V Bruselu dne 13.7.2026

COM(2026) 378 final

2026/0207(NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí ze dne 29. října 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Rumunska

{SWD(2026) 229 final}


2026/0207 (NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí ze dne 29. října 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Rumunska

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost 1 , a zejména na čl. 20 odst. 1 uvedeného nařízení,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Poté, co Rumunsko dne 31. května 2021 předložilo národní plán pro oživení a odolnost, navrhla Komise Radě jeho kladné posouzení. Dne 29. října 2021 Rada kladné posouzení schválila prováděcím rozhodnutím 2 (dále jen „prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021“). Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 bylo pozměněno prováděcími rozhodnutími Rady ze dne 8. prosince 2023 3 a 13. listopadu 2025 4 .

(2)Dne 24. června 2026 předložilo Rumunsko Komisi odůvodněnou žádost, aby navrhla změnu prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 v souladu s čl. 21 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241 z toho důvodu, že plán pro oživení a odolnost v důsledku objektivních okolností již zčásti nelze splnit. Rumunsko proto předložilo pozměněný plán pro oživení a odolnost.

Změny na základě článku 21 nařízení (EU) 2021/241

(3)Změny plánu pro oživení a odolnost předložené Rumunskem v důsledku objektivních okolností se týkají 94 opatření. 

(4)Rumunsko vysvětlilo, že tři opatření již nelze splnit z důvodu stažení příslušných projektů dodavateli, přesunu a sloučení se stávajícím opatřením v grantech a nepředvídaných zpoždění při provádění v důsledku okolností, které Rumunsko nemůže ovlivnit. Týká se to opatření č. C6.I4, C16.I4a a C8.I7. S ohledem na to Rumunsko požádalo o zrušení uvedených opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(5)Rumunsko vysvětlilo, že 23 opatření již zčásti nelze splnit v důsledku nepředvídaných okolností nebo značného zpoždění při provádění, které nemohlo ovlivnit, včetně problémů s výkonností dodavatele a dalších překážek bránících pokroku při provádění opatření, které znemožňují realizaci původního plánu. Patří sem i opatření, která již zčásti nelze v jejich současné podobě splnit z důvodu chybějící nebo nedostatečné poptávky. To se týká opatření č. C2.I1, C2.I4, C3.I2, C4.I1, C4.I2, C5.I1, C5.I1a, C7.I3, C7.I8, C7.I17, C10.I2, C10.I4, C10.I3, C10.I1, C11.I2, C12.I3, C12.I1, C13.I4, C13.I1, C13.I2, C14.R3, C14.R9, C16.I8. S ohledem na to Rumunsko požádalo o změnu těchto opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(6)Rumunsko vysvětlilo, že 68 opatření bylo pozměněno proto, aby bylo možné využít lepší alternativu, která pomůže snížit administrativní zátěž a zjednodušit prováděcí rozhodnutí Rady, a zároveň dosáhnout cílů daných opatření. To se týká opatření č. C1.I1, C1.I2, C1.I5, C1.R2, C2.I2, C2.I3, C2.I5, C2.R2, C3.I1, C3.I1a, C3.I3, C3.R1, C4.R1, C4.I3, C4.I3a, C4.R2, C5.I4, C5.R1, C6.I2, C6.R1, C6.R4, C7.I5, C7.I6, C8.I1, C8.I2, C8.I3, C8.I4, C8.I5, C8.I10, C8.R1, C9.I1, C9.I2, C9.I3, C9.I4, C9.I5.a, C9.R1, C9.R2.a, C9.R4, C9.R5, C10.R5, C11.I1, C11.I4, C12.I2, C12.R3, C12.I4, C13.R2, C14.R1, C14.R7, C15.I10, C15.I11, C15.I10.2a, C15.I16, C15.I18, C15.I13, C15.I2, C15.I4, C15.I6, C15.I8, C15.I9, C15.R4, C15.I17, C15.I1, C15.I1a, C16.R1, C16.I5, C16.I7, C16.I9, C16.I10. S ohledem na to Rumunsko požádalo o změnu těchto opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(7)V návaznosti na zrušení a snížení úrovně provádění opatření podle článku 21 nařízení (EU) 2021/241 Rumunsko požádalo o využití zdrojů uvolněných zrušením opatření a snížením úrovně jejich provádění k doplnění tří nových opatření a zvýšení úrovně provádění dvou opatření. To se týká opatření č. C4.I1a, C4.I5, C6.I2a a C16.I7a a C8.I11 a C16.I4. S ohledem na to Rumunsko požádalo, aby byla zvýšena úroveň provádění dvou opatření a aby byla doplněna čtyři nová opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

Rozdělení milníků a cílů

(8)Rozdělení milníků a cílů v rámci splátek by mělo být změněno tak, aby zohledňovalo změny plánu a orientační harmonogram předložené Rumunskem.

Hodnocení Komise

(9)Komise pozměněný plán pro oživení a odolnost posoudila na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241.

Příspěvek k naplňování cílů REPowerEU

(10)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. da) a přílohou V kritériem 2.12 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že kapitola REPowerEU do značné míry (hodnocení A) účinně přispěje k energetické bezpečnosti, diverzifikaci dodávek energie pro Unii, ke zvyšování využívání obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, zvyšování kapacit pro ukládání energie nebo k nezbytnému snížení závislosti na fosilních palivech před rokem 2030.

(11)Vzhledem k tomu, že některá opatření v rámci kapitoly REPowerEU byla omezena, byly doplněny investice č. C16.I9 a C16.I10, které byly dosud zahrnuty do plánu pro oživení a odolnost jako investice č. C6.I4a a C6.I5a. Opatření jsou v souladu s cíli plánu REPowerEU, které podporují skladování elektřiny (čl. 21c odst. 3 písm. e)), dekarbonizaci průmyslu (čl. 21c odst. 3 písm. b)) a motivují ke snižování poptávky po energii (čl. 21c odst. 3 písm. d)).

(12)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. db) a kritériem 2.13 přílohy V nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že nové složení opatření obsažených v kapitole REPowerEU bude mít do značné míry (hodnocení A) přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí.

Příspěvek k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti

(13)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. e) a přílohou V kritériem 2.5 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje pozměněný plán pro oživení a odolnost opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Opatření podporující klimatické cíle odpovídají částce, která představuje 39,1 % celkových finančních prostředků přidělených na pozměněný plán pro oživení a odolnost a 91,5% celkových odhadovaných nákladů na opatření v kapitole REPowerEU podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241. V souladu s článkem 17 nařízení (EU) 2021/241 je pozměněný plán pro oživení a odolnost v souladu s informacemi obsaženými ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu na období 2021–2030.

(14)Změny opatření přispívajících k zelené transformaci se týkají dvaceti opatření, konkrétně opatření č. C2.I1, C3.I2, C4.I1, C4.I1a, C4.I2, C5.I1, C5.I1a, C6.I4, C10.I1, C10.I2, C10.I3, C12.I1, C12.I3, C13.I1, C13.I2, C15.I17, C16.I4, C16.I4a, C16.I7, C16.I8. V důsledku rozdílného obsahu klimatického označování opatření zvyšujících a snižujících finanční prostředky tak celkově změny rumunského plánu pro oživení a odolnost představují čisté snížení celkového příspěvku ke klimatickému cíli plánu pro oživení a odolnost ze 40,6 % na 39,1%). Opatření související se zelenou transformací, včetně biologické rozmanitosti, mají v pozměněném plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU trvalý účinek, neboť cílem těchto opatření jsou strukturální změny, které mají snížit celkovou závislost Rumunska na fosilních palivech, a zvýšení úspor energie přechodem na zelené technologie, zejména ty, které souvisejí s obnovitelnými zdroji energie a podporou udržitelných praktik v různých odvětvích. Díky tomu také přispívají k dosažení cílů na období 2030–2050 a cíle klimatické neutrality EU roku 2050. Omezený rozsah těchto změn nemění celkové posouzení tohoto kritéria.

Příspěvek k digitální transformaci

(15)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. f) a přílohou V kritériem 2.6 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje pozměněný plán pro oživení a odolnost opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k digitální transformaci, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Opatření podporující digitální cíle odpovídají částce, která představuje 24,0 % celkových finančních prostředků přidělených na pozměněný plán pro oživení a odolnost podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VII uvedeného nařízení.

(16)Změny opatření přispívajících k digitální transformaci se týkají snížení přídělu na deset opatření, konkrétně opatření č. C2.I4, C4.I3, C4.I3a, C7.I3, C7.I8, C8.I7, C10.I2, C10.I4, C12.I3, C16.I5. V důsledku rozdílného obsahu digitálního označování opatření zvyšujících a snižujících finanční prostředky tak celkově změny rumunského plánu pro oživení a odolnost představují čisté zvýšení celkového příspěvku k digitálnímu cíli plánu pro oživení a odolnost ze 21,3 % na 24,0%). Omezený rozsah těchto změn nemění celkové posouzení tohoto kritéria.

Náklady

(17)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. i) a přílohou V kritériem 2.9 nařízení (EU) 2021/241 je odůvodnění výše odhadovaných celkových nákladů plánu pro oživení a odolnost uvedené v pozměněném plánu do určité míry (hodnocení B) přiměřené a věrohodné, odpovídá zásadě nákladové efektivnosti a je úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu.

(18)Podle poskytnutých informací z posouzení odhadů nákladů na nová opatření a na stávající opatření, jejichž úpravy si vyžádaly nové posouzení nákladů, vyplývá, že většina nákladů je přiměřená a věrohodná. Pouze v několika případech byly podrobné údaje o metodice a předpokladech použitých k vypracování odhadů omezené, částečně z důvodu novosti daných opatření. Proto nebylo u tohoto posuzovacího kritéria možné udělit hodnocení A. Dále lze říci, že změny v odhadovaných nákladech na ostatní pozměněná opatření byly odůvodněné, úměrné novým revidovaným cílům a podložené podrobnými výpočty a důkazy, a přiměřenost a věrohodnost těchto odhadovaných nákladů se tudíž ve srovnání s původním plánem nezměnily. Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost jsou rovněž v souladu se zásadou nákladové efektivnosti a jsou úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu.

Další posuzovací kritéria

(19)Komise má za to, že změny předložené Rumunskem nemají vliv na kladné posouzení plánu pro oživení a odolnost uvedené v prováděcím rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Rumunska, pokud jde o relevanci, účinnost, efektivnost a ucelenost plánu, na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 písm. a), b), d), db), g), h), j) a k).

Kladné posouzení

(20)Na základě kladného posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost Komisí se zjištěním, že daný plán uspokojivě splňuje posuzovací kritéria stanovená v nařízení (EU) 2021/241, by se v souladu s čl. 20 odst. 2 a přílohou V uvedeného nařízení měly stanovit reformy a investiční projekty nezbytné pro provádění pozměněného plánu, příslušné milníky, cíle a ukazatele a částka poskytnutá Unií na provádění pozměněného plánu pro oživení a odolnost.

Finanční příspěvek

(21)Odhadované celkové náklady pozměněného plánu pro oživení a odolnost Rumunska činí 20 106 860 700 EUR. Vzhledem k tomu, že výše odhadovaných celkových nákladů pozměněného plánu pro oživení a odolnost je vyšší než aktualizovaný maximální finanční příspěvek, který je pro Rumunsko k dispozici, měl by finanční příspěvek stanovený v souladu s článkem 4a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1755 5 a s čl. 20 odst. 4 a čl. 21a odst. 6 nařízení (EU) 2021/241 a přidělený na pozměněný plán pro oživení a odolnost Rumunska činit 13 566 055 514 EUR. Finanční příspěvek, který je pro Rumunsko k dispozici, proto zůstává nezměněn.

Půjčky

(22)Na podporu dalších reforem a investic byla Rumunsku prostřednictvím prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 poskytnuta podpora v podobě půjčky v celkové výši 7 844 472 079 EUR. Po zrušení opatření č. C6.I4 a C16.I4a a snížení úrovně provádění opatření č. C3.I2, C4.I1, C4.I2, C5.I1, C6.I4, C6.C10.I2, C10.I4, C11.I2, C12.I3, C16.I5 podle článku 21 nařízení 2021/241 Rumunsko nepožádalo o využití uvolněných zdrojů na podporu nových opatření nebo na zvýšení úrovně provádění stávajících opatření plánu pro oživení a odolnost. Výše odhadovaných celkových nákladů na plán pro oživení a odolnost je nižší než kombinovaný finanční příspěvek, který má Rumunsko k dispozici, a podpora v podobě půjčky, která byla Rumunsku poskytnuta prostřednictvím prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021. Proto by se celková výše podpory v podobě půjčky poskytnuté Rumunsku měla snížit na 6 540 805 186 EUR.

(23)Výše půjčky by měla být stanovena v tomto rozhodnutí v souladu s čl. 20 odst. 5 písm. h) nařízení (EU) 2021/241. Podle prováděcího rozhodnutí Komise ze dne 18. prosince 2024 o snížení výše druhé splátky podpory v podobě půjčky pro Rumunsko, jež bylo přijato v souladu s čl. 24 odst. 8 nařízení (EU) 2021/241, byla však výše půjčky snížena o 10 772 581 EUR a Rumunsko nemůže Komisi požádat o vyplacení dané částky.

(24)Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by tedy mělo být odpovídajícím způsobem změněno. V zájmu jasnosti by příloha uvedeného prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 měla být zcela nahrazena.

(25)Tímto rozhodnutím by neměly být dotčeny výsledky jakýchkoli řízení týkajících se přidělování finančních prostředků Unie v rámci jakéhokoli jiného programu Unie kromě Nástroje pro oživení a odolnost nebo řízení týkajících se narušení fungování vnitřního trhu, která mohou proběhnout, a to zejména na základě článků 107 a 108 Smlouvy. Rovněž nezprošťuje členské státy povinnosti oznamovat Komisi záměry poskytnout státní podporu podle článku 108 Smlouvy,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1
Schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost

Posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost Rumunska na základě kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241 se schvaluje.

Článek 2
Změny

Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Rumunska se mění takto:

1) v článku 3 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1. Unie poskytne Rumunsku půjčku v maximální výši 6 540 805 186 EUR.“;

2) příloha se nahrazuje zněním uvedeným v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 3
Určení

Toto rozhodnutí je určeno Rumunsku.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. L 57, 18.2.2021, s. 17, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj .
(2)    ST 12319/21 INIT; ST 12319/21 ADD 1.
(3)    ST 15833/23 INIT; ST 15833/23 ADD 1.
(4)    ST 14452/25 INIT; ST 14452/25 ADD 1.
(5)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1755 ze dne 6. října 2021, kterým se vytváří rezerva na vyrovnání se s důsledky brexitu (Úř. věst. L 357, 8.10.2021, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1755/oj ).

V Bruselu dne 13.7.2026

COM(2026) 378 final

PŘÍLOHA

návrhu prováděcího rozhodnutí Rady,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí ze dne 29. října 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Rumunska

{SWD(2026) 229 final}


A.ČÁST 1: Vodní hospodářství

Cílem složky je zajistit udržitelné zásobování vodou pro bezpečnou budoucnost lidí, životního prostředí a hospodářství. Cílem složky je zejména: 1) zlepšit přístup veřejnosti, zejména ve venkovských oblastech, k veřejným vodohospodářským a hygienickým službám v souladu s požadavky právních předpisů Evropské unie a zpřístupnit je všem sociálním skupinám; 2) zvýšit bezpečnost stávajících nahromadění; 3) posílit správní a reakční kapacitu Národní správy vodních zdrojů (ANAR) v mimořádných situacích, zejména v souvislosti s vodohospodářskou infrastrukturou.

Složka se skládá ze dvou reforem a pěti investic, z nichž jedna je financována prostřednictvím nevratné finanční podpory.

Očekává se, že opatření obsažená ve složce budou řešit některé výzvy zdůrazněné v doporučení pro zemi, aby se investice zaměřily mimo jiné na ekologickou a digitální transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu (doporučení pro zemi č. 4, 2019 a doporučení pro zemi č. 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle.

A.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice č. 6. Dodání vodního katastru

Cílem investice je přispět k rychlému vymezení vodních toků, a zejména menších vodních toků.

Investice spočívá v dodání vodního katastru.

A.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/

Cílová

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

19

Investice č. 6. Dodání vodního katastru

Milník

Dodaný vodní katastr

Dodaný vodní katastr

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Potvrzení o převzetí při dokončení prací pro dodaný vodní katastr, která zahrnují:

— Digitální terénní model (DTM)/digitální pozemní model (DSM) na vnitrostátní úrovni založený na družicových informacích,

— vývoj softwaru pro stanovení úpravy říčního dna (proces sedimentace v erozi), monitorování extrakce štěrku a potenciálu sesuvu půdy v oblastech kompletu přehradních jezer,

poloautomatická digitalizace a vymezení menších říčních lůžek na základě ortofotosnímků DTM/DSM a satelitních snímků.

A.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 1. Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a odpadními vodami a urychlení přístupu veřejnosti ke kvalitním službám podle evropských směrnic

Cílem této reformy je zlepšit kapacitu regionálních provozovatelů vodohospodářské infrastruktury a infrastruktury odpadních vod a zlepšit kvalitu a účinnost spolupráce mezi nimi a místními orgány/rozvojovými sdruženími mezi komunitami, vlastníky vodohospodářské infrastruktury a infrastruktury odpadních vod. Za tímto účelem se provede řada legislativních a regulačních změn:

1) Změny zákona č. 241/2006 o zásobování vodou a kanalizaci se provádějí s cílem umožnit:

-Schválení tarifní strategie regionálního provozovatele vodovodů a kanalizací valnou hromadou sdružení pro rozvoj obcí na základě zvláštního pověření od místních správních jednotek. Touto změnou se výrazně zkrátí doba potřebná ke schválení tarifní strategie, což umožní rozšíření vodohospodářské a kanalizační infrastruktury.

-Uložit místním orgánům veřejné správy povinnost vést záznamy o fyzických a právnických osobách, které nevypouštějí odpadní vody do veřejné kanalizační sítě, a každoročně zasílat seznam těchto osob Národní environmentální stráži.

-Uložit uživatelům povinnost připojit se ke stávajícím veřejným kanalizačním systémům, pokud nemají vhodný individuální systém sběru a čištění odpadních vod.

-Umožňují ve vhodných případech organizovat pouze poskytování vodohospodářských služeb pod podmínkou, že odvádění odpadních vod probíhá prostřednictvím individuálních systémů odvádění a čištění, které zajišťují stejnou úroveň ochrany životního prostředí jako centralizované systémy odvádění a čištění.

-Zajistit výjimečnou povahu přiměřených individuálních systémů v tom smyslu, že tyto systémy řeší situace, kdy centralizované systémy nejsou technicky a ekonomicky proveditelné.

-Zakázat přímé vypouštění nevyčištěných odpadních vod z vhodných individuálních systémů do životního prostředí.

-Vypracovat kritéria pro schvalování, výstavbu, registraci/záznamy, provoz a údržbu vhodných individuálních systémů.

Provádění výše uvedené reformy bude dokončeno do 31. prosince 2021.

2) Vstup v platnost zákona, kterým se schvaluje národní program První připojení k vodě a hygienickým zařízením, který podporuje rodiny a svobodné osoby s nízkými příjmy (jejichž průměrný měsíční čistý peněžní příjem je nižší než zaručená hrubá národní minimální mzda na rodinného příslušníka) při úhradě nákladů vzniklých v souvislosti s připojením k vodovodní a kanalizační soustavě. Provádění reformy se dokončí do 31. března 2022.

Podpis prováděcích dohod mezi správou fondu životního prostředí a místními orgány, které se účastní prvního programu napojení na vodu a hygienická zařízení. Dohody budou dokončeny do 31. prosince 2022.

Reforma. 2 Rekonfigurace stávajícího hospodářského mechanismu Národní správy vodních zdrojů (ANAR) s cílem zajistit modernizaci a údržbu vnitrostátního systému hospodaření s vodou 

Cílem reformy je modernizace a údržba vnitrostátního systému hospodaření s vodou a lepší řízení nákladů na úrovni ANAR.

Toto opatření spočívá ve vstupu v platnost legislativních změn za účelem regulace nového hospodářského mechanismu pro vodní zdroje v Rumunsku.

Investice č. 1. Výstavba vodovodních a kanalizačních sítí

Cílem této investice je zlepšit přístup veřejnosti k vodohospodářským a hygienickým službám v aglomeracích s populačním ekvivalentem vyšším než 2000.

Toto opatření spočívá ve výstavbě vodovodních a kanalizačních sítí.

Investice č. 2. Odvádění odpadních vod

Cílem investice je zlepšit přístup veřejnosti k vodohospodářským a hygienickým službám v aglomeracích s populačním ekvivalentem nižším než 2000 obyvatel.

Toto opatření spočívá ve výstavbě kanalizačních sítí a individuálních nebo jiných systémů pro odvádění odpadních vod.

Investice č. 4. Obnova stávajících nahromadění, která vyžadují nouzové zásahy pro bezpečný provoz

Cílem této investice je obnova stávajících akumulací s cílem obnovit a zachovat jejich schopnost předcházet povodním.

Toto opatření spočívá v opravě a renovaci jedné poškozené přehrady Lesu a jednoho poldru pro prevenci povodní Salard na stávajících protipovodňových linkách.

Investice č. 5. Vhodné vybavení správ povodí pro monitorování povodní, prevenci povodní a reakci na mimořádné události

Cílem investice je vybavit úřad ANAR/správy povodí strojním zařízením a vybavením pro zásahy ke zmírnění dopadů extrémních povětrnostních jevů.

Toto opatření spočívá v čištění a vybavení správ povodí strojem a zařízením, které může mimo jiné zahrnovat: stroje pro drsný terénní přístup a zásah, obojživelný přístup a přepravu mobilních sandbagů v těžko přístupných oblastech, drony, geoelektrorezistentní/geo radarové technologie hrázových těles.

A.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

1

Reforma 1. Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a odpadními vodami a urychlení přístupu veřejnosti ke kvalitním službám podle evropských směrnic

Milník

Vstup v platnost změn zákona č. 241/2006 o zásobování vodou a kanalizaci

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Vstup v platnost změn zákona č. 241/2006 o zásobování vodou a kanalizaci, které:

-Umožnit schválení tarifní strategie regionálního provozovatele vodovodů a kanalizací valnou hromadou sdružení pro rozvoj obcí na základě zvláštního pověření od místních správních jednotek. Touto změnou se výrazně zkrátí doba potřebná ke schválení tarifní strategie, což umožní rozšíření vodohospodářské a kanalizační infrastruktury.

-Uložit místním orgánům veřejné správy povinnost vést záznamy o fyzických a právnických osobách, které nevypouštějí odpadní vody do veřejné kanalizační sítě, a každoročně zasílat seznam těchto osob Národní environmentální stráži.

-Uložit uživatelům povinnost připojit se ke stávajícím veřejným kanalizačním systémům, pokud nemají vhodný individuální systém sběru a čištění odpadních vod.

-Umožňují ve vhodných případech organizovat pouze poskytování vodohospodářských služeb pod podmínkou, že odvádění odpadních vod probíhá prostřednictvím individuálních systémů odvádění a čištění, které zajišťují stejnou úroveň ochrany životního prostředí jako centralizované systémy odvádění a čištění.

-Zajistit výjimečnou povahu přiměřených individuálních systémů, které se vztahují pouze na situace, kdy centralizované systémy nejsou technicky a ekonomicky proveditelné.

-Zakázat přímé vypouštění nevyčištěných odpadních vod z vhodných individuálních systémů do životního prostředí.

-Vypracovat kritéria pro schvalování, výstavbu, registraci/záznamy, provoz a údržbu vhodných individuálních systémů.

2

Reforma 1. Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a nakládání s odpadními vodami a urychlení přístupu lidí ke kvalitním službám podle evropských směrnic

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se schvaluje národní program První připojení k vodě a hygienickým zařízením

Ustanovení zákona o vstupu zákona o prvním programu napojení na vodu a hygienická zařízení v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost zákona, kterým se schvaluje národní program První připojení k vodě a hygienickým zařízením, který podpoří rodiny a svobodné osoby s nízkými příjmy (které mají průměrný měsíční čistý peněžní příjem nižší než zaručená hrubá národní minimální mzda na rodinného příslušníka) při úhradě nákladů vzniklých v souvislosti s připojením k vodovodní a kanalizační soustavě.

Nízkopříjmové domácnosti určí místní orgány. První program připojení pak prostřednictvím správy fondu životního prostředí financuje práce na připojení pro určené rodiny, s nimiž místní orgány uzavřely smlouvu.

3

Reforma 1. Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a nakládání s odpadními vodami a urychlení přístupu lidí ke kvalitním službám podle evropských směrnic

Milník

Prováděcí dohody podepsané s místními orgány, které se účastní prvního programu napojení na vodu a hygienická zařízení

Prováděcí dohody podepsané s místními orgány, které se účastní prvního programu napojení na vodu a hygienická zařízení

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Správa fondu životního prostředí podepíše prováděcí dohody s místními orgány, které se účastní prvního programu napojení na vodu a hygienická zařízení.

4

Reforma 2. Restrukturalizace stávajícího hospodářského mechanismu úřadu ANAR s cílem zajistit modernizaci a údržbu vnitrostátního systému hospodaření s vodou

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se zavádějí změny za účelem regulace nového hospodářského mechanismu pro vodní zdroje v Rumunsku

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního aktu o změnách za účelem regulace nového hospodářského mechanismu pro vodní zdroje v Rumunsku

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2026

Studie pro jedenáct povodí v Rumunsku se zpřístupní na internetových stránkách a zahrnují: i) hospodářský význam udržitelného hospodaření s vodou a jejího využívání; II) trendy ve vývoji potřeby vody a objem vody jímané na úrovni povodí/oblasti; a iii) střednědobých a dlouhodobých makroekonomických ukazatelů a optimálního mechanismu návratnosti nákladů na objem vody.

Na základě těchto studií vstoupí v platnost legislativní změny za účelem regulace nového hospodářského mechanismu pro vodní zdroje v Rumunsku.

Tyto legislativní změny stanoví zvýšení návratnosti nákladů na systém příjmů z vody a vlastních příjmů úřadu ANAR.

6

Investice č. 1. Výstavba vodovodních a kanalizačních sítí

Cílová

Vybudované vodovodní sítě

 

Kilometry (km)

0

288.3

 DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026 

Vybuduje se celkem 288,3 km vodovodních sítí.

8

Investice č. 1. Výstavba vodovodních a kanalizačních sítí

Cílová

Vybudované kanalizační sítě

 

Kilometry (km)

0

975

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vybuduje se celkem 975 km kanalizačních sítí.

10

Investice č. 2. Odvádění odpadních vod

Cílová

Vybudované individuální nebo jiné systémy

 

Číslo

0

9 545

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Celkem musí být zkonstruováno 9545 individuálních nebo jiných systémů.

12

Investice č. 2. Odvádění odpadních vod

Cílová

Vybudované kanalizační sítě

 

Kilometry (km)

0

88.7

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vybuduje se celkem 88,7 km kanalizačních sítí.

17

Investice č. 4. Obnova stávajících nahromadění, která vyžadují nouzové zásahy pro bezpečný provoz

Cílová

Rekultivovaná stávající přehrada a poldr

 

Číslo

0

2

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

1 stávající přehrada – LESU, u níž dokumentace pro schvalování intervenčních prací dospěla k závěru, že neexistují žádné proveditelné alternativy ke snížení povodňových rizik a projekt je v souladu s požadavky zásady „významně nepoškozovat“, musí být obnovena.

Kromě toho musí být rehabilitován 1 poldr – SALARD.

18

Investice č. 5. Vhodné vybavení správ povodí pro monitorování povodní, prevenci povodní a reakci na mimořádné události

Cílová

Vybavené správy povodí

 

Číslo

0

11

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nákup následujícího vybavení pro 11 správ povodí, které může mimo jiné zahrnovat:

—strojní zařízení pro drsný přístup k terénu a zásah do terénu, obojživelný přístup a přepravu mobilních pískových vaků v těžko přístupných oblastech. Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), musí strojní zařízení zakoupené v rámci tohoto opatření představovat nejlepší dostupnou technologii z hlediska životního prostředí;

drony vybavené čidly LIDAR/Flir/fotogrammetrie,

—geoelektrorezistentní/geo radarové technologie hrázových těles,

hardwarová a softwarová infrastruktura pro analýzu a ukládání dat shromážděných výše uvedeným zařízením.

B.PRVEK 2: Ochrana lesů a biologické rozmanitosti

Cílem složky je harmonizovat vnitrostátní postupy obhospodařování lesů s postupy pro zachování biologické rozmanitosti a ochranu životního prostředí a zajištění přechodu ke klimaticky neutrální Evropě vytvořením nových oblastí pokrytých lesy a obnovou znehodnocených stanovišť.

Složka se skládá ze dvou reforem a pěti investic.

Očekává se, že opatření obsažená ve složce budou řešit některé výzvy zdůrazněné v doporučení pro zemi, aby se investice zaměřily mimo jiné na ekologickou a digitální transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu (doporučení pro zemi č. 4, 2019 a doporučení pro zemi č. 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

B.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Reforma systémů obhospodařování a správy lesů prostřednictvím nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

Cílem reformy je zajistit regulační rámec pro udržitelné politiky v oblasti lesnictví, které podporují zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Reforma spočívá v přijetí strategií a právních aktů pro zalesňování a opětovné zalesňování, v boji proti nezákonné těžbě dřeva a ve zlepšení obhospodařování lesů.

Investice č. 1. Národní kampaň zalesňování a opětovného zalesňování, včetně městských lesů

Cílem investice je vytvořit lesy. Investice spočívá v projektech zalesňování a opětovného zalesňování v městských a mimoměstských oblastech.

Investice č. 2. Moderní výrobní kapacity reprodukčního materiálu lesních dřevin

Cílem investice je rozvoj dostatečných reprodukčních produkčních kapacit (druh stromů). Investice spočívá ve výstavbě nebo obnově lesních školek.

Investice č. 3. Určení potenciálních oblastí pro přísnou ochranu přírodních suchozemských a mořských stanovišť v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030

Cílem této investice je poskytnout rámec pro ochranu přírody. Investice sestává z právních aktů pro vymezení přísně chráněných oblastí určených v chráněných oblastech sítě Natura 2000.

Investice č. 4. Systém sledování volně žijících jeseterů na Dolním Dunaji

Cílem této investice je poskytnout Národnímu výzkumnému a vývojovému ústavu pro ochranu životního prostředí vybavení a vozidla pro monitorování volně žijících jeseterů podél Dolního Dunaje. Investice spočívá v nákupu zařízení a vozidel.

Investice č. 5. Integrované systémy zmírňování povodňových rizik v lesních povodích

Cílem investice je snížit riziko povodní za účelem ochrany lidí, infrastruktury a socioekonomických cílů v rizikových oblastech, jakož i ochrany životního prostředí a biologické rozmanitosti prostřednictvím environmentálních opatření, zejména opatření týkajících se zajištění migrace ryb a zajištění ekologického toku. Investice spočívá v modernizačních pracích na protipovodňové ochraně.

B.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

22

Reforma 1. Reforma systémů obhospodařování a správy lesů prostřednictvím nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

Milník

Přijetí národní strategie v oblasti lesnictví na období 2020–2030

Přijetí národní strategie v oblasti lesnictví na období 2020–2030

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Přijme se národní strategie v oblasti lesnictví na období 2020–2030.

Strategie na základě doporučení nezávislých studií stanoví závazná pravidla pro zalesňování a opětovné zalesňování takto:

a. Požadavky na druhy a ekotypy, aby byly odolné vůči změně klimatu a neměly negativní dopad na biologickou rozmanitost. Strategie reaguje na potřebu mít aktualizované pokyny pro výsadbu stromů v Rumunsku a vytvoří záruky, zejména s cílem vyloučit používání nebo uvolňování invazních nepůvodních druhů.

b. Požadavky na produkci reprodukčního materiálu se zaměřením na druhy stromů a ekotypy, které jsou vhodné pro budoucí předpokládané klimatické podmínky Rumunska v dostatečném množství se zapojením soukromého sektoru, a na opatření, která mají odradit od zakládání komerčních školek pro rychle rostoucí nebo monokulturní produkci.

c. Požadavky na zalesňování, které pozitivně přispívá k cílům zachování biologické rozmanitosti, vodního hospodářství a ochrany půdy tím, že zakazuje zalesňování nebo opětovné zalesňování zemědělské půdy s vysokou přírodní hodnotou, travních porostů nebo mokřadů, s výjimkou obnovy stanovišť.

D. Požadavky na preventivní opatření, která zvyšují přirozenou absorpční kapacitu půdy, jež mají být zahrnuta do činností obhospodařování lesů, a zvláštní požadavky na přizpůsobení se změně klimatu, aby se zajistilo, že obhospodařování lesů je založeno na monitorování druhů.

e. Požadavky na zalesňování měst, jichž má být dosaženo prostřednictvím přístupu na úrovni krajiny, který přispívá k posílení propojení s přírodními nebo polopřírodními oblastmi (jako jsou lesy nebo zemědělské oblasti) se zaměřením na propojení stanovišť se zelenou infrastrukturou a ekologickými koridory.

f. Požadavky na projekty zalesňování a opětovného zalesňování, které mají být prováděny v oblastech vystavených klimatickým rizikům a zranitelných vůči nim, zejména suchu a povodním, a případně zalesňování nebo opětovné zalesňování snižuje výsledná rizika.

g. Strategie stanoví kritéria udržitelnosti pro lesní biomasu pro energetické využití.

H. Strategie zahrnuje konkrétní opatření pro boj proti nezákonné těžbě dřeva, jako je úplné provedení programu SUMAL, včetně monitorování těžby dřeva prostřednictvím dálkového průzkumu Země, posílení režimu sankcí a případně dalších opatření.

I. Strategie rovněž zahrnuje konkrétní opatření na ochranu lesních stanovišť a druhů, a zejména sladění norem v oblasti lesnictví s aspekty biologické rozmanitosti.

23

Reforma 1. Reforma systémů obhospodařování a správy lesů prostřednictvím nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

Milník

Vstup v platnost pozměněných ministerských vyhlášek, kterými se stanoví závazná pravidla pro zalesňování a opětovné zalesňování stanovená v národní lesnické strategii na období 2020–2030

Ustanovení ministerských vyhlášek uvádějící vstup změn v platnost

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost následujících pozměněných ministerských vyhlášek (MO) v souladu se závaznými pravidly pro zalesňování a obnovu lesů stanovenými v národní strategii v oblasti lesnictví na období 2020–2030:

a.Vyhláška č. 766/2018 Sb., o vypracování a změně lesních hospodářských plánů, včetně ustanovení o využívání lesní půdy, a o Metodice schvalování ročních kvót pro výtěžek z lesního porostu.

b.Vyhláška č. 1648/2000 Sb., o schválení technických pravidel pro složení, režimy a technologie obnovy lesa a zalesňování znehodnocené půdy

c.Vyhláška č. 1649/2000 o schválení technických norem pro péči o stánky a jejich správu

d.Vyhláška č. 1650/2000 o schválení technických norem pro výběr a použití ošetření

e.Vyhláška č. 1653/2000 Sb., o schválení technických norem pro roční kontrolu regenerace

f.Vyhláška č. 1672/2000 Sb., o schválení technických norem pro hospodaření v lesích

24

Reforma 1. Reforma systémů obhospodařování a správy lesů prostřednictvím nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

Milník

Vstup v platnost legislativních aktů, kterými se mění a doplňují stávající právní předpisy o lesích

Ustanovení zákona o vstupu legislativních aktů v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Vstup právních aktů v platnost:

i) stanovení změn systému trestních sankcí;

II) stanovení metod pro posuzování škod na lesní vegetaci v lesích i mimo ně;

III) postihování trestných činů v oblasti lesnictví stanovením metod výpočtu environmentálních a finančních škod způsobených nezákonnou těžbou dřeva a jinými trestnými činy v oblasti lesnictví,

IV) včetně ustanovení pro boj proti nezákonné těžbě dřeva a reorganizaci obhospodařování lesů (rozhodnutí vlády č. 229/2009).

26

Investice č. 1. Národní kampaň zalesňování a opětovného zalesňování, včetně městských lesů

Cílová

Nové plochy zalesněné nebo znovuzalesněné půdy

 

ha

0

18 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nové plochy zalesněné nebo znovuzalesněné půdy (celkem 18 000 ha).

28

Investice č. 1. Národní kampaň zalesňování a opětovného zalesňování, včetně městských lesů

Cílová

Vytvoření nových oblastí městských lesů

 

 

M 2

0

130 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nové plochy městských lesů (celkem 130 000 m²).

29

Investice č. 2. Moderní výrobní kapacity reprodukčního materiálu lesních dřevin

Cílová

Nové nebo rekultivované školky stromů

 

Číslo

0

90

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Musí být vybudováno nebo rekultivováno celkem 90 lesních školek. Produkce reprodukčního materiálu zahrnuje druhy stromů, které jsou vhodné pro budoucí předpokládané klimatické podmínky Rumunska.

34

Investice 3 Určení potenciálních oblastí pro přísnou ochranu přírodních suchozemských a mořských stanovišť v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o vymezení přísně chráněných oblastí

Ustanovení zákona o vstupu právního aktu (právních aktů) v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) pro vymezení přísně chráněných oblastí (ve smyslu strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, které mohou být v rumunských právních aktech uvedeny pod jiným názvem) určených v chráněných oblastech sítě Natura 2000 a dalších oblastech.

39

Investice 4 Systém monitorování volně žijících jeseterů na Dolním Dunaji

Milník

Dodávky vybavení a vozidel pro sledování údajů o volně žijících jeseterech

Dodané vybavení a vozidla

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Dodání pontonu, měřicích člunů, laboratorního vybavení, IT vybavení, vozidel SUV a systému zpracování umělé inteligence. Vozidla, která mají být zakoupena, musí mít specifické emise CO2, které jsou nižší než 50 g CO2/km. Měřicí čluny, které mají být zakoupeny, musí odpovídat nejlepší dostupné technologii z hlediska životního prostředí.

41

Investice č. 5. Integrované systémy zmírňování povodňových rizik v lesních povodích

Milník

Schválení návrhu projektu

Schválení návrhu projektu

ČTVRTLETÍ

2023

Schvaluje se návrh projektu modernizace protipovodňové ochrany. Zahrnuje opatření pro:

-Obnova nejméně šesti poškozených retenčních struktur naplavenin za účelem instalace podélných opatření, mimo jiné rybích žebříků;

-Výstavba nejméně 30 nových aluviálních struktur, včetně rybích žebříků a ekologického průtoku, v maximální výšce 5 m;

-Obnova nejméně 4 ha půdy opětovným zalesňováním, odstraňováním plevele nebo výstavbou plotů z větví;

-Obnova nejméně 30 km torrentního dna.

Veškerá opatření určená v rámci posouzení podle směrnice 2000/60/ES (rámcová směrnice o vodě) jako nezbytná k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) musí být začleněna do návrhu projektu a přísně dodržována ve fázích výstavby, modernizace, provozu a vyřazování z provozu.

42

Investice č. 5. Integrované systémy zmírňování povodňových rizik v lesních povodích

Milník

Modernizační práce na protipovodňové ochraně

Modernizace protipovodňových prací

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude vypracován návrh projektu modernizace projektů protipovodňové ochrany stanovený v milníku 41.

B.3.    Popis reforem úvěru

Reforma 2. Reforma systému řízení chráněných přírodních oblastí pro evropskou strategii v oblasti biologické rozmanitosti

Cílem této reformy je změnit stávající rámec pro vyhlašování chráněných přírodních oblastí. Reforma sestává z právního aktu (právních aktů) s cílem zajistit, aby stávající právní rámec pro různá odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost neovlivňoval ani neomezoval ochranná opatření v plánech péče o chráněné přírodní oblasti.

B.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

30

Reforma 2. Reforma systému řízení chráněných přírodních oblastí v rámci evropské strategie v oblasti biologické rozmanitosti

Milník

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se zřizuje interinstitucionální výbor pro analýzu právního rámce platného pro odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se zřizuje interinstitucionální výbor pro analýzu právního rámce platného pro odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost, konkrétně pro vzdělávání, zemědělství, lesnictví, lov, cestovní ruch, prostorovou organizaci, dopravu a energetiku.

Výbor je řízen Ministerstvem životního prostředí, vod a lesů a zahrnuje příslušná ministerstva a podřízené orgány odpovědné za příslušná odvětví: vzdělávání, zemědělství, lesnictví, myslivost, cestovní ruch, územní plánování, doprava a energetika.

Výbor připraví návrhy na revizi právního rámce s ohledem na aktuální informace o rozšíření a dynamice stavu druhů a stanovišť z hlediska ochrany.

31

Reforma 2. Reforma systému řízení chráněných přírodních oblastí v rámci evropské strategie v oblasti biologické rozmanitosti

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) použitelného (použitelných) na odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost

Ustanovení zákona o vstupu právního aktu (právních aktů) v platnost

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) schvalujícího ( schvalujících) vnitrostátní strategii v oblasti biologické rozmanitosti, která se vztahuje rovněž na odvětví vzdělávání, zemědělství, lesnictví, lovu, cestovního ruchu, prostorové organizace, dopravy a energetiky.

C.SLOŽKY Č. 3: Nakládání s odpady

Cílem složky je urychlit rozšíření a modernizaci systémů nakládání s odpady v Rumunsku se zaměřením na tříděný sběr, prevenci, snižování, opětovné použití a využití, aby byl zajištěn přechod na oběhové hospodářství.

Složka se skládá z jedné reformy a tří investic, z nichž jedna dílčí investice investice 1 a jedna investice jsou financovány prostřednictvím nevratné finanční podpory.

Očekává se, že opatření obsažená v této složce budou řešit některé z výzev zdůrazněných v doporučení pro jednotlivé země, aby se investice zaměřily mimo jiné na ekologickou a digitální transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu (doporučení pro jednotlivé země z let 2019 a 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

C.1.  Popis investic prostřednictvím nevratné finanční podpory

Investice 1.a. Výstavba dobrovolných sběrných středisek odpadu

Cílem této dílčí investice je zpřístupnit dobrovolná střediska pro sběr odpadu ve prospěch správních územních jednotek. Investice spočívá ve výstavbě dobrovolných sběrných středisek.

Tuto dílčí investici doplňují další dílčí investice investice investice 1 (1.b, 1.c a 1.d).

Investice č. 3. Veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity pro nakládání s odpady

Cílem této investice je zvýšit veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity pro nakládání s odpady a environmentální řízení.

Investice spočívá v vybavení digitálních zařízení komisaři environmentální gardy a 400 kontrolních misí v oblastech kontroly znečištění nebo biologické rozmanitosti, které provádějí národní komisaři environmentální gardy pomocí digitálního vybavení. Alespoň některé kontrolní mise se týkají nakládání s odpady.

C.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

49

Investice 1.a Výstavba dobrovolných sběrných středisek

Cílová

Vybudovaná dobrovolná sběrná střediska

0

300

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Předloží se potvrzení o převzetí prací týkající se výstavby 300 dobrovolných sběrných středisek.

Střediska zajišťují tříděný sběr domovního odpadu.

56

Investice 3.a Veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity

Milník

Nákup digitálního vybavení

Potvrzení o přijetí

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

Musí být předloženo (poskytnuta) osvědčení o přijetí pro následující vybavení:

-1 integrovaný systém IKT;

-8 systémů pro snímání nákladních automobilů;

-271 videokamer s pomlčkou;

-16 bezpilotních vzdušných prostředků;

-.8 užitková vozidla vybavená rádiovým spojením pro přepravu monitorovacích zařízení;

-709 obnošených těl Cameras.

Vybavení bude rozděleno mezi 43 členů ekologické gardy.

Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), musí být vozidla zakoupená v rámci tohoto opatření nejlepší dostupnou technologií z hlediska životního prostředí.

57

Investice 3.b

Veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity

Cílová

Dodání 400 kontrolních misí s použitím digitálního vybavení

Číslo

0

400

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Kontrolní dokumenty 400 kontrolních misí v oblasti kontroly znečištění nebo kontroly biologické rozmanitosti, které provádějí národní komisaři pro ochranu životního prostředí za použití digitálního vybavení. Alespoň některé kontrolní mise se týkají nakládání s odpady.

C.3.    Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 1. Podpora správy nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

Cílem této reformy je vytvořit rámec pro nakládání s odpady pro přechod na oběhové hospodářství.

Reforma spočívá v přijetí strategie a příslušného akčního plánu, jakož i právních aktů.

Investice č. 1. Zavedení integrovaných systémů nakládání s komunálním odpadem

Cílem této investice je zavést integrované systémy nakládání s odpady pro tříděný sběr a infrastrukturu pro nakládání s veřejným odpadem, aby byly splněny cíle v oblasti recyklace stanovené v balíčku opatření týkajících se oběhového hospodářství.

Investice spočívá v zajištění ekoostrovů, výstavbě integrovaných sběrných středisek odpadu v obcích Craiova, Buzău a Kluž pro tříděný sběr odpadu a výstavbě zařízení na recyklaci odpadu.

Investice č. 2. Výstavba infrastruktury pro nakládání s hnojem a jiným kompostovatelným zemědělským odpadem

Cílem investice je vybudovat systémy sběru a využití statkových hnojiv.

Investice spočívá ve výstavbě integrovaných systémů sběru kompostovatelného zemědělského odpadu.

C.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

43

Reforma 1 Podpora správy v oblasti nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

Milník

Přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství

Přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství rozhodnutím vlády

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství, která vychází z doporučení probíhajícího projektu Nástroje pro technickou podporu.

Strategie stanoví pravidla pro celý životní cyklus výrobků a definuje tyto klíčové prvky:

-metody a nástroje v oblasti regulace, financí a správy informací na podporu iniciativ v oblasti oběhového hospodářství;

-určení odvětví, která mají být zahrnuta;

-revize environmentálních a ekonomických pobídek týkajících se odpadů s cílem učinit recyklaci pohodlnější než skládkování a spalování;

-pokyny pro používání finančních a řídicích metod/nástrojů v příslušných odvětvích;

-správní rámec pro spolupráci mezi zúčastněnými stranami (orgány, akademickou obcí, soukromým sektorem, neziskovým sektorem a občany).

Vnitrostátní strategie pro oběhové hospodářství účinně přispěje k cílům EU v oblasti recyklace odpadů, zejména pokud jde o recyklaci komunálního odpadu a snížení vysoké míry skládkování.

45

Reforma 1 Podpora správy v oblasti nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

Milník

Schválení akčního plánu pro národní strategii pro oběhové hospodářství a provedení konkrétních opatření v něm obsažených.

Schválení akčního plánu pro národní strategii pro oběhové hospodářství rozhodnutím vlády a provedení konkrétních opatření v něm obsažených.

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Akční plán vymezí klíčové kroky strategie pro oběhové hospodářství, odpovědné orgány a harmonogram určených opatření. Plán zahrnuje monitorovací systém a nápravné nástroje k zajištění dosažení plánovaných klíčových opatření. Byla provedena tato opatření obsažená ve schváleném akčním plánu pro národní strategii pro oběhové hospodářství, která byla přidělena veřejným orgánům:

Opatření č. 15: Studie s cílem určit opatření, která mohou mimo jiné zahrnovat technické požadavky, odpovědnost výrobce, ekonomické nástroje nebo dobrovolné dohody na podporu zvýšení tříděného sběru odpadních olejů. (Studiu pentru identificarea măsurilor, cum ar fi cerințe tehnice, responsabilitatea producătorilor, instrumente economice sau acorduri voluntare pentru creșterea gradului de colectare separată a uleiurilor uzate.) 

Opatření 16. Odstranění opuštěných automobilů z veřejného prostoru (Îndepărtarea mașinilor abbandonate de pe domeniul public).

Opatření 23. Aktualizace právních předpisů o plýtvání potravinami a modernizace infrastruktury pro sběr/dárcovství potravin s cílem předcházet plýtvání potravinami. (Actualizarea legislației privind diminuarea risipei alimentare și îmbunătățirea Infrastructurii de colectare/donare de Alimente pentru a preveni generarea deșeurilor alimentare.)

46

Reforma 1 Podpora správy v oblasti nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

Milník

Vstup v platnost legislativních aktů nezbytných pro zprovoznění jednotného nakládání s odpady v souladu s vnitrostátním plánem pro nakládání s odpady

Ustanovení zákona o vstupu legislativních aktů týkajících se postupů nakládání s odpady v platnost

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost legislativních aktů nezbytných pro konsolidaci vyhovujícího nakládání s odpady v Rumunsku, zejména prostřednictvím správních opatření pro nakládání s komunálním odpadem v národním plánu pro nakládání s odpady, aby bylo dosaženo cílů v oblasti nakládání s odpady stanovených v rámcové směrnici EU o odpadech.

V platnost vstoupí tyto legislativní akty:

1. Nařízení o režimu odpadů, které

bude regulovat rozšířenou odpovědnost výrobce podle rámcové směrnice o odpadech. Vyhláška rovněž zavede přísné sankce, které budou odrazovat od nezákonného skládkování, ukládání odpadu a spalování ve venkovním prostředí.

2. Nařízení, kterým se mění zákon č. 101/2006 (zákon o sanitaci).

3. Změna vyhlášky Národního regulačního orgánu pro veřejně prospěšné služby Společenství (ANRSC) č. 109/2007 o metodice stanovení sanitárních sazeb.

Vyhláška (č. 2) a pozměněná vyhláška ANRSC (č. 3) budou upravovat:

-plné zprovoznění ekonomických nástrojů (platit podle množství odpadu, daň ze skládkování a rozšířená odpovědnost výrobce);

-úlohu národního regulačního orgánu pro veřejně prospěšné služby Společenství jako národního regulačního orgánu pro politiku sazeb za komunální odpad;

-finanční odpovědnost rozvojových sdružení mezi komunitami, pokud jde o projekty integrovaných systémů nakládání s odpady.

51

Investice 1.b Dodání digitalizovaných ekoostrovů pro tříděný sběr odpadu

Cílová

Osvědčení o přijetí pro dodávky digitalizovaných ekoostrovů

Číslo

0

5 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o přijetí pro předání 5000 digitalizovaných ekoostrovů pro tříděný sběr odpadu.

 

53

Investice 1.c Výstavba integrovaných středisek pro tříděný sběr

Cílová

Vybudovaná integrovaná sběrná střediska odpadu

Číslo

0

3

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí dokončení prací na výstavbě tří integrovaných sběrných středisek odpadu v těchto obcích: Craiova, Buzău a Kluž.

54

Investice 1.d Výstavba nebo dodání zařízení na recyklaci odpadu

Cílová

Vybudovaná nebo dodaná zařízení na recyklaci odpadů

Číslo

0

9

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí 9 zařízení na recyklaci odpadu. Aby se zajistilo, že opatření bude v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), budou vozidla zakoupená v rámci tohoto opatření nejlepší dostupnou technologií z hlediska životního prostředí.

55

Investice 2 Výstavba nebo dodání infrastruktury pro nakládání se statkovým hnojivem a jiným kompostovatelným zemědělským odpadem

Cílová

Výstavba integrovaných systémů pro sběr kompostovatelného zemědělského odpadu

Číslo

0

49

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

49 Integrované systémy sběru kompostovatelného zemědělského odpadu musí být vybudovány nebo dodány takto:

-44 Komunální integrované systémy;

-jeden kompostační systém;

-čtyři bioplynové systémy s elektrickým výkonem nejméně 300 kW a tepelným výkonem nejméně 300 kW. Bioplynové systémy musí být v souladu s kritérii udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů stanovenými v článcích 29–31 a s pravidly pro biopaliva z potravin a krmiv stanovenými v článku 26 směrnice (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (REDII).

D.PRVEK 4: Udržitelná doprava

Tato složka plánu pro oživení a odolnost řeší několik výzev souvisejících s udržitelnou dopravou s cílem podpořit inteligentní, bezpečnou a inkluzivní mobilitu v Rumunsku. Je třeba na něj nahlížet v souvislosti se složkou 10 „Místní fond“, která zahrnuje doplňková opatření pro udržitelnou mobilitu v městských oblastech.

Cílem této složky je posílit udržitelnost rumunského odvětví dopravy podporou jeho ekologické a digitální transformace. Reformy podporující investice zahrnují regulační změny s cílem motivovat k silniční dopravě s nulovými emisemi, zlepšit správu a řízení státních podniků v odvětvích dopravy, zlepšit bezpečnost silničního provozu, podpořit čistou veřejnou dopravu, podpořit přechod na železniční a vnitrozemskou vodní dopravu.

Reformy a investice přispějí k plnění doporučení, která byla Rumunsku sdělena v letech 2019 a 2020 a která se týkají potřeby: i) „předsunout veřejné investiční projekty ve vyšší fázi připravenosti a podpořit soukromé investice na podporu hospodářského oživení“ a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na udržitelnou dopravu“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020) a „zohlednit regionální rozdíly“ (doporučení pro zemi č. 4, 2019); II) „zlepšit přípravu a stanovení priorit velkých projektů a urychlit jejich provádění (doporučení pro zemi č. 4 z roku 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investice do silniční infrastruktury se zaměřují na hlavní síť TEN-T, přispívají k hospodářské a sociální soudržnosti a jsou doprovázeny významnými reformami zaměřenými na dekarbonizaci silniční dopravy, rozvoj infrastruktury pro alternativní paliva, zlepšení bezpečnosti silničního provozu a podporu čisté veřejné dopravy a přechodu na jiné druhy dopravy.

D.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Cílem opatření je podpořit přechod k udržitelné a inteligentní mobilitě reformou dopravního systému v Rumunsku.

Reforma spočívá v:

·Vstup v platnost právních aktů pro zavedení nového systému poplatků na základě ujeté vzdálenosti pro těžká nákladní vozidla (nákladní vozidla) v souvislosti se znečištěním ovzduší a vyšší daně z vlastnictví pro nejvíce znečišťující osobní vozidla,

·Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) na podporu používání čistých vozidel a programů obnovy vozového parku,

·Přijetí národní strategie bezpečnosti silničního provozu,

·Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o bezpečnosti silničního provozu o sledování, prosazování a sankcích za přestupky v oblasti bezpečnosti silničního provozu,

·Přijetí strategie rozvoje železniční infrastruktury na období 2021–2025 a uplatňování akčního plánu.

Investice 1a. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

Cílem této investice je modernizovat železniční infrastrukturu.

Investice spočívá v modernizaci a/nebo modernizaci železniční infrastruktury.

Opatření doplňuje investici 1 Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury.

Investice 3.a. Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy a bezpečnosti silničního provozu

Cílem této investice je zvýšit kvalitu a účinnost silniční infrastruktury. Investice spočívá v dodání nových dálničních úseků a systémů ITS.

Opatření je doplněno investicí č. 3. Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy.

D.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

59

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) pro zavedení nového systému poplatků na základě ujeté vzdálenosti pro těžká nákladní vozidla (nákladní vozidla) v souvislosti se znečištěním ovzduší a vyšší daně z vlastnictví pro nejvíce znečišťující osobní vozidla (automobily/autobusy/autokary)

Ustanovení v právním aktu (právních aktech) uvádějící vstup právního aktu (právních aktů) v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Právní akt (akty) pro zavedení nového systému poplatků na základě ujeté vzdálenosti pro těžká nákladní vozidla (nákladní vozidla), který váže poplatky na produkci znečištění ovzduší a vyšší daně z vlastnictví pro nejvíce znečišťující osobní vozidla (automobily/autobusy/autokary)

Nový systém zpoplatnění vozidel zahrnuje:

-konkrétní výše poplatků na základě ujeté vzdálenosti a jasná kritéria spojená se znečištěním ovzduší pro výběr těžkého poplatku,

-využití příjmů na podporu údržby silnic a nových investic do udržitelné dopravy,

-harmonogram, podle něhož má systém zpoplatnění začít vybírat příjmy nejpozději 1. července 2026.

60

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) na podporu používání čistých vozidel a programů obnovy vozového parku

Ustanovení v právním aktu (právních aktech) uvádějící vstup v platnost právního aktu (právních aktů) na podporu používání čistých vozidel a programů obnovy vozového parku

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Právní akt (akty) zahrnuje (zahrnují) finanční a daňové pobídky s cílem:

-zvýšit počet vozidel s nulovými emisemi;

-vozidla znečišťující šrot (EURO 3 nebo méně)

   61

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Cílová

Nová čistá vozidla pořizovaná veřejnými zadavateli/zadavateli

Procentní podíl (%)

0

21.7/

9/

27

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Podíl čistých silničních vozidel pořízených do 31. prosince 2025 na základě oznámení o zahájení zadávacího řízení zveřejněných v Úředním věstníku EU ke dni 2. srpna 2021 činí: 21,7 % pro lehká užitková vozidla, 9 % pro nákladní automobily a 27 % pro autobusy

62

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Sešrotovaná vozidla (EURO 3 nebo méně) a zásoby vozidel s nulovými emisemi

Sešrotovaná vozidla a vozidla s nulovými emisemi v Rumunsku

ČTVRTLETÍ

2026

Sešrotuje se nejméně 250000 vozidel s emisními normami EURO 3 nebo nižšími, která jsou starší než 15 let.

35500 vozidel s nulovými emisemi v Rumunsku bude uvedeno v souboru údajů o vozovém parku ředitelství pro řidičské průkazy a registraci vozidel z roku 2025.

65

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Přijetí národní strategie bezpečnosti silničního provozu

Přijetí strategie rozhodnutím vlády (sekundární právní předpisy) a zahájení jejího provádění

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vnitrostátní strategie bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030 provádí pravidla a pokyny EU stanovené v rámci politiky EU v oblasti bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030 a ve „vizi nula“ s cílem snížit do roku 2050 počet úmrtí na silnicích téměř na nulu. Rumunsko jako průběžný cíl přijímá cíl EU snížit počet obětí (úmrtí a vážných zranění) o 50 % oproti výchozímu stavu v roce 2019 do roku 2030.

Strategie je zaměřena integrovaným a multidisciplinárním způsobem na všechny subjekty zapojené do bezpečnosti silničního provozu a zahrnuje:

-prosazování pravidel, jimiž se řídí dodržování předpisů, vyšší sankce za porušení právních předpisů;

-snížení rychlostních limitů v konkrétních oblastech nebo silnicích v závislosti na údajích o nehodách/analýze rizik a osvědčených postupech na úrovni EU, zavedení systému řízení rychlosti a povinných bezpečnostních prvků, revize pravidel silničního provozu, včetně priority pro zranitelné uživatele,

-snížení počtu černých/horkých bodů v městském i meziměstském prostředí, včetně zvláštního investičního akčního plánu na snížení počtu černých/horkých bodů o 129 do druhého čtvrtletí roku 2026 ve srovnání s původními 267 černými/horkými body v roce 2021;

-postupné vyřazování starých/nedostatkových vozidel z vnitrostátního registru, zvýšené bezpečnostní inspekce a kontroly;

-vzdělávání a odborná příprava, informační kampaně;

-integrace legislativního systému a reforma inteligentních dopravních systémů (ITS).

Strategický dokument pro inteligentní dopravní systémy (ITS) schvaluje rumunská vláda. Strategie ITS se vypracuje ve spojení s politikami intermodální dopravy, aby sloužila potřebám účinného provozu v multimodálních uzlech.

Subjekt odpovědný za sledování provádění strategie bezpečnosti silničního provozu a klíčových ukazatelů výkonnosti musí být jasně definován a uveden do praxe.

66

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Vstup nařízení o bezpečnosti silničního provozu v platnost – právní předpisy – právní předpisy o sledování, prosazování a sankcích za přestupky v oblasti bezpečnosti silničního provozu

Ustanovení právních předpisů o vstupu právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Zavádějí se tyto legislativní změny podporující bezpečnost silničního provozu:

-prosazování pravidel, jimiž se řídí dodržování předpisů, vyšší sankce za porušení právních předpisů;

-sledování dopravních přestupků pomocí automatického zařízení (videokamery, senzory);

-snížení rychlostních limitů v konkrétních oblastech nebo silnicích v závislosti na údajích o nehodách/analýze rizik a osvědčených postupech na úrovni EU, zavedení systému řízení rychlosti a povinných bezpečnostních prvků, revize pravidel silničního provozu, včetně priority pro zranitelné uživatele;

-postupné vyřazování starých/nedostatkových vozidel z vnitrostátního registru, zvýšené bezpečnostní inspekce a kontroly.

Celkovým cílem v oblasti bezpečnosti silničního provozu je snížit do roku 2030 počet úmrtí při dopravních nehodách o 50 % oproti roku 2019 v souladu s rámcem politiky EU v oblasti bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030.

69

Reforma 1. Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

Milník

Přijetí strategie rozvoje železniční infrastruktury na období 2021–2025 a uplatňování akčního plánu

Přijetí strategie rozvoje železniční infrastruktury rozhodnutím vlády č. 985/2020 (sekundární právní předpisy), přijetí akčního plánu a zahájení provádění

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Schválená strategie a akční plán určí odpovědné orgány/aktéry, lhůty pro provádění, finanční příděly a ukazatele. Ministr dopravy a infrastruktury společně s C.N.C.F. C.F.R. SA zároveň vymezí mechanismus s jasnými ukazateli a kritérii pro upřednostnění investic do železniční infrastruktury, jakož i institucionální opatření nezbytná pro provádění tohoto mechanismu a přípravu investičních projektů.

Přijetí akčního plánu pro rozvoj železniční infrastruktury na období 2021–2025, který zahrnuje:

-systém s ukazateli pro stanovení priorit investic;

-struktura odpovědná za přípravu projektu;

-opatření ke zvýšení železniční nákladní dopravy v roce 2026 nejméně o 25 % ve srovnání s rokem 2020;

-zvláštní opatření s cílem dosáhnout cíle zvýšení počtu cestujících po železnici v průměru o 25 % ve srovnání se základním scénářem z roku 2021,

-opatření ke zvýšení využívání nově pořízených kolejových vozidel;

-opatření k přesunu cestujících z autobusů/minibusů na železnice na kyvadlových trasách.

Ministerstvo dopravy a infrastruktury rovněž schvaluje Investiční plán rozvoje dopravní infrastruktury na období 2020–2030, který upřednostňuje investice do železniční dopravy a zprovoznění systému ERTMS podle Plánu pro oživení a odolnost, čímž aktualizuje strategii rozvoje železniční infrastruktury s ohledem na všechny dostupné zdroje financování.

75b

Investice 1a. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

Cílová

Realizace modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

Realizace modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

0

561 870 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím osvědčení o platbě, že pro část 1 a 2 úseku Kluž-Napoca-Episcopia Bihor byla certifikována celková částka 561.87 milionu EUR na modernizaci a/nebo modernizaci železniční infrastruktury.

530

Investice 3 a). Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy a bezpečnosti silničního provozu

Milník

Výstavba nových silnic

Výstavba nových silnic

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí prací podepsané veřejným zadavatelem, které prokazuje, že bylo postaveno 95,9 km silniční infrastruktury – dálnice – úsek A7, Focsani – Bacau.

Inteligentní dopravní systém (ITS): nový úsek dálnic vybavený novými prvky ITS a ITS pro rumunskou dálniční síť.

Infrastruktura pro elektrické dobíjecí stanice.

Lesní záclony: 170,92 ha stromů.

Uspokojivé splnění milníků 59, 60 a 69 týkajících se schválení právního a strategického rámce, jehož cílem je snížit používání znečišťujících vozidel a motivovat k používání čistších druhů dopravy, je nezbytné k zajištění souladu investice 3 a) s požadavky zásady „významně nepoškozovat“.

D.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 2. Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

Cílem této reformy je zvýšit kvalitu dopravních služeb reformou správy a řízení společností a zvýšením výkonnosti státních podniků působících v odvětví dopravy.

Reforma spočívá v intervencích ke zvýšení transparentnosti a výkonnosti státních podniků působících v odvětví dopravy.

Investice č. 1. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

Cílem této investice je „modernizovat“ železniční infrastrukturu.

Investice spočívá v modernizaci a/nebo modernizaci železniční infrastruktury.

Opatření doplňuje investici 1a. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury.

Investice č. 2. Železniční vozový park

Cílem této investice je zvýšit kvalitu veřejných služeb v přepravě cestujících po železnici.

Opatření spočívá v modernizaci kolejových vozidel.

Investice č. 3. Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

Cílem této investice je zvýšit kvalitu a účinnost silniční infrastruktury.

Investice spočívá ve výstavbě nových úseků dálnic.

Toto opatření doplňuje investici 3a – Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy a bezpečnost silničního provozu.

Investice č. 5. Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Cílem této investice je zvýšit bezpečnost silničního provozu. Investice spočívají v odstranění části stávajících černých/hotspotů.



D.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky  

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/

Cílová

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

78

Reforma 2. Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

Milník

Vstup v platnost zákona č. 50/2021 o schválení mimořádného nařízení č. 55/2016 o reorganizaci Národní společnosti dálnic a státních silnic v Rumunsku – S.A. (C.N.A.I.R.) a zřízení Národní společnosti pro investice do silnic – S.A. (C.N.I.R.)

Ustanovení zákona o vstupu zákona č. 50/2021 v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2021

Vstup v platnost právních předpisů o reformě C.N.A.I.R. a vytvoření nové společnosti pro řízení projektů investic do silnic (C.N.I.R.). Zákon byl schválen parlamentem a vstoupil v platnost v dubnu 2021. Spolu s právními předpisy (primárními a sekundárními) musí celý regulační balíček (pokyny, rozhodnutí správní rady, smlouvy o správě podepsané s řídícími týmy) obsahovat:

-Jasné ukazatele výkonnosti, které jsou v souladu s mandáty rad a klíčovými ukazateli výkonnosti, sankce a pobídky v případě nesouladu, s cílem posoudit finanční výkonnost (příjmy, ziskovost, zapojení státního rozpočtu) a výkonnost poskytované služby (např. prostřednictvím průzkumu spokojenosti uživatelů) pro obě společnosti;

-Standardy správy a řízení společnosti v souladu s rámcem O.E.C.D. (profesní rady vybrané v otevřeném, konkurenčním a transparentním řízení).

Primární a sekundární právní předpisy musí být změněny tak, aby se zvýšila účinnost činnosti společnosti a přeorientovaly pravomoci a institucionální mechanismy C.N.A.I.R.

Konkrétně si společnost C.N.A.I.R. ponechá stávající úkoly, pokud jde o údržbu silnic, jakož i stávající investice na úrovni velkých i menších projektů. Je stanoveno přechodné období v délce tří let, během něhož budou společnosti C.N.A.I.R. a C.N.I.R. realizovat investiční projekty souběžně, dokud společnost C.N.I.R. nebude plně funkční, a všechny velké investiční projekty budou spravovány společností C.N.I.R.

79

Reforma 2. Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

Milník

Výběr a jmenování členů správní rady C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători.

Pověření potvrzená valným shromážděním zúčastněných stran

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Výběr a jmenování členů správní rady státních podniků v odvětví dopravy (C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători) se provádí:

-na základě transparentního a soutěžního řízení,

-s trváním čtyřletého mandátu s cílem zajistit provádění střednědobých a dlouhodobých plánů účinnosti;

-s odměňováním členů správní rady na základě ukazatelů výkonnosti spojených s dlouhodobou finanční udržitelností (klíčový ukazatel výkonnosti relevantní pro profil každé společnosti) a výkonností služby poskytované každou společností (např. na základě průzkumu spokojenosti zákazníků);

-v souladu se zásadami řádné správy v souladu s reformou státních podniků, kterou se mění zákon č. 111/2016.

81

Reforma 2. Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

Cílová

Snížení procentního podílu zpožděných osobních vlaků

Procentní podíl (%)

0

20

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Procentní podíl osobních vlaků, které jsou zpožděny o více než 30 minut, se v prvním pololetí roku 2026 ve srovnání s prvním pololetím roku 2020 sníží alespoň o 20 %, a to na základě oficiálních údajů zaznamenaných na vnitrostátní digitální železniční platformě spravované společností Informatica Feroviara S.A.

Pro účely splnění tohoto cíle se do výpočtu zahrne pouze pravidelná doprava provozovaná v prvním pololetí roku 2020 a v prvním pololetí roku 2026.

Zpoždění způsobená vnějšími nebo vedlejšími faktory, které nelze přičíst provozovateli infrastruktury ani železničnímu podniku ve smyslu zákona č. 202/2016, se při výpočtu nezohledňují.

75 a

Investice č. 1. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

Cílová

Realizace modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

Realizace modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

EUR

0

718 012 153

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím platebních certifikátů, že byla certifikována celková částka 718.01 milionu EUR na modernizaci a/nebo modernizaci železniční infrastruktury pro část 2 úseku Arad-Timișoara-Caransebeș a část 3 a 4 úseku Cluj-Napoca-Episcopia Bihor.

76

Investice č. 1. Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

Milník

Stezky pro projekty „rychlého vítězství“

Kilometry kolejí pro projekty „rychlého vítězství“

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí dokončení prací podepsané veřejným zadavatelem, které prokazuje, že 1 527,85 kilometrů kolejí pro projekty „rychlého vítězství“, které umožňují 15 % zvýšení rychlosti (průměrná rychlost dosáhne min. 100 km/h), bylo modernizováno a/nebo modernizováno.

77

Investice č. 2. Železniční vozový park

Milník

U odstupňovaná kolejová vozidla

Přijetí odstupňovaných kolejových vozidel

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o převzetí podepsaná zadavatelem prokazující přijetí:

-36 modernizovaných elektrických lokomotiv;

-14 posunovacích lokomotiv modernizovaných z naftového na elektrický pohon a plugin;

-64 modernizovaných železničních vozů.

84a

Investice 3 Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

Cílová

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 1

Částka (v EUR)

0

294 900 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím potvrzení o platbě, že byla certifikována celková částka 294.90 milionu EUR na výstavbu dálnice A7, úsek Bacau – Pascani, část 1.

Smlouva musí obsahovat ustanovení, podle nichž má příjemce nasadit 33,4 ha lesních závěsů, vybudovat infrastrukturu pro elektrické dobíjecí stanice a instalovat inteligentní dopravní systém (ITS).

Uspokojivé splnění milníků 59, 60 a 69 týkajících se schválení právního a strategického rámce, jehož cílem je snížit používání znečišťujících vozidel a motivovat k používání čistších druhů dopravy, je nezbytné k zajištění souladu investice 3 s požadavkem zásady „významně nepoškozovat“.

84b

Investice 3 Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

Cílová

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 2

Částka (v EUR)

0

230 090 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím potvrzení o platbě, že byla certifikována celková částka 230.09 milionu EUR na výstavbu dálnice A7, úsek Bacau – Pascani, část 2.

Smlouva musí obsahovat ustanovení, podle nichž má příjemce vysadit lesní závěsy o rozloze 20,6 ha, vybudovat infrastrukturu pro elektrické dobíjecí stanice a instalovat inteligentní dopravní systém (ITS).

Uspokojivé splnění milníků 59, 60 a 69 týkajících se schválení právního a strategického rámce, jehož cílem je snížit používání znečišťujících vozidel a motivovat k používání čistších druhů dopravy, je nezbytné k zajištění souladu investice 3 s požadavkem zásady „významně nepoškozovat“.

84c

Investice 3 Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy a

Cílová

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 3

Částka (v EUR)

0

217 100 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím osvědčení o platbě, že byla certifikována celková částka 217.10 milionu EUR na výstavbu dálnice A7, úsek Bacau – Pascani, část 3.

Smlouva musí obsahovat ustanovení, podle nichž má příjemce vysadit 25,99 ha lesních závěsů, vybudovat infrastrukturu pro elektrické dobíjecí stanice a instalovat inteligentní dopravní systém (ITS).

Uspokojivé splnění milníků 59, 60 a 69 týkajících se schválení právního a strategického rámce, jehož cílem je snížit používání znečišťujících vozidel a motivovat k používání čistších druhů dopravy, je nezbytné k zajištění souladu investice 3 s požadavkem zásady „významně nepoškozovat“.

84d

Investice 3 Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

Cílová

Výstavba nové silnice na dálnici A1 Margina – Holdea

Částka (v EUR)

0

283 920 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení prostřednictvím platebního certifikátu, že byla certifikována celková částka 283.92 milionu EUR na výstavbu dálnice A1, Margina – Holdea.

Smlouva musí obsahovat ustanovení, podle nichž má příjemce instalovat inteligentní dopravní systém (ITS).

Uspokojivé splnění milníků 59, 60 a 69 týkajících se schválení právního a strategického rámce, jehož cílem je snížit používání znečišťujících vozidel a motivovat k používání čistších druhů dopravy, je nezbytné k zajištění souladu investice 3 s požadavkem zásady „významně nepoškozovat“.

85 a

I nvestment 5. Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Cílová

Odstranění černých/horkých míst z hlediska bezpečnosti silničního provozu

Číslo

0

45

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Odstraní se 45 černých/horkých bodů bezpečnosti silničního provozu.

85b

Investice č. 5. Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Cílová

Odstranění černých/horkých míst z hlediska bezpečnosti silničního provozu

Číslo

46

91

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Odstraní se 46 černých/horkých bodů bezpečnosti silničního provozu.



E.SLOŽKY Č. 5: Renovační vlna

Rumunsko ve své vnitrostátní dlouhodobé strategii renovací odhaduje, že je třeba investovat 12,8 miliardy EUR do renovací budov, aby se v roce 2030 dosáhlo snížení konečné spotřeby energie o 0,83 Mtoe ve srovnání se základním scénářem.

Cílem složky je zvýšit rychlost a kvalitu energetických renovací ve veřejném i soukromém sektoru a zároveň řešit problém ochrany kulturního dědictví. Cílem reforem a investic v této složce je dosáhnout snížení spotřeby primární energie a konečné spotřeby energie v souladu s cíli pro rok 2030 stanovenými v národní dlouhodobé strategii renovací.

Tyto investice a reformy reagují na doporučení Rumunska z posledních dvou let „zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na [...] nízkouhlíkovou a energetickou účinnost“ (doporučení pro zemi č. 4, 2019) a „zaměřit se na investice do ekologické [...] transformace, zejména na čistou a účinnou výrobu a využívání energie“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

E.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 1.a. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílem investice je podpořit renovaci bytových domů a veřejných budov v Rumunsku s cílem zvýšit energetickou účinnost.

Investice se skládá ze dvou os:

-Osa 1 – vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) bytových domů.

-Osa 2 – vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) veřejných budov.

Toto opatření doplňuje investici 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov.

Investice č. 4. Oběhové hospodářství a vyšší energetická účinnost historických budov

Cílem této investice je podpořit energetickou renovaci historických budov.

Investice sestává z: vybavení laboratoře pro testování materiálů a technologických řešení pro energeticky účinné renovace historických budov; vybavení tří středisek: středisko pro sběr a opětovné použití stavebních materiálů z demoličních prací na historických budovách, středisko pro údržbu historických budov a školicí středisko; poskytování odborné přípravy v oblasti energeticky účinných renovací historických budov.

E.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Num.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

103a

Investice 1.a. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílová

Energetická renovace bytových domů

Počet (m 2)

0

2 209 612

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Energetická renovace bytových domů zahrnuje:

1)60 000 m² integrovaných projektů s minimálními 30 % úsporami poptávky po primární energii,

2)1 999 612 m² mírné renovace (což znamená renovaci s minimálními 30 % úsporami spotřeby primární energie),

3)Rozsáhlá renovace o rozloze 150 000 m² (což znamená renovaci s minimálními 60 % úsporami spotřeby primární energie).

Energetické renovace musí vést k minimálnímu snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov, které mají status kulturního statku).

Jako důkaz pro dosažení cíle se předloží certifikát o převzetí dokončení prací, zpráva o energetickém auditu ex ante a certifikát energetické náročnosti ex post.

106a

Investice 1.a.

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílová

Energetická renovace veřejných budov

Počet (m 2)

0

1 088 522

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Energetická renovace veřejných budov zahrnuje:

-113 000 m² integrovaných projektů s minimálními 30 % úsporami poptávky po primární energii,

-797 522 m² mírné renovace (což znamená renovaci s minimálními 30 % úsporami poptávky po primární energii,

-Rozsáhlá renovace o rozloze 178 000 m² (což znamená renovaci s minimálními 60 % úsporami spotřeby primární energie).

Investice musí vést k minimálnímu snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov, které mají status kulturního statku).

Jako důkaz pro dosažení cíle se předloží certifikát o převzetí dokončení prací, zpráva o energetickém auditu ex ante a certifikát energetické náročnosti ex post.

110

Investice č. 4. Oběhové hospodářství a vyšší energetická účinnost historických budov

Milník

Stavby pro energeticky účinnou renovaci historických budov

Je vybavena laboratoř a tři střediska pro energeticky účinnou renovaci historických budov

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Laboratoř a tři střediska pro energeticky účinnou renovaci historických budov jsou vybaveny takto:

— laboratoř pro vědecké testování materiálů a technologických řešení pro historické budovy,

— středisko pro demontáž, sběr, třídění, opravy a opětovné použití stavebních materiálů z historických budov,

— středisko údržby historických budov, odpůrce

— středisko na podporu odborné přípravy odborných dovedností v oblasti energeticky úsporné renovace historických budov.

112

Investice č. 4. Oběhové hospodářství a vyšší energetická účinnost historických budov

Cílová

Nejméně 200 odborníků vyškolených v oblasti energeticky účinných renovací historických budov

Číslo

0

200

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 200 odborníků musí být vyškoleno v renovacích historických budov za účelem zvýšení energetické účinnosti. 

Osvědčení o odborné přípravě vydává Národní památkový ústav.

E.3. Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 1. Aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

Cílem reformy je změnit právní a regulační rámec týkající se renovací budov. Reforma spočívá v:

-R1.a. Zkrácení doby potřebné pro vydání stavebního povolení.

-R1b. Změna právního a regulačního rámce s cílem zvýšit úroveň ambicí energetických renovací obytných budov a přijmout nové pokyny na podporu energeticky účinných renovací historických budov.

Reforma 2. Strategický, legislativní a procesní rámec na podporu seismické odolnosti fondu budov

Reforma zahrnuje tyto dílčí reformy:

-R2.a. Přijetí národní strategie pro snižování seismického rizika. Strategie zahrnuje akční plán se specifickými cíli pro snížení seismického rizika v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu (2030, 2040 a 2050) pro různé typy zranitelných budov, včetně zvyšování povědomí veřejnosti a posilování institucionální kapacity pro seismické řízení. Reforma zajistí integrovaný a konzistentní přístup k plánování energetických a seismických renovací a zkrátí dobu potřebnou k účinnému dokončení stanovení priorit intervencí do fondu budov z několika let na několik měsíců. Tento reformní prvek bude proveden přijetím strategie vládou a bude dokončen do 31. prosince 2022.

-R2.b. Optimalizace legislativního rámce pro snižování seismického rizika u stávajících budov. Cílem dílčí reformy je zlepšit stávající program modernizace stávajícího fondu budov, který v minulosti neměl integrovaný přístup k seismickým a energetickým renovacím. Dílčí reforma změní program na víceletý program, zařadí do seznamu způsobilých výdajů práce nezbytné ke snížení energetické náročnosti, rozšíří jej na veřejné budovy, a nikoli pouze na soukromé budovy, a mezi způsobilá kritéria rovněž zařadí třídu seismického rizika RSII. Tento reformní prvek bude proveden vstupem v platnost nového zákona o snižování seismického rizika v budovách a jeho provádění bude dokončeno do 31. prosince 2022.

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílem investice je podpořit renovaci bytových domů a veřejných budov v Rumunsku s cílem zvýšit energetickou účinnost.

Investice sestává z:

-Osa 1 – vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) bytových domů.

-Osa 2 – vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) veřejných budov.

Toto opatření doplňuje investici 1a. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov.

Investice č. 2. Zveřejnění vnitrostátního digitálního registru budov

Cílem investice je sledovat pokrok při energeticky účinných renovacích fondu budov. Opatření spočívá ve vnitrostátním digitálním registru budov, což je informační systém.

E.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Num.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

90

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

Milník

Vstup v platnost změn stávajícího legislativního rámce víceletého národního programu snižování energetické náročnosti obytných budov (mimořádné nařízení vlády č. 18/2009)

Ustanovení zákona o vstupu změn mimořádného nařízení vlády č. 18/2009 v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Změny víceletého vnitrostátního programu pro snížení energetické náročnosti obytných budov zvýší úroveň ambicí energetických renovací na alespoň 30 % úspor primární energie až na 60 % úspor primární energie pro obytné budovy, a to vytvořením aktualizovaného seznamu výdajů na středně rozsáhlé nebo rozsáhlé renovace, které jsou způsobilé pro podporu, a zvýšením ambicí ukazatelů výkonnosti pro projekty předložené v rámci programu.

91

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

Milník

Technický regulační rámec pro investice do přechodu na ekologické a digitální budovy je funkční

Zveřejnění v Úředním věstníku

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Technický regulační rámec zahrnuje tyto přijaté a funkční pokyny:
1. „Pokyny pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie“ poskytnou pokyny k technickému provádění požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie s cílem podpořit ústřední orgány veřejné správy odpovědné za sledování provádění požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Pokyny obsahují příslušné ukazatele a mechanismy pro jejich shromažďování a monitorování.

2„Metodika pro neinvazivní přístup k energetické účinnosti historických budov“ stanoví normy pro dosažení úspor energie a účinného využívání zdrojů u historických budov, aniž by byla dotčena jejich architektonická a historická hodnota.

92

Reforma 1. Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

Cílová

Zkrácení doby potřebné pro vydání stavebních povolení

Procentní podíl (%)

0

50

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Zkrácení doby potřebné k vydání stavebního povolení nejméně o 50 % ve srovnání s rokem 2020 z 270 dnů na 135 dnů.

93

Reforma 2. Strategický, legislativní a procesní rámec na podporu seismické odolnosti fondu budov

Milník

Přijetí a provádění národní strategie pro snižování seismického rizika pro seismické dovybavení stávajícího fondu budov

Přijetí národní strategie pro snižování seismického rizika vládou.

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Strategie stanoví kritéria pro upřednostnění investic do snižování seismického rizika u stávajícího fondu budov na základě úrovně seismického rizika pro budovy a komunity a přínosů opatření ke snížení rizika.

Zavedení metodiky rychlého vizuálního hodnocení pro druhou úroveň posouzení seismických rizik přispěje ke zkrácení doby potřebné k účinnému dokončení stanovení priorit intervencí do fondu budov na základě údajů o zranitelnosti z několika let na několik měsíců.

Zohlední opatření navržená v dlouhodobé strategii renovací vypracováním povinné integrované intervenční příručky.

94

Reforma 2. Strategický, legislativní a procesní rámec na podporu seismické odolnosti fondu budov

Milník

Vstup v platnost nového zákona o snižování seismického rizika v budovách

Ustanovení zákona o vstupu v platnost nového zákona o snižování seismického rizika v budovách

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost nového zákona o snižování seismického rizika v budovách. Zákon se vztahuje na tyto činnosti:

-zahrnout víceletý přístup k dovybavení stávajícího fondu budov

-zanést do seznamu způsobilých výdaje na různé způsobilé druhy prací nezbytných ke snížení energetické náročnosti;

-rozšířit program na veřejné budovy spolu s bytovými domy;

-zařadit seismickou třídu RsII mezi způsobilá kritéria spolu se seismickou třídou RsI.

95

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Kterým se zavádí vnitrostátní režim podpory pro energetickou a energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) bytových domů

Zveřejnění ministerské vyhlášky, kterou se stanoví režim financování 

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Režim financuje energetickou renovaci nejméně 3,2 milionu m² obytných budov.

Z režimu se financují tyto druhy projektů:

-integrované projekty (seismická konsolidace a energetická účinnost);

-projekty energetické renovace.

Systém financování zajistí, aby nejméně 90 % z celkového přídělu bylo použito na práce v oblasti energetické účinnosti a nejvýše 10 % přídělu bylo použito na seismickou konsolidaci a další doplňkové práce (jako je požární bezpečnost, přístupnost).

Celý režim zajistí, aby všechny smlouvy splňovaly příslušný požadavek na energetickou účinnost spočívající v minimálním snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budovy se statusem kulturního statku), což přinese alespoň 30 % (mírná renovace) a 60 % (rozsáhlá renovace) úspor poptávky po primární energii ve srovnání se stavem před renovací a v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

96

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Kterým se zavádí vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinné renovace a integrované renovace (seismická konsolidace a energetická účinnost) veřejných budov

Zveřejnění nařízení, kterým se režim zavádí 

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Režim financuje energetickou renovaci nejméně 1,8 milionu m² veřejných budov. Režim zajistí tyto druhy projektů:

-integrované projekty (seismická konsolidace a energetická účinnost)

-projekty energetické renovace.

Systém financování zajistí, aby nejméně 90 % z celkového přídělu bylo použito na práce v oblasti energetické účinnosti a nejvýše 10 % přídělu bylo použito na seismickou konsolidaci a další doplňkové práce (jako je požární bezpečnost, přístupnost).

Celý režim zajistí, aby všechny smlouvy dosáhly příslušného požadavku na energetickou účinnost spočívajícího v minimálním snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budovy se statusem kulturního statku), což přinese alespoň 30 % (mírná renovace) a 60 % (rozsáhlá renovace) úspor poptávky po primární energii ve srovnání se stavem před renovací a v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

97

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Výzvy k předkládání návrhů na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) obytných budov

Zveřejnění konkrétních požadavků na výzvy

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Ministerstvo pro rozvoj, veřejné práce a správu zveřejní tyto tři výzvy k předkládání návrhů na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) obytných budov:

-výzva k předkládání integrovaných projektů, u nichž se intervence v oblasti seismické konsolidace provádějí integrovaným způsobem s intervencemi zaměřenými na zvýšení energetické účinnosti. Výzva je určena místním správním jednotkám nacházejícím se v oblastech, kde je nejvyšší hodnota zrychlení zemského povrchu pro návrh zemětřesení a(g) podle územní mapy rumunského území v kodexu seismického návrhu P100–1 vyšší nebo rovna 0,2 g pro IMR=225 let. Specifikace výzvy vyžaduje, aby byly upřednostněny komunity ohrožené chudobou a sociálním vyloučením.

-výzva k předkládání projektů renovace v oblasti energetické účinnosti zaměřených na komunity ohrožené chudobou a sociálním vyloučením s rozpočtem ve výši nejméně 20 % přídělu na investici 1, osu 1 odpovídající energetické účinnosti.

-výzva k územním projektům renovace ke zvýšení energetické účinnosti, které budou otevřeny všem místním správním jednotkám včetně šesti sektorů Bukurešti v jednotlivých okresech podle počtu bytových domů a počtu obyvatel okresu.

Budovy, které jsou zařazeny do tříd seismického rizika RsI a RsII, jsou vyloučeny z veřejných zakázek na energetickou účinnost zadaných ve druhé a třetí výzvě.

Všechny tři výzvy k předkládání návrhů zahrnují kritéria výběru, která stanoví, že všechny smlouvy musí uvádět příslušný požadavek na energetickou účinnost spočívající v minimálním snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese alespoň 30 % úspory primární energie ve srovnání se stavem před renovací (mírná renovace). Třetí výzva vyžaduje, aby bylo 10 % rozpočtu vynaloženo na projekty přinášející alespoň 60 % úspor primární energie (rozsáhlá renovace) ve srovnání se stavem před renovací.

Investice nezahrnuje výměnu plynových kotlů.

Pokud po prvním kole zůstanou některé finanční prostředky nezadané, budou zbývající finanční prostředky za stejných podmínek dány k dispozici všem místním správním jednotkám podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“.

98

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Výzva k předkládání návrhů na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) (veřejné budovy)

Zveřejnění specifikací výzvy

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Výzvy k předkládání návrhů zveřejněné ministerstvem pro rozvoj, veřejné práce a správu na renovaci energetické účinnosti a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) veřejných budov pro ekologickou a odolnou transformaci:

-výzva k předkládání integrovaných projektů, u nichž se intervence v oblasti seismické konsolidace provádějí integrovaným způsobem s intervencemi zaměřenými na zvýšení energetické účinnosti. Výzva je určena místním správním jednotkám nacházejícím se v oblastech, kde je nejvyšší hodnota zrychlení zemského povrchu pro návrh zemětřesení a(g) podle územní mapy rumunského území v kodexu seismického návrhu P100–1 vyšší nebo rovna 0,2 g pro IMR=225 let.

-výzva k realizaci projektů mírných (80 %) a rozsáhlých (20 %) energetických renovací zaměřených na ústřední orgány veřejné správy, okresní rady, obce se sídlem v župách a další obce, včetně šesti odvětví Bukurešti.

Budovy zařazené do tříd seismického rizika RsI a RsII jsou vyloučeny ze zakázek zadaných v rámci druhé výzvy.

Obě výzvy k předkládání návrhů musí obsahovat kritéria výběru, která stanoví, že všechny smlouvy musí uvádět příslušný požadavek na energetickou účinnost spočívající v minimálním snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budovy se statusem kulturního statku), což přinese alespoň 30 % úspory primární energie (mírná renovace) ve srovnání se stavem před renovací. Druhá výzva vyžaduje, aby bylo 20 % rozpočtu vynaloženo na projekty přinášející alespoň 60 % úspor primární energie (rozsáhlá renovace) ve srovnání se stavem před renovací.

Investice se nevztahují na výměnu plynových kotlů.

Pokud po prvním kole zůstanou některé finanční prostředky nezadané, budou zbývající finanční prostředky za stejných podmínek dány k dispozici všem obcím podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“.

99

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) obytných budov

Podpis smluv

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) pro přechod na zelené a odolné budovy (obytné budovy) se provádí v souladu s podmínkami milníků 95 a 97.

100

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Milník

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) veřejných budov

Podpis smluv

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) pro přechod na ekologické a odolné budovy (veřejné budovy) se provádí v souladu s podmínkami milníků 96 a 98.

103

Investice č. 1. Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílová

Energetická renovace bytových domů

Počet (m 2)

0

1 051 792

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Energetická renovace bytových domů zahrnuje:

-981 792 m² mírné renovace (což znamená renovaci s minimálními 30 % úsporami poptávky po primární energii,

-Rozsáhlá renovace o rozloze 70 000 m² (což znamená renovaci s minimálními 60 % úsporami spotřeby primární energie).

Energetická renovace povede k minimálnímu snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou staveb, které mají status kulturního statku).

Jako důkaz pro dosažení cíle se předloží certifikát o převzetí dokončení prací, zpráva o energetickém auditu ex ante a energetická náročnost ex post.

106

Investice č. 1.

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

Cílová

Energetická renovace veřejných budov

Počet (m 2)

0

286 709

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Energetická renovace veřejných budov zahrnuje:

-25 253 m² integrovaných projektů s minimálními 30 % úsporami poptávky po primární energii,

-216 456 m² mírné renovace (což znamená renovaci s minimálními 30 % úsporami spotřeby primární energie),

-Rozsáhlá renovace o rozloze 45 000 m² (což znamená renovaci s minimálními 60 % úsporami spotřeby primární energie).

Energetická renovace musí vést k minimálnímu snížení spotřeby energie o nejméně 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací pro každou budovu (s výjimkou budov se statusem kulturního statku).

Jako důkaz pro dosažení cíle se předloží certifikát o převzetí dokončení prací, zpráva o energetickém auditu ex ante a certifikát energetické náročnosti ex post.

107

Investice č. 2. Zveřejnění vnitrostátního digitálního registru budov

Milník

Zveřejnění vnitrostátního digitálního registru budov

Vnitrostátní digitální registr budov je k dispozici online, přičemž pilotní oddíl obsahuje informace týkající se budov renovovaných prostřednictvím národního plánu pro oživení a odolnost.

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vnitrostátní digitální registr monitoruje údaje o renovacích ke zvýšení energetické účinnosti (úspory energie, snížení emisí) a údaje o seismické zranitelnosti.

Registr budov obsahuje georeferenční databázi veřejných a soukromých budov, která doplňuje geoportál INSPIRE a je propojena a interoperabilní s městskými databázemi na místní úrovni a dalšími vnitrostátními systémy registrů. Lodní deníky jsou součástí vnitrostátního digitálního registru budov jako integrovaného systému. Energetické pasy budov jsou součástí lodních deníků a obsahují všechny informace o intervencích souvisejících se spotřebou energie v digitální podobě.

F.SLOŽKY Č. 6: Energie

Odvětví energetiky je největším zdrojem (66 %) emisí skleníkových plynů v Rumunsku. Rumunsko ve svém vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu odhaduje investiční potřeby v odvětví energetiky v období 2021–2030 ve výši přibližně 22,6 miliardy EUR na dosažení politických cílů vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030.

Cílem této složky je řešit hlavní výzvy rumunského odvětví energetiky, pokud jde o dekarbonizaci a znečištění ovzduší. Jeho cílem je zejména urychlit dekarbonizaci odvětví energetiky postupným ukončením výroby elektřiny z hnědého a černého uhlí do roku 2032 a usnadněním zavádění obnovitelných a alternativních zdrojů energie, jako je zelený vodík. Jeho cílem je rovněž zvýšit flexibilitu elektrické sítě, digitalizovat odvětví energetiky a snížit energetickou náročnost průmyslu. Cílem složky je rovněž zlepšit správu a řízení státních podniků v odvětví energetiky.

Tyto investice a reformy reagují na doporučení Rumunska z posledních dvou let „zaměřit investiční hospodářskou politiku na [...] nízkouhlíkovou a energetickou účinnost“ (doporučení pro zemi č. 4, 2019) a „zaměřit se na investice do ekologické [...] transformace, zejména na čistou a účinnou výrobu a využívání energetické a environmentální infrastruktury, a to i v uhelných regionech“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

F.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílem této reformy je dekarbonizace odvětví energetiky.

Reforma sestává z legislativních a regulačních aktů, které postupně ukončují využívání uhlí a umožňují zvýšit kapacitu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Reforma 2. Reforma správy a řízení státem vlastněných společností v odvětví energetiky

Cílem reformy je podpořit reformu správy a řízení státních podniků v odvětví energetiky.

Reforma spočívá ve výběru a jmenování členů správní a dozorčí rady na základě transparentního a soutěžního řízení.

Reforma 3. Ekologické sestavování rozpočtu

Cílem této reformy je sledovat a posuzovat dopad fiskální politiky na cíle v oblasti klimatu a životního prostředí.

Reforma spočívá v uplatňování ekologických rozpočtových postupů ve vnitrostátním rozpočtu.

Investice 2a. Kapacity pro výrobu zeleného vodíku pro použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

Cílem této investice je podpořit zavádění kapacit pro výrobu zeleného vodíku.

Tato investice spočívá v instalaci elektrolyzérů s cílem umožnit výrobu obnovitelného (zeleného) vodíku.

F.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

113

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí z provozu

 

Megawatty (MW)

 0

1 695

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

1 695 MW instalované kapacity na výrobu elektřiny z uhlí bylo vyřazeno z provozu.

114

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup v platnost zákona o dekarbonizaci, kterým se přijímá harmonogram postupného ukončení výroby elektřiny z uhlí/hnědého uhlí

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Do 2. čtvrtletí 2022 vstoupí v platnost zákon o dekarbonizaci (a veškeré sekundární právní předpisy), který stanoví harmonogram do roku 2032 pro:

-Vyřazení z provozu celkové instalované kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědého uhlí (tj. 4590 MW).

-Opatření týkající se rekultivace dolů, které mají být uzavřeny (např. zachráněná půda v zaminovaných oblastech, jako je svrchní vrstva půdy a obnova vegetace, ložiska odpadu, využití půdy pro krajinný ráz po uzavření).

-Opatření pro prohlubování dovedností (profesní přeměna a rekvalifikace) a další opatření se socioekonomickým dopadem na dotčené komunity.

115

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědého uhlí z provozu

Megawatty (MW)

1 695

2 355

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Kumulovaná instalovaná kapacita výroby elektřiny z černého a hnědého uhlí ve výši 2 355 MW musí být odstavena, z čehož 2 025 MW musí být vyřazeno z provozu a 330 MW musí být zakonzervováno. Zakonzervovaná kapacita bude vyřazena z provozu do roku 2025 a bude aktivována a vyzvána k výrobě pouze za zvláštních okolností stanovených v článku 4 zákona o dekarbonizaci a v plném souladu s příslušnými právními předpisy EU, včetně pravidel státní podpory.

116

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup právních a regulačních aktů v platnost

Ustanovení právních a správních aktů uvádějící vstup v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Právní a regulační akty vstupují v platnost za účelem:

1.zavést rozdílové smlouvy jako standardní podpůrný mechanismus při výrobě energie z obnovitelných zdrojů;

2.umožnit přímé vyjednávání smluv o nákupu elektřiny všemi výrobci energie;

3.zjednodušit postupy udělování licencí a povolení pro investice do obnovitelných zdrojů energie, stanovit kratší a povinné lhůty pro administrativní reakci a zavést postupy odpovědnosti za zbytečná zpoždění;

4.zavést zvláštní rámec pro investice do obnovitelných zdrojů energie na moři;

5.zavést reakci na straně poptávky na vyrovnávacím trhu a umožnit účast průmyslových uživatelů.

118

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Milník

Podpis rozdílových smluv na obnovitelné zdroje po kolech aukcí

Podpis smluv

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Podepsané rozdílové smlouvy na výrobu elektřiny (instalovaný výkon nejméně 3 500 MW) z obnovitelných zdrojů.

119

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědouhelných elektráren z provozu

 

Megawatty (MW)

2 025

3 070

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Rozhodnutí vydaná vnitrostátním energetickým regulačním orgánem

odebrání provozní licence (provozních licencí) spolu s osvědčením (certifikáty) provozovatele přenosové soustavy potvrzujícím (potvrzujícími) odpojení kumulované 3 070 MW vyřazené kapacity výroby elektřiny z černého a hnědého uhlí.

119a

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědouhelných elektráren z provozu

Megawatty (MW)

3 070

3 780

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Rozhodnutí vydaná vnitrostátním energetickým regulačním orgánem

odebrání provozní licence (provozních licencí) spolu s osvědčením (certifikáty) provozovatele přenosové soustavy potvrzujícím odpojení

z kumulativní kapacity výroby elektřiny z černého a hnědého uhlí ve výši 3 780 MW vyřazené z provozu, doplněné podepsanými smlouvami na 1 200 MW obnovitelných zdrojů elektřiny a 1 500 MWh skladování elektřiny za měřidlem.

120

Reforma 1. Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Dodatečná instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů energie připojená k síti

Megawatty (MW)

4 408

7 408

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení od provozovatelů elektroenergetických přenosových nebo distribučních soustav nebo vnitrostátního pravidelného orgánu potvrzující připojení prokazující zvýšení dodatečné kapacity obnovitelných zdrojů energie o nejméně 3 000 MW (bude částečně financováno z jiných fondů EU).

121

Reforma 2. Reforma správy a řízení státem vlastněných společností v odvětví energetiky

Milník

Zlepšení správy a řízení státem vlastněných společností v odvětví energetiky

Je dokončen výběr a jmenování správních rad

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Výběr a jmenování členů řídících a/nebo dozorčích rad všech státních podniků v působnosti ministerstva energetiky (např. Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica) na základě transparentního a soutěžního řízení s mandátem na čtyři roky a systému odměňování založeného na kvantitativních a kvalitativních cílech spojených s finančními (jako jsou příjmy a výnosy, zapojení státního rozpočtu) a výkonností služeb (např. na základě reprezentativního průzkumu spokojenosti zákazníků provedeného nezávislým orgánem) podniku.

122

Reforma 2. Reforma správy a řízení státem vlastněných společností v odvětví energetiky

Milník

Kótování nejméně 15 % akcií společnosti Hidroelectrica na burze

Dokončení primární veřejné nabídky

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Po zveřejnění prospektu pro kotování se s podílem ve výši nejméně 15 % společnosti Hidroelectrica obchoduje na burze po počáteční veřejné nabídce.

123

Reforma 3. Ekologické sestavování rozpočtu

Milník

Vypracování a používání metodiky ekologického rozpočtového plánování

Vypracování a používání metodiky ekologického rozpočtového plánování

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Orgány použijí metodiku pro posuzování výdajů zeleného rozpočtu a dopadu fiskální politiky na environmentálně udržitelné činnosti, jak jsou definovány v nařízení EU o taxonomii, pro technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

131

Investice 2a. Kapacity pro výrobu zeleného vodíku k použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

Cílová

Instalace a montáž elektrolyzérů

Megawatty (MW H2)

0

45

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o přijetí prokazující instalaci elektrolyzérů o celkové kapacitě nejméně 45 MW H2. Oznámení o napájení (NPT) osvědčuje připojení elektrolyzérů k elektrické přenosové nebo distribuční síti.

F.3. Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma č. 4 Změna regulačního rámce pro vodík z obnovitelných zdrojů

Cílem reformy je změnit stávající právní a regulační rámec s cílem usnadnit zavádění vodíku z obnovitelných zdrojů.

Reforma spočívá ve vstupu v platnost změn regulačního rámce na základě národní vodíkové strategie a jejího akčního plánu.

V souladu s čl. 7 odst. 2 nařízení o oživení a odolnosti požádalo Rumunsko o technickou podporu prostřednictvím nástroje pro technickou pomoc na rozvoj vnitrostátní vodíkové strategie.

Reforma 5. Snížení energetické náročnosti hospodářství zavedením udržitelného mechanismu na podporu energetické účinnosti v průmyslu

Cílem této reformy je usnadnit investice do energetické účinnosti v průmyslu a zvýšit odolnost průmyslového odvětví.

Tato reforma spočívá v i) odstranění překážek pro uzavírání smluv o energetických službách; zavedení dozoru nad trhem v oblasti energetické účinnosti s cílem zajistit soulad výrobků s normami ekodesignu, iii) podpora informovanosti malých a středních podniků o opatřeních, programech a přínosech v oblasti energetické účinnosti; IV) vytvoření monitorovacího systému pro prosazování doporučení z energetických auditů v odvětvích, na něž se vztahuje systém obchodování s emisemi; v) zavedení nových norem pro zelené finanční nástroje.

Reforma 6. Dekarbonizace odvětví vytápění a chlazení

Cílem reformy je přispět k dekarbonizaci odvětví vytápění a chlazení.

Reforma spočívá v přijetí právních aktů, kterými se zavádějí opatření k dekarbonizaci odvětví vytápění a chlazení.

Investice č. 2. Kapacity pro výrobu zeleného vodíku pro použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

Cílem této investice je podpořit zavádění kapacit pro výrobu zeleného vodíku.

Tato investice spočívá v podpisu smluv na výstavbu nové kapacity elektrolyzérů o výkonu nejméně 60 MW(H2).

Investice č. 3. Výstavba flexibilní a vysoce účinné výroby elektřiny a tepla z plynu v dálkovém vytápění

Cílem této investice je řešit problémy Rumunska při přechodu od zdrojů energie z černého a hnědého uhlí.

Investice spočívá v instalaci kapacity pro výrobu elektřiny z flexibilního a vysoce účinného kombinovaného tepla a elektřiny na plyn, která obstojí i v budoucnu a umožní využívání plynů z obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových plynů.

Investice č. 5. Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

Cílem investice je zvýšit energetickou účinnost odvětví.

Investice spočívá v podpoře průmyslových projektů snižujících přímé a nepřímé emise skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante.

F.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

126

Reforma 4. Vytvoření příznivého legislativního a regulačního rámce pro vodík z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup změn právního rámce v platnost

Ustanovení právních aktů uvádějící vstup změn právního rámce v platnost

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost změn právního rámce na základě vnitrostátní vodíkové strategie a jejího akčního plánu. Změny

— zajistit odstranění právních překážek pro zavádění integrace výroby vodíku z obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkového vodíku na trh na jiných trzích s energií omezením povolovacích a povolovacích postupů pro uvedení zařízení na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů a kapacit pro elektrolýzu,

— zavedení právního rámce pro rozdílové smlouvy na vodík z obnovitelných zdrojů s cílem podpořit zavádění na trh,

— zajistit aktualizaci

bezpečnostní normy, technické normy a regulační požadavky v celém vodíkovém hodnotovém řetězci přijetím zvláštního vodíkového kodexu nebo souboru pravidel.

127

Reforma 5. Snížení energetické náročnosti hospodářství zavedením udržitelného mechanismu na podporu energetické účinnosti v průmyslu.

Milník

Vstup v platnost legislativního rámce zavádějícího opatření k usnadnění investic do energetické účinnosti v průmyslu

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost legislativního rámce zavádějícího opatření k usnadnění investic do energetické účinnosti v průmyslu. Reforma: i) odstranit překážky bránící uzavírání smluv o energetických službách; zavést dozor nad trhem a uplatňování norem energetické účinnosti s cílem zajistit soulad výrobků s normami ekodesignu, iii) zlepšit povědomí malých a středních podniků o energetické účinnosti; IV) vytvořit monitorovací systém pro provádění doporučení z energetických auditů v odvětvích, na něž se vztahuje systém obchodování s emisemi; v) zavést nové normy pro zelené finanční nástroje.

128

Reforma 6. Dekarbonizace odvětví vytápění a chlazení

Milník

Vstup v platnost právních aktů zavádějících opatření k dekarbonizaci odvětví vytápění a chlazení

Ustanovení zákona o vstupu právních aktů v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právních aktů zavádějících opatření k dekarbonizaci odvětví vytápění a chlazení. Reforma: i) vymezit odpovědnost mezi ústředními a místními orgány za řízení odvětví vytápění a chlazení a rozšířit uplatňování zákona o správě a řízení společností na poskytovatele dálkového vytápění; přezkum rámce s cílem zajistit udržitelnost a sledovatelnost biomasy, aby se zabránilo jakémukoli negativnímu dopadu využívání bioenergie na biologickou rozmanitost a lesy; zahrnout ustanovení o diverzifikaci skladby zdrojů energie při vytápění a chlazení mimo lesní biomasu; povolit prozumentům (mimo jiné bytovým domům a jejich sdružením)

nájemců) vyrábět a prodávat přebytečnou solární a případně větrnou energii v pružnějších formách a zavést pobídky, včetně kvantitativní kompenzace pro výrobní jednotky do 200 kW.

129

Investice č. 2. Kapacity pro výrobu zeleného vodíku pro použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

Milník

Podpis smluv na výstavbu minimálně 60 MW H2 nových elektrolyzérů

Podpis smluv

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv na výstavbu nové kapacity elektrolyzérů o výkonu nejméně 60 MW H2 s očekávaným objemem vyrobeného nejméně 10 000 tun vodíku z obnovitelných zdrojů.

133

Investice č. 3. Výstavba flexibilní a vysoce účinné plynové kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET) v dálkovém vytápění

Milník

Podpis smluv na projekty vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny a dálkového vytápění

Podpis smluv

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv na výstavbu nebo dovybavení vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny v dálkovém vytápění ve smyslu směrnice 2010/31/EU. Kritéria výběru zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), zejména s podmínkami stanovenými v příloze III. Investice nahradí alespoň stejnou kapacitu výrazně uhlíkově náročnějších elektráren a/nebo zařízení na výrobu tepla (jako je uhlí, lignit nebo ropa), což povede ke snížení emisí skleníkových plynů.

134

Investice č. 3. Výstavba flexibilní a vysoce účinné plynové kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET) v dálkovém vytápění

Cílová

Kogenerační zařízení a dálkové vytápění

 

Megawatty (MWe)

0

83

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o přijetí pro dokončení stavebních a instalačních prací na dvou vysoce účinných plynových jednotkách kombinované výroby tepla a elektřiny v odvětví dálkového vytápění o celkové kapacitě 83 MWe v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) Oznámení o spotřebě energie (NPT) musí potvrzovat připojení zařízení k elektrické přenosové nebo distribuční soustavě.

140

Investice č. 5. Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

Milník

Vyhlášení nabídkového řízení na investice do energetické účinnosti v tomto odvětví

Zveřejnění zadávací dokumentace

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vyhlášení výzvy k výběru projektů v oblasti energetické účinnosti v průmyslu. Kritéria výběru vyžadují:

— dosažení alespoň 30 % snížení nepřímých a přímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante, které bude monitorováno prostřednictvím platformy IT pro centralizaci a analýzu vnitrostátní spotřeby energie,

— soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

G.SLOŽKA 7: Digitální transformace

Tato složka plánu pro oživení a odolnost se zabývá výzvami v oblasti digitalizace souvisejícími s veřejnou správou, jako je roztříštěnost, interoperabilita jako hlavní překážka rozvoje digitálních služeb zaměřených na koncové uživatele, byrokratické překážky při získávání stavebních povolení nezbytných pro výstavbu sítí, nízké základní a pokročilé digitální dovednosti a vystavení kybernetickým rizikům. V této souvislosti je cílem této složky řešit všechny tyto výzvy a dosáhnout soudržné a integrované digitální infrastruktury ve prospěch občanů a podniků a zároveň poskytnout nezbytné nástroje (jako je konektivita, rozvoj dovedností nebo kybernetická bezpečnost) pro přechod na digitalizovanou ekonomiku a společnost. Složka zahrnuje zejména reformy nezbytné pro zřízení vládního cloudu a pro zajištění interoperability, zlepšení konektivity, zvýšení ochrany a kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů a zvýšení digitálních kompetencí pro veřejný sektor. Investice, na nichž jsou reformy založeny, sahají od rozvoje vládního cloudu po digitalizaci zdravotnictví, soudnictví, životního prostředí, zaměstnanosti a sociální ochrany, zadávání veřejných zakázek, nevládní organizace, konektivitu pro bílé oblasti, zajištění kybernetické bezpečnosti pro různé struktury a zvýšení dovedností jak v oblasti kybernetické bezpečnosti, tak pro státní úředníky a obyvatelstvo obecně. Jedna z klíčových investic se týká zavedení elektronického průkazu totožnosti pro rumunské občany.

Složka je strukturována do čtyř reforem a 19 investic. Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení Rumunska z posledních dvou let „Zlepšit dovednosti, včetně digitálních dovedností“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a „posílit dovednosti a digitální učení“ a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, [...], infrastrukturu digitálních služeb“ (doporučení pro zemi č. 2 a 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

G.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu 

Reforma 1. Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

Cílem této reformy je modernizovat veřejnou správu přijetím pokročilých technologií a zaměřením se na potřeby občanů a podniků a zároveň zajistit předpoklady pro rozvoj politiky založené na datech a zvýšit interoperabilitu stávajících digitálních technologií. Reforma dále podpoří rozvoj integrované architektury veřejných digitálních služeb.

Provádění této reformy se skládá ze dvou směrů činnosti. Za prvé, očekává se, že vstup zákona o interoperabilitě informačních systémů v platnost podrobně popíše jednotný soubor norem a pravidel, které veřejné subjekty uplatňují při vývoji aplikací v bezpečném a udržitelném prostředí, a to při současném sladění s Evropským rámcem interoperability. Za druhé, očekává se, že vstup zákona vlády o cloudových službách v platnost stanoví povinnosti a úkoly týkající se navrhování, provádění, rozvoje a řízení cloudové infrastruktury, technologií a služeb. Kybernetická bezpečnost musí být zajištěna jak pro vnější, tak pro vnitřní ochranu cloudu za použití nejpokročilejších a ekonomicky nejúčinnějších dostupných řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Očekává se, že bude zřízena dočasná pracovní skupina složená z odborníků, která bude sledovat a provádět všechna opatření související s digitální oblastí v rumunském plánu pro oživení a odolnost.

Reforma 2. Přechod k cílům EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

Cílem této reformy je urychlit celostátní zavádění sítí 5G v souladu s bezpečnostními předpisy a zajistit širokopásmové pokrytí pro bílé oblasti (malé venkovské obce, izolované lokality, znevýhodněné obydlené oblasti), řešit digitální propast mezi venkovem a městy, snížit administrativní zátěž a zefektivnit postupy a poplatky, a vytvořit tak předpoklady pro rovný přístup k digitálním službám a přístupu k internetu.

Reforma zahrnuje několik opatření:

-Provádění rumunského plánu uplatňování souboru nástrojů pro konektivitu 1 . Očekává se, že Rumunsko provede 12 z 39 doporučení obsažených v souboru opatření na úrovni EU.

-Vstup v platnost zákona o bezpečnosti sítí 5G, který stanoví, že poskytovatelé komunikace mohou používat technologie, zařízení a software v sítích 5G pouze od výrobců, kteří byli předem schváleni rozhodnutím předsedy vlády na základě stanoviska Nejvyšší rady národní obrany. Každý výrobce zařízení a softwaru 5G musí požádat o toto povolení, které předloží ministerstvu odpovědnému za komunikace.

-(Aukce pro) udělování tzv. „licencí 5G“ (tj. v pásmech 700 MHz, 1 500 MHz a 3,4–3,8 GHz). Počítá se s dlouhodobými licencemi v souladu s kritérii evropského kodexu pro elektronické komunikace s cílem účinně stimulovat 5G, podporovat hospodářskou soutěž a práva koncových uživatelů.

Reforma 3. Zajištění kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou hodnotovou infrastrukturu

Cílem této reformy je pokračovat v procesu posilování odolnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou infrastrukturu, vůči kybernetickým rizikům.

Prováděním této reformy se stanoví právní a institucionální rámec pro organizaci a provádění činností v oblasti kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany, mechanismy spolupráce a povinnosti institucí v těchto oblastech finalizací a vstupem v platnost zákona o obraně a kybernetické bezpečnosti. Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost dále koordinuje přípravu národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2021–2026, která obsahuje ustanovení týkající se pravidelných posouzení a aktualizací regulačního a institucionálního rámce kybernetické bezpečnosti, jejichž cílem je posílit partnerství veřejného a soukromého sektoru a akademické obce s cílem zvýšit kybernetickou odolnost společnosti jako celku, rozvíjet schopnost reagovat na kybernetické útoky a odolnost systémů, sítí a služeb a upevnit úlohu Rumunska v architektuře kybernetické bezpečnosti na mezinárodní úrovni.

Reforma 4. Zvyšování digitálních kompetencí pro veřejné služby a digitální vzdělávání v průběhu celého života pro občany

Cílem této reformy je podpořit digitalizaci hospodářství a přechod na průmysl 4.0 a přizpůsobit trh práce nejnovějšímu vývoji v tomto odvětví.

Reforma se provede vstupem v platnost změny kodexu klasifikace povolání, včetně definice nových digitálních povolání, která je rovnocenná ostatním zemím EU. Provede se analýza, jakož i konzultace s univerzitami a dalšími příslušnými zúčastněnými stranami.

Investice č. 1. Zavedení vládní cloudové infrastruktury

Cílem této investice je zprovoznit státní cloudovou infrastrukturu s využitím bezpečných a energeticky účinných technologií k zajištění bezpečného, interoperabilního a standardního charakteru veřejných údajů. 

Opatření spočívá v i) výstavbě datových center úrovně IV již od návrhu pro dvě hlavní datová centra a úrovně III již od návrhu pro sekundární datová centra, ii) poskytování specifické infrastruktury komunikačních a informačních technologií, iii) rozšíření podpůrné infrastruktury (elektřina, opatření fyzické bezpečnosti), iv) poskytování škálovatelné a vysoce dostupné infrastruktury IT & C v každém datovém centru. Datová centra dodržují 2 .

Investice č. 2. Rozvoj cloudu a migrace

Cílem této investice je modernizovat technologie používané ve veřejných institucích tak, aby byly připraveny na cloud, a zároveň vyvinout nové cloudové aplikace pro migraci cloudu.

Opatření spočívá ve vývoji nebo migraci 30 vládních cloudových aplikací digitálních služeb nebo aplikací digitálních služeb připravených na cloud v rámci platformy jako služby (PaaS) nebo infrastruktury jako služby (IaaS).

Investice č. 3. Zavedení elektronického zdravotnictví

Cílem této investice je změnit rozsah, standardizovat a modernizovat zastaralou platformu IT pro zdravotní pojištění (PIA) s cílem zajistit bezpečné a interoperabilní digitální zdravotnické služby, které splňují stávající technologické požadavky a požadavky na interoperabilitu na úrovni EU.

Investice podporuje digitalizaci institucí zdravotní péče a veřejných nemocnic tím, že modernizuje posuzování veřejného zájmu a vyvíjí integrované informační systémy, které zlepšují správu dat a umožňují rozhodování založené na datech.

Investice č. 4. Digitalizace soudnictví

Cílem této investice je podpořit přechod rumunského soudního systému na centralizovaný elektronický systém správy případů.

Investice sestává z:

-technický přechod z místních na sdílené centrální servery s elektronickým přístupem ke spisům („e-spis“).

-podpora dokončení systému ECRIS V, který je ústředním prvkem digitální transformace soudnictví v Rumunsku.

-zřízení datového centra pro soudnictví, v němž je umístěn systém ECRIS V a další informační systémy,

-zadávání zakázek na vybavení, software a služby v oblasti informačních technologií a komunikace (IT & C) na podporu digitální transformace v soudnictví.

Investice č. 5. Digitalizace v oblasti životního prostředí

Cílem této investice je vytvořit integrovaný informační systém pro boj proti nezákonné těžbě dřeva a platformu pro environmentální veřejné služby.

Investice sestává z:

-vybudování nezbytné infrastruktury pro monitorování, řízení, kontrolu a zajištění integrity lesa a přepravu dřeva,

-digitalizace veřejných služeb v oblasti životního prostředí.

Investice č. 6. Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

Cílem této investice je zvýšit úroveň digitalizace několika služeb v oblasti práce a sociální ochrany.

Investice spočívá ve zřízení digitálních systémů a poskytování odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností zaměstnancům pro Národní agenturu pro zaměstnanost (ANOFM), inspektorát práce (IM) a Národní agenturu pro platby a sociální inspekci (ANPIS).

Investice č. 7. Zavedení elektronických formulářů (eForms) v oblasti zadávání veřejných zakázek

Cílem této investice je zavést standardní elektronické formuláře pro zveřejňování oznámení o veřejných zakázkách.

Investice spočívá v analýze zavedených norem pro zavedení standardních elektronických formulářů v oblasti zadávání veřejných zakázek.

Investice č. 8. Elektronický průkaz totožnosti a digitální podpis

Cílem této investice je podpořit přijetí elektronických průkazů totožnosti rumunskými občany.

Tato investice spočívá v poskytování elektronických průkazů totožnosti a poskytování veřejných služeb on-line přístupných prostřednictvím elektronických průkazů totožnosti.

Investice č. 9. Digitalizace sektoru nevládních organizací

Cílem této investice je podpořit digitální transformaci nevládních organizací a zvýšit úroveň digitální gramotnosti zaměstnanců.

Investice spočívá ve výzvě k předkládání projektů a podpisu dohod s nevládními organizacemi o financování investic do digitální infrastruktury, digitálních dovedností zaměstnanců a dobrovolníků, rozvoje platforem pro řízení vztahů se zákazníky a nákupu vybavení.

Investice 10. Digitální transformace v oblasti řízení veřejné služby

Cílem této investice je podpořit řízení veřejné služby.

Investice spočívá ve zřízení dvou interoperabilních platforem, e-ANFP a SIMRU.

Investice č. 11. Podpora využívání komunikačních služeb v bílých místech

Cílem této investice je zajistit pokrytí vysokorychlostního přístupu k internetu ve vesnicích v bílých oblastech, kde trh nemůže poskytovat služby.

Investice spočívá v poskytování pokrytí vesnicím tím, že se za prvé upřednostní zcela bílé obce, které nejsou obsluhovány pevnými sítěmi, ale kde existuje latentní poptávka nebo socioekonomické hybné síly, a za druhé obce s nedostatečným pokrytím, kde rychlost nelze podpořit tržními silami.

Investice č. 12. Zajištění ochrany kybernetické bezpečnosti veřejných i soukromých infrastruktur IT a C důležitých pro národní bezpečnost

Cílem této investice je posílit kybernetickou bezpečnost a chránit kritickou infrastrukturu.

Investice spočívá ve zvýšení kapacity Národního centra kybernetické bezpečnosti a zajištění kybernetické bezpečnosti infrastruktur veřejných a soukromých subjektů.

Investice č. 13. Vývoj bezpečnostních systémů na ochranu vládního spektra

Cílem této investice je zvýšit úroveň ochrany a dostupnosti komunikačních služeb.

Investice spočívá v nové síti senzorů distribuovaných na vnitrostátní úrovni a umístěných na přijímacích místech, které budou automaticky detekovat poruchy v rádiovém vládním spektru a upozorňovat na ně.

Investice 14. Zvýšení odolnosti a kybernetické bezpečnosti infrastrukturních služeb poskytovatelů internetových služeb poskytovaných orgánům veřejné moci v Rumunsku

Cílem této investice je zvýšit odolnost infrastruktury poskytovatele internetových služeb pro veřejné orgány a zároveň zajistit jejich kybernetickou bezpečnost.

Investice spočívá v aktualizaci a rozšíření sítě gigabitového přístupu k internetu pro veřejnou správu, modernizaci kapacit kybernetické bezpečnosti a zabezpečení služeb poskytovatele internetových služeb (DNS, web, e-mail, hosting).

Investice 15. Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro určené subjekty

Cílem této investice je podpořit zlepšení dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti u určených subjektů.

Investice spočívá ve vytvoření a dodání vládního souboru nástrojů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Investice č. 16. Program odborné přípravy pro úředníky v oblasti digitálních dovedností

Cílem této investice je zvýšit pokročilé digitální dovednosti státních zaměstnanců a podpořit digitalizaci veřejných služeb zvýšením dostupnosti kvalifikované pracovní síly pro interní provoz IT & C.

Investice spočívá v odborné přípravě pro pokročilé digitální dovednosti státních zaměstnanců.

Investice č. 17. Digitalizace knihoven

Cílem této investice je posílit základní digitální dovednosti komunit s omezeným přístupem k digitální odborné přípravě.

Investice se skládají z:

-přeměnu knihoven, včetně renovačních prací, na centra pro rozvoj digitálních dovedností,

-modernizace IT vybavení pro knihovnictví a

-poskytování odborné přípravy občanům ze znevýhodněných komunit za účelem rozvoje základních digitálních dovedností.

Investice 19.a. Zvyšování kvalifikace/rekvalifikace zaměstnanců v podnicích

Cílem této investice je podpořit digitální transformaci malých a středních podniků zvýšením digitálních dovedností jejich zaměstnanců.

Investice spočívá v podpoře odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností zaměstnanců malých a středních podniků.

G.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Následující Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

142

Reforma 1. Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

Milník

Zřízení a zprovoznění pracovní skupiny pro provádění a monitorování reforem a investic v oblasti digitální transformace

Vstup ministerské vyhlášky o zřízení pracovní skupiny v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Zprovoznění dočasné pracovní skupiny pro digitální transformaci, která během prováděcího období plánu pro oživení a odolnost zaměstná 17 vysoce specializovaných smluvních míst v oblasti digitálních technologií a specialistů na řízení projektů. Hlavními úkoly tohoto oddělení jsou:

-vypracování a provádění odvětvových složek národního plánu pro oživení a odolnost;

-sledovat provádění reforem a investic souvisejících s digitálními technologiemi v rámci národního plánu pro oživení a odolnost se zaměřením na klíčové projekty a navrhovat okamžitá nápravná opatření pro kritické bloky v úzké spolupráci s ostatními zúčastněnými institucemi;

-vývoj systémů řízení výkonnosti projektů, které pokrývají specifické cíle digitálního pilíře;

-vypracování a regulaci regulačního, metodického rámce a funkčních, provozních a finančních postupů v oblasti své činnosti;

-vývoj nástrojů pro provádění politik souvisejících s digitálními technologiemi;

-řízení projektů a podávání zpráv o všech fázích plnění cílů stanovených v rámci opatření souvisejících s digitálními technologiemi v národním plánu pro oživení a odolnost;

-splnění veškerých dalších atributů nezbytných k pokrytí provádění reforem a investic souvisejících s digitálním národním plánem pro oživení a odolnost.

Pracovní skupinu koordinuje ředitel podřízený ministrovi, který má portfolio digitalizace.

143

Reforma 1. Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

Milník

Dokončená analýza možností pro vládní cloudovou architekturu

Výstupní zpráva s posouzením a předloženými doporučeními

ČTVRTLETÍ

2022

Analýza musí obsahovat:

-strategické a technologické možnosti a legislativní a regulační balíček k určení dosažení vládního cloudu, včetně pravidel interoperability a modelu správy vládních údajů;

-možnosti výstavby, dodání, instalace a provozu civilní a technologické infrastruktury ve lhůtách stanovených v plánu;

-mapování veřejných digitálních aplikací/služeb, které v současné době nabízejí státní orgány, navrhování procesů a postupů zavedených ve fázích výroby a/nebo provádění,

-plán vývoje/migrace cloudu zmapovaných aplikací.

144

Reforma 1. Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

Milník

Vstup v platnost zákona o správě cloudových služeb pro veřejnou správu

Ustanovení zákona o vstupu zákona o správě cloudových služeb v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Nový právní předpis stanoví obecný rámec pro vývoj a řízení cloudové infrastruktury sestávající ze souboru zdrojů a služeb v oblasti informačních technologií, komunikací a kybernetické bezpečnosti, které jsou sdíleny veřejným sektorem v souladu s evropskou strategií pro cloud computing a sladěny s vnitrostátním rámcem interoperability.

145

Reforma 1. Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

Milník

Vstup zákona o interoperabilitě v platnost

Ustanovení zákona o vstupu zákona o interoperabilitě v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Nový zákon:

-být v souladu s ustanoveními Evropského rámce interoperability 3 ;

-zavést rámec/správu na podporu výběru příslušných norem a pravidel pro vývoj aplikací a služeb veřejným sektorem v bezpečném a udržitelném prostředí;

-zprovoznit migraci a integraci dat do stávajících datových struktur a zároveň zajistit interoperabilitu;

-zajistit, aby provádění funkcí zahrnovalo sladění vnitrostátních identifikačních a schvalovacích infrastruktur s členskými státy EU v rámci nadnárodního systému v souladu s evropskými pravidly stanovenými v nařízení eIDAS (EU) 2014/910 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu;

-zohlednit zásadu „pouze jednou“ zakotvenou v nařízení (EU) 2018/1724 o jednotné digitální bráně.

146

Reforma 2.

Přechod na cíle EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

Milník

Vstup v platnost zákona o bezpečnosti sítí 5G

Ustanovení zákona o vstupu zákona o bezpečnosti sítí 5G v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2021

Vstup v platnost zákona o bezpečnosti sítí 5G. Hlavní ustanovení se zaměřují na poskytovatele komunikačních služeb, kteří mohou používat technologie, zařízení a software v sítích 5G pouze od výrobců, kteří jsou předem oprávněni rozhodnutím předsedy vlády na základě stanoviska Nejvyšší rady národní obrany. Každý výrobce zařízení a softwaru 5G musí požádat o toto povolení, které předloží ministerstvu odpovědnému za komunikace.

147

Reforma 2.

Přechod k cílům EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

Milník

Zveřejnění nabídkového řízení na udělení licencí 5G telekomunikačním operátorům

Výzva k podávání nabídek je zveřejněna na internetových stránkách úřadu ANCOM.

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Zveřejnění a uspořádání soutěžního výběrového řízení (dražby) pro udělení tzv. „licencí 5G“ (tj. v pásmech 700 MHz, 1 500 MHz a 3,4–3,8 GHz).

V souladu s kritérii evropského kodexu pro elektronické komunikace se předpokládají dlouhodobé licence s cílem účinně stimulovat 5G, podporovat hospodářskou soutěž a práva koncových uživatelů.

Dražební postup vychází ze zkušeností s předchozími aukcemi spektra v Rumunsku (2012 a 2015) a s podobnými nedávnými řízeními v EU a zahrnuje záruky hospodářské soutěže, mechanismy utváření trhu a podmínky spojené s licencemi, přičemž všechny jsou vhodné pro specifika a dynamiku rumunského trhu.

148

Reforma 2.

Přechod na cíle EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

Milník

Jsou provedena doporučení ze souboru nástrojů EU pro konektivitu

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Provádění rumunského plánu při uplatňování souboru nástrojů pro konektivitu 4 je společným úsilím mnoha zúčastněných stran.

Podle návrhu plánu, který je v současné době předmětem analýzy mezi příslušnými ministerstvy, provede Rumunsko 12 z 39 doporučení:

24 – Podpora přiměřených vyvolávacích cen

25 – Včasná dostupnost harmonizovaných pásem 5G

28 – Režim individuálních oprávnění pro kmitočtové pásmo 24,25–27,5 GHz

31 – Struktura opakujících se poplatků za spektrum s cílem motivovat k zavádění

38 – Koordinovaná a cílená komunikace za účelem informování a vzdělávání v oblasti zavádění sítí 5G

39 – Informovat veřejnost o souladu zařízení rádiových základnových stanic s platnými bezpečnými mezními hodnotami elektromagnetických polí.

Očekává se, že všechna tato doporučení budou dokončena do roku 2021, přičemž

2 – Poskytnout vzorové předpisy pro zavádění sítí elektronických komunikací

3 – Poskytovat informační materiály a semináře pro obce a další příslušné orgány

11 – Zajistit dostupnost informací z různých zdrojů a zvýšit transparentnost plánovaných stavebních prací

26 – Pravidelně přezkoumávat národní plány spektra

32 – Využít finanční pomoc jako doplněk k pobídkám pro investice

35 – Využívat harmonizované technické podmínky vypracované Evropskou konferencí správ pošt a telekomunikací (CEPT)/Výborem pro elektronické komunikace (ECC), pokud se společné vyhrazené kmitočtové rozsahy považují za nezbytné

Vše bude dokončeno v roce 2022.

149

Reforma 2.

Přechod na cíle EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

Milník

Přidělování práv na užívání rádiového spektra

Postoupená práva na užívání

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Licence na rádiové frekvence „5G“ se přidělují na základě výsledků soutěžního výběrového řízení/dražby v milníku 147.

150

Reforma 3. Zajištění kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou hodnotovou infrastrukturu

Milník

Přijetí národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2021–2026

Přijetí národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2021–2026 vládou

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Přijme se národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2021–2026, která obsahuje ustanovení týkající se:

-pravidelná hodnocení a aktualizace regulačního a institucionálního rámce kybernetické bezpečnosti,

-posílení partnerství veřejného a soukromého sektoru a akademické obce s cílem zvýšit kybernetickou odolnost společnosti jako celku,

-rozvoj schopnosti reagovat na kybernetické útoky a odolnost systémů, sítí a služeb

-upevnění úlohy Rumunska v architektuře kybernetické bezpečnosti na mezinárodní úrovni.

151

Reforma 3. Zajištění kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou hodnotovou infrastrukturu

Milník

Vstup v platnost rumunského zákona o obraně a kybernetické bezpečnosti

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona o obraně a kybernetické bezpečnosti Rumunska

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Rumunský zákon o obraně a kybernetické bezpečnosti stanoví právní a institucionální rámec pro organizaci a provádění činností v oblasti kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany, mechanismy spolupráce a reakce institucí v dotčených oblastech.

152

Reforma 4.

Zvyšování digitálních kompetencí pro veřejné služby a digitální vzdělávání v průběhu celého života pro občany

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky ministra práce a předsedy Národního statistického úřadu o definici nových digitálních povolání v klasifikaci zaměstnání (COR)

Ustanovení v nařízení ministra práce a předsedy Národního statistického úřadu uvádějící vstup v platnost změny definující nová digitální povolání ve VR.

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Ministerská vyhláška ministra práce a předsedy Národního statistického úřadu vymezí nová digitální povolání na úrovni rumunské klasifikace zaměstnání (COR), která jsou rovnocenná povoláním existujícím v zemích Evropské unie s osvědčenými postupy v oblasti digitalizace. Provede se diagnostická studie/analýza s cílem poskytnout prognózu potřeb pracovních sil na příštích pět let v souvislosti s digitální transformací hospodářství a přechodem na průmysl 4.0, včetně doporučení pro definování nových digitálních povolání v oficiální klasifikaci povolání.

153

Investice č. 1.

Zavedení vládní cloudové infrastruktury

Milník

Podpis smlouvy o realizaci investice na základě nabídkového řízení na realizaci investice

Podpis smlouvy

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smlouvy o zavedení státní cloudové infrastruktury.

Orgány odpovědnými za nabídkové řízení a realizaci této investice jsou zvláštní telekomunikační služby a Úřad pro digitalizaci Rumunska.

Provádění vládního cloudu zahrnuje alespoň tyto fáze:

-výstavba úrovně IV podle návrhu datových center pro dvě hlavní centra a úrovně III podle návrhu pro sekundární centra;

-poskytování specifické komunikační infrastruktury a informačních technologií (kabely z optických vláken a vysokokapacitní komunikační zařízení);

-rozvoj/rozšíření elektrické rozvodné sítě pro každé datové centrum s cílem zajistit redundanci a poptávku po elektřině;

-dosažení škálovatelné a nadbytečné klimatizační infrastruktury, která bude energeticky účinná pro každé datové centrum;

-instalace systému detekce a hašení požáru inertních plynů s cílem zajistit ochranu celé infrastruktury každého datového centra;

-zavedení systému fyzické bezpečnosti (kontrola přístupu, monitorování videa, boj proti vloupání) pro vybudovanou infrastrukturu;

-zavedení sítě pro sledování a řízení infrastruktury v rámci realizovaného zařízení;

-realizace rozšiřitelné a vysoce dostupné infrastruktury IT & C (zpracovatelské zařízení, úložiště, komunikace, software pro virtualizaci) v každém datovém centru;

-získání potřebných licencí a specializovaného vybavení pro oblast kybernetické bezpečnosti.

-Bezpečnost zajistí správce státní cloudové infrastruktury.

154

Investice č. 1.

Zavedení vládní cloudové infrastruktury

Cílová

Veřejné instituce propojené prostřednictvím vládního cloudu

Číslo

0

30

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Nejméně 30 veřejných institucí napojených na vládní cloud a využívajících jej s možností vzájemné výměny údajů prostřednictvím vládní cloudové infrastruktury.

155

Investice č. 1.

Zavedení vládní cloudové infrastruktury

Cílová

Funkční datová centra úrovně III a úrovně IV

 

Číslo

0

4

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Dvě datová centra úrovně III a dvě datová centra úrovně IV navržená s hardwarovými i softwarovými cloudovými kapacitami, která poskytují služby IaaS, PaaS a SaaS (infrastruktura jako služba – IaaS/platforma jako služba – PaaS/Software jako služba – SaaS) funkční v souladu s ustanoveními milníku 153.

Datová centra dodržují „Evropský kodex chování pro energetickou účinnost datových center“.

157

Investice č. 2.

Rozvoj cloudu a migrace

 

Cílová

Vládní cloudové aplikace nebo aplikace digitálních služeb připravené na cloud vyvinuté nebo převedené v rámci platformy jako služby (PaaS) nebo infrastruktury jako služby (IaaS)

 

Číslo

0

30

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet vládních cloudových aplikací nebo aplikací digitálních služeb připravených na cloud vybudovaných nebo převedených v rámci platformy jako služby (PaaS) nebo infrastruktury jako služby (IaaS) na základě analýzy provedené na podporu zřízení vládního cloudu.

158

Investice č. 3. Zavedení elektronického zdravotnictví

Milník

Veřejné zdravotnické instituce obdržely finanční prostředky na digitalizaci

Financování institucí

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Platby provedené na nejméně 60 projektech digitalizace institucí s odpovědností v oblasti zdravotnictví podřízených ministerstvu zdravotnictví za účelem financování instalace hardwaru, vytváření softwarových řešení, propojení a interoperability informačních systémů/aplikací.

160

Investice č. 3.

Zavedení elektronického zdravotnictví

Milník

Nové posouzení veřejného zájmu (platforma IT pro zdravotní pojištění) je funkční

PIA (funkční platforma IT pro zdravotní pojištění)

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nové posouzení veřejného zájmu (platforma IT pro zdravotní pojištění):

-podporovat propojení a interoperabilitu;

-umožnit nové funkce (např. digitalizaci lékařských dokumentů).

161

Investice č. 3. Zavedení elektronického zdravotnictví

Milník

IT infrastruktura veřejných nemocnic v Rumunsku byla nahrazena nebo modernizována.

Modernizace IT infrastruktury veřejných nemocnic

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Platby nejméně 160 veřejným zdravotnickým zařízením za informační systémy a digitální infrastrukturu jednotek veřejného zdraví. Nemocniční informační systémy musí být interoperabilní se systémy telemedicíny.

Platby za odbornou přípravu nejméně 3000 zdravotnických pracovníků s cílem naučit se provozovat IT aplikace.

163

Investice č. 4. Digitalizace soudnictví

Milník

Centralizace žádostí

Vnitrostátní (centralizovaný) elektronický soubor (e-spis)

a virtualizace správy soudních případů v menším počtu míst

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

S cílem zavést moderní alternativu pro elektronický přístup ke spisům („e-spis“) tato investice:

centralizovat stávající rozšíření elektronického spisu do jediného vnitrostátního „e-spisu“, jehož prostřednictvím budou mít strany sporu snadný a bezpečný přístup k dokumentům v soudních spisech.

164

Investice č. 4. Digitalizace soudnictví

Milník

Elektronický systém záznamů a informací o případech ECRIS V a digitální transformace soudního systému

Funkční systém ECRIS V

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zavedení nového systému řízení případů (ECRIS V) umožňuje digitální interakci účastníka řízení a jakéhokoli zúčastněného subjektu se soudnictvím a modernizovanou digitální interakci mezi orgány na úrovni soudního systému. Digitální transformace v soudnictví bude rovněž podporována nákupem vybavení IT & C, softwaru, služeb a technologické modernizace.

166

Investice č. 4. Digitalizace soudnictví

Milník

Zřízení datového centra

Je zřízeno datové centrum

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nové datové centrum využívá ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo spravedlnosti a podřízené instituce, soudy a další instituce na úrovni soudního systému, které jsou interoperabilní se státním cloudem.

167

Investice č. 5.

Digitalizace v oblasti životního prostředí

Milník

Funkční systém pro monitorování rumunských lesů s opatřeními proti nezákonné těžbě dřeva

Funkční systém pro monitorování rumunských lesů s opatřeními proti nezákonné těžbě dřeva

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Systém monitorování rumunských lesů a boje proti nezákonné těžbě dřeva je integrován s programem SUMAL 2.0 (rumunský systém sledování dřeva) a monitoruje právní povinnosti týkající se těžby dřeva, obnovy lesů, zdraví lesů a stavu ochrany stanovišť.

Katastr lesů, jak jej poskytuje vnitrostátní systém eTerra3 (databáze vlastnictví půdy), se zahrne do SUMAL 2.0 prostřednictvím aplikačního programovacího rozhraní (API), aby se získal úplný soubor údajů o vlastnických a správních právech.

168

Investice č. 5.

Digitalizace v oblasti životního prostředí

Cílová

Veřejné služby v oblasti životního prostředí dostupné online

 

Číslo

0

32

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

32 Veřejné služby související s životním prostředím jsou funkční a dostupné online a umožňují elektronické podávání, přenos a sledování aplikací, údajů a informací prostřednictvím jednotné digitální platformy.

169

Investice č. 6. Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

Milník

Funkční on-line systém REGES

Funkční on-line systém REGES

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Informační systém REGES-ONLINE je funkční a interoperabilní a zajišťuje přístup veřejných orgánů a institucí k registraci údajů na úrovni rozhraní pro programování aplikací (API).

170

Investice č. 6. Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

Cílová

Digitální služby v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany funkční

 

Číslo

0

3

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

V oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany jsou funkční tyto digitální služby elektronické veřejné správy:

Digitalizace služeb nabízených veřejnými službami zaměstnanosti (ANOFM)

Digitalizace kontrolní činnosti na inspektorátu práce

Digitalizace zpracování a vyplácení dávek sociální pomoci spravovaných Národní agenturou pro platby a sociální inspekci (ANPIS). Vnitrostátní integrovaný systém sociální pomoci (SNIAS) si zachovává funkce, které umožňují podávání žádostí na obecním úřadě.

Digitální platforma pro zavedení minimálního příjmu pro začlenění je funkční.

171

Investice č. 6. Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

Milník

Odborná příprava zaměstnanců v oblasti digitálních dovedností

Poskytování odborné přípravy

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o přijetí podepsaná zadavatelem prokazující poskytnutí odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností:

-1200 zaměstnanců Národní agentury pro zaměstnanost (ANOFM)

-1595 zaměstnanců Národní agentury pro platby a sociální inspekci (ANPIS)

-1700 zaměstnanců inspektorátu práce

172

Investice č. 7. Zavedení elektronických formulářů (eForms) v oblasti zadávání veřejných zakázek

Milník

Zahájení používání standardních elektronických formulářů v zadávacích řízeních

Používané standardní elektronické formuláře pro zadávací řízení

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

V rumunské službě SEAP pro zadávání veřejných zakázek se používají standardní elektronické formuláře pro proces zadávání veřejných zakázek, které jsou do ní začleněny.

173

Investice č. 8.

Elektronický průkaz totožnosti a digitální podpis

Milník

Vydávání elektronických průkazů totožnosti

Vydávání elektronických průkazů totožnosti

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vydání 2100000 elektronických průkazů totožnosti, které jsou schopny uložit dva digitální certifikáty:

-povinný pro zaručený elektronický podpis, uložený a použitelný po vydání elektronického průkazu totožnosti.

-Certifikát pro kvalifikovaný elektronický podpis vydaný kvalifikovanými poskytovateli osvědčovacích služeb, který mohou občané po vydání průkazu zakoupit od jakéhokoli kvalifikovaného poskytovatele osvědčovacích služeb.

174

Investice č. 8.

Elektronický průkaz totožnosti a digitální podpis

Milník

Podpůrná opatření pro používání elektronického průkazu totožnosti

Vyvinuté veřejné služby on-line, vyvinutý systém včasného varování, vyvinutá osvětová kampaň

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Přístupnost 11 veřejných služeb on-line s elektronickým průkazem totožnosti. Tyto veřejné služby on-line zahrnují nezbytnou infrastrukturu IT a C pro nepřetržitou dostupnost služeb a obnovu dat. Systém včasného varování týkající se bezpečnostních rizik, včetně kybernetických rizik, musí být funkční.

Bude uspořádána osvětová kampaň na podporu používání elektronických průkazů totožnosti.

175

Investice č. 9. Digitalizace sektoru nevládních organizací

Cílová

Udělení dohod o financování projektů digitalizace nevládním organizacím

Číslo

0

200

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Podpis 200 dohod o financování projektů digitalizace s nevládními organizacemi.

Vybrané projekty podporují mimo jiné:

- digitální infrastruktura

-zvýšení digitální kompetence zaměstnanců a dobrovolníků při poskytování služeb na dálku příjemcům,

-rozvoj platforem a řešení CRM (řízení vztahů se zákazníky).

Podpora činí až 70 000 EUR na projekt po dobu nejvýše 30 měsíců.

177

Investice 10.

Digitální transformace v oblasti řízení veřejné služby

Milník

Interoperabilní platformy pro standardizované řízení lidských zdrojů v ústřední veřejné správě jsou funkční

Funkční platformy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Jsou funkční dvě interoperabilní platformy:

-e-ANFP – rozvoj a rozšíření platformy pro řízení veřejné služby (na ústřední, územní a místní úrovni) pro kariérní procesy (nábor, hodnocení, povýšení, odchod z veřejného systému na základě standardizovaného kompetenčního rámce a popisů pracovních míst) a propojení se spolupracujícími institucemi.

-SIMRU (Integrovaný systém řízení lidských zdrojů) – vývoj interní řídicí platformy pro veřejné orgány pro procesy v oblasti lidských zdrojů (správa osobních údajů, organizační řízení, správa času, stanovování cílů a podávání zpráv).

178

Investice č. 11. 

Podpora využívání komunikačních služeb v bílých místech

Milník

Vesnice v bílých oblastech napojené na vysokorychlostní internet

Technická zpráva prokazující připojení

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Poskytování technických zpráv nezávislým auditorem prokazujících zavedené internetové připojení 945 vesnic v bílých oblastech. Vesnice musí být podle údajů ANCOM připojeny ke službám vysokorychlostního přístupu k internetu v pevném místě, kde trh nemůže poskytovat služby. Vesnice budou upřednostněny takto: 

— nejvyšší priorita pro venkovské nebo odlehlé obce, které nejsou obsluhovány pevnými sítěmi, jak je uvedeno v seznamu ANCOM.

— priorita druhého řádu pro venkovské a vzdálené obce s nedostatečným pokrytím pevnými sítěmi. 

Minimální rychlost musí být alespoň 100 Mb/s a sítě musí být FTTB/H a/nebo 5G. 

179

Investice č. 12.

Zajištění ochrany kybernetické bezpečnosti veřejných i soukromých infrastruktur IKT důležitých pro národní bezpečnost.

Cílová

Podpora bezpečnosti infrastruktury subjektů

Číslo

0

101

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Modernizovat bezpečnostní infrastrukturu IT & C 101 veřejných a soukromých subjektů.

Pro 101 subjektů musí být k dispozici mimo jiné tyto prvky:

-pokročilý systém detekce zranitelnosti v informačních systémech a komunikačních zařízeních (softwarová a hardwarová řešení);

-integrovaný systém pro identifikaci TTP spojených s kybernetickými útoky na sítě a informační systémy (softwarová řešení a hardware);

-komplexní bezpečnostní platforma pro automatickou analýzu a zpracování kybernetických incidentů (software a hardwarová řešení). 

Kromě toho má devět subjektů ze 101, které mají infrastrukturu OT, prospěch z řešení kybernetické bezpečnosti pro průmyslovou kontrolu (ICS). 

180

Investice č. 12. Zajištění ochrany kybernetické bezpečnosti veřejných i soukromých infrastruktur IKT důležitých pro národní bezpečnost.

Milník

Zvýšení kapacity národních center pro kybernetickou bezpečnost

Dodatečné kapacity

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Struktura národního centra kybernetické bezpečnosti integruje ochranu kybernetické bezpečnosti infrastruktur IT a OT IKT. Kromě toho středisko využívá:

-Vývoj technické infrastruktury pro identifikaci, sledování, řízení a reakci na kybernetické bezpečnostní incidenty zaměřené na ochranu infrastruktur IKT kritické hodnoty pro národní bezpečnost, které/již nevyužívají ochrany poskytované vnitrostátním systémem ochrany infrastruktur IKT národního zájmu před hrozbami z kyberprostoru, s doplňkovou úlohou.

-Zřízení vnitrostátní platformy pro posuzování a řízení kybernetických bezpečnostních rizik nových technologií;

-platformu pro bezpečnost a směrování dat pro přenos mezi sítěmi s různou úrovní spolehlivosti;

-Zvýšit vyšetřovací kapacitu národního kybernetického centra tím, že bude vybaveno softwarovými a hardwarovými řešeními.

181

Investice č. 13.

Vývoj bezpečnostních systémů na ochranu vládního spektra

Milník

Instalace přijímacích míst na vnitrostátní úrovni

Instalace sítě čidel

 

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o akceptaci instalace nové sítě 65 senzorů distribuovaných na vnitrostátní úrovni Zvláštní telekomunikační službou (STS) umístěné na přijímacích místech, aby bylo možné automaticky detekovat a varovat v případě narušení rádiového vládního spektra.

182

Investice 14.

Zvýšení odolnosti a kybernetické bezpečnosti infrastrukturních služeb poskytovatelů internetových služeb poskytovaných orgánům veřejné moci v Rumunsku

Cílová

Centra, která institucím a subjektům veřejného zájmu umožní přístup ke službám poskytovatele internetových služeb

 

Číslo

0

41

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Každá župa v Rumunsku musí mít uzel. Každé z těchto center je připojeno k vnitrostátní internetové distribuční síti s více dodavateli stupně I a souvisejícími bezpečnostními mechanismy.

Bezpečnostní služby, které se poskytují:

-Ochrana proti dos (odepření služby) na násobcích 10 Gb/s

-Přidružené služby skupiny pro reakci na počítačové hrozby (CERT) (bezpečnostní skupiny, monitorování bezpečnostních událostí v celé síti, reakce na bezpečnostní incidenty)

-Související služby bezpečnostních operačních středisek (mechanismy oznamování a eskalace pro příjemce)

-Reputační a filtrační mechanismy pro zlovolný provoz na základě reputace a zlovolného pobytu na úrovni služeb DNS poskytovaných příjemcům

-Analýza pískoviště pro poskytované služby.

184

Investice 15. Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro určené subjekty

Cílová

Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro určené subjekty

Číslo

0

1 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Realizace národního programu pro určení potřeb v oblasti kybernetických dovedností se zaměřením na dopad na klíčová odvětví hospodářství a společnosti.

Dodání souboru nástrojů a služeb státní správy („soubor nástrojů“) pro kybernetickou bezpečnost 1000 subjektů určených na základě dvou kritérií:

odvětví, na něž se vztahuje směrnice NIS 2 a zákon 124/2025

— Úroveň vyspělosti kybernetické bezpečnosti určená orgánem CERT-RO na základě standardizovaného sebehodnocení. 

185

Investice č. 16.

Program odborné přípravy pro úředníky v oblasti digitálních dovedností

Milník

Odborná příprava poskytovaná státním zaměstnancům

Poskytování odborné přípravy státním zaměstnancům

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o přijatelnosti podepsaná zadavatelem, která prokazují poskytnutí školení:

-30000 státních zaměstnanců, aby získali pokročilé digitální dovednosti.

-2500 úředníků ve vyšších kariérních kategoriích na témata vedení a řízení talentů s přihlédnutím k digitálním aspektům.

186

Investice č. 17.

Digitalizace knihoven

Milník

Digitalizace knihoven

Renovace a vybavení 560 knihoven

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí dokončení prací dokládající digitalizaci 60 knihoven:

-Pět knihoven centrálních žup a 55 venkovských, městských nebo obecních knihoven, které jsou renovovány a vybaveny IT a technickým vybavením. Renovace se provádí v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

Potvrzení o dokončení prací dokládající dodání vybavení 500 knihovnám, přijetí nového nebo modernizovaného vybavení IT.

187

Investice č. 17.

Digitalizace knihoven

Cílová

Občané, kteří absolvovali odbornou přípravu v oblasti základních digitálních dovedností

Číslo

0

45 000

ČTVRTLETÍ

2026

45000 diplomů odborné přípravy v oblasti základních digitálních dovedností, mimo jiné v oblasti digitální gramotnosti, komunikace, mediální gramotnosti, tvorby digitálního obsahu, digitální bezpečnosti a digitálního podnikatelského vzdělávání.

190

Investice 19.a. Zvyšování kvalifikace/rekvalifikace zaměstnanců v podnicích

Milník

Odborná příprava zaměstnanců malých a středních podniků v oblasti digitálních dovedností

Poskytování odborné přípravy

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o přijetí podepsaná zadavatelem prokazující poskytnutí odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností zaměstnancům malých a středních podniků.

G.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 18. Digitální transformace a automatizace robotických procesů ve veřejné správě

Cílem této investice je podpořit digitální transformaci, zvýšit produktivitu a odolnost, snížit počet chyb a zkrátit dobu potřebnou ke zpracování žádostí (občanů) veřejné správě přijetím řešení robotické automatizace procesů (automatizace pracných, opakujících se úkolů založených na pravidlech).

Investice spočívá v uvedení pokročilých technologií do provozu, nové definici přepracování obchodních procesů a podpoře rozhodovacích procesů ve veřejném sektoru.

Investice 19. Prohlubování dovedností/změna kvalifikace zaměstnanců v podnicích

Cílem této investice je podpořit digitální transformaci malých a středních podniků zvýšením digitálních dovedností jejich zaměstnanců. Investice spočívá v podpoře odborné přípravy zaměstnanců malých a středních podniků v oblasti digitálních dovedností.

Toto opatření doplňuje investici 19a: Prohlubování dovedností/změna kvalifikace zaměstnanců v podnicích

 

G.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Následující Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

188

Investice 18. Digitální transformace a automatizace robotických procesů ve veřejné správě

Cílová

Robotická automatizace procesů (RPA) a podpora umělé inteligence (AI) ve veřejné správě

 

Číslo

0

18

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Tato investice integruje řešení na podporu automatizace robotických procesů a umělé inteligence pro 18 veřejných institucí ústřední správy.

189

Investice 19. Prohlubování dovedností/změna kvalifikace zaměstnanců v podnicích

Milník

Vyhlášení výzvy k podávání návrhů na „grantovou podporu digitálních dovedností“

Zveřejnění výzvy

ČTVRTLETÍ

2022

Výzva k podávání žádostí o granty na podporu malých a středních podniků při odborné přípravě v oblasti digitálních dovedností, jako jsou digitální nástroje a vybavení, posilování digitálních dovedností, včetně dovedností souvisejících s cloudovými technologiemi, a technologií specifických pro Průmysl 4.0.

H.SLOŽKA 8: Daňové a důchodové reformy

Tato složka zahrnuje soubor reforem a investic k řešení klíčových výzev v oblasti daňové správy, daňového systému, vládního rozpočtového rámce, důchodového systému a vládní podpory podniků:

I.Reforma daňové správy a přezkum daňového rámce s cílem posílit daňový systém a zvýšit příjmy vybrané daňovou správou.

II.Reforma veřejného důchodového systému prostřednictvím nového legislativního rámce s cílem zajistit fiskální udržitelnost v prostředí stárnoucího obyvatelstva, napravit nerovnosti, zajistit udržitelnost a předvídatelnost systému a dodržovat zásadu přispívání ve vztahu k příjemcům důchodových nároků. Jeho cílem je rovněž modernizace důchodového systému prostřednictvím digitálních aplikací a služeb.

III.Zvýšení účinnosti veřejných výdajů zvýšením transparentnosti rozpočtového procesu, zlepšením systému monitorování a vykazování rozpočtových programů, upřednostněním velkých investičních projektů, prováděním přezkumů výdajů ve všech veřejných sektorech a posílením úlohy fiskální rady. Očekává se, že tyto cíle podpoří digitalizace rozpočtových procesů.

IV.Posílení institucionální kapacity pro prognózování výdajů na důchody pomocí komplexních nástrojů ekonomického modelování. Hlavním cílem reformy je rozšířit kapacitu pro odhad dopadu strukturálních reforem důchodového systému ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, a to zvýšením přesnosti projekcí, a tím posoudit důsledky pro udržitelnost důchodového systému.

V.Zvýšení konkurenceschopnosti, inovační kapacity, produktivity a internacionalizace podniků (zejména malých a středních podniků) poskytnutím alternativních zdrojů financování prostřednictvím zřízení Národní rozvojové banky.

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

H.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Cílem této reformy je řešit naléhavou potřebu modernizace a digitalizace úřadu ANAF, aby se zefektivnil výběr daní s cílem zvýšit poměr příjmů k HDP a snížit výpadek příjmů z DPH.

Tato reforma spočívá ve vstupu příslušného právního rámce v platnost.

Reforma 2. Modernizace celního systému a zavedení elektronického celnictví

Cílem této reformy je posílit správní kapacitu celní správy a nasměrovat celní odbavení k elektronickému prostředí.

Tato reforma sestává z právního aktu (právních aktů) s cílem zlepšit fungování celní správy.

Reforma 3. Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

Cílem tohoto opatření je posílit mechanismus rozpočtového plánování.

Toto opatření spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) s cílem zajistit víceleté rozpočtové plánování, posílit stanovování priorit veřejných investic a zavést systematické přezkumy výdajů.

Reforma 4. Přezkum daňového rámce

Cílem tohoto opatření je přezkoumat rumunský daňový rámec.

Toto opatření spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) s cílem zavést spravedlivější a účinnější daňový systém, který bude schopen lépe podporovat hospodářství a usnadňovat dodržování předpisů daňovými poplatníky.

Reforma 5. Zřízení Národní rozvojové banky

Cílem tohoto opatření je přímo řešit selhání finančního trhu poskytováním financování projektům způsobilých příjemců s vysokým rizikovým profilem, ale s vysokým potenciálem vytvářet přidanou hodnotu a pracovní místa, u nichž má soukromý sektor malou ochotu zajistit financování.

Toto opatření spočívá v tom, že BND bude zřízena a bude aktivní.

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Cílem reformy je zavést nový vzorec pro výpočet nových důchodů a vyplácených důchodů.

Reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) o veřejném důchodovém systému na základě informací z technické pomoci s cílem zajistit fiskální udržitelnost.

Investice č. 1. Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

Cílem této investice je usnadnit daňovým poplatníkům dodržování předpisů prostřednictvím přístupu k digitálním službám.

Toto opatření spočívá ve vytvoření různých elektronických služeb přístupných daňovým poplatníkům.

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílem investice je zlepšit dodržování daňových předpisů, omezit vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky a podpořit dosažení plánovaných rozpočtových příjmů zvýšením účinnosti výběru daní.

Toto opatření spočívá ve vytvoření digitálních platforem, elektronickém propojení registračních pokladen a odborné přípravě příslušných zaměstnanců ministerstva.

Investice č. 3. Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

Cílem této investice je zajistit schopnost reagovat na současné a budoucí informační výzvy prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/ANAF.

Toto opatření spočívá v pořízení infrastruktury a posílení kybernetické bezpečnosti na ministerstvu financí/ANAF.

Investice č. 4. Zavedení elektronického celnictví

Cílem investice je modernizovat celní systém a zavést elektronické celnictví.

Toto opatření spočívá v modernizaci hardwarových a softwarových systémů spolu s instalací nových aplikací pro celní režimy.

Investice č. 5. Posílení mechanismu rozpočtového plánování

Cílem této investice je posílit mechanismus rozpočtového plánování.

Toto opatření spočívá v aktualizaci a modernizaci informačního systému (BUGET_NG) pro přípravu a správu státního rozpočtu.

Investice č. 6. Nástroj ekonomického modelování (soubor nástrojů pro simulaci možností penzijní reformy) s cílem rozšířit institucionální kapacitu pro prognózu výdajů na důchody

Cílem této investice je rozšířit institucionální kapacitu pro prognózu výdajů na důchody.

Toto opatření spočívá v modernizaci/přizpůsobení souboru nástrojů pro simulaci možností důchodové reformy rumunskému případu a v odborné přípravě zaměstnanců.

Investice č. 8. Zřízení Národní rozvojové banky

Cílem této investice je zajistit vybavení a fungování Národní rozvojové banky.

Toto opatření spočívá v nákupu softwaru a hardwaru, služeb ITC, technické pomoci a odborné přípravy zaměstnanců Národní rozvojové banky pro provádění operací a zaměstnanců ministerstva financí, kteří se podílejí na posuzování činnosti a výkonnosti banky.

Investice č. 9. Podpora procesu posuzování důchodových spisů

Cílem této investice je podpořit digitalizaci důchodových souborů, které jsou v současné době uloženy v různých archivech a formátech, do jediné databáze.

Toto opatření spočívá v přepočtu důchodových spisů na základě nových právních předpisů a v jejich digitalizaci.

Investice 10. Pokročilé elektronické služby prostřednictvím digitalizace důchodového systému

Cílem investice je zajistit účinné a pokročilé elektronické služby prostřednictvím digitalizace důchodového systému.

Toto opatření spočívá ve zřízení a zpřístupnění informačních systémů Národního domu pro veřejné důchody (CNPP) občanům, institucím a vládě.

H.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

191

Reforma 1.

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Milník

Vstup v platnost právního rámce pro povinný zápis daňových poplatníků z řad právnických osob do zvláštních účelových jednotek (virtuální soukromý prostor)

Ustanovení zákona o vstupu v platnost povinného zápisu právnických osob povinných k dani do zvláštní účelové jednotky

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost právního rámce pro zavedení povinné registrace ve virtuálním soukromém prostoru pro všechny právnické osoby, které jsou daňovými poplatníky.

Tímto zákonem se mění daňový řád a zavádí se povinnost právnické osoby zapsat se do zvláštní účelové jednotky.

192

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Cílová

Další právnické osoby – daňoví poplatníci zapsaní ve zvláštní účelové jednotce

Číslo

509 679

1 009 679

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Do zvláštní účelové jednotky bylo dodatečně zapsáno nejméně 500000 daňových poplatníků z řad právnických osob ve srovnání s 509679 na začátku dubna 2021. S těmito dalšími 500000 daňovými poplatníky bude zvláštní účelová jednotka pokrývat 90 % celkového počtu velkých daňových poplatníků (podle nové definice, která bude k dispozici, jakmile bude schválena změna příslušného právního rámce), což představuje nejméně 90 % základu daně velkých daňových poplatníků. V této fázi je z přibližně 1500000 právních subjektů přibližně 400000 buď v insolvenčním řízení, nebo nečinných. Cílem opatření je tedy téměř všechny registrované právnické osoby používat zvláštní účelovou jednotku.

Sledování počtu nových daňových poplatníků zapsaných do zvláštní účelové jednotky se provádí prostřednictvím zvláštních zpráv vyplývajících z vyhledávání v databázích Národním střediskem pro finanční informace.

193

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Milník

Vstup v platnost platného právního rámce, který definuje kritéria rizik pro klasifikaci daňových poplatníků. Právní rámec se schvaluje nařízením předsedy úřadu ANAF.

Vstup v platnost nařízení předsedy úřadu ANAF, kterým se stanoví kritéria rizik

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Kritéria rizik se definují podle hlavních kategorií rizik nedodržování daňových předpisů: rizika spojená s registrací k dani; předkládání prohlášení; úroveň prohlášení; platba. Tyto definice se použijí v systému správy daňových rizik založeném na třídách daňových rizik, v nichž se opatření a kontroly daňové správy přizpůsobí daňovému riziku každé třídy daňových poplatníků.

Kritéria rizik zohledňují tyto mezinárodní normy:

— OECD ISO 31000:2018

— KOM – Příručka pro řízení rizik v oblasti dodržování předpisů pro daňové správy 2010

— Pokyny k dohodě o volném obchodu pro hodnocení účinnosti strategií řešení rizik souvisejících s dodržováním předpisů.

194

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Milník

Vstup pozměněného právního rámce v platnost v oblasti činnosti orgánů daňové kontroly

Ustanovení zákona o vstupu právního rámce ovlivňujícího rozsah činnosti orgánů daňové kontroly v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nový zákon stanoví/reviduje pravomoci daňových kontrolních orgánů, kontrolních orgánů pro boj proti podvodům a subjektů odpovědných za ověřování osobní daňové situace) s cílem posílit institucionální kapacitu struktur daňové kontroly a předcházet vnitrostátním a přeshraničním daňovým podvodům a daňovým únikům včasným a cíleným určením hlavních daňových rizik.

Úřad ANAF přezkoumá institucionální a právní rámec činností prováděných kontrolními strukturami. S ohledem na závěry a výsledky analýzy se dokončí revize právního rámce orgánů daňové kontroly.

195

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Milník

Uvedení do provozu/schválení společného akčního plánu mezi Národní agenturou pro daňovou správu a inspekci práce s cílem předcházet jevu vyhýbání se šedé/černé práci a omezit jej

Přijetí společného akčního plánu mezi Národní agenturou pro daňovou správu a inspekci práce týkajícího se opatření, která mají být přijata za účelem prevence a omezení fenoménu vyhýbání se práci na šedé/černé listině

ČTVRTLETÍ

2022

V návaznosti na protokol o spolupráci s inspekcí práce se vypracuje společný akční plán, který zahrne hospodářské subjekty s vysokým fiskálním rizikem a rovněž rizikem z hlediska využívání podhodnocené/neohlášené práce.

Rozdělí se podle druhů sezónních činností, u nichž je známo, že výskyt uvedených rizik je vysoký.

Vedení zapojených struktur (Generální ředitelství pro boj proti daňovým podvodům a inspekce práce) pravidelně analyzuje dosažené výsledky, jakož i možnosti a perspektivy aktualizace plánu v závislosti na zjištěných výsledcích.

196

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Cílová

Zvýšit podíl příjmů vybraných daňovou správou

Procentní body HDP

2.5

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Podíl daňových příjmů se ve srovnání s úrovní zaznamenanou v roce 2019 zvýší nejméně o 2,5 procentního bodu HDP.

197

Reforma 1. Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

Milník

Strukturální reforma úřadu ANAF a právní akty ke zlepšení dodržování daňových předpisů

Právní akt(y) vstoupil(y) v platnost a došlo ke strukturální reformě

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

1. Centralizace funkcí řízení rizik a reorganizace úřadu ANAF v zájmu efektivity takto:

Centralizace funkcí řízení rizik a plánování daňových kontrol v ústředí úřadu ANAF s územními strukturami zaměřenými na inspekce, přiznávání a prosazování,

— V ústředním oddělení řízení rizik je vyškoleno nejméně 40 specializovaných odborníků, Oddělení používá kombinované údaje z elektronické faktury, elektronické dopravy a SAF-T prostřednictvím nového daňového datového skladu CNIF (spravovaného ministerstvem financí);

2. Systém ukazatelů výkonnosti a testování integrity fungování pracovníků úřadu ANAF:

— Vytvoření nového souboru klíčových ukazatelů výkonnosti pro hlavní funkce úřadu ANAF: řízení rizik, daňové kontroly, boj proti podvodům a právní otázky;

— Do sankčního rámce zahrnout ustanovení o ukončení pracovního poměru úředníků odsouzených za korupci a zákaz následně zastávat veřejnou funkci.

— Zavedení pobídkové struktury s malusem/bonusem pro úředníky úřadu ANAF přímo spojené s výkonností klíčových ukazatelů výkonnosti.

3. Propojení mezi úřadem ANAF – ministerstvem spravedlnosti – Národním úřadem pro obchodní rejstřík (ONRC) a včasným varováním před platební neschopností.

— Podpis protokolu o sdílení údajů mezi úřadem ANAF, ministerstvem spravedlnosti a Národním úřadem pro obchodní rejstřík (ONRC) pro sledování společností ohrožených platební neschopností,

— Vytvoření a začlenění algoritmického modelu včasného varování před rizikem platební neschopnosti do systému řízení rizik úřadu ANAF.

4. Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o revizi rámce pro platební neschopnost a vymáhání daňových pohledávek. To zahrnuje ustanovení pro:

— Udělení přednostního nebo zajištěného statusu daňovým dluhům úřadu ANAF (DPH, daně ze mzdy),

— Zavedení povinných finančních auditů pro společnosti, které se dostanou do platební neschopnosti s významnými daňovými dluhy (nad 2 miliony RON),

Omezení opakovaného využívání platební neschopnosti přidruženými subjekty tím, že se osobám odsouzeným za podvody v oblasti DPH zakáže zakládat nové podniky,

— Udělení hlasovacího práva úřadu ANAF v plánech restrukturalizace a právo napadnout likvidátory v případě daňových podvodů,

— Umožnit úřadu ANAF blokovat podhodnocené prodeje aktiv v případě daňových škod.

5. Povinná elektronická fakturace u plnění uskutečněných v rámci vnitrostátního daňového systému (rumunská elektronická faktura). Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) požadujícího (vyžadujících):

— Povinné používání elektronické faktury RO pro transakce B2B a B2C v souladu s oblastí působnosti a podmínkami stanovenými vnitrostátními právními předpisy.

— Sankce za nedodržení předpisů (pokuty, pozastavení/zrušení kódu DPH/neaktivace).

6. Přijetí právních aktů zavádějících povinné používání registračních pokladen a integraci s elektronickou fakturou a SAF-T pro všechna odvětví

Povinné používání registračních pokladen pro všechna odvětví činnosti a druhy transakcí (B2B a B2C),

— Integrace s elektronickou fakturou a SAF-T prostřednictvím jednotného funkčního datového systému spravovaného úřadem ANAF.

— Začlenění specializované mobilní aplikace, která občanům umožní ověřit si daňové příjmy, zvýšení transparentnosti a začlenění údajů o fiskálních zařízeních do digitálního ekosystému úřadu ANAF.

7. Posílit rámec úřadu ANAF pro stanovování převodních cen prostřednictvím těchto opatření:

— Posílení institucionální a metodické kapacity úřadu ANAF pro vypracovávání pokynů, postupů a metodických poznámek pro auditní struktury posuzující ekonomickou podstatu transakcí se spřízněnými stranami,

— Zavedení mechanismu pro řešení případů dvojího zdanění vyplývajících z úprav převodních cen ve spolupráci s daňovými správami jiných členských států,

— Rozšíření mandátu úřadu ANAF k vydávání předběžných cenových dohod, a to jak zpětně, tak do budoucna,

— Vytvoření mechanismu pro analýzu a využívání mezinárodních údajů týkajících se transakcí se spřízněnými stranami.

8. Rozšíření povinnosti přijímat elektronické platby.

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů), kterým (kterými) se zavádí povinnost přijímat platby kartou pro všechny hospodářské subjekty v maloobchodě a velkoobchodě, včetně barů a restaurací, s obratem vyšším než 10 000 EUR ročně. Tato povinnost se vztahuje na hospodářské subjekty působící v maloobchodě a velkoobchodě, včetně barů a restaurací; Nový právní akt (nové právní akty) stanoví sankce pro podniky, které nedodržují právní předpisy.

9. Fiskální transparentnost a veřejné podávání zpráv o výkonnosti úřadu ANAF. Úřad ANAF pravidelně zveřejňuje:

— Odhadovaná struktura a úroveň výpadku příjmů z DPH, potvrzená dvakrát ročně Národním statistickým úřadem (INS) a ministerstvem financí s podporou Světové banky (první zveřejnění v roce 2026),

— Pololetní statistiky o inspekcích, zpětně získaných částkách a trestních oznámeních.

198

Reforma 2. Modernizace celního systému a zavedení elektronického celnictví

Milník

Zlepšit fungování celní správy

Právní akt (akty) k posílení fungování celní správy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Právní akt (akty) zřídí elektronický celní systém. Předpokládají se zejména tato ustanovení:

-zřízení celních informačních systémů v souladu s požadavky celního kodexu Unie;

-zaměření celního odbavení na elektronické prostředí a snížení byrokratických překážek;

-zjednodušení celních formalit.

199

Reforma 3. Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

Milník

Vstup pozměněného regulačního rámce v platnost s cílem zajistit víceleté rozpočtové plánování významných veřejných investičních projektů a následné hodnocení přezkumů výdajů ze strany fiskální rady

Ustanovení zákona o vstupu změn v platnost s cílem zajistit víceleté rozpočtové plánování významných veřejných investičních projektů

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nový regulační rámec pozmění:

— Zákon č. 500/2002 o veřejných financích, ve znění pozdějších předpisů, kterým se stanoví kritéria a podmínky pro rozpočtovou strukturu významných víceletých veřejných investičních projektů, zejména výdajů na významné investiční projekty, s cílem zajistit financování až do jejich dokončení.

— Mimořádné nařízení vlády č. 88/2013 o přijetí některých fiskálních a rozpočtových opatření ke splnění závazků dohodnutých s mezinárodními orgány a o změně a doplnění některých legislativních aktů, ve znění pozdějších předpisů, které aktualizuje zásady, na nichž je založeno upřednostňování významných, nových a probíhajících veřejných investičních projektů z hlediska finanční dostupnosti a udržitelnosti, jakož i hospodářského a sociálního odůvodnění, načasování procesu stanovení priorit významných veřejných investic se aktualizuje tak, aby bylo spojeno s načasováním přípravy ročního a víceletého rozpočtu; pro hlavní schvalující osoby, které nedodržují harmonogram a pravidla pro stanovení priorit významných investic, se zavedou podmínky/sankce;

— Rozhodnutí vlády č. 225/2014, kterým se schvalují metodická pravidla pro stanovení priorit veřejných investičních projektů, ve znění pozdějších předpisů, kterými se mění kritéria pro stanovení priorit platná pro významné nové a probíhající veřejné investiční projekty a poté tak, aby se sestavování rozpočtu zaměřilo přednostně na dokončení velkých investičních projektů v pokročilých fázích provádění.

200

Reforma 3. Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády o schválení metodiky pro vypracování, sledování a podávání zpráv o rozpočtových programech

Ustanovení vládního rozhodnutí o vstupu legislativního aktu v platnost týkající se schválení metodiky pro vypracování, sledování a podávání zpráv o rozpočtových programech

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Zákon o vládním rozhodnutí:

zajišťovat vypracování a monitorování rozpočtových programů a podávání zpráv o nich

zlepšit rozpočtové plánování založené na výkonnosti a zvýšit orientaci na výsledky,

— jasně definovat cíle, úkoly, výsledky opatření, dopad politik a ukazatele, které umožní jak důkladné předběžné diskuse o veřejných politikách, jež mají být financovány, tak transparentní a odůvodněné posouzení toho, jak rozpočtové programy dosáhly cílů a úkolů veřejné politiky.

Toto vládní rozhodnutí je spojeno s revizí aplikace Budget_NG.

201

Reforma 3.

Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

Milník

Byl proveden přezkum výdajů v odvětví zdravotnictví a vzdělávání

Zveřejnění analýzy výdajů v oblasti vzdělávání a zdraví

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Přezkum výdajů v odvětví zdravotnictví a vzdělávání se provádí ve třech hlavních krocích:

1.Memorandum ve vládě, které představuje přezkum výdajů v oblasti zdraví a vzdělávání,

2.Zřízení tematických pracovních skupin se zástupci ministerstva financí, ministerstva zdravotnictví, Národního ústavu zdravotního pojištění/ministerstva školství,

3.Shromažďování údajů, dokončování analýz a prezentace výsledků.

202

Reforma 3. Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

Milník

Přijetí víceleté strategie a harmonogramu pro systematický přezkum výdajů ve všech odvětvích

Memorandum schválené vládou a zveřejněné

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Memorandum ke schválení vládou stanoví oblasti, které budou předmětem budoucích přezkumů výdajů, jejich harmonogram, odpovědné instituce a zřízení pracovních skupin pro každou zvažovanou oblast.

Návrh rozpočtu na rok 2024 odráží opatření a návrhy vyplývající z přezkumů výdajů v oblasti zdraví a vzdělávání.

Právní akt (akty) pověří fiskální radu, aby každoročně vydala stanovisko k výsledku analýzy výdajů počínaje rozpočtem na rok 2024.

205

Reforma 4. Přezkum daňového rámce

Milník

Analýza rumunského daňového systému s cílem vypracovat doporučení k zajištění toho, aby daňový systém přispíval k podpoře a zachování udržitelného hospodářského růstu

Dokončená analýza, zveřejnění zprávy s analýzou a doporučeními, schválené nezávislými institucemi poskytujícími technickou pomoc/spoluautorizované nezávislými institucemi poskytujícími technickou pomoc

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Ministerstvo financí provede s pomocí technické pomoci, poradenských a konzultačních služeb analýzu toho, jak zlepšit strukturu rumunského daňového systému/daňových právních předpisů, aby bylo zajištěno, že daňový systém přispívá k podpoře a zachování udržitelného hospodářského růstu. Důraz se klade na:

o postupném rušení daňových pobídek a mezer v oblasti daně z příjmu, daně z příjmu právnických osob (včetně zvláštních režimů, které mohou využívat výjimek),

o sociálních příspěvcích a dani z nemovitostí (tj. místních daních) a

— o přesunu zdanění směrem k ekologickým daním s přihlédnutím k distribučním dopadům.

Analýzu a doporučení zveřejňuje Ministerstvo financí.

206

Reforma 4. Přezkum daňového rámce

Milník

Vstup v platnost změn daňového zákoníku, které postupně omezují oblast působnosti zvláštního daňového režimu pro mikropodniky

Ustanovení zákona o vstupu změn daňového zákoníku v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nový zákon pozmění daňový zákoník s cílem postupně omezit oblast působnosti zvláštního daňového režimu pro mikropodniky. Snížení zvláštních ustanovení začne v prvním čtvrtletí roku 2023 a bude dokončeno do čtvrtého čtvrtletí roku 2024.

207

Reforma 4. Přezkum daňového rámce

Milník

Právní akt(y) ke snížení a/nebo odstranění jiných daňových pobídek s cílem zjednodušit a zefektivnit daňový systém

—Právní předpisy k rozšíření ekologického zdanění

Právní akt(y) pro snížení a/nebo odstranění daňových pobídek a rozšíření ekologického zdanění

ČTVRTLETÍ

2025

Právní akt (akty) provedou doporučení přezkumu daňového systému (viz milník 205) s cílem zajistit, aby daňový systém přispíval k podpoře a zachování udržitelného hospodářského růstu. Právní akt(y) postupně sníží daňové pobídky pro pracovníky zaměstnané ve stavebnictví.

Právní akt (akty) zjednoduší daňová pravidla s cílem usnadnit dodržování a správu předpisů a odstranění preferenčních výjimek a zacházení;

Právním aktem (právními akty) se dosáhne účinnějšího daňového systému a spravedlivějšího rozdělení daňového zatížení.

Právní akt(y) změní zdanění nemovitostí odhadem základu daně tak, aby se co nejvíce blížil tržní hodnotě nemovitosti. Automaticky určit zdanitelnou hodnotu nemovitostí podléhajících místní dani a ukončit praxi používání základu daně, který není vázán na tržní hodnotu. Kromě toho podporovat bezplatné ukládání povolenek místními orgány v centrálně definovaných rozmezích. Odstranit potenciální arbitráž mezi oběma daňovými systémy, které se vztahují na fyzické a právnické osoby vlastnící nebytové (komerční) nemovitosti.

209

Reforma 5. Zřízení Národní rozvojové banky

Milník

Zřízení Národní rozvojové banky

Zápis Národní rozvojové banky do obchodního rejstříku

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Národní rozvojová banka (úvěrová instituce ve 100 % vlastnictví státu) se zapíše do obchodního rejstříku a je vyňata z působnosti směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/36/EU ze dne 26. června 2013. Je funkční a má vyškolený personál (zahrnující zásadní funkce v oddělení front office, back office a podpůrné funkce), který je schopen poskytnout první finanční nástroje.

Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), investiční a úvěrová strategie Národní rozvojové banky:

-požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; odpůrce

-vyloučit následující seznam činností a aktiv ze způsobilosti prostřednictvím seznamu vyloučených činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití; 5 II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty; 6 III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 7 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů 8 ; a iv) činnosti a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; odpůrce

-požadovat, aby Národní rozvojová banka u všech transakcí, včetně transakcí osvobozených od ověřování udržitelnosti, ověřovala soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí; odpůrce

-požadovat, aby příjemci kapitálové podpory a financování podniků pro všeobecné účely, kteří v předchozím účetním období získali více než 50 % svých příjmů z činností a/nebo aktiv uvedených na seznamu vyloučených subjektů, přijali a zveřejnili plány ekologické transformace.

210

Reforma 5. Zřízení Národní rozvojové banky

Milník

Národní rozvojová banka je hodnocena v rámci pilíře

Národní rozvojová banka je hodnocena v rámci pilíře za účelem čerpání finančních prostředků EU

ČTVRTLETÍ

2026

Zpráva o posouzení pilířů vypracovaná nezávislým externím auditorem.

211

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Milník

Smluvní technická pomoc poskytovaná subjektem, který bude vybrán v souladu s vnitrostátními právními předpisy o zadávání veřejných zakázek

Podepsání smlouvy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Podpis smlouvy o technické pomoci s vybraným subjektem za účelem přípravy analýzy a návrhů reformy důchodového systému – obecného režimu a zvláštních režimů – v souladu se zásadami přislíbenými v národním plánu pro oživení a odolnost. Nové právní předpisy:

-zavést nový vzorec pro výpočet nových důchodů a vyplácených důchodů. Parametry vzorce se pečlivě zvolí v souladu s cílem celkových hrubých veřejných výdajů na důchody vyjádřených jako procento HDP (9,4 % HDP v dlouhodobém horizontu, tj. v letech 2022–2070). Kromě toho neumožňují ad hoc zvýšení výše důchodů;

-zavést nové pravidlo valorizace důchodů v souladu s výdaji na důchody jako procentním podílem cíle HDP a mechanismy proti ad hoc valorizaci;

-výrazně omezit možnosti předčasného odchodu do důchodu, zavést pobídky k prodloužení pracovního života a k dobrovolnému zvýšení standardního věku odchodu do důchodu až na 70 let v souladu s prodlužováním střední délky života a do roku 2035 vyrovnat zákonem stanovený věk odchodu do důchodu pro muže a ženy na 65 let;

-zavést pobídky pro odklad odchodu do důchodu;

-revidovat zvláštní důchody tak, aby byly v souladu se zásadou příspěvkového příspěvku;

-posílit zásadu přispívání do systému;

-zvýšit přiměřenost minimálních a nižších důchodů, zejména pro osoby pod hranicí chudoby;

-zajistit finanční životaschopnost pilíře II důchodového systému zvýšením příspěvků do tohoto důchodového pilíře.

Technická pomoc zahrnuje posouzení dopadů různých navrhovaných možností reforem (dlouhodobé prognózy).

Poskytovatel technické pomoci podpoří návrh důchodové reformy.

212

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Milník

Vstup v platnost nařízení ministra o zřízení monitorovacího výboru pověřeného přezkumem důchodového systému a politických intervencí v důchodovém systému za podpory poskytovatele technické pomoci

Ustanovení společné ministerské vyhlášky o vstupu společné ministerské vyhlášky v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Monitorovací výbor se zřizuje společným ministerským nařízením (ministerstvo financí a ministerstvo práce a sociální ochrany) a skládá se z odborníků z ministerstva práce a sociální ochrany, Národní komory veřejných důchodů a ministerstva financí. K účasti budou rovněž přizváni odborníci z fiskální rady. Úzce spolupracuje s poskytovatelem technické pomoci.

213

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Milník

Vstup v platnost změn regulačního rámce s cílem zajistit udržitelnost důchodů v rámci pilíře 2

Ustanovení regulačního rámce uvádějící vstup právních předpisů v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Nový legislativní rámec:

— Zajistit fiskální udržitelnost pilíře II zvýšením příspěvků v souladu s ustanoveními rozpočtové fiskální strategie,

Digitalizovat fungování soukromého důchodového systému

— Diverzifikovat penzijní investice v rámci pilíře II.

Pokud jde o penzijní investice v rámci pilíře II, vláda:

— prozkoumat možnost zvýšení flexibility regulačního režimu vztahujícího se na investice soukromě spravovaných penzijních fondů snížením kvantitativních investičních omezení a omezení rizikových rozpočtových omezení vztahujících se na soukromě spravované penzijní fondy,

Zachovat nezávislost penzijních správců při určování jejich investiční strategie

— Regulovat budoucí úpravy investičního režimu soukromých penzijních fondů, které přispějí k flexibilnímu uspořádání, jež povzbudí penzijní správce, aby řádně diverzifikovali svá portfolia s cílem dosáhnout spravedlivé návratnosti investic upravené o riziko.

— Zlepšit přístup společností na kapitálový trh, usnadnit kotování nových emitentů a více využívat soukromé zdroje financování, včetně aktiv penzijních fondů. To by vedlo k lepšímu investičnímu ekosystému pro penzijní správce a k větším příležitostem pro řádnou diverzifikaci portfolií penzijních fondů.

214

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Milník

Právní akt(y) o důchodovém systému

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o důchodovém systému

ČTVRTLETÍ

2023

Zákon(y) LGAL zajistí fiskální udržitelnost důchodového systému, jakož i spravedlnost, dodržování příspěvkové zásady, přiměřenost nízkých/minimálních/sociálních důchodů (včetně těch, které se vztahují k pevné příspěvkové době v délce 25 let).

Každá změna zákona, která by vedla k odchylce od referenčních projekcí stanovených po přijetí reformy vládou, musí být doprovázena kompenzačními opatřeními k udržení výdajů na důchody (jako podílu na HDP) v souladu s referenčním postupem.

Na základě technické pomoci (milník 211) obsahuje reforma alespoň tyto prvky:

1)Zavést nový vzorec pro výpočet nových důchodů a vyplácených důchodů. Parametry vzorce se zvolí tak, aby byla ve střednědobém až dlouhodobém horizontu (do roku 2070) zajištěna fiskální udržitelnost vývoje výdajů na důchody a důchodového systému obecně. Kromě toho neumožňují ad hoc zvýšení výše důchodů. Podrobný vzorec a priori eliminuje opravný index, vychází z počtu bodů dosažených každým příjemcem v souladu se zásadou příspěvkového příspěvku a uplatňuje mechanismus valorizace důchodů, který již neumožňuje zvyšování ad hoc.

Podrobný vzorec pro výpočet důchodů:

-stanovit pro stávající a budoucí důchodce počet bodů na základě příspěvků placených do systému během pracovního života;

-Stanovit zákonný věk odchodu do důchodu na 65 let pro muže i od 1. ledna 2035 pro ženy;

-Stanovit minimální dobu pojištění na 15 let pro ženy i muže;

-Stanovit plné příspěvkové období na 35 let pro ženy i muže do roku 2030;

-Stanovit, že minimální příspěvková doba, plná příspěvková doba a zákonem stanovený věk odchodu do důchodu budou změněny s ohledem na vývoj střední délky života v Rumunsku;

-Počáteční hodnota referenčního bodu v době vstupu reformy v platnost se stanoví nejvýše na 81 lei.

V přechodném období budou důchodcům, u nichž by nový vzorec vedl k teoreticky nižšímu důchodu (ve vztahu k době bezprostředně před vstupem reformy v platnost), jejich důchodové dávky zmrazeny (v nominálním vyjádření), dokud teoretická důchodová dávka po reformě nedosáhne (prostřednictvím pravidel valorizace) částky rovnající se zmrazenému nominálnímu důchodu.

2)Zákon reviduje pravidla valorizace důchodů. Konkrétně:

-Zákon zahrnuje mechanismus valorizace důchodů, který neumožňuje zvyšování ad hoc;

-Míra indexace se rovná inflaci plus 50 % růstu reálných mezd v roce t-1. Vztahuje se na něj strop a dolní mez;

-Míra indexace nesmí být nižší než inflace (podlaha);

-Je-li míra valorizace stanovená tímto pravidlem vyšší než inflace i než míra růstu celkových příjmů důchodového systému, je míra valorizace omezena na míru růstu celkových příjmů důchodového systému (strop);

-Každý rok v červnu vypracuje fiskální rada zprávu, v níž ověří, zda byla pravidla indexace plně uplatňována. V případě jakékoli odchylky od pravidel indexace zpráva vyčíslí fiskální dopad. Tato zpráva se zveřejní;

-Pokud zpráva zjistí odchylky od zákonných pravidel valorizace, je vláda ze zákona povinna přijmout kompenzační opatření (změny parametrů nebo zvýšení příspěvků) s cílem neutralizovat fiskální dopad jakéhokoli ad hoc zvýšení důchodů vyjádřený v čisté současné hodnotě. Automaticky budou zvýšeny sociální příspěvky, aby se vyrovnal fiskální dopad, vyjádřený v čisté současné hodnotě, jakéhokoli zvýšení důchodů ad hoc (tj. jakéhokoli zvýšení nad rámec pravidel valorizace).

3)Zákon stanoví postupné sbližování zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu u žen s věkem odchodu do důchodu u mužů (v současné době 65 let). Toto sbližování začne v roce 2024, bude probíhat lineárně a bude dokončeno do roku 2035.

4)Zákon zahrnuje pobídky k delšímu setrvání v pracovním procesu, a to až do dosažení zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu a po jeho dosažení, a to až do 70 let. Konkrétně: dodatečné body se udělují za každý rok, kdy příspěvkové období přesáhne 25 let: 0,50 bodu za každý rok nad 25 let; 0,75 bodu za každý rok po dobu 30 let; jeden bod za každý rok po dobu 35 let.

5)Zákon přezkoumá podmínky pro předčasný odchod do důchodu z důvodu práce za „zvláštních“ nebo „zvláštních“ podmínek:

-Maximální snížení standardního věku odchodu do důchodu pro činnosti vykonávané za zvláštních podmínek se snižuje na deset let a maximální snížení standardního věku odchodu do důchodu pro činnosti vykonávané za zvláštních podmínek se snižuje na sedm let.

-Příplatky přiznané za roky odpracované za zvláštních pracovních podmínek se stanoví na pevně stanovený počet bodů, a to 0,25 a 0,50 bodu za každý rok odpracovaný za zvláštních pracovních podmínek.

-Seznam jednotek, jejichž činnosti umožňují využívat statusu „zvláštních podmínek“, by měl být snížen o více než polovinu.

6)Fiskální udržitelnost systému je rovněž podporována „brzdovým mechanismem“, který je zakotven v zákoně. Konkrétně:

-Tento mechanismus stanoví pravidelné přezkumy (každé tři roky) výdajů na důchody a vývoje a prognóz systémové rovnováhy prováděné fiskální radou na základě prognóz Pracovní skupiny pro stárnutí obyvatelstva. Ministerstvo práce a ministerstvo financí předají včas všechny nezbytné údaje. Tento přezkum se zveřejní.

-Pokud přezkum zjistí odchylky od „referenční cesty“ stanovené poskytovatelem technické pomoci v době přijetí reformy vládou, je vláda povinna přijmout opatření (změny parametrů), která vrátí výdaje na důchody (jako podíl HDP) zpět na referenční cestu. Automaticky budou zvýšeny sociální příspěvky, aby se vyrovnal fiskální dopad, vyjádřený v čisté současné hodnotě, jakékoli odchylky od referenční dráhy pro výdaje na důchody.

-První přezkum se uskuteční v roce 2027.

7)Reforma zavede ustanovení, která zajistí, aby klíčové parametry systému byly pravidelně upravovány tak, aby odrážely změny ve střední délce života. Konkrétně:

-Minimální příspěvková doba, příspěvková doba pro plný důchod, zákonem stanovený věk odchodu do důchodu a všechny ostatní parametry týkající se času se mění o zlomek (50 procentních bodů) jakékoli zjištěné změny střední délky života (při odchodu do důchodu).

-Jakmile budou k dispozici nové projekce AWG, vypracuje fiskální rada každé tři roky zprávu, v níž posoudí, zda byly parametry důchodového systému upraveny v souladu se zákonem a změnami střední délky života při odchodu do důchodu. Tato zpráva se zveřejní.

-Pokud zpráva zjistí odchylky od pravidla, je vláda ze zákona povinna upravit systémové parametry.

-První přezkum se uskuteční v roce 2027.

8)Zákon zvýší přiměřenost minimálních a nižších důchodů, zejména pro osoby pod hranicí chudoby;

9)Zákon zajistí finanční životaschopnost pilíře II důchodového systému zvýšením příspěvků do tohoto důchodového pilíře.

10)Balíček může zahrnovat zvláštní právní předpisy týkající se obecného režimu a zvláštních důchodů.

Zveřejní se následná analýza právních předpisů přijatých poskytovatelem technické pomoci, která po přijetí reformy vládou stanoví základní/referenční projekce celkových výdajů na důchody (jako podíl HDP) a fiskální udržitelnost systému ve střednědobém až dlouhodobém horizontu (2024–2070).

215

Reforma 6. Reforma veřejného důchodového systému

Milník

Vstup v platnost legislativního rámce pro snížení výdajů na zvláštní důchody

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního rámce pro snížení výdajů na zvláštní důchody

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nový legislativní rámec přezkoumá zvláštní důchody a uvede je do souladu se zásadou přispívání.

-Nebudou vytvářeny žádné nové kategorie zvláštních důchodů a stávající kategorie budou racionalizovány.

-Stávající zvláštní důchody se vypočtou na základě příspěvkové zásady, odpracovaných let v daném povolání a úpravy procentního podílu souvisejícího se získaným příjmem. Minimální příspěvková doba je podobná době používané ve veřejném důchodovém fondu.

-Ochrana rozhodnutí Ústavního soudu se vztahuje pouze na důchody soudců a státních zástupců, a nikoli na jiné kategorie, a vztahuje se pouze na omezení výslovně uvedená v argumentaci soudu.

Žádný zvláštní důchod nesmí být vyšší než příjem získaný během příspěvkové doby.

Provede se rovněž analýza zvláštních důchodů s cílem napravit nerovnosti mezi příjemci těchto kategorií důchodů a příjemci veřejného důchodového systému z hlediska příspěvkového aspektu.

216

Investice č. 1. Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

Milník

Digitální služby a kritické elektronické systémy jsou funkční

Digitální služby a elektronické systémy jsou funkční

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Musí být zřízeny/rozšířeny a fungovat tyto digitální služby a elektronické systémy:

Virtuální soukromý prostor pro digitální interakci mezi daňovou správou a daňovými poplatníky, který umožňuje komunikovat s daňovými poplatníky prostřednictvím zvláštní účelové jednotky, pokud jde o videointerakci, a spuštěný chatbot.

—Telefonní centrum je funkční a poskytuje elektronické a telefonní služby daňovým poplatníkům.

— Jedno správní místo, které zlepší poskytování služeb a zjednoduší postupy při přiznávání a placení daně z přidané hodnoty (DPH).

—Systém výměny informací o dani z přidané hodnoty je on-line a přístupný.

217

Investice č. 1. Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

Cílová

Služby pro daňové poplatníky z řad právnických osob dostupné online

Procentní podíl (%)

45

60

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

60 % služeb pro daňové poplatníky z řad právnických osob musí být přístupných online prostřednictvím internetových stránek Národní agentury pro daňovou správu nebo prostřednictvím zvláštní účelové jednotky, jak dokládá katalog služeb poskytovaných daňovým poplatníkům. V prostorách daňových jednotek jsou k dispozici zařízení pro interakci s daňovými poplatníky.

Úřad ANAF vypracuje zprávu, v níž určí řešení pro znalosti daňových poplatníků/klientů.

218

Investice č. 1. Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

Milník

Online platforma pro dražby nemovitostí a mobilních nemovitostí s významnou hodnotou je funkční

Online platforma je funkční

ČTVRTLETÍ

2026

Je funkční online platforma pro pořádání dražeb za účelem prodeje státem vlastněného majetku a majetku zabaveného při výkonu rozhodnutí.

Tato platforma se používá k prodeji nemovitého majetku, mobilního majetku a vzácných a cenných předmětů, jako jsou drahé kovy, umělecké předměty, automobily, letadla a lodě, které mají v držení.

219

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Školení zaměstnanců o systému řízení rizik

Číslo

0

40

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

40 zaměstnanců pracujících v oblasti řízení rizik Ministerstva financí musí být vyškoleno v systému řízení rizik.

220

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Počet registračních pokladen připojených k informačnímu systému National Agency for Fiscal Adminis-tration

Číslo

0

150 000

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Nejméně 150000 registračních pokladen napojených na elektronický systém Národní agentury pro daňovou správu.

Plné propojení registračních pokladen řeší zejména podvody v oblasti obchodu. Tyto investice přispějí ke snížení výpadku příjmů z DPH.

221

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Počet registračních pokladen připojených k informačnímu systému Národní agentury pro daňovou správu

Číslo

150 000

600 000

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nejméně 600000 registračních pokladen musí být napojeno na elektronický systém Národní agentury pro daňovou správu.

Plné propojení registračních pokladen řeší zejména podvody v oblasti obchodu. Tyto investice přispějí ke snížení výpadku příjmů z DPH.

222

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Podíl počtu vykázaných dokumentárních auditů na celkovém počtu auditů provedených daňovou správou – 30 %

Procentní podíl (%)

0

30

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Podíl dokumentárních auditů na celkovém počtu provedených auditů se do 4. čtvrtletí 2022 zvýší na 30 % (z dnešní nuly). Tento cíl je součástí reformy, jejímž cílem je přesunout inspekční činnosti z fyzických na digitální kontrolní struktury.

Provedou se tato opatření:

-stanovení pravomocí daňových orgánů provádět kontroly dokladů orgány daňové kontroly, kontrolními orgány pro boj proti podvodům a orgány odpovědnými za ověřování osobních daňových situací.

-vzor a obsah formulářů a dokumentů použitých při dokumentárním auditu byly schváleny.

223

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Podíl počtu vykázaných dokumentárních auditů na celkovém počtu auditů provedených daňovou správou – 60 %

Procentní podíl (%)

30

60

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Podíl dokumentárních auditů na celkovém počtu provedených auditů se do 4. čtvrtletí 2025 zvýší na 60 %.

224

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Cílová

Zvýšit počet auditů o 10 %

Číslo

25 000

27 500

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Zvýšit počet auditů o 10 % ve srovnání s celkovým počtem v roce 2020.

225

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Milník

Funkční elektronický rejstřík rizik

Funkční elektronický rejstřík rizik obsahující kritéria, ukazatele a profily rizik; první zpráva po suchém pokusu nebo po zprovoznění

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Elektronický rejstřík rizik je funkční:

-Funkční integrovaný systém řízení daňových rizik, který zahrnuje centralizovanou analýzu rizik,

-Umožňuje identifikovat oblasti s vysokým rizikem nedodržování daňových předpisů s využitím údajů a informací, a to i v oblasti neohlášené práce,

-Při správě velkých daňových poplatníků používá přístup založený na posouzení rizik, včetně využívání systémů daňové optimalizace.

Na základě výsledků elektronického registru rizik se zavedou programy shody.

226

Investice č. 2. Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

Milník

Systémy daňové správy, včetně dat velkého objemu, jsou funkční

Systémy daňové správy jsou funkční, včetně platformy pro data velkého objemu

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Platforma pro data velkého objemu je funkční. Platforma zahrnuje interní a externí zdroje informací.

Platforma:

·Zajistit integritu údajů, přičemž údaje musí být v celém systému konzistentní.

·Podpořit analýzu dostupných údajů za účelem získání podkladových informací. Analytické procesy musí být opakovatelné a výsledky musí propojovat více souborů údajů za účelem získání informací o výkonnosti.

Musí být funkční tyto systémy:

— systém elektronické fakturace,

— systém správy daňových poplatníků,

— centralizovaný informační systém státní pokladny (TREZOR), odpůrce

rozšířená platforma používaná pro mezinárodní výměnu informací (AEOI).

227

Investice č. 3. Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

Milník

Modernizace hardwarové a softwarové infrastruktury a podpůrné infrastruktury pro poskytování elektronických služeb
poplatníci daně

Obnovená hardwarová a softwarová infrastruktura a modernizovaná podpůrná infrastruktura

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Modernizovat hardwarovou a softwarovou infrastrukturu informačního systému ministerstva financí/Národní agentury pro daňovou správu/Národního střediska pro finanční informace (NCFI),

modernizace podpůrné infrastruktury datových center

— databáze zřízené k zajištění interoperability informačních systémů.

 

228

Investice č. 3. Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

Milník

Zvýšená kybernetická bezpečnost počítačového systému ministerstva financí a úřadu ANAF

Systém kybernetické bezpečnosti je funkční

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Informační systém Ministerstva financí/Národní agentury pro daňovou správu se modernizuje o tyto složky zabezpečení cybser a infrastruktury: komponenty firewallu webových aplikací, ovladač doručování aplikací, bezpečnostní operační středisko, síťová detekce a odezva, zařízení firewallu – OSI LAYER 3 včetně IPS IDS, modernizace stávající infrastruktury Active Directory pro centralizované řízení uživatelů, hardware a software pro automatické aktualizace bezpečnostních záplat používaných aplikací.

Investice umožní sdílení údajů v reálném čase bezpečným způsobem a s přesnými/aktualizovanými údaji. Zabývá se rovněž ochranou údajů a informací a řízením bezpečnosti.

229

Investice č. 3. Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

Cílová

Bylo pořízeno 80 % hardwarové a softwarové infrastruktury IT v datových centrech

Procentní podíl (%)

30.67

80

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Pořízení hardwarové a softwarové infrastruktury a podpůrné infrastruktury pro poskytování elektronických služeb daňovým poplatníkům. Pořízení infrastruktury v datových centrech se odráží v inventáři dlouhodobých aktiv NCFI/ministerstva financí, kde jsou prvky softwarové a hardwarové a podpůrné infrastruktury registrovány jako dlouhodobá aktiva podle vnitrostátních právních předpisů.

230

Investice č. 4. Zavedení elektronického celnictví

Cílová

Modernizovaná hardwarová a softwarová infrastruktura

Procentní podíl (%)

0

100

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Modernizovaná hardwarová softwarová infrastruktura. Tyto projekty se týkají infrastruktury IT prostřednictvím investic do hardwarového softwaru, které poskytují nezbytnou podporu pro celkové fungování celního informačního systému. Tento cíl se tedy používá k určení stupně modernizace infrastruktury (měkké i tvrdé) a zahrnuje investice do: programovatelné síťové řešení, aktualizace a licence softwarového kódu VMware, včetně podpory/předplatného, řešení pro bezpečnost infrastruktury IT celního integrovaného informačního systému, včetně podpůrných služeb, licencí a předplatného, licence Oracle Enterprise Edition Licenses pro databáze potřebné pro provoz součástí celního integrovaného informačního systému, řešení pro centralizovanou správu uživatelů, pracovní stanice a aktualizační služby pro systémový operační systém pro integrovaný celní informační systém.

232

Investice č. 4. Zavedení elektronického celnictví

Cílová

Intervence do informačních systémů

 

Číslo

0

9

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

1. Informační systém pro celní prohlášení je funkční,

2. Sladění se systémem ICS2 (systém kontroly dovozu) – fáze 1, resp. propojení vnitrostátního systému analýzy rizik RMF-(rámec řízení rizik) RO s transevropským systémem ICS2. Sladění se systémem ICS2 – fáze 2 a sladění se systémem ICS2 – fáze 3,

3. Sladění systému EMCS_RO (systém pro kontrolu přepravy zboží podléhajícího spotřebním daním) s fází 4 systému EMCS, resp. sladění se stávajícími verzemi systému EMCS (systém pro kontrolu přepravy zboží podléhajícího spotřebním daním),

4.NCTS_RO (vnitrostátní společný tranzitní systém) Fáze 5 a AES_RO jsou funkční,

5. Modernizace vnitrostátního systému dovozu v rámci celního kodexu Unie, včetně aktualizací souvisejících aplikací,

6. Jednotná správa uživatelů UUM & DS a digitální podpis jsou funkční,

7. Systém sledování činnosti celního dohledu a kontroly je funkční,

8. Žádost o povolení a řízení činností ve svobodném pásmu je funkční

9. Žádost o správu vnitrostátních rozhodnutí (povolení) je funkční.

Kromě toho jsou dva hraniční celní úřady vybaveny skenery.

233

Investice č. 4. Zavedení elektronického celnictví

Cílová

Procentní podíl celních činností prováděných elektronicky

Procentní podíl (%)

80

100

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Tato investice zvýší procentní podíl elektronicky prováděného celního odbavení, výměny informací mezi hospodářskými subjekty a celními orgány a výměny informací mezi celními orgány v členských státech na 100 %.

234

Investice č. 5. Posílení mechanismu rozpočtového plánování

Milník

Aktualizace informačního systému BUGET_NG

Systém Budget_NG aktualizován

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Aktualizovat informační systém pro přípravu a správu státního rozpočtu tak, aby umožňoval:

— správa údajů a informací o rozpočtových výdajích na úrovni politik a programů (analýza rozpočtových procesů, racionalizace času na vypracování zpráv),
zvýšení transparentnosti rozpočtového procesu zveřejňováním analýz a zpráv.

— Modernizovat systém monitorování rozpočtových programů a podávání zpráv o nich.

235

Investice č. 6. Nástroj ekonomického modelování (soubor nástrojů pro simulaci možností penzijní reformy) s cílem rozšířit institucionální kapacitu pro prognózu výdajů na důchody

Milník

Nástroj ekonomického modelování aktualizován

Nástroj ekonomického modelování aktualizován

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2023

Bude aktualizován nástroj ekonomického modelování (model simulačního souboru nástrojů pro penzijní reformy) s cílem odhadnout (ex ante) dopad strukturálních důchodových reforem ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, zpřesnit provedené prognózy a analyzovat udržitelnost důchodového systému.

Investice rovněž pokrývá odbornou přípravu osmi odpovědných zaměstnanců s využitím nového souboru nástrojů. 

238

Investice č. 8. Národní rozvojová banka je funkční

Milník

Nákup softwaru (licencí) a hardwaru (laptopů), IT služby pro zaměstnance, školení pro zaměstnance Národní rozvojové banky a pracovníky ministerstva financí

Podepsané kupní smlouvy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Národní rozvojová banka nakoupí: software, hardware a další vybavení umožňující zaměstnancům plnit jejich povinnosti, vybavení infrastruktury ITC a služby pro datová centra, cloudovou a telekomunikační infrastrukturu, jakož i konektivitu, bankovní aplikace, služby IT pro zaměstnance, technickou pomoc a školicí služby pro zaměstnance Národní rozvojové banky a pro zaměstnance ministerstva financí, kteří se podílejí na posuzování výkonnosti banky.

239

Investice č. 9. Podpora procesu posuzování důchodových spisů

Milník

Všechny přepočítané důchodové soubory

Všechny přepočítané důchodové soubory

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2023

Všech přibližně 5 milionů důchodových spisů přepočítáno na základě nového zákona o důchodech. Vláda zašle všem občanům poštou rozhodnutí o výsledku přepočtu.

240

Investice 10. Pokročilé elektronické služby prostřednictvím digitalizace důchodového systému

Milník

Funkční informační systém Národní agentury pro veřejné důchody

Funkční informační systém

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Informační systém Národní agentury pro veřejné důchody (CNPP) zřízený a přístupný občanům, institucím a vládě.

Nový centralizovaný a integrovaný informační systém se skládá z:

-Portál (složka komunikace) s veřejností, který zahrnuje tyto elektronické služby:

·důchody a další nároky na sociální pojištění,

·vyplnění žádosti o vystavení lístku na léčbu,

·služby v oblasti evidence daňových poplatníků,

·pracovních úrazů a nemocí z povolání,

·aplikace „e-Talon“, která automaticky generuje měsíční důchodový kupón v elektronické podobě pro aktivní důchodce

·personalizované zprávy/soukromý virtuální prostor pro občany.

-Interní digitalizace toku dokumentů (ECM, ERP),

-Systémy a řešení pro analýzu historických údajů (obchodní zpravodajství),

-Interoperabilita s jinými veřejnými systémy (API),

-Prvky kybernetické bezpečnosti,

-Redundance a odolnost databáze (obnova provozu po havárii).

H.3. Popis reforem a investic pro půjčky

Investice č. 11: Kapitálová injekce do Národní rozvojové banky

Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál rumunského hospodářství strukturální úpravou úrovně veřejné podpory, která je k dispozici pro řešení selhání trhu a neefektivnosti v rámci hospodářství. Opatření spočívá v kapitálové injekci ve výši 250 milionů EUR do Národní rozvojové banky.

Národní rozvojová banka přijme novou investiční politiku pro využití dodatečného vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, které má dodatečný vlastní kapitál zpočátku podporovat, včetně očekávaného harmonogramu provádění a očekávané částky každého finančního produktu. Národní rozvojová banka použije pro dodatečný vlastní kapitál stejný systém auditu a kontroly, který byl kladně posouzen Komisí v souladu s článkem 157 nařízení (EU, Euratom) 2024/2509. Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které dodatečný vlastní kapitál podporuje, byly v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 9 , ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 10 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 11 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů 12 . Kromě toho v případě obecné podpory podniků jsou z investiční politiky vyloučeny podniky s podstatným zaměřením 13 na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti 14 ; II) energeticky náročná odvětví a/nebo odvětví s vysokými emisemi CO2 15 ; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel 16 ; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu 17 , v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje, aby koneční příjemci dodržovali příslušné právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy v oblasti životního prostředí.

Uspokojivé splnění milníků v rámci tohoto opatření je podmíněno uspokojivým splněním milníku 210 reformy 5 – Zřízení Národní rozvojové banky.

H.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

240a

Investice č. 11. Kapitálová injekce do Národní rozvojové banky

Milník

Investiční politika

Přijetí investiční politiky

ČTVRTLETÍ

2026

Přijetí investiční politiky pro Národní rozvojovou banku za účelem využití dodatečného vlastního kapitálu.

240b

Investice č. 11. Kapitálová injekce do Národní rozvojové banky

Milník

Kapitálová injekce

Potvrzení o převodu

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Rumunsko převede 250 milionů EUR na Národní rozvojovou banku, aby navýšilo její vlastní kapitál. Kromě kapitálové injekce do Národní rozvojové banky, která představuje investici v rámci Nástroje pro oživení a odolnost, předloží Rumunsko do 31. srpna 2026 zprávu, v níž nastíní opatření přijatá Národní rozvojovou bankou k provádění investiční politiky, včetně kroků přijatých k zavedení finančních produktů, které má dodatečný vlastní kapitál původně podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být přijaty pro další zavádění těchto produktů.

I.SLOŽKA 9: Podpora podnikání, výzkum, vývoj a inovace

Tato složka zahrnuje soubor reforem a investic na zlepšení podnikatelského prostředí v Rumunsku, včetně odvětví výzkumu, vývoje a inovací.

Cílem této složky je podpořit podniky v Rumunsku, zejména malé a střední podniky, jakož i veřejné organizace provádějící výzkum, vývoj a inovace. Reformy na podporu investic zahrnují regulační změny s cílem snížit administrativní zátěž podniků zjednodušením právních předpisů/postupů pro zahájení a ukončení činnosti, jakož i získáním licencí. Reformy se rovněž zabývají nejasnou správou, roztříštěností a účinností systému výzkumu, vývoje a inovací a podporují jeho spolupráci se soukromým sektorem. Investice se týkají vytvoření digitální platformy pro poskytování zjednodušených veřejných služeb pro podniky, včetně získávání licencí, přístupu malých a středních podniků a společností k financování prostřednictvím finančních nástrojů a grantů. Doplňkové investice se týkají financování výzkumných kompetenčních center a výzkumných projektů vedených mezinárodně uznávanými výzkumnými pracovníky.

Reformy a investice přispějí k plnění doporučení pro Rumunsko z let 2019 a 2020, které se týká potřeby zlepšit kvalitu a předvídatelnost rozhodovacího procesu (doporučení pro zemi č. 5 z roku 2019); a předsunout veřejné investiční projekty ve vyšší fázi připravenosti, které podporují konkurenceschopnost hospodářství, jako je podpora výzkumných a vývojových činností a začlenění místních poskytovatelů do strategických hodnotových řetězců EU (doporučení pro zemi č. 3, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

I.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 2.a – Finanční nástroje pro soukromý sektor

Dílčí investice 2.a Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Cílem této dílčí investice je poskytnout finanční prostředky a investice malým a středním podnikům (do 249 zaměstnanců), společnostem s nejvýše 500 zaměstnanci a jednotlivcům prostřednictvím provozního kapitálu, úvěrových linek, investičních úvěrů nebo leasingu, které jsou zaměřeny na investice a financování zvýšení energetické účinnosti v podnicích a v odvětví bydlení a budov. Účelem nástroje je řešit současné problémy Rumunska při podpoře investic do odvětví energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů. Dílčí investice má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropský investiční fond (dále jen „EIF“) jako příspěvek do Programu InvestEU. Specifické cíle a ambice nástroje v oblasti energetické účinnosti, jakož i struktura a kritéria způsobilosti musí být plně sladěny a odpovídat cílům a ambicím nástroje EU pro složku InvestEU, který se v současné době vyvíjí.

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vyžaduje dohoda o příspěvcích mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou použití technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU. Záruční dohoda mezi Evropskou komisí a EIF navíc vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využívání, 18 a ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. 19

Toto opatření doplňuje dílčí investici 2.2. Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Investice 3.a. Režimy podpory soukromého sektoru

Dílčí investice 3.a. Režim podpory na digitalizaci malých a středních podniků

Cílem této dílčí investice je podpořit digitalizaci malých a středních podniků.

Dílčí investice se skládá ze dvou nástrojů: i) grantový režim na podporu podnikatelů při vývoji pokročilých digitálních technologií, ii) grantový režim až do výše 100 000 EUR na podnik na podporu malých a středních podniků, které přijímají digitální technologie

Toto opatření doplňuje dílčí investici 3.1. Režim podpory na digitalizaci malých a středních podniků

Reforma 2.a. Zjednodušení řízení výzkumu, vývoje a inovací

Cílem této reformy je zefektivnit řízení systému výzkumu, vývoje a inovací v Rumunsku.

Reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) pro koordinaci politiky činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Toto opatření doplňuje reformu 2 – Zjednodušit řízení výzkumu, vývoje a inovací.

Reforma 3. Reforma kariéry ve výzkumu

Cílem této reformy je zvýšit atraktivitu kariéry ve výzkumu a výkonnost výzkumných pracovníků.

Reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) za účelem reformy kariéry ve výzkumu v Rumunsku.

Investice 5.a. Zřízení kompetenčních center

Cílem investice je řešit tematickou roztříštěnost organizací zabývajících se výzkumem, vývojem a inovacemi.

Investice spočívá ve zřízení pěti „středisek kompetencí“ pro výzkumné činnosti.

Toto opatření doplňuje investici 5 – Zřízení a zprovoznění kompetenčních center.

Investice č. 8. Rozvoj programu pro přilákání vysoce specializovaných lidských zdrojů ze zahraničí do činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací

Cílem této investice je zvýšit výzkumnou kapacitu organizace pro výzkum, vývoj a inovace.

Investice spočívá v poskytnutí finančních prostředků na výzkumné projekty vedené předními mezinárodními výzkumnými pracovníky, které hostí organizace pro výzkum, vývoj a inovace se sídlem v Rumunsku.

Investice 9 – Podpora držitelů certifikátů excelence získaných v rámci individuálního stipendia Marie Sklodowska Curie

Cílem této investice je zvýšit atraktivitu kariéry ve výzkumu a podpořit potvrzené výzkumné pracovníky při provádění jejich výzkumného projektu.

Investice spočívá v tom, že výzkumným pracovníkům, kterým byla do 31. prosince 2023 udělena pečeť excelence pro individuální stipendia Marie Sklodowska Curie, je poskytnut grant na provádění výzkumných projektů Horizont 2020 a Horizont Evropa.

Investice 10 – Zřízení a finanční podpora celostátní sítě osmi regionálních středisek profesního poradenství

Cílem této investice je poskytnout profesní orientaci ve výzkumu a přilákat k výzkumné profesi lidi.

Investice spočívá ve zřízení a finanční podpoře sítě středisek pro profesní orientaci ve výzkumu.

I.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

252

Investice 2.a. Finanční nástroje pro soukromý sektor – Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Cílová

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkového objemu zdrojů přidělených na daný nástroj schválených investičním výborem InvestEU

 

Procentní podíl (%)

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkového objemu zdrojů přidělených na daný nástroj schválených investičním výborem InvestEU

263

Investice 3.a. Režimy podpory soukromého sektoru – Režim podpory digitalizace malých a středních podniků

Cílová

Počet podepsaných smluv o financování

 

Číslo

0

4 611

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Smlouvy o financování podepsané s podniky na podporu zavádění digitálních technologií/řešení a digitální transformace podnikových procesů.

272

Reforma 2.a. Zjednodušení řízení výzkumu, vývoje a inovací

Milník

Zřízení stálého systému, který zajišťuje navrhování, provádění, monitorování a hodnocení politiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, a schválení zprávy o pokroku při provádění doporučení uvedených ve zprávě o Rumunsku v rámci nástroje na podporu politik.

Právní akt (akty) zavádějící stálý systém, který zajišťuje navrhování, provádění, monitorování a hodnocení politiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, a schválená zpráva o pokroku při provádění doporučení uvedených ve zprávě o Rumunsku v rámci nástroje na podporu politik.

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Právní akt (akty) obsahuje (obsahují) ustanovení o zavedení stálého systému, který zajišťuje harmonizovanou koncepci, provádění, monitorování a hodnocení politiky výzkumu, vývoje a inovací ve všech financujících institucích.

Národní rada pro vědeckotechnickou politiku schválí zprávu o pokroku při provádění doporučení uvedených ve zprávě o Rumunsku v rámci nástroje na podporu politiky.

273

Reforma 2.a. Zjednodušení řízení výzkumu, vývoje a inovací

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o zřízení jediného orgánu, který zahrnuje stávající rady, zajišťuje meziresortní koordinaci a oslovuje soukromý sektor

Právní akt(y) pro zřízení jediného subjektu

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Změny právního aktu (právních aktů) za účelem vytvoření nového orgánu s rozhodovací úlohou zaměřenou na politiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a inteligentní specializace na vládní úrovni se zapojením odpovědných ministerstev.

Tento orgán se zabývá koordinací činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací (včetně inovací založených na výzkumu a podnikání) na vnitrostátní úrovni. Sekretariát tohoto orgánu zajišťuje vnitrostátní výzkumný orgán.

274

Reforma 3. Reforma kariéry ve výzkumu

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o kariéře a postavení výzkumného pracovníka

Právní akt(y) o kariéře a postavení výzkumného pracovníka

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Právní akt (akty) podrobně stanoví klíčové ukazatele výkonnosti (které se použijí k hodnocení výkonnosti výzkumných pracovníků) a upřesní normy pro „řádné chování ve vědeckém výzkumu“, a tedy i přístup k financování a stipendiím.

Nové právní předpisy budou obsahovat tyto požadavky:

a)pokročit ve výzkumné kariéře na základě zásad založených na zásluhách,

b)zajistit nábor prostřednictvím transparentních, otevřených a soutěžních řízení,

c)Zajistit osvědčené postupy v oblasti etiky a integrity ve vědeckém výzkumu.

Právní akt (akty) rovněž zahrnují rámec finančních a nefinančních pobídek na podporu přijetí Evropské charty pro výzkumné pracovníky a Kodexu pro přijímání výzkumných pracovníků výzkumnými institucemi.

275

Reforma 3. Reforma kariéry ve výzkumu

Cílová

Instituce, které se řídily Evropskou chartou pro výzkumné pracovníky a Kodexem pro přijímání výzkumných pracovníků, zahájily proces navrhování, uplatňování a posuzování akčních plánů.

Číslo

5

16

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Dalších 11 institucí, které se řídí Evropskou chartou pro výzkumné pracovníky a Kodexem pro přijímání výzkumných pracovníků, zahájí proces navrhování, uplatňování a posuzování akčních plánů na základě nástroje Evropské komise „Strategie lidských zdrojů pro výzkumné pracovníky“ (HRS4R).

281

Investice 5.a Zřízení kompetenčních center

Cílová

Podniky čerpající finanční prostředky na činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací

Číslo

0

25

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 25 podniků obdrží finanční prostředky na činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací prostřednictvím kompetenčních center.

284

Investice č. 8. Program pro přilákání lidských zdrojů ze zahraničí do činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací

Cílová

Projekty vedené mezinárodními výzkumnými pracovníky

 

Číslo

0

100

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2023

100 vybraných projektů vedených mezinárodními výzkumnými pracovníky, které hostí organizace pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku.

285

Investice č. 9. Podpora držitelů osvědčení o vynikající kvalitě získaných v rámci individuální stipendijní ceny Marie Curie-Sklodowska

Cílová

Příjemci pečeti excelence „Marie Curie-Skłodowska“

 

Číslo

0

10

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2023

Nejméně deset příjemců pečeti excelence „Marie Curie-Skłodowska“ pro vynikající individuální stipendia obdrží grant na provádění výzkumných projektů v rámci programů Horizont 2020 a Horizont Evropa.

287

Investice 10. Zřízení a finanční podpora celostátní sítě osmi regionálních středisek profesního poradenství

Cílová

Zřízená regionální střediska pro profesní orientaci ve výzkumu

 

Číslo

0

8

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osm regionálních středisek pro profesní orientaci ve výzkumu bude hostit osm veřejných univerzit. Centra mají tyto úlohy:

-poskytování profesní orientace výzkumným pracovníkům,

-přilákání lidí ke kariéře ve výzkumu,

-pracovat jako síť.

I.3.  Popis reforem a investic v oblasti půjček

Reforma 1. Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Cílem této reformy je snížit administrativní zátěž podniků.

Tato reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) s cílem zjednodušit regulační postupy pro podniky a zvýšit jejich transparentnost.

Investice č. 1. Digitální platformy pro transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky.

Cílem této investice je poskytnout digitální přístup a možnost provádět operace související se zvláštními regulačními požadavky na podniky.

Investice spočívá ve zřízení digitálních platforem pro poskytování služeb podnikům.

Investice č. 2. Finanční nástroje pro soukromý sektor

Dílčí investice 2.1. Portfoliová záruka na odolnost

Cílem této dílčí investice je řešit finanční překážky, s nimiž se rumunské podniky potýkají při přístupu k financování, konkrétně: zvýšené náklady na financování, nedostatek zajištění a zhoršené úvěrové kanály. Dílčí investice se zaměří zejména na problémy rumunských podniků s likviditou/solvencí, které vyplývají z významného a dočasného snížení jejich příjmů v důsledku krize COVID-19. V této souvislosti je nástroj navržen tak, aby zlepšil přístup k financování a oživil blokované úvěrové kanály během krize COVID-19 a po ní podporou investic nebo potřeb provozního kapitálu podniků. Dílčí investice má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropský investiční fond (dále jen „EIF“) jako příspěvek do Programu InvestEU.

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vyžaduje dohoda o příspěvcích mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou použití technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU. Záruční dohoda mezi Evropskou komisí a EIF navíc vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využívání, 20 a ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. 21

Dílčí investice 2.2. Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Cílem této dílčí investice je poskytnout finanční prostředky a investice malým a středním podnikům (do 249 zaměstnanců), společnostem s nejvýše 500 zaměstnanci a jednotlivcům prostřednictvím provozního kapitálu, úvěrových linek, investičních úvěrů nebo leasingu, které jsou zaměřeny na investice a financování zvýšení energetické účinnosti v podnicích a v odvětví bydlení a budov. Účelem nástroje je řešit současné problémy Rumunska při podpoře investic do odvětví energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů. Dílčí investice má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropský investiční fond (dále jen „EIF“) jako příspěvek do Programu InvestEU. Specifické cíle a ambice nástroje v oblasti energetické účinnosti, jakož i struktura a kritéria způsobilosti musí být plně sladěny a odpovídat cílům a ambicím nástroje EU pro složku InvestEU, který se v současné době vyvíjí.

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vyžaduje dohoda o příspěvcích mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou použití technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU. Záruční dohoda mezi Evropskou komisí a EIF navíc vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využívání, 22 a ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. 23

Toto opatření doplňuje investici 2.a. Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Dílčí investice 2.3 pro malé a střední podniky a společnosti se střední tržní kapitalizací: Fond rizikového kapitálu na podporu oživení

Cílem této dílčí investice je poskytnout kapitálovou podporu malým a středním podnikům, společnostem se střední tržní kapitalizací, včetně začínajících podniků, společnostem v rané a pokročilé fázi růstu a infrastrukturním projektům zaměřeným na energii z obnovitelných zdrojů a energetickou účinnost. Podpora se poskytuje prostřednictvím fondů rizikového kapitálu a fondů infrastruktury jako součást fondu rizikového kapitálu spravovaného Evropským investičním fondem (EIF).

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), musí dohoda o financování mezi rumunskou vládou a EIF a následná investiční politika finančního nástroje:

-požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; odpůrce

-vyjmout ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 24 ; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 25 ; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 26 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů 27 ; a iv) činnosti a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; odpůrce

-požadovat, aby společnosti, které v předchozím účetním období získaly více než 50 % svých příjmů z činností a/nebo aktiv, na něž se vztahuje seznam vyloučených činností, přijaly a zveřejnily plány ekologické transformace; odpůrce

-požadovat, aby EIF u všech transakcí, včetně těch, které jsou osvobozeny od ověřování udržitelnosti, ověřil soulad příjemce s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Podopatření 2.4: Fond fondů pro digitalizaci, opatření v oblasti klimatu a další oblasti zájmu

Cílem dílčí investice je poskytnout podporu velkým společnostem (s více než 500 zaměstnanci a/nebo ročním obratem vyšším než 50 milionů EUR a roční bilanční sumou vyšší než 43 milionů EUR), veřejným subjektům a zvláštním účelovým jednotkám prostřednictvím investic přispívajících k nízkouhlíkovému hospodářství, jakož i investic do digitalizace a dlouhodobých aktiv prostřednictvím fondu fondů. To povzbudí větší objem investic, které přispějí ke klimatickým a digitálním cílům cílových společností, a podpoří růst a expanzi společností, což následně vytvoří nové pracovní příležitosti a podpoří širší hospodářské oživení. Podpora má formu fondu fondů, jehož správou je pověřena Evropská investiční banka (dále jen „EIB“).

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), musí dohoda o financování mezi rumunskou vládou a EIB a následná investiční politika finančního nástroje:

-požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; odpůrce

-vyjmout ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 28 ; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 29 ; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 30 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů 31 ; a iv) činnosti a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; odpůrce

-požadovat, aby EIB u všech transakcí, včetně těch, které jsou osvobozeny od ověřování udržitelnosti, ověřila soulad příjemce s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Dílčí investice 2.5: Investice do energetické účinnosti v odvětví bydlení a budov

Finanční nástroj má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Cílem této dílčí investice je zajistit financování a investice do energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů v odvětví bydlení a budov. Dílčí investice má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (dále jen „EBRD“) jako příspěvek do Programu InvestEU.

Aby se zajistilo, že dílčí investice je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vyžaduje dohoda o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou použití technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro InvestEU. Dohoda o záruce mezi Evropskou komisí a EBRD navíc ze způsobilosti vylučuje tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využívání, 32 a ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. 33

Investice č. 3. Režimy podpory soukromého sektoru

Dílčí investice 3.1. Režim podpory na digitalizaci malých a středních podniků

Cílem této dílčí investice je podpořit digitalizaci malých a středních podniků.

Dílčí investice se skládá ze dvou nástrojů: i) grantový program na podporu podnikatelů v oblasti výzkumu a vývoje a zavádění pokročilých digitálních technologií a ii) grantový program ve výši až 100 000 EUR na podnik na podporu malých a středních podniků využívajících digitální technologie.

Toto opatření doplňuje investici 3.a. Režim podpory digitalizace malých a středních podniků.

Dílčí investice 3.2 – Podpora rumunských podniků při kotování na burze cenných papírů

Cílem této dílčí investice je podpořit společnosti při zlepšování přístupu k financování prostřednictvím vydávání nových akcií.

Dílčí investice spočívá ve financování společností v Rumunsku prostřednictvím smluv o financování obsahujících ustanovení o jejich kótování na bukurešťské burze cenných papírů.

Investice č. 4. Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory a polovodičové čipy

Cílem této investice je podpořit rozvoj mikroelektroniky v Rumunsku.

Investice sestává z: i) zajištění duševního vlastnictví, ii) urychlení používání pokročilých technologií; a iii) koordinace se schopnostmi a potřebami na evropské úrovni.

Reforma 2. Zefektivnit řízení výzkumu, vývoje a inovací

Cílem této reformy je zefektivnit řízení systému výzkumu, vývoje a inovací v Rumunsku.

Reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) s cílem zefektivnit a posílit řízení a uplatňování politik v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Toto podopatření doplňuje reformu 2.a. Zjednodušení řízení výzkumu, vývoje a inovací

Reforma 4. Posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem

Cílem reformy je posílit spolupráci mezi podniky a veřejnými výzkumnými organizacemi a vytvořit příznivé prostředí pro veřejné a soukromé investice.

Reforma spočívá ve zjednodušení řízení výzkumných projektů a posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem.

Reforma 5. Podpora integrace organizací pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku do Evropského výzkumného prostoru 

Cílem této reformy je zvýšit výkonnost a konsolidaci veřejných výzkumných, vývojových a inovačních organizací v Rumunsku a jejich začlenění do Evropského výzkumného prostoru.

Reforma spočívá v přijetí právního aktu (právních aktů) o integraci výzkumných institucí.

Investice č. 5. Zřízení kompetenčních center

Cílem investice je řešit tematickou roztříštěnost organizací zabývajících se výzkumem, vývojem a inovacemi.

Investice spočívá ve zřízení pěti „středisek kompetencí“ pro provádění výzkumných činností.

Toto opatření doplňuje investici 5.a. Zřízení a zprovoznění kompetenčních center.

I.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

241

Reforma 1. Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Milník

Vstup v platnost legislativních změn s cílem zefektivnit, zjednodušit a plně digitalizovat postupy související s podnikáním

Ustanovení zákona o vstupu v platnost i) zákona č. 31/1990 – právo obchodních společností, ii) zákona č. 26/1990, znovu zveřejněného, týkajícího se obchodního rejstříku, iii) legislativního nařízení č. 122/1990 o oprávnění a fungování zástupců zahraničních společností a hospodářských organizací v Rumunsku a iv) zákona č. 53/2003 – zákoník práce

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní změny sníží administrativní zátěž podnikatelského prostředí tím, že zjednoduší právní předpisy/postupy pro zahájení a ukončení činnosti podniků, zejména tyto postupy:

založení společnosti, odchod z trhu/uzavření podniku;

b) zefektivnění, zjednodušení a digitalizace postupů pro povolování a provozování zahraničních zastoupení v Rumunsku;

podávání zpráv o povinnostech podniků na trhu práce a další povinné podávání zpráv

Legislativní změny se provedou u těchto normativních aktů:

— Právo obchodních společností č. 31/1990 z podnětu ministerstva spravedlnosti,

— Zákon č. 26/1990, znovu zveřejněný, o obchodním rejstříku,

— Legislativní nařízení č. 122/1990 o povolování a fungování zástupců zahraničních společností a hospodářských organizací v Rumunsku, iniciované ministerstvem hospodářství, podnikání a cestovního ruchu,

— Zákon č. 53/2003 Sb., zákoník práce, iniciovaný Ministerstvem práce a sociální ochrany

242

Reforma 1. Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Milník

Vstup v platnost legislativních změn, které mají zjednodušit provádění testu dopadů na malé a střední podniky a zajistit jeho transparentnost a použitelnost

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona č. 346/2004 o podpoře zakládání a rozvoje malých a středních podniků

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní změny souvisejí s testem dopadů na malé a střední podniky (hodnocení ex ante hospodářského, sociálního a environmentálního dopadu legislativních návrhů na malé a střední podniky).

Změny zajistí, aby:

-Je konzultován větší a reprezentativní vzorek malých a středních podniků.

-výsledky testu dopadů na malé a střední podniky u každého legislativního návrhu jsou zveřejněny do 30 dnů.

-výsledky testu dopadů na malé a střední podniky jsou začleněny do legislativního návrhu/pozměňovacích návrhů týkajících se malých a středních podniků.

243

Reforma 1. Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Milník

Vstup v platnost zákona o „jednotné průmyslové licenci“

Ustanovení zákona o vstupu jednotné průmyslové licence v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Právo jednotné průmyslové licence zajistí:

I.reorganizace postupů potřebných k získání licencí souvisejících s odvětvím,

II. začlenění stávajících odvětvových licencí do jediného zjednodušeného postupu,

III.přepracování postupů pro podávání žádostí, zřízení koordinačního subjektu, meziresortní pracovní skupiny pro koordinaci těchto postupů,

IV.zrušení dvojích kontrol a nepotřebných požadavků na obnovení licencí,

V.Vytvoření taxonomie typů licencí podle jejich hlavních rysů a charakteristik

VI.změna zákona z roku 2003, která zavádí politiku „tichého souhlasu“ – mimořádné nařízení vlády č. 27/2003 – s cílem zavést časovač pro tichý souhlas (tichý souhlas), který vstoupí v platnost v okamžiku, kdy elektronická platforma zaeviduje žádost o licenci. Žádost o licenci se udělí automaticky, dojde-li k tichému souhlasu;

VII.Přijetí zásady „pouze jednou“ v rumunských právních předpisech, která investorům umožňuje, aby byli povinni poskytovat stejné informace nebo dokumenty veřejným institucím pouze jednou;

VIII.Přijetí nezbytných legislativních změn pro plné zavedení elektronického jednotného kontaktního místa, včetně vymezení jeho hlavních prvků.

244

Reforma 1. Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Cílová

Zkrácení doby potřebné k založení podniku

 

Procentní podíl (%)

0

50

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

50 % zkrácení doby potřebné k zahájení podnikání v roce 2025 ve srovnání s výchozím scénářem z roku 2020 v délce 20 dnů

245

Reforma 1 Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

Cílová

Legislativní akty/změny týkající se malých a středních podniků, u nichž byl test použit

 

Procentní podíl (%)

50 % [2020]

100 %

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Test dopadů na malé a střední podniky se uplatňuje na 100 % návrhů legislativních aktů s dopadem na malé a střední podniky, které jsou předkládány ke schválení příslušnému ministerstvu odpovědnému za malé a střední podniky.

246

Investice č. 1. Digitální platformy pro transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky.

Milník

Digitální platformy připojené ke státnímu cloudu a přístupné

Zřízení a zpřístupnění digitálních platforem

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Nejméně dvě veřejné digitální platformy, které jsou připojeny ke státnímu cloudu, musí být přístupné online:

— Jednotné kontaktní místo pro licence/povolení/osvědčení,

— Platforma umožňující digitální schvalování zahraničních zastoupení a konzultační dialog s podnikatelským sektorem.

247

Investice 2.1 Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

Milník

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou.

 Podpis dohody

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou, včetně:

a.Soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti a seznamu vyloučení.

b.Kritéria k zajištění toho, aby byl finanční nástroj v souladu s pokyny Komise ze dne 22. ledna 2021 (SWD(2021) 12 final) týkajícími se finančních nástrojů.

Vzhledem k tomu, že navrhovaný nástroj má být prováděn jako příspěvek do Programu InvestEU (složka členského státu nebo navýšení stávajícího produktu v rámci složky EU), jsou výše uvedená písmena a) a b) zajištěna uplatňováním ustanovení Programu InvestEU a úvěrové politiky a kritérií pro vyloučení vybraného prováděcího partnera. Další výjimky nezbytné k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) se upřesní v záruční dohodě mezi Evropskou komisí a Evropským investičním fondem (EIF).

Finanční nástroj má podobu portfoliové záruky, kterou provádí EIF, a poskytuje financování a investice malým a středním podnikům s nejvýše 249 zaměstnanci a/nebo společnostem s nejvýše 500 zaměstnanci a/nebo fyzickým osobám („příjemcům“) prostřednictvím provozního kapitálu, úvěrových linek, investičních úvěrů nebo leasingu. Finanční nástroj řeší současné překážky, s nimiž se rumunské podniky potýkají při přístupu k financování, konkrétně: zvýšené náklady na financování, nedostatek zajištění a zhoršené úvěrové kanály. Nástroj se zaměří zejména na problémy s likviditou/solvencí, s nimiž se podniky potýkají v důsledku neschopnosti plnit své finanční závazky vyplývající z významného – dočasného snížení jejich příjmů v důsledku krize COVID-19. V této souvislosti je nástroj navržen tak, aby zlepšil přístup k financování a oživil blokované úvěrové kanály během krize COVID-19 a po ní podporou investic nebo potřeb provozního kapitálu podniků. Očekává se, že v rámci nástroje bude podpořeno nejméně 1500 příjemců.

Struktura nástroje umožní mobilizovat soukromé finanční prostředky.

Veškeré výnosy z finančního nástroje, včetně výnosů ze splátek, jakož i zisky získané použitím finančních prostředků Nástroje pro oživení a odolnost, snížené o odměnu správce fondu a finančních zprostředkovatelů, se použijí ke stejným politickým cílům, a to i po roce 2026.

248

Investice 2.1 Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

Milník

Přijetí podepsané dohody o přiznání příspěvku vládou

Podepsaná dohoda o přiznání příspěvku a její přijetí vládou

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vláda přijme podepsanou dohodu o příspěvku týkající se složky členského státu v rámci programu InvestEU (vedle dohody, na kterou se vztahuje milník 247) mezi vládou Rumunska a Evropskou komisí ve výši 200 milionů EUR přidělenou na okno pro malé a střední podniky.

Dohoda o přiznání příspěvku obsahuje navrhovaného prováděcího partnera a popis monitorovacího systému, který se použije pro podávání zpráv o mobilizovaných finančních prostředcích.

249

Investice 2.1 Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

Cílová

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % zdrojů přidělených na nástroj schválených investičním výborem InvestEU.

 

Procentní podíl (%)

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkového objemu zdrojů přidělených na tento nástroj (500 milionů EUR) schválených investičním výborem InvestEU.

250

Investice 2.2. Finanční nástroje pro soukromý sektor – Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

Milník

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou.

 Podpis dohody

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou, včetně:

a. Kritéria výběru pro splnění technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti a seznamu vyloučení.

b. Kritéria k zajištění toho, aby byl finanční nástroj v souladu s pokyny Komise ze dne 22. ledna 2021 (SWD(2021) 12 final) týkajícími se finančních nástrojů.

Vzhledem k tomu, že navrhovaný nástroj má být prováděn jako příspěvek do Programu InvestEU (potenciální navýšení stávajícího produktu v rámci složky EU), jsou výše uvedená písmena a) a b) zajištěna uplatňováním ustanovení Programu InvestEU a úvěrové politiky a kritérií pro vyloučení vybraného prováděcího partnera. Další výjimky nezbytné k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) se upřesní v záruční dohodě mezi Evropskou komisí a Evropským investičním fondem (EIF).

Finanční nástroj má podobu portfoliové záruky, kterou provádí EIF, a poskytuje finanční prostředky a investice malým a středním podnikům s nejvýše 249 zaměstnanci, společnostem s nejvýše 500 zaměstnanci a fyzickým osobám („příjemcům“) prostřednictvím provozního kapitálu, úvěrových linek, investičních úvěrů nebo leasingu, které jsou zaměřeny na investice a financování zlepšení energetické účinnosti v podnicích a v odvětví bydlení a budov. Očekává se, že v rámci nástroje bude podpořeno nejméně 250 příjemců. Účelem nástroje je řešit současné problémy Rumunska při podpoře investic do odvětví energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů. Specifické cíle a ambice nástroje v oblasti energetické účinnosti, jakož i struktura a kritéria způsobilosti musí být plně sladěny a odpovídat cílům a ambicím nástroje EU pro složku InvestEU, který se v současné době vyvíjí.

Struktura nástroje umožní mobilizovat soukromé finanční prostředky.

Veškeré výnosy z finančního nástroje, včetně výnosů ze splátek, jakož i zisky získané použitím finančních prostředků Nástroje pro oživení a odolnost, snížené o odměnu správce fondu a finančních zprostředkovatelů, se použijí ke stejným politickým cílům, a to i po roce 2026.

253

Investice 2.3 Finanční nástroje pro soukromý sektor – fond rizikového kapitálu na podporu oživení

Milník

Podpis dohody o financování mezi Evropským investičním fondem a rumunskou vládou za účelem vytvoření fondu rizikového kapitálu pro obnovu (dále jen „fond“) a přijetí investiční politiky fondu.

 Podpis dohody

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Podpis dohody o financování mezi Evropským investičním fondem a rumunskou vládou a přijetí investiční politiky fondu. TEN:

být přijata řídícími orgány finančního nástroje;

— být v souladu s pokyny Komise ze dne 22. ledna 2021 (SWD(2021) 12 final) týkajícími se finančních nástrojů,

— zahrnout kritéria výběru k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu vyloučení, požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí,

— zahrnout požadavek, aby příjemci, kteří v předchozím účetním období získali více než 50 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených osob, přijali a zveřejnili plány ekologické transformace.

Fond poskytuje finanční nástroje (kapitálovou) podporu malým a středním podnikům, společnostem se střední tržní kapitalizací, včetně začínajících podniků, společnostem v rané a pokročilé fázi růstu a infrastrukturním projektům zaměřeným na energii z obnovitelných zdrojů a energetickou účinnost. Podpora se poskytuje prostřednictvím fondů rizikového kapitálu a fondů infrastruktury. Cílový počet příjemců je 100.

Správou fondu je pověřen Evropský investiční fond (EIF). Zřizuje se investiční výbor, který odpovídá za schvalování operací se zprostředkovateli, jak navrhuje správce fondu (EIF), a to na základě potřeb trhu a otevřeným způsobem, který je v souladu s trhem. Poplatky EIF za správu zahrnují prvek výkonnosti.

Struktura fondu umožní aktivovat soukromé finanční prostředky.

Veškeré výnosy do fondu nebo finančních nástrojů, včetně výnosů ze splátek, jakož i zisky získané použitím finančních prostředků Nástroje pro oživení a odolnost, snížené o odměnu správce fondu a finančních zprostředkovatelů, se použijí ke stejným politickým cílům, a to i po roce 2026.

255

Investice 2.3 Finanční nástroje pro soukromý sektor – fond rizikového kapitálu na podporu oživení

Cílová

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové částky cílených finančních nebo investičních operací schválených investičním výborem.

 Investiční výbor schválí 100 % celkové částky cílených finančních prostředků nebo investic.

Procentní podíl (%)

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové částky cílených finančních nebo investičních operací schválených investičním výborem.

256

Investice 2.4 Finanční nástroje pro soukromý sektor – Fond pro digitalizaci, opatření v oblasti klimatu a další oblasti zájmu

Milník

Zřízení finančního nástroje (dále jen „fond“) a přijetí investiční politiky fondu.

 

ČTVRTLETÍ

2022

Podpis dohody o financování mezi Evropskou investiční bankou a rumunskou vládou a přijetí investiční politiky fondu. TEN:

být přijata řídícími orgány finančního nástroje;

— být v souladu s pokyny Komise ze dne 22. ledna 2021 (SWD(2021) 12 final) týkajícími se finančních nástrojů,

— zahrnout kritéria výběru k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí,

— zahrnout závazek investovat alespoň 33 % finančních prostředků na podporu klimatické transformace a 16 % finančních prostředků na podporu digitální transformace s využitím metodiky uvedené v přílohách VI a VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

Fond poskytne finanční nástroje (dluhovou) podporu nejméně osmi velkým společnostem (s více než 500 zaměstnanci a/nebo ročním obratem vyšším než 50 milionů EUR a roční bilanční sumou vyšší než 43 milionů EUR), veřejným subjektům a zvláštním účelovým jednotkám prostřednictvím investic přispívajících k nízkouhlíkovému hospodářství, jakož i investic do digitalizace a dlouhodobých aktiv s cílem podpořit větší objem investic, které přispívají ke klimatickým a digitálním cílům cílových společností, a rovněž podpořit růst a expanzi společností, což následně vytvoří nové pracovní příležitosti a podpoří širší hospodářské oživení. Částka přidělená na oblasti intervence související s klimatem v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost činí 33 milionů EUR. Částka přidělená na oblasti intervence související s digitalizací v souladu s přílohou VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost činí 16 milionů EUR. Fond může rovněž zahrnovat další výdaje související s klimatem a digitalizací.

Správou fondu je pověřena Evropská investiční banka (EIB). Zřizuje se investiční výbor zahrnující nezávislé odborníky, který odpovídá za schvalování grantových složek projektů konečných příjemců (investic) navržených správcem fondu (EIB) na základě potřeb trhu a otevřeným způsobem, který je v souladu s trhem.

Struktura fondu umožní aktivovat soukromé finanční prostředky.

Veškeré výnosy do fondu nebo finančních nástrojů, včetně výnosů ze splátek, jakož i zisky získané použitím finančních prostředků Nástroje pro oživení a odolnost, snížené o odměnu správce fondu a finančních zprostředkovatelů, se použijí ke stejným politickým cílům, a to i po roce 2026.

258

Investice 2.4 Finanční nástroje pro soukromý sektor – Fond pro digitalizaci, opatření v oblasti klimatu a další oblasti zájmu

Cílová

100 % podporovaných cílových příjemců pomoci.

 

Procentní podíl (%)

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

100 % podporovaných cílových příjemců pomoci.

259

Investice 2.5 Finanční nástroje pro soukromý sektor – Investice do energetické účinnosti v odvětví bydlení a budov 

Milník

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou.

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou, včetně:

a)Kritéria výběru pro soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporované transakce v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti a seznamu vyloučení.

b)Kritéria k zajištění toho, aby byl finanční nástroj v souladu s pokyny Komise ze dne 22. ledna 2021 (SWD(2021) 12 final) týkajícími se finančních nástrojů.

c)Vzhledem k tomu, že navrhovaný nástroj má být prováděn jako příspěvek do Programu InvestEU, jsou výše uvedená písmena a) a b) zajištěna uplatňováním ustanovení Programu InvestEU a úvěrové politiky a kritérií pro vyloučení vybraného prováděcího partnera. Další výjimky nezbytné k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) se upřesní v záruční dohodě mezi Evropskou komisí a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Finanční nástroj má podobu portfoliové záruky, kterou provádí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), a poskytuje finanční prostředky a investice do energetické účinnosti a obnovitelné energie v odvětví bydlení a budov malým a středním podnikům (do 249 zaměstnanců), společnostem s nejvýše 500 zaměstnanci a jednotlivcům (dále jen „příjemci“). Záruční dohoda může rovněž stanovit financování udržitelné dopravy a biologické rozmanitosti/řešení založených na územích/zelené infrastruktury, jakož i dalších kategorií příjemců. Očekává se, že v rámci nástroje bude podpořeno nejméně 100 příjemců.

Struktura nástroje umožní mobilizovat soukromé finanční prostředky.

Veškeré výnosy z finančního nástroje, včetně výnosů ze splátek, jakož i zisky získané použitím finančních prostředků Nástroje pro oživení a odolnost, snížené o odměnu správce fondu a finančních zprostředkovatelů, se použijí ke stejným politickým cílům, a to i po roce 2026.

261

Investice 2.5 Finanční nástroje pro soukromý sektor – Investice do energetické účinnosti v odvětví bydlení a budov

Cílová

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové cílové částky financování nebo investic schválené investičním výborem InvestEU.

 

Procentní podíl (%)

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Investiční výbor InvestEU schválí finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové částky cílených investic.

262

Investice 3.1. Režimy podpory soukromého sektoru – režim podpory pro digitalizaci malých a středních podniků

Milník

Výběr správce režimu.

Sdělení o výběru

ČTVRTLETÍ

2022

Výběr správce režimu, který bude provádět režim de minimis (zahájení výzvy, posuzování smluv a monitorování projektů).

Kritéria výběru projektů zajistí:

-závazek investovat 100 % finančních prostředků na podporu digitální transformace v souladu s oblastmi intervence 010, 012, 021c a 021d přílohy VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

-soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Při podání žádosti o dohodu o financování musí obchodní plán uvádět veškerá potenciální rizika, která mohou vzniknout pro životní prostředí, a způsoby jejich řešení.

Musí být zaveden účinný systém řízení a kontroly, mimo jiné přijímáním nápravných opatření, kdykoli je to nutné, a prováděním namátkových kontrol na úrovni malých a středních podniků.

264

Investice 3.2 Režimy podpory soukromého sektoru – Režim de minimis na pomoc rumunským podnikům při kotování na burze

Milník

Výběr správce režimu

Sdělení o výběru

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Výběr správce režimu, který bude provádět režim de minimis (zahájení výzvy, posuzování smluv a monitorování projektů)

Společnostem, které jsou ochotny provést emisi akcií předběžně způsobilých ke kotování podle podmínek bukurešťské burzy cenných papírů, se poskytují granty podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“.

Cílem je připravit společnosti, které dodržují bukurešťská pravidla pro kotování na burze cenných papírů, na úspěšné financování na kapitálovém trhu v jakémkoli dostupném segmentu trhu.

Aby byl zajištěn soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), jsou společnosti, které v předchozím účetním období získaly více než 50 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených společností, povinny přijmout a zveřejnit plány ekologické transformace. Vylučuje se tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadů; a iv) činností a aktiv, u nichž by dlouhodobé odstraňování odpadů mohlo poškodit životní prostředí.

265

Investice 3.2 Podpora rumunských podniků při kotování na burze cenných papírů

Cílová

Počet podepsaných smluv o financování

 

Číslo

0

2

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

S podniky musí být podepsány alespoň dvě smlouvy o financování, které obsahují ustanovení o kotování na bukurešťské burze cenných papírů.

266

Investice č. 4. Přeshraniční

a pro více zemí

projekty – Dílčí procesory a polovodičové čipy

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády o přidělení nezbytných finančních prostředků ve výši 500 milionů EUR na podporu rozšíření vnitrostátních kapacit až do prvního průmyslového rozvoje a účasti nebo přidružení v projektu pro více zemí

Ustanovení zákona s uvedením vstupu v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Rozhodnutí vlády stanoví regulační rámec, který stanoví postupy a lhůty pro předkládání projektů, jakož i kritéria způsobilosti a požadavky na potenciální příjemce, a rovněž stanoví přidělení rozpočtových prostředků ve výši 500 milionů EUR.

Dodatečné informace se stanoví v souladu s ostatními zúčastněnými členskými státy pro tyto projekty.

Očekává se, že projekt pro více zemí týkající se nízkopříkonových procesorů a polovodičových čipů bude realizován zejména prostřednictvím účasti nebo přidružení k plánovanému významnému projektu společného evropského zájmu.

267

Investice č. 4. Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory a polovodičové čipy

Cílová

Subjekty vybrané pro účast nebo přidružení v projektu

Číslo

0

10

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Pro účast nebo přidružení v projektu pro více zemí týkajícím se procesorů nízkého výkonu a polovodičových čipů se vybere nejméně deset subjektů.

Nejméně 360 milionů EUR z přidělených prostředků musí být přislíbeno podpisem smluv s vybranými subjekty.

268

Investice č. 4. Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory a polovodičové čipy

Cílová

Subjekty v konsorciích účastnících se výzev k předkládání projektů společného podniku pro základní digitální technologie (KDT JU)

Číslo

0

3

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Výzev k předkládání projektů společného podniku pro základní digitální technologie (KDT JU) se účastní nejméně tři subjekty v konsorciích.

Účastníci projektu pro více zemí týkajícího se procesorů nízkého výkonu a polovodičových čipů přispívají v nadnárodním kontextu k vytváření kapacit v oblasti, v níž společný podnik KDT vyhlašuje výzvy k předkládání návrhů projektů. Činnosti obou mechanismů se vzájemně doplňují.

270

Reforma 2. Zefektivnit řízení výzkumu, vývoje a inovací

Milník

Zřízení a zprovoznění oddělení pro provádění reforem nástroje na podporu politik

Přijetí normativního aktu pro zprovoznění oddělení pro provádění reforem nástroje na podporu politiky

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Zprovoznění dočasného oddělení pro reformu nástroje na podporu politik s mandátem provádět a monitorovat doporučení nástroje na podporu politik se promítlo do reforem vnitrostátního ekosystému výzkumu, vývoje a inovací.

Nové oddělení s podporou nástroje na podporu politik v koordinaci s příslušnými veřejnými orgány přepracuje strukturu a funkce systému výzkumu, vývoje a inovací s cílem zvýšit kvalitu investic do výzkumu a inovací pro odolný a výkonný systém. Za tímto účelem se mandát oddělení zaměří mimo jiné na pět priorit:

a)řízení systému výzkumu, vývoje a inovací;

b)rámcové podmínky pro veřejný výzkum, lidské zdroje pro výzkum a inovace;

c)Internacionalizace organizací pro výzkum, vývoj a inovace;

d)partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu, vývoje a inovací;

e)dopad strukturálních fondů na systém výzkumu, vývoje a inovací.

Jednotka je v provozu v letech 2021–2026 a skládá se ze 17 zaměstnanců v přepočtu na plné pracovní úvazky.

276

Reforma 4. Posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o příznivém prostředí pro veřejné a soukromé investice do výzkumu, vývoje a inovací

Právní akt (akty) pro investice do výzkumu, vývoje a inovací Zjednodušení

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Právní akt (akty) musí obsahovat ustanovení o postupné centralizaci v jednotném elektronickém kontaktním místě (internetové stránky) poskytujícím přístup k veřejně financovaným výzvám v oblasti VaVaI.

Kromě toho tato ustanovení stanoví:

-zefektivnění vnitrostátních právních předpisů s cílem zajistit digitalizaci postupů souvisejících se zadáváním zakázek, financováním, monitorováním a hodnocením,

-zveřejňování vědeckých výstupů z projektů financovaných z veřejných prostředků s výjimkou projektů souvisejících s bezpečností a obranou,

-Projekty v oblasti výzkumu, vývoje a inovací financované z veřejných prostředků musí být před schválením veřejným zadavatelem vyhodnoceny mezinárodně uznávanými výzkumnými pracovníky, čímž se zajistí, že nedojde ke střetu zájmů.

-Zřízení nové národní inovační jednotky (RoInnovation), podřízené národnímu výzkumnému orgánu, která bude odpovědná za podporu inovací v soukromém sektoru, přilákání doplňkových soukromých investic a podporu přenosu výsledků inovací do hospodářství. Stabilní a předvídatelné zdroje financování RoInnovation se přidělují z evropských fondů, vratného a nevratného vnějšího financování, vlastních příjmů a přídělů ze státního rozpočtu.

277

Reforma 4. Posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem

Cílová

Na 27 % veřejných projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací se podílí alespoň jeden podnikatelský subjekt jako partner.

 

Procentní podíl (%)

0

27

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Na 27 % veřejných projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací se podílí alespoň jeden podnikatelský subjekt jako partner.

278

Reforma 5. Podpora integrace organizací pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku do Evropského výzkumného prostoru

Milník

Vstup zákona v platnost podporuje, usnadňuje a upravuje dobrovolnou a funkční integraci a sloučení výzkumných institucí v Rumunsku

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona o podpoře, usnadnění a regulaci dobrovolné a funkční integrace a sloučení výzkumných institucí v Rumunsku

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Zákon vstoupí v platnost s cílem řešit vysokou roztříštěnost výzkumného systému v Rumunsku. To podporuje, usnadňuje a reguluje integraci výzkumných institucí. Legislativní rámec zohlední doporučení nástroje na podporu politiky programu Horizont Evropa na období 2021–2022 a upřesní alespoň:

-pravidelné externí hodnocení (tj. každých pět let) všech výzkumných a vývojových ústavů v Rumunsku, včetně univerzitních ústavů, založené na mezinárodních normách přispívajících k vědecké excelenci a sociálně-ekonomickému dopadu s cílem řešit vysokou roztříštěnost systému výzkumu a vývoje a jejich integraci do Evropského výzkumného prostoru. Jedním z kritérií, která mají být zahrnuta do hodnocení, je rozsah, v jakém výzkumné organizace sdílejí výzkumná zařízení.

-přístup výzkumných organizací k finanční a nefinanční podpoře v souvislosti s výsledky výše uvedeného pravidelného hodnocení.

279

Reforma 5. Podpora integrace organizací pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku do Evropského výzkumného prostoru

Cílová

Procentní podíl výzkumných organizací, které sdílejí výzkumnou infrastrukturu a/nebo zařízení

Procentní podíl (%)

0

25 %

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

25 % výzkumných organizací sdílí výzkumnou infrastrukturu a/nebo zařízení.

280

Investice č. 5. Zřízení a zprovoznění kompetenčních center

Milník

Zřízení 5 kompetenčních center

Zřizuje se pět kompetenčních center

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

S cílem řešit tematickou roztříštěnost organizací zabývajících se výzkumem, vývojem a inovacemi se vyhlásí soutěžní výzva k výběru pěti složitých projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Režim financování se nazývá „kompetenční centrum“.

Na základě předložených návrhů projektů se na základě soutěžní, otevřené a transparentní výzvy vyhlášené ministerstvem pro výzkum, digitalizaci a inovace zřídí pět kompetenčních center, jedno pro každou misi programu Horizont. Účelem je provádět mise programu Horizont Evropa na vnitrostátní úrovni koordinovaným způsobem a řešit tematickou roztříštěnost.

Kompetenční centra se vybírají na základě:

-komplexní a aplikovatelné projekty výzkumu, vývoje a inovací navržené konsorcii veřejných a soukromých organizací pro výzkum, vývoj a inovace, včetně malých a středních podniků, které společně provádějí strategický program výzkumu a inovací odpovídající mise programu Horizont Evropa a poskytují řešení v oblasti výzkumu, vývoje a inovací pro místní komunity.

-Hlavními hodnotícími kritérii pro výběr financovaných návrhů jsou vědecký přínos projektu, jeho úroveň excelence a soudržnost navrhovaného výzkumného programu se strategickým výzkumným programem misí programu Horizont Evropa – jedno pro každou misi programu Horizont Evropa.

-Během procesu hodnocení projektu prováděného s mezinárodními odborníky se rovněž posoudí správní kapacita, zkušenosti a kvalita plánu řízení projektu. Kritéria, která mají být použita ve výběrovém řízení, jsou rovněž doplňkovost mezi členy konsorcia a předchozí zkušenosti se spoluprací.

-Způsobilými činnostmi jsou výzkumné a inovační činnosti, modernizované výzkumné vybavení, činnosti v oblasti šíření informací a podpůrné činnosti (studie týkající se provádění každé mise v Rumunsku), náklady související s právy duševního vlastnictví.

-mapování zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, včetně vybavení a infrastruktur, souvisejících s tematickými oblastmi misí, které mají být rovněž zmodernizovány a využívány společně žadateli.

-Způsobilý rozpočet ve výši maximálně 5 milionů EUR na projekt a s minimálním počtem 5 partnerů (5 veřejných organizací pro výzkum, vývoj a inovace +5 soukromých organizací pro výzkum, vývoj a inovace). Pro malé a střední podniky je stanoven maximální rozpočet ve výši 200 000 EUR a pro veřejnou organizaci pro výzkum, vývoj a inovace maximální rozpočet ve výši 500 000 EUR. Malé a střední podniky spolufinancují výzkumné a inovační činnosti z 25 %.

-Spolupráce s veřejnými orgány na různých úrovních správy a občanskou společností za účelem provádění řešení v oblasti výzkumu, vývoje a inovací souvisejících s misemi programu Horizont Evropa. Veřejné orgány se jako takové zapojí jako třetí strany, aniž by byly přímo spojeny s výzkumným konsorciem kompetenčního centra, a patří mezi příjemce některých produktů/služeb/řešení určených výzkumným pracovníkem z kompetenčních center.

Cílem každého vybraného centra kompetencí je podpořit do roku 2026 nejméně tři žádosti o účast v programu Horizont Evropa nad prahovou hodnotou.

J.SLOŽKY Č. 10: Místní fond

Tato složka plánu pro oživení a odolnost se zabývá výzvami souvisejícími s územními a sociálními rozdíly v městských a venkovských oblastech, jakož i městskou mobilitou.

Cílem této složky je podpořit transformaci měst a venkova využíváním ekologických a digitálních řešení. Reformy podporující investice zahrnují regulační změny na podporu funkčního přístupu k městským a venkovským oblastem prostřednictvím provádění metropolitních oblastí a správních konsorcií s cílem zlepšit přístup k místním veřejným sociálním službám, vzdělávání, zdravotní péči, bydlení a lepšímu územnímu plánování. Tato složka rovněž zahrnuje reformy pro udržitelnou městskou mobilitu a měla by být vnímána v souvislosti se složkou „Udržitelná doprava“. Investice podporované těmito reformami se týkají výstavby bytových zařízení pro zranitelné mladé lidi, zdravotnických a vzdělávacích pracovníků, obnovy vozového parku veřejné dopravy, infrastruktury pro ekologickou a bezpečnější dopravu, modernizace místních veřejných budov a přípravy/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování v digitálním formátu.

Reformy a investice přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země (doporučení pro jednotlivé země), která byla Rumunsku sdělena v letech 2019 a 2020 a která se týkají potřeby: i) „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na udržitelnou dopravu a infrastrukturu digitálních služeb“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020) a „zohlednit regionální rozdíly“ (doporučení pro zemi č. 4, 2019); II) „poskytovat přiměřená řešení nahrazující příjem a rozšířit opatření sociální ochrany a přístup k základním službám pro všechny“ (doporučení pro zemi č. 2, 2020) a „zvýšit rozsah a kvalitu sociálních služeb“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019); III) „zlepšit kvalitu a účinnost veřejné správy a předvídatelnost rozhodování“ (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

J.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

Cílem reformy je podpořit mobilitu v městských a venkovských oblastech prostřednictvím digitálních a ekologických dopravních řešení.

Reforma spočívá ve vstupu v platnost právních aktů pro udržitelnou městskou mobilitu, včetně opatření na podporu obnovy vozového parku veřejné dopravy čistými vozidly, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a zajištění minimálních vnitrostátních norem kvality.

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Cílem této investice je zlepšit přístup k udržitelným a bezpečným řešením mobility v městských a venkovských oblastech.

Investice spočívá v nákupu vozidel veřejné dopravy s nulovými emisemi, připojení dobíjecích stanic pro elektrická vozidla k elektrické síti, zajištění inteligentních dopravních systémů a další infrastruktury IKT a výstavbě 644 km cyklistických pruhů.

Investice 3a. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

Cílem této investice je podpořit poskytování místních veřejných služeb.

Toto opatření financuje renovaci veřejných budov.

Toto opatření doplňuje investici č. 3: Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami.

J.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

288

Reforma 1. Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

Milník

Vstup v platnost právních předpisů v oblasti udržitelné městské mobility

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu o udržitelné městské mobilitě v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Právní předpisy pro udržitelnou městskou mobilitu zahrnují:

-opatření na podporu obnovy vozového parku veřejné dopravy čistými vozidly a zajištění minimálních vnitrostátních norem kvality a přístupu k veřejné dopravě;

-vypracování příručky pro vypracování plánů udržitelné městské mobility v souladu se strategií pro udržitelnou a inteligentní mobilitu C(2020) 789/2020 (sdělení Komise) a posuzování a ověřování kvality plánů udržitelné městské mobility

-ustanovení ukládající městským obcím povinnost zřídit nízkoemisní zóny a přednostní trasy (včetně jízdních pruhů pro autobusy) pro čistou veřejnou dopravu;

-opatření ke snížení rizika v oblasti bezpečnosti silničního provozu na městské úrovni a opatření, která umožňují omezit prostor pro osobní automobily, a provádění a sledování politik parkování na místní úrovni;

-opatření, která umožňují rozvoj infrastruktury na podporu bezpečného a zabezpečeného využívání veřejné dopravy, jízdních kol a chůze;

-opatření umožňující zavedení intermodálních uzlů pro usnadnění dopravy ve funkční městské oblasti/metropolitní oblasti.

Právní předpisy se vypracovávají v souladu s:

-ustanovení evropského nařízení č. 1370/2007, evropského nařízení o obecné bezpečnosti (2019/2144), které vstoupí v platnost dne 6. července 2022;

-Městská politika Rumunska, která bude zahrnovat ustanovení o hustotě obyvatelstva (zajišťující účinnost služeb veřejné dopravy) a o přístupnosti obyvatelstva k dopravním službám (procento obyvatelstva, které je méně než 0,5 km od tratě veřejné dopravy s maximální četností 20 minut);

-minimálních norem služeb pro hromadnou veřejnou dopravu bude dosaženo změnami/doplněním zákona č. 92/2007 o veřejných službách v přepravě cestujících ve správních a územních jednotkách;

-reformy v oblasti bezpečnosti silničního provozu a regionální a městské mobility zavedené v rámci složky pro udržitelnou dopravu (milníky 65–68).

289

Reforma 1. Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se zřizuje struktura pro poskytování technické pomoci při vypracovávání plánů udržitelné městské mobility, které byly zřízeny a jsou funkční

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost struktury pro poskytování technické pomoci při vypracovávání plánů udržitelné městské mobility

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Pod dohledem ministerstva pro rozvoj, veřejné práce a správu a v koordinaci s příslušnými ministerstvy, jako je ministerstvo dopravy a ministerstvo životního prostředí, se zřizuje vnitrostátní orgán, který je odpovědný za podporu měst při vypracovávání plánů udržitelné městské mobility a posuzování a ověřování kvality plánů udržitelné městské mobility.
Ústřední veřejná správa podporuje města při vypracovávání/aktualizaci plánů udržitelné městské mobility pořádáním pravidelných zasedání Národní skupiny pro optimalizaci plánů udržitelné městské mobility v Rumunsku, která jsou organizována ministerstvem pro rozvoj, veřejné práce a správu a která sdružují příslušné subjekty (zástupci ústřední, místní veřejné správy, akademické obce, soukromého prostředí, nevládních organizací).

Sekretariát národní skupiny zajišťuje ministerstvo pro rozvoj, veřejné práce a správu.

293

Reforma 1. Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

Cílová

20 % nárůst celkového ročního objemu cestujících využívajících místní veřejnou dopravu v roce 2025 ve srovnání s rokem 2019

 

Procento

0

20

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Cíl se týká zvýšení celkového ročního objemu cestujících využívajících místní veřejnou dopravu o 20 % v roce 2025 ve srovnání s rokem 2019 a vypočítá se na základě informací poskytnutých Národním statistickým úřadem.

294

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Milník

Podpis smluv na obnovu vozového parku veřejné dopravy (zadávání zakázek na čistá vozidla)

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Systém financování stanoví kritéria a podmínky, které musí být splněny pro financování příjemců, kteří jsou vybráni prostřednictvím otevřené a transparentní výzvy k předkládání návrhů, která obsahuje mimo jiné tyto specifikace:

-Povinné sladění investic s plánem udržitelné městské mobility/integrovaným udržitelným rozvojem/obecným městským plánem, který byl schválen nebo se připravuje;

-Zajištění pokrytí službami mobility ve funkční a příměstské oblasti. Zajistit upřednostnění a podporu veřejné dopravy v místní dopravě plánováním preferenčních tras a jízdních pruhů pro autobusy na nejčastěji navštěvovaných/přetížených tepnách;

-Mají smlouvu o veřejných službách s hospodářskými subjekty v souladu s ustanoveními nařízení (ES) č. 1370/2007;

-Povinná klasifikace zakoupených vozidel podle ustanovení evropského nařízení o obecné bezpečnosti (2019/2144), které vstoupí v platnost dne 6. července 2022.

-Kritéria pro financování výhradně vozidel s nulovými emisemi: autobusy, trolejbusy využívající motor nebo baterii s nulovými emisemi, tramvaje a minibusy.

Přednost mají investice prováděné ve funkčních městských nebo venkovských oblastech.

296

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Cílová

Dodání dalších vozidel s nulovými emisemi

 

Číslo

1 618

2 753

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o přijetí potvrzující dodávku celkem 1135 vozidel s nulovými emisemi (například autobusů, tramvají, trolejbusů a minibusů) v městských a venkovských oblastech. Ve venkovských oblastech jsou investice omezeny na minibusy.

298

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Milník

Podpis smluv na poskytování ITS/jiné infrastruktury IKT

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Režim stanoví kritéria a podmínky, které musí být splněny pro financování příjemců vybraných prostřednictvím otevřené a transparentní výzvy k předkládání návrhů, která zahrnuje mimo jiné tyto specifikace:

-Je schváleno povinné sladění investic s plánem udržitelné městské mobility/integrovaným udržitelným rozvojem/obecným městským plánem,

-Zajištění pokrytí službami mobility ve funkční a příměstské oblasti. Zajistit upřednostnění a podporu veřejné dopravy v místní dopravě plánováním preferenčních tras a jízdních pruhů pro autobusy na nejčastěji navštěvovaných/přetížených tepnách;

V rámci inteligentních dopravních systémů jsou způsobilá tato opatření (v souladu s oblastí intervence 076 – Digitalizace městské dopravy):

-Inteligentní řízení dopravy

-Řešení nabíjení

-Integrovaná inteligentní řešení pro parkování

-Střediska řízení dopravy

-Výstražné systémy pro přizpůsobení rychlosti

-Bezpečnostní systémy pro pracovní prostor

-Propojená semaforová soustava

-Sledování cestovní doby a rychlosti

-Vážicí systémy v pohybu

-Přednostní signál pro použití záchranných vozidel

-Dynamické dopravní značky

-Plánovač cest pro veřejnou dopravu.

-Integrované informační systémy pro cestující

Jiné typy infrastruktur IKT (ve městech a obcích) – koncepce inteligentních měst/inteligentních vesnic je rovněž způsobilá ve vztahu k technologickému vývoji (v souladu s oblastí intervence 021b Rozvoj vysoce specializovaných podpůrných služeb a zařízení pro orgány veřejné správy a podniky), jako jsou:    

-Používání dronů ke kontrole oblastí nebo rizikových situací (horských oblastí).

-Situační monitorovací středisko v reálném čase ve městě

-Inteligentní systémy řízení pro systémy zelené plochy.

-Rozšíření systému WiFi ve veřejných prostorách.

-Inteligentní městský nábytek.

-Systém monitorování a bezpečnosti veřejného prostoru.

-Zhodnocení cílů v oblasti kulturního dědictví prostřednictvím digitální digitalizace nebo rekonstrukce

-Jednotné kontaktní místo pro podniky.

-Platforma pro přilákání investic.

-Platforma pro komunikaci s občany a vytváření komunitních iniciativ

-Inovační centra místních komunit

-Rozvoj nebo modernizace infrastruktury odborného vzdělávání a přípravy.

-Digitalizace vzdělávacího systému.

-Metropolitní databáze GIS.

-Platforma otevřených dat

-Virtuální státní zaměstnanec.

-Služby cloud computingu

-Digitální platforma veřejné služby.

-Systémy registrace a vydávání dokladů

-Městské datové centrum a monitorování stavu města v reálném čase.

-Aplikace City (aplikace pro informování občanů a identifikaci problémů na místní úrovni).

-Placení daní on-line.

-On-line systém plánování – internetové stránky, které umožňují zakódování občanů on-line na různých přepážkách APL.

-Informační stánky veřejné služby.

-Online platforma a/nebo mobilní aplikace pro mapování spotřeby energie na úrovni městských částí nebo měst.

-Inteligentní elektrorozvodná síť, která může být zavedena v různých oblastech kolektivního bydlení (inteligentní síť).

-Automatizace zavlažovacích systémů pro zeleň

-„Inteligentní“ hygienická infrastruktura.

-Sledování stavu technické a obecní infrastruktury a spotřeby v reálném čase.

299

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Cílová

Vybudované jízdní pruhy pro cyklisty

Kilometry (km)

0

644

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Dokončení prací – potvrzení o přijetí potvrzující, že bylo vybudováno 644 km jízdních pruhů pro cyklisty.

300

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Cílová

Správní územní jednotky s dodanými nebo rozšířenými inteligentními dopravními systémy a elektronickými jízdenkami nebo jinými infrastrukturami IKT

 

Číslo

 0

491

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o přijetí potvrzující, že ve 491 správních územních jednotkách byly dodány nebo rozšířeny inteligentní dopravní systémy a elektronické jízdenky nebo jiné infrastruktury IKT.

301

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Milník

Podpis smluv na výstavbu dobíjecích stanic pro elektrická vozidla

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Režim stanoví kritéria a podmínky, které musí být splněny pro financování příjemců, kteří jsou vybráni prostřednictvím otevřené a transparentní výzvy k předkládání návrhů, která obsahuje mimo jiné tyto specifikace:

-Povinné sladění investic s plánem udržitelné městské mobility/integrovaným udržitelným rozvojem/obecným městským plánem, který byl schválen nebo se připravuje;

-Zajištění pokrytí službami mobility ve funkční a příměstské oblasti. Zajistit upřednostnění a podporu veřejné dopravy v místní dopravě plánováním preferenčních tras a jízdních pruhů pro autobusy na nejčastěji navštěvovaných/přetížených tepnách;

-Uzavření smlouvy o veřejných službách s hospodářskými subjekty v souladu s ustanoveními nařízení (ES) č. 1370/2007.

Do roku 2026 zajistí města s župními sedadly (včetně každého odvětví v Bukurešti) rozvoj nejméně 40 dobíjecích stanic pro elektrická vozidla přístupných veřejné/správní územní jednotce.

303

Investice č. 1. Udržitelná městská mobilita

Cílová

Počet dobíjecích stanic pro elektrická vozidla připojených k elektrické síti

Číslo

0

2 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zprávy o uvedení do provozu a osvědčení o připojení k elektrické síti pro 2000 dobíjecích stanic pro elektrická vozidla.

322a

Investice 3.a. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

Cílová

Energetická renovace veřejných budov

 

Počet m²

0

551 036.48

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Dokončení prací – certifikáty o přijetí, které se vztahují na celou renovovanou plochu, a certifikáty energetické náročnosti potvrzující 30 % snížení poptávky po primární energii na úrovni budovy.

J.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 2. Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci měst

Cílem reformy je umožnit lidem žijícím v městských oblastech, včetně lidí z okrajových/okrajových komunit, lepší přístup ke kvalitním službám (například mobilitě, bydlení nebo jiným veřejným službám poskytovaným na místní úrovni).

Reforma spočívá ve vstupu v platnost zákona o metropolitních oblastech a rumunského rámce městské politiky.

Reforma 3. Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci venkova: zřízení správních konsorcií ve funkčních venkovských oblastech

Cílem reformy je umožnit lidem žijícím ve venkovských oblastech, včetně lidí z okrajových/okrajových komunit, lepší přístup ke službám (například mobilitě, bydlení nebo jiným veřejným službám poskytovaným na místní úrovni).

Reforma spočívá ve zřízení správních konsorcií ve funkčních venkovských oblastech, která jsou sousedními venkovskými správními jednotkami, jsou ekonomicky a sociálně integrovaná a čelí podobným výzvám a příležitostem pro svůj rozvoj.

Reforma 4. Zvýšení kvality bydlení

Cílem této reformy je snížit závažnou deprivaci v oblasti bydlení pro zranitelné kategorie a skupiny, zejména pro osoby z marginalizovaných komunit v městských a venkovských oblastech.

Reforma spočívá v tom, že vstoupí v platnost právní akt, který zajistí provádění národní strategie bydlení a jejího akčního plánu.

Reforma 5. Rozvoj systému plánování – Kodex územního plánování, urbanismu a stavebnictví

Cílem reformy je podpořit celkové územní plánování prostřednictvím zjednodušených a digitalizovaných dokumentů a postupů územního plánování a lepšího přístupu k dokumentům územního plánování a jejich větší transparentnosti.

Reforma spočívá ve vstupu v platnost kodexu územního plánování urbanismu a stavebnictví a v zavedení nové digitální datové platformy v rámci Územní observatoře.

Investice č. 2. Výstavba bytů pro mládež a pro odborníky v oblasti zdravotnictví a vzdělávání

Cílem této investice je zlepšit přístup ke kvalitnímu bydlení pro mladé lidi v nouzi a odborníky v oblasti zdravotní péče a vzdělávání a poskytovat tyto služby v marginalizovaných komunitách nebo marginalizovaným skupinám.

Investice spočívá ve výstavbě nových bytových jednotek pro mladé lidi z marginalizovaných komunit nebo zranitelných skupin. Zahrnuje také výstavbu domů pro zdravotnické a vzdělávací pracovníky.

Investice č. 3. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

Cílem této investice je podpořit poskytování místních veřejných služeb.

Investice financuje renovaci veřejných budov.

Toto opatření doplňuje investici 3a. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami.

Investice č. 4. Vypracování/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování ve formátu GIS

Cílem této investice je zlepšit digitální přístup k dokumentům územního a městského plánování.

Investice financuje zveřejňování dokumentů územního plánování, dokumentů územního plánování a plánů udržitelné městské mobility ve formátu GIS na platformě Územní observatoře. 

J.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

307

Reforma 2. Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci měst – městská politika Rumunska

Milník

Vstup zákona o metropolitních oblastech v platnost

Ustanovení zákona o vstupu zákona o metropolitních oblastech v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Zákon o metropolitních oblastech:

-definovat kritéria pro vymezení metropolitních oblastí a jejich politických pravomocí, konkrétně: mobilita, územní plánování, rozvoj měst, bydlení a další veřejné služby poskytované na místní úrovni, které řeší mimo jiné problémy okrajových/okrajových komunit, včetně neformálních osad;

-zřídit koordinační orgán na úrovni metropolitní oblasti, který by řídil provádění politik a investic ve správních územních jednotkách patřících k metropolitní oblasti a dohlížel na ně, s cílem zlepšit konektivitu, územní plánování, rozvoj zelené infrastruktury a přístup k zaměstnání, zdravotnickým službám a vzdělávání, a to i pro osoby ve znevýhodněných oblastech/okrajových oblastech, a rovněž zajistit větší ekonomické příležitosti pro sídla v příměstských oblastech kolem městského jádra,

-zajistit transparentní a předvídatelný rámec (včetně kritérií, metodiky) pro sestavení rozpočtu každé metropolitní oblasti na základě příspěvků správních jednotek tvořících funkční městskou oblast a v případě potřeby na základě převodů od ústředních vládních institucí prostřednictvím národních rozvojových programů, které jsou každoročně financovány ze státního rozpočtu, a to na základě výkonnostních kritérií spojených s politickými cíli sledovanými na úrovni každé metropolitní oblasti, umožnit společné zadávání veřejných zakázek na poskytování zboží a služeb na úrovni funkční oblasti

308

Reforma 2. Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci měst

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se stanoví rámec rumunské městské politiky

Ustanovení rozhodnutí vlády o vstupu rumunského rámce městské politiky v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Rozhodnutí vlády:

-vymezit úlohy a povinnosti veřejných orgánů na celostátní a místní úrovni při provádění rumunské městské politiky

-začlenit zásady udržitelného rozvoje, mimo jiné prosazováním řešení inspirovaných přírodou, do dokumentů územního plánování

-uvést do praxe klíčové ukazatele výkonnosti odvozené z prioritních cílů rumunské městské politiky (tj. lepší mobilita, lepší územní plánování, lepší podmínky bydlení, místní veřejné služby pro marginalizované/okrajové komunity a přístup k veřejné dopravě)

-vytvořit stabilní a předvídatelný mechanismus financování pro provádění městské politiky

-podporovat místní spolupráci podněcováním projektů udržitelného rozvoje měst navržených na úrovni funkčních městských oblastí a v souladu s integrovanými plány udržitelného rozvoje měst.

310

Reforma 3. Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci venkova: zřízení správních konsorcií ve funkčních venkovských oblastech

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se mění správní zákoník a zřizují administická konsorcia v sousedních venkovských nebo převážně venkovských správních územních jednotkách, které existují jako funkční venkovské oblasti.

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Změny správního zákoníku vytvoří správní konsorcia ve funkčních venkovských oblastech (definovaných podle metodiky stupně urbanizace (DEGURBA)), která vykazují určitý stupeň hospodářské a sociální integrace a/nebo čelí podobným výzvám a příležitostem pro svůj rozvoj (např. blízkost společných přírodních zdrojů, vystavení stejným strukturálním otřesům).

Legislativní změny:

-Vymezit právní režim a povinnosti správních konsorcií zřízených na základě přístupu funkční venkovské oblasti s cílem zlepšit účinnost veřejných sociálních, vzdělávacích a zdravotnických služeb, jakož i podporu osob samostatně výdělečně činných v zemědělství (jako je přístup na trhy a posílená spolupráce) a účinnost provádění investic, které povedou ke zlepšení územní soudržnosti, integrace venkovských oblastí a udržitelné kapitalizace přírodního a kulturního dědictví.

-Zřídí orgán odpovídající každému správnímu konsorciu, který vykonává činnosti specifické pro více místních veřejných orgánů a přispívá k provádění strategických cílů zúčastněných veřejných orgánů. Subjekt spravuje tyto druhy veřejných služeb: územní a městské plánování; zadávání veřejných zakázek, investice; správa veřejného a soukromého sektoru; finanční a účetní; právní; sociální pomoc; zemědělský rejstřík; matriční úřad; katastr nemovitostí.

-Zajistit transparentní a předvídatelný rozpočet složený z příspěvků správních jednotek, které tvoří správní konsorcia, a převodů od ústředních vládních institucí na základě transparentních výkonnostních kritérií spojených s cíli politiky na úrovni funkční venkovské oblasti

-Umožnit plnou digitální integraci veřejných služeb poskytovaných správními jednotkami, konsorcii s cílem poskytovat veřejné služby občanům a podnikatelům ve zkrácené době“, a to i prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek na poskytování zboží a služeb na úrovni funkčních venkovských oblastí.

312

Reforma 4. Zvýšení kvality bydlení

Milník

Vstup v platnost legislativního aktu o provedení národní strategie a akčního plánu v oblasti bydlení s cílem snížit závažnou deprivaci v oblasti bydlení

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního aktu o provedení národní strategie a akčního plánu v oblasti bydlení s cílem snížit závažnou deprivaci v oblasti bydlení

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní akt zajistí provádění vnitrostátní strategie a akčního plánu v oblasti bydlení s cílem zlepšit kvalitu bydlení pro zranitelné kategorie a skupiny a snížit závažnou deprivaci v oblasti bydlení, zejména pro osoby z marginalizovaných komunit v městských a venkovských oblastech.

Strategie a akční plán:

-být doprovázen mapováním potřeb bydlení, zejména v marginalizovaných komunitách a skupinách, včetně neformálních osad, v městských a venkovských oblastech (podle aktualizované verze atlasu marginalizovaných komunit)

-zajistit přístup, který zajistí doplňkovost/sladění stávajících nebo budoucích investic do integrovaných středisek Společenství (tj. poskytování vzdělávacích, sociálních a základních zdravotnických služeb) financovaných z ESF+ a budoucích fondů politiky soudržnosti.

-zajistit doplňkový přístup ke vzdělávání a zdravotnickým službám v marginalizovaných komunitách (jak je uvedeno v aktualizované verzi atlasu marginalizovaných komunit)

-nesmí vést k sociální segregaci

-zajistit možnost využívat k provádění investic metropolitní oblasti, správní konsorcia a mezikomunitní rozvojová sdružení.

315

Reforma 5. Rozvoj systému plánování – Kodex územního plánování, urbanismu a stavebnictví

Milník

Zveřejnění Kodexu územního plánování, urbanismu a územního plánování v Úředním věstníku

Zveřejnění Kodexu územního plánování, urbanismu a výstavby v Úředním věstníku

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zveřejnění Kodexu územního plánování, urbanismu a výstavby v Úředním věstníku. Kodex vstoupí v platnost po uplynutí přiměřené lhůty, nejpozději však do 31. prosince 2026. Tento vstup v platnost je automatický a nevyžaduje žádná další právní prováděcí opatření. Obsahuje ustanovení o:

-zkrácení lhůt pro vydávání správních aktů a zavedení mechanismů k zajištění digitalizovaných správních postupů ve stavebnictví;

- možnost vytvářet odborná centra na úrovni funkčních městských oblastí;

-požadavky na aktualizaci a provedení územních a městských plánů do geografických informačních systémů (GIS), jakož i požadavky na jejich sladění s těmito zásadami rumunské městské politiky: podpora udržitelné dopravy a mobility, využívání řešení inspirovaných přírodou nebo zelené a modré infrastruktury, a to i na úrovni funkčních městských a venkovských oblastí;

- požadavek, aby aktualizované dokumenty územního plánování obsahovaly ustanovení týkající se mobility a přístupnosti ve funkčních městských a venkovských oblastech.

316

Reforma 5. Rozvoj systému plánování – Kodex územního plánování, urbanismu a stavebnictví

Milník

Digitální datová platforma (v rámci Územní observatoře)

K dispozici je digitální datová platforma (v rámci Územní observatoře).

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Digitální datový formulář je k dispozici pro použití v rámci Územní observatoře a umožňuje:

-přístup veřejnosti k dokumentům územního plánování vydaným územními správními jednotkami;

-možnost, aby místní orgány veřejné správy vydávaly osvědčení o územním plánování;

-dostupnost údajů v interoperabilním formátu s databázemi jiných orgánů veřejné moci;

Platforma je navržena tak, aby byla připravena na cloud, včetně technické schopnosti podporovat využívání vládního cloudu.

317

Investice č. 2. Výstavba bytů pro mládež a pro odborníky v oblasti zdravotnictví a vzdělávání

Milník

Podpis všech smluv o financování výstavby bydlení pro mladé lidi pocházející ze zranitelných komunit a skupin a pro zdravotnické a vzdělávací profesory v městských nebo venkovských oblastech

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Režim grantového financování se vypracuje na základě ustanovení vnitrostátní strategie bydlení a akčního plánu, které jsou v souladu se specifikacemi milníku 312.

Režim financování je otevřen všem správním územním jednotkám/metropolitním oblastem/správním konsorciím a splňuje tyto povinné specifikace:

A)Bydlení pro mládež se poskytuje správním územním jednotkám/správním konsorciím/metropolitním oblastem na základě integrovaného akčního plánu na zlepšení životních podmínek mladých lidí ve zranitelných komunitách a skupinách a jejich domácnostech, včetně opatření na podporu sociální a hospodářské integrace cílových skupin. Mladí lidé, kteří využívají pomoci, musí kumulativně splňovat podmínku, že pocházejí ze zranitelné komunity/skupiny ve věku od 18 do 35 let s příjmem na člena rodiny nižším, než je průměrná měsíční mzda na hospodářství, nevlastní dům/nevlastnili dům, který v současné době žije v přelidněných/špatných podmínkách bydlení. Kritéria by rovněž zohledňovala, zda mají mladí lidé ve své domácnosti jedno nebo více dětí v péči/životech.

B)Bytové jednotky pro zdravotnické a vzdělávací pracovníky se poskytují správním územním jednotkám/správním konsorciím/metropolitním oblastem na základě integrovaného akčního plánu na zlepšení lékařských nebo vzdělávacích služeb pro zranitelné komunity a skupiny určené na základě mapování potřeb, zejména v marginalizovaných komunitách a skupinách. Stejně tak se investice uskuteční v souvislosti s investicemi do vzdělávání, zdraví (např. rozvoj přednemocniční zdravotnické infrastruktury s cílem zlepšit přístup k základním zdravotnickým službám) a do složek renovační vlny národního plánu pro oživení a odolnost, jakož i s investicí 3 stávající složky (mírná renovace veřejných budov), s operačními programy (2014–2020 a 2021–2027) nebo jinými programy.

318

Investice č. 2. Výstavba bytů pro mládež a pro odborníky v oblasti zdravotnictví a vzdělávání

Cílová

Bytové jednotky vybudované pro mladé lidi pocházející z marginalizovaných komunit nebo zranitelných skupin a pro odborníky v oblasti zdraví a vzdělávání

 

Číslo

0

885

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet bytových jednotek vybudovaných pro mladé lidi pocházející z marginalizovaných komunit nebo zranitelných skupin a pro odborníky v oblasti zdraví a vzdělávání. Pro účely splnění tohoto cíle musí být mladý člověk ve věku 18 až 35 let.

Bytové jednotky musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

320

Investice č. 3. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

Milník

Podpis smluv na umírněnou renovaci veřejných budov

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Systém stanoví kritéria a podmínky, které musí být splněny pro mírnou renovaci veřejných budov a které zahrnují mimo jiné tyto podmínky:

-Způsobilá jsou pouze města a obce.

-Způsobilé jsou pouze veřejné budovy, jejichž účelem je poskytovat místní veřejné služby (např. budovy radnic, budovy sociálních služeb).

-Projekty mírného dovybavení povedou k 30 % snížení poptávky po primární energii, což se prokáže certifikáty energetické náročnosti.

U investic do mírné renovace veřejných budov nepřekročí náklady na systém neenergetické účinnosti 10 % celkových nákladů.

322

Investice č. 3. Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

Cílová

Energetická renovace veřejných budov

 

Počet m²

0

516 072.18

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty energetické náročnosti potvrzující 30 % snížení potřeby primární energie na úrovni budovy pro celkovou renovovanou plochu 516 072,18 m².

323

Investice č. 4. Vypracování/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování ve formátu GIS

Milník

Podpis smluv na rozvoj/aktualizaci územního plánování, územního plánování a plánů udržitelné městské mobility.

Podpis smluv

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Režim stanoví kritéria a podmínky, které musí být splněny pro financování rozvoje/aktualizace územního plánování, územního plánování a plánů udržitelné městské mobility.

Vypracování/aktualizace dokumentace se vypracuje v digitální podobě v souladu s ustanoveními milníku 288 a milníku 315. Plán udržitelné městské mobility schvaluje národní skupina pro optimalizaci plánu udržitelné městské mobility zřízená v souladu s ustanoveními milníku 289 a dokumentace územního a městského plánování se vloží do Územní observatoře. Musí být zajištěna integrace s digitální platformou uvedenou v milníku 316.

325

Investice č. 4. Vypracování/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování ve formátu GIS

Cílová

Dokumenty územního plánování, dokumenty územního plánování a plány udržitelné městské mobility zveřejněné na platformě Územní observatoře

 

Číslo

0

100

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Na platformě Územní observatoře se zveřejní nejméně 100 dokumentů územního plánování, dokumentů územního plánování a plánů městské mobility.

K.SLOŽKA 11: Cestovní ruch a kultura

Cílem složky Cestovní ruch a kultura je zvýšit sociální, hospodářskou a územní soudržnost a vytvořit nová pracovní místa, zejména ve venkovských oblastech, konkrétně:

(1)podpora udržitelné socioekonomické transformace ve venkovských a znevýhodněných oblastech vytvořením sítě regionálních organizací pro řízení destinací a podporou místních investic do cestovního ruchu;

(2)podpora udržitelné mobility vytvořením vnitrostátní sítě Velo, včetně cyklocyklistických tras Eurovelocycling; odpůrce

(3)zmenšení rozdílů v přístupu ke kultuře mezi venkovskými a velkými městskými oblastmi.

Reformy a investice přispějí k plnění doporučení, která byla Rumunsku sdělena v letech 2019 a 2020 a která se týkají potřeby „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na udržitelnou dopravu a infrastrukturu digitálních služeb“ (doporučení pro zemi č. 3 z roku 2020), a zároveň „zohlednit regionální rozdíly“ (doporučení pro zemi č. 4 z roku 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

K.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 3.a. Reforma systému financování kulturního odvětví

Cílem této reformy je vytvořit právní a správní rámec pro kulturní pracovníky.

Tato opatření spočívají v přijetí právních aktů týkajících se systému financování kulturních projektů a podpory pracovníků v kulturních odvětvích.

Toto opatření doplňuje dílčí reformu č. 3: Reforma systému financování kulturního odvětví.

Investice č. 5. Zlepšení přístupu ke kultuře v kulturně znevýhodněných oblastech

Cílem této investice je zlepšit přístup ke kultuře v kulturně znevýhodněných lokalitách.

Toto opatření spočívá v pilotním programu financování s místními orgány na podporu kulturních programů a pilotním programu na financování projektů kulturního vzdělávání pro veřejná vzdělávací zařízení ve venkovských oblastech a malých městech.

Investice č. 6. Zavedení digitálního systému pro procesy financování kultury

Cílem této investice je vytvořit digitální systém pro přidělování veřejných finančních prostředků v kulturních odvětvích.

Toto opatření spočívá v zavedení digitálního systému, který vnitrostátním kulturním subjektům usnadní přístup k financování.

Investice č. 7. Urychlení digitalizace filmové produkce a distribuce

Cílem této investice je zvýšit kapacitu mikropodniků a malých a středních podniků v oblasti filmové produkce a urychlit digitální transformaci filmových producentů a distributorů v Rumunsku.

Toto opatření spočívá ve financování filmových a mediálních producentů za účelem získání digitálních dovedností v oblasti produkce a distribuce.

K.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

345

Reforma 3.a. Reforma systému financování kulturního odvětví

Milník

Vstup v platnost právních aktů týkajících se právního rámce platného pro kulturní pracovníky

Ustanovení právních aktů o vstupu právního rámce pro statut kulturních pracovníků v platnost

ČTVRTLETÍ

2025

Právní akty vstupují v platnost, pokud jde o právní rámec vztahující se na kulturní pracovníky, který:

-definovat zaměstnání v oblasti „umělecké práce“ a „kulturní práce“;

-stanovit normy pro zaměstnanost, zdanění a sociální zabezpečení, které zajistí přiměřenou odměnu a přístup k dávkám (například v oblasti nezaměstnanosti a ochrany zdraví);

- stanovit ustanovení pro identifikaci nezávislých kulturních umělců a jejich přístupu k systémům sociální ochrany.

347

Investice č. 5. Zlepšení přístupu ke kultuře v kulturně znevýhodněných oblastech

Milník

Malé lokality s přístupem ke kultuře

Výplata finančních prostředků na kulturní projekty realizované v malých lokalitách

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Platby financování ze strany Správy Národního kulturního fondu na projekty realizované v 50 lokalitách s počtem obyvatel nižším než 50000.

348

Investice č. 6. Zavedení digitálního systému pro procesy financování kultury

Milník

Digitální systém pro procesy financování kultury

Digitální systém pro procesy financování kultury dostupný online

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

Digitální systém pro procesy financování kultury je přístupný online. Zjednoduší podávání žádostí a posuzování projektů a umožní registraci veřejných kulturních grantů, aby se zabránilo dvojímu financování. Umožní shromažďování údajů pro analýzu výdajů na kulturu a poskytne veřejnosti přístup k nedůvěrným informacím o projektech.

350

Investice č. 7. Urychlení digitalizace filmové produkce a distribuce

Cílová

Filmoví producenti a distributoři účastnící se odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností

 

Číslo

0

40

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

Osvědčení o odborné přípravě v oblasti digitálních dovedností pro filmové producenty a distributory ze 40 podniků působících ve filmovém a mediálním odvětví.

K.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 1. Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

Cílem této reformy je zvýšit konkurenceschopnost rumunského odvětví cestovního ruchu a podpořit udržitelnou socioekonomickou transformaci ve venkovských a znevýhodněných oblastech přijetím nezbytného rámce pro zprovoznění organizací pro řízení destinací.

Provádění této reformy spočívá v přijetí legislativního rámce nezbytného pro fungování organizací pro řízení destinací a vypracování akčního plánu zaměřeného na zhodnocení kulturního dědictví s cílem zvýšit konkurenceschopnost rumunského odvětví cestovního ruchu.

Zřízení a zprovoznění organizací pro řízení destinací vychází z doporučení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) obsažených ve studii „Provozování organizací pro řízení destinací“.

Legislativní rámec nezbytný pro fungování organizací pro řízení destinací zahrnuje rovněž podrobný popis mechanismu financování a jasný model řízení. Akční plán se provádí v souladu se souborem opatření navržených ve strategii rozvoje organizace destinačního managementu a musí být v souladu s výsledky mapování.

Organizace pro řízení destinací je právnickou osobou, která provádí politiku rozvoje cestovního ruchu v každé konkrétní destinaci, včetně marketingové politiky destinace, v souladu s platnými právními předpisy a sdružuje řadu dalších organizací, jako jsou: provozovatelé podniků, instituce veřejného sektoru, profesní a zaměstnavatelská sdružení a regulační subjekty. Regionální organizace pro řízení destinací jsou navrženy tak, aby vytvořily účinnou síť zaměřenou na místní konkurenční výhody, a spolupracují s vnitrostátním orgánem pro cestovní ruch.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2023.

Investice č. 1. Podpora 12 turistických/kulturních tras

Cílem této investice je zavést 12 tematických turistických tras.

Toto opatření spočívá v podpoře turistických tras a v provádění rekultivačních, konsolidačních, rekultivačních nebo konzervačních prací v turistických lokalitách.

Investice č. 2. Modernizace/vytváření muzeí a památníků

Cílem této investice je zvýšit kulturní cestovní ruch vytvořením nebo modernizací muzeí a památníků věnovaných útlaku a konfliktům.

Toto opatření spočívá v modernizaci nebo výstavbě muzeí nebo památných míst.

Reforma 2. Rámec pro zprovoznění cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

Cílem této reformy je přispět k hospodářskému rozvoji malých měst a venkovských oblastí přijetím legislativního, institucionálního a investičního rámce pro cyklistické trasy a udržitelné formy cestovního ruchu.

Provádění této reformy spočívá v regulační reformě, která stanoví příslušné subjekty, kritéria pro cyklistické trasy a pobídky na podporu cyklistické turistiky.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2022.

Investice č. 3. Zřízení a zprovoznění národního koordinačního centra Velo

Cílem této investice je přispět k udržitelné mobilitě podporou cyklistiky prostřednictvím nového národního koordinačního centra Velo.

Provádění této investice zahrnuje studii o trasách cykloturistiky na vnitrostátní úrovni, která bude základem pro digitalizaci vzletových a přistávacích drah a tras Velo a rozvoj národní platformy eVelo s integrovanou digitální aplikací pro všechny trasy cykloturistiky a specializovanými internetovými stránkami.

Investice se uskuteční do 30. září 2022.

Investice č. 4. Výstavba nejméně 236 km cyklistických tras

Cílem této investice je zvýšit udržitelnou dopravu výstavbou infrastruktury cyklistických tras.

Toto opatření spočívá ve výstavbě cyklistických tras přes Rumunsko.

Reforma 3. Reforma systému financování kulturního odvětví

Cílem této reformy je vytvořit právní a správní rámec pro kulturní pracovníky.

Tato opatření spočívají v přijetí právních aktů týkajících se systému financování kulturních projektů a podpory pracovníků v kulturních odvětvích.

Toto opatření doplňuje dílčí reformu 3.a: Reforma systému financování kulturního odvětví.    

K.4  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

326

Reforma 1. Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

Milník

Všechny optimální cílové oblasti pro regionální organizace destinačního managementu (DMO) v Rumunsku byly zmapovány

Zveřejnění všech optimálních cílových oblastí pro regionální organizace spravující destinace v Rumunsku

ČTVRTLETÍ

2022

Organizace pro řízení destinací určí optimální cílové oblasti na základě těchto kritérií:

— jejich schopnost přilákat mezinárodní turisty,

— podpora sociálně-ekonomické, udržitelné a k životnímu prostředí šetrné transformace ve venkovských a znevýhodněných oblastech, která doplňuje složku místního fondu (např. pokud jde o funkční venkovské oblasti),

potenciál pro vytváření nových pracovních míst.

327

Reforma 1.

Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

Milník

Akční plán pro využívání kulturního dědictví ke zvýšení konkurenceschopnosti rumunského odvětví cestovního ruchu

Přijetí akčního plánu pro využívání kulturního dědictví ke zvýšení konkurenceschopnosti rumunského odvětví cestovního ruchu

ČTVRTLETÍ

2022

Akční plán musí být v souladu s více turistickými balíčky organizace spravující destinace. Akční plán se vztahuje na období 2022–2026 a zahrnuje konkrétní roční a víceleté cíle a tato hlavní opatření: a) stanovení typů pamětihodností s vnitrostátním a mezinárodním dopadem, které se použijí na podporu cestovního ruchu v Rumunsku a přispějí k podpoře sociálně-ekonomické, udržitelné a k životnímu prostředí šetrné transformace ve venkovských a znevýhodněných oblastech; a b) stanovení kulturních tras, které jsou výsledkem mapování. Obsahuje rovněž podrobné informace o hlavních aktérech, jejich úlohách a povinnostech a očekávaných výsledcích.

328

Reforma 1. Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

Milník

Vstup legislativního rámce v platnost prostřednictvím mimořádného nařízení vlády, které obsahuje jasný popis mechanismu financování na podporu rozvoje sítě organizací spravujících destinace a jasný model řízení

Ustanovení zákona o vstupu zákona o zřízení organizací spravujících destinace v platnost

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Právní předpisy musí obsahovat jasný popis mechanismu financování na podporu rozvoje sítě regionálních a místních organizací spravujících destinace a spolehlivý model řízení.

Klíčovými prvky právního rámce jsou:

-Cíl právních předpisů, definice organizací spravujících destinace na různých územních úrovních, jakož i tematických organizací spravujících destinace;

-Identifikace poslanců;

-Minimální kritéria pro to, aby destinace byla způsobilá vytvořit organizaci pro správu digitálních trhů, která bude danou destinaci zastupovat;

-Forma organizace – DMO má valnou hromadu, představenstvo a zaměstnance, kteří zastupují výkonnou část. Organizace spravující destinace musí být registrovány v souladu se zákonnými ustanoveními, mít strategii a akční plán, mít finanční prostředky na provádění strategie. Pokud jde o členy, je DMO reprezentativním orgánem hospodářských subjektů v oblasti cestovního ruchu v dané destinaci, sdružení cestovního ruchu a dalších příslušných zúčastněných stran a orgánů veřejné správy na místní nebo krajské úrovni.

-Popis pověření představenstva a valné hromady;

-Systém hlasování a rozhodovací proces;

-Mechanismus financování;

-Cíle organizací spravujících destinace a monitorování výsledků se zvláštní odpovědností.

Zřizuje se Úřad pro správu a vyplácení individuálních nároků s ohledem na zeměpisné jednotky (okresy, obce) s cílem podporovat místní nebo regionální cestovní ruch.

331

Investice č. 1. Podpora 12 turistických/kulturních tras

Cílová

Místa, která mají být zahrnuta do kulturních tras

Číslo

0

225

ČTVRTLETÍ

2022

Mezi kulturními trasami bude zařazeno nejméně 225 míst, která budou vybrána na základě mapování a budou umístěna zejména ve venkovských a znevýhodněných oblastech s cílem přilákat turisty a vytvořit nová pracovní místa v odvětví cestovního ruchu.

„Lokality“ jsou turistické atrakce (jako jsou hrady, opevnění, kláštery, tradiční domy), které budou zahrnuty do 12 kulturních tras, budou vybrány výborem a budou založeny na konzultačním procesu.

Minimální kritéria výběru jsou: územní, hospodářská a sociální kritéria včetně růstu, pracovních míst se zaměřením na méně rozvinuté regiony; b) schopnost projektu mít dopad na atraktivitu cestovního ruchu a zvýšení účasti na kulturním životě, jedinečný charakter na vnitrostátní úrovni, komparativní a konkurenční výhody; c) zahrnutí míst souvisejících s tématem tras dříve financovaných v rámci regionálního operačního programu a národního programu pro rozvoj venkova; d) zařazení míst na seznam světového dědictví UNESCO nebo na dočasný či orientační seznam; e) zařazení míst do kategorie historických budov, které nejsou považovány za historické památky.

Do kulturních tras budou zahrnuty pouze ty pamětihodnosti, které v současné době poskytují přístup turistům.

332

Investice č. 1. Podpora 12 turistických/kulturních tras

Milník

Podpis smluv na propagaci 12 tras

Podpis smluv

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv na rozvoj cestovního ruchu na všech kulturních trasách. Zahrnují se tyto činnosti:

Digitalizace lokalit zahrnutých do trasy

Vytvoření aplikace určené návštěvníkům

— Označení a signalizace tratě/míst zahrnutých do tratě,

Vytvoření společné kulturní nabídky

335

Investice č. 1. Podpora 12 turistických/kulturních tras

Milník

Turistické lokality otevřené pro návštěvníky

Turistické lokality otevřené pro návštěvníky

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí prací souvisejících s obnovou, konsolidací, rekonstrukcí nebo zachováním 201 turistických lokalit. Tyto stránky jsou přístupné návštěvníkům.

337

Investice č. 2. Modernizace/vytváření muzeí a památníků

Cílová

Muzea nebo památníky přístupné veřejnosti

Číslo

0

5

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Pět muzeí nebo památníků otevřených veřejnosti:

Budou postavena tato muzea a památníky:

Historické galerie Transylvánie,

Rapa Robilor – památné místo a návštěvnické centrum,

Památník násilného vysídlování lidí a nadměrné industrializace, Satu Mare.

Restaurují se, renovují nebo modernizují tato muzea a památníky:

-Památník obětí, Sighet;

-Muzeum rohů komunismu, Sfântu Gheorghe.

338

Reforma 2. Rámec pro provozování cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

Milník

Vstup v platnost regulačního rámce pro cyklistickou turistiku

Ustanovení zákona o vstupu regulačního rámce pro cyklistickou turistiku v platnost

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Regulační rámec (rozhodnutí vlády) pro zprovoznění cyklistických tras zahrnuje tyto prvky:

zřízení institucí odpovědných za zprovoznění a monitorování infrastruktury pro cyklistický cestovní ruch (včetně národního koordinačního centra pro cyklistické trasy)

— stanovení typologií a charakteristik cyklistických tras,

— regulační pobídky pro využívání cyklistického cestovního ruchu.

339

Reforma 2. Rámec pro zprovoznění cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

Milník

Zřízení a zprovoznění tras Velo národního koordinačního centra

Přijetí rozhodnutí vlády o zřízení národního koordinačního centra pro cyklistické trasy

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Národní koordinační centrum pro trasy Velo se zřizuje na ministerstvu pro rozvoj, veřejné práce a správu. Národní koordinační centrum zahájí činnost a začne vypracovávat studii a aplikaci eVelo.

340

Reforma 2. Rámec pro provozování cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

Milník

Komplexní studie o územním rozložení vnitrostátních cyklistických tras

Zveřejněná studie

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Hloubková studie stanoví územní rozložení cykloturistických stezek (2 404 km cyklistických tras) na základě klíčových kritérií (např. snížení dopravního přetížení, podpora ekoturistiky), určí příslušné aktéry a začlení stávající iniciativy na posílení přírodního a kulturního dědictví v souladu s požadavky milníku 338. Na základě výsledků studie se zahájí zadávací řízení na zavedení cyklistických stezek.

341

Investice č. 3. Zřízení a provoz Národního koordinačního centra Velo

Milník

Integrovaná vnitrostátní platforma eVelo a aplikace pro chytré telefony

Vývoj a zveřejnění platformy a aplikace

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Vývoj a zveřejnění integrované digitální aplikace pro poskytování tematických informací týkajících se cyklistického cestovního ruchu. Integrovaná aplikace zahrnuje zřízení národní platformy eVelo (internetové stránky pro vnitrostátní cyklistické trasy) a tematickou aplikaci pro chytré telefony v souladu s požadavky milníku 340.

342

Investice č. 4.

Výstavba 236,05 km cyklostezek

Milník

Podpis smluv o cyklistických stezkách

Podpis smluv

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Podpis smluv o financování výstavby 236,05 km nových cyklistických tras na základě otevřeného a soutěžního nabídkového řízení. Nabídkové řízení začíná zveřejněním systému financování, který stanoví způsobilost, kritéria a podmínky pro zadávání zakázek. Finanční plán vypracuje národní koordinační centrum pro trasy Velo.

Po dokončení nabídkového řízení budou práce zahájeny na 236,05 km cyklistických tras.

343

Investice č. 4.

Výstavba nejméně 236 km cyklistických tras

Milník

Vybudované a přístupné cyklistické trasy

Vybudované cyklostezky

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o přijetí dokončení práce pro celkem nejméně 236 km vybudovaných cyklistických tras.

344

Reforma 3. Reforma systému financování kulturního odvětví

Milník

Vstup v platnost zákona o systému financování kulturního odvětví

Ustanovení zákona o vstupu legislativního rámce pro financování kulturního odvětví v platnost

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Milník se zaměřuje na zajištění stabilního systému financování kulturních projektů.

Aktualizovaný zákon stanoví stabilní mechanismus financování ze státního rozpočtu pro kulturní odvětví se zaměřením na: zmenšení rozdílů v přístupu ke kultuře mezi venkovskými oblastmi/oblastmi malých měst a velkými městskými oblastmi, podpora kulturní rozmanitosti a sociálního začleňování a rovnosti žen a mužů, podpora tvůrčích odvětví, zvýšení hospodářského potenciálu kulturního odvětví.

Zákony, které budou schváleny a vstoupí v platnost, jsou:

Legislativní rámec pro nevratné financování v oblasti kultury (nařízení vlády č. 51/1998);

— Financování v audiovizuální oblasti v souladu s pokyny Společenství.

Legislativní změny budou založeny mimo jiné na výsledcích mapování veřejných a soukromých nabídek kulturních služeb na vnitrostátní a místní úrovni, na určení a poskytnutí dalších předvídatelných a transparentních zdrojů financování, mechanismu řízení s jasnými povinnostmi veřejných orgánů na vnitrostátní a místní úrovni; mechanismus vyplácení finančních prostředků podmíněný dosažením klíčových ukazatelů výkonnosti souvisejících s cíli politiky.

L.SLOŽKY Č. 12: Zdravotnictví

Složka plánu pro oživení a odolnost týkající se zdravotní péče sestává ze tří reforem a čtyř investic zaměřených na řešení klíčových výzev v systému zdravotní péče. Mezi hlavní patří snížení míry úmrtnosti, které lze předejít, snížení regionálních a sociálních rozdílů a rozdílů mezi venkovem a městy v přístupu k základním zdravotnickým službám, zlepšení přístupu ke kvalitním zdravotnickým službám, zlepšení nemocniční a přednemocniční infrastruktury a optimalizace výdajů na zdravotní péči a řízení zdrojů.

Složka přispěje k plnění doporučení Rumunska týkajícího se zlepšení přístupu ke zdravotní péči a nákladové efektivnosti zdravotní péče, mimo jiné prostřednictvím přechodu na ambulantní péči (doporučení pro zemi č. 3, 2019). Zabývá se rovněž doporučením o posílení odolnosti systému zdravotní péče, a to i v oblasti zdravotnických pracovníků a zdravotnického materiálu, a o zlepšení přístupu ke zdravotnickým službám (doporučení pro zemi č. 1 z roku 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

L.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Zvýšení kapacity pro řízení veřejných zdravotnických fondů

Cílem této reformy je zvýšit účinnost výdajů na veřejné zdraví přijetím legislativních změn a pilotním zavedením grantového programu pro odměňování nejvýkonnějších poskytovatelů zdravotní péče.

Reforma spočívá ve finančních mechanismech, které odměňují výkonnost poskytovatelů zdravotní péče prostřednictvím „Fondu kvality zdravotnických služeb“, a v návrhu nové vzorové rámcové smlouvy upravující podmínky poskytování zdravotní péče.

Reforma 2. Zvýšená kapacita pro provádění investic do zdravotnické infrastruktury

Cílem reformy je zvýšit správní kapacitu ústředních a místních orgánů pro účinné řízení projektů zdravotnické infrastruktury zřízením a zprovozněním Národní agentury pro rozvoj zdravotnické infrastruktury (ANDIS) jako veřejné instituce s právní subjektivitou, která je podřízena ministerstvu zdravotnictví. V rámci své plné institucionální kapacity je ANDIS schopen řídit velké projekty infrastruktury veřejného zdraví a na žádost místních orgánů poskytovat technické odborné znalosti.

Provádění reformy spočívá ve zřízení systému ANDIS, jeho vybavení ústředím a zaměstnanci (včetně jmenování předsedy a správní rady), činnostech v oblasti odborné přípravy zaměstnanců a poradenství a technické pomoci pro projekty spadající do portfolia systému ANDIS. Provádění reformy se dokončí do 30. června 2022.

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Cílem reformy je podpořit rozvoj znalostí, dovedností a kompetencí pracovní síly v celém rumunském systému zdravotní péče a předcházet korupci.

Reforma spočívá v legislativních změnách za účelem revize rámce lidských zdrojů v oblasti zdraví, vytvoření střediska excelence pro řízení zdravotnických služeb, jakož i středisek odborné přípravy a odborné přípravy zdravotnického personálu.

Investice č. 1. Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

Cílem této investice je podpořit dostupnost základní zdravotní péče.

Investice spočívá v investicích do postupů rodinných lékařů nebo sdružení postupů primární péče, jednotek ambulantní péče a integrovaných komunitních center.

Investice č. 2. Veřejná nemocniční infrastruktura

Cílem této investice je vybudovat a vybavit veřejné nemocnice.

Investice spočívá v nové veřejné nemocniční infrastruktuře, zdravotnickém vybavení a prostředcích, investicích do zařízení intenzivní péče pro novorozence a vybavení a materiálu ke snížení rizika nozokomiálních infekcí.

Investice č. 4. Modernizace neodkladné zdravotní péče

Cíl této investice, kterým je obnova části vozového parku pro účely záchranné služby a služby první pomoci.

Investice spočívá v nákupu nových sanitních vozů.

L.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

351

Reforma 1. Zvýšení kapacity pro řízení veřejných zdravotnických fondů

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky o ukazatelích výkonnosti a kvality, které mají být použity pro výběr zdravotnických jednotek využívajících Fond kvality zdraví

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost ministerské vyhlášky, kterou se přijímá soubor ukazatelů kvality péče a nezbytná metodika pro výběr zdravotnických zařízení, která jsou příjemci podpory

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Ministerstvo zdravotnictví vypracuje a přijme soubor procesních ukazatelů, ukazatelů výsledků a ukazatelů specifických pro pacienta, které se použijí pro hodnocení poskytovatelů zdravotní péče, jakož i metodiku pro výběr přijímajících zařízení na základě výkonnosti. Soubor ukazatelů zahrnuje ukazatele, jako jsou: podíl pacientů s nežádoucími příhodami, zlepšení rozsahu bolesti (skóre vizuální analogové stupnice), míra infekcí získaných v nemocnici, informace o kvalitě dostupné pacientům.

352

Reforma 1. Zvýšení kapacity pro řízení veřejných zdravotnických fondů

Milník

Vstup v platnost právního aktu o nové vzorové rámcové smlouvě pro systém zdravotního pojištění

Ustanovení právního aktu uvádějící jeho vstup v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Nová vzorová rámcová smlouva pro systém zdravotního pojištění:

-Obsahují ukazatele účinnosti pro výdaje státního fondu zdravotního pojištění, které mají být pravidelně vykazovány;

-Rozšířit rozsah ambulantních služeb;

-Nařídit protokoly preventivní péče a programy včasného odhalení na úrovni primární péče;

-Umožnit některým zdravotnickým službám telemedicínu a konzultace na dálku;

-Zahrnout ustanovení o finančních pobídkách a podpůrných mechanismech pro poskytovatele zdravotní péče, kteří poskytují služby opomíjenému venkovskému obyvatelstvu;

-Rozšířit vymezený rozsah zahrnutých služeb na primární, specializovanou a komunitní péči.

355

Reforma 2. Zvýšená kapacita pro provádění investic do zdravotnické infrastruktury

Milník

Vstup v platnost legislativního rámce, kterým se zřizuje Národní agentura pro rozvoj zdravotnické infrastruktury (ANDIS)

Vstup v platnost legislativního rámce, kterým se zřizuje Národní agentura pro rozvoj zdravotnické infrastruktury (ANDIS)

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní rámec stanoví pro agenturu tyto funkce:

Včasné přípravy a provádění prioritních investičních projektů do infrastruktury veřejného zdravotnictví v souladu se specifikacemi a v rámci schváleného rozpočtu,

—Vydávání pokynů, doporučení a použitelných metodických norem pro přípravu, provádění a dokončení investičních projektů v oblasti infrastruktury veřejného zdraví,

-Poskytování specializované pomoci v oblasti investičních projektů do infrastruktury veřejného zdraví ministerstvům, veřejným nemocnicím nebo jiným veřejným orgánům;

-Vypracování a provádění víceletého programu prioritních investičních projektů v oblasti infrastruktury veřejného zdraví;

-Sledování provádění investičních projektů do infrastruktury veřejného zdravotnictví;

-Zřízení střediska excelence pro řízení investičních projektů do infrastruktury veřejného zdravotnictví;

-Navazování partnerství a uzavírání dohod o financování investičních projektů v oblasti infrastruktury veřejného zdraví.

Je jmenován předseda ANDIS a nábor zaměstnanců pro 15 klíčových úloh v finalizovaném organizačním schématu ANDIS se dokončí do doby, než agentura zahájí činnost.

356

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Milník

Vstup v platnost legislativního rámce pro zvýšení kapacity v oblasti řízení zdraví a lidských zdrojů ve zdravotnictví

Vstup v platnost legislativního rámce pro reformu řízení zdravotnických služeb a lidských zdrojů

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Změny se zaměřují na hlavní zákon, kterým se řídí zdravotnictví (zákon č. 95 z roku 2006, ve znění pozdějších předpisů). Kromě toho vstoupí v platnost řada rozhodnutí vlády s cílem uvést změny tohoto zákona do praxe. Hlavní ustanovení nově zavedených právních předpisů:

— upravit kritéria způsobilosti pro zápis do výběrových řízení na pozice v řídících funkcích v oblasti zdraví,

— upravit kritéria kvality pro programy odborné přípravy v oblasti řízení zdravotnických služeb,

— aktualizovat požadavky na trvalý profesní rozvoj zdravotnických pracovníků,

— vytvořit a posílit sbor odborníků na řízení zdravotnických služeb,

rozvíjet audit a hodnocení programů odborné přípravy v oblasti řízení zdravotnických služeb.

Nově přijaté právní předpisy pomohou profesionalizovat řízení zdravotnických služeb vypracováním kritérií způsobilosti pro specializované zaměstnance.

357

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Milník

Vstup v platnost právních předpisů týkajících se strategického rámce pro rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví

Vstup v platnost právních předpisů týkajících se strategického rámce pro rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví na základě rozhodnutí vlády

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Zákon stanoví nový strategický rámec pro rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví v souladu s celkovými cíli systému zdravotní péče.

Klíčovými prvky strategického rámce jsou:

i) Lidské zdroje ve zdravotnictví – získávání zdrojů

II) řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví,

III) řízení motivace v oblasti lidských zdrojů

IV) Řízení pracovních sil ve zdravotnictví

358

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Milník

Rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví

Přijetí odvětvových akčních plánů pro rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví nařízením ministra zdravotnictví

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Odvětvové akční plány pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti primární a komunitní zdravotní péče, ambulantní a nemocniční péče a veřejného zdraví uvádějí do praxe strategický rámec pro transformaci úrovně znalostí, dovedností a kompetencí lidských zdrojů v oblasti zdraví.

Je vypracováno pět individualizovaných akčních plánů, mezi něž patří počáteční odborná příprava, další profesní rozvoj, kombinace dovedností, sdílení úkolů a přesouvání úkolů.

Očekává se, že akční plány budou v souladu s ukazateli výkonnosti stanovenými pro řízení fondů v oblasti veřejného zdraví stanovenými v reformě 1.

Mezi zdravotnické pracovníky patří lékaři, zdravotní sestry, farmaceuti, zubaři, porodní asistentky, komunitní zdravotní sestry a další kategorie zdravotnických pracovníků.

360

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Cílová

Výstavba a vybavení dvou středisek pro rozvoj dovedností pro odbornou přípravu zaměstnanců veřejné zdravotní péče

0

2

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Budou vybudována a vybavena dvě střediska rozvoje dovedností pro odbornou přípravu zaměstnanců veřejného sektoru pracujících ve zdravotnictví.

361

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Milník

Odborná příprava zdravotnického personálu

Platby za odbornou přípravu zdravotnického personálu

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Platby na odbornou přípravu 4000 zdravotnických pracovníků buď v souvislosti s řízením lidských zdrojů ve veřejných zdravotnických zařízeních, nebo v souvislosti s integritou a prevencí korupce v oblastech souvisejících se zdravím.

365

Reforma 3. Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

Milník

Zprovoznění portálu transparenta.ms.ro o využívání veřejných zdrojů

Zveřejňování údajů o využívání veřejných zdrojů ve zdravotnictví na portálu transparenta.ms.ro

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Využívání veřejných zdrojů se zprůhlední prostřednictvím centralizované agregace údajů na portálu transparenta.ms.ro.

Uvedené údaje zahrnují zdroje využívané ústředními a místními institucemi, včetně nemocnic, a seznam podniků, kterým byly zadány veřejné zakázky, a veřejných zadavatelů.

366

Investice č. 1. Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

Milník

Přijetí kritérií pro upřednostnění investic do integrovaných komunitních center

Přijetí příručky integrovaných komunitních center, včetně pokynů pro stanovení priorit investic do integrovaných komunitních center prostřednictvím nařízení ministra zdravotnictví.

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Integrovaná komunitní centra využívají investic založených na prioritních metodických pokynech, které vypracuje ministerstvo zdravotnictví po konzultaci se zástupci místních orgánů veřejné správy. Tyto prioritní pokyny jsou nedílnou součástí Příručky integrovaných středisek Společenství.

Při určování priorit správních územních jednotek se zohlední:

— počet zranitelných osob na komunitu (minimálně 500 z lékařského, sociálního nebo ekonomického hlediska zranitelných osob)

— dostupnost spojení s dalšími zranitelnými lokalitami

existence komunitní zdravotní sestry a sociálního pracovníka/technika sociální pomoci

správní územní jednotky bez rodinného lékaře nebo s nedostatečným počtem rodinných lékařů v poměru k obyvatelstvu

existence rozhodnutí místní rady o zřízení integrovaných komunitních center

— označení lokality jako okrajové venkovské oblasti

367

Investice č. 1. Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

Cílová

Vybavené nebo renovované postupy rodinných lékařů nebo sdružení postupů primární péče, přičemž přednost mají postupy nacházející se v marginalizovaných regionech a obcích

Číslo

0

2 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Nejméně 2000 sdružení praktik nebo praktik rodinných lékařů musí být vybaveno nebo renovováno. Nejméně 75 % všech sdružení ordinací nebo rodinných lékařů se musí nacházet v marginalizovaných regionech nebo obcích. Marginalizované regiony/obce jsou regiony/obce bez přístupu k primární zdravotní péči nebo s omezeným přístupem k ní. Kritéria marginalizace a stupeň marginalizace jsou stanoveny na regionální úrovni podle metodik pro výpočet indexu místního lidského rozvoje a indexu rozvoje uvedených v Atlasu marginalizovaných venkovských oblastí a místního lidského rozvoje v Rumunsku, v Atlasu marginalizovaných městských oblastí v Rumunsku a v Podkladové studii k národní strategii pro sociální začleňování a snižování chudoby.

369

Investice č. 1. Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

Cílová

Nově vybudované nebo renovované jednotky ambulantní péče a vybavené

Číslo

0

30

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Nejméně 30 jednotek ambulantní péče musí být nově vybudováno nebo renovováno a vybaveno.

Z 30 jednotek ambulantní péče musí být nejméně 20 jednotek ambulantní péče umístěno v méně rozvinutých regionech nebo obcích s ohledem na Atlas marginalizovaných městských oblastí, který je součástí milníku 367.

370

Investice č. 1. Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

Cílová

Vybudovaná nebo renovovaná integrovaná komunitní centra

Číslo

0

78

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude vybudováno nebo renovováno 78 integrovaných komunitních center.

Vybudovaná komunitní centra musí splňovat cíl dosáhnout potřeby primární energie nejméně o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

375

Investice č. 2. Veřejná nemocniční infrastruktura

Cílová

Veřejné nemocnice dostávají vybavení a materiály ke snížení rizika infekcí

Číslo

0

25

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 25 veřejných nemocnic obdrží vybavení a materiály, které pomohou snížit riziko infekcí získaných v nemocnicích, mezi něž může patřit mimo jiné vybavení pro mikrobiologickou kontrolu vzduchu v operačních blocích a jednotkách intenzivní péče prostřednictvím zvláštních klimatizačních zařízení, jakož i zařízení pro dezinfekci zdravotnického personálu (například dekontaminační zařízení pro životní prostředí, sterilizace, nádoby na odpad).

376

Investice č. 2. Veřejná nemocniční infrastruktura

Cílová

Investice do novorozeneckých jednotek intenzivní péče

Číslo

0

25

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

25 jednotek intenzivní péče obdrží investice do novorozenecké kritické infrastruktury pacientů pro včasnou diagnózu, předporodní/neporodní a poporodní léčbu.

Investice sestává z:

— rozšíření kapacity nemocniční infrastruktury určené novorozeneckým kritickým pacientům instalací a vybavením 65 dalších lůžek zdravotnickým vybavením a vybavením 200 stávajících lůžek zdravotnickým vybavením.

— vybavení stávající infrastruktury pro detekční kontrolu zdravotnickým vybavením,

— vybavení osmi regionálních středisek odborné přípravy pro zdravotnický personál, který má léčit kriticky nemocné novorozenecké pacienty.

377

Investice č. 2. Veřejná nemocniční infrastruktura

Cílová

Výstavba a/nebo vybavení nových jednotek/nemocnic veřejného zdraví

Číslo

0

5

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Musí být vybudovány a vybaveny tyto jednotky/nemocnice veřejného zdraví:

-Nemocnice „Prof. Dr. Agrippa lonescu“, Balotești;

-Nouzová župní nemocnice Bistrița;

-Krajská kliniková nemocnice v Kluži;

-Nový multitrauma pavilon, Craiova;

-Nový multitrauma pavilon, Sibiu.

Nejméně 91 milionů EUR bude vyplaceno na výstavbu budov s potřebou primární energie (PED) nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB) podle vnitrostátních pokynů, což bude potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

534

Investice č. 4. Modernizace neodkladné zdravotní péče

Cílová

Nákup nových sanitních vozů

Číslo

0

1 200

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude zakoupeno 1200 nových sanitních vozů. Z nich musí být 1000 sanitních vozů typu B 4x4 a 200 sanitních vozů typu C. Potvrzení o přijetí se vydávají s cílem prokázat, že sanitky byly zakoupeny.

Zakoupené sanitky musí být z hlediska životního prostředí nejlepší dostupnou technologií, aby byl zajištěn soulad s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

L.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice č. 3. Veřejné nemocnice

Cílem této investice je vybudovat a vybavit veřejné nemocniční jednotky.

Investice spočívá ve výstavbě a vybavení dvou nových veřejných nemocničních jednotek.



L.4.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační termín

vyplní se

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

531

Investice č. 3. Veřejné nemocnice

Milník

Výstavba a vybavení diagnostického a léčebného střediska pro tuberkulózu v Zerlendi v Bukurešti

Výstavba a vybavení nové nemocniční jednotky

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Výstavba a vybavení diagnostického a léčebného centra pro tuberkulózu Zerlendi v Bukurešti.

Budova musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovu s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

532

Investice č. 3. Veřejné nemocnice

Milník

Výstavba a vybavení Ústavu pro mimořádné situace v oblasti kardiovaskulárních onemocnění a transplantací Târgu Mures

Výstavba a vybavení nové nemocniční jednotky

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Výstavba a vybavení nouzového ústavu pro kardiovaskulární onemocnění a transplantaci Târgu Mures.

Budova musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovu s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.



M.SLOŽKY Č. 13: Sociální reformy

Tato složka zahrnuje soubor reforem a investic ke konsolidaci sociálního zabezpečení v Rumunsku.

Cílem složky je podpořit nejzranitelnější osoby, včetně pracovníků, dětí, osob se zdravotním postižením, neaktivních osob a starších osob, zlepšením přístupu k sociálním službám. Reformy podporující investice zahrnují regulační změny, které mají zabránit odloučení dětí od jejich rodin, řešit proces deinstitucionalizace pro osoby se zdravotním postižením, zahájit poskytování minimálního příjmu na začlenění, snížit objem nehlášené práce a umožnit neaktivním osobám najít si zaměstnání. Opatření rovněž podpoří reformu služeb dlouhodobé péče o starší osoby, jakož i zavedení objektivního mechanismu stanovování minimální mzdy. Doplňkové investice se týkají vytvoření sítě denních center pro děti, které jsou ohroženy odloučením, rehabilitací a renovací sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, vytvoření digitální platformy pro zavedení systému poukázek pro pracovníky v domácnosti a vytvoření denní péče a rehabilitačních center pro starší osoby.

Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení Rumunska z posledních dvou let „zvýšit rozsah a kvalitu sociálních služeb a dokončit reformu minimálního příjmu podporujícího začlenění“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019), „zajistit stanovení minimální mzdy na základě objektivních kritérií v souladu s tvorbou pracovních míst a konkurenceschopností“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a „rozšířit opatření sociální ochrany a přístup k základním službám pro všechny“ (doporučení pro zemi č. 2, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

M.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Vytvoření nového právního rámce, který zabrání odloučení dětí od jejich rodin

Cílem této reformy je zabránit odloučení dětí od jejich rodin.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů, které mají zabránit odloučení dítěte od rodiny.

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

Cílem této reformy je urychlit proces deinstitucionalizace osob se zdravotním postižením a zabránit jejich institucionalizaci.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů s cílem urychlit proces deinstitucionalizace všech osob se zdravotním postižením, které jsou v současné době institucionalizovány, a zabránit institucionalizaci.

Reforma 3. Poskytování minimálního příjmu pro začlenění

Cílem této reformy je zvýšit sociální pomoc a snížit chudobu a zároveň snížit administrativní zátěž veřejné správy a příjemců.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů, které stanoví metodická pravidla pro provádění VMI. Zřízení digitální platformy na podporu této reformy je obsaženo ve složce 7. Digitální transformace.

Reforma 4. Zavedení pracovních karet a formalizace práce v domácnosti

Cílem této reformy je omezit nehlášenou práci a umožnit neaktivním osobám najít si zaměstnání.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů s cílem zavést systém pracovních poukázek a vytvořit formální pracovní místa pro domácí poskytovatele, kteří jsou v současné době vedeni jako nezaměstnaní nebo neaktivní, a začlenit je do systému sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění.

Reforma 5. Zajistit stanovení minimální mzdy

Cílem reformy je zavést mechanismus stanovování minimální mzdy na základě objektivních kritérií a v souladu s tvorbou pracovních míst a konkurenceschopností země.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů, které stanoví vytvoření nového mechanismu a vzorce pro objektivní stanovení výše minimální mzdy.

Investice č. 1. Vytvoření sítě denních center pro děti ohrožené odloučením

Cílem této investice je zabránit odloučení dětí od rodiny.

Toto opatření spočívá v udělování licencí síti středisek denních služeb, aby se zabránilo oddělení dětí od jejich rodin.

Investice č. 2. Udělování licencí a modernizace sociální infrastruktury pro osoby se zdravotním postižením

Cílem této investice je modernizovat a zvýšit počet sociálních služeb poskytovaných osobám se zdravotním postižením na podporu jejich deinstitucionalizace.

Toto opatření spočívá v udělování licencí na nové komunitní služby pro osoby se zdravotním postižením a v modernizaci dalších komunitních center pro osoby se zdravotním postižením.

Investice č. 3. Zavedení systému pracovních poukázek pro domácí poskytovatele a příjemce služeb

Cílem této investice je zpřístupnit systém pracovních poukázek domácím poskytovatelům a příjemcům služeb.

Toto opatření spočívá v dodání digitální platformy, která je tuzemským poskytovatelům a příjemcům služeb k dispozici pro používání pracovních poukázek.

Investice č. 4. Vytvoření sítě středisek denní péče a rehabilitačních středisek pro seniory

Cílem investice je poskytnout starším osobám přístup ke kvalitním službám dlouhodobé péče.

Toto opatření spočívá v udělování licencí střediskům denních služeb.

M.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

378

Reforma 1. Vytvoření nového právního rámce, který zabrání odloučení dětí od jejich rodin

Milník

Vstup v platnost legislativního aktu nezbytného k zabránění odloučení dětí od rodiny a k podpoře zranitelných rodin

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního aktu nezbytného k zabránění odloučení dětí od rodiny a podpoře zranitelných rodin

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Nový zákon vytvoří rámec pro provádění opatření (včetně například poradenství a podpory pro rodiče a děti, denních center pro děti ohrožené odloučením od rodičů, denních center pro děti se zdravotním postižením) s cílem účinně předcházet odloučení dítěte od rodiny a podporovat rodinu při výchově a péči o dítě ohrožené odloučením. Legislativní akt zahrnuje:

-identifikovaný stabilní zdroj financování opatření

-správní mechanismus s jasně vymezenými povinnostmi veřejných orgánů na vnitrostátní a místní úrovni;

-mechanismus vyplácení finančních prostředků podmíněný dosažením klíčových ukazatelů výkonnosti souvisejících s cíli politiky.

379

Reforma 1. Vytvoření nového právního rámce, který zabrání odloučení dětí od jejich rodin

Cílová

Snížení počtu dětí vstupujících do systému sociální ochrany

Číslo

12 139

6 100

ČTVRTLETÍ

2026

Počet dětí vstupujících do systému sociální ochrany se podle údajů poskytnutých místními orgány a ověřených Národním úřadem pro ochranu práv dětí a adopci (ANPDCA) snížil o 6039 ve srovnání s 31. prosincem 2020.

380

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

Milník

Vstup v platnost zákona o provádění a zprovoznění příručky pro urychlení procesu deinstitucionalizace

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost zákona o provádění a zprovoznění příručky pro urychlení procesu deinstitucionalizace všech osob se zdravotním postižením, které jsou v současné době institucionalizovány, aby byl pro každou osobu definován „nezávislý způsob života“, a to na základě přístupu k řízení případů. Příručka pro urychlení procesu deinstitucionalizace bude přílohou národní strategie, přičemž obě budou schváleny rozhodnutím vlády.

Legislativní akt rovněž zahrnuje:

-identifikovaný stabilní zdroj financování pro opatření plánovaná v obecném pokynu

-správní mechanismus s jasně vymezenými povinnostmi veřejných orgánů na vnitrostátní a místní úrovni;

-mechanismus vyplácení finančních prostředků podmíněný dosažením klíčových ukazatelů výkonnosti souvisejících s cíli politiky.

Legislativní akt je založen na úplném zmapování individuální situace všech osob se zdravotním postižením, které jsou v současné době v Rumunsku institucionalizovány.

381

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

Milník

Vstup v platnost zákona na podporu provádění přijaté vnitrostátní strategie pro prevenci kriminalizace

Ustanovení zákona o vstupu legislativního aktu na podporu provádění přijaté národní strategie pro předcházení institucionalizaci v platnost

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost zákona na podporu provádění přijaté národní strategie pro předcházení institucionalizaci, která stanoví opatření pro „nezávislý způsob života“ pro většinu osob se zdravotním postižením, které jsou v současné době institucionalizovány. Legislativní akt zahrnuje:

-určený stabilní zdroj financování plánovaných opatření;

-správní mechanismus s jasně vymezenými povinnostmi veřejných orgánů na vnitrostátní a místní úrovni;

-mechanismus vyplácení finančních prostředků podmíněný dosažením klíčových ukazatelů výkonnosti souvisejících s cíli politiky.

383

Reforma 2. Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

Cílová

Osoby se zdravotním postižením deinstitucionalizovány

 

Číslo

0

4 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Podle údajů poskytnutých místními orgány a ověřených Národním úřadem pro ochranu práv osob se zdravotním postižením (ANPDPD) bylo ve srovnání s 31. prosincem 2020 deinstitucionalizováno 4000 osob se zdravotním postižením.

384

Reforma 3. Poskytování minimálního příjmu pro začlenění

Milník

Vstup v platnost právních předpisů, kterými se schvalují prováděcí pravidla pro používání VMI

Ustanovení právních předpisů uvádějící prováděcí pravidla pro používání VMI

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Právní předpisy stanoví metodická pravidla pro provádění zákona o VMI při zachování alespoň stejné úrovně přiměřenosti dávek a podmínek způsobilosti, jak je stanoveno ve stávajícím zákoně (zákon 196/2016), s cílem snížit chudobu, stimulovat zaměstnanost prostřednictvím aktivačních opatření a zvýšit úroveň dosaženého vzdělání.

386

Reforma 3. Poskytování minimálního příjmu pro začlenění

Cílová

Přijatá aktivační opatření

% (v procentech)

0

60 %

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Alespoň 60 % příjemců minimálního příjmu podporujícího začlenění, kteří jsou schopni pracovat, musí od roku 2023 obdržet alespoň jedno z těchto aktivačních opatření:

služby odborné přípravy nebo rekvalifikace, informační a kariérní poradenství, zprostředkování zaměstnání a návrhy pracovních míst, poradenství a pomoc při zahájení samostatné výdělečné činnosti nebo podnikatelské činnosti, podpora mobility pracovních sil, jakož i zápis do vzdělávacích programů „druhé šance“.

387

Reforma 4. Zavedení pracovních karet a formalizace práce v domácnosti

Milník

Vstup v platnost právních předpisů a jejich prováděcích pravidel týkajících se systému poukázek na pracovníky v cizí domácnosti

Ustanovení zákona o vstupu zákona o zavedení systému poukázek na práci v platnost

 

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost zákona o zavedení systému pracovních poukázek na podporu formálního zaměstnávání pracovníků v cizí domácnosti, kteří jsou v současné době vedeni jako nezaměstnaní nebo neaktivní.

392

Reforma 5. Zajistit stanovení minimální mzdy

Milník

Vstup v platnost právních aktů upravujících nový systém stanovování minimální mzdy

Ustanovení právních aktů uvádějící jejich vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2024

Právní akty stanoví nový mechanismus a vzorec pro objektivní stanovení úrovně minimální mzdy systematickým způsobem, po konzultaci se sociálními partnery a s přihlédnutím k opatřením Unie.

394

Investice č. 1. Vytvoření sítě denních center pro děti ohrožené odloučením

Cílová

Denní střediska pro prevenci odloučení dětí od rodiny

 

Číslo

0

124

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Povolení je uděleno 124 denním střediskům, která mají zabránit odloučení dětí od rodin.

120denní centra musí splňovat požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů. Čtyři denní centra musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti. Prostorové rozložení denních center je založeno na mapování potřeb služeb a infrastruktury pro děti ohrožené odloučením od rodiny.

395

Investice č. 2. Udělování licencí a modernizace sociální infrastruktury pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Modernizované komunitní služby pro osoby se zdravotním postižením

 

Číslo

0

50

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

50 modernizovaných komunitních služeb (25 denních center a 25 středisek pro obnovu neuromotorů pro osoby se zdravotním postižením) prostřednictvím rehabilitace, renovace nebo vybavení. Modernizovaná komunitní centra jsou vybírána ze stávajících sociálních služeb (s licencí v době výběru) a poskytují služby nejméně osmi příjemcům denně podle jejich licence.

396

Investice č. 2. Udělování licencí a modernizace sociální infrastruktury pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Nové komunitní služby pro osoby se zdravotním postižením

 

Číslo

0

28

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude licencováno 28 nových komunitních služeb (22 nových budov s téměř nulovou spotřebou energie a šest budov s téměř nulovou spotřebou energie +) pro osoby se zdravotním postižením (například denní centra, asistenční a podpůrné služby nebo střediska služeb pro obnovu neuromotorů u pacientů). Každý z nich poskytuje služby nejméně osmi příjemcům denně v souladu s jejich licencí.

397

Investice č. 3. Zavedení systému pracovních poukázek pro domácí poskytovatele a příjemce služeb

Milník

Digitální platforma pro využívání pracovních poukázek domácími poskytovateli a příjemci služeb

Digitální platforma přístupná online

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2023

Digitální platforma je přístupná online a umožňuje registraci domácích poskytovatelů, kteří byli dříve zaznamenáni jako nezaměstnaní nebo neaktivní, jako poskytovatelů služeb a registraci příjemců služeb jako uživatelů domácích služeb. Platforma umožní:

-Provádět transakce související s poukazy (například nákup poukázek, kódování pracovní doby) digitálně

-Kódování údajů o činnosti pracovníků v cizí domácnosti (např. počet hodin, druh vykonávané domácí činnosti)

-Digitální interoperabilita s jinými vnitrostátními databázemi

400

Investice č. 4. Vytvoření sítě středisek denní péče a rehabilitačních středisek pro seniory

Cílová

Licencovaná střediska denní péče a rehabilitační střediska pro seniory

 

Číslo

0

41

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Povolení je uděleno 41 střediskům denní péče a rehabilitačním střediskům. Střediska poskytují služby sociální pomoci a rehabilitace a každé z nich má alespoň mobilní tým poskytovatelů služeb pro starší osoby, které do střediska nemohou přijít. Prostorové rozložení středisek denní služby vychází z mapování provedeného v souladu s milníkem 399.

M.3.  Popis reforem úvěru

Reforma 6. Zlepšení právních předpisů v oblasti sociální ekonomiky

Cílem této reformy je lépe využít potenciál podniků sociální ekonomiky k inovacím a přispět k řešení sociálních a environmentálních výzev.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů pro udržitelnost struktur sociální ekonomiky.

Reforma 7. Reforma služeb dlouhodobé péče o starší osoby

Cílem této reformy je zvýšit kvalitu služeb dlouhodobé péče o starší osoby.

Toto opatření spočívá v přijetí právních aktů na podporu poskytování kvalitních služeb dlouhodobé péče o starší osoby.

M.4  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

398

Reforma 6. Zlepšení právních předpisů v oblasti sociální ekonomiky

Milník

Vstup v platnost změny zákona č. 219/2015 o sociální ekonomice a prováděcích pravidel

Ustanovení zákona o vstupu v platnost novely zákona č. 219/2015 o sociální ekonomice a prováděcích pravidel

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Regulační změny zahrnují:

-Zjednodušený postup registrace sociálních podniků

-Lepší zacílení hospodářských činností a využívání pracovní síly tak, aby lépe řešily potřeby zranitelných skupin a marginalizovaných komunit

-Identifikované opatření ke zlepšení udržitelnosti struktur sociální ekonomiky, např. preferenční režimy zadávání veřejných zakázek na zboží a služby.

399

Reforma 7. Reforma služeb dlouhodobé péče o starší osoby

Milník

Vstup v platnost zákona o přijetí a provádění národní strategie pro dlouhodobou péči

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního aktu na podporu provádění přijaté národní strategie pro dlouhodobou péči

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Zákon o přijaté strategii, včetně opatření aktivního stárnutí, jakož i opatření k pokrytí potřeb dlouhodobé péče v oblasti zdravotní péče a komunitních služeb pro starší osoby.

Zákon zahrnuje:

-identifikovaný stabilní zdroj financování opatření

-správní mechanismus s jasně vymezenými povinnostmi veřejných orgánů na vnitrostátní a místní úrovni;

-mechanismus vyplácení finančních prostředků podmíněný dosažením klíčových ukazatelů výkonnosti souvisejících s cíli politiky

-revize minimálních norem kvality, 

Legislativní akt je založen na úplném zmapování potenciálně závislého nebo ohroženého staršího obyvatelstva (např. chudoba, zdraví, bez doprovodu, vysoký stupeň závislosti) na úrovni Společenství (na úrovni obcí/měst/regionů).

N.SLOŽKY Č. 14: Řádná správa věcí veřejných

Cílem této složky je prostřednictvím širokého souboru reforem a investic i) zlepšit správu s předvídatelným, informovaným a participativním rozhodovacím systémem, ii) zajistit poskytování kvalitních veřejných služeb skupinou profesionálních a dobře vyškolených státních zaměstnanců, kteří adekvátně reagují na výzvy, potřeby a očekávání občanů a podniků. Tím se posílí odolnost a schopnost přizpůsobit se ekologické a digitální transformaci.

Specifické cíle složky jsou tyto:

1. Lepší koordinace, formulování a provádění vládních politik, větší transparentnost a důvěra ve veřejný sektor.

2. Účinné řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru.

3. Soudržná mzdová politika ve veřejném sektoru spojená s výkonností a dlouhodobě udržitelná (spravedlivá jednotková mzda).

4. Posílení nezávislosti soudnictví, zlepšení přístupu ke spravedlnosti a zvýšení účinnosti soudnictví.

5. Účinnější vnitrostátní systém zadávání veřejných zakázek, včetně posílení správní kapacity veřejných zadavatelů/zadavatelů, v rámci pružného a soudržného právního rámce.

6. Zlepšení veřejné politiky/rozhodovacích procesů prostřednictvím konzultací se zúčastněnými stranami.

7. Zvýšená odolnost státem vlastněných společností v důsledku uplatňování zásad správy a řízení společností.

Složka sestává z devíti reforem a dvou investic.

Očekává se, že opatření obsažená ve složce budou řešit soubor výzev zdůrazněných v doporučení pro jednotlivé země s cílem zvýšit účinnost zadávání veřejných zakázek a zajistit úplné a udržitelné provádění vnitrostátní strategie zadávání veřejných zakázek; zlepšit kvalitu a předvídatelnost rozhodování, mimo jiné prostřednictvím vhodných konzultací se zúčastněnými stranami, účinných posouzení dopadů a zjednodušených správních postupů a odpovídajícího zapojení sociálních partnerů (doporučení pro jednotlivé země č. 3, doporučení pro jednotlivé země č. 4, doporučení pro jednotlivé země č. 5 z roku 2019 a doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

N.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Cílem této reformy je zlepšit kvalitu a transparentnost tvorby veřejných politik a legislativního plánování na všech úrovních správy.

Toto opatření spočívá v přijetí metodik, systémů a právních nástrojů na podporu strategického plánování, analýzy dopadů regulace, veřejných konzultací, transparentnosti a využívání sestavování rozpočtu programu.

Reforma 2. Posílení strategického řízení politik v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje a životního prostředí

Cílem této reformy je zlepšit opatření v oblasti klimatu a udržitelný rozvoj a politiky v oblasti životního prostředí na všech úrovních veřejné správy.

Toto opatření spočívá ve vytvoření interinstitucionálního mechanismu pro monitorování a upřednostňování iniciativ v oblasti klimatu, poskytování přístupu k digitálním nástrojům a budování kapacit při tvorbě politik udržitelného rozvoje.

Reforma 3. Modernizace řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru

Cílem této reformy je zvýšit transparentní nábor do veřejné služby založený na zásluhách.

Toto opatření spočívá v přijímání právních aktů a procesních nástrojů pro profesní rozvoj a řízení smluvních zaměstnanců, provádění vnitrostátních výběrových řízení a uplatňování digitalizovaných rámců lidských zdrojů založených na kompetencích.

Reforma 4. Rozvoj spravedlivého jednotného systému odměňování ve veřejném sektoru

Cílem této reformy je zajistit fiskální udržitelnost, spravedlnost a transparentnost odměňování ve veřejném sektoru.

Toto opatření spočívá v přijetí nového právního rámce pro jednotný a na výsledky orientovaný systém mezd ve veřejném sektoru.

Reforma 5. Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

Cílem reformy je zefektivnit fungování soudních orgánů.

Opatření spočívá v přijetí právních aktů týkajících se nezávislosti soudnictví, jakož i právních aktů, kterými se mění trestní zákoníky na základě rozhodnutí Ústavního soudu v oblasti trestního zákoníku a trestního řádu.

Reforma 6. Zintenzivnění boje proti korupci

Cílem reformy je posílit boj proti korupci prostřednictvím její prevence a represe.

Opatření spočívá v přijetí právních aktů za účelem revize protikorupčního strategického rámce, provedení směrnice o ochraně oznamovatelů a zvýšení míry obsazenosti pozic státních zástupců Národního protikorupčního ředitelství.

Reforma 7. Aktualizace právního rámce pro bezúhonnost ve veřejné službě

Cílem této reformy je zvýšit integritu veřejné služby.

Toto opatření spočívá v aktualizaci právních aktů týkajících se bezúhonnosti úředníků.

Reforma 8. Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

Cílem této reformy je zvýšit účinnost, transparentnost a funkčnost systému zadávání veřejných zakázek a podpořit uplatňování strategických politik zadávání veřejných zakázek.

Toto opatření spočívá v aktualizaci legislativního rámce, zvýšení institucionální kapacity, doplnění nových prvků do digitálních nástrojů a zvýšení interoperability postupů zadávání veřejných zakázek.

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Cílem této reformy je zlepšit správu a řízení státních podniků v Rumunsku prosazováním norem OECD.

Reforma spočívá ve změně příslušných právních předpisů o státních podnicích.

V souladu s čl. 7 odst. 2 nařízení o oživení a odolnosti požádalo Rumunsko o technickou podporu prostřednictvím nástroje pro technickou pomoc při provádění reforem ke zlepšení rámce pro správu a řízení státem vlastněných podniků.

Investice č. 4. Zvýšení schopnosti organizací občanské společnosti podporovat aktivní občanství, profesionálně se zapojit do plánování a provádění veřejných politik v oblasti sociálních práv, jimiž se zabývá národní plán pro oživení a odolnost, a monitorovat související reformy

Cílem tohoto opatření je zajistit větší účast na tvorbě politik v oblasti sociálních práv.

Opatření spočívá v přijetí právních aktů, které mají řešit nedostatky v procesu sociálního dialogu a zajistit smysluplné konzultace s příslušnými zúčastněnými stranami.

Investice č. 5. Sledování a provádění plánu

Cílem této investice je zřídit a zpřístupnit integrovaný informační systém, který je součástí cloudu státní správy a má být propojen s dalšími vnitrostátními systémy a systémy EU používanými pro účely provádění plánu pro oživení a odolnost.

Opatření se skládá ze dvou fází: první fáze se týká zpřístupnění integrovaného informačního systému pro používání a druhá fáze se týká jeho propojení s jinými systémy řízení a kontroly evropských fondů a ze státního rozpočtu a integrace se státním cloudem.

N.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

401

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Vstup v platnost metodik a postupů pro zlepšení odůvodnění veřejné politiky a plánování a zjednodušení administrativy

Ustanovení v zákonech a vládních rozhodnutích uvádějící vstup zákonů a vládních rozhodnutí v platnost pro zlepšení odůvodnění veřejné politiky a plánování a zjednodušení administrativy

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost těchto legislativních aktů:

(1) Rozhodnutí vlády, kterým se stanoví postupy pro vypracování, provádění, monitorování, hodnocení a aktualizaci vládních strategií;
2) Rozhodnutí vlády, kterým se stanoví postupy strategického plánování a rozpočtového plánování s cílem zajistit odpovídající vazbu mezi politickými prioritami a sestavováním rozpočtu. Ministerské rozpočtové programy provádějí doporučení přezkumů výdajů (zavedená v oddíle tohoto dokumentu věnovaném daňové a důchodové reformě) a v souladu s metodikou vypracovanou ve spolupráci s ministerstvem financí.

(3) Rozhodnutí vlády o aktualizaci metodiky předběžného posouzení dopadů návrhu nařízení. Aktualizovaná metodika se zaměří na zavedení inovací a zásad „digitalizace jako standard“, jakož i zvláštních postupů pro posílené provádění a každoroční podávání zpráv.

(4) Rozhodnutí vlády o schválení metodiky „jeden přijmout – jeden zrušit“ zaměřené na snížení administrativní zátěže.

(5) Rozhodnutí vlády o procesním a metodickém rámci pro hodnocení předpisů ex post.

402

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Nový systém strategického řízení a plánování používaný na všech ministerstvech

Na všech rezortních ministerstvech je k dispozici nový systém strategického řízení a plánování

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Všechna ministerstva používají k přípravě svých plánů systém strategického řízení a plánování, který je aktualizován a monitorován prostřednictvím platformy institucionálních strategických plánů (ISP), neboť je rozšířen na všechna ministerstva.

403

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Cílová

Tři ministerstva plánovala a čerpala rozpočty na každý program

Číslo

0

3

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Tři ministerstva mají naplánované a využité rozpočty pro každý program za použití metodiky institucionálního strategického plánování (ISP).

404

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se zavádí struktura zajišťující provádění účinného regulačního mechanismu kontroly kvality

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona, kterým se zavádí regulační struktura kontroly kvality

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní akt vychází ze studie provedené generálním sekretariátem vlády o zřízení mechanismu kontroly kvality ve vládním centru.

Nová struktura bude provádět regulační kontrolu kvality posouzení dopadů a hodnocení. Skládá se z rady odborníků podporované technickým sekretariátem, podobně jako Výbor pro kontrolu regulace, který v současné době působí na úrovni Evropské komise. Legislativní akt stanoví:

1) výběrové řízení na odborníky komise;

2) pravidla a postupy pro radu a technický sekretariát (včetně popisu pracovní náplně);

3) pokyny, jak posuzovat kvalitu dokumentů;

4) komunikační strategie uvnitř i vně státní správy;

5) školení.

406

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Zaměstnanci organizací občanské společnosti vyškolení ke zvýšení správní kapacity

Pracovníci občanské společnosti absolvovali školení

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Zvýšení administrativní kapacity zaměstnanců organizací občanské společnosti prostřednictvím jejich účasti na školeních.

407

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Plán zlepšování právní úpravy na období 2026–2030

Přijatý plán zlepšování právní úpravy na období 2026–2030

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Přijatý plán zlepšování právní úpravy na období 2026–2030 pro plánování veřejné politiky. Přijatý plán zlepšování právní úpravy na období 2026–2030 musí přinejmenším zahrnovat rámec pro fungování ročního pracovního plánu vlády, včetně způsobu, jakým jsou plánované legislativní iniciativy se souvisejícími lhůtami zveřejňovány a zpřístupňovány prostřednictvím stávající platformy IT www.e-consultare.gov.ro .

 

410

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Vstup v platnost pokynů pro vhodné používání a prosazování jednotného rejstříku transparentnosti zájmů (RUTI)

Ustanovení v pokynech uvádějící vstup v platnost pokynů pro používání a prosazování pravidel RUTI

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Pokyny a související postupy řádně provádějí veřejný rejstřík vytvořený vládou v roce 2016, který obsahuje seznam schůzek (vládních) činitelů s rozhodovací pravomocí se zástupci zájmových skupin a slouží také jako dobrovolný rejstřík pro zájmové skupiny.

411

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Vstup v platnost metodiky pro použití mimořádných nařízení

Ustanovení rozhodnutí vlády uvádějící vstup v platnost metodiky pro použití mimořádných nařízení

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Rozhodnutí vlády o metodice pro použití mimořádných nařízení stanoví okolnosti, za nichž lze tato nařízení použít, a způsob posouzení jejich dopadu (ex post, ex ante), jakož i související postupy pro jejich přípravu a schválení a úlohu generálního sekretariátu vlády a ministerstva spravedlnosti při zajišťování regulace přístupu a celkové kontroly kvality.

412

Reforma 1. Zvýšení kvality rozhodování vlády

Milník

Vstup legislativních změn v platnost s cílem zajistit zveřejnění úplného znění právních předpisů po změnách

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost pro zveřejnění úplného znění zákonů po změnách

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Změny zákona č. 24/2000 o legislativní technice zajistí zveřejnění úplného znění zákona po jeho změnách, které v současné době neprobíhají systematicky.

413

Reforma 2. Posílení strategického řízení politik v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje a životního prostředí

Milník

Zprovoznění interinstitucionálního výboru pro otázky klimatu

Interinstitucionální výbor pro otázky klimatu

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Výbor pro změnu klimatu se v souladu se svým navrhovaným mandátem zaměří na i) stanovení ročních prioritních politik v oblasti změny klimatu v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu a harmonogramem, který Rumunsko přijalo prostřednictvím národního integrovaného plánu v oblasti energetiky a změny klimatu (PNIESC), ii) koordinaci, monitorování a hodnocení orgánů odpovědných za provádění politik a opatření v rámci činností PNIESC, iii) schválení ukazatelů pro měření závazků Rumunska v oblasti klimatu. Výbor na svých schůzích stanoví a rozhodne o svých prioritách, které mohou být legislativní, finanční nebo fiskální povahy a mohou souviset s rozvojem veřejných politik pro zelené investice nebo se stanovením metodického či správního rámce. Priority jsou každoročně formálně schvalovány vládou a je přijat akční plán kroků k dosažení každé navrhované priority, jasné lhůty pro provedení každého kroku a odpovědné instituce.

415

Reforma 2. Posílení strategického řízení politik v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje a životního prostředí 

Milník

Stanovení odborné úlohy v oblasti udržitelného rozvoje a příprava programu odborné přípravy

Ustanovení právního aktu uvádějící vstup v platnost úlohy odborníků na udržitelný rozvoj a potvrzující akreditaci programu odborné přípravy pro odborníky na udržitelný rozvoj.

ČTVRTLETÍ

2026

Milník vyžaduje vstup v platnost právních aktů, které stanoví úlohu „odborníka na udržitelný rozvoj“ ve veřejné správě. Odborníci na udržitelný rozvoj absolvovali akreditovaný program odborné přípravy.

 

416

Reforma 3. Modernizace řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru

Milník

Pilotní výběrové řízení a organizace výběrového řízení pro nábor státních zaměstnanců na vnitrostátní úrovni

Zveřejněna zpráva o analýze ex post pilotního výběrového řízení.

Uskutečnění výběrového řízení pro nábor státních zaměstnanců na vnitrostátní úrovni

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2026

Po provedení pilotního výběrového řízení a zveřejnění doprovodné analýzy ex post se zavádí a používá nový postup pro nábor státních zaměstnanců.

418

Reforma 3. Modernizace řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru

Milník

Vstup v platnost právních aktů pro přijetí rámců řízení lidských zdrojů a kompetencí založených na zásluhách v ústřední veřejné správě

Kopie právních aktů, kterými se přijímají rámce pro řízení lidských zdrojů a kompetence založené na zásluhách v ústřední veřejné správě

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vstoupí v platnost právní akty na podporu profesního rozvoje úředníků a řízení smluvních zaměstnanců založeného na zásluhách. Je přijat rámec kompetencí pro postupy přijímání a hodnocení výkonu v ústřední veřejné správě.

420

Reforma 4. Rozvoj spravedlivého jednotného systému odměňování ve veřejném sektoru

Milník

Zveřejnění právních aktů o odměňování zaměstnanců veřejného sektoru v Úředním věstníku

Právní akty zveřejněné v Úředním věstníku

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zveřejnění právních aktů o odměňování zaměstnanců veřejného sektoru v Úředním věstníku. Nové právní akty vstoupí v platnost po uplynutí přiměřené lhůty, nejpozději však do 31. prosince 2026. Tento vstup v platnost je automatický a nevyžaduje žádná další právní prováděcí opatření.

Nové právní akty o odměňování zaměstnanců veřejného sektoru stanoví jednotnou metodiku výpočtu s cílem zajistit fiskálně udržitelný a spravedlivý mzdový systém založený na výkonnosti.

Úroveň základních mezd ve veřejném sektoru platná v srpnu 2025 zůstane nezměněna a bude výchozím bodem pro návrh reformy.

V roce 2027 nesmí nominální nárůst celkových mzdových nákladů překročit růst nominálního HDP pro rok 2027, jak předpokládá Evropská komise ve své prognóze z jara 2026. Je rovněž v souladu s cílem střednědobého fiskálně-strukturálního plánu snížit v letech 2024 až 2031 mzdové náklady ve veřejném sektoru vyjádřené jako podíl HDP alespoň o 1,5 p.b. Reforma podpoří cíl schodku veřejných financí pro rok 2027 ve výši 5,3 % HDP implicitně stanovený v revidovaném doporučení Rady podle čl. 126 odst. 7 Smlouvy o fungování EU.

Navrhovaná metodika přepočtu platů je založena na:

-jednotná struktura platových tříd pro všechny rodiny pracovních míst a revidované pořadí pracovních míst ve veřejném sektoru, navržené na základě analytické metodiky hodnocení pracovních míst;

-jednotná platová stupnice pro veřejný sektor, která odpovídá všem pracovním místům ve veřejném sektoru, na něž se vztahuje stávající zákon o odměňování (rámcový zákon č. 153/2017);

-revize systému pohyblivé složky odměny, která se vztahuje na všechna platová práva mimo základní plat, a omezení výše bonusů na 20 % základního platu na úrovni každé hlavní schvalující osoby.

Nové právní akty zahrnují institucionální mechanismy, které zabrání ad hoc zvyšování základní a pohyblivé složky mezd. Právní akty mimo jiné jasně stanoví společný institucionální mandát a odpovědnost ministerstva práce a ministerstva financí za navrhování, prosazování, sledování, řízení a revizi mzdové politiky ve veřejném sektoru. Právní akty stanoví plán vývoje výše základních mezd pro každou rodinu zaměstnání na příštích pět let.

421

Reforma 5. Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje strategie rozvoje soudnictví na období 2022–2025

Ustanovení vládního rozhodnutí o přijetí strategie pro rozvoj soudnictví

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Ministerstvo spravedlnosti připraví novou strategii na základě interních analýz a návrhů obdržených během procesu veřejné konzultace, načež bude strategie schválena a vstoupí v platnost.


Strategie se skládá ze dvou pilířů:

1) První pilíř se týká politik k posílení nezávislosti soudnictví a právního státu. Výsledky politik týkajících se posilování právního státu se objektivně posuzují prostřednictvím zvláštních ukazatelů dosažených výsledků, které se vypracují v rámci strategie. Opatření a ukazatele se vypracují s ohledem na zjištění zprávy o právním státu.

2) druhý pilíř zahrnuje politiky na posílení institucionální kapacity, pokud jde o zdroje, postupy a řízení, a zahrnuje politiky týkající se kvality a účinnosti služeb v soudnictví, jako jsou: a) účinné využívání lidských zdrojů (např. pracovní zátěž); b) politiku optimalizace soudní infrastruktury, včetně fyzické infrastruktury; digitální transformace – prostřednictvím těchto opatření:

-digitální interakce účastníka řízení a jakéhokoli zúčastněného subjektu se soudnictvím,

-elektronický podpis a elektronická pečeť.

-dostupnost lepší komunikace údajů pro elektronický spis (což je možnost, která stranám sporu umožňuje elektronický přístup k soudním spisům).

-vypracování mezisoudní odvětvové strategie pro digitalizaci fyzického archivu.

Pokrok při provádění strategie se sleduje a posuzuje pomocí souboru ukazatelů vypracovaných na základě objektivních zdrojů, jako je srovnávací přehled EU o soudnictví, zpráva Evropské komise o právním státu.

422

Reforma 5. Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se mění pravomoci Národní agentury pro správu zabaveného majetku

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona o změně pravomocí Národní agentury pro správu zajištěného majetku

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní akt provede směrnici (EU) 2019/1153 a zavede několik změn souvisejících s rozšířením institucionálního mandátu, které řeší otázky, jako jsou: správa a zhodnocení zabaveného majetku a spolupráce s dalšími příslušnými orgány v procesu vymáhání náhrady škody.

423

Reforma 5. Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

Milník

Vstup v platnost „justičních zákonů“ (zákony o postavení soudců a státních zástupců, organizaci soudnictví, Vrchní radě soudců a státních zástupců)

Ustanovení každého zákona uvádějící jeho vstup v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Nové justiční zákony zajistí větší  nezávislost soudců a státních zástupců a přístup k povolání smírčího soudce.

a kariérní postup na základě zásluh, odpovědnost soudců a státních zástupců, jakož i jejich ochrana před jakýmkoli vměšováním a zneužíváním.

424

Reforma 5. Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

Milník

Změna trestního zákoníku a trestního řádu

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Budou přijaty a vstoupí v platnost nezbytné změny trestního zákoníku a trestního řádu s cílem uvést ustanovení trestního zákoníku a trestního řádu, která vstoupila v platnost v roce 2014, do souladu s ústavními ustanoveními, a to v souladu s příslušnými rozhodnutími vnitrostátního ústavního soudu o aspektech ústavnosti nedávných změn trestního zákoníku a trestního řádu.

426

Reforma 6. Zintenzivnění boje proti korupci

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje nová národní protikorupční strategie

Ustanovení vládního rozhodnutí o přijetí protikorupční strategie

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Obecnými cíli nové protikorupční strategie jsou:
1) Snížení dopadu korupce na občany;

(2) Posílení řízení integrity a správní kapacity pro předcházení korupci a boj proti ní;
3) posílení integrity v prioritních oblastech;

4) zlepšit výsledky boje proti korupci trestněprávními a správními prostředky;

5) Zvýšit provádění protikorupčních opatření.

Konkrétními cíli nové protikorupční strategie jsou:

1) odborná příprava odborníků zapojených do předcházení trestné činnosti proti životnímu prostředí a boje proti ní;

2) přidělení nezbytných zdrojů na optimální fungování DNA (Národní protikorupční ředitelství), podpůrné struktury Úřadu evropského veřejného žalobce, technické služby a posílení příslušníků soudní policie;

3) podpora sjednocení soudní praxe v oblasti korupce. V tomto ohledu provede úřad NAD analýzu soudní praxe týkající se případů korupce.
Nová strategie stanoví nové prioritní oblasti: korupce v oblasti životního prostředí, souvislost mezi korupcí a organizovanou trestnou činností a integrita při ochraně kulturních statků. Přezkoumá rovněž právní předpisy v oblasti integrity, a proto by měla být provedena případná zlepšení, pokud jde o konkrétní právní předpisy týkající se:

— střety zájmů, neslučitelnosti funkcí,

— majetkové přiznání,

— otočné dveře (pantouflage),

poradce pro etiku,

— obecný standard pro zveřejňování informací veřejného zájmu z moci úřední na úrovni ústředních a místních orgánů veřejné moci (za účelem zajištění soudržnosti při uplatňování).

427

Reforma 6. Zintenzivnění boje proti korupci

Cílová

Zvýšení hodnoty zabaveného majetku spravovaného Národní agenturou pro správu zabaveného majetku

 

Procentní podíl (%)

0

50

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Bude dosaženo zvýšení hodnoty zabaveného majetku spravovaného Národní agenturou pro správu zabaveného majetku. Základní hodnotou pro tento cíl je hodnota zabavených prostředků spravovaných agenturou v červnu 2021 (přibližně 45 milionů EUR).

429

Reforma 6. Zintenzivnění boje proti korupci

Cílová

Dosažená míra obsazenosti 85 % pozic státních zástupců Národního protikorupčního ředitelství

Procentní podíl (%)

0

85

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Míra obsazenosti 85 % pozic státních zástupců Národního protikorupčního ředitelství byla dosažena.

430

Reforma 6. Zintenzivnění boje proti korupci

Milník

Vstup v platnost zákona o ochraně oznamovatelů

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost zákona o ochraně oznamovatelů. Zákon provede směrnici (EU) 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, a zahrne dodatečná ustanovení specifická pro vnitrostátní kontext s cílem účinně řešit otázky politiky integrity.

431

Reforma 7. Aktualizace právního rámce pro bezúhonnost ve veřejné službě

Milník

Vstup v platnost právního aktu o aktualizaci legislativního rámce pro bezúhonnost

Ustanovení právního aktu uvádějící jeho vstup v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Právní akt pro aktualizaci legislativního rámce v oblasti integrity vstoupí v platnost po předchozím hodnocení a analýze stávajících právních předpisů v oblasti integrity.

432

Reforma 7. Aktualizace právního rámce pro bezúhonnost ve veřejné službě

Milník

Schválené revidované právní akty týkající se etiky a jednání pro vládu

Ustanovení v každém revidovaném právním aktu o etice a jednání pro vládu s uvedením jeho vstupu v platnost

ČTVRTLETÍ

2026

Revidovaný etický kodex a kodex chování:

-vyjasnit důsledky stávajících ustanovení o střetu zájmů pro členy vlády;

-rozšířit definici střetu zájmů nad rámec osobních finančních zájmů;

-zavést požadavek na zveřejňování informací ad hoc v případě, že dojde ke střetu zájmů;

-zavést soubor omezení týkajících se darů, pohostinnosti, výhod a dalších výhod pro členy vlády;

-zavést pravidla pro to, jak členové vlády spolupracují s lobbisty a dalšími třetími stranami.

433

Reforma 8. Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost změny vnitrostátních právních předpisů o opravných prostředcích (zákon č. 101/2016)

Ustanovení zákona o vstupu zákona o opravných prostředcích v platnost

 

 

 ČTVRTLETÍ

2022

Legislativní změna vnitrostátních právních předpisů o opravných prostředcích (zákon č. 101/2016) zavádí povinnost podepsat smlouvu s vítězným uchazečem bezprostředně po přijetí rozhodnutí Národní rady pro řešení sporů (CNSC) před rozhodnutím soudu v případě stížnosti proti rozhodnutí Rady.

435

Reforma 8. Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

Cílová

Ústřední orgány pro zadávání veřejných zakázek jsou využívány místními orgány

Počet centralizovaných subjektů pro zadávání veřejných zakázek (CPB) pro místní orgány

3

7

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Budou nakonfigurovány čtyři další centralizované orgány pro zadávání veřejných zakázek pro místní orgány, kterým budou poskytnuty zdroje (např. kancelářské potřeby, IT vybavení a komunikační služby) a know-how.

437

Reforma 8. Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

Milník

Systém elektronického systému pro zadávání veřejných zakázek (SEAP) je propojen a interoperabilní s jinými databázemi

Propojení a interoperabilita systému SEAP

 

 

 DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Systém elektronického systému pro zadávání veřejných zakázek (SEAP) musí být propojen a interoperabilní s jinými databázemi, například: Národní úřad pro obchodní rejstřík, Národní úřad pro prověřování bezúhonnosti, Národní agentura pro daňovou správu, Národní agentura pro zadávání veřejných zakázek, Národní rada pro stížnosti, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti. SEAP zahrnuje funkce pro používání standardních elektronických formulářů EU, elektronické hodnocení nabídek, dynamické nákupní postupy s automatizovaným posuzováním kvalifikace a nástroje pro elektronické smlouvy, elektronickou fakturaci, elektronické platby a správu smluv.

439

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Milník

Vstup v platnost aktualizovaných právních předpisů pro státní společnosti

Ustanovení zákona o vstupu zákona o státních podnicích v platnost

 

 

 ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost pozměněného zákona 111/2016, který odstraňuje všechny výjimky, a to i pro státní společnosti na místní úrovni. Tyto změny i) oddělí regulační a vlastnickou funkci, ii) odstraní jakoukoli přímou nebo nepřímou výhodu, která by mohla plynout ze státního vlastnictví, ať už jde o tržní pravidla/regulace, financování, zdanění nebo zadávání veřejných zakázek, iii) zajistí, aby každý státní podnik usiloval o dosažení ziskovosti.

440

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Milník

Zprovoznění pracovní skupiny při Středisku vlády pro koordinaci a monitorování politiky správy a řízení společností

Ustanovení rozhodnutí předsedy vlády uvádějící vstup v platnost rozhodnutí předsedy vlády o organizaci a fungování pracovní skupiny v generálním sekretariátu vlády

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Na základě doporučení nezávislého panelu odborníků je v souladu se standardy OECD pro správu a řízení společností zřízena stálá pracovní skupina, která zahájí činnost (tj. na základě právního pověření a zdrojů) s cílem zajistit monitorování uplatňování standardů správy a řízení společností, nese konečnou odpovědnost za zajištění transparentního a soutěžního výběrového řízení na schvalování jmenování členů správní rady, sleduje, hodnotí, kontroluje a zveřejňuje pravidelné podávání zpráv o ukazatelích výkonnosti a vymáhá sankce pro státní podniky, které nedodržují klíčové ukazatele výkonnosti.

441

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Milník

Zveřejnění monitorovacího přehledu uvádějícího finanční a nefinanční klíčové ukazatele výkonnosti pro všechny státní podniky

Zveřejněn monitorovací přehled

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Pracovní skupina:

— určit standardní finanční a nefinanční klíčové ukazatele výkonnosti pro sledování výkonnosti všech státních podniků,

— schválit finanční a nefinanční klíčové ukazatele výkonnosti pro všechny státní podniky,

— zveřejnit monitorovací přehled pro podávání zpráv a sledování ročního pokroku při dosahování klíčových ukazatelů výkonnosti pro všechny státní podniky.

441a

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Milník

Zveřejnění hodnocení všech státních podniků na základě pokroku při dosahování finančních a nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti vykázaných v přehledu

Hodnocení všech zveřejněných státních podniků

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Pracovní skupina provede a zveřejní hodnocení všech státních podniků na základě klíčových ukazatelů výkonnosti uvedených v přehledu.

Hodnocení se skládá z:

— hodnocení založené na finančních klíčových ukazatelích výkonnosti pro všechny státní podniky, odpůrce

— hodnocení založené na finančních i nefinančních klíčových ukazatelích výkonnosti pro státní podniky v působnosti veřejných orgánů na ústřední úrovni.

Hodnocení je založeno na metodice pro posuzování pokroku při dosahování finančních a nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti vypracované pracovní skupinou.

Doporučení týkající se prodeje nebo kotování státních podniků předkládá pracovní skupina na základě hodnocení všech státních podniků.

442

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Cílová

Snížení počtu dočasných mandátů v řídících/dozorčích radách státních podniků spadajících do působnosti veřejných orgánů na ústřední úrovni. Zvýšení podílu trvalých mandátů v řídících/dozorčích radách státních podniků v působnosti místních veřejných orgánů

 

Procentní podíl (%)

0

50 % pro ústřední státní podniky; 80 % pro místní státní podniky

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Počet dočasných mandátů v řídících/dozorčích radách státních podniků spadajících do působnosti veřejných orgánů na ústřední úrovni se snižuje o 50 %.

Snížení počtu dočasných pověření se vypočítá s odkazem na základní úroveň v roce 2020, jak je prokázáno na základě oficiálních údajů Národního úřadu pro obchodní rejstřík. Pro účely splnění tohoto cíle se zohlední pouze státní podniky spadající do působnosti orgánů veřejné moci na ústřední úrovni, které působí jak v roce 2020, tak v roce 2026.

Podíl trvalých mandátů na celkovém počtu obsazených míst v řídících/dozorčích radách státních podniků spadajících do působnosti místních veřejných orgánů činí nejméně 80 %, jak je prokázáno na základě oficiálních údajů Národního úřadu pro obchodní rejstřík. Stálým mandátem se rozumí mandát, jehož trvání je v souladu s čl. 8 odst. 1 a čl. 28 odst. 8 mimořádného nařízení vlády č. 109/2011. Pro účely splnění tohoto cíle se zohlední pouze státní podniky spadající do působnosti místních orgánů veřejné správy, které působí v roce 2026.

Státní podniky vyňaté z uplatňování mimořádného nařízení vlády č. 109/2011 podle čl. 1 odst. 7 uvedeného nařízení jsou z výpočtů pro splnění tohoto cíle vyloučeny.

Jako důkaz se předloží seznamy stálých a prozatímních členů správní rady státních podniků zohledněných pro účely tohoto cíle, které jsou prokázány na základě oficiálních údajů Národního úřadu pro obchodní rejstřík.

Kromě toho jsou pro účely splnění tohoto cíle aktivní státní podniky uvedeny v seznamu zveřejněném ministerstvem financí v souladu s vyhláškou č. 2873/2016.

443

Reforma 9. Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

Cílová

Ústřední státní společnosti kotované nebo restrukturalizované v působnosti ministerstva energetiky nebo ministerstva dopravy

Číslo

0

3

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně tři státní podniky spadající do působnosti ministerstva energetiky nebo ministerstva dopravy musí být zapsány v seznamu nebo restrukturalizovány. To doplní kótování nejméně 15 % akcií společnosti Hidroelectrica požadované v rámci cíle 122.

Pro účely splnění tohoto cíle může mít restrukturalizace formu zrušení, fúze, rozdělení nebo likvidace v souladu s ustanoveními zákona č. 31/1990 nebo zákona č. 85/2014.

449

Investice č. 4. Zvýšení schopnosti organizací občanské společnosti podporovat aktivní občanství, profesionálně se zapojit do plánování a provádění veřejných politik v oblasti sociálních práv, jimiž se zabývá národní plán pro oživení a odolnost, a monitorovat související reformy

Milník

Vstup v platnost právních předpisů v oblasti sociálního dialogu, které stanoví smysluplný a včasný sociální dialog a kolektivní vyjednávání v souladu s doporučeními MOP

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost pro sociální dialog

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Vstup v platnost nového zákona o sociálním dialogu vyjednaného se sociálními partnery. Zákon řeší nedostatky v procesu sociálního dialogu, na které upozorňuje příslušné doporučení pro jednotlivé země, a je v souladu s doporučeními Mezinárodní organizace práce vydanými v dubnu 2018 a uvedenými ve 25. bodě odůvodnění doporučení pro jednotlivé země z roku 2020. Zákon rovněž předpokládá revizi definice hospodářských odvětví jako základu pro odvětvovou kolektivní smlouvu.

450

Investice č. 5. Sledování a provádění plánu

Milník

Audit a kontroly: informace pro monitorování provádění plánu pro oživení a odolnost

Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložiště

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Před první žádostí o platbu (s výjimkou předběžného financování) musí být zaveden a zprovozněn systém úložišť pro monitorování provádění plánu na podporu oživení a odolnosti.

Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:

a) shromažďování údajů a sledování plnění milníků a cílů;

b) shromažďuje a uchovává údaje požadované v čl. 22 odst. 2 písm. d) bodech i) až iii) nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťuje k nim přístup.

451

Investice č. 5. Sledování a provádění plánu

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se stanoví právní mandát ministerstva investic a evropského projektu (MIPE), ministerstva financí a auditního orgánu

Ustanovení zákona o vstupu v platnost mimořádného nařízení vlády o finančním, prováděcím, kontrolním a auditním mechanismu, včetně jasného mandátu pro tři instituce

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se stanoví institucionální rámec pro národní plán pro oživení a odolnost a činnosti prováděné ustavujícími orgány, kterým se MIPE svěřují pravomoci a mandát vykonávat všechny úkoly monitorování, ověřování, kontroly a obnovy, vypracovávat a podepisovat žádosti o platbu předložené Evropské komisi, prohlášení řídícího subjektu a shrnutí auditu. Tentýž rámec rovněž svěří MF povinnosti v souvislosti s podpisem smlouvy o úvěru a dohody o financování společně s MIPE a rovněž upřesní činnosti, které auditní orgán vykonává v rámci svého mandátu pro národní plán pro oživení a odolnost.

O.SLOŽKY Č. 15: Vzdělávání

Tato složka rumunského plánu pro oživení a odolnost sestává ze šesti dílčích složek, které se zabývají klíčovými výzvami ve vzdělávacím systému. Dílčí složky pocházejí z projektu „Vzdělané Rumunsko“, který je zastřešující strategií reformy vzdělávacího systému v Rumunsku. Dílčí složky jsou tyto:

I.Předškolní vzdělávání a péče: rozvoj jednotného, inkluzivního a kvalitního systému předškolního vzdělávání a péče, který zlepší přístup osob ve věku od 0 do 6 let, a to na základě účinné interinstitucionální spolupráce a meziodvětvového koordinačního mechanismu;

II.Předčasné ukončování školní docházky: reformu povinného vzdělávání zvýšením autonomie škol s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej, a to prostřednictvím programů sociálního začleňování a poskytování rovných příležitostí;

III.Odborné vzdělávání a příprava a duální vzdělávání: vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání;

IV.Digitalizace vzdělávání: digitalizace vzdělávacího procesu, a to i prostřednictvím změn právního rámce, s cílem umožnit integrované přístupy a zlepšit digitální dovednosti studentů i učitelů;

V.Infrastruktura: modernizace infrastruktury škol a univerzit v městských a venkovských oblastech, mimo jiné změnou a zefektivněním regulačního rámce s cílem zajistit normy bezpečnosti a kvality šetrné k životnímu prostředí;

VI.Správa škol: reforma řízení předuniverzitního vzdělávání a profesionalizace jeho řízení se zvýšenou autonomií škol s cílem zajistit stabilitu, soudržnost a kompetence.

Složka zahrnuje 7 reforem a 18 investic, jakož i zastřešující reformu pro přijetí právních předpisů o provádění projektu „Vzdělané Rumunsko“.

Složka přispěje k plnění doporučení určeného Rumunsku, které se týká zlepšení kvality a inkluzivnosti vzdělávání, zejména pro Romy a další znevýhodněné skupiny, a zlepšení dovedností, včetně digitálních dovedností, zejména zvýšením relevantnosti odborného vzdělávání a přípravy a vysokoškolského vzdělávání pro trh práce (doporučení pro zemi č. 3, 2019). Zabývá se rovněž doporučením o posílení dovedností a digitálního učení a zajištění rovného přístupu ke vzdělávání (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

O.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Vypracování a přijetí balíčku právních aktů pro uplatňování projektu „Vzdělané Rumunsko“

Cílem této reformy je přijetí a vstup v platnost balíčku právních aktů pro projekt „Vzdělané Rumunsko“, který je zastřešující strategií reformy vzdělávacího systému Rumunska. Nedílnou součástí této strategie jsou všechny následné reformy a investice.

I.Předškolní vzdělávání a péče:

Reforma 2. Jednotný, inkluzivní a kvalitní systém předškolního vzdělávání

Cílem reformy je zlepšit přístup dětí k předškolnímu vzdělávání a péči od narození až do zahájení základního vzdělávání.

Toto opatření spočívá v přijetí meziodvětvového rámcového programu pro služby předškolního vzdělávání, který stanoví povinnosti zúčastněných ministerstev, jakož i v přijetí ročních operačních prováděcích plánů a aktualizovaných právních aktů pro služby předškolního vzdělávání.

Investice č. 1. Výstavba a vybavení jeslí

Cílem této investice je zvýšit kapacitu systému předškolního vzdělávání výstavbou jeslí.

Investice spočívá ve výstavbě a vybavení jeslí.

Toto opatření doplňuje investici 1a v úvěrovém úseku.

Investice č. 2. Zřizování, vybavování a schvalování doplňkových služeb

Cílem této investice je zvýšit kapacitu systému předškolního vzdělávání a jeho kvalitu poskytováním služeb dětem ze znevýhodněných lokalit.

Investice spočívá ve zřízení, vybavení a schválení doplňkových služeb pro děti ve věku 0–6 let.

Investice č. 3. Rámcový program pro další vzdělávání odborníků v oblasti služeb předškolního vzdělávání

Cílem této investice je profesionalizace zaměstnanců pracujících ve službách předškolního vzdělávání.

Investice spočívá v programech odborné přípravy jak pro školitele, tak pro zaměstnance pracující ve standardních a doplňkových službách předškolního vzdělávání.

II.Předčasné ukončování školní docházky:

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdělávání s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej

Cílem této reformy je a) zavést mechanismus včasného varování ve vzdělávání s cílem snížit počet absencí, zlepšit výsledky hodnocení, dosáhnout vyšší míry účasti na vnitrostátních zkouškách a vyššího podílu žáků, kteří dokončí povinnou školní docházku, a to pomocí decentralizovaného přístupu a zvýšení autonomie škol při využívání zdrojů; a b) monitorovat prostřednictvím informačního nástroje mechanismu včasného varování v oblasti vzdělávání žáky, u nichž existuje riziko předčasného ukončení školní docházky, a podporovat školy při shromažďování příslušných údajů, provádění individualizovaných pracovních plánů a odborné přípravy.

Těchto cílů bude dosaženo tím, že do 31. prosince 2021 vstoupí v platnost rozhodnutí vlády o provádění národního programu pro předčasné ukončování školní docházky a že se na vnitrostátní úrovni rozšíří nástroj IT mechanismu včasného varování v oblasti vzdělávání, a to prostřednictvím ministerské vyhlášky, která vstoupí v platnost dne 31. prosince 2022.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2022.

Tuto reformu doplní dvě související investice:

Investice č. 4. Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Cílem této investice je snížit míru předčasného ukončování školní docházky.

Investice spočívá v poskytování grantů na snížení počtu škol se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky.

III.Odborné vzdělávání a příprava a duální vzdělávání:

Investice č. 5. Školení pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIR) a IT nástroje mechanismu včasného varování (MATE) s cílem omezit předčasné ukončování školní docházky

Cílem této investice, která sestává z modulů odborné přípravy, je připravit a zajistit odbornou přípravu pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIR) a nástroje IT mechanismu včasného varování (nástroj IT MATE) ve školách s cílem snížit míru předčasného ukončování školní docházky.

Reforma 4. Vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání

Cílem této reformy je vytvořit duální vzdělávání zaměřené na potřeby studentů a sladěné s potřebami trhu práce, a to jak zvýšením počtu oborů, kvalifikací a absolventů, tak zpřístupněním úplné vzdělávací dráhy studentům registrovaným v rámci duálního sekundárního vzdělávání, aby se mohli zapojit do programů terciárního vzdělávání (kvalifikace 3–7).

Reforma spočívá v tom, že vstoupily v platnost právní akty týkající se metodiky pro organizaci celé duální cesty na dobu čtyř let s přístupem k terciárnímu vzdělávání.

Tuto reformu doplňují tři související investice 34 :

Investice č. 6. Výstavba a vybavení odborných kampusů v rámci regionálních konsorcií

Cílem této investice je zajistit rovný přístup k odbornému vzdělávání a přípravě, důkladná partnerství s hospodářskými subjekty nebo jinými partnery s cílem přizpůsobit odborné vzdělávání a přípravu potřebám trhu práce.

Investice spočívá ve výstavbě a vybavení integrovaných odborných kampusů v rámci regionálních konsorcií.

Investice 14. Příprava praktických seminářů ve školách odborného vzdělávání a přípravy

Cílem této investice je vybavit školy odborného vzdělávání a přípravy praktickými workshopy.

Investice spočívá v poskytnutí podpory školám odborného vzdělávání a přípravy.

IV.Digitalizace vzdělávání:

Reforma 5. Přijetí právního rámce pro digitalizaci vzdělávání

Cílem reformy je zajistit nezbytný právní rámec pro rozvoj digitálních kompetencí žáků stanovením kompetenčního profilu pro pedagogické pracovníky.

Reforma spočívá ve vstupu v platnost právních aktů pro digitalizaci vzdělávacích procesů a obsahu a pro provádění on-line hodnocení a ve stanovení minimálních a optimálních norem pro kvalitu on-line vzdělávacích činností a národního referenčního rámce pro zvyšování digitálních dovedností žáků před vysokoškolským vzděláváním.

Tuto reformu doplní čtyři související investice 35 :

Investice č. 8. Program(y) odborné přípravy v oblasti digitální pedagogiky pro pedagogické pracovníky

Cílem této investice je podpořit digitální pedagogické dovednosti učitelů.

Investice spočívá v programu (programech) odborné přípravy pro učitele v oblasti digitální pedagogiky a dovedností.

Investice č. 9. Digitální vybavení a technologické zdroje pro školy a mimoškolní vzdělávací zařízení

Cílem této investice je zpřístupnit digitální vybavení a technologické zdroje pro předuniverzitní školy a mimoškolní vzdělávací zařízení.

Investice spočívá v zajištění technologických zdrojů a digitálního vybavení pro předuniverzitní školy a mimoškolní vzdělávací zařízení.

Investice 16a. Digitalizace univerzit a jejich příprava na digitální profese budoucnosti

Cílem této investice je zvýšit digitální infrastrukturu a digitální kompetence studentů a vysokoškolských pedagogických pracovníků.

Toto opatření doplňuje investici 16 v úvěrovém úseku.

V.Infrastruktura:

Reforma 6. Aktualizovaný regulační rámec pro zajištění norem pro navrhování, výstavbu a dotaci šetrných k životnímu prostředí v předuniverzitním vzdělávacím systému

Cílem této reformy je a) zvýšit kvalitu a bezpečnost vzdělávacího prostředí, včetně regulace výukových materiálů, nábytku a vybavení laboratorního vybavení a technologických dílen; a b) vypracovat a přijmout právní rámec na podporu přechodu na ekologické budovy ve školách.

V souvislosti s přechodem na zelené a inteligentní budovy rumunské orgány aktualizují právní předpisy týkající se projektování, vybavení a provozu škol, včetně nařízení o výukových materiálech, nábytku a vybavení laboratorních a vědeckých laboratoří, a vypracují metodiku pro provoz a organizaci zelených škol.

Provádění reformy se dokončí do 30. června 2022.

Tuto reformu doprovázejí tři investice do infrastruktury související se školami 36 :

Investice 10. Rozvoj sítě zelených škol a nákup zelených minibusů

Cílem této investice je zajistit udržitelnost předuniverzitních škol prostřednictvím přechodu na zelené školy a zelenou mobilitu (elektrické minibusy).

Investice spočívá v renovaci sítě zelených škol a nákupu školních minibusů pro dopravu žáků.

Toto opatření doplňuje investici 10a v úvěrovém úseku.

Investice č. 11. Poskytování vybavení pro předuniverzitní učebny a školní vědecké laboratoře/školní skříňky

Cílem této investice je poskytnout nezbytné vybavení k zajištění norem kvality v předuniverzitních školách, krajských střediscích pro zdroje a pomoc při vzdělávání a mimoškolních vzdělávacích jednotkách.

Investice spočívá v zajištění vybavení školních vědeckých laboratoří nebo školních skříní a tříd.

VI.Správa škol:

Reforma 7. Reforma řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a profesionalizace řízení

Cílem této reformy je, aby školy měly prospěch z účinnějšího řízení a větší autonomie.

Opatření spočívá ve zveřejnění analýzy řízení v předuniverzitním vzdělávacím systému a pilotního programu pro školy.

Investice 18. Odborná příprava a koučování vedoucích pracovníků v oblasti vzdělávání

Cílem této investice je poskytnout podporu pro profesionalizaci řízení ve vzdělávacím systému.

Investice spočívá v odborné přípravě a koučování vedoucích pracovníků v oblasti vzdělávání.

O.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Num.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

452

Reforma 1. Vypracování a přijetí balíčku právních aktů pro uplatňování projektu „Vzdělané Rumunsko“

Milník

Vstup v platnost balíčku právních aktů pro uplatňování projektu „Vzdělané Rumunsko“

Ustanovení balíčku právních aktů uvádějící vstup projektu „Vzdělané Rumunsko“ v platnost

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2023

Balíček právních aktů zajistí provádění projektu „Vzdělané Rumunsko“.

Za účelem přípravy balíčku právních aktů se pořádají konzultace se zúčastněnými stranami.

453

Reforma 2. Jednotný, inkluzivní a kvalitní systém předškolního vzdělávání

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se přijímá meziodvětvový rámcový program

Vstup v platnost memoranda o spolupráci upravujícího zřízení, organizaci a provoz doplňkových služeb předškolního vzdělávání

— Ustanovení v memorandu o spolupráci uvádějící vstup meziodvětvového rámcového programu v platnost

— Ustanovení v memorandu o porozumění uvádějící vstup v platnost nařízení o zřízení, organizaci a provozování doplňkových služeb předškolního vzdělávání

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Ministerská vyhláška podepsaná ministrem školství, ministrem práce a sociální ochrany, ministrem zdravotnictví a ministrem pro rozvoj, veřejné práce a správu přijme a uvede do praxe během prvního roku programu meziodvětvový rámcový program rozvoje jednotných, inkluzivních a kvalitních služeb předškolního vzdělávání.

Rozhodnutí ministerské vyhlášky obsahuje:

-Meziodvětvový rámcový program (ISFP), za který odpovídá každé ministerstvo.

-Roční operační prováděcí plány (AOIP) pro provádění ISFP. Tyto roční plány stanoví lhůty a povinnosti a objasňují aspekty spolupráce při sledování provádění těchto opatření.

Dalším krokem je přijetí ministerské vyhlášky upravující zřízení, organizaci a provoz doplňkových služeb předškolního vzdělávání do 31. prosince 2022 s cílem připravit zahájení grantového programu.

454

Reforma 2. Jednotný, inkluzivní a kvalitní systém předškolního vzdělávání

Cílová

Počet osob ve věku 0–3 roky zapsaných do služeb předškolního vzdělávání

 

Číslo

22 506

32 506

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Počet osob ve věku 0–3 roky zapsaných do služeb předškolního vzdělávání se ve srovnání se školním rokem 2019/2020 zvýší nejméně o 10000 dětí. Cíl se vypočítá na základě informací poskytnutých Národním statistickým úřadem.

456

Investice č. 1. Výstavba a vybavení jeslí

Milník

Podpis smluv s veřejnými provozovateli (obcemi) na výstavbu, vybavení a zprovoznění 110 jeslí

Podpis smluv

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv, s územním rozdělením, pro služby v mateřských a předškolních zařízeních, předškolním vzdělávání a péči.

Grantový režim je založen na těchto kritériích: i) existenci místní strategie pro rozvoj těchto služeb; II) počet dětí do 3 let v poměru ke kapacitě pokrytí stávajících služeb v okruhu max. 2/3 km; III) počet nevyřízených žádostí rodičů o tyto služby (alespoň 50); IV) analýzu potřeb s přihlédnutím ke specifickým potřebám marginalizovaných komunit; v) nově postavené budovy musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie (PED) nejméně o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což je zajištěno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

457

Investice č. 1. Výstavba a vybavení jeslí

Cílová

Vybudované a vybavené jesle

Číslo

0

80

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o převzetí prací a potvrzení o dodání zařízení prokazující, že bylo postaveno a vybaveno 80 jeslí.

459

Investice č. 2. Zřizování, vybavování a schvalování doplňkových služeb

Cílová

Doplňkové služby zřízené, vybavené a schválené krajskými školními inspektoráty

Číslo

0

25

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 25 doplňkových služeb zřízených a vybavených ve znevýhodněných lokalitách, doložených osvědčeními o přijetí a schválených krajskými školními inspektoráty.

Každá doplňková služba má dvě třídy/skupiny. Doplňkové služby musí být schopny poskytovat vzdělávací podporu na každou službu pro nejméně 20 dětí ve věku 0 až 6 let.

460

Investice č. 3. Rámcový program pro další vzdělávání odborníků v oblasti služeb předškolního vzdělávání

Cílová

Vyškolení účastníci

Číslo

0

5 420

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o účasti na kurzu pro účastníky tří programů odborné přípravy:

dva programy průběžné odborné přípravy pro 420 školitelů: jeden program odborné přípravy pro uplatňování specifického vzdělávacího programu s moduly pro pedagogické i nepedagogické pracovníky, včetně modulu digitálního vzdělávání; jeden program odborné přípravy pro školitele (ze tří odvětví: sociální oblast, vzdělávání a zdravotnictví), sledovat kvalitu služeb předškolního vzdělávání;

jeden vzdělávací program pro 5000 pedagogických i nepedagogických pracovníků, kteří pracují ve standardních a doplňkových službách předškolního vzdělávání, včetně těch, kteří pracují v nově zřízených službách.

462

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdělávání s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se stanoví provádění národního programu na snížení míry předčasného ukončování školní docházky

Ustanovení rozhodnutí vlády uvádějící vstup v platnost národního programu na snížení míry předčasného ukončování školní docházky

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Vstoupí v platnost rozhodnutí vlády, kterým se provádí národní program na snížení míry předčasného ukončování školní docházky, včetně zavedení mechanismu včasného varování ve vzdělávání ve školách zahrnutých do programu s časově vymezenými, fakticky podloženými a nákladově efektivními cíli.

Národní program pro provádění mechanismu včasného varování ve vzdělávání umožní integrovaný a systémový přístup na místní, regionální a celostátní úrovni.

463

Reforma 3. Reforma systému povinného vzdělávání s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky o používání nástroje MATE na vnitrostátní úrovni

Ustanovení v memorandu o porozumění uvádějící vstup v platnost používání nástroje MATE na vnitrostátní úrovni ve všech školách základního a nižšího sekundárního vzdělávání

 

 

 

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2022

Ministerská vyhláška stanoví používání modulu IT MATE na vnitrostátní úrovni. Modul IT identifikuje rizika, zatímco národní program zahrnuje vzdělávací jednotky s vysokým stupněm rizika předčasného ukončení školní docházky (míra mladých lidí, kteří nedokončili nižší střední školu a nestudují ani se neúčastní odborné přípravy), ty, které obdrží granty.

464

Investice č. 4. Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Milník

Otevřená výzva k předkládání projektů na podporu studentů při přechodu z nižšího na vyšší sekundární vzdělávání na základě pěti ukazatelů definovaných v mechanismu včasného varování ve vzdělávání

Zveřejnění výzvy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2021

Výzva k předkládání projektů na udělování grantů vzdělávacím zařízením na podporu studentů při přechodu z nižšího na vyšší sekundární vzdělávání, a to na základě pěti ukazatelů definovaných v mechanismu včasného varování ve vzdělávání. Všechny ukazatele se vypočítávají na základě váhy, která analyzuje kvantitu, tj. počet studentů a učitelů, nebo kvalitu, tj. známky získané při vnitrostátním hodnocení.

Na základě indexu zranitelnosti v oblasti předčasného ukončování školní docházky byly školy MATE rozděleny do tří kategorií v závislosti na prioritě intervence: vysoká, střední a nízká. Za vysoce prioritní vzdělávací jednotky, které vyžadují okamžitý zásah, se považují ty, které získají celkové skóre mezi 3,5 a 5 a které mají několik prvků zranitelnosti, jako je vysoký počet náhradních učitelů, vysoká míra předčasného ukončování školní docházky, nízká míra účasti a špatné výsledky hodnocení na vnitrostátní úrovni. Tyto školy musí být pro financování upřednostněny.

Způsobilé činnosti zahrnují:

-pedagogické a podpůrné činnosti

-mimoškolní aktivity

-drobné práce a nákupy zboží,

-granty pro žáky ze zranitelných skupin s cílem zajistit přechod z nižšího sekundárního vzdělávání na vyšší sekundární vzdělávání a dokončit povinnou školní docházku,

-partnerství s nevládními organizacemi na podporu a/nebo mimoškolních aktivit.

Školy převezmou odpovědnost za výsledky studentů a za pravidelné aktuální informace o dosaženém pokroku tím, že tyto informace předají do systému sběru údajů MATE.

465

Investice č. 4. Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Cílová

Vzdělávací zařízení, kterým byl udělen grant (část 1)

Číslo

0

750

ČTVRTLETÍ

2022

750 vzdělávacích zařízení obdrží granty na podporu studentů při přechodu z nižšího na vyšší sekundární vzdělávání na základě pěti ukazatelů definovaných v mechanismu včasného varování ve vzdělávání. Všechny ukazatele se vypočítávají na základě váhy, která analyzuje kvantitu, tj. počet studentů a učitelů, nebo kvalitu, tj. známky získané při vnitrostátním hodnocení.

Na základě indexu zranitelnosti v oblasti předčasného ukončování školní docházky byly školy MATE rozděleny do tří kategorií v závislosti na prioritě intervence: vysoká, střední a nízká. Za vysoce prioritní vzdělávací jednotky, které vyžadují okamžitý zásah, se považují ty, které získají celkové skóre mezi 3,5 a 5 a které mají několik prvků zranitelnosti, jako je vysoký počet náhradních učitelů, vysoká míra předčasného ukončování školní docházky, nízká míra účasti a špatné výsledky hodnocení na vnitrostátní úrovni. Tyto školy musí být pro financování upřednostněny.

Způsobilé činnosti zahrnují:

-pedagogické a podpůrné činnosti

-mimoškolní aktivity

-drobné práce a nákupy zboží,

-granty pro žáky ze zranitelných skupin s cílem zajistit přechod z nižšího sekundárního vzdělávání na vyšší sekundární vzdělávání a dokončit povinnou školní docházku,

-partnerství s nevládními organizacemi na podporu a/nebo mimoškolních aktivit.

Školy převezmou odpovědnost za výsledky studentů a za pravidelné aktuální informace o dosaženém pokroku tím, že tyto informace předají do systému sběru údajů MATE.

466

Investice č. 4. Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Cílová

Další vzdělávací zařízení, kterým byly uděleny granty

Číslo

750

2 300

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Další vzdělávací zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky obdrží granty ve výši

způsobilé činnosti zahrnující například:

-pedagogické a podpůrné činnosti;

-mimoškolní činnosti;

-drobné práce a nákupy zboží, včetně digitálního vybavení;

-granty pro žáky ze zranitelných skupin; nebo

-partnerství s nevládními organizacemi na podporu a/nebo mimoškolních aktivit.

468

Investice č. 4. Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Cílová

Snížení počtu škol se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

Číslo

2 300

1 725

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Počet škol se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky se sníží o 575.

K potvrzení snížení o 25 % v kohortě s vysokou a střední prioritou intervence se použije index zranitelnosti, přičemž výchozí hodnota se stanoví těsně před přidělením části 1 grantů.

469

Investice č. 5. Školení pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIIR) a IT nástroje mechanismu včasného varování (MATE) s cílem omezit předčasné ukončování školní docházky

Milník

On-line kurz odborné přípravy pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIR) a IT nástroje MATE

On-line kurz odborné přípravy pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIR) a IT nástroje MATE 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

Popis specifikací on-line vzdělávacího kurzu pro uživatele nástroje IT SIIR a MATE. Počet účastníků školení je uveden na adrese https://mate.edu.ro/harta-formare/. Moduly výcvikového kurzu jsou přizpůsobeny:

-potřeby a dovednosti studentů (inkluzivní vzdělávání), přístupy k výuce zaměřené na studenty, mezikulturní kompetence a formativní hodnocení;

-zlepšení podmínek výuky;

-poskytování školení pro používání počítačového modulu MATE,

-osvětové kampaně pro studenty a učitele, které by mohly být přizpůsobeny studentům ze znevýhodněných skupin;

-podporovat sociálně-emoční dovednosti studentů pro dokončení povinné školní docházky.

470

Reforma 4. Vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje Metodika pro organizaci celé duální trasy a nové kvalifikace vyplývající z celé duální trasy

Ustanovení rozhodnutí vlády uvádějící vstup v platnost Metodiky pro organizaci celé duální trasy a nové kvalifikace vyplývající z celé duální trasy

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Nová metodika:

-usilovat o zlepšení výsledků vzdělávání v oblasti odborného vzdělávání a přípravy;

-zajistit úplnou vzdělávací dráhu pro studenty registrované v duálních středoškolských a vysokoškolských vzdělávacích programech (kvalifikace 3–7).

-zajistit soulad mezi úrovněmi národního rámce kvalifikací, akty vzdělávání/kvalifikace, které mají být vydány, druhem programů odborného vzdělávání a přípravy v Rumunsku, jejichž prostřednictvím lze dosáhnout úrovní kvalifikace, referenčními úrovněmi evropského rámce kvalifikací, jakož i podmínkami přístupu odpovídajícími každé úrovni kvalifikace.

471

Reforma 4. Vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání

Cílová

Podíl studentů zapsaných na profesní dráze ve vztahu k počtu středoškolských studentů

Procentní podíl (%)

17 %

22 %

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Zvýšení podílu studentů zapsaných na profesní dráze o pět procentních bodů ve vztahu k celkovému počtu středoškolských studentů, vypočtené na základě údajů vykázaných ve zprávě SIIR. Výchozím bodem pro výpočet zvýšení je počet studentů zapsaných do školního roku 2020–2021.

472

Investice č. 6. Výstavba a vybavení odborných kampusů v rámci regionálních konsorcií

Cílová

Pět integrovaných odborných kampusů vybudovaných a vybavených v rámci pěti regionálních konsorcií

Číslo

0

5

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Pět integrovaných odborných kampusů bude vybudováno v rámci pěti regionálních konsorcií.

Nově vybudované integrované odborné kampusy musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být potvrzeno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

Každý vybudovaný integrovaný odborný kampus musí být vybaven digitálními dílnami, což je doloženo osvědčeními o akceptaci.

477

Reforma 5. Přijetí právního rámce pro digitalizaci vzdělávání

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost s cílem zajistit normy pro vybavení škol technologickým vybavením a zdroji pro vzdělávací účely online a zajistit udržitelný dopad navrhovaných investic

Ustanovení v memorandu o porozumění uvádějící vstup v platnost legislativního rámce pro normy pro zařízení

 

 

 

ČTVRTLETÍ

2022

Nová ministerská vyhláška stanoví minimální normy technického vybavení pro školy s cílem zajistit kvalitu vzdělávacích činností prováděných ve virtuálním prostředí a prostřednictvím virtuálních technologií.

478

Reforma 5. Přijetí právního rámce pro digitalizaci vzdělávání

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se stanoví profil budoucího učitele v oblasti digitálních kompetencí a jak posuzovat digitální kompetence ve školních zkouškách

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního aktu, kterým se stanoví profil budoucího učitele, pokud jde o digitální kompetence a hodnocení digitálních kompetencí

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Nový zákon, který stanoví profil budoucího učitele v oblasti digitálních kompetencí a způsob posuzování digitálních kompetencí ve školních zkouškách:

-Stanovit profil digitálních dovedností pracovníka ve vzdělávání, jakož i mechanismus pro validaci digitálních kompetencí učitelů ve školních zkouškách v souladu s Evropským rámcem digitálních kompetencí pedagogů 37 .

-Začlenit do rámcového vzdělávacího plánu moduly psychopedagogických a magisterských programů odborné přípravy pro rozvoj digitálních dovedností budoucích učitelů a pro seznámení se s moderními výukovými metodami a technikami podle rámce DigCompEdu a jejich používání.

-Stanovit rámec pro školní inspekci (sledování a hodnocení virtuálních výukových činností).

Stanovit metodiky hodnocení on-line prostředí, školních výsledků studentů, včetně vytvoření platformy pro bezpečné hodnocení kompetencí žáků.

479

Reforma 5. Přijetí právního rámce pro digitalizaci vzdělávání

Milník

Vstup v platnost právních aktů, kterými se stanoví národní referenční rámec digitálních dovedností pro předuniverzitní vzdělávání

Ustanovení právního aktu o vstupu národního referenčního rámce pro digitální dovednosti v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Vstup v platnost právních aktů, které stanoví národní referenční rámec pro zvyšování digitálních dovedností žáků předuniverzitního věku v souladu s rámcem DigComp: Evropský rámec digitálních kompetencí pro občany 38 .

480

Investice č. 8. Program(y) odborné přípravy v oblasti digitální pedagogiky pro pedagogické pracovníky

Cílová

Učitelé vyškolení v oblasti digitální pedagogiky a dovedností

Číslo

0

100 000

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o účasti v programu (programech) odborné přípravy v oblasti digitální pedagogiky a dovedností pro nejméně 100000 učitelů, včetně učitelů z venkovských a znevýhodněných oblastí.

482

Investice č. 9. Digitální vybavení a technologické zdroje pro školy a mimoškolní vzdělávací zařízení

Milník

Školy a mimoškolní vzdělávací zařízení vybavená technologickými zdroji

Školy a mimoškolní vzdělávací zařízení vybavená technologickými zdroji

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Potvrzení o převzetí prokazující dodání a uvedení vybavení do provozu škol a mimoškolních vzdělávacích zařízení:

-Nejméně 4300 osob je vybaveno technologickými zdroji pro laboratoře IT.

-Nejméně 3600 osob je vybaveno technologickým vybavením a/nebo infrastrukturou.

-Zakoupeno nejméně 1100 inteligentních laboratoří.

485

Reforma 6.

Aktualizovaný regulační rámec pro zajištění norem pro design, výstavbu a dotaci šetrných k životnímu prostředí v předuniverzitním vzdělávacím systému

Milník

Vstup v platnost změn legislativního rámce s cílem zvýšit kvalitu vzdělávacího prostředí

Ustanovení zákona o vstupu nového legislativního rámce v platnost s cílem zvýšit kvalitu vzdělávacího prostředí

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

V souvislosti s přechodem na ekologické a inteligentní budovy je třeba reformovat regulační rámec pro koncepci, vybavení a provoz škol. Nový zákon zahrnuje:

-Pravidla pro projektování a provoz budov pro školy a střední školy (normativní předpis 010/1997);

-Aktualizace/navrhování minimálních dotací aktualizací těchto legislativních aktů: Minimální dotace pro třídy V až VIII, schválené ministerskou vyhláškou 3486/2006, pravidla minimální dotace pro základní vzdělávání ministerská vyhláška 3263/2006, normy a předpisy pro předškolní zařízení, příloha 1 Normy pro výukové materiály a 0 Příloha 2 Normy minimálního vybavení, schválené ministerskou vyhláškou 3850/2010.

Regulační rámec pro provádění investic do přechodu na zelené budovy je doplněn předpisy o fungování zelených škol a metodikami pro provoz a organizaci zelených škol, včetně upravených učebních osnov, které stanoví výukové ukazatele pro podporu chování studentů, které respektuje přírodní prostředí.

486

Investice 10. Rozvoj sítě zelených škol a nákup zelených minibusů

Milník

Dodávka elektrických minibusů

Dodané elektrické minibusy

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2024

Osvědčení o přijetí na úrovni župy prokazující dodávku 1218 elektrických minibusů pro dopravu studentů.

487

Investice 10. Rozvoj sítě zelených škol a nákup zelených minibusů

Cílová

Renovované předuniverzitní školní prostory

Počet m 2

0

18 289

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o přijetí dokončujících prací potvrzuje, že bylo renovováno nejméně 18289 m 2 školních prostor v předuniverzitním období. Renovované oblasti zajistí 30 % úspory primární energie ve srovnání se stavem před renovací, který se prokáže prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

489

Investice č. 11. Poskytování vybavení pro předuniverzitní učebny a školní vědecké laboratoře/školní skříňky

Milník

Podpis smluv o financování vybavení tříd nábytkem

Podpis smluv o financování vybavení tříd nábytkem

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv o financování vybavení tříd předuniverzitních škol, krajských středisek pro zdroje a pomoc při vzdělávání a mimoškolních vzdělávacích jednotek školní sítě na základě minimálních norem pro vybavení tříd/laboratoří/školních dílen. Za účelem zajištění jejich soudržnosti vydá Ministerstvo školství příjemcům doporučení ohledně technických specifikací, které mají být zahrnuty do specifikací.

Přednost mají vzdělávací zařízení, která v posledních pěti letech tohoto typu investic nevyužila.

490

Investice č. 11. Poskytování vybavení pro předuniverzitní učebny a školní vědecké laboratoře/školní skříňky

Milník

Podpis smluv o financování vybavení školních vědeckých laboratoří/školních skříní

Podpis smluv o financování vybavení školních vědeckých laboratoří/školních skříní

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv o financování vybavení vědeckých laboratoří/školních skříní předuniverzitních škol, krajských středisek pro zdroje a pomoc při vzdělávání a mimoškolních vzdělávacích jednotek školní sítě na základě minimálních norem pro vybavení tříd/laboratoří/školních skříní. Za účelem zajištění jejich soudržnosti vydá Ministerstvo školství příjemcům doporučení ohledně technických specifikací, které mají být zahrnuty do specifikací.

Všechny školní skříně a vědecké laboratoře, kromě laboratoří ITC, musí být vybaveny nábytkem, materiály a vybavením pro didaktické použití na základě standardů pro vybavení schválených v rámci reformy 6.

Přednost mají vzdělávací zařízení, která v posledních pěti letech tohoto typu investic nevyužila a která se nacházejí ve venkovských oblastech.

491

Investice č. 11. Poskytování vybavení pro předuniverzitní učebny a školní vědecké laboratoře/školní skříňky

Milník

Předuniverzitní učebny a vědecké laboratoře/školní skříně vybavené

Předuniverzitní učebny a vědecké laboratoře/školní skříně vybavené

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Potvrzení o převzetí dokládající dodání a uvedení do provozu nábytku, materiálů a vybavení pro didaktické použití pro vybavení 85000 tříd a vědeckých laboratoří/školních skříní vzdělávacích zařízení.

494

Reforma 7. Reforma řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a profesionalizace řízení

Milník

Podpis smlouvy o technické pomoci pro vypracování akčního plánu reformy správy věcí veřejných, včetně programu odborné přípravy a odborného vedení pro vedoucí pracovníky a inspektory

Podpis zakázky

 

ČTVRTLETÍ

2022

Reforma správy je založena na funkční analýze systému odborného vzdělávání a přípravy a provádí se na dvou úrovních: I. Reforma řízení; a II. Decentralizace

Ministerstvo školství najme externí technickou pomoc pro:

-analýzu současného řízení předuniverzitního vzdělávacího systému;

-poskytování doporučení a plánu na zlepšení řízení škol prostřednictvím pilotního programu;

-poskytování pokynů pro koncepci programu odborné přípravy a koučování.

Za účelem zvýšení kapacity systému řízení předuniverzitního vzdělávání a zvýšení autonomie škol se vypracuje plán opatření.

495

Reforma 7. Reforma řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a profesionalizace řízení

Milník

Analýza řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a zveřejněný akční plán

Analýza řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a zveřejněný akční plán

 

 

 

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Na základě analýzy a doporučení vnější technické pomoci poskytnuté na reformu řízení předuniverzitního vzdělávacího systému se zveřejní akční plán. Poté se provedou tato opatření:

-Přezkum metodiky pro nábor ředitelů škol;

-Přezkum metodiky pro nábor a hodnocení školních inspektorů na základě výkonnostních kritérií;

-Grantový program na podporu 60 škol při pilotním testování přístupu ke zvýšení autonomie na úrovni škol se zaměřením na školní osnovy, správu a řízení.

497

Investice 14. Příprava praktických seminářů ve školách odborného vzdělávání a přípravy

Milník

Praktické semináře ve školách odborného vzdělávání a přípravy vybavených

Praktické semináře ve školách odborného vzdělávání a přípravy vybavených

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Potvrzení o přijetí prokazující dodání a objednání vybavení pro 500 praktických seminářů ve školách odborného vzdělávání a přípravy.

502

Investice 16a. Digitalizace univerzit a příprava na digitální profese budoucnosti

Cílová

Podpořené univerzity

Číslo

0

60

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o přijetí dokazují dodání digitální infrastruktury pro 60 univerzit. Osvědčení o účasti a centralizovaný seznam účastníků prokazují realizaci vzdělávacích programů v oblasti digitálních dovedností pro studenty a vysokoškolské pedagogické pracovníky.

507

Investice 18. Odborná příprava a koučování vedoucích pracovníků v oblasti vzdělávání

Cílová

Vyškolení vedoucí pracovníci v oblasti vzdělávání

Číslo

0

10 000

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o účasti v programu (programech) odborné přípravy a odborného vedení pro 10000 vedoucích pracovníků v oblasti vzdělávání, které vydávají akreditovaní poskytovatelé odborné přípravy.

O.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

i.    Předškolní vzdělávání a péče:

Investice 1a. Výstavba a vybavení jeslí

Cílem této investice je zvýšit kapacitu systému předškolního vzdělávání výstavbou jeslí.

Investice spočívá ve výstavbě a vybavení jeslí.

Toto opatření doplňuje investici 1 v podfondu nevratné finanční podpory.

II.Odborné vzdělávání a příprava a duální vzdělávání:

Investice č. 13. Vybavení IT laboratoří ve školách odborného vzdělávání a přípravy

Cílem investice je podpořit digitální transformaci škol, které jsou součástí sítě odborného vzdělávání a přípravy.

Investice spočívá v nákupu digitálního vybavení pro školy odborného vzdělávání a přípravy.

III.Digitalizace vzdělávání:

Investice č. 16. Digitalizace univerzit a jejich příprava na digitální profese budoucnosti

Cílem této investice je zvýšit digitální infrastrukturu a digitální kompetence studentů a vysokoškolských pedagogických pracovníků.

Toto opatření doplňuje investici 16a v podfondu nevratné finanční podpory.

IV.Infrastruktura:

Investice 10a. Výstavba sítě zelených škol

Cílem této investice je zajistit udržitelnost předuniverzitních škol prostřednictvím přechodu na zelené školy.

Investice spočívá ve výstavbě zelených škol.

Toto opatření doplňuje investici 10 v podfondu nevratné finanční podpory.

Investice č. 17. Zajištění univerzitní infrastruktury (ubytování, jídelny, rekreační zařízení)

Cílem této investice je výstavba a modernizace tří typů infrastruktury v univerzitních kampusech.

Investice spočívá ve výstavbě a modernizaci rekreačních a čítáren, jídelen a ubytovacích míst v univerzitních kampusech.

   

O.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní

indikátory 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

457a

Investice 1a. Výstavba a vybavení jeslí

Cílová

Vybudované a vybavené jesle

Číslo

0

30

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bylo postaveno a vybaveno 30 jeslí.

488

Investice 10a. Výstavba sítě zelených škol

Cílová

Vybudovaná plocha nových zelených škol

Počet m 2

0

32 764

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o dokončení prací potvrzuje, že byly vybudovány zelené školy o celkové ploše nejméně 32 764 m².

Nově postavené zelené školy musí splňovat cíl dosažení potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což musí být prokázáno prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

496

Investice č. 13. Vybavení IT laboratoří ve školách odborného vzdělávání a přípravy

Milník

Školy odborného vzdělávání a přípravy vybavené digitálním vybavením pro laboratoře IT

Školy odborného vzdělávání a přípravy vybavené digitálním vybavením pro laboratoře IT

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Osvědčení o přijetí prokazující dodání a uvedení do provozu digitálního vybavení pro 500 laboratoří IT ve školách odborného vzdělávání a přípravy.

500

Investice č. 16. Digitalizace univerzit a příprava na digitální profese budoucnosti

Milník

Podpis smluv o grantech pro inovační technologická centra na univerzitách

Podpis smluv

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podpis smluv o grantech pro 60 univerzit za účelem financování integrovaných opatření ke zlepšení digitální infrastruktury a rozvoje kompetencí studentů a vysokoškolských pedagogických pracovníků:

-zprovoznění digitálních univerzitních center,

-programy odborné přípravy v oblasti digitálních kompetencí,

-rozvoj podnikatelských dovedností studentů pro digitální odvětví,

-programy profesního poradenství pro studenty s cílem vybrat si nová povolání v oblasti informačních a komunikačních technologií,

-vzdělávací programy pro nové dovednosti v oblasti výuky/hodnocení v hybridním systému,

rozvoj pokročilých digitálních dovedností pro 1000 studentů bakalářského a magisterského studia.

503

Investice č. 17. Zajištění univerzitní infrastruktury (ubytování, jídelny, rekreační zařízení)

Milník

Výstavba a modernizace rekreačních a čítáren, jídelen a ubytovacích míst

Výstavba a modernizace rekreačních a čítáren, jídelen a ubytovacích míst

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Výstavba 3687 rekreačních a čítácích míst, 852 jídelen a 1853 ubytovacích míst; a modernizace 2813 míst pro rekreaci a četbu, 1983 jídelen a 11440 ubytovacích míst v univerzitních kampusech, která byla prokázána potvrzením o převzetí prací.

Renovovaná infrastruktura přinese 30 % úspory primární energie ve srovnání se stavem před renovací, který se prokáže prostřednictvím ex ante a ex post certifikátů energetické náročnosti.

Nově vybudovaná infrastruktura musí být v souladu s cílem dosáhnout potřeby primární energie alespoň o 20 % nižší, než je požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie podle vnitrostátních pokynů, což se prokáže prostřednictvím certifikátů energetické náročnosti.

Nejméně 40 % z celkového počtu 13293 rekreačních a čítáren, jídelen a ubytovacích míst musí být pro studenty ze znevýhodněného prostředí.

P.SLOŽKY Č. 16: REPowerEU

Cílem kapitoly REPowerEU je přispět ke snížení závislosti na fosilních palivech v Rumunsku podporou zavádění obnovitelných zdrojů energie a renovací v oblasti energetické účinnosti, zejména se zaměřením na nejzranitelnější spotřebitele a zvýšením kapacity elektrické přenosové sítě pro integraci obnovitelných zdrojů energie.

Tato složka se zabývá doporučeními ke snížení celkové závislosti na fosilních palivech, která byla Rumunsku adresována v letech 2022 a 2023. Pomáhá zejména urychlit přechod na čistou energii, zejména rychlejším zaváděním energie z obnovitelných zdrojů a zlepšením kapacity sítě, aby nově vybudovaná kapacita mohla fungovat na trhu. Pomáhá rovněž zvýšit tempo a ambice energetických renovací s cílem zlepšit energetickou účinnost fondu budov, mimo jiné zajištěním lepšího přístupu k informacím a možnostem udržitelného financování. V neposlední řadě přispívá k poskytování a získávání dovedností a kompetencí potřebných pro ekologickou transformaci (doporučení pro jednotlivé země č. 3 2022 a 3 2023).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final).

P.1.    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma č. 1: Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

Cílem této reformy je zavést zvláštní právní akty a regulační rámec pro oblasti pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie s krátkými a jednoduchými povolovacími postupy.

Reforma spočívá rovněž ve zřízení jednotného vnitrostátního registru pozemků ve vlastnictví státu.

Reforma č. 2: Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

Cílem reformy je zřídit specializované jednotné kontaktní místo pro služby energetického poradenství s cílem zvýšit povědomí a usnadnit energeticky účinné renovace a zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů mezi vlastníky domů.

Reforma spočívá ve zřízení fyzických kanceláří a online kontaktního místa s cílem zefektivnit proces dokumentace těchto renovací a zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Investice č. 2: Nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílem investice je instalace kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Investice spočívá v instalaci kapacity 950 MW z obnovitelných zdrojů energie.

Investice č. 4: Poskytnout poukázky na urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů domácnostmi

Cílem investice je zvýšit zavádění energie z obnovitelných zdrojů poskytnutím finanční podpory vlastníkům domů.

Tato investice spočívá ve vyplácení poukázek na instalaci solárních panelů nebo systémů pro skladování elektřiny.

Investice č. 5: Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě

Cílem investice je zvýšit flexibilitu a řešit úzká místa elektrizační soustavy spravované provozovatelem přenosové soustavy.

Investice spočívá v instalaci solárních panelů a zařízení pro skladování elektřiny v napájecích stanicích provozovatele přenosové soustavy s cílem snížit vlastní spotřebu elektřiny, nákupu zařízení ke snížení průměrné doby trvání zásahů do sítě provozovatele přenosové soustavy a vybavení datového centra.

Investice č. 7: Grantové poukázky na podporu zvyšování energetické účinnosti domácností

Cílem této investice je snížit poptávku domácností po primární energii tím, že se vlastníkům domů a bytů poskytne finanční podpora na kombinovanou renovaci energetické účinnosti a instalaci solárních panelů na rodinných obytných budovách pouze pro domácnosti trpící energetickou chudobou a zranitelné spotřebitele energie.

Investice spočívá ve vyplácení poukázek na energeticky účinné renovace domů.

Investice č. 9: Nové kapacity pro skladování elektřiny

Cílem investice je zvýšit flexibilitu a stabilitu elektrizačních soustav.

Investice spočívá v instalaci a připojení kapacit pro skladování elektřiny.

Investice 10: Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

Cílem investice je zvýšit energetickou účinnost odvětví.

Investice spočívá v realizaci nejméně 30 projektů v oblasti energetické účinnosti v průmyslu.

P.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Poř. NUM.

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatel (pro milníky)

Kvantitativní ukazatel
pro cíl

Čas

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

508

Reforma 1. Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

Milník

Vybavení pro Agenturu pro státní domény (ADS)

Dodané vybavení

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Byly vydány dodací listy pro toto vybavení:

1. alespoň dva servery podporující nový výkonný digitální systém a čtyři notebooky vybavené softwarem (například Self-CAD, TopoLT, DIGI I Terra);

2. alespoň čtyři drony s přenosovými stanicemi RTK;

3. alespoň čtyři terénní vozidla s nulovými emisemi.

509

Reforma 1. Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

Milník

Vstup právního aktu (právních aktů) v platnost

Ustanovení o vstupu v platnost

 

 

 

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Změny právních a regulačních aktů vstoupí v platnost a zavedou rámec pro využívání státních pozemků pod správou Agentury pro státní domény (ADS) jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie. Právní rámec zahrnuje ustanovení o:

1.vymezení oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie na znehodnocené půdě;

2.povolovací postupy povolené do šesti měsíců;

3.digitalizace povolovacích postupů (jediné kontaktní místo).

510

Reforma 1. Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

Milník

Zřízení jednotného vnitrostátního registru pozemků ve vlastnictví státu

Zřízení jednotného vnitrostátního rejstříku a jeho uvedení do provozu

ČTVRTLETÍ

2026

Splnění milníku vyžaduje:

-Jednotný vnitrostátní rejstřík zřízených a provozovaných pozemků ve vlastnictví státu;

-Pedologické studie provedené na 84000 hektarech půdy spravované společností ADS;

-Vymezení 32000 hektarů půdy spravované společností ADS jako oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie.

516

Investice č. 4. Poskytnout poukázky na urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů domácnostmi

Cílová

Instalace solárních panelů a systémů skladování elektřiny domácnostmi

Počet poukázek

0

122 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vyplacení poukázek na domácnost se doloží osvědčeními o přijetí potvrzujícími instalaci solárních panelů (s čistou kapacitou nejméně 3 kW) nebo systémů pro skladování elektřiny (s využitelnou kapacitou nejméně 5 kWh). Samostatné systémy skladování elektřiny jsou způsobilé pro podporu pouze v případě, že vlastník bytu již vlastní solární fotovoltaický systém s čistou kapacitou nejméně 3 kW.

523

Reforma 2. Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

Milník

Vstup v platnost právních a regulačních aktů pro zřízení kanceláří jednotného kontaktního místa pro poskytování služeb energetického poradenství

Ustanovení o vstupu v platnost

ČTVRTLETÍ

2024

Vstup v platnost právních a regulačních aktů, které stanoví rámec pro zřízení fyzických kanceláří jednotného kontaktního místa, jejichž úkolem je poskytovat energetické poradenské služby vlastníkům domů.

Rámec stanovený právními akty obsahuje ustanovení upřesňující úkoly, správu a strukturu financování kanceláří jednotného kontaktního místa.

524

Reforma 2. Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

Cílová

Odborná příprava pracovníků jednotného kontaktního místa

Číslo

0

84

ČTVRTLETÍ

2024

Osvědčení o absolvování odborné přípravy pro 84 zaměstnanců jednotného kontaktního místa, aby mohli plnit různé úlohy v kancelářích jednotného kontaktního místa.

525

Reforma 2. Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování energetických poradenských služeb pro energeticky účinné renovace a výrobu energie z obnovitelných zdrojů prozumentům

Cílová

Otevření fyzických kanceláří jednotného kontaktního místa

Číslo

0

42

ČTVRTLETÍ

2026

42 fyzických kanceláří jednotného kontaktního místa je připraveno k provozu a je otevřeno občanům.

124

Investice č. 2. Nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Milník

Zahájení nabídkového řízení na projekty výroby energie z obnovitelných zdrojů (větrné a solární)

ČTVRTLETÍ

2022

Zveřejňuje se výzva k podávání nabídek na výběr projektů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů (větrné a solární). Kritéria výběru zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final). Výzva je otevřena jak pro malé a střední podniky, tak pro velké investory.

125

Investice č. 2. Nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Cílová

Instalovaný výkon připojený k síti

Megawatty (MW)

0

950

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vydává se osvědčení o přijetí zařízení s kapacitou nejméně 950 MW z obnovitelných zdrojů (větrné a solární) spolu s oznámením o uvedení zařízení do provozu (NTP) nebo osvědčením o připojení, které potvrzuje připojení zařízení k elektrické přenosové nebo distribuční síti.

518

Investice č. 5: Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě

Cílová

Snížení roční spotřeby elektřiny

GWh

18

9

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Pro instalaci solárních fotovoltaických panelů o výkonu 10,76 MW a skladovací kapacity energie o výkonu 12 MW (ve 29 rozvodnách) se vydá (vydají) certifikát (certifikáty) o přijetí spolu se zprávou nezávislého odborníka, která potvrdí odhadované 50 % snížení roční spotřeby elektřiny ve srovnání s výchozím stavem v roce 2022.

520

Investice č. 5: Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě

Cílová

Průměrná doba trvání zásahů do sítě provozovatele přenosové soustavy

Procentní podíl (%)

100 %

50 %

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zpráva nezávislého znalce potvrdí zkrácení průměrné doby trvání zásahů do sítě provozovatele přenosové soustavy spolu s osvědčeními o dodání a instalaci zařízení pro údržbu přenosových vedení a rozvoden (která mohou mimo jiné zahrnovat měřicí a regulační zařízení elektrických vedení, transformátorů, izolace, elektrického uzemnění nebo mobilních vyvýšených pracovních plošin a jeřábů).

Obecně platí, že všechna vozidla musí mít nulové emise. Pokud však technologie s nulovými emisemi není pro danou kategorii k dispozici, použije se pouze nejlepší dostupná nízkoemisní technologie.

522

Investice č. 5: Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě

Milník

Používané datové centrum

Zřízení datového centra a jeho používání

ČTVRTLETÍ

2026

Zřízení datového centra potvrdí zpráva nezávislého znalce doplněná osvědčeními o dodání a instalaci vybavení a softwaru (mimo jiné včetně: servery, směrovače, firewally, zásobníky elektrické energie), analýza síťového provozu (mimo jiné včetně analyzátoru provozu L2–7; čtyři přístavy SFP; vícerežimové SFP a jednorežimové SFP přijímače-vysílače) a bezpečnost sítě (mimo jiné firewally, přepínače PoE, distribuční směrovače).

529

Investice č. 7. Grantové poukázky na podporu zvyšování energetické účinnosti domácností

Cílová

Energetická renovace obydlí

Počet (obydlí)

0

8 260

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Certifikát o přijetí po dokončení prací týkající se renovačních prací pro nejméně 8260 obydlí spolu s certifikáty energetické náročnosti ex ante a ex post prokazujícími úspory primární energie na obydlí ve výši nejméně 30 %, jakož i certifikace instalace solárních panelů s čistou kapacitou nejméně 3 kW.

Způsobilé jsou pouze zranitelné a chudé domácnosti a obydlí v kategoriích energetické účinnosti G, F, E nebo D. Obydlí zařazená do tříd seismického rizika RsI a RsII jsou vyloučena z financování intervencí v oblasti energetické účinnosti.

139

Investice č. 9. Nové kapacity pro skladování elektřiny

Cílová

Instalovaná kapacita skladování elektřiny

Megawatty (MW)

0

240

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o přijetí prokazující instalaci kapacity pro skladování elektřiny o výkonu nejméně 240 MW spolu s oznámením o napájení (NPT), které osvědčuje připojení zařízení k elektrické přenosové nebo distribuční soustavě, vydává provozovatel distribuční soustavy nebo provozovatel přenosové soustavy. Investice se provádí v souladu s podmínkami stanovenými v technických pokynech „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), zejména prostřednictvím vyloučení v oblasti nakládání s odpady a těžby surovin.

141

Investice 10. Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

Cílová

Realizace projektů v oblasti energetické účinnosti

 

Číslo

0

30

ČTVRTÉ ČTVRTLET

2025

Realizace nejméně 30 projektů v oblasti energetické účinnosti v průmyslu auditovaném externí stranou, které dosáhnou alespoň 30 % snížení nepřímých a přímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante, které mají být monitorovány prostřednictvím platformy IT pro centralizaci a analýzu vnitrostátní spotřeby energie.

P.3. Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 7a: Grantové poukázky na podporu energetických renovací domácností

Cílem této investice je snížit poptávku domácností po primární energii tím, že vlastníkům domů a bytů bude poskytnuta finanční podpora na kombinovanou renovaci energetické účinnosti a instalaci solárních panelů.

Investice spočívá v povolení vyplácení poukázek na energeticky účinné renovace domácností.

Investice č. 8: Rozdílové smlouvy

Cílem této investice je podpora zavádění kapacit větrné energie na pevnině v rámci kola přidělování rozdílových smluv.

Tato investice spočívá v podpisu rozdílových smluv s úspěšnými předkladateli projektů.

P.4 Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Následující Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatel (pro milníky)

Kvantitativní ukazatel
pro cíl

Čas

 

Popis každého milníku a cíle

Jednotka opatření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

529a

Investice 7a. Grantové poukázky na podporu energetických renovací domácností

Cílová

Schválení plateb za energetickou renovaci obydlí

EUR

0

96 698 120

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2026

Rozhodnutí o schválení plateb grantových poukázek v celkové výši 96 698 120 EUR přijatá Ministerstvem fondů a investic EU.

535

Investice č. 8. Rozdílové smlouvy

Milník

Podpis rozdílových smluv na projekty výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Podpis rozdílových smluv

ČTVRTLETÍ

2026

Podepsané rozdílové smlouvy na projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie ve výši 315 MW pro větrné elektrárny na pevnině.

1.2 Odhadované celkové náklady plánu na podporu oživení a odolnosti

Odhadované celkové náklady revidovaného plánu Rumunska pro oživení a odolnost činí 20 106 860 700 EUR.

2. ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORU

2.1 Finanční příspěvek

Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:

2.1.1 První splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

146

C7.R2

Přechod na cíle EU v oblasti konektivity do roku 2025 a stimulace soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

M

Vstup v platnost zákona o bezpečnosti sítí 5G

69

C4.R1

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu/
Rozvoj železniční infrastruktury a řízení železniční dopravy

M

Přijetí strategie rozvoje železniční infrastruktury na období 2021–2025 a uplatňování akčního plánu

113

C6.R1

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí z provozu

142

C7.R1

Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

M

Zřízení a zprovoznění pracovní skupiny pro provádění a monitorování reforem a investic v oblasti digitální transformace

150

C7.R3
Zajištění kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou hodnotovou infrastrukturu

M

Přijetí národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2021–2026

211

C8.R6

Reforma veřejného důchodového systému

M

Smluvní technická pomoc poskytovaná subjektem, který bude vybrán v souladu s vnitrostátními právními předpisy o zadávání veřejných zakázek

212

C8.R6

Reforma veřejného důchodového systému

M

Vstup v platnost nařízení ministra o zřízení monitorovacího výboru pověřeného přezkumem důchodového systému a politických zásahů do důchodového systému za podpory poskytovatele technické pomoci

220

C8.I2

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Počet registračních pokladen připojených k informačnímu systému Národní agentury pro daňovou správu

366

C12.I1

Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

M

Přijetí kritérií pro upřednostnění investic do integrovaných komunitních center

426

C14.R6

Zintenzivnění boje proti korupci

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje nová národní protikorupční strategie

450

C14.I5

Sledování a provádění plánu

M

Audit a kontroly: informace pro monitorování provádění plánu pro oživení a odolnost

451

C14.I5

Sledování a provádění plánu

M

Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se stanoví právní mandát ministerstva investic a evropského projektu (MIPE), ministerstva financí a auditního orgánu

462

C15.R3

Reforma systému povinného vzdělávání s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se stanoví provádění národního programu na snížení míry předčasného ukončování školní docházky

464

C15.I4

Podpora vzdělávacích zařízení s vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

M

Otevřená výzva k předkládání projektů na podporu studentů při přechodu z nižšího na vyšší sekundární vzdělávání na základě pěti ukazatelů definovaných v mechanismu včasného varování ve vzdělávání

Částka Instalmetu

2 037 146 414 EUR

2.1.2 Druhá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

124

C6.I1

Nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

M

Zahájení nabídkového řízení na projekty výroby energie z obnovitelných zdrojů (větrné a solární)

143

C7.R1

Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

M

Dokončená analýza možností pro vládní cloudovou architekturu

191

C8.R1

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

M

Vstup v platnost právního rámce pro povinný zápis právnických osob povinných k dani do zvláštních účelových jednotek (virtuální soukromý prostor)

195

C8.R1

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

M

Uvedení do praxe/schválení společného akčního plánu mezi Národní agenturou pro daňovou správu a inspekci práce s cílem předcházet fenoménu vyhýbání se práci na šedé/černé listině a omezit jej

213

C8.R6

Reforma veřejného důchodového systému

M

Vstup v platnost změn regulačního rámce k zajištění udržitelnosti důchodů v rámci pilíře 2

387

C13.R4

Zavedení pracovních karet a formalizace práce v domácnosti

M

Vstup v platnost právních předpisů a jejich prováděcích pravidel týkajících se systému poukázek na pracovníky v cizí domácnosti

401

C14.R1

Zvýšení předvídatelnosti a účinnosti rozhodovacích procesů posílením kapacity pro koordinaci politik a analýzu dopadů na úrovni vlády a koordinačních ministerstev, jakož i posílením nástrojů ke zvýšení kvality veřejných konzultací na všech úrovních správy

M

Vstup v platnost metodik a postupů pro zlepšení odůvodnění veřejné politiky a plánování a zjednodušení administrativy

404

C14.R1

Zvýšení předvídatelnosti a účinnosti rozhodovacích procesů posílením kapacity pro koordinaci politik a analýzu dopadů na úrovni vlády a koordinačních ministerstev, jakož i posílením nástrojů ke zvýšení kvality veřejných konzultací na všech úrovních správy

M

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se uvádí do praxe struktura zajišťující provádění účinného regulačního mechanismu kontroly kvality

421

C14.R5

Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje strategie rozvoje soudnictví na období 2022–2025

430

C14.R6

Zintenzivnění boje proti korupci

M

Vstup v platnost zákona, kterým se provádí směrnice o ochraně oznamovatelů

433

C14.R8

Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

M

Vstup v platnost změny vnitrostátních právních předpisů o opravných prostředcích (zákon č. 101/2016)

465

C15.I4

Podpora vzdělávacích zařízení s vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

T

Vzdělávací zařízení, kterým byl udělen grant (část 1)

477

C15.R5

Přijetí legislativního rámce pro digitalizaci vzdělávání

M

Vstup ministerské vyhlášky v platnost s cílem zajistit normy pro vybavení škol technologickým vybavením a zdroji pro vzdělávací účely online a zajistit udržitelný dopad navrhovaných investic

494

C15.R7

Reforma řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a profesionalizace řízení

M

Podpis smlouvy o technické pomoci pro vypracování akčního plánu reformy správy věcí veřejných, včetně programu odborné přípravy a odborného vedení pro vedoucí pracovníky a inspektory

65

C4.R1

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu/bezpečnost silničního provozu

M

Přijetí národní strategie bezpečnosti silničního provozu

114

C6.R1

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

M

Vstup v platnost zákona o dekarbonizaci, kterým se přijímá harmonogram postupného ukončení výroby elektřiny z uhlí/hnědého uhlí

144

C7.R1

Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

M

Vstup v platnost zákona o správě cloudových služeb pro veřejnou správu

145

C7.R1

Vytvoření jednotného rámce pro vymezení struktury vládního cloudového systému

M

Vstup zákona o interoperabilitě v platnost

153

C7.I1
Zavedení vládní cloudové infrastruktury

M

Podpis smlouvy o realizaci investice na základě nabídkového řízení na realizaci investice

147

C7.R2
Přechod k cílům EU v oblasti konektivity do roku 2025 a podpora soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

M

Zveřejnění výzvy k podávání nabídek na udělení povolení telekomunikačním operátorům k udělování licencí 5G

200

C8.R3

Posílení mechanismu rozpočtového plánování

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády o schválení metodiky pro vypracování, sledování a podávání zpráv o rozpočtových programech

355

C12.R2

Zvýšená kapacita pro provádění investic do zdravotnické infrastruktury

M

Vstup v platnost legislativního rámce, kterým se zřizuje Národní agentura pro rozvoj zdravotnické infrastruktury (ANDIS)

356

C12.R3

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

M

Vstup v platnost legislativního rámce pro zvýšení kapacity v oblasti řízení zdraví a lidských zdrojů ve zdravotnictví

357

C12.R3

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

M

Vstup v platnost právních předpisů týkajících se strategického rámce pro rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví

413

C14.R2

Posílení strategického řízení politik v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje a životního prostředí

M

Zprovoznění interinstitucionálního výboru pro otázky klimatu

422

C14.R5

Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

M

Vstup v platnost zákona, kterým se mění pravomoci Národní agentury pro správu zabaveného majetku

456

C15-I1

Výstavba a vybavení jeslí

M

Podpis smluv s veřejnými provozovateli (obcemi) na výstavbu, vybavení a zprovoznění 110 jeslí

478

C15.R5

Přijetí legislativního rámce pro digitalizaci vzdělávání

M

Vstup v platnost zákona, kterým se stanoví profil budoucího učitele v oblasti digitálních kompetencí a jak posuzovat digitální kompetence ve školních zkouškách

485

C15.R6
Aktualizovaný regulační rámec pro zajištění norem pro design, výstavbu a dotaci šetrných k životnímu prostředí v předuniverzitním vzdělávacím systému

M

Vstup v platnost změn legislativního rámce s cílem zvýšit kvalitu vzdělávacího prostředí

Splátková částka

2 147 491 242 EUR

2.1.3 Třetí splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

22

C2.R1

Reforma systémů lesního hospodářství a správy prostřednictvím vypracování nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

M

Přijetí národní strategie v oblasti lesnictví na období 2020–2030

23

C2.R1

Reforma systémů lesního hospodářství a správy prostřednictvím vypracování nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

M

Vstup v platnost pozměněných ministerských vyhlášek, kterými se stanoví závazná pravidla pro zalesňování a opětovné zalesňování stanovená v národní strategii v oblasti lesnictví na období 2020–2030

148

C7.R2

Přechod na cíle EU v oblasti konektivity do roku 2025 a stimulace soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

M

Jsou provedena doporučení ze souboru nástrojů EU pro konektivitu

149

C7.R2

Přechod k cílům EU v oblasti konektivity do roku 2025 a stimulace soukromých investic do zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou

M

Přidělování práv na užívání rádiového spektra

152

C7.R4

Zvyšování digitálních kompetencí pro veřejné služby a digitální vzdělávání v průběhu celého života pro občany

M

Vstup v platnost ministerské vyhlášky ministra práce a předsedy Národního statistického úřadu o definici nových digitálních povolání v klasifikaci zaměstnání (COR)

384

C13.R3

Poskytování minimálního příjmu pro začlenění

M

Vstup v platnost právních předpisů, kterými se schvalují prováděcí pravidla pro používání VMI

410

C14.R1

Zvýšení kvality rozhodování vlády

M

Vstup v platnost pokynů pro vhodné používání a prosazování jednotného rejstříku transparentnosti zájmů (RUTI)

411

C14.R1

Zvýšení kvality rozhodování vlády

M

Vstup v platnost metodiky pro použití mimořádných nařízení

412

C14.R1

Zvýšení kvality rozhodování vlády

M

Vstup legislativních změn v platnost s cílem zajistit zveřejnění úplného znění právních předpisů po změnách

470

C15.R4

Vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se schvaluje Metodika pro organizaci celé duální trasy a nové kvalifikace vyplývající z celé duální trasy

489

C15.I11

Poskytování zařízení pro předuniverzitní učebny a školní laboratoře/školní skříňky

M

Podpis smluv o financování vybavení tříd nábytkem

490

C15.I11

Poskytování zařízení pro předuniverzitní učebny a školní laboratoře/školní skříňky

M

Předuniverzitní učebny a vědecké laboratoře/školní skříně vybavené

66

C4.R1.

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu/bezpečnost silničního provozu

M

Vstup právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu v platnost – právní předpisy o sledování, prosazování a sankcích za přestupky v oblasti bezpečnosti silničního provozu

115

C6.R1

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědého uhlí z provozu

121

C6.R2

Reforma správy a řízení státních podniků v odvětví energetiky

M

Zlepšení správy a řízení státem vlastněných společností v odvětví energetiky

151

C7.R3

Zajištění kybernetické bezpečnosti veřejných a soukromých subjektů, které vlastní kritickou hodnotovou infrastrukturu

M

Vstup v platnost rumunského zákona o obraně a kybernetické bezpečnosti

192

C8.R1

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

T

Další právnické osoby daňoví poplatníci zapsaní ve zvláštní účelové jednotce

193

C8.R1

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

M

Vstup v platnost platného právního rámce, který definuje kritéria rizik pro klasifikaci daňových poplatníků. Právní rámec bude schválen usnesením předsedy ANAF.

194

C8.R1

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

M

Vstup pozměněného právního rámce v platnost v oblasti činnosti orgánů daňové kontroly

199

C8.R3

Posílení mechanismu rozpočtového plánování

M

Vstup pozměněného regulačního rámce v platnost s cílem zajistit víceleté rozpočtové plánování významných veřejných investičních projektů a následné hodnocení přezkumů výdajů ze strany fiskální rady

205

C8.R4

Přezkum daňového rámce

M

Analýza rumunského daňového systému s cílem vypracovat doporučení k zajištění toho, aby daňový systém přispíval k podpoře a zachování udržitelného hospodářského růstu

206

C8.R4

Přezkum daňového rámce

M

Vstup v platnost změn daňového zákoníku, které postupně omezují oblast působnosti zvláštního daňového režimu pro mikropodniky

215

C8.R6

Reforma veřejného důchodového systému

M

Vstup v platnost legislativního rámce pro snížení výdajů na zvláštní důchody

221

C8.I2

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Počet registračních pokladen připojených k informačnímu systému Národní agentury pro daňovou správu

222

C8.I2

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Podíl počtu vykázaných dokumentárních auditů na celkovém počtu auditů provedených daňovou správou – 30 %

230

C8.I4

Zavedení elektronického celnictví

T

Modernizovaná hardwarová a softwarová infrastruktura

288

C10.R1

Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

M

Vstup v platnost právních předpisů v oblasti udržitelné městské mobility

289

C10.R1

Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

M

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se zřizuje struktura pro poskytování technické pomoci při vypracovávání plánů udržitelné městské mobility, které byly zřízeny a jsou funkční

294

C10.I1

Udržitelná městská mobilita

M

Podpis smluv na obnovu vozového parku veřejné dopravy (zadávání zakázek na čistá vozidla)

298

C10.I1

Udržitelná městská mobilita

M

Podpis smluv na poskytování ITS/jiné infrastruktury IKT

301

C10.I1

Udržitelná městská mobilita

M

Podpis smluv na výstavbu dobíjecích stanic pro elektrická vozidla

351

C12.R1

Zvýšení kapacity pro řízení veřejných zdravotnických fondů

M

Vstup v platnost ministerské vyhlášky o ukazatelích výkonnosti a kvality, které mají být použity pro výběr zdravotnických jednotek využívajících Fond kvality zdraví

358

C12.R3

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

M

Rozvoj lidských zdrojů ve zdravotnictví

378

C13. R1

Vytvoření nového právního rámce, který zabrání odloučení dětí od jejich rodin

M

Vstup v platnost legislativního aktu nezbytného k zabránění odloučení dětí od rodiny a k podpoře zranitelných rodin

380

C13. R2

Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

M

Vstup v platnost legislativního aktu o provádění a zprovoznění příručky pro urychlení procesu deinstitucionalizace

381

C13. R2

Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

M

Vstup v platnost právních předpisů na podporu provádění přijaté národní strategie pro prevenci institucionalizace

424

C14.R5

Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

M

Změna trestního zákoníku a trestního řádu

439

C14.R9

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

M

Vstup v platnost aktualizovaných právních předpisů pro státní společnosti

440

C14.R9

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

M

Zprovoznění pracovní skupiny ve středisku vlády pro koordinaci a monitorování politiky správy a řízení společností

449

C14.I4

Zvýšení schopnosti organizací občanské společnosti podporovat aktivní občanství, profesionálně se zapojit do plánování a provádění veřejných politik v oblasti sociálních práv, jimiž se zabývá národní plán pro oživení a odolnost, a monitorovat související reformy

M

Vstup v platnost právních předpisů v oblasti sociálního dialogu, které stanoví smysluplný a včasný sociální dialog a kolektivní vyjednávání v souladu s doporučeními MOP

453

C15.R2

Jednotný, inkluzivní a kvalitní systém předškolního vzdělávání

M

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se přijímá meziodvětvový rámcový program

Vstup v platnost memoranda o spolupráci upravujícího zřízení, organizaci a provoz doplňkových služeb předškolního vzdělávání

463

C15.R3

Reforma systému povinného vzdělávání s cílem předcházet předčasnému ukončování školní docházky a snižovat jej

M

Vstup v platnost ministerské vyhlášky o používání nástroje MATE na vnitrostátní úrovni

Splátková částka

1 833 810 414 EUR



2.1.4 Čtvrtá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

RO-C[C2]-R[R1.0]-M[24]

Reforma systémů obhospodařování a správy lesů prostřednictvím nové národní strategie v oblasti lesnictví a následných právních aktů

M

Vstup v platnost legislativních aktů, kterými se mění a doplňují stávající právní předpisy o lesích

RO-C[C2]-I[I5.0]-M[41]

Integrované systémy zmírňování povodňových rizik v lesních povodích

M

Schválení návrhu projektu

RO-C[C4]-R[R1.0]-M[59]

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu/dekarbonizace silnic a snižování znečištění ovzduší

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) pro zavedení nového systému poplatků na základě ujeté vzdálenosti pro těžká nákladní vozidla (nákladní vozidla) v souvislosti se znečištěním ovzduší a vyšší daně z vlastnictví pro nejvíce znečišťující osobní vozidla (automobily/autobusy/autokary)

RO-C[C4]-R[R1.0]-M[60]

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu/dekarbonizace silnic a snižování znečištění ovzduší

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) na podporu používání čistých vozidel a programů obnovy vozového parku

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[119]

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědouhelných elektráren z provozu

RO-C[C6]-R[R2.0]-M[122]

Reforma správy a řízení státních podniků v odvětví energetiky

M

Kótování nejméně 15 % akcií společnosti Hidroelectrica na burze

RO-C[C6]-R[R3.0]-M[123]

Ekologické sestavování rozpočtu

M

Vypracování a používání metodiky ekologického rozpočtového plánování

RO-C[C7]-I[I1.0]-T[154]

Zavedení vládní cloudové infrastruktury

T

Veřejné instituce propojené prostřednictvím vládního cloudu

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[163]

Digitalizace soudnictví

M

Centralizace žádostí

RO-C[C7]-I[I6.0]-M[169]

Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

M

Funkční on-line systém REGES

RO-C[C7]-I[I7.0]-M[172]

Zavedení elektronických formulářů (eForms) v oblasti zadávání veřejných zakázek

M

Zahájení používání standardních elektronických formulářů v zadávacích řízeních

RO-C[C7]-I[I14.0]-T[182]

Zvýšení odolnosti a kybernetické bezpečnosti infrastrukturních služeb poskytovatelů internetových služeb poskytovaných orgánům veřejné moci v Rumunsku

T

Centra, která institucím a subjektům veřejného zájmu umožní přístup ke službám poskytovatele internetových služeb

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[219]

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Školení zaměstnanců o systému řízení rizik

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[223]

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Podíl počtu vykázaných dokumentárních auditů na celkovém počtu auditů provedených daňovou správou – 60 %

RO-C[C8]-I[I2.0]-T[224]

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

T

Zvýšit počet auditů o 10 %

RO-C[C8]-I[I3.0]-M[228]

Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

M

Zvýšená kybernetická bezpečnost počítačového systému ministerstva financí a úřadu ANAF

RO-C[C8]-I[I6.0]-M[235]

Nástroj ekonomického modelování (soubor nástrojů pro simulaci možností penzijní reformy) ke zlepšení institucionální kapacity pro prognózování výdajů na důchody

M

Nástroj ekonomického modelování aktualizován

RO-C[C8]-I[I8.0]-M[238]

Národní rozvojová banka je funkční

M

Nákup softwaru (licencí) a hardwaru (laptopů), IT služby pro zaměstnance, školení pro zaměstnance Národní rozvojové banky a pracovníky ministerstva financí

RO-C[C8]-R[R3.0]-M[201]

Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

M

Byl proveden přezkum výdajů v odvětví zdravotnictví a vzdělávání

RO-C[C8]-R[R3.0]-M[202]

Zlepšení mechanismu rozpočtového plánování

M

Přijetí víceleté strategie a harmonogramu pro systematický přezkum výdajů ve všech odvětvích

RO-C[C8]-R[R4.0]-M[207]

Přezkum daňového rámce

M

Právní akt(y) ke snížení a/nebo odstranění jiných daňových pobídek s cílem zjednodušit a zefektivnit daňový systém

—Právní předpisy k rozšíření ekologického zdanění

RO-C[C8]-R[R5.0]-M[209]

Zřízení Národní rozvojové banky

M

Zřízení Národní rozvojové banky

RO-C[C8]-R[R6.0]-M[214]

Reforma veřejného důchodového systému

M

Právní akt(y) o důchodovém systému

RO-C[C8]-I[I9.0]-M[239]

Podpora procesu posuzování důchodových spisů

M

Všechny přepočítané důchodové soubory

RO-C[C9]-R[R2.a]-M[273]

Zefektivnit řízení výzkumu, vývoje a inovací

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o zřízení jediného orgánu, který zahrnuje stávající rady, zajišťuje meziresortní koordinaci a oslovuje soukromý sektor

RO-C[C9]-R[R3.0]-M[274]

Reforma kariéry ve výzkumu

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o kariéře a postavení výzkumného pracovníka

RO-C[C9]-R[R3.0]-T[275]

Reforma kariéry ve výzkumu

T

Instituce, které se řídily Evropskou chartou pro výzkumné pracovníky a Kodexem pro přijímání výzkumných pracovníků, zahájily proces navrhování, uplatňování a posuzování akčních plánů.

RO-C[C9]-I[I2.a]-T[252]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

T

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkového objemu zdrojů přidělených na nástroj, schválené investičním výborem InvestEU.

RO-C[C9]-I[I3.a]-T[263]

Režimy podpory soukromého sektoru – režim podpory pro digitalizaci malých a středních podniků

T

Počet podepsaných smluv o financování

RO-C[C9]-I[I8.0]-T[284]

Program pro přilákání lidských zdrojů ze zahraničí do činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací

T

Projekty vedené mezinárodními výzkumnými pracovníky

RO-C[C9]-I[I9.0]-T[285]

Podpora držitelů osvědčení o vynikající kvalitě získaných v rámci individuální stipendijní ceny Marie Curie-Sklodowska

T

Příjemci pečeti excelence „Marie Curie-Skłodowska“

RO-C[C9]-I[I10.0]-T[287]

Zřízení a finanční podpora celostátní sítě osmi regionálních středisek profesního poradenství

T

Zřízená regionální střediska pro profesní orientaci ve výzkumu

RO-C[C11]-R[R3.a.0]-M[345]

Reforma systému financování kulturního odvětví

M

Vstup v platnost právních aktů týkajících se právního rámce platného pro kulturní pracovníky

RO-C[C11]-I[I6.0]-M[348]

Zavedení digitálního systému pro procesy financování kultury

M

Digitální systém pro procesy financování kultury

RO-C[C11]-I[I7.0]-T[350]

Urychlení digitalizace filmové produkce a distribuce

T

Filmoví producenti a distributoři účastnící se odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností

RO-C[C12]-R[R1.0]-M[352]

Zvýšení kapacity pro řízení veřejných zdravotnických fondů

M

Vstup v platnost právního aktu o nové vzorové rámcové smlouvě pro systém zdravotního pojištění

RO-C[C12]-R[R3.0]-M[365]

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

M

Zprovoznění portálu transparenta.ms.ro o využívání veřejných zdrojů

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[367]

Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

T

Vybavené nebo renovované postupy rodinných lékařů nebo sdružení postupů primární péče, přičemž přednost mají postupy nacházející se v marginalizovaných regionech a obcích

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[369]

Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

T

Nově vybudované nebo renovované jednotky ambulantní péče a vybavené

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[375]

Veřejná nemocniční infrastruktura

T

Veřejné nemocnice dostávají vybavení a materiály ke snížení rizika infekcí

RO-C[C13]-R[R5.0]-M[392]

Zajistit stanovení minimální mzdy

M

Vstup v platnost právních aktů upravujících nový systém stanovování minimální mzdy

RO-C[C13]-I[I2.0]-T[395]

Obnova, renovace a rozšíření sociální infrastruktury pro osoby se zdravotním postižením

T

Modernizované komunitní služby pro osoby se zdravotním postižením

RO-C[C13]-R[R3.0]-T[386]

Poskytování minimálního příjmu pro začlenění

T

Přijatá aktivační opatření

RO-C[C13]-I[I3.0]-M[397]

Zavedení systému pracovních poukázek pro domácí poskytovatele a příjemce služeb

M

Digitální platforma pro využívání pracovních poukázek domácími poskytovateli a příjemci služeb

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[402]

Zvýšení kvality rozhodování vlády 

M

Nový systém strategického řízení a plánování používaný na všech ministerstvech

RO-C[C14]-R[R1.0]-T[403]

Zvýšení kvality rozhodování vlády 

T

Tři ministerstva plánovala a čerpala rozpočty na každý program 

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[406]

Zvýšení kvality rozhodování vlády 

M

Zaměstnanci organizací občanské společnosti vyškolení ke zvýšení správní kapacity

RO-C[C14]-R[R2.0]-M[415]

Posílení strategického řízení politik v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje a životního prostředí

M

Stanovení odborné úlohy v oblasti udržitelného rozvoje a příprava programu odborné přípravy

RO-C[C14]-R[R5.0]-M[423]

Zajištění nezávislosti soudnictví, zvýšení jeho kvality a účinnosti

M

Vstup v platnost „justičních zákonů“ (zákony o postavení soudců a státních zástupců, organizaci soudnictví, Vrchní radě soudců a státních zástupců)

RO-C[C14]-R[R6.0]-T[427]

Zintenzivnění boje proti korupci

T

Zvýšení hodnoty zabaveného majetku spravovaného Národní agenturou pro správu zabaveného majetku

RO-C[C14]-R[R6.0]-T[429]

Zintenzivnění boje proti korupci

T

Dosažená míra obsazenosti 85 % pozic státních zástupců Národního protikorupčního ředitelství

RO-C[C14]-R[R7.0]-M[432]

Aktualizace právního rámce pro bezúhonnost ve veřejné službě 

M

Schválené revidované právní akty týkající se etiky a jednání pro vládu

RO-C[C14]-R[R8.0]-T[435]

Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

T

Místní orgány využívají operační centralizované orgány pro zadávání veřejných zakázek

RO-C[C14]-R[R8.0]-M[437]

Modernizace a zefektivnění vnitrostátního systému zadávání veřejných zakázek

M

Systém elektronického systému pro zadávání veřejných zakázek (SEAP) je propojen a interoperabilní s jinými databázemi

RO-C[C14]-R[R9.0]-M[441]

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

M

Zveřejnění monitorovacího přehledu uvádějícího finanční a nefinanční klíčové ukazatele výkonnosti pro všechny státní podniky

RO-C[C14]-R[R9.0]-M[441a]

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

M

Zveřejnění hodnocení všech státních podniků na základě pokroku při dosahování finančních a nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti vykázaných v přehledu

RO-C[C15]-R[R1.0]-M[452]

Vypracování a přijetí balíčku právních aktů pro uplatňování projektu „Vzdělané Rumunsko“

M

Vstup v platnost balíčku právních aktů pro uplatňování projektu „Vzdělané Rumunsko“

RO-C[C15]-R[R5.0]-M[479]

Přijetí právního rámce pro digitalizaci vzdělávání

M

Vstup v platnost právních aktů, kterými se stanoví národní referenční rámec digitálních dovedností pro předuniverzitní vzdělávání

RO-C[C15]-I[I5.0]-T[469]

Školení pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIIR) a nástroje IT mechanismu včasného varování (MATE) a systémové zásahy ke snížení míry předčasného ukončování školní docházky

M

On-line kurz odborné přípravy pro uživatele rumunského integrovaného vzdělávacího informačního systému (SIIR) a IT nástroje MATE

RO-C[C16]-R[R2.0]-M[523]

Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

M

Vstup v platnost právních a regulačních aktů pro zřízení kanceláří jednotného kontaktního místa pro poskytování služeb energetického poradenství

RO-C[C16]-R[R2.0]-T[524]

Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

T

Odborná příprava pracovníků jednotného kontaktního místa

RO-C[C16]-R[R2.0]-T[525]

Zřízení jednotných kontaktních míst pro poskytování služeb energetického poradenství

T

Otevření fyzických kanceláří jednotného kontaktního místa

Splátková částka

2 620 279 973 EUR

2.1.5 Pátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

RO-C[C1]-I[I6.0]-M[19]

Dodání vodního katastru

M

Dodaný vodní katastr

RO-C[C2]-I[I1.0]-T[26]

Národní kampaň zalesňování a opětovného zalesňování, včetně městských lesů

T

Nové plochy zalesněné nebo znovuzalesněné půdy

RO-C[C2]-I[I1.0]-T[28]

Národní kampaň zalesňování a opětovného zalesňování, včetně městských lesů

T

Vytvoření nových oblastí městských lesů

RO-C[C2]-I[I2.0]-T[29]

Moderní výrobní kapacity reprodukčního materiálu lesních dřevin

T

Nové nebo rekultivované školky stromů

RO-C[C2]-I[I3.0]-M[34]

Určení potenciálních oblastí pro přísnou ochranu přírodních suchozemských a mořských stanovišť v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o vymezení přísně chráněných oblastí

RO-C[C2]-I[I4]-M[39]

Systém sledování volně žijících jeseterů na Dolním Dunaji

M

Dodávky vybavení a vozidel pro sledování údajů o volně žijících jeseterech

RO-C[C2]-I[I5.0]-M[42]

Integrované systémy zmírňování povodňových rizik v lesních povodích

M

Modernizační práce na protipovodňové ochraně

RO-C[C3]-I[I1a.0]-T[49]

Výstavba dobrovolných sběrných středisek odpadu

T

Vybudovaná dobrovolná sběrná střediska

RO-C[C3]-I[I3a.0]-M[56]

Veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity

M

Nákup digitálního vybavení

RO-C[C3]-I[I3a.0]-T[57]

Veřejné monitorovací, kontrolní a institucionální kapacity

T

Dodání 400 kontrolních misí s použitím digitálního vybavení

RO-C[C4]-R[R1.0]-T[61]

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

T

Nová čistá vozidla pořizovaná veřejnými zadavateli/zadavateli

RO-C[C4]-R[R1.0]-M[62]

Udržitelná doprava, dekarbonizace a bezpečnost silničního provozu

M

Sešrotovaná vozidla (EURO 3 nebo méně) a zásoby vozidel s nulovými emisemi

RO-C[C6]-R[R1.0]-M[118]

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

M

Podpis rozdílových smluv na obnovitelné zdroje po kolech aukcí

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[120]

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Dodatečná instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů energie připojená k síti

RO-C[C16]-I[I9.0]-T[139]

Nové kapacity pro skladování elektřiny

T

Instalovaná kapacita skladování elektřiny

RO-C[C16]-I[I10.0]-T[141]

Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

T

Realizace projektů v oblasti energetické účinnosti

RO-C[C7]-I[I1.0]-T[155]

Zavedení vládní cloudové infrastruktury

T

Funkční datová centra úrovně III a úrovně IV

RO-C[C7]-I[I2.0]-T[157]

Rozvoj cloudu a migrace

T

Vládní cloudové aplikace nebo aplikace digitálních služeb připravené na cloud vyvinuté nebo převedené v rámci platformy jako služby (PaaS) nebo infrastruktury jako služby (IaaS).

RO-C[C7]-I[I5.0]-M[167]

Digitalizace v oblasti životního prostředí

M

Funkční systém pro monitorování rumunských lesů s opatřeními proti nezákonné těžbě dřeva

RO-C[C7]-I[I6.0]-M[171]

Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

M

Odborná příprava zaměstnanců v oblasti digitálních dovedností

RO-C[C7]-I[I9.0]-T[175]

Digitalizace sektoru nevládních organizací

T

Udělení dohod o financování projektů digitalizace nevládním organizacím

RO-C[C7]-I[I10.0]-M[177]

Digitální transformace v oblasti řízení veřejné služby

M

Interoperabilní platformy pro standardizované řízení lidských zdrojů v ústřední veřejné správě jsou funkční

RO-C[C7]-I[I11.0]-M[178]

Podpora využívání komunikačních služeb v bílých místech

M

Vesnice v bílých oblastech napojené na vysokorychlostní internet

RO-C[C7]-I[I12.0]-M[180]

Zajištění ochrany kybernetické bezpečnosti veřejných i soukromých infrastruktur IKT důležitých pro národní bezpečnost

M

Zvýšení kapacity národních center pro kybernetickou bezpečnost

RO-C[C7]-I[I13.0]-M[181]

Vývoj bezpečnostních systémů na ochranu vládního spektra

M

Instalace přijímacích míst na vnitrostátní úrovni

RO-C[C7]-I[I15.0]-M[184]

Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro určené subjekty

M

Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro určené subjekty

RO-C[C7]-I[I16.0]-M[185]

Program odborné přípravy pro úředníky v oblasti digitálních dovedností

M

Odborná příprava poskytovaná státním zaměstnancům

RO-C[C7]-I[I17.0]-M[186]

Digitalizace knihoven

M

Digitalizace knihoven

RO-C[C7]-I[I17.0]-T[187]

Digitalizace knihoven

T

Občané, kteří absolvovali odbornou přípravu v oblasti základních digitálních dovedností

RO-C[C7]-I[I19a.0]-M[190]

Prohlubování dovedností/změna kvalifikace zaměstnanců v podnicích

M

Odborná příprava zaměstnanců malých a středních podniků v oblasti digitálních dovedností

RO-C[C8]-R[R1.0]-T[196]

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

T

Zvýšit podíl příjmů vybraných daňovou správou

RO-C[C8]-R[R5.0]-M[210]

Zřízení Národní rozvojové banky

M

Národní rozvojová banka je hodnocena v rámci pilíře

RO-C[C8]-I[I1.0]-M[216]

Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

M

Digitální služby a kritické elektronické systémy jsou funkční

RO-C[C8]-I[I1.0]-T[217]

Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

T

Služby pro daňové poplatníky z řad právnických osob dostupné online

RO-C[C8]-I[I1.0]-M[218]

Usnadnění dodržování předpisů daňovými poplatníky prostřednictvím přístupu k digitálním službám

M

Online platforma pro dražby nemovitostí a mobilních nemovitostí s významnou hodnotou je funkční

RO-C[C8]-I[I3.0]-M[227]

Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

M

Modernizace hardwarové a softwarové infrastruktury a podpůrné infrastruktury pro poskytování elektronických služeb daňovým poplatníkům

RO-C[C8]-I[I3.0]-T[229]

Zajištění schopnosti reagovat na současné a budoucí informační výzvy, a to i v souvislosti s pandemií, prostřednictvím digitální transformace ministerstva financí/Národní agentury pro fiskální správu

T

Bylo pořízeno 80 % hardwarové a softwarové infrastruktury IT v datových centrech

RO-C[C8]-I[I4.0]-T[232]

Zavedení elektronického celnictví

T

Intervence do informačních systémů

RO-C[C9]-I[I5.a]-T[281]

Zřízení kompetenčních center

T

Podniky čerpající finanční prostředky na činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 

RO-C[C10]-R[R1.0]-T[293]

Vytvoření rámce pro udržitelnou městskou mobilitu

T

20 % nárůst celkového ročního objemu cestujících využívajících místní veřejnou dopravu v roce 2025 ve srovnání s rokem 2019

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[300]

Udržitelná městská mobilita

T

Správní územní jednotky s dodanými nebo rozšířenými inteligentními dopravními systémy a elektronickými jízdenkami nebo jinými infrastrukturami IKT

RO-C[C12]-R[R3.0]-M[361]

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

M

Odborná příprava zdravotnického personálu

RO-C[C13]-R[R1.0]-T[379]

Vytvoření nového právního rámce, který zabrání odloučení dětí od jejich rodin

T

Snížení počtu dětí vstupujících do systému sociální ochrany

RO-C[C14]-R[R1.0]-M[407]

Zvýšení kvality rozhodování vlády 

M

Plán zlepšování právní úpravy na období 2026–2030 

RO-C[C14]-R[R3.0]-M[416]

Modernizace řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru

M

Pilotní výběrové řízení a organizace výběrového řízení pro nábor státních zaměstnanců na vnitrostátní úrovni

RO-C[C15]-I[I3.0]-T[460]

Rámcový program pro další vzdělávání odborníků v oblasti služeb předškolního vzdělávání

T

Vyškolení účastníci

RO-C[C15]-I[I8.0]-T[480]

Program(y) odborné přípravy v oblasti digitální pedagogiky pro pedagogické pracovníky

T

Učitelé vyškolení v oblasti digitální pedagogiky a dovedností

RO-C[C15]-I[I9.0]-M[482]

Digitální vybavení a technologické zdroje pro školy a mimoškolní vzdělávací zařízení

M

Školy a mimoškolní vzdělávací zařízení vybavená technologickými zdroji

RO-C[C15]-I[I11.0]-M[491]

Poskytování vybavení pro předuniverzitní učebny a školní vědecké laboratoře/školní skříňky

M

Předuniverzitní učebny a vědecké laboratoře/školní skříně vybavené

RO-C[C15]-I[I14.0]-M[497]

Příprava praktických seminářů ve školách odborného vzdělávání a přípravy

M

Praktické semináře ve školách odborného vzdělávání a přípravy vybavených

RO-C[C15]-I[I16a.0]-T[502]

Digitalizace univerzit a příprava na digitální profese budoucnosti

T

Podpořené univerzity

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[508]

Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

M

Vybavení pro Agenturu pro státní domény (ADS)

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[509]

Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

M

Vstup právního aktu (právních aktů) v platnost

RO-C[C16]-R[R1.0]-M[510]

Vytvoření právního rámce pro využívání státní půdy jako oblastí pro urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie

M

Zřízení jednotného vnitrostátního registru pozemků ve vlastnictví státu

RO-C[C16]-I[I2.0]-T[125]

Nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Instalovaný výkon připojený k síti

RO-C[C16]-I[I5.0]-T[520]

Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě 

T

Průměrná doba trvání zásahů do sítě provozovatele přenosové soustavy

RO-C[C16]-I[I5.]-M[522]

Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě 

M

Používané datové centrum

Splátková částka

1 921 906 723 EUR

2.1.6 Šestá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

RO-C[C4]-I[I1.0]-M[75b]

Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

M

Realizace modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

RO-C[C4]-I[I3a.0]-M[530]

Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy a bezpečnosti silničního provozu

M

Výstavba nových silnic

RO-C[C5]-I[I1.a]-T[103a]

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

T

Energetická renovace bytových domů

RO-C[C5]-I[I1.a]-T[106a]

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

T

Energetická renovace veřejných budov

RO-C[C5]-I[I4.0]-M[110]

Oběhové hospodářství a vyšší energetická účinnost historických budov

M

Stavby pro energeticky účinnou renovaci historických budov

RO-C[C5]-I[I4.0]-T[112]

Oběhové hospodářství a vyšší energetická účinnost historických budov

T

Nejméně 200 odborníků vyškolených v oblasti energeticky účinných renovací historických budov

RO-C[C6]-R[R1.0]-M[116]

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

M

Vstup právních a regulačních aktů v platnost

RO-C[C6]-R[R1.0]-T[119a]

Reforma trhu s elektřinou, nahrazení uhlí ve skladbě zdrojů energie a podpora legislativního a regulačního rámce pro soukromé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

T

Vyřazení kapacity na výrobu elektřiny z uhlí/hnědouhelných elektráren z provozu

RO-C[C6]-I[I2.0]-T[131]

Kapacity pro výrobu zeleného vodíku k použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

T

Instalace a montáž elektrolyzérů 

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[158]

Zavedení elektronického zdravotnictví

M

Veřejné zdravotnické instituce obdržely finanční prostředky na digitalizaci

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[160]

Zavedení elektronického zdravotnictví

M

Nové posouzení veřejného zájmu (platforma IT pro zdravotní pojištění) je funkční

RO-C[C7]-I[I3.0]-M[161]

Zavedení elektronického zdravotnictví

M

IT infrastruktura veřejných nemocnic v Rumunsku nahrazena nebo modernizována

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[164]

Digitalizace soudnictví

M

Elektronický systém záznamů a informací o případech ECRIS V a digitální transformace soudního systému

RO-C[C7]-I[I4.0]-M[166]

Digitalizace soudnictví

M

Zřízení datového centra

RO-C[C7]-I[I5.0]-T[168]

Digitalizace v oblasti životního prostředí

T

Veřejné služby v oblasti životního prostředí dostupné online 

RO-C[C7]-I[I6.0]-T[170]

Digitalizace v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany

T

Digitální služby v oblasti zaměstnanosti a sociální ochrany funkční

RO-C[C7]-I[I8.0]-M[173]

Elektronický průkaz totožnosti a digitální podpis

M

Vydávání elektronických průkazů totožnosti 

RO-C[C7]-I[I8.0]-M[174]

Elektronický průkaz totožnosti a digitální podpis

M

Podpůrná opatření pro používání elektronického průkazu totožnosti

RO-C[C7]-I[I12.0]-T[179]

Zajištění ochrany kybernetické bezpečnosti veřejných i soukromých infrastruktur IKT důležitých pro národní bezpečnost

T

Podpora bezpečnosti infrastruktury subjektů

RO-C[C8]-R[R1.0]-M[197]

Reforma Národní agentury pro fiskální správu (ANAF) prostřednictvím digitalizace

M

Strukturální reforma úřadu ANAF a právní akty ke zlepšení dodržování daňových předpisů

RO-C[C8]-R[R2.0]-M[198]

Modernizace celního systému a zavedení elektronického celnictví

M

Zlepšit fungování celní správy

RO-C[C8]-I[I2.0]-M[225]

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

M

Funkční elektronický rejstřík rizik

RO-C[C8]-I[I2.0]-M[226]

Zlepšení postupů v oblasti daní a daňové správy

M

Systémy daňové správy, včetně dat velkého objemu, jsou funkční

RO-C[C8]-I[I4.0]-T[233]

Zavedení elektronického celnictví

T

Procentní podíl celních činností prováděných elektronicky

RO-C[C8]-I[I5.0]-M[234]

Posílení mechanismu rozpočtového plánování

M

Aktualizace informačního systému BUGET_NG

RO-C[C8]-I[I10.0]-M[240]

Pokročilé elektronické služby prostřednictvím digitalizace důchodového systému

M

Funkční informační systém Národní agentury pro veřejné důchody

RO-C[C9]-R[R2.a]-M[272]

Zefektivnit řízení výzkumu, vývoje a inovací

M

Zřízení stálého systému, který zajišťuje navrhování, provádění, monitorování a hodnocení politiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, a schválení zprávy o pokroku při provádění doporučení uvedených ve zprávě o Rumunsku v rámci nástroje na podporu politik.

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[296]

Udržitelná městská mobilita

T

Dodání dalších vozidel s nulovými emisemi

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[299]

Udržitelná městská mobilita

T

Vybudované jízdní pruhy pro cyklisty

RO-C[C10]-I[I1.0]-T[303]

Udržitelná městská mobilita

T

Počet dobíjecích stanic pro elektrická vozidla připojených k elektrické síti 

RO-C[C10]-I[I3.0]-T[322a]

Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

T

Energetická renovace veřejných budov

RO-C[C11]-I[I5.0]-M[347]

Zlepšení přístupu ke kultuře v kulturně znevýhodněných oblastech

M

Malé lokality s přístupem ke kultuře

RO-C[C12]-R[R3.0]-T[360]

Zvýšená kapacita pro řízení zdravotnictví a lidské zdroje ve zdravotnictví

T

Výstavba a vybavení dvou středisek pro rozvoj dovedností pro odbornou přípravu zaměstnanců veřejné zdravotní péče

RO-C[C12]-I[I1.0]-T[370]

Přednemocniční zdravotnická infrastruktura

T

Vybudovaná nebo renovovaná integrovaná komunitní centra

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[376]

Veřejná nemocniční infrastruktura

T

Investice do novorozeneckých jednotek intenzivní péče

RO-C[C12]-I[I2.0]-T[377]

Veřejná nemocniční infrastruktura

T

Výstavba a/nebo vybavení nových jednotek/nemocnic veřejného zdraví

RO-C[C12]-I[I4.0]-T[534]

Modernizace neodkladné zdravotní péče

T

Nákup nových sanitních vozů

RO-C[C13]-R[R2.0]-T[383]

Reforma systému ochrany dospělých osob se zdravotním postižením

T

Osoby se zdravotním postižením deinstitucionalizovány

RO-C[C13]-I[I1.0]-T[394]

Vytvoření sítě denních center pro děti ohrožené odloučením

T

Denní střediska pro prevenci odloučení dětí od rodiny

RO-C[C13]-I[I2.0]-T[396]

Udělování licencí a modernizace sociální infrastruktury pro osoby se zdravotním postižením

T

Nové komunitní služby pro osoby se zdravotním postižením

RO-C[C13]-I[I4.0]-T[400]

Vytvoření sítě středisek denní péče a rehabilitačních středisek pro seniory

T

Licencovaná střediska denní péče a rehabilitační střediska pro seniory

RO-C[C14]-R[R3.0]-M[418]

Modernizace řízení lidských zdrojů ve veřejném sektoru

M

Vstup v platnost právních aktů pro přijetí rámců řízení lidských zdrojů a kompetencí založených na zásluhách v ústřední veřejné správě 

RO-C[C14]-R[R4.0]-M[420]

Rozvoj spravedlivého jednotného systému odměňování ve veřejném sektoru

M

Zveřejnění právních aktů o odměňování zaměstnanců veřejného sektoru v Úředním věstníku 

RO-C[C14]-R[R7.0]-M[431]

Aktualizace právního rámce pro bezúhonnost ve veřejné službě 

M

Vstup v platnost právního aktu o aktualizaci legislativního rámce pro bezúhonnost 

RO-C[C14]-R[R9.0]-T[442]

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

T

Snížení počtu dočasných mandátů v řídících/dozorčích radách státních podniků spadajících do působnosti veřejných orgánů na ústřední úrovni. Zvýšení podílu trvalých mandátů v řídících/dozorčích radách státních podniků v působnosti orgánů veřejné moci

RO-C[C14]-R[R9.0]-T[443]

Zlepšit procesní rámec pro provádění zásad správy a řízení společností ve státních podnicích

T

Ústřední státní společnosti kotované nebo restrukturalizované v působnosti ministerstva energetiky nebo ministerstva dopravy

RO-C[C15]-R[R2.0]-T[454]

Jednotný, inkluzivní a kvalitní systém předškolního vzdělávání

T

Počet osob ve věku 0–3 roky zapsaných do služeb předškolního vzdělávání

RO-C[C15]-I[I1.0]-T[457]

Výstavba a vybavení jeslí

T

Vybudované a vybavené jesle

RO-C[C15]-I[I2.0]-T[459]

Zřizování, vybavování a schvalování doplňkových služeb

T

Doplňkové služby zřízené, vybavené a schválené krajskými školními inspektoráty

RO-C[C15]-I[I4.0]-T[466]

Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

T

Další vzdělávací zařízení, kterým byly uděleny granty

RO-C[C15]-I[I4.0]-T[468]

Podpora vzdělávacích zařízení se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

T

Snížení počtu škol se středním a vysokým rizikem předčasného ukončení školní docházky

RO-C[C15]-R[R4.0]-T[471]

Vytvoření plnohodnotné profesní dráhy pro vysokoškolské technické vzdělávání

T

Podíl studentů zapsaných na profesní dráze ve vztahu k počtu středoškolských studentů

RO-C[C15]-I[I6.0]-T[472]

Výstavba a vybavení odborných kampusů v rámci regionálních konsorcií

T

Pět integrovaných odborných kampusů vybudovaných a vybavených v rámci pěti regionálních konsorcií

RO-C[C15]-I[I10.0]-M[486]

Rozvoj sítě zelených škol a nákup zelených minibusů

M

Dodávka elektrických minibusů

RO-C[C15]-I[I10.0]-T[487]

Rozvoj sítě zelených škol a nákup zelených minibusů

T

Renovované předuniverzitní školní prostory

RO-C[C15]-R[R7.0]-M[495]

Reforma řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a profesionalizace řízení

M

Analýza řízení předuniverzitního vzdělávacího systému a zveřejněný akční plán

RO-C[C15]-I[I18.0]-T[507]

Odborná příprava a koučování vedoucích pracovníků v oblasti vzdělávání

T

Vyškolení vedoucí pracovníci v oblasti vzdělávání

RO-C[C16]-I[I4.0]-T[516]

Poskytnout poukázky na urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů domácnostmi

T

Instalace solárních panelů a systémů skladování elektřiny domácnostmi

RO-C[C16]-I[I5.0]-T[518]

Digitalizace a modernizace vnitrostátní elektroenergetické přenosové sítě 

T

Snížení roční spotřeby elektřiny

RO-C[C16]-I[I7]-T[529]

Grantové poukázky na podporu zvyšování energetické účinnosti domácností

T

Energetická renovace obydlí

Splátková částka

3 005 420 748 EUR



2.2 Úvěr

Splátky uvedené v čl. 3 odst. 2 jsou rozděleny takto:

2.2.1 První splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

78

C4.R2

Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

M

Vstup v platnost zákona č. 50/2021 o schválení mimořádného nařízení č. 55/2016 o reorganizaci Národní společnosti dálnic a státních silnic v Rumunsku – S.A. (C.N.A.I.R.) a zřízení Národní společnosti pro investice do silnic – S.A. (C.N.I.R.)

1

C1.R1

Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a odpadními vodami a urychlení přístupu veřejnosti ke kvalitním službám podle evropských směrnic

M

Vstup v platnost změn zákona č. 241/2006 o zásobování vodou a kanalizaci

247

C9.I2.1

Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

M

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou

250

C9.I2.2

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Záruka za portfolio opatření v oblasti klimatu

M

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou

253

C9.I2.3

Finanční nástroje pro soukromý sektor – fond rizikového kapitálu na podporu oživení

M

Podpis dohody o financování mezi Evropským investičním fondem a rumunskou vládou za účelem vytvoření fondu rizikového kapitálu pro obnovu (dále jen „fond“) a přijetí investiční politiky fondu

259

C9.I2.5

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Investice do energetické účinnosti v odvětví bydlení a budov

M

Podpis dohody o přiznání příspěvku mezi Evropskou komisí a rumunskou vládou

270

C9.R2

Zefektivnit řízení výzkumu, vývoje a inovací

M

Zřízení a zprovoznění oddělení pro provádění reforem nástroje na podporu politik

Splátková částka

907 669 494 EUR

2.2.2 Druhá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

2

C1.R1

Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a nakládání s odpadními vodami a urychlení přístupu lidí ke kvalitním službám podle evropských směrnic

M

Vstup v platnost zákona, kterým se schvaluje národní program První připojení k vodě a hygienickým zařízením

95

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Kterým se zavádí vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) bytových domů

96

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Kterým se zavádí vnitrostátní režim podpory pro energeticky účinné renovace a integrované renovace (seismická konsolidace a energetická účinnost) veřejných budov

189

C7.I19

Programy zvyšování kvalifikace/rekvalifikace zaměstnanců v podnicích

M

Vyhlášení výzvy k podávání návrhů na „grantovou podporu digitálních dovedností“

256

C9.I2.4

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Fond pro digitalizaci, opatření v oblasti klimatu a další oblasti zájmu

M

Zřízení finančního nástroje (dále jen „fond“) a přijetí investiční politiky fondu

262

C9.I3.1

Režimy podpory soukromého sektoru – režim podpory pro digitalizaci malých a středních podniků

M

Výběr správce režimu

326

C11.R1

Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

M

Všechny optimální cílové oblasti pro regionální organizace pro řízení destinací v Rumunsku byly zmapovány

327

C11.R1

Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

M

Akční plán pro využívání kulturního dědictví ke zvýšení konkurenceschopnosti rumunského odvětví cestovního ruchu

331

C11.I1

Podpora 12 turistických/kulturních tras

T

Místa, která mají být zahrnuta do kulturních tras

338

C11.R2

Rámec pro zprovoznění cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

M

Vstup v platnost regulačního rámce pro cyklistickou turistiku

30

C2.R2

Reforma systému řízení chráněných přírodních oblastí v rámci evropské strategie v oblasti biologické rozmanitosti

M

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se zřizuje interinstitucionální výbor pro analýzu právního rámce platného pro odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost

97

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Výzvy k předkládání návrhů na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismickou konsolidaci a energetickou účinnost) obytných budov

98

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Výzva k předkládání návrhů na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) (veřejné budovy)

129

C6.I2

Kapacity pro výrobu zeleného vodíku pro použití jako skladování elektřiny a/nebo pro dekarbonizaci průmyslu

M

Podpis smluv na výstavbu minimálně 60 MW H2 nových elektrolyzérů

133

C6.I3

Výstavba flexibilní a vysoce účinné plynové kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET) v dálkovém vytápění

M

Podpis smluv na projekty vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny a dálkového vytápění

140

C6.I5

Zajištění energetické účinnosti v průmyslovém odvětví

M

Vyhlášení nabídkového řízení na investice do energetické účinnosti v tomto odvětví

266

C9.I4

Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory
a polovodičové čipy

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády o přidělení nezbytných finančních prostředků ve výši 500 milionů EUR na podporu rozšíření vnitrostátních kapacit až do prvního průmyslového rozvoje a účasti na projektu pro více zemí

307

C10.R2

Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci měst – městská politika Rumunska

M

Vstup zákona o metropolitních oblastech v platnost

312

C10.R4

Zlepšení kvality bydlení

M

Vstup v platnost legislativního aktu pro provádění národní strategie a akčního plánu v oblasti bydlení s cílem snížit závažnou deprivaci v oblasti bydlení

339

C11.R2

Rámec pro zprovoznění cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

M

Zřízení a zprovoznění tras Velo národního koordinačního centra

398

C13.R6

Zlepšení právních předpisů v oblasti sociální ekonomiky

M

Vstup v platnost změny zákona č. 219/2015 o sociální ekonomice a prováděcích pravidel

500

C15.I16.

Digitalizace univerzit a příprava na digitální profese budoucnosti

M

Podpis smluv o grantech pro inovační technologická centra na univerzitách

Splátková částka

1 080 198 230 EUR

2.2.3 Třetí splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

43

C3.R1

Zlepšení správy v oblasti nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

M

Přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství

46

C3.R1

Zlepšení správy v oblasti nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

M

Vstup v platnost legislativních aktů nezbytných pro zprovoznění jednotného nakládání s odpady v souladu s vnitrostátním plánem pro nakládání s odpady

127

C6.R5

Snížení energetické náročnosti hospodářství zavedením udržitelného mechanismu na podporu energetické účinnosti v průmyslu

M

Vstup v platnost legislativního rámce zavádějícího opatření k usnadnění investic do energetické účinnosti v průmyslu

241

C9.R1

Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

M

Vstup v platnost legislativních změn s cílem zefektivnit, zjednodušit a plně digitalizovat postupy související s podnikáním

242

C9.R1

Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

M

Vstup v platnost legislativních změn, které mají zjednodušit provádění testu dopadů na malé a střední podniky a zajistit jeho transparentnost a použitelnost

328

C11.R1

Zprovoznění organizací pro řízení destinací (DMO)

M

Vstup legislativního rámce v platnost rozhodnutím vlády, které bude obsahovat jasný popis mechanismu financování na podporu rozvoje sítě organizací spravujících destinace a jasný model řízení

332

C11.I1

Podpora 12 turistických/kulturních tras

M

Podpis smluv na propagaci 12 tras

340

C11.R2

Rámec pro zprovoznění cyklistických tras na vnitrostátní úrovni

M

Komplexní studie o územním rozložení vnitrostátních cyklistických tras

341

C11.I3

Zřízení a zprovoznění národního koordinačního centra Velo

M

Integrovaná vnitrostátní platforma eVelo a aplikace pro chytré telefony

344

C11.R3

Reforma systému financování kulturního odvětví

M

Vstup v platnost zákona o systému financování kulturního odvětví

3

C1.R1

Posílení regulačního rámce pro udržitelné hospodaření s vodou a nakládání s odpadními vodami a urychlení přístupu lidí ke kvalitním službám podle evropských směrnic

M

Prováděcí dohody podepsané s místními orgány, které se účastní prvního programu napojení na vodu a hygienická zařízení

79

C4.R2

Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

M

Výběr a jmenování členů správní rady C.N.A.I.R., C.N.I.R., C.F.R., Metrorex, C.F.R. Călători.

90

C5.R1

Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

M

Vstup v platnost změn stávajícího legislativního rámce víceletého národního programu snižování energetické náročnosti obytných budov (mimořádné nařízení vlády č. 18/2009)

91

C5.R1

Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

M

Technický regulační rámec pro investice do přechodu na ekologické a digitální budovy je funkční

93

C5.R2

Strategický, legislativní a procesní rámec na podporu seismické odolnosti fondu budov

M

Přijetí a provádění národní strategie pro snižování seismického rizika pro seismické dovybavení stávajícího fondu budov

94

C5.R2

Strategický, legislativní a procesní rámec na podporu seismické odolnosti fondu budov

M

Vstup v platnost nového zákona o snižování seismického rizika v budovách

99

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) obytných budov

100

C5.I1

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

M

Podpis smluv na energeticky účinnou renovaci a integrovanou renovaci (seismická konsolidace a energetická účinnost) veřejných budov

243

C9.R1

Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

M

Vstup v platnost zákona o „jednotné průmyslové licenci“

264

C9.I3.2

Režimy podpory soukromého sektoru – Režim de minimis na pomoc rumunským podnikům při kotování na burze cenných papírů

M

Výběr správce režimu

268

C9.I4

Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory
a polovodičové čipy

T

Subjekty v konsorciích účastnících se výzev k předkládání projektů společného podniku pro základní digitální technologie (KDT JU)

278

C9.R5

Podpora integrace organizací pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku do Evropského výzkumného prostoru

M

Vstup v platnost zákona, který podporuje, usnadňuje a upravuje dobrovolnou a funkční integraci a sloučení výzkumných institucí v Rumunsku

280

C9.I5

Zřízení a zprovoznění kompetenčních center

M

Zřízení 5 kompetenčních center

308

C10.R2

Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci měst

M

Vstup v platnost rozhodnutí vlády, kterým se stanoví rámec rumunské městské politiky

310

C10.R3

Vytvoření politického rámce pro udržitelnou transformaci venkova: zřízení správních konsorcií ve funkčních venkovských oblastech

M

Vstup v platnost legislativního aktu, kterým se mění správní zákoník a zřizují správní konsorcia v sousedních venkovských nebo převážně venkovských správních územních jednotkách, které existují jako funkční venkovské oblasti

317

C10.I2

Výstavba bytů pro mládež a pro odborníky v oblasti zdravotnictví a vzdělávání

M

Podpis všech veřejných zakázek na výstavbu bydlení pro mladé lidi pocházející ze zranitelných komunit a skupin, nouzového bydlení a pro zdravotnické a vzdělávací pracovníky v městských nebo venkovských oblastech

320

C10.I3

Mírná renovace veřejných budov s cílem zlepšit poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

M

Podpis smluv
na umírněnou renovaci veřejných budov

323

C10.I4

Vypracování/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování ve formátu GIS

M

Podpis smluv na rozvoj/aktualizaci územního plánování, územního plánování a dokumentace plánů udržitelné městské mobility

342

C11.I4
Výstavba 236,05 km cyklostezek

M

Podpis smluv o cyklistických stezkách

399

C13.R7

Reforma služeb dlouhodobé péče o starší osoby

M

Vstup v platnost zákona o přijetí a provádění národní strategie pro dlouhodobou péči

Splátková částka

775 449 927 EUR 

2.2.4 Čtvrtá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

RO-C[C1]-R[R2.0]-M[4]

Restrukturalizace stávajícího hospodářského mechanismu úřadu ANAR s cílem zajistit modernizaci a údržbu vnitrostátního systému hospodaření s vodou

M

Vstup v platnost zákona, kterým se zavádějí změny za účelem regulace nového hospodářského mechanismu pro vodní zdroje v Rumunsku

RO-C[C1]-I[I5.0]-T[18]

Vhodné vybavení správ povodí pro monitorování povodní, prevenci povodní a reakci na mimořádné události

T

Vybavené správy povodí

RO-C[C2]-R[R2.0]-M[31]

Reforma systému řízení chráněných přírodních oblastí v rámci evropské strategie v oblasti biologické rozmanitosti

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) použitelného (použitelných) na odvětví s dopadem na biologickou rozmanitost

RO-C[C3]-R[R1.0]-M[45]

Podpora správy nakládání s odpady s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství

M

Schválení akčního plánu pro národní strategii pro oběhové hospodářství a provedení konkrétních opatření v něm obsažených.

RO-C[C3]-I[I1b.0]-T[51]

Předávání digitalizovaných ekoostrovů pro tříděný sběr odpadu

T

Osvědčení o přijetí pro dodávky digitalizovaných ekoostrovů

RO-C[C3]-I[I1c.0]-T[53]

Výstavba integrovaných středisek pro tříděný sběr

T

Vybudovaná integrovaná sběrná střediska odpadu

RO-C[C6]-R[R4.0]-M[126]

Vytvoření příznivého legislativního a regulačního rámce pro vodík z obnovitelných zdrojů

M

Vstup změn legislativního rámce v platnost

RO-C[C7]-I[I18.0]-T[188]

Digitální transformace a automatizace robotických procesů ve veřejné správě

T

Robotická automatizace procesů (RPA) a podpora umělé inteligence (AI) ve veřejné správě

RO-C[C9]-R[R1.0]-T[244]

Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

T

Zkrácení doby potřebné k založení podniku

RO-C[C9]-R[R1.0]-T[245]

Transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

T

Legislativní akty/změny týkající se malých a středních podniků, u nichž byl test použit

RO-C[C9]-I[I2.3]-T[255]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – fond rizikového kapitálu na podporu oživení

T

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové částky cílených finančních nebo investičních operací schválených investičním výborem

RO-C[C9]-I[I2.4]-T[258]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Fond pro digitalizaci, opatření v oblasti klimatu a další oblasti zájmu

T

100 % podporovaných cílových příjemců pomoci

RO-C[C9]-I[I2.5]-T[261]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – Investice do energetické účinnosti v odvětví bydlení a budov

T

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové cílové částky financování nebo investic schválené investičním výborem InvestEU.

RO-C[C9]-I[I4.0]-T[267]

Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí – nízkopříkonové procesory a polovodičové čipy

T

Subjekty vybrané pro účast nebo přidružení v projektu

RO-C[C9]-R[R4.0]-M[276]

Posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem

M

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) o příznivém prostředí pro veřejné a soukromé investice do výzkumu, vývoje a inovací

RO-C[C9]-R[R4.0]-T[277]

Posílení spolupráce mezi podniky a výzkumem

T

27 % projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací financovaných z veřejných prostředků zahrnuje alespoň jeden podnikatelský subjekt jako partnera

RO-C[C10]-R[R5.0]-M[316]

Rozvoj systému plánování – Kodex územního plánování, urbanismu a stavebnictví

M

Digitální datová platforma (v rámci Územní observatoře)  

RO-C[C16]-I[I8.0]-T[535]

Rozdílové smlouvy

M

Podpis rozdílových smluv na projekty výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

Splátková částka

744 457 542 EUR

2.2.5 Pátá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření

(Reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

RO-C[C1]-I[I1.0]-T[6]

Výstavba vodovodních a kanalizačních sítí

T

Vybudované vodovodní sítě

RO-C[C1]-I[I1.0]-T[8]

Výstavba vodovodních a kanalizačních sítí

T

Vybudované kanalizační sítě

RO-C[C1]-I[I2.0]-T[10]

Odvádění odpadních vod

T

Vybudované individuální nebo jiné systémy

RO-C[C1]-I[I2.0]-T[12]

Odvádění odpadní vody

T

Vybudované kanalizační sítě

RO-C[C1]-I[I4.0]-T[17]

Obnova stávajících nahromadění, která vyžadují nouzové zásahy pro bezpečný provoz

T

Rekultivovaná stávající přehrada a poldr

RO-C[C3]-I[I1d.0]-T[54]

Výstavba nebo dodání zařízení na recyklaci odpadů

T

Vybudovaná nebo dodaná zařízení na recyklaci odpadů

RO-C[C3]-I[I2.0]-T[55]

Výstavba nebo dodání infrastruktury pro nakládání se statkovým hnojivem a jiným kompostovatelným zemědělským odpadem

T

Výstavba integrovaných systémů pro sběr kompostovatelného zemědělského odpadu

RO-C[C4]-I[I1.0]-M[75a]

Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

M

Dodání modernizované a/nebo modernizované železniční infrastruktury

RO-C[C4]-I[I1.0]-M[76]

Modernizace a/nebo modernizace železniční infrastruktury

M

Stezky pro projekty „rychlého vítězství“

RO-C[C4]-I[I2.0]-M[77]

Železniční vozový park

M

Modernizovaná kolejová vozidla

RO-C[C4]-R[R2.0]-T[81]

Řízení kvality v dopravě založené na výkonnosti – zlepšení institucionální kapacity a správy a řízení společností

T

Snížení procentního podílu zpožděných osobních vlaků  

RO-C[C4]-I[I3.0]-T[84a]

Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

T

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 1

RO-C[C4]-I[I3.0]-T[84b]

Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

T

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 2

RO-C[C4]-I[I3.0]-T[84c]

Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

T

Výstavba nové silnice na dálnici A7, úsek Bacau – Pascani, část 3

RO-C[C4]-I[I3.0]-T[84d]

Zvýšení udržitelnosti silniční infrastruktury v síti TEN-T, zpoplatnění silnic, řízení dopravy

T

Výstavba nové silnice na dálnici A1 Margina – Holdea

RO-C[C4]-I[I5.0]-T[85a]

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

T

Odstranění černých/horkých míst z hlediska bezpečnosti silničního provozu

RO-C[C4]-I[I5.0]-T[85b]

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

T

Odstranění černých/horkých míst z hlediska bezpečnosti silničního provozu

RO-C[C5]-R[R1.0]-T[92]

Zjednodušený a aktualizovaný právní a regulační rámec na podporu energeticky účinných renovací budov

T

Zkrácení doby potřebné pro vydání stavebních povolení

RO-C[C5]-I[I1.0]-T[103]

Zřízení fondu na renovaci budov za účelem financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

T

Energetická renovace bytových domů

RO-C[C5]-I[I1.0]-T[106]

Zřízení fondu renovační vlny na financování prací na zvýšení energetické účinnosti stávajícího fondu budov

T

Energetická renovace veřejných budov

RO-C[C5]-I[I2.0]-M[107]

Zveřejnění vnitrostátního digitálního registru budov

M

Zveřejnění vnitrostátního digitálního registru budov

RO-C[C6]-R[R6.0]-M[128]

Dekarbonizace odvětví vytápění a chlazení

M

Vstup v platnost právních aktů zavádějících opatření k dekarbonizaci odvětví vytápění a chlazení

RO-C[C6]-I[I3.0]-T[134]

Výstavba flexibilní a vysoce účinné plynové kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET) v dálkovém vytápění

T

Kogenerační zařízení a dálkové vytápění

RO-C[C8]-I[I11.0]-M[240a]

Kapitálová injekce do Národní rozvojové banky

M

Investiční politika

RO-C[C8]-I[I11.0]-M[240b]

Kapitálová injekce do Národní rozvojové banky

M

Kapitálová injekce

RO-C[C9]-I[I1.0]-M[246]

Digitální platformy pro transparentnost právních předpisů, odstranění byrokracie a zjednodušení postupů pro podniky

M

Digitální platformy, které jsou připojeny ke státnímu cloudu a jsou přístupné

RO-C[C9]-I[I2.1]-M[248]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

M

Přijetí podepsané dohody o přiznání příspěvku vládou 

RO-C[C9]-I[I2.1]-T[249]

Finanční nástroje pro soukromý sektor – portfoliová záruka na odolnost

T

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % zdrojů přidělených na nástroj schválených investičním výborem InvestEU

RO-C[C9]-I[I3.2]-T[265]

Podpora rumunských podniků při kotování na burze cenných papírů

T

Počet podepsaných smluv o financování

RO-C[C9]-R[R5.0]-T[279]

Podpora integrace organizací pro výzkum, vývoj a inovace v Rumunsku do Evropského výzkumného prostoru

T

Procentní podíl výzkumných organizací, které sdílejí výzkumnou infrastrukturu a/nebo zařízení

RO-C[C10]-R[R5.0]-M[315]

Vývoj systému plánování

Kodex územního plánování, urbanismu a stavebnictví

M

Zveřejnění Kodexu územního plánování, urbanismu a výstavby v Úředním věstníku  

RO-C[C10]-I[I2.0]-T[318]

Výstavba bytů pro mládež a pro odborníky v oblasti zdravotnictví a vzdělávání

T

Bytové jednotky vybudované pro mladé lidi pocházející z marginalizovaných komunit nebo zranitelných skupin a pro odborníky v oblasti zdraví a vzdělávání

RO-C[C10]-I[I3.0]-T[322]

Renovace veřejných budov na podporu lepšího poskytování veřejných služeb správními územními jednotkami

T

Energetická renovace veřejných budov

RO-C[C10]-I[I4.0]-T[325]

Vypracování/aktualizace dokumentů územního plánování a územního plánování ve formátu GIS

T

Dokumenty územního plánování, dokumenty územního plánování a plány udržitelné městské mobility zveřejněné v platformě Územní observatoře

RO-C[C11]-I[I1.0]-M[335]

Podpora 12 turistických/kulturních tras

M

Turistické lokality otevřené pro návštěvníky

RO-C[C11]-I[I2.0]-T[337]

Modernizace/vytváření muzeí a památníků

T

Muzea nebo památníky přístupné veřejnosti

RO-C[C11]-I[I4.0]-M[343]

Výstavba nejméně 236 km cyklistických tras

M

Vybudované a přístupné cyklistické trasy

RO-C[C12]-I[I3.0]-M[531]

Veřejné nemocnice

M

Výstavba a vybavení diagnostického a léčebného střediska pro tuberkulózu v Zerlendi v Bukurešti

RO-C[C12]-I[I3.0]-M[532]

Veřejné nemocnice

M

Výstavba a vybavení Ústavu pro mimořádné situace v oblasti kardiovaskulárních onemocnění a transplantací Târgu Mures

RO-C[C15]-I[I1a.0]-T[457a]

Výstavba a vybavení jeslí

T

Vybudované a vybavené jesle

RO-C[C15]-I[I10a.0]-T[488]

Výstavba sítě zelených škol

T

Vybudovaná plocha nových zelených škol

RO-C[C15]-I[I13.0]-M[496]

Vybavení IT laboratoří ve školách odborného vzdělávání a přípravy

M

Školy odborného vzdělávání a přípravy vybavené digitálním vybavením pro laboratoře IT

RO-C[C15]-I[I17.0]-M[503]

Zajištění univerzitní infrastruktury (ubytování, jídelny, rekreační zařízení)

M

Výstavba a modernizace rekreačních a čítáren, jídelen a ubytovacích míst 

RO-C[C16]-I[I7a.0]-T[529a]

Grantové poukázky na podporu energetických renovací domácností

T

Schválení plateb za energetickou renovaci obydlí

Splátková částka

3 033 029 993 EUR

3.ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ

3.1.Opatření pro monitorování a provádění plánu na podporu oživení a odolnosti

Sledování a provádění plánu Rumunska pro oživení a odolnost se provádí v souladu s těmito opatřeními:

·Na centrální úrovni zajišťuje koordinaci meziresortní výbor pro koordinaci plánu, který odpovídá za posuzování pokroku při provádění plánu v úzké spolupráci s ministerstvem pro investice a evropské projekty (MIPE). MIPE byl jmenován národním koordinátorem pro přípravu, vyjednávání a schvalování plánu, jemuž je nápomocno ministerstvo financí (pro úkoly související s podpisem úvěrové smlouvy a dohody o financování), a to zřízením specializované struktury.

·MIPE je rovněž pověřeno kontrolou a sledováním plánu, včetně sledování dosahování milníků a cílů, jakož i zajišťováním prevence, odhalování a nápravy závažných nesrovnalostí. Totéž ministerstvo je rovněž odpovědné za vypracování a podpis žádostí o platbu a prohlášení řídícího subjektu.

·Provádění plánu zajistí příslušná ministerstva a jejich podřízené struktury prostřednictvím uzavření dohod o financování s MIPE.

3.2.Opatření pro poskytování zdvojeného přístupu ze strany Komise k podkladovým údajům

Za účelem poskytnutí plného přístupu Komisi k příslušným podkladovým údajům zavede Rumunsko tato opatření:

MIPE jako národní koordinátor plánu odpovídá za celkovou koordinaci, kontrolu a sledování plánu. Jedná zejména jako koordinační subjekt pro sledování pokroku při plnění milníků a cílů, zatímco za audity odpovídá auditní orgán. MIPE koordinuje podávání zpráv o milnících a cílech, všechny příslušné ukazatele, ale také kvalitativní finanční informace a další údaje, například o konečných příjemcích. Kódování údajů se provádí v informačním systému MIPE.

V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Rumunsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o vyplacení finančního příspěvku a případně půjčky. Rumunsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.

(1)   https://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=75185  
(2) Dostupné na adrese https://e3p.jrc.ec.europa.eu/publications/2021-best-practice-guidelines-eu-code-conduct-data-centre-energy-efficiency .  
(3)   https://ec.europa.eu/isa2/sites/default/files/eif_brochure_final.pdf  
(4)   https://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=75185  
(5) S výjimkou projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(6) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(7) Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou tyto činnosti prováděny za účelem zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů pro skladování nebo použití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(8) Tato výjimka se nevztahuje na činnosti ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování odpadu, pokud jsou tyto činnosti prováděny za účelem zvýšení energetické účinnosti nebo dovybavení tříděného odpadu kompostováním biologického odpadu a anaerobní digescí biologického odpadu na recyklaci, za předpokladu, že tyto činnosti nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(9) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(10) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, musí být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(11) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(12) Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování odpadu, pokud jsou činnosti v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení tříděného odpadu na kompostování biologického odpadu a anaerobní digesci biologického[1] odpadu na recyklaci, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(13) Má se za to, že se konečný příjemce „významně zaměřuje“ na určité odvětví nebo podnikatelskou činnost, pokud je takové odvětví nebo činnost označena za podstatnou součást podnikatelské činnosti konečného příjemce, resp. ve vztahu k hrubému příjmu, zisku nebo klientské základně konečného příjemce. Hrubý příjem z odvětví nebo činnosti podléhající omezením nesmí v žádném případě překročit 50 % hrubého příjmu.
(14) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(15) Včetně činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, musí být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(16) Znečišťující vozidla jsou definována jako vozidla, která nemají nulové emise.
(17) Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci daného opatření zaměřeny na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci daného opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(18) S výjimkou projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(19) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(20) S výjimkou projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(21) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(22) S výjimkou projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(23) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(24) S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(25) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(26) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(27) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(28) S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(29) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(30) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(31) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(32) S výjimkou projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(33) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(34) Investice 13 je zahrnuta v oddíle O.3.
(35) Investice 13 je zahrnuta v oddíle O.3.
(36) Investice 17 je zahrnuta v oddíle O.3.
(37)   https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC107466  
(38)   https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC106281