a vnitrostátní odškodnění pro starší osoby
|
|
Číslo
|
66 890
|
68 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Celkový počet příjemců, kteří pobírají buď zaručenou minimální dávku, nebo vnitrostátní odškodnění pro starší osoby, se zvýší na 68000.
|
|
305
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí normativního pravidla o funkčně integrovaných sociálních dávkách
|
Vstup v platnost zákona o sociálním zabezpečení nebo zákona o inkluzivních doplňcích
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Změny zákona o sociálním zabezpečení nebo inkluzivního dodatku k zákonu o integrovaných sociálních dávkách, které:
—Změnit zaručenou minimální dávku zvýšením základní částky na 160 EUR prostřednictvím rozhodnutí o základu pro výpočet výše zaručené minimální dávky a alespoň o 25 % v případě domácností s dětmi a zajistit plné začlenění zaručené minimální dávky s dalšími sociálními dávkami.
—Definovat (funkční) začlenění sociálních dávek na základě odborné analýzy,
—Posílit ustanovení o způsobilosti pro pobírání sociálních dávek, mimo jiné lepším využíváním prostředků a testováním příjmů,
—Zahrnout opatření a ustanovení ke zlepšení pokrytí, přiměřenosti a zacílení sociálních dávek na základě odborné analýzy a se zvláštním zaměřením na osoby trpící přetrvávající chudobou,
—Obsahovat ustanovení o procesu monitorování a zapojení příslušných zúčastněných stran během provádění,
Zavést indexaci jako standardní prvek sociálních dávek
—Obsahovat ustanovení o hodnocení a sledování účinnosti a přiměřenosti sociálních dávek,
|
|
398
|
C4.3. R1
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení a přijetí rozhodnutí o zaručené minimální dávce
|
Vstup novelizovaného zákona o sociálním zabezpečení v platnost a přijetí rozhodnutí vládou
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Změny zákona o sociálním zabezpečení:
— Zrušit právní ustanovení, která ukládají povinnost splatit vyplacené částky zaručené minimální dávky (GMB) a zřídit zástavní práva k nemovitostem ve vlastnictví příjemců GMB,
Snížit administrativní zátěž příjemců GMB zavedením zákonného mechanismu pro automatické zrušení zástavních práv.
Vláda přijme rozhodnutí o základu pro výpočet výše zaručené minimální dávky. Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dne 1. ledna 2024 a zvyšuje základní částku na 150 EUR.
|
|
307
|
C4.3. R1–I1
|
T
|
Přístup místních vládních jednotek k údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce
|
|
Procento
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Všechny místní a regionální vládní jednotky musí mít funkční přístup ke všem dostupným údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce.
|
|
308
|
C4.3. R1–I2
|
M
|
Digitální dostupnost informací o dávkách sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
Vyvinutá a funkční internetová aplikace pro poskytování informací o sociálních dávkách se zavedenými kritérii a podmínkami pro získání 12 druhů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Na základě projektové dokumentace a technické specifikace se vytvoří internetová aplikace, která bude přístupná všem občanům. Žádost poskytuje přístup k informacím o všech stávajících dávkách sociálního zabezpečení v systému sociální ochrany a orientační možnost jejich získání na vnitrostátní úrovni. V žádosti musí být uvedena kritéria a podmínky pro získání 12 druhů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni.
|
|
309
|
C4.3. R2
|
T
|
Odborná příprava odborníků v oblasti sociálního mentoringu
|
|
Číslo
|
0
|
220
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Odborná příprava sociálních mentorů se provádí prostřednictvím 15 modulů a doplňuje ji 220 odborníků. Tato služba se řídí zásadami povolání v oblasti sociální práce a doplňuje již existující činnosti středisek sociální péče. Řeší potřebu spolupráce s dalšími komunitními poskytovateli sociálních služeb a potřebu aktivně zapojit příjemce systémů sociálního zabezpečení do překonávání jejich vlastního sociálního vyloučení.
|
|
310
|
C4.3. R2-I1
|
T
|
Zaměstnávání odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
Číslo
|
0
|
220
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Zaměstnání 220 odborníků v oblasti sociálního poradenství ve všech 21 regionálních útvarech Chorvatského institutu sociální práce.
|
|
312
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Národní plán rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027 určí priority pro rozvoj sociálních služeb a nastíní potřeby všech skupin uživatelů pro různé formy péče, a to jak neinstitucionální, tak institucionální, s cílem dosáhnout systematického a uceleného plánu péče, který bude přizpůsoben potřebám uživatelů. Plán rovněž vymezí a stanoví kritéria nezbytná pro rozvoj služeb v oblasti bydlení, domácích a komunitních služeb, jakož i dalších služeb, které zlepšují kvalitu života a umožňují uživatelům zůstat déle ve svých domovech a komunitě. Plán rovněž nastíní zavedení služby sociálního poradenství, jakož i přechod od institucionálních k domácím a komunitním službám v oblasti péče o seniory, které:
—Podporovat rozvoj domácích služeb a komunitních služeb v oblasti dlouhodobé péče,
—Zajistit dostupnost institucionálních služeb pouze pro starší osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb,
—Zavést plánování polorezidenční nebo rezidenční péče s výrazným upřednostněním služeb domácí péče s přihlédnutím k dostupnosti služeb a potřebám uživatelů.
|
|
313
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Vypracované normy pro regulaci činností rodinných asistentů umožní harmonizované poskytování služeb na místě v domácnosti příjemce ve spolupráci s dalšími zúčastněnými stranami na úrovni místní komunity.
|
|
314
|
C4.3. R3-I1
|
T
|
Posílení lidských kapacit pro poskytování komunitních služeb
|
|
Číslo
|
0
|
400
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Prevence institucionalizace se dosáhne náborem nových odborníků v sociálních službách, kteří budou poskytovat mimoinstitucionální služby, a odbornou přípravou a udělováním licencí poradcům pro zákonná opatření na ochranu rodiny. Zejména se provádí průběžná a cílená odborná příprava a udělování licencí odborníkům institucí sociálního zabezpečení za účelem provádění právních opatření na ochranu rodiny pro děti (vzdělávání a udělování licencí pro celkem 750 odborníků v sociálních službách – poradci v oblasti právních opatření na ochranu rodiny a odborná příprava 30 rodinných asistentů). V institucích sociální péče a u poskytovatelů sociálních služeb bude zaměstnáno 400 profesionálních pracovníků.
|
|
316
|
C4.3. R3-I3
|
M
|
Výpočet cen za sociální služby a poskytovatele služeb v síti pomocí IT systému
|
Vyvinutý a funkční informační systém pro výpočet cen pro všechny sociální služby a všechny poskytovatele služeb v síti
|
Číslo
|
0
|
1
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Informační systém pro správu údajů vyvinutý za účelem automatického shromažďování a analýzy údajů a výpočtu cen pro všechny druhy poskytovaných sociálních služeb a všechny poskytovatele sociálních služeb v síti. Investice financuje softwarové, hardwarové a vzdělávací požadavky, které umožní plnou funkčnost řešení.
|
|
317
|
C4.3. R3-I4
|
T
|
Výstavba center ústavní, domácí a komunitní péče o seniory
|
|
Číslo
|
0
|
9
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Výstavba devíti středisek pro seniory s kapacitou 900 příjemců, výhradně pro osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze uspokojit doma nebo na úrovni komunity. Centra pro seniory navíc vytvoří podmínky pro poskytování komunitní péče a mimoinstitucionálních služeb starším lidem žijícím doma.
|
T.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C4.3 R3-I2 – Zlepšení digitalizace systému sociálního zabezpečení a propojení center sociálního zabezpečení s poskytovateli sociálních služeb
Cílem této investice je modernizovat domácí aplikaci sociální péče, která spravuje a zaznamenává postupy týkající se uznávání práv na sociální služby jednotlivými poskytovateli služeb. Investice zahrnuje integraci aplikace do jednotného informačního systému sociálního zabezpečení, který poskytuje jednotnou digitální platformu pro monitorování a analýzu údajů o uživatelích a sociálních službách.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
T.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
315
|
C4.3. R3-I2
|
T
|
Jednotný informační systém (informační systém SocSkrb)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2024
|
Cílem této investice je modernizovat aplikaci sociální péče, která spravuje a zaznamenává postupy týkající se uznávání práv na sociální služby, do jediného funkčního informačního systému, který zapojí všechny zúčastněné strany do procesu uznávání práv a poskytování služeb uživateli, a umožní tak sledování a analýzu údajů o uživatelích a službách v systému sociálního zabezpečení, jako jsou informace o dostupných místech u poskytovatelů služeb a cenách jejich služeb. Vyvinuté softwarové řešení musí být integrováno do stávajícího informačního systému SocSkrb používaného středisky sociální péče. V neposlední řadě to umožní IT propojení všech středisek sociální péče s poskytovateli sociálních služeb financovanými ze státního rozpočtu.
|
U SLOŽKY 5.1: POSÍLENÍ ODOLNOSTI SYSTÉMU ZDRAVOTNÍ PÉČE
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je řešit výzvy, které ještě zhoršila pandemie COVID-19 a které se týkají odolnosti a udržitelnosti systému zdravotní péče v souvislosti s podprůměrnou střední délkou života v EU a slabou preventivní, chronickou a dlouhodobou péčí. Zastřešujícím cílem reforem a investic v této složce je zlepšit účinnost, kvalitu, dostupnost a finanční udržitelnost systému zdravotní péče.
Složka zahrnuje tato opatření:
-Zavedení nových modelů péče o pacienty se zvláštním zaměřením na preventivní a chronickou péči o onkologické pacienty;
-Funkční integrace nemocnic a posílení jednodenních nemocnic na sekundární a terciární úrovni (horizontální a vertikální);
-Zvýšení podílu rodinných specialistů na celkovém počtu lékařů, s nimiž byly uzavřeny smlouvy obecně, a rodinných týmů;
-Zlepšení digitalizovaného systému společného zadávání veřejných zakázek tak, aby zahrnoval krajské nemocnice, s cílem dosáhnout významných úspor v systému a zlepšit kvalitu;
-Široké využívání centrálního systému přípravy v osmi nemocnicích a zavedení systému distribuce jednotkové terapie ve 40 nemocnicích.
Složka přispívá k plnění doporučení pro zemi týkajícího se posílení odolnosti systému zdravotní péče, vyváženého zeměpisného rozložení zdravotnických pracovníků a zařízení, užší spolupráce mezi všemi úrovněmi správy a investic do elektronického zdravotnictví (doporučení pro zemi č. 1.2, 2020), jakož i přispívá ke zlepšení přístupu k digitální infrastruktuře a službám (doporučení pro zemi č. 2.3, 2020) a k podpoře získávání dovedností (doporučení pro zemi č. 2.4, 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
U.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C5.1 R1 – Zlepšení účinnosti, kvality a dostupnosti systému zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je zlepšit rovný přístup k primární zdravotní péči, zejména ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech, zlepšením rozsahu a kvality služeb na úrovni rodinných lékařů (všeobecných lékařů), a tím snížit zátěž nemocnic. Za účelem lepšího sledování výsledků v oblasti zdraví se zřídí rámec pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA), který přispěje k vytvoření klíčových ukazatelů výkonnosti podle definované metodiky s cílem propojit opatření s cíli stanovenými ve vnitrostátních strategických dokumentech a reformách a zlepšit včasnost zdravotních údajů dostupných pro strategickou a politickou analýzu.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C5.1 R1–I4 – Digital image diagnostics of Clinical Hospital Centre „KBC Split“ (Digitální diagnostika snímků klinického nemocničního střediska „KBC Split“)
Cílem tohoto opatření je zlepšit digitální obrazovou diagnózu KBC Split, a tím zlepšit zdravotní péči v oblasti prevence, léčby a diagnostiky nemocí. Cílem investice je zvýšit kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů, zlepšit klinické výsledky a poskytnout včasnější a kvalitnější diagnostiku, zejména u pediatrických a onkologických pacientů. Zejména digitalizuje zdravotnické služby a procesy, zajišťuje transparentnost při poskytování zdravotnických služeb, optimalizuje využívání zdrojů nemocničního systému a zajišťuje budoucí finanční stabilitu. Investice přizpůsobí prostor pro umístění nově pořízeného zdravotnického vybavení, včetně magnetické rezonance 3T, Neurointervenční digitální místnosti DSA angioroom, digitálního diaskopického zařízení RTG a endoskopické gastroenterologické místnosti.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R1–I5 – Výstavba a vybavení centrálního provozního bloku všeobecné nemocnice „OB Varaždin“
Cílem investice je optimalizovat zdroje systému nemocniční zdravotní péče, zvýšit bezpečnost pacientů a zajistit odpovídající podmínky pro práci zdravotnického personálu. Toto opatření spočívá ve výstavbě a vybavení centrálního provozního bloku a ve výstavbě spojovacích koridorů ke stávajícím zdravotnickým zařízením.
Investice C5.1 R1–I6 – Digital image diagnostics Clinical Hospital „KB Dubrava“
Cílem tohoto opatření je nákup digitálního radiologického vybavení pro KB Dubrava Clinical Institute for Diagnostic and Intervention Radiology, který poskytuje služby více než 350000 pacientům. Celkově se očekává, že tato investice výrazně zlepší kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů, zlepší diagnostiku, léčbu a monitorování po léčbě, a tím i klinické výsledky pro všechny skupiny pacientů, včetně pacientů vyžadujících nejsložitější léčbu na klinikách a organizačních jednotkách nemocnice. V důsledku toho se očekává zkrácení doby hospitalizace, komplikací, hospitalizace na jednotkách intenzivní péče, nákladů na léčbu a čekacích listin. Investice zahrnuje nákup nejmodernějšího vybavení.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C5.1 R1–I7 – Vybavení nových zařízení pro jednodenní nemocnici a jednodenní chirurgii a integrovaná nouzová hospitalizace a přizpůsobení Neurochirurgické kliniky v Centru klinické nemocnice „KBC Sestre Milosrdnice“
Cílem tohoto opatření je zvýšit kapacitu pro léčbu pacientů nejméně o 22 % ve srovnání s počtem pacientů, kteří jsou v současné době léčeni. Očekává se, že investice výrazně zlepší kvalitu zdravotní péče pro přibližně 700000 pacientů léčených společností KBC, z nichž přibližně 300000 představuje urgentní péči a přibližně 40000 pacientů je léčeno v denní nemocnici a v chirurgii. Opatření vybaví nová zařízení pro jednodenní nemocniční péči a jednodenní chirurgii a integrovanou nouzovou hospitalizaci a přizpůsobí kliniku neurochirurgie v Centru klinické nemocnice (KBC) Sestre Milosrdnice.
Opatření se dokončí do 31. března 2024.
Investice C5.1 R1–I8 – Předoperační léčba a léčba pacientů s farmakorezistentní epilepsií ve všeobecné nemocnici „KB Dubrava“
Cílem tohoto opatření je další rozvoj Neurologického institutu KB Dubrava, jakož i předprovozních metod a léčby epilepsie u pacientů odolných vůči léčivým přípravkům. Investice zahrnuje pořízení nejmodernějšího vybavení a úpravu prostorové kapacity.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C5.1 R1–I9 – Rozvoj Centra klinické nemocnice „KBC Záhřeb“, etapa III – Vybavení lékařským a nelékařským vybavením
Cílem tohoto opatření je umožnit používání moderních technologií a zlepšit přístup ke zdravotní péči na terciární a kvartérní úrovni. Toto opatření spočívá v nákupu lékařského a nelékařského vybavení v Centru klinické nemocnice (KBC) v Záhřebu.
Reforma C5.1 R2 – Zavedení nového modelu péče o klíčové výzvy v oblasti zdraví
Cílem tohoto opatření je zlepšit a harmonizovat kvalitu zdravotnických služeb. Toto opatření spočívá ve vývoji integrovaných klinických elektronických pokynů.
Investice C5.1 R2-I1 – Nákup zařízení pro prevenci, diagnostiku a léčbu onkologických pacientů
Cílem tohoto opatření je neprodleně zajistit optimální léčbu všech onkologických pacientů v Chorvatsku pomocí moderních radioterapeutických technik. Toto opatření spočívá v nákupu zdravotnického vybavení.
Investice C5.1 R2-I2 – Pořízení a zavedení zařízení pro zřízení národní onkologické sítě a národní onkologické databáze
Cílem tohoto opatření je vytvořit národní síť pro národní onkologickou databázi, která by automatizovaně propojovala a zaznamenávala údaje z nemocničních informačních systémů a dalších systémů. Toto opatření spočívá ve zřízení platformy IT pro monitorování onkologických pacientů a ve vytvoření národní onkologické sítě.
Reforma C5.1 R3 – Zavedení systému strategického řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví
Cílem této reformy je zlepšit přístup občanů ke zdravotní péči, zejména ve venkovských a méně obydlených oblastech, a zároveň zlepšit účinnost urgentní medicíny a zajistit vysoce kvalitní a účinný systém zdravotní péče. K dosažení tohoto cíle je zdravotnickým pracovníkům, zejména lékařům na úrovni primární zdravotní péče, jakož i zdravotním sestrám a technikům poskytována specializovaná odborná příprava v oblasti urgentní medicíny, čímž se dosáhne vyváženého zeměpisného zastoupení zdravotnických pracovníků a dostatečného počtu pracovníků sítě služeb veřejného zdraví. Reforma dále předpokládá přijetí národního plánu rozvoje zdraví na období 2021–2027, který:
— Definovat rozvojové potřeby pro dosažení flexibilního, účinného a celostně řízeného systému zdravotní péče,
— Uvést opatření pro úspěšnou podporu zdraví a prevenci nemocí,
— Zavést koordinaci poskytovatelů zdravotní péče a transformaci modelů léčby a rehabilitace směrem k aktivnímu řízení procesu péče ve všech fázích a na všech úrovních,
— Definovat integraci zdravotnických služeb a sociální péče a rozvoj integrovaných modelů dlouhodobé péče,
Zavést opatření ke kontrole a zlepšení kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů,
Zlepšit ustanovení o řízení zaměstnanců,
Zavést specifické cíle, které nepřímo přispějí k dosažení strategického cíle stanoveného v národní strategii reforem do roku 2030.
Prodloužení střední délky života prožité ve zdraví se vynásobí:
— Podpora zdravého životního stylu a prevence nemocí, které jsou hlavním problémem veřejného zdraví,
— Zlepšení kvality zdravotní péče zlepšením účinnosti, bezpečnosti, dostupnosti a funkční integrace všech úrovní a částí zdravotní péče,
Zavedení nového modelu péče o klíčové zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární, onkologická a vzácná onemocnění a cukrovka, s cílem prodloužit dobu trvání a zlepšit kvalitu života
Učinit ze systému zdravotní péče žádoucí místo pro zaměstnání prostřednictvím strategického řízení, a zajistit tak optimální počet a rozložení zaměstnanců v systému zdravotní péče;
— Zlepšení modelu financování a řízení systému zdravotní péče.
Reforma bude dokončena do 30. září 2021.
Investice C5.1 R3-I1 – Centrální financování specializací
Cílem tohoto opatření je zajistit, aby všechny zdravotnické služby byly odpovídajícím způsobem přístupné veřejnosti, a to i s ohledem na nedostatek lékařů. Toto opatření spočívá v poskytování specializované odborné přípravy zdravotnickým pracovníkům, lékařům na základní primární úrovni zdravotní péče, jakož i v oblasti veřejného zdraví.
Investice C5.1 R3-I2 – Specializovaná odborná příprava zdravotních sester a techniků v oblasti urgentní medicíny
Cílem tohoto opatření je umožnit zdravotním sestrám a technikům v oblasti urgentní medicíny pracovat nezávisle v oblasti pohotovostních zdravotnických služeb. Toto opatření spočívá v poskytování specializované odborné přípravy pro zdravotní sestry a techniky v oblasti urgentní medicíny.
Reforma C5.1 R4 – Zajištění finanční udržitelnosti systému zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je řešit neudržitelný nárůst nedoplatků, nekonzistentní postupy a zadávání veřejných zakázek na nákladné léčivé přípravky v systému zdravotní péče s cílem dosáhnout finančně udržitelného systému veřejného zdravotnictví zavedením jednotné úrovně přípravy, uzavírání smluv a provádění postupů, které ovlivňují způsoby a možnosti poskytování zdravotní péče. Reforma zahrnuje revizi legislativního rámce sestávajícího ze zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění s těmito prvky:
-Zlepšení organizace urgentní medicíny Ústavu urgentní medicíny a provádění provozních úkolů prostřednictvím stanovených organizačních jednotek;
-Reorganizace veřejné zdravotní služby s cílem zvýšit její účinnost, se zvláštním zaměřením na prevenci a včasnou diagnózu, lepší reakci v mimořádných a zvláštních situacích (pandemie);
-Převod práv na řízení nemocnic ze žup a města Záhřeb na Chorvatskou republiku s cílem dosáhnout účinného a účelného využívání stávajících kapacit a zlepšení dostupnosti a kvality zdravotní péče prostřednictvím reorganizace modelu řízení nemocnic;
-Zkrácení čekacích listin pro jednotlivé lékařské služby, optimalizace a lepší rozdělení dostupných zdrojů zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění s cílem dosáhnout dostupnějších zdravotních služeb pro pojištěnce;
-Posílení ustanovení o finančním řízení při současném zajištění finančního kapitálu za účelem dosažení finanční stability systému veřejného zdraví;
-Legislativní změny k zajištění včasného plnění platebních povinností Chorvatského fondu zdravotního pojištění (HZZO).
Reforma dosáhne těchto cílů:
-Musí být dokončena funkční integrace nejméně osmi nemocnic;
-Alespoň 85 % kategorií nákupů, které představují alespoň 80 % celkových výdajů nemocnic řízených státem, bylo pořízeno prostřednictvím společného zadávacího řízení.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C5.1 R4-I1 – Ústřední příprava parenterálních přípravků v osmi chorvatských nemocnicích
Cílem tohoto opatření je snížit náklady a zajistit nejvyšší úroveň bezpečnosti při používání parenterálních léčivých přípravků, zabránit chybám v medikaci, prodloužit dobu hospitalizace a snížit zátěž pro lékaře a zdravotní sestry na nemocničním oddělení. Toto opatření spočívá v zavedení centrálního systému přípravy parenterálních přípravků v nemocnicích.
Investice C5.1 R4-I2 – Zavedení distribučního systému jednotkové terapie ve 40 chorvatských nemocnicích
Cílem tohoto opatření je přispět ke zvýšení bezpečnosti pacientů, předcházet chybám v medikaci, kontrolovat zásoby léčivých přípravků a posílit prosazování zájmů pacientů s cílem zlepšit celkové výsledky léčby. Toto opatření spočívá v zavedení distribučního systému jednotkové terapie v nemocnicích.
Investice C5.1 R4–I3 – Digitalizace sledování léčivých přípravků prostřednictvím zdravotnických zařízení na sekundární a terciární úrovni zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je digitalizace lékové cesty, aby chorvatský systém zdravotní péče mohl sledovat spotřebu léčivých přípravků. Toto opatření spočívá v poskytnutí funkčního integrovaného IT řešení pro úplné sledování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny až po pacienta.
Investice C5.1 R4-I4 – Vývoj systému monitorování a prevence nedostatku léčivých přípravků v Chorvatsku
Cílem tohoto opatření je zavést cílenou správu údajů o zásobách léčivých přípravků, jejímž cílem je umožnit účinnější získávání léčivých přípravků. Opatření zavede z provozního hlediska přesný systém pro sledování a analýzu obratu některých léčivých přípravků.
Investice C5.1 R4–I5 – Zavedení systému monitorování výsledků léčby pro ambulantní péči se zaměřením na chronické pacienty ve veřejných lékárnách
Cílem tohoto opatření je dosáhnout systematičtějšího plánování, monitorování a hodnocení nákladové efektivnosti investic do farmakoterapie mimonemocničních pacientů. Opatření spočívá ve vytvoření programu monitorování výsledků pacientů ve veřejných lékárnách.
Reforma C5.1 R5 – Elektronické zdravotnictví
Cílem tohoto opatření je zlepšit kapacitu řízení prostřednictvím účinnějšího využívání údajů a podpořit inovativní řešení v oblasti zdraví s cílem zlepšit řízení systémů zdravotní péče. Reforma elektronického zdravotnictví podpoří úsilí o zajištění toho, aby všichni lidé měli přístup k potřebným zdravotnickým službám (včetně prevence, léčby, rehabilitace a paliativní péče) dostatečné kvality. Reforma zahrnuje přijetí vnitrostátního telemedicínského rámce s cílem:
-Rozšíření rozsahu telemedicínských služeb a zajištění interoperability s vnitrostátním zdravotním informačním systémem a vhodnosti pro budoucí přeshraniční výměnu;
-Přenos životně důležitých parametrů pacienta z pohotovostní zdravotní služby (HMS) do společné pohotovostní nemocnice (OHBP) a dálkové ambulantní monitorování.
-Zřízení dohledu nad službou zdravotní péče na dálku a akčního plánu pro zavedení dohledu a rámce pro monitorování provádění na základě dokumentů Situační analýza, vnitrostátní rámec a akční plán předložený v rámci souvisejícího Nástroje pro technickou podporu.
Vnitrostátní systém pro správu informací elektronického zdravotnictví zahrnuje tyto funkce:
-Pravidelné podávání zpráv o zdraví obyvatelstva jako základ pro cílené činnosti v oblasti prevence a zvládání nemocí;
-Budovat vnitrostátní kapacity pro analýzu dat, včetně integrace poskytovatelů zdravotní péče a rozhraní pacientů se stávajícími infrastrukturami a postupy;
-Posílit vnitrostátní kapacity pro zavádění umělé inteligence a vysoce výkonné výpočetní techniky, zvýšit úroveň kybernetické bezpečnosti elektronického zdravotnictví a pokročilých digitálních dovedností zdravotnických pracovníků, jakož i pacientů prostřednictvím pokročilých technologií, zejména umělé inteligence;
-Umožnit rozvoj nových zdravotnických služeb na základě anonymně shromážděných údajů dostupných ve zdravotnickém systému.
Reformu podpoří pět doprovodných investic (C5.1 R5-I1 až I5).
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R5-I1 – Digitální integrace operačních sálů a robotické chirurgie ve společnosti KBC Split
Cílem tohoto opatření je umožnit komplexní léčbu pacientů se zhoubnými onemocněními a začlenit opatření k optimalizaci zdravotní péče. Očekává se, že investice tak zlepší výsledky v oblasti zdraví díky zavedení nového modelu péče o pacienty, zejména nové nejmodernější chirurgické léčby. Investice se zabývá digitalizací operačních sálů a nákupem vybavení pro pokročilou onkologickou léčbu ve společnosti KBC Split.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C5.1 R5-I2 – TELECORDIS
Cílem tohoto opatření je digitalizace kardiologických služeb, které umožní nepřetržité sledování zdravotního stavu pacientů, zejména pacientů s chronickými srdečními onemocněními. Očekává se, že rychlé a dostupné kardiologické diagnostické služby na úrovni primární péče pomohou včas odhalit srdeční zdravotní problémy pacientů, včasnou a vhodnou léčbu a průběžné sledování jejich zdravotního stavu. Kromě toho telemedicínská služba ECG Holter poskytuje pacientům v odlehlých a venkovských oblastech přístup ke specializované péči, čímž výrazně zvyšuje dostupnost specializovaných zdravotnických služeb v místních ambulantních centrech, zlepšuje výkonnost specialistů, zlepšuje výsledky pacientů, snižuje čekací listiny a náklady na poskytování zdravotnických služeb. Investice zahrnují digitalizaci diagnostických procesů a umožňují sdílení údajů s rozptýlenými specializovanými středisky.
Opatření se dokončí do 31. března 2023.
Investice C5.1 R5–I3 – Teletransfuze
Cílem tohoto opatření je digitalizace transfuzní služby a zajištění dostupnosti specialisty na telefonickou transfuzi pro všechna nemocniční zdravotnická zařízení s transfuzními jednotkami, což přispěje k výraznému rozvoji telemedicínské služby prostřednictvím digitálního přenosu lékařských údajů a posílí propojení všech nemocničních zařízení s transfuzními jednotkami.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R5–I4 – Digitalizace a integrace operačních sálů vybavených robotickou chirurgií v Centru klinické nemocnice „KBC Sestre Milosrdnice“
Cílem tohoto opatření je digitalizace operačních sálů a nákup moderního léčebného vybavení pro nové moderní chirurgické zákroky. Digitalizace a integrace operačních sálů změní plánování, dokumentaci, uchovávání a sdílení údajů o pacientech a typech a metodách provozní léčby. Robotická chirurgie zlepší kvalitu chirurgické léčby, zvýší bezpečnost pacientů, dosáhne větší transparentnosti léčby, lepší kontroly nákladů a výsledků v oblasti zdraví, posílí a upevní zdroje základní zdravotnické informační infrastruktury, zavede bezpapírový systém zdravotnických služeb a přispěje k digitální transformaci.
Opatření se dokončí do 31. března 2024.
Investice C5.1 R5–I5 – Digitalizace a vybavení diagnostických jednotek klinické nemocnice „KB Merkur“
Cílem tohoto opatření je digitalizace a vybavení diagnostických jednotek, usnadnění monitorování postupů diagnostického vývoje a poskytování kvalitnějších služeb pacientům. Investice zahrnuje nákup nejmodernějších zařízení.
Opatření se dokončí do 31. března 2023.
U.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
318
|
C5.1 R1
|
M
|
Přijetí rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA)
|
Vstup rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče v platnost
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA) vytvoří rámec pro měření výkonnosti v oblasti zdraví, který stanoví klíčové ukazatele výkonnosti podle definované metodiky hodnocení spojené s procesem propojování opatření s cíli stanovenými ve vnitrostátních strategických dokumentech a reformách, včasností údajů a zlepšením monitorování výsledků v oblasti zdraví.
|
|
319
|
C5.1 R1
|
T
|
Optimalizace času pro diagnostickou léčbu – čekací listiny
|
|
Počet dnů
|
400
|
270
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Čekací doba pro pacienty podstupující diagnostickou léčbu se zkracuje na 270 dnů ze stávajícího časového rámce 400 dnů uvedeného na čekací listině.
|
|
323
|
C5.1 R1–I4
|
M
|
Modernizace zdravotnických služeb v Centru klinické nemocnice KBC Split
|
Zakoupené vybavení pro Klinický ústav diagnostické a intervenční radiologie KBC Split
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Instalace vybavení klinického ústavu pro diagnostickou a intervenční radiologii a Ústavu pro klinickou jadernou medicínu a výstavba a vybavení hybridní endoskopické místnosti v Gastroenterologickém ústavu s cílem umožnit zavedení nových diagnostických a terapeutických postupů v klinickém nemocničním středisku KBC Split. Nainstalovaným zařízením musí být alespoň magnetická rezonance 3T, neurointervenční digitální angio místnost DSA, digitální diaskopický rentgenový přístroj, endoskopická gastroenterologická místnost.
|
|
324
|
C5.1 R1–I5
|
T
|
Budova centrálního operačního bloku s doprovodným obsahem všeobecné nemocnice Varaždin
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Výstavba a vybavení budovy centrálního operačního bloku jednotkami intenzivní péče, centrální sterilizací, diagnostikou RTG, transfuzemi a lékařsko-biochemickými laboratořemi a výstavba spojovacích koridorů ke stávajícím zdravotnickým zařízením.
|
|
325
|
C5.1 R1–I6
|
T
|
Diagnostické zdravotnické prostředky v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Nákup a instalace osmi diagnostických zdravotnických prostředků a digitálního radiologického vybavení pro klinický ústav pro diagnostickou a intervenční radiologii. Plánuje se, že všechna zařízení budou instalována postupně a všechna budou v provozu nejpozději do 30. června 2023.
|
|
326
|
C5.1 R1–I7
|
T
|
Nová zařízení v Centru klinické nemocnice (KBC) Sestre Milosrdnice
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Klinické nemocniční středisko (KBC) Sestre Milosrdnice je vybaveno integrovanými pohotovostními nemocničními přijímacími zařízeními, denními nemocnicemi a jednodenními chirurgickými zařízeními s lékařským, nelékařským vybavením a nábytkem.
|
|
327
|
C5.1 R1–I8
|
T
|
Zdravotnické prostředky pro operativní léčbu a léčbu pacientů s farmakologicky rezistentní epilepsií v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Za účelem dalšího rozvoje Neurologického ústavu klinické nemocnice (KB) v Dubravě bude nejpozději do 30. června 2023 nainstalováno a uvedeno do provozu deset zdravotnických prostředků. Investice zahrnuje pořízení zařízení, jako jsou zařízení SEEG 256 pro záznam kanálů, digitální zařízení EMNG a zařízení EP 12 pro zobrazování kanálů. Zařízení pro termokoagulaci s rádiovou frekvencí (RF) a přizpůsobení odpovídající prostorové kapacity.
|
|
328
|
C5.1 R1–I9
|
M
|
Projekt rozvoje Centra klinické nemocnice (KBC) v Záhřebu
|
Zakoupené vybavení pro Centrum klinické nemocnice (KBC) v Záhřebu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nákup nového lékařského a nelékařského vybavení pro Centrum klinické nemocnice (KBC) v Záhřebu. .
|
|
329
|
C5.1 R2
|
M
|
Zlepšení a harmonizace kvality zdravotní péče vypracováním klinických elektronických pokynů
|
Klinické pokyny vypracované Ministerstvem zdravotnictví (MIZ) a začleněné do elektronických pokynů v chorvatském systému zdravotní péče.
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Ministerstvo zdravotnictví vypracuje klinické pokyny a elektronické pokyny harmonizující kvalitu zdravotní péče a začlení je do chorvatského systému zdravotní péče.
|
|
331
|
C5.1 R2-I1
|
T
|
Zlepšení kvality onkologické radioterapie
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Šest nemocnic musí být vybaveno zdravotnickými prostředky pro prevenci, diagnostiku a léčbu rakoviny. Investice zahrnuje výstavbu osmi zásobníků pro lineární urychlovače umisťování, 17 lineárních urychlovačů VMAT, čtyři lineární urychlovače SBRT, čtyři brachyterapii HDR, devět CT simulátorů, síťové zařízení pro radioterapii, dozimetrické zařízení, fixační zařízení.
|
|
332
|
C5.1 R2-I2
|
T
|
Jednotná IT platforma pro sledování onkologických pacientů
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Jednotná platforma IT umožňuje shromažďování údajů o zdravotním stavu, plánování organizačních a strukturálních změn a identifikaci rizik. Všechny onkologické instituce v Chorvatsku jsou zahrnuty do národní onkologické sítě.
|
|
333
|
C5.1 R3
|
M
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027 jako zastřešující akt odvětvového plánování stanoví konkrétní cíle, opatření, projekty a činnosti, které mají být prováděny pod záštitou ministerstva zdravotnictví, přičemž hlavním cílem je zlepšit systém zdravotní péče a výsledky v oblasti zdraví. Národní plán rozvoje zdraví musí být v souladu s programem reforem chorvatské vlády a s hlavními směry politiky soudržnosti Evropské komise na období 2021–2027. Národní plán rozvoje zdraví vymezí střednědobé rozvojové potřeby tím, že:
— Definování rozvojových potřeb pro dosažení flexibilního, účinného a celostně řízeného systému zdravotní péče,
— Stanovení opatření pro úspěšnou podporu zdraví a prevenci nemocí,
—Zavedení koordinace poskytovatelů zdravotní péče a transformace modelů léčby a rehabilitace směrem k aktivnímu řízení procesů péče ve všech fázích a na všech úrovních,
—Definování integrace zdravotnických služeb a sociální péče a rozvoj integrovaných modelů dlouhodobé péče,
—Zavedení opatření ke kontrole a zlepšení kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů,
—Zlepšení ustanovení o řízení zaměstnanců.
—Zavedení specifických cílů, které nepřímo přispívají k dosažení strategického cíle stanoveného v národní strategii reforem do roku 2030. Prodloužení střední délky života prožité ve zdraví se vynásobí:
—Podpora zdravého životního stylu a prevence nemocí, které jsou hlavním problémem veřejného zdraví,
—Zlepšení kvality zdravotní péče zlepšením účinnosti, bezpečnosti, dostupnosti a funkční integrace všech úrovní a částí zdravotní péče,
Zavedení nového modelu péče o klíčové zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární, onkologická a vzácná onemocnění a cukrovka, s cílem prodloužit dobu trvání a zlepšit kvalitu života
Učinit ze systému zdravotní péče žádoucí místo pro zaměstnání prostřednictvím strategického řízení, a zajistit tak optimální počet a rozložení zaměstnanců v systému zdravotní péče;
— Zlepšení modelu financování a řízení systému zdravotní péče.
Za účelem dosažení specifických cílů se vymezí opatření a akce, které mají být provedeny. Pro každé opatření se stanoví ukazatele výsledků pro každý ze specifických cílů a ukazatele výsledků. Národní plán rozvoje zdraví zahrnuje výsledky mapování potřeb zdravotní a sociální péče v oblasti dlouhodobé péče. Samotný dokument využívá vstupy z jiných vnitrostátních aktů a programů (Národní strategický rámec pro boj proti rakovině do roku 2030, Národní plán rozvoje klinických nemocnic, klinických nemocnic, klinik a všeobecných nemocnic v Chorvatsku, Národní onkologická onemocnění, diabet, vzácná onemocnění) a doporučení pro Chorvatsko na roky 2019 a 2020.
|
|
399
|
C5.1 R3-I1
|
M
|
Vytvoření centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy
|
Přijetí rozhodnutí vládou
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Institucionalizace finanční podpory lékařských specializací se provede vytvořením centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy, který se zaměří především na řešení nedostatků v konkrétních lékařských specializacích, mimo jiné v primární zdravotní péči a veřejném zdraví. Přidělení finančních zdrojů pro tento účel je určeno výhradně k uspokojení potřeb sítě služeb veřejného zdraví.
Tento systém musí být vytvořen tak, aby zaručoval zpětné získávání finančních prostředků z neúplných programů specializované lékařské odborné přípravy a směroval je k předem stanoveným cílům centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy, se zvláštním zaměřením na nápravu nedostatku nedostatkových zdravotnických specialistů.
|
|
334
|
C5.1 R3-I1
|
T
|
Specializovaná lékařská odborná příprava na základní úrovni zdravotní péče
|
|
Číslo
|
0
|
467
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Budou uzavřeny smlouvy o přidělení nevratného financování na specializovanou lékařskou odbornou přípravu zahrnující nejméně 467 zdravotnických pracovníků, včetně lékařů specializujících se na primární zdravotní péči, urgentní medicínu a veřejné zdraví.
|
|
335
|
C5.1 R3-I2
|
T
|
Odborná příprava zdravotních sester a ošetřovatelů v oblasti urgentní medicíny
|
|
Číslo
|
0
|
375
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Celkem 375 bakalářů ošetřovatelů/lékařských techniků absolvuje roční specializovanou odbornou přípravu v oblasti urgentního lékařství.
|
|
336
|
C5.1 R4
|
M
|
Změna zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění
|
Vstup v platnost zákonů, kterými se mění zákon o zdravotní péči a zákon o povinném zdravotním pojištění
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Změny zákona o zdravotní péči umožní, aby nové rozhodnutí o společném zadávání veřejných zakázek bylo závazné i pro zdravotnická zařízení, jejichž účast byla dosud dobrovolná, a následně zvýší počet zúčastněných stran, na něž se společné zadávání veřejných zakázek vztahuje.
Jednotný úřad pro urgentní medicínu zlepšuje organizaci činností v oblasti urgentního lékařství a prostřednictvím určitých organizačních jednotek vykonává operativní úkoly na celém území Chorvatské republiky,
—Reorganizace veřejné zdravotní služby přispěje ke zvýšení účinnosti a posílení systému veřejného zdraví se zvláštním zaměřením na prevenci a včasnou diagnózu, lepší reakci v mimořádných a zvláštních situacích (pandemie);
Převod práv na správu nemocnic, které v současné době spravují okresy a město Záhřeb, na Chorvatskou republiku s cílem dosáhnout racionálního a kvalitního využívání stávajících kapacit, zlepšit dostupnost a kvalitu zdravotní péče reorganizací modelu řízení nemocnic.
Změny zákona o povinném zdravotním pojištění stanoví jasná a transparentní kritéria pro stanovení programu opatření zdravotní péče v rámci povinného zdravotního pojištění, subjekty, které stanoví a přijmou program opatření a rozsah zdravotní péče, která má být kryta povinným zdravotním pojištěním, a soulad s jinými právními předpisy. Cílem zákona je:
—Zlepšení dostupnosti a včasnosti zdravotní péče pro pojištěné osoby, když ji potřebují,
Omezení čekacích listin pro jednotlivé lékařské služby, optimalizace a v této souvislosti lepší rozdělení dostupných zdrojů zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění
—Poskytovat finanční prostředky za účelem dosažení finanční stability, její udržitelnosti a v této souvislosti zlepšení situace pojištěnců při výkonu zákonného zdravotního pojištění,
—Vložit ustanovení zvýhodňující zadavatele HZZO jako poskytovatele zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění, pokud jde o úhradu závazků HZZO vůči nim ve lhůtách stanovených zákonem, aby bylo pojištěným osobám zaručeno právo na zdravotní péči.
|
|
337
|
C5.1 R4
|
T
|
Funkční integrace nemocnic
|
|
Číslo
|
12
|
20
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Musí být dokončena funkční integrace nejméně osmi nemocnic s cílem racionalizovat nemocniční systém omezením/přerozdělením činností a snížením akutní stacionární kapacity, posílením každodenních nemocnic jako nákladově efektivnější léčby.
|
|
338
|
C5.1 R4
|
T
|
Společné zadávací řízení pro zdravotnická zařízení
|
|
% (v procentech)
|
0
|
85
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Nejméně 85 % kategorií nákupů, které představují alespoň 80 % celkových výdajů nemocnic řízených státem, se zadává prostřednictvím společného zadávacího řízení. K dosažení tohoto cíle Ministerstvo zdravotnictví (MIZ) na základě změny rozhodnutí o povinném společném provádění zvláštního zadávacího řízení pro zdravotnická zařízení: i) rozhodnout o provedení společného zadávacího řízení;
uzavírat dohody se zúčastněnými stranami v oblasti společného zadávání veřejných zakázek; III) zřizuje odborné skupiny za účelem vypracování technických specifikací pro dotčené kategorie; a iv) provádět kategorie veřejných zakázek uvedené v rozhodnutí o povinném společném provádění zvláštního zadávacího řízení pro zdravotnická zařízení – po vstupu technických specifikací v platnost. Společné zadávací řízení se provádí v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a rámcovými dohodami/uzavíráním smluv.
|
|
339
|
C5.1 R4-I1
|
T
|
Centrální řízení parenterálních přípravků v 8 nemocnicích
|
|
% (v procentech)
|
0
|
75
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Nejméně 75 % parenterálních přípravků v osmi chorvatských nemocnicích se provádí prostřednictvím centrální přípravy léčivých přípravků.
|
|
340
|
C5.1 R4-I2
|
T
|
Systém jednotkové terapie pevných forem léčivých přípravků ve 40 chorvatských nemocnicích
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Instalovaný systém jednotkové terapie ve 40 chorvatských nemocnicích.
|
|
341
|
C5.1 R4-I3
|
T
|
Sledování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny až po pacienta
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 30 nemocnic musí mít funkční integrované IT řešení pro monitorování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny po pacienta.
|
|
342
|
C5.1 R4-I4
|
T
|
Systém pro sledování nedostatku léčivých přípravků na základě technologie „blockchain“
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Bude vyvinuto softwarové řešení pro sledování nedostatku léčivých přípravků v Chorvatsku a vyvinut integrovaný model pro předvídání nedostatku léčivých přípravků a předcházení tomuto nedostatku. Léčivé přípravky jsou sledovány prostřednictvím softwarového řešení blockchain.
|
|
343
|
C5.1 R5-I5
|
T
|
Diagnostické jednotky Centrum klinické nemocnice (KBC) Merkur
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
V zájmu zlepšení kvality služby, zvýšení počtu léčebných postupů pro pacienty, urychlení a zvýšení dostupnosti a kvality zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů musí být zařízení instalováno pro nejméně 4 diagnostické jednotky v Centru klinické nemocnice (KBC) Merkur. Instalované zařízení se skládá z:
Přístroje pro transthoraci a transesogastrickou echokardiografii,
—Tři monitory pro účely koronárních jednotek,
Systém pro telemetrii pacientů v otevřeném oddělení,
—Silnější výkon ultrazvuku,
—Ultrazvuk s nižším výkonem,
—Magnetická rezonance MR 3T,
—Mamografický skener,
Počítačová tomografie s více plátky (MSCT),
—Ultrazvuku,
—Ultrazvukem s vypouklou sondou 3D/4D, vaginální sondou 3D/4D, vaginální sondou 2D a vypouklou sondou 2D a tiskárnou,
—Ultrazvukový doppler s vysokou třídou barvy.
|
|
344
|
C5.1 R4-I5
|
T
|
Sledování výsledků léčby nenemocničních chronických pacientů ve veřejných lékárnách
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Projekt zahrnuje sledování pacientů a vytváření strukturovaných údajů, které budou zpřístupněny prostřednictvím Centrálního zdravotního informačního systému Chorvatské republiky (CEZIH).
|
|
346
|
C5.1 R5
|
M
|
Zlepšení a rozšíření telemedicínských služeb
|
Vstup v platnost vnitrostátního telemedicínského rámce rozšiřujícího rozsah telemedicínských služeb
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Reforma zavede ustanovení pro vytvoření funkčního vnitrostátního telemedicínského rámce pro přenos životně důležitých parametrů pacienta z pohotovostní zdravotní služby (HMS) do společné pohotovostní nemocniční služby (OHBP) a dálkové monitorování ambulantní pohotovostní zdravotní služby (HMS). Projekt zajistí: i). Situační analýza; vnitrostátní rámec pro zřízení dálkového dohledu nad pohotovostní zdravotní službou a iii) akční plán pro zavedení dohledu a rámec pro monitorování provádění.
Vzhledem k omezeným zdrojům a době trvání technické pomoci je teleradiologická složka pouze úvodní složkou na úrovni mapování osvědčených postupů.
|
|
347
|
C5.1 R5-I1
|
T
|
Nainstalovaný a funkční digitalizovaný integrovaný provozní sál (Firule a Križine) a robotický systém v areálu Firule
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Projekt zahrnuje digitalizaci a integraci čtyř operačních divadel ve Firule a Križine, jakož i robotický systém v areálu Firule. Digitální transformace, integrace a robotická chirurgie změní způsob léčby zlepšením kvality chirurgické léčby, zlepšením bezpečnosti pacientů, dosažením větší transparentnosti léčby, lepší kontrolou nákladů a výsledků v oblasti zdraví, posílením a konsolidací zdrojů klíčové zdravotnické informační infrastruktury a modernizací bezpapírových zdravotnických služeb.
|
|
348
|
C5.1 R5-I2
|
T
|
Telekardiologické služby
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Cílem projektu TeleCordis je instalace lékařského a počítačového vybavení nezbytného k provádění služeb v oblasti elektrokardiogramů (ECG), tlakových holterů a 12 kanálových elektrokardiogramů (ECG) v odlehlých a venkovských oblastech, které nejsou dostatečně pokryty těmito službami, jako je skutečnost, že nemají k dispozici specialistu na kardiologii. Vybavení musí být zakoupeno (balíček na jedno středisko) a umístěno nejméně ve 40 centrech telemedicínského přístupu. Program je propojen s telemedicínskými specializovanými středisky a poskytuje telekardiologickou službu.
|
|
349
|
C5.1 R5-I3
|
T
|
Teletransfuzní služby
|
|
Číslo
|
0
|
35
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Projekt Teletransfusion podpoří stávající infrastrukturu procesu digitální léčby, pokud využívá údaje o pacientech získané z elektronických předpisů a eDossier potřebných k zahájení léčby v sekundárním nebo terciárním zdravotnickém zařízení.
Projekt propojí nemocniční transfuzní střediska na území Chorvatska (alespoň 35 nemocničních transfuzních středisek) a tuto službu zpřístupní 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Vybavení je zakoupeno (balíček na jedno středisko) a umístěno ve střediscích pro přístup k telemedicíně, program je propojen se specializovanými centry pro telemedicínu a poskytuje službu teletransfuze.
|
|
350
|
C5.1 R5-I4
|
T
|
Operační sály Centrum klinické nemocnice (KBC) Sestre milosrdnice vybavené robotickou chirurgií
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Alespoň čtyři nově vybavené operační místnosti s nejmodernější robotickou technologií,
Musí být možné tyto funkce: získání všech údajů o pacientovi v reálném čase na obrazovce monitoru v operační místnosti samotné během operace. Kromě toho musí být možné mít během operace na obrazovce monitoru k dispozici veškerý zobrazovací materiál pacienta, který přispívá k bezpečnějším a účinnějším postupům. Integrace rovněž umožní použití jiných diagnostických a terapeutických prostředků ve stejném operačním sále, které musí být rovněž integrovány do integrovaného systému operační místnosti.
|
U.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C5.1 R1–I1 – Zavedení mobilních lékáren do primární péče
Cílem této investice je zásobovat léky v oblastech, které nemají lékárny. Opatření spočívá v nákupu pojízdných lékáren.
Investice C5.1 R1–I2 – Mobilní jednotky ambulantní péče
Cílem tohoto opatření je zřídit mobilní systém primární ambulantní péče ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech. Opatření spočívá ve zřízení systému mobilních klinik.
Investice C5.1 R1–I3 – Výstavba a vybavení klinických izolačních jednotek (3, 4 a 1/5 budov) Klinika infekčních onemocnění „Dr. Fran Mihaljević“
Cílem tohoto opatření je dosáhnout léčby infekčních onemocnění pomocí moderních a inovativních technologií zaměřených na zkrácení doby léčby, snížení nákladů a poskytování vysoce kvalitní péče pacientům. Toto opatření spočívá ve výstavbě budov a výměně vybavení pro kliniku pro infekční onemocnění Dr. Fran Mihaljević.
U.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
320
|
C5.1 R1–I1
|
T
|
Přístup k lékárenské péči a lékům
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Získá se nejméně šest pojízdných lékáren pro obytné přívěsy a nejméně dvě lodní lékárny.
|
|
321
|
C5.1 R1–I2
|
T
|
Poskytování mobilní ambulantní primární zdravotní péče
|
|
Číslo
|
0
|
33
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Zřídí se systém mobilních klinik s 33 ambulantními vozidly primární péče v okresech pokrývajících venkovské, odlehlé a ostrovní oblasti na základě mapování zaměřeného na 80 % pokrytí venkovských, odlehlých a ostrovních oblastí mobilními službami primární ambulantní péče.
Kromě toho se stanoví model uzavírání smluv k zajištění dlouhodobé finanční udržitelnosti služby.
Ministerstvo zdravotnictví zajišťuje odbornou přípravu za účelem zvýšení kapacity mobilních týmů při poskytování ambulantní primární zdravotní péče.
|
|
322
|
C5.1 R1–I3
|
T
|
Nová budova v komplexu kliniky infekčních onemocnění Dr. Fran Mihaljević
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Projekt spočívá v demolici stávajících budov (3, 4 a 1/5) a ve výstavbě nové budovy jako součásti komplexu. Projekt zahrnuje výměnu vybavení pro kliniku infekčních nemocí „Dr. Fran Mihaljević.
|
V. INICIATIVA 6.1: RENOVACE BUDOV
Současný fond budov v Chorvatsku je poměrně starý a míra energetické renovace budov v období 2014–2020 činila pouze 0,7 % ročně. Staré a neefektivní budovy jsou odpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí CO2 a až 30 % budov spadá do kategorie energeticky nejnáročnějších budov. Většina energeticky nejnáročnějších budov nesplňuje minimální požadavky na ochranu před zemětřesením, požární ochranu nebo ochranu zdraví, a proto vyžaduje komplexní renovaci. Kromě toho v březnu a prosinci 2020 zasáhly Chorvatsko dvě série zemětřesení, která způsobila značné materiální škody v Záhřebu, Záhřebské župě, Krapinsko-zagorské župě, Sisacko-moslavinské župě a Karlovacké župě. Podle rychlého posouzení potřeb v oblasti škod (vláda Chorvatské republiky, 2020) byly celkové potřeby rekonstrukce a obnovy v župách Záhřeb, Záhřeb a Krapina-Zagorje z březnového zemětřesení odhadnuty na přibližně 17 469 000 000 EUR. Posouzení škod způsobených prosincovým zemětřesením se stále vyhodnocuje.
Tato iniciativa v chorvatském plánu pro oživení a odolnost se týká investic a reforem zaměřených na podporu komplexní renovace budov, včetně energetické renovace, strukturálního posílení a renovace po zemětřesení. Renovace se vztahuje na vícebytové a veřejné budovy, včetně zdravotnických a vzdělávacích zařízení, jakož i na budovy se statusem kulturního statku.
Iniciativa zahrnuje reformy, které podpoří proces renovace a dekarbonizace budov a zároveň budou řešit překážky na stavebním trhu a sociální otázky: i) reforma zaměřená na dekarbonizaci budov, ii) reforma zaměřená na zvýšení počtu pracovníků a odborníků v oblasti energetické účinnosti a rekonstrukce po zemětřesení, iii) reforma zaměřená na snížení administrativní zátěže žadatelů v procesu renovace, iv) reforma zaměřená na zvýšení znalostí o seismických činnostech, v) reforma zaměřená na podporu a rozvoj zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostor a vi) reforma zaměřená na rozvoj systematického hospodaření s energií a testování nového modelu financování energetické účinnosti.
Investice a reformy přispějí k doporučením určeným Chorvatsku v posledních dvou letech, k potřebě „zaměřit investiční politiku na [...] energetickou účinnost [...] a environmentální infrastrukturu“ (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2019) a „zaměřit investice na ekologickou a [...] transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu [...]“ (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2020).
V.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C6.1 R1 – Dekarbonizace budov
Reforma přispěje k iniciativě „renovační vlna“ stávajících budov a k transformaci stávajícího fondu budov na vysoce energeticky účinný a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050.
Reforma zahrnuje přijetí programů renovací ke zvýšení energetické účinnosti na období 2021–2030 pro vícebytové budovy, veřejné budovy a zvláštní kategorii budov se statusem kulturního statku, jakož i přijetí programu snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu na období 2021–2025. Tyto programy podporují důkladnou renovaci budov, přičemž zvláštní pozornost věnují zajištění zdravých podmínek vnitřního prostředí, požární bezpečnosti a řešení rizik spojených se zvýšenou seismickou aktivitou, jakož i snižování energetické chudoby.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Investice C6.1 R1–I1 – Energetická renovace budov
Cílem opatření je snížit spotřebu energie na vytápění a zvýšit úspory primární energie v budovách s více bytovými jednotkami a budovách veřejného sektoru. Toto opatření spočívá v energetické renovaci veřejných a vícebytových budov.
Investice C6.1 R1–I3 – Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
Cílem opatření je renovovat budovy se statusem kulturního statku s cílem snížit spotřebu energie. Toto opatření spočívá v renovaci dvou kategorií budov: individuálně chráněné kulturní statky a budovy nacházející se v rámci chráněných kulturních a historických subjektů.
Reforma C6.1 R2 – Rozvoj rámce pro zajištění odpovídajících dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy potřebnými pro obnovu po zemětřesení
Cílem opatření je řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví poskytováním vzdělávacích programů. Toto opatření spočívá ve zveřejnění národního plánu rozvoje zelených dovedností, poskytování vzdělávacích programů pro dospělé v oblasti energetické renovace a nového modulu magisterského programu v oblasti renovace a energetické účinnosti.
Reforma C6.1 R3 – Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovace
Cílem opatření je poskytnout občanům služby ke snížení administrativní zátěže v procesu energetické renovace a renovace po zemětřesení. Toto opatření spočívá v rozvoji služeb jednotného kontaktního místa a posílení odborných schopností zaměstnanců veřejné správy.
Reforma C6.1 R4 – Modernizace a integrace seismických údajů pro proces renovace a plánování budoucí výstavby a monitorování veřejné infrastruktury
Cílem opatření je zlepšit odolnost vůči rizikům v oblasti územního plánování a stavebnictví posílením shromažďování a zpracování seismických údajů. Toto opatření spočívá v posílení kapacit potřebných ke shromažďování a uplatňování seismických dat pro územní plánování a bezpečnější stavební postupy.
Investice C6.1 R4-I1 – Rozvoj seismologické datové sítě
Cílem opatření je posílit kapacity pro seismické monitorování a analýzu. Toto opatření spočívá v pořízení seismického vybavení a odborné přípravě odborníků na jeho provoz a zpracování údajů.
Reforma C6.1 R5 – Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostoru
Cílem opatření je vytvořit rámec pro zelenou obnovu měst, který podporuje udržitelný rozvoj. Toto opatření spočívá v přijetí programů oběhového řízení prostor a budov a městské zelené infrastruktury, přijetí strategií zelené obnovy měst a realizaci pilotního projektu.
Reforma C6.1 R6 – Pilotní projekt pro zavedení a provádění systematického řízení energetiky a rozvoj nového modelu financování
Cílem opatření je vyvinout a otestovat model pro monitorování spotřeby energie ve vícebytových budovách. Toto opatření spočívá v provádění pilotního projektu týkajícího se zavedení automatického sběru údajů pro monitorování spotřeby energie a vody ve vícebytových budovách.
V.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
351
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí vnitrostátních programů energetické renovace i) vícebytových budov, ii) budov, které mají status kulturního statku (jak na období 2021–2030), a iii) snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu (na období 2021–2025)
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Zveřejnění programů na podporu hloubkové renovace budov, vysoce účinných alternativních systémů, které věnují zvláštní pozornost zajištění zdravých podmínek vnitřního prostředí, požární bezpečnosti a rizikům spojeným se zvýšenou seismickou aktivitou. Zavádí se zvláštní kategorie energetické renovace budov se statusem kulturního statku, která dosud nebyla zahrnuta do programů energetické renovace pro spolufinancování EU v Chorvatsku.
Zveřejnění programu snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu na období 2021–2025, který zahrnuje komplexní renovaci budov v oblastech s asistovanou a zvláštní státní péčí, budování kapacit ke zmírnění energetické chudoby, snížení spotřeby energie u konečného uživatele a následně snížení emisí CO2 z domácností trpících energetickou chudobou nebo zranitelných domácností.
|
|
352
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Zveřejnění programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030, který zahrnuje komplexní renovaci budov veřejného sektoru, včetně opatření v oblasti energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů, při současném snížení tepelných potřeb a spotřeby energie veřejných budov a zvýšení využívání obnovitelných zdrojů energie a následného snížení emisí CO2.
|
|
353
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci veřejných a vícebytových budov
|
|
EUR
|
0
|
66 361 404
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Podepsané smlouvy poskytující 66 361 404 EUR na energetickou renovaci budov. Všechny smlouvy uvádějící příslušný požadavek na energetickou účinnost spočívající v minimálním snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (očekává se, že budova bude mít status kulturního statku), což přinese 30 % úspory primární energie ve srovnání se stavem před renovací a bude respektovat zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v článku 17 nařízení (EU) 2020/852 o zřízení rámce pro usnadnění udržitelných investic.
|
|
354
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
241 850
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace alespoň 241 850 m² vícebytových budov, čímž se dosáhne minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“. Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
355
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
Číslo
(m²)
|
0
|
372 219
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 372 219 m² veřejných budov, čímž se dosáhne minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
358
|
C6.1. R1–I3
|
T
|
Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
|
|
Počet (m²)
|
0
|
31 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 31 000 m² budov se statusem kulturního statku, čímž se dosáhne 30 % úspor primární energie na úrovni cíle, přičemž minimální požadavek je 20 % pro každou budovu ve srovnání se stavem před renovací.
Renovace těchto budov je financována ve výši 100 % a je v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
359
|
C6.1. R2
|
M
|
Zveřejnění národního plánu rozvoje dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy souvisejícími s energetickou účinností a obnovou po zemětřesení
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Zveřejnění národního plánu rozvoje dovedností, který zlepší dovednosti zelených pracovních míst v souvislosti s energetickou renovací, renovací po zemětřesení, zelenou infrastrukturou, uplatňováním řešení inspirovaných přírodou a oběhovým řízením prostoru a budov, a to na základě přezkumu stávajících programů a přípravy a přizpůsobení vzdělávacích programů definovaných reformou.
|
|
360
|
C6.1. R2
|
M
|
Osvědčení o odborné přípravě
|
Seznam vydaných potvrzení vydaných vzdělávací institucí
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Doklad o dokončení programů vzdělávání dospělých po zemětřesení a/nebo energetické renovace 500 účastníky předloží vzdělávací instituce.
|
|
401
|
C6.1. R2
|
M
|
Zápis do nového nabízeného modulu magisterského programu
|
Byla zveřejněna výzva k podávání žádostí o přijetí do nového modulu magisterského programu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejní se výzva k podávání žádostí o přijetí do nového modulu magisterského programu týkajícího se renovací a energetické účinnosti.
|
|
362
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění fyzického jednotného kontaktního místa pro energetickou renovaci a seismické posílení
|
Provozuschopné jednotné kontaktní místo
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
V oblasti postižené zemětřesením bude vytvořeno a zprovozněno fyzické jednotné kontaktní místo, aby se snížila administrativní zátěž občanů. Investice zahrnují přizpůsobení a modernizaci fyzické infrastruktury v místě, kde bude zřízeno jednotné kontaktní místo, investice do služeb vývoje a údržby online systému, investice do funkčnosti online systému, odbornou přípravu zaměstnanců, odbornou přípravu zúčastněných veřejných orgánů a propagační činnosti.
|
|
363
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění jednotného kontaktního místa on-line pro energetickou renovaci a seismické posílení
|
Provozuschopné jednotné kontaktní místo on-line
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Zprovoznění on-line systému jednotného kontaktního místa sdružujícího všechny informace nezbytné pro energetickou renovaci a rekonstrukci po zemětřesení.
Jednotné kontaktní místo bude zavedeno ve dvou fázích: i) záchranné služby nezbytné pro naléhavou strukturální renovaci a nezbytnou nápravu škod s cílem zajistit úroveň bezpečnosti pro občany a zařízení; II) propojení všech ostatních služeb a informací potřebných pro komplexní a energetickou renovaci se službami a informacemi zahrnutými do koncepce „obnova k lepšímu“.
|
|
364
|
C6.1. R3
|
T
|
Dokončená odborná příprava zaměstnanců veřejné správy pro poskytování služeb jednotného kontaktního místa
|
|
Číslo
|
0
|
80
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 80 státních zaměstnanců vyškolených k poskytování služeb kombinujících energetickou účinnost a rekonstrukci po zemětřesení.
|
|
365
|
C6.1. R4
|
M
|
Integrace seismických dat
|
Seismická data začleněná do odborných základen pro územní plány územních samosprávných celků
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Seismické údaje se začlení do systému územního plánování a použijí se v deseti pilotních databázích pro územní plány místní správy.
|
|
366
|
C6.1. R4-I1
|
T
|
Pořizované jednotky seismického vybavení
|
|
Číslo
|
0
|
300
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2022
|
Investice posílí organizační a infrastrukturní kapacitu seismologického průzkumu Chorvatské republiky nákupem nejméně 300 jednotek vybavení s cílem zvýšit kvalitu shromažďování, zpracování a používání seismických údajů potřebných pro proces renovace budov, plánování rozvoje nových zařízení a monitorování veřejné infrastruktury, jakož i posílit odolnost Chorvatska vůči zemětřesením a souvisejícím rizikům.
|
|
367
|
C6.1. R4-I1
|
M
|
Odborná příprava zaměstnanců v oblasti seismologického průzkumu
|
Poskytnutá odborná příprava
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Pro zaměstnance Seismologického průzkumu Chorvatské republiky bude zajištěna odborná příprava v oblasti provozu zařízení a zpracování údajů.
|
|
368
|
C6.1. R5
|
M
|
Přijetí programu oběhového řízení vesmíru a rozvoje budov na období 2021–2030 a programu rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2021
|
Program oběhového řízení vesmíru a rozvoje budov na období 2021–2030, který má být přijat vládou, stanoví cíle a opatření pro oběhové řízení vesmíru a budov, které mimo jiné podporují opatření v oblasti oběhovosti při plánování nových budov, opětovné využívání opuštěných budov a prodloužení životnosti stávajících prostor a budov, zvyšování energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů v budovách a využívání obnovitelných zdrojů energie, opětovné využívání stavebních výrobků a materiálů za účelem účinného využívání prostorových zdrojů a snižování vzniku stavebního odpadu v souladu s aktualizovaným plánem pro nakládání s odpady, jako základ pro rozvoj strategií zelené obnovy měst;
Program rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030, který má přijmout vláda, vypracuje cíle a opatření, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a snižování dopadů tepelných ostrovů, snižování emisí skleníkových plynů, zlepšování kvality života a bydlení ve městech, zlepšování lidského zdraví, zlepšování kvality městských oblastí přeměnou nedostatečně využívané a opuštěné půdy, podpoře zelených investic, podpoře obnovy a ochrany druhů a stanovišť podle směrnic o druzích a stanovištích v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a vytváření nových pracovních míst a dosahování úspor energie, které budou základem pro rozvoj strategií zelené obnovy měst.
|
|
369
|
C6.1. R5
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Přijetí nejméně deseti strategií zelené obnovy měst s cílem poskytnout základ pro rozvoj udržitelného prostoru se zaměřením na rozvoj zelené městské infrastruktury a integraci řešení inspirovaných přírodou, integraci modelů oběhového řízení prostoru a budov, posílení odolnosti vůči rizikům a změně klimatu a podporu celkového udržitelného rozvoje.
|
|
370
|
C6.1. R5
|
T
|
Dokončení pilotního projektu určeného prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být dokončen alespoň jeden pilotní projekt určený prostřednictvím strategií zelené obnovy měst.
|
|
371
|
C6.1. R6
|
M
|
Úspěšně dokončený pilotní projekt systematického hospodaření s energií s cílem otestovat nový model financování renovací za účelem zvýšení energetické účinnosti
|
Zveřejnění dokončeného pilotního projektu na oficiálních internetových stránkách ministerstva územního plánování, stavebnictví a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
V návaznosti na veřejnou výzvu provede Ministerstvo územního plánování, výstavby a státního majetku ve spolupráci s chorvatskou vládní agenturou pro nemovitosti pilotní projekt zahrnující všechna odvětví spotřeby energie a vody v pilotním územním samosprávném celku zřízením automatického sběru údajů o spotřebě energie a vody ve vícebytových budovách ve vybrané pilotní oblasti.
Cílem pilotního projektu je dosáhnout úspor energie a vody zavedením a prováděním systematického hospodaření s energií a umožnit testování možností provádění nového modelu financování energetické renovace vícebytových budov, včetně analýzy nákladů a přínosů jeho uplatňování na vnitrostátní úrovni.
Na základě pilotního projektu budou vypracovány pokyny pro uplatňování modelu řízení spotřeby energie u vícebytových budov na vnitrostátní úrovni.
|
V.3.
Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C6.1 R7 – Oběhové využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku: pilotní projekt zkoumající možnosti výměny a obchodu
Cílem opatření je prozkoumat možnosti oběhového využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku. Toto opatření spočívá v provádění pilotních projektů a přijetí vnitrostátních pokynů pro oběhové využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku.
Investice C6.1 R1 – I4 Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
Cílem tohoto opatření je zvýšit ambice stávajícího opatření C6.1 R1–I3 Energetická renovace budov se statusem kulturního statku. Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku budou vypracovány a zveřejněny na oficiálních internetových stránkách Ministerstva kultury a sdělovacích prostředků. Pokyny obsahují doporučení týkající se opatření v oblasti energetické renovace, technických řešení a moderních materiálů a objasňují postupy pro přípravu dokumentace a získání nezbytných povolení.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2023.
V.4.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
402
|
C6.1. R7
|
M
|
Podepsané dohody o provádění pilotních projektů
|
Podepsané dohody o provádění pilotních projektů
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Dohody o provádění pilotních projektů se podepisují s místními samosprávnými celky.
|
|
403
|
C6.1. R7
|
T
|
Pilotní projekty dokončeny
|
Dokončení pilotních projektů s místy vybavené a provozní infrastruktury.
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Pilotní projekty budou dokončeny ve dvou vybraných územních samosprávných celcích se zaměřením na opětovné využití stavebního odpadu z budov kulturního dědictví.
Dvě zařízení pro nakládání se stavebním odpadem musí být vybavena a uvedena do provozu.
Projekty se provádějí v souladu se zásadami zásady „významně nepoškozovat“.
V případě pořízení vozidla se podpora poskytuje výhradně pro vozidla s nulovými emisemi a/nebo plug-in hybridní vozidla s emisemi nižšími než 50 g CO2/km nebo vozidla zvláštního určení založená na nejlepších dostupných technologiích v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek.
Pro oba územní samosprávné celky se vypracuje soupis vybraných budov se statusem kulturního statku.
|
|
404
|
C6.1. R7
|
M
|
Vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
Byly zveřejněny vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejní se pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku. Zřídí se digitální platforma pro soupis budov se statusem kulturního statku.
|
|
405
|
C6.1. R1 – I4
|
M
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva kultury a sdělovacích prostředků
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku budou vypracovány a zveřejněny na oficiálních internetových stránkách Ministerstva kultury a sdělovacích prostředků. Pokyny obsahují doporučení týkající se opatření v oblasti energetické renovace, technických řešení a moderních materiálů a objasňují postupy pro přípravu dokumentace a získání nezbytných povolení.
|
W. SLOŽKA 7.1: Energetika A UDRŽITELNÁ DOPRAVA (SPOLEČNOST REPowerEU)
Hlavním cílem této složky je snížit závislost na fosilních palivech, zejména z Ruska, a urychlit ekologickou transformaci v celém hospodářství. Toho má být dosaženo opatřeními týkajícími se energetických sítí, infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn a plyn, využívání obnovitelných zdrojů energie, dopravy s nulovými emisemi a vodíku z obnovitelných zdrojů. Uvedená opatření mají pomoci zlepšit bezpečnost dodávek a diverzifikaci dodávek plynu v Unii, snížit závislost na fosilních palivech zvýšením výroby a využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je udržitelný biometan, vodík z obnovitelných zdrojů a geotermální energie, zvýšit podíl a urychlit zavádění energie z obnovitelných zdrojů, přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti a řešit úzká místa v distribuci elektřiny a podpořit dopravu s nulovými emisemi.
Z devíti opatření v rámci této složky má osm přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí. Největší investice s přeshraničním rozměrem nebo rozměrem zahrnujícím více zemí se týkají zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury, jakož i posílení přenosových a distribučních kapacit elektrické sítě. Další významné investice s přeshraničním rozměrem nebo s rozměrem zahrnujícím více zemí se týkají většího využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je vodík z obnovitelných zdrojů, udržitelný biometan a geotermální energie, jakož i investic do vozidel na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou pravidelnou dopravu a rozvoje infrastruktury pro alternativní paliva v silniční dopravě.
Investice a reformy přispějí k plnění doporučení pro Chorvatsko týkajících se potřeby modernizovat elektroenergetické přenosové a distribuční soustavy (doporučení pro zemi č. 2022.3.3 a 2023.3.4), zvýšit zavádění a využívání obnovitelných zdrojů energie (doporučení pro zemi č. 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2), diverzifikovat dovoz fosilních paliv (doporučení pro zemi č. 2022.3.1) a snížit závislost na fosilních palivech v dopravě a podpořit dopravu s nulovými emisemi (doporučení pro zemi č. 2019.3.3, 2020.3.7, 2022.3.5, 2023.3.1 a 3.6).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final), zatímco zásada „významně nepoškozovat“ se nevztahuje na investici C7.1 I3 – Zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury v souladu s čl. 21c odst. 6 nařízení (EU) 2021/241.
W.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C7.1 R1 – Rozšířené opatření: Dekarbonizace odvětví energetiky
Cílem tohoto opatření je rozšířit reformu C1.2 R1: Dekarbonizace odvětví energetiky v rámci složky č. 1.2 (Transformace energetiky pro udržitelné hospodářství).
Opatření spočívá v systému vlastní spotřeby zařízení na výrobu energie pro vlastní spotřebu.
Investice C7.1 R1–I1 – Využívání vodíku a nové technologie (investice C1.2.R1–I3 převedená z již přijatého prováděcího rozhodnutí Rady)
Cílem této investice je zvýšit využívání vodíku v Chorvatsku.
Investice spočívá ve financování projektu obnovitelného vodíku a studií o geologickém ukládání uhlíku.
Investice C7.1 R1–I2 – Vytvoření hospodářství založeného na vodíku
Cílem investice je zvýšit využívání výroby a využívání vodíku z obnovitelných zdrojů.
Investice spočívá v určení Chorvatské agentury pro uhlovodíky jako koordinačního subjektu pro vodík v Chorvatsku a v přijetí studie chorvatské agentury pro uhlovodíky o plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050.
Investice C7.1 R1– I3 – Posílení využívání obnovitelných zdrojů energie v dopravě a vytápění
Cílem investice je zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie.
Investice spočívají v provedených geotermálních vrtných pracích a v přijetí plánu rozvoje geotermálního potenciálu.
Investice C7.1 I4 – Zadávání zakázek na vozidla na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu
Cílem investice je modernizovat veřejnou městskou a příměstskou pravidelnou osobní dopravu a zvýšit využívání vozidel s nulovými emisemi.
Investice spočívá v pořízení autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových).
Investice C7.1 I1 – Rozšířené opatření: Zadávání zakázek na vozidla na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu
Cílem tohoto opatření je rozšířit investici C7.1 I4: Zadávání zakázek na vozidla na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu v rámci složky č. 7.1 (Energetická a udržitelná doprava (složka REPowerEU)).
Investice spočívá v pořízení autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových) a vodíkové energetické jednotky pro pohon elektrických lokomotiv.
W.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
406
|
C7.1. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí nový systém vlastní spotřeby
|
Ustanovení právního aktu, kterým se zavádí nový systém vlastní spotřeby, s uvedením jeho vstupu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Zřizuje se nový systém vlastní spotřeby pro zařízení na výrobu energie pro vlastní spotřebu, který se použije ode dne 1. ledna 2026. Nový systém vlastní spotřeby zajistí rovné zacházení se všemi zákazníky, pokud jde o přístup k distribuční síti a síťové poplatky. Nový systém přepracuje způsob výpočtu odměny za elektřinu z vlastních zdrojů dodanou do sítě; všechny poplatky a platby, včetně síťových sazeb, musí odrážet náklady, být přiměřené a nediskriminační. Nový systém zároveň vytvoří pobídky pro spotřebitele, aby se stali samospotřebiteli, jakož i pro vlastní spotřebu. Poplatky a platby se neukládají za elektřinu vyrobenou z vlastních zdrojů, která zůstává v prostorách samospotřebitele.
|
|
51
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Financování projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů
|
Udělení grantu na projekt v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů, dodání elektrolyzéru, instalace plánu fotovoltaické energie a podepsaná smlouva o instalaci elektrolyzéru
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2025
|
Grant poskytnutý ve výši 15 milionů EUR na financování integrovaného projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů, který zahrnuje dodávku elektrolyzéru s kapacitou nejméně 10 MW vodíku z obnovitelných zdrojů na místě, instalaci fotovoltaické elektrárny a podepsanou smlouvu na instalaci elektrolyzéru.
Projekt musí splňovat podmínky podle směrnice (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie a příslušných aktů v přenesené pravomoci (EU) 2023/1185 a (EU) 2023/1184.
|
|
52
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Vypsání veřejného nabídkového řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
Vypsání veřejného nabídkového řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Veřejné nabídkové řízení vyhlášené na výstavbu zařízení, které instaluje kapacitu výroby energie z vodíku z obnovitelných zdrojů o výkonu 20 MW, a to elektrolýzou.
|
|
54
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Studie o geologickém ukládání uhlíku
|
Zveřejnění technických souhrnů studií o geologickém ukládání uhlíku
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejnění souboru technických souhrnů studií, které se budou zabývat potenciálem geologického podzemního ukládání CO2 v Chorvatsku (na pevnině i na moři). Studie musí zahrnovat mapování geologických struktur přijatelných pro trvalé uložení oxidu uhličitého a integrovanou studii proveditelnosti týkající se trvalého uložení oxidu uhličitého v lokalitě Bockovac.
|
|
407
|
C7.1. R1–I2
|
M
|
Koordinační subjekt pro vodík
|
Ustanovení právního aktu uvádějící jeho vstup v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
V platnost vstoupí právní akt, kterým se jako koordinační subjekt pro vodík v Chorvatsku určí Chorvatská agentura pro uhlovodíky.
|
|
408
|
C7.1. R1–I2
|
M
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050 přijatá chorvatskou agenturou pro uhlovodíky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050 bude analyzovat nejvhodnější využití vodíku při dekarbonizaci chorvatského hospodářství a zaměří se na využívání vodíku při dekarbonizaci odvětví, která se obtížně elektrifikují, jako je průmysl (vysokoteplotní procesy), těžká nákladní vozidla, námořní a železniční doprava, a poté zváží další odvětví.
|
|
412
|
C7.1. R1–I3
|
M
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu
|
Přijetí a zveřejnění plánu rozvoje geotermálního potenciálu ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu se přijme a zveřejní. Plán určí oblasti v Chorvatské republice, v nichž se plánuje průzkum, rozvoj a využívání geotermálního potenciálu.
|
|
413
|
C7.1. R1–I3
|
T
|
Provedené geotermální vrtné práce
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve vybraném místě se provedou vrty dvou průzkumných geotermálních vrtů.
Vrty nezahrnují průzkum ani těžbu ropy nebo zemního plynu. K těmto účelům nesmí být zakoupeno ani použito žádné vybavení.
Je třeba zajistit, aby úniky metanu byly minimalizovány a zůstaly výrazně pod prahovou hodnotou 20,000 tun CO2eq/rok. Rovněž je třeba zajistit, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a její kvalitu.
Toto opatření nepodporuje systémy dálkového vytápění využívající fosilní zdroje energie ani žádné investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
|
|
116
|
C1.4. R4-I1
|
M
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových)
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových) prozatímně technicky akceptovaných
|
|
0
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o předběžném technickém převzetí 70 nových autobusů s alternativním pohonem (na elektrický a/nebo vodíkový pohon) po jejich výstavbě.
|
|
414
|
C7.1. I1
|
M
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových)
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových), které byly prozatímně technicky přijaty
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Předloží se doklad o předběžném technickém převzetí 103 nových autobusů s alternativním pohonem (na elektrický a/nebo vodíkový pohon) po jejich konstrukci.
|
|
415
|
C7.1. I1
|
T
|
Jedna jednotka vodíkové energie pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být instalována jedna jednotka vodíkové energie pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES).
|
W.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C7.1 R1– I4 – Posílení využívání obnovitelných zdrojů energie v dopravě a vytápění
Cílem investice je zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie.
Investice spočívá ve výstavbě dobíjecí infrastruktury pro elektrické autobusy.
Investice C7.1 R1–I5 – Využívání biopaliv v dopravě (investice C1.2.R1–I4 převedená z již přijatého prováděcího rozhodnutí Rady)
Cílem této investice je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie v dopravě.
Investice spočívá v přijetí plánu výroby a používání biopaliv v dopravě.
Investice C7.1 R1– I6 – Posílení přenosových kapacit elektrické sítě
Cílem této investice je podpořit elektrifikaci a dekarbonizaci odvětví energetiky.
Investice spočívá v výměně starých elektrických transformátorů a rekonstrukci elektrických rozvoden.
Investice C7.1 I3 – Zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury
Cílem investice je zvýšit diverzifikaci dodávek plynu do Unie a zvýšit bezpečnost dodávek plynu do sousedních členských států Chorvatska.
Investice spočívá v rozšíření kapacity terminálu LNG na ostrově Krk, rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo, plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac, jakož i úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko.
W.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
418
|
C7.1. R1–I4
|
M
|
Dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
Vybudovaná dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
|
|
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o výstavbě nejméně 150 dobíjecích stanic pro elektrické autobusy.
|
|
55
|
C7.1. R1–I5
|
M
|
Plán výroby a využití biopaliv v dopravě přijat
|
Vstup v platnost plánu a programu pro výrobu a používání biopaliv v dopravě
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Vstoupí v platnost plán výroby a používání biopaliv v dopravě. Plán stanoví politiku na podporu výroby a používání moderních biopaliv v dopravě v Chorvatské republice. Plán zahrnuje průběžný přezkum a posouzení stavu trhu s biopalivy, nové obchodní modely, zúčastněné strany, opatření na podporu zvýšené výroby a využívání pokročilých biopaliv v dopravě.
|
|
419
|
C7.1. R1–I6
|
T
|
Výměna elektrických transformátorů
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vymění se nejméně osm starých elektrických transformátorů v přenosové soustavě.
|
|
420
|
C7.1. R1–I6
|
T
|
Rekonstrukce rozvoden
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být rekonstruovány nejméně dvě trakční napájecí stanice 110 kV.
|
|
421
|
C7.1. I3
|
M
|
Smlouva o vybavení pro rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk
|
Podepsaná smlouva na vybavení
|
|
|
|
ČTVRTÉ ČTVRTLET
|
2023
|
Bude podepsána smlouva na vybavení pro rozšíření terminálu LNG Krk s cílem rozšířit kapacitu na 700 000 m³ za hodinu (m³/h).
|
|
422
|
C7.1 I3
|
T
|
Rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk v provozu
|
|
m³ za hodinu
|
450 000
|
700 000
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk musí být v provozu se zvýšenou zplyňovací kapacitou 700 000 m³/h. Kapacita terminálu LNG na ostrově Krk se zvýší ze současných 450 000 m³/h na 700 000 m³/h.
|
|
423
|
C7.1 I3
|
M
|
Smlouva na stavební práce za účelem rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
Podepsaná smlouva o dílo
|
|
|
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Bude podepsána smlouva o dílo na rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo.
|
|
424
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
kilometry
|
0
|
58
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Vybuduje se rozšířený plynovod Zlobin – Bosiljevo o délce 58 km.
|
|
425
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
Vypsání nabídkového řízení na pořízení trubek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Vyhlásí se nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac.
|
|
426
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
kilometry
|
0
|
122
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybuduje se plynovod Bosiljevo – Sisak – Kozarac o délce 122 km, čímž se zvýší přepravní kapacita plynu směrem do Maďarska na 400000 sm3/h.
|
|
427
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
Vypsání nabídkového řízení na pořízení trubek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Vyhlásí se nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko.
|
|
428
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
kilometry
|
0
|
36
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybuduje se úsek Lučko – Zabok plynového propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko o délce 36 km, čímž se zvýší kapacita přepravy plynu do Slovinska na 170000 sm3/h.
|
X. KOMPONENT 7.2: Energetické VÝMĚRY budov (KAPITOLA REPowerEU)
Hlavním cílem této složky je snížit závislost na fosilních palivech a urychlit ekologickou transformaci v celém hospodářství. Toho má být dosaženo opatřeními týkajícími se renovace budov, boje proti energetické chudobě a zlepšování zelených dovedností. Uvedená opatření mají pomoci zvýšit energetickou účinnost budov, snížit závislost na fosilních palivech, řešit energetickou chudobu, přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti a podpořit rekvalifikaci pracovní síly na zelené dovednosti.
Z pěti opatření v rámci této složky mají dvě přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí, konkrétně investice do energetické renovace budov a renovace budov poškozených zemětřesením s energetickou renovací.
Investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku, která se týkají potřeby snížit poptávku po energii zlepšením energetické účinnosti, zejména v obytných budovách (doporučení pro zemi č. 2019.3.3, 2022.3.4, 2023.3.1. a 3.5), potřeby politického úsilí zaměřeného na poskytování a získávání dovedností potřebných pro zelenou transformaci (doporučení pro zemi č. 2023.3.7) a většího zavádění a využívání obnovitelných zdrojů energie (doporučení pro zemi č. 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final).
X.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C7.2 R1 – Rozšířené opatření: Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovace
Cílem opatření je rozšířit reformu C6.1.R3: Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovace v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v pořádání participativních workshopů, přípravě programu a pokynů pro místní samosprávné celky a vydávání vzdělávacích materiálů.
Reforma C7.2 R2 – Rozšířené opatření: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostoru
Cílem opatření je rozšířit reformu C6.1.R5: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostoru v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v přijetí dalších strategií zelené obnovy měst a v realizaci dalších pilotních projektů.
Investice C7.2 I3 Renovace budov poškozených při zemětřeseních energetickou renovací
Cílem opatření je napravit škody způsobené zemětřesením v roce 2020 na veřejných budovách, zvýšit seismickou odolnost budov a zvýšit jejich energetickou účinnost. Investice spočívá v energetické renovaci veřejných budov poškozených zemětřesením.
Renovace budov do původního stavu před poškozením je v příslušných případech financována z Fondu solidarity EU, zatímco rozdíl oproti úplné renovaci, včetně zvýšení energetické účinnosti budov a zvýšení jejich seismické odolnosti (zásada „obnova k lepšímu“), je financován z této investice.
X.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
429
|
C7.2 R1
|
T
|
Uspořádání participativních workshopů
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
V různých samosprávných jednotkách se uskuteční nejméně šest participativních seminářů o rozvoji energetické renovace a zelené infrastruktury.
Bude vypracován program a příručka pro pořádání participativních seminářů pro zástupce místních samosprávných celků.
Vzdělávací materiály ze seminářů se zpřístupní veřejnosti alespoň na portálu jednotného kontaktního místa.
|
|
430
|
C7.2 R2
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
10
|
70
|
TŘETÍ ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Musí být přijato nejméně 60 strategií zelené obnovy měst.
|
|
431
|
C7.2 R2
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být dokončeno nejméně 15 pilotních projektů určených v rámci strategií zelené obnovy měst.
|
|
448
|
C7.2 I3
|
T
|
Energetická renovace a renovace veřejných budov po zemětřesení
|
|
Počet (m²)
|
0
|
22 178
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení nejméně 22 178 m² veřejných budov poškozených zemětřesením (v jedné nebo více z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisacko-moslavinská župa, Karlovacká župa, Varaždinská župa, Mezimuřská župa, Brodsko-posávská župa, Koprivnicko-križevská župa a Bjelovarsko-bilogorská župa), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
X.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C7.2 R3 – Rozšířené opatření: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostoru
Cílem opatření je rozšířit reformu C6.1.R5: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostoru v rámci iniciativy 6.1 Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v provádění dalších pilotních projektů.
Reforma C7.2 R4 – Zavedení nového modelu programů vzdělávání dospělých zaměřených na rozvoj zelených dovedností a kompetencí ve stavebnictví, včetně modulů na podporu integrace pracovníků ze třetích zemí
Cílem opatření je vytvořit rámec pro posílení dovedností pracovníků ze třetích zemí v odvětví stavebnictví. Opatření spočívá ve vytvoření programu vzdělávání dospělých pracovníků ze třetích zemí v oblasti energeticky účinných stavebních technologií, rozvoji chorvatského jazykového modulu ve stavebnictví a mezikulturního modulu. .
Investice C7.2 I1 – Rozšířené opatření: Energetická renovace budov
Cílem opatření je rozšířit investici C6.1 R1–I1: Energetická renovace budov v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá ve zvýšení počtu renovovaných metrů čtverečních veřejných a vícebytových budov a v instalaci systémů energie z obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách renovovaných prostřednictvím této investice.
Investice C7.2 I2 – Renovace budov poškozených při zemětřeseních energetickou renovací
Cílem opatření je napravit škody způsobené zemětřeseními v roce 2020 na budovách s více bytovými jednotkami a veřejných budovách, zvýšit seismickou odolnost budov a zvýšit jejich energetickou účinnost. Investice spočívá v energetické renovaci veřejných a vícebytových budov poškozených zemětřesením a v instalaci systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách renovovaných prostřednictvím této investice.
Renovace budov do původního stavu před poškozením je v příslušných případech financována z Fondu solidarity EU, zatímco rozdíl oproti úplné renovaci, včetně zvýšení energetické účinnosti budov a zvýšení jejich seismické odolnosti (zásada „obnova k lepšímu“), je financován z této investice.
X.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
432
|
C7.2 R3
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být dokončeny nejméně čtyři pilotní projekty určené v rámci strategií zelené obnovy měst.
|
|
433
|
C7.2 R4
|
M
|
Vzdělávací program pro pracovníky ze třetích zemí
|
Vzdělávací program týkající se navržených témat renovace
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Musí být navržen program vzdělávání dospělých, který se bude zabývat tématy renovací.
|
|
435
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
361 431
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace alespoň 361 431 m² vícebytových budov, čímž se dosáhne minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budovy se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
436
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
365 517
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 365 517 m² veřejných budov, čímž se dosáhne minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
437
|
C7.2 I1
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve veřejných budovách renovovaných v rámci této investice musí být instalováno nejméně 60 systémů obnovitelné energie.
|
|
438
|
C7.2 I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením
|
|
EUR
|
0
|
13 000 000
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Podepsané smlouvy udělující nejméně 13 milionů EUR na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením. Všechny smlouvy vyžadují i) alespoň minimální snížení spotřeby energie na vytápění o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přispěje k dosažení alespoň 30 % zvýšení úspor primární energie ve srovnání se stavem před renovací, a ii) soulad se zásadou „významně nepoškozovat“ stanovenou v článku 17 nařízení (EU) 2020/852 o zřízení rámce pro usnadnění udržitelných investic.
|
|
356
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace vícebytových budov poškozených zemětřesením po zemětřesení
|
|
Počet (m²)
|
0
|
78 350
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace vícebytových budov poškozených zemětřesením po zemětřesení o rozloze nejméně 78 350 m² (v jedné z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisacko-moslavinská župa, Karlovacká župa, Varaždinská župa, Mezimuřská župa, Brodsko-posávská župa, Koprivnicko-križevecká župa a Bjelovarsko-bilogorská župa), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
357
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace veřejných budov po zemětřesení
|
|
Číslo
(m²)
|
0
|
574 317
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení nejméně 574 317 m² veřejných budov poškozených zemětřesením (v jedné nebo více z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisacko-moslavinská župa, Karlovacká župa, Varaždinská župa, Mezimuřská župa, Brodsko-posávská župa, Koprivnicko-križevská župa a Bjelovarsko-bilogorská župa), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % úsporu primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající plynové, uhelné a naftové kotle představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
439
|
C7.2 I2
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách poškozených zemětřesením
|
|
Číslo
|
0
|
50
|
DRUHÉ ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve veřejných budovách renovovaných v rámci této investice musí být instalováno nejméně 50 systémů energie z obnovitelných zdrojů.
|
4.Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost
Odhadované celkové náklady plánu Chorvatska pro oživení a odolnost činí 9 961 398 190 EUR.
Odhadované celkové náklady kapitoly REPowerEU činí 2 721 804 579 EUR. Odhadované celkové náklady na opatření uvedená v čl. 21c odst. 3 písm. a) nařízení (EU) 2023/435 činí 559 000 000 EUR, zatímco náklady na ostatní opatření v kapitole REPowerEU činí 2 162 804 579 EUR.
ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORU
1. Finanční příspěvek
Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:
1.První splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
45
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Přijetí programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky vládou
|
|
46
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Počet společností, které dostávají podporu na energetickou účinnost a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu
|
|
49
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Vstup zákona o alternativních pohonných hmotách v platnost
|
|
59
|
C1.3. R1
|
M
|
Přijetí víceletého programu výstavby zařízení na úpravu vody a městských odpadních vod
|
|
81
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí zákona o nakládání s odpady
|
|
82
|
C1.3. R2
|
M
|
Revize plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022
|
|
91
|
C1.4. R1
|
M
|
Změny zákona o pozemních komunikacích
|
|
92
|
C1.4. R1
|
M
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030
|
|
98
|
C1.4. R2
|
M
|
Přijetí dopisu o odvětvové politice
|
|
109
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě
|
|
110
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
|
126
|
C1.5. R1
|
M
|
Operační program pro posílení tržní kapacity v odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
|
134
|
C1.5. R3
|
M
|
Zřízení útvaru pro provádění a řízení projektů digitální transformace na ministerstvu zemědělství
|
|
140
|
C1.6. R1
|
M
|
Analýza scénářů jako součást rozvoje udržitelného cestovního ruchu
Strategie do roku 2030
|
|
156
|
C2.1 R2
|
M
|
Změna stanov sdružení ARPA za účelem nového vymezení jeho mandátu
|
|
157
|
C2.1 R2
|
M
|
Zřízení systému provádění a auditu a kontroly plánu pro oživení a odolnost
|
|
158
|
C2.1 R2
|
M
|
Přijetí zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
|
159
|
C2.1 R2
|
M
|
Posouzení správní kapacity
|
|
207
|
C2.4. R1
|
M
|
Nové rozhodnutí chorvatské vlády o státních podnicích, o něž má Chorvatsko zvláštní zájem
|
|
231
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nové protikorupční strategie na období 2021–2030
|
|
232
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o předcházení střetu zájmů
|
|
247
|
C2.7. R1
|
M
|
Posílení fiskálního rámce změnou zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy
|
|
248
|
C2.7. R1
|
M
|
Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku.
|
|
250
|
C2.8. R1
|
M
|
Zvyšování informovanosti všech odpovědných stran prostřednictvím pravidelné odborné přípravy
|
|
251
|
C2.8. R2
|
M
|
Pokračování spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
|
|
253
|
C2.8. R3
|
M
|
Dokončit provádění nového akčního plánu ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu na základě aktualizovaného vnitrostátního posouzení rizik.
|
|
265
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí revidovaného právního rámce pro vzdělávání dospělých
|
|
293
|
C4.1. R4
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o minimální mzdě
|
|
302
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení na období 2021–2027
|
|
312
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
|
333
|
C5.1 R3
|
M
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
|
351
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí vnitrostátních programů energetické renovace i) vícebytových budov, ii) budov, které mají status kulturního statku (jak na období 2021–2030), a iii) snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu (na období 2021–2025)
|
|
362
|
C6.1. R3
|
M
|
Fyzické jednotné kontaktní místo pro energetickou renovaci a seismické
posílení vytvořeno a zprovozněno
|
|
368
|
C6.1. R5
|
M
|
Přijetí programu oběhového řízení vesmíru a rozvoje budov na období 2021–2030 a programu rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030
|
|
|
|
Splátková částka
|
804 597 701 EUR
|
2.Druhá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
2
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Operační digitální platforma pro placení poplatků
|
|
6
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění akčního plánu ke snížení nedaňových a parafiskálních poplatků 2020
|
|
14
|
C1.1.1. R4-I1
|
M
|
Zveřejnění výzev k financování investic zaměřených na činnosti šetrné k životnímu prostředí se stanovenými kritérii způsobilosti pro žadatele a projekty (včetně kritérií souladu se zásadou „významně nepoškozovat“)
|
|
16
|
C1.1.1. R4-I2
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic mikropodniků a malých a středních podniků
|
|
19
|
C1.1.1. R4-I3
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností
|
|
21
|
C1.1.1. R4-I4
|
M
|
Zřízení finančního nástroje pro příznivější financování veřejných subjektů
|
|
25
|
C1.1.1. R6
|
M
|
Změny právního rámce
|
|
36
|
C1.2. R1
|
M
|
Zveřejnění dokumentu o posouzení s doporučeními ke zmírnění překážek a administrativních postupů omezujících větší využívání obnovitelných zdrojů energie
|
|
50
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Přijetí strategie rozvoje vodíku
|
|
63
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
68
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
131
|
C1.5. R2
|
M
|
Nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy
|
|
138
|
C1.5. R4
|
M
|
On-line platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizaci potravin
informační systém pro darování
|
|
160
|
C2.1 R2
|
M
|
Modernizace informačního systému eFondovi: Systém evidence pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
|
174
|
C2.2. R4
|
M
|
Změna legislativních rámců na podporu dobrovolného funkčního nebo skutečného sloučení jednotek místní správy a přijetí rozhodnutí chorvatské vlády o kritériích pro poskytování daňových pobídek pro dobrovolné funkční nebo skutečné sloučení
|
|
202
|
C2.3. R4
|
M
|
Optimalizace povolovacího postupu pro investice do konektivity
|
|
214
|
C2.5. R1
|
M
|
Poskytnuté elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity Státní soudní rady (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Rady státního zastupitelství (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
|
215
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů
|
|
216
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny trestního řádu
|
|
266
|
C3.1. R1
|
M
|
Komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání
|
|
286
|
C4.1. R1
|
M
|
Doplnění aktivních politik na trhu práce
|
|
291
|
C4.1. R3
|
M
|
Rozvoj dovedností podle potřeb trhu
|
|
303
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o sociálním zabezpečení
|
|
309
|
C4.3. R2
|
T
|
Odborná příprava odborníků v oblasti sociálního mentoringu
|
|
352
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030
|
|
|
|
Splátková částka
|
804 597 701 EUR
|
3.Třetí splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
1
|
C1.1.1. R1
|
M
|
Přijetí strategie pro hodnocení hospodářských dopadů nařízení na odvětví malých a středních podniků chorvatskou vládou a doprovodný akční plán
|
|
7
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření v akčních plánech ke zmírnění administrativní zátěže hospodářství 2018, 2019, 2020
|
|
23
|
C1.1.1. R5-I1
|
M
|
Vytvoření kapitálového a kvazikapitálového finančního nástroje (PE)
|
|
37
|
C1.2. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů a/nebo nařízení s cílem zlepšit využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně zavedení prémiového systému na podporu obnovitelných zdrojů energie.
|
|
60
|
C1.3. R1
|
M
|
Změny právního rámce v odvětví vodního hospodářství
|
|
69
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zařízení na měření vody instalovaná v místech odběru vody
|
|
74
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty protipovodňové ochrany
|
|
75
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
76
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
83
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2023–2029
|
|
84
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (49 %)
|
|
99
|
C1.4. R2
|
M
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a Národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb
|
|
111
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech
|
|
114
|
C1.4. R3-I3
|
T
|
Nová lanová trajektová loď „Križnica“ provozovaná přes řeku Drávu v obci Pitomača
|
|
141
|
C1.6. R1
|
M
|
Přijetí strategie vlády Chorvatské republiky pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu do roku 2030
|
|
144
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k ekologické a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a k rozvoji veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
|
146
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k posílení udržitelnosti a podpoře ekologické a digitální transformace podnikatelů v cestovním ruchu, přičemž alespoň 50 % celkových investic podpoří ekologickou transformaci
|
|
150
|
C2.1 R1
|
M
|
Změny zákona o systému strategického plánování a
Řízení rozvoje Chorvatské republiky a stanovy
|
|
161
|
C2.1 R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
165
|
C2.2. R1–I2
|
T
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, digitálně složí státní zkoušku na základě nového modelu zkoušky.
|
|
176
|
C2.3. R1
|
M
|
Digitální strategie pro Chorvatsko
|
|
177
|
C2.3. R2
C2.3. R2.I2
|
M
|
Zřízení platforem pro centrální systém interoperability
|
|
179
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Modernizace státního cloudu
|
|
195
|
C2.3. R3-I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
229
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Všechny soudy prvního stupně jsou vybaveny a splňují podmínky pro jednání na dálku.
|
|
233
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí novely zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
|
249
|
C2.7. R2
|
M
|
Vývoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství pro vypracovávání střednědobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánování
a analýzy hospodářské politiky
|
|
256
|
C2.9. R1
|
M
|
Pokyny ke zlepšení účasti malých a středních podniků na zadávacích řízeních a jejich sdružování
|
|
259
|
C2.9. R1–I1
|
M
|
Zveřejnění nezávislé analýzy a konkrétních doporučení ke zlepšení řízení zátěže všech zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU, DKOM).
|
|
260
|
C2.9. R2
|
M
|
Změna legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek tak, aby se využití elektronického odvolání stalo povinným prostředkem pro podání odvolání
|
|
273
|
C3.1. R2
|
M
|
Přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání
|
|
275
|
C3.2. R1
|
M
|
Nový zákon o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
281
|
C3.2. R2
|
M
|
Nový právní rámec upravující požadavky na kvalitu studijních programů, doktorských studií a pracovních podmínek vědeckých institucí
|
|
284
|
C3.2. R3
|
M
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci
|
|
294
|
C4.1. R4
|
M
|
Přijetí zákona o boji proti nehlášené práci a nového pracovního práva
|
|
313
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
|
318
|
C5.1 R1
|
M
|
Přijetí rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA)
|
|
323
|
C5.1 R1–I4
|
M
|
Modernizace zdravotnických služeb v Centru klinické nemocnice KBC
Rozdělit
|
|
336
|
C5.1 R4
|
M
|
Změna zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění
|
|
346
|
C5.1 R5
|
M
|
Zlepšení a rozšíření telemedicínských služeb
|
|
349
|
C5.1 R5-I3
|
T
|
Teletransfuzní služby
|
|
353
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci veřejných a vícebytových budov
|
|
359
|
C6.1. R2
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy souvisejícími s energetickou účinností a obnovou po zemětřesení
|
|
363
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění jednotného kontaktního místa on-line pro energetickou renovaci a seismické posílení
|
|
366
|
C6.1. R4-I1
|
T
|
Pořizované jednotky seismického vybavení
|
|
|
|
Splátková částka
|
804 597 701 EUR
|
4. Čtvrtá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
39
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Stavební povolení udělené na modernizaci vysokonapěťové sítě
|
|
163
|
C2.2. R1
|
M
|
Pozměněný legislativní rámec pro centralizovaný systém výběru ve státní správě, který určuje nezbytnou kvalifikaci státních zaměstnanců a zavádí moderní systém náboru zaměstnanců
|
|
166
|
C2.2. R2
|
M
|
Vstup v platnost zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů pro mobilitu
|
|
205
|
C2.3. R4-I2
|
M
|
Podpis grantové dohody na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
|
217
|
C2.5. R1
|
T
|
Nové vzdělávací programy zavedené v rámci programu justičního vzdělávání
|
|
218
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí změn legislativního rámce v oblasti justice prostřednictvím nového zákona o nesporném řízení.
|
|
219
|
C2.5. R1
|
T
|
Zřídit čtyři mediační střediska při obchodních soudech v Záhřebu, Splitu, Osijeku a Rijece a přijmout změny zákona o mediaci
|
|
257
|
C2.9. R1
|
M
|
Změna pravidel pro školení v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
|
267
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí modelu financování předškolního vzdělávání a péče
|
|
276
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací během prvního dvouletého cyklu provádění programových dohod
|
|
297
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
|
316
|
C4.3. R3-I3
|
M
|
Výpočet cen za sociální služby a poskytovatele služeb v síti pomocí IT systému
|
|
325
|
C5.1 R1–I6
|
T
|
Diagnostické zdravotnické prostředky v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
327
|
C5.1 R1–I8
|
T
|
Zdravotnické prostředky pro operativní léčbu a léčbu pacientů s farmakologicky rezistentní epilepsií v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
343
|
C5.1 R4-I5
|
T
|
Diagnostické jednotky Centrum klinické nemocnice (KBC) Merkur
|
|
348
|
C5.1 R5-I2
|
T
|
Telekardiologické služby
|
|
|
|
Splátková částka
|
306 166 382 EUR
|
5.Pátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
8
|
C1.1.1. R1–I2
|
M
|
Digitalizace testu posouzení dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím vývoje digitální platformy pro spolupráci koordinátorů, on-line školení a vzájemnou komunikaci
|
|
9
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření nového akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků
|
|
38
|
C1.2. R1
|
M
|
Certifikace společnosti Plinacro chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA)
|
|
64
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty infrastruktury odpadních vod
|
|
70
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty zásobování vodou
|
|
71
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
94
|
C1.4. R1–I2
|
T
|
Zřízení funkčního systému pro výkon práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
|
|
127
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění logistického distribučního centra (LDC)
|
|
139
|
C1.5. R4-I1
|
M
|
Režim podpory pro infrastrukturu vybavující potravinové banky a zprostředkovatele v potravinovém řetězci
|
|
142
|
C1.6. R1
|
M
|
Kterým se stanoví metrologický rámec satelitního účtu udržitelného cestovního ruchu Chorvatské republiky
|
|
143
|
C1.6. R1
|
M
|
Zákon o cestovním ruchu, kterým se stanoví rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu
|
|
151
|
C2.1 R1
|
M
|
Změny zákona o posuzování dopadů regulace
|
|
168
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Alespoň 20 % státních zaměstnanců pracuje v modelu inteligentní práce
|
|
169
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Nejméně 60 % státních zaměstnanců absolvovalo odbornou přípravu v oblasti metod inteligentní práce
|
|
170
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení služby elektronické konzervace
|
|
181
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Pilotní projekt v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
|
183
|
C2.3. R3-I3
|
M
|
Zřízení jednotného kontaktního místa
|
|
191
|
C2.3. R3-I9
|
M
|
Zřízení nové platformy pro zadávání veřejných zakázek a mobilní aplikace
|
|
192
|
C2.3. R3-I10
|
M
|
Digitální identita CES a systémy řízení lidských zdrojů
|
|
203
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Podepsané grantové dohody pro provádění projektů podle vnitrostátního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP)
|
|
220
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí nových rámcových kritérií pro práci soudců a zavedení nástroje pro aktivní správu soudních případů
|
|
234
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí etického kodexu poslanců a etického kodexu pro úředníky výkonné moci
|
|
243
|
C2.6. R2
|
M
|
Posouzení účinků zákona o právu na přístup k informacím
|
|
254
|
C2.8. R4
|
M
|
Posílení dohledu nad finančním sektorem na základě posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
|
258
|
C2.9. R1
|
M
|
Začlenění přizpůsobeného rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v rámci rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek.
|
|
268
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí pozměňovacích návrhů týkajících se modelu celodenní výuky
|
|
319
|
C5.1 R1
|
T
|
Optimalizace času pro diagnostickou léčbu – čekací listiny
|
|
337
|
C5.1 R4
|
T
|
Funkční integrace nemocnic
|
|
338
|
C5.1 R4
|
T
|
Společné zadávací řízení pro zdravotnická zařízení
|
|
369
|
C6.1. R5
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
371
|
C6.1. R6
|
M
|
Úspěšně dokončený pilotní projekt systematického hospodaření s energií s cílem otestovat nový model financování renovací za účelem zvýšení energetické účinnosti
|
|
398
|
C4.3. R1
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení a přijetí rozhodnutí o zaručené minimální dávce
|
|
399
|
C5.1 R3-I1
|
M
|
Vytvoření centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy
|
|
|
|
Splátková částka
|
642 949 403 EUR
|
6.Šestá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
40
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Modernizace podzemních kabelů spojujících 6 ostrovů s pevninskou rozvodnou sítí dokončena
|
|
77
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
120
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nové právní předpisy o autonomním řízení
|
|
167
|
C2.2. R2-I1
|
T
|
Systém řízení lidských zdrojů, veřejný rejstřík
Úředníci a centralizovaný systém odměňování (RegZap – Cop)
doplněno o devět nových funkcí, které digitalizují všechny související
postupy, které zjednoduší a urychlí změnu
systém odměňování
|
|
171
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního archivního informačního systému
|
|
182
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Kampaň zaměřená na prevenci v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
|
184
|
C2.3. R3-I4
|
M
|
IT systém ČEZIH
|
|
208
|
C2.4. R2
|
M
|
Nový právní rámec pro státní podniky, který začleňuje doporučení OECD.
|
|
228
|
C2.5. R1–I5
|
T
|
Nově renovované soudní budovy splňující požadavky technického předpisu o racionálním využívání energie a tepelné ochraně v budovách
|
|
235
|
C2.6. R1
|
T
|
Navýšit rozpočet na zaměstnance protikorupčních orgánů v systému soudnictví.
|
|
236
|
C2.6. R1
|
T
|
Navýšit rozpočet na pořízení nástrojů a vybavení IT justičními orgány pro vyšetřování korupce a organizované trestné činnosti
|
|
241
|
C2.6. R1–I3
|
M
|
Zlepšené informační systémy pro majetková přiznání státních úředníků a soudních úředníků
|
|
244
|
C2.6. R3
|
M
|
Uplatňování doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností, pokud jde o většinové vlastnictví místních a regionálních jednotek
|
|
246
|
C2.6. R4
|
T
|
Odborná příprava soudců v oblasti řízení korupčních rizik při zadávání veřejných zakázek a soudní ochrany při zadávání veřejných zakázek
|
|
263
|
C2.9. R3
|
M
|
Programy a činnosti zaměřené na navrhování a řízení inovativních veřejných zakázek
|
|
326
|
C5.1 R1–I7
|
T
|
Nová zařízení v Centru klinické nemocnice (KBC) Sestre Milosrdnice
|
|
347
|
C5.1 R5-I1
|
T
|
Nainstalovaný a funkční digitalizovaný integrovaný provozní sál (Firule a Križine) a robotický systém v areálu Firule
|
|
350
|
C5.1 R5-I4
|
T
|
Operační sály Centrum klinické nemocnice (KBC) Sestre milosrdnice vybavené robotickou chirurgií
|
|
407
|
C7.1 R1–I2
|
M
|
Koordinační subjekt pro vodík
|
|
412
|
C7.1 R1–I3
|
M
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu
|
|
|
|
Splátková částka
|
505 174 531 EUR
|
7.Sedmá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
3
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Modernizace systémů START
|
|
4
|
C1.1.1. R1–I1
|
T
|
Zřízení fyzických přístupových bodů k platformě START
|
|
5
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR podle zákona o strategických investičních projektech Chorvatské republiky, zákona o podpoře investic a zákona o státní podpoře projektů v oblasti výzkumu a vývoje a další digitalizace a vytváření sítí systému iniciativy společného plánování
|
|
10
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění prvního souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu pro snížení administrativní zátěže podnikatelů
|
|
12
|
C1.1.1. R2
|
T
|
Zjednodušení nebo zrušení nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby
|
|
13
|
C1.1.1. R3
|
M
|
O vytvoření strategického rámce pro podporu soukromých investic
|
|
28
|
C1.1.2. R1
|
M
|
Změna a doplnění právního rámce pro daňové pobídky pro VaV
|
|
30
|
C1.1.2. R2-I3
|
T
|
Udělení podpory na povzbuzení růstu začínajících podniků v odvětvích špičkových technologií a znalostí
|
|
32
|
C1.1.2. R2-I5
|
T
|
Podpora projektů pro komercializaci inovací
|
|
41
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončení modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV)
|
|
42
|
C1.2. R1
|
T
|
Dalších 1 500 MW instalovaného výkonu energie z obnovitelných zdrojů.
|
|
43
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
47
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na prozkoumání geotermálního potenciálu
|
|
61
|
C1.3. R1
|
T
|
Integrace poskytovatelů vodohospodářských služeb
|
|
85
|
C1.3. R2
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (51 %)
|
|
96
|
C1.4. R1–I4
|
M
|
Zřízení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
|
100
|
C1.4. R2
|
M
|
Reorganizace železničních společností a řízení podniku
|
|
105
|
C1.4. R2-I4
|
T
|
Dvoukolejná železniční trať Záhřeb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor na délku 3,4 km rekonstruovaná a modernizovaná
|
|
118
|
C1.4. R5-I1
|
T
|
Elektrifikace a ekologizace systému pozemního odbavení letadel na letišti Zadar
|
|
135
|
C1.5. R3-I1
|
T
|
Digitalizace nejméně 30 veřejných služeb v zemědělství uvedených v akčním plánu pro digitální transformaci zemědělských veřejných služeb
|
|
137
|
C1.5. R3-I3
|
M
|
Zřízení informačního systému pro sledovatelnost
|
|
148
|
C1.6. R1–I3
|
M
|
Vzdělávací programy na posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu
|
|
164
|
C2.2. R1–I1
|
T
|
100 % všech nově přijatých stálých státních zaměstnanců ve vládních orgánech je zaměstnáno výhradně prostřednictvím nového centralizovaného, digitalizovaného a standardizovaného systému výběru a náboru, který je k dispozici prostřednictvím nově vyvinuté platformy IT.
|
|
178
|
C2.3. R2-I1
|
M
|
Zřízení centrálního systému interoperability
|
|
185
|
C2.3. R3-I5
|
T
|
Elektronický podpis digitálního průkazu totožnosti
|
|
190
|
C2.3. R3-I8
|
T
|
Digitální elektronické veřejné služby začleněné do nové mobilní platformy
|
|
199
|
C2.3. R3-I14
|
M
|
Systém pro elektronické faktury a on-line účetnictví DPH
|
|
210
|
C2.4. R4
|
T
|
Uskutečnění prodeje 90 státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatské republiky a jsou řízeny CERP
|
|
212
|
C2.4. R5
|
M
|
Vyvinout informační systém a metodiku pro snížení portfolia státem vlastněného majetku a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitých státních aktiv
|
|
224
|
C2.5. R1–I1
|
M
|
Všechna nová rozhodnutí soudů prvního a druhého stupně, kterými se končí řízení, jsou anonymizována a zveřejněna na portálu.
|
|
226
|
C2.5. R1–I3
|
M
|
Modernizovaný systém eSpis s novými funkcemi a novou architekturou integrovanou do Centra sdílených služeb (CDU)
|
|
238
|
C2.6. R1
|
T
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení v případech korupce a organizované trestné činnosti
|
|
240
|
C2.6. R1–I2
|
M
|
Zřízení informačního systému pro řízení etické infrastruktury státních zaměstnanců
|
|
252
|
C2.8. R2
|
T
|
Posílit dohled prostřednictvím pravidelných schůzí interinstitucionální pracovní skupiny pro dohled
|
|
261
|
C2.9. R2
|
T
|
Zkrácení průměrné doby vyřizování odvolání a rozhodnutí
|
|
277
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Podíl univerzit nebo výzkumných ústavů, které podepsaly programové dohody
|
|
288
|
C4.1. R2
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o trhu práce
|
|
289
|
C4.1. R2
|
M
|
Zlepšená kvalita podpory pro zranitelné skupiny
|
|
295
|
C4.1. R4
|
T
|
Zvýšení poměru minimální mzdy k průměrné hrubé mzdě v roce 2024 na 50 %.
|
|
296
|
C4.1. R4
|
T
|
Snížení podílu smluv na dobu určitou na 17 %
|
|
299
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení celkového důchodového příjmu příjemců nově definované formy pozůstalostního důchodu alespoň o 10 %.
|
|
301
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení minimálního důchodu o 3 %
|
|
305
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí normativního pravidla o funkčně integrovaných sociálních dávkách
|
|
308
|
C4.3. R1–I2
|
M
|
Digitální dostupnost informací o dávkách sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
|
314
|
C4.3. R3-I1
|
T
|
Posílení lidských kapacit pro poskytování komunitních služeb
|
|
378
|
C1.3. R2-I1
|
M
|
Vstup nařízení o skládkové dani v platnost
|
|
408
|
C7.1 R1–I2
|
M
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050
|
|
|
|
Splátková částka
|
699 096 086 EUR
|
8.Osmá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
78
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
119
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
Ověřovací prototypy plně autonomních a elektrických vozidel a příslušné zkoušky
|
|
133
|
C1.5. R2-I2
|
T
|
Modernizace provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a zřízení 90 stálých stanic pro monitorování stavu zemědělské půdy
|
|
175
|
C2.2. R4-I1
|
M
|
Podpůrný mechanismus pro dobrovolná funkční a skutečná spojení a vytvoření úplného podpůrného systému pro funkční a účinné propojení jednotek
|
|
239
|
C2.6. R1–I1
|
M
|
Hodnocení účinků vnitrostátní informační kampaně proti korupci
|
|
242
|
C2.6. R1–I4
|
T
|
Modernizace 4 regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PN USKOK)
|
|
282
|
C3.2. R2-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci programového rámce na zvýšení dostupnosti a zaměstnatelnosti absolventů oborů STEM/IKT a zlepšení jejich mobility pro vnitrostátní a mezinárodní spolupráci
|
|
290
|
C4.1. R2
|
T
|
Zlepšení kvality podpory pro nejméně 5000 osob ze zranitelných skupin
|
|
298
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech.
|
|
339
|
C5.1 R4-I1
|
T
|
Centrální řízení parenterálních přípravků v 8 nemocnicích
|
|
342
|
C5.1 R4-I4
|
T
|
Systém pro sledování nedostatku léčivých přípravků na základě technologie „blockchain“
|
|
365
|
C6.1. R4
|
M
|
Integrace seismických dat
|
|
406
|
C7.1 R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí nový systém vlastní spotřeby
|
|
|
|
Splátková částka
|
20 095 476 EUR
|
9.Devátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
11
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění druhého souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu s cílem dále snížit administrativní zátěž podnikatelů
|
|
15
|
C1.1.1. R4-I1
|
T
|
Poskytování finančních prostředků malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice zaměřené na činnosti šetrné k životnímu prostředí
|
|
17
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Úvěry/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
18
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Úvěry/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
20
|
C1.1.1. R4-I3
|
T
|
Počet schválených projektů pro společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky
|
|
22
|
C1.1.1. R4-I4
|
T
|
Kredity poskytnuté na projekty veřejného sektoru
|
|
24
|
C1.1.1. R5-I1
|
T
|
Investice do kapitálových a kvazikapitálových nástrojů
|
|
26
|
C1.1.1. R6-I1
|
T
|
Investice do transformace a konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
|
|
27
|
C1.1.1. R6-I2
|
M
|
Zřízení systému pro ověřování faktů
|
|
29
|
C1.1.2. R2-I2
|
T
|
Podpora malých a středních podniků při zvyšování řídicí kapacity
|
|
31
|
C1.1.2. R2-I4
|
T
|
Podpora růstu začínajících podniků zavedením programu Accelerator.
|
|
33
|
C1.1.2. R3-I2
|
T
|
Grantová podpora ve formě poukázek
|
|
34
|
C1.1.2. R3-I3
|
T
|
Grantová podpora na digitální transformaci chorvatských malých a středních podniků
|
|
44
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Modernizované vysokonapěťové sítě (220/110 kV) a podmořské kabely pro distribuční síť stanovené
|
|
48
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Veřejně dostupné výsledky geotermálního potenciálu pro dálkové vytápění
|
|
51
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Financování projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů
|
|
52
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Vypsání veřejného nabídkového řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
|
54
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Studie o geologickém ukládání uhlíku
|
|
65
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudované nebo modernizované čistírny odpadních vod
|
|
66
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
72
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
79
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
86
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná třídicí zařízení
|
|
87
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná zařízení na zpracování odděleně sbíraného biologického odpadu
|
|
88
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Funkční pevné/mobilní místo třídění odpadu
|
|
90
|
C1.3. R2-I2
|
T
|
Sanace skládek
|
|
95
|
C1.4. R1–I3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu údajů v silniční dopravě (NSCP)
|
|
97
|
C1.4. R1–I5
|
M
|
Zřízení monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR)
|
|
104
|
C1.4. R2-I3
|
T
|
Odstranění pěti úzkých míst na úsecích se současnými omezenými jízdními rychlostmi do 60 km/h
|
|
107
|
C1.4. R2-I6
|
T
|
Dva prototypy vyrobených bateriových vlaků
|
|
108
|
C1.4. R2-I7
|
M
|
Modernizace IT systémů HŽ Osobní doprava
|
|
112
|
C1.4. R3-I1
|
T
|
Nový terminál pro cestující v městském přístavu Split
|
|
116
|
C7.1. I4
|
M
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových)
|
|
117
|
C1.4. R4-I2
|
T
|
Dodáno 30 nových tramvají pro veřejnou dopravu
|
|
122
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nová městská doprava plně autonomních a elektrických vozidel přizpůsobených potřebám zdravotně postižených cestujících a specializované infrastruktury
|
|
123
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
50000 bezplatných poukazů na cesty s plně autonomním vozidlem pro osoby se zdravotním postižením a/nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy
|
|
124
|
C1.4. R5-I3
|
T
|
2000 silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových)
|
|
128
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování nejméně dvou logistických distribučních center
|
|
129
|
C1.5. R1–I2
|
T
|
Školení pro organizace producentů
|
|
130
|
C1.5. R1–I2
|
M
|
Systém označování ovoce a zeleniny
|
|
136
|
C1.5. R3-I2
|
M
|
Zřízení platformy pro inteligentní zemědělství
|
|
145
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Dokončení oceněných projektů na výstavbu a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu
|
|
147
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Dokončení oceněných projektů investice do posílení udržitelnosti a podpory ekologické a digitální transformace podnikatelů v cestovním ruchu
|
|
149
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělané osoby ve vzdělávacích programech souvisejících s cestovním ruchem
|
|
152
|
C2.1 R1
|
T
|
Snížení administrativní zátěže, která má přímý dopad na občany, prostřednictvím digitalizace a zjednodušení postupů
|
|
153
|
C2.1 R1–I1
|
T
|
Digitalizace mapování všech podnikových procesů v oblasti strategického plánování a posuzování dopadů regulace
|
|
162
|
C2.1 R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
172
|
C2.2. R3-I1
|
T
|
Vytvoření souboru 60 veřejně dostupných základen pro zachování nejsložitějších kulturních a historických památek s vysokou hodnotou
|
|
173
|
C2.2. R3-I2
|
T
|
600 tvůrců dokumentů využívá archivní informační systém
|
|
180
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Zvýšení počtu uživatelů ve středisku sdílených služeb
|
|
186
|
C2.3. R3-I6
|
M
|
Modernizace sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
|
187
|
C2.3. R3-I6
|
T
|
Noví uživatelé sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
|
188
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Digitální územní plány
|
|
189
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Modernizace informačního systému územních plánů
|
|
193
|
C2.3. R3-I10
|
M
|
Modernizace digitalizace systému CES
|
|
194
|
C2.3. R3-I11
|
M
|
Modernizovaný informační systém Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
196
|
C2.3. R3-I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
197
|
C2.3. R3–I13
|
M
|
Modernizovaný informační systém daňové správy
|
|
200
|
C2.3. R3–I15
|
T
|
Nástroje v informačním systému cestovního ruchu
|
|
201
|
C2.3. R3-I16
|
T
|
Nové moduly aplikací pro sportovní informační systém
|
|
449
|
C2.3. R3-I18
|
M
|
Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Chorvatskem a společným podnikem EuroHPC a vyplacení dobrovolného příspěvku společnému podniku EuroHPC
|
|
204
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Širokopásmový přístup pro domácnosti v bílých oblastech přístupových sítí nové generace
|
|
206
|
C2.3. R4-I2
|
T
|
Přístup k sítím 5G
|
|
209
|
C2.4. R3
|
T
|
Odborná příprava pro příslušná ministerstva a ústřední koordinační jednotky v oblasti správy a řízení společnosti
|
|
211
|
C2.4. R4
|
T
|
Realizace prodeje 20 státních podniků v portfoliu CERP
|
|
213
|
C2.4. R5
|
T
|
Prodej státem vlastněných nemovitostí
|
|
221
|
C2.5. R1
|
T
|
Zkrácení délky soudních sporů a obchodních věcí
|
|
222
|
C2.5. R1
|
T
|
Snížení celkového počtu všech projednávaných věcí
|
|
225
|
C2.5. R1–I2
|
T
|
60 % integrované evidence půdy a katastrálních údajů
|
|
227
|
C2.5. R1–I4
|
T
|
Výstavba garáže pro náměstí justice v Záhřebu
|
|
230
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Modernizace infrastruktur IKT v soudních orgánech
|
|
237
|
C2.6. R1
|
M
|
Zřízení platformy IT pro sledování provádění vnitrostátních protikorupčních opatření
|
|
245
|
C2.6. R3
|
M
|
Posouzení dopadů provádění protikorupčního programu na období 2021–2022 pro společnosti ve většinovém vlastnictví místních samospráv a regionálních samosprávných celků
|
|
264
|
C2.9. R3
|
T
|
Odborná příprava v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení
|
|
269
|
C3.1. R1
|
T
|
Účast na předškolním vzdělávání a péči
|
|
270
|
C3.1. R1–I1
|
T
|
Počet míst vybudovaných v zařízeních předškolního vzdělávání a péče
|
|
271
|
C3.1. R1–I2
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných tříd na základních školách
|
|
274
|
C3.1. R2-I1
|
T
|
Digitální infrastruktura a vybavení dodávané veřejným vysokoškolským institucím
|
|
278
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Dokončené výzkumné projekty vědeckých organizací, které podepsaly nové programové dohody, v „zelené“ oblasti
|
|
279
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací
|
|
280
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých ústavů
|
|
283
|
C3.2. R2-I2
|
T
|
Infrastrukturní projekty pro aplikovaný a cílený výzkum
|
|
285
|
C3.2. R3-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci „pilotního programu“ na podporu vytvoření reformovaného rámce pro VaVaI.
|
|
287
|
C4.1. R1
|
T
|
Počet příjemců nových opatření aktivní politiky na trhu práce
|
|
292
|
C4.1. R3-I1
|
T
|
Využití vzdělávacích poukázek
|
|
300
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
|
304
|
C4.3. R1
|
T
|
Příjemci zaručené minimální dávky a vnitrostátní odškodnění pro starší osoby
|
|
307
|
C4.3. R1–I1
|
T
|
Přístup místních vládních jednotek k údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce
|
|
310
|
C4.3. R2-I1
|
T
|
Zaměstnávání odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
317
|
C4.3. R3-I4
|
T
|
Výstavba center ústavní, domácí a komunitní péče o seniory
|
|
324
|
C5.1 R1–I5
|
T
|
Budova centrálního operačního bloku s doprovodným obsahem všeobecné nemocnice Varaždin
|
|
328
|
C5.1 R1–I9
|
M
|
Projekt rozvoje Centra klinické nemocnice (KBC) v Záhřebu
|
|
329
|
C5.1 R2
|
M
|
Zlepšení a harmonizace kvality zdravotní péče vypracováním klinických elektronických pokynů
|
|
331
|
C5.1 R2-I1
|
T
|
Zlepšení kvality onkologické radioterapie
|
|
332
|
C5.1 R2-I2
|
T
|
Jednotná IT platforma pro sledování onkologických pacientů
|
|
334
|
C5.1 R3-I1
|
T
|
Specializovaná lékařská odborná příprava na základní úrovni zdravotní péče
|
|
335
|
C5.1 R3-I2
|
T
|
Odborná příprava zdravotních sester a ošetřovatelů v oblasti urgentní medicíny
|
|
340
|
C5.1 R4-I2
|
T
|
Systém jednotkové terapie pevných forem léčivých přípravků ve 40 chorvatských nemocnicích
|
|
341
|
C5.1 R4-I3
|
T
|
Sledování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny až po pacienta
|
|
344
|
C5.1 R4-I5
|
T
|
Sledování výsledků léčby nenemocničních chronických pacientů ve veřejných lékárnách
|
|
354
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
355
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
358
|
C6.1. R1–I3
|
T
|
Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
|
|
360
|
C6.1. R2
|
M
|
Osvědčení o odborné přípravě
|
|
364
|
C6.1. R3
|
T
|
Dokončená odborná příprava zaměstnanců veřejné správy pro poskytování služeb jednotného kontaktního místa
|
|
367
|
C6.1. R4-I1
|
M
|
Odborná příprava zaměstnanců v oblasti seismologického průzkumu
|
|
370
|
C6.1. R5
|
T
|
Dokončení pilotního projektu určeného prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
376
|
C1.2 R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
377
|
C1.2 R1–I1
|
M
|
Nová skladovací kapacita energetických baterií
|
|
380
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Zařízení na zpracování biologického odpadu
|
|
381
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Výstavba stanic pro přepravu odpadu
|
|
396
|
C3.1. R1–I3
|
T
|
Počet renovovaných nebo vybudovaných tříd středoškolského vzdělávání
|
|
401
|
C6.1. R2
|
M
|
Zápis do nového nabízeného modulu magisterského programu
|
|
413
|
C7.1 R1–I3
|
T
|
Provedené geotermální vrtné práce
|
|
414
|
C7.1 I1
|
M
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových)
|
|
415
|
C7.1 I1
|
T
|
Jedna jednotka vodíkové energie pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES)
|
|
429
|
C7.2 R1
|
T
|
Uspořádání participativních workshopů
|
|
430
|
C7.2 R2
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
431
|
C7.2 R2
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
442
|
C2.4 R2
|
M
|
Politika vlastnictví státních podniků
|
|
444
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Investiční politika pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
|
445
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Kapitálová injekce na strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
|
448
|
C7.2 I3
|
T
|
Energetická renovace a renovace veřejných budov po zemětřesení
|
|
|
|
Splátková částka
|
1 015 269 647 EUR
|
2. Půjčka
Splátky uvedené v čl. 3 odst. 2 jsou rozděleny takto:
1.První splátka (podpora v podobě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
55
|
C7.1 R1–I5
|
M
|
Plán výroby a využití biopaliv v dopravě přijat
|
|
405
|
C6.1 R1–I4
|
M
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku
|
|
421
|
C7.1 I3
|
M
|
Smlouva o vybavení pro rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk
|
|
423
|
C7.1 I3
|
M
|
Smlouva na stavební práce za účelem rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
|
|
Splátková částka
|
303868355 EUR
|
2.Druhá splátka (podpora v podobě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
382
|
C1.3. R3
|
M
|
Přijetí národního akčního plánu pro snížení ztrát vody
|
|
385
|
C1.3. R3
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o Radě pro vodohospodářské služby
|
|
393
|
C2.2 R5
|
M
|
Vstup v platnost vyhlášek upravujících nové mzdové modely a centralizovaný systém výběru ve státních a veřejných službách
|
|
425
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
427
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na pořízení potrubí pro rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
438
|
C7.2 I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením
|
|
|
|
Splátková částka
|
455802533 EUR
|
3.Třetí splátka (podpora v podobě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
154
|
C2.1 R1–I2
|
T
|
Vzdělávací moduly pro strategické plánování a posuzování dopadů regulace na celostátní, regionální a místní úrovni
|
|
315
|
C4.3. R3-I2
|
T
|
Jednotný informační systém (informační systém SocSkrb)
|
|
373
|
C1.1.1.R5
|
M
|
Přijetí strategického rámce pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku a doprovodného akčního plánu
|
|
383
|
C1.3. R3
|
M
|
Zřízení Národního úřadu pro monitorování ztrát vody
|
|
386
|
C1.3. R3
|
T
|
Budování kapacit Rady pro vodohospodářské služby
|
|
402
|
C6.1. R7
|
M
|
Podepsané dohody o provádění pilotního projektu
|
|
|
|
Splátková částka
|
531769622 EUR
|
4.Čtvrtá splátka (podpora úvěru):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
320
|
C5.1 R1–I1
|
T
|
Přístup k lékárenské péči a lékům
|
|
375
|
C1.1.1. R7
|
M
|
Přijetí prvního akčního plánu na podporu cílů udržitelného financování
|
|
424
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
433
|
C7.2 R4
|
M
|
Vzdělávací program pro pracovníky ze třetích zemí
|
|
|
|
Splátková částka
|
822976794 EUR
|
5.Pátá splátka (podpora úvěru):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
93
|
C1.4. R1–I1
|
M
|
Nový systém elektronického mýtného
|
|
155
|
C2.1 R1–I2
|
T
|
Dny odborné přípravy pro úředníky spojené se systémem strategického plánování a prováděním regulačních dopadů na vnitrostátní a regionální úrovni
|
|
321
|
C5.1 R1–I2
|
T
|
Poskytování mobilní ambulantní primární zdravotní péče
|
|
384
|
C1.3. R3
|
T
|
Přijetí akčních plánů na snížení ztrát vody vodohospodářskými subjekty
|
|
388
|
C1.3. R3
|
T
|
Vybudované nebo modernizované čistírny odpadních vod
|
|
389
|
C1.3. R3
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
391
|
C1.3. R3-I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
394
|
C2.3 R3– I17
|
M
|
Zákon o zřízení registru obyvatel, rodin a domácností (SOK)
|
|
397
|
C3.1. R1–I4
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných tříd na základních školách
|
|
322
|
C5.1 R1–I3
|
T
|
Nová budova v komplexu kliniky infekčních onemocnění Dr. Fran Mihaljević
|
|
356
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace vícebytových budov poškozených zemětřesením po zemětřesení
|
|
357
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace veřejných budov po zemětřesení
|
|
403
|
C6.1. R7
|
T
|
Pilotní projekt dokončen
|
|
404
|
C6.1. R7
|
M
|
Vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
|
418
|
C7.1 R1–I4
|
M
|
Dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
|
419
|
C7.1 R1–I6
|
T
|
Výměna elektrických transformátorů
|
|
420
|
C7.1 R1–I6
|
T
|
Rekonstrukce rozvoden
|
|
422
|
C7.1 I3
|
T
|
Rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk v provozu
|
|
426
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
428
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
432
|
C7.2 R3
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
435
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
436
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
437
|
C7.2 I1
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách
|
|
439
|
C7.2 I2
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách poškozených zemětřesením
|
|
440
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Postavené protipovodňové konstrukce
|
|
441
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
443
|
C2.5. R1–I7
|
T
|
Nově postavená budova na náměstí justice v Záhřebu
|
|
446
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Investiční politika pro strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
|
447
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Kapitálová injekce na strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
|
|
|
Splátková částka
|
2060436258 EUR
|
ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ
1.Opatření pro monitorování a provádění plánu na podporu oživení a odolnosti
Monitorování a provádění plánu Chorvatska pro oživení a odolnost se provádí v souladu s těmito opatřeními:
Zřizuje se víceúrovňová struktura správy, monitorování a provádění se zvláštními úkoly a povinnostmi použitelnými na každé úrovni, jak je stanoveno níže:
a) Řídící výbor, kterému předsedá předseda vlády a který je odpovědný za politické vedení a sledování provádění plánu.
b) Prováděcí výbor složený ze zástupců kabinetu předsedy vlády, koordinačního subjektu, prováděcích subjektů, auditního orgánu, subjektu odpovědného za zasílání žádostí o platbu a ministerstva pro regionální rozvoj a fondů EU, který je odpovědný za celkové sledování a provádění plánu, jakož i za zajištění souladu s ostatními fondy EU.
c) Ústřední koordinační subjekt zřízený v rámci ministerstva financí (ředitelství pro makroekonomickou analýzu) a pověřený operativní koordinací a monitorováním plánu na podporu oživení a odolnosti, včetně aktivního sledování pokroku při provádění opatření na základě milníků a cílů stanovených pro každou složku.
d) Auditní orgán, Agentura pro audit systému provádění programů Evropské unie, pověřený prováděním auditů v oblasti působnosti chorvatského plánu pro oživení a odolnost.
e) subjekt odpovědný za zasílání žádostí o platbu, Národní fond spadající pod ministerstvo financí, odpovědný za vypracování a předkládání žádostí o platbu a prohlášení řídícího subjektu.
f) prováděcí subjekty a agentury odpovědné za provádění každého konkrétního opatření, jakož i za sledování pokroku projektů.
Chorvatský plán pro oživení a odolnost uvádí, že jsou zavedeny postupy k zajištění souladu s platnými právními předpisy Unie a vnitrostátními právními předpisy po celou dobu provádění opatření. Kromě toho se tyto postupy použijí k řešení všech závažných nesrovnalostí (podvod, korupce, střet zájmů) a dvojího financování tím, že umožní provádění kontrol a auditů na úrovni příslušného ministerstva. Aby bylo zajištěno vykazování spolehlivých údajů, provádějí prováděcí subjekty odpovědné za každou složku správní kontroly a kontroly na místě. Koordinační subjekt provádí ve spolupráci s Národním fondem pravidelné kontroly pravdivosti a přesnosti údajů. Kromě toho bude auditní orgán provádět kontroly druhé úrovně na základě půlročního cyklu, včetně auditů systémů a auditů týkajících se dosažení milníků a cílů.
2.Opatření pro poskytnutí plného přístupu Komisi k podkladovým údajům
Za účelem poskytnutí plného přístupu Komisi k příslušným podkladovým údajům zavede Chorvatsko tato opatření:
Ústřední koordinační subjekt odpovídá za celkové provádění plánů na podporu oživení a odolnosti, za zajištění koordinace s dalšími příslušnými orgány v zemi (včetně zajištění soudržnosti, pokud jde o využívání jiných fondů EU), za sledování pokroku při plnění milníků a cílů a za podávání veškerých nezbytných zpráv.
Při plnění svých povinností se koordinační subjekt opírá o informační systém eFondovi používaný pro monitorování evropských strukturálních a investičních fondů, který je modernizován o funkce vyvinuté pro podávání zpráv o kvalitativních a kvantitativních ukazatelích plánu na podporu oživení a odolnosti. Informační systém umožní shromažďovat od příjemců projektů informace o pokroku při provádění grantových dohod. Prováděcí subjekty odpovídají za přesnost a úplnost shromážděných údajů. Koordinační subjekt ve spolupráci s národním fondem provádí pravidelné kontroly pravdivosti a přesnosti údajů.
V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Chorvatsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o vyplacení finančního příspěvku. Chorvatsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.