V Bruselu dne 4.11.2025

COM(2025) 675 final

2025/0342(NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí (EU) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie

{SWD(2025) 348 final}


2025/0342 (NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí (EU) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost 1 , a zejména na čl. 20 odst. 1 uvedeného nařízení,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Poté, co Itálie dne 30. dubna 2021 předložila národní plán pro oživení a odolnost, navrhla Komise Radě jeho kladné posouzení. Dne 13. července 2021 Rada toto kladné posouzení schválila prováděcím rozhodnutím (dále jen „prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021“) 2 . Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 bylo změněno prováděcími rozhodnutími Rady ze dne 19. září 2023 3 , dne 8. prosince 2023 4 , dne 14. května 2024 5 , dne 18. listopadu 2024 6 a dne 20. června 2025 7 .

(2)Dne 10. října 2025 předložila Itálie Komisi odůvodněnou žádost, aby navrhla změnu prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 v souladu s čl. 21 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241 z toho důvodu, že plán pro oživení a odolnost v důsledku objektivních okolností již zčásti nelze splnit. Itálie proto předložila pozměněný plán pro oživení a odolnost.

Změny na základě článku 21 nařízení (EU) 2021/241

(3)Změny plánu pro oživení a odolnost předložené Itálií v důsledku objektivních okolností se týkají 173 opatření.

(4)Itálie vysvětlila, že šest opatření již částečně není možné splnit z důvodu změn tržních podmínek, včetně nepředvídaných zpoždění v dodávkách, která ovlivňují zadávací řízení. Jedná se o tyto milníky a cíle: M2C2-25bis, M2C2-25ter a M2C2-26 v rámci investice 4.2 (Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy); M2C2-35bis v rámci investice 4.4.2 (Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu) v rámci složky 2 mise 2; M2C4-29 v rámci investice 4.1 (Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody) v rámci složky 4 mise 2; M4C1-30 v rámci reformy 1.7 (Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení) v rámci složky 1 mise 4; M5C1-3, M5C1-4 a M5C1-5 v rámci reformy 1 (Aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání) v rámci složky 1 mise 5 a M7-31 v rámci investice 11 (Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu) v rámci mise 7. S ohledem na to požádala Itálie o změnu uvedených opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(5)Itálie vysvětlila, že devět z těchto opatření již částečně nelze splnit z důvodu nedostatečné nebo změněné poptávky. Jedná se o tyto milníky a cíle: M1C3-28, M1C3-29, M1C3-32, M1C3-33 a M1C3-34 v rámci investice 4.2 (Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu) v rámci složky 3 mise 1; M2C1-8 v rámci investice 2.3 (Inovace a mechanizace v odvětví zemědělství a potravinářství) v rámci složky 1 mise 2; M2C2-15 v rámci investice 3.3 (Testování vodíku pro silniční dopravu); M2C2-53 v rámci investice 5.2 (Vodík); M2C2-23 investice 4.1 Investice do měkké mobility (Národní plán cyklostezek) v rámci složky 2 mise 2; M4C2-3bis v rámci investice 3.3 (Udělování doktorandských stipendií ve spolupráci s podniky a podpora náboru výzkumných pracovníků společnostmi) v rámci složky 2 mise 4; M7-33 a M7-34 v rámci investice 12 (Finanční nástroj pro rozvoj mezinárodního vedoucího postavení v oblasti průmyslu, výzkumu a vývoje v oblasti autobusů s nulovými emisemi); M7-41 a M7-42 v rámci investice 15 (Transizione 5.0) a M7-45 v rámci investice 16 (Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů) v rámci mise 7. S ohledem na to požádala Itálie o změnu uvedených opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(6)Itálie vysvětlila, že čtyři opatření již nelze splnit kvůli vysoké inflaci. Jedná se o tyto milníky a cíle: M5C1-7 a M5C1-7bis v rámci investice 1 (Posílení veřejných služeb zaměstnanosti) v rámci složky 1 mise 5; M5C2-8 v rámci investice 2 (Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením); M5C2-10 v rámci investice 3 (Bydlení na prvním místě a pošty) a M5C2-14, M5C2-16 a M5C2-18 v rámci investice 5 (Integrované městské plány) v rámci složky 2 mise 5. S ohledem na to požádala Itálie o změnu uvedených opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(7)Itálie vysvětlila, že jedno opatření již částečně není možné splnit z důvodu výskytu extrémních povětrnostních jevů na podzim roku 2024, které ovlivnily probíhající obnovu území regionů Emilia Romagna, Toskánsko a Marche postižených povodní v květnu 2023. Jedná se o tyto milníky a cíle: M2C4-11bis, M2C4-11ter a M2C4-13 v rámci investice 2.1 (Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik) v rámci složky 4 mise 2. S ohledem na to požádala Itálie o změnu uvedeného opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(8)Itálie vysvětlila, že 52 opatření bylo pozměněno za účelem zavedení lepších alternativ, aby bylo dosaženo jejich původního cíle. Jedná se o tyto milníky a cíle: M1C1-23, M1C1-144, M1C1-145, M1C1-146, M1C1-148, M1C1-149, M1C1-150 a M1C1-151 v rámci investice 1.4 (Digitální služby a zkušenosti občanů); M1C1-27 v rámci investice 1.3 (Data a interoperabilita); M1C1-25, M1C1-152, M1C1-153, M1C1-154 a M1C1-155 v rámci investice 1.6 (Digitální transformace velkých ústředních správ); M1C1-59ter, M1C1-62 a M1C1-63 v rámci reformy 1.9 (Reforma veřejné správy); M1C1-72quinquies, M1C1-76, M1C1-77, M1C1-78, M1C1-79, M1C1-80, M1C1-81, M1C1-82, M1C1-83, M1C1-88, M1C1-89, M1C1-90, M1C1-91, M1C1-92, M1C1-93, M1C1-94 a M1C1-95 v rámci reformy 1.11 (Snížení množství opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů); M1C1-66 a M1C1-67 v rámci investice 1.9 (Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost); M1C1-96, M1C1-97, M1C1-97bis, M1C1-98bis a M1C1-99bis v rámci reformy 1.10 (Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek); M1C1-116 a M1C1-121 v rámci reformy 1.12 (Reforma daňové správy); M1C1-117 a M1C1-118 v rámci reformy 1.15 (Reforma pravidel pro veřejné účetnictví); M1C1-119 a M1C1-120 v rámci reformy 1.14 (Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni); M1C1-147 v rámci investice 1.2 (Povolení cloud computingu pro místní samosprávu) v rámci složky 1 mise 1; M1C2-14bis a M1C2-14ter v rámci reformy 3 (Racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky); M1C2-17 v rámci investice 3 (Rychlé připojení k internetu (Ultra Broadband a 5G)); M1C2-23, M1C2-24 a M1C2-25 v rámci investice 4 (Satelitní technologie a kosmická ekonomika) v rámci složky 2 mise 1; M1C3-9bis v rámci investice 4.1 (Centrum pro digitální cestovní ruch) v rámci složky 3 mise 1; M1C3-16 v rámci investice 2.1 (Přitažlivost malých historických měst); M1C3-17 v rámci investice 2.2 (Ochrana a zlepšení venkovské architektury a krajiny); M1C3-18 v rámci investice 2.3 (Programy na posílení identity míst: parků a historických zahrad); M1C3-19 v rámci investice 2.4 (Seismická bezpečnost bohoslužebných míst, obnova fondu historických bohoslužebných staveb a přístřešků pro umělecká díla) v rámci složky 3 mise 1; M2C1-9 v rámci investice 2.2 (Agrosolární park); M2C1-10 v rámci investice 2.1 (Logistický plán pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky); M2C1-12 v rámci investice 3.3 (Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách); M2C1-23 a M2C1-24 v rámci investice 3.4 (Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv v rámci dodavatelských řetězců v odvětvích zemědělsko-potravinářského odvětví, rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školek) v rámci složky 1 mise 2; M2C2-3 a M2C2-5 v rámci investice 1.4 (Vývoj biometanu podle kritérií pro podporu oběhového hospodářství); M2C2-10 a M2C2-11 v rámci investice 2.1 (Posilování inteligentních sítí); M2C2-13 v rámci investice 2.2 (Zásahy ke zvýšení odolnosti elektrické sítě); M2C2-17 v rámci investice 3.4 (Testování vodíku pro železniční mobilitu) v rámci složky 2 mise 2; M2C2-30 v rámci investice 4.5 (Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly); M2C2-35 a M2C2-35ter v rámci investice 4.4.1 (Obnova vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi); M2C2-36 v rámci investice 4.4.3 (Obnova vozového parku pro velení národní hasičské jednotky); M2C2-40 v rámci investice 5.1 (Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců); M2C2-45 v rámci investice 1.1 (Vývoj agrovoltaických systémů); M2C2-46 a M2C2-47 v rámci investice 1.2 (Podpora obnovitelných zdrojů energie pro energetická společenství a společně jednající samospotřebitele energie z obnovitelných zdrojů) v rámci složky 2 mise 2; M2C3-10 v rámci investice 3.1 (Podpora účinného dálkového vytápění) v rámci složky 3 mise 2; M2C4-32 v rámci investice 4.2 (Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí) v rámci složky 4 mise 2; M3C1-25 a M3C1-26 a M3C1-27 v rámci reformy 1.3 (Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii) v rámci složky 1 mise 3; M3C2-5bis v rámci investice 2.1 (Digitalizace logistického řetězce) v rámci složky 2 mise 3; M4C1-15bis v rámci investice 1.7 (Stipendia pro přístup k univerzitám); M4C1-18 v rámci investice 1.1 (Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče); M4C1-19 v rámci investiční oblasti 3.2 (Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy); M4C1-21 v rámci investice 1.2 (Plán pro delší dobu otevření škol); M4C1-26 v rámci investice 3.3 (Plán zabezpečení a renovace školních budov) v rámci složky 1 mise 4; M4C2-13, M4C2-14, M4C2-15 a M4C2-15bis v rámci investice 2.3 (Posílení a odvětvové/územní rozšíření středisek pro přenos technologií podle průmyslových segmentů) v rámci složky 2 mise 4; M5C1-16 v rámci investice 4 (Univerzální veřejná služba) v rámci složky 1 mise 5; M5C1-10 a M5C1-11 v rámci reformy 2 (Nehlášená práce); M5C1-15 v rámci investice 3 (Posílení duálního systému); M5C1-19 v rámci investice 5 (Zakládání podniků ženami) v rámci složky 1 mise 5; M5C2-6 v rámci investice 1 (Podpora zranitelných osob a předcházení umísťování do ústavní péče); M5C2-20 v rámci investice 6 (Inovační program pro kvalitu bydlení) v rámci složky 2 mise 5; M5C3-13 v rámci investice 1.4 (Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny) v rámci složky 3 mise 5; M6C1-6 a M6C1-9 v rámci investice 1.2 (Domov jako první místo péče a telemedicíny) v rámci složky 1 mise 6; M6C2-16 a M6C2-17 v rámci investice 2.2 (Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče) v rámci složky 2 mise 6; S ohledem na to požádala Itálie o změnu výše uvedených opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(9)Itálie vysvětlila, že 83 opatření bylo změněno s cílem zavést lepší alternativy, které umožní snížit administrativní zátěž a zjednodušit prováděcí rozhodnutí Rady, a přitom stále dosáhnout cílů těchto opatření. Jedná se o tyto milníky a cíle: M1C1-24 a M1C1-28 v rámci investice 1.7 (Základní digitální dovednosti); M1C1-26 v rámci investice 1.1 (Digitální infrastruktura); M1C1-38bis v rámci reformy 1.8 (Digitalizace soudního systému); M1C1-45, M1C1-47 a M1C1-48 v rámci reformy 1.4 (Reforma civilního soudnictví); M1C1-46 v rámci reformy 1.5 (Reforma trestního soudnictví); popis opatření v rámci investice 1.8 (Postupy pro přijímání zaměstnanců pro civilní, trestní a správní soudy); popis opatření v rámci reformy 1.13 (Reforma rámce přezkumu výdajů) v rámci složky 1 mise 1; M1C2-3 v rámci investice 1 (Přechod 4.0); M1C2-5 v rámci investice 6 (Investice do systému průmyslového vlastnictví); M1C2-15 v rámci investice 2 (Inovace a technologie mikroelektroniky) v rámci složky 2 mise 1; M1C3-1 a M1C3-2 v rámci investice 1.1 (Digitální strategie a platformy pro kulturní dědictví); M1C3-3 v rámci investice 1.2 (Odstranění fyzických a kognitivních překážek v muzeích, knihovnách a archivech s cílem umožnit širší přístup ke kultuře a účast na ní); M1C3-5 v rámci investice 1.3 (Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích); M1C3-21 v rámci investice 3.2 (Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)); M1C3-36 v rámci investice 4.3 (Caput Mundi-Next Generation EU pro turisticky významné akce) v rámci složky 3 mise 1; M2C1-16 v rámci reformy 1.2 (Národní program pro nakládání s odpady); M2C1-17nonies v rámci reformy 1.1 (Národní strategie pro oběhové hospodářství); M2C1-19 v rámci investice 3.1 (Zelené ostrovy); M2C1-21 v rámci investice 3.2 (Zelená společenství); popis opatření v rámci investice 5.4 (Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci („GTF“)) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR v rámci složky 1 mise 2; M2C2-19 v rámci investice 3.5 (Výzkum a vývoj vodíku); M2C2-49 v rámci investice 3.1 (Výroba vodíku v brownfieldech (vodíková údolí) v rámci složky 2 mise 2; M2C3-3 v rámci investice 2.1 (Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost); M2C3-6 v rámci investice 1.1 (Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov); M2C3-8 v rámci investice 1.2 (Výstavba budov, překvalifikování a posílení nemovitého majetku ve veřejném vlastnictví využívaného správními orgány v oblasti spravedlnosti) v rámci složky 3 mise 2; M2C4-6bis v rámci investice 3.2 (Digitalizace národních parků); M2C4-9 v rámci investice 1.1 (Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognóz); M2C4-20bis v rámci investice 3.1 (Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů); M2C4-23 v rámci investice 3.3 (Obnova přírodního prostředí pádské oblasti); M2C4-25 v rámci investice 3.4 (Sanace „půdy v osiřelých lokalitách“); M2C4-26 v rámci investice 3.5 (Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť); M2C4-34bis a M2C4-35bis v rámci investice 4.3 (Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji); M2C4-37 a M2C4-38 v rámci investice 4.4 (Investice do kanalizace a čištění) v rámci složky 4 mise 2; M3C1-5 a M3C1-6 v rámci investice 1.1 (Vysokorychlostní železniční spojení na jih pro osobní a nákladní dopravu); cíle M3C1-9 v rámci investice 1.2 (Vysokorychlostní tratě na severu napojené na zbytek Evropy); M3C1-11 v rámci investice 1.3 (Diagonální spoje); M3C1-13 a M3C1-14 v rámci investice 1.4 (Zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)); M3C1-20 v rámci investice 1.8 (Modernizace železničních stanic (řízení RFI; na jihu); M3C2-6 v rámci investice 2.2 (Digitalizace uspořádání letového provozu); M3C2-12 v rámci investice 2.3 (Napájení lodí z pobřeží) v rámci složky 2 mise 3; M4C1-7 a M4C1-25 v rámci investice 1.4 (Mimořádný zásah zaměřený na snížení územních rozdílů v cyklech I a II středních škol a na řešení předčasného ukončování školní docházky); M4C1-13 v rámci investice 2.1 (Integrovaná digitální výuka a školení v oblasti digitální transformace pro zaměstnance škol); M4C1-14ter v rámci reformy 2.1 (Nábor učitelů); M4C1-16 a M4C1-17 v rámci investice 3.1 (Nové dovednosti a nové jazyky); M4C1-20 a M4C1-20bis v rámci investice 1.5 (Reforma systému terciárního odborného vzdělávání (ITS)); M4C1-22 v rámci investice 1.3 (Plán zlepšení školní sportovní infrastruktury); M4C1-23 a M4C1-23bis v rámci investice 3.4 (Výuka a pokročilé vysokoškolské dovednosti); M4C1-24 v rámci investice 1.6 (Aktivní orientace při přechodu mezi školou a univerzitami) v rámci složky 1 mise 4; M4C2-1bis v rámci investice 1.2 (Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky); M4C2-2bis v rámci investice 2.2bis (Dohody o inovacích); M4C2-6 a M4C2-7 v rámci investice 1.1 (Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)); M4C2-8 v rámci investice 1.3 (Partnerství rozšířená na univerzity, výzkumná střediska, společnosti a financování projektů základního výzkumu); M4C2-9 v rámci investice 1.4 (Posílení výzkumných struktur a podpora vytváření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií); M4C2-16bis v rámci investice 3.1 (Fond pro výstavbu integrovaného systému výzkumných a inovačních infrastruktur); M4C2-18bis v rámci investice 1.5 (Vytvoření a posílení „inovačních ekosystémů pro udržitelnost“, budování „územních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“); M4C2-22 v rámci investice 2.1 (IPCEI): popis opatření v rámci investice 3.2 (Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci („DTF“)) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR v rámci složky 2 mise 4; M5C1-14 v rámci investice 2 (Systém certifikace rovnosti žen a mužů) v rámci složky 1 mise 5; M5C2-12 v rámci investice 4 (Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace); M5C2-22 v rámci investice 7 (Sport a sociální začleňování) v rámci složky 2 mise 5; M5C3-4 v rámci investice 1.1.2 (Územně příslušná zdravotnická zařízení); M5C3-9 v rámci investice 1.3 (Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor) v rámci složky 3 mise 5; M6C1-3 v rámci investice 1.1 (Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče); M6C1-11 v rámci investice 1.3 (Posílení intermediární zdravotní péče a příslušných zařízení (komunitních nemocnic)) v rámci složky 1 mise 6; M6C2-2 a M6C2-3 v rámci investice 2.1 (Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu v rámci vnitrostátního systému zdravotní péče); M6C2-6, M6C2-8 a M6C2-9 v rámci investice 1.1 (Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic); M6C2-10 a M6C2-10bis v rámci investice 1.2 (Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici); M6C2-11, M6C2-12 a M6C2-13 v rámci investice 1.3 (Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů) v rámci složky 2 mise 6; M7-2 a M7-3 v rámci reformy 1 (Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů); M7-5 v rámci reformy 2 (Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí); M7-6 v rámci reformy 3 (Snížení nákladů na připojení biometanu k plynárenské síti); M7-10 v rámci reformy 5 (Plán pro nové dovednosti – Přechody); M7-11 v rámci investice 1 (rozšířené opatření: Posílení inteligentních sítí); M7-12 v rámci investice 2 (rozšířené opatření: Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě); M7-13 v rámci investice 3 (rozšířené opatření: Výroba vodíku v brownfieldech (vodíková údolí); M7-15 v rámci investice 4 (Spojení přes Tyrhénské moře); M7-17 v rámci investice 5 (SA.CO.I 3); M7-22, M7-23 a M7-24 v rámci investice 7 (Inteligentní vnitrostátní přenosová síť); M7-25, M7-26, M7-27 a M7-28 v rámci investice 8 (Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin); M7-30 v rámci investice 10 (Pilotní projekt dovedností „Crescere Green“); M7-37 v rámci investice 13 (Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)); M7-39 v rámci investice 14 (Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu) a popis opatření v rámci investice 17 (Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů) v rámci mise 7.

(10)Itálie požádala o zrušení osmi opatření v důsledku objektivních okolností. Jedná se o tyto milníky a cíle: M2C1-17bis, M2C1-17ter, M2C1-17quater, M2C1-17quinquies, M2C1-17sexies, M2C1-17septies, M2C1-17octies v rámci investice 1.2 (zrušeny „stěžejní“ projekty v oblasti oběhového hospodářství) v rámci složky 1 mise 2; M2C2-51 v rámci investice 3.2 (Využití vodíku v těžko dekarbonizovatelném průmyslu); M3C1-16 v rámci investice 1.5 (Posílení metropolitních uzlů, meziregionálních a regionálních železničních tratí); M3C1-18 v rámci investice 1.6 (Posilování regionálních tratí – modernizace regionálních železnic (řízení RFI)); M3C1-17v rámci investice 1.7 – Zlepšování, elektrifikace a odolnost železnic na jihu; M3C1-23 a M3C1-24 v rámci investice 1.9 (Meziregionální spojení) v rámci složky 1 mise 3; M7-18, M7-19, M7-20 a M7-21 v rámci investice 6 (Projekty přeshraničního propojení elektrických sítí mezi Itálií a sousedními zeměmi) v rámci mise 7 a M7-29 v rámci investice 9 (rozšířené opatření: poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost) v rámci mise 7. Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 29. října 2021 by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(11)V návaznosti na zrušení a snížení úrovně provádění opatření v souladu s článkem 21 nařízení (EU) 2021/241 Itálie požádala o využití zdrojů uvolněných zrušením opatření a snížením úrovně jejich provádění. S ohledem na to požádala Itálie o doplnění deseti nových opatření. Jedná se o tyto milníky a cíle: M1C2-30 a M1C2-31 v rámci investice 7 (Národní fond pro konektivitu); M1C2-32 a M1C2-33 v rámci investice 8 (složka členského státu v Programu InvestEU); M1C2-34 v rámci investice 9 (rozšířené opatření: Přechod 4.0) v rámci složky 2 mise 1; M2C1-26 a M2C1-27 v rámci investice 4 (Nástroj pro agrosolární park) v rámci složky 1 mise 2; M2C4-39 a M2C4-40 v rámci investice 4.5 (Program grantů pro investice do vodohospodářské infrastruktury) v rámci složky 4 mise 2; M3C1-28 v rámci investice 1.10 (Posílení metropolitních uzlů, meziregionálních a regionálních železničních tratí) v rámci složky 1 mise 3; M4C1-31 a M4C1-32 v rámci investice 5 (Fond studentského bydlení) v rámci složky 1 mise 4; M4C2-4bis v rámci reformy 1.2 (Tříletý plán financování výzkumných činností) v rámci složky 2 mise 4; M5C3-14 v rámci investice 1.5 (Režim daňových úlev pro investice v jižní Itálii a ve zvláštní ekonomické zóně) v rámci složky 3 mise 5 a M7-50 v rámci investice 18 (rozšířené opatření: Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly) v rámci mise 7. Itálie dále požádala o zvýšení úrovně provádění sedmi opatření. Jedná se o tyto milníky a cíle: M2C1-16quater v rámci investice 1.1 (Realizace nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení a „stěžejních“ projektů v oblasti oběhového hospodářství); M2C1-9 v rámci investice 2.2 (Agrosolární park); M2C1-23 a M2C1-24 v rámci investice 3.4 (Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv v rámci dodavatelských řetězců v odvětvích zemědělsko-potravinářského odvětví, rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školek); M2C2-17 v rámci investice 3.4 (Testování pro železniční mobilitu); M2C2-40 v rámci investice 5.1 (Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců) v rámci složky 2 mise 2; M4C1-15bis v rámci investice 1.7 (Stipendia pro přístup k univerzitám) a M5C3-13 v rámci investice 1.4 (Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny). Na tomto základě Itálie požádala o zvýšení úrovně provádění pěti opatření a o doplnění deseti nových opatření.

Rozdělení milníků a cílů

(12)Rozdělení milníků a cílů v rámci splátek by mělo být změněno tak, aby zohledňovalo změny plánu pro oživení a odolnost a orientační harmonogram předložený Itálií.

Posouzení Komise

(13)Komise pozměněný plán pro oživení a odolnost posoudila na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241.

(14)Komise má za to, že změny předložené Itálií nemají vliv na kladné posouzení plánu pro oživení a odolnost uvedené v prováděcím rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021, pokud jde o relevanci, účinnost, efektivnost a ucelenost plánu pro oživení a odolnost na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 písm. a), b), c) d), g), h), j) a k) nařízení (EU) 2021/241.

Příspěvek k naplňování cíle plánu REPowerEU

(15)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. da) a přílohou V kritériem 2.12 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že kapitola REPowerEU do značné míry (hodnocení A) účinně přispěje k energetické bezpečnosti, diverzifikaci dodávek energie pro Unii, ke zvyšování využívání obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, zvyšování kapacit pro ukládání energie nebo k nezbytnému snížení závislosti na fosilních palivech před rokem 2030.

(16)Změny týkající se investice 6, Projekty přeshraničního propojení elektrických sítí mezi Itálií a sousedními zeměmi, investice 9, rozšířeného opatření: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost, investice 12, Finanční nástroj pro rozvoj mezinárodního vedoucího postavení v oblasti průmyslu, výzkumu a vývoje v oblasti autobusů s nulovými emisemi, investice 15, Transizione 5.0, jakož i provádění nové investice 18 – rozšířeného opatření Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly nemění celkové posouzení, podle něhož by realizace opatření zahrnutých v kapitole REPowerEU měla přispět zejména k podpoře cílů uvedených v čl. 21c odst. 3 písm. a), b), c), d), e) a f) nařízení (EU) 2021/241.

Opatření s přeshraničním rozměrem nebo dopadem na více zemí

(17)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. db) a kritériem 2.13 přílohy V nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že opatření obsažená v kapitole REPowerEU budou mít do značné míry (hodnocení A) přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí.

(18)Osm opatření zahrnutých do italské kapitoly REPowerEU má přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí, včetně přeshraniční infrastruktury pro elektřinu a plyn a investic zaměřených na zlepšení kapacity sítě pro přepravu elektřiny nebo plynu na sever, a proto mají dopad na více zemí. Zrušení investice 6 (Projekty přeshraničního propojení elektrických sítí mezi Itálií a sousedními zeměmi) nemění předchozí posouzení tohoto kritéria, protože zbývající opatření v kapitole REPowerEU, jejichž rozměr či dopad je přeshraniční nebo týkající se více zemí, významně přispívají k zajištění dodávek energie v celé Unii tím, že zlepšují kapacitu sítě pro přepravu elektřiny nebo plynu do jiných členských států, a mají proto rozměr týkající se více zemí.

(19)Po zrušení investice 6 v rámci kapitoly REPowerEU a po dalších změnách kapitoly REPowerEU představují odhadované náklady na opatření, která mají přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí, celkem 1 863 200 000 EUR, což představuje [25,8] % celkových odhadovaných nákladů na kapitolu REPowerEU. Ačkoli odhadované náklady na tato opatření představují částku, která je nižší než 30 % odhadovaných nákladů na všechna opatření zahrnutá v kapitole REPowerEU, ostatní opatření zahrnutá v kapitole REPowerEU stále lépe odpovídají cílům stanoveným v čl. 21c odst. 3 nařízení (EU) 2021/241 tím, že přispívají k řešení okamžitých a dlouhodobých cílů Itálie v oblasti transformace energetiky a maximalizují dopad na energetickou účinnost a dekarbonizaci.

Příspěvek k zelené transformaci včetně biologické rozmanitosti

(20)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. e) a přílohou V kritériem 2.5 nařízení (EU) 2021/241 pozměněný plán pro oživení a odolnost obsahuje opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Opatření podporující cíle v oblasti klimatu odpovídají částce, která představuje 37,1 % celkových finančních prostředků přidělených na pozměněný plán pro oživení a odolnost a 74,8 % celkových odhadovaných nákladů na opatření v kapitole REPowerEU podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241. V souladu s článkem 17 nařízení (EU) 2021/241 je pozměněný plán pro oživení a odolnost v souladu s informacemi obsaženými ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu na období 2021–2030.

(21)Změny příspěvku k zelené transformaci se týkají snížení přídělu na řadu opatření v rámci několika misí a složek. Toto snížení bylo částečně kompenzováno řadou nových investic a opatření s vyšší mírou provádění. Snížení přídělu se týkalo investice 4.2 (Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu) v rámci složky 3 mise 1. Navýšení investice 1.1 (Realizace nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení), investice 3.4 (Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv v rámci dodavatelských řetězců v odvětvích zemědělsko-potravinářského odvětví, rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školek) spolu s navýšením přídělu pro investici 2.2 (Agrosolární park) a vytvořením Investice 4 (Nástroj pro agrosolární park) částečně kompenzovalo snížení investice 1.2 („Stěžejní“ projekty v oblasti oběhového hospodářství), investice 2.1 (Logistický plán pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky) v rámci složky 1 mise 2. V rámci složky 2 mise 2 došlo ke snížení investice 1.2 (Podpora obnovitelných zdrojů energie pro energetická společenství a společně jednající samospotřebitele energie z obnovitelných zdrojů), investice 1.4 (Vývoj biometanu podle kritérií pro podporu oběhového hospodářství), investice 4.1 (Investice do měkké mobility – Národní plán cyklostezek), investice 4.2 (Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy), investice 4.3 (Instalace dobíjecích infrastruktur), investice 4.4.2 (Obnova vozového parku regionální veřejné železniční dopravy vlaky na čistá paliva a vozy pro univerzální službu), investice 5.2 (Vodík) a navýšení investice 3.4 (Testování vodíku pro železniční mobilitu), investice 5.1 (Technologie pro nulové čisté emise) a byla doplněna nová investice 4.5 (Program grantů pro investice do vodohospodářské infrastruktury); a konečně snížení investice 4.5 (Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly) bylo více než nahrazeno navýšením investice 18 (rozšířené opatření – Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly) v rámci mise 7. V rámci složky 3 mise 2 došlo ke snížení investice 3.1 (Podpora účinného dálkového vytápění), zatímco v rámci složky 4 mise 2 došlo ke snížení investice 2.1 (Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik) a investice 4.1 (Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody). Do složky 1 mise 3 byla zařazena nová reforma 1.3 (ROSCO). Investice 6 v rámci složky 2 mise 5 (Inovační program pro kvalitu bydlení) zaznamenala zvýšení klimatického označování, zatímco u investice 5.3 v rámci mise 5, složka 3 (Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny) došlo k navýšení přídělu. A v neposlední řadě došlo v rámci mise 7 ke snížení finančního krytí pro investici 11 (rozšířené opatření: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu) a investici 15 (Transizione 5.0), zatímco investice 6 (Projekty přeshraničního propojení elektrických sítí mezi Itálií a sousedními zeměmi), investice 9 (rozšířené opatření: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost) a investice 12 (grantový program pro rozvoj mezinárodního vedoucího postavení v oblasti průmyslu, výzkumu a vývoje v oblasti elektrických autobusů) byly zrušeny.

(22)Celkově opatření obsažená v pozměněném plánu i nadále významně přispívají k ekologické transformaci v Itálii. V důsledku rozdílného obsahu klimatického označování opatření zvyšujících a snižujících finanční prostředky tak změny italského plánu pro oživení a odolnost představují čisté snížení celkového příspěvku ke klimatickému cíli plánu pro oživení a odolnost o 2,4 procentního bodu (z 39,5 % na 37,1 %). Rozsah těchto změn nemění celkové posouzení tohoto kritéria.

Příspěvek k digitální transformaci

(23)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. f) a přílohou V kritériem 2.6 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje pozměněný plán pro oživení a odolnost opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Opatření podporující digitální cíle odpovídají částce, která představuje 26,5 % celkových finančních prostředků přidělených na pozměněný plán pro oživení a odolnost podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VII uvedeného nařízení. Zvýšení přidělených prostředků se týká následujících opatření: M1C2 v rámci investice 9 (Přechod 4.0 – rozšíření); M2C1v rámci investice 3.4 (Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv v rámci dodavatelských řetězců v odvětvích zemědělsko-potravinářského odvětví, rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školek); M5C1 v rámci investice 4 (Univerzální veřejná služba); M1C2 v rámci investice 7 (Národní fond pro konektivitu). Snížení přídělu se týká následujících opatření: M1C1 v rámci investice 1.4 (Digitální služby a zkušenosti občanů); M1C2 v rámci investice 3 (Rychlé připojení k internetu (Ultra Broadband a 5G)); M2C1 v rámci investice 2.1 (Logistický plán pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky); M2C1 v rámci investice 2.3 (Inovace a mechanizace v odvětví zemědělství a potravinářství); M4C2 v rámci investice 3.3 (Udělování doktorandských stipendií ve spolupráci s podniky a podpora náboru výzkumných pracovníků společnostmi); M5C1 v rámci reformy 1 (Aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání); M5C2 v rámci investice 2 (Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením).

(24)Celkově opatření obsažená v pozměněném plánu i nadále přispívají k digitální transformaci v Itálii. V důsledku rozdílného obsahu digitálního označování opatření zvyšujících a snižujících finanční prostředky tak změny italského plánu pro oživení a odolnost představují čisté zvýšení celkového příspěvku k digitálnímu cíli plánu pro oživení a odolnost o 1 procentní bod z 25,5 %. Omezený rozsah těchto změn nemění celkové posouzení tohoto kritéria.

Náklady

(25)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. i) a přílohou V kritériem 2.9 nařízení (EU) 2021/241 je odůvodnění výše odhadovaných celkových nákladů plánu pro oživení a odolnost uvedené v pozměněném plánu pro oživení a odolnost do určité míry (hodnocení B) přiměřené a věrohodné, odpovídá zásadě nákladové efektivnosti a je úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu.

(26)Výše celkových odhadovaných nákladů pozměněného plánu pro oživení a odolnost odpovídá povaze a typu plánovaných reforem a investic. Odhady nákladů na většinu opatření v pozměněném plánu se proto pokládají za přiměřené a věrohodné. Itálie poskytla dostatečné informace a důkazy o tom, že výše odhadovaných celkových nákladů není kryta v rámci stávajícího nebo plánovaného financování z prostředků Unie. Odhadované celkové náklady pozměněného plánu pro oživení a odolnost jsou rovněž v souladu se zásadou nákladové efektivnosti a jsou úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu. Tím je odůvodněno, proč pozměněný plán obdržel hodnocení B.

Další posuzovací kritéria

(27)Komise má za to, že změny předložené Itálií nemají vliv na kladné posouzení plánu pro oživení a odolnost uvedené v prováděcím rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie, pokud jde o relevanci, účinnost, efektivnost a ucelenost plánu na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 písm. a), b), c), d), g), h), j) a k).

Opatření na podporu investičních operací přispívajících k plnění cílů Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP)

(28)V souladu s čl. 4 odst. 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/795 ze dne 29. února 2024, kterým se zřizuje Platforma strategických technologií pro Evropu (STEP) 8 , Itálie považovala za prioritní ty projekty, kterým byla udělena pečeť suverenity podle čl. 4 odst. 1 nařízení (EU) 2024/795. Itálie však měla za to, že žádný projekt, kterému byla udělena pečeť suverenity, nemá být zahrnut do pozměněného plánu pro oživení a odolnost, protože stále ještě probíhá hodnocení souladu těchto projektů s nařízením (EU) 2021/241 a s pravidly pro státní podporu.

Kladné posouzení

(29)Na základě kladného posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost ze strany Komise se zjištěním, že plán uspokojivě splňuje posuzovací kritéria stanovená v nařízení (EU) 2021/241, by se v souladu s čl. 20 odst. 2 a přílohou V uvedeného nařízení měly stanovit reformy a investiční projekty nezbytné pro provádění pozměněného plánu, příslušné milníky, cíle a ukazatele a částka poskytnutá Unií na provádění pozměněného plánu.

(30)Tímto rozhodnutím by neměla být dotčena řízení o narušení fungování vnitřního trhu, která mohou proběhnout, a to zejména na základě článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie. Toto rozhodnutí rovněž nezprošťuje členské státy povinnosti provádět opatření v souladu s právem Unie a vnitrostátním právem, a zejména oznamovat Komisi záměry poskytnout státní podporu podle článku 108 Smlouvy.

Finanční příspěvek

(31)Odhadované celkové náklady pozměněného plánu pro oživení a odolnost Itálie činí 194 435 381 164 EUR. Vzhledem k tomu, že výše odhadovaných celkových nákladů pozměněného plánu pro oživení a odolnost je vyšší než maximální finanční příspěvek, který je pro Itálii k dispozici, měl by aktualizovaný finanční příspěvek stanovený v souladu s článkem 4a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1755 9 a s čl. 20 odst. 4 a čl. 21a odst. 6 nařízení (EU) 2021/241 a přidělený na pozměněný plán pro oživení a odolnost Itálie činit 71 779 623 788 EUR. Finanční příspěvek, který je pro Itálii k dispozici, proto zůstává nezměněn.

Půjčky

(32)Podpora v podobě půjčky poskytnutá Itálii ve výši 122 601 810 400 EUR zůstává nezměněna.

(33)Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 by tedy mělo být odpovídajícím způsobem změněno. V zájmu jasnosti by příloha tohoto prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 měla být zcela nahrazena,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost

Posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost Itálie na základě kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241 se schvaluje.

Článek 2 
Změny

Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie se mění takto:

příloha prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie se nahrazuje textem uvedeným v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 3 
Určení

Toto rozhodnutí je určeno Italské republice.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. L 57, 18.2.2021, s. 17, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj .
(2)    Viz dokumenty ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2 na adrese http://register.consilium.europa.eu .
(3)    ST 12259/23 INIT.
(4)    ST 16051/23 INIT; ST 16051/23 ADD 1; ST 16051/23 ADD 1 REV 1 (ga).
(5)    ST 9399/24 INIT; ST 9399/24 ADD 1.
(6)    ST 15114/24 INIT; ST 15114 ADD 1 REV 1.
(7)    ST 9587/25 INIT; ST 9587/25 ADD 1.
(8)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/795 ze dne 29. února 2024, kterým se zřizuje Platforma strategických technologií pro Evropu (STEP) (Úř. věst. L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj ).
(9)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1755 ze dne 6. října 2021, kterým se vytváří rezerva na vyrovnání se s důsledky brexitu (Úř. věst. L 357, 8.10.2021, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1755/oj ).

V Bruselu dne 4.11.2025

COM(2025) 675 final

PŘÍLOHA

návrhu prováděcího rozhodnutí Rady,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí (EU) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) ze dne 13. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Itálie


{SWD(2025) 348 final}


PŘÍLOHA

1.POPIS REFOREM A INVESTIC

A.MISE 1 SLOŽKA 1

Osa 1 – Digitalizace veřejné správy: Osa 1 složky M1C1 italského plánu pro oživení a odolnost obsahuje opatření, jejichž cílem je podpořit digitalizaci italské veřejné správy, a zahrnuje sedm investic a tři reformy. Investice se zaměřují zejména na: i) racionalizace a konsolidace stávajících digitálních infrastruktur veřejné správy; II) podpora zavádění cloud computingu, iii) se zvláštním důrazem na harmonizaci a interoperabilitu platforem a datových služeb, uplatňování zásady „pouze jednou“ a dostupnost údajů prostřednictvím katalogu rozhraní pro programování aplikací (API); IV) zlepšení dostupnosti, účinnosti a přístupnosti všech digitálních veřejných služeb s cílem zvýšit úroveň osvojení a spokojenost uživatelů, v) posílení obrany Itálie proti rizikům, která představuje kyberkriminalita, vi) podpora digitální transformace velkých ústředních správních orgánů; VII) řešení digitální propasti posílením digitálních dovedností občanů. Cílem reforem v rámci této osy je zejména i) zjednodušení a urychlení procesu zadávání veřejných zakázek na řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) ze strany veřejné správy; II) podpora digitální transformace veřejné správy a iii) odstranění překážek bránících přijetí cloudu orgány veřejné správy a zefektivnění procesů výměny údajů mezi orgány veřejné správy.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro Itálii z let 2019 a 2020 týkajících se potřeby „zlepšit účinnost veřejné správy, mimo jiné investováním do dovedností zaměstnanců veřejné správy, urychlením digitalizace a zvýšením účinnosti a kvality místních veřejných služeb“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019), a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] posílení digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb.“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020).

Osa 2 – Spravedlnost: Jak je uvedeno v poslední zprávě Komise Rady Evropy pro hodnocení efektivity justice (CEPEJ), výkonnost italského systému soudnictví, pokud jde o délku řízení, zdaleka nedosahuje výkonnosti ostatních členských států. Osa 2 složky M1C1 plánu pro oživení a odolnost obsahuje opatření, jejichž cílem je zvýšit účinnost soudního systému zkrácením délky řízení a přiblížením Itálie mediánu EU. Tato složka se zabývá doporučeními Itálii z let 2020 a 2019 týkajícími se zkrácení délky občanskoprávních soudních řízení a zlepšení účinnosti boje proti korupci (doporučení pro zemi č. 4 v roce 2019 a č. 4 v roce 2020). Digitalizace soudního systému je navíc důležitá i pro digitální transformaci.

Osa 3 – Veřejná správa: Osa 3 složky M1C1 plánu pro oživení a odolnost obsahuje opatření, jejichž cílem je reformovat italskou veřejnou správu a zlepšit správní kapacitu. Jak z hlediska účinnosti vlády, tak z hlediska důvěry ve vládu se Itálie nachází pod průměrem EU-27. Italské reformy veřejné správy byly ovlivněny závažnou mezerou v provádění reforem systémem shora dolů a nedostatečným uznáním a šířením cenných inovací vycházejících zdola. Správní kapacita je velmi nízká. Mělo by pokračovat úsilí o posílení kapacity strategického plánování, mechanismů monitorování a hodnocení a nástrojů tvorby politik založených na důkazech. Hlavním cílem této složky je posílit správní kapacitu italských orgánů veřejné správy na ústřední i místní úrovni, a to jak z hlediska lidského kapitálu (výběr, kompetence a profesní dráha), tak z hlediska zjednodušení administrativních postupů. Tento oddíl představuje zastřešující strukturální strategii v oblasti lidských zdrojů, od výběrových řízení až po profesní dráhu. Reforma zahrnuje rovněž opatření ke zjednodušení postupů. Investice do nových digitálních souborů nástrojů a posílená opatření v oblasti celoživotního učení jsou zahrnuty do složky 1 mise 1. Tato složka se zabývá doporučeními pro Itálii z roku 2020 a 2019 týkajícími se zlepšení účinnosti veřejné správy (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019 a doporučení č. 4 v roce 2020).

Osa 4 – Zadávání veřejných zakázek a platby správních orgánů: Osa 4 složky M1C1 plánu pro oživení a odolnost obsahuje opatření, jejichž cílem je reformovat některé klíčové aspekty italského legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek a snížit opožděné platby orgánů veřejné správy na ústřední, regionální a místní úrovni, jakož i regionálních zdravotnických orgánů. Hlavním cílem reformy je zjednodušit pravidla pro zadávání veřejných zakázek, zvýšit právní jistotu podniků a urychlit zadávání veřejných zakázek při současném zachování procesních záruk, pokud jde o transparentnost a rovné zacházení. Tyto reformy proto podporují včasnou realizaci infrastruktur a projektů financovaných z plánu.

Osa 5 – Fiskálně-strukturální reformy (daně a veřejné výdaje): Osa 5 složky M1C1 oživení a odolnosti zahrnuje několik reforem zaměřených na podporu udržitelnosti veřejných financí Itálie (doporučení pro zemi č. 1 v roce 2019). Pokud jde o příjmy, reformy mají za cíl zlepšit proces výběru daní, podpořit dodržování daňových předpisů a bojovat proti daňovým únikům s cílem snížit náklady daňových poplatníků na dodržování předpisů a zvýšit příjmy pro vládní instituce, a přispět tak ke zlepšení udržitelnosti veřejných financí. Pokud jde o výdaje, reformy mají za cíl zlepšit účinnost veřejných výdajů, a to jak na centrální úrovni, posílením stávajícího rámce pro každoroční přezkumy výdajů, tak na nižší než celostátní úrovni dokončením reformy fiskálních vztahů na různých úrovních správy.

A.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Osa 1 – Digitalizace veřejné správy

Investice 1.1 – Digitální infrastruktura

Cílem této investice je zajistit, aby systémy, datové soubory a aplikace veřejné správy byly umístěny v datových centrech s vysokými standardy kvality pro bezpečnost, výkonnost, škálovatelnost, evropskou interoperabilitu a energetickou účinnost. Investice spočívá v migraci datových souborů a aplikací veřejné správy na síť PSN nebo na bezpečné certifikované veřejné poskytovatele cloudu.

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílem této investice je převést datové soubory a aplikace podstatné části místní veřejné správy na bezpečnou cloudovou infrastrukturu, což každé správě umožní svobodně si vybrat v rámci souboru certifikovaných veřejných cloudových prostředí.

Opatření rovněž předpokládá balíček podpory „migrace jako služby“ pro správní orgány, který zahrnuje: i) počáteční posouzení, ii) procesní/administrativní podporu potřebnou k zahájení úsilí, iii) jednání o nezbytné externí podpoře a iv) celkové řízení projektu v průběhu provádění. Očekává se, že tým pod dohledem ministerstva pro technologické inovace a digitální transformaci (MITD) určí a potvrdí široký seznam kvalifikovaných poskytovatelů a vyjedná soubor standardních podpůrných balíčků uzpůsobených velikosti správy a službám zapojeným do migrace.

Investice 1.3 – Data a interoperabilita

Cílem této investice je zajistit plnou interoperabilitu klíčových datových souborů a služeb mezi ústředními a místními orgány veřejné správy. Opatření spočívá ve zřízení vnitrostátní digitální datové platformy („Piattaforma Digitale Nazionale Dati“), která umožňuje interoperabilitu datových souborů prostřednictvím katalogu rozhraní pro programování aplikací (API) sdílených mezi ústředními a místními správními orgány.



Investice 1.4 – Digitální služby a zkušenosti občanů

Cílem této investice je vytvořit integrovaný ekosystém digitálních veřejných služeb zaměřený na občany, zajistit jejich široké přijetí napříč ústředními a místními správními orgány a zlepšit celkové uživatelské zkušenosti.

Opatření:

I)definuje opakovaně použitelné modely poskytování služeb zajišťující úplné požadavky na přístupnost (investice 1.4.1 – Zkušenosti občanů – Zlepšení kvality a použitelnosti digitálních veřejných služeb);

II)zvyšuje dostupnost digitálních veřejných služeb (investice 1.4.2 – Začlenění občanů: Zlepšení přístupnosti digitálních veřejných služeb);

III)zahrnuje přijetí digitální aplikace pro platby mezi občany a orgány veřejné správy (PagoPa) a přijetí aplikace „IO“ (investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platformy PagoPA a aplikace „IO“);

IV)podporuje přijetí národních platforem digitální identity (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPID a Carta d’Identità Elettronica, CIE) a národního registru (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) (investice 1.4.4 – Rozšíření národních platforem digitální identity (SPID, CIE) a vnitrostátního registru (ANPR));

V)zřizuje jednotnou platformu pro oznamování (investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení);

VI)zahrnuje přijetí mobility jako služby (investice 1.4.6 – Mobilita jako služba pro Itálii, přičemž toto poslední opatření je financováno na základě nevratné finanční podpory).

Investice 1.5 – Kybernetická bezpečnost

Cílem této investice je posílit ochranu Itálie před riziky vyplývajícími z kyberkriminality, zejména prostřednictvím zavedení „národního okruhu kybernetické bezpečnosti“ (PSNC) v souladu s bezpečnostními požadavky stanovenými ve směrnici (EU) 2016/1148 o bezpečnosti sítí a informačních systémů a posílením vnitrostátních kapacit technické kontroly a monitorování rizik v oblasti kybernetické obrany.

Opatření předpokládá vývoj moderního integrovaného systému, který úzce propojí různé subjekty v celé zemi a mezinárodně propojí partnery a důvěryhodné poskytovatele technologií. To je formulováno ve čtyřech bodech: i) posílit kapacity v první linii ve vztahu k veřejnosti a společnostem/subjektům za účelem správy varování a skutečných veřejně uznávaných událostí; II) vybudovat/posílit kapacity země v oblasti kontroly a auditu hardwaru a softwaru používaného subjekty se základními funkcemi k certifikaci důvěryhodnosti/předcházení hrozbám; III) posílení jednotek donucovacích orgánů a kybernetických jednotek v rámci policejních sil, které jsou pověřeny vyšetřováním trestné činnosti; IV) výrazně posílit kybernetická aktiva a lidské zdroje odpovědné za národní bezpečnost a reakci na kybernetické hrozby.

Investice 1.6 – Digitální transformace velkých ústředních správ

Cílem této investice je zvýšit účinnost a zjednodušit postupy hlavních ústředních správních orgánů – včetně i) ministerstva vnitra, ii) ministerstva spravedlnosti, iii) Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pro pojištění proti pracovním úrazům (INAIL), iv) ministerstva obrany, v) Státní rady a vi) finanční policie. Investice spočívá v přepracování a digitalizaci souboru prioritních procesů, činností a služeb v rámci jejich působnosti.

Investice 1.7 – Základní digitální dovednosti

Cílem této investice je snížit podíl obyvatelstva ohroženého digitálním vyloučením prostřednictvím poskytování digitálního vzdělávání. Projekt mee asure spočívá v odborné přípravěs cílem zajistit digitální vzděláváníosobám, jimž hrozí digitální vyloučení, a v posílení sítě center pro usnadnění digitálního vzdělávání.

Reforma 1.1 – Zadávání zakázek v oblasti IKT

Cílem této reformy je zajistit, aby veřejná správa mohla zadávat včasnější a účinnější řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) zefektivněním a urychlením procesu zadávání veřejných zakázek na služby a aktiva IKT.

Provádění reformy se skládá ze tří linií činnosti. Provádění reformy se skládá ze tří směrů činností. Zaprvé se zřídí jednotná databáze obsahující bílý seznam hospodářských subjektů oprávněných poskytovat zboží a služby orgánům veřejné správy a zavede se specializovaná technologická infrastruktura umožňující certifikaci dodavatelů. Zadruhé by měl být přijat zjednodušený přístup („zrychlený postup“) s cílem zefektivnit nákupy informačních a komunikačních technologií pro projekty PNRR. Zatřetí se zřídí digitální služba pro zadávání veřejných zakázek s cílempísm. i) zahrnovat pouze certifikované dodavatele (hospodářské subjekty mohou kdykoli požádat o certifikaci v souladu s článkem 64 směrnice 2014/24/EU); II) umožnit rychlou identifikaci dodavatelů, kteří splňují určitou potřebu (např. prostřednictvím konfigurátoru); III) poskytnout správním orgánům intuitivní uživatelskou zkušenost (např. jasný popis nabízených služeb, srovnávací hodnocení dodavatelů). Toto celkové uspořádání bude vycházet ze stávajících schopností subjektu CONSIP, italského státního subjektu pro zadávání veřejných zakázek.

Reforma 1.2 – Podpora transformace 

Cílem této reformy je podpořit digitální transformaci všech ústředních a místních orgánů veřejné správy zřízením specializovaného „digitálního transformačního úřadu PA“. Transformační úřad se skládá z dočasného útvaru sdílení kompetentních zdrojů v oblasti technologií, který organizuje a podporuje úsilí o migraci a centralizované vyjednávání „balíčků“ certifikované vnější podpory.

Kromě toho opatření předpokládá založení společnosti zaměřené na vývoj softwaru a provozní řízení na podporu digitálního posílení ústředních správních orgánů. Transformační úřad zejména podporuje veřejnou správu při provádění investic 1.1 až 1.7 zahrnutých do této složky a rovněž podporuje provádění investic a reforem v oblasti digitálního zdravotnictví zahrnutých v misi 6.

Reforma 1.3 – Cloud First a interoperabilita

Cílem této reformy je odstranit překážky bránící přijetí cloud computingu a zjednodušit byrokracii, která zpomaluje procesy výměny údajů mezi orgány veřejné správy, a to zavedením souboru pobídek a povinností zaměřených na usnadnění přechodu na cloud computing a odstranění procedurálních překážek bránících širokému přijímání digitálních služeb.

Reforma zahrnuje tři směry činnosti. Zaprvé, vzhledem k tomu, že cloudová řešení budou po uplynutí předem definované „doby odkladu“ (např. tři roky po zahájení transformace) stimulovat nákladovou efektivnost výdajů na informační a komunikační technologie (IKT), správní orgány, které se neřídily transformací cloud computingu, zaznamenají omezení ve svém rozpočtu na výdaje na IKT.

Zadruhé, v rámci pobídek k přechodu na cloud computing budou revidována stávající pravidla veřejného účetnictví týkající se výdajů souvisejících se službami cloud computingu. Vzhledem k tomu, že přechod na cloud computing v současné době zahrnuje převod rozpočtových prostředků z kapitálových výdajů na provozní výdaje, měla by být pravidla pro veřejné účetnictví týkající se výdajů souvisejících s cloudovými službami revidována tak, aby neodrazovala veřejnou správu od migrace cloud computingu.

Zatřetí, normy týkající se pravidel interoperability údajů budou revidovány v souladu s ustanoveními o otevřených datech a zpracování osobních údajů a se současnými postupy pro výměnu údajů mezi orgány veřejné správy, aby se zefektivnily procedurální aspekty a urychlilo zavádění interoperability mezi databázemi veřejné správy. Kromě toho musí být digitální bydliště přezkoumáno a integrováno do vnitrostátního registru rezidentů (ANPR), aby byla umožněna určitá a bezpečná digitálníreakcemezi občany a orgány veřejné správy.

Osa 2 – Spravedlnost

Reforma 1.4 – Občanskoprávní soudnictví

Cílem této reformy je zkrátit délku občanskoprávního řízení a řešit nahromaděné nevyřízené případy občanskoprávních soudů. Reforma spočívá v přijetí legislativních opatření ke snížení počtu příchozích věcí u soudů, zjednodušení stávajících postupů a zvýšení produktivity soudů.

Reforma 1.5 – Trestní soudnictví

Cílem této reformy je zkrátit délku trestního řízení. Reforma spočívá v přijetí opatření, která zjednoduší stávající postupy a zvýší produktivitu soudů.

Reforma 1.6 – Insolvence

Cílem reformy je digitalizace a posílení insolvenčních řízení zavedením mechanismů včasného varování před insolvencí, specializací soudů a institucí v předsoudní fázi na účinnější řízení všech fází insolvenčního řízení, mimo jiné prostřednictvím odborné přípravy a specializace pro členy soudních a správních orgánů.

Reforma 1.7 – Daňové soudy

Cílem reformy je zefektivnit prosazování daňových předpisů a snížit vysoký počet odvolání u kasačního soudu.

Reforma 1.8 – Digitalizace soudního systému

Cílem této reformy je digitalizace občanskoprávních a trestních řízení. Tato reforma spočívá v zavedení povinného elektronického podávání dokumentů, zavedení elektronického pracovního postupu pro občanskoprávní řízení, digitalizaci trestního řízení prvního stupně a vytvoření databáze občanskoprávních rozhodnutí.

Investice 1.8 – Přijímání zaměstnanců u občanskoprávních, trestních a správních soudů

Cílem tohoto opatření je zvýšit kvalitu soudnictví podporou činností správních, občanskoprávních a trestních soudů, jakož i územních a ústředních útvarů ministerstva spravedlnosti odpovědných za prosazování plánu pro oživení a odolnost a digitální transformaci v systému soudnictví. Investice spočívá v dočasném najímání zaměstnanců pro zkušební kancelář a technických a administrativních pracovníků podporujících provádění cílů plánu pro oživení a odolnost.

Osa 3 – Veřejná správa

Reforma 1.9 – Reforma zaměstnanosti ve veřejném sektoru a reforma zjednodušení

Cílem této reformy je posílit veřejný rámec zaměstnanosti a zjednodušit administrativní postupy ve prospěch podniků a občanů. Reforma spočívá v přijetí řady opatření k odstranění zbytečných povinností, zavedení mechanismů tichého souhlasu, zjednodušení komunikace, sjednocení režimů sdílených s regiony a obcemi, zajištění interoperability obchodních a stavebních postupů (SUAP a SUE) a vymezení souboru klíčových ukazatelů výkonnosti pro řízení organizačních změn ve správních orgánech.

Reforma 1.9a – Reforma pro urychlení provádění politiky soudržnosti

Cílem reformy je urychlit provádění a účinnost politiky soudržnosti v doplňkovosti s národním plánem pro oživení a odolnost. Stanoví datum schválení strategického plánu jediné zvláštní ekonomické zóny. Vnitrostátní  právní předpisy vyžadují stanovisko Jednotné konference před její přeměnou na zákon, jak je stanoveno v legislativním nařízení č. 281/1997. V souladu s článkem 9 nařízení (EU) 2021/241 může reforma získat podporu z jiných programů a nástrojů Unie za předpokladu, že tato podpora nepokrývá tytéž náklady. Nástroj pro oživení a odolnost nepokrývá žádné náklady na reformu.

Investice 1.9 – Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost

Cílem této investice je posílit správní kapacitu pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost. Investice spočívá v dočasném náboru skupiny odborníků, kteří poskytnou technickou pomoc správním orgánům a posílí jejich schopnost provádět konkrétní iniciativy plánované v rámci plánu pro oživení a odolnost, a zahrnuje programy odborné přípravy veřejných zaměstnanců s cílem posílit budování kapacit.

Osa 4 – Zadávání veřejných zakázek a platby ze strany orgánů veřejné správy

Reforma 1.10 – Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílem této reformy je posílit kvalifikaci a profesionalizaci veřejných zadavatelů, zvýšit hospodářskou soutěž, zjednodušit a digitalizovat postupy centrálních zadavatelů a uvést do praxe vnitrostátní systém elektronického zadávání veřejných zakázek. Za tímto účelem reforma zahrnuje přijetí právních aktů, včetně změn zákona o veřejných zakázkách.

Reforma 1.11 – Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílem reformy je řešit překážky způsobující zpoždění při provádění plateb ze strany italských ústředních, regionálních, místních a zdravotnických orgánů veřejné správy a orgánů ve prospěch podniků, zejména přijetím strukturálních opatření a cílených legislativních opatření.

Osa 5 – Fiskální strukturální reformy (daně a veřejné výdaje)

Reforma 1.12 – Reforma daňové správy

Cílem této reformy daňové správy je podpořit dodržování daňových předpisů, zvýšit účinnost auditů a kontrol a snížit náklady daňových poplatníků na dodržování předpisů přijetím a prosazováním cílených legislativních a regulačních opatření.

Reforma 1.13 – Reforma rámce přezkumu výdajů

Cílem této reformy je zvýšit účinnost vnitrostátního rámce pro přezkum výdajů. Reforma spočívá v závazku provádět každoroční přezkumy výdajů v období 2023–2025 a zlepšit praxi ekologického a genderového rozpočtování.

Reforma 1.14 – Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni

Cílem této reformy je zvýšit transparentnost fiskálních vztahů na různých úrovních veřejné správy. Reforma spočívá v definici parametrů „fiskálního federalismu“ pro regiony s obvyklým statusem a v přijetí právních aktů týkajících se „fiskálního federalismu“ pro provincie a metropolitní města.



Reforma 1.15 – Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Cílem této reformy je zavést jednotný systém akruálního účetnictví pro veřejný sektor bez státních podniků. Reforma spočívá v přijetí koncepčního rámce, souboru akruálních účetních standardů a vícerozměrné účtové osnovy, jakož i v poskytování školení pro přechod na nový systém akruálního účetnictví.

Investice 1.10 – Podpora kvalifikace a elektronického zadávání veřejných zakázek

Tato investice v rámci strategie profesionalizace veřejných zadavatelů zřídí funkci podpory zadávání veřejných zakázek určenou veřejným zadavatelům, aby splnili požadavky přílohy II.4 zákona o veřejných zakázkách a podpořili je v procesu elektronického zadávání veřejných zakázek, podporovali získávání digitálních dovedností a poskytovali technickou podporu při zavádění digitalizace zadávání veřejných zakázek, včetně využívání dynamických nákupních systémů.

A.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele 
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C1–1

Reforma 1.1: Zadávání veřejných zakázek v oblasti IKT

Milník

Vstup v platnost nařízení o reformách 1.1 „Zadávání veřejných zakázek v oblasti informačních a komunikačních technologií“

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního nařízení o reformě zadávání zakázek v oblasti informačních a komunikačních technologií

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Nezbytné právní akty zahrnují legislativní zásah do nařízení o zjednodušení právních předpisů („Decreto Legge semplificazioni“). Ty stanoví:

i) Možnost použít postup uvedený v čl. 48 odst. 3 zákona o veřejných zakázkách také pro zakázky překračující prahové hodnoty uvedené v článku 35 zákona o veřejných zakázkách pro nákupy související s nákupem počítačového zboží a služeb, zejména na základě cloudových technologií, jakož i služby připojení financované zcela nebo zčásti ze zdrojů poskytnutých na realizaci projektů PNRR;

větevníci Interoperabilita mezi různými databázemi spravovanými certifikačními orgány zapojenými do procesu ověřování požadavků uvedených v článku 80 zákona o veřejných zakázkách;

III) Vytvoření virtuálního souboru hospodářského subjektu, v němž jsou uvedeny údaje pro ověření neexistence důvodů pro vyloučení podle článku 80, což umožní definovat bílý seznam hospodářských subjektů, u nichž již bylo ověření provedeno.

M1C1–2

Reforma 1.3: „Cloud first“ a „Interoperabilita“

Milník

Vstup v platnost legislativních nařízení pro reformu 1.3 „Cloud first a interoperabilita“

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního nařízení o první reformě cloud computingu a reformě interoperability

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Nezbytné právní akty zahrnují:

Prováděcí regulační akty týkající se zejména i) nařízení Agenzia per l’Italia digitale (AGID) o projektu Polo Strategico Nazionale (PSN) (stanoveného v článku 33 legislativního nařízení č. 179/212) a ii) pokynů AGID týkajících se interoperability (stanovených v článcích 50 a 50b Codice dell’Amministrazione Digitale (CAD).

Změny článku – 50 CAD:

i) zrušení povinnosti uzavírat rámcové dohody pro správní orgány, které mají přístup k vnitrostátní digitální datové platformě;

II) vyjasnění otázky soukromí: přenos údajů z jednoho informačního systému do druhého nemění vlastnictví údajů a jejich zpracování, aniž jsou dotčeny povinnosti veřejných správ, které údaje přijímají a zpracovávají jako autonomní správci údajů.

Změny Decreto del Presidente della Repubblica (DPR) 445/2000 týkající se přístupu k údajům:

i) zrušení povolení požadovaného pro přímý přístup k údajům;

II) odstranění odkazu na rámcové dohody v článku 72.

Pozměňovací návrhy k článku 33 legislativního nařízení č. 179/2012:

i) zavést možnost, aby AgID regulovala spolu s nařízením Centri Elaborazione Dati (CED) a nařízením o cloud computingu podmínky a metody, s jejichž pomocí musí orgány veřejné správy provádět migraci CED;

II) zavést sankce za nesplnění povinnosti přejít na cloud.

M1C1–3

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Milník

Dokončení projektu Polo Strategico Nazionale (PSN)

Zpráva o zavádění cloud computingu, ministerstvo pro technologické inovace a digitální transformaci (MITD)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Úplného dokončení celého projektu bude dosaženo poté, co všechny cílové orgány veřejné správy dokončí přesun zjištěných nosičů k Polo Strategico Nazionale (PSN) a úspěšně dokončí testování čtyř datových center, což umožní zahájit proces migrace datových souborů a aplikací cílených orgánů veřejné správy směrem k PSN.

M1C1–4

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Milník

Fungování národní platformy pro digitální data

Zpráva ministerstva pro technologické inovace a digitální transformaci (MITD) prokazující spuštění národní platformy pro digitální data

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Platforma agenturám umožní:

— zveřejnit svá rozhraní pro programování aplikací (API) v katalogu API platformy,

— uzavírat a podepisovat dohody o digitální interoperabilitě prostřednictvím platformy,

— autentizovat a povolit přístup k API pomocí funkcí platformy,

— ověřit a posoudit soulad s vnitrostátním rámcem interoperability.

M1C1–5

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Vytvoření nové Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost

Správní ústavní zákon

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Mezníku bude dosaženo 1) přeměnou zákonného dekretu o zřízení Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost, který je v současné době finalizován, na zákon; 2) zveřejnění vyhlášky předsedy vlády (Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri, DPCM) v Úředním věstníku, která obsahuje vnitřní předpisy Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost.

M1C1–6

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Počáteční zavádění vnitrostátních služeb kybernetické bezpečnosti

Zpráva prokazující úplnou architekturu vnitrostátních služeb kybernetické bezpečnosti

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Milníku bude dosaženo vymezením podrobné architektury celého ekosystému národní architektury kybernetické bezpečnosti (tj. vnitrostátního střediska pro sdílení a analýzu informací (ISAC), sítě týmů pro reakci na počítačové hrozby (CERT), národního HyperSOC, vysoce výkonné výpočetní techniky integrované s nástroji umělé inteligence/strojového učení (UI/ML) za účelem analýzy kybernetických bezpečnostních incidentů na vnitrostátní úrovni).

M1C1–7

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Zahájení sítě screeningových a certifikačních laboratoří v oblasti kybernetické bezpečnosti

Poskytnutá dokumentace prokazující zjištěné procesy a postupy, které mají být sdíleny mezi laboratořemi, a poskytnuté zprávy prokazující aktivaci alespoň jedné laboratoře

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Mezníku musí být dosaženo pomocí:

i) Národní agentura pro kybernetickou bezpečnost určí, kde budou vytvořeny screeningové a certifikační laboratoře a střediska, profily odborníků, kteří mají být přijati, úplné vymezení procesů a postupů, které mají být sdíleny mezi laboratořemi.

větevníci Aktivace jedné laboratoře.

Na činnosti vytvořené pro zřízení a aktivaci kontrolních laboratoří dohlíží Ministero dello Sviluppo Economico (MISE) s Národní laboratoří pro prověřování a certifikaci kybernetické bezpečnosti (CV) a Ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany.

M1C1–8

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Aktivace ústředního auditního útvaru pro PSNC & bezpečnostní opatření pro bezpečnost sítí a informací

Poskytnuté zprávy prokazující zahájení činnosti ústředního auditního útvaru

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

V rámci národní agentury pro kybernetickou bezpečnost je jmenován interní útvar pověřený prováděním činností ústředního útvaru auditu, který bude odpovídat za bezpečnostní opatření v oblasti bezpečnosti sítí a informací.

Postupy, logistika a provozní ujednání se formalizují v odpovídající dokumentaci se zvláštním zaměřením na provozní procesy, tj. pravidla zapojení, auditní postupy a postupy podávání zpráv.

Nástroje IT shromažďují, spravují a analyzují auditní údaje a oddělení auditu je vyvíjí a používá.

Předloží se dokumentace o dokončení vývoje nástrojů.

M1C1–9

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Cílová

Podpora modernizace bezpečnostních struktur T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

5

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Nejméně pět opatření posilujících modernizaci bezpečnostních struktur dokončených v národním bezpečnostním rámci pro odvětví kybernetické bezpečnosti (PSNC) a síťových a informačních systémů (NIS).

Typy zásahů zahrnují modernizaci operačních středisek pro bezpečnost (SOC), zlepšení ochrany hranic kybernetické bezpečnosti a schopnosti interního monitorování a kontroly. Intervence se zaměří na odvětví zdravotní péče, energetiky a životního prostředí (dodávky pitné vody).

M1C1–10

Reforma 1.2: Podpora transformace

Milník

Vstup v platnost zřízení transformačního týmu a NewCo

Ustanovení v právním aktu uvádějící vstup v platnost právního aktu, kterým se zřizuje transformační úřad, a vstup v platnost právního aktu za účelem vytvoření nové Co

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Pro zřízení transformačního úřadu musí nezbytné právní akty zahrnovat:

-Zveřejnění legislativního nařízení „reclutamento“ (již schváleno Radou ministrů č. 22 ze dne 4. června 2021a zveřejněné v Úředním věstníku („Gazzetta Ufficiale“) dne 10. června2021);

-Zveřejnění výzvy k vyjádření zájmu;

-Výběr a svěření úkolu odborníkům (dočasně po dobu trvání Nástroje pro oživení a odolnost).

V případě NewCo musí požadované klíčové kroky zahrnovat:

-Legislativní povolení;

-Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri (DPCM) povolující založení společnosti a stanovení cílů, základního kapitálu, doby trvání a vedení společnosti;

-Instituce společnosti s notářskou listinou;

-Úkony nezbytné pro fungování společnosti – stanovy a různé právní předpisy.

M1C1–11

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Cílová

Finanční policie – nákup odborných služeb v oblasti vědy o datech T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

5

ČTVRTLETÍ 1

2023

Nákup profesionálních služeb v oblasti vědy o datech na základě smlouvy s poskytovatelem poradenských služeb, do něhož je zapojeno pět lidských zdrojů, a to jak za navrhování architektury dat, tak za sepsání algoritmů oddělení analýzy dat velkého objemu. Zveřejnění zadané zakázky na nákup služeb datové vědy v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a zpřístupnění nových nástrojů v rámci prvního analytického modulu (IT páteře) v celostátním měřítku.

M1C1–12

Investice 1.3.2: Jednotná digitální brána

Cílová

Jednotná digitální brána

NEPOUŽ.

Číslo

0

19

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

19 prioritních správních postupů platných v Itálii z 21 stanovených v nařízení (EU) 2018/1724 je plně v souladu s požadavky stanovenými v článku 6 nařízení (EU) 2018/1724. Konkrétně: a) identifikace uživatelů, poskytování informací a podpůrných důkazů, podpis a konečné podání se provádí elektronicky na dálku prostřednictvím kanálu služeb, který uživatelům umožňuje splnit požadavky týkající se postupu uživatelsky přívětivým a strukturovaným způsobem; b) uživatelům se poskytne automatické potvrzení o přijetí, pokud není výstup postupu doručen okamžitě; C) výstup postupu se doručí elektronicky, nebo je-li to nezbytné pro dosažení souladu s platnými právními předpisy Unie nebo vnitrostátními právními předpisy, doručován fyzickými prostředky; d) uživatelům se poskytne elektronické oznámení o dokončení postupu.

M1C1–13

Investice 1.4.6:

Mobilita jako služba pro Itálii

Milník

Mobilita jako řešení v oblasti služeb M1

Zpráva Ministero delle Infrastrutture e della Mobilità Sostenibili (MIMS) ve spolupráci s univerzitami popisující provádění a hodnocení výsledků tří pilotních projektů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Byly realizovány tři pilotní projekty zaměřené na testování mobility jako řešení služeb v technologicky vyspělých metropolitních městech.

Během pilotního období použilo každé řešení nejméně 1000 uživatelů.

Každý pilotní projekt je otevřen nejméně 1000 uživatelům, kteří k němu mají přístup na základě dobrovolnosti a na vlastní náklady a poskytují individuální posouzení s možností výběru a nákupu služeb mobility z těch, které jsou na platformě k dispozici.

Služba MaaS prostřednictvím jednotné technologické platformy navrhne uživateli z řad občanů nejlepší cestovní řešení založené na jeho potřebách, přičemž využije integraci různých dostupných možností mobility (místní veřejná doprava, sdílení, kabina, pronájem automobilů) k optimalizaci cestovních zkušeností jak z hlediska plánování (intermodální plánovač a informace o časech a vzdálenostech v reálném čase), tak z hlediska využití (rekventování a placení služeb).

M1C1–14a

Reforma 1.9a: Reforma pro urychlení provádění politiky soudržnosti

Milník

Vstup v platnost vnitrostátních právních předpisů pro urychlení provádění politiky soudržnosti

Ustanovení zákona o vstupu v platnost vnitrostátních právních předpisů pro urychlení provádění politiky soudržnosti

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Vstup v platnost vnitrostátních právních předpisů, které v rámci dohody o partnerství a pro všechny stávající programy stanoví opatření nezbytná k urychlení a zlepšení provádění politiky soudržnosti.

Aby byl zajištěn institucionální dialog a spolupráce, jakož i společné chápání nezbytných opatření, zřídí vláda do 31. prosince 2023 technickou pracovní skupinu s řídícími orgány všech regionálních a vnitrostátních programů v rámci Cabina di regia PNRR, aniž jsou dotčeny vnitrostátní právní předpisy o jednotné konferenci.

Právní předpisy stanoví opatření nezbytná pro stanovení priorit intervencí v následujících strategických odvětvích, a to v přísném souladu s plánovacími dokumenty stanovenými pro příslušné základní podmínky, a pro jejich konkrétní provádění, včetně konkrétních zásahů za účelem posílení správní kapacity, v těchto odvětvích:

   Vodu,

   infrastruktury pro hydrogeologické riziko a ochranu životního prostředí;

   Odpadů;

   Doprava a udržitelná mobilita;

   Energie;

   Podpora rozvoje a přitažlivosti podnikání, a to i pro digitální a ekologickou transformaci.

M1C1–15

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Cílová

Finanční policie – nákup odborných služeb v oblasti vědy o datech T2

NEPOUŽ.

Číslo

5

10

ČTVRTLETÍ 1

2024

Nákup profesionálních služeb datové vědy na základě smlouvy s poskytovatelem poradenských služeb, který zahrnuje pět dalších lidských zdrojů (celkem deset), který odpovídá jak za návrh datové architektury, tak za psaní algoritmů oddělení analýzy dat velkého objemu. Zveřejnění zadané zakázky na nákup služeb datové vědy v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a zpřístupnění nových nástrojů v rámci prvního analytického modulu (IT páteře) v celostátním měřítku.

M1C1–17

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Cílová

Migrace na Polo Strategico Nazionale T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

100

ČTVRTLETÍ 3

2024

Nejméně 100 ústředních orgánů veřejné správy a místních zdravotnických orgánů (Aziende Sanitarie Locali/Aziende ospedaliere) plně přemístí alespoň jednu službu správy (včetně systémů, datových souborů a aplikací) na infrastrukturu (Polo Strategico Nazionale). Plná migrace může pro každou instituci znamenat kombinaci: nepřipraveno v případě čistě hostingu, migrace výtahů a směn, modernizace na infrastrukturu jako službu (IaaS), platforma jako služba (Paas) nebo software jako služba (SaaS). Migraci na Polo Strategico Nazionale lze provést různými způsoby v závislosti na aktuálním stavu IT architektury softwaru, kterou vlastní každá migrující veřejná správa. Tyto strategie se mohou lišit od čistě hostingu a migrace výtahů a směn pro software, který není připraven na cloud, až po přechod na IaaS, PaaS nebo SaaS pro software připravený na cloud. PSN nabídne každé migrující veřejné správě všechny migrační strategie, které jsou způsobilé ke zvážení cíle „migrace do Polo Strategico Nazionale“, jehož bylo dosaženo.

Mezi orgány veřejné správy „v oblasti působnosti“ celkem patří:

• Ústřední orgány veřejné správy, které představují největší podíl výdajů na informační a komunikační technologie (IKT) (např. Národní ústav sociálního zabezpečení a ministerstvo spravedlnosti);

• Ústřední orgány veřejné správy, které hostí data ve zastaralých datových centrech podle nedávného průzkumu zaměřeného na připravenost cloudu;

• Místní zdravotnické orgány (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere), které se nacházejí především ve střední a jižní Itálii, nemají dostatečnou infrastrukturu pro zajištění bezpečnosti údajů.

M1C1–18

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Cílová

API v národní digitální datové platformě T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Tento cíl spočívá v dosažení nejméně 3000 rozhraní pro programování aplikací (API) vytvořených orgány veřejné správy, zveřejněných v katalogu API a integrovaných s národní digitální datovou platformou. Zveřejněná rozhraní API mají dopad na několik oblastí, které mohou mimo jiné zahrnovat:

i) Služby sociálního zabezpečení a sociální péče, řízení služeb zadávání veřejných zakázek nebo hlavní vnitrostátní registry (např. registr obyvatel a registr licencí vozidel);

Každé provedení a dokumentace API musí být v souladu s vnitrostátními normami interoperability. Vnitrostátní rámec digitálních datových platforem poskytuje funkce pro posouzení tohoto souladu.

M1C1–19

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Cílová

Podpora modernizace bezpečnostních struktur T2

NEPOUŽ.

Číslo

5

50

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 50 posílení intervencí dokončených v národním bezpečnostním rámci pro odvětví kybernetické bezpečnosti (PSNC) a síťových a informačních systémů (NIS).

Mezi typy zásahů patří například bezpečnostní operační střediska (SOC), zlepšení kybernetické hraniční obrany a schopnosti interního monitorování a kontroly v souladu s požadavky NIS a PSNC. Intervence v odvětvích bezpečnosti sítí a informací se zaměří zejména na odvětví zdravotní péče, energetiky a životního prostředí (dodávky pitné vody a nakládání s odpady).

M1C1–20

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Plné zavedení vnitrostátních služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti

Zpráva prokazující úplnou aktivaci vnitrostátních služeb kybernetické bezpečnosti

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Tento milník bude dokončen aktivací územních týmů pro reakci na počítačové hrozby (CERT), které budou propojeny s italskou skupinou pro reakci na počítačové bezpečnostní incidenty (CSIRT), aktivací střediska pro sdílení a analýzu informací (ISAC), integrací nejméně pěti operačních středisek pro bezpečnost (SOC) s národním HyperSOC, plným provozem služeb řízení kybernetických bezpečnostních rizik, včetně služeb pro analýzu dodavatelského řetězce a služby pojištění kybernetických rizik.

M1C1–21

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Dokončení sítě screeningových a certifikačních laboratoří v oblasti kybernetické bezpečnosti, hodnotící střediska

Poskytnuté zprávy prokazující plnou aktivaci nejméně 10 laboratoří a 2 hodnotících středisek (CV)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Aktivace nejméně 10 screeningových a certifikačních laboratoří a 2 hodnotících středisek.

M1C1–22

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Plné fungování ústředního auditního útvaru PSNC & bezpečnostní opatření pro bezpečnost bezpečnosti sítí a informací s nejméně 30 dokončenými inspekcemi

Poskytnuté zprávy, inspekční zprávy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Plné fungování ústředního auditního útvaru s nejméně 30 dokončenými kontrolami.

M1C1–23

Investice 1.4.6: Mobilita jako služba pro Itálii

Milník

Mobilita jako řešení v oblasti služeb M2

Pilotní projekty mobility jako služby

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Sedm pilotních projektů, z nichž nejméně tři na jihu budou testovat řešení mobility jako služby (MaaS).

Mobilita jako služba poskytuje uživatelům prostřednictvím jednotné technologické platformy nejlepší možnosti cestování na základě jejich potřeb, a to začleněním různých možností mobility (např. veřejná doprava, služby sdílení, taxislužby, pronájem automobilů) a optimalizací plánování cest a celkových uživatelských zkušeností.

M1C1–24

Investice 1.7.1: Digitální veřejná služba

Cílová

Dobrovolníci jsou vyškoleni

NEPOUŽ.

Číslo

0

8 300

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Odbor pro digitální transformaci vyškolí nejméně 8300 dobrovolníků v oblasti digitálních kompetencí s cílem poskytovat digitální vzdělávání osobám ohroženým digitálním vyloučením v rámci organizací zapsaných ve vnitrostátním rejstříku organizací univerzální veřejné služby.

M1C1–25

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Milník

Rozvíjet informační systémy používané pro boj proti hospodářské trestné činnosti

Informační systémy s novými funkcemi

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Uvolnění nových funkcí informačních systémů používaných pro boj proti hospodářské trestné činnosti.

M1C1–26

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Cílová

Migrace na Polo Strategico Nazionale nebo na bezpečné a certifikované veřejné cloudové prostředí

NEPOUŽ.

Číslo

100

280

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 280 ústředních orgánů veřejné správy a místních zdravotnických orgánů (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere) přešlo na „Polo Strategico Nazionale“ (PSN) nebo na bezpečné, certifikované veřejné cloudové prostředí podle plánu přechodu schváleného odborem pro digitální transformaci.

Migraci lze provést různými způsoby podle aktuálního stavu IT architektury softwaru na místě, kterou vlastní každá migrující veřejná správa.

Tyto strategie se mohou lišit od čistě hostingu a migrace výtahu a posunu pro software, který není připraven na cloud computing, přes přechod na infrastrukturu jako službu (IaaS), platformu jako službu (PaaS) nebo software jako službu (SaaS) pro software připravený na cloud.

Nejméně 40 % migrujících služeb musí být realizováno prostřednictvím řešení IaaS, PaaS nebo SaaS.

PSN nebo alternativní zabezpečený a certifikovaný veřejný poskytovatel cloudu nabídne každé migrující veřejné správě všechny migrační strategie, které jsou způsobilé zohlednit dosažený cíl.

M1C1–27

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Cílová

API v národní digitální datové platformě T2

NEPOUŽ.

Číslo

3 000

7 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Tento cíl spočívá v dosažení alespoň dalších 4000 rozhraní pro programování aplikací (API) zveřejněných v katalogu API (celkem 7000).

Zveřejněná rozhraní API mají dopad na několik oblastí, které mohou mimo jiné zahrnovat:

i) vnitrostátní údaje týkající se náboru, odchodu do důchodu, školního a vysokoškolského zápisu (např. Národní registr studentů a registr veřejné správy), dodržování daňových předpisů nebo vnitrostátní informační systém pro lékařské údaje a nouzové hygienické situace.

Každé provedení a dokumentace API musí být v souladu s vnitrostátními normami interoperability. Vnitrostátní rámec digitálních datových platforem poskytuje funkce pro posouzení tohoto souladu.

M1C1–28

Investice 1.7.2: Síť digitálních zprostředkovatelských služeb

Cílová

Počet občanů účastnících se digitálního vzdělávání a/nebo usnadňujících iniciativ poskytovaných centry pro usnadnění digitálních technologií

NEPOUŽ.

Číslo

0

2 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 2000000 občanů, z nichž 30 % se nachází na jihu Itálie, se zúčastnilo iniciativ v oblasti digitálního vzdělávání a/nebo usnadnění podle registrace na platformě „Facilita“ ministerstva pro digitální transformaci.

M1C1–29

Reforma 1.4: Reforma občanského soudnictví

Milník

Vstup v platnost zmocňovacích právních předpisů pro reformu občanského soudnictví

Ustanovení zákona o vstupu zmocňovacích právních předpisů v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Zmocňovací právní předpisy zahrnují alespoň tato opatření: i) zavedení zjednodušeného řízení na úrovni prvního stupně/soudního řízení a posílení uplatňování „filtračních řízení“ na úrovni odvolání, včetně rozšířeného používání zjednodušených postupů a rozsahu případů, kdy je k rozhodování příslušný samosoudce; zajistit skutečné provádění závazných lhůt pro postupy a harmonogram pro shromažďování důkazů a elektronické předkládání veškerých příslušných aktů a dokumentů; III) reformovat využívání mediace a alternativního řešení sporů spolu s asistovanou mediací, rozhodčím řízením a jakoukoli jinou možnou alternativou s cílem zefektivnit tyto instituty při snižování tlaku na systém civilního soudnictví, a to i prostřednictvím pobídek; IV) reformovat postup nucené exekuce s cílem zkrátit stávající průměrnou dobu, včetně rychlejšího a levnějšího vymáhání částek, které byly prohlášeny za splatné; reformovat stávající systém vyčíslení a vymahatelnosti soudních poplatků s cílem snížit neopodstatněné soudní spory; v) zavést systém monitorování na úrovni soudů a zvýšit produktivitu občanskoprávních soudů prostřednictvím pobídek k zajištění přiměřené délky řízení a jednotných výkonů napříč soudy.

M1C1–30

Reforma 1.5: Reforma trestního soudnictví

Milník

Vstup v platnost právních předpisů umožňujících reformu trestního soudnictví

Ustanovení zákona o vstupu zmocňovacích právních předpisů v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Zmocňovací právní předpisy, které zahrnují alespoň tato opatření: i) přezkoumaný systém oznamování, ii) širší využívání zjednodušených postupů, iii) širší využívání elektronického podávání dokumentů, iv) zjednodušená pravidla pro dokazování, v) vymezení lhůt pro dobu trvání předběžného vyšetřování a opatření, která mají zabránit stagnaci ve fázi vyšetřování, vi) rozšíření možnosti ukončovat trestný čin v případě náhrady škody, vii) zavedení monitorovacího systému na úrovni soudu a zvýšení produktivity trestních soudů prostřednictvím pobídek k zajištění přiměřené délky řízení a jednotného výkonu napříč soudy.

M1C1–31

Reforma 1.6: Reforma insolvenčního rámce

Milník

Vstup v platnost zmocňovacích právních předpisů pro rámec pro reformu insolvenčního řízení.

Ustanovení zákona o vstupu zmocňovacích právních předpisů v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Reforma insolvenčního řízení zahrnuje alespoň tato opatření: i) přezkoumat ujednání o mimosoudním urovnání s cílem určit oblasti, v nichž mohou být nutná další zlepšení s cílem motivovat dotčené strany k většímu využívání těchto řízení; II) zavést mechanismy včasného varování a přístup k informacím před fází insolvence; III) posun směrem ke specializaci soudů (obchodní právo, insolvenční senát/komora), jakož i předsoudních institucí pro vedení insolvenčních řízení v případě úpadku; IV) umožnit přednostní úhradu zajištěných věřitelů (před daňovými a zaměstnaneckými pohledávkami); v) umožnit podnikům udělit nepeněžité bezpečnostní právo. Jako doplněk reformy insolvence je třeba zajistit odbornou přípravu a specializaci členů soudních a správních orgánů zabývajících se postupy restrukturalizace, jakož i celkovou digitalizaci restrukturalizačních a insolvenčních řízení a vytvoření on-line platformy pro mimosoudní řešení sporů, zejména v předinsolvenční fázi, jejíž používání bude podněcováno ke snížení zátěže soudnictví (žádosti o restrukturalizaci před zahájením insolvenčního řízení, podpora vícestranných restrukturalizací a umožnění předem schválených postupů a řešení automatizované restrukturalizace v případech nízké hodnoty). Tato online platforma rovněž zajistí interoperabilitu s informačními systémy bank, jakož i dalšími veřejnými orgány a databázemi, aby byla zajištěna rychlá a elektronická výměna dokumentace a údajů mezi dlužníky a věřiteli. Za tímto účelem by žadatel (dlužník) udělil souhlas s výměnou svých osobních údajů v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů a toto ustanovení by mělo být zahrnuto do zákona. Reformou se zřídí rejstřík zajištění.

M1C1–32

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců občanskoprávních, trestních a správních soudů

Milník

Vstup v platnost zvláštních právních předpisů upravujících nábor pracovníků v rámci národního plánu obnovy a odolnosti

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zvláštních právních předpisů upravujících přijímání pracovníků v rámci vnitrostátního plánu obnovy a odolnosti

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Schválit zvláštní právní předpisy upravující nábor pracovníků v rámci národního plánu obnovy a odolnosti se zmocněním k inzerci a náboru pracovníků.

M1C1–33

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Zahájení přijímacích řízení u správních soudů

NEPOUŽ.

Číslo

0

168

ČTVRTLETÍ

2022

Zahájit přijímací řízení pro nejméně 168 jednotek pro soudní kancelář a správní soudy a uvést jednotky do provozu. Výchozím bodem je počet zaměstnanců v provozu ke dni 31. prosince 2021.

M1C1–34

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců do soudní kanceláře občanskoprávních a trestních soudů

Cílová

Zahájení přijímacích řízení pro občanskoprávní a trestní soudy

NEPOUŽ.

Číslo

0

8 764

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zahájit přijímací řízení pro nejméně 8764 zaměstnanců pro soudní řízení občanskoprávních a trestních soudů a uvést jednotky do provozu. Výchozí hodnota je počet pracovníků na konci roku 2021.

M1C1–35

Reforma 1.7: Reforma daňových soudů

Milník

Komplexní reforma daňových soudů prvního a druhého stupně

Ustanovení zákona o vstupu revidovaného právního rámce v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Revidovaný právní rámec zvýší účinnost prosazování daňových předpisů a sníží vysoký počet odvolání u kasačního soudu.

M1C1–36

Reformy 1.4, 1.5 a 1.6: Reforma občanského a trestního soudnictví a reforma insolvenčního řízení

Milník

Vstup v platnost aktů v přenesené pravomoci týkajících se reformy občanského a trestního soudnictví a reformy insolvenčního řízení

Ustanovení v aktech v přenesené pravomoci uvádějící vstup aktů v přenesené pravomoci v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vstup v platnost všech aktů v přenesené pravomoci, jejichž obsah je uveden ve zmocňovacích právních předpisech pro reformy občanského a trestního soudnictví a pro reformu insolvenčního řízení.

M1C1–37

Reformy 1.4 a 1.5: Reforma občanského a trestního soudnictví

Milník

Vstup v platnost reformy občanského a trestního soudnictví

Ustanovení sekundárních aktů uvádějící vstup v platnost sekundárních aktů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Dokončit přijetí všech nařízení a sekundárních zdrojů právních předpisů nezbytných pro účinné uplatňování právních předpisů umožňujících reformy soudnictví

M1C1–38

Reforma 1.8: Digitalizace soudnictví

Milník

Digitalizace systému soudnictví

Ustanovení v primárních a sekundárních aktech uvádějící vstup příslušných aktů v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Stanoví se povinné elektronické podání všech dokumentů a úplný elektronický postup pro občanskoprávní řízení. Trestní řízení v prvním stupni bylo digitalizováno (kromě úřadu pro předběžné slyšení). Vytvoření bezplatné, plně přístupné databáze občanskoprávních rozhodnutí s možností vyhledávání v souladu s právními předpisy.

M1C1–38a

Reforma 1.8: Digitalizace soudnictví

Milník

Digitalizace systému soudnictví

Trestní řízení prvního stupně je digitalizováno a PNR, PDP a APP jsou interoperabilní

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Digitalizace trestních řízení v prvním stupni až do závěrečného jednání prostřednictvím „portale delle notizie di reato“ (PNR), „portale dei depositi penali“ (PDP) a „applicativo processo penale“ (APP). Platformy jsou vzájemně interoperabilní.

M1C1–39

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců občanskoprávních a trestních soudů

Cílová

Postupy náboru nebo rozšíření pro civilní a trestní soudy a územní a ústřední útvary ministerstva spravedlnosti odpovědné za provádění plánu pro oživení a odolnost

NEPOUŽ.

Číslo

0

10 000

ČTVRTLETÍ

2024

Dokončit nábor nebo rozšíření nejméně 10 000 jednotek personálu pro zkušební kancelář a technického administrativního personálu a umístit je do provozu.

Do tohoto cíle se započítávají pouze náborové nebo prodloužené postupy, které byly dokončeny od 1. ledna 2022.

M1C1–40

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Náborové nebo rozšiřující řízení pro správní soudy

NEPOUŽ.

Číslo

0

158

ČTVRTLETÍ

2024

Dokončit nábor nebo rozšíření nejméně 158 oddělení personálu pro soudní řízení a správní soudy a uvést do provozu oddělení. Do tohoto cíle se započítávají pouze náborové nebo prodloužené postupy, které byly dokončeny od 1. ledna 2022.

M1C1–41

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u správních krajských soudů

NEPOUŽ.

Procento

100

75

ČTVRTLETÍ

2024

Snížit počet projednávaných věcí v roce 2019 (109029) u krajských správních soudů (správní soud prvního stupně) o 25 %

M1C1–42

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů týkajících se Státní rady

NEPOUŽ.

Procento

100

65

ČTVRTLETÍ

2024

Snížit o 35 % počet nevyřízených věcí v roce 2019 (24010) ve Státní radě (druhý stupeň).

M1C1–43

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených věcí u občanskoprávních obecných soudů (první stupeň)

NEPOUŽ.

Procento

100

5

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Snížit počet projednávaných věcí ke dni 31. ledna 2020 (333218) u obecných občanskoprávních soudů (prvního stupně) o 95 %. Výchozím bodem je počet věcí projednávaných více než tři roky před občanskými obecnými soudy (k 31. lednu 2020).

M1C1–44

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u občanskoprávního odvolacího soudu (druhý stupeň)

NEPOUŽ.

Procento

100

5

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Snížit počet projednávaných věcí ke dni 31. ledna 2020 (97251) u odvolacích občanskoprávních soudů (druhý stupeň) o 95 %.

Výchozím bodem je počet věcí projednávaných více než dva roky před občanskoprávními odvolacími soudy (k31. lednu 2020).

M1C1–37a

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Milník

Vstup v platnost opatření zaměřených na snížení počtu nevyřízených žádostí

Ustanovení zákona o vstupu v platnost primárního práva a sekundárních aktů s cílem snížit počet nevyřízených případů

ČTVRTLETÍ 1

2024

Vstup v platnost primárních právních předpisů a sekundárních zdrojů právních předpisů, které umožní:

I.Posílení zkušebních kanceláří, mimo jiné prostřednictvím pobídek, s cílem přilákat a udržet si oddělení zaměstnanců najatých na základě náborového programu pro národní plán pro oživení a odolnost;

II.Vytvoření pobídek s cílem: 1) podporovat méně účinné soudy při snižování počtu nevyřízených případů v oblasti civilního soudnictví; 2) odměnit soudní kanceláře, které dosahují specifických ročních cílů snížení počtu projednávaných věcí v systému civilního soudnictví.

M1C1–45

Reformy 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Zkrácení délky občanskoprávního řízení

NEPOUŽ.

Procento

100

60

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit dispoziční čas o 40 % všech soudních řízení v občanských a obchodních věcech ve srovnání s 31. prosincem 2019 (2512 dnů).

M1C1–46

Reforma 1.5: Reforma trestního soudnictví

Cílová

Zkrácení délky trestního řízení

NEPOUŽ.

Procento

100

75

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit dispoziční čas o 25 % všech případů trestních věcí ve srovnání s 31. prosincem 2019 (1392 dní).

M1C1–47

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených věcí u občanskoprávních obecných soudů (první stupeň)

NEPOUŽ.

Procento

100

10

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit o 90 % počet projednávaných věcí, které byly otevřeny v období od 1. února 2017 do 31. prosince 2022 a které byly ke dni 31. prosince 2022 stále otevřené u obecných občanskoprávních soudů (prvního stupně).

M1C1–48

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u občanskoprávního odvolacího soudu (druhý stupeň)

NEPOUŽ.

Procento

100

10

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit počet projednávaných věcí, které byly otevřeny v období od 1. února 2018 do 31. prosince 2022 a které byly ke dni 31. prosince 2022 stále otevřené u odvolacích občanskoprávních soudů (druhý stupeň), o 90 %.

M1C1–49

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u správních krajských soudů (první stupeň)

NEPOUŽ.

Procento

100

20

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit o 80 % celkový počet projednávaných věcí, které jsou ke dni 30. června 2023 stále otevřené u všech správních krajských soudů (správní soud prvního stupně) (102144).

M1C1–50

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů týkajících se Státní rady

NEPOUŽ.

Procento

100

30

ČTVRTLETÍ

2026

Snížit počet projednávaných věcí ve Státní radě (druhý stupeň) ke dni 30. června 2024 o 70 % (12287).

M1C1–51

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů týkajících se řízení italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2021

Primární právní předpisy se týkají alespoň:

1) koordinace a monitorování projektů italského plánu pro oživení a odolnost na centrální úrovni;

2) vymezení a oddělení pravomocí a schválení příslušných mandátů různých orgánů a správních orgánů zapojených do koordinace, monitorování a provádění italského plánu pro oživení a odolnost;

3) definice systému pro včasné odhalování problémů s prováděním;

Definice ex ante mechanismu prosazování s cílem vyřešit problémy s prováděním a zabránit zpožděním, zejména ve vztahu k různým úrovním správy;

5) definice zaměstnanců (počet a odborných znalostí) věnovaných koordinaci, monitorování a provádění italského plánu pro oživení a odolnost v zúčastněných správních orgánech;

6) definice technické pomoci poskytované správním orgánům zapojeným do provádění italského plánu pro oživení a odolnost, zejména na místní úrovni, čímž se zajistí budování správní kapacity v rámci veřejné správy;

7) vymezení „zrychlených“ postupů pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost a včasné čerpání finančních prostředků;

8) Organizace a postupy auditu a kontroly italského plánu pro oživení a odolnost.

M1C1–52

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů o zjednodušení správních postupů pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti.

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2021

Tato opatření zahrnují:

1) odstranění kritických překážek týkajících se zejména státního a regionálního hodnocení vlivů na životní prostředí, povolování nových zařízení na recyklaci odpadu, povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů a postupů nezbytných k dosažení energetické účinnosti budov (tzv. Super Bonus) a obnovy měst. Zvláštní opatření se zaměří na zjednodušení postupů v rámci „Conferenza di servizi“ (formální dohoda mezi dvěma nebo více orgány veřejné správy).

M1C1–53

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů pro poskytování technické pomoci a posílení budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2021

Opatření zahrnují ustanovení umožňující dočasný nábor:

i) 2800 technických údajů na posílení veřejné správy Jihu hrazených ze státního rozpočtu;

skupina 1000 odborníků, kteří budou vysláni na tři roky na podporu správních orgánů při řízení nových postupů poskytujících technickou pomoc.

M1C1–54

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Cílová

Dokončit náborové postupy pro skupinu 1000 odborníků, kteří budou vysláni na tři roky s cílem podpořit správní orgány při řízení nových postupů pro poskytování technické pomoci.

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Rozšíření metodiky používané v italském plánu na podporu oživení a odolnosti na vnitrostátní rozpočet s cílem zvýšit absorpci investic

M1C1–55

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Ustanovení zákona o vstupu rozšíření metodiky v platnost NEPOUŽIJE SE

Zavést zjednodušený systém milníků a cílů podobných

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Zavést zjednodušený systém milníků a cílů podobný Nástroji pro oživení a odolnost pro plánování, provádění a financování projektů v rámci doplňkového investičního fondu (30,5 miliardy EUR).

M1C1–56

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost zmocňovacího právního předpisu pro reformu zaměstnanosti ve veřejném sektoru

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Zmocňovací právní předpisy zahrnují tato opatření:

— definovat pracovní profily specifické pro veřejný sektor s cílem přilákat potřebné kompetence a dovednosti,

— vytvoření jednotné náborové platformy pro centralizaci postupů náboru zaměstnanců pro všechny ústřední orgány veřejné správy se závazkem rozšířit její využívání i na místní správní orgány;

— reforma přijímacího řízení s cílem: i) přejít od čistě znalostního systému k systému založenému především na kompetencích a vhodných schopnostech; II) posuzovat schopnosti, které mají být výkonní úředníci; III) rozlišuje postupy náboru mezi náborem na vstupní úrovni, který je založen výhradně na kompetencích, a náborem specializovaných profilů, který by měl kombinovat kompetence s příslušnými pracovními zkušenostmi a vedl by k přístupu ke kariéře na vyšší úrovni. Ministerstvo veřejné správy zajistí jednotné provádění nového procesu ve všech správách;

— reforma vyšší veřejné služby s cílem sjednotit postupy jmenování ve veřejné správě a definovat pracovní profily a hodnocení jejich výkonnosti,

— posílit vazbu mezi možnostmi celoživotního učení a odborné přípravy pro zaměstnance a pobídkami k účasti, například stanovením mechanismů odměňování nebo konkrétních profesních drah, se zvláštním důrazem na souběžnou transformaci;

—definovat nebo aktualizovat etické zásady veřejné správy prostřednictvím jasných pravidel, kodexů chování a vzdělávacích modulů na toto téma,

—posílit závazek k vyváženému zastoupení žen a mužů,

—přepracovat regulační rámec pro vertikální mobilitu, reformovat profesní dráhy s cílem vytvořit a získat přístup k pozicím středního managementu („quadri“) a přístup k vyšším civilním pozicím („dirigenti di prima e seconda fascia“) ze správních orgánů. To zahrnuje reformu systému hodnocení výkonnosti a posílení vazby mezi kariérním postupem a hodnocením výkonnosti;

—přepracovat regulační rámec pro horizontální mobilitu s cílem dosáhnout efektivního trhu práce ve veřejné správě, včetně a) vytvoření transparentního jednotného reklamního systému pro všechna volná pracovní místa v ústředních a místních správních orgánech, b) možnosti požádat o jakékoli dostupné pracovní místo kdekoli, c) zrušení povolení k mobilitě ze správy země původu a d) zavedení významných omezení používání alternativních způsobů mobility, které nevedou k přesunům (tj. „comandi“ a „distacchi“), aby byla tato místa výjimečná a přísně časově omezená.

M1C1–57

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost správních postupů pro zjednodušení reformy zaměřené na provádění Nástroje pro oživení a odolnost

Ustanovení zákona o vstupu v platnost sekundárního práva NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vstup v platnost všech souvisejících aktů v přenesené pravomoci, ministerských vyhlášek, sekundárních právních předpisů a všech dalších předpisů nezbytných pro účinné provádění zjednodušení, včetně dohod s regiony v případě výlučné a souběžné regionální pravomoci.

M1C1–58

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost právních aktů týkajících se reformy zaměstnanosti ve veřejném sektoru

Ustanovení o vstupu v platnost právních aktů týkajících se reformy zaměstnanosti ve veřejném sektoru

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Vstup v platnost všech souvisejících aktů v přenesené pravomoci, ministerských vyhlášek, sekundárních právních předpisů a všech dalších předpisů nezbytných pro účinné provádění reformy.

M1C1–59

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

Ustanovení o vstupu v platnost právních předpisů pro zavedení strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Právní předpisy a akty v přenesené pravomoci pro zavedení strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě zahrnují: v souvislosti s integrovaným plánem činnosti a organizace (PIAO) definici strategických plánů v oblasti lidských zdrojů pro nábor, profesní rozvoj a odbornou přípravu pro všechny ústřední a regionální správní orgány za podpory integrované databáze dovedností a profilů; vytvoření ústředního útvaru pro provádění, který bude koordinovat a podporovat systém plánování lidských zdrojů. Ve druhé fázi se strategické plány v oblasti lidských zdrojů rozšíří na velké obce, zatímco malé a střední obce jsou předmětem specifických investic do budování kapacit.

M1C1–59BIS

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Provádění strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

Zveřejnění první pololetní zprávy o klíčových ukazatelích výkonnosti.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Zveřejní se první pololetní zpráva o klíčových ukazatelích výkonnosti.

M1C1–59b

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Provádění strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

„Soubor nástrojů HRM-Minerva“, který je funkční, interoperabilní s digitální platformou PIAO, Syllabusem a Syllabusem a ověřováním strategických plánů v oblasti lidských zdrojů.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

„Verbale di collaudo e verifica di conformità“ prokazující, i) že „Toolkit HRM-Minerva“ je funkční a ii) je interoperabilní s náborovou platformou (vPA), platformou „Syllabus“ a digitální platformou PIAO,

Zpráva ministerstva veřejné funkce ověří pro vnitrostátní a nižší správní orgány zapojené do pilotního projektu „Toolkit HRM – Minerva“ obsah odpovídajících strategických plánů v oblasti lidských zdrojů (Programma Triennale dei fabbisogni del Personale) zahrnutých do PIAO. Zpráva uvádí následná opatření doporučená kontaktním místem pro ochranu údajů a to, jak byly zohledněny výsledky pololetních zpráv o klíčových ukazatelích výkonnosti.

M1C1–60

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Cílová

Zjednodušení a/nebo digitalizace 200 kritických postupů s dopadem na občany a podniky

NEPOUŽ.

Číslo

0

200

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zjednodušení a/nebo digitalizace postupů se týká alespoň této oblasti:

1) Životní prostředí a energetika, obnovitelné zdroje energie a zelená ekonomika;

2) Stavebnictví a rekvalifikaci měst;

3) infrastruktura elektronických komunikací;

4) Zahájení a provozování hospodářských činností.

M1C1–62

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Zvýšení absorpce investic

Zveřejnění zprávy ministerstva financí

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění zprávy o měření absorpce zdrojů doplňkového fondu přidělených do roku 2024.

M1C1–63

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Zveřejnění úložiště všech zjednodušených a/nebo digitalizovaných postupů

Zveřejnění úložiště na internetových stránkách odboru veřejné funkce

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Úložiště zjednodušených a/nebo digitalizovaných postupů je k dispozici na internetových stránkách spravovaných odborem veřejné funkce (www.italiasemplice.gov.it). Údaje o dostupnosti Sportello Unico Attività Produttive (SUAP) a Sportello Unico Edilizia (SUE) na celém území státu jsou dostupné na internetových stránkách www.impresainungiorno.gov.it.

M1C1–66

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Cílová

Vzdělávání a odborná příprava

NEPOUŽ.

Číslo

0

441 750

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 441750 osvědčení o odborné přípravě pro zaměstnance veřejné správy, která jsou k dispozici na platformě Syllabus, a nejméně 1500000 osvědčení o účasti na vzdělávacích činnostech, která jsou k dispozici na platformě Syllabus.

M1C1–68

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Systém evidence pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost

Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložiště

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Musí být zaveden a zprovozněn systém úložiště pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost.

Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:

a) shromažďovat údaje a sledovat dosahování milníků a cílů;

b) shromažďovat a uchovávat údaje požadované v čl. 22 odst. 2 písm. d) bodech i) až iii) nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťovat k nim přístup.

M1C1–69

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost vyhlášky o zjednodušení systému zadávání veřejných zakázek

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákona o zjednodušení systému zadávání veřejných zakázek.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2021

Zákon zjednoduší systém zadávání veřejných zakázek alespoň s těmito naléhavými opatřeními:

i. Stanoví cíle pro zkrácení doby mezi zveřejněním a zadáním zakázky.

II. Stanoví cíle a monitorovací systém ke zkrácení doby mezi zadáním zakázky a dokončením infrastruktury („fase esecutiva“).

III. Požaduje, aby údaje o všech smlouvách byly zaznamenány v databázi pro boj proti korupci vedené vnitrostátním protikorupčním úřadem (ANAC).

IV. Zavést a motivovat mechanismy alternativního řešení sporů ve fázi provádění veřejných zakázek.

v. Zřizuje specializované kanceláře odpovědné za postupy zadávání veřejných zakázek na ministerstvech, regionech a metropolitních městech.

Další upřesnění:

Zjednodušení a digitalizace postupů ústředních nákupních subjektů („centrali di committenza“),

— Provést články 41 a 44 stávajícího zákona o veřejných zakázkách,

— Definovat, jak by měly být postupy digitalizovány pro všechny veřejné zakázky a koncese, a definovat požadavky na interoperabilitu a vzájemné propojení;

— Provést článek 44 stávajícího zákona o veřejných zakázkách.0

M1C1–70

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost revize kodexu pro zadávání veřejných zakázek (D.Lgs. n. 50/2016)

Ustanovení v zákoně uvádějící vstup pověřovacího zákona v platnost, který reformuje stávající kodex systému zadávání veřejných zakázek (D.Lgs. n. 50/2016)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Tento zákon stanoví všechna přesná kritéria a zásady pro systematickou reformu zákona o veřejných zakázkách.

Pověřovací právo stanoví alespoň tyto zásady a kritéria:

i. Snížení roztříštěnosti veřejných zadavatelů (1) stanovení základních prvků systému kvalifikace, 2) požadavek na zavedení elektronické platformy jako základního požadavku na účast na celostátním hodnocení kapacity pro zadávání veřejných zakázek (3) zmocnění vnitrostátního protikorupčního orgánu (ANAC) k přezkumu kvalifikace veřejných zadavatelů, pokud jde o kapacitu zadávání zakázek (druhy a objemy nákupů), (4) poskytování pobídek k využívání stávajících profesionálních ústředních nákupních subjektů

II. Zjednodušit a digitalizovat postupy ústředních nákupních subjektů („centrali di committenza“)

III. Vymezit způsob digitalizace postupů pro všechny veřejné zakázky a koncese a definovat požadavky na interoperabilitu a propojení

IV. Snižovat postupně omezení týkající se subdodávek.

M1C1–71

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost všech nezbytných právních a správních předpisů a prováděcích aktů (včetně sekundárních právních předpisů) pro systém zadávání veřejných zakázek

Vstup v platnost všech nezbytných právních předpisů a prováděcích aktů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Veškeré nezbytné právní a správní předpisy a prováděcí akty (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) musí mít tyto výsledky:

i. Jednotný koordinační orgán pro politiku zadávání veřejných zakázek musí mít odpovídající (bude upřesněno v provozním ujednání) personální a finanční zdroje, aby byl plně funkční, a to i díky podpoře poskytované specializovanou strukturou ANAC.

II. Jednotný koordinační orgán pro politiku zadávání veřejných zakázek přijímá strategii profesionalizace (související s italskou navrhovanou reformou NRPP 2.1.6), která zahrnuje druhy odborné přípravy na různých úrovních, zvláštní poradenství a vypracování provozních pokynů, a to za podpory ANAC a National School of Administration.

III. Dynamické nákupní systémy poskytuje Consip a jsou v souladu se směrnicemi o zadávání veřejných zakázek.

IV. Úřad ANAC v návaznosti na provádění článku 38 zákona o veřejných zakázkách dokončí výkon kvalifikace veřejných zadavatelů, pokud jde o kapacitu pro zadávání veřejných zakázek.

v. Monitorovací systém pro dobu mezi zadáním zakázky a dokončením prací na infrastruktuře je funkční.

VI. Údaje o všech smlouvách jsou zaznamenány v databázi pro boj proti korupci vedené vnitrostátním protikorupčním úřadem (ANAC).

VII. Všechny specializované úřady odpovědné za zadávání veřejných zakázek na ministerstvech, regionech a metropolitních městech.

M1C1–72

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Jsou schválena opatření ke snížení opožděných plateb ze strany veřejné správy podnikům

Ustanovení zákona o vstupu v platnost pravidel pro snížení opožděných plateb vyplácených místní samosprávou podnikům

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Vstup v platnost nových pravidel pro snížení opožděných plateb z místní samosprávy podnikům.

Opatření musí zahrnovat alespoň tyto klíčové prvky:

I. Systém InIT se zavádí v ústřední veřejné správě na podporu hospodářského a finančního účetnictví a provádění veřejných výdajů.

II. Opožděné platby: ukazatelem založeným na databázi informačního systému MF (Commercial Credit Platform – PCC) je vážený průměr doby plateb orgánů veřejné moci podnikům a vážené průměrné prodlení orgánů veřejné moci s platbami podnikům na každé z těchto úrovní veřejné správy:

-ústřední orgány (Amministrazioni dello Stato, enti pubblici nazionali e altri enti)

-regionální orgány (region a provincie Autonome),

-místní orgány (enti locali)

-orgány veřejného zdraví (enti del Servizio sanitario nazionale).

M1C1–72a

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Legislativní a konkrétní opatření ke snížení opožděných plateb na centrální/místní úrovni

Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup v platnost, přijaté oběžníky a opatření přijatá za účelem snížení opožděných plateb ze strany veřejné správy podnikům

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Vstupují v platnost tyto akty:

— oběžníku objasňujícího rozsah obchodních a nekomerčních transakcí v souladu se směrnicí o opožděných platbách,

— oběžníku objasňujícího oblast působnosti čl. 4 odst. 6 směrnice o opožděných platbách v souladu s posledně uvedenou směrnicí;

— právní předpisy, které zajistí, aby běžné regiony a místní orgány dostávaly finanční prostředky, aby mohly včas čelit svým fakturám z ústřední úrovně,

— právní předpisy požadující, aby orgány veřejné moci přijímaly roční plány peněžních toků zajišťující dodržování zákonných platebních lhůt,

— právní předpisy zavádějící ustanovení umožňující postoupení úvěrů třetím stranám po 30 dnech mlčení/nečinnosti orgánů veřejné správy.

Na centrální úrovni se přijmou tato opatření: 

— Vstup v platnost právních předpisů, které identifikují opožděné plátce na centrální úrovni a vyžadují přijetí opatření k zajištění toho, aby platili ve lhůtě 30 dnů,

— Čtvrtletní zveřejňování objemu nedoplatků ministerstev,

— Zřízení pracovních skupin tam, kde to vyžadují právní předpisy.

Na místní úrovnise přijmou tato opatření: 

— Vstup v platnost právních předpisů, které určují opožděné plátce na místní úrovni a vyžadují přijetí opatření k zajištění toho, aby platili ve lhůtě 30 dnů,

— Zveřejnění stavu nedoplatků těchto orgánů je čtvrtletně aktualizováno.

M1C1–72ter

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Zvýšit počet lidských zdrojů zabývajících se platbami

Ustanovení o vstupu v platnost právních předpisů, které umožňují navýšit lidské zdroje, které se zabývají platbami

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost právních aktů, které stanoví možnost zvýšit lidské zdroje zabývající se platbami v:

— Ministerstva označila za opožděné plátce, kteří předložili plán zásahů v souladu s legislativním nařízením č. 19 ze dne 2. března 2024, ve znění zákona č. 56 ze dne 29. dubna 2024,

— obce s více než 60000 obyvateli, provincie a metropolitní města určená jako opoždění plátci, kteří předložili plán intervencí v souladu s legislativním nařízením č. 19 ze dne 2. března 2024, přeměněným zákonem č. 56 ze dne 29. dubna 2024.

M1C1–72c

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Přijetí plánu auditu

Přijetí plánu auditu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Přijetí plánu auditu, včetně plánu jeho provádění, týkajícího se přiměřenosti a včasnosti stávajících platebních procesů nejméně 130 orgánů veřejné správy, které byly identifikovány jako opožděné plátce: i) ústřední úroveň (včetně územních poboček ministerstev); II) obce; a iii) orgány v oblasti veřejného zdraví.

M1C1–72chin

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Internetové stránky poskytující informace a údaje o platbách ze strany veřejné správy

Internetové stránky poskytující informace a údaje o platbách ze strany veřejné správy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Na zvláštní internetové stránce se zveřejní tyto informace:

— Vysvětlení regulačního rámce pro platební lhůty obchodních faktur orgánů veřejné správy, včetně platebních lhůt a opravných prostředků, které mají věřitelé k dispozici v případě opožděných plateb,

— Analýzy založené na sledování platebních lhůt veřejné správy,

— Údaje o vážené průměrné lhůtě splatnosti, vážené průměrné prodlení platby, poměr mezi zaplacenou obchodní částkou a obchodní částkou, částku obchodních faktur a částku nekomerčních faktur, aktualizované čtvrtletně, alespoň pro každé ministerstvo výdajů (každý Ministero con Portafoglio a Presidenza del Consiglio dei Ministri), každý region a autonomní provincii, každou obec a každý zdravotnický orgán (každá Azienda Sanitaria Locale);

Často kladené otázky k platbám ze strany veřejné správy.

Internetové stránky všech ministerstev odpovědných za výdaje (Ministeri con Portafoglio a Presidenza del Consiglio dei Ministri) mají odkaz na tyto internetové stránky.

M1C1–72sixies

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Přijetí závěrečné zprávy o auditu plánu auditu

Přijetí závěrečné zprávy o auditu plánu auditu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Přijetí závěrečné zprávy o auditu plánu auditu, včetně nápravných opatření provedených do 4. čtvrtletí 2025 podle výsledků auditních činností.

M1C1–73

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost reformy zákona o zadávání veřejných zakázek

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativního nařízení k provedení všech ustanovení pověřovacího zákona o reformě zákona o zadávání veřejných zakázek.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Vstup v platnost legislativního nařízení k provedení všech ustanovení pověřovacího zákona o reformě zákona o zadávání veřejných zakázek.

M1C1–74

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost všech nezbytných prováděcích opatření a sekundárních právních předpisů pro reformu zjednodušení zákona o zadávání veřejných zakázek

Vstup v platnost všech nezbytných prováděcích opatření a sekundárních právních předpisů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Vstup v platnost všech nezbytných prováděcích opatření a sekundárních právních předpisů pro reformu/zjednodušení systému zadávání veřejných zakázek (rovněž vyplývající z revize zákona o zadávání veřejných zakázek).

M1C1–73a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Přijetí oběžníku poskytujícího pokyny k systému kvalifikace pro veřejné zadavatele

Přijetí oběžníku poskytujícího pokyny k systému kvalifikace pro veřejné zadavatele

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Přijetí oběžníku, který po konzultaci s úřadem ANAC stanoví pokyny k platným pravidlům pro kvalifikaci a centralizaci, s cílem vysvětlit, že kvalifikace a/nebo využívání centrálních zadavatelů i pro zadávání zakázek pod prahovými hodnotami je možné a vhodné

M1C1–73b

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Pobídky ke kvalifikaci a profesionalizaci veřejných zadavatelů.

Analýza Cabina di Regia, zveřejnění výsledků účasti na vzdělávacích činnostech a sebehodnoceních a přijetí iniciativ a nástrojů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Analýza Cabina di Regia (podle článku 221 zákona o veřejných zakázkách) po konzultaci s úřadem ANAC týkající se účinků uplatňování zákona o veřejných zakázkách na:

-počet kvalifikovaných veřejných zadavatelů a centralizovaných nákupních subjektů;

-počet a hodnotu veřejných zakázek spravovaných kvalifikovanými zadavateli vlastním jménem a jménem nekvalifikovaných subjektů;

-kvalifikační proces s cílem zlepšit rychlost rozhodování při zadávání veřejných zakázek.

Zveřejnění výsledků mapování účasti nekvalifikovaných subjektů na vzdělávacích činnostech a sebehodnocení.

Přijmou se iniciativy zaměřené na zlepšení kvalifikace veřejných zadavatelů, snížení roztříštěnosti a profesionalizaci nekvalifikovaných subjektů.

Poskytnou se nástroje pro technickou/administrativní podporu veřejným zadavatelům.

M1C1–73c

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost pokynů pro zadávání zakázek pod prahovou hodnotou EU

Vstup v platnost pokynů pro zadávání zakázek pod prahovou hodnotou EU

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Oběžník o zadávání zakázek pod prahovou hodnotou EU přijatý a zveřejněný v italském Úředním věstníku. Oběžník objasní, že veřejní zadavatelé mohou pro zadávání zakázek pod prahovou hodnotou EU použít otevřená a omezená řízení.

M1C1–73 chinely

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost nových právních ustanovení o financování projektů

Ustanovení zákona o vstupu nových právních předpisů v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost nových právních ustanovení o financování projektů, jejichž cílem je zvýšit účinnost a hospodářskou soutěž, zejména zvýšit otevřenost koncesí hospodářské soutěži.

M1C1–75

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Plné fungování vnitrostátního systému elektronického zadávání veřejných zakázek

Dostupnost funkcí definovaných ve studii proveditelnosti (bude vypracována jako projektová úloha 1)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Vnitrostátní systém elektronického zadávání veřejných zakázek musí být funkční a plně v souladu se směrnicemi EU o zadávání veřejných zakázek a musí zahrnovat úplnou digitalizaci postupů až do provedení zakázky (inteligentní zadávání zakázek), musí být interoperabilní se systémy řízení veřejné správy, obsahovat digitální habilitaci organizací producentů, dražební setkání, strojové učení ke zjišťování trendů, CRM s chatboty, digitální zapojení a řetězec statusu.

M1C1–75a

Investice 1.10: Podpora kvalifikace a elektronického zadávání veřejných zakázek

Milník

Podpora kvalifikace a elektronického zadávání veřejných zakázek

Uvedení do provozu podpůrného útvaru pro zadávání veřejných zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

V rámci strategie profesionalizace veřejných zadavatelů se zřídí funkce podpory zadávání veřejných zakázek. Funkce podpory zadávání veřejných zakázek je určena veřejným zadavatelům, aby splňovali požadavky přílohy II.4 zákona o zadávání veřejných zakázek a podporovali je v procesu elektronického zadávání veřejných zakázek, podporovali získávání digitálních dovedností a poskytovali technickou podporu při zavádění digitalizace zadávání veřejných zakázek, včetně využívání dynamických nákupních systémů.

M1C1–76

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy ústřední orgány veřejné moci platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2025

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2024 jsou následující ukazatele pro platby od ústředních orgánů veřejné moci (Amministrazioni centrali) podnikům:

— pro vážený průměr doby platby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

— pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů.

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 20 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba platby kratší než 30 dnů.

M1C1–77

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy regionální orgány veřejné správy platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2025

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2024 jsou následující ukazatele pro platby od regionálních orgánů veřejné moci (regioni– provincie Autonome) podnikům:

-za váženou průměrnou dobu platby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

-pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů.

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 20 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba platby kratší než 30 dnů.

M1C1–78

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy místní orgány veřejné správy platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2025

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2024 jsou následující ukazatele pro platby od místních orgánů veřejné moci (enti locali) podnikům:

-Pro vážený průměr platební doby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

-pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů.

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 20 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba platby kratší než 30 dnů.

M1C1–79

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Průměrný počet dnů, kdy orgány veřejného zdraví platí podnikům, se snižuje

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

60

ČTVRTLETÍ 1

2025

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2024 jsou následující ukazatele pro platby ze strany orgánů veřejného zdraví (enti del Servizio sanitario nazionale) podnikům:

— pro vážený průměr doby platby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 60 dnů;

— pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů;

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 30 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba platby kratší než 60 dnů.

M1C1–84

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi zveřejněním a zadáním zakázky

NEPOUŽ.

Číslo

139

100

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Na základě metod přijatých v Úředním věstníku EU (databáze TED) s využitím údajů z vnitrostátní databáze IT pro veřejné zakázky (BDNCP), kterou spravuje úřad ANAC, se průměrná doba mezi lhůtou pro podávání nabídek a zadáním zakázky zkrátí na méně než 100 dnů u zakázek přesahujících prahové hodnoty stanovené ve směrnicích EU o zadávání veřejných zakázek.

M1C1–84a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Opatření ke zlepšení rychlosti rozhodování veřejných zadavatelů při zadávání zakázek

Přijetí opatření týkajících se rychlosti rozhodování

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Cabina di regia podle článku. 221 kodexu veřejných zakázek po konzultaci s ANAC přijme:

—analýzu hodnotící dopad elektronického zadávání veřejných zakázek na harmonogram zadávání zakázek, od lhůty pro podání nabídek do podpisu smlouvy,

zpráva o údajích za rok 2024 pro ukazatel TED „rychlost rozhodování“, „Rychlostí rozhodování“ doba mezi lhůtou pro podání nabídek a dnem podpisu smlouvy;

— zprávu o osvědčených postupech veřejných zadavatelů, jejichž cílem je zkrátit harmonogram zadávání zakázek, a o iniciativách ke zkrácení rychlosti rozhodování.

Kvalifikovaní veřejní zadavatelé, jejichž průměrná rychlost rozhodování v databázi TED je delší než 160 dní, jsou povinni provést nápravná opatření.

M1C1–85

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi zadáním zakázky a realizací infrastruktury

NEPOUŽ.

Procento

100

90

ČTVRTLETÍ

2024

Průměrná doba mezi zadáním zakázky a realizací infrastruktury („výkonná fáze“) se zkrátí nejméně o 10 % na základě srovnání i) stavebních prací zadaných mezi 1. lednem a 31. prosincem 2019 a dokončených do 30. června 2021 a ii) stavebních prací zadaných mezi 1. červencem 2021 a 30. červnem 2022 a dokončených do 31. prosince 2023.

M1C1–86

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

NEPOUŽ.

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

V rámci strategie profesionalizace veřejných zadavatelů bylo vyškoleno nejméně 20000 státních zaměstnanců.

M1C1–87

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Veřejní zadavatelé používající dynamické nákupní systémy

NEPOUŽ.

Procento

0

15

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Nejméně 15 % veřejných zadavatelů využívá dynamické nákupní systémy podle směrnice EU 2014/24 (dvouletý časový rámec pozorování a s přihlédnutím k tomu, že v Itálii je používání režimu DPS zaměřeno především na nákupy nad prahovou hodnotou, vzhledem k tomu, že podprahové nákupy se provádějí převážně za použití emarketplace). Cíl se týká ústředních vládních veřejných zadavatelů (250 PA registrovaných ke dni 30. dubna 2021 do vnitrostátního systému elektronického zadávání veřejných zakázek spravovaného Consip jménem MEF).

M1C1–88

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy ústřední orgány veřejné moci platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2026

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2025 jsou následující ukazatele pro platby ústředních orgánů veřejné moci (Amministrazioni centrali) podnikům:

— pro vážený průměr doby platby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

— pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů;

Kromě toho rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou splatnosti („tempo medio di pagamento semplice“): a vážená průměrná platební doba nesmí překročit 15 dnů, není-li nevážená průměrná doba platby kratší než 30 dnů.

M1C1–89

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy regionální orgány veřejné správy platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2026

Na základě údajů obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2025 jsou následující ukazatele pro platby od regionálních orgánů veřejné moci (regioni – provincie Autonome) podnikům:

-pro vážený průměr platební doby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

-pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů.

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 15 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba splatnosti kratší než 30 dnů.

M1C1–90

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy místní orgány veřejné správy platí podnikům

NEPOUŽ.

Vážený průměr platební lhůty (ve dnech)

NEPOUŽ.

30

ČTVRTLETÍ 1

2026

Na základě údajů z obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2025 jsou následující ukazatele pro platby od místních orgánů veřejné moci (enti locali) podnikům:

-pro vážený průměr platební doby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 30 dnů;

-pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů.

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 15 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba splatnosti kratší než 30 dnů.

M1C1–91

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Průměrný počet dnů, kdy orgány veřejného zdraví platí podnikům, se snižuje

NEPOUŽ.

Vážený průměr doby platby (jn dnů)

NEPOUŽ.

60

ČTVRTLETÍ 1

2026

Na základě údajů obchodní úvěrové platformy („Piattaforma Crediti Commerciali“) týkajících se faktur vystavených v roce 2025 jsou následující ukazatele pro platby ze strany orgánů veřejného zdraví (enti del Servizio sanitario nazionale) podnikům:

— pro vážený průměr doby platby („tempo medio di pagamento ponderato“): nejvýše 60 dnů;

— pro váženou průměrnou lhůtu splatnosti („tempo medio di ritardo ponderato“): nejvýše 0 dnů;

Rozdíl mezi neváženou průměrnou dobou platby („tempo medio di pagamento semplice“) a váženou průměrnou dobou platby nesmí překročit 20 dnů, ledaže je nevážená průměrná doba platby kratší než 60 dnů.

M1C1–96

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi lhůtou pro doručení nabídek a datem podpisu smlouvy

NEPOUŽ.

Procento

100

80

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Na základě údajů získaných z Banca Dati Nazionale Contratti Pubblici agentury ANAC jakožto vnitrostátního elektronického zadavatele IT a z databáze TED se průměrná doba mezi lhůtou pro doručení nabídek a datem podpisu smlouvy za období 12 měsíců, přičemž jako referenční je datum podpisu smlouvy začínající nejdříve 1.září 2024, sníží alespoň o 20 % ve srovnání s ukazatelem rychlosti rozhodování za rok 2018, který je zveřejněn ve srovnávacím přehledu jednotného trhu EU pro zakázky přesahující prahovou hodnotu stanovenou ve směrnicích EU o zadávání veřejných zakázek.

M1C1–97b

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Opatření týkající se rychlosti provádění

Přijetí opatření týkajících se rychlosti provádění

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

a)Zveřejnění nových technických pravidel umožňujících shromažďování informací pro digitální monitorování plnění veřejných zakázek na internetových stránkách Agenzia per l’Italia Digitale (AGID).

b)Podpis memoranda o porozumění mezi ministerstvem hospodářství a financí a Autorità Nazionale Anticorruzione (ANAC), kterým se zavádějí technická pravidla pro interoperabilitu údajů týkajících se veřejných financí a plateb za stavební práce s databází ANAC (Banca Dati Nazionale dei Contratti Pubblici).

c)Vstup v platnost právních aktů umožňujících veřejným zadavatelům předvídat a využívat úspory vyplývající ze zadání zakázky pod základní cenou k financování bonusů za předčasné dokončení prací.

d)Zveřejnění pokynů přijatých ministerstvem infrastruktury a dopravy po konzultaci s úřadem ANAC o doložkách o bonusech za předčasné dokončení a o vzorovém obsahu dohod o spolupráci podle článku 82a legislativního nařízení č. 36/2023 (zákon o veřejných zakázkách) s cílem zkrátit dobu dokončení prací na internetových stránkách ministerstva infrastruktury a dopravy.

e)Zveřejnění pokynů na podporu veřejných zadavatelů při používání informačního modelování budov (BIM) pro veřejné práce na internetových stránkách MIT.

M1C1–98

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

NEPOUŽ.

Číslo

20 000

40 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

V rámci strategie profesionalizace veřejných zadavatelů bylo vyškoleno nejméně 40000 státních zaměstnanců.

M1C1–98a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

NEPOUŽ.

Číslo

40 000

60 000

ČTVRTLETÍ

2025

V rámci strategie profesionalizace veřejných zadavatelů bylo vyškoleno nejméně 60000 státních zaměstnanců. Celkový počet může zahrnovat úředníky, kteří již absolvovali odbornou přípravu v předchozích letech a jejichž odborná příprava byla hlášena pro cíle M1C1–86 a M1C1–98, pouze pokud absolvovali vyšší, specializovanou nebo pokročilou odbornou přípravu.

M1C1–99

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Veřejní zadavatelé používající dynamické nákupní systémy

Procentní podíl veřejných zadavatelů ústředních vládních institucí používajících dynamické nákupní systémy podle směrnice EU 2014/24

Procento

15

20

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 20 % veřejných zadavatelů používá dynamické nákupní systémy podle směrnice 2014/24 (časový rámec pro pozorování od 1. ledna 2022). Ústředními vládními veřejnými zadavateli je 250 orgánů veřejné správy (zaregistrovaných ke dni 30. dubna 2021 ve vnitrostátním systému elektronického zadávání veřejných zakázek, který jménem MEF spravuje Consip).

M1C1–100

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zlepšujících účinnost přezkumu výdajů – posílení ministerstva financí

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Revidovaný rámec pro přezkumy výdajů ústředních státních správ (ministerstev) zlepší jeho účinnost posílením úlohy ministerstva hospodářství a financí. Zejména stanoví posílenou úlohu ministerstva hospodářství a financí při hodnocení ex ante, monitorovacích procesech a hodnocení ex post, což umožní důkladně prosazovat provádění přezkumů a dosažení zamýšlených cílů.

M1C1–101

Reforma 1.12:

Reforma daňové správy

Milník

Přijetí přezkumu možných opatření ke snížení daňových úniků

Zveřejnění přezkumu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Přijmout zprávu s cílem informovat vlády o opatřeních ke snížení daňových úniků z opomíjené fakturace, zejména v odvětvích, která jsou nejvíce vystavena daňovým únikům, a to i prostřednictvím cílených pobídek pro spotřebitele.

M1C1–102

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přijetí zprávy o účinnosti postupů používaných vybranými orgány veřejné správy při vypracovávání a provádění plánů úspor

Zveřejnění zprávy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zprávu vypracuje účetní odbor ministerstva financí ve spolupráci s vybranými správními orgány s cílem:

-Posoudit jejich postupy při vytváření a provádění plánů úspor.

-Definovat pokyny pro všechny orgány veřejné správy.

M1C1–103

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů a právních předpisů a dokončení správních postupů na podporu dodržování daňových předpisů a zlepšení auditů a kontrol.

Ustanovení právních a správních předpisů uvádějící vstup v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Tato ustanovení zahrnují:

i) plné zprovoznění databáze a specializované IT infrastruktury pro vydávání předvyplněného daňového přiznání k DPH, jak je stanoveno v čl. 4 odst. 1 legislativního nařízení č. 127/2015.

II) databáze používaná pro „dopisy o souladu“ (poskytující včasná sdělení daňovým poplatníkům, u nichž jsou zjištěny anomálie) se zdokonaluje s cílem snížit výskyt falešně pozitivních sdělení a zvýšit počet sdělení zaslaných daňovým poplatníkům.

III) vstup v platnost reformovaných právních předpisů s cílem zajistit účinné správní sankce v případě odmítnutí soukromých poskytovatelů přijímat elektronické platby (původní článek 23 nařízení s mocí zákona č. 124/2019, který byl zrušen při přeměně na zákon, představuje odkaz).

IV) Dokončení procesu pseudonymizace dat stanoveného v čl. 1 odst. 681–686 zákona č. 160/2019 a zřízení digitální infrastruktury pro analýzu dat velkého objemu generovaných prostřednictvím interoperability plně pseudonymizovaných databází s cílem zvýšit účinnost analýzy rizik, z níž vychází proces výběru.

(v) Vstup v platnost primárních a sekundárních právních předpisů provádějících účinná opatření založená na zjištěních přezkumu možných opatření ke snížení daňových úniků z opomenuté fakturace.

M1C1–104

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přijetí cílů úspor pro přezkumy výdajů na období 2023–2025.

Kvantitativní cíl úspor pro souhrnné ústřední státní správy definovaný v dokumentu „Ekonomika a finance“ – v eurech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Na základě nařízení s mocí zákona č. 90 a 93 z roku 2016 a zákona č. 163/2016 stanovit cíle v hospodářském finančním dokumentu pro roční přezkumy výdajů pro souhrnné ústřední státní správy pro roky 2023, 2024 a 2025. Cíle úspor musí odrážet odpovídající úroveň ambicí.

M1C1–105

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Vyšší počet „dopisů o shodě“

NEPOUŽ.

Číslo

2 150 908

2 581 090

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Počet „dopisů o souladu“ poskytujících včasnou komunikaci daňovým poplatníkům, u nichž byly zjištěny anomálie, se ve srovnání s rokem 2019 zvýší nejméně o 20 %.

M1C1–106

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Snížení počtu falešně pozitivních „dopisů o shodě“

NEPOUŽ.

Číslo

126 500

132 825

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Počet falešně pozitivních „dopisů o shodě“ (poskytujících včasné sdělení daňovým poplatníkům, u nichž byly zjištěny anomálie, ale u nichž nejsou zjištěny žádné podvody ex post) se ve srovnání s rokem 2019 sníží nejméně o 5 %.

M1C1–107

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zvýšení daňových příjmů z „dopisů o shodě“

NEPOUŽ.

Euro

2 130 000 000

2 449 500 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Daňové příjmy plynoucí z „dopisů o souladu“ se ve srovnání s rokem 2019 zvýší o 15 %.

M1C1–108

Reforma 1.15: Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Milník

Schválení koncepčního rámce, souboru akruálních účetních standardů a mnohorozměrné účetní mapy

Usnesení účetního odboru ministerstva financí o schválení struktury správy akruálního účetnictví

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Dokončení koncepčního rámce jako referenčního rámce pro akruální účetní systém v souladu s kvalitativními rysy definovanými Eurostatem (pracovní skupina EPSAS);  

Stanovení akruálních účetních standardů založených na IPSAS;

Navrhnout vícerozměrnou a víceúrovňovou účtovou osnovu;

M1C1–109

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zaslání prvních předvyplněných daňových přiznání k DPH

NEPOUŽ.

Číslo

0

2 300 000

ČTVRTLETÍ

2023

Alespoň 2300000 daňových poplatníků obdrží předvyplněná daňová přiznání k DPH za zdaňovací období 2022.

M1C1–110

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přeřazení souhrnného státního rozpočtu s odkazem na výdaje na životní prostředí a výdaje podporující rovnost žen a mužů

Zahrnutí přeřazení souhrnného státního rozpočtu s odkazem na výdaje na životní prostředí a výdaje, které podporují rovnost žen a mužů, do zákona o rozpočtu na rok 2024

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zákon o rozpočtu na rok 2024 poskytne parlamentu rozpočet na udržitelný rozvoj sestávající z klasifikace souhrnného státního rozpočtu s ohledem na výdaje na životní prostředí a výdaje, které podporují rovnost žen a mužů. Klasifikace musí být v souladu s kritérii, na nichž je založena definice cílů udržitelného rozvoje a cílů Agendy 2030.

M1C1–111

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2023 s odkazem na cíl úspor stanovený v roce 2022 pro rok 2023.

Přijetí zprávy ministerstva financí o přezkumu výdajů v roce 2023, která potvrzuje dokončení procesu a dosažení cíle.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Zpráva ministerstva financí, která má být předložena Radě ministrů podle nařízení s mocí zákona č. 90 a 93 z roku 2016 a zákona 163/2016:

certifikovat dokončení procesu přezkumu výdajů pro rok 2023, pokud jde o ustanovení o rámci přezkumu výdajů.

certifikovat dosažení cíle stanoveného v roce 2022.

M1C1–112

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zlepšit provozní kapacitu daňové správy v souladu s cíli „Výkonnostního plánu na období 2021–2023“ daňové agentury

NEPOUŽ.

Počet přijatých pracovníků

0

4 113

ČTVRTLETÍ

2024

4113 nových personálních jednotek přijme agentura pro příjmy v souladu s cíli „Výkonnostního plánu na období 2021–2023“.

M1C1–113

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Vyšší počet „dopisů o shodě“

NEPOUŽ.

Číslo

2 150 908

3 011 271

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Počet „dopisů o souladu“ poskytujících včasnou komunikaci daňovým poplatníkům, u nichž byly zjištěny anomálie, se ve srovnání s rokem 2019 zvýší nejméně o 40 %.

M1C1–114

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zvýšení daňových příjmů z „dopisů o shodě“

NEPOUŽ.

Euro

2 130 000 000

2 769 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Daňové příjmy plynoucí z „dopisů o souladu“ se ve srovnání s rokem 2019 zvýší o 30 %.

M1C1–115

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2024 s odkazem na cíl úspor stanovený v letech 2022 a 2023 pro rok 2024.

Přijetí zprávy Ministerstva financí o přezkumu výdajů v roce 2024, která potvrzuje dokončení procesu a dosažení cíle.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Zpráva ministerstva financí, která má být předložena Radě ministrů podle nařízení s mocí zákona č. 90 a 93 z roku 2016 a zákona 163/2016:

— certifikovat dokončení procesu přezkumu výdajů pro rok 2024, pokud jde o ustanovení rámce pro přezkum výdajů.

—potvrzovat dosažení cíle stanoveného v letech 2022 a 2023.

M1C1–116

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Snížení daňových úniků, jak je definováno ukazatelem „přípustnost vyhýbání se daňovým povinnostem“

NEPOUŽ.

Procento

0

—10

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Aktualizovaná zpráva vlády o stínové ekonomice zveřejněná v roce 2025 podle článku 2 legislativního nařízení č. 160/2015 osvědčuje průměrné snížení o 10% v období 2022–2023 u „závislosti na útěku“ u všech daní bez daní z nemovitostí („Imposta Municipale Unica“) a spotřebních daní ve srovnání s rokem 2019.

M1C1–117

Reforma 1.15:

Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Cílová

Zástupci veřejných subjektů vyškolení v novém systému akruálního účetnictví

NEPOUŽ.

Procento

0

90

ČTVRTLETÍ 1

2026

Na základě údajů z centrální digitální platformy pro školení o novém účetním systému dokončí první kolo školení o novém systému akruálního účetnictví zástupci subjektů veřejného sektoru, kteří pokrývají alespoň 90 % primárních výdajů celého veřejného sektoru (bez státních podniků).

M1C1–118

Reforma 1.15:

Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Milník

Vydávání finančních výkazů a vstup v platnost legislativního aktu o reformě akruálního účetnictví pro subjekty veřejného sektoru pokrývající alespoň 90 % primárních výdajů celého veřejného sektoru bez státních podniků.

Ustanovení legislativního aktu uvádějící vstup legislativního aktu v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Jako pilotní fáze legislativního aktu o pravidlech veřejného účetnictví se vypracují finanční výkazy veřejné správy pro subjekty veřejného sektoru, které pokrývají alespoň 90 % primárních výdajů celého veřejného sektoru, bez státních podniků.

Kromě toho vstoupí v platnost legislativní akt, který stanoví plán postupného zavádění nového systému akruálního účetnictví. Plán vyžaduje, aby byl do roku 2030 (rozpočtový rok) zaveden nový systém akruálního účetnictví pro subjekty veřejného sektoru pokrývající alespoň 90 % primárních výdajů celého veřejného sektoru, bez státních podniků.
Legislativní akt rovněž vyžaduje organizaci vzdělávacích programů pro přechod na nový systém akruálního účetnictví.

Kromě toho se na internetových stránkách ministerstva hospodářství a financí zveřejní pokyny pro uplatňování každého účetního standardu.

M1C1–119

Reforma 1.14:

Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni

Milník

Vymezení parametrů regionálního fiskálního federalismu

Vstup v platnost právního aktu, který stanoví parametry fiskálního federalismu pro regiony s obvyklým statusem

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právních aktů, které definují základní úrovně služeb („livelli essenziali delle prestazioni“) pro fiskální federalismus pro regiony s obvyklým statusem alespoň ve dvou oblastech politiky.

M1C1–120

Reforma 1.14:

Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni

Milník

Vstup v platnost právního aktu vymezujícího fiskální federalismus pro provincie a metropolitní města.

Vstup v platnost právního aktu vymezujícího fiskální federalismus pro provincie a metropolitní města.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právních aktů týkajících se fiskálního federalismu pro provincie a metropolitní města.

M1C1–121 bis 

Reforma 1.12:

Reforma daňové správy 

Milník

Vstup v platnost právního aktu pro zlepšení výběru daní

Ustanovení právního aktu uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právního aktu, který stanoví, že:

1. Údaje z elektronické fakturace se zpřístupní agentuře odpovědné za výběr nezaplacené daně („Agenzia Entrate Riscossione“);

2. Započtení daně je přípustné pouze v případě, že nezaplacené daňové závazky nepřevyšují 50 000 EUR.

3. Daňová agentura je oprávněna zasílat sdělení daňovým poplatníkům v případě, že byly vystaveny elektronické faktury, ale za stejné období nebylo podáno žádné přiznání k DPH.

M1C1–122

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2025 s odkazem na cíl úspor stanovený v letech 2022, 2023 2024 pro rok 2025.

Přijetí zprávy ministerstva financí o přezkumu výdajů v roce 2025

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Zpráva ministerstva financí, která má být předložena Radě ministrů podle nařízení s mocí zákona č. 90 a 93 z roku 2016 a zákona 163/2016:

— certifikovat závěr procesu přezkumu výdajů pro rok 2025, pokud jde o ustanovení rámce pro přezkum výdajů.

potvrdit dosažení cíle stanoveného v letech 2022, 2023 a 2024.

M1C1–144

Investice 1.4.2 – Začlenění občanů – zlepšení přístupnosti digitálních veřejných služeb

Cílová

Větší dostupnost digitálních veřejných služeb/intervence

NEPOUŽ.

Číslo

0

55

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Agenzia per l’Italia Digitale (AgID) poskytuje podporu 55 místním orgánům veřejné správy prostřednictvím dohod, které zahrnují tato opatření, která mají být provedena 55 místními orgány veřejné správy:

— Snížit počet chyb zjištěných v posouzení poskytnutém každou správou o 50 % u nejméně dvou digitálních služeb.

— Poskytnout řadu asistenčních technologií, které pokrývají alespoň 50 % potřeb pracovníků s plicní spongiformní encefalopatií se zdravotním postižením, které byly identifikovány v posouzení poskytnutém jednotlivými správními orgány.

M1C1–147

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílová

Umožnění cloud computingu pro místní veřejnou správu T2

NEPOUŽ.

Číslo

4 083

12 464

ČTVRTLETÍ

2026

Migrace 12464 místních orgánů veřejné správy do certifikovaných cloudových prostředí se považuje za dosaženou, pokud je testování všech systémů, datových souborů a aplikací zahrnutých do každého plánu přechodu úspěšné.

M1C1–148

Investice 1.4.1 – Občanská zkušenost – Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb

Cílová

Zvýšení kvality a použitelnosti digitálních veřejných služeb T2

NEPOUŽ.

Procento

40

80

ČTVRTLETÍ

2026

Správní orgány (obce, primární a sekundární vzdělávací instituce prvníhoa druhého stupně) dodržují společný model a systém designu internetových stránek a digitálních služeb, čímž se zjednoduší interakce uživatelů a usnadní údržba.

Obce přispívající k cíli zaručí dodržování společného modelu a konstrukčního systému v průměru alespoň u 3,5 služeb.

M1C1–149

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření služeb platformy PagoPA T2

NEPOUŽ.

Číslo

11 450

14 100

ČTVRTLETÍ

2026

Na platformě PagoPA bude přítomno nejméně 14100 orgánů veřejné správy nabízejících řadu služeb: v průměru 35 služeb pro obce, 15 pro regiony, 15 pro zdravotnické orgány a 8 pro školy a univerzity.

M1C1–150

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření aplikace „IO“ T2

NEPOUŽ.

Číslo

7 000

14 100

ČTVRTLETÍ

2026

V aplikaci „IO“ bude přítomno nejméně 14100 orgánů veřejné správy, které nabízejí řadu služeb: v průměru 35 služeb pro obce, 15 pro regiony, 15 pro zdravotnické orgány a 8 pro školy a univerzity.

M1C1–152

Investice 1.6.1 – Digitalizace ministerstva vnitra

Cílová

Ministerstvo vnitra – přepracování a digitalizace procesů T2

NEPOUŽ.

Číslo

7

45

ČTVRTLETÍ

2026

Interní procesy jsou přepracovány a digitalizovány.

M1C1–153

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Digitalizované soudní spisy T2

NEPOUŽ.

Číslo

3 500 000

7 750 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Digitalizace 7750000 soudních spisů týkajících se posledních 20 let (1. 1. 2006–30. 6. 2026) souvisejících s dokončenými nebo probíhajícími soudními řízeními u soudů.

M1C1–154

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Znalostní systémy IT datového jezera v oblasti justice T2

NEPOUŽ.

Číslo

0

6

ČTVRTLETÍ

2026

Zavedení šesti nových systémů znalostí datových jezer.

1)Systém anonymizace občanskoprávních a trestních rozsudků

2)Integrovaný systém řízení

3)Systém řízení a analýzy pro civilní soudní řízení

4)Systém řízení a analýzy pro trestní řízení

5)Pokročilý statistický systém o občanskoprávních a trestních řízeních

6)Automatizovaný systém pro identifikaci vztahu mezi obětí a pachatelem.

A.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílem této investice je převést datové soubory a aplikace podstatné části místní veřejné správy na bezpečnou cloudovou infrastrukturu, což každé správě umožní svobodně si vybrat v rámci souboru certifikovaných veřejných cloudových prostředí.

Opatření rovněž předpokládá balíček podpory „migrace jako služby“ pro správní orgány, který zahrnuje: i) počáteční posouzení, ii) procesní/administrativní podporu potřebnou k zahájení úsilí, iii) jednání o nezbytné externí podpoře a iv) celkové řízení projektu v průběhu provádění. Očekává se, že tým pod dohledem ministerstva pro technologické inovace a digitální transformaci (MITD) určí a potvrdí široký seznam kvalifikovaných poskytovatelů a vyjedná soubor standardních podpůrných balíčků uzpůsobených velikosti správy a službám zapojeným do migrace.

Investice 1.4 – Digitální služby a zkušenosti občanů

Cílem této investice je vytvořit integrovaný ekosystém digitálních veřejných služeb zaměřený na občany, zajistit jejich široké přijetí napříč ústředními a místními správními orgány a zlepšit celkové uživatelské zkušenosti.

Opatření:

VII)definuje opakovaně použitelné modely poskytování služeb zajišťující úplné požadavky na přístupnost (investice 1.4.1 – Zkušenosti občanů – Zlepšení kvality a použitelnosti digitálních veřejných služeb);

VIII)zvyšuje dostupnost digitálních veřejných služeb (investice 1.4.2 – Začlenění občanů: Zlepšení přístupnosti digitálních veřejných služeb);

IX)zahrnuje přijetí digitální aplikace pro platby mezi občany a orgány veřejné správy (PagoPa) a přijetí aplikace „IO“ (investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platformy PagoPA a aplikace „IO“);

X)podporuje přijetí národních platforem digitální identity (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPID a Carta d’Identità Elettronica, CIE) a národního registru (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) (investice 1.4.4 – Rozšíření národních platforem digitální identity (SPID, CIE) a vnitrostátního registru (ANPR));

XI)zřizuje jednotnou platformu pro oznamování (investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení);

XII)zahrnuje přijetí mobility jako služby (investice 1.4.6 – Mobilita jako služba pro Itálii, přičemž toto poslední opatření je financováno na základě nevratné finanční podpory).

Investice 1.6 – Digitální transformace velkých ústředních správ

Cílem této investice je zvýšit účinnost a zjednodušit postupy hlavních ústředních správních orgánů – včetně i) Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pro pojištění proti pracovním úrazům (INAIL), ii) soudního systému, iii) ministerstva obrany, iv) ministerstva vnitra, v) finanční policie. Investice spočívá v přepracování a digitalizaci souboru prioritních procesů, činností a služeb v rámci jejich působnosti.



A.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění úvěrové posloupnosti

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník

/Cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C1–14

Investice 1.6.5: Digitalizace Státní rady

Cílová

Státní rada – dokumenty, které jsou k dispozici pro analýzu v datovém skladu T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

800 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Počet soudních dokumentů týkajících se systému správní soudní příslušnosti (např. rozsudky, stanoviska a vyhlášky), u nichž jsou metadata plně dostupná v datovém skladu.

M1C1–16

Investice 1.6.5: Digitalizace Státní rady

Cílová

Státní rada – dokumenty, které jsou k dispozici pro analýzu v datovém skladu T2

NEPOUŽ.

Číslo

800 000

2 500 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Počet soudních dokumentů týkajících se systému správní soudní příslušnosti (jako jsou rozsudky, stanoviska a vyhlášky), u nichž jsou metadata plně dostupná v datovém skladu.

M1C1–123

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – služby/obsah T1 „Jedno kliknout na průmyslový vzor“

NEPOUŽ.

Číslo

0

35

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

35 dalších služeb zavedených na institucionální internetové stránce INP ( www.inps.it )

Služby jsou přístupné na institucionální stránce prostřednictvím vhodných profilovacích logik (systém navrhne služby možného zájmu na základě věku, pracovních charakteristik, vnímaných přínosů a historie uživatelů).

35 služeb souvisí s těmito institucionálními oblastmi INPS:

•Důchodové dávky

•Sociální štěrbiny

•Dávky v nezaměstnanosti

•Důchody pro osoby se zdravotním postižením

•Výjimky

•Vybírání příspěvků společností

•Služby pro pracovníky v zemědělství

•Služby pro boj proti podvodům, korupci a transparentnosti

V uvedených institucionálních oblastech se služby, které mají být zavedeny, budou týkat digitálního podávání žádostí o služby, kontroly požadavků prospěšnosti, sledování stavu postupů uživateli, proaktivního návrhu služeb na základě potřeb uživatelů, automatického obnovení výhod bez nutnosti nových aplikací.

V neposlední řadě budou k dispozici monitorovací přehledy, které umožní sledovat výhody, které poskytuje INPS, i podporu založenou na údajích pro rozhodování tvůrců politik.

M1C1–124

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – Zaměstnanci s lepšími dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 250

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Nejméně 4250 zaměstnanců INPS posouzených s ohledem na jejich informace a s certifikovanými zlepšenými dovednostmi v následujících oblastech evropského rámce pro elektronické kompetence: i) plán; II) stavba; III) jízdní pruh iv) spouštěcí zařízení; v) Správa.

Oblasti pro zlepšení schopností budou určeny podle cílové skupiny studujících.

M1C1–125

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Milník

Zadání (všech) veřejných výzev k podávání nabídek v oblasti cloud computingu pro místní veřejnou správu

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek na umožnění cloud computingu pro zakázky místní veřejné správy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Oznámení o udělení (všech) veřejných výzev pro každý typ zapojené veřejné správy (obce, školy, místní zdravotnické agentury) za účelem shromažďování a posuzování plánů migrace. Vydání tří specializovaných výzev umožní ministerstvu pro technologické inovace a digitální transformaci posoudit velmi specifické potřeby každého typu zapojené veřejné správy.

Zadávaná nabídková řízení (tj. zveřejnění seznamu platebních agentur připuštěných k získání finančních prostředků) týkající se tří veřejných výzev k předkládání návrhů pro obce, školy a místní zdravotnické agentury za účelem shromažďování a posuzování plánů migrace v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C1–126

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření služeb platformy PagoPA T1

NEPOUŽ.

Číslo

9 000

11 450

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zajistit zvýšení počtu služeb začleněných do platformy pro:

— orgány veřejné správy, které jsou již na výchozí úrovni (9000 subjektů)

nové orgány veřejné správy, které se k platformě připojí (2450 nových subjektů).

V obou případech se celkový počet služeb orgánů veřejné správy, které se k platformě připojí, musí zvýšit alespoň o 20 % ve srovnání s výchozím stavem služeb z roku 2021 (31. března 2021). Počet integrovaných služeb závisí na typu správy (konečný cíl pro rok 2026 je mít v průměru 35 služeb pro obce, 15 služeb pro regiony, 15 služeb pro zdravotnické orgány, 8 služeb pro školy a univerzity).

M1C1–127

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření aplikace „IO“ T1

NEPOUŽ.

Číslo

2 700

7 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zajistit zvýšení počtu služeb začleněných do aplikace „IO“ pro:

— orgány veřejné správy, které jsou již v výchozím stavu (2700 subjektů)

— nové orgány veřejné správy, které se k platformě připojí (4300 nových subjektů).

V obou případech se celkový počet služeb orgánů veřejné správy, které se k platformě připojí, musí zvýšit alespoň o 20 % ve srovnání s výchozím stavem služeb z roku 2021 (31. března 2021). Počet integrovaných služeb závisí na typu správy (konečný cíl pro rok 2026 je mít v průměru 35 služeb pro obce, 15 služeb pro regiony, 15 služeb pro zdravotnické orgány, 8 služeb pro školy a univerzity).

M1C1–128

Investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení

Cílová

Rozšíření digitálních veřejných oznámení T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

800

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Nejméně 800 ústředních orgánů veřejné správy a obcí, pokud jde o digitální platformu pro oznamování, poskytne digitální právně závazná oznámení občanům, právním subjektům, sdružením a jakýmkoli jiným veřejným či soukromým subjektům.

M1C1–129

Investice 1.6.1 – Digitalizace ministerstva vnitra

Cílová

Ministerstvo vnitra – plně reorganizované a digitalizované procesy T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

7

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Interní postupy a procesy plně reorganizované (celkem 7 procesů do 31. prosince 2023), které lze zcela dokončit on-line (např. automatizace kanceláří, služby mobility a elektronické učení).

M1C1–130

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Digitalizované soudní spisy T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 500 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Digitalizace 3500000 soudních spisů týkajících se posledních 20 let (1. 1. 2006–30. 6. 2026) souvisejících s dokončenými nebo probíhajícími soudními řízeními u soudů.

M1C1–131

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Milník

Znalostní systémy IT datového jezera v oblasti justice T1

Protokol o zahájení plnění smlouvy NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zahájení plnění smlouvy na realizaci šesti nových systémů znalostí datového jezera:

1)Systém anonymizace občanskoprávních a trestních rozsudků

2)Integrovaný systém řízení

3)Systém řízení a analýzy pro civilní soudní řízení

4)Systém řízení a analýzy pro trestní řízení

5)Pokročilý statistický systém o občanskoprávních a trestních řízeních

6)Automatizovaný systém pro identifikaci vztahu mezi obětí a vinu.

Plnění každé veřejné zakázky začíná zvláštním správním aktem odpovědného za řízení nazvaným „zahájení plnění“.

M1C1–132

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – služby/obsah T2 „Jedno kliknout na průmyslový vzor“

NEPOUŽ.

Číslo

35

70

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

35 dalších služeb zavedených na institucionální internetové stránce společnosti Inps ( www.inps.it )

Služby jsou přístupné na institucionální stránce prostřednictvím vhodné logiky profilování (systém navrhuje služby, které by mohly být zajímavé na základě věku, pracovních charakteristik, vnímaných přínosů a uživatelské historie).

35 služeb souvisí s těmito institucionálními oblastmi INPS:

•Důchodové dávky

•Sociální štěrbiny

•Dávky v nezaměstnanosti

•Důchody pro osoby se zdravotním postižením

•Výjimky

•Vybírání příspěvků společností

•Služby pro pracovníky v zemědělství

•Služby pro boj proti podvodům, korupci a transparentnosti

V uvedených institucionálních oblastech se služby, které mají být zavedeny, týkají digitálního podávání žádostí o služby, kontroly požadavků ve prospěch, sledování stavu praxe ze strany uživatelů, proaktivního návrhu služeb na základě potřeb uživatelů, automatického obnovování dávek bez nutnosti nových aplikací.

V neposlední řadě budou k dispozici monitorovací přehledy, které umožní sledovat výhody, které poskytuje INPS, i podporu založenou na údajích pro rozhodování tvůrců politik.

M1C1–133

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – Zaměstnanci s lepšími dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) T2

NEPOUŽ.

Číslo

4 250

8 500

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Dalších 4250 zaměstnanců INPS, kteří byli posouzeni s certifikovanými zlepšenými dovednostmi v těchto oblastech evropského rámce pro elektronické kompetence: i) plán; II) stavba; III) jízdní pruh iv) spouštěcí zařízení; v) Správa.

Oblasti pro zlepšení kompetencí se určí podle cílové skupiny účastníků vzdělávání.

M1C1–134

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INAIL – plně reorganizované a digitalizované procesy/služby T1

NEPOUŽ.

Číslo

29

53

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Cílem je dosáhnout 53 (52 %) reorganizovaných institucionálních procesů a služeb tak, aby byly plně digitalizovány.

Zapojenými oblastmi INAIL jsou: Pojištění, sociální a zdravotní služby, prevence a bezpečnost, certifikace a ověřování.

Zejména očekávaný cíl pro každou oblast je vyjádřen výše:

·Pojištění: 8 (25 %);

·Sociální a zdravotní služby: 18 (50 %);

·Prevence a bezpečnostní práce: 9 (80 %);

·Certifikace a ověřování: 18 (80 %).

M1C1–135

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – digitalizace postupů T1

NEPOUŽ.

Číslo

4

15

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Digitalizace, revize a automatizace 15 postupů týkajících se řízení personálu obrany (např. nábor, zaměstnávání a odchod do důchodu, zdraví zaměstnanců) počínaje výchozím scénářem čtyř již digitalizovaných postupů.

M1C1–136

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – digitalizace certifikátů T1

NEPOUŽ.

Počet digitalizovaných certifikátů

190 000

450 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Počet digitalizovaných průkazů totožnosti (450000) vydaných ministerstvem obrany a provozovaných do infrastruktury doplněné o lokalitu pro obnovu po havárii počínaje výchozím stavem 190000 digitalizovaných certifikátů.

M1C1–137

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Milník

Ministerstvo obrany – Komise pro institucionální internetové portály a intranetové portály

Plně funkční institucionální webové portály a intranetové portály

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Rozvoj a zavádění i) institucionálních webových portálů a ii) intranetových portálů pro specifické potřeby vnitřní komunikace.

M1C1–138

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – Migrace kritických aplikací, které nejsou misemi, do řešení pro úplnou ochranu informací prostřednictvím zpřístupnění infrastruktury (S.C.I.P.I.O.) T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Počáteční migrace a provozní dostupnost aplikací, které nejsou kritické z hlediska úkolů, do nové infrastruktury s otevřeným zdrojovým kódem. To zahrnuje zavádění hardwarového prostředí, instalaci middlewarových komponentů s otevřeným zdrojovým kódem a přepracování aplikací.

M1C1–139

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílová

Umožnění cloud computingu pro místní veřejnou správu T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 083

ČTVRTLETÍ 3

2024

Migrace 4083 místních orgánů veřejné správy do certifikovaných cloudových prostředí se považuje za dosaženou, pokud je testování všech systémů, datových souborů a aplikací zahrnutých do každého plánu přechodu úspěšné.

M1C1–140

Investice 1.4.1 – Občanská zkušenost – Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb

Cílová

Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb T1

NEPOUŽ.

Procento

0

40

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Správní orgány (obce, primární a sekundární vzdělávací instituce 1. a 2. stupně a konkrétní pilotní subjekty v oblasti zdravotní péče a kulturního dědictví) dodržují společný model a systém designu, zjednodušují interakci uživatelů a usnadňují údržbu v nadcházejících letech.

Dodržování společného návrhu/vzoru komponentů internetových stránek/služeb se skládá z:

(1) Hodnocení předložených projektů;

(2) Posouzení dokončení projektu na klíčových metrech využitelnosti (hodnota digitální využitelnosti) prostřednictvím specializované platformy, která je již k dispozici.

M1C1–141

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Digitalizace postupů ministerstva obrany T2

NEPOUŽ.

Číslo

15

20

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Digitalizace, revize a automatizace 20 postupů týkajících se řízení personálu obrany (např. nábor, zaměstnávání a odchod do důchodu, zdraví zaměstnanců), počínaje výchozím scénářem patnácti již digitalizovaných postupů podle cíle 1.

M1C1–142

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Digitalizace osvědčení ministerstva obrany T2

NEPOUŽ.

Počet digitalizovaných certifikátů

450 000

750 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Počet digitalizovaných průkazů totožnosti (750000) vydaných ministerstvem obrany a provozovaných do infrastruktury doplněné o lokalitu pro obnovu po havárii počínaje výchozím stavem 450000 již digitalizovaných certifikátů podle cíle 1.

M1C1–143

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – Migrace kritických a nemisí kritických aplikací do řešení pro úplnou ochranu informací pomocí otevřenosti infrastruktury (S.C.I.P.I.O.) T2

NEPOUŽ.

Číslo

10

15

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Konečná migrace čtyř kritických a jedenácti aplikací s kritickým významem pro mise na novou infrastrukturu s otevřeným zdrojovým kódem zahrnující zavádění hardwarového prostředí, instalaci součástek middleware s otevřeným zdrojovým kódem, přepracování aplikací, počínaje výchozím stavem deseti již převedených s cílem 1.

M1C1–145

Investice 1.4.4 – Rozšíření vnitrostátních platforem digitální identity (SPID, CIE) a národního registru (ANPR)

Cílová

Národní platforma digitální identity (CIE) a vnitrostátní registr (ANPR)

NEPOUŽ.

Číslo

9 700 000

42 300 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Na vnitrostátní platformě digitální identity (CIE) je registrováno 42300000 osob s platnou digitální identitou.

M1C1–146

Investice 1.4.4 – Rozšíření přijetí národních platforem digitální identity (SPID, CIE) a národního registru (ANPR)

Cílová

Vnitrostátní platformy digitální identity (SPID)

NEPOUŽ.

Číslo

0

10 217

ČTVRTLETÍ

2025

Po 3. prosinci 2021 přijalo elektronickou identifikaci (eID) prostřednictvím veřejného systému digitální identity (SPID) 10217 subjektů.

M1C1–151

Investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení

Cílová

Přijetí platformy pro digitální oznamování T2

NEPOUŽ.

Číslo

800

6 400

ČTVRTLETÍ

2026

Alespoň 6400 orgánů veřejné správy využije platformu pro digitální oznamování k zasílání právně závazných digitálních oznámení občanům, podnikům, sdružením a dalším subjektům.

M1C1–155

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INAIL – Renovované a digitalizované procesy/služby T2

NEPOUŽ.

Číslo

53

82

ČTVRTLETÍ

2026

Bylo přepracováno a digitalizováno 82 procesů nebo služeb. Zapojenými oblastmi INAIL jsou: Pojištění, sociální a zdravotní služby, prevence a bezpečnost, certifikace a ověřování.

B.SLOŽKA 2 MISE 1:

Osa 1 – Digitalizace, inovace a konkurenceschopnost výrobního systému

Osa 1 mise 1 složka 2 italského plánu pro oživení a odolnost se týká investic a reforem zaměřených na i) podporu digitální transformace a inovací výrobního systému prostřednictvím pobídek k investicím do technologií, výzkumu, vývoje a inovací; II) zavádění superrychlých širokopásmových sítí a sítí 5G s cílem zmenšit digitální propast, jakož i satelitní konstelace a služby; III) podpora rozvoje strategických hodnotových řetězců a podpora konkurenceschopnosti společností se zaměřením na malé a střední podniky.

Cílem opatření v rámci této složky je řešit nedostatky vyplývající z indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) 2020, pokud jde o digitální transformaci podniků a nedostatky v připojení, s cílem posílit sociální a ekonomickou odolnost země.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země určených Itálii v letech 2020 a 2019 ohledně potřeby „posílit distanční vzdělávání a dovednosti, též digitální“ (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2020), „podporovat soukromé investice na podporu hospodářského oživení“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020), „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] posílení digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020), „podpořit rekvalifikace včetně zdokonalování digitálních dovedností“ (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2019), „zaměřit hospodářskou politiku v oblasti investic na výzkum a inovace a kvalitu infrastruktury při zohlednění regionálních rozdílů“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019) a do určité míry „podporovat nebankovní přístup k financování inovativních a menších firem“ (doporučení pro zemi č. 5 v roce 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

Osa 2 – Zlepšování podnikatelského prostředí a hospodářské soutěže

Hlavním cílem osy 2 složky 2 mise 1 je zlepšit podnikatelské prostředí s cílem usnadnit podnikání a rámcové podmínky hospodářské soutěže podpořit účinnější přidělování zdrojů a zvýšení produktivity. Hlavním nástrojem k dosažení těchto cílů je každoroční zákon o hospodářské soutěži, který má být každoročně přijat.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země určených Itálii v roce 2019 ohledně potřeby „řešit omezení hospodářské soutěže [...], a to i prostřednictvím nového každoročního právního předpisu o hospodářské soutěži“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2019).

B.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Osa 1 – Digitalizace, inovace a konkurenceschopnost výrobního systému

Investice 1: Přechod 4.0

Cílem opatření je podpořit digitální transformaci podniků podněcováním soukromých investic do aktiv a činností na podporu digitalizace. Opatření spočívá v režimu daňových dobropisů.

Reforma č. 1: Reforma systému průmyslového vlastnictví

Hlavním cílem reformy je přizpůsobit systém průmyslového vlastnictví moderním výzvám a zajistit, aby inovační potenciál přispíval k oživení a odolnosti země. Jejím cílem je konkrétně sledovat tyto cíle: posílení systému ochrany průmyslového vlastnictví; podpora využívání a šíření průmyslového vlastnictví, zejména malými a středními podniky; usnadnění přístupu k nehmotným aktivům a jejich sdílení při současném zajištění spravedlivé návratnosti investic; zaručení důslednějšího respektování průmyslového vlastnictví; a posílení úlohy Itálie v evropských a mezinárodních fórech o průmyslovém vlastnictví.

Opatření se týká reformy italského zákoníku průmyslového vlastnictví, která zahrnuje alespoň tyto oblasti: i) přezkoumat regulační rámec s cílem posílit ochranu práv průmyslového vlastnictví a zjednodušit postupy, ii) posílit podporu společností a výzkumných institucí, iii) posílit rozvoj dovedností a kompetencí, iv) usnadnit předávání znalostí a v) posílit podporu inovativních služeb.

Investice 6: Investice do systému průmyslového vlastnictví

Cílem investice je podpořit systém průmyslového vlastnictví a doplnit jeho reformu, jak předpokládá reforma č. 1 této složky. Opatření zahrnuje finanční podporu projektů podniků a výzkumných subjektů souvisejících s průmyslovým vlastnictvím, jako jsou patentová opatření (Brevetti+), programy Proof of Concept (POC) a posílení kanceláří pro přenos technologií (TTO).

Osa 2 – Zlepšování podnikatelského prostředí a hospodářské soutěže

Reforma č. 2: Každoroční právní předpisy o hospodářské soutěži na roky 2022, 2023, 2024 a 2025

Každý rok se přijme zákon o hospodářské soutěži, který posílí soutěžní postupy pro zadávání veřejných zakázek na místní veřejné služby (včetně vodohospodářství, odpadu a místní veřejné dopravy), zabrání neodůvodněnému prodlužování koncesí pro zavedené provozovatele v mnoha odvětvích, včetně přístavů, dálnic, vodní energie a regionální dopravy, stanoví řádnou regulaci smluv o veřejných službách, která reviduje pravidla pro agregaci, a uplatňuje obecnou zásadu proporcionality, pokud jde o délku a řádné vyrovnání smluv o veřejných službách. Právní předpisy o hospodářské soutěži podporují hospodářskou soutěž a zlepšování účinnosti řízení a kvality služeb v regionální dopravě a zvyšují pobídky pro regiony, aby uzavíraly veřejné zakázky na služby regionální železniční dopravy.

Každoroční právní předpisy o hospodářské soutěži zahrnují odvětvová opatření podporující hospodářskou soutěž v několika oblastech, včetně energetiky (elektřina, plyn a voda), nakládání s odpady, dopravy (přístavy, železnice a dálnice) a zdraví, která doplní investice a reformy v rámci misí 2, 3 a 6. Doprovodná opatření k zajištění hospodářské soutěže na maloobchodních trzích s elektřinou vstoupí v platnost nejpozději dne 31.prosince 2022. Roční zákon o hospodářské soutěži z roku 2022 zejména přijme plán rozvoje elektrické sítě a podpoří zaváděnídruhé generace inteligentních elektroměrů, které do 31. prosince 2025 dosáhnou 33 milionů jednotekv celé Itálii. Opatření na podporu hospodářské soutěže se zavedou rovněž pro elektrické dobíjecí stanice.

Zákony navíc přispívají ke zlepšení podnikatelského prostředí alespoň prostřednictvím: i) sladění pravidel pro kontrolu spojování podniků s právem EU, ii) konsolidace, digitalizace a profesionalizace orgánů dozoru nad trhem; iii) reforma, jejímž cílem je zjednodušit a usnadnit zakládání začínajících podniků a činností v oblasti rizikového kapitálu, jakož i podpořit vnitrostátní strategii pro převod technologií, iv) zkrácení doby akreditace pro poskytování informací o zaměstnancích ze sedmi na čtyři dny s cílem snížit počet dní na založení podniku.



Reforma č. 3: Racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky.

Cílem reformy je přezkoumat, zjednodušit a zefektivnit systém vnitrostátních pobídek pro podniky. Reforma spočívá v přijetí právních aktů, jakož i v restrukturalizaci a zefektivnění a) Národního registru státních podpor (RNA) a b) platformy pobídek.gov.it.

B.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Opatření

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C2–1

Investice 1: Přechod 4.0

Milník

Vstup v platnost právních aktů, které mají potenciálním příjemcům zpřístupnit daňové úlevy přechod 4.0, a zřízení vědeckého výboru

Ustanovení zákona o vstupu v platnost rozpočtového zákona umožňujícího daňové úlevy a ustanovení v souvisejících prováděcích aktech uvádějící jejich vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Právní akty poskytnou potenciálním příjemcům slevy na dani v rámci přechodného období 4.0. Jedná se o daňové úlevy i) 4.0 (tj. technologicky vyspělé) hmotné investiční statky, ii) 4.0 nehmotné investiční statky, iii) standardní nehmotné investiční statky, iv) činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a v) vzdělávacích činnosti.

Kódy daňových dobropisů jsou definovány v usnesení agentury pro příjmy, aby příjemci mohli využívat daňové dobropisy s platebním modelem F24. Přijetím ministerské vyhlášky se zřídí vědecký výbor složený z odborníků z ministerstva hospodářství a financí, ministerstva pro hospodářský rozvoj a italské centrální banky s cílem posoudit hospodářský dopad daňových úlev v rámci transformace 4.0.

M1C2–2

Investice 1: Přechod 4.0

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě daňových přiznání předložených v letech 2021–2022

NEPOUŽ.

Číslo

0

69 900

ČTVRTLETÍ

2024

Podnikům bylo poskytnuto nejméně 69900 daňových dobropisů přechod 4.0 v souvislosti s hmotnými investičními statky, 4.0 nehmotnými investičními statky, standardními nehmotnými investičními statky, výzkumnými, vývojovými a inovačními činnostmi nebo činnostmi v oblasti odborné přípravy. Daňový dobropis se považuje za poskytnutý při podání daňového přiznání. Daňová přiznání se podávají v období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2022. Pro firmy, jejichž daňový rok neodpovídá kalendářnímu roku, se lhůta příslušného období předložení daňových přiznání týkajících se všech výše uvedených daňových úlev prodlužuje z 31. prosince 2022 do 30. listopadu 2023.

M1C2–3

Investice 1: Přechod 4.0

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě daňových přiznání předložených v letech 2021–2023

NEPOUŽ.

Číslo

69 900

111 700

ČTVRTLETÍ

2025

Podnikům bylo poskytnuto nejméně 111700 daňových dobropisů přechod 4.0 v souvislosti s hmotnými investičními statky, 4.0 nehmotnými investičními statky, standardními nehmotnými investičními statky, výzkumnými, vývojovými a inovačními činnostmi nebo činnostmi v oblasti odborné přípravy. Daňový dobropis se považuje za poskytnutý při podání daňového přiznání. Daňová přiznání se podávají v období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2023. U podniků, jejichž zdaňovací období neodpovídá kalendářnímu roku, se konec posuzovaného období pro podávání daňových přiznání týkajících se všech výše uvedených daňových dobropisů prodlužuje z 31. prosince 2023 do 30. listopadu 2024.

Základní scénář odkazuje na počet daňových dobropisů transformace 4.0, které byly poskytnuty firmám na základě daňových přiznání předložených v období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2022 u 4.0 hmotných investičních statků, 4,0 nehmotných investičních statků a standardního nehmotného zboží a na základě daňových přiznání předložených v období od 1. ledna do 31. prosince 2022 pro činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a pro vzdělávací činnosti. Pro firmy, jejichž daňový rok neodpovídá kalendářnímu roku, daňová přiznání předložená do 30. listopadu 2023 obsahují rovněž základ pro všechny výše uvedené daňové úlevy.

Pro cíl se nezohlední žádné podniky působící v odvětvích činnosti označených kódy ATECO 05, 06, 07 a 09. Kromě toho, pokud jde o investice do 4.0 hmotného investičního majetku, jakož i do činností v oblasti rozvoje a inovací, žádné podniky působící v odvětvích činnosti označené kódy ATECO 30. Pro cíl se zohlední 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 a 35.

M1C2–4

Reforma č. 1: Reforma systému průmyslového vlastnictví

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení, jehož cílem je reforma italského zákona o průmyslovém vlastnictví a příslušných prováděcích aktů

Ustanovení v zákoně uvádějící vstup v platnost nového zákoníku průmyslového vlastnictví a ustanovení v souvisejících prováděcích aktech uvádějící jejich vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2023

Nové legislativní nařízení mění italský zákon o průmyslovém vlastnictví (legislativní nařízení č. 30 ze dne 10. února 2005) a zahrnuje přinejmenším tyto oblasti: i) přezkum regulačního rámce za účelem posílení ochrany práv průmyslového vlastnictví a zjednodušení postupů, ii) posílení podpory společností a výzkumných institucí, iii) posílení rozvoje dovedností a kompetencí, iv) usnadnění předávání znalostí, v) posílení podpory inovativních služeb.

M1C2–5

Investice 6: Investice do systému průmyslového vlastnictví

Cílová

Závěrečné zprávy o činnostech/projektech pro nejméně 254 projektů souvisejících s průmyslovým vlastnictvím a výzkumem.

NEPOUŽ.

Číslo

0

254

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Závěrečné zprávy o činnostech/projektech podepsané přijímajícími subjekty byly poskytnuty nejméně u 254 projektů v oblasti výzkumu a průmyslového vlastnictví. .

M1C2–6

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2021

Ustanovení o vstupu v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2021.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Roční zákon o hospodářské soutěži obsahuje alespoň tyto klíčové prvky, jejichž prováděcí opatření a sekundární právní předpisy (v případě potřeby) budou přijaty a vstoupí v platnost nejpozději 31. prosince 2022.

Týká se:  
Prosazování antimonopolních pravidel  
Místní veřejné služby  
— Energie  
— Doprava  
— Odpad  
Zahájení podnikání  
Dozor nad trhem

Prosazování antimonopolních pravidel:

i. Odstranění dalších překážek kontrole spojování podniků dalším sladěním italských pravidel kontroly spojování s unijním právem.

Místní veřejné služby

II. Posílit a rozšířit využívání zásady hospodářské soutěže pro místní veřejné zakázky na služby, zejména v oblasti odpadů a místní veřejné dopravy.

III. Omezení přímého zadávání zakázek tím, že se od místních veřejných orgánů vyžaduje, aby odůvodnily jakoukoli odchylku od nabídkového řízení na veřejné zakázky na služby (podle článku 192 zákona o veřejných zakázkách).

IV. Umožnit řádnou regulaci smluv o veřejných službách provedením článku 19 zákona 124/2015 jako jediného textu o místních veřejných službách, zejména v oblasti nakládání s odpady

v. Pravidla a mechanismy agregace motivují svazy obcí, aby snížily počet subjektů a veřejných zadavatelů tím, že je spojí s optimálními územními celky („ambiti territoriali ottimali“) a oblastmi a přiměřenými úrovněmi služeb místní a regionální veřejné dopravy („bacini e livelli adeguati di servizi di trasporto pubblico locale e regionale“) s alespoň 350000 obyvateli.

Právní akt o místních veřejných službách, kterým se provádí článek 19 zákona č. 124/2015, stanoví alespoň:

— definovat veřejné služby na základě kritérií práva EU,

— stanoví obecné zásady poskytování, regulace a řízení místních veřejných služeb,

— zavést obecnou zásadu proporcionality, pokud jde o dobu trvání smluv o veřejných službách,

— jasně oddělit funkce regulace a kontroly a řízení smluv o veřejných službách,

— zajistit, aby místní orgány veřejné správy zdůvodnily zvýšení podílů zúčastněných společností pro interní ocenění;

— zajistit řádnou vyrovnávací platbu za smlouvy o veřejných službách na základě nákladů pod dohledem nezávislých regulačních orgánů (např. ARERA pro energetiku nebo ART pro dopravu),

— omezit průměrnou dobu trvání interních smluv a zkrátit a harmonizovat mezi zadavateli standardní délku nabídkových řízení za předpokladu, že tato doba zajistí hospodářskou a finanční rovnováhu zakázek, a to i na základě kritérií stanovených Úřadem pro dopravu.

Energetika:

VI. Stanovit povinné zadávání koncesních smluv pro vodní energii a vymezit regulační rámec pro koncese na vodní elektrárny.

VII. Stanovit povinné nabídkové řízení na koncesní smlouvy pro distribuci plynu.

VIII. Stanovit transparentní a nediskriminační požadavky na přidělování veřejných prostor pro elektrické nabíjení nebo na vybrané dobíjecí stanice/provozovatele stanic.

IX. Odstranění regulovaných sazeb za dodávky elektřiny pro nabíjení elektrických vozidel.

Rámec hospodářské soutěže pro koncese na vodní elektrárny musí přinejmenším:

Požadovat, aby důležitá vodní zařízení byla regulována obecnými a jednotnými kritérii na centrální úrovni.

- Požadovat, aby regiony definovaly hospodářská kritéria, na nichž je založeno trvání koncesních smluv.

Postupně ukončit možnost prodloužit smlouvy (jak již rozhodl italský ústavní soud).

Požadovat, aby regiony harmonizovaly kritéria přístupu k kritériím pro zadávání veřejných zakázek (aby se vytvořilo předvídatelné podnikatelské prostředí).

Doprava:

X. Stanovit jasná, nediskriminační a transparentní kritéria pro udělování přístavních koncesí.

XI. Odstranit překážky, které koncesionářům přístavů brání sloučit činnosti přístavních koncesí v několika velkých a středních přístavech.

XII. Odstraněn překážek, které brání koncesionářům poskytovat některé přístavní služby a využívat vlastní zařízení, aniž by byla dotčena bezpečnost pracovníků, za předpokladu, že příslušné podmínky vyžadované k ochraně pracovníků jsou nezbytné a přiměřené cíli zajištění bezpečnosti v přístavních oblastech.

XIII. Zjednodušit revizi postupů pro revizi plánů přístavních povolení.

XIV. Provést čl. 27 odst. 2 písm. d) legislativního nařízení č. 50/2017, který regionům poskytuje pobídky k uzavírání regionálních smluv o železnicích.

Odpad:

XV. Zjednodušit povolovací postupy pro zařízení na zpracování odpadu.

Zahájení podnikání:

XVI. Zkrátit dobu akreditace pro poskytování informací o zaměstnancích ze sedmi na čtyři dny, aby se snížil počet dní potřebných k založení podniku.

Dozoru nad trhem:

XVII. Konsolidace vnitrostátních orgánů dozoru nad trhem v nejvýše deseti agenturách umístěných v hlavních regionech Itálie, z nichž každá zahrnuje všechny skupiny výrobků a podává zprávy jedinému styčnému úředníkovi zřízenému podle nařízení 2019/1020 („balíček týkající se zboží“).

XVIII. Požadovat, aby vnitrostátní orgány dozoru nad trhem prováděly digitalizované inspekce výrobků a sběr údajů, aby uplatňovaly umělou inteligenci za účelem sledování nebezpečných a nedovolených výrobků a aby identifikovaly trendy a rizika na jednotném trhu.

XIX. Požadovat, aby vnitrostátní orgány dozoru nad trhem zahrnovaly školení a používání informačního a komunikačního systému pro celoevropský dozor nad trhem.

XX. Zřídit nové akreditované laboratoře pro testování výrobků pro všechny skupiny výrobků. Tyto laboratoře provádějí testování elektronického obchodu, fyzické laboratorní zkoušky a společné akce (celní orgány/orgány dozoru nad trhem; dva nebo více vnitrostátních orgánů dozoru nad trhem, vnitrostátní orgány a orgány pro trh EU).

M1C2–7

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření souvisejících s energetikou a sekundárních právních předpisů (v případě potřeby).

Vstup v platnost všech prováděcích opatření souvisejících s energetikou a sekundárních právních předpisů (v případě potřeby).

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vstup v platnost všech prováděcích opatření souvisejících s energetikou a sekundárních právních předpisů (v případě potřeby) s cílem:

I. Od 1. ledna 2023 postupně ruší regulované ceny pro mikropodniky a domácnosti.

II. Přijmout doprovodná opatření na podporu zavádění hospodářské soutěže na maloobchodních trzích s elektřinou.

Doprovodná opatření k zajištění přijetí hospodářské soutěže na maloobchodních trzích s elektřinou musí zajistit alespoň:

— Aukcí zákaznické základny s cílem zajistit rovné podmínky pro nové účastníky na trhu.

— Stanovit strop jako maximální podíl na trhu, který má každý dodavatel k dispozici,

— Umožnit italským spotřebitelům, aby požádali svého dodavatele energie o sdělení údajů o vyúčtování poskytovatelům, kteří jsou třetími stranami;

— Zvýšit transparentnost účtů za elektřinu tím, že se spotřebitelům umožní přístup k dílčím složkám „spesi per oneri di sistema“,

— Zrušit požadavek, aby dodavatelé vybírali poplatky nesouvisející s odvětvím energetiky.

M1C2–8

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro účinné provádění a uplatňování opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2021

Vstup v platnost všech sekundárních právních předpisů, včetně všech nezbytných předpisů pro opatření vyplývající z každoročního zákona o hospodářské soutěži v roce 2021

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vstup v platnost všech prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro účinné provádění a uplatňování opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2021.

M1C2–9

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022

Ustanovení o vstupu každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022 v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022 
Roční právní předpisy o hospodářské soutěži obsahují alespoň tyto klíčové prvky, jejichž prováděcí opatření a sekundární právní předpisy (v případě potřeby) budou přijaty a vstoupí v platnost nejpozději 31. prosince 2023.

Musí:

i) stanovit jasný postup pro přijetíplánu rozvoje elektroenergetické sítě na příští desetiletí v předem stanovených lhůtách a v každém případě do 31. prosince příslušného období (každé dva roky)(*), který zajistí dokončení postupu a zjednodušení schvalovacího procesu.

(*) Plán rozvoje elektrické sítě na rok 2021 se přijme do 31. prosince 2023.

II) podporovat zavádění 2.generace inteligentních elektroměrů;

Antimonopolní opatření:

III) prodloužit dobu posuzování spojení, která mohou významně narušit účinnou hospodářskou soutěž podle článku 6 zákona 287/1990, italským orgánem pro hospodářskou soutěž (autoritàGarante della Concorrenza e del Mercato) ze 45 dnů na 90 dnů.

Maloobchod:

IV) zjednodušení povolovacích postupů pro propagační prodej podniky, které mají odbytiště v různých obcích.

Léčiva:

v) zajistit přiměřenost požadavků na registraci pro prodej galenických léčivých přípravků.

M1C2–10

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro účinné provádění a uplatňování opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022

Vstup v platnost všech sekundárních právních předpisů, včetně všech nezbytných předpisů pro opatření vyplývající z každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2022

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Vstup v platnost všech sekundárních právních předpisů (v případě potřeby), včetně všech nezbytných předpisů pro účinné provádění a uplatňování všech výše uvedených opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022.

M1C2–11

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2023

Ustanovení o vstupu v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2023.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2023. Roční zákon o hospodářské soutěži obsahuje alespoň tyto klíčové prvky, jejichž prováděcí opatření a sekundární právní předpisy (v případě potřeby) se přijmou a vstoupí v platnost nejpozději 31. prosince 2024.

Zahrnuje alespoň tato opatření:

Dálnice:

i) pokud jde o přístup ke koncesím a ukončení smlouvy, roční zákon o hospodářské soutěži alespoň:

— stanovit povinnost nabídkového řízení na koncesní smlouvy pro dálnice, aniž by tím bylo dotčeno interní poskytování v mezích stanovených právními předpisy EU(*);

zlepšit účinnost rozhodovacích správních postupů týkajících se koncesních smluv;

— požadovat podrobný a transparentní popis předmětu koncesní smlouvy

—požadovat, aby orgány pověřené udělováním koncesí určily koncese pro úseky silnic, které byly zadány v rámci veřejného řízení, s přihlédnutím k odhadům účinnosti rozsahu a nákladům koncesionářů na dálnicích vypracovaných regulačním orgánem (autorità di Regolazione dei Trasporti – ART);

—posílit kontrolu nákladů a provádění dálničních infrastruktur ze strany ministerstva infrastruktury,

— zabránit automatickému obnovování koncesních smluv, zlepšit technické a administrativní postupy související s pravidelnou aktualizací hospodářských a finančních plánů a s každoročním prováděním těchto plánů a zakázat používání postupů upravených článkem 193 zákona o veřejných zakázkách jako prostředku pro udělování koncesí na dálnice, jejichž platnost vypršela nebo jejichž platnost vypršela;

—zjednoduší/vyjasní regulaci podmínek ukončení a odstoupení od smlouvy, a to i s cílem zachovat odpovídající úroveň služby,

— v případě ukončení smlouvy ve veřejném zájmu stanoví zákon alespoň přiměřenou náhradu, která koncesionáři umožní získat zpět investice, které nebyly plně amortizovány.

II) pokud jde o regulační model zpoplatnění, roční zákon o hospodářské soutěži alespoň:

— zajistit včasné a úplné provedení regulačního modelu zpoplatnění společnosti ART založeného na metodice cenového stropu s přihlédnutím k pravidelným aktualizacím víceletého hospodářského a finančního plánování koncesionářů (schváleného příslušným regulačním orgánem) a každoročnímu zavádění těchto plánů.

III) pokud jde o práva uživatelů, roční zákon o hospodářské soutěži:

— zajistit úplné a včasné provedení regulačního rámce ART týkajícího se ochrany práv uživatelů a poskytování odpovídajících úrovní služeb.

IV) v případě externího zajišťování stavebních prací roční zákon o hospodářské soutěži alespoň:

— Podle čl. 186 odst. 2 legislativního nařízení č. 36/2023 stanoví koncesionářům pozemních komunikací povinnost svěřit třetím osobám prostřednictvím veřejných důkazů 50 % až 60 % zakázek na stavební práce, služby a dodávky. Podíly se vypočítají podle částek hospodářských a finančních plánů připojených ke koncesní dokumentaci.

(*) pokud jde o interní pověření, zákon:

— požadovat povinné předběžné ověření zákonnosti interního pověření a zakázat zahájení nabídkového řízení nebo interního pověření bez tohoto ověření,

— svěřit Úřadu pro regulaci dopravy (ART) odpovídající nástroje a pravomoci k provádění výše uvedených ověření a (právní) podporu Národního protikorupčního úřadu (ANAC);

— požadovat, aby instalace elektrických dobíjecích stanic a zavedení vhodných parkovacích a odpočívadel pro provozovatele nákladní dopravy probíhaly v plném souladu s regulačním rámcem navrženým ART.

Pojištění:

v) Vstup v platnost nezbytných aktů, které umožní přenositelnost údajů týkajících se černých skříní automobilů mezi pojistiteli;

Zahájení podnikání:

VI) Přezkum a aktualizace právních předpisů týkajících se inovativních začínajících podniků a rizikového kapitálu (např. Start Up Act 2012) s cílem racionalizovat stávající právní předpisy, přezkoumat definici začínajících podniků a podpořit investice soukromých a institucionálních investorů do rizikového kapitálu.

M1C2–12

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro provádění a uplatňování opatření stanovených v každoročním zákoně o hospodářské soutěži z roku 2023 a dalších primárních právních předpisech

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, včetně všech nezbytných předpisů pro provádění a uplatňování opatření stanovených v každoročním zákoně o hospodářské soutěži z roku 2023 a dalších primárních právních předpisech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů (v případě potřeby), včetně předpisů nezbytných pro provádění a uplatňování příslušných opatření stanovených v každoročním zákoně o hospodářské soutěži z roku 2023.

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů o chladném žehlení a seznamech maloobchodních prodejců zemního plynu:

Pro žehlení za studena:

Vstup v platnost regulačních pobídek k využívání služeb chladného žehlení v přístavech.

Pro seznam maloobchodních prodejců zemního plynu:

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví kritéria a požadavky týkající se přístupu a stálosti podniků na seznamu maloobchodních prodejců zemního plynu stanoveném v článku 17 legislativního nařízení č. 164/2000, jehož cílem je zvýšit transparentnost a podpořit výběr spotřebitelů na konkurenčních trzích.

M1C2–13

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025

Ustanovení o vstupu v platnost ročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025.

Primární a sekundární právní předpisy (v případě potřeby včetně prováděcích aktů) se schválí a vstoupí v platnost do 4. čtvrtletí 2025.

Roční zákon o hospodářské soutěži:

I – o místních veřejných službách:

-Zavést nápravná opatření a sankce za nepřijetí, nezveřejnění nebo neúplnost kontroly požadované článkem 30 legislativního nařízení 201/2022.

-Zavést nápravná opatření v případě neuspokojivého řízení* místní veřejné služby. Tato opatření zahrnují přinejmenším přijetí plánů na zlepšení kvality, nákladové efektivnosti a splnění všech smluvních cílů. Reforma stanoví, že veřejní zadavatelé vyžadují nápravná opatření v pevně stanovených lhůtách.

-Zavést povinnosti týkající se transparentnosti, pokud jde o výše uvedená nápravná opatření, zajistit a v případě potřeby posílit kontrolní a donucovací pravomoci příslušných regulačních orgánů/orgánů a požadovat, aby příslušný orgán každoročně předkládal Parlamentu zprávu o stavu provádění nápravných opatření.

* Neuspokojivé řízení je definováno tak, aby pokrývalo přinejmenším situace, kdy provozovatel utrpěl značné ztráty, které jsou schopny ohrozit jeho hospodářskou a finanční životaschopnost, nebo kdy je kvalita služby výrazně nižší než odvětvové referenční úrovně nebo kdy je výkonnost výrazně nižší než smluvní cíle.

II – o regionální dopravě:

-Rozšířit použitelnost čl. 14 odst. 2 na regionální veřejnou dopravu (včetně „vnitřních provozovatelů“ podle nařízení (ES) č. 1370/2007). 2 a 3, 17, 30 a 31 legislativního nařízení 201/2022, jak bylo reformováno výše.

-Revidovat článek 9 ročního zákona o hospodářské soutěži č. 118/2022 s cílem stanovit požadavek, aby ministerstvo infrastruktury a dopravy každoročně a počínaje rokem 2026 zveřejňovalo vhodně odstupňovaný harmonogram zadávacích řízení na všechny ukončené železniční smlouvy.

-Požadovat, aby společnost ART zahájila do 2. čtvrtletí roku 2026 veřejnou konzultaci s cílem přijmout pokyny pro standardizaci zadávacích řízení na služby regionální dopravy.

III – o elektrických dobíjecích stanicích:

-Zajistit, aby udělování koncesí pro elektrické dobíjecí stanice podporovalo hospodářskou soutěž podporou plurality dodavatelů na trhu.

IV – Zdraví:

-Stanovit společná kritéria pro smluvní dohody s cílem zajistit účinné provádění článků 8c a 8d legislativního nařízení č. 502/1992, ve znění zákona č. 118/2022, o akreditaci soukromých společností do systému veřejného zdraví, a zajistit provádění pravidel, která stanoví otevřená a transparentní výběrová řízení.

V. – Převod technologií:

-Požadovat, aby ministerstvo podniků a organizace Made in Italy a ministerstvo pro univerzity a výzkum přijaly do 2. čtvrtletí roku 2026 vnitrostátní strategii pro přenos technologií a zhodnocování znalostí, která zvýší účinnost přidělování dostupných zdrojů a podpoří koordinovanou strategii mezi různými nadacemi a dalšími institucionálními tématy působícími v oblasti přenosu technologií. Iniciativa podpoří a racionalizuje úřady pro transfer technologií rovněž prosazováním federativních iniciativ nebo jiných politik ke zvýšení účinnosti.

VI – o regulovaných povoláních:

-Zjednodušit požadavky na zakládání a registraci profesních společností.

M1C2–13a

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost právních předpisů (včetně sekundárních právních předpisů a prováděcích aktů týkajících se ročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025) o regionálních železnicích a převodu technologií

Ustanovení o vstupu vplatnost právních předpisů (včetně sekundárních právních předpisů a prováděcích aktů týkajících se ročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025) o regionálních železnicích a převodu technologií

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právních předpisů (včetně sekundárních právních předpisů a prováděcích aktů) o regionálních železnicích a převodu technologií.

-O regionální dopravě: přijmou se všechny regulační kroky (včetně ministerské vyhlášky, která stanoví vzory pro harmonogram zadávacích řízení regionů) nezbytné pro zveřejnění kalendáře MIT pro zadávací řízení na všechny smlouvy na železnici, jejichž platnost končí.

-Pokud jde o přenos technologií: ministerstvo pro podniky a společnost Made in Italy a Ministerstvo pro univerzity a výzkum přijmou národní strategii stanovenou v Milestone M1C2–13.

M1C2–14

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Cílová

Byly zavedeny miliony inteligentních měřičů 2G.

NEPOUŽ.

Číslo

20

33

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Musí být zavedeno alespoň 33 milionů inteligentních měřičů 2G.

M1C2–14a

Reforma č. 3: racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky.

Milník

Vstup zmocňovacího aktu v platnost

Vstup v platnost zmocňovacího aktu pro reformu pobídek podniků

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Vstup v platnost zmocňovacího aktu (legge delega), kterým se vláda pověřuje revizí systému pobídek pro podniky.

M1C2–14b

Reforma č. 3: racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky.

Milník

Vstup primárního práva v platnost

Vstup v platnost primárních právních předpisů pro reformu pobídek pro podniky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost primárních právních předpisů, kterými se provádí zmocňovací akt (legge delega), kterým se vláda pověřuje revizí systému pobídek pro podniky.

Právní předpisy se budou týkat jak právního rámce upravujícího pobídky (tj. „Codice degli incentivi“), tak racionalizace pobídek na vnitrostátní úrovni.

Další funkce pro a) národní rejstřík státních podpor (RNA) a b) platformu Incentivi.gov.it jsou přístupné on-line.

 

B.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice č. 2: Inovace a technologie mikroelektroniky

Cílem investice je podpořit rozvoj strategického hodnotového řetězce mikroelektroniky prostřednictvím investic do substrátů pro křemíkové karbidy. Investice spočívá v realizaci dodatečné výrobní kapacity 8palcových křemíkových karbidových substrátů.

Investice 3: Rychlé připojení k internetu (Ultra Broadband a 5G)

Cílem investice je dokončení vnitrostátní superrychlé a 5G telekomunikační sítě na celém území státu. Očekává se, že tyto investice významně přispějí k cílům digitální transformace a zmenší digitální propast v Itálii.

Investice zahrnuje udělování koncesí a zahrnuje pět rychlejších připojovacích projektů:

1.Italia a 1 giga, která poskytuje 1 gigabit/s ve stahování a 200 Mbit/s v nahrávacím připojení v šedých a černých přístupových oblastech nové generace (NGA). Tyto oblasti se vymezí po dokončení mapování;

2.Italia 5G, která poskytuje připojení 5G v oblastech selhání trhu, což jsou oblasti, v nichž nebyly zavedeny mobilní sítě; nebo jsou k dispozici pouze sítě 3G a v blízké budoucnosti nejsou plánovány žádné mobilní sítě 4G a/nebo 5G; nebo je prokázáno selhání trhu;

3.Propojené školy poskytující školním budovám širokopásmové připojení 1 gigabit/s;

4.Propojená zdravotnická zařízení, která poskytují širokopásmové připojení 1 gigabit/s veřejným zdravotnickým zařízením;

5.Propojené menší ostrovy poskytující ultraširokopásmové připojení vybraným menším ostrovům bez optických spojení s kontinentem.

Investice 4: Satelitní technologie a kosmická ekonomika

Cílem investice je rozvíjet satelitní připojení s ohledem na digitální a ekologickou transformaci a přispět k rozvoji kosmického odvětví. Investice sestává ze čtyř projektů:

1.SATCOM,

2.Pozorování Země (EO),

3.Kosmická továrna,

4.Hospodářství na oběžné dráze.

Předpokládá se, že investice nebude mít vojenské nebo obranné cíle a důsledky.

Investice 5: Politiky průmyslových dodavatelských řetězců a internacionalizace

Cílem investice je posílit průmyslové dodavatelské řetězce, zejména usnadněním přístupu k financování, a podpořit konkurenceschopnost podniků (zejména malých a středních podniků), zejména podporou jejich internacionalizace a posilováním jejich odolnosti po krizi COVID-19.

Investice se skládá ze dvou směrů intervence:

1.Refinancování fondu 394/81 spravovaného SIMEST. Spočívá v refinancování stávajícího fondu, který v současnosti spravuje veřejná agentura SIMEST, který poskytuje finanční podporu ve formě grantů a půjček podnikům, zejména malým a středním podnikům, na podporu jejich internacionalizace prostřednictvím různých nástrojů, jako jsou programy pro přístup na zahraniční trhy a rozvoj elektronického obchodu.

2.Konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců. Spočívá v finanční podpoře podnikům prostřednictvím nástroje rozvojové smlouvy na projekty související s klíčovými strategickými hodnotovými řetězci, jako jsou programy průmyslového rozvoje, programy rozvoje ochrany životního prostředí, udržitelná mobilita a činnosti v oblasti cestovního ruchu.

Výše uvedené zásahy se provádějí v souladu s investičními politikami v souladu s cíli nařízení (EU) 2021/241, a to i ve vztahu k uplatňování zásady „nezpůsobit významnou škodu“, jak je dále upřesněno v technických pokynech „Nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01).

Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01), právní dohoda mezi Itálií a pověřeným subjektem nebo finančním zprostředkovatelem odpovědným za finanční nástroj a následná investiční politika finančního nástroje:

I.požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; a pokud

II.vyjmout ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 1 ; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 2 ; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 3 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování odpadu 4 ; a iv) činnosti a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; a pokud

III.požadovat, aby [pověřený subjekt nebo finanční zprostředkovatel] u všech transakcí, včetně těch, které jsou osvobozeny od ověřování udržitelnosti, ověřili právní soulad projektů s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice 7: Národní fond pro konektivitu

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu „Národní fond pro konektivitu“ s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v italském odvětví infrastruktury ultraširokopásmových sítí. Systém funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru.

Režim řídí společnost Invitalia S.p.A. jako prováděcí partner. Systém zahrnuje následující produktovou řadu:

·Dotace na mezeru v životaschopnosti, která vyžaduje alespoň 30 % soukromého spolufinancování celkových nákladů projektu.

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a společnost Invitalia S.p.A. prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

a)Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

b)Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c)Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat“, jak je stanoveno v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01): Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 5 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 6 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 7 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 8 .

d)Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

1.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných grantech.

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před udělením grantu na operaci.

4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu společnosti Invitalia S.p.A. Tyto audity ověří i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody a grantových dohod.



Investice 8: Složka členského státu InvestEU

Toto opatření sestává z veřejné investice ve složce členského státu InvestEU s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v odvětvích, která mohou zahrnovat mimo jiné výrobu a stavebnictví. Příspěvek do složky členského státu InvestEU se použije ke zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků, dalších společností a italského hospodářství obecně, přičemž se podpoří například projekty v oblasti sociální a udržitelné infrastruktury, jakož i iniciativy v oblasti výzkumu, inovací a digitalizace. Tento finanční produkt funguje tak, že poskytuje například záruky, půjčky a vlastní kapitál přímo nebo prostřednictvím zprostředkovatelů soukromému sektoru, jakož i subjektům veřejného sektoru, které se zabývají podobnými činnostmi.

Vstoupí v platnost záruční dohoda mezi Komisí a jedním (nebo několika) prováděcími partnery vybranými v souladu s příslušnými ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/523 ze dne 24. března 2021, kterým se zavádí Program InvestEU a mění nařízení (EU) 2015/1017.

Itálie podepíše s Evropskou komisí dohodu o přiznání příspěvku, která bude obsahovat:

-Navrhovaného prováděcího partnera (partnerů).

-Požadavek souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2023/C111). V případě potřeby vyloučí pozměněné dohody o záruce ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 9 ; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 10 ; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 11 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 12 .

-Popis monitorovacího systému, který má být použit pro podávání zpráv o mobilizovaných finančních prostředcích.

Investice 9: Rozšířené opatření: Přechod 4.0

Cílem opatření je podpořit digitální transformaci podniků podněcováním soukromých investic do aktiv a činností na podporu digitalizace. Opatření spočívá v režimu daňových dobropisů.

B.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Opatření

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele  
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C2–15

Investice č. 2: Inovace a technologie mikroelektroniky

Cílová

Výrobní kapacita substrátů z karbidu křemíku

NEPOUŽ.

Číslo

0

197 028

ČTVRTLETÍ

2026

Realizace dodatečné výrobní kapacity ve výši nejméně 1 970 288 palců křemíkových karbidových substrátů za rok.

M1C2–16

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na projekty rychlejšího připojení

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na projekty rychlejšího připojení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na projekty rychlejšího připojení, které jsou tvořeny i) „Italií a 1 giga“, ii) „Italií 5G“, iii) „propojenými školami“, iv) „propojenými zdravotnickými zařízeními“; a v) „propojené menší ostrovy“.

M1C2–17

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Čísla domů s připojením 1 Gb/s

NEPOUŽ.

Číslo

0

2 692 905

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 2692905 domů (z nichž nejméně 266782 rozptýlených domácností, tj. nacházejících se v odlehlých oblastech) spojených s připojením o rychlosti alespoň 1 Gb/s prostřednictvím připojení Fiber-tothe/budovy (FTTH/B), pevného bezdrátového přístupu (FWA)

M1C2–18

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Školní budovy a zdravotnická zařízení s připojením 1 Gb/s

NEPOUŽ.

Číslo

0

17 700

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně dalších 9000 škol a 8700 veřejných zdravotnických zařízení s připojením alespoň 1 Gb/s.

M1C2–19

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Ostrovy s ultraširokopásmovou konektivitou.

NEPOUŽ.

Číslo

0

18

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně dalších 18 ostrovů bez optických vazeb na kontinent je vybaveno ultraširokopásmovou konektivitou prostřednictvím nového optického páteřního propojení.

M1C2–20

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Mimoměstské silnice a koridory s pokrytím 5G

NEPOUŽ.

Číslo

0

12 600

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně dalších 12 600 km mimoměstských silnic a koridorů s pokrytím sítí 5G.

M1C2–21

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Oblasti selhání trhu aktivované s pokrytím 5G

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 400

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně dalších 1400 mqkm obydlených oblastí s pokrytím 5G, z čehož nejméně 500 km je pokryto 5G.

M1C2–22

Investice 4: Satelitní technologie a kosmická ekonomika

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na satelitní technologie a vesmírné projekty

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na satelitní technologie a vesmírné projekty

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na satelitní technologie a vesmírné projekty, které se skládají z i) Satcom, ii) pozorování Země, iii) kosmické továrny a iv) ekonomiky na oběžné dráze.

M1C2–23 bis

Investice 4: Satelitní technologie a kosmická ekonomika

Milník

Satelitní technologie a vesmírné projekty

Závěrečné zprávy o satelitních technologiích a kosmických projektech a doklad o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Závěrečné zprávy se předkládají pro tyto činnosti:

1.    SATCOM: vytvoření technologií a systémů dvojího užití, které mají být použity pro poskytování vysoce bezpečných služeb družicové komunikace pro vládní účely.

2.    Pozorování Země (EO), které sestává z i) předcházejících činností: včetně specifikace, návrhu, výroby vícesenzorové konstelace konstelací konstelací pro dálkové snímání (syntetické aperturní radary (SAR), hyperspektrální, optické) a pořizování odpalů zaměřených na monitorování pevniny, moře a atmosféry; alespoň jedna konstelace nebo důkaz konceptu konstelací je na oběžné dráze ii) navazující činnosti: Cyber Italy Project, Marketplace and related services (Projekt Cyber Italy, Marketplace a související služby).

3.    Kosmická továrna, sestávající ze dvou dílčích projektů: i) Kosmická továrna 4.0: (integrované linky pro výrobu, montáž, integraci a testování (M-AIT) malých družic); II) Přístup do vesmíru: Výzkum a vývoj a vývoj prototypů pro realizaci zelených technologií pro budoucí generaci vodometů a nosných raket.

4.    Hospodářství na oběžné dráze: činnosti pro demonstrátor technologií obsluhy na oběžné dráze; zvýšení vnitrostátní kapacity pro pozorování a sledování vesmíru (SST); navrhování a výroba zařízení pro pořízení a správu a poskytování datové služby na podporu činností v oblasti řízení kosmického provozu.

Prováděcím subjektům se vydávají platební příkazy v celkové hodnotě nejméně 1 340 000 000 EUR.

M1C2–26

Investice 5.1: Refinancování a přepracování fondu 394/81 spravovaného SIMEST

Milník

Vstup v platnost refinancování fondu 394/81 a přijetí investiční politiky

Ustanovení zákona o vstupu v platnost zákonného dekretu (nařízení) refinancování grantové a úvěrové složky fondu 394/81

Schválení rozhodnutí výboru, kterým se stanoví kritéria výběru projektů, jež mají být financovány

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2021

Zákonná vyhláška (nařízení) stanoví refinancování grantové a úvěrové složky fondu 394/81. Rada fondu schválí rozhodnutí, kterým se stanoví investiční politika.

Investiční politika spojená s refinancováním fondu 394/81 definuje minimálně: i) povahu a rozsah podporovaných projektů, které musí být v souladu s cíli nařízení (EU) 2021/241; referenční podmínky zahrnují kritéria způsobilosti, která zajistí, aby podporované projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu vyloučení a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí, ii) druh podporovaných operací, iii) cíloví příjemci s převahou malých a středních podniků a jejich kritéria způsobilosti, v) ustanovení o zpětném investování potenciálních zpětných toků pro podobné politické cíle, iv) cílové příjemce, kteří mají převahu malých a středních podniků, a jejich kritéria způsobilosti, iv) ustanovení o zpětném investování potenciálních zpětných toků pro podobné politické cíle, rovněž po roce 2026 v případě, že nejsou opětovně využity uhrazné úrokové sazby pocházející z půjček pokytnutých podle nařízení (EU) 2021/241.

Smluvní ujednání s pověřeným subjektem nebo finančním zprostředkovatelem vyžaduje použití technických pokynů „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01).

M1C2–27

Investice 5.1: Refinancování a přepracování fondu 394/81 spravovaného SIMEST

Cílová

Malé a střední podniky, které obdržely podporu z fondu 394/81

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Od 1. ledna 2021 obdrželo podporu z fondu 394/81 nejméně dalších 4000 malých a středních podniků.

M1C2–28

Investice 5.2: Konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců

Milník

Vstup v platnost vyhlášky obsahující investiční politiku smluv o rozvoji

Ustanovení zákona o vstupu nařízení v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Investiční politika rozvojových smluv definuje jako minimum: i) povahu a rozsah podporovaných projektů, které musí být v souladu s cíli nařízení (EU) 2021/241; mandát zahrnuje kritéria způsobilosti, která zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu vyloučení a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí, ii) druh podporovaných operací, iii) cíloví příjemci a jejich kritéria způsobilosti, iv) ustanovení o opětovném investování potenciálních zpětných toků pro podobné politické cíle, a to i po roce 2026, v případě, že se opětovně nepoužijí k opětovné úhradě úrokových sazeb vyplývajících z půjček uvedených podle nařízení (EU) 2021/241.

Smluvní ujednání s pověřeným subjektem nebo finančním zprostředkovatelem vyžaduje použití technických pokynů „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01).

M1C2–29

Investice 5.2: Konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců

Cílová

Schválené smlouvy o rozvoji

NEPOUŽ.

Číslo

0

40

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Bylo schváleno nejméně 40 smluv o rozvoji v souladu s jejich investiční politikou. Uspokojivé splnění cíle rovněž závisí na aktivaci investic ve výši nejméně 1 500 milionů EUR.

M1C2–30

Investice 7: Národní fond pro konektivitu

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M1C2–31

Investice 7: Národní fond pro konektivitu

Milník

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Podepsané právní dohody a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Společnost Invitalia S.p.A. uzavřela s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

Itálie převede do nástroje Invitalia S.p.A. částku 733 402 818 EUR.

M1C2–32

Investice 8: Složka členského státu InvestEU

Milník

Podpis dohody o příspěvcích mezi vládou Itálie a Evropskou komisí

Podpis dohody o příspěvcích

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2026

Podpis dohody o příspěvcích mezi vládou Itálie a Evropskou komisí ve výši 500 000 000 EUR.

M1C2–33

Investice 8: Složka členského státu InvestEU

Cílová

Finanční nebo investiční operace schválené investičním výborem InvestEU.

NEPOUŽ.

Procento

0

100

ČTVRTLETÍ

2026

Finanční nebo investiční operace ve výši 100 % celkové částky zdrojů Nástroje pro oživení a odolnost přidělených na tento nástroj musí být schváleny investičním výborem InvestEU.

M1C2–34

Investice 9: Rozšířené opatření: Přechod 4.0

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě dokumentů předložených v letech 2021–2026

NEPOUŽ.

Číslo

0

50 942

ČTVRTLETÍ

2026

Podnikům bylo poskytnuto nejméně 50942 daňových dobropisů přechod 4.0 v souvislosti s hmotnými investičními statky, 4.0 nehmotnými investičními statky, standardními nehmotnými investičními statky, výzkumem, vývojem a inovacemi. Daňový dobropis se považuje za poskytnutý s předložením daňového přiznání nebo s předložením vyplněných formulářů pro roky 2024 a 2025 Gestore Servizi Energetici (dále jen „GSE“). Daňová přiznání se podávají v období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2024. U podniků, jejichž zdaňovací období neodpovídá kalendářnímu roku, se konec posuzovaného období pro podávání daňových přiznání týkajících se všech výše uvedených daňových dobropisů prodlužuje z 31. prosince 2024 do 30. listopadu 2025.

Formuláře pro vyplnění se předloží GSE do 31. ledna 2026.

Pro cíl se nezohlední žádné podniky působící v odvětvích činnosti označených kódy ATECO 05, 06, 07 a 09. Kromě toho, pokud jde o investice do 4.0 hmotného investičního majetku, jakož i do činností v oblasti rozvoje a inovací, žádné podniky působící v odvětvích činnosti označené kódy ATECO 30. Pro cíl se zohlední 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 a 35.

C. MISE 1 SLOŽKA 3: Cestovní ruch a kultura 4.0

Tato složka italského plánu pro oživení a odolnost se zaměřuje na oživení dvou odvětví, která byla silně zasažena krizí způsobenou onemocněním COVID-19: kultura a cestovní ruch. Cílem opatření souvisejících s kulturním odvětvím je učinit kulturní pamětihodnosti digitálně i fyzicky dostupnějšími, energeticky účinnějšími a bezpečnějšími, pokud jde o přírodní katastrofy, a podpořit obnovu kulturních a tvůrčích odvětví, mimo jiné podporou přitažlivosti malých kulturních památek a venkovské architektury, jakož i posílením územní soudržnosti. Předpokládají se tři soubory opatření: i) intervence za účelem rozvoje kulturního dědictví pro příští generaci, včetně investic do digitální transformace a zlepšení energetické účinnosti kulturních památek, ii) kulturní regenerace malých historických památek, náboženského dědictví a dědictví venkova; III) intervence pro kulturní a kreativní odvětví 4.0. Cílem opatření souvisejících s cestovním ruchem je zvýšit konkurenceschopnost odvětví, včetně snížení roztříštěnosti odvětví a zvýšením úspor z rozsahu, zlepšit a zlepšit normy v odvětví pohostinství, podpořit digitální inovace a využívání nových technologií provozovateli a podpořit ekologickou transformaci tohoto odvětví. V tomto ohledu jsou plánována opatření na podporu podniků, včetně malých a středních podniků, působících v odvětví cestovního ruchu a provozovatelů cestovního ruchu, mimo jiné prostřednictvím investic do digitálních nástrojů.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země určených Itálii, zejména pokud jde o potřebu „podporovat soukromé investice s cílem podpořit hospodářské oživení a zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020). Podporují rovněž sociální a územní soudržnost a konkurenceschopnost italského hospodářství a zároveň podporují digitalizaci a udržitelnost odvětví cestovního ruchu.

C.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 1.1 Digitální strategie a platformy kulturního dědictví

Cílem tohoto opatření je digitalizovat italské kulturní dědictví a poskytnout přístup ke kulturním zdrojům a digitálním službám. Opatření spočívá ve vytvoření digitální infrastruktury pro shromažďování, integraci a uchovávání digitálních zdrojů a jejich zpřístupnění veřejnosti prostřednictvím specializovaných platforem.

Investice 1.2: Odstranění fyzických a kognitivních překážek v muzeích, knihovnách a archivech s cílem umožnit širší přístup ke kultuře a účast na ní.

Cílem tohoto opatření je umožnit fyzický a kognitivní přístup k řadě italských kulturních institucí. Opatření spočívá v odstranění architektonických a kognitivních překážek v italských kulturních institucích.



Investice 1.3: Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Cílem tohoto opatření je zvýšit energetickou účinnost kulturních a tvůrčích prostor, jako jsou veřejná a soukromá muzea, kina a divadla. Opatření spočívá v intervencích v oblasti energetické účinnosti v kulturních a tvůrčích prostorách.

Reforma 3.1: Přijetí minimálních environmentálních kritérií pro kulturní akce

Cílem reformy je zlepšit ekologickou stopu kulturních akcí (jako jsou výstavy, festivaly, kulturní akce a hudební akce) zahrnutím sociálních a environmentálních kritérií do veřejných zakázek na kulturní akce financované, podporované nebo organizované veřejným orgánem.

Investice 3.3: Budování kapacit kulturních subjektů pro řízení digitální a ekologické transformace.

Celkovým cílem investice je podpořit obnovu kulturních a tvůrčích odvětví. Jedná se o dva intervence.

První intervence (podpora obnovy kulturních činností podporou inovací a využívání digitálních technologií v celém hodnotovém řetězci) má za cíl podpořit kulturní a kreativní subjekty při provádění digitálních strategií a zvyšování jejich řídících kapacit.

Cílem druhé intervence (Podpora zeleného přístupu v celém kulturním a tvůrčím řetězci) je podpořit environmentálně udržitelný přístup v celém řetězci, snížit ekologickou stopu a podpořit inovativní a inkluzivní ekodesign, a to i v kontextu oběhového hospodářství, s cílem nasměrovat veřejnost k odpovědnějšímu environmentálnímu chování.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro nadcházející výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití 13 ; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 14 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 15 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 16 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.


Investice 4.1: Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílem tohoto opatření je umožnit, aby celý ekosystém cestovního ruchu rostl, integroval a šířil svou vlastní nabídku. Opatření spočívá ve vytvoření centra digitálního cestovního ruchu přístupného prostřednictvím specializované internetové platformy.

Reforma 4.1: Regulace povolání průvodců cestovního ruchu

Investice do centra digitálního cestovního ruchu doplňuje reforma s cílem zjednodušit nařízení o turistických průvodcích. Opatření s náležitým ohledem na místní předpisy stanoví profesní organizaci turistických průvodců a jejich oblasti původu. Systematické a jednotné uplatňování reformy by umožnilo regulovat základní zásady povolání a standardizovat úrovně poskytování služeb na celém vnitrostátním území, což by mělo pozitivní dopad na trh. Reforma zahrnuje odbornou přípravu a další vzdělávání s cílem co nejlépe podpořit nabídku.

C.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Opatření

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele 
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C3–2

Investice 1.1 Digitální strategie a platformy kulturního dědictví

Cílová

Zveřejněné digitální a mediální zdroje

NEPOUŽ.

Číslo

0

65 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Zveřejní se nejméně 65000000 digitálních mediálních zdrojů.

M1C3–3

Investice – 1.2 Odstranění fyzických a kognitivních překážek v muzeích, knihovnách a archivech s cílem umožnit širší přístup ke kultuře a účast na ní.

Cílová

Zásahy za účelem odstranění fyzických a kognitivních bariér v muzeích, památech, archeologických oblastech a parcích, archivech a knihovnách

NEPOUŽ.

Číslo

0

617

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává nejméně pro 617 muzeí, památek, archeologických oblastí a parků, archivů a knihoven.

M1C3–4

Investice – 1.3 Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Cílová

Intervence týkající se státních muzeí a kulturních památek, divadelních hal a kin uzavřených (první soubor)

NEPOUŽ.

Číslo

0

80

ČTVRTLETÍ 3

2023

Ukazatel odkazuje na počet provedených zásahů potvrzených osvědčením o řádném provedení stavebních prací.

Typy intervencí, které mají být dokončeny, zahrnují:

- technické a hospodářské a finanční plánování, energetické audity, počáteční environmentální analýzy, posuzování vlivů na životní prostředí, úlevy a posuzování zaměřené na identifikaci kritických otázek, identifikaci následných zásahů ke zlepšení energetické náročnosti;

- intervence na obvodovém pláště budovy;

- zásahy spočívající v nahrazení/získání vybavení, nástrojů, systémů, zařízení, digitálního aplikačního softwaru, jakož i příslušenství pro jejich provoz, získávání patentů, licencí a know-how;

- instalace inteligentních systémů pro dálkové ovládání, regulaci, řízení, monitorování a optimalizaci spotřeby energie (inteligentní budovy) a znečišťujících emisí, a to i prostřednictvím využití technologických směsí.

M1C3–5

Investice – 1.3 Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Cílová

Ukončení intervencí na státních muzeích a kulturních lokalitách, divadelních sálech a kinech (druhá část)

NEPOUŽ.

Číslo

80

420

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Osvědčení o dokončení prací se vydávají pro nejméně 340 intervencí, včetně:

1.technické a hospodářské a finanční plánování, energetické audity, počáteční environmentální analýzy, posuzování vlivů na životní prostředí, úlevy a posuzování zaměřené na identifikaci kritických otázek, identifikaci následných zásahů ke zlepšení energetické náročnosti;

2.intervence na obvodovém pláště budovy;

3.zásahy spočívající v nahrazení/získání vybavení, nástrojů, systémů, zařízení, digitálního aplikačního softwaru, jakož i příslušenství pro jejich provoz, získávání patentů, licencí a know-how;

4.instalace inteligentních systémů pro dálkové ovládání, regulaci, řízení, monitorování a optimalizaci spotřeby energie (inteligentní budovy) a znečišťujících emisí, a to i prostřednictvím využití technologických směsí.

M1C3–6

Reforma – 3.1 Minimální environmentální kritéria pro kulturní akce

Milník

Vstup v platnost vyhláškou definující sociální a environmentální kritéria při zadávání veřejných zakázek na kulturní akce financované z veřejných zdrojů

Ustanovení ve vyhlášce o vstupu v platnost vyhlášky o přijetí minimálních environmentálních kritérií pro kulturní akce

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Kritéria se přijímají pro tyto aspekty: omezení používání papíru a tisků, používání ekologicky šetrných materiálů, uspořádání fáze vyrobené z recyklovaných a opětovně použitých materiálů a udržitelných bytových zařízení, předměty s malým dopadem na životní prostředí, výběr umístění na základě ochrany biologické rozmanitosti, stravovací služby s malým dopadem na životní prostředí, doprava k události a přeprava materiálů, spotřeba energie pro organizaci akce.

Sociální kritéria podporující přístupnost a začlenění zahrnují: podpora přístupnosti pro osoby se zdravotním postižením; podpora příležitostí k zaměstnání mladých lidí, pro dlouhodobě nezaměstnané, pro osoby patřící ke znevýhodněným skupinám (jako jsou migrující pracovníci a etnické menšiny) a pro osoby se zdravotním postižením; zajistit rovný přístup k veřejným zakázkám pro podniky, jejichž vlastníci nebo zaměstnanci patří k etnickým nebo menšinovým skupinám, jako jsou družstva, sociální podniky a neziskové organizace; podpora „důstojné práce“ chápaná jako právo na produktivní a svobodně zvolenou práci, na základní zásady a práva v práci, na důstojné mzdy, sociální ochranu a sociální dialog.

Reforma se týká kulturních akcí, jako jsou výstavy, festivaly a scénická umění.

M1C3–7

Investice – 3.3 Budování kapacit kulturních subjektů pro řízení digitální a ekologické transformace.

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek s provádějící organizací/příjemci na všechny intervence zaměřené na řízení digitální a ekologické transformace kulturních subjektů

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek organizacím a sítím, které jsou pověřeny prováděním činností v oblasti budování kapacit

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Vybranými prováděcími subjekty jsou specializované organizace nebo sítě, které mají dovednosti a zkušenosti jak v oblasti odborné přípravy, tak v oblasti kulturní produkce, životního prostředí, řízení kultury a odborné přípravy.

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na projekty vybrané v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů jsou v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–8

Investice – 4.1 Centrum pro digitální cestovní ruch

Milník

Zadání zakázek na rozvoj portálu digitálního cestovního ruchu

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na rozvoj portálu digitálního cestovního ruchu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na rozvoj portálu digitálního cestovního ruchu

Portál digitálního cestovního ruchu stávající portál Italia.it modernizuje zavedením cloudové a otevřené architektury, což výrazně podporuje propojení s ekosystémem. Aktualizovaný portál zahrnuje: vytvoření nového rozhraní front-end a navigačního stromu; přezkum rozvržení, struktury a funkcí oddílů, stran a článků; zavedení map; mnohojazyčné řízení (v době přechodu bude portál prezentován v italštině a angličtině). Integrace ostatních jazyků, které jsou v současné době podporovány, se očekává v měsících, které bezprostředně následují po uvedení do provozu.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů v souladu s technickými pokyny „Nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–9

Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílová

Registrace provozovatelů cestovního ruchu v centru digitálního cestovního ruchu

NEPOUŽ.

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ

2024

Počet provozovatelů cestovního ruchu registrovaných v uzlu (který může zahrnovat mimo jiné hotely, cestovní kanceláře a firmy podle kódů ATECO 55.00.00; 56:00:00; 79.00.00 a dalších struktur patřících do odvětví) činí nejméně 20000 osob.

Nejméně 7400 provozovatelů cestovního ruchu (tj. 37 % z 20000) musí být umístěno na jihu.

M1C3–10

Reforma 4.1 Regulace povolání průvodců cestovního ruchu

Milník

Definice vnitrostátní normy pro turistické průvodce

Definice minimální vnitrostátní normy neznamená vytvoření nového regulovaného povolání.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Definice minimální vnitrostátní normy neznamená vytvoření nového regulovaného povolání.

Reforma rovněž zajistí odbornou přípravu a profesní aktualizaci za účelem lepší podpory nabídky. Reforma se považuje za metodu pro získání jedinečné odborné kvalifikace přijaté s jednotnými standardy na vnitrostátní úrovni prostřednictvím vnitrostátního zákona a následných prováděcích ministerských vyhlášek o porozumění státních regionů.

M1C3–11

Investice 1.3 – Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů:

zlepšit energetickou účinnost v místech kultury

Ustanovení zákona o vstupu v platnost vyhlášky ministerstva kultury (MIC) o přidělování zdrojů na zlepšení energetické účinnosti v kulturních místech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Kulturními místy se rozumí kina, divadla a muzea.

(INV. 1.3) U muzeí a kulturních míst za účelem zlepšení energetické účinnosti se intervence provádí uznáním návrhů projektů ve státních kulturních lokalitách ministerstva kultury (MiC) v případě cíle 1. V opačném případě se určení nestátních institucí v případech cílů 2 a 3 provádí prostřednictvím nabídkových řízení.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů musí být v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

C3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 4.1: Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílem tohoto opatření je umožnit, aby celý ekosystém cestovního ruchu rostl, integroval a šířil svou vlastní nabídku. Opatření spočívá ve vytvoření centra digitálního cestovního ruchu přístupného prostřednictvím specializované internetové platformy.

Investice 2.1: Přitažlivost malých historických měst

Cílem tohoto opatření je podpořit hospodářský a sociální rozvoj znevýhodněných oblastí na základě kulturní obnovy malých měst a růstu místního hospodářství a zejména cestovního ruchu. Investice spočívá v podpoře kulturní, sociální a turistické infrastruktury, služeb a činností.

Investice 2.2: Ochrana a zlepšení venkovské architektury a krajiny

Cílem tohoto opatření je zlepšit venkovské a venkovské prostředí. Opatření spočívá v podpoře obnovy soukromých venkovských budov.

Investice 2.3: Programy na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Cílem tohoto opatření je zachovat a posílit historické parky a zahrady, chránit jejich kulturní a historické dědictví a zároveň zlepšit přístupnost, bezpečnost a veřejné požívání. Opatření spočívá v renovaci historických parků a zahrad, podpoře obnovy, udržitelného řízení a odborné přípravy, zajištění dlouhodobé ochrany a posílení jejich kulturní, vzdělávací a environmentální úlohy.

Investice 2.4: Seismická bezpečnost bohoslužebných míst, obnova dědictví FEC a útulků pro umělecká díla (využití umění)

Cílem tohoto opatření je snížit seismické riziko na bohoslužebných místech. Investice spočívá v zavedení antiseismického preventivního akčního plánu, v realizaci seismického dovybavení bohoslužebných budov, v obnově majetku kulturního dědictvíFondo Edifici di Cultoa ve výstavbě útulků pro umělecká díla.

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílem opatření je podpora podniků působících v odvětví cestovního ruchu. Zahrnuje daňovou úlevu na práce zaměřené na zlepšení ubytovacích zařízení, záruční fond pro usnadnění přístupu k úvěrům pro podniky v tomto odvětví (prostřednictvím specializované sekce Záručního fondu pro malé a střední podniky), aktivaci tematického fondu EIB pro cestovní ruch na podporu inovativních investic v tomto odvětví, kapitálový fond (Národní fond cestovního ruchu) pro obnovu nemovitostí s vysokým potenciálem cestovního ruchu. Další finanční nástroj (FRI – Fondo rotativo) doplní výše uvedená opatření na podporu podniků působících v odvětví cestovního ruchu. Výše uvedené intervence se provádějí v souladu s investičními politikami v souladu s cíli nařízení (EU) 2021/241, a to i ve vztahu k uplatňování zásady „nezpůsobit významnou škodu“, jak je blíže upřesněno v technických pokynech k uplatňování zásady „nezpůsobit významnou újmu“ podle nařízení o facilitě na podporu oživení a odolnosti (2021/C58/01).

Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), právní dohoda a následná investiční politika finančních nástrojů

I.požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; a pokud

II.vyjmout tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití 17 ; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 18 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 19 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 20 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí; a pokud

III.požadovat, aby [pověřený subjekt nebo finanční zprostředkovatel] u všech transakcí, včetně těch, které jsou osvobozeny od ověřování udržitelnosti, ověřili právní soulad projektů s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice 3.2: Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)

Cílem tohoto opatření je zvýšit konkurenceschopnost italského filmového a audiovizuálního odvětví. Investice spočívá v renovaci studií a budování nových studií a zlepšení výrobních činností. To může zahrnovat mimo jiné využívání nových technologií, zachování a digitalizaci audiovizuálního dědictví v Experimentálním centru pro kinematografie, jakož i posílení profesních profilů a dovedností v tomto odvětví prostřednictvím vzdělávacích činností prováděných Cinecittà a Experimental Centre for Cinematography.

Investice 4.3: Caput Mundi Next Generation EU pro turistické významné akce.

Cílem tohoto opatření je zlepšit zkušenosti s velkými turistickými akcemi a udržitelnost cestovního ruchu prostřednictvím renovace památek, vytváření turistických a kulturních alternativ s ohledem na přeplněné oblasti, digitalizace kulturních služeb a služeb cestovního ruchu a zlepšení zelených ploch. Investice spočívá v přijetí a provádění programu „Caput Mundi“, který zahrnuje obnovu kulturních a historických statků, renovaci zelených ploch a historických zařízení a vytváření digitálních služeb pro cestovní ruch.

C.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M1C3–9a

Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílová

Registrace provozovatelů cestovního ruchu v centru digitálního cestovního ruchu a přístup ke službám poskytovaným centrem

NEPOUŽ.

Číslo

20 000

35 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

V centru musí být registrováno nejméně 35000 provozovatelů cestovního ruchu (které může mimo jiné zahrnovat hotely, cestovní kanceláře a firmy podle kódů ATECO 55.00.00; 56:00:00; 79:00.00 a jiné struktury patřící do tohoto odvětví).

Provozovatelům cestovního ruchu registrovaným v centru digitálního cestovního ruchu jsou přístupné tyto služby:

·Komunikační služby pro provozovatele cestovního ruchu, kteří navrhují svou nabídku;

·Nástroje pro analýzu dat a prediktivní modely na podporu rozhodování založeného na datech;

·Odborná příprava zaměřená na prohlubování dovedností a změnu kvalifikace;

·Služby pro malé a střední podniky v oblasti cestovního ruchu na podporu inovací.

M1C3–12

Investice 2.1 – Atraktivita malého historického města

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů obcím za atraktivitu malých historických měst

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování prostředků obcím za atraktivitu malých historických měst

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vyhláška Ministerstva kultury přidělí obcím zdroje na atraktivitu malých historických měst.

Obce, které se podílejí na zvýšení přitažlivosti malého historického města, odkazují na 250 obcí/vesnice, které ministerstvu kultury předaly intervenční programy.

Kritéria pro výběr 250 vesnic (Inv. 2.1) sdílejí mikropodniky, regiony, ANCI a vnitřní oblasti, které: předběžně určí územní oblasti způsobilé pro (Inv2.1) vzhledem k doplňkovosti mezi různými programy. Výběr vesnic se provede na základě a) územních, hospodářských a sociálních kritérií (statistických ukazatelů), b) schopnosti projektu ovlivnit atraktivitu turistů a zvýšit účast na kulturním životě. Ke statistickým ukazatelům se přihlíží: demografická velikost (obce s pop. & 5000 inhab.) a trend; turistické toky, návštěvníci muzeí; konzistentnost nabídky cestovního ruchu (hotely a jiné hotely, B&B, pokoje a nájemní ubytování); demografický vývoj obce; míra účasti obyvatel na kulturním životě; konzistentnost kulturních, tvůrčích a turistických podniků (ziskových i neziskových) a souvisejících zaměstnanců.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů zahrnuje:

kritéria způsobilosti, která zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 25 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost.

C) závazek podávat zprávy o provádění opatření v polovině doby trvání režimu a ukončení režimu.

M1C3–13

Investice 2.2 – Ochrana a zlepšování venkovské architektury a lasdscape

Milník

Vstup v platnost vyhlášky ministerstva kultury o přidělování prostředků na ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky Ministerstva kultury (MIC) o přidělování prostředků na ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vyhláška ministerstva kultury přiděluje prostředky na ochranu a rozvoj venkovské architektury a krajiny.

Pro ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny (Inv 2.2) se při výběru aktiv, která mají být navrácena, upřednostňuje schopnost investice vyvolat účinky na cíle ochrany krajinných hodnot. Přednost se dává:

— na majetek nacházející se v územních oblastech s vysokou krajinnou hodnotou (aktiva nacházející se v oblastech zájmu krajiny nebo významného veřejného zájmu (články 142–139 DLgs 42/2004), krajiny, na něž se vztahuje uznání UNESCO, FAO GIAHS;

— na majetek, který je již k dispozici pro veřejné použití nebo s nímž vlastník souhlasí s tím, že bude přístupný, a to i v rámci místních a integrovaných obvodů a sítí;

— na „oblastní projekty“ prezentované souhrnnými tématy, které jsou schopny účinněji zajistit dosažení cílů obnovy krajiny;

— projekty v oblastech, které posilují integraci a součinnost s ostatními kandidáty na PNRR, a další plány/projekty územní povahy podporované programovým vnitrostátním (ministerstvo kultury).

Pro účely vymezení typů venkovské architektury, které jsou předmětem intervence, lze vycházet z vyhlášky MiBAC ze dne 6. října 2005 (k provedení zákona ze dne 24. prosince 2003, č.378 – ochrana a zlepšení struktury venkova). Kritéria se mohou předběžně týkat: stav zachování majetku, úrovně využití a úloha, kterou tato aktiva hrají v územním a městském kontextu.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů musí být v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–14

Investice 2.3 – Programy na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů: projekty na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky ministerstva kultury o přidělování prostředků na projekty zaměřené na zlepšení identity míst, parků a historických zahrad

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vyhláška ministerstva kultury přiděluje zdroje odpovědným správním orgánům na projekty zaměřené na zlepšení identity míst, parků a historických zahrad.

Historické parky a zahrady (Inv. 2.3) s výhradou zásahu jsou výhradně chráněné kulturní statky, pro které byl prohlášen umělecký nebo historický zájem. Mohou patřit jak státnímu ministerstvu kultury, tak i nestátnímu majetku. Výběr se provádí na základě kritérií, která stanoví technická a vědecká koordinační skupina složená ze zástupců MiC, univerzity, ANCI a odvětvových sdružení.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů musí být v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–15

Investice 2.4 – Seismická bezpečnost místa bohoslužeb, obnova dědictví FEC a útulků pro umělecká díla

Milník

Vstup v platnost vyhlášky ministerstva kultury o přidělování prostředků na seismickou bezpečnost namísto bohoslužeb a restaurování kulturního dědictví Fondo Edifici di Culto

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky ministerstva kultury o přidělování prostředků na seismickou bezpečnost namísto bohoslužeb a restaurování kulturního dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vyhláška ministerstva kultury stanoví prováděcí subjekt a způsobilost a financování budov podstupujících intervence a typologii.

(Bod 2.4) Seismická prevence a bezpečnostní opatření v místech bohoslužeb se týkají oblastí postižených několika zemětřeseními, která zasáhla regiony Itálie od roku 2009 (Abruzzo, Lazio, Marche a Umbria).

Intervence FEC (Fondo Edifici di Culto) jsou vybírány na základě stavu zachování majetku dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto).

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů musí být v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–16

Investice – 2.1 Atraktivita malých historických měst

Milník

Přijetí vyhlášky (vyhlášek) uvádějící seznam podniků, kterým byla poskytnuta podpora v malých historických městech

Přijetí vyhlášky (vyhlášek) obsahující seznam podniků, kterým byla udělena podpora

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Přijetí vyhlášky (vyhlášek) obsahující seznam nejméně 1800 podniků, kterým byla poskytnuta podpora v malých historických městech.

M1C3–16a

Investice – 2.1 Atraktivita malých historických měst

Cílová

Zásahy do kulturní obnovy malých historických měst

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 250

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení stavebních prací nebo osvědčení o dodání služeb nebo dodávek se vydávají pro nejméně 3250 zásahů, z toho 400 v rámci položky A.

M1C3–17

Investice – 2.2 Ochrana a zlepšování venkovské architektury a lasdscape

Cílová

Intervence na ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 900

ČTVRTLETÍ

2026

Vydávají se osvědčení o dokončení prací pro intervence týkající se nejméně 3900 aktiv.

M1C3–18

Investice 2.3 Programy na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Cílová

Počet rekvalifikovaných parků a historických zahrad

NEPOUŽ.

Číslo

0

100

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vydávají se osvědčení o dokončení prací na rekvalifikaci nejméně 100 parků a historických zahrad.

M1C3–19

Investice – 2.4 Seismická bezpečnost bohoslužebných míst, obnova dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulků uměleckých děl (využití umění)

Cílová

Intervence pro seismickou bezpečnost v místech bohoslužeb, obnova kulturního dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto) a přístřeší uměleckých děl

NEPOUŽ.

Číslo

0

700

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení děl se vydávají pro nejméně 700 zásahů, z nichž nejméně 3 útulky pro umělecká díla.

M1C3–20

Investice 3.2 Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)

Milník

Podpis smluv mezi provádějícím subjektem Cinecittà SPA a společnostmi v souvislosti s výstavbou devíti studií

Podpis smluv

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Podpis smluv mezi provádějícím subjektem, společností Cinecittà S.p.A., a společnostmi v souvislosti s výstavbou devíti studií.

Tato intervence zahrnuje výstavbu nových studií, obnovu stávajících studií, investice do nových digitálních technologií, systémů a služeb zaměřených na posílení filmových studií Cinecittà, které spravuje Cinecittà S.p.A.

Smlouva mezi provádějícím subjektem, společností Cinecittà S.p.A. a společnostmi musí obsahovat kritéria výběru/způsobilosti pro soulad podporovaných aktiv/činností a/nebo společností s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

Závazek/cíl investovat 20 % do aktiv/činností a/nebo společností splňujících kritéria výběru pro digitální označování a 70 % do výběrových kritérií pro sledování klimatu.

M1C3–21

Investice 3.2 Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)

Cílová

Počet vybudovaných nebo renovovaných studií

NEPOUŽ.

Číslo

0

9

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydávají pro výstavbu nebo renovaci nejméně devíti studií.

Dodání zboží, služeb a prací pro Centrum pro experimentální kinematografie v těchto řádcích: i) vytvoření virtuálního živého souboru; II) e-learningová platforma pro kinematografii; III) digitalizace vzdělávacích a výukových činností; IV) digitalizace a zachování audiovizuálního dědictví.

M1C3–22

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro:

tematický fond Evropské investiční banky;

Přijetí investiční politiky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Investiční politika definuje jako minimum: povahu, rozsah a podporované operace, cílové příjemce, kritéria způsobilosti finančních příjemců a jejich výběr prostřednictvím otevřené výzvy; a ustanovení o opětovném investování potenciálních zpětných toků pro stejné cíle politiky.

Investiční politika předpokládá, že 50 % fondu bude věnováno na opatření v oblasti energetické účinnosti.

Investiční politika zahrnuje kritéria výběru, aby bylo zajištěno dodržování technických pokynů (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření s cílem zajistit soulad s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–23

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro Národní fond cestovního ruchu,

Přijetí investiční politiky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Fond je určen na nákup, restrukturalizaci a rekvalifikaci italských nemovitostí na podporu rozvoje cestovního ruchu v oblastech nejvíce postižených krizí nebo v okrajových oblastech (pobřežní oblasti, menší ostrovy, nejvzdálenější regiony a venkovské a horské oblasti).

Investiční politika zahrnuje kritéria výběru, aby bylo zajištěno dodržování technických pokynů (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření s cílem zajistit soulad s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–24

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro: Záruční fond malých a středních podniků,

Přijetí investiční politiky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Investiční politika předpokládá, že 50 % fondu bude věnováno na opatření v oblasti energetické účinnosti.

Investiční politika zahrnuje kritéria výběru, aby bylo zajištěno dodržování technických pokynů (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření s cílem zajistit soulad s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–25

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro Fondo Rotativo

Přijetí investiční politiky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Investiční politika předpokládá, že 50 % fondu bude věnováno na opatření v oblasti energetické účinnosti.

Investiční politika zahrnuje kritéria výběru, aby bylo zajištěno dodržování technických pokynů (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření s cílem zajistit soulad s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–26

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Vstup v platnost prováděcí vyhlášky o slevě na dani za obnovu ubytovacích zařízení.

Ustanovení zákona o vstupu v platnost rozpočtového zákona umožňujícího daňové úlevy a ustanovení v souvisejících prováděcích aktech uvádějící jejich vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Referenční právní úpravou pro poskytnutí slevy na dani je zákon č. 83 ze dne 31. května 2014, kterým se zavádí uznání slevy na dani za zásahy v souvislosti s rekonstrukcí ubytovacích zařízení pro turisty.

Kritéria výběru/způsobilosti pro splnění technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných aktiv/aktivit a příjemců, která vyžadují alespoň použití seznamu vyloučení a soulad podporovaných aktiv/aktivit a příjemců s příslušným acquis EU a členských států v oblasti životního prostředí, a zajištění souladu.

M1C3–27

Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro turistické významné akce

Cílová

Počet kulturních a turistických lokalit, jejichž rekvalifikace dosáhla v průměru 50 % společnosti Stato Avanzamento Lavori (SAL) (první série)

NEPOUŽ.

Číslo

0

100

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Tohoto cíle bude dosaženo, jakmile průměrný pokrok při rekvalifikaci u 100 kulturních a turistických míst dosáhne 50 % kariérního stavu uvedeného v rozsudku Stato Avanzamento Lavori (SAL).

M1C3–28

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet podniků podporovaných grantem a/nebo slevou na dani za infrastrukturu a/nebo služby

NEPOUŽ.

Číslo

0

2 700

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vyhláška (vyhlášky) o poskytnutí daňového dobropisu a/nebo dotace nejméně 2700 podnikům, které investovaly do infrastruktury a/nebo služeb, jak vyplývá z vrácení žádosti o vyplacení.

M1C3–29

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet projektů v oblasti cestovního ruchu, které mají být podporovány prostřednictvím tematických fondů Evropské investiční banky

NEPOUŽ.

Číslo

0

70

ČTVRTLETÍ

2026

Vybraní finanční zprostředkovatelé uzavřou s konečnými příjemci právní dohody o financování za účelem podpory nejméně 70 projektů v oblasti cestovního ruchu prostřednictvím tematických fondů EIB.

M1C3–30

Investice 4.2: Fond pro konkurenceschopnost podniků

podniky

Cílová

Tematické fondy Evropské investiční banky:

Vyplacení fondu v celkové výši 350 000 000 EUR

NEPOUŽ.

Číslo

0

350 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vyplácení musí být v souladu s investiční politikou vymezenou v Miláně.

M1C3–31

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Národní fond cestovního ruchu:

Vyplacení fondu v celkové výši 150 000 000 EUR na kapitálovou podporu

NEPOUŽ.

Číslo

0

150 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vyplácení musí být v souladu s investiční politikou vymezenou v Miláně.

M1C3–32

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet podniků, které mají být podporovány prostřednictvím Záručního fondu pro malé a střední podniky

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Dopis o výsledku poskytující záruku se vydá ve prospěch nejméně 1000 podniků.

M1C3–33

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Fondo Rotativo:
Právní dohody podepsané s konečnými příjemci

NEPOUŽ.

Číslo

0

300

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Prostřednictvím fondu Fondo Rotativo byly podepsány dohody o financování právních předpisů pro nejméně 300 podniků.

M1C3–35

— Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro významné turistické akce

Milník

Podpis každé dohody o šesti projektech mezi ministerstvem cestovního ruchu a příjemci/prováděcími subjekty

Zveřejnění programové dohody mezi ministerstvem cestovního ruchu, městem Řím – hlavní město a dalšími zúčastněnými subjekty

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Dohody se podepíší pro 6 projektů:  
1) romské kulturní dědictví pro příští generaci EU; 2) od Pagana Říma ke křesťanskému Římu – Jubilee paths; 3) #Lacittàcondivisa; 4) #Mitingodiverde; 5) Romové 4.0; 6) #Amanotesa

Seznam příjemců/prováděcích subjektů obsahuje: Město Rome Capital; Archeologické superintendence kulturního, environmentálního a krajinného dědictví Říma (MIC); Archeologický park Colosseumu; Archeologický park Appia Antica; Římská diecése; Ministerstvo cestovního ruchu; Region Lazio.

Před vyhlášením výzvy k podávání nabídek se kritéria pro výběr a zadání a specifika projektů stanoví na základě souvisejících zdrojů.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů musí být v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M1C3–36

Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro turistické významné akce

Cílová

Počet zásahů v kulturních a turistických lokalitách

NEPOUŽ.

Číslo

0

200

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení stavebních prací nebo služeb se vydávají pro nejméně 200 zásahů uvedených v programu Caput Mundi.

   

D. SLOŽKA 1 MISE 2: Oběhové hospodářství, zemědělsko-potravinářská a ekologická transformace 

Tato složka italského plánu na podporu oživení a odolnosti zahrnuje investice a reformy v oblasti nakládání s odpady, oběhového hospodářství, podpory zemědělsko-potravinářských hodnotových řetězců a ekologické transformace. Tyto reformy a investice doplňují reformy, jejichž cílem je zvýšit hospodářskou soutěž v oblasti nakládání s odpady a místních veřejných služeb v rámci reformní složky „obchodního prostředí“ a zlepšit spotřebu vody v zemědělství. Tato složka reaguje na doporučení pro jednotlivé země zaměřit investice do ekologické transformace, a to i do oběhového hospodářství.  

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země, která byla Itálii adresována v letech 2020 a 2019 a která se týkají potřeby „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] nakládání s odpady a vodohospodářství“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020) a „zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na [...] a kvalitu infrastruktury, rovněž s ohledem na regionální rozdíly“ (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019). 

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). 

 

D.1.    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Cyklická ekonomika

Reforma 1.1 – Národní strategie pro oběhové hospodářství 

Tato reforma spočívá v přijetí široké národní strategie pro oběhové hospodářství, která zahrnuje nový digitální systém sledovatelnosti odpadu, daňových pobídek na podporu recyklace a využívání druhotných surovin, revize ekologických daní, práva na opětovné použití a opravu, reformy rozšířené odpovědnosti výrobce a systému konsorcií, podpory stávajících regulačních nástrojů (např. End of Waste legislation and Minimum Environmental Criteria under Green Public Procurement) a podpory projektu průmyslové symbiózy. Reforma systému rozšířené odpovědnosti výrobců a konsorcií se rovněž zaměří na potřebu účinnějšího využívání environmentálního příspěvku, aby se zajistilo uplatňování transparentních a nediskriminačních kritérií. Za předsednictví ministerstva pro ekologickou transformaci (MITE) se zřizuje zvláštní dozorčí orgán, jehož úkolem bude sledovat fungování a účinnost konsorcií. Opatření se musí týkat všech konsorcií (nejen obalového systému CONAI). 

Reforma 1.3 – Technická podpora místních orgánů 

Tato reforma spočívá v technické podpoře místních orgánů ze strany vlády při provádění právních předpisů EU a vnitrostátních právních předpisů v oblasti životního prostředí, vypracovávání plánů a projektů týkajících se nakládání s odpady a nabídkových řízení. Podpora nabídkových řízení zajistí, aby byly koncese v oblasti nakládání s odpady udělovány transparentním a nediskriminačním způsobem, který zvyšuje konkurenční procesy s cílem dosáhnout lepších norem pro veřejné služby. Tato reforma proto podporuje provádění reforem v oblasti nakládání s odpady navržených v rámci složky reformy podnikatelského prostředí. Technická podpora se vztahuje rovněž na ekologické veřejné zakázky. 



Investice 2.1 – Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a rostlinných školek 

Cílem této investice je podpořit snižování emisí ve fázi dopravy a logistiky v zemědělsko-potravinářském odvětví a podpořit digitalizaci tohoto odvětví a využívání energie z obnovitelných zdrojů. Toto opatření spočívá v poskytnutí podpory hmotným a nehmotným investicím.

Investice 2.2 – Agrosolární park 

Cílem této investice je zvýšit udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělského odvětví. Toto opatření spočívá v poskytnutí podpory na investice do struktur zemědělského, živočišného a zemědělsko-průmyslového odvětví za účelem instalace solárních panelů, jakož i v doplňkových intervencích. 

Investice 2.3 – Inovace a mechanizace v zemědělství a potravinářství 

Cílem této investice je podpořit inovace v zemědělském a potravinářském odvětví. Toto opatření spočívá v poskytnutí podpory na investice do hmotných a nehmotných aktiv.

Investice 3.3 – Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách 

Cílem této investice je návrh a výroba digitálního obsahu s cílem zvýšit povědomí o výzvách v oblasti životního prostředí a klimatu. Investice spočívá ve vytvoření online platformy bez předplatného na vytvoření úložiště vzdělávacích a rekreačních materiálů o tématech souvisejících s životním prostředím.

D.2.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory 

Pořadové číslo 

Související opatření (reforma nebo investice) 

Milník/cíl 

Jméno 

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky) 

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle) 

Orientační harmonogram pro dokončení 

Popis každého milníku a cíle 

Jednotka měření 

Výchozí stav 

Cíl 

Čtvrtina 

Rok 

M2C1–1 

Reforma 1.1 – Národní strategie pro oběhové hospodářství 

Milník 

Vstup ministerské vyhlášky o přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství v platnost 

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2022 

Ministerská vyhláška o přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství obsahuje alespoň tato opatření: 

·nový digitální systém sledovatelnosti odpadu, který na jedné straně podpoří rozvoj sekundárního trhu se surovinami (tím, že poskytne jasný rámec pro dodávky druhotných surovin) na straně druhé kontrolním orgánům při předcházení nedovolenému nakládání s odpady a boji proti němu. 

·daňové pobídky na podporu recyklace a využívání druhotných surovin; 

·revize systému environmentálního zdanění odpadů s cílem učinit recyklaci pohodlnější než skládkování a spalování na celém území státu; 

·právo na opětovné použití a opravu; 

·reforma systému rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR) a konsorcií s cílem podpořit dosažení cílů EU vytvořením zvláštního orgánu dohledu pod předsednictvím MITE s cílem sledovat fungování a účinnost systémů konsorcií; 

·podpora stávajících regulačních nástrojů: Právní předpisy týkající se ukončení nakládání s odpady (vnitrostátní a regionální), minimální environmentální kritéria (CAM) v rámci ekologických veřejných zakázek. Vývoj/aktualizace EoW a CAM se konkrétně zaměří na stavebnictví, textil, plasty, odpadní elektrická a elektronická zařízení (OEEZ). 

·podpora projektu průmyslové symbiózy prostřednictvím regulačních a finančních nástrojů.) 

M2C1–2 

Reforma 1.3 – Technická podpora místních orgánů 

Milník 

Schválení dohody o vypracování akčního plánu pro budování kapacit na podporu místních veřejných orgánů 

Zveřejnění schválené dohody na internetových stránkách ministerstva 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2022 

Bude schválena dohoda o vypracování akčního plánu pro budování kapacit na podporu místních orgánů při provádění minimálních environmentálních kritérií (CAM) stanovených zákonem (legislativní nařízení č. - 50/2016 o veřejném nabídkovém řízení) v rámci zadávání zelených veřejných zakázek (GPP) a zahájení podpůrné akce. 

Technickou podporu místním orgánům (regionům, provinciím, obcím) zajišťuje vláda (ministerstvo pro ekologickou transformaci, ministerstvo pro hospodářský rozvoj a další relevantní) prostřednictvím interních společností. Technická podpora zahrnuje: 

·technická pomoc při provádění právních předpisů EU a vnitrostátních právních předpisů v oblasti životního prostředí; 

·podpora vypracování plánů a projektů týkajících se nakládání s odpady; 

·podpora nabídkových řízení, rovněž s cílem zajistit, aby byly koncese v oblasti nakládání s odpady udělovány transparentním a nediskriminačním způsobem, čímž se zvýší konkurenční procesy s cílem dosáhnout lepších standardů pro veřejné služby. 

 

Ministerstvo ekologické transformace vypracuje zvláštní akční plán pro budování kapacit s cílem podpořit místní veřejné orgány a profesionální zadavatele veřejných zakázek při uplatňování minimálních environmentálních kritérií (CAM) stanovených zákonem (legislativní nařízení č. - 50/2016 o veřejných zakázkách) v rámci zelených veřejných zakázek. 

M2C1–3 

Investice 2.1: Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a odvětví rostlinných školek 

Milník 

Zveřejnění konečného pořadí v rámci systému logistických pobídek 

Zveřejnění na internetových stránkách ministerstva nebo na jakémkoli jiném podpůrném kanálu 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2022 

Konečné pořadí stanoví schvalovací vyhláška. 

Program logistických pobídek zahrnuje: 

kritéria způsobilosti, která zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. 

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 32 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost. 

C) závazek, že digitální příspěvek investice podle metodiky uvedené v příloze VII nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 27 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost. 

d) závazek podávat zprávy o provádění opatření v polovině doby trvání režimu a ukončení režimu. 

M2C1–4 

Investice 2.2: Agrosolární park 

Cílová 

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici 

NEPOUŽ. 

Procento 

30 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2022 

Identifikace přijímajících projektů, jejichž celková hodnota činí nejméně 30 % celkových finančních zdrojů vyčleněných na investici. Investice se provádí prostřednictvím dvou různých postupů, které již existují a jsou refinancovány. Tyto postupy stanoví vyplácení půjček společnostem, které splňují požadavky, a podávají žádost. 

M2C1–5 

Investice 2.2: Agrosolární park 

Cílová 

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici 

NEPOUŽ. 

Procento 

19 

32 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2023 

Určí se projekty příjemce, jejichž celková hodnota činí nejméně 32 % celkových finančních zdrojů přidělených na investici. Řízení o udělení grantu stanoví vyplácení grantů nebo jiných pobídek společnostem, které splňují požadavky a podávají žádost. 

M2C1–6 

Investice 2.2: Agrosolární park 

Cílová 

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici 

NEPOUŽ. 

Procento 

32 

63.5 

ČTVRTLETÍ 

2024 

Identifikace přijímajících projektů, jejichž celková hodnota činí nejméně 63,5 % celkových finančních zdrojů přidělených na investici. Udělovací řízení stanoví vyplácení grantů nebo jiných pobídek společnostem, které splňují požadavky a podávají žádost. 

M2C1–6a 

Investice 2.2: Agrosolární park 

Cílová 

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici 

NEPOUŽ. 

Procento 

63.5 

100 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2024 

Identifikace přijímajících projektů, jejichž celková hodnota činí alespoň 100 % dodatečných finančních zdrojů přidělených na investici. Řízení o udělení grantu stanoví vyplácení grantů nebo jiných pobídek společnostem, které splňují požadavky a podávají žádost. 

M2C1–7 

Investice 2.3: Inovace a mechanizace v zemědělství a potravinářství 

Cílová 

Zveřejnění konečných žebříčků s identifikací konečných příjemců. 

NEPOUŽ. 

Číslo 

10 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2024 

Určení nejméně 10000 konečných příjemců pro investice do inovací v oběhovém hospodářství a biohospodářství.

Investice musí zohledňovat alespoň jednu z těchto skutečností: 

— Nahrazení většího počtu 

znečišťující terénní vozidla 

Zavedení přesného zemědělství a strojů pro zemědělství 4.0 

Nahrazení zastaralějších zařízení pro lisovny oliv 

Aby bylo dosaženo souladu s ustanovením „Do-No“ 

Terénní vozidla musí mít nulové emise nebo musí být provozována výhradně na biometanu, který splňuje kritéria stanovená ve směrnici 2018/2001 (směrnice RED II). 

Výrobci biopaliv a biometanových plynů a biopaliv musí předložit osvědčení (důkaz udržitelnosti) vydaná nezávislými hodnotiteli, jak je stanoveno ve směrnici 2018/2001. 

Provozovatel zakoupí osvědčení o záruce původu odpovídající předpokládanému použití paliva. 

M2C1–8 

Investice 2.3: Inovace a mechanizace v zemědělství a potravinářství 

Cílová 

Podpora investic do inovací v oběhovém hospodářství a biohospodářství 

NEPOUŽ. 

Číslo 

10 000

ČTVRTLETÍ 

2026 

Osvědčení o dokončení nebo „osvědčení o řádném provedení(„Attestazione di regolare esecuzione“) vydané pro nejméně 10000 projektů v oblasti inovací v oběhovém hospodářství a biohospodářství, na které je poskytnuta finanční podpora.

Podpořenými investicemi jsou: 

Nahrazení více znečišťujících terénních vozidel

Zavedení přesného zemědělství

Nahrazení zastaralějších zařízení pro lisovny oliv

Aby byla terénní vozidla v souladu se zásadou Do-No-Signant-Harm, musí mít nulové emise nebo musí být provozována výhradně na biometanu, který splňuje kritéria stanovená ve směrnici 2018/2001 (směrnice RED II). 

Výrobci biopaliv a biometanových plynů a biopaliv musí předložit osvědčení (důkaz udržitelnosti) vydaná nezávislými hodnotiteli, jak je stanoveno ve směrnici 2018/2001. Provozovatel zakoupí osvědčení o záruce původu odpovídající předpokládanému použití paliva. 

M2C1–9 

Investice 2.2: Agrosolární park 

Cílová 

Agrovoltaická výroba elektrické energie 

NEPOUŽ. 

kW 

1 550 000

ČTVRTLETÍ 

2026 

Instalační certifikáty vydané pro instalovanou kapacitu výroby solární energie nejméně 1 550 000 kW.

M2C1–11 

Investice 3.3: Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách 

Milník 

Spuštění webové platformy a smluv s autory 

Oznámení o podpisu smlouvy s tvůrci obsahu 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2022 

Veřejné spuštění internetové platformy a podpis konečných dohod s „výrobci obsahu“. Projekty se zaměřují na vývoj nejméně 180 podcastů, školních videolekcí a videoobsahů vytvořených a dostupných na internetové platformě pro environmentální transformaci. 

M2C1–12 

Investice 3.3: Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách 

Cílová 

Podcasty o ekologické transformaci 

NEPOUŽ. 

Číslo 

180 

ČTVRTLETÍ 

2025 

Nejméně 180 podcastů zveřejněných na internetové platformě. 

D.3.    Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 1.2 – Národní program pro nakládání s odpady 

Tato reforma spočívá v přijetí širokého národního programu pro nakládání s odpady, jehož cílem je nejvyšší úroveň přípravy k opětovnému použití, recyklaci a využití odpadů, přizpůsobení sítě zařízení nezbytných pro integrované nakládání s odpady, minimalizace konečného odstranění jako poslední a zbývající možnosti, zavedení monitorovacích systémů, zabránění zahájení nových řízení o nesplnění povinnosti proti Itálii, řešení nízkého sběru odpadu, odrazování od skládkování a zajištění doplňkovosti s regionálními programy pro nakládání s odpady, umožnění dosažení cílů evropských a vnitrostátních právních předpisů o odpadech a boj proti nezákonnému ukládání odpadů a spalování ve venkovním prostředí.

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení a oběhového hospodářství „stěžejní projekty“ 

Cílem této investice je zlepšit nakládání s odpady a podpořit oběhové hospodářství. Investice spočívá ve financování projektů na výstavbu nových zařízení na zpracování/recyklaci nebo modernizaci stávajících zařízení, jakož i na podporu a digitalizaci tříděného sběru pro různé toky odpadu. 

 

Investice 2.1 – Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a rostlinných školek 

Cílem této investice je podpořit snižování emisí ve fázi dopravy a logistiky v zemědělsko-potravinářském odvětví a podpořit digitalizaci tohoto odvětví a využívání energie z obnovitelných zdrojů. Toto opatření spočívá v poskytnutí podpory hmotným a nehmotným investicím.

Investice 3.1 – zelené ostrovy

Cílem tohoto opatření je podpořit ekologickou transformaci na 19 nepropojených malých ostrovech v Itálii. Tato investice spočívá ve financování a provádění projektů v oblasti energetiky (které mohou mimo jiné zahrnovat obnovitelné zdroje energie, síť nebo energetickou účinnost), vody (které mohou zahrnovat mimo jiné odsolování), dopravy (která může zahrnovat mimo jiné cyklistické stezky, autobusy nebo čluny s nulovými emisemi) a odpadu (což může zahrnovat mimo jiné třídění odpadu) na 19 nepropojených malých ostrovech.

Investice 3.2 – Zelená společenství

Cílem této investice je podpořit ekologickou transformaci ve venkovských a horských oblastech (tzv. „zelená společenství“). Tato investice spočívá v podpoře projektů v „zelených společenstvích“.

 

Investice 3.4 – Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a školky rostlin 

Toto opatření sestává z veřejné investice do nástroje, Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF), s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v italském zemědělsko-potravinářském odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a školek rostlin. Nástroj funguje poskytováním grantů a subvencovaných půjček přímo prostřednictvím ISMEA (Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare).

Facilitu řídí ISMEA jako prováděcí partner. Nástroj zahrnuje tyto produktové řady: 

·Podporovat podniky, skupiny podniků nebo sdružení zemědělských producentů, jakož i organizace pro výzkum a šíření znalostí v zemědělsko-potravinářském odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a školek, a to zlepšením výrobních procesů začleněním kombinace činností mezi: 

oZlepšit environmentální udržitelnost výrobních procesů prostřednictvím investic do hmotných a nehmotných aktiv s cílem podstatně zvýšit účinnost cílených výrobních procesů, pokud jde o spotřebu energie, vody a zdrojů; 

oInvestice do znalostí, odborné přípravy, výzkumu a inovací, přenosu technologií a projektů vývoje, které mohou rovněž podpořit reorganizaci vztahů mezi různými subjekty v dodavatelském řetězci, s cílem posílit udržitelnost výrobních procesů;

oInvestice do digitalizace podniků, včetně elektronického obchodu a vznikajících technologií; 

oInstalace fotovoltaických a solárních panelů 

Cílem opatření je snížit emise skleníkových plynů, plýtvání potravinami a používání pesticidů a antimikrobiálních látek, zlepšit energetickou účinnost a zvýšit výrobu a využívání energie z obnovitelných zdrojů.  

Za účelem provedení investice do facility podepíší ministerstvo a ISMEA prováděcí dohodu, která obsahuje tento obsah: 

1.Popis rozhodovacího procesu v rámci nástroje: Konečné rozhodnutí o investicích nástroje přijímá investiční výbor nebo jiný příslušný rovnocenný řídící orgán a schvaluje je většina hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě. 

2.Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují: 

a.Popis finančního produktu (produktů) a způsobilých konečných příjemců. 

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné. 

c.Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 21 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 22 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 23 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 24 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů. 

3.Částka, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, struktura poplatků pro prováděcího partnera a požadavek na opětovné investování veškerých prostředků získaných z předchozích operací v souladu s investiční politikou nástroje. 

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností: 

a.Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích. 

b.Popis postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu podvodů, korupce a střetů zájmů.

c.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace. 

d.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu agentury ISMEA. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) soulad se zásadou „významně nepoškozovat“, pravidly státní podpory, požadavky na klimatické a digitální cíle v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a přílohou VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost; a iii) dodržení požadavku, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi na pokrytí stejných nákladů podporu z jiných nástrojů Unie. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody a dohod o financování.

 

5.Požadavky na investice v oblasti klimatu prováděné prováděcím partnerem: nejméně 1 848 000 000,00 EUR z investice  Nástroje pro oživení a odolnost do tohoto nástroje přispěje k cílům v oblasti změny klimatu v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.  25

Investice 4 – Zařízení zemědělsko-solárního parku

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu, zemědělsko-solárního parku, s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v italském zemědělsko-průmyslovém odvětví. Systém funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru.

Režim spravuje jako prováděcí partner Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE). Režim poskytuje grant na část nákladů projektu. Režim podpoří investice do struktur v odvětví zemědělství, chovu hospodářských zvířat a zemědělsko-průmyslového odvětví za účelem instalace solárních panelů, jakož i doplňkové intervence. Při posuzování návrhů projektů bude kladně zohledněno členství v síti „rete del lavoro agricolo di qualità“. 

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a GSE prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah: 

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě. 



2.Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují: 

a.Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné. 

c.Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 26 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 27 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 28 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 29 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. 

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky. 

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností: 

1.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných grantech. 

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před udělením grantu na operaci. 



4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů GSE. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek platných grantových dohod.

5.Požadavky na investice v oblasti klimatu prováděné prováděcím partnerem: nejméně 633 000 000 EUR z investice Nástroje pro oživení a odolnost do projektu přispěje k cílům v oblasti změny klimatu v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost 30 . 

D.4.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo 

Související opatření (reforma nebo investice) 

Milník/cíl 

Jméno 

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky) 

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle) 

Orientační harmonogram pro dokončení 

Popis každého milníku a cíle 

Jednotka měření 

Výchozí stav 

Cíl 

Čtvrtina 

Rok 

M2C1–13 

Reforma 1.2 – Národní program pro nakládání s odpady 

Milník 

Vstup v platnost ministerské vyhlášky pro národní program nakládání s odpady 

Ustanovení zákona s uvedením vstupu v platnost 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2022

Ministerská vyhláška pro národní program nakládání s odpady obsahuje alespoň tyto cíle: 

dosáhnout nejvyšší úrovně přípravy k opětovnému použití, recyklace a využití odpadů, dosáhnout alespoň cílů stanovených v čl. 181 legislativního nařízení 152/06 a rovněž zohlednit systémy rozšířené odpovědnosti výrobce; 

I.přizpůsobit síť zařízení nezbytných pro integrované nakládání s odpady – s ohledem na rozvoj oběhového hospodářství – zajistit kapacity nezbytné k dosažení cílů stanovených v písmenu a) a následně minimalizovat konečné odstranění jako konečnou a zbytkovou možnost, a to v souladu se zásadou blízkosti a s ohledem na cíle předcházení vzniku odpadů definované v rámci vnitrostátního plánu předcházení vzniku odpadů stanoveného v čl. 180 legislativního nařízení 152/06; 

II.zavést odpovídající monitorování provádění programu s cílem umožnit neustálé ověřování souladu s jeho cíli a případnou nutnost přijmout nápravné nástroje pro dosažení plánovaných opatření; 

III.zabránit zahájení nových řízení o nesplnění povinnosti proti Italské republice z důvodu neprovedení evropských předpisů o plánování cyklu odpadů; 

IV.bojovat proti nízkému sběru odpadu a odrazovat od skládkování (viz také národní strategie pro oběhové hospodářství); 

V.regionální zařízení pro nakládání s odpady doplňuje národní program pro nakládání s odpady; 

VI.překlenout mezery v nakládání s odpady a regionální rozdíly, pokud jde o kapacitu zařízení a normy kvality, které existují mezi různými regiony a oblastmi státního území, s cílem obnovit zpoždění; 

VII.dosáhnout současných a nových cílů stanovených evropskými a vnitrostátními právními předpisy; 

VIII.s cílem bojovat proti nezákonnému ukládání odpadu a spalování pod širým nebem (např. v oblasti Terra dei Fuochi) prostřednictvím opatření, včetně zavedení nového systému sledovatelnosti odpadu, bude vyvinut podporovaný globální monitorovací systém s cílem čelit nezákonnému skládkování pomocí satelitů, dronů a technologií umělé inteligence. 

M2C1–14 

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení 

Investice 1.2 – stěžejní projekty oběhového hospodářství 

Milník 

Vstup ministerské vyhlášky v platnost. 

Přijetí ministerské vyhlášky o schválení kritérií výběru projektů navrhovaných obcemi. 

Zveřejnění v Gazzetta Ufficiale 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 3 

2021 

Ministerská vyhlášky o schválení kritérií pro výběr projektů navrhovaných obcemi vstoupí v platnost. 

Ministerská vyhláška stanoví, že projekty jsou vybírány z těchto kritérií: 

·Soulad s právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy a s evropským akčním plánem pro oběhové hospodářství, 

·Očekávané zlepšení cílů recyklace 

·Soulad s regionálními a vnitrostátními nástroji plánování, 

·Příspěvek k řešení případů porušení právních předpisů EU, součinnost s jiným odvětvovým plánováním (např. PNIEC) a/nebo jinými složkami plánu, inovativní technologie založené na rozsáhlých zkušenostech, 

·Technická kvalita návrhu. 

·Soulad a doplňkovost s programy politiky soudržnosti a podobnými projekty financovanými prostřednictvím jiných nástrojů EU a vnitrostátních nástrojů 

Zásahy nezahrnují investice do skládek, zařízení na zneškodňování, mechanicko-biologického zpracování/mechanické úpravy nebo spaloven v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“. 

M2C1–15 

Reforma 1.2 

Národní program pro nakládání s odpady 

 

Cílová 

Snížení počtu nelegálních skládek (T1)

NEPOUŽ. 

Číslo 

33 

11 

ČTVRTLETÍ 

2024 

Snížení počtu nelegálních skládek zahrnutých do řízení o nesplnění povinnosti NIF 2003/2077 z 33 na 11 (tj. nejméně o 66 %). 

M2C1–15a 

Reforma 1.2 

Národní program pro nakládání s odpady: 

Cílová 

Snížení počtu nelegálních skládek (T2) 

NEPOUŽ. 

Číslo

34 

14 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2023 

Snížení počtu nelegálních skládek zahrnutých do řízení o nesplnění povinnosti 2011/2215 z 34 na 14 (tj. nejméně o 60 %). 

M2C1–15b 

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení 

Cílová 

Snížení regionálních rozdílů v odděleném sběru 

NEPOUŽ. 

Procentní body 

22.8 

20 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2023 

Rozdíl mezi celostátním průměrem a regionem s nejhoršími výsledky, pokud jde o sazby tříděného sběru, se snižuje na 20 procentních bodů. 

M2C1–15c 

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení 

Milník 

Vstup v platnost povinnosti odděleného sběru biologického odpadu 

Ustanovení zákona s uvedením vstupu v platnost 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2023 

Povinnost odděleného sběru biologického odpadu začne platit do 31. prosince 2023 v souladu s akčním plánem EU pro oběhové hospodářství. 

M2C1–16 

Reforma 1.2

Národní program pro nakládání s odpady 

Cílová 

Nelegální skládky 

NEPOUŽ. 

Číslo 

11 

ČTVRTLETÍ 

2026 

Snížení počtu nelegálních skládek zahrnutých do řízení o nesplnění povinnosti 2003/2077 z 11 na 0. 

M2C1–16a 

Reforma 1.2

Národní program pro nakládání s odpady 

Cílová 

Nelegální skládky 

NEPOUŽ. 

Číslo 

14 

ČTVRTLETÍ 

2024 

Snížení počtu nelegálních skládek zahrnutých do řízení o nesplnění povinnosti 2011/2215 ze 14 na 9 (tj. nejméně 75 %) 

M2C1–16ter 

 

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení 

Cílová 

Regionální rozdíly v úrovni tříděného sběru 

NEPOUŽ. 

Procentní body 

28,4 

20 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2024 

Rozdíl v tříděném sběru odpadu mezi průměrem tří regionů s nejlepšími výsledky (Veneto, Trentino, Sardegna) a průměrem regionů s nejhoršími výsledky (Basilicata, Kalábrie a Sicílie) uvedeným ve zprávě ISPRA za rok 2020 se snižuje na 20 procentních bodů. 

Uspokojivé splnění cíle rovněž vyžaduje, aby se vnitrostátní průměr a průměr tří regionů s nejlepšími výsledky uvedených ve zprávě ISPRA 2020 (Veneto, Trentino, Sardegna) v oblasti tříděného sběru odpadu ve srovnání s údaji uvedenými ve zprávě ISPRA za rok 2020 zvýšil. 

M2C1–16c 

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení a „stěžejní“ projekty oběhového hospodářství 

 

Cílová 

 Dokončené projekty 

NEPOUŽ. 

 Číslo 

584 

ČTVRTLETÍ 

2026 

Osvědčení o dokončení prací nebo osvědčení o dodání pro nejméně 584 projektů, z nichž nejméně 90 se týká projektů pro zařízení na nakládání s odpady.

M2C1–10 

Investice 2.1: Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a odvětví rostlinných školek 

Cílová 

 Hmotné a nehmotné investice do zemědělsko-potravinářského odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a školek rostlin. 

NEPOUŽ. 

Číslo 

72 

ČTVRTLETÍ 

2026 

Osvědčení o vyplnění nebo „osvědčení o řádném provedení(„Attestazione di regolare esecuzione“) pro nejméně 72 hmotných a nehmotných investic v zemědělsko-potravinářském odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a školek. 

M2C1–18 

Investice 3.1: Zelené ostrovy 

Milník 

Vstup v platnost dekretu 

Ustanovení ve vyhlášce o nabytí účinnosti zákona 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 3 

2022 

Ředitelským dekretem se schvaluje pořadí projektů podle výsledků veřejného oznámení. Výběrové řízení zahrnuje: 

kritéria způsobilosti, která zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. 

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 37 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost. 

C) závazek podávat zprávy o provádění opatření v polovině doby trvání režimu a ukončení režimu. 

Mezi možné oblasti intervence patří: 

·integrované a certifikované řízení zemědělsko-lesnického dědictví („rovněž prostřednictvím výměny kreditů získaných ze zachycování oxidu uhličitého, řízení biologické rozmanitosti a certifikace dodavatelského řetězce dřeva“); 

·integrované a certifikované hospodaření s vodními zdroji; 

·výroba energie z místních obnovitelných zdrojů, jako jsou mikroelektrárny, biomasa, bioplyn, větrná energie, kombinovaná výroba tepla a elektřiny a biometan; 

·rozvoj udržitelného cestovního ruchu („schopného zlepšit místní produkty“); 

·výstavbu a udržitelnou správu fondu budov a infrastruktury moderní hory; 

·energetická účinnost a inteligentní integrace zařízení a sítí; 

·udržitelný rozvoj výrobních činností (nulová produkce odpadu); 

·integrace služeb mobility; 

·rozvoj modelu udržitelného zemědělství („který je rovněž nezávislý na energii prostřednictvím výroby a využívání energie z obnovitelných zdrojů v odvětví elektrické energie, tepla a dopravy“). 

Biometan musí splňovat kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů stanovená v článcích 29–31 a pravidla pro biopaliva vyráběná z potravin a krmiv stanovená v článku 26 směrnice o obnovitelných zdrojích energie (EU) 2018/2001 (REDII) a související prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci s cílem umožnit, aby toto opatření bylo v souladu se zásadou „nevýznamné kvality“ a s příslušnými požadavky poznámky pod čarou 8 přílohy VI nařízení (EU) 2021/241. 

M2C1–19 

Investice 3.1: Zelené ostrovy 

Cílová 

Provádění integrovaných projektů na malých ostrovech 

NEPOUŽ. 

Počet malých ostrovů 

19 

ČTVRTLETÍ 

2026 

Osvědčení o dokončení prací na integrovaných projektech na 19 malých ostrovech, které zahrnují nejméně tři různé typy intervencí z níže uvedených způsobilých intervencí. 

Způsobilé intervence pro financování jsou: 

·zásahy v oblasti energetické účinnosti; 

·vytváření a/nebo modernizace služeb kolektivní mobility a dobíjecí infrastruktury; autobusy a čluny poháněné elektřinou; přístřešky pro služby veřejné dopravy; sdílení automobilů, sdílení jízdních kol, sdílení skútrů; 

·výstavba a/nebo úprava cyklostezek, výstavba chráněných oblastí; 

·tříděný sběr s vylepšením sběrných systémů; 

·výstavba/modernizace ekologických ostrovů se souvisejícím střediskem pro opětovné využití; 

·odsolovací systémy; 

·zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů na elektřinu, která mohou mimo jiné zahrnovat fotovoltaickou energii, větrnou energii na moři nebo energii z mořských obnovitelných zdrojů (například energii z vln nebo přílivovou energii); 

·opatření v oblasti energetické účinnosti zaměřená na snížení poptávky po elektřině; 

·zásahy do elektrické sítě a souvisejících infrastruktur, které mohou mimo jiné zahrnovat propojení elektrizační soustavy s vodovodním systémem ostrova, inteligentní sítě, inovativní systémy hospodaření s energií nebo monitorovací systémy. 

M2C1–20 

Investice 3.2: Zelená společenství 

Milník 

Zadání (všech) veřejných zakázek na výběr zelených společenství 

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek na výběr zelených společenství 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 3 

2022 

Oznámení o postupu udělování grantů, které by mělo zahrnovat kritéria způsobilosti, která zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou škodu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. 

M2C1–21 

Investice 3.2: Zelená společenství 

Cílová

Projekty dokončené v zelených komunitách

NEPOUŽ. 

Počet projektů

410

ČTVRTLETÍ

2026

Dokončení nejméně 410 projektů v zelených společenstvích doložených těmito osvědčeními: 

·osvědčení o řádném dokončení prací, nebo 

·osvědčení o potvrzení shody/řádného provedení při zadávání zakázek na dodávky a při zadávání zakázek nebo poskytování služeb.

Projekty se týkají těchto oblastí:

·integrované a certifikované řízení zemědělsko-lesnického dědictví;

·integrované a certifikované hospodaření s vodními zdroji; 

·výroba energie z místních obnovitelných zdrojů, jako jsou mikroelektrárny, biomasa, bioplyn, větrná energie, kombinovaná výroba tepla a elektřiny a biometan; 

·rozvoj udržitelného cestovního ruchu;

·výstavbu a udržitelnou správu fondu budov a infrastruktury moderní hory; 

·energetická účinnost a inteligentní integrace zařízení a sítí; 

·udržitelný rozvoj výrobních činností (nulová produkce odpadu); 

·integrace služeb mobility;

·rozvoj udržitelného zemědělského modelu.

M2C1–22 

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky 

Milník 

Prováděcí dohoda 

Vstup prováděcí dohody v platnost 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2024 

Vstup prováděcí dohody v platnost. 

M2C1–23 

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky 

Milník 

Zdroje převedené na ISMEA a změna prováděcí dohody 

Osvědčení o převodu a změně prováděcí dohody 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2025 

Itálie převede na nástroj ISMEA dalších 2 000 000 000,00 EUR.

Změna celkového poplatku za financování a správu prováděcí dohody. 

M2C1–24 

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky 

Cílová 

Právní dohody s konečnými příjemci 

NEPOUŽ.

Procento

100 

ČTVRTLETÍ 

2026 

Agentura ISMEA uzavře s konečnými příjemci právní dohody o financování na částku nezbytnou k využití 100 % investic z Nástroje pro oživení a odolnost do tohoto nástroje (s přihlédnutím k poplatkům za správu). ISMEA vypracuje zprávu s podrobným uvedením procentního podílu tohoto financování, které přispívá k cílům v oblasti klimatu, za použití metodiky uvedené v příloze VI. 

M2C1–25 

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky 

Milník 

Ministerstvo převedlo celkovou výši zdrojů 

Potvrzení o převodu 

 NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2024 

Itálie převede na nástroj ISMEA částku 1 960 000 000,00 EUR.

M2C1–26 

Investice 4: AGRI-Solar Park Facility (Zemědělsko-solární park) 

Milník 

Prováděcí dohoda 

Vstup prováděcí dohody v platnost 

 NEPOUŽ. 

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2025 

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M2C1–27 

Investice 4: AGRI-Solar Park Facility (Zemědělsko-solární park) 

Milník 

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic 

Podepsané právní dohody a osvědčení o převodu 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ 

2026 

GSE uzavře s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

Nejméně 633000000 z tohoto financování přispěje k cílům v oblasti klimatu za použití metodiky uvedené v příloze VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

Itálie převede 789 000 000 EUR do GSE pro tento nástroj. 

 

E. SLOŽKA 2 MISE 2: Transformace energetiky a udržitelná mobilita

Tato složka italského plánu pro oživení a odolnost zahrnuje investice a reformy v oblasti transformace energetiky. Zahrnuje reformy, které mají usnadnit povolování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Složka zahrnuje investice do dodavatelského řetězce obnovitelných zdrojů energie, vodíkové energie, zařízení na výrobu biomethanu a inteligentních sítí. Tyto reformy a investice doplňují reformy zaměřené na zvýšení hospodářské soutěže na trhu s elektřinou v rámci reformní složky „obchodní prostředí“.

Tato složka zahrnuje rovněž investice a reformy v oblasti udržitelné mobility. Zahrnuje reformy, které mají usnadnit povolování projektů udržitelné mobility. Součástí této složky jsou investice do výstavby cyklistických stezek a infrastruktury pro rychlou přepravu metro/tram/bus a do pořízení autobusů, kolejových vozidel, požárních a letištních vozidel s nulovými emisemi. Tyto reformy a investice doplňují reformy, jejichž cílem je odstranit regulované ceny za elektrické nabíjení a zvýšit hospodářskou soutěž v oblasti koncesí na dobíjecí stanice, regionálních železnic a místní veřejné dopravy v rámci reformní složky „obchodní prostředí“.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení určených Itálii v letech 2020 a 2019 týkajících se potřeby „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] čistou a účinnou výrobu a využívání energie [...] udržitelné veřejné dopravy“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020) a „zacílit hospodářskou politiku související s investicemi na [...] a kvalitu infrastruktury, a to i s ohledem na regionální rozdíly“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019).

Složka podporuje pokyny vydané Itálii ohledně provádění jejího vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (SWD(2020) 911 final), v nichž byla Itálie vyzvána, aby podporovala, přepracovala a rekonstruovala stávající zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, zejména stávající větrné elektrárny, a prozkoumala inovativní energii na moři ve Středomoří.

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

E.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1 – Zjednodušení schvalovacích postupů pro zařízení z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři a nový právní rámec pro zachování výroby z obnovitelných zdrojů a prodloužení doby a způsobilosti stávajících režimů podpory

Tato reforma spočívá v:

-vstup v platnost zjednodušujících opatření pro zařízení využívající obnovitelné zdroje energie a modernizace a přepracování stávajících zařízení v souladu s ustanoveními legislativního nařízení č. 76 ze dne 17. července 2020, dále jen „vyhláška o zjednodušení“;

-přijetí vyhlášky dohodnuté s regiony a ostatními dotčenými státními správami, jejímž cílem je stanovit kritéria pro určení vhodných a nevhodných oblastí pro instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů pro dodatečnou kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů ve výši nejméně 73 GW, v souladu s aktualizovanou verzí PNIEC, pro dosažení cílů rozvoje obnovitelných zdrojů;

-dokončení podpůrného mechanismu obnovitelných zdrojů energie rovněž pro další technologie, které nejsou vyspělé nebo s vysokými provozními náklady, a prodloužení období aukcí pro tzv. mechanismus OZE1 při současném zachování zásady konkurenčního přístupu;

-ustanovení na podporu investic do skladovacích zařízení v legislativním nařízení, kterým se provádí směrnice (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.

Reforma 2 – Nové právní předpisy na podporu výroby a spotřeby plynu z obnovitelných zdrojů

Tato reforma spočívá v posílení podpory čistého biomethanu přijetím právních předpisů s cílem rozšířit rozsah projektů v oblasti biometanu způsobilých pro podporu a prodloužit období pro dostupnost grantů. Biometan musí splňovat kritéria stanovená ve směrnici 2018/2001 (směrnice RED II), aby opatření mohlo být v souladu se zásadou Do-No-Signant-Harm a příslušnými požadavky uvedenými v poznámce pod čarou 8 přílohy VI nařízení (EU) 2021/241

Reforma 3 – Správní zjednodušení a omezení regulačních překážek pro zavádění vodíku

Tato reforma spočívá v tom, že vstoupil v platnost legislativní rámec na podporu vodíku jako obnovitelného zdroje energie. Tento legislativní rámec obsahuje:

-Technické bezpečnostní předpisy týkající se výroby, přepravy (technických a regulačních kritérií pro zavedení vodíku do sítě zemního plynu), skladování a používání vodíku;

-Zrychlený povolovací postup s jedním kontaktním místem pro získání povolení k výstavbě a provozu malého zařízení na výrobu vodíku (pro elektrolyzéry s výkonem nižším než 1–5 MW; prahová hodnota pro skladování je definována ve výše uvedených technických bezpečnostních předpisech pro vodík).

-Regulace účasti zařízení na výrobě vodíku v síťových službách. Energetický regulační orgán (ARERA) je pověřen vydáním zvláštního regulačního opatření po konzultaci se zúčastněnými stranami.

-Systém záruk původu pro obnovitelný vodík s cílem dát spotřebitelům cenové signály.

-Postupy a/nebo kritéria pro vymezení vybraných plnicích ploch podél dálnic pro optimalizaci umístění čerpacích stanic s cílem vytvořit koridory H2 pro nákladní vozidla, počínaje severními italskými regiony až po údolí Pád a logistické uzly a hlavní dálnice podél poloostrova.

-Koordinace desetiletého plánu rozvoje provozovatele vnitrostátní přenosové soustavy (TSO) s plány ostatních evropských provozovatelů přenosových soustav zaměřenými na vypracování společných norem pro vodíkovou dopravu prostřednictvím stávajících plynovodů nebo specializovaných plynovodů.

Reforma 4 – Opatření na podporu konkurenceschopnosti vodíku

Tato reforma spočívá v přijetí daňových opatření na podporu výroby a/nebo využívání vodíku v souladu s pravidly EU v oblasti zdanění a v provedení směrnice o energii z obnovitelných zdrojů II do vnitrostátního práva. Toto opatření podpoří výrobu vodíku na základě elektrolýzy s využitím obnovitelných zdrojů energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) nebo elektřiny z rozvodné sítě.

Reforma 5 – Inteligentní postupy pro hodnocení projektů v odvětví místních systémů veřejné dopravy s pevnými zařízeními a v odvětví rychlé hromadné dopravy

Tato reforma spočívá v přijetí právních předpisů, které jasně stanoví odpovědnost za schvalování projektů místní veřejné dopravy, a ve zjednodušení postupu plateb.

Investice 2.1 – Posilování inteligentních sítí

Cílem této investice je modernizace infrastruktury a digitalizace elektrické distribuční sítě. Investice spočívá v poskytování grantů provozovatelům distribučních sítí na financování intervencí, které zvyšují hostitelskou kapacitu distribuční sítě, jakož i kapacitu, kterou mají domácnosti k dispozici pro elektrifikaci své spotřeby energie.



Investice 2.2 – Zásahy ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílem této investice je zajistit odolnost elektrické sítě vůči extrémním povětrnostním jevům, a snížit tak pravděpodobnost dlouhodobého přerušení dodávek elektřiny. Investice spočívá v poskytování grantů provozovatelům přenosových a distribučních soustav na práce na elektrizační infrastruktuře.

Investice 4.1 – Investice do „měkké“ mobility (Národní plán cyklistické cesty)

Cílem této investice je vybudovat cyklostezky, které usnadní dojíždění mezi místy v metropolitních oblastech nebo ve městech, která hostí univerzity. Tato investice spočívá v vybudování nejméně 1 261 km cyklostezek v metropolitních oblastech a turistických cyklostezek.

Investice 4.3 – Instalace dobíjecí infrastruktury

Cílem této investice je podpořit dekarbonizaci odvětví dopravy. Tato investice spočívá ve financování instalace rychlých veřejných dobíjecích stanic na volných cestách a v městských oblastech.

Investice 4.4.1 – Posílení vozového parku regionální veřejné dopravy s nulovými emisemi

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů a modernizovat vozový park veřejných autobusů. Tato investice spočívá v nákupu autobusů s nulovými emisemi a v instalaci dobíjecích stanic.

Investice 4.4.3 – Obnova vozového parku pro velení národní hasičské jednotky

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů a modernizovat flotilu požární ochrany. Tato investice spočívá v pořízení nejméně 3800 vozidel pro Národní hasičskou brigádu.

Investice 4.5 – Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílem této investice je snížit emise skleníkových plynů a znečištění ovzduší způsobeného silniční dopravou v městských oblastech. Tato investice spočívá v systému třídění automobilů, v jehož rámci je tepelné vozidlo vyřazeno a nahrazeno nově zakoupeným vozidlem s nulovými emisemi.

Investice 5.4 – Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (dále jen „GTF“) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR

Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál italského hospodářství prostřednictvím pobídek pro soukromé investice, zlepšením přístupu k financování pro začínající podniky zapojené do ekologické transformace a rozvojem trhu rizikového kapitálu v tomto odvětví. Opatření spočívá ve kapitálové injekci ve výši 250 000 000 EUR do Fondu pro ekologickou transformaci (dále jen „GTF“) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR přijme investiční politiku pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, u nichž se očekává, že kapitál podpoří, včetně očekávaného harmonogramu provádění v délce 15 let a poplatku za správu ve výši maximálně 13 %. 31 GTF působí tak, že přímo či nepřímo poskytuje kapitálovou, kvazikapitálovou, dluhovou či kvazidlužní podporu. 32 CDP Venture Capital SGR přijme auditní a kontrolní systém popsaný v pokynech „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). V případě obecné podpory začínajícím podnikům investiční politika vyloučí zejména společnosti, které se významně zaměřují 33 na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti 34 ; II) energeticky náročná odvětví a/nebo průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2 35 ; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel 36 ; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu 37 , v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

E.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C2–6

Reforma 1 Zjednodušení schvalovacích postupů pro zařízení z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři a nový právní rámec pro zachování výroby z obnovitelných zdrojů a prodloužení doby a způsobilosti stávajících režimů podpory

Milník

Vstup v platnost právního rámce pro zjednodušení schvalovacích postupů pro stavební struktury pro energii z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Právní rámec zahrnuje tyto cíle:

vstup v platnost zjednodušujících opatření pro zařízení využívající obnovitelné zdroje energie a modernizace a přepracování stávajících zařízení v souladu s ustanoveními legislativního nařízení č. 76 ze dne 17. července 2020, dále jen „vyhláška o zjednodušení“;

přijetí vyhlášky dohodnuté s regiony a ostatními dotčenými státními správami, jejímž cílem je stanovit kritéria pro určení vhodných a nevhodných oblastí pro instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů pro dodatečnou kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů ve výši nejméně 73 GW, v souladu s aktualizovanou verzí PNIEC, pro dosažení cílů rozvoje obnovitelných zdrojů;

dokončení podpůrného mechanismu obnovitelných zdrojů energie rovněž pro další technologie, které nejsou vyspělé nebo s vysokými provozními náklady, a prodloužení období aukcí pro tzv. mechanismus OZE1 při současném zachování zásady konkurenčního přístupu;

ustanovení na podporu investic do skladovacích zařízení v legislativním nařízení, kterým se provádí směrnice (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.

M2C2–7

Reforma 2 Nová legislativa na podporu výroby a spotřeby plynu z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení na podporu využívání plynu z obnovitelných zdrojů pro využití biomethanu v odvětví dopravy, průmyslu a bydlení a prováděcí vyhlášky, která stanoví podmínky a kritéria pro jeho používání a nový systém pobídek.

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Legislativní nařízení obsahuje zejména:

1-legislativní pozměňovací návrh týkající se zjednodušeného povolovacího postupu a změny stávajícího grantového mechanismu s cílem i) rozšířit rozsah způsobilosti a ii) prodloužit období dostupnosti grantů a iii) zajistit dodávky v rámci mechanismu sazeb a záruky původu pro plyn z obnovitelných zdrojů.

2 – provedení směrnice REDII legislativním nařízením

3 – obecnou koordinaci by zajišťoval Ministero della Transizione Ecologica (mite) za podpory ostatních správních orgánů s poradními funkcemi: Ministerstvo zemědělství (MIPAAF), ministerstvo hospodářství a financí (MEF) a Gestore Servizi Energetici.

M2C2–8

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Milník

Zadání (všech) veřejných zakázek na zvýšení kapacity sítě

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek na zvýšení kapacity sítě pro distribuci energie z obnovitelných zdrojů a elektrifikaci spotřeby energie

M2C2–10

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Milník

Inteligentní sítě – zvýšení kapacity sítě a elektrifikace spotřeby energie

Osvědčení o montáži nebo protokoly o přejímce

ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o instalaci nebo protokoly o přejímce vydané pro zásahy, jejichž výsledkem je:

zvýšeníhostingové kapacity sítě alespoň o 4 000 MW, což je potvrzeno jedním nebo více zprávami nezávislého inženýra,

—zvýšení maximálního výkonu dodaného ke spotřebě sítí v řadě míst dodání odpovídající nejméně 1500000 obyvatelům, což je potvrzeno jednou nebo více nezávislými zprávami inženýrů.

M2C2–12

Investice 2.2 Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Milník

Přidělení projektů na zvýšení odolnosti elektroenergetické soustavy

Oznámení o udělení projektů NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Přidělení projektů na zvýšení odolnosti nejméně 4 000 km v elektrické síti, aby se snížila četnost a doba přerušení dodávek energie v důsledku extrémních povětrnostních podmínek.

M2C2–13

Investice 2.2 Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílová

Zvýšit odolnost elektroenergetické soustavy

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 000

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací, které odpovídají zvýšení odolnosti nejméně 4 000 km elektrické sítě, potvrzené jedním nebo více nezávislými zprávami inženýrů.

M2C2–14

Investice 3.3 Zkoušení vodíku v silniční dopravě

Milník

Zadání (všech) veřejných zakázek na rozvoj dobíjecích stanic založených na vodíku

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek na rozvoj nejméně 40 dobíjecích stanic na bázi vodíku

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Oznámení o zadání (všech) veřejných zakázek na vývoj nejméně 40 dobíjecích stanic založených na vodíku v souladu se směrnicí 2014/94/EU o infrastruktuře pro alternativní paliva.

M2C2–16

Investice 3.4 Zkoušení vodíku pro železniční mobilitu

Milník

Přidělení zdrojů na testování vodíku pro železniční mobilitu

Oznámení o přidělení zdrojů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Přidělení zdrojů podle postupů a kritérií stanovených pro vybudování deseti čerpacích stanic pro železnice založených na vodíku na šesti železničních tratích.“;

M2C2–18

Investice 3.5 Výzkum a vývoj vodíku

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek v oblasti výzkumu a vývoje na výzkumné projekty v oblasti vodíku

Oznámení o zadání zakázek na výzkum a vývoj vodíku NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Oznámení o zadání zakázek v oblasti výzkumu a vývoje, jejichž cílem je zlepšit znalosti o provádění vodíkového vektoru ve fázi výroby, skladování a distribuce. Smlouvy rozvinou alespoň čtyři rozměry výzkumu:

a) Výroba zeleného a čistého vodíku

inovativní technologie pro skladování, přepravu a přeměnu vodíku na deriváty a e-paliva

C) Palivové články pro stacionární použití a použití v oblasti mobility

d) Integrované inteligentní systémy řízení za účelem zvýšení odolnosti a spolehlivosti inteligentních infrastruktur založených na vodíku

Toto opatření podpoří výrobu vodíku na základě elektrolýzy využívající obnovitelné zdroje energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) nebo činnosti související s elektřinou z rozvodné sítě nebo vodíkové činnosti, které splňují požadavek na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku, což vede k tomu, že emise skleníkových plynů během životního cyklu jsou nižší než 3 t CO2e/tH2 a 70 % u syntetických paliv na bázi vodíku ve srovnání s fosilním palivem 94 g CO2e/MJ, analogicky k přístupu stanovenému v čl. 25 odst. 2 a příloze V směrnice (EU) 2018/2001.

M2C2–20

Reforma 3 Správní zjednodušení a snížení regulačních překážek pro zavádění vodíku

Milník

Vstup v platnost nezbytných legislativních opatření

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Nezbytná legislativní opatření stanoví i) bezpečnostní ustanovení týkající se výroby, přepravy a skladování vodíku, ii) zjednodušení postupů pro budování malých struktur pro výrobu zeleného vodíku a iii) opatření týkající se podmínek výstavby dobíjecích stanic založených na vodíku.

Toto opatření podpoří pouze vodíkové činnosti, které splňují požadavek na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku, což vede k 3 tCO2eq/tH2.

M2C2–21

Reforma 4 Opatření na podporu konkurenceschopnosti vodíku

Milník

Vstup daňových pobídek v platnost

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Zákon stanoví daňové pobídky na podporu výroby zeleného vodíku a na podporu spotřeby zeleného vodíku v odvětví dopravy.

Toto opatření podpoří pouze vodíkové činnosti, které splňují požadavek na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku, což vede k 3 tCO2eq/tH2.

M2C2–22

Investice 4.1 Investice do „měkké“ mobility (Národní plán cyklistické stezky)

Cíl:

Cyklistické pruhy T1

NEPOUŽ.

Kilometry

0

200

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Dokončení nejméně 200 km cyklistických pruhů v metropolitních oblastech, jak je definováno v popisu opatření, nebo ve městech, která hostí univerzity.

M2C2–23

Investice 4.1 Investice do „měkké“ mobility (Národní plán cyklistické stezky)

Cílová

Cyklistické pruhy T2

NEPOUŽ.

Kilometry

200

1 261

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává pro výstavbu nejméně 1261 km cyklistických pruhů v metropolitních oblastech a turistických cyklostezek.

M2C2–27

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na instalaci dobíjecích infrastruktur M1

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na instalaci dobíjecích infrastruktur

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výstavbu nejméně 4700 dobíjecích stanic v městských oblastech (všechny obce).

Projekt může rovněž zahrnovat pilotní dobíjecí stanice zaměřené na skladování energie.“;

M2C2–28

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Milník

Zadávání veřejných zakázek na instalaci dobíjecí infrastruktury

Zadávání veřejných zakázek na instalaci dobíjecí infrastruktury

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zadání zakázek na výstavbu nejméně 2100 bodů rychlé veřejné dobíjecí infrastruktury podél volných cest a nejméně 9900 v městských oblastech.

M2C2–29

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Cílová

Počet rychlých dobíjecích stanic

NEPOUŽ.

Číslo

0

10 368

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o instalaci a přijetí odhadu nákladů na připojení ze strany developera je poskytnuto pro nejméně 10368 stanic infrastruktury rychlého dobíjení elektrických vozidel, a to buď podél volných cest, nebo v městských oblastech.

Dobíjecí infrastruktura pro elektrická vozidla musí mít nejméně 175 kW ve volných cestách a 90 kW v městských oblastech.

M2C2–30

Investice 4.5 – Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílová 

Počet zakoupených vozidel

NEPOUŽ.

Číslo

0

30 830

ČTVRTLETÍ

2026

Smlouvy na nákup nejméně 30830 vozidel s nulovými emisemi.

Pro každé vozidlo musí být rovněž poskytnuto osvědčení o sešrotování tepelného vozidla.

Režim se zaměří na:

• Jednotlivci s bydlištěm ve funkčních městských oblastech. U jednotlivců jsou způsobilá pouze vozidla kategorie M1. Použijí se pouze vozidla kategorie M1.

• Mikropodniky ve smyslu čl. 2 bodu 9 nařízení (EU) 2023/955 se sídlem ve funkčních městských oblastech. V případě mikropodniků jsou způsobilá pouze vozidla kategorií N1 a N2.

V případě soukromých vozidel (M1) činí tato pobídka nejvýše 11 000 EUR na každé nové vozidlo pro jednotlivce s ekvivalentním ukazatelem hospodářské situace (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) nižším nebo rovným 30000 EUR a nejvýše 9 000 EUR na nové vozidlo pro jednotlivce, jejichž ISEE je vyšší než 30000 EUR, ale nižší nebo rovna 40 000 EUR. U užitkových vozidel (N1 a N2) pokrývá pobídka až 30 % kupní ceny, přičemž maximální výše činí 20 000 EUR za každé nové vozidlo.

Program se zaměří pouze na nákup vozidel s nulovými emisemi.

M2C2–33

Investice 4.4.2: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy vlaky s nulovými emisemi a univerzální službou

Oznámení o zadání všech zakázek na vozový park regionální veřejné železniční dopravy zahrnující vlaky s nulovými emisemi a univerzální službou

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na pořízení vlaků s nulovými emisemi 38 .

M2C2–35

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi

Cílová

Počet registrovaných autobusů s nulovými emisemi T2

NEPOUŽ.

Číslo

800

3 000

ČTVRTLETÍ

2026

Registrace nejméně 3000 autobusů s nulovými emisemi.

Způsobilé autobusy patří do kategorií M2 a M3 podle norem EHK OSN a jsou to buď elektrické, nebo vodíkové palivové články.

M2C2–35 ter

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi

Cílová

Počet dobíjecích stanic pro autobusy s nulovými a nízkými emisemi

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o instalaci a smlouvy o připojení nebo smlouvy o dodatečném elektrickém napájení vydané pro nejméně 1000 dobíjecích stanic.

M2C2–36

Investice 4.4.3: Obnovená flotila pro velení národní hasičské jednotky

Cílová

Počet čistých vozidel pro obnovu vozového parku pro velení národní hasičské jednotky

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 800

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Registrace nejméně 3800 čistých vozidel pro obnovu vozového parku pro velení národního hasičského sboru.

Nejméně 3500 vozidel musí být ze 100 % elektrické, zatímco ostatní musí být poháněna biopalivem nebo biometanem.

Výrobci biopaliv musí předložit certifikát (certifikáty) (doklad o udržitelnosti) vydaný nezávislým hodnotitelem (nezávislými hodnotiteli), které jsou součástí nepovinných režimů uznaných Komisí nebo vnitrostátními režimy v souladu s čl. 30 odst. 1, 4 nebo 6 směrnice 2018/2001.

Smlouva podepsaná s dodavatelem biometanu navíc stanoví, že provozovatel zakoupí osvědčení o záruce původu pro očekávané použití paliva.

Vozidla poháněná biopalivem musí mít schválení typu pro B100.

M2C2–37

Reforma č. 5: Inteligentnější postupy pro hodnocení projektů v odvětví místních systémů veřejné dopravy s pevnými zařízeními a v odvětví rychlé hromadné dopravy

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení

Ustanovení zákona o nabytí účinnosti legislativního nařízení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Legislativní nařízení zjednoduší kritéria hodnocení projektů ve vztahu k místní veřejné dopravě a urychlí proces navrhování a schvalování.

M2C2–38

Investice 5.1: Obnovitelné zdroje energie a baterie

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost

Ustanovení zákona o vstupu ministerské vyhlášky v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Ministerská vyhláška stanoví výši dostupných zdrojů, požadavky příjemců na přístup, podmínky způsobilosti programů a projektů, způsobilé výdaje a formu a intenzitu podpory na vývoj vysoce účinných fotovoltaických panelů a na vývoj baterií.

M2C2–41

Investice 5.3: Elektrické autobusy

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která určuje výši dostupných zdrojů pro dosažení účelu intervence (dodavatelský řetězec autobusů)

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Ministerská vyhláška určí částku dostupných zdrojů pro realizaci přibližně 45 projektů průmyslové transformace prostřednictvím „smlouvy o rozvoji“.

M2C2–42

Investice 5.4: Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Podpis finanční dohody

Oznámení o podpisu finanční dohody NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Finanční dohoda stanoví nepřímé investice do financování správců fondů rizikového kapitálu s investicemi a podniky/začínajícími podniky v souladu s cíli ekologické transformace, rozšířit kapitál dostupný výzkumným pracovníkům a začínajícím podnikům, posílit činnost aktivních fondů rizikového kapitálu, rozvíjet nové a inovativní podniky ve spolupráci s podniky.

Finanční dohoda obsahuje:

-investiční politiku,

-kritéria způsobilosti,

dodržování technických pokynů „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

E.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.1 – Vývoj agrovoltaických systémů

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v italském odvětví zemědělství a energie z obnovitelných zdrojů. Režim funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru.

Režim spravuje jako prováděcí partner Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE). Režim poskytuje grant na část nákladů projektu. Režim podporuje výstavbu zemědělsko-voltaických systémů spočívajících v instalaci fotovoltaických zařízení na zemědělské půdě spolu s měřicími přístroji pro sledování základní zemědělské činnosti 39 .

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a GSE prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 40 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 41 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 42 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 43 .

Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

5.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných dotacích.

6.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

7.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před poskytnutím subvence na operaci.

8.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů GSE. Tyto audity ověří:

i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů;

II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a pokud

III) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek platných grantových dohod prováděcí dohody.

Investice 1.2 – Podpora obnovitelných zdrojů energie pro energetické komunity a společně jednající samospotřebitelé energie z obnovitelných zdrojů

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v Itálii s cílem podpořit instalaci nových kapacit na výrobu energie pro kolektivní konfigurace a společenství pro obnovitelné zdroje nacházející se v obcích s počtem obyvatel nižším než 50000 obyvatel 44 . Systém funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru, jakož i subjektům veřejného sektoru, které se zabývají podobnými činnostmi.

Režim spravuje Gestore dei Servizi Energetiche S.p.A. (dále jen „GSE“) jako prováděcí partner. Systém zahrnuje následující produktovou řadu:

·Grant pokrývající maximálně 40 % projektových nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů energie a výrobních zařízení, případně spojených se skladováním energie.

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a GSE prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

a.Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c.Požadavek na dodržování zásady významně nepoškozovat významně, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady významně nepoškozovat (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 45 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 46 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 47 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 48 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

1.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných grantech.

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před udělením grantu na operaci.

4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů GSE. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody a grantových dohod.

Investice 1.4 – Vývoj biomethanu podle kritérií pro podporu oběhového hospodářství

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování výroby biometanu v Itálii. Systém funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru 49 .

Režim spravuje jako prováděcí partner Gestore dei Servizi Energetici (GSE). Systém zahrnuje tyto skupiny produktů:

·Podpora výstavby nových zařízení na výrobu biomethanu. Biometan musí splňovat kritéria stanovená ve směrnici 2018/2001 (směrnice RED II), aby opatření mohlo být v souladu se zásadou Do-No-Signant-Harm a příslušnými požadavky uvedenými v poznámce pod čarou 8 přílohy VI nařízení (EU) 2021/241

·Přeměna a zlepšení účinnosti stávajících zemědělských zařízení na výrobu bioplynu (včetně organického štěpení tuhého komunálního odpadu OFUSW) směrem k výrobě biometanu pro dopravu, průmysl a vytápění. Biometan musí splňovat kritéria stanovená ve směrnici 2018/2001 (směrnice RED II), aby opatření mohlo být v souladu se zásadou Do-No-Signant-Harm a příslušnými požadavky uvedenými v poznámce pod čarou 8 přílohy VI nařízení (EU) 2021/241

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a GSE prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

a.Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c.Požadavek na dodržování zásady významně nepoškozovat významně, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady významně nepoškozovat (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 50 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 51 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 52 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 53 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

1.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných dotacích.

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před poskytnutím subvence na operaci.

4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů GSE. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek platných grantových dohod prováděcí dohody.

Investice 2.1 – Posilování inteligentních sítí

Cílem této investice je modernizace infrastruktury a digitalizace elektrické distribuční sítě. Investice spočívá v poskytování grantů provozovatelům distribučních sítí na financování intervencí, které zvyšují hostitelskou kapacitu distribuční sítě, jakož i kapacitu, kterou mají domácnosti k dispozici pro elektrifikaci své spotřeby energie.

Investice 2.2 – Zásahy ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílem této investice je zvýšit odolnost elektrické sítě vůči extrémním povětrnostním jevům, a snížit tak pravděpodobnost dlouhodobého přerušení dodávek elektřiny. Investice spočívá v poskytování grantů provozovatelům přenosových a distribučních soustav na práce na elektrizační infrastruktuře.

Investice 3.1 – Výroba vodíku v brownfieldech (vodíkové údolí)

Cílem této investice je vytvořit nová vodíková údolí, tj. místní výrobu a využívání vodíku z obnovitelných zdrojů v průmyslu, malých a středních podnicích a místní dopravě. Investice spočívá v poskytování grantů na provádění projektů výroby vodíku v opuštěných průmyslových oblastech.

Investice 3.2 – Využití vodíku v průmyslu, který lze obtížně zbrat

Tato investice spočívá v podpoře výzkumu, vývoje a inovací v oblasti průmyslových procesů za účelem rozvoje iniciativ pro využívání vodíku v průmyslových odvětvích, která využívají metan jako zdroj energie pro tepelnou energii (cement, papírny, keramický průmysl, sklářský průmysl atd.). Odvětví fosilních paliv, jako jsou ropné rafinerie, není způsobilé. Toto opatření podpoří výrobu vodíku na základě elektrolýzy s využitím obnovitelných zdrojů energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) nebo elektřiny z rozvodné sítě. 

Aby se zajistilo, že opatření bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ v rámci Nástroje pro oživení a odolnost, jak je stanoveno v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti v nadcházejících výzvách vylučují činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud činnost dosahuje předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší, ale stále nižší než příslušné referenční hodnoty, uvede se vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

Investice 3.4 – Zkoušky vodíku pro železniční mobilitu a silniční dopravu

Cílem této investice je přispět k využívání vodíku pro účely doplňování paliva.

Tato investice spočívá ve výstavbě čerpacích stanic pro železnice na bázi vodíku, které se budou pokud možno nacházet v blízkosti místních závodů na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů a/nebo dálničních vodíkových čerpacích stanic, a čerpacích stanic pro silniční dopravu na bázi vodíku.

Investice 3.5 – Výzkum a vývoj vodíku

Cílem této investice je podpořit výzkum a vývoj v celém hodnotovém řetězci vodíku. Investice spočívá v podpoře projektů výzkumu a vývoje vodíku týkajících se výroby zeleného vodíku, skladování vodíku, jeho přepravy a transformace na deriváty a e-paliva, palivové články a integrované inteligentní systémy řízení infrastruktury založené na vodíku.

Investice 4.2 – Vývoj systémů rychlé hromadné dopravy

Cílem opatření je zvýšit rychlý provoz systému hromadné dopravy a upřednostnit přechod od automobilové dopravy k veřejné dopravě. Tato investice spočívá ve výstavbě nových a rozšíření stávajících tratí systémů rychlé hromadné dopravy, modernizaci infrastruktury systémů rychlé hromadné dopravy a nákupu kolejových vozidel s nulovými emisemi pro systémy rychlé hromadné dopravy.

Investice 4.4.1 – Posílení vozového parku regionální veřejné dopravy s nulovými emisemi

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů a modernizovat vozový park veřejných autobusů. Tato investice spočívá v nákupu autobusů s nulovými emisemi a v instalaci dobíjecích stanic.

Investice 4.4.2 – Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy vlaky s nulovými emisemi a univerzální službou

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů ze železniční dopravy a modernizovat železniční vozový park. Tato investice spočívá v registraci nejméně 97 osobních vlaků s nulovými emisemi.

Investice 4.4.3 – Obnova vozového parku pro velení národní hasičské jednotky

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů a modernizovat flotilu požární ochrany. Tato investice spočívá v pořízení nejméně 3800 vozidel pro Národní hasičskou brigádu.

Investice 5.1 – Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Toto opatření sestává ze dvou dílčích investic.

Dílčí investice 1:

Tato dílčí investice sestává z veřejné investice do nástroje „Technologie pro nulové čisté emise“ s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v oblasti energetické účinnosti, výroby energie z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu a udržitelné transformace výrobního procesu.

Investice podpoří:

I)ekologickou transformaci vnitrostátního výrobního systému na různých úrovních podporou investic do posílení výrobních řetězců pro zařízení a jejich přímé a nepřímé složky relevantní pro ekologickou transformaci (například technologie skladování baterií a energie, solární a větrné technologie, tepelná čerpadla a geotermální technologie, vodíkové technologie a zařízení pro zachycování a ukládání uhlíku),

II)energetickou účinnost výrobních procesů (rovněž prostřednictvím výroby pro vlastní spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů, s výjimkou biomasy),

III)udržitelnost výrobních procesů, a to i s ohledem na oběhové hospodářství a účinnější využívání zdrojů.

Investice i) zahrnuje tyto produktové řady:

   První se zaměřuje na výrobu fotovoltaických nebo větrných technologií a zvýší výrobní kapacitu fotovoltaických nebo větrných technologií nejméně o 4 GW/rok.

   Druhý se zaměřuje na výrobu baterií a zvýší výrobní kapacitu baterií nejméně o 28 GW/rok.

Nástroj funguje tak, že poskytuje nevratné granty, subvencované půjčky a úrokové subvence přímo soukromému sektoru.

Nástroj řídí Invitalia S.p.A. jako prováděcí partner. Facilita zahrnuje tyto finanční nástroje:

·Smlouva o rozvoji, která podporuje projekty v oblasti technologií pro nulové čisté emise vyšší než 20000000 EUR poskytováním grantů, úrokových subvencí a subvencovaných úvěrů.

·Fond pro průmyslovou transformaci, který podporuje projekty v rozmezí od 3000000 EUR do 20000000 EUR poskytováním grantů.

Za účelem provedení investice do nástroje podepíší Itálie a společnost Invitalia S.p.A. prováděcí dohodu, která obsahuje tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu v rámci nástroje: Konečná investiční rozhodnutí a rozhodnutí o přidělení finančních prostředků facility přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje je většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují:

a.Popis finančních produktů a způsobilých konečných příjemců.

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c.Požadavek na dodržování zásady významně nepoškozovat významně, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady významně nepoškozovat (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 54 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 55 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 56 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 57 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů.

3.Částka, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, struktura poplatků pro prováděcího partnera a požadavek na opětovné investování veškerých prostředků získaných z předchozích operací v souladu s investiční politikou nástroje.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

a.Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích.

b.Popis postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu podvodů, korupce a střetů zájmů.

c.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace.

d.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu Invitalia S.p.A. Tyto audity ověřují:

I.účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů;

II.soulad se zásadou „významně nepoškozovat“, pravidly státní podpory a požadavky na klimatické cíle; a pokud

III.že je splněn požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody.

5. Požadavky na investice v oblasti klimatu prováděné prováděcím partnerem: nejméně 460 000 000 EUR z investice Nástroje pro oživení a odolnost do tohoto nástroje přispěje k cílům v oblasti změny klimatu v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost 58 .

Dílčí investice 2:

Tato dílčí investice sestává z veřejné investice do nástroje „Konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců“ s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování s cílem posílit průmyslové dodavatelské řetězce.

Investice podpoří projekty související s klíčovými strategickými hodnotovými řetězci, jako jsou programy průmyslového rozvoje a programy rozvoje ochrany životního prostředí.

Nástroj funguje tak, že poskytuje nevratné granty, subvencované půjčky a úrokové subvence přímo soukromému sektoru.

Nástroj řídí Invitalia S.p.A. jako prováděcí partner.

Za účelem provedení investice do nástroje podepíší Itálie a Invitalia prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu v rámci nástroje: Konečná investiční rozhodnutí a rozhodnutí o přidělení finančních prostředků facility přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje je většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují:

I)Popis finančního produktu (produktů) a způsobilých konečných příjemců.

II)Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

III)Požadavek na dodržování zásady významně nepoškozovat významně, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady významně nepoškozovat (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 59 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 60 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 61 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 62 .

IV)Požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů.

3.Částka, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, struktura poplatků pro prováděcího partnera a požadavek na opětovné investování veškerých prostředků získaných z předchozích operací v souladu s investiční politikou nástroje.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

a.Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích.

b.Popis postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu podvodů, korupce a střetů zájmů.

c.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace.

d.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu ZCHO Invitalia. Tyto audity ověří:

I.účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů;

II.soulad se zásadou „významně nepoškozovat“, pravidly státní podpory a požadavky na klimatické cíle; a pokud

III.že je splněn požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody.

Investice 5.2 – Rozvoj mezinárodního, průmyslového a vedoucího postavení v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti vodíku

Cílem této investice je podpořit hodnotový řetězec n vodíku v Itálii. Tato investice spočívá ve financování: 1) významné projekty společného evropského zájmu zvyšující výrobní kapacitu elektrolyzérů, 2) další projekty pro výrobu elektrolyzérů, 3) průmyslové investice podporující hodnotový řetězec vodíku, včetně výzkumu a vývoje a odborné přípravy.

Investice 5.3 – Rozvoj mezinárodního, průmyslového a vedoucího postavení v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti elektrických autobusů

Tato investice spočívá v podpoře přibližně 45 projektů, které mohou podpořit digitální a ekologickou transformaci odvětví autobusové dopravy na produktové elektrické a propojené autobusy. Očekává se rovněž, že tyto investice podpoří investice do obnovy vozového parku pro elektromobily (bez zahrnutí hybridních autobusů).

Investice 5.4 – Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (dále jen „GTF“) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR

Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál italského hospodářství prostřednictvím pobídek pro soukromé investice, zlepšením přístupu k financování pro začínající podniky zapojené do ekologické transformace a rozvojem trhu rizikového kapitálu v tomto odvětví. Opatření spočívá ve kapitálové injekci ve výši 250 000 000 EUR do Fondu pro ekologickou transformaci (dále jen „GTF“) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR přijme investiční politiku pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika obsahuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, u nichž se očekává, že kapitál podpoří, včetně očekávaného harmonogramu provádění v délce 15 let a poplatku za správu ve výši maximálně 13 %. 63 GTF působí tak, že přímo či nepřímo poskytuje kapitálovou, kvazikapitálovou, dluhovou či kvazidlužní podporu. 64 CDP Venture Capital SGR přijme auditní a kontrolní systém popsaný v pokynech „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). V případě obecné podpory začínajícím podnikům investiční politika vyloučí zejména společnosti, které se významně zaměřují 65 na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti 66 ; II) energeticky náročná odvětví a/nebo průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2 67 ; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel 68 ; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu 69 , v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

 

E.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C2–5

Investice 1.4 Vývoj biomethanu podle kritérií pro podporu oběhového hospodářství

Milník

Prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Vstup v platnost prováděcí dohody, podepsaných právních dohod a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup prováděcí dohody v platnost.

Itálie převede 2 236 020 000 EUR do GSE pro tento nástroj.

GSE uzavře s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

M2C2–9

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Cílová

Inteligentní sítě – zvýšení kapacity sítě pro distribuci energie z obnovitelných zdrojů

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zvýšení kapacity sítě pro distribuci energie z obnovitelných zdrojů nejméně o 1 000 MW

M2C2–17

Investice 3.4 Zkoušky vodíku pro železniční mobilitu a silniční dopravu

Cílová

Počet vybudovaných vodíkových čerpacích stanic

NEPOUŽ.

Číslo

0

29

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení se vydávají pro výstavbu nejméně osmi čerpacích stanic pro železnice založených na vodíku na nejméně pěti železničních tratích a pro nejméně 21 čerpacích stanic na bázi vodíku pro silniční dopravu.

M2C2–19

Investice 3.5 Výzkum a vývoj vodíku

Cílová

Počet projektů výzkumu a vývoje v oblasti vodíku

NEPOUŽ.

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ

2026

Zprávy o dokončení výzkumných činností vydané pro nejméně 10 projektů v oblasti výzkumu a vývoje v následujících oblastech;

a) Výroba zeleného vodíku

skladování, přeprava a přeměna vodíku na deriváty a e-paliva

C) Palivové články

d) Integrované inteligentní řízení inteligentních infrastruktur založených na vodíku

M2C2–24

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na vybudování infrastruktury pro systémy rychlé hromadné dopravy

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výstavbu infrastrukturních projektů, jak jsou definovány v popisu opatření.

M2C2–25

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na nákup kolejových vozidel s nulovými emisemi a intervence na modernizaci infrastruktury systémů rychlé hromadné dopravy

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2024

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na nákup nejméně 85 jednotek kolejových vozidel a nejméně 5 zásahů na modernizaci infrastruktury systémů rychlé hromadné dopravy, jak je definováno v popisu opatření.

M2C2–26

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Vybudovaná nebo modernizovaná veřejná infrastruktura pro rychlý rozvoj hromadné dopravy, zakoupená kolejová vozidla

Vydaná osvědčení o dokončení nebo registraci

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

-Osvědčení o dokončení prací vydaná pro nejméně 186 km infrastruktury veřejné dopravy ve funkčních městských oblastech.

-Registrace nejméně 311 jednotek kolejových vozidel s nulovými emisemi pro hromadnou rychlou dopravu ve funkčních městských oblastech.

-Osvědčení o dokončení vydané pro nejméně 10 modernizačních zásahů pro infrastrukturu rychlé hromadné dopravy, které mohou zahrnovat jejich digitalizaci. Tyto zásahy zahrnují modernizaci stanic metra a infrastruktury kolejí metra, zabezpečovací systémy pro železniční nebo tramvajovou dopravu a veřejné tranzitní depy.

Investice nezahrnuje výstavbu nebo modernizaci silnic nad rámec působnosti zásahu, pokud se nejedná o nedílnou součást infrastruktury umožňující provoz kolejových vozidel s nulovými emisemi.

M2C2–31

Investice 4.4.3: Obnovená flotila pro velení národní hasičské jednotky

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na obnovu vozového parku Národního hasičského sboru

Oznámení o zadání všech zakázek na obnovu letadlového parku pro Národní hasičský sbor

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽIJE SE

ČTVRTLETÍ

2024

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na pořízení vnitrostátních hasičských vozidel.

M2C2–32

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy nízkopodlažními autobusy s nulovými emisemi

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy nízkopodlažními autobusy s nulovými emisemi

Oznámení o zadání všech zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Oznámení o zadání veřejných zakázek na pořízení nejméně 3000 nízkopodlažních autobusů s nulovými emisemi.

M2C2–34

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy nízkopodlažními autobusy s nulovými emisemi

Cílová

Počet nízkopodlažních autobusů s nulovými emisemi registrovaných T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

800

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Registrace nejméně 800 nízkopodlažních autobusů s nulovými emisemi pořízených v rámci M2C2–32 za účelem posílení příslušného vozového parku.

M2C2–34a

Investice 4.4.2: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet vlaků s nulovými emisemi

NEPOUŽ.

Číslo

0

25

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Dodání nejméně 25 vlaků s nulovými emisemi.

M2C2–35a

Investice 4.4.2: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet registrovaných vlaků

NEPOUŽ.

Číslo

25

97

ČTVRTLETÍ

2026

Registrace nejméně 97 vlaků s nulovými emisemi. Způsobilými vlaky jsou elektrické vlaky, vodíkové palivové články a až 20 bimodálních vlaků.

M2C2–38a

Investice 5.1. Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M2C2–39

Investice 5.1 Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Milník

Italské ministerstvo pro podniky a společnost Made dokončilo převod finančních prostředků společnosti Invitalia S.p.A.

Potvrzení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Itálie převede 3 500 000 000 EUR do společnosti Invitalia v rámci nástroje.

M2C2–40

Investice 5.1. Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Milník

Pozměňující prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Vstup v platnost pozměněné prováděcí dohody, právních dohod podepsaných s konečnými příjemci a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

0

100

ČTVRTLETÍ

2026

Změna prováděcí dohody.

Itálie převede 400 000 000 EUR do společnosti Invitalia v rámci nástroje.

Invitalia uzavře s konečnými příjemci právní dohody o financování na částku nezbytnou k využití 100 % z 3 900 000 000 EUR investic z Nástroje pro oživení a odolnost (spřihlédnutím k poplatkům za správu). Nejméně 460 milionů EUR z tohoto financování přispěje k cílům v oblasti klimatu za použití metodiky uvedené v příloze VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

Konkrétně:

—Nejméně 700 000 000 EUR se přidělí na dílčí investici 1 Technologie pro nulové čisté emise;

—Zbývající investice z Nástroje pro oživení a odolnost se přidělí na dílčí investici 2 Konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců, včetně polovodičových projektů. Maximálně 400 000 000 EUR v rámci dílčí investice 2 se přidělí zemědělsko-průmyslovému a zemědělsko-potravinářskému odvětví.

M2C2–42a

Investice 5.4 – Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci

Potvrzení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Itálie převede 250 000 000 EUR do GTF.

Kromě toho musí být investiční politika („Accordo Finanziario“) v souladu s popisem opatření.

M2C2–43

Investice 5.4: Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Přijetí zprávy

Přijetí zprávy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Itálie předloží zprávu, v níž uvede opatření přijatá GTF za účelem provádění investiční politiky, včetně kroků podniknutých za účelem provádění finančních produktů, které má kapitál podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být přijaty k dalšímu provádění těchto produktů.

Ve zprávě se rovněž uvedou částky investované přímo/nepřímo a do každého finančního produktu.

M2C2–44

Investice 1.1 Vývoj agrovoltaických systémů

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na instalaci fotovoltaických solárních panelů v agrovoltaických systémech

Zveřejnění přijímacích vyhlášek s udělením (přidělením) všech veřejných zakázek na instalaci fotovoltaických solárních panelů v agrovoltaických systémech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zveřejnění přijímacích vyhlášek s udělením (vydáním) všech veřejných zakázek na instalaci fotovoltaických solárních panelů a měřicích přístrojů v agrovoltaických systémech.

M2C2–45

Vývoj agrovoltaických systémů

Milník

Prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Vstup v platnost prováděcí dohody, podepsané právní dohody, osvědčení o převodu

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup prováděcí dohody v platnost.

Itálie převede 1 099 000 000 EUR do GSE pro tento nástroj.

GSE uzavře s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

M2C2–47

Investice 1.2 Podpora obnovitelných zdrojů energie pro energetické komunity a spoluspotřebitelé energie z obnovitelných zdrojů

Milník

Prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Vstup v platnost prováděcí dohody, podepsaných právních dohod a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup prováděcí dohody v platnost.

Itálie převede 795 500 000 EUR do GSE pro tento nástroj.

GSE uzavře s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití alespoň 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu účtu).

M2C2–48

Investice 3.1 Výroba vodíku v brownfieldech (vodíkové údolí)

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na projekty výroby vodíku v opuštěných průmyslových oblastech

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výrobu vodíku v opuštěných průmyslových oblastech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Ocenění projektů na výrobu vodíku v opuštěných průmyslových oblastech. Finanční prostředky se poskytují na výrobu zeleného vodíku s méně než 3 tCO2eq/tH2, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku, pokud jde o dekarbonizaci. Toto opatření podpoří výrobu vodíku na základě elektrolýzy s využitím obnovitelných zdrojů energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) nebo elektřiny v síti.

M2C2–49

Investice 3.1 Výroba vodíku v brownfieldech (vodíkové údolí)

Cílová

Realizované projekty

NEPOUŽ.

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro 10 projektů vodíkového údolí, včetně instalace 10 elektrolyzérů o kapacitě nejméně 1 MW.

Odhady nákladů na připojení schválené developerem se vydávají pro elektrolyzéry vyžadující připojení k síti.

M2C2–50

Investice 3.2 Využití vodíku v těžko přizpůsobitelném průmyslu

Milník

Dohoda o podpoře přechodu z metanu na zelený vodík

Podpis dohody

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Podpis dohody s vybranými vlastníky projektů na podporu přechodu z metanu na zelený vodík. Projekty se částečně věnují procesu výzkumu, vývoje a inovací a zčásti se věnují realizaci a testování průmyslového prototypu využívajícího vodík. Toto opatření podpoří výrobu vodíku na základě elektrolýzy s využitím obnovitelných zdrojů energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) nebo elektřiny z elektrické sítě.

M2C2–52

Investice 5.2 Vodík

Milník

Výroba elektrolyzérů

Oznámení o zveřejnění všech veřejných zakázek

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Zadání zakázky na výstavbu průmyslového závodu na výrobu elektrolyzérů.

M2C2–53

Investice 5.2 Vodík

Cílová

Postavené průmyslové závody

NEPOUŽ.

Číslo

0

1

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro výstavbu alespoň jednoho průmyslového závodu na výrobu elektrolyzérů nebo modulárních komínů. Celková souhrnná výrobní kapacita závodu (závodů) musí dosáhnout nejméně 890 MW/rok.

F. MISE 2 SLOŽKA 3 – Energetická účinnost a rekvalifikace budov

Energetická účinnost je základním kamenem této složky, která je rozdělena do tří hlavních pilířů.

·Prvním pilířem je zavedení dočasné pobídky pro energetickou a protiseismickou renovaci soukromých nemovitostí prostřednictvím daňového odpočtu nákladů na intervence. Způsobilými zásahy jsou takové zásahy, které zvyšují energetickou náročnost obydlí alespoň o dvě kategorie energetického certifikátu a dosahují v průměru zlepšení spotřeby energie o více než 30 %.

·Druhým pilířem této složky je zlepšení účinnosti a bezpečnosti veřejných škol a soudních budov.

·Třetí pilíř je zaměřen na podporu výstavby a rozšiřování účinných sítí dálkového vytápění v městských oblastech.

Kromě toho existuje řada reforem, které mají zjednodušit a urychlit provádění projektů zaměřených na zlepšení energetické účinnosti budov.

Očekává se, že tato složka výrazně přispěje k dosažení cílů Itálie v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030, neboť civilní odvětví je odpovědné za téměř polovinu celkové spotřeby energie v Itálii. Většina budov byla postavena před přijetím kritérií pro úspory energie a před vstupem příslušných právních předpisů v platnost, takže potřeby, pokud jde o energetickou účinnost a přizpůsobení se seismickým rizikům, jsou značné.

Tato složka se zabývá částí doporučení pro zemi č. 3 z roku 2020, v němž Rada Itálii doporučila, aby přijala opatření s cílem „Zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] hospodaření s vodou, jakož i na posílení digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb“. Zabývá se rovněž částmi doporučení pro jednotlivé země z roku 2019 č. 3 („Hocus economic policy on the quality of infrastructure on the quality of infrastructure, a to s přihlédnutím k regionálním rozdílům. [...] a zlepšit účinnost veřejné správy [...] urychlením digitalizace a zvýšením účinnosti a kvality místních veřejných služeb“).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

F.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 2.1: Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Cílem tohoto opatření je podpořit energetickou renovaci obytných budov. Opatření spočívá v poskytování podpory ve formě daňového odpočtu nebo, jako alternativa k nástroji odpočtu daně, ve formě finančních nástrojů (tzv. „převod kreditů“ a „fakturace“) konkrétním kategoriím organizací a domácností.

Reforma 1.1 – Zjednodušení a urychlení postupů pro zásahy v oblasti energetické účinnosti

Cílem této reformy je zjednodušit a urychlit postupy provádění intervencí souvisejících s energetickou účinností. Skládá se ze čtyř hlavních opatření:

·Spuštění národního portálu pro energetickou účinnost budov: Portál podporuje občany a provozovatele při řízení projektů v oblasti energetické účinnosti a je snadným zdrojem přístupu k informacím pro osoby s rozhodovací pravomocí. Obsahuje informace o energetické náročnosti vnitrostátního fondu budov, od nichž se očekává, že podnikům a občanům pomohou při rozhodování o snížení energetické náročnosti jejich majetku. Zřizuje se jednotné kontaktní místo pro poskytování pomoci a všech užitečných informací občanům a podnikům v souvislosti s energetickým mapováním budov, dodržováním odvětvových předpisů, hodnocením potenciálu pro účinnost a výběr priorit pro opatření, včetně plánů přestavby ve fázích, výběrem nejvhodnějších propagačních nástrojů pro daný účel a odbornou přípravou odborných dovedností.

·Posílení činností v rámci plánu informování a odborné přípravy zaměřeného na civilní sektor – plán v oblasti informací a odborné přípravy zohlední potřebu rozvíjet jak konkrétní iniciativy zaměřené na odstranění informační mezery koncových uživatelů v sektoru bydlení, tak vhodné vzdělávací činnosti týkající se pobídek a nejúčinnějších zásahů pro společnosti, které nabízejí energetické služby, které provádějí intervence, a pro správce kondominia. Plán bude vypracován s ohledem na potřeby vyplývající z opatření Superbonus s cílem maximalizovat jeho účinnost a položit základy trvalé kultury účinnosti při výstavbě. 

·Aktualizace a posílení Národního fondu pro energetickou účinnost: Po revizi nařízení o zřízení a řízení Národního fondu pro energetickou účinnost (článek 15 legislativního nařízení č. 102/2014 a meziresortní vyhláška ze dne 22. prosince 2017) vstoupí v platnost změny s cílem podpořit posílení a větší využívání dostupných zdrojů.

·Urychlení fáze provádění projektů financovaných z programu Centrální program obnovy veřejného sektoru EPAC: Provede se regulační přezkum zaměřený na podporu účinnějšího řízení zdrojů konkrétně přidělených na program obnovy budov ústřední veřejné správy (PREPAC).

F.2.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související

Opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C3–1

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Milník

Vstup v platnost rozšíření superbonusu

Ustanovení v právním aktu (právních aktech) uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Právním aktem (právními akty) se prodlužují dávky Ecobonus a ismabonus do 31. prosince 2022 v případě kondominia a do 30. června 2023 v případě sociálního bydlení (IACP).

M2C3–2

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Cílová

Renovace budov Superbonus T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

17 000 000

ČTVRTLETÍ

2023

Kompletní renovace budov (alespoň 17 000 000 metrů čtverečních, což povede k úsporám primární energie ve výši nejméně 40 % a zvýšení alespoň dvou kategorií v certifikátu energetické účinnosti.

M2C3–3

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Cílová

Renovace budov Superbonus T2

NEPOUŽ.

Číslo

17 000 000

35 800 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vydávají se certifikace („asseverazioni“) potvrzující renovaci budov na nejméně 35 800 000 metrů čtverečních, které vedou k úsporám primární energie ve výši nejméně 40 % zvýšení alespoň dvou kategorií v certifikátu energetické účinnosti (certifikace energetické náročnosti ve smyslu vyhlášky č. 63/2013 Sb.).

V případech, kdy jsou plynové kondenzační kotle instalovány jako zvolená náhrada stávajících neúčinných kotlů na plyn, uhlí a ropu, musí mít výkon A. Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů představují nejvýše 20 % celkových nákladů programu renovace.

Celková odhadovaná úspora energie vytvořená intervencemi činí nejméně 191 Ktoe.

M2C3–4

Reforma 1.1: Zjednodušení a urychlení postupů pro zásahy v oblasti energetické účinnosti

Milník

Zjednodušení a urychlení postupů pro zásahy v oblasti energetické účinnosti

Ustanovení v právním aktu (právních aktech) uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Právní akt (právní akty) zjednoduší a urychlí postupy pro zásahy v oblasti energetické účinnosti tím, že:

·Spuštění národního portálu pro energetickou účinnost budov:

·Posílení aktivit informačních a školících plánů zaměřených na civilní sektor

·Aktualizace a posílení Národního fondu pro energetickou účinnost:

·Urychlení fáze provádění projektů financovaných z programu PREPAC

F.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.1: Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov

Cílem opatření je vytvořit moderní a udržitelné školní struktury, zejména snížením spotřeby energie a zvýšením seismické bezpečnosti. Toto opatření spočívá v nahrazení části fondu budov veřejných škol.

Investice 1.2 – Rekvalifikace veřejných nemovitostí, které jsou částečně nebo zcela využívány výkonem spravedlnosti

Cílem opatření je rekvalifikovat a modernizovat budovy, které jsou částečně nebo zcela využívány výkonem spravedlnosti. Opatření spočívá v provádění renovací a úprav nemovitého majetku nacházejícího se v několika italských obcích, mimo jiné včetně zásahů v oblasti energetické účinnosti.

Investice 3.1: Podpora účinného dálkového vytápění

Cílem opatření je rozšířit využívání účinného dálkového vytápění na základě distribuce tepla vyrobeného z obnovitelných zdrojů, odpadního tepla nebo kombinované výroby tepla a elektřiny ve vysoce výkonných zařízeních. Opatření spočívá ve financování projektů souvisejících s výstavbou nových nebo rozšířením stávajících sítí dálkového vytápění, přičemž přednost mají projekty, které zaručují největší úspory v primární energii z neobnovitelných zdrojů. 

F.4.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související

Opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C3–5

Investice 1.1: Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na výstavbu nových škol prostřednictvím výměny budov za účelem modernizace energie ve školních budovách na základě veřejného nabídkového řízení

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek v návaznosti na veřejné nabídkové řízení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výměnu nových škol, které jsou způsobilé pro financování, formalizované místními orgány o celkové rozloze nejméně 400 000 metrů čtverečních

M2C3–6

Investice 1.1: Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov

Cílová

Nahrazením budovy je vybudováno nejméně 166 nových škol.

NEPOUŽ.

Číslo

0

166

ČTVRTLETÍ 1

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro výstavbu nejméně 166 nových škol prostřednictvím výměny budov.

Spotřeba primární energie 166 nových škol musí být nejméně o 20 % nižší než požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie, jak dokládá vydávání certifikátů energetické náročnosti.

M2C3–7

Investice 1.2 – Výstavba budov, rekvalifikace a posílení nemovitého majetku v rámci výkonu spravedlnosti

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na výstavbu nových budov, rekvalifikaci a posílení nemovitého majetku při výkonu spravedlnosti podepisuje veřejný zadavatel na základě veřejného zadávacího řízení.

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek v návaznosti na veřejné nabídkové řízení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výstavbu budov, rekvalifikaci a posílení nemovitého majetku při výkonu spravedlnosti.

M2C3–8

Investice 1.2 – Rekvalifikace veřejných nemovitostí, které jsou částečně nebo zcela využívány výkonem spravedlnosti

Cílová

Provedení prací na nejméně 289000 metrech čtverečních aktiv veřejných nemovitostí

NEPOUŽ.

Číslo

0

289 000

ČTVRTLETÍ 1

2026

Jsou vydávána osvědčení o dokončení prací na nejméně 289000 metrech čtverečních veřejných nemovitostí, které jsou částečně nebo zcela využívány výkonem spravedlnosti.

M2C3–9

Investice 3.1: Podpora účinného dálkového vytápění

Milník

Zakázky na zlepšení tepelných sítí uděluje Ministerstvo pro ekologickou transformaci na základě veřejného nabídkového řízení.

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek v návaznosti na veřejné nabídkové řízení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zadávání všech veřejných zakázek na výstavbu nových sítí dálkového vytápění nebo rozšíření stávajících sítí dálkového vytápění, které by měly zahrnovat požadavek na snížení spotřeby energie.

Zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M2C3–10

Investice 3.1: Podpora účinného dálkového vytápění

Cílová

Výstavba nebo rozšíření sítí dálkového vytápění za účelem snížení spotřeby energie

NEPOUŽ.

KTOE

0

30

ČTVRTLETÍ 1

2026

Jsou vydávána osvědčení o dokončení prací na výstavbě nových sítí dálkového vytápění nebo o rozšíření stávajících sítí, které umožňují snížení spotřeby energie nejméně o 30 KTOE ročně, což je potvrzeno zprávou nezávislého inženýra.

Investice musí splňovat podmínky stanovené v poznámce pod čarou č. 9 přílohy VI nařízení 241/2021/EU o Nástroji pro oživení a odolnost.

Aby byly systémy dálkového vytápění způsobilé, musí jako hlavní zdroj tepla využívat teplo vyrobené z obnovitelných zdrojů, z odpadního tepla nebo z kombinované výroby tepla a elektřiny ve vysoce výkonných zařízeních. Fosilní paliva se používají pouze jako záloha.

G. MISE 2 SLOŽKA 4 – Územní plánování a vodní zdroje

Cílem této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti je řešit řadu dlouhodobých nedostatků souvisejících s hospodařením s vodními zdroji a hydrogeologickými riziky v Itálii a přijmout řadu opatření zaměřených na zachování biologické rozmanitosti. Toho má být dosaženo prostřednictvím významné a vyvážené kombinace reforem a investic v těchto různých rozměrech.

Pokud jde o reformy, složka navrhuje soubor opatření zaměřených především na zlepšení účinnosti hospodaření s vodními zdroji snížením roztříštěnosti odvětví, zavedením přiměřené cenové politiky a stanovením řady pobídek k řešení stávajících problémů souvisejících s nakládáním s odpadními vodami. Reformy v této složce zahrnují rovněž soubor opatření ke zjednodušení navrhování a provádění projektů týkajících se vodohospodářské infrastruktury a řízení a snižování hydrologických rizik.

Investice související s touto složkou přispějí ke zmírnění a lepšímu řízení hydrogeologického rizika v Itálii, a to jak z hlediska prevence, tak z hlediska přizpůsobení, a jejich cílem je zvýšit odolnost infrastruktury související s vodou. Kromě toho mají za cíl výrazně zlepšit hospodaření s vodními zdroji lepším nakládáním s odpadními vodami a významným snížením úniků vody, a to i v zemědělství. Investice posílí digitalizaci těchto odvětví a učiní je energeticky účinnějšími a lépe přizpůsobenými změně klimatu. Tato složka rovněž zahrnuje soubor opatření zaměřených na zachování biologické rozmanitosti a zelených ploch v souladu se strategií EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030.

Tato složka se zabývá částí doporučení č. 3 z roku 2020, kterým Rada Evropské unie Itálii doporučila, aby přijala opatření s cílem „zaměřit investice do zelené a digitální transformace, zejména do [...] hospodaření s vodou, jakož i do posílené digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb“. Zabývá se rovněž částmi doporučení pro jednotlivé země z roku 2019 č. 3 („Hospodářská politika související s investicemi, pokud jde o kvalitu infrastruktury, s přihlédnutím k regionálním rozdílům. [...] a zlepšit účinnost veřejné správy [...] urychlením digitalizace a zvýšením účinnosti a kvality místních veřejných služeb“).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

G.1.    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 2.1 – Zjednodušení a urychlení postupů pro provádění intervencí proti hydrogeologické nestabilitě

Cílem této reformy je překonat stávající nedostatky ve správě hydrogeologických rizik, na které upozornil italský účetní dvůr. Spočívá ve zjednodušení a urychlení postupů pro provádění projektů v této oblasti, včetně stanovení maximálních lhůt pro každou fázi; upřednostnění intervencí v souladu s vnitrostátním posouzením rizik a článkem 6 rozhodnutí č. 1313/2013 EU a posouzení schopností EU a řízení rizik a se zásadou „nevýznamné škody“; stanovení plánu na zvýšení správní kapacity subjektů odpovědných za provádění těchto projektů a posílení koordinace mezi různými zúčastněnými úrovněmi správy, včetně zefektivnění informačních toků.

Reforma 2 – Reforma právního rámce pro lepší hospodaření s vodou a její udržitelné využívání

Cílem této reformy je řešit dlouhodobé problémy v odvětví vodohospodářství v Itálii, které se odrážejí v mnoha probíhajících řízeních o nesplnění povinnosti z důvodu nesouladu se směrnicí Rady 91/271/EHS, v nadměrné fragmentaci odvětví a při neexistenci vhodných pobídek a cenových politik. Očekává se, že plánovaná opatření výrazně sníží roztříštěnost odvětví snížením počtu hospodářských subjektů a podporou úspor z rozsahu, stanovením pobídek ke snížení úniků vody a nadměrné spotřeby vody v zemědělském odvětví a zavedením vhodných cenových politik pro udržitelnější spotřebu vody.

S regiony Kampánie, Kalábrie, Molise a Sicílie bude podepsán soubor memorand o porozumění, aby se snížila roztříštěnost počtu provozovatelů poskytujících vodohospodářské služby. Memorandum o porozumění stanoví cíle, pokud jde o zřízení orgánů místní samosprávy, snížení počtu provozovatelů a dosažení úspor z rozsahu s cílem vytvořit do dvou let od podpisu tohoto memoranda jediné provozovatele pro nejméně každých 40000 obyvatel.

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plných řídících kapacit pro integrované vodohospodářské služby“

Cílem této reformy je řešit hlavní problémy v oblasti hospodaření s vodními zdroji a zvýšit účinnost systému.

Očekává se, že systém sníží stávající roztříštěnost počtu provozovatelů, což v některých částech země v současné době brání účinnému využívání vodních zdrojů. Očekává se rovněž, že reforma stanoví správné pobídky pro lepší využívání vodních zdrojů v zemědělství, zavede systém sankcí za nelegální těžbu vody a zavede systém cen, který lépe odráží zásadu „znečišťovatel platí“ a který je více v souladu se zásadou „znečišťovatel platí“, aniž by došlo k rozšíření stávajících zavlažovacích systémů. Opatření se přijímají ve spolupráci s regiony, kde je hospodaření s vodními zdroji v současné době problematičtější.

Investice 3.2 – Digitalizace národních parků a chráněných mořských oblastí

Cílem opatření je modernizovat a digitalizovat postupy související s fungováním národních parků a chráněných mořských oblastí. Opatření sestává z digitálních služeb pro návštěvníky a zásahů do ochrany přírody a monitorování přírodních zdrojů.

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílem této investice je snížit ztrátu pitné vody. Opatření spočívá v modernizaci a modernizaci vodovodních sítí prostřednictvím pokročilých kontrolních systémů, které umožňují monitorování hlavních uzlů a nejcitlivějších bodů sítě (vodního okrsku).

G.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele 
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C4–1

Reforma 2.1. Zjednodušení a urychlení postupů provádění intervencí proti hydrogeologické nestabilitě

Milník

Vstup v platnost zjednodušení právního rámce pro lepší řízení hydrologických rizik

Ustanovení v příslušném právním aktu (aktech) uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Nový právní rámec (minimálně):

-Upřednostnit preventivní zásahy v souladu s vnitrostátním posouzením rizik a s článkem 6 rozhodnutí č. 1313/2013 EU a s posouzením schopností EU v oblasti řízení rizik a se zásadou „nevýznamné škody“;

-Urychlit postupy pro navrhování projektů a stanovit obecné zásady pro zjednodušení provádění projektů a postupů financování a hydrologických rizikových projektů;

-Harmonizovat a zefektivnit informační toky s cílem snížit nadbytečnost při podávání zpráv mezi různými informačními systémy státu a vytvořit systém ukazatelů pro lepší identifikaci hydrologických rizik v souladu s doporučeními italského Účetního dvora.

-Posílit koordinaci intervencí mezi různými úrovněmi státní správy v souladu s doporučeními italského účetního dvora;

-Vytvořit společné databáze incidentů („dissesto“) v souladu s doporučeními italského účetního dvora;

-Stanovit maximální lhůty pro každou fázi.

-Stanovit plán na posílení kapacity příslušných subjektů.

M2C4–2

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plných řídících kapacit pro integrované vodohospodářské služby“

Milník

Vstup reformy v platnost s cílem zajistit plnou řídicí kapacitu integrovaných vodohospodářských služeb

Ustanovení v příslušném právním aktu (aktech) uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2022

Obecný zákon/nařízení o vodohospodářských službách pro jejich udržitelné využívání a pobídky pro investice do vodohospodářské infrastruktury, které alespoň:

-Snížit roztříštěnost subjektů prostřednictvím pravidel a agregačních mechanismů s cílem motivovat v současné době nezávislé řídící operátory k tomu, aby byli začleněni do jedinečného provozovatele pro celý projekt Ambito Territoriale Ottimale;

-Poskytovat pobídky pro udržitelné využívání vody v zemědělství, zejména s cílem podpořit využívání společného monitorovacího systému pro využívání vody (SIGRIAN) pro kolektivní a samozásobitelské způsoby zavlažování;

-Stanovit systém regulovaných cen, který náležitě zohlední využívání environmentálních zdrojů a znečištění v souladu se zásadou „znečišťovatel platí“

M2C4–3

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plných řídících kapacit pro integrované vodohospodářské služby“

Milník

Reforma právního rámce pro lepší hospodaření a udržitelné využívání vody

Vstup memoranda o porozumění v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Podpis Memorandy Understading (MoU) ministerstvem ekologické transformace s regiony Kampánie, Kalábrie, Molise a Sicílie s cílem snížit roztříštěnost počtu provozovatelů poskytujících vodohospodářské služby. Memorandum o porozumění by mělo stanovit cíle, pokud jde o zřízení orgánů místní samosprávy, snížení počtu provozovatelů a dosažení úspor z rozsahu s cílem vytvořit jediné provozovatele pro nejméně 40000 obyvatel.

M2C4–4

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plné manažerské kapacity integrovaných vodohospodářských služeb“

Milník

Vstup v platnost nového právního rámce pro účely zavlažování

Ustanovení příslušného právního předpisu uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Revidovaný právní rámec musí být přinejmenším:

Zavedení systému sankcí za protiprávní těžbu vody

Požadovat posouzení dopadů podle čl. 4 odst. 7 rámcové směrnice o vodě s cílem posoudit (případně kumulativní) dopad na všechny potenciálně dotčené vodní útvary.

Zajistit, aby se tomuto rozšíření stávajícího zavlažovacího systému (mimo jiné prostřednictvím zvýšeného využívání vody, tj. nejen fyzické expanze) zabránilo, a to ani prostřednictvím účinnějších metod, pokud dotčené vodní útvary (povrchové nebo podzemní vody) mají nebo (v souvislosti se zesílením změny klimatu) mají být v horším než dobrém stavu nebo potenciálně dobrém stavu.

M2C4–5

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Milník

Vstup v platnost administrativního zjednodušení a rozvoje digitálních služeb pro návštěvníky národních parků a chráněných mořských oblastí

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Ministerská vyhláška nařizuje rozvoj digitálních služeb pro návštěvníky národních parků a chráněných mořských oblastí.

M2C4–32

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílová

Zásahy do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí T2

NEPOUŽ.

Číslo

14 000

45 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vedení nejméně 45 000 kilometrů vodovodní sítě

G.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma 3.1 Přijetí národních programů pro omezování znečištění ovzduší

Cílem reformy je sladit vnitrostátní a regionální právní předpisy a zavést související opatření ke snížení emisí látek znečišťujících ovzduší (v souladu s cíli stanovenými ve směrnici 2016/2284 o národních emisních stropech a změně klimatu).

Investice 1.1: Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognóz

Cílem této investice je identifikovat a předvídat rizika vyplývající z dopadu změny klimatu a nedostatečného územního plánování a poskytnout informace pro plány prevence rizik. Tato investice spočívá ve zřízení monitorovacího systému, který umožní dálkovou kontrolu velkých územních oblastí a identifikaci nezákonného odstraňování odpadů.

Investice 2.1: Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik

Cílem tohoto opatření je řešit hydrogeologickou nestabilitu na italském území. Opatření sestává ze dvou směrů činnosti: Protezione Civile a „Nouzový komisař pro obnovu území Emilia Romagna, Toskánsko a Marche“ zasažené povodněmi v květnu 2023 (Commissario per la ricostruzione nel territorio della regione Emilia Romagna, Toscana e Marche) jako odpovědná správa: první linie činnosti se týká souboru zásahů zaměřených na obnovu poškozených veřejných struktur a infrastruktur (zásahy typu E) a snížení zbytkového rizika úzce spojeného s akcí a zaměřeného především na ochranu veřejné a soukromé bezpečnosti (zásahy typu D); druhá linie činnosti se týká intervencí na obnovu vodních cest a zvýšení ochrany před povodněmi a sesuvy půdy a zásahů do obnovy dopravní sítě na územích postižených povodněmi v květnu 2023.

Investice 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílem tohoto opatření je chránit zelené plochy a zvýšit jejich počet s cílem zachovat a posílit biologickou rozmanitost a zvýšit kvalitu života obyvatel těchto oblastí. Opatření spočívá v výsadbě reprodukčního materiálu lesních dřevin (osiva nebo rostliny) pro nejméně 4500000 stromů a keřů (na 4500 hektarech), z nichž nejméně 3,5 milionu stromů přesadilo ve 14 metropolitních městech Itálie.

Investice 3.2 – Digitalizace národních parků a chráněných mořských oblastí

Cílem tohoto opatření je modernizovat a digitalizovat postupy související s fungováním národních parků a chráněných mořských oblastí. Opatření sestává z digitálních služeb pro návštěvníky a zásahů do ochrany přírody a monitorování přírodních zdrojů.

Investice 3.3 – Znovunaturalizace oblasti Po

Cílem tohoto opatření je obnovit přírodní procesy a podpořit obnovu biologické rozmanitosti v oblasti řeky Pád. Opatření spočívá v provedení zásahů ke snížení umělé inteligence říčního dna.

Investice 3.4: Sanace osiřelých lokalit

Cílem tohoto zásahu je snížit dopad „míst pro vzácná onemocnění“ na životní prostředí, a tím nepřímo podpořit oběhové hospodářství. Tato investice spočívá v přijetí akčního plánu pro identifikaci a revitalizaci osiřelých lokalit v italských regionech a autonomních provinciích, jakož i v provádění konkrétních zásahů k jejich obnově.

Investice 3.5: Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť

Cílem tohoto opatření je přispět ke zvrácení degradace mořského dna a mořských stanovišť. Opatření spočívá v podpoře projektů mapujících stanoviště mořského dna a monitorování, plánování a rozsáhlá opatření na obnovu a ochranu životního prostředí a posílení platforem pro pozorování moří.



Reforma 4.1 Zjednodušení právních předpisů a posílení správy pro provádění investic do infrastruktur pro zásobování vodou

Stávající regulační rámec a stávající roztříštěnost řízení mají negativní dopad na kapacitu pro plánování a provádění investic do vodohospodářských infrastruktur.

Cílem této reformy je zjednodušit a zefektivnit právní rámec a v případě potřeby poskytnout pomoc prováděcím subjektům, které nemají dostatečnou kapacitu k uskutečnění a dokončení těchto investic v původně stanovených lhůtách.

Hlavními opatřeními plánovanými k dosažení těchto cílů jsou především i) zřízení centrálního veřejného finančního nástroje pro investice do vodohospodářství, který sjednotí zdroje, které jsou v současnosti poměrně rozptýlené; II) zjednodušení postupů pro podávání zpráv a sledování financovaných investic, iii) další zapojení regulačního orgánu do plánování investic, které mají být provedeny, a do případných revizí plánu.

Ministerstvo infrastruktury a dopravy předloží návrh reformy týkající se vodohospodářského odvětví.

Investice 4.1 Primární vodárenská infrastruktura pro zabezpečení dodávek vody

Cílem tohoto opatření je zajistit bezpečnost dodávek vody pro důležité městské oblasti a velké zavlažované oblasti a zvýšit bezpečnost a odolnost sítě, a to i s ohledem na přepravní kapacitu vody. Opatření spočívá v pracích na primární vodohospodářské infrastruktuře na celém území státu.

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílem této investice je snížit ztrátu pitné vody. Opatření spočívá v modernizaci a modernizaci vodovodních sítí prostřednictvím pokročilých kontrolních systémů, které umožňují monitorování hlavních uzlů a nejcitlivějších bodů sítě (vodního okrsku).

Investice 4.3. Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílem tohoto opatření je zvýšit účinnost zavlažovacích systémů prostřednictvím digitalizace a infrastrukturních intervencí pro udržitelnější zemědělské odvětví odolné vůči změně klimatu.

Investice 4.4. Kanalizace a čištění

Cílem tohoto opatření je snížit nedostatky italských vodních systémů v oblasti kanalizace a čištění odpadních vod, jakož i počet aglomerací se slabými kanalizačními a čisticími systémy. Opatření spočívá v intervencích, jejichž cílem je zefektivnit čištění odpadních vod vypouštěných do mořských a vnitrozemských vod.

Investice 4.5. Grantový režim pro investice do vodohospodářské infrastruktury

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v italském odvětví vodního hospodářství. Systém funguje tak, že poskytuje granty na mezeru v životaschopnosti přímo soukromému sektoru, jakož i subjektům veřejného sektoru, které se zabývají podobnými činnostmi.



Režim řídí společnost Invitalia S.p.A. jako prováděcí partner. Systém zahrnuje následující produktovou řadu:

·Dotace na mezeru v životaschopnosti určená k pokrytí mezery ve financování projektů v oblasti infrastruktury v odvětví vodního hospodářství. Grant dotuje část celkové investice, aby byla zajištěna financovatelnost projektu. Koncepce grantové struktury motivuje k racionalizaci a agregaci poskytovatelů vodohospodářských služeb zavedením mechanismu odměňování.

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a společnost Invitalia S.p.A. prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1. Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2. Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců. Konečnými příjemci jsou v zásadě společnosti se soukromou účastí. V souladu se zásadou nediskriminace by veřejné subjekty, které vykonávají podobné činnosti jako soukromé subjekty využívající režim, mohly být rovněž přijaty jako koneční příjemci.

a.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití 70 . Související grantová politika navíc zahrnuje požadavek vyloučit z financování: investice zahrnující výstavbu nových přehrad; investice spadající do působnosti čl. 4 odst. 7 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60 ze dne 23. října 2000, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky.

b.Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

3. Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.



4. Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

a.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných grantech.

b.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

c.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před udělením grantu na operaci.

d.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu společnosti Invitalia S.p.A. Tyto audity ověří i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody a grantových dohod.

2.Požadavky na investice v oblasti klimatu prováděné prováděcím partnerem: nejméně 400 000 000 EUR z investice Nástroje pro oživení a odolnost do projektu přispěje k cílům v oblasti změny klimatu v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost. 71

G.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M2C4–6

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Cílová

Rozvoj digitálních služeb pro návštěvníky národních parků a chráněných mořských oblastí

NEPOUŽ.

Procento

0

70

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 70 % národních parků a chráněných mořských oblastí vyvinulo digitální služby pro návštěvníky národních parků a chráněných mořských oblastí (nejméně dvě z těchto oblastí: napojení na portál Naturitalia.IT; žádost o správní postupy nebo aplikaci pro udržitelnou mobilitu).

M2C4–6a

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Milník

Prováděné intervence týkající se ochrany přírody a monitorování dodaných přírodních zdrojů

Vydané certifikáty

ČTVRTLETÍ

2026

·Certifikát(y) o ověření shody pro nejméně 12000 položek vybavení pro činnosti ochrany přírody a monitorování;

·Osvědčení o pravidelném poskytování služeb v přírodních parcích a chráněných mořských oblastech nejméně 7 různých typů technických zkušeben a školení pro vědecké činnosti a monitorování na místě.

M2C4–7

Reforma 3.1: Přijetí národních programů pro omezování znečištění ovzduší

Milník

Vstup národního programu omezování znečištění ovzduší v platnost

Ustanovení v DPCM uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Vyhláška předsedy Rady ministrů (DPCM) stanoví národní program omezování znečištění ovzduší, který zavádí vhodná opatření ke snížení znečištění ovzduší v souladu se směrnicí EU 2016/2284 a legislativním nařízením č. 81 ze dne 30. května 2018, kterým se uvedená směrnice provádí.

M2C4–8

Investice 1.1. Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognózování

Milník

Operační plán pro pokročilý a integrovaný monitorovací a prognostický systém pro identifikaci hydrologických rizik

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2021

Ministerská vyhláška schvaluje operační plán provádění pokročilého a integrovaného systému monitorování a předpovědí za účelem identifikace hydrologických rizik. Musí přinejmenším:

-Plánovat aplikace dálkového průzkumu a senzory datového pole;

-Vyvinout komunikační systém, který umožní koordinaci a interoperabilitu mezi různými provozovateli v kontrolních střediscích

-Zřízení ústředních a regionálních kontrolních středisek

-Rozvíjet systémy a služby kybernetické bezpečnosti

M2C4–9

Investice 1.1. Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognózování

Milník

Systém monitorování a prognóz je přístupný

Systém přístupný on-line

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Systém monitorování a prognóz pro identifikaci hydrologických rizik a nezákonné odstraňování odpadů je dostupný on-line.

M2C4–11

Investice 2.1.a. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik – intervence v regionech Emilia Romagna, Toscana a Marche

Milník

Identifikace zásahů mimořádným nařízením (vyhláškami) komisaře pro mimořádné situace

Nařízení komisaře pro mimořádné situace

ČTVRTLETÍ 3

2024

Jedno nebo více nařízení komisaře pro mimořádné situace stanoví přesný seznam zásahů na obnovu vodních cest a zvýšení ochrany před povodněmi a sesuvy půdy, zásahy na obnovu veřejných budov, včetně veřejných domů a zdravotních středisek, a celkový počet km dopravní sítě, která má být rekonstruována. Hodnota celkového počtu intervencí činí nejméně 1,2 miliardy EUR.

M2C4–11a

Investice 2.1.a. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik – intervence v regionech Emilia Romagna, Toscana a Marche

Cílová

Realizované projekty

Certifikace dokončení projektů

Číslo

0

190

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává pro nejméně 190 zásahů za účelem obnovy vodních cest a zvýšení ochrany před povodněmi a sesuvy půdy, jakož i pro rekultivační zásahy dopravní sítě, jak je uvedeno v nařízeních nouzového komisaře.

M2C4–12

Investice 2.1.b. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik

Milník

Vstup v platnost revidovaného právního rámce pro zásahy proti povodním a hydrogeologickým rizikům

Ustanovení nařízení o vstupu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Cílem vyhlášek schvalujících první intervenční a investiční plán v příslušné oblasti (delegát komisaře/Region/Autonomní provincie) pro snížení povodňových a hydrogeologických rizik je obnovení původních podmínek a zajištění odolnosti území vůči přírodním katastrofám.

M2C4–13

Investice 2.1b – Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik

Cílová

Provedené intervence typu D a typu E

NEPOUŽ.

Procento

0

90

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydávají pro nejméně 90 % zásahů typu E a D zaměřených na obnovu poškozených veřejných staveb určených schvalovacími akty Národní služby civilní ochrany.

M2C4–18

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Milník

Vstup v platnost revidovaných právních změn týkajících se ochrany a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch

Ustanovení v příslušných právních předpisech uvádějící přijetí městského lesního plánu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Urbanistický plán musí být v souladu s cíli zákona ze dne 12. prosince 2019, 141 („právní předpisy v oblasti klimatu“) a po plánovací fázi, kterou provedou metropolitní města. Plán by měl stanovit minimálně tyto cíle:

-Zachovat a posílit difúzní biologickou rozmanitost v souladu s evropskou strategií v oblasti biologické rozmanitosti,

-Přispět ke snížení znečištění ovzduší v metropolitních oblastech,

-Omezit řízení o nesplnění povinnosti v oblasti kvality ovzduší;

-Obnova krajiny vytvořené člověkem a zlepšení chráněných oblastí v bezprostřední blízkosti metropolitních oblastí;

Omezit spotřebu půdy a obnovit užitečné půdy.

M2C4–19

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy rostlin pro ochranu a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 650 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vysadit nejméně 1650000 stromů za účelem opětovného zalesňování městských a příměstských oblastí podle článku 4 zákona ze dne 12. prosince 2019, 141 (tzv. zákon o klimatu).

M2C4–20

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy rostlin pro ochranu a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch T2

NEPOUŽ.

Číslo

1 650 000

4 500 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Výsadba reprodukčního materiálu lesních dřevin (osiva nebo rostlin) pro nejméně 4500000 stromů a keřů za účelem opětovného zalesňování městských a příměstských oblastí podle článku 4 zákona ze dne 12. prosince 2019, 141 (tzv. zákon o klimatu).

M2C4–20a

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy určené k ochraně a zhodnocování městských a příměstských zelených ploch T3

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 500 000

ČTVRTLETÍ

2026

Přesazování reprodukčního materiálu lesních dřevin (osiva nebo rostliny) pro nejméně 3500000 stromů a keřů za účelem opětovného zalesňování městských a příměstských oblastí s.

M2C4–21

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Milník

Revize právního rámce pro intervence pro obnovu oblasti politiky soudržnosti

Ustanovení příslušného právního předpisu uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Vstup v platnost příslušných právních předpisů s cílem obnovit ekologický koridor, který představuje říčnídno, včetně přirozeného opětovného zalesňování a zásahů do obnovy a opětovné aktivace bočních větví a oxbow.

M2C4–22

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Cílová

Snížení umělosti říčního dna za účelem renaturifikace oblasti Pád T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

13

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Snížit umělost říčního dna nejméně o 13 km podél osy Pád.

M2C4–23

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Cílová

Snížení umělosti říčního dna za účelem renaturifikace oblasti Pád T2

NEPOUŽ.

Číslo

13

37

ČTVRTLETÍ 1

2026

Jsou vydávána osvědčení o dokončení prací ke snížení umělé inteligence říčního dna nejméně o 37 km podél osy Pád.

Jsou vydávána osvědčení o dokončení prací spojených s opětovným zalesňováním na nejméně 337 hektarech břehových lesů.

M2C4–24

Investice 3.4. Sanace „půdy s výskytem řas“

Milník

Právní rámec pro sanaci osiřelých pamětihodností

Ustanovení v příslušném právním předpisu uvádějící přijetí akčního plánu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Akční plán pro revitalizaci osiřelých lokalit omezí zábor půdy a podpořit obnovu měst. Výzva obsahuje alespoň:

-Identifikace osiřelých lokalit ve všech 21 regionech a/nebo autonomních provinciích

-Konkrétní opatření, která mají být provedena v každém osiřelém místě s cílem omezit zábor půdy a podpořit obnovu měst

M2C4–25

Investice 3.4. Sanace „půdy s výskytem řas“

Cílová

Revitalizace osiřelých lokalit

NEPOUŽ.

Procento

0

70

ČTVRTLETÍ 1

2026

Osvědčení o sanaci půdy (jak je uvedeno v čl. 5 odst. 3 akčního plánu) vydané pro 70 % osiřelých lokalit uvedených v akčním plánu.

M2C4–26

Investice 3.5. Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť

Cílová

Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť

NEPOUŽ.

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ

2025

Bylo provedeno těchto 10 činností:

·Lokality na obnovu ústřic byly umístěny alespoň v jedné lokalitě pro každý z těchto regionů:  Friuli Venezia Giulia a Emilia Romagna;

·Mořské dno a mořská vegetace byly vysazeny alespoň v jedné lokalitě v každém z těchto regionů:   Lazio, Kampánie, Kalábrie, Sicílie;

·V oblastech západního, středního a jižního Středomoří byly instalovány uvazovací plochy vybavené bójemi;

·Byly odstraněny ghostové sítě v celkem nejméně 15 lokalitách nacházejících se na Sicílii, Kampánii, Lazio, Puglia, Marche a Emilia Romagna;

·Pobřežní radiální stanice byly udržovány nebo instalovány nebo vybaveny balicím softwarem na nejméně 9 místech a byla zakoupena mobilní oceánografická výzkumná jednotka;

·Byly spuštěny bóje pro měření nejméně 12 vln;

·Údržba nebo instalace nových senzorů byla provedena v nejméně 25 stanicích sítě s rozchodem přílivu a odlivu;

·Instalace nejméně 3 nových námořních meteorologických stanic a údržba nejméně 25 stanic pro mořské počasí v oblasti Benátských laagonů;

·Bylo nainstalováno nejméně 10 pevných stanic pro průběžné monitorování chemicky fyzikálně-fyzikálních a trofických parametrů v lagunách;

·Alespoň pět softwarových systémů pro pozorování pro monitorování mořských a pobřežních stanovišť vytvořilo údaje.

Jakýkoli nákup lodí nebo plavidel musí být nejlepší dostupnou technologií s nejnižšími dopady na životní prostředí v tomto odvětví.

M2C4–27

Reforma 4,1. Zjednodušení právních předpisů a posílení správy pro provádění investic do infrastruktur pro zásobování vodou

Milník

Vstup v platnost zjednodušení právních předpisů pro zásahy do primární vodní infrastruktury pro zabezpečení dodávek vody

Ustanovení příslušných právních předpisů uvádějící vstup v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Revidované právní předpisy posílí správu a zjednoduší provádění investic do vodohospodářské infrastruktury. Nový právní rámec by měl být minimální,

— Učinit z národního plánu intervencí v odvětví vodního hospodářství ústřední nástroj pro financování investic do vodohospodářství.

— Požádat o stanovisko a aktivně zapojit regulační orgán („Autorità di Regolazione per Energia Reti e Ambiente“) do jakékoli změny nebo aktualizace plánu.

— Poskytnout podporu a doprovodná opatření prováděcím subjektům, které nejsou schopny provádět investice související s primárním zadáváním veřejných zakázek v předpokládaném časovém rámci.

—Zjednodušit postupy pro vykazování a monitorování investic financovaných ve vodohospodářském odvětví.

M2C4–28

Investice 4.1. Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody

Milník

Poskytnutí finančních prostředků všem projektům na investice do primární vodohospodářské infrastruktury a na zabezpečení dodávek vody

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2023

Zveřejnění přijímací vyhlášky (vyhlášek) s udělením (přidělením) finančních prostředků na projekty na investice do primární vodohospodářské infrastruktury a na zabezpečení dodávek vody.

Rozsah smluv je následující:

-Zabezpečení dodávek vody v důležitých městských oblastech;

-Strukturální práce na zvýšení bezpečnosti a odolnosti sítě, včetně přizpůsobení se změně klimatu (s výjimkou přehrad);

-Zvýšení přepravní kapacity vody.

Kritéria výběru zajistí, že investice plně přispívá k cílům v oblasti změny klimatu s koeficientem v oblasti klimatu 40 %, v souladu s přílohou VI nařízení o facilitě na podporu oživení a odolnosti (EU) 2021/241.

M2C4–29

Investice 4.1. Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody

Cílová

Dokončení prací na vodohospodářské infrastruktuře

NEPOUŽ.

Číslo

0

45

ČTVRTLETÍ 1

2026

Osvědčení o dokončení prací byla vydána pro zásahy do nejméně 45 vodohospodářských systémů (komplexních i elementárních), z nichž nejméně 32 komplexních vodohospodářských systémů.

M2C4–30

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Milník

Přidělení finančních prostředků všem projektům na intervence do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2023

Zveřejnění přijímací vyhlášky (vyhlášek) s udělením (přidělením) finančních prostředků na projekty na intervence zaměřené na modernizaci a účinnost vodovodních sítí.

Rozsah zakázek je následující:

-Opatření ke snížení ztrát v sítích pro pitnou vodu;

-Zvýšit odolnost vodních systémů vůči změně klimatu;

-Posílit digitalizaci sítí za účelem optimálního hospodaření s vodními zdroji, snížit množství odpadu a omezit neefektivnost

M2C4–31

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílová

Zásahy do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

14 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vedení nejméně 14 000 kilometrů vodovodní sítě

M2C4–33

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Milník

Poskytnutí finančních prostředků všem projektům zaměřeným na odolnost zavlažovacího zemědělského systému pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek).

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zveřejnění přijímací vyhlášky (vyhlášek) s udělením (přidělením) finančních prostředků na projekty na intervence v sítích a zavlažovacích systémech a na související digitalizační a monitorovací systém.

Rozsah zakázek je následující:

-Podporovat měření a monitorování využívání v kolektivních sítích (prostřednictvím instalace měřičů a systémů dálkového ovládání), včetně přechodu od samozásobení ke kolektivnímu využívání, což je předpokladem pro dokončení zavedení politiky poplatků za vodu založené na objemu vody pro účinné využívání vodních zdrojů v zemědělství, a v důsledku toho stimulací snižování nelegálního odběru vody ve venkovských oblastech.

-Investice do zavlažování by se měly zaměřit na zefektivnění stávajícího zavlažování, i když je dotčený vodní útvar v dobrém stavu.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“.

(2021/C58/01). U každé dílčí investice musí být zejména zajištěn plný soulad s požadavky práva EU, včetně rámcové směrnice o vodě, před zahájením stavebních prací, během nich a po něm.

Kromě toho intervence, jsou-li použitelné podle vnitrostátních právních předpisů, podléhají posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) podle směrnice 2011/92/EU, jakož i příslušným posouzením v souvislosti se směrnicí 2000/60/ES a směrnicí 92/43/EHS, včetně provádění požadovaných zmírňujících opatření.

M2C4–34

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji T1

NEPOUŽ.

Číslo

0

40

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 40 zdrojů odběru (uvedených ve SIGRIANU) spojených s vodní koncesí (concessione di derivazione) o průtoku nejméně 100 l/s musí být vybaveno měřiči.

Intervence týkající se celkové účinnosti sítě zahrnují rovněž zavedení:

-300 měřiče třetí úrovně;

-10000 čtyřúrovňových metrů;

-Digitalizace a zlepšení sítí.

M2C4–34a

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zavlažovacího zemědělského systému pro lepší hospodaření s vodními zdroji T1.2

NEPOUŽ.

Číslo

40

105

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 105 zdrojů odběru (uvedených v seznamu SIGRIAN) spojených s vodní koncesí (concessione di derivazione) o průtoku nejméně 100 l/s musí být vybaveno měřiči.

Intervence týkající se celkové účinnosti sítě jsou přínosem pro nejméně 422407 hektarů zavlažované plochy a zahrnují:

-Instalace 750 měřičů třetí úrovně;

-Instalace 25000 čtyřúrovňových metrů;

-Digitalizace a zlepšení sítí.

M2C4–35

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji T2

NEPOUŽ.

Hektarů

0

96 390

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 96390 hektarů zavlažované plochy má prospěch z účinného využívání zavlažovacích zdrojů.

M2C4–36

Investice 4.4 Investice do kanalizace a čištění

Milník

Poskytnutí finančních prostředků na projekty týkající se kanalizace a čištění

Zveřejnění vyhlášky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zveřejnění přijímací vyhlášky s udělením (přidělením) finančních prostředků na návrhy projektů.

Intervence:

-Zvýšit účinnost čištění odpadních vod vypouštěných do mořských a vnitrozemských vod, a to i prostřednictvím technologických inovací;

-Pokud je to možné, přeměnit některé čistírny na „zelené továrny“, které opětovně využívají vyčištěné odpadní vody pro zavlažování a průmyslové účely.

Toto opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Zejména spalování kalů není způsobilé.

M2C4–38

Investice 4.4 Investice do kanalizace a čištění

Cílová

Populační ekvivalent využívající intervence pro kanalizaci a čištění

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 750 000

ČTVRTLETÍ 1

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro zásahy do čištění odpadních vod a městských odpadních vod v aglomeracích s populačním ekvivalentem nejméně 3750000 (PE), z nichž nejméně 1209000 PE se nachází v aglomeracích, v nichž probíhá řízení o nesplnění povinnosti z důvodu nedodržení směrnice Rady 91/271/EHS, jak potvrzuje zpráva nezávislého inženýra

M2C4–39

Investice 4.5
Grantový režim pro investice do vodohospodářské infrastruktury

M

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M2C4–40

Investice 4.5
Grantový režim pro investice do vodohospodářské infrastruktury

T

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investice

NEPOUŽ.

Procentní podíl (%)

0 %

100 %

ČTVRTLETÍ

2026

Společnost Invitalia S.p.A. uzavřela s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu). Nejméně 40 % tohoto financování přispívá k cílům v oblasti klimatu za použití metodiky uvedené v příloze VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

Itálie převede 1 200 000 000 EUR do společnosti Invitalia S.p.A. na nástroj.

H. MISE 3 SLOŽKA 1: Udržitelná dopravní infrastruktura

H.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

NEPOUŽ.

H.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

NEPOUŽ.

H.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice do této složky podporují zavádění železniční infrastruktury (vysokorychlostní, nákladní, regionální železnice, evropský systém řízení železničního provozu). Jsou doprovázeny reformami, jejichž cílem je urychlit investice do železniční infrastruktury a zlepšit kvalitu silniční infrastruktury. Složka reformy podnikatelského prostředí obsahuje opatření, které vytváří další pobídky pro regiony, aby vypisovaly své regionální smlouvy o veřejných službách v železniční dopravě. Tato součást obsahuje opatření pro rozvoj využívání vodíku v železniční dopravě.

Tato složka podporuje řešení doporučení pro zemi č. 3 z roku 2019, v němž se Itálie vyzývá „zaměřit se v rámci investiční hospodářské politiky na [...] kvalitu infrastruktury, a to se zohledněním regionálních rozdílům“ a aby v doporučení pro zemi č. 3 pro rok 2020 „předsunout veřejné investiční projekty“ a zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména do čisté a účinné výroby a využívání energie, výzkumu a inovací, udržitelné veřejné dopravy, nakládání s odpady a vodohospodářství, jakož i posílené digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb“

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

Reforma 1.1 – Zrychlení procesu schvalování smlouvy mezi Ministerstvem infrastruktury a dopravy (MIT) a provozovatelem dráhy Rete Ferroviaria Italiana

Tato reforma spočívá ve zrušení požadavku, aby parlamentní komise vyjádřily stanovisko k seznamu investic Contratti di Programma (CdP) provozovatele železniční infrastruktury Rete Ferroviaria Italiana. Parlamentní komise zaujmou stanovisko ke strategickému investičnímu programu.

Reforma 1.2 – Zrychlení procesu schvalování projektů

Tato reforma spočívá v přijetí právních předpisů, které umožňují předjímat určení místa prací v době „projektu ekonomické technické proveditelnosti“ (PFTE), namísto čekání na konečnou fázi návrhu projektu. Dodatečná povolení, která nelze získat na PFTE, by byla získána v dalších fázích návrhu projektu, aniž by byla svolána „Conferenza dei Servizi“ jako výjimka ze zákona č. 241/1990. Tyto změny zkrátí dobu schvalování projektů z 11 na 6 měsíců.

Reforma 1.3 – Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii

Cílem této reformy je podpořit zvýšení hospodářské soutěže na regionálních a meziměstských trzích železniční dopravy, zlepšit plánování infrastruktury železničních tratí a sítí a zavést měření výkonnosti řízení železniční infrastruktury a investic. Reforma spočívá v přijetí primárních a sekundárních právních předpisů, jakož i v přijetí právních aktů týkajících se společnosti Rolling Stock Company (ROSCO).

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Cílem této investice je rozšířit italskou železniční infrastrukturu. Tato investice spočívá ve výstavbě 114 km vysokorychlostní železniční infrastruktury pro osobní a nákladní dopravu na tratích Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria a Palermo-Katánie.

Investice 1.2 – Vysokorychlostní tratě na severu napojení na zbytek Evropy

Cílem této investice je rozšířit italskou železniční infrastrukturu. Tato investice spočívá ve výstavbě 158 km vysokorychlostní železniční infrastruktury pro osobní a nákladní dopravu na tratích Brescia-Verona-Vicenza-Padova, Liguria-Alpi.



Investice 1.3 – Diagonální spojení

Cílem této investice je rozšířit italskou železniční infrastrukturu. Tato investice spočívá ve výstavbě 15 km vysokorychlostních železnic pro osobní a nákladní dopravu na tratích Orte-Falconara a Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Investice 1.4 – Evropský systém řízení železniční dopravy (ERTMS)

Cílem této investice je přispět k přizpůsobení italské železniční infrastruktury evropským normám interoperability. Tato investice spočívá v vybavení 2 785 km železničních tratí evropským systémem řízení železniční dopravy (ERTMS) na úrovni infrastruktury a technologií, které jsou v souladu s italským plánem zavádění ERTMS oznámeným Evropské komisi. .

Investice 1.8 – modernizace železničních stanic (Rete Ferroviaria Italiana (RFI); na jihu)

Cílem této investice je zpřístupnit železniční stanice osobám se zdravotním postižením a osobám s omezenou schopností pohybu a orientace. Tato investice spočívá v modernizaci 38 železničních stanic.

Investice 1.10 – Posílení metropolitních uzlů a regionálních železničních tratí

Cílem této investice je zlepšit kvalitu italských meziregionálních a regionálních železničních tratí. Tato investice spočívá v modernizaci nejméně 3 309 km železničních tratí, z toho 1 162 km na jihu. Projekty spadající do tohoto opatření mohou získat podporu z jiných evropských programů.

Reforma 2.1 – Přijetí pokynů pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů

Tato reforma spočívá v přijetí pokynů pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů. Přijetí „hlavních směrů“, které umožní uplatňování společných norem a metodik pro celou vnitrostátní silniční síť.

Reforma 2.2 – Přemístit vlastnictví mostů a viaduktů ze silnic s nižším hodnocením na silnice s vyšším hodnocením

Tato reforma spočívá v převodu vlastnictví mostů, viaduktů a přejezdů ze silnic nižšího typu na silnice vyššího typu (dálnice a hlavní příměstské silnice), což umožní zvýšit celkovou bezpečnost silniční sítě, neboť mosty, viadukty a přejezdy udržují ANAS a/nebo koncesionáři dálnic, kteří mají lepší plánovací a údržbové kapacity než jednotlivé obce nebo provincie.

H.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M3C1–1

Reforma 1.1 – Zrychlení procesu schvalování smlouvy mezi MIT a RFI

Milník

Vstup v platnost legislativní změny týkající se postupu schvalování programu (CdP)

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativní změny týkající se schvalovacího procesu Contratti di Programma

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Legislativní změna zkrátí dobu schvalovacího procesu Contratti di Programma (CdP) provozovatele železniční infrastruktury Rete Ferroviaria Italiana.

M3C1–2

Reforma 1.2 – Zrychlení procesu schvalování projektů

Milník

Vstup v platnost regulační změny, která zkrátí dobu schvalování projektů z 11 na šest měsíců

Ustanovení zákona o vstupu v platnost regulační změny, která zkracuje dobu platnosti povolení z 11 na šest měsíců.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Regulační změna zkrátí dobu schvalování projektů z 11 na šest měsíců.

M3C1–3

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Milník

Zadání zakázky (veřejných zakázek) na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie v plném souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek

Smlouva (s) se vztahuje (odkazují) na tyto části těchto řádků:

Trať Napoli-Bari: Orsara-Bovino

Trať Palermo – Katánie: Catenanuova – Dittaino a Dittaino – Enna

M3C1–4

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Milník

Zadání zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Salerno Reggio Calabria

Oznámení o zadání multidisciplinární zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice na trati Salerno-Reggio Calabria

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Oznámení o zadání multidisciplinární smlouvy na výstavbu vysokorychlostní železnice na trati Salerno Reggio Calabria.

Smlouva musí odkazovat na následující části tohoto řádku: Battipaglia – Romagnano

M3C1–5

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu 

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie

NEPOUŽ.

Kilometry

0

41

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Osvědčení o dokončení prací na výstavbě 41 km vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie.

41 km musí být postaveno v těchto úsecích:

Bicocca-Catenanuova (trať Palermo – Katánie), 20,3 km, na které byly práce zahájeny po 30. září 2023.

Cancello-Frasso (trať Napoli-Bari), 7,3 km, na němž byly práce zahájeny po 30. září 2023.

Napoli-Cancello (trať Napoli-Bari), 13,5 km, na němž byly práce zahájeny po 30. září 2023.

Posouzení a schválení každého příslušného projektu/investice se řídí všemi pravidly a postupy stanovenými v čl. 6 odst. 3 a čl. 6 odst. 4 směrnice EU 92/43/EHS a řídí se vnitrostátními pokyny pro posuzování dopadů zveřejněnými v Úředním věstníku Italské republiky č. 303 ze dne 28. prosince 2019.

M3C1–6

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Katánie

NEPOUŽ.

Kilometry

41

114

ČTVRTLETÍ

2026

Budou vydána osvědčení o dokončení prací – v souladu s metodikou WBS – pro výstavbu 114 km vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Katánie.

Orientační rozdělení je následující:

Trať Napoli-Bari (12 km), z čehož:

-Apice-Hirpinie (12 km)

-Frasso-Telese (11 km)

-Telese-Vitulano (19 km)

Salerno – Reggio Calabria (14,7 km), z toho:

-Battipaglia-Romagnano (14,7 km)

Trať Palermo – Catania (16,5 km), z toho:

-Dittanio – Enna (2 km)

-Giampilieri-Fiumefreddo (7,5 km)

-Ogliastrillo-Castelbuono (7 km)

Posouzení a schválení každého příslušného projektu/investice se řídí všemi pravidly a postupy stanovenými v čl. 6 odst. 3 a čl. 6 odst. 4 směrnice EU 92/43/EHS a řídí se vnitrostátními pokyny pro posuzování dopadů zveřejněnými v Úředním věstníku Italské republiky č. 303 ze dne 28. prosince 2019.

M3C1–9

Investice 1.2 – vysokorychlostní tratě na severu napojení na zbytek Evropy

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Brescia-Verona-Vicenza-Padova; Liguria-Alpi.

NEPOUŽ.

Číslo

0

158

ČTVRTLETÍ

2026

Budou vydána osvědčení o dokončení prací – v souladu s metodikou WBS – pro výstavbu 158 km vysokorychlostní železnice na tratích Brescia-Verona-Vicenza-Padova a Liguria-Alpi.

Orientační rozdělení je následující:

-Brescia-Verona (48 km)

-Verona-Bivio-Vicenza (44 km)

-Janovský uzel (17 km)

-Třetí překročení Giovi (35,3 km)

-Rho-Parabiago (4 km)

-Pavia-Milano-Rogoredo (10,3 km)

Posouzení a schválení každého příslušného projektu/investice se řídí všemi pravidly a postupy stanovenými v čl. 6 odst. 3 a čl. 6 odst. 4 směrnice EU 92/43/EHS a řídí se vnitrostátními pokyny pro posuzování dopadů zveřejněnými v Úředním věstníku Italské republiky č. 303 ze dne 28. prosince 2019.

Pokud jde o segment Rho-Parabiago (4 kilometry), veškerá zmírňující opatření stanovená v rámci EIA musí být začleněna do projektu a dodržována ve fázích výstavby a provozu infrastruktury.

M3C1–10

Investice 1.3 – Diagonální spojení

Milník

Zadání zakázky (s) na výstavbu spojení na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

Oznámení o zadání multidisciplinární zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Oznámení o zadání multidisciplinární smlouvy na výstavbu spojení na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Smlouva (s) se týká těchto řádků:

Orte-Falconara

Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

M3C1–11

Investice 1.3 – Diagonální spojení

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

NEPOUŽ.

Číslo

0

15

ČTVRTLETÍ

2026

Vydávají se osvědčení o dokončení prací – v souladu s metodikou WBS – pro výstavbu 15 km vysokorychlostní železnice na tratích Orte-Falconara a Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Orientační rozdělení je následující:

-Orte-Falconara (12,3 km)

-Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia (2,8 km)

Posouzení a schválení každého příslušného projektu/investice se řídí všemi pravidly a postupy stanovenými v čl. 6 odst. 3 a čl. 6 odst. 4 směrnice EU 92/43/EHS a řídí se vnitrostátními pokyny pro posuzování dopadů zveřejněnými v Úředním věstníku Italské republiky č. 303 ze dne 28. prosince 2019.

M3C1–12

Investice 1.4 – Zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)

Milník

Zadání zakázek na Evropský systém řízení železniční dopravy

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na zavedení evropského systému řízení železniční dopravy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)

M3C1–14

Investice 1.4 – Zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)

Cílová

2 785 km železničních tratí vybavených evropským systémem řízení železniční dopravy

NEPOUŽ.

Číslo

0

2 785

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení se vydávají pro 2 785 km železnic vybavených evropským systémem řízení železniční dopravy na úrovni infrastruktury a technologií.

M3C1–15

Investice 1.5 – Posílení metropolitních uzlů a klíčových vnitrostátních vazeb

Cílová

700 km modernizovaných úseků tratí vybudovaných na metropolitních uzlech a klíčových vnitrostátních spojích

NEPOUŽ.

Číslo

0

700

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 700 km modernizovaných traťových úseků vybudovaných na metropolitních uzlech a klíčových vnitrostátních spojích, které jsou připraveny k povolovací a provozní fázi.

M3C1–17

Investice 1.7 – Zlepšování, elektrifikace a odolnost železnic na jihu

Cílová

172 km dokončených prací souvisejících s odolností železnic na jihu, připravených pro povolovací a provozní fázi.

NEPOUŽ.

Číslo

0

172

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Dokončení prací na nejméně 172 km souvisejících s odolností jižních železnic připravených k fázi schvalování a provozu.

172 km se týká těchto tratí:

 Paola- Reggio Calabria;

 Lentini Diramazione-Gela;

 Messina – Catania – Siracusa;

 Caserta – Battipaglia;

 Romové – Napoli; a pokud

 Bari – Brindisi.

Cíle bude dosaženo prostřednictvím programů CLP (tj. „Codice Locale Progetto“), které nejsou podporovány z jiných fondů EU než z Nástroje pro oživení a odolnost.

M3C1–19

Investice 1.8 – modernizace železničních stanic (řízení RFI; na jihu)

Cílová

Modernizované a přístupné železniční stanice

NEPOUŽ.

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Deset železničních stanic je modernizováno a přístupné v souladu s nařízením Komise č. 1300/2014.

M3C1–20

Investice 1.8 – modernizace železničních stanic (řízení RFI; na jihu)

Cílová

Modernizované a přístupné železniční stanice

NEPOUŽ.

Číslo

10

38

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací na modernizaci 38 železničních stanic v regionech Abruzzo, Basilicata Campania, Kalábrie, Molise, Apulie, Sicilia a Sardegna.

M3C1–21

Reforma 2.1 – Provádění nedávného „nařízení o zjednodušení“ (přeměněného do zákona č. 120 ze dne 11. září 2020) vydáním vyhlášky o přijetí „Pokynů pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů“

Milník

Vstup v platnost „Pokyny pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů“

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky, kterou se přijímají „Pokyny pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a sledování stávajících mostů“

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

„Pokyny“ stanoví společné normy a metodiky pro celou vnitrostátní silniční síť pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a sledování stávajících mostů.

M3C1–22

Reforma 2.2 – Přemístit vlastnictví mostů a viaduktů ze silnic s nižším hodnocením na silnice s vyšším hodnocením

Milník

Převést vlastnictví mostů, viaduktů a přejezdů ze silnic nižší úrovně na silnice s vyšším hodnocením (dálnice a hlavní vnitrostátní silnice).

Ustanovení v příslušném právním aktu odkazující na vstup v platnost převodu vlastnictví mostů, viaduktů a přejezdů ze silnic nižší úrovně na silnice vyšší úrovně (dálnice a hlavní vnitrostátní silnice)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

K převodu vlastnictví uměleckých děl musí dojít do šesti měsíců od vstupu zákona 120/20 v platnost. Očekává se, že bude dokončena podle pravidel Codice della Strada (legislativní nařízení 285/1992) a jeho nařízení (nařízení prezidenta č. 495/92), které stanoví ustanovení o převodu vlastnictví mezi subjekty, které vlastní silnice.

M3C1–26

Reforma 1.3 – Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii

Milník

Vstup právních předpisů a jiných právních aktů v platnost

Právní předpisy a jiné právní akty

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost právních předpisů a v případě potřeby dalších právních aktů, jak je uvedeno níže.

Část 1 – Účinnost a výkonnost veřejných investic:

Právní předpis předpokládá, že ministerstvo infrastruktury a dopravy přijme víceletý strategický dokument, který bude řídit víceleté plánování infrastruktury Itálie po dobu nejméně deseti let. Dokument podpoří multimodální dopravu a plně začlení průmyslové potřeby podnikového sektoru do plánování infrastruktury (například upřednostněním investic, které propojují klíčové průmyslové oblasti a logistické uzly s dopravní sítí).

Reforma stanoví přezkum plánovacích dokumentů v oblasti infrastruktury. Právní předpisy konkrétně:

oZajistit, aby Contratto di Programma, strategie rozvoje železniční infrastruktury a obchodní plán provozovatele infrastruktury byly vypracovány v souladu s cíli víceletého strategického dokumentu Ministerstva infrastruktury a dopravy a aby byly v souladu se směrnicí 34/2012/EU.

oZavést jako součást schvalovacího procesu Contratto di Programma stanovisko – podle vnitrostátního práva – regulačního subjektu (Autorità di regolazione dei trasporti, ART) ke strategickému dokumentu pro mobilitu (Documento strategico della mobilità ferroviaria di passeggeri e merci) (podle definice italského zákona č. 233 z roku 2021 – čl. 5 comma 1, lett. a). Stanovisko rovněž posoudí soulad plánovaných investic s potřebami trhu shromážděnými s koordinačními mechanismy uvedenými v článku 7e směrnice 2012/34/EU.

oZavést pro nový program Contratto di Programma systém milníků a cílů a odpovídajících lhůt, jakož i ukazatelů výkonnosti a kritérií kvality, s cílem provádět program Contratto di Programma a měřit jeho účinné výsledky. Ukazatele a kritéria kvality se stanoví v souladu s přílohou V směrnice 2012/34/EU. Systém identifikace bonusů pro správce společnosti Rete Ferroviaria Italiana (RFI) musí být v souladu s čl. 7 odst. 4 směrnice 2012/34/EU a musí zohledňovat dosažení milníků a cílů a výsledky dosažené s ohledem na ukazatele výkonnosti obsažené v programu Contratto di Programma.

oZmocnit regulační subjekt, aby po dohodě s MIT určil ukazatele výkonnosti, které budou připojeny k programu Contratto di Programma.

oZmocnit regulační subjekt (ART) ke sledování dosahování milníků a cílů a plnění ukazatelů výkonnosti obsažených v programu Contratto di Programma

oPožadovat, aby Ministerstvo infrastruktury a dopravy provedlo hloubkovou analýzu nákladů a přínosů významných investic (investice vyšší než 50 milionů EUR) zahrnutých do programu Contratto di Programma. Jednotkové náklady použité v analýze musí být porovnány s mezinárodními referenčními hodnotami pro různé kategorie investic do infrastruktury železnic a musí být v souladu s pokyny EU a členských států pro analýzu nákladů a přínosů. Výsledky analýzy jsou před přijetím smluvních ujednání otevřeny k nahlédnutí zúčastněným stranám a po jejich přijetí se zveřejní.

oStanovit přijetí „Contratto di Programma“ (včetně analýzy nákladů a přínosů, milníků a cílů a ukazatelů výkonnosti).

Část 2 – Hospodářská soutěž:

Právní předpisy na podporu ambicí reformy posílí pravomoci regulačního subjektu (ART), pokud jde o smlouvy o veřejných službách v odvětví železniční dopravy. Tyto pravomoci musí být přinejmenším rovnocenné pravomocím definovaným v čl. 56 odst. 9 směrnice 2012/34/EU. Článek je oprávněn sledovat a vydávat stanoviska k vymezení rozsahu a zadávání zakázek na veřejné služby v železničním odvětví (pro přímé a interní zadávání a zadávání vnitřním provozovatelům), a to i pokud jde o určení optimálního rozměru efektivních částí v rámci regionálních hranic a mezi nimi.

Právní předpisy rozšíří použití článku 9 zákona 118/2022 (zákon o hospodářské soutěži), včetně souladu s regulačními akty ART, a čl. 27 odst. 2 písm. c) legislativního nařízení č. 50 ze dne 24. dubna 2017 na veškeré přímé i interní uzavírání smluv a uzavírání smluv s vnitřními provozovateli podle nařízení č. 1370/2007. V případě meziměstských služeb v případě přímého nebo interního uzavírání smluv s interními provozovateli podle nařízení č. 1370/2007 právní předpisy rozšíří zásady obsažené v článcích 17, 30 a 31 legislativního nařízení č. 201/2022. Jakékoli rozhodnutí o prodloužení smluv o závazcích veřejné služby, řádně odůvodněné v souladu s nařízením č. 1370/2007, podléhá zásadám povinností transparentnosti při uzavírání smluv o závazku veřejné služby v rámci podniku uvedeným v článku 31 legislativního nařízení č. 201/2022.

Právní předpisy stanoví zahájení nabídkového řízení na veřejnou zakázku (smlouvy o veřejných službách) mezi městy. Nabídkové řízení musí obsahovat nové vymezení jeho oblasti působnosti v souladu s metodikou stanovenou železničním regulačním subjektem na základě tržního testu, jak je vysvětleno v oddíle 2.2.3 interpretačních pokynů Komise k nařízení č. 1370/20073. Zakázka se rozdělí na vhodné části s možností soutěže podle příslušných kritérií stanovených regulačním subjektem (ART).

Pokud jde o regionální a meziměstské služby, právní předpisy zajistí, aby kolejová vozidla státního/regionálního majetku byla zpřístupněna příchozím provozovatelům zakázek v rámci závazků veřejné služby vybraných na základě nabídkových řízení, pokud tato kolejová vozidla a služby údržby nejsou poskytovány příchozími provozovateli. Právní předpisy zajistí, aby veškeré informace týkající se stavu údržby kolejových vozidel byly dostupné bez asymetrických informací potenciálním uchazečům, a to za transparentních a nediskriminačních podmínek. Právní předpisy podpoří vyčlenění a nabídková řízení na dílčí části ze stávajících smluv (v co největší možné míře na základě stávajících ustanovení v probíhajících smlouvách).

Reforma dále sestává z opatření na budování kapacit, které posílí správní kapacitu vnitrostátních a regionálních orgánů. V rámci opatření pro budování kapacit se v rámci MID zřídí ad hoc správní jednotka na podporu hodnocení a analýzy koncesí a provede analýzu nákladů a přínosů významných investic do infrastruktury. Tato správní jednotka má vysoce profesionální personál a je podporována externími nezávislými odborníky. Činnosti v oblasti budování kapacit dále zahrnují řadu kurzů ve spolupráci se SNA a s akreditovanými subjekty s cílem zvýšit úroveň specializované odborné přípravy a odvětvové odborné přípravy zaměstnanců smluvních stanic, které se rovněž opírají o školicí nástroje zavedené v rámci reformy veřejné správy plánu pro oživení a odolnost (např. portál syllabus.gov.it).

Splnění milníku rovněž vyžaduje:

-Zahájení činnosti v oblasti budování kapacit pro vnitrostátní a regionální orgány, jak vyžaduje popis opatření.

-Zveřejnění meziměstských nabídkových řízení v databázi Komise pro zadávání veřejných zakázek TED.

Část 3 – ROSCO (Kolejová společnost):

Právní předpisy zřídí nový stálý subjekt zcela ve vlastnictví státu (Rolling Stock Company – ROSCO) ve formě akciové společnosti (società per azioni).

Právní předpisy jasně stanoví poslání, mandát a pravomoci takové společnosti, která zajistí, aby služby kolejových vozidel a údržby byly dostupné v dostatečném objemu a za spravedlivých, rovných a nediskriminačních podmínek pro příchozí provozovatele závazků veřejné služby, aby se zvýšila hospodářská soutěž v nabídkových řízeních a otevřenost zakázek na služby hospodářské soutěži.

Právní předpisy stanoví, že počáteční základní kapitál této společnosti činí 1 000 000 EUR. Právní předpisy rovněž povolují této společnosti zřídit zvláštní účelový fond („Patrimonio destinato“) pro nákup nových kolejových vozidel pro regionální a meziměstskou službu za počáteční tržní hodnotu rovnající se nejméně 1 168 000 000 EUR. Tento zvláštní účelový fond je pro všechny záměry a účely autonomní a oddělený od aktiv společnosti a od jiných oddělených aktiv vytvořených stejným subjektem. Proti zvláštnímu účelovému fondu nemohou věřitelé společnosti ani v jejich zájmu podávat žádné žaloby a stejně tak nemohou věřitelé fondu pro speciální účel nebo v jejich zájmu podat žalobu proti majetku společnosti. Právní předpisy rovněž umožní společnosti převést do Fondu pro speciální účel veškeré vlaky ve vlastnictví státu, které má společnost zakoupit, včetně všech meziměstských vlaků pořízených prostřednictvím cílů M2C2–35a a M7–31.

Právní předpisy stanoví, že společnost v okamžiku svého založení nepřebírá žádné dříve existující dluhy nebo závazky od jiných státních podniků. Ustanovení právních předpisů stanoví, že jeho zveřejnění se nahrazuje všemi právními požadavky na založení společnosti a že od téhož dne je společnost činěna odpovědnou za své závazky s vlastním majetkem.

M3C1–27

Reforma 1.3 – Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii

Milník

Finanční a obchodní plán pro ROSCO, statut a převod zdrojů a aktiv.

Poskytování finančního a obchodního plánu, zveřejnění statutu, potvrzení o převodu zdrojů a aktiv

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

1) Zveřejnění a schváleníčlánku založení a korporátní charty (statut) ROSCO Ministerstvem infrastruktury a dopravy, které stanoví:

I.přesný rozsah činností společnosti, včetně toho, že bude působit výhradně jako subjekt jménem ústřední vlády a místních orgánů (tj. orgánů veřejné dopravy) pro smlouvy o veřejných službách na trhu železniční dopravy (regionální služby a meziměstské služby),

II.že společnost poskytne kolejová vozidla pouze ústřední vládě a místním orgánům (tj. orgánům veřejné dopravy), které otevírají zakázky na veřejné služby hospodářské soutěži,

III.že způsobilá kolejová vozidla, která má společnost pořídit, musí mít nulové emise prostřednictvím oblasti intervence 72a přílohy VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a musí být slučitelná s normami ERTMS,

IV.že alespoň 90 % příjmů společnosti bude generováno prostřednictvím kolejových vozidel slučitelných s oblastí intervence 72a přílohy VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost,

V.že členové představenstva a statutárních orgánů společnosti:

a.být vybíráni z osob, které splňují požadavky bezúhonnosti, profesionality a nezávislosti stanovené předpisy vztahujícími se na kotované společnosti;

b.mají nezbytné pravomoci, kompetence a objektivitu k plnění svých funkcí strategického vedení, dohledu nad řízením rizik a monitorování řízení,

c.jednat s bezúhonností a podporovat ji,

d.být pohnáni k odpovědnosti za své činy.

Stanovy rovněž stanoví omezení pro členy správní rady společnosti, pokud jde o hledání nebo přijetí zaměstnání od hospodářských subjektů, jakož i jasná pravidla pro předcházení střetům zájmů.

2) Ministerstvo infrastruktury a dopravy po dohodě s Ministerstvem hospodářství a financí schválí podnikatelský plán na období 2026–2029 definovaný technickou komisí ad hoc, který zahrnuje podrobný popis:

I.směry strategického a provozního rozvoje společnosti s ohledem na její statutární poslání a cíle,

II.charakteristiky činností, které mají být prováděny,

III.alespoň s odkazem na každý z prvních tří rozpočtových roků profily kapitálové přiměřenosti, plánované investice a související finanční krytí, zejména nad rámec počátečních zdrojů poskytnutých z Nástroje pro oživení a odolnost,

IV.správa a řízení společnosti a organizační struktura.

3) Převod zdrojů a aktiv:

Předloží se potvrzení o převodu (tj. potvrzení o zaplacení příspěvku) ve výši alespoň 1 200 000 000 EUR na bankovní účet vedený na jméno ROSCO. Pokud jde o příspěvky poskytované z Nástroje pro oživení a odolnost, i) organizace ROSCO je povinna poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu, ii) ROSCO je rovněž povinna předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.

Mezi ROSCO a příslušným ministerstvem musí být podepsána kupní smlouva s nulovými náklady pro převod majetku alespoň všech meziměstských vlaků pořízených prostřednictvím cílů M2C2–35a a M7–31.

M3C1–28

Investice 1.10 Posílení metropolitních uzlů, meziregionálních a regionálních železničních tratí

Cílová

3 309 km vybudovaných modernizovaných úseků tratí

NEPOUŽ.

Číslo

872

3 309

ČTVRTLETÍ

2026

Vydávají se osvědčení o dokončení prací na modernizaci nejméně 3 309 km regionálních a místních železničních tratí. Nejméně 11,7 km železničních prací – v souladu s metodikou WBS – souvisejících s modernizací a elektrifikací se může týkat těchto tratí:
Region Apulie

—Linky Brindisi (včetně intermodálního centra),

Region Kampánie

— Salerno Arechi – Aeroporto Pontecagnano

Region Kalábrie

— Bretella di Sibari

Region Basilicata

— Ferrandina-Matera

Region Sicílie

— Odkaz na přístav Augusta

Region Sardegna

Železniční spojení s letištěm Olbia

— Zdvojnásobení kolejí Decimomannu-Villamassargia

Nejméně 528 km intervencí v oblasti odolnosti se vztahuje na tyto tratě: 

Region Kampánie, Basilicata a Kalábrie:

— Romové – Napoli (AV,via Cassino, přes Formia),

— Aversa – Caserta;

Villa Literno – Napoli Gianturco, 

Napoli – Salerno LMV Napoli – Salerno Storica;

— Nocera Inferiore – Salerno,

— Battipaglia – Paola; 

— Battipaglia – Potenza; 

— Caserta – Battipaglia; Caserta – Foggia; Catanzaro – Reggio Calabria;

— Paola – Reggio Calabria, a pokud

— Paola – Cosenza – Sibari. 

Region Molise:

Termoli – Campobasso. 

Region Apulie:

— Bari-Taranto, 

— Taranto – Brindisi; 

— Barletta-Spinazzola.

Region Sicílie:

— Fiumetorto – Agrigento;

— Lercara dir. – Bicocca;

— Messina – Catania – Siracusa,

— Palermo – Messina, 

— Caltanissetta Xirbi – Canicattì – Aragona;

— Canicattì – Siracusa.
Cíle bude dosaženo prostřednictvím programů CLP (tj. „Codice Locale Progetto“), které nejsou podporovány z jiných fondů EU než z Nástroje pro oživení a odolnost.

I. MISSION 3 COMPONENT 2 – Intermodalita a integrovaná logistika

Cílem této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti je učinit italské přístavy efektivnějšími a konkurenceschopnějšími, energeticky účinnějšími a lépe začleněnými do logistického řetězce. Jeho cílem je rovněž digitalizovat systém uspořádání letového provozu.

Za tímto účelem zahrnuje na jedné straně důležité reformy, jejichž cílem je zjednodušit postupy, aktualizovat plánování přístavů a zvýšit konkurenceschopnost koncesí v italských přístavech. Na straně druhé některé investice určené k zajištění intermodality s hlavními rysy evropské komunikace, které rozvíjejí vazby na oceány a obchod mezi oceány a Středomořím, zvyšují dynamiku a konkurenceschopnost italského přístavního systému, rovněž s cílem snížit emise skleníkových plynů. Očekává se, že investice spojené s touto složkou podstatně zvýší objem osobní a nákladní dopravy v italských přístavech, což bude mít pozitivní dopad na stimulující hospodářské činnosti v příslušných oblastech a na národní hospodářství jako celek.

Na druhé straně se tato složka týká digitalizace logistických systémů, včetně letištních systémů. Očekává se, že tato odvětví zvýší konkurenceschopnost využíváním inovativních technologických řešení ke zvýšení účinnosti systému a také ke snížení jejich dopadu na životní prostředí.

Tato složka reaguje na doporučení č. 3 z roku 2019, v němž se Itálie vyzývá, aby „zaměřila hospodářskou politiku související s investicemi na kvalitu infrastruktury“, a doporučení pro zemi č. 3 z roku 2020, v němž se doporučuje „investice do zelené a digitální transformace, zejména do čisté a účinné výroby a využívání energie, výzkumu a inovací, udržitelné veřejné dopravy, nakládání s odpady a vodohospodářství, jakož i do posílené digitální infrastruktury s cílem zajistit poskytování základních služeb“.

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

I.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1.1 – Zjednodušení postupů pro proces strategického plánování

Toto opatření předpokládá aktualizaci plánování přístavů s cílem zajistit strategickou vizi italského přístavního systému. Reforma reguluje alespoň i) rozvojové cíle orgánů přístavního systému; II) určené a vymezené oblasti určené výhradně pro přístavní a zadní přístavní funkce, iii) spojení silniční a železniční dopravy s přístavy v posledním úseku, iv) kritéria použitá při určování obsahu plánování a v) jednoznačná identifikace pokynů, pravidel a postupů pro přípravu přístavních regulačních plánů.

Reforma 1.2 – Konkurenceschopnost udělování koncesí v italských přístavech

Cílem tohoto opatření je vymezit podmínky týkající se doby platnosti koncese, kontrolních a kontrolních pravomocí orgánů udělujících povolení, postupů obnovení, převodu zařízení na nového koncesionáře po skončení koncese a určení minimálních limitů poplatků účtovaných koncesionářům.

Reforma 1.3 – Zjednodušení povolení pro postupy povolování „cold ironing“ v italských přístavech

Očekává se, že toto opatření zjednoduší a omezí povolovací řízení týkající se výstavby národních elektrárenských přenosových soustav pro napájení distribučních soustav pro dodávky elektřiny lodím (chladné žehlení).

Ministerstvo infrastruktury a dopravy předloží návrh na zefektivnění schvalovacího procesu. Zejména se navrhuje, aby projekty za studena byly hodnoceny územními úřady, které podávají zprávy Ministerstvu pro hospodářský rozvoj, které by mohly projekty v kratší době studovat a následně je schvalovat. Kromě toho se předpokládá regulační zásah s cílem určit jednotný schvalovací postup pro projekty, jejichž součástí je napětí vyšší než 132 kV a zbytek, s cílem využít synergie procesů.

Reforma 2.1: Zavedení jednotného celního portálu („Sportello Unico Doganale“)

Cílem je vytvořit specializovaný portál pro jednotnou kontrolní službu, který umožní interoperabilitu s vnitrostátními databázemi a koordinaci kontrolních činností celních orgánů.

Investice 2.1: Digitalizace logistického řetězce

Cílem této investice je zvýšit konkurenceschopnost vnitrostátní logistiky zjednodušením postupů, procesů a kontrol a zaměřením se na dematerializaci dokumentů a výměnu údajů a informací. Tato investice spočívá ve vytvoření interoperabilního digitálního systému mezi veřejnými a soukromými subjekty pro nákladní dopravu a logistiku.

Investice 2.2: Digitalizace uspořádání letového provozu.

Cílem této investice je vyvinout nové nástroje pro digitalizaci leteckých informací a zavést platformy a služby bezpilotních letadel. Investice spočívá ve vývoji a propojení systému řízení provozu bez posádky (UTMS), digitalizaci leteckých informací a definici nového modelu údržby.

Investice 2.3: Žehlení za studena 

Cílem této investice je snížit emise skleníkových plynů v námořním odvětví. Tato investice spočívá ve vybudování sítě pro dodávky elektřiny v přístavních oblastech (doky) a související infrastruktury pro připojení k vnitrostátní přenosové soustavě.

 

I.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M3C2–1

Reforma 1.1 – Zjednodušení postupů pro proces strategického plánování

Milník

Vstup v platnost legislativních změn týkajících se zjednodušení postupů pro proces strategického plánování

Ustanovení v právním aktu (právních aktech) uvádějící vstup legislativních změn týkajících se zjednodušení postupů pro proces strategického plánování v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Revidovaný právní rámec stanoví, že:

— Všechny přístavní orgány přijmou své dokumenty strategického plánování systému (DPSS) a své plány přístavní regulace, přičemž plně zohlední reformu italských přístavních systémů z roku 2016 schválenou legislativním nařízením č. 169 ze dne 4. srpna 2016.

DPSS upravuje alespoň tyto prvky:

Rozvoj cílů orgánů přístavních systémů;

Určené a navržené oblasti určené výhradně pro přístavní a zadní přístavní funkce,

Posledními úseky infrastrukturních spojení silniční a železniční dopravy s přístavy,

Kritéria použitá při určování obsahu plánu,

Jednoznačně určit pokyny, pravidla a postupy pro přípravu regulačních plánů přístavů.

M3C2–2

Reforma 1.2 – Konkurenceschopnost udělování koncesí v italských přístavech

Milník

Vstup v platnost nařízení o přístavních koncesích

Ustanovení nařízení o vstupu v platnost nařízení o přístavních koncesích

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Nové nařízení stanoví rámcové podmínky pro udělování koncesí v přístavech. Nařízení stanoví alespoň:

Podmínky týkající se doby trvání koncese;

Pravomoci orgánů poskytujících podporu v oblasti dohledu a kontroly;

—Metody obnovení;

Převod zařízení na nového držitele koncese po skončení koncese;

Omezuje minimální poplatky, které mají platit nabyvatelé licence.

M3C2–3

Reforma 2.1 – Provádění jednotného celního portálu („Sportello Unico Doganale“) 

Milník 

Vstup v platnost vyhlášky o jednotné celní správě

Pult (Sportello Unico Doganale) 

Ustanovení vyhlášky o vstupu v platnost vyhlášky o jednotné celní kanceláři (Sportello Unico Doganale) 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

NEPOUŽ. 

ČTVRTLETÍ ČTVRT 

2021 

Vyhláška stanoví metody a specifikace jednotné celní podpory v souladu s nařízením (EU) č. 1239/2019 o provádění jednotného evropského námořního portálu a s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1056 ze dne 15. července 2020 o elektronických informacích o nákladní dopravě (eFTI). 

M3C2–4

Reforma 1.3 – Zjednodušení schvalovacích postupů pro chladící žehličky

Milník

Vstup v platnost zjednodušení schvalovacích postupů pro chladírny žehličky

Právní ustanovení uvádějící vstup v platnost zjednodušení schvalovacích postupů pro chladící žehličky

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zjednodušit postup udělování povolení s cílem zkrátit dobu platnosti povolení na maximálně 12 měsíců pro výstavbu energetických dopravních infrastruktur, jejichž cílem je dodávat elektřinu z pevniny lodím během kotvení (v případě zásahů, které nejsou předmětem posouzení vlivů na životní prostředí)

M3C2–5

Investice 2.1 – Digitalizace logistického řetězce

Cílová

Digitalizace logistického řetězce

NEPOUŽ.

Číslo

0

12

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 12 ze 16 orgánů přístavních systémů musí být vybaveno službami přístavních systémů (PCS), které jsou interoperabilní s Comando Generale delle Capitanerie di Porto a/nebo Agenzia delle Dogane e dei Monopoli a slučitelné s novou PLN (Piattaforma Logistica Nazionale). Orgán přístavního systému se považuje za vybavený službami systémů přístavního společenství (PCS), pokud byl alespoň jeden přístav tohoto orgánu přístavního systému vybaven systémy přístavního společenství (PCS).

M3C2–5a

Investice 2.1 – Digitalizace logistického řetězce

Cílová

Digitalizace logistického řetězce

NEPOUŽ.

Číslo

0

3

ČTVRTLETÍ

2026

Provedou se tyto tři intervence:

1) Log-IN Center: Zřízení digitální platformy (Piattaforma Logistica Nazionale – PLN).

2) Přístavní a nákladní vesnice:

Všech 16 orgánů přístavního systému musí mít služby přístavního systému slučitelné s Piattaforma Logistica Nazionale (PLN). Orgán přístavního systému se považuje za vybavený službami systémů přístavního společenství (PCS), pokud byl alespoň jeden přístav tohoto orgánu přístavního systému vybaven systémy přístavního společenství (PCS). Tyto služby PCS musí být funkční pro všechny hlavní přístavy určené v nařízení (EU) 1679/2024.

Nejméně 12 vnitrostátních vesnic pro nákladní dopravu musí mít systém „nákladní vesnice“ (FVS) slučitelný s PLN.

3) Log-IN Business: převod zdrojů na nejméně 1194 podniků za účelem vývoje digitálních systémů na podporu interoperability služeb a dodržování předpisů eCMR a eFTI.

M3C2–6

Investice 2.2: Digitalizace uspořádání letového provozu

Milník

Digitalizace uspořádání letového provozu: uvedení nových nástrojů do provozu

Certifikace TOC, digitalizovaných leteckých informací a UTMS

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2026

Zahájení provozu těchto tří projektů:

a) Technické provozní středisko (TOC) a alespoň dva systémy uspořádání letového provozu

digitalizované letecké informace

C) Systém řízení provozu bez posádky a konektivita (UTMS).

M3C2–7

Investice 2.3: Žehlení za studena

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek

Zveřejnění výzvy k podávání nabídek a zadání všech veřejných zakázek na výstavbu nejméně 15 chladírenských žehlicích závodů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2024

Zveřejnění výzvy k podávání nabídek a zadání všech zakázek na výstavbu nejméně 15 chladírenských žehlicích zařízení poskytujících elektrickou energii v nejméně deseti přístavech.

M3C2–12

Investice 2.3: Žehlení za studena

Cílová

Dokončení prací a přijetí odhadů nákladů na připojení ze strany developera pro infrastruktury pro chladné žehlení.

 

Číslo

0

15

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací a přijetí odhadů nákladů na připojení ze strany developera pro nejméně 15 infrastruktur pro studené žehlení v nejméně deseti přístavech.

I.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.1: Zelené přístavy: intervence v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v přístavech

Cílem tohoto opatření je snížit emise skleníkových plynů a zlepšit kvalitu ovzduší v přístavech a přístavních městech. Tato investice sestává z intervencí v oblasti energetické účinnosti, rozvoje energie z obnovitelných zdrojů, nákupu vozidel s nulovými emisemi a servisních člunů nebo transformace vozidel na fosilní paliva a servisních člunů na vozidla s nulovými emisemi.

Reforma 2.2: Zřízení národní platformy digitální logistiky s cílem zavést digitalizaci služeb nákladní a/nebo osobní dopravy

Cílem reformy je zajistit interoperabilitu komunitních přístavních systémů jednotlivých orgánů přístavních systémů s národní platformou digitální logistiky.

I.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M3C2–8

Investice 1.1: Zelené přístavy: intervence v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v přístavech

Cílová

Zelené přístavy: přidělování prací

NEPOUŽ.

Číslo

0

7

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Přidělení prací alespoň sedmi orgánům přístavního systému. Výběrové řízení na přidělení stavebních prací zahrnuje:

kritéria způsobilosti, která zajišťují, aby práce byly v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 79 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost.

C) závazek podávat zprávy o provádění opatření v polovině doby trvání režimu a ukončení režimu.

M3C2–9 

Investice 1.1: Zelené přístavy: intervence v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v přístavech 

Cílová

Zelené přístavy: dokončení prací

NEPOUŽ.

Číslo

0

75

ČTVRTLETÍ 

2026 

Dodání zboží, stavebních prací a služeb souvisejících s nejméně 75 projekty pro přístavní orgány.

M3C2–10

Reforma 2.2: Zřízení národní platformy digitální logistiky s cílem zavést digitalizaci služeb nákladní a/nebo osobní dopravy

Milník

Národní platforma pro digitální logistiku

Ustanovení právního aktu uvádějící vstup právního aktu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Vstup v platnost právního aktu, který zajistí interoperabilitu přístavních systémů Společenství s národní platformou digitální logistiky.

Kromě toho právní akt stanoví, že orgány přístavního systému jsou vybaveny standardními službami PCS (přístavní komunitní systém), které jsou interoperabilní se zapojenými orgány veřejné správy a slučitelné s nařízením EU č. 1056/2020 a s národní platformou digitální logistiky.

J. MISE 4 SLOŽKA 1: Posílení poskytování vzdělávacích služeb: od mateřských školek po univerzity 

Tato složka italského plánu na podporu oživení a odolnosti zahrnuje čtyři oblasti intervence: i) zlepšování kvality a kvantitativní rozšíření služeb v oblasti vzdělávání a odborné přípravy – od mateřských škol po univerzity; II) reforma učitelského povolání, zejména pokud jde o postupy náboru a odborné přípravy, s rozsahem zvyšování dovedností pedagogických pracovníků a řešení nesouladu mezi jednotlivými územími; III) prohlubování dovedností a modernizace infrastruktury za účelem posílení digitální, přírodní vědy, technologie, inženýrství a matematiky (STEM) a výuky mnohojazyčnosti při současném zlepšení bezpečnosti školních budov a jejich energetické účinnosti; IV) Reforma studijních skupin, podpůrných diplomů a doktorandských programů s cílem podpořit aplikovaný výzkum a rozšířit počet doktorandských stipendií. Cílem opatření v rámci této složky je řešit nedostatky italského systému vzdělávání, odborné přípravy a výzkumu s cílem zlepšit výsledky vzdělávání a zaměstnatelnost italských studentů. Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení určených Itálii v letech 2020 a 2019 týkajících se potřeby „podporovat účast žen na trhu práce prostřednictvím komplexní strategie, mimo jiné prostřednictvím přístupu ke kvalitní péči o děti“ (doporučení pro jednotlivé země č. 2 z roku 2019) s cílem „zlepšit výsledky vzdělávání, rovněž prostřednictvím přiměřených a cílených investic a podpory prohlubování dovedností, mimo jiné posílením digitálních dovedností (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2019), „podpory výzkumu a inovací“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019), „posílení distančního vzdělávání a dovedností, včetně digitálních dovedností“ (doporučení pro zemi č. 2, 2020) a „zaměření investic na výzkum a inovace“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020).

J.1.    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Cílem této investice je zvýšit a zlepšit vzdělávací zařízení pro děti ve věku 0–6 let. Investice spočívá v výstavbě, přestavbě a renovaci míst péče o děti v jeslích a předškolních zařízeních.

Investice 1.2: Plán prodloužení plného pracovního úvazku

Cílem tohoto opatření je umožnit školním zařízením prodloužit dobu školní docházky rekonstrukcí nebo vybudováním vhodných infrastruktur. Investice spočívá ve výstavbě nebo výstavbě jídelen ve školních zařízeních.

Investice 1.3: Plán na zlepšení infrastruktury školních sportů

Cílem tohoto opatření je podpora sportovních aktivit ve školách. Toto opatření spočívá v renovaci a výstavbě sportovních zařízení a tělocvičen pro školu.

Investice 1.4: Mimořádný zásah zaměřený na snížení územních rozdílů v cyklech I a II středních škol a na řešení předčasného ukončování školní docházky

Cílem opatření je řešit stávající nedostatky v základních dovednostech studentů. Investice spočívá v prosazování mentorských a vzdělávacích činností pro studenty, jimž hrozí předčasné ukončení školní docházky, a mladé lidi, kteří již předčasně ukončili školní docházku, a to i za podpory vnitrostátního digitálního portálu.



Reforma 1.1: Reforma technických a odborných ústavů

Cílem reformy je sladit učební osnovy technických a odborných institutů s kompetencemi, které potřebuje italský výrobní systém, a to i na místní úrovni. Reforma zejména zajistí soulad technického a odborného vzdělávání s průmyslem 4.0 a digitální inovace.

Reforma 1.2: Reforma terciárního odborného vzdělávání (ITS)

Cílem reformy je posílit systém terciárního odborného vzdělávání zjednodušením správy ITS s cílem zvýšit počet institutů a zápisů s ohledem na místní území. Očekává se, že reforma překlene nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce.

Investice 1.5: Rozvoj systému terciárního odborného vzdělávání (ITS)

Cílem tohoto opatření je posílit úlohu institucí odborného vzdělávání (ITS) v italském vzdělávacím systému. Investice spočívá v rozšíření účasti studentů na ITS a v podpoře zapojení podniků do vzdělávání spuštěním vnitrostátní digitální platformy, která lépe propojí odbornou přípravu s trhem práce.

Reforma 1.3: Reorganizace školního systému

Reforma má dvojí cíl:

1)Úprava počtu žáků ve třídě.

Počet učitelů se stanoví na stejné úrovni jako ve školním roce 2020/2021 s ohledem na pokles počtu obyvatel a s cílem snížit počet žáků ve třídě a postupně zlepšit poměr mezi počtem žáků a počtem učitelů na společných pozicích. Provedení intervence nezvýší počet budov, které jsou k dispozici. Iniciativa musí věnovat individuální pozornost jednotlivým žákům, zejména těm nejzranitelnějším a jistě žákům se zdravotním postižením. Očekává se, že zlepšení poměru žáků a učitelů bude přínosem pro kvalitu výuky a dostupnost zdrojů pro školní budovy. Přezkum pravidel týkajících se velikosti školních budov. Regionální školní obyvatelstvo je přijato jako „účinný parametr“ pro identifikaci vzdělávacích institucí s vedoucími pracovníky a vedoucími pracovníky, a nikoli populace jednotlivých škol, jak stanoví platné právní předpisy.

Reforma 1.4: Reforma systému „orientace“ 

Cílem reformy je zavést orientační moduly (alespoň 30 hodin ročně) pro čtvrtou a pátou třídu vyšší střední školy. Hlavním cílem je podpořit studenty při přijímání informované volby mezi pokračováním ve studiu nebo dalším odborným vzděláváním před jejich začleněním na trh práce. Reforma rovněž předpokládá vytvoření digitální orientační platformy související s nabídkou terciárního vzdělávání univerzit a institutů odborného vzdělávání (ITS).

Investice 1.6: Aktivní orientace na přechod mezi školou a univerzitou 

Cílem tohoto opatření je usnadnit a podpořit přechod z vyššího sekundárního vzdělávání na vysokou školu a snížit míru předčasného ukončování školní docházky. Toto opatření spočívá v poskytování orientačních kurzů všem studentům středních škol s cílem podpořit je při výběru terciárního vzdělávání.

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám 

Cílem tohoto opatření je posílit rovnost v přístupu k terciárnímu vzdělávání podporou studentů v sociálně-ekonomických obtížích. Opatření spočívá ve zvýšení počtu stipendií poskytovaných vysokoškolským studentům.

Reforma 1.5: Reformy studijních skupin univerzit 

Reforma předpokládá aktualizaci univerzitních osnov, čímž se zmenší stávající rigidní hranice, které výrazně omezují možnost vytvoření mezioborových cest. Očekává se rovněž, že reforma rozšíří možnost provádět programy odborné přípravy zavedením inovativních vysokoškolských kurzů zaměřených na pracovní místa. 

Reforma 1.6: Umožnit reformu vysokoškolského studia

Reforma předpokládá zjednodušení postupu pro přístup k povoláním, která vyžadují zápis na profesní příkazy prostřednictvím specializované odborné zkoušky. Opatření přispěje k harmonizaci závěrečné vnitrostátní zkoušky každého stupně s odpovídající odbornou zkouškou, čímž se stanoví obecná a jasná pravidla a náhrada.

Reforma 2.1: Nábor učitelů 

Cílem této reformy je zlepšit výsledky vzdělávání zlepšením kvalifikace učitelů, jejich náboru, profesní dráhy, odborné přípravy a hodnocení. Toto opatření spočívá v náboru učitelů v rámci reformovaného systému náboru.

Reforma 2.2: Terciární pokročilá škola a povinná odborná příprava vedoucích pracovníků škol, učitelů, administrativních a technických pracovníků 

Cílem reformy je vytvořit systém kvalitní odborné přípravy pro zaměstnance škol v zájmu trvalého profesního a kariérního rozvoje. Předpokládá zřízení kvalifikovaného subjektu pověřeného vydáváním pokynů v souladu s evropskými normami a výběrem a koordinací vzdělávacích iniciativ, které by je případně spojovaly s kariérním postupem, jak je stanoveno v reformě náboru zaměstnanců – reforma 2.1: Nábor učitelů zahrnutý do plánu.

Investice 2.1: Integrovaná digitální výuka a školení v oblasti digitální transformace pro zaměstnance škol

Cílem tohoto opatření je vytvořit stálý systém na podporu digitálních dovedností pedagogických pracovníků škol. Investice spočívá v odborné přípravě vedoucích pracovníků škol, učitelů a administrativních pracovníků.

Investice 3.1: Nové dovednosti a nové jazyky 

Cílem tohoto opatření je zlepšit dovednosti v oblasti jazyků, přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky, digitálních a inovačních dovedností na všech úrovních školy. Opatření spočívá v aktivaci interdisciplinárních poradenských projektů STEM ve školách a v rozšíření programu Erasmus+.  

Investice 3.2: Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy

Cílem tohoto opatření je transformovat školní zařízení tak, aby umožňovala digitální učení. Toto opatření spočívá v vybavení nejméně 8000 základních a středních škol digitálními nástroji pokrývajícími nejméně 100000 tříd.

Investice 3.3: Plán zabezpečení školních budov a strukturální rehabilitace

Cílem opatření je zvýšit bezpečnost a energetickou náročnost školních budov. Toto opatření spočívá v renovačních a rekonstrukčních pracích na školních budovách.

Investice 3.4: Vyučovací a pokročilé vysokoškolské dovednosti

Cílem tohoto opatření je získat kvalifikaci a inovovat univerzitní programy, včetně doktorandského studia, s cílem posílit digitální dovednosti a posílit globální zapojení vysokoškolského vzdělávání. Investice spočívá v udělování doktorských stipendií, vytváření sítí vysokoškolských institucí, zřizování center digitálního vzdělávání a podpoře mezinárodní spolupráce a projektů.

Reforma 4.1: Programy Ph.D. Reforma

Cílem reformy je aktualizovat nařízení o doktorských programech, zjednodušit postupy pro zapojení podniků, výzkumných středisek do programů Ph.D. a posílit aplikovaný výzkum. Navrhovaná reforma se integruje se všemi investicemi souvisejícími s programy Ph.D – v cílové oblasti „Vzdělávání a výzkum“.

Investice 4.1: Rozšíření počtu a kariérních příležitostí PhD (výzkumem, veřejnou správou a kulturním dědictvím)

Cílem opatření je zvýšit objem lidského kapitálu určeného na činnosti zaměřené na výzkum, veřejnou správu a kulturní dědictví. Investice předpokládá, že univerzity a instituce AFAM přidělí studentům nejméně 3600 všeobecných doktorských stipendií, nejméně 3000 doktorských stipendií v oblasti veřejné správy a nejméně 600 nových doktorských stipendií věnovaných kulturnímu dědictví.

J.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M4C1–1

Reforma 1.5: Reforma skupin univerzitního vzdělání; Reforma 1.6: Umožnění reformy vysokoškolských titulů; Reforma 4.1: Programy Ph.D. Reforma

Milník

Vstup v platnost reforem systému terciárního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání (primární právní předpisy) týkající se: a) umožnění vysokoškolských diplomů; b) vysokoškolské skupiny; C) reforma doktorandských programů

Ustanovení zákona o vstupu reforem v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Reformy zahrnují alespoň tyto klíčové prvky:  
i) iniciativy na reformu skupin vysokoškolských diplomů, které zavádějí vyšší míru flexibility s cílem uspokojit vyvíjející se poptávku po dovednostech na trhu práce;  
iniciativy zaměřené na reformu základních vysokoškolských diplomů s cílem zjednodušit a urychlit přístup k povoláním;  
iniciativy na reformu programů PHD s cílem lépe zapojit podniky a podpořit aplikovaný výzkum;  
Opatření k reformě systému terciárního odborného vzdělávání, včetně posílení vazeb a možných přechodů s profesním titulem (lauree professionalizzanti), s cílem uspokojit poptávku trhu práce po technických schopnostech

M4C1–2

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Milník

Vstup v platnost ministerských vyhlášek o reformě stipendií s cílem zlepšit přístup k terciárnímu vzdělávání

Ustanovení zákona o vstupu reformy v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Ministerské vyhlášky o reformě stipendií přijaté ministerstvem pro univerzitu a výzkum zlepší přístup k terciárnímu vzdělávání pro talentované studenty v sociálně-ekonomických potížích, zvýší výši stipendií a počet příjemců do 31. prosince 2024. Tito studenti jsou identifikováni na základě ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente.

M4C1–3

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Milník

Vstup v platnost reformy týkající se učitelského povolání.

Ustanovení zákona o vstupu reformy v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Revidovaný právní rámec přiláká, přijme a motivuje kvalitní učitele, zejména prostřednictvím:  
i) zlepšení systému náboru zaměstnanců  
II) zavedení vyšší kvalifikace ve výuce pro přístup k povolání na střední škole;  
III) omezení nadměrné mobility učitelů (v zájmu kontinuity výuky);  
IV) stanovení kariérního postupu jasně spojeného s hodnocením výkonnosti a dalším profesním rozvojem.

M4C1–4

Investice 3.2: Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy

Milník

Škola 4.0 přijala plán na podporu digitální transformace italského školského systému

Ministerstvo školství – vyhláška o přijetí plánu školy 4.0

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Plán „Škola 4.0“ přijatý ministerstvem školství na podporu digitální transformace italského školního systému zahrnuje:

a) přeměna 100000 tříd na inovativní vzdělávací prostředí

b) vytvoření laboratoří pro nová digitální povolání ve všech středních školách.

Akce a) transformuje školní prostory určené pro tradiční třídy do inovativního, adaptivního a flexibilního vzdělávacího prostředí, propojeného, integrovaného s digitálními, fyzickými a virtuálními technologiemi. Investice do školních zařízení přinesou nejinovativnější výukové technologie (kódovací a robotické přístroje, zařízení s virtuální realitou, pokročilé digitální přístroje pro inkluzivní vzdělávání atd. do nejméně 100000 tříd základních a středních škol využívaných pro výuku).

Opatření b) zřídí alespoň jednu laboratoř pro digitální povolání v každé střední škole, laboratoř úzce propojenou se společnostmi a inovativní začínající podniky pro vytváření nových pracovních míst v odvětví nových digitálních profesí (jako je umělá inteligence, robotika, data velkého objemu, kybernetická bezpečnost, modrá a zelená ekonomika).

Nejméně 40 % přijímacích škol se nachází na jihu Itálie.

M4C1–5

Reforma 1.3: Reorganizace školního systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárního odborného vzdělávání (ITS); Reforma 1.1: Reforma technických a odborných ústavů; Reforma 1.4: Reforma systému „orientace“

Milníky

Vstup v platnost reforem systému základního a středního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání

Ustanovení zákona o vstupu reforem v platnost NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Reformy primárního a sekundárního vzdělávání, jejichž cílem je zlepšit výsledky vzdělávání (prostřednictvím primárních právních předpisů).  
i) Iniciativy na reformu organizace vzdělávacího systému s cílem přizpůsobit se demografickému vývoji (např. poměr počtu škol a žáků/učitelů)  
II) Iniciativy na reformu orientačního systému s cílem minimalizovat míru předčasného ukončování terciárního vzdělávání;  
III) Iniciativy na posílení středoškolského odborného vzdělávání (Istituti tecnico- Professionali), včetně přijetí nových osnov a jejich zaměření na inovační výstupy národního plánu průmyslu 4.0 (Ministero dello Sviluppo economico, Decreto 26 Maggio 2020);  
IV) iniciativy pro odbornou přípravu vedoucích pracovníků škol, učitelů a administrativních/technických pracovníků a vytvoření postsekundární vyšší školy pro odbornou přípravu s cílem zlepšit kvalitu výuky;  
v) Iniciativy pro integraci činností, metodik a obsahu zaměřené na rozvoj a posílení učebních osnov v oblasti přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky (STEM), digitálních a inovačních dovedností ve všech cyklech vzdělávání, od mateřské školy po vyšší střední školu, s cílem posílit zápis do terciárních vzdělávacích programů STEM, zejména u žen.

Aby bylo dosaženo uspokojivého splnění mezníku, musí právní předpisy obsahovat závazné lhůty pro vydání sekundárních právních předpisů, pokynů a všech nezbytných regulačních ustanovení (monitorování databází ministerstva školství), aby bylo zajištěno bezproblémové provádění.

M4C1–6

Reforma 2.2: Terciární pokročilá škola a povinná odborná příprava vedoucích pracovníků škol, učitelů, administrativních a technických pracovníků

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zaměřených na vytvoření kvalitního vzdělávacího systému pro školy.

Ustanovení zákona o vstupu tohoto právního předpisu v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vstup v platnost právních předpisů zaměřených na vytvoření systému kvalitní odborné přípravy pro zaměstnance škol v souladu s trvalým profesním a kariérním rozvojem prostřednictvím zřízení kvalifikovaného subjektu pověřeného pokyny pro odbornou přípravu zaměstnanců škol], výběr a koordinace vzdělávacích iniciativ je propojí s kariérním postupem, jak je stanoveno v reformě náboru zaměstnanců. Zavedení systému počáteční a průběžné odborné přípravy by mělo umožnit překonat současnou roztříštěnost odborné přípravy, která v současné době postrádá jednotnou vnitrostátní strategii.

M4C1–7

Investice 1.4: Mimořádný zásah zaměřený na snížení územních rozdílů v cyklech I a II středních škol a na řešení předčasného ukončování školní docházky

Cílová

Studenti nebo mladí lidé, kteří se zúčastnili mentorských činností nebo kurzů odborné přípravy

NEPOUŽ.

Číslo

0

820 000

ČTVRTLETÍ 3

2025

Musí být vydána osvědčení o účasti na poradenských a školicích činnostech pro nejméně 820000 příjemců.

Rozdíl v míře předčasného ukončování středoškolského vzdělávání se zmenšuje tak, aby dosáhl průměru EU za rok 2019 (10,2 %), jak dokládá ISTAT.

M4C1–8

Investice 1.3: Plán na zlepšení infrastruktury školních sportů

Milník

Zadávání zakázek na zásahy do výstavby a renovace sportovních zařízení a tělocvičen pro školní účely

Oznámení o zadání veřejných zakázek na způsobilé intervence

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Zadávání zakázek na zásahy do výstavby a renovace sportovních zařízení a tělocvičen pro školní použití na základě veřejného nabídkového řízení.

M4C1–9

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Milník

Zadání zakázek na výstavbu, renovaci a zajištění bezpečnosti jeslí, předškolních zařízení a služeb předškolního vzdělávání a péče

Oznámení příjemců místních orgánů o financování zadávání veřejných zakázek na první soubor způsobilých intervencí

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Zadávání zakázek a územní distribuce pro služby v mateřských, předškolních zařízeních a v oblasti předškolního vzdělávání a péče. Zadání zakázky se provede v souladu s technickými pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M4C1–10

Reforma 2.1: Nábor učitelů; Reforma 1.3: Reorganizace školního systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárního odborného vzdělávání (ITS); Reforma 1.4: Reforma systému „orientace“; Reforma 1.5: Reforma skupin univerzitního vzdělání; Reforma 1.6: Umožnit reformu vysokoškolských titulů

Milník

Vstup v platnost nařízení pro účinné provádění a uplatňování všech opatření týkajících se reforem primárního, středního a terciárního vzdělávání.

Ustanovení zákona o vstupu nařízení v platnost. NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Sekundární právní předpisy zahrnují všechny předpisy nezbytné pro účinné provádění a uplatňování všech opatření týkajících se reforem primárního, sekundárního a terciárního vzdělávání:

— Reformy systému terciárního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání (primární právní předpisy) týkající se: a) umožnění vysokoškolských diplomů; b) vysokoškolské skupiny; C) reforma doktorandských programů;

— Ministerská nařízení o reformě stipendií s cílem zlepšit přístup k terciárnímu vzdělávání;

— Reforma učitelského povolání,

— Reformy systému základního a středního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání,

— Cílem právních předpisů bylo vytvořit kvalitní vzdělávací systém pro školy.

M4C1–10 bis

Reforma 1.1: Reforma technických a odborných ústavů

Milník

Vstup sekundárních právních předpisů v platnost.

Ustanovení zákona o vstupu sekundárního práva v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstoupily v platnost sekundární právní předpisy o reformě technických a odborných ústavů.

M4C1–11

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělené vysokoškolské stipendium

NEPOUŽ.

Číslo

0

55 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Nejméně 55000 studentů obdrží stipendia financovaná výhradně z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost.

M4C1–12

Investice 4.1: Rozšíření počtu a kariérních příležitostí PhD (výzkumem, veřejnou správou a kulturním dědictvím)

Cílová

Uděleno doktorandské stipendium

NEPOUŽ.

Číslo

0

7 200

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Během tří let je uděleno nejméně 3600 všeobecných doktorských stipendií, nejméně 3000 doktorských stipendií v oblasti veřejné správy a nejméně 600 doktorských stipendií v oblasti kulturního dědictví.

M4C1–13

Investice 2.1: Integrovaná digitální výuka a školení v oblasti digitální transformace pro zaměstnance škol

Cílová

Odborná příprava vedoucích pracovníků škol, učitelů a administrativních pracovníků

NEPOUŽ.

Číslo

0

650 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Osvědčení o účasti na digitální výuce a digitální transformaci vydaná nejméně 650000 vedoucím pracovníkům škol, učitelům a administrativním pracovníkům se vydávají.

M4C1–14

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Cílová

Učitelé přijatí na základě reformovaného systému náboru

NEPOUŽ.

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 20000 učitelů přijatých na základě reformovaného systému náboru zaměstnanců

M4C1–14 bis

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Cílová

Učitelé přijatí na základě reformovaného systému náboru

NEPOUŽ.

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ 3

2025

Nejméně 20000 učitelů přijatých na základě reformovaného systému náboru zaměstnanců

M4C1–14b

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Milník

Vyhlášky schvalující pořadí učitelů ve veřejných výběrových řízeních

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vyhlášky schvalující pořadí nejméně 70000 uchazečů, kteří úspěšně uspěli ve veřejném výběrovém řízení, aby se stali učiteli po reformovaném systému náboru, včetně 40000 učitelů najatých v rámci cílů M4C1–14 a M4C1–14a.

M4C1–15

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělená stipendia pro přístup na univerzitu

NEPOUŽ.

Číslo

0

55 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 55000 studentů obdrží stipendia financovaná výhradně z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost.

M4C1–15 bis

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělená stipendia pro přístup na univerzitu

NEPOUŽ.

Číslo

0

83 000

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 83000 studentů obdrží stipendia financovaná výhradně z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost.

M4C1–16

Investice 3.1: Nové dovednosti a nové jazyky

Milník

Přijetí rozhodnutí o poskytnutí grantu na aktivaci projektů STEM

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Přijetí rozhodnutí o poskytnutí grantu na aktivaci projektů STEM v nejméně 8000 školách.

M4C1–17

Investice 3.1: Nové dovednosti a nové jazyky

Milník

Nové dovednosti

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu pro:

I.Aktivace jazykových a/nebo metodických kurzů určených pro zaměstnance škol v nejméně 8000 školách.

II.Posílení programu Erasmus+ určeného studentům a/nebo zaměstnancům škol na roky 2023, 2024 a 2025.

M4C1–19

Investice 3.2: Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy

Milník

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu na nákup digitálních zařízení a/nebo vytvoření digitálních laboratoří

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu na přeměnu tříd na inovativní prostředí a/nebo vytvoření digitálních laboratoří v nejméně 8000 školách.

M4C1–20

Investice 1.5: Rozvoj systému terciárního odborného vzdělávání (ITS)

Cílová

Počet studentů zapsaných v systému odborného vzdělávání (ITS)

NEPOUŽ.

Číslo

0

11 000

ČTVRTLETÍ 1

2026

V referenčním roce 2025 se do Národního registru ITS pro systém odborného vzdělávání zapsalo nejméně 11000 studentů. Vnitrostátní digitální platforma systému ITS je online a přístupná, jak potvrzujeVerbale di collaudo.

M4C1–22

Investice 1.3: Plán na zlepšení infrastruktury školních sportů

Cílová

Výstavba nebo renovace sportovních zařízení a tělocvičen pro školní účely

NEPOUŽ.

Číslo

0

300

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává pro nejméně 300 gymů nebo sportovních zařízení pro školní použití.

M4C1–23

Investice 3.4: Vyučovací a pokročilé vysokoškolské dovednosti

Milník

Akce zaměřené na kvalifikaci a inovace středních škol a univerzitních programů, včetně doktorandů.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Nařízení o udělení nejméně 500 nových doktorandů v programech aktivovaných univerzitami zaměřenými na digitální a environmentální transformaci.

Budou podepsány dohody („Atti d’obbligo“) na finanční podporu 3 center digitálního vzdělávání (DEH).

Podepisují se dohody („Atti d’obbligo“) pro tři sítě vysokoškolských institucí [...]

Musí být podepsáno nejméně deset partnerství doložených iniciativou „Attid’obbligo“ zakládající nadnárodní vzdělávací iniciativy.

Budou podepsány dohody(„Attid’obbligo“) o finanční podpoře nejméně 15 projektů internacionalizace institucí AFAM.

M4C1–24

Investice 1.6: Aktivní orientace při přechodu mezi školou a univerzitami.

Cílová

Potvrzení o docházce, která byla vydána pro kurzy přechodu mezi školou a vysokoškolskými školami

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Pro přechodové kurzy mezi školami a vysokoškolskými školami bylo vydáno nejméně 1000000 potvrzení o docházce pro studenty středních škol zapsané do akademických školních roků od roku 2022/2023 do roku 2025/2026.

J.3. Popis reforem a investic pro půjčky 

 

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Cílem reformy je zvýšit ubytování vysokoškolských studentů podporou soukromých a veřejných investic do zařízení za přispění ministerstva pro univerzity a výzkum.

Investice spočívá v poskytnutí dalšího ubytování studentům.

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Cílem této investice je zvýšit a zlepšit vzdělávací zařízení pro děti ve věku 0–6 let. Investice spočívá ve výstavbě, přestavbě a renovaci míst péče o děti v jeslích a předškolních zařízeních.

Investice 1.2: Plán prodloužení plného pracovního úvazku

Cílem tohoto opatření je umožnit školním zařízením prodloužit dobu školní docházky rekonstrukcí nebo vybudováním vhodných infrastruktur. Investice spočívá ve výstavbě nebo výstavbě jídelen ve školních zařízeních. 

Investice 3.3: Plán zabezpečení školních budov a strukturální rehabilitace

Cílem opatření je zvýšit bezpečnost a energetickou náročnost školních budov. Toto opatření spočívá v renovaci a rekonstrukci školních budov.

Investice 5: Fond pro studentské bydlení

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového programu s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v odvětví studentského bydlení v Itálii. Systém funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru, jakož i subjektům veřejného sektoru, které se zabývají podobnými činnostmi.

Systém řídí Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. (CDP S.p.A.) jako prováděcí partner. Systém zahrnuje následující produktovou řadu:

·Jednorázový grant v maximální výši 20 000 EUR na studentské lůžko.

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a společnost CDP S.p.A. prováděcí dohodu, která obsahuje tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné rozhodnutí o přidělení prostředků ze systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související grantové politiky, které zahrnují:

a.Sociální požadavky investice, včetně:

I.Požadavek, aby nájemné pro vysokoškolské studenty bylo stanoveno alespoň o 15 % pod úrovní místních tržních cen.

II.Požadavek, aby 30 % nových míst bylo vyhrazeno pro studenty, kteří čelí socioekonomickým obtížím, jak je definují organizace „Diritto allo Studio“ (právo na studium).

Požadavek, aby stávající ubytovací zařízení používaná pro účely studentského bydlení v době vyhlášení příslušné výzvy k předkládání projektů nemohla být financována.

b.Popis poskytnutých grantů a způsobilých konečných příjemců.

c.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

a.Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Grantová politika zejména vylučuje ze způsobilosti tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 72 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 73 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 74 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 75 . Aby se předešlo pochybnostem, nejsou plynové kotle způsobilé pro podporu v rámci tohoto opatření.

b.Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek použít veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

1.Popis monitorovacího systému prováděcího partnera pro podávání zpráv o mobilizovaných grantech.

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před udělením grantu na operaci.

4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů CDP S.p.A. Tyto audity ověří i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověří zákonnost transakcí a dodržování podmínek platných grantových dohod.

J.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky 

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M4C1–18

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Cílová

Místa vytvořená pro předškolní vzdělávání a péči o děti ve věku 0–6 let.

NEPOUŽ.

Číslo

0

150 480

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací na nejméně 150480 nově vybudovaných, rekvalifikovaných, rozšířených nebo vyplývajících ze změny ve využívání služeb předškolního vzdělávání a péče pro děti ve věku 0–6 let, z toho nejvýše 35000 míst v důsledku demolice a rekonstrukce stávajících míst. Investice nezahrnují nákup kotlů na zemní plyn.

M4C1–21

Investice 1.2: Plán prodloužení plného pracovního úvazku

Cílová

Výstavba nebo renovace jídelen ve školách

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává pro nejméně 1000 jídelen ve školách.

M4C1–26

Investice 3.3: Plán zabezpečení školních budov a strukturální rehabilitace

Cílová

Rekonstruované nebo renovované školní budovy

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 400

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení renovačních nebo rekonstrukčních prací zvyšujících bezpečnost nebo energetickou účinnost se vydává nejméně pro 1400 školních budov. Investice nezahrnují nákup kotlů na zemní plyn.

M4C1–27

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Vstup v platnost právních předpisů, kterými se mění stávající pravidla pro studentské ubytování.

Ustanovení zákona o vstupu tohoto právního předpisu v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Revidované právní předpisy:  
Změnit stávající pravidla pro studentské bydlení (zákon č. 338/2000 a legislativní nařízení č. 68/2012) tak, aby:

(1). Podpora restrukturalizace a renovace struktur namísto nových budov na zelené louce (s vyšším podílem spolufinancovaných budov, v současnosti 50 %), přičemž u předložených projektů musí být zajištěna nejvyšší environmentální norma;

(2). Zjednodušit, a to i díky digitalizaci, prezentaci a výběr projektů, a tím i harmonogram provádění;

(3) Stanovit zákonem výjimku z kritérií stanovených v zákoně č. 338/2000, pokud jde o procentní podíl spolufinancování, které lze poskytnout.

Reforma bude provedena tím, že do italského právního rámce pro financování studentského bydlení budou zavedeny tyto zásadní změny:

1. Otevření účasti na financování také soukromým investorům (podle plánu popsaného v provádění), což rovněž umožní partnerství veřejného a soukromého sektoru, kde univerzita využije dostupné finanční prostředky na podporu finanční rovnováhy v oblasti investic do bydlení studentů;

2. Zajištění dlouhodobé udržitelnosti soukromých investic zaručením změny daňového režimu z režimu uplatňovaného na hotelové služby na režim sociálního bydlení, a to omezením využívání nových ubytovacích zařízení pro účely bydlení studentů během akademického roku, ale umožněním využívání struktur, pokud nejsou potřebné pro pohostinnost studentů. To zase pomůže zajistit novou nabídku ubytování za cenově dostupné nájemné;g3. Podmínit financování, jakož i dodatečné daňové úlevy (např. rovné zacházení se sociálním bydlením) využíváním nových ubytovacích zařízení pro studentské bydlení v celkovém investičním horizontu a dodržováním dohodnuté horní hranice nájemného účtovaného studentům i po skončení zvláštních režimů financování, které přispívají k podnícení investic soukromých provozovatelů;n4. Nově definovat normy pro studentské ubytování tím, že se přeformulují právní požadavky týkající se společného prostoru na studenta, který je v budovách k dispozici výměnou za lépe vybavená (jednotlivá) místnost.

M4C1–28

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Zadání prvních zakázek na vytvoření dalších ubytovacích jednotek (lůžek)

Zveřejnění zadaných zakázek na internetových stránkách ministerstva

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Zadání prvních zakázek na vytvoření dalších ubytovacích jednotek (lůžek)“;

M4C1–29

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Vstup v platnost reformy právních předpisů v oblasti bydlení pro studenty.

Ustanovení zákona o vstupu reformy v platnost. NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Reforma zahrnuje: 1) Otevření účasti na financování také soukromým investorům, což rovněž umožní partnerství veřejného a soukromého sektoru, kde univerzita využije dostupné finanční prostředky na podporu finanční rovnováhy investic do nemovitostí do studentského bydlení; (2). Zajištění dlouhodobé udržitelnosti soukromých investic zaručením změny daňového režimu z režimu uplatňovaného na hotelové služby na režim sociálního bydlení, a to omezením využívání nových ubytovacích zařízení pro účely bydlení studentů během akademického roku, ale umožněním využívání struktur, pokud nejsou potřebné pro pohostinnost studentů; (3). Podmínit financování a dodatečné daňové úlevy (např. rovné zacházení se sociálním bydlením) využívání nových ubytovacích zařízení pro studentské bydlení během celého investičního období a dodržení dohodnuté horní hranice nájemného účtovaného studentům i po skončení zvláštních režimů financování, které přispívám k podnícení investic ze strany soukromých subjektů. (4). Nově definovat normy pro studentské ubytování tím, že se přeformulují právní požadavky týkající se společného prostoru na studenta, který je v budovách k dispozici výměnou za lépe vybavená (jednotlivá) místnost.

M4C1–30

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Cílová

Vytvoření ubytovacích jednotek pro spánek studentů

NEPOUŽ.

Číslo

0

30 000

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává nejméně pro 30000 nově vytvořených spacích ubytovacích jednotek.

Stávající ubytování používané pro účely studentského bydlení v době vyhlášení související výzvy k předkládání projektů nelze do cíle započítat.

Výzva pro rok 2024 vyžaduje, aby 30 % nových míst bylo vyhrazeno pro studenty, kteří čelí socioekonomickým obtížím, jak je definují organizace „Diritto allo Studio“ (právo na studium). Tato výzva rovněž vyžaduje, aby poplatky za pronájem pro vysokoškolské studenty byly stanoveny alespoň o 15 % pod úrovní místních tržních cen.

Investice nezahrnují nákup kotlů na zemní plyn.

M4C1–31

Investice 5: Fond pro studentské bydlení

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

 

 

 

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M4C1–32

Investice 5: Fond pro studentské bydlení

Milník

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

Podepsané právní dohody a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Společnost Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. uzavře s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do systému (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

Itálie převede 599 000 000 EUR do Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. pro facilitu.

K. MISE 4 SLOŽKA 2: Od výzkumu k podnikům

Cílem této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti je podpora investic do výzkumu a inovací, podpora inovací a šíření technologií, posílení dovedností a podpora přechodu na znalostní ekonomiku. Poskytuje podporu veřejnému výzkumnému systému, dovednostem a mobilitě výzkumných pracovníků, jakož i spolupráci veřejného a soukromého sektoru na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU. Je založen na třech hlavních pilířích: i) zlepšená vědecká základna; II) silné vazby mezi podniky a vědou (znalosti a přenosy technologií; III) Podpora podnikatelských inovací (zejména malých a středních podniků, začínajících podniků).

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení pro jednotlivé země určených Itálii v letech 2020 a 2019 ohledně potřeby „zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na výzkum a inovace a kvalitu infrastruktury“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019), „podporovat soukromé investice na podporu hospodářského oživení“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020) a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na výzkum a inovace“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).

K.1.    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 1.2: Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky

Cílem této investice je udržet mladé výzkumné pracovníky v Itálii. Opatření spočívá v podpoře výzkumných činností mladých výzkumných pracovníků.

Investice 2.2a: Dohody o inovacích

Cílem tohoto opatření je podpořit inovace. Opatření spočívá v definici výzkumných, vývojových a inovačních projektů (tzv. „dohod o inovacích“) v oblastech, které jsou v souladu s druhým pilířem programu Horizont Evropa podle nařízení (EU) 2021/695.

Investice 3.3: Udělování doktorandských stipendií ve spolupráci s podniky

Cílem tohoto opatření je zlepšit dovednosti na vysoké úrovni, a to i v oblastech klíčových základních technologií.

Opatření spočívá v udělování doktorandských stipendií univerzitami a institucemi AFAM s přispěním a zapojením podniků. Konkrétně opatření, které provádí ministerstvo pro univerzity a výzkum MUR, stanoví udělení celkem 6000 doktorských grantů za 3 roky se spolufinancováním ze soukromých zdrojů.

Reforma 1.1: Provádění opatřní v oblasti výzkumu a vývoje; podpora opatření na podporu zjednodušení a mobility

Reformu provede ministerstvo pro univerzitu a výzkum (MUR) a ministerstvo pro hospodářský rozvoj (MiSE) vytvořením meziresortního řídícího výboru a vydáním dvou ministerských vyhlášek: i) zvýšit a podpořit mobilitu (prostřednictvím pobídek) vysoce postavených osob (např.: výzkumní pracovníci a vedoucí pracovníci) mezi univerzitami, výzkumnými infrastrukturami a společnostmi a ii) zjednodušit řízení finančních prostředků na výzkum, iii) reformovat profesní dráhu výzkumných pracovníků s cílem zvýšit jejich zaměření na výzkumné činnosti.

Reforma přejde na systémovější přístup k činnostem v oblasti výzkumu a vývoje, který přesahuje současnou logiku přerozdělování zdrojů tím, že upřednostňuje přístup založený na sdílení, a zaměří se na zjednodušení byrokracie při správě finančních prostředků určených na výzkumné činnosti veřejného a soukromého sektoru, což povede k významnému dopadu tím, že se zabrání rozptýlení a roztříštěnosti priorit, a to rovněž s podporou první složky mise. Veřejné výzkumné subjekty hrají klíčovou úlohu jak jako vedoucí projektů pro partnerství, národní kampaně a územní ekosystémy, tak jako potenciální účastníci výzev k předkládání návrhů týkajících se fondu jmenné evidence cestujících a Fondu pro infrastrukturu.

Reforma 1.2: Tříletý plán financování výzkumných činností

Cílem reformy je zlepšit plánování a předvídatelnost financování výzkumu. Spočívá ve vstupu v platnost primárních právních předpisů, které stanoví právní rámec pro přijetí tříletého plánu financování výzkumných činností.

K.2.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M4C2–1

Investice 1.2: Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky

Cílová

Počet studentů, kteří získali výzkumný stipendium

NEPOUŽ.

Číslo

50

300

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Udělení nejméně 300 výzkumných grantů studentům. Výběrové řízení pro udělování zakázek zahrnuje kritéria způsobilosti, která zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01), a to prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Při uspokojivém plnění cíle se rovněž zohlední skutečnost, že nejméně 300 mladých výzkumných pracovníků je smluvně najato.

M4C2–1a

Investice 1.2: Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky

Milník

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o poskytnutí finančních prostředků mladým výzkumným pracovníkům

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o poskytnutí finančních prostředků na podporu nejméně 550 mladých výzkumných pracovníků.

Mladí výzkumní pracovníci dodržují tyto podmínky: věk do 40 let ke dni, kdy byla výzva vyhlášena (profily, které jsou ke dni zveřejnění výzvy k předkládání projektů starší 40 let, jsou způsobilé až do dosažení věku 41 let) nebo v případě profilů ve věku mezi 41 a 45 lety, které dokončily titul PhD nejvýše o 7 let dříve (profily, které jsou ke dni zveřejnění výzvy k předkládání projektů starší 45 let, jsou způsobilé až do změny 46 let).

M4C2–2a

Investice 2.2a: Dohody o inovacích

Cílová

Inovační dohody dokončeny

NEPOUŽ.

Číslo

0

32

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Poskytuje osvědčení o dokončení nejméně 32 dohod o inovacích z těchto intervenčních oblastí:

ovýrobní technologie;

oklíčové digitální technologie, včetně kvantových technologií;

ovznikající umožňující technologie;

opokročilé materiály;

oumělá inteligence a robotika;

ooběhový průmysl;

onízkouhlíkový a ekologický průmysl;

onepřenositelná a vzácná onemocnění;

oinfekční nemoci včetně nemocí souvisejících s chudobou a opomíjených nemocí;

onástroje, technologie a digitální řešení v oblasti zdraví a zdravotní péče, včetně personalizované medicíny;

oprůmyslová zařízení v oblasti transformace energetiky;

oprůmyslová konkurenceschopnost v dopravě;

očistá, bezpečná a přístupná doprava a mobilita;

ointeligentní mobilita;

oskladování energie;

opotravinové systémy;

oinovační systémy založené na biotechnologiích v biohospodářství Unie;

ooběhové systémy.

Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vybrané projekty vyloučí tento seznam činností: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití; 76 II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty; 77 III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 78 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů. 79

M4C2–3

Investice 3.3: Udělování doktorandských stipendií ve spolupráci s podniky a podpora náboru výzkumných pracovníků společnostmi

Cílová

Počet udělených stipendií PhD

NEPOUŽ.

Číslo

0

6 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Nejméně 6000 doktorandských stipendií udělovaných univerzitami a institucemi AFAM.

Mezi zásadní požadavky pro udělení titulu PhD patří:

a) stanovit období studia a výzkumu ve společnosti od nejméně šesti (6) měsíců do nejvýše osmnácti (18) měsíců;

b) stanovit období studia a výzkumu v zahraničí od nejméně šesti (6) měsíců do nejvýše osmnácti (18) měsíců;

C) zajistit zapojení podniků do definování kurzu odborné přípravy rovněž v rámci širší spolupráce s univerzitou a institucemi AFAM.

M4C2–4

Reforma 1.1: Provádění podpůrných opatření v oblasti výzkumu a vývoje na podporu zjednodušení a mobility

Milník

Vstup v platnost ministerských vyhlášek o zjednodušení výzkumu a vývoje a mobilitě souvisejících s běžným finančním fondem.

Ustanovení ve vyhlášce o nabytí účinnosti zákona

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Ministerské vyhlášky obsahují tyto klíčové prvky:

i) přechod k systematičtějšímu přístupu k činnostem v oblasti výzkumu a vývoje prostřednictvím nového zjednodušeného modelu, jehož cílem je dosáhnout významného dopadu tím, že se zabrání rozptýlení a roztříštěnosti priorit; II) reformovat právní předpisy s cílem zvýšit mobilitu významných osobností (jako jsou výzkumní pracovníci a vedoucí pracovníci) mezi univerzitami, výzkumnými infrastrukturami a společnostmi; III) zjednodušení správy fondů; IV) reformovat profesní dráhu výzkumných pracovníků s cílem zvýšit jejich zaměření na výzkumné činnosti.

M4C2–4a

Reforma 1.2: Tříletý plán financování výzkumných činností

Milník

Primární právní předpisy pro přijetí tříletého plánu financování výzkumných činností

Vstup v platnost primárních právních předpisů, které stanoví tříletý plán financování výzkumných činností

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Reforma vyžaduje, aby vstoupily v platnost primární právní předpisy, které stanoví právní rámec pro přijetí tříletého plánu financování činností v oblasti opětovného uvádění na trh.

Právní rámec:

1)Zřídit fond s cílem sloučit různé finanční nástroje;

2)požadovat přijetí tříletého plánu financování výzkumných činností univerzit, výzkumných subjektů a institucí AFAM;

3)Požadovat přijetí harmonogramu („cronoprogramma“) pro vyhlášení výzev k předkládání projektů a pro ukončení jejich výběrových řízení.

4)Zahrnout zvláštní rozpočtovou položku pro financování projektů PRIN.

K.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Cílem tohoto opatření je podpořit výzkumné činnosti. Opatření spočívá ve financování výzkumných projektů velkého národního zájmu (PRIN), které zahrnují spolupráci mezi univerzitními výzkumnými jednotkami a výzkumnými subjekty a nábor výzkumných pracovníků na dobu určitou.

Investice 1.3: Partnerství rozšířená na univerzity, výzkumná střediska, společnosti a financování projektů základního výzkumu

Cílem opatření je vytvořit sítě univerzit, výzkumných organizací a dalších zúčastněných stran, podpořit přenos technologií a začínající a osamostatněné podniky založené na výzkumu. Opatření spočívá ve financování nejméně 14 hlavních programů základního výzkumu prováděných sítěmi veřejných a soukromých subjektů.

Investice 1.4: Vytvoření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií

Cílem tohoto opatření je vytvořit vedoucí vnitrostátní představitele v oblasti výzkumu a vývoje. Opatření spočívá v financování pěti vnitrostátních výzkumných středisek, která jsou schopna dosáhnout kritické prahové hodnoty výzkumné a inovační kapacity prostřednictvím spolupráce mezi univerzitami, výzkumnými středisky a podniky.

Investice 1.5: „Inovační ekosystémy pro udržitelnost“, budování „územních lídrů výzkumu a vývoje“.

Cílem tohoto opatření je podpořit inovace. Opatření spočívá ve financování stávajících nebo nových inovačních ekosystémů se zaměřením na sociální udržitelnost.

Investice 2.1: Významný projekt společného evropského zájmu (IPCEI)

Cílem tohoto opatření je doplnit stávající fond významných projektů společného evropského zájmu uvedený v čl. 1 odst. 232 zákona o rozpočtu na rok 2020. Opatření je spojeno s podporou fondu významných projektů společného evropského zájmu o dodatečné zdroje.

Investice 2.3: Střediska pro přenos technologií

Cílem tohoto opatření je podpořit síť center (kompetenční centra, Evropské centrum pro digitální inovace, pečeť excelence, národní centra pro digitální inovace) odpovědných za rozvoj projektů, poskytování pokročilých technologických služeb společnostem a orgánům veřejné správy a služby přenosu technologií. Evropská centra pro digitální inovace mohou na provádění svých činností obdržet finanční prostředky z jiných fondů EU, včetně programu Digitální Evropa. 

Investice sestává ze dvou linií intervencí. V první linii je z Nástroje pro oživení a odolnost financováno výhradně nejméně 32 středisek bez jakékoli podpory z jiných zdrojů EU. Ve druhé linii financuje Nástroj pro oživení a odolnost část 13 evropských center pro digitální inovace (EDIH), přičemž druhý podíl na nákladech pochází z programu Digitální Evropa. Zejména fungování třinácti evropských center pro digitální inovace financovaných z Nástroje pro oživení a odolnost a programu Digitální Evropa je strukturováno do pracovních balíčků 80 . Podpora z Nástroje pro oživení a odolnost se netýká pracovních balíčků, na něž evropská centra pro digitální inovace dostávají podporu v rámci programu Digitální Evropa. I 

Investice 3.1: Výzkumné a inovační infrastruktury

Cílem opatření je podpořit vytváření výzkumných a inovačních infrastruktur propojujících průmysl a akademickou obec nebo podpořit stávající infrastruktury. Investice spočívá ve financování stávajících nebo nových infrastrukturních projektů s výzkumným správcem pro každou infrastrukturu.

Investice 3.2: Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR

Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál italského hospodářství prostřednictvím pobídek pro soukromé investice, zlepšení přístupu začínajících podniků k financování a rozvoje trhu rizikového kapitálu v tomto odvětví. Opatření spočívá ve kapitálové injekci ve výši 400 000 000 EUR do Fondu pro digitální transformaci (DTF) spravovaného společností CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR přijme investiční politiku pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, u nichž se očekává, že kapitál podpoří, včetně očekávaného harmonogramu provádění v délce 15 let a poplatku za správu ve výši maximálně 13 %. 81 DTF působí tak, že přímo či nepřímo poskytuje kapitálovou, kvazikapitálovou, dluhovou či kvazidlužní podporu. 82 CDP Venture Capital SGR přijme auditní a kontrolní systém popsaný v pokynech „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF“ pro použití vlastního kapitálu. Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). V případě obecné podpory začínajícím podnikům investiční politika vyloučí zejména společnosti, které se významně zaměřují 83 na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti 84 ; II) energeticky náročná odvětví a/nebo průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2 85 ; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel 86 ; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu 87 , v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

K.4.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M4C2–5

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Cílová

Počet udělených výzkumných projektů

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 150

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Zadání nejméně 3150 výzkumných projektů Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale.

Zakázky na projekty vybrané v rámci soutěžních výzev k předkládání návrhů se zadají v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M4C2–6

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Milník

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o udělení projektů

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek)

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o udělení nejméně 5350 výzkumných projektů národního zájmu (Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale).

Výzvy k předkládání projektů stanoví, že projekt bude trvat nejméně dva roky, a vyžadují spolupráci mezi univerzitními výzkumnými jednotkami a výzkumnými subjekty.

M4C2–7

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Cílová

Počet najatých výzkumných pracovníků na dobu určitou

NEPOUŽ.

Číslo

0

900

ČTVRTLETÍ

2025

Přijme se nejméně 900 výzkumných pracovníků na dobu určitou. Činnosti najatých výzkumných pracovníků se týkají témat, která jsou v souladu se šesti klastry Evropského rámcového programu pro výzkum a inovace na období 2021–2027.

M4C2–8

Investice 1.3: Partnerství rozšířená na univerzity, výzkumná střediska, společnosti a financování projektů základního výzkumu

Cílová

Počet podepsaných výzkumných partnerství

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 4

ČTVRTLETÍ

2025

Podpis dohod („atto d’obbligo“) pro nejméně 14 výzkumných partnerství. Výzvy k předkládání programů vyžadují:

a) každé partnerství za účelem přijetí nejméně 100 výzkumných pracovníků na dobu určitou;

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 42 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost.

M4C2–9

Investice 1.4: Vytvoření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií

Cílová

Národní střediska dokončila svou výzkumnou činnost

NEPOUŽ.

Číslo

0

5

ČTVRTLETÍ

2026

Pro každé z pěti národních středisek se vydává zpráva o výzkumné činnosti.

M4C2–10

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Vyhlášení výzvy k vyjádření zájmu pro identifikaci vnitrostátních projektů, včetně projektů týkajících se mikroelektroniky projektu IPCEI

Výzva k vyjádření zájmu se zveřejňuje

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2021

Očekává se, že projekty IPCEI, které mají být podpořeny, budou aktualizovány v závislosti na aktuální fázi pokroku probíhajících vnitrostátních postupů v rámci projektů společného evropského zájmu a na fázi postupu oznamování státní podpory.

Vybrané integrované projekty společného evropského zájmu zohlední konkrétní průmyslová inovativní odvětví v souladu s již určenými evropskými hodnotovými řetězci.

Tato intervence zahrnuje jak již schválené významné projekty společného evropského zájmu, tak budoucí projekty, jako je cloud, zdraví, materiály z řad a kybernetická bezpečnost.

Podmínky výzvy zahrnují:

kritéria způsobilosti, která zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

b) závazek, že příspěvek investice v oblasti klimatu podle metodiky uvedené v příloze VI nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 40 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost.

C) závazek, že digitální příspěvek investice podle metodiky uvedené v příloze VII nařízení (EU) 2021/241 představuje alespoň 60 % celkových nákladů na investice podporované z Nástroje pro oživení a odolnost.

d) závazek podávat zprávy o provádění opatření v polovině doby trvání režimu a na konci režimu.

M4C2–11

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Vstup v platnost vnitrostátního právního aktu, kterým se přiděluje nezbytné finanční prostředky na poskytování podpory účastníkům projektu.

Ustanovení vnitrostátního právního aktu uvádějící vstup tohoto aktu v platnost.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vnitrostátní právní předpis stanoví postupy a lhůty pro předkládání projektů, jakož i požadavky na přístup potenciálních příjemců.

M4C2–12

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Seznam účastníků projektů IPCEI bude dokončen do 30. června 2023.

Zveřejnění seznamu účastníků

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2023

Seznam zahrnuje přijaté subjekty účastnící se projektů významných projektů společného evropského zájmu na základě ověření a hodnocení předložených projektů, která se provedou v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku na soulad s příslušnými unijními a vnitrostátními environmentálními pokyny.

M4C2–14

Investice 2.3: F Střediska pro přenos technologií

Cílová

Vyplacení finanční hodnoty ve výši 330 000 000 EUR

NEPOUŽ.

EUR

0

330 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Platební příkazy v celkové hodnotě nejméně 330 000 000 EUR se vydávají nejméně 45 uzlům, s nimiž ministerstvo podepsalo finanční dohody.

Dohody se třinácti evropskými centry pro digitální inovace spolufinancovanými z programu Digitální Evropa v rámci druhé intervenční linie stanoví pracovní balíčky financované z Nástroje pro oživení a odolnost.

Platební příkazy se týkají pracovních balíčků 13 evropských digitálních inovací v rámci druhé intervenční linie opatření, s výjimkou pracovních balíčků, které jsou financovány z programu Digitální Evropa.

M4C2–16

Investice 3.1: Výzkumné a inovační infrastruktury

Cílová

Počet financovaných infrastruktur

NEPOUŽ.

Číslo

0

30

ČTVRTLETÍ

2023

Nejméně 30 infrastruktur financovaných pro integrovaný systém výzkumné a inovační infrastruktury   
Inovační infrastruktura zahrnuje víceúčelové infrastruktury schopné pokrýt alespoň tři tematické oblasti, jako jsou: i) kvantové, ii) pokročilé materiály, iii) fotonika, iv) vědy o živé přírodě, v) umělá inteligence, vi) transformace energetiky.

Uspokojivé splnění cíle rovněž závisí na přijetí nejméně 30 manažerů výzkumu pro integrovaný systém výzkumné a inovační infrastruktury.

M4C2–16 bis

Investice 3.1: Výzkumné a inovační infrastruktury

Cílová

Počet výzkumných a inovačních infrastruktur, které dokončily své činnosti

NEPOUŽIJE SE

Číslo

0

30

ČTVRTLETÍ

2026

Vydává se dokončení zpráv o výzkumných činnostech pro nejméně 30 projektů výzkumných a inovačních infrastruktur (ITEC).

M4C2–17

Investice 3.1: Fond pro výstavbu integrovaného systému výzkumných a inovačních infrastruktur; Investice

Milník

Zadání zakázek na projekty týkající se: integrovaný systém výzkumných a inovačních infrastruktur

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Oznámení o zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů v souladu s technickými pokyny „Neškodit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí

Návrhy se vybírají na základě těchto kritérií:

vedoucí postavení ve vědě/technologiích/inovacích, jejich inovační potenciál (jak z hlediska otevřených inovací/otevřených dat, tak pro rozvoj, který je předmětem průmyslového vlastnictví), jejich soulad s tematickými oblastmi nebo pro nový disruptivní vývoj, jejich translační a inovační plány, podpora průmyslu jako partnera pro otevřené inovace a/nebo uživatele, intenzita činností v oblasti rozvoje podnikání, tvorba duševního vlastnictví, jasná pravidla pro rozlišení otevřeného a chráněného výstupu a licenční plány, jejich schopnost rozvíjet a hostit průmyslové doktoráty, posilovat vazby na začínající podniky s rizikovým nebo jiným typem financováním.

Výběrové řízení vyžaduje hodnocení zásady „významně nepoškozovat“ a případně strategické posouzení vlivů na životní prostředí (SEA) v případě, že se očekává, že projekt bude mít na dané území konzistentní dopad.

M4C2–18

Příloha č. 1.5: Vytvoření a posílení „inovačních ekosystémů pro udržitelnost“, budování „územních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“

Milník

Zadávání zakázek na projekty týkající se inovačních ekosystémů;

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Oznámení o zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů v souladu s technickými pokyny „Neškodit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí

Výběrové řízení vyžaduje hodnocení zásady „významně nepoškozovat“ a případně strategické posouzení vlivů na životní prostředí (SEA) v případě, že se očekává, že projekt bude mít na dané území konzistentní dopad.

Národní střediska budou vytvořena na základě konkurenční výzvy sloučením stávajících předních světových laboratoří, které se již nacházejí na univerzitách, s veřejnými a soukromými výzkumnými středisky, jakož i zřízením nové specializované infrastruktury.

M4C2–18 Bis

Příloha č. 1.5: „Inovační ekosystémy pro udržitelnost“, budování „územních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“

Cílová

Činnosti prováděné inovačními ekosystémy

NEPOUŽIJE SE

Číslo

0

10

ČTVRTLETÍ

2026

Vydává se dokončení zpráv o výzkumných činnostech pro nejméně 10 inovačních ekosystémů.

M4C2–19

Investice 1.4: Posílení výzkumných struktur a podpora vytváření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií

Milník

Zadávání zakázek na projekty týkající se vnitrostátních vedoucích pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti klíčových základních technologií

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

N

ČTVRTLETÍ

2022

Oznámení o zadání zakázek projektům vybraným v rámci konkurenčních výzev k předkládání návrhů v souladu s technickými pokyny „Neškodit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí

Projekty se vyberou pro 30 % zdrojů jako intervence „Výzkumné a inovační procesy, přenos technologií a spolupráce mezi podniky se zaměřením na nízkouhlíkové hospodářství, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu“ (IF022) a 15 % zdrojů jako intervence „Výzkumné a inovační procesy, přenos technologií a spolupráce mezi podniky se zaměřením na oběhové hospodářství“ (IF023).

Projekty se posuzují s ohledem na jejich proveditelnost, udržitelnost, spolufinancování z jiných zdrojů (např. regionální fondy), zapojení výrobního odvětví, kvalitu partnerů, dopad na sociální a environmentální udržitelnost. Výzva k financování projektů jako inovačních ekosystémů. Výběrové řízení vyžaduje hodnocení zásady „významně nepoškozovat“ a případně strategické posouzení vlivů na životní prostředí (SEA) v případě, že se očekává, že projekt bude mít na dané území konzistentní dopad.

M4C2–20

Investice 3.2: Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Dohoda mezi vládou IT a prováděcím partnerem Cassa Depositi e Prestiti (CDP), kterou se zřizuje podepsaný finanční nástroj

Dohodu podepisuje italská vláda a Cassa Depositi e Prestiti.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Prvky, které musí být obsaženy v investiční politice/strategii finančního nástroje, jsou:

- Investiční cíle (velikost fondu, počet operací, částky, které mají být v průběhu času podporovány, rozlišené podle příjemců, jako jsou malé a střední podniky a společnosti se střední tržní kapitalizací/velké společnosti)

- Oblast působnosti a způsobilí příjemci

- Způsobilí finanční zprostředkovatelé a postup výběru

- Druh poskytované podpory (např. záruky, úvěry, vlastní kapitál a kvazivlastní kapitál)

- Cílené riziko/výnosy pro každý typ investora

- Politika v oblasti rizik a politika boje proti praní peněz

- Správa (partnery, správci fondů, rada, investiční výbor, úloha a povinnosti)

- Diverzifikace a koncentrační limity

- Kapitálová politika včetně výstupní strategie pro kapitálové investice

- Zásada „významně nepoškozovat“ a politika ověřování udržitelnosti a seznam vyloučení

- Úvěrová politika pro dluhové investice, včetně požadovaných záruk a zajištění

- Harmonogram získávání finančních prostředků a provádění

M4C2–21a

Investice 3.2 Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci

Potvrzení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Itálie převede 400 000 000 EUR do DTF.

Kromě toho musí být investiční politika („Accordo Finanziario“) v souladu s popisem opatření.

M4C2–21

Investice 3.2 Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Přijetí zprávy

Přijetí zprávy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Itálie předloží zprávu, v níž uvede opatření přijatá DTF za účelem provádění investiční politiky, včetně kroků podniknutých za účelem provádění finančních produktů, které má kapitál podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být učiněny pro další provádění těchto produktů.

Ve zprávě se rovněž uvedou částky investované přímo/nepřímo a do každého finančního produktu.

M4C2–22

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Cílová

Počet podporovaných projektů

NEPOUŽ.

Číslo

0

20

ČTVRTLETÍ

2025

Vyhlášku o udělení koncese vydává ministerstvo podniků a italské ministerstvo Made na podporu nejméně 20 projektů významných projektů společného evropského zájmu.

L. MISE 5 SLOŽKA 1: Politika zaměstnanosti

Opatření v rámci této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti zavádějí komplexní a integrovanou reformu aktivních politik na trhu práce a odborné přípravy. Očekává se, že posílení aktivních politik na trhu práce a zlepšení budování kapacit veřejných služeb zaměstnanosti, včetně jejich integrace s poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy a soukromými provozovateli, zvýší účinnost služeb. Kromě toho mají opatření v rámci této složky za cíl snížit sociální zranitelnost vůči otřesům, zejména řešením nehlášené práce ve všech jejích formách a odvětvích stanovením účinnějších sankcí a silnějšími pobídkami k legální práci. Tato složka dále podporuje rovnost žen a mužů (stejný plat) prostřednictvím systému certifikace rovnosti žen a mužů. Investuje také do mladých lidí tím, že zvyšuje množství a kvalitu vzdělávacích programů, například prostřednictvím účasti na programu univerzální veřejné služby.

Očekává se, že provádění těchto opatření přispěje k řešení výzev, na něž se vztahuje doporučení č. 2 z roku 2020 týkající se trhu práce, v němž se Itálie naléhavě vyzývá, aby „zmírnila dopad krize na zaměstnanost, mimo jiné prostřednictvím [...] aktivní podpory zaměstnanosti“, doporučení č. 2 z roku 2020 týkající se „podpory dovedností (...) včetně digitálních dovedností“, doporučení č. 2 z roku 2019 „zintenzívnit úsilí v boji proti nehlášené práci a zajistit, aby aktivní politiky na trhu práce a sociální politiky (...) oslovily zejména mladé lidi a zranitelné skupiny. Podporovat účast žen na trhu práce“ a doporučení č. 2 z roku 2019 „podporovat zvyšování kvalifikace, mimo jiné posílením digitálních dovedností“.

L.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1 – Aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílem této reformy je podpořit aktivní systém trhu práce s cílem poskytovat individualizované plány, které zahrnují zaměstnanost, odbornou přípravu a sociální služby. Toto opatření spočívá ve vytvoření národního programu pro zaručenou zaměstnatelnost pracovníků (GOL), který podporuje zejména nejzranitelnější kategorie (ženy, dlouhodobě nezaměstnané, mladé a starší pracovníky a osoby se zdravotním postižením), a v provádění programů odborné přípravy pro vzdělávání dospělých.

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílem této investice je umožnit účinné poskytování služeb zaměstnanosti a odborné přípravy. Opatření spočívá v tom, že veřejné služby zaměstnanosti provádějí tyto činnosti: investice do infrastruktury, zřízení regionálních středisek pro sledování místních trhů práce, modernizace informačního systému, odborné vzdělávání zaměstnanců a institucionální komunikace a osvěta.

Reforma 2 – Národní plán boje proti nehlášené práci

Cílem tohoto opatření je podpořit kvalitu pracovních míst a pracovní podmínky předcházením a řešením nehlášené práce, pracovního vykořisťování (tzv. „caporalato“) a dalších forem nelegální práce. Toto opatření sestává z legislativních a nelegislativních opatření, včetně: posílení inspekcí práce a sankcí, poskytování pobídek k pravidelné práci, odborná příprava provozovatelů středisek práce, provádění vnitrostátní informační kampaně, zlepšení správy v boji proti nehlášené práci, jakož i konkrétní opatření k řešení pracovního vykořisťování v zemědělství.

Investice 2 – Systém certifikace rovnosti žen a mužů

Cílem tohoto opatření je zvýšit účast žen na trhu práce a přispět ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů. Tato investice spočívá ve vytvoření vnitrostátního systému certifikace rovnosti žen a mužů s cílem podpořit transparentnost na trhu práce a zlepšit pracovní podmínky žen, pokud jde o kvalitu, odměňování a posílení postavení žen.



Investice 3 – Posílení systému dvojího užití

Cílem tohoto opatření je podpořit mladé lidi a dospělé bez středoškolského vzdělání v přístupu k pracovním příležitostem. Tato investice spočívá v rozšíření účasti studentů na formálním a odborném vzdělávání a přípravě, a to i prostřednictvím učňovské přípravy.

Investice 4 –Posílení univerzální veřejné služby

Cílem tohoto opatření je zvýšit počet mladých lidí zapojených do neformálního učení a zvýšit jejich znalosti a dovednosti. Tato investice spočívá ve zlepšení programu univerzální veřejné služby a zvýšení počtu účastníků.

L.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C1–1

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Milník

Vstup v platnost meziresortní vyhlášky, kterou se zavádí národní program zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL), a meziresortní vyhlášky, kterou se zavádí národní plán pro nové dovednosti

Ustanovení v mezirezortních vyhláškách uvádějící vstup v platnost dvou meziresortních vyhlášek v návaznosti na dohody na konferenci mezi státy a regiony o programu GOL a Národním plánu pro nové dovednosti

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Úkony týkající se GOL musí přinejmenším: i) definovat základní prvky a jejich normy veřejných služeb zaměstnanosti, včetně předvídání dovedností, individualizovaných plánů odborné přípravy, poradenství a poradenství v oblasti zaměstnání, s cílem zajistit účinné poskytování individualizovaných služeb zaměstnanosti podle společných a jednotných norem na celém území členského státu, ii) zajistit, aby činnosti v oblasti prohlubování dovedností a rekvalifikace poskytované veřejnými službami zaměstnanosti byly plně v souladu s národním plánem pro nové dovednosti, včetně digitálních dovedností, iii) zajistit, aby veřejné služby zaměstnanosti byly zaměřeny na potřeby příjemců, iv) zajistit, aby se veřejné služby zaměstnanosti přednostně zaměřily na nejzranitelnější skupiny; v) stanovit cíl minimálně 25 % příjemců programů zaručené zaměstnatelnosti pracovníků jakožto příjemců příslušné odborné přípravy se zvláštním zaměřením na digitální dovednosti a s prioritou pro nejzranitelnější osoby; VI) stanovit nové mechanismy, které posilují a strukturují spolupráci mezi veřejnými a soukromými systémy, a to i v souvislosti s určováním příslušných potřeb v oblasti dovedností a poskytováním nabídek pracovních míst. Vyhláška stanoví, že příjemci sociálních záchranných sítí mají přístup ke službám poskytovaným v rámci národního programu zaručující zaměstnatelnost pracovníků do 4 měsíců od okamžiku, kdy dosáhnou práva na sociální záchranné sítě. Akty týkající se národního plánu pro nové dovednosti musí přinejmenším: i) definuje společné normy a základní úrovně odborného vzdělávání na celém území státu, ii) zaměřuje se na zaměstnané i nezaměstnané a na osoby s cílem zlepšit jejich digitální dovednosti a podpořit celoživotní učení. III) Určit dovednosti a příslušné normy na základě spolupráce mezi veřejnými a soukromými systémy, iv) zohlednit různé potřeby posuzovaných cílových skupin, které zahrnují přinejmenším nejzranitelnější skupiny, v) zahrnovat všechny příslušné odvětvové strategie s cílem zaujmout komplexní přístup, včetně národního strategického plánu pro kompetence dospělých; vi) začlenit ustanovení o vytvoření systému prognóz pro nové kompetence potřebné v krátkodobém a střednědobém horizontu na trhu práce.

M5C1–2

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Milník

Vstup v platnost na regionální úrovni všech plánů pro veřejné služby zaměstnanosti (VSZ)

Ustanovení o vstupu v platnost plánů přijatých regiony a prováděných činností

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Vnitrostátní právní úprava programu zaručené zaměstnatelnosti pracovníků předpokládá, že budou na regionální úrovni definovány nezbytné provozní činnosti pro provádění programu. V zájmu zajištění soudržnosti mezi vnitrostátními právními předpisy a prováděním na regionální úrovni by měly být přijaty regionální plány pro veřejné služby zaměstnanosti.

Kromě přijetí plánů regiony provádějí činnosti založené na plánech a dosahují alespoň 10 % předpokládaných příjemců programu (konečný cíl je 3000000 osob).

Vstup plánů pro veřejné služby zaměstnanosti v platnost umožní plně provést program zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL).

M5C1–3

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Osoby, které mají prospěch z programu zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL)

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Z programu zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL) bude mít prospěch nejméně 3000000 osob.

Kromě toho musí být základní úrovně služeb („Livelli essenziali delle prestazioni“), jak jsou definovány v programu GOL, dostupné alespoň u 80 % veřejných služeb zaměstnanosti.

M5C1–4

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Osoby účastnící se programů odborné přípravy

NEPOUŽ.

Číslo

0

600 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Nejméně 600000 z příjemců programu GOL se účastní odborné přípravy, z nichž nejméně 300000 se účastní odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností.

Zveřejní se seznamy vybraných příjemců vzdělávacích programů „Progetto per l’autoimpiego“, „Fondo nuovecompetenze“a „Partnerství dovedností Ucraina-Italia“.

M5C1–4a

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Osoby účastnící se programů odborné přípravy

NEPOUŽ.

Číslo

600 000

800 000

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 200000 osob se zúčastní odborné přípravy prostřednictvím programu GOL, Fondonuove competenze’nebo Progetto per l’autoimpiego’,z toho nejméně 75000 osob je příjemcem GOL.

M5C1–6

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Veřejné služby zaměstnanosti provádějí činnosti plánované v plánu posílení na tříleté období 2021–2023

NEPOUŽ.

Číslo

0

250

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Nejméně 250 veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ) dokončilo během tříletého období 2021–2023 alespoň 50 % činností plánovaných v „plánu posílení“.

Tyto činnosti jsou v souladu s ústředním plánem posílení a dále definovány na regionální úrovni na základě analýzy potřeb a přidělených zdrojů.

Tyto činnosti zahrnují: I) renovace a rekonstrukce stávajících míst veřejných služeb zaměstnanosti a nákup nových; II) další zavádění informačního systému z hlediska vnitrostátní interoperability; III) odborné vzdělávání zaměstnanců; IV) instituce regionálních středisek pro sledování místních trhů práce; V) institucionální komunikace a informační činnost.

Do tohoto cíle nejsou zahrnuty činnosti v oblasti infrastruktury.

Při dosahování cíle je zajištěna stejná rovnováha, pokud jde o územní rozdělení (sever, střed a jih).

M5C1–7

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Veřejné služby zaměstnanosti dokončily činnosti plánované v plánu posílení

NEPOUŽ.

Číslo

0

326

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Nejméně 326 veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ) a regionálních agentur dokončilo činnosti plánované v regionálních plánech na posílení veřejných středisek zaměstnanosti (Piani regionali di potenziamento dei centri per l’impiego), včetně například: Modernizace IT, odborná příprava zaměstnanců, zřízení regionálních středisek pro sledování místních trhů práce a komunikační kampaně.

M5C1–7a

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Činnosti v oblasti infrastruktury ve veřejných službách zaměstnanosti (VSZ)

NEPOUŽ.

Číslo

0

270

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 270 veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ) a regionálních agentur prošlo rekonstrukčními nebo renovačními pracemi nebo bylo pořízeno, jak je stanoveno v regionálních plánech na posílení veřejných středisek zaměstnanosti (Piani regionali di potenziamento dei centri per l’impiego).

M5C1–8

Reforma 2 – Nehlášená práce

Milník

Vstup v platnost národního plánu a prováděcího plánu pro boj proti nehlášené práci ve všech hospodářských odvětvích

Ustanovení v zákoně uvádějící vstup národního plánu v platnost a zřízení interinstitucionální pracovní skupiny, která bude odpovědná za vytvoření národního plánu a prováděcího plánu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Přijetí národního plánu a časově vymezeného (jednoletého) prováděcího plánu pro boj proti nehlášené práci ve všech hospodářských odvětvích. Národní plán bude vycházet z obecné strategie boje proti nehlášené práci a z přístupu zahrnujícího více subjektů, který se používá k přijetí Národního plánu proti vykořisťování pracovní síly v odvětví zemědělství – „Piano triennale di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura e al caporalato (2020–2022)“. Národní plán a plán provádění zahrnují alespoň:  
I) opatření ke zlepšení tvorby, shromažďování a včasné distribuce podrobných údajů o nehlášené práci;  
II) zavedení přímých a nepřímých opatření k přeměně nehlášené práce na hlášenou práci tím, že se zajistí, aby přínosy působení ve deklarovaném hospodářství převážily nad náklady na práci v nehlášené ekonomice. Například a) odrazující opatření, jako je posílení inspekcí a sankcí, a preventivní opatření na podporu hlášené práce, jako jsou cílené finanční pobídky, a to i prostřednictvím přezkumu a racionalizace těch stávajících; b) posílení vazby na politiku zaměstnanosti a sociální politiku;  
III) vnitrostátní informační kampaň o „nehodnotě“ nehlášené práce určená zaměstnavatelům a pracovníkům s aktivním zapojením sociálních partnerů;  
IV) strukturu řízení, která zajistí účinné provádění opatření;

V) opatření k překonání nezákonných osad s cílem bojovat proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství.

M5C1–9

Reforma 2 – Nehlášená práce

Milník

Provádět opatření v boji proti nehlášené práci

Prováděné akce

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Provedou se tyto činnosti:

I) Zavést opatření ke zlepšení shromažďování podrobných údajů o nehlášené práci;

VĚTEVNÍCI Zavést opatření k přeměně nehlášené práce na hlášenou práci:

a) odrazující opatření, která mohou mimo jiné zahrnovat posílení inspekcí a sankcí, jakož i preventivní opatření na podporu hlášené práce, která mohou mimo jiné zahrnovat cílené finanční pobídky;

b) opatření k posílení vazby na aktivní politiku trhu práce, která mohou mimo jiné zahrnovat odbornou přípravu provozovatelů středisek práce;

III) Uspořádat vnitrostátní informační kampaň o „nehodnotě“ nehlášené práce;

IV) Zahájení prací správní struktury pro boj proti nehlášené práci;

(V) Zavést opatření k řešení pracovního vykořisťování v zemědělství.

M5C1–10

Reforma 2 – Nehlášená práce

Cílová

Zvýšený počet inspekcí práce a členství v zemědělské síti

NEPOUŽ.

Číslo

0

102 895

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Průměrný počet ročních inspekcí v období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2025 dosáhne alespoň 102895. Kromě toho bude na seznam členů sítě „Retedel lavoro agricolo di qualità“zveřejněný na internetových stránkách INPS ve srovnání s červnem 2024 zařazeno 2000 dalších podniků.

M5C1–11

Reforma 2 – Nehlášená práce

Milník

Provádět opatření v boji proti nehlášené práci

Prováděné akce

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2026

Provedou se tyto činnosti:

— studii „Indici Sintetici di Affidabilità Contributiva“ (ukazatele ISAC) v osmi dalších hospodářských odvětvích ohrožených nehlášenou prací,

- záznam o zasílání nejméně 12000 dopisů o shodě zaslaných podnikům identifikovaným prostřednictvím ukazatelů ISAC;

— zveřejnění studie posouzení dopadů týkající se používání poukázek „PrestO“ a „Libretto Famiglia“ pro emerizaci nehlášené práce a zlepšení pracovních podmínek.

M5C1–12

Investice 2 – Systém certifikace rovnosti žen a mužů

Milník

Vstup v platnost systému certifikace rovnosti žen a mužů a doprovodných pobídkových mechanismů pro společnosti

Ustanovení zákona o vstupu v platnost legislativních aktů a prováděcích opatření, kterými se řídí vymezení certifikačního systému

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Systém certifikace rovnosti žen a mužů a doprovodné pobídkové mechanismy pro společnosti zahrnují alespoň tyto aspekty: příležitosti k růstu pro ženy, stejná odměna za stejnou práci, politiky řízení genderové rozmanitosti, ochrana mateřství.

Vymezení pobídkových mechanismů pro organizace, které provádějí proces certifikace, a stanovení technických pokynů. Včetně: I) vypracování technických norem systému certifikace žen a mužů pro společnosti; II) určení pobídkového mechanismu; III) opatření musí být doprovázeno zřízením informačního systému.

M5C1–14

Investice 2 – Systém certifikace rovnosti žen a mužů

Cílová

Společnosti získaly certifikaci rovnosti žen a mužů

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 000

ČTVRTLETÍ

2026

Certifikaci rovnosti žen a mužů získalo nejméně 3000 společností. Nejméně 1800 z nich jsou malé a střední podniky, z nichž 500 obdrželotechnickou pomoc prostřednictvím systému poukázek (například formou mentorství, technické a řídící podpory, opatření pro rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nebo podnikatelského vzdělávání) nebo přímé finanční příspěvky na podporu procesu certifikace.

M5C1–15

Investice 3 – Posílení duálního systému

Cílová

Osvědčení vydaná prostřednictvím duálního vzdělávacího systému

NEPOUŽ.

Číslo

0

90 000

ČTVRTLETÍ

2025

Nejméně 90000 osvědčení o účasti vydaných za roky 2020–2021, 2021–2022, 2022–2023, 2023–2024 nebo 2024–2025 studentům kombinujícím zkušenosti s formálním vzděláváním a učením na pracovišti.

M5C1–15a

Investice 4 – univerzální veřejná služba

Milník

Provádět opatření ke zvýšení účasti mladých lidí, zjednodušení postupů a zlepšení kvality projektů univerzální veřejné služby

Prováděné akce

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Provedou se tyto činnosti:

1. Zavést opatření ke zvýšení účasti mladých lidí v programu univerzální veřejné služby;

2. Zavést opatření ke zjednodušení postupů s cílem snížit administrativní zátěž spojenou s prováděním programu univerzální veřejné služby (UCS);

3. Zavést opatření ke zlepšení kvality projektů univerzální veřejné služby.

Prováděná opatření zohlední výsledky projektu Nástroje pro technickou podporu (20IT06 – „Podpora návrhu a provádění projektu plánu pro oživení a odolnost pro univerzální veřejnou službu s cílem uvolnit pracovní příležitosti pro mladé lidi“).

M5C1–16

Investice 4 – univerzální veřejná služba

Cílová

Osvědčení vydaná pro projekty univerzální veřejné služby

NEPOUŽ.

Číslo

0

166 670

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 166670 osvědčení o účasti v univerzální veřejné službě vydaných pro projekty zahájené v čtyřletém období 2021–2024.

L.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Toto opatření sestává z veřejných investic do nástroje s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v Itálii pro zakládání a růst ženských podniků v Itálii prostřednictvím financování projektů, mentorství, komunikačních činností a podnikatelských vzdělávacích služeb. Nástroj funguje tak, že poskytuje dotace a půjčky přímo soukromému sektoru.

Nástroj řídí Invitalia jako prováděcí partner. Nástroj zahrnuje tyto produktové řady:

·Fondo a sostegno dell’impresa femminile, který podporuje podnikatelské iniciativy vedené ženami prostřednictvím grantů a bezúročných půjček; rovněž financuje komunikační a vzdělávací iniciativy zaměřené na studentky a mladé ženy, jakož i vzdělávací služby zaměřené na šíření podnikatelské kultury žen;

·Nuove imprese tasso nula (NITO-ON), která je určena k zakládání a růstu mikropodniků a malých podniků vedených převážně nebo zcela mladými lidmi nebo ženami, které jsou financovány prostřednictvím grantů a bezúročných půjček;

·Smart & Start Italia, jehož cílem je podporovat inovativní, technologicky orientované začínající podniky, zejména ty se silnými digitálními prvky nebo prvky založenými na výzkumu, financované prostřednictvím úvěrů; u začínajících podniků se sídlem ve střední a jižní Itálii může být procentní podíl půjčky přeměněn na nevratný grant.

Za účelem provedení investice do nástroje podepíší Itálie a Invitalia prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu v rámci nástroje: Konečné rozhodnutí o investicích nástroje přijímá investiční výbor nebo jiný příslušný rovnocenný řídící orgán a schvaluje je většina hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují:

a)Popis finančních produktů a způsobilých konečných příjemců.

b)Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c)Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 88 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 89 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 90 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 91 .

d)Požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů.

3.Částka, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, struktura poplatků pro prováděcího partnera a požadavek na opětovné investování veškerých prostředků získaných z předchozích operací v souladu s investiční politikou nástroje.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

1.Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích.

2.Popisu postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu případů podvodů, korupce a střetu zájmů.

3.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace.

4.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu společnosti Invitalia. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavku na digitální cíl; a iii) dodržení požadavku, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi na pokrytí stejných nákladů podporu z jiných nástrojů Unie. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody.

Požadavky na digitální investice prováděné prováděcím partnerem: nejméně 150 000 000 EUR z investice Nástroje pro oživení a odolnost do tohoto nástroje přispěje k digitální transformaci v souladu s přílohou VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.



L.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C1–17

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Milník

Byl přijat fond na podporu podnikání žen

Ministerská vyhláška o zřízení „Fondo Impresa Donna“ je schválena

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2021

Fond na podporu podnikání žen se přijímá ministerskou vyhláškou, která stanoví soubor kritérií způsobilosti v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“ a podpisu dohody o financování a provozních dohod s finančním zprostředkovatelem (finančními zprostředkovateli).

Tyto fondy tvoří „Fondo Impresa Donna“, který provádí zvláštní opatření na podporu podnikání žen. Prováděcí opatření předem schválí ministerstvo pro hospodářský rozvoj a ministerstvo pro rovné příležitosti, jejichž cílem je:

— posílení stávajících opatření, která již řídí interní orgány ministerstva pro hospodářský rozvoj (např. NITO-ON, Smart & Start), prostřednictvím kapitálové injekce, která bude vyhrazena pouze pro podniky žen;

— doplnění fondu pro podnikání žen zřízeného zákonem o rozpočtu na rok 2021 (od 3. čtvrtletí 2022);

— navrhování doprovodných opatření, monitorovacích a komunikačních kampaní. Odbor pro rovné příležitosti provede víceletou informační kampaň na podporu podnikání žen, poradenství pro volbu povolání pro ženy každého věku a studentky na univerzitách zaměřené na předměty a profese, v nichž jsou ženy nedostatečně zastoupeny, a vytvoření komunikační platformy.

M5C1–18

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Cílová

Podnikům byla poskytnuta finanční podpora

NEPOUŽ.

Číslo

0

700

ČTVRTLETÍ

2023

Finanční podpora byla poskytnuta nejméně 700 dalším podnikům v porovnání s výchozím stavem.

Podpora podnikání žen se provádí prostřednictvím již aktivních nástrojů (NITO-ON, Smart & Start) a nového fondu zřízeného zákonem o rozpočtu na rok 2021 (podniky žen podporované do listopadu 2020 stávajícími finančními nástroji jako výchozí hodnota).

M5C1–19a

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Milník

Prováděcí dohoda a převod na Invitalia

 Vstup prováděcí dohody v platnost a osvědčení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vstup prováděcí dohody v platnost.

Itálie převede 400 000 000 EUR do společnosti Invitalia v rámci nástroje.

M5C1–20

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci

NEPOUŽ.

Procentní podíl (%)

0

100

ČTVRTLETÍ

2026

Invitalia uzavře s konečnými příjemci právní dohody o financování na částku nezbytnou k využití 100 % investic z Nástroje pro oživení a odolnost do nástroje (s přihlédnutím k řízení a poplatkům za komunikační a vzdělávací služby).

Nejméně 40 % tohoto financování přispívá k digitálním cílům za použití metodiky uvedené v příloze VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

M. MISE 5 SLOŽKA 2: Sociální infrastruktura, rodiny, komunity a třetí sektor

Cílem plánovaných reforem a investic zahrnutých do této složky je posílit odolnost podporou integrace a začlenění nejzranitelnějších osob, a to jak z hlediska jednotlivce, rodiny, tak ze sociálního hlediska. Tato složka stanoví vnitrostátní strategii aktivního začleňování zranitelných skupin obyvatelstva. Cíle této složky jsou: I) posílení úlohy integrovaných sociálních služeb na podporu rodin, nezletilých a dospívajících, na podporu rodičovských dovedností a na ochranu zranitelných rodin a osob se zdravotním postižením, mimo jiné posílením sociální infrastruktury zahrnující třetí sektor; II) zlepšení autonomie osob se zdravotním postižením poskytováním komunitních a domácích sociálních a zdravotních služeb a odstraněním překážek v přístupu k bydlení a pracovním příležitostem; III) zlepšení začlenění osob trpících extrémní marginalizací a deprivací v oblasti bydlení (např. bezdomovců) prostřednictvím širší nabídky dočasných asistenčních zařízení a služeb v oblasti ubytování, individualizovaných cest k autonomii a osobní odolnosti; IV) posílení dostupnosti cenově dostupnějšího veřejného a soukromého bydlení a obnovy měst a území; V) rozvoj odolnosti nejzranitelnějších osob šířením sportovní kultury a vytvářením sportovních infrastruktur vytvářením městských parků, kde mohou být sportovní aktivity kombinovány se zábavními aktivitami ve prospěch komunit.

Očekává se, že provádění těchto opatření přispěje k řešení problémů, na něž se vztahují doporučení pro zemi č. 2 z roku 2019 týkající se sociální politiky, v nichž se Itálie vyzývá, aby „zajistila, aby [...] sociální politiky byly účinně integrované a oslovovaly zejména mladé lidi a zranitelné skupiny“ a do doporučení pro zemi č. 2 z roku 2020 „poskytovala přiměřený (...) přístup k sociální ochraně“.

M.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma č. 1 – rámcový zákon o zdravotním postižení.

Hlavním cílem reformy je změnit právní předpisy týkající se zdravotního postižení a podpořit deinstitucionalizaci (tj. přesun z veřejných nebo soukromých institucí do jejich rodin nebo do komunitních domovů) a samostatnost osob se zdravotním postižením. To zahrnuje i) posílení nabídky sociálních služeb, II) zjednodušení přístupu k sociálním a zdravotnickým službám, III) reformy posuzování zdravotního postižení, IV) podporu projektů nezávislého života, V) podporu práce týmů odborníků, které mohou podporovat osoby se zdravotním postižením s vícerozměrnými potřebami.

Reforma 2 – Reforma pro starší osoby, které nejsou soběstačné

Cílem tohoto opatření je reforma sociálních služeb a zlepšení životních podmínek osob, které nejsou soběstačné. Tato reforma zahrnuje: I) zjednodušení přístupu starších osob ke službám vytvořením jednotných míst pro sociální a zdravotní přístup, II) určení způsobů, jak uznat nesamostatnost na základě potřeby pomoci, III) vícerozměrné posouzení, IV) definování individualizovaných projektů, které podporují deinstitucionalizaci. Tato reforma je předvídána konkrétními zásahy, které plán předpokládá, a to jak v rámci mise v oblasti zdraví (M6), s odkazem na projekty, které posilují místní zdravotnické služby a domácí péči, tak v této složce, se zvláštním odkazem na investici 1, intervenci II zaměřenou na deinstitucionalizaci.

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Cílem tohoto opatření je podpořit zranitelné osoby a zabránit institucionalizaci. Toto opatření spočívá v intervencích pro zranitelné rodiny a děti, starší osoby a sociální pracovníky nejméně v 85 % italských sociálních oblastí.



Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílem tohoto opatření je zvýšit autonomii osob se zdravotním postižením a urychlit proces deinstitucionalizace. Opatření spočívá v poskytování přístupu k bydlení nebo domácím řešením, jakož i k digitálním technologiím a odborné přípravě.

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Cílem tohoto opatření je chránit a podporovat začleňování marginalizovaných osob. Opatření se skládá ze dvou typů ujednání: řešení „bydlení na prvním místě“, která zahrnují obce poskytující individualizované projekty a ubytování jednotlivcům, malým skupinám nebo rodinám do 24 měsíců; a řešení „poštovních stanic“, která sestávají ze středisek služeb a inkluze pro osoby bez domova, která nabízejí základní služby, jako je distribuce základního zboží a pošty, stravování a zdravotní péče.

M.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C2–1

Reforma 1 – Rámcový zákon o zdravotním postižení

Milník

Vstup v platnost rámcového zákona o posílení autonomie osob se zdravotním postižením

Ustanovení zákona o vstupu rámcového zákona v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Rámcový zákon, který sestává z pověřovacího zákona, posílí autonomii osob se zdravotním postižením v souladu se zásadami Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením a Evropské strategie pro práva osob se zdravotním postižením na období 2021–2030, které zahrnují přinejmenším: i) komplexní definice a posílení nabídky sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením spolu s podporou deinstitucionalizace a nezávislého života, ii) zjednodušení postupů pro přístup ke zdravotním a sociálním službám a iii) přezkum postupů pro posuzování stavu zdravotního postižení s cílem vícerozměrného hodnocení stavu každé osoby.

Osoby se zdravotním postižením jsou osoby definované v souladu se zásadami Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením zákonem č. 104/1992. V Itálii je proces hodnocení v kompetenci regionů a tato osoba je hodnocena místními zdravotnickými službami nebo Národním ústavem sociální péče.

Zákon navrhne ministr zdravotního postižení ke schválení Radou ministrů v souladu se stanoveným plánem.

Po přijetí rámcového zákona bude následovat reorganizace místních sociálních služeb, stanovení norem kvality a poskytování platformy IKT s cílem zlepšit a zefektivnit služby.

M5C2–2

Reforma 1 – Rámcový zákon o zdravotním postižení

Milník

Vstup v platnost legislativních nařízení, kterými se rozvíjejí ustanovení rámcového zákona za účelem posílení autonomie osob se zdravotním postižením

Ustanovení zákona o vstupu legislativních nařízení v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2024

Legislativní nařízení rozvíjejí ustanovení rámcového zákona k posílení autonomie osob se zdravotním postižením: I) posílení nabídky sociálních služeb, II) zjednodušení přístupu k sociálním a zdravotnickým službám, III) reformy posuzování zdravotního postižení, IV) podpora projektů nezávislého života, V) podpora práce týmů odborníků, které mohou podporovat osoby se zdravotním postižením s vícerozměrnými potřebami.

M5C2–3

Reforma 2 – Reforma pro starší osoby, které nejsou soběstačné

Milník

Vstup v platnost rámcového zákona, který posiluje opatření ve prospěch ne soběstačnosti starších osob

Ustanovení zákona o vstupu rámcového zákona v platnost, který posiluje opatření ve prospěch ne soběstačnosti starších osob

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Rámcový zákon navržený vládou posílí opatření ve prospěch starších osob, které nejsou soběstačné. Zákon zjednoduší a vytvoří jednotná kontaktní místa pro sociální a zdravotní služby, přezkoumá postupy posuzování stavu osob, které nejsou soběstačné, a rozšíří soubor služeb sociální a zdravotní péče, které mohou být poskytovány doma. Zákon rovněž určí nezbytné finanční zdroje.

M5C2–4

Reforma 2 – Reforma pro starší osoby, které nejsou soběstačné

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení, které rozvíjí ustanovení rámcového zákona za účelem posílení opatření ve prospěch seniorů, kteří nejsou soběstační

Ustanovení zákona o vstupu legislativního nařízení v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2024

Legislativní nařízení konkretizuje ustanovení rámcového zákona za účelem posílení opatření ve prospěch starších osob, které nejsou soběstačné, a provádí různá opatření.

M5C2–5

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Milník

Vstup operačního plánu v platnost

Ustanovení zákona o vstupu operačního plánu intervencí v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Operační plán stanoví požadavky projektů, které mohou předkládat místní subjekty a které se týkají čtyř rozměrů: i) podpora rodičů dětí ve věku od 0 do 17 let, ii) podpora autonomie starších osob, iii) domácí služby pro starší osoby a iv) podpora sociálních pracovníků.

Akce „Podpora rodičům“ spočívá přinejmenším v poskytování podpory rodinám, které jsou příjemci pomoci po dobu nejméně 18 měsíců, a to i) předběžným posouzením rodinného prostředí a situace dětí, ii) posouzením situace provedeným multidisciplinárním týmem kvalifikovaných odborníků a iii) poskytováním alespoň jedné z těchto služeb: služby v domácnosti, účast na podpůrných skupinách pro rodiče a děti; spolupráce mezi školami, rodinami a sociálními službami a/nebo sdílenou péčí o rodinu.

Akce „samostatnost seniorů“ spočívá přinejmenším v přeměně domovů důchodců pro seniory ve skupinách samostatných bytů vybavených všemi nezbytnými zařízeními a službami, včetně automatizace domova, telemedicíny a dálkového monitorování.

Cílem akce „domácí služby pro seniory“ je poskytovat zvláštní odbornou přípravu odborníkům v oblasti domácích služeb pro seniory.

Akce „podpora sociálních pracovníků“ spočívá v podpoře sociálních subjektů a posilování jejich profesionality a sdílení kompetencí, zejména zavedením nástrojů pro sdílení kompetencí a poskytování služeb dohledu provozovatelům na podporu práce provozovatelů.

M5C2–7

Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Sociální oblasti realizovaly alespoň jeden projekt týkající se renovace domovních prostor a/nebo poskytování zařízení IKT osobám se zdravotním postižením spolu s odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností.

NEPOUŽ.

Číslo

0

500

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Sociální oblasti poskytují nejméně 500 projektů v souvislosti s renovací domovních prostor a/nebo poskytováním zařízení IKT osobám se zdravotním postižením spolu s odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností.

Uspokojivé splnění cíle rovněž závisí na uspokojivém splnění sekundárního cíle: nejméně 500 sociálních oblastí poskytlo alespoň jeden projekt týkající se renovace domovních prostor a/nebo poskytování zařízení IKT osobám se zdravotním postižením spolu s odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností.

Dodání alespoň jednoho projektu z nejméně 500 sociálních oblastí, které se účastnily nekonkurenčního řízení.

M5C2–9

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Milník

Vstup v platnost operačního plánu týkajícího se projektů v oblasti bydlení v první řadě a poštovních stanic, který definuje požadavky projektů, které mohou předkládat místní subjekty, a vyhlášení výzvy k předkládání návrhů

Ustanovení zákona o vstupu operačního plánu intervencí v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Operační plán týkající se projektů v oblasti bydlení na první a poštu stanoví požadavky projektů, které mohou místní subjekty předkládat, a vyhlášení výzvy k předkládání návrhů.

Projekty v oblasti bydlení za prvé předpokládají, že místní subjekty poskytnou byty jednotlivým jednotlivcům, malým skupinám nebo rodinám do 24 měsíců, nejlépe prostřednictvím renovace budov a renovace státního majetku. Tyto programy budou doplněny programy rozvoje a autonomie.

Projekty na poštách předpokládají rozvoj středisek služeb a začleňování pro osoby bez domova. Tyto programy jsou doplněny programy pro umísťování do zaměstnání ve spolupráci se středisky zaměstnanosti.

M.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Cílem tohoto opatření je podpořit zranitelné osoby a zabránit institucionalizaci. Toto opatření spočívá v intervencích pro zranitelné rodiny a děti, starší osoby a sociální pracovníky v nejméně 498 italských sociálních oblastech.

Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílem tohoto opatření je zvýšit autonomii osob se zdravotním postižením a urychlit proces deinstitucionalizace. Opatření spočívá v poskytování přístupu k bydlení nebo domácím řešením, jakož i k digitálním technologiím a odborné přípravě.

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Cílem tohoto opatření je chránit a podporovat začleňování marginalizovaných osob. Opatření se skládá ze dvou typů ujednání: řešení „bydlení na prvním místě“, která zahrnují obce poskytující individualizované projekty a ubytování jednotlivcům, malým skupinám nebo rodinám do 24 měsíců; a řešení „poštovních stanic“, která sestávají ze středisek služeb a inkluze pro osoby bez domova, která nabízejí základní služby, jako je distribuce základního zboží a pošty, stravování a zdravotní péče.

Investice 4 – Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace

Cílem tohoto opatření je snížit marginalizaci a sociální degradaci zvýšením sociální a environmentální kvality obcí, jakož i přístupu k sociálním a kulturním službám. Opatření spočívá v renovaci, opětovném použití a novém využití veřejných prostor a veřejných budov.

Investice 5 – Plány městské integrace (obecné projekty a překonání nezákonných osad za účelem boje proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství)

Cílem tohoto opatření je regenerace rozsáhlých poškozených městských oblastí. Tato investice zahrnuje tři typy intervencí: I) obecné projekty v integrovaných městských plánech zaměřené na údržbu a opětovné využívání veřejných prostor a budov a obnovu nedostatečně využívaných nebo nevyužitých městských oblastí; II) řešení v oblasti bydlení pro pracovníky v zemědělství s cílem překonat nelegální osady; III) tematický fond (fond fondů) ve spolupráci s EIB na podporu soukromých investic do iniciativ obnovy měst, které podporují klimatickou a digitální transformaci.

Investice 6 – Inovativní plán kvality bydlení

Cílem tohoto opatření je zvýšit kvalitu nebo kvantitu veřejného bydlení a renovovat znehodnocené oblasti. Investice sestává z: I) renovace (včetně intervencí v oblasti energetické účinnosti) a rozšíření veřejného bydlení; II) regenerace městských prostor a veřejných a soukromých nemovitostí; III)posílení dostupnosti a bezpečnosti městských oblastí a poskytování služeb.

Investice 7 – Sport a sociální začleňování

Cílem tohoto opatření je obnova sportovních zařízení a jejich obdělávání v městských oblastech. Investice spočívá v podpoře výstavby, regenerace a renovace sportovních zařízení.

M.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C2–6

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Cílová

Opatření na podporu zranitelných osob v sociálních oblastech

NEPOUŽ.

Číslo

0

498

ČTVRTLETÍ 1

2026

Nejméně 498 sociálních okrsků dokončí alespoň jedno z těchto opatření: I) podpora zranitelných rodin a dětí; II) podpora autonomního života starších osob; III) poskytování domácích sociálních služeb s cílem zaručit včasné propuštění a zabránit hospitalizaci; IV) podpora sociálních pracovníků.

M5C2–8

Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Příjemci absolvovali renovaci domácího prostoru a/nebo zařízení IKT doprovázenou odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 120

ČTVRTLETÍ 1

2026

Nejméně 3120 příjemců obdrželo renovaci domácích prostor a/nebo zajištění zařízení IKT. Příjemci, kteří přijímají zařízení IKT, se rovněž účastní odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností.

M5C2–10

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Cílová

Projekty týkající se bydlení v první řadě a poštovních stanic

NEPOUŽ.

Číslo

0

12 364

ČTVRTLETÍ 1

2026

Pokud jde nejprve o bydlení, 1318 podepsalo individualizované projekty ( „progetto personalizzato“), které potvrzují, že dočasné ubytování bylo poskytnuto po dobu nejméně 6 a nejvýše 24 měsíců. Kromě toho se pro každého příjemce poskytne rovněž osvědčení o dokončení prací na infrastruktuře příslušného projektu.

U poštovních stanic podepsalo 11046 individuálních projektů ( „progetto personalizzato“), které dokládají, že služba byla poskytována. Pro každého příjemce se rovněž předloží osvědčení o dokončení prací na infrastruktuře příslušného projektu.

M5C2–11

Investice 4 – Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na investice do obnovy měst s cílem omezit situace marginalizace a sociální degradace, přičemž projekty jsou v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“

Oznamování všech veřejných zakázek na investice do obnovy měst s cílem omezit situace marginalizace a sociální degradace, přičemž projekty jsou v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Oznámení všech veřejných zakázek zadaných nejméně 300 obcím s více než 15000 obyvateli na investice do obnovy měst s cílem omezit situace marginalizace a sociální degradace, přičemž projekty jsou v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“.

Granty se udělují obcím s více než 15000 obyvateli, které nejsou hlavními městy provincií, provinčními hlavními obcemi ani ústředím metropolitního města.

Projekty městské výroby zahrnují alespoň jednu z těchto intervencí:

·Opětovné využití a refunkční využití veřejných prostor a stávajících veřejných stavebních staveb pro účely veřejného zájmu, včetně demolice zneužívajících prací prováděných soukromými osobami v případě neexistence stavebního povolení a uspořádání příslušných prostor nebo v naprostém rozporu s nimi;

·Zlepšení kvality městské krajiny a sociální a environmentální struktury, mimo jiné prostřednictvím renovace budov veřejných budov, se zvláštním důrazem na rozvoj sociálních a kulturních, vzdělávacích a didaktických služeb;

·Ekologické, udržitelné a inteligentní dopravní projekty.

Maximální částky na obec jsou tyto:

5000000 EUR pro obce s počtem obyvatel od 15000 do 49999;

10000000 EUR pro obce s počtem obyvatel mezi 50000 a 100000;

20000000 EUR pro obce s více než 100000 obyvateli a pro obce, které jsou hlavními městy provincií nebo metropolitními městy.

M5C2–12

Investice 4 – Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace

Cílová

Dokončení projektů intervencí na obnovu měst

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 080

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací pro nejméně 1080 projektů týkajících se nejméně 1 000 000 metrů čtverečních.

M5C2–13

Investice 5 – Integrované městské plány – obecné projekty

Milník

Vstup v platnost investičního plánu pro projekty obnovy měst v metropolitních oblastech

Ustanovení zákona o vstupu v platnost plánu pro projekty obnovy měst v metropolitních oblastech

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Investiční plán stanoví soubor kritérií v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“. Projekty se týkají těchto typů intervencí:

a) Údržba za účelem opětovného použití a opětovného provozu veřejných prostor.

zlepšení kvality městské décor a sociální a environmentální struktury.

C) Zlepšení kvality životního prostředí a digitálního profilu městských oblastí.

M5C2–14

Investice 5 – Integrované městské plány – obecné projekty

Cílová

Dokončení integrovaných plánovacích projektů v metropolitních městech

NEPOUŽ.

Číslo

0

300

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro nejméně 300 projektů integrovaného plánování ve všech 14 metropolitních městech o celkové rozloze nejméně 3 000 000 metrů čtverečních.

M5C2–15

Investice 5 – Integrované městské plány – Překonání nezákonných osad s cílem bojovat proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví mapování nelegálních osad, je přijat „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“ a přijímá se ministerská vyhláška o přidělování zdrojů.

Ustanovení zákona o vstupu ministerské vyhlášky v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Ministerská vyhláška přiděluje prostředky na základě mapování nelegálních osad realizovaných „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“. Stanoví se standard dočasných a dlouhodobých řešení v oblasti bydlení.

M5C2–16

Investice 5 – Integrované městské plány – překonání nezákonných osad za účelem boje proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství

Cílová

Projekty týkající se bydlení pro pracovníky v zemědělství a zřízení platformy

NEPOUŽ.

0

11

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro 11 projektů, která se vztahují na počet míst vyžadovaný dohodami podepsanými prováděcími orgány. Tato osvědčení rovněž osvědčují, že projekty jsou v souladu s normami pro bydlení stanovenými v dohodách. 

Zřídí se digitální platforma pro pracovní vykořisťování v zemědělství („Sistema informativo per il contrasto al caporalato“), která umožní používání interaktivního přehledu.

M5C2–17

Investice 5 – Integrované městské plány – fond EIB-fond financování

Milník

Investiční strategii fondu schvaluje Ministerstvo financí (MEF).

Investiční strategii fondu schvaluje Ministerstvo financí (MEF).

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 3

2022

Investiční strategie fondu definuje minimálně: i) povahu a rozsah podporovaných investic, které podporují projekty udržitelné obnovy a rozvoje měst a jsou v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, a to i ve vztahu k souladu se zásadou „významně nepoškozovat“, jak je dále upřesněno v pokynech Komise ze dne 12. února 2021, ii) podpořenými operacemi, iii) cílovými příjemci, kteří jsou soukromými navrhovateli finančně soběstačných projektů, u nichž je veřejná podpora odůvodněna selháním trhu nebo rizikovým profilem, a jejich kritérii způsobilosti, iv) kritérii způsobilosti finančních příjemců a jejich výběrem prostřednictvím otevřené výzvy; v) začlenění zvláštní položky pro řešení důstojného bydlení pro pracovníky v odvětví zemědělství a průmyslu a vi) ustanovení o opětovném investování potenciálních zpětných toků pro tytéž cíle politiky, a to i po roce 2026.

Smluvní ujednání s pověřeným subjektem požadujícím použití pokynů k zásadě „významně nepoškozovat“.

M5C2–18

Investice 5 – Integrované městské plány – fond EIB-fond financování

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci o investiční hodnotě příslušných projektů ve výši nejméně 545 000 000 EUR

NEPOUŽ.

EUR

0

545 000 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Vybraní finanční zprostředkovatelé uzavřou s konečnými příjemci právní dohody o financování s investiční hodnotou podkladových projektů ve výši nejméně 545 000 000 EUR (včetně Nástroje pro oživení a odolnost a soukromého financování).

Ministerstvo hospodářství a financí dokončí převod částky 272 000 000 EUR na Evropskou investiční banku.

M5C2–19

Investice 6 – Inovační program pro kvalitu bydlení

Milník

Regiony a autonomní provincie (včetně obcí a/nebo metropolitních měst nacházejících se na těchto územích) podepsaly dohody o obnově a rozšíření sociálního bydlení

Jsou podepsány dohody s místními orgány

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2022

Nejméně 15 regionů a autonomních provincií (včetně obcí a/nebo metropolitních měst nacházejících se na těchto územích) podepsalo dohody o obnově a rozšíření sociálního bydlení.

Dohody podepsané s nejméně 15 regiony a autonomními provinciemi zapojenými do projektů. 

Stavebnictví: nová ubytovací zařízení pro:

— přetvořit, reorganizovat a zvýšit majetek určený pro veřejné bydlení,

— refunkční oblasti, prostory a veřejné a soukromé nemovitosti, a to i prostřednictvím regenerace městské a sociálně-ekonomické struktury,

— zlepšit dostupnost a bezpečnost městských oblastí a poskytování služeb a městských a místních infrastruktur;

— regenerovat již vybudované oblasti a prostory, zvyšovat kvalitu životního prostředí a zlepšovat odolnost vůči změně klimatu, a to i prostřednictvím operací s dopady na zhušťování měst,

— identifikovat a používat inovativní modely a nástroje řízení a začleňování, sociální a městské blahobyt, jakož i participativní procesy.

Podporované bytové jednotky a veřejné prostory jsou určeny k využívání činností popsaných v souvisejícím milníku.

M5C2–20

Investice 6 – Inovační program pro kvalitu bydlení

Cílová

Počet vybudovaných, zakoupených nebo renovovaných bytových jednotek

NEPOUŽ.

Číslo

0

10 000

ČTVRTLETÍ 1

2026

Musí být postaveno, zakoupeno nebo renovováno nejméně 10000 bytových jednotek a musí být renovováno nejméně 1 800 000 metrů čtverečních veřejného tempa.

Nejméně 497 milionů EUR podpory z Nástroje pro oživení a odolnost na investiční náklady se vyčlení na energeticky účinnou renovaci stávajícího bytového fondu nebo veřejné infrastruktury, z čehož nejméně 300 milionů EUR bude věnováno na energeticky účinnou renovaci stávajícího bytového fondu vedoucí k úsporám primární energie ve výši nejméně 30 %.

Nejméně 84 milionů EUR podpory z Nástroje pro oživení a odolnost na investiční náklady se vyčlení na cyklistickou infrastrukturu.

M5C2–21

Investice 7 – Projekt sportu a sociálního začleňování

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na projekty v oblasti sportu a sociálního začleňování na základě veřejné výzvy k předkládání návrhů

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na projekty v oblasti sportu a sociálního začleňování

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ 1

2023

Oznámení o zadání veřejných zakázek, které se skládá alespoň z jednoho z těchto prvků:

1. výstavba nových sportovních zařízení umístěných ve znevýhodněných oblastech země;

2. poskytování sportovního vybavení, včetně využití technologie ve sportu);

3. rekvalifikaci a přizpůsobení stávajících sportovních zařízení (například: odstranění architektonických překážek, energetická účinnost atd.).

Cílem projektu je zajistit obnovu městských oblastí zaměřením na sportovní zařízení s cílem podpořit sociální začlenění a integraci, zejména v nejvíce znevýhodněných oblastech Itálie.

Kritéria výběru zajistí, že investice alespoň 50 % investice bude přiděleno na novou výstavbu, v souladu s příslušnými požadavky poznámky 5 přílohou VI nařízení (EU) 2021/241.

M5C2–22

Investice 7 – Sport a sociální začleňování

Cílová

Vydaná osvědčení o dokončení prací

NEPOUŽ.

Číslo

0

100

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro nejméně 100 zásahů souvisejících s výstavbou nebo renovací sportovních zařízení o celkové ploše nejméně 200 000 metrů čtverečních.

N. MISE 5, SLOŽKA 3: Zvláštní opatření na podporu územní soudržnosti

Tato složka plánu pro oživení a odolnost zahrnuje dvě oblasti intervence: i) plán odolnosti vnitřních, okrajových a horských oblastí; projekty rozvoje jihu, včetně investic do boje proti chudobě ve vzdělávání, konsolidace venkovských lékáren jakožto místních zdravotnických služeb, posílení majetku zabaveného z organizované trestné činnosti a investic do infrastruktury ve zvláštních ekonomických zónách. Cílem těchto opatření je řešit územní rozdíly ve třech oblastech: demografie a služby; rozvoj dovedností; investování;

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení určených Itálii v letech 2019 a 2020 týkajících se potřeby „zaměřit se na investiční hospodářskou politiku v oblasti výzkumu a inovací a kvality infrastruktury s přihlédnutím k regionálním rozdílům“ (doporučení pro zemi 2019.3); „zlepšit výsledky vzdělávání“ (doporučení pro jednotlivé země 2019.2); „Posílit odolnost a kapacitu systému zdravotní péče [...]“ (doporučení pro jednotlivé země 2020.1); „zajistit odpovídající [...] a přístup k sociální ochraně“ (doporučení pro jednotlivé země 2020.2).

N.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice 1.1. Vnitřní oblasti – 1: Zlepšení komunitních sociálních služeb a infrastruktur

Cílem intervence je řešit otázky sociálního vyloučení a marginalizace prostřednictvím intenzivnějšího poskytování služeb prostřednictvím navýšení finančních prostředků na veřejné služby poskytované místními orgány (mechanismus realizace spočívá v poskytování grantů obcím). Financované projekty se mohou týkat: domácí pečovatelské služby pro seniory; komunitní zdravotní sestry a porodní asistentky; posílení malých nemocnic (bez první pomoci nebo některých základních služeb (tj. radiologie, kardiologie, gynekologie) a ambulantních center; infrastruktury pro záchranu vrtulníků; posílení středisek pro osoby se zdravotním postižením; poradenská střediska, kulturní služby, sportovní služby a přijímání migrantů. Zásah předpokládá buď vytvoření nových služeb a infrastruktur, nebo zlepšení stávajících služeb a infrastruktur prostřednictvím zvýšení počtu příjemců nebo zvýšení kvality nabídky.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro nadcházející výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití 92 ; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 93 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 94 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 95 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice 1.1.2: Územně příslušná zdravotnická zařízení

Cílem opatření je posílit úlohu venkovských lékáren při poskytování zdravotnických služeb místnímu obyvatelstvu, například integrované domácí pomoci a sledování pacientů, a tím usnadnit interakci mezi pacientem a vnitrostátním systémem zdravotní péče. Investice spočívá v poskytování finanční podpory venkovským lékárnám.

Investice 1.3: Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor

Cílem tohoto opatření je poskytovat sociálně vzdělávací služby nezletilým osobám, zlepšit přístup k péči o děti a vzdělávací příležitosti a zabránit předčasnému ukončování školní docházky a předčasnému ukončování školní docházky. Investice sestává z činností na podporu vzdělávání vedených organizacemi třetího sektoru.

N.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C3–1

Investice 1.1.1: Vnitřní prostory – Zlepšení komunitních sociálních služeb a infrastruktur

Milník

Zadání veřejné zakázky na intervence na zlepšení sociálních služeb a infrastruktury ve vnitřních oblastech a na podporu lékáren v obcích s méně než 3000 obyvateli

Oznámení o zadání všech veřejných zakázek na intervence

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zásah vytvoří nové služby a infrastruktury nebo zlepší stávající služby a infrastruktury prostřednictvím zvýšení počtu příjemců nebo zvýšení kvality nabídky.

Vyhlášení všech konkurenčních výzev se provádí s podmínkami zadání včetně kritérií způsobilosti, které zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Vnitřní oblasti jsou oblasti vymezené ve Strategii Nazionale Aree Interne; Zemědělské léky jsou definovány na základě zákona. Března 1968, č. 221.

M5C3–3

Investice 1.1.2: Teritoriálně blízkost zdravotnických zařízení

Cílová

Podpora venkovských lékáren v obcích, kýtech nebo osadách s méně než 5000 obyvateli (první šarže)

NEPOUŽ.

Číslo

0

500

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Intervence využije nejméně 500 venkovských lékáren v obcích, hamelech nebo osadách s méně než 5000 obyvateli.

M5C3–4

Investice 1.1.2: Teritoriálně blízkost zdravotnických zařízení

Milník

Podpora venkovských lékáren v obcích, kýtech nebo osadách s méně než 5000 obyvateli (druhá šarže)

Přijetí vyhlášek povolujících konečnou výplatu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Vyhlášky povolující konečné vyplacení nejméně 1500 venkovským lékárnám v obcích, vesnicích nebo osadách s méně než 5000 obyvateli.

M5C3–8

Investice 1.3: Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor

Cílová

Podpora vzdělávání nezletilých osob (první skupina)

NEPOUŽ.

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ

2023

Podporu v oblasti vzdělávání obdrží nejméně 20000 nezletilých osob ve věku do 17 let. Projekty podpory v oblasti vzdělávání se zaměřují na jednu z následujících oblastí:

• Intervence pro děti ve věku od nuly do šesti let zaměřené na zlepšení podmínek přístupu ke službám mateřských škol a mateřských škol a na podporu rodičovství;

• Intervence zaměřené na děti ve věku od pěti do deseti let, jejichž cílem je zaručit účinné vzdělávací příležitosti a včasnou prevenci předčasného ukončování školní docházky, šikany a dalších jevů tísně;

• Intervence pro děti ve věku 11–17 let, jejichž cílem je zlepšit nabídku vzdělávání a zabránit předčasnému ukončování školní docházky.

Klíčové prvky nabídky:

- Veřejná oznámení činí nejméně 50000000 EUR za každé 
— Projekty subjektů třetího sektoru trvají nejméně jeden rok a nejvýše dva roky.

Akce se uskuteční v regionech Abruzzo, Basilicata, Kampánie, Kalábrie, Molise, Apulie, Sardegna a Sicílie.

M5C3–9

Investice1.3: Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor

Cílová

Podpora vzdělávání nezletilých osob (druhá skupina)

NEPOUŽ.

Číslo

20 000

44 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Registrační formuláře a potvrzení o zápisu pro nejméně 44000 nezletilých osob ve věku od nuly do 17 let, kterým je poskytována vzdělávací podpora.

N.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma č. 1: Zjednodušení postupů a posílení komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

Reforma přispěje ke zjednodušení systému správy a zefektivní dobu provádění intervencí ve zvláštních ekonomických zónách. Reforma vytvoří jednotné digitální kontaktní místo pro zvláštní ekonomické zóny a posílí úlohu komisariátu.

Investice 1.4: Investice do infrastruktury pro zvláštní ekonomické zóny

Cílem investice je zajistit dopad reformy zavádějící zvláštní ekonomické zóny. Investice spočívá v podpoře infrastrukturních zásahů v okolí přístavních oblastí („poslední míle“ spojení; digitální logistika, urbanizace nebo energetická a environmentální účinnost; přístavní infrastruktury).

Investice 1.5: Režim daňových úlev pro investice v jižní Itálii a ve zvláštní ekonomické zóně

Cílem opatření je podpořit konkurenceschopnost a udržitelný růst podniků v jižních regionech a/nebo ve zvláštní ekonomické zóně pro jih a zároveň podnítit soukromé investice.

Opatření sestává z režimu daňových dobropisů a souvisejících monitorovacích a kontrolních činností.

N.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M5C3–10

Reforma1: Zjednodušení postupů a posílení komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

Milník

Vstup nařízení v platnost, aby se zjednodušily postupy a posílila úloha komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

Ustanovení nařízení o vstupu nařízení v platnost, které má pouze stanovit postupy a posílit úlohu komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Nařízení zahrnuje: podle

zřízení digitálního jednotného kontaktního místa pro zvláštní ekonomické zóny pro zjednodušení prostupů; ustanovení k posílení úlohy komisaře v ZES.

Zvláštní ekonomické zóny jsou specifické oblasti vymezené legislativním dekretem 91/2017 (zveřejněním v Úředním věstníku 141/2017) přeměněným na zákon L – 123/2017 (zveřejněné v úředním věstníku č. 188/2017).

M5C3–11

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Milník

Vstup v platnost vyhlášek ministerstva schvalujících operační plány pro všech osm zvláštních ekonomických zón

Ustanovení zákona o nabytí účinnosti vyhlášky ministerstva.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Vyhláška přidělí prostředky subjektům odpovědným za provádění a stanoví konkrétní podmínky, aby se zabránilo dopadu zásahů na životní prostředí.

Vyhlášení všech konkurenčních výzev se provádí s podmínkami zadání včetně kritérií způsobilosti, které zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „nezpůsobit významnou újmu“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

M5C3–12

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Cílová

Zahájení prací na infrastrukturních projektech ve zvláštní ekonomické zóně

NEPOUŽ.

Číslo

0

53

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Infrastrukturní projekty jsou jednoznačně identifikovány podle Codice locale di Progetto (CLP).

Musí být zahájeny práce na nejméně 53 projektech stanovených vyhláškou o přidělení prostředků.

M5C3–13

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Cílová

Dokončení infrastrukturních projektů ve zvláštní ekonomické zóně

NEPOUŽ.

Číslo

0

46

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací se vydává pro nejméně 46 projektů stanovených vyhláškou o přidělení prostředků a jedinečně identifikovaných jejich Codice Locale di Progetto (CLP). Seznam dokončených projektů obsahuje:

-Porto di Salerno. Oblastní portuale. Consolidamento ed adeguamento funzionale di alcuni moli e banchine (CLP: G51B21003170006)

-Porto di Napoli. Oblastní portuale. Prolungamento e rafforzamento della diga Duca D’Aosta (CLP: G65F20001560006)

-Porto di Salerno. Dragaggio del porto commerciale di Salerno e del canale di ingresso – fase 2 – Molo di ponente (CLP: G51B21003160006)

-Porto Canale Di Cagliari. Oblastní portuale. Avamporti: Realizzazione di nuovi banchinamenti per l’ormeggio di navi Traghetto roll-on roll-on roll-off, ro-ro (CLP: D21G06000020003)

M5C3–14

Investice 1.5: Režim daňových úlev pro investice v jižní Itálii a ve zvláštní ekonomické zóně

Cílová

Daňové úlevy pro jižní Itálii a zvláštní ekonomickou zónu

NEPOUŽ.

Výše poskytnutých zdrojů (v EUR)

0

500 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Poskytnutí daňových dobropisů ve výši nejméně 500 000 000 EUR podnikům na investice ve výši nejméně 150 000 EUR uskutečněné v letech 2022 až 2025 v jižních regionech a ve zvláštní ekonomické zóně pro jih.

Opatření se zaměří na tyto investiční linie:

1.Výrobní systémy (včetně jakéhokoli zařízení úzce spojeného se zařízeními/strojním zařízením, které systém tvoří) řízené prostřednictvím digitálních zařízení schopných provádět jednu nebo více fází cyklu výrobku.

2.Systémy automatizace výroby, které zahrnují používání robotů, senzorů a komponent ke zvýšení úrovně flexibility a účinnosti výrobních linek.

3.Hardware a software, včetně těch, které jsou založeny na platformách cloud computingu, určené pro: organizace a zpracování velkého množství údajů; správa rozhraní, včetně multimediálních rozhraní; používání pokročilých senzorů ke zpracování komplexních informací; optimalizace zpracování z hlediska energetiky a soukromí; poskytování pomoci na dálku pro specializované vybavení.

4.Elektronické prototypovací nástroje a/nebo pokročilá výroba zaměřené na provádění digitálních procesů, například: 3D tisk, laserové řezání a frézování CNC.

5.Specializované zboží a vybavení pro poskytování pokročilých služeb nebo pro provádění činností výzkumu a vývoje.

Pro cíl se nezohlední žádné podniky působící v odvětvích činnosti označených kódy NACE 01, 08, 17, 19, 20, 22, 23, 24, 29, 30, 35, 38, 41, 42, 43, 49, 50 a 51.

O. MISE 6 SLOŽKA 1: Blízkost sítí, zařízení a telemedicíny pro poskytování územní zdravotní péče

Cílem této složky je posílit italskou národní zdravotní službu (National Health Service, NHS) mimo jiné posílením ochrany před zdravotními riziky souvisejícími s životním prostředím a změnou klimatu a lepším řešením potřeb komunit, pokud jde o místní péči a pomoc. Místní zdravotní pomoc je roztříštěná a podléhá regionálním rozdílům, které vedou k různým úrovním poskytování zdravotní péče a výsledkům v oblasti zdraví v jednotlivých regionech. Poskytování integrovaných služeb domácí péče je považováno za nízké a různí poskytovatelé zdravotní péče a sociálních služeb jsou považováni za málo integrované. Kromě toho byla schopnost italské státní zdravotní služby (NHS) řešit zdravotní rizika související s expozicí životního prostředí a změnou klimatu testována několika environmentálními krizemi a mimořádnými událostmi, které poukázaly na problémy způsobené nedostatkem preventivních opatření. Cílem této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti je posílit italskou národní zdravotní službu mimo jiné posílením ochrany před zdravotními riziky souvisejícími s životním prostředím a změnou klimatu a lepší reakcí na potřeby komunit, pokud jde o místní péči a pomoc.

Investice a reformy této složky přispějí k plnění doporučení adresovaných Itálii v roce 2019 a 2020 ohledně potřeby „v hospodářské politice související s investicemi se s přihlédnutím k regionálním rozdílům zaměřit na výzkum a inovace a kvalitu infrastruktury“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019), „posílit odolnost a kapacitu systému zdravotní péče v oblastech zdravotnických pracovníků, kritických léčivých přípravků a infrastruktury“ (doporučení pro zemi č. 1, 2020) a „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] posílenou digitální infrastrukturu s cílem zajistit poskytování základních služeb“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).

O.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

NEPOUŽ.

O.2.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

NEPOUŽ.



O.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Reforma č. 1: Definice nového organizačního modelu sítě pro pomoc v oblasti územní zdravotní péče.

Reforma představuje přípravný prvek pro investice složky. Vytvoří nový model územní zdravotní pomoci a vytvoří novou institucionální strukturu pro prevenci v oblasti zdraví, životního prostředí a klimatu. Toho bude dosaženo prostřednictvím:

1.Vytvoření nového organizačního modelu pro síť územní zdravotní pomoci prostřednictvím definice regulačního rámce, který stanoví strukturální, technologické a organizační normy.

2.Definice nové institucionální struktury pro prevenci v oblasti zdraví, životního prostředí a klimatu v souladu s integrovaným přístupem („Jedno zdraví“) a holistickou vizí („Planetary Health“).

Investice 1.1: Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče.

Cílem opatření je zřídit komunitní zdravotní domy.

Investice spočívá v aktivaci a agregaci služeb primární péče, jakož i v zavádění (energeticky účinných) středisek pomoci pro integrovanou reakci na potřeby v oblasti péče.

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílem opatření je podpořit domácí péči a rozsáhlé zavádění telemedicínských řešení a podpořit inovace v oblasti zdravotní péče.

Investice sestává z hardwaru a zvýšeného poskytování služeb, zřízení center územní koordinace („centrální operační teritoria“), financování projektů diagnostiky a monitorování, vytvoření vnitrostátní platformy pro screening projektů telemedicíny a ad hoc výzkumných iniciativ v oblasti digitálních zdravotnických a pečovatelských technologií.

Investice 1.3: Posílení střední zdravotní péče a jejích zařízení (komunitní nemocnice).

Cílem opatření je zvýšit počet středních zdravotnických zařízení.

Investice spočívá ve vytvoření komunitních nemocnic a zdravotnických zařízení pro pacienty, kteří po epizodě nepatrné ostrosti nebo relapsu chronických patologií vyžadují nízkou intenzitu a krátkodobé klinické zásahy.

O.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M6C1–1

Reforma č. 1: Definice nového organizačního modelu sítě pro pomoc v oblasti územní zdravotní péče.

Milník

Vstup v platnost sekundárního právního předpisu (ministerské nařízení), který předpokládá reformu organizace zdravotní péče.

Ustanovení zákona o vstupu v platnost právního předpisu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost sekundárního právního předpisu (ministerské nařízení), který stanoví:

— Definice nového organizačního modelu sítě pro územní pomoc v oblasti zdravotní péče prostřednictvím vymezení regulačního rámce, který určuje strukturální, technologické a organizační normy napříč regiony; definice nové institucionální struktury pro prevenci v oblasti zdraví, životního prostředí a klimatu v souladu s přístupem „jedno zdraví“.

M6C1–2

Investice 1.1: Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče.

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji

Oznámení o schválení ministerstvem zdravotnictví a krajů

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo), jejímž odpovědným a prováděcím orgánem je italské ministerstvo zdravotnictví, a účast regionálních orgánů spolu s ostatními dotčenými subjekty zdravotnických zařízení Společenství:

Smlouva o institucionálním rozvoji je nástrojem správy, který obsahuje seznam všech vhodných stran určených pro provádění Zdravotního střediska Společenství za účelem zlepšení územní zdravotní péče. Smlouva rovněž stanoví závazky, které každá italská oblast převezme, aby zaručila dosažení očekávaných výsledků týkajících se Zdravotního střediska Společenství.

Cílem smlouvy bylo podpořit územní soudržnost, rozvoj a hospodářský růst a urychlit provádění komplexních intervencí. Smlouva o institucionálním rozvoji je zvláště užitečná pro velké projekty nebo investice formulované v jednotlivých vzájemně propojených intervencích, které vyžadují integrovaný přístup a využívání evropských strukturálních a investičních fondů a vnitrostátních fondů, které jsou rovněž zahrnuty do plánů a operačních programů financovaných z vnitrostátních a evropských zdrojů.

M6C1–3

Investice 1.1: Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče.

Cílová

Jsou aktivovány služby komunitních zdravotních domů

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 038

ČTVRTLETÍ

2026

Zprávy nezávislých odborníků potvrzující aktivaci služeb v souladu s normami definovanými povinnými položkami tabulky 4 v příloze 1 oddíle 5 dokumentu DM č. 77 ze dne 23. května 2022 alespoň v 1038 komunitních zdravotních domech.

Nejméně 50 % podpory z Nástroje pro oživení a odolnost na investiční náklady se vyčlení na výstavbu nových budov (oblast intervence 025b) v souladu s požadavky poznámky pod čarou 5 přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 nebo na energeticky účinnou renovaci budov (oblast intervence 026) certifikované nezávislým odborníkem.

M6C1–4

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Milník

Schválení pokynů obsahujících digitální model pro provádění domácí péče

Pokyny schválené ministerstvem zdravotnictví

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Pokyny racionalizují procesy nezbytné pro zlepšení domácí péče prostřednictvím rozvoje technik dálkového monitorování a automatizace domácností.

M6C1–5

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Milník

Smlouva o institucionálním rozvoji schválená ministerstvem zdravotnictví a krajů

Oznámení schválené smlouvy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s italským ministerstvem zdravotnictví jako odpovědným a prováděcím orgánem a účast regionálních správních orgánů spolu s dalšími dotčenými subjekty v oblasti domácí péče.

Smlouva o institucionálním rozvoji stanoví pro každou intervenci nebo kategorii zásahů harmonogram, povinnosti dodavatelů, kritéria hodnocení a monitorování a sankce za jakékoli nedodržení. V souladu se zásadou subsidiarity rovněž definuje podmínky možného částečného zrušení financování intervencí nebo přidělení příslušných zdrojů na jinou úroveň veřejné správy.

M6C1–6

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Domácí péče

NEPOUŽ.

Číslo

645 590

1 487 590

ČTVRTLETÍ

2025

Poskytování domácí péče pro osoby starší 65 let musí dosáhnout roční hodnoty nejméně 1487590, měřeno ukazatelem SIAD05bis – „Over 65s Treated in SIAD (Sistema informativo Assistenza domiciliare) in Relation to the Elderly Population“ v přehledu Agenas.

M6C1–7

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Plně funkční koordinační střediska (druhá série)

NEPOUŽ.

Číslo

0

480

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Rozhodujícím bodem tohoto zásahu je zahájení provozu nejméně 480 územních koordinačních center („Centrali Operational Territoriali“) s funkcí koordinace a propojení různých územních, sociálních a nemocničních zdravotnických služeb, jakož i sítě pohotovostních služeb s cílem zajistit kontinuitu, dostupnost a integraci péče.

M6C1–8

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Alespoň jeden projekt telemedicíny přidělený každému regionu (s ohledem jak na projekty, které budou realizovány v jednotlivých regionech, tak na projekty, které mohou být rozvíjeny jako součást konsorcií mezi regiony)

NEPOUŽ.

Číslo

0

20

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2023

Vnitrostátní strategie telemedicíny podporuje a financuje rozvoj a rozšiřování nových projektů a řešení telemedicíny v rámci regionálních systémů zdravotní péče, a jako taková představuje klíčový (technologický) faktor umožňující provádění posíleného přístupu ke zdravotní péči na dálku se zvláštním zaměřením na chronické pacienty.

M6C1–9

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Pomoc telemedicínskými nástroji t

NEPOUŽ.

Číslo

0

300 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Ukazatel pomoci prostřednictvím nástrojů telemedicíny založený na ukazatelích Národní platformy telemedicíny (PNT) a monitorovaný prostřednictvím přehledu Agenas dosáhne hodnoty nejméně 300000 osob.

M6C1–10

Investice 1.3: Posílení střední zdravotní péče a jejích zařízení (komunitní nemocnice).

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

Oznámení o schválení smlouvy o institucionálním rozvoji

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s italským ministerstvem zdravotnictví jako odpovědným a prováděcím orgánem a účast regionálních správních orgánů spolu s dalšími dotčenými subjekty v nemocnicích Společenství.

Smlouva o institucionálním rozvoji obsahuje seznam všech vhodných míst určených pro investice, jakož i závazků, které každý region přijme, aby zaručil dosažení předpokládaného výsledku. V případě porušení předpisů kterýmkoli krajem se ministerstvo zdravotnictví obrátí na komisaře „ad acta“. Pokud jde o technologické park zařízení, tj. všechny nástroje, licence a propojení, dává se přednost souhrnným metodám zadávání veřejných zakázek.

M6C1–11

Investice 1.3: Posílení střední zdravotní péče a jejích zařízení (komunitní nemocnice).

Cílová

Renovované, propojené a technologicky vybavené komunitní nemocnice

NEPOUŽ.

Číslo

0

307

ČTVRTLETÍ

2026

Zprávy nezávislých odborníků potvrzující aktivaci služeb podle norem definovaných v příloze 1 oddíle 11 DM č. 77 ze dne 23. května 2022 nejméně v 307 obecních nemocnicích.

P. SLOŽKA 2 MISE 6: Inovace, výzkum a digitalizace vnitrostátních zdravotnických služeb

Cílem této složky italského plánu na podporu oživení a odolnosti je zajistit nezbytné základní podmínky pro větší odolnost vnitrostátních zdravotnických služeb prostřednictvím: i) nahrazení zastaralých zdravotnických technologií v nemocnicích; II) vývoj významného strukturálního zlepšení bezpečnosti nemocničních budov; III) zlepšení zdravotnických informačních systémů a digitálních nástrojů; IV) podpora a posílení odvětví vědeckého výzkumu; v) posílení lidských zdrojů.

Investice a reformy v rámci této složky přispějí k plnění doporučení adresovaných Itálii v letech 2020 a 2019 ohledně potřeby „posílit odolnost a kapacitu systému zdravotní péče v oblasti zdravotnických pracovníků, kritických léčivých přípravků a infrastruktury“ (doporučení pro jednotlivé země č. 1, 2020), „zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci, zejména na [...] posílenou digitální infrastrukturu s cílem zajistit poskytování základních služeb“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020) a „zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na výzkum a inovace a kvalitu infrastruktury s přihlédnutím k regionálním rozdílům“ (doporučení pro zemi 3, 2019). 

P.1.  Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma č. 1: Revidovat a aktualizovat stávající právní rámec Vědeckých ústavů pro nemocnice a péči (IRCCS).

Cílem reformy je reorganizovat síť Vědeckých ústavů pro nemocnice a péči (IRCCS) s cílem i) zlepšit kvalitu vnitrostátního systému zdravotní péče, ii) zlepšit vztah mezi zdravím a výzkumem a iii) přehodnotit právní režim IRCCS a výzkumné politiky v působnosti italského ministerstva zdravotnictví.

Reforma zlepší řízení veřejných IRCCS i) posílením strategického řízení, ii) lepším vymezením pravomocí a oblastí působnosti a iii) komplexním vymezením pravidel týkajících se postavení vědeckého ředitele veřejných IRCCS a výzkumných pracovníků.

A konečně zvláštní dílčí opatření, které rozlišuje IRCCS na základě jejich činnosti (jediný odborník nebo všeobecný odborník), vytváří integrovanou síť IRCCS a usnadňuje výměnu odborných znalostí mezi samotnými IRCCS a ostatními strukturami italského NHS.

Investice 2.1: Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu NHS.

Cílem opatření je zvýšit financování systému biomedicínského výzkumu.

Investice spočívá v iniciováníprojektů „Proof of Concept“ (Proof of Concept) a ve financování výzkumných iniciativ v oblasti vzácných onemocnění, vzácných nádorových onemocnění a dalších onemocnění s velkým dopadem na zdraví.

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Tato investice spočívá ve zvýšení stipendií na konkrétní kurz v oblasti všeobecného lékařství; zavedení plánu školení o bezpečnosti, pokud jde o infekce nemocnic, pro všechny zaměstnance NHS; aktivace vzdělávacího programu pro zaměstnance s vedoucí úlohou v rámci orgánů NHS v oblasti manažerských a digitálních dovedností a financování smluv o specializované lékařské odborné přípravě.

P.2.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M6C2–1

Reforma č. 1: Revidovat a aktualizovat stávající právní rámec Vědeckých ústavů pro nemocnice a péči (IRCCS) a výzkumné politiky ministerstva zdravotnictví s cílem posílit vazbu mezi výzkumem, inovacemi a zdravotní péčí

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení, které předpokládá reorganizaci nařízení, kterými se řídí vědecké ústavy pro hospitalizaci a péči (IRCSS)

Ustanovení ve vyhlášce o vstupu v platnost

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Reforma reorganizuje síť IRCCS s cílem zlepšit kvalitu a excelenci NHS, zlepšit vztah mezi zdravím a výzkumem, přehodnotit právní režim IRCCS a výzkumné politiky v pravomoci italského ministerstva zdravotnictví.

Reforma zahrnuje opatření, jejichž cílem je: i) posílit vazbu mezi výzkumem, inovacemi a zdravotní péčí; II) zlepšit správu veřejných IRCCS posílením strategického řízení a lepším vymezením pravomocí a oblastí působnosti.

M6C2–2

Investice 2.1: Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu NHS.

Cílová

Výzkumné projekty financované v oblasti PK (Proof of Concept) a vzácných nádorových onemocnění a nemocí

NEPOUŽ.

Číslo

0

200

ČTVRTLETÍ

2025

Přidělování finančních prostředků na výzkumné projekty v oblasti vzácných onemocnění a vzácných nádorových onemocnění a ověření koncepce.  
Poskytování finančních prostředků na výzkumné projekty týkající se oblastí odborné přípravy a vzácných onemocnění a vzácných nádorových onemocnění se provádí prostřednictvím veřejného nabídkového řízení.

První tranši financování obdrží nejméně 200 výzkumných projektů.

M6C2–3

Investice 2.1: Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu NHS.

Cílová

Výzkumné projekty financované v oblasti nemocí s velkým dopadem na zdraví

NEPOUŽ.

Číslo

0

324

ČTVRTLETÍ

2025

Přidělování finančních prostředků na výzkumné projekty v oblasti nemocí s velkým dopadem na zdraví.  
Financování výzkumných projektů v oblasti nemocí s vysokým dopadem na zdraví se provádí prostřednictvím veřejného nabídkového řízení.

První tranši financování obdrží nejméně 324 výzkumných projektů.

M6C2–16

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Odborná příprava v oblasti manažerských a digitálních dovedností zdravotnického personálu

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 500

ČTVRTLETÍ

2026

Potvrzení o účasti na kurzech odborné přípravy v oblasti manažerských nebo digitálních dovedností pro 4500 zaměstnanců Národní zdravotní služby.

M6C2–17

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

— Uzavření smluv o odborném lékařském vzdělávání

NEPOUŽ.

Číslo

0

4 200

ČTVRTLETÍ

2026

Zadání 4200 pětiletých smluv na specializovanou lékařskou odbornou přípravu

P.3.  Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílem opatření je zvýšit produktivitu zdravotnických pracovníků, zlepšit kvalitu procesů, zajistit bezpečnost pacientů a poskytování vysoce kvalitních služeb.

Investice spočívá v modernizaci velkého zdravotnického vybavení, informování o procesech nemocnic s pohotovostním odborem první a druhé úrovně („Dipartimenti Emergenza e Accettazione“, DEA) a zvýšení počtu lůžek v jednotkách intenzivní a polointenzivní péče v nemocnicích státní zdravotní péče.

Investice 1.2: Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici

Cílem tohoto opatření je zvýšit bezpečnost nemocnic prostřednictvím seismické modernizace nemocnic a víceleté intervence zaměřené na renovaci a modernizaci fyzického a technologického rámce nemovitostí v oblasti veřejného zdraví.

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Cílem tohoto opatření je zlepšit poskytování péče, analýzu zdravotní péče a prediktivní kapacitu italského NHS. Investice spočívá v posílení infrastruktury a využívání stávajících elektronických zdravotních záznamů (EHR) a posílení infrastruktury a technologických a analytických nástrojů ministerstva zdravotnictví.

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Tato investice spočívá ve zvýšení stipendií na konkrétní kurz v oblasti všeobecného lékařství; zavedení plánu školení o bezpečnosti, pokud jde o infekce nemocnic, pro všechny zaměstnance NHS; aktivace vzdělávacího programu pro zaměstnance s vedoucí úlohou v rámci orgánů NHS v oblasti manažerských a digitálních dovedností a financování smluv o specializované lékařské odborné přípravě.

P.4.  Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M6C2–4

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Plán reorganizace schválený ministerstvem zdravotnictví/italskými regiony

Oznámení o schválení

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2021

Schválení plánu reorganizace s cílem posílit kapacitu nemocnic NHS, aby mohly odpovídajícím způsobem řešit mimořádné situace způsobené pandemií, a to zvýšením počtu lůžek v jednotkách intenzivní a subintenzivní péče.

Plán reorganizace nemocnice zvýší počet lůžek dostupných v jednotkách intenzivní a polointenzivní péče v nemocnicích NHS.

M6C2–5

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji

Oznámení o podpisu smlouvy o institucionálním rozvoji ministerstvem zdravotnictví a italskými regiony

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2022

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo) s italským ministerstvem zdravotnictví jako odpovědným a prováděcím orgánem a za účasti regionálních orgánů a dalších klíčových zúčastněných stran.

Smlouva o institucionálním rozvoji je nástrojem určeným platnými vnitrostátními právními předpisy (kombinovaná ustanovení čl. - 1 a 6 legislativního nařízení č. 88 ze dne 31. května 2011 a čl. 7 legislativního nařízení č. 91 ze dne 20. června 2017, zákonem č. 123 ze dne 3. srpna 2017) k urychlení realizace strategických projektů, které jsou navzájem funkčně propojeny. Smlouva o institucionálním rozvoji obsahuje seznam všech vhodných míst určených pro investice, jakož i závazků, které každý region přijme, aby zaručil dosažení očekávaného výsledku. V případě porušení předpisů kterýmkoli krajem se ministerstvo zdravotnictví obrátí na komisaře „ad acta“.

M6C2–6

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Dodání velkého diagnostického vybavení

NEPOUŽ.

Číslo

0

3 100

ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o testu nebo povolení k použití pro 3100 velkých diagnostických zařízení. Počet a typologie vybavení, které má být dodáno, jsou: 290 zařízení (NMR – nukleární magnetická rezonance – 1,5 T nebo více; Lineární akcelerátory; Pet/CT – pozitronová emisní tomografie/počítačová tomografie); 655 zařízení (Angiografie; Gama fotoaparáty, gama kamery/CT – počítačová tomografie; CT – počítačová tomografie); 2155 zařízení (pevné rentgenové systémy; Mamografie; Ultrazvukový).

M6C2–7

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek

Oznámení všech zadaných veřejných zakázek.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2022

Zveřejňování nabídkových řízení (rámcová dohoda Consip) a uzavírání smluv s poskytovateli služeb a digitalizace nemocnic klasifikovaných jako DEA I a II)

Zakázky zahrnují nákup: a) Středisko pro zpracování dat (DPC), včetně informačních a komunikačních technologií a jakýchkoli pomocných prací, které jsou nezbytné k dosažení informatizace celé nemocniční struktury; b) pořízení hardwarových a/nebo softwarových informačních technologií, elektromedicínských technologií, jakož i dalších technologií a jakýchkoli pomocných prací nezbytných k dosažení informatizace nemocničních oddělení. Posouzení současné úrovně digitalizace před provedením intervence umožní doladění tohoto hodnocení podle skutečných potřeb každého regionu/nemocnice.

M6C2–8

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Nemocnice jsou digitalizovány (DEA – oddělení pro nouzové situace a přijímání – I. a II. úroveň)

NEPOUŽ.

Číslo

0

280

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Cíle bude dosaženo, jakmile bude digitalizace každého pohotovostního a přijímacího oddělení první a druhé úrovně (DEA) zvýšena alespoň o jednu fázi podle elektronického modelu pro přijímání lékařských záznamů (Emram) potvrzeného zprávou společnosti HIMMS pro systémy zdravotní péče (HIMMS), která dosáhne dvou nebo více stupňů vyspělosti alespoň u 50 DEA.

Nástroje pro zadávání veřejných zakázek poskytnuté společností Consip („Concessionaria Servizi Informativi Pubblici“) – kromě těch, které byly uzavřeny do 31. prosince 2022 – jsou povoleny, jakož i elektronický trh veřejné správy (Mepa) nebo Dynamic Acquisition System (SDAPA) pro doplňkové nákupy.

M6C2–9

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Další lůžka poskytovaná v mezinárodních ICU a subintenzivní péči

NEPOUŽ.

Číslo

5 922

ČTVRTLETÍ

2026

Doklad o dokončení zásahů pro zajištění nebo přeměnu nejméně 5922 lůžek a lůžek intenzivní péče v polointenzivní oblasti se souvisejícím ventilačním zařízením v souladu s příslušným nařízením (čl. 2 DL 34/2020). Zajištění lůžek intenzivní péče musí činit alespoň 40 % všech lůžek, které jsou v rámci tohoto opatření k dispozici.

M6C2–10

Investice 1.2: Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici

Cílová

Byly dokončeny antiseismické zásahy v nemocničních zařízeních

NEPOUŽ.

Číslo

0

84

ČTVRTLETÍ

2026

Protokol o dokončeném konstrukčním nebo statickém testu vydaném pro nejméně 84 antiseismických zásahů v nemocničních zařízeních.

M6C2–10 8

Investice 1.2: Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici

Cílová

Vyplácení zdrojů z Nástroje pro oživení a odolnost na projekty podle článku 20 finančního zákona 67/88 Budování zdravotní péče

NEPOUŽ.

Číslo

0

225 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Doklad o zaplacení částky 225 000 000 EUR za provedení zásahů v oblasti renovace budov a/nebo technologické modernizace zdravotnických zařízení v souvislosti s programovými dohodami podle článku 20 L. 67/88, které provádí Ministerstvo zdravotnictví s příslušným regionem nebo autonomní provincií.

M6C2–11

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Cílová

Všeobecní lékaři dodávající elektronický zdravotní záznam.

NEPOUŽ.

Procento

0

85

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Praktičtí lékaři (MMG/PLS), kteří používají elektronické zdravotní záznamy dosahující alespoň 85 % z celkového počtu. Cíle je dosaženo ověřením hodnoty ukazatele 2 uvedené v příloze 2 vyhlášky ze dne 8. srpna 2022 a jejích změn na vnitrostátní úrovni v přehledu monitorování EHR.

M6C2–12

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Milník

Systém průkazů zdravotního pojištění a infrastruktura pro interoperabilitu elektronických zdravotních záznamů jsou funkční.

Uvedení do provozu systému průkazů zdravotního pojištění  
a infrastruktury pro interoperabilitu EHR.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o testu potvrzující zahájení provozu systému průkazů zdravotního pojištění a infrastruktury pro interoperabilitu elektronických zdravotních záznamů a zavedení „ekosistema Dati Sanitari“ (EDS).

M6C2–13

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Cílová

Pro většinu zdravotních záznamů se používá elektronický zdravotní záznam.

NEPOUŽ.

Procento

0

90

ČTVRTLETÍ

2026

Výroba původních dokumentů EHR z celkového počtu dokumentů musí dosáhnout 90 %. Cíle je dosaženo ověřením hodnoty ukazatele 1 uvedeného v příloze 2 vyhlášky ze dne 8. srpna 2022 na vnitrostátní úrovni a prostřednictvím změn, a to alespoň pokud jde o tyto dokumenty: Dopis o propuštění z nemocnice; zpráva z pohotovostní místnosti; laboratorní zpráva; radiologická zpráva; zpráva o patologické anatomii.

M6C2–14

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Jsou udělována stipendia na zvláštní odbornou přípravu ve všeobecné lékařské praxi.

NEPOUŽ.

Číslo

0

1 800

ČTVRTLETÍ

2023

Tato investice zvýší stipendia na konkrétní kurz všeobecného lékařství a zaručí dokončení 3 tříletého cyklu odborné přípravy.

M6C2–15

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Jsou udělována dodatečná stipendia na zvláštní odbornou přípravu ve všeobecné lékařské praxi.

NEPOUŽ.

Číslo

1 800

2 700

ČTVRTLETÍ

2024

Tato investice zvýší stipendia na konkrétní kurz všeobecného lékařství a zaručí dokončení 3 tříletého cyklu odborné přípravy.

Q.MISSION 7: REPowerEU

Cílem kapitoly REPowerEU je posílit distribuční přepravní a distribuční sítě, včetně těch, které se týkají plynu; urychlení výroby energie z obnovitelných zdrojů, snížení poptávky po energii, zvýšení energetické účinnosti a vytváření dovedností ve veřejném a soukromém sektoru pro ekologickou transformaci; podpora hodnotových řetězců energie z obnovitelných zdrojů a vodíku prostřednictvím opatření usnadňujících přístup k úvěrům a daňovým dobropisům.

Složka se zabývá doporučeními, která byla Itálii adresována v letech 2022 a 2023. Jeho cílem je zejména urychlit zavádění dodatečné kapacity energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím investic do velkých projektů propojení elektrických sítí (konkrétně do dvou propojovacích vedení spojujících Sardinii a Sicílii s pevninou), modernizace vnitrostátní přenosové soustavy a zefektivnění povolovacích postupů. Přispívá ke zvýšení kapacity pro vnitřní přepravu plynu s cílem překonat úzká místa, diverzifikovat dovoz energie a posílit bezpečnost dodávek. Podporuje udržitelnou mobilitu tím, že snižuje dotace poškozující životní prostředí a posiluje železniční vozový park. Pomáhá snižovat závislost na fosilních palivech elektrifikací spotřeby domácností a zvyšováním odolnosti sítě. Přispívá ke zvýšení energetické účinnosti v sektoru bydlení a podniků, mimo jiné prostřednictvím cílených systémů pobídek a finančních nástrojů. V neposlední řadě zahrnuje reformy a investice do zlepšení poskytování a získávání dovedností potřebných pro ekologickou transformaci, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru.

Devět projektů má přeshraniční rozměr. Tři z nich mají přímý přeshraniční dopad: 1) investice přispívající k výstavbě elektrického propojení mezi Sardinií, Korsikou a Toskánskou republikou; 3) investice do kompresorové stanice, která zvýší vývoz plynu do střední Evropy. Jiné projekty nepřímo prospívají přeshraničním členským státům tím, že řeší vnitřní překážky v přenosu a distribuci energie a zvyšují účinnost a odolnost sítě.

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ ( C(2023) 6454 final),zatímco zásada „významně nepoškozovat“ se nevztahuje na investici 13 – Jaderské vedení fáze 1 (kompresní stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio) a investici 14 – Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu v souladu s čl. 21c odst. 6 nařízení (EU) 2021/241.

OTÁZKA Č. 1    Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma 1. Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů na ústřední a místní úrovni

Cílem této reformy je konsolidovat a zefektivnit stávající právní předpisy a ustanovení upravující povolování obnovitelných zdrojů energie. Reforma spočívá v přijetí a vstupu v platnost právního aktu (známého také jako Testo Unico) o shromažďování, sestavování a konsolidaci norem upravujících povolování obnovitelných zdrojů energie a o nahrazení dřívějších právních předpisů v této oblasti. Cílem reformy je rovněž stanovit právní rámec pro určení „oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie“ a vytvořit jednotnou digitální platformu pro podávání žádostí o povolení k instalaci obnovitelných zdrojů energie na vnitrostátní a nižší úrovni.



Reforma 2. Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí

Cílem této reformy je vést ke snížení dotací škodlivých pro životní prostředí na základě Katalogu dotací škodlivých pro životní prostředí z roku 2022, který zveřejnila společnost MASE. Reforma spočívá v přijetí zprávy o konzultaci se zúčastněnými stranami a v právních aktech.

Reforma č. 3. Snížení nákladů na připojení biomethanu k plynárenské síti

Cílem reformy je usnadnit začlenění biometanu do energetického systému a trhu s energií a vytvořit novou udržitelnou výrobní kapacitu biometanu v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 (směrnice o obnovitelných zdrojích) a jejími akty v přenesené pravomoci, a zejména podpořit flexibilitu a účinnost plynárenské sítě usnadněním přechodu na biometan. Reforma spočívá ve vstupu v platnost právních aktů, jejichž cílem je snížit náklady na připojení zařízení na výrobu udržitelného biometanu a podpořit investice zaměřené na zavádění udržitelného biometanu v sítích zemního plynu.

Reforma 4. Zmírnění finančního rizika spojeného se smlouvami o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (smlouvy o nákupu elektřiny)

Cílem reformy je zavést systém záruk snižujících finanční riziko spojené se smlouvami o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů na dobu nejméně tří let.

Reforma:

I)požadovat, aby každý provozovatel zaručil částečné krytí protihodnoty smluv o nákupu elektřiny prostřednictvím záručních nástrojů poskytovaných na trhu s elektřinou;

II)zavést opatření ke zmírnění rizika selhání, včetně požadavků a omezení pro nabízejícího a regulačních sankcí v případě selhání výrobce;

III)určit institucionální subjekt, který převezme úlohu prodávajícího/kupujícího poslední instance, který by převzal od protistrany v selhání a zajistil plnění závazků převzatých vůči provádějící protistraně.

Reforma č. 5. Plán pro nové dovednosti – Přechody

Cílem reformy je lépe sladit programy odborné přípravy s potřebami trhu práce s cílem bojovat proti nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi, se zvláštním důrazem na zelené a digitální dovednosti. Tato reforma spočívá v přijetí a vstupu v platnost právních aktů na vnitrostátní úrovni, které aktualizují nový plán dovedností („Piano Nuove Competenze – Transizioni“) a regionální právní akty.

Investice 1. Rozšířené opatření: Inteligentní sítě

Cílem této investice je digitalizace elektrické distribuční soustavy jako rozšíření investice 2.1 (Posílení inteligentních sítí) v rámci mise 2 složky 2. Investice spočívá v intervencích týkajících se částí sítě středního a nízkého napětí, čímž se elektrifikuje spotřeba energie nejméně o 230000 více obyvatel, než se předpokládá v opatření M2C2.

Investice 2. Rozšířené opatření: Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílem této investice je zvýšit odolnost elektrické sítě vůči extrémním povětrnostním jevům jako zvýšení investice 2.2 do složky 2 mise 2. Investice spočívá v poskytování grantů provozovatelům přenosových a distribučních soustav na práce na elektrizační infrastruktuře, které odpovídají zvýšení odolnosti nejméně 648 km elektrické sítě nad rámec toho, co již předpokládá opatření M2C2.

Investice 3. Rozšířené opatření: Výroba vodíku v brownfieldech (vodíková údolí)

Cílem této investice je vytvořit nová vodíková údolí, tj. místní výrobu a využívání vodíku z obnovitelných zdrojů v průmyslu, malých a středních podnicích a místní dopravě, jako rozšíření investice 3.1 v rámci mise 2 složky 2. Investice na rozšíření spočívají v realizaci dvou dalších projektů na výrobu vodíku v opuštěných průmyslových oblastech ve srovnání s projekty plánovanými v rámci investice 3.1 v rámci mise 2 složky 2.

Investice 4. Tyrhénský odkaz

Cílem této investice je zvýšit integraci jižní Itálie do vnitrostátní přenosové soustavy. Tato investice spočívá ve výstavbě „východního propojovacího vedení“ Tyrhénského spojení mezi Sicílií a Kampánií, zejména v instalaci kabelů stejnosměrného proudu mezi místy Eboli a Caracoli.

Investice 5. SA.CO.I.3

Cílem této investice je modernizovat infrastrukturu pro přenos elektřiny spojující Sardinii se zbytkem Itálie prostřednictvím Korsiky a zvýšit její integraci do vnitrostátní přenosové soustavy. Tato investice spočívá ve výstavbě plášťů (vnější infrastruktury) přestavebních stanic v Codrongianos a Suvereto pro propojovací projekt „Sardinsko-Korsika – Itálie 3“.

Investice 7. Inteligentní vnitrostátní přenosová síť

Cílem této investice je digitalizovat vnitrostátní přenosovou síť a zlepšit řídící a kontrolní systém provozovaný provozovatelem přenosové soustavy. Investice spočívá v instalaci zabezpečeného protokolu 104 a zařízení 5G nebo architektury IKT v elektrických stanicích, jakož i průmyslových monitorovacích systémů internetu věcí na elektrických sloupech.

 Investice 8. Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Cílem této investice je podpořit zpětné získávání a recyklaci kritických surovin, a tím i hodnotové řetězce kritických surovin a technologií spojených s ekologickou transformací. Investice spočívá v analýze budoucích potřeb kritických surovin a potenciálu ekodesignu ke snížení jejich poptávky, jakož i v podpoře vytvoření veřejné databáze pro lokalizaci „městských dolů“ a odpadu v opuštěných dolech. Spočívá rovněž ve financování projektů výzkumu a vývoje v oblasti ekodesignu a recyklace odpadních elektrických a elektronických zařízení, jakož i ve vybavení laboratoří pro vytvoření jednotného centra pro městskou těžbu a ekodesign.

Investice 10. Pilotní projekt týkající se dovedností „Crescere Green“

Cílem této investice je podpořit zelené dovednosti se zapojením soukromého sektoru. Opatření spočívá v poskytování krátkých vzdělávacích intervencí zaměřených na zelené dovednosti.

Investice 11. Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílem investice je snížit emise skleníkových plynů ze železniční dopravy a modernizovat železniční vozový park. Tato investice spočívá v registraci nejméně 75 osobních vlaků s nulovými emisemi.

Investice 18 – Rozšířené opatření: Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílem této investice je snížit emise skleníkových plynů a znečištění ovzduší způsobeného silniční dopravou v městských oblastech. Tato investice spočívá v systému třídění automobilů, v jehož rámci je tepelné vozidlo vyřazeno a nahrazeno nově zakoupeným vozidlem s nulovými emisemi.

OTÁZKA Č. 2.    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník

/Cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele 
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M7–1

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Právní rámec pro určení „oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie“

Ustanovení zákona o vstupu v platnost právního rámce pro určení oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost primárních právních předpisů, které stanoví právní rámec pro určení „oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie“.

Právní rámec:

1)    požadovat mapování potenciálu energie z obnovitelných zdrojů v celé zemi;

2)    na základě mapování stanovit první soubor oblastí a stanovit minimální soubor pro budoucí určení oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie;

3)    na základě minimálního souboru oblastí požadovat, aby regiony a autonomní provincie určily oblasti pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie do 21. února 2026;

4)    opravňuje ústřední vládu, aby vykonávala substituční pravomoci v případě, že regiony nebo autonomní provincie neurčí oblasti pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie do 21. února 2026;

5)    požadovat určení pobřežních oblastí pro zavádění obnovitelných zdrojů energie v souladu s územními plány námořních prostor.

M7–2

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup právního aktu v platnost (Testo Unico)

Ustanovení zákona o vstupu právního aktu v platnost

ČTVRTLETÍ

2025

Vstup v platnost právního aktu (Testo Unico), který shromažďuje, sestavuje a konsoliduje normy upravující povolování obnovitelných zdrojů energie a nahrazuje dřívější právní předpisy v této oblasti.

Testo Unico rovněž stanoví „stropní pravidla“ pro povolování, aby regiony nemohly uplatňovat přísnější pravidla, než jsou pravidla stanovená ve vnitrostátních právních předpisech.

M7–3

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Zřízení jednotné digitální platformy pro povolení týkající se obnovitelných zdrojů energie

Zřízení jednotné digitální platformy pro povolování týkající se obnovitelných zdrojů energie

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Jednotná digitální platforma je online a umožňuje provozovatelům požádat o povolení (Autorizzazione Unica, Procedura Autorizzativa semplificata) týkající se instalace obnovitelných zdrojů energie na celostátní a nižší úrovni a nahrát informace o zařízeních instalovaných v rámci Edilizia Libera.

Formulář musí být postaven na zásadě „pouze jednou“, podle níž jsou žadatelé povinni poskytnout stejné informace nebo dokumenty veřejným institucím pouze jednou.

M7–4

Reforma č. 2: Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí

Milník

Přijetí vládní zprávy, která představuje výsledek vládních konzultací se zúčastněnými stranami s cílem snížit dotace škodlivé pro životní prostředí.

Přijetí zprávy vlády

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zpráva nastíní opatření přijatá za účelem konzultace s příslušnými zúčastněnými stranami ohledně reformy dotací škodlivých pro životní prostředí, včetně příspěvků obdržených od zúčastněných stran. Konzultované zúčastněné strany zahrnují příslušné veřejné subjekty a zúčastněné strany ze soukromého sektoru.

M7–5

Reforma č. 2: Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí

Milník

Vstup právního aktu (právních aktů) v platnost

Ustanovení zákona o vstupu právního aktu (právních aktů) v platnost

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Přijetí právních aktů snižujících dotace škodlivé pro životní prostředí ve výši nejméně 2 miliard EUR v roce 2026.

Kromě toho právní akty stanoví harmonogram pro další snížení dotací poškozujících životní prostředí do roku 2030 ve výši nejméně 3,5 miliardy EUR.

M7–6

Reforma č. 3: Snížení nákladů na připojení biomethanu k plynárenské síti

Milník

Vstup v platnost právních aktů ke snížení nákladů na připojení zařízení na výrobu biometanu k plynárenské síti

Ustanovení zákona o vstupu právních aktů v platnost

ČTVRTLETÍ 3

2025

Tyto právní akty:

·Snížit náklady výrobce na připojení k plynárenské síti zařízení na výrobu biometanu.

·Poskytovat regulační pobídky k investicím do plynárenské sítě s cílem zvýšit integraci plynů z obnovitelných zdrojů.

·Usnadnit integraci mezi přenosovou a distribuční sítí, a to i prostřednictvím mechanismů pro sdílení nákladů na investice do připojení k síti.

M7–7

Reforma č. 4: Zmírnění finančního rizika spojeného se smlouvami o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (smlouvy o nákupu elektřiny)

Milník

Vstup primárního a sekundárního práva v platnost

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup v platnost primárního a sekundárního práva.

Primární právní předpisy stanoví přijetí sekundárních právních předpisů provádějících níže uvedené požadavky i), ii) a iii).

Sekundární právní předpisy:

I)požadovat, aby každý provozovatel zaručil částečné krytí protihodnoty smluv o nákupu elektřiny prostřednictvím záručních nástrojů poskytovaných na trhu s elektřinou;

II)zavést opatření ke zmírnění rizika selhání, včetně požadavků a omezení pro nabízejícího a regulačních sankcí v případě selhání výrobce;

III)určit institucionální subjekt, který převezme úlohu prodávajícího/kupujícího poslední instance, který by převzal od protistrany v selhání a zajistil plnění závazků převzatých vůči provádějící protistraně.

M7–9

Reforma č. 5: Plán pro nové dovednosti – Přechody

Milník

Přijetí a zveřejnění nového plánu dovedností – Přechody a cestovní mapa pro provádění

Přijetí plánu a plánu

ČTVRTLETÍ 1

2024

„Piano Nuove Competenze“ přijaté vyhláškou ze dne 14. prosince 2021 a zveřejněné v Gazzetta ufficiale n.307 ze dne 28. prosince 2021 se mění a vstupuje v platnost nový plán pro dovednosti v oblasti transformace. Plán obsahuje obecné zásady, které budou dále upřesněny regionálními právními předpisy a které zahrnují:

I)větší zapojení soukromého sektoru do poskytování odborné přípravy,

II)lepší uznávání profesní přípravy na pracovišti a mikrocertifikátů,

III)rozsáhlejší ex ante analýza trhu práce a sledování pracovních účinků odborné přípravy.

Rovněž je přijat prováděcí plán.

M7–10

Reforma č. 5: Plán pro nové dovednosti – Přechody

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) pro regiony a autonomní provincie (provincie)

Ustanovení v právních aktech

ČTVRTLETÍ 3

2025

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů), včetně ustanovení o:

I.zajistit, aby do plánování činností odborné přípravy byly zapojeny zúčastněné strany ze soukromého sektoru a aby byly využívány nástroje pro získávání poznatků o dovednostech s cílem reagovat na střednědobé a dlouhodobé potřeby v oblasti dovedností se zaměřením na dovednosti potřebné pro ekologickou a digitální transformaci;

a/nebo

II.validovat vnitropodnikové školení (včetně mikrocertifikátů) a jejich výsledky vydáním certifikátů na základě společných minimálních norem.

Právní akty vstupují v platnost pro všechny italské regiony a autonomní provincii (provincie), s výjimkou Bolzano a Valle d’Aosta.

M7–11

Investice 1: Rozšířené opatření: Inteligentní sítě

Cílová

Inteligentní sítě – elektrifikace spotřeby energie

Číslo

1 500 000

1 730 000

ČTVRTLETÍ

2026

Certifikáty o instalaci nebo protokoly o přejímce vydané pro zásahy vedoucí ke zvýšení maximálního výkonu dodaného ke spotřebě sítí pro určitý počet míst dodání odpovídající nejméně 1730000 obyvatelům, jak potvrzuje jeden nebo více nezávislých zpráv inženýrů.

M7–12

Investice č. 2: Rozšířené opatření: Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílová

Zvýšit odolnost elektroenergetické soustavy

Číslo

4 000

4 648

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro zásahy odpovídající zvýšení odolnosti nejméně 4 648 km elektrické sítě, jak potvrzuje jedna nebo více nezávislých zpráv inženýrů.

M7–13

Investice 3: Rozšířené opatření: Výroba vodíku v brownfieldech (vodíková údolí)

Cílová

Realizované projekty

Číslo

10

12

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení vydaná pro dokončení prací pro 12 projektů vodíkového údolí, včetně instalace 12 elektrolyzérů o kapacitě nejméně 1 MW.

Odhady nákladů na připojení schválené developerem se vydávají pro elektrolyzéry vyžadující připojení k síti.

M7–14

Investice 4: Tyrhénský odkaz

Milník

Zadání zakázek

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

ČTVRTLETÍ 3

2024

Oznámení o zadání všech zakázek na stavební práce nezbytné pro položení 511 km kabelů spojujících Caracoli s Eboli.

M7–15

Investice 4: Tyrhénský odkaz

Milník

CSchopná

Osvědčení o dokončení prací

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro položení kabelu z východního spojení Pole 1 spojujícího Caracoli (Palermo) s Eboli (Salerno) a zajišťujícího jmenovitou kapacitu 500 MW.

M7–16

Investice 5: SA.CO.I.3

Milník

Zadání zakázek

Zadání zakázek

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Zadání všech zakázek na stavební práce nezbytné k dokončení skořápek přestavebních stanic Sardinie a Toskánska.

M7–17

Investice 5: SA.CO.I.3

Milník

Dokončení skořápek přestavebních stanic na Sardinii (Codrongianos) a Toskánsku (Suvereto)

Osvědčení o dokončení prací

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací vydaná pro výstavbu plášťů přestavebních stanic Sardinie a Toskánska.

M7–22

Investice 7: Inteligentní vnitrostátní přenosová síť

Milník

Instalace zařízení 5G, architektury informačních a komunikačních technologií, zabezpečeného protokolu 104 v elektrických stanicích a průmyslového internetu věcí v elektrických sloupech

Osvědčení o montáži a protokoly o přejímce

ČTVRTLETÍ

2026

Protokoly o přejímce vydané pro nové zařízení 5G nebo architekturu informačních a komunikačních technologií instalované nejméně ve 40 stanicích.

Osvědčení o instalaci vydaná pro:

Bezpečný protokol 104 (protokol Mezinárodní elektrotechnické komise 62351) v nejméně 250 elektrických stanicích.

-Systémy monitorování průmyslového internetu věcí v nejméně 1500 elektrických sloupcích.

Musí být předložena zpráva nezávislého inženýra, aby se ujistil, že byly splněny výše uvedené technické požadavky.

M7–25

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Milník

Zveřejnění zprávy o budoucích potřebách kritických surovin a potenciálu ekodesignu

Zveřejnění zprávy

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění zprávy analyzující budoucí potřeby kritických surovin a potenciál ekodesignu ke snížení poptávky po kritických surovinách.

M7–26

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Milník

Geografický informační systém (GIS) o těžebním odpadu pro udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Zveřejnění databáze

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Platforma geografického informačního systému je k dispozici online a identifikuje recyklovatelné materiály v městském prostředí a stávající odpad v opuštěných dolech.

M7–27

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Milník

Projekty výzkumu a vývoje a vybavení laboratoří v oblasti městské těžby a ekodesignu

Provedené projekty výzkumu a vývoje a dodané vybavení nejméně šesti laboratoří technologického centra pro těžbu ve městech a ekodesign

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2026

Závěrečné zprávy vydané pro nejméně 10 projektů výzkumu a vývoje v oblasti ekodesignu a recyklace odpadních elektrických a elektronických zařízení.

Zprávy o dodávkách a přejímce vybavení nejméně šesti laboratoří technologického centra pro těžbu ve městech a ekodesign.

M7–30

Investice 10: Pilotní projekt týkající se dovedností „Crescere Green“

Cílová

Osvědčení o odborné přípravě

Číslo

0

20 000

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2025

Osvědčení o odborné přípravě vydaná nejméně 20000 příjemcům pilotního projektu. Pilotní projekt zahrnuje alespoň dva regiony a týká se zelených dovedností, jak jsou definovány v databázi ESCO.

M7–31

Investice 11: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet registrovaných vlaků

NEPOUŽ.

Číslo

0

75

ČTVRTLETÍ

2026

Registrace alespoň 75 vlaků s nulovými emisemi (elektrických nebo vodíkových palivových článků) nad rámec kolejových vozidel podle investice 4.4.2 mise 2 složky 2

M7–32

Investice 12 Finanční nástroj pro rozvoj mezinárodního vedoucího postavení v průmyslu, výzkumu a vývoji v oblasti autobusů s nulovými emisemi

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

 

 

ČTVRTLETÍ 1

2024

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M7–50

Investice 18 – Rozšířené opatření: Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílová

Počet zakoupených vozidel

NEPOUŽ.

Číslo

30 830

46 500

ČTVRTLETÍ

2026

Smlouvy na nákup nejméně 46500 vozidel s nulovými emisemi.

Pro každé vozidlo musí být rovněž poskytnuto osvědčení o sešrotování tepelného vozidla.

Režim se zaměří na:

• Jednotlivci s bydlištěm ve funkčních městských oblastech. U jednotlivců jsou způsobilá pouze vozidla kategorie M1.

• Mikropodniky ve smyslu čl. 2 bodu 9 nařízení (EU) 2023/955 se sídlem ve funkčních městských oblastech. V případě mikropodniků jsou způsobilá pouze vozidla kategorií N1 a N2.

V případě soukromých vozidel (M1) činí tato pobídka nejvýše 11 000 EUR na každé nové vozidlo pro jednotlivce s ekvivalentním ukazatelem hospodářské situace (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) nižším nebo rovným 30 000 EUR a nejvýše 9 000 EUR na nové vozidlo pro jednotlivce, jejichž ISEE je vyšší než 30 000 EUR, ale nižší nebo rovna 40 000 EUR. U užitkových vozidel (N1 a N2) pokrývá pobídka až 30 % kupní ceny, přičemž maximální výše činí 20 000 EUR za každé nové vozidlo.

Program se zaměří pouze na nákup vozidel s nulovými emisemi.

OTÁZKA Č. 3.    Popis reforem a investic pro půjčky

Investice 13. Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Cílem této investice je zvýšit a diverzifikovat bezpečnost dodávek plynu, včetně zkapalněného zemního plynu. Opatření spočívá ve výstavbě kompresorové stanice v Sulmona a plynovodu spojujícího uzly Sestino a Minerbio v rámci Jaderské linie.

Investice 14. Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu

Cílem této investice je zvýšit a diverzifikovat bezpečnost dodávek plynu, včetně zkapalněného zemního plynu. Tato investice spočívá v modernizaci stávající plynárenské infrastruktury umožňující vývoz zemního plynu přes výstupní bod Tarvisio, zejména výstavbou nové elektrické kompresní jednotky v kompresorové stanici Poggio Renatico.

Investice 15. Transizione 5.0

Cílem této investice je podpořit přechod k energeticky účinným a udržitelným výrobním modelům založeným na obnovitelných zdrojích pro podniky. Investice spočívá v poskytnutí daňových úlev podnikům úměrných způsobilým výdajům vzniklým v období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2025, konkrétně digitálním aktivům (4,0 hmotného investičního majetku, 4.0 nehmotným investičním statkům) 96 , aktivům nezbytným pro vlastní výrobu a vlastní spotřebu z obnovitelných zdrojů (s výjimkou biomasy) a odborné přípravě pracovníků v oblasti dovedností pro ekologickou transformaci. Investice rovněž spočívá ve zřízení podpůrné IT platformy a souvisejících činností pro účely řízení, monitorování a kontroly, které poskytuje GSE – Gestore Servizi Energetici.

Investice 16. Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Toto opatření sestává z veřejné investice do grantového režimu „Podpora pro malé a střední podniky na vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů“ s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování v oblasti vlastní výroby energie z obnovitelných zdrojů v Itálii.

Cílem režimu je podpořit mikropodniky a malé a střední podniky při provádění investičních programů zaměřených na vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů 97 .

Režim funguje tak, že poskytuje granty přímo soukromému sektoru.

Režim spravuje společnost Invitalia SpA jako prováděcí partner. Systém zahrnuje tyto skupiny produktů:

-nevratné příspěvky ve výši nejméně 30 % celkových investic – na nákup systémů a souvisejících digitálních technologií, které umožňují přímou výrobu energie z obnovitelných zdrojů pro okamžitou vlastní spotřebu nebo prostřednictvím akumulačních/skladovacích systémů.

Za účelem provedení investice do režimu podepíší Itálie a společnost Invitalia SpA prováděcí dohodu, která bude obsahovat tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu systému: Konečné investiční rozhodnutí systému přijímá investiční výbor nebo jiný rovnocenný řídící orgán a schvaluje se většinou hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují:

a)Popis druhu poskytnuté podpory a způsobilých konečných příjemců.

b)Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). V případě obecné podpory podniků jsou z investiční politiky jsou vyloučeny zejména podniky s významným zaměřením 98 na tyto oblasti: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti 99 ; II) energeticky náročná odvětví a/nebo průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2 100 ; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel 101 ; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu 102 , v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje, aby koneční příjemci režimu dodržovali příslušné právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy v oblasti životního prostředí.

c)Požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů.

Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek investovat veškeré nevyužité výnosy ze systému, a to i po roce 2026, pro stejné účely politiky.

Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

I)Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích.

II)Popis postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu podvodů, korupce a střetů zájmů.

III)Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace.

IV)Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditu společnosti Invitalia SpA. Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady významně nepoškozovat, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a iii) že je splněn požadavek, aby koneční příjemci režimu neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí týchž nákladů. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody.

Investice 17. Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Cílem opatření je podpořit renovaci veřejných obytných domů. Toto opatření sestává z veřejných investic do nástroje, „finančního nástroje ke zmírnění energetické chudoby“, s cílem stimulovat soukromé investice a zlepšit přístup k financování. Nástroj se zaměří na energetické renovace ve veřejném bytovém bydlení dosahující v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii 103 .

Nástroj řídí dva prováděcí partneři.

·Gestore Servizi Energetici (GSE Spa) jako technický partner odpovědný za grantovou složku;

·Cassa Depositi e Prestiti (CDP Spa) jako finanční partner a odpovědný za (nepovinně) úvěrovou složku.

Nástroj poskytuje finanční podporu ve formě grantů a/nebo půjček společnostem poskytujícím energetické služby na energetickou renovaci veřejných obytných domů, přičemž dosáhne v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii.

Nástroj zahrnuje tyto produktové řady na podporu veřejného bydlení:

·Grantovou složku poskytnutou technickým partnerem Gestore Servizi Energetici Spa pokrývající nejvýše 65 % celkových nákladů;

·Volitelná úvěrová složka pokrývající 35 % celkových nákladů. Úvěrovou složku může poskytnout finanční partner Cassa Depositi e Prestiti.

Za účelem provedení investice do nástroje podepíší Itálie a prováděcí partneři prováděcí dohodu (dohody), která obsahuje tento obsah:

1.Popis rozhodovacího procesu v rámci nástroje: Konečné rozhodnutí o investicích nástroje přijímá investiční výbor nebo jiný příslušný rovnocenný řídící orgán a schvaluje je většina hlasů členů, kteří jsou nezávislí na vládě.

2.Klíčové požadavky související investiční politiky, které zahrnují:

a.Popis finančního produktu (produktů) a způsobilých konečných příjemců.

b.Požadavek, aby všechny podporované investice byly ekonomicky životaschopné.

c.Požadavek na dodržování zásady „významně nepoškozovat významně“, jak je stanoveno v technických pokynech k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití, 104 ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 105 , iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami 106 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů 107 .

d.Požadavek, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi podporu z jiných nástrojů Unie na pokrytí stejných nákladů. Finanční podpora poskytovaná prostřednictvím úvěrové složky nástroje nepokrývá stejné náklady podporované grantovou složkou tohoto nástroje.

3.Částku, na kterou se vztahuje prováděcí dohoda, strukturu poplatků pro prováděcího partnera a požadavek na opětovné investování veškerých prostředků získaných z předchozích operací v souladu s investiční politikou nástroje, pokud nejsou použity na splácení úvěrů v rámci Nástroje pro oživení a odolnost.

4.Požadavky na monitorování, audit a kontrolu, včetně těchto povinností:

a.Popisu monitorovacího systému prováděcího partnera, který bude podávat zprávy o mobilizovaných investicích.

b.Popis postupů prováděcího partnera, které zajistí prevenci, odhalování a nápravu podvodů, korupce a střetů zájmů.

c.Povinnost ověřit způsobilost každé operace v souladu s požadavky stanovenými v prováděcí dohodě před přijetím závazku k financování operace.

d.Povinnost provádět audity ex post založené na posouzení rizik v souladu s plánem auditů Gestore dei Servizi Energetici (GSE) a Cassa Depositi e Prestiti (CDP). Tyto audity ověřují i) účinnost kontrolních systémů, včetně odhalování podvodů, korupce a střetu zájmů; II) dodržování zásady „významně nepoškozovat“, pravidel státní podpory a požadavků na klimatické cíle; a iii) dodržení požadavku, aby koneční příjemci nástroje neobdrželi na pokrytí stejných nákladů podporu z jiných nástrojů Unie. Audity rovněž ověřují legalitu operací a dodržování podmínek příslušné prováděcí dohody.

OTÁZKA Č. 4    Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník

/Cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka měření

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

M7–35

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Přijetí a aktualizace příslušných posouzení vlivů na životní prostředí (VIncA)

Identifikované a VincA určené ploché za studena válcované výrobky z korozivzdorné oceli byly odpovídajícím způsobem revidovány a přijaty

ČTVRTLETÍ 1

2024

Italské orgány:

·Stanovit cíle ochrany specifické pro danou lokalitu pro lokality sítě Natura 2000 dotčené projektem podle metodiky přijaté Ministerstvem životního prostředí a energetické bezpečnosti v letech 2021 a 2023.

·Ověřit odpovídající posouzení, která již byla provedena podle směrnice o stanovištích (VINCA) s ohledem na nově vytvořené ploché bezpečné představované organismy.

·V případě potřeby aktualizovat odpovídající posouzení (VINCA), která již byla provedena podle směrnice o stanovištích v souladu s vnitrostátními pokyny ze dne 28. prosince 2019, a zajistit jejich začlenění do celkového postupu posuzování vlivů na životní prostředí.

M7–36

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Zadání zakázek

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

ČTVRTLETÍ

2024

Oznámení o zadání všech zakázek na stavební práce nezbytné pro výstavbu kompresorové stanice Sulmona a plynovodu Sestino-Minerbio.

M7–37

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Dokončení prací

Vydaná osvědčení o dokončení prací

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací na kompresorové stanici Sulmona a plynovodu Sestino-Minerbio se vydává za účelem zvýšení technické kapacity přepravy plynu o 14 m³/den.

M7–38

Investice 14: Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu

Milník

Zadání zakázek

Oznámení o zadání zakázky NEPOUŽIJE SE

ČTVRTLETÍ

2024

Oznámení o zadání všech zakázek na stavební práce nezbytné pro dokončení kompresorové stanice Poggio Renatico

M7–39

Investice 14: Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu

Milník

Dokončení prací

Vydané osvědčení o dokončení prací

ČTVRTLETÍ

2026

Osvědčení o dokončení prací na kompresní jednotce v kompresní stanici Poggio Renatico se vydává za účelem zvýšení technické kapacity vývozu plynu přes výstupní místo Tarvisio o 8 miliard m³/rok.

M7–40

Investice 15: Transizione 5.0

Milník

Vstup v platnost právního aktu, kterým se stanoví kritéria způsobilých intervencí

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

ČTVRTLETÍ 1

2024

Právní akt poskytne potenciálním příjemcům daňové úlevy v rámci přechodu 5.0 a stanoví kritéria způsobilosti, a to i z hlediska minimálních úspor energie a maximálního výdajového stropu pro dané opatření.

M7–41

Investice 15: Transizione 5.0

Cílová

Poskytování zdrojů z Nástroje pro oživení a odolnost

NEPOUŽ.

Výše poskytnutých zdrojů (v EUR)

0

2 500 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Oznámení o poskytnutí všech zdrojů Nástroje pro oživení a odolnost vyčleněných na tuto investici.

Nejméně 1 135 000 000 EUR z investice přispěje k cílům v oblasti změny klimatu v souladu s přílohou VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

M7–42

Investice 15: Transizione 5.0

Cílová

0,16 Mtoe úspor energie v konečné spotřebě energie v období 2024–2026

NEPOUŽ.

MTOE

0

0.16

ČTVRTLETÍ

2026

Investice vytvoří 0,16 MTOE úspor energie v konečné spotřebě energie v období 2024–2026.

M7–43

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Vstup prováděcí dohody v platnost.

M7–44

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Milník

Italské ministerstvo pro podniky a společnost Made dokončilo převod finančních prostředků do společnosti Invitalia.

Potvrzení o převodu

ČTVRTLETÍ ČTVRT

2024

Itálie převede 155 000 000 EUR do společnosti Invitalia v rámci nástroje.

M7–45

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Cílová

Právní dohody s konečnými příjemci

NEPOUŽ.

Procentní podíl(%)

0

100 %

ČTVRTLETÍ

2026

Společnost Invitalia S.p.A. uzavře s konečnými příjemci právní dohody o částce nezbytné k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

M7–46

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Definice cíle mandátu

Vstup v platnost aktu s definicí mandátu finančního nástroje

ČTVRTLETÍ 3

2024

Definovat mandát finančního nástroje, který se zaměří na energetické renovace ve veřejném bytovém bydlení.

M7–47

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Prováděcí dohoda

Vstup prováděcí dohody v platnost

ČTVRTLETÍ

2025

Vstup prováděcí dohody v platnostv souladu s požadavky uvedenými v popisu opatření.

Prováděcí dohoda(dohody) zahrnuje zejména kritéria způsobilosti týkající se minimálního zvýšení energetické účinnosti, jehož má nástroj dosáhnout (v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii).

Kritéria výběru rovněž upřednostňují intervence s nejvyššími výnosy z hlediska energetické účinnosti. 

M7–48

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Ministerstvo investici dokončilo

Potvrzení o převodu

NEPOUŽ.

NEPOUŽ.

ČTVRTLETÍ

2025

Itálie převede částku 1 381 000 000 EUR prováděcímu partnerovi (partnerům) nástroje.

M7–49

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci

Procentní podíl (%)

0 %

100 %

ČTVRTLETÍ

2026

Prováděcí partneři uzavřou právní dohody o financování se společnostmi poskytujícími energetické služby (ESCO) na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do facility (s přihlédnutím k poplatkům za správu).

V dohodách o financování se společnostmi poskytujícími energetické služby (ESCO) se upřesní aktivum, které bude předmětem renovace v oblasti energetické účinnosti.

2.Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost

Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost Itálie činí 194 415 951 466 EUR.

 

ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORA

1.Finanční příspěvek

Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:

1.1.První splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–51

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů týkajících se řízení italského plánu na podporu oživení a odolnosti

M1C1–52

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů o zjednodušení správních postupů pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti.

M1C1–53

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Milník

Vstup v platnost primárních právních předpisů s cílem poskytnout technickou pomoc a posílit budování kapacit pro provádění italského plánu pro oživení a odolnost

M1C1–69

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost vyhlášky o zjednodušení systému zadávání veřejných zakázek

M1C1–1

Reforma 1.1: Zadávání veřejných zakázek v oblasti IKT

Milník

Vstup v platnost nařízení o reformách 1.1 „Zadávání veřejných zakázek v oblasti informačních a komunikačních technologií“

M1C1–2

Reforma 1.3: „Cloud first“ a „Interoperabilita“

Milník

Vstup v platnost legislativních nařízení pro reformu 1.3 „Cloud first a interoperabilita“

M1C1–29

Reforma 1.4: Reforma občanského soudnictví

Milník

Vstup v platnost zmocňovacích právních předpisů pro reformu občanského soudnictví

M1C1–30

Reforma 1.5: Reforma trestního soudnictví

Milník

Vstup v platnost právních předpisů umožňujících reformu trestního soudnictví

M1C1–31

Reforma 1.6: Reforma insolvenčního rámce

Milník

Vstup v platnost zmocňovacích právních předpisů pro rámec pro reformu insolvenčního řízení.

M1C1–32

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců občanskoprávních, trestních a správních soudů

Milník

Vstup v platnost zvláštních právních předpisů upravujících nábor pracovníků v rámci národního plánu obnovy a odolnosti

M1C1–54

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Cílová

Dokončit náborové postupy pro skupinu 1000 odborníků, kteří budou vysláni na tři roky s cílem podpořit správní orgány při řízení nových postupů pro poskytování technické pomoci.

M1C1–55

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Ustanovení zákona o vstupu rozšíření metodiky v platnost NEPOUŽIJE SE

M1C1–68

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Systém evidence pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost

M1C1–71

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost všech nezbytných právních a správních předpisů a prováděcích aktů (včetně sekundárních právních předpisů) pro systém zadávání veřejných zakázek

M1C1–100

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zlepšujících účinnost přezkumu výdajů – posílení ministerstva financí

M1C1–101

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Milník

Přijetí přezkumu možných opatření ke snížení daňových úniků

M1C2–1

Investice 1: Přechod 4.0

Milník

Vstup v platnost právních aktů, které mají potenciálním příjemcům zpřístupnit daňové úlevy přechod 4.0, a zřízení vědeckého výboru

M1C3–8

Investice – 4.1 Centrum pro digitální cestovní ruch

Milník

Zadání zakázek na rozvoj portálu digitálního cestovního ruchu

M2C2–7

Reforma 2 Nová legislativa na podporu výroby a spotřeby plynu z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení na podporu využívání plynu z obnovitelných zdrojů pro využití biomethanu v odvětví dopravy, průmyslu a bydlení a prováděcí vyhlášky, která stanoví podmínky a kritéria pro jeho používání a nový systém pobídek.

M2C2–37

Reforma č. 5: Inteligentnější postupy pro hodnocení projektů v odvětví místních systémů veřejné dopravy s pevnými zařízeními a v odvětví rychlé hromadné dopravy

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení

M2C2–41

Investice 5.3: Elektrické autobusy

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která určuje výši dostupných zdrojů pro dosažení účelu intervence (dodavatelský řetězec autobusů)

M2C3–1

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Milník

Vstup v platnost rozšíření superbonusu

M2C4–3

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plných řídících kapacit pro integrované vodohospodářské služby“

Milník

Reforma právního rámce pro lepší hospodaření a udržitelné využívání vody

M3C2–3

Reforma 2.1 – Provádění jednotného celního portálu („Sportello Unico Doganale“)

Milník

Nabytí účinnosti vyhlášky o jednotné celní kanceláři (Sportello Unico Doganale)

M4C1–1

Reforma 1.5: Reforma skupin univerzitního vzdělání; Reforma 1.6: Umožnění reformy vysokoškolských titulů; Reforma 4.1: Programy Ph.D. Reforma

Milník

Vstup v platnost reforem systému terciárního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání (primární právní předpisy) týkající se: a) umožnění vysokoškolských diplomů; b) vysokoškolské skupiny; C) reforma doktorandských programů

M4C1–2

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Milník

Vstup v platnost ministerských vyhlášek o reformě stipendií s cílem zlepšit přístup k terciárnímu vzdělávání

M5C1–1

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Milník

Vstup v platnost meziresortní vyhlášky, kterou se zavádí národní program zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL), a meziresortní vyhlášky, kterou se zavádí národní plán pro nové dovednosti

M5C2–1

Reforma 1 – Rámcový zákon o zdravotním postižení

Milník

Vstup rámcového zákona v platnost s cílem posílit autonomii osob se zdravotním postižením.

M5C2–5

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Milník

Vstup operačního plánu v platnost

 

Splátková částka

11494252874 EUR  

 

1.2.Druhá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M2C4–5

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Milník

Vstup v platnost administrativního zjednodušení a rozvoje digitálních služeb pro návštěvníky národních parků a chráněných mořských oblastí

M5C2–9

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Milník

Vstup v platnost operačního plánu týkajícího se projektů v oblasti bydlení v první řadě a poštovních stanic, který definuje požadavky projektů, které mohou předkládat místní subjekty, a vyhlášení výzvy k předkládání návrhů

M1C1–33

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Zahájení přijímacích řízení u správních soudů

M1C1–56

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost zmocňovacího právního předpisu pro reformu zaměstnanosti ve veřejném sektoru

M1C1–70

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost revize kodexu pro zadávání veřejných zakázek (D.Lgs. n. 50/2016)

M1C1–103

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů a právních předpisů a dokončení správních postupů na podporu dodržování daňových předpisů a zlepšení auditů a kontrol.

M1C1–104

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přijetí cílů úspor pro přezkumy výdajů na období 2023–2025.

M1C3–11

Investice 1.3 – Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů: zlepšit energetickou účinnost v místech kultury

M2C1–1

Reforma 1.1 – Národní strategie pro oběhové hospodářství

Milník

Vstup ministerské vyhlášky o přijetí národní strategie pro oběhové hospodářství v platnost

M2C1–2

Reforma 1.3 – Technická podpora místních orgánů

Milník

Schválení dohody o vypracování akčního plánu pro budování kapacit na podporu místních veřejných orgánů

M2C1–11

Investice 3.3: Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách

Milník

Spuštění webové platformy a smluv s autory

M2C2–18

Investice 3.5 Výzkum a vývoj vodíku

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek v oblasti výzkumu a vývoje na výzkumné projekty v oblasti vodíku

M2C2–21

Reforma 4 Opatření na podporu konkurenceschopnosti vodíku

Milník

Vstup daňových pobídek v platnost

M2C2–38

Investice 5.1: Obnovitelné zdroje energie a baterie

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost

M2C2–42

Investice 5.4: Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Podpis finanční dohody

M2C3–4

Reforma 1.1: Zjednodušení a urychlení postupů pro zásahy v oblasti energetické účinnosti

Milník

Zjednodušení a urychlení postupů pro zásahy v oblasti energetické účinnosti

M2C4–1

Reforma 2.1. Zjednodušení a urychlení postupů provádění intervencí proti hydrogeologické nestabilitě

Milník

Vstup v platnost zjednodušení právního rámce pro lepší řízení hydrologických rizik

M2C4–4

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plné manažerské kapacity integrovaných vodohospodářských služeb“

Milník

Vstup v platnost nového právního rámce pro účely zavlažování

M4C1–3

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Milník

Vstup v platnost reformy týkající se učitelského povolání.

M4C1–4

Investice 3.2: Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy

Milník

Škola 4.0 přijala plán na podporu digitální transformace italského školského systému

M4C2–4

Reforma 1.1: Provádění podpůrných opatření v oblasti výzkumu a vývoje na podporu zjednodušení a mobility

Milník

Vstup v platnost ministerských vyhlášek o zjednodušení výzkumu a vývoje a mobilitě souvisejících s běžným finančním fondem.

 

Splátková částka

11494252874 EUR  

 



1.3.Třetí splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M2C4–2

Reforma 4.2 „Opatření k zajištění plných řídících kapacit pro integrované vodohospodářské služby“

Milník

Vstup reformy v platnost s cílem zajistit plnou řídicí kapacitu integrovaných vodohospodářských služeb

M1C1–3

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Milník

Dokončení projektu Polo Strategico Nazionale (PSN)

M1C1–4

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Milník

Fungování národní platformy pro digitální data

M1C1–5

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Vytvoření nové Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost

M1C1–6

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Počáteční zavádění vnitrostátních služeb kybernetické bezpečnosti

M1C1–7

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Zahájení sítě screeningových a certifikačních laboratoří v oblasti kybernetické bezpečnosti

M1C1–8

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Aktivace ústředního auditního útvaru pro PSNC & bezpečnostní opatření pro bezpečnost sítí a informací

M1C1–9

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Cílová

Podpora modernizace bezpečnostních struktur T1

M1C1–10

Reforma 1.2: Podpora transformace

Milník

Vstup v platnost zřízení transformačního týmu a NewCo

M1C1–34

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců do soudní kanceláře občanskoprávních a trestních soudů

Cílová

Zahájení přijímacích řízení pro občanskoprávní a trestní soudy

M1C1–35

Reforma 1.7: Reforma daňových soudů

Milník

Komplexní reforma daňových soudů prvního a druhého stupně

M1C1–36

Reformy 1.4, 1.5 a 1.6: Reforma občanského a trestního soudnictví a reforma insolvenčního řízení

Milník

Vstup v platnost aktů v přenesené pravomoci týkajících se reformy občanského a trestního soudnictví a reformy insolvenčního řízení

M1C1–57

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost správních postupů pro zjednodušení reformy zaměřené na provádění Nástroje pro oživení a odolnost

M1C1–102

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přijetí zprávy o účinnosti postupů používaných vybranými orgány veřejné správy při vypracovávání a provádění plánů úspor

M1C1–105

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Vyšší počet „dopisů o shodě“

M1C1–106

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Snížení počtu falešně pozitivních „dopisů o shodě“

M1C1–107

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zvýšení daňových příjmů z „dopisů o shodě“

M1C2–6

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2021

M1C2–7

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření souvisejících s energetikou a sekundárních právních předpisů (v případě potřeby).

M1C2–8

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro účinné provádění a uplatňování opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2021

M1C3–6

Reforma – 3.1 Minimální environmentální kritéria pro kulturní akce

Milník

Vstup v platnost vyhláškou definující sociální a environmentální kritéria při zadávání veřejných zakázek na kulturní akce financované z veřejných zdrojů

M2C1–3

Investice 2.1: Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a odvětví rostlinných školek

Milník

Zveřejnění konečného pořadí v rámci systému logistických pobídek

M2C1–4

Investice 2.2: Agrosolární park

Cílová

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici

M2C2–8

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Milník

Zadání (všech) veřejných zakázek na zvýšení kapacity sítě

M2C2–12

Investice 2.2 Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Milník

Přidělení projektů na zvýšení odolnosti elektroenergetické soustavy

M3C2–1

Reforma 1.1 – Zjednodušení postupů pro proces strategického plánování

Milník

Vstup v platnost legislativních změn týkajících se zjednodušení postupů pro proces strategického plánování

M3C2–2

Reforma 1.2 – Konkurenceschopnost udělování koncesí v italských přístavech

Milník

Vstup v platnost nařízení o přístavních koncesích

M3C2–4

Reforma 1.3 – Zjednodušení schvalovacích postupů pro chladící žehličky

Milník

Vstup v platnost zjednodušení schvalovacích postupů pro chladírny žehličky

M4C1–5

Reforma 1.3: Reorganizace školního systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárního odborného vzdělávání (ITS); Reforma 1.1: Reforma technických a odborných ústavů; Reforma 1.4: Reforma systému „orientace“

Milníky

Vstup v platnost reforem systému základního a středního vzdělávání s cílem zlepšit výsledky vzdělávání

M4C1–6

Reforma 2.2: Terciární pokročilá škola a povinná odborná příprava vedoucích pracovníků škol, učitelů, administrativních a technických pracovníků

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zaměřených na vytvoření kvalitního vzdělávacího systému pro školy.

M4C2–1

Investice 1.2: Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky

Cílová

Počet studentů, kteří získali výzkumný stipendium

M5C1–2

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Milník

Vstup v platnost na regionální úrovni všech plánů pro veřejné služby zaměstnanosti (VSZ)

M5C1–6

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Veřejné služby zaměstnanosti provádějí činnosti plánované v plánu posílení na tříleté období 2021–2023

M5C1–8

Reforma 2 – Nehlášená práce

Milník

Vstup v platnost národního plánu a prováděcího plánu pro boj proti nehlášené práci ve všech hospodářských odvětvích.

M5C1–12

Investice 2 – Systém certifikace rovnosti žen a mužů

Milník

Vstup v platnost systému certifikace rovnosti žen a mužů a doprovodných pobídkových mechanismů pro společnosti

M5C2–7

Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Sociální oblasti realizovaly alespoň jeden projekt týkající se renovace domovních prostor a/nebo poskytování zařízení IKT osobám se zdravotním postižením spolu s odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností.

M5C3–1

Investice 1.1.1: Vnitřní prostory – Zlepšení komunitních sociálních služeb a infrastruktur

Milník

Zadání veřejné zakázky na intervence na zlepšení sociálních služeb a infrastruktury ve vnitřních oblastech a na podporu lékáren v obcích s méně než 3000 obyvateli

M6C2–1

Reforma č. 1: Revidovat a aktualizovat stávající právní rámec Vědeckých ústavů pro nemocnice a péči (IRCCS) a výzkumné politiky ministerstva zdravotnictví s cílem posílit vazbu mezi výzkumem, inovacemi a zdravotní péčí

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení, které předpokládá reorganizaci nařízení, kterými se řídí vědecké ústavy pro hospitalizaci a péči (IRCSS)

 

Splátková částka

11494252874 EUR

1.4.Čtvrtá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–11

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Cílová

Finanční policie – nákup odborných služeb v oblasti vědy o datech T1

M1C1–72

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Jsou schválena opatření ke snížení opožděných plateb ze strany veřejné správy podnikům

M1C1–73

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost reformy zákona o zadávání veřejných zakázek

M2C2–14

Investice 3.3 Zkoušení vodíku v silniční dopravě

Milník

Zadání (všech) veřejných zakázek na rozvoj dobíjecích stanic založených na vodíku

M2C2–16

Investice 3.4 Zkoušení vodíku pro železniční mobilitu

Milník

Přidělení zdrojů na testování vodíku pro železniční mobilitu

M2C2–20

Reforma 3 Správní zjednodušení a snížení regulačních překážek pro zavádění vodíku

Milník

Vstup v platnost nezbytných legislativních opatření

M5C2–3

Reforma 2 – Reforma pro starší osoby, které nejsou soběstačné

Milník

Vstup v platnost rámcového zákona, který posiluje opatření ve prospěch ne soběstačnosti starších osob

M1C1–37

Reformy 1.4 a 1.5: Reforma občanského a trestního soudnictví

Milník

Vstup v platnost reformy občanského a trestního soudnictví

M1C1–58

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost právních aktů týkajících se reformy zaměstnanosti ve veřejném sektoru

M1C1–74

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost všech nezbytných prováděcích opatření a sekundárních právních předpisů pro reformu zjednodušení zákona o zadávání veřejných zakázek

M1C1–109

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zaslání prvních předvyplněných daňových přiznání k DPH

M2C2–27

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na instalaci dobíjecích infrastruktur M1

M2C2–33

Investice 4.4.2:  Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy vlaky s nulovými emisemi a univerzální službou

M2C3–2

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Cílová

Renovace budov Superbonus T1

M4C1–9

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Milník

Zadání zakázek na výstavbu, renovaci a zajištění bezpečnosti jeslí, předškolních zařízení a služeb předškolního vzdělávání a péče

M5C3–8

Investice 1.3: Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor

Cílová

Podpora vzdělávání nezletilých osob (první skupina)

 

Splátková částka

2315646882 EUR

1.5.Pátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C2–4

Reforma č. 1: Reforma systému průmyslového vlastnictví

Milník

Vstup v platnost legislativního nařízení, jehož cílem je reforma italského zákona o průmyslovém vlastnictví a příslušných prováděcích aktů

M1C3–4

Investice – 1.3 Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Cílová

Intervence týkající se státních muzeí a kulturních památek, divadelních hal a kin uzavřených (první soubor)

M1C1–12

Investice 1.3.2: Jednotná digitální brána

Cílová

Jednotná digitální brána

M1C1–13

Investice 1.4.6: Mobilita jako služba pro Itálii

Milník

Mobilita jako řešení v oblasti služeb M1

M1C1–38

Reforma 1.8: Digitalizace soudnictví

Milník

Digitalizace systému soudnictví

M1C1–59

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Vstup v platnost strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

M1C1–73c

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost pokynů pro zadávání zakázek pod prahovou hodnotou EU

M1C1–75

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Plné fungování vnitrostátního systému elektronického zadávání veřejných zakázek

M1C1–84

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi zveřejněním a zadáním zakázky

M1C1–86

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

M1C1–87

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Veřejní zadavatelé používající dynamické nákupní systémy

M1C1–110

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Přeřazení souhrnného státního rozpočtu s odkazem na výdaje na životní prostředí a výdaje podporující rovnost žen a mužů

M1C2–9

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022

M1C2–10

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost všech prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro účinné provádění a uplatňování opatření vyplývajících z každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2022

M1C3–7

Investice – 3.3 Budování kapacit kulturních subjektů pro řízení digitální a ekologické transformace.

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek s provádějící organizací/příjemci na všechny intervence zaměřené na řízení digitální a ekologické transformace kulturních subjektů

M2C1–5

Investice 2.2: Agrosolární park

Cílová

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici

M2C2–22

Investice 4.1 Investice do „měkké“ mobility (Národní plán cyklistické stezky)

Cíl:

Cyklistické pruhy T1

M4C1–10

Reforma 2.1: Nábor učitelů; Reforma 1.3: Reorganizace školního systému; Reforma 1.2: Reforma systému terciárního odborného vzdělávání (ITS); Reforma 1.4: Reforma systému „orientace“; Reforma 1.5: Reforma skupin univerzitního vzdělání; Reforma 1.6: Umožnit reformu vysokoškolských titulů

Milník

Vstup v platnost nařízení pro účinné provádění a uplatňování všech opatření týkajících se reforem primárního, středního a terciárního vzdělávání.

M4C1–11

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělené vysokoškolské stipendium

M5C3–3

Investice č. 2: Teritoriálně blízkost zdravotnických zařízení

Cílová

Podpora venkovských lékáren v obcích, kýtech nebo osadách s méně než 5000 obyvateli (první šarže)

M1C1–113

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Vyšší počet „dopisů o shodě“

M1C1–114

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zvýšení daňových příjmů z „dopisů o shodě“

 

 

Splátková částka

3621492701 EUR  

1.6.Šestá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–14a

Reforma 1.9a: Reforma pro urychlení provádění politiky soudržnosti

Milník

Vstup v platnost vnitrostátních právních předpisů pro urychlení provádění politiky soudržnosti

M1C1–15

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Cílová

Finanční policie – nákup odborných služeb v oblasti vědy o datech T2

M1C1–37a

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Milník

Vstup v platnost opatření zaměřených na snížení počtu nevyřízených žádostí

M1C1–72a

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Legislativní a konkrétní opatření ke snížení opožděných plateb na centrální/místní úrovni

M1C1–85

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi zadáním zakázky a realizací infrastruktury

M1C1–99

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek 

Cílová

Veřejní zadavatelé používající dynamické nákupní systémy 

M2C2–6

Reforma 1 Zjednodušení schvalovacích postupů pro zařízení z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři a nový právní rámec pro zachování výroby z obnovitelných zdrojů a prodloužení doby a způsobilosti stávajících režimů podpory

Milník

Vstup v platnost právního rámce pro zjednodušení schvalovacích postupů pro stavební struktury pro energii z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři

M4C1–8

Investice 1.3: Plán na zlepšení infrastruktury školních sportů

Milník

Zadávání zakázek na zásahy do výstavby a renovace sportovních zařízení a tělocvičen pro školní účely

M5C1–9

Reforma 2 – Nehlášená práce

Milník

Provádět opatření v boji proti nehlášené práci

M5C2–4

Reforma 2 – Reforma pro starší osoby, které nejsou soběstačné

Milník

Vstup v platnost legislativních nařízení, která rozvíjejí ustanovení rámcového zákona za účelem posílení opatření ve prospěch seniorů, kteří nejsou soběstační

M7–9

Reforma č. 5: Plán pro nové dovednosti – Přechody

Milník

Přijetí a zveřejnění nového plánu dovedností – Přechody a cestovní mapa pro provádění

M7–32

Investice 12 Finanční nástroj pro rozvoj mezinárodního vedoucího postavení v průmyslu, výzkumu a vývoji v oblasti autobusů s nulovými emisemi

Milník

Prováděcí dohoda

M1C1–39

Investice 1.8: Postupy přijímání zaměstnanců občanskoprávních a trestních soudů

Cílová

Uzavření náborových řízení pro civilní a trestní soudy a územní a ústřední útvary ministerstva spravedlnosti odpovědné za provádění plánu pro oživení a odolnost

M1C1–40

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Ukončení přijímacích řízení u správních soudů

M1C1–41

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u správních krajských soudů

M1C1–42

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů týkajících se Státní rady

M1C1–59 BIS

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Provádění strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

M1C1–73a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Přijetí oběžníku poskytujícího pokyny k systému kvalifikace pro veřejné zadavatele

M1C1–108

Reforma 1.15: Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Milník

Schválení koncepčního rámce, souboru akruálních účetních standardů a mnohorozměrné účetní mapy

M1C1–111

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2023 s odkazem na cíl úspor stanovený v roce 2022 pro rok 2023.

M1C1–112

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Zlepšit provozní kapacitu daňové správy v souladu s cíli najímání uvedenými v „Výkonnostním plánu na období 2021–2023“ daňové agentury

M1C2–2

Investice 1: Přechod 4.0

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě daňových přiznání předložených v letech 2021–2022

M1C3–9

Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílová

Zapojení provozovatelů cestovního ruchu do centra digitálního cestovního ruchu

M1C3–10

Reforma 4.1 Regulace povolání průvodců cestovního ruchu

Milník

Definice vnitrostátní normy pro turistické průvodce

M2C1–6

Investice 2.2: Agrosolární park

Cílová

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici

M3C2–5

Investice 2.1 – Digitalizace logistického řetězce

Cílová

Digitalizace logistického řetězce

M5C2–2

Reforma 1 – Rámcový zákon o zdravotním postižení

Milník

Vstup v platnost legislativních nařízení, kterými se rozvíjejí ustanovení rámcového zákona za účelem posílení autonomie osob se zdravotním postižením

 

Splátková částka

2053579667 EUR

1.7.Sedmá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–17

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Cílová

Migrace na Polo Strategico Nazionale T1

M7–7

Reforma č. 4: Zmírnění finančního rizika spojeného se smlouvami o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (smlouvy o nákupu elektřiny)

Milník

Vstup primárního a sekundárního práva v platnost

M7–14

Investice 4: Tyrhénský odkaz

Milník

Zadání zakázek

M3C2–7

Investice 2.3: Žehlení za studena

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek

M1C1–18

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Cílová

API v národní digitální datové platformě T1

M1C1–19

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Cílová

Podpora modernizace bezpečnostních struktur T2

M1C1–20

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Plné zavedení vnitrostátních služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti

M1C1–21

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Dokončení sítě screeningových a certifikačních laboratoří v oblasti kybernetické bezpečnosti, hodnotící střediska

M1C1–22

Investice 1.5: Kybernetická bezpečnost

Milník

Plné fungování ústředního auditního útvaru PSNC & bezpečnostní opatření pro bezpečnost bezpečnosti sítí a informací s nejméně 30 dokončenými inspekcemi

M1C1–43

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených věcí u občanskoprávních obecných soudů (první stupeň)

M1C1–44

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u občanskoprávního odvolacího soudu (druhý stupeň)

M1C1–60

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Cílová

Zjednodušení a/nebo digitalizace 200 kritických postupů s dopadem na občany a podniky

M1C1–72ter

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Zvýšit počet lidských zdrojů zabývajících se platbami

M1C1–72c

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Přijetí akčního plánu

M1C1–73b

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Pobídky ke kvalifikaci a profesionalizaci veřejných zadavatelů.

M1C1–73 chinely

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Vstup v platnost nových právních ustanovení o financování projektů

M1C1–75a

Investice 1.10: Podpora kvalifikace a elektronického zadávání veřejných zakázek

Milník

Podpora kvalifikace a elektronického zadávání veřejných zakázek

M1C1–84a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Opatření ke zlepšení rychlosti rozhodování veřejných zadavatelů při zadávání zakázek

M1C1–98

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

M1C2–11

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži 2023

M1C2–12

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost prováděcích opatření (v případě potřeby včetně sekundárních právních předpisů) pro provádění a uplatňování opatření stanovených v každoročním zákoně o hospodářské soutěži na rok 2023 a dalších primárních právních předpisech

M2C1–6a

Investice 2.2: Agrosolární park

Cílová

Přidělení zdrojů příjemcům jako % celkových finančních zdrojů přidělených na investici

M2C1–7

Investice 2.3: Inovace a mechanizace v zemědělství a potravinářství

Cílová

Zveřejnění konečných žebříčků s identifikací konečných příjemců.

M2C2–28

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Milník

Zadávání veřejných zakázek na instalaci dobíjecí infrastruktury

M4C1–12

Investice 4.1: Rozšíření počtu a kariérních příležitostí PhD (výzkumem, veřejnou správou a kulturním dědictvím)

Cílová

Programy stipendií PhD poskytované ročně (více než tři roky)

M4C1–14

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Cílová

Učitelé přijatí na základě reformovaného systému náboru

M4C1–15

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělená stipendia pro přístup na univerzitu

M4C2–3

Investice 3.3: Udělování doktorandských stipendií ve spolupráci s podniky a podpora náboru výzkumných pracovníků společnostmi

Cílová

Počet udělených stipendií PhD

M5C1–15a

Investice 4 – univerzální veřejná služba

Milník

Provádět opatření ke zvýšení účasti mladých lidí, zjednodušení postupů a zlepšení kvality projektů univerzální veřejné služby,

M7–1

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Určení „oblastí pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie“

M7–4

Reforma č. 2: Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí

Milník

Přijetí vládní zprávy, která představuje výsledek vládních konzultací se zúčastněnými stranami za účelem stanovení plánu na snížení dotací škodlivých pro životní prostředí.

M7–16

Investice 5: SA.CO.I.3

Milník

Zadání zakázek

M4C1–10 bis

Reforma 1.1: Reforma technických a odborných ústavů

Milník

Vstup sekundárních právních předpisů v platnost.

 

Splátková částka

5294563760 EUR



1.8.Osmá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–23

Investice 1.4.6: Mobilita jako služba pro Itálii

Milník

Provádění sedmi pilotních projektů

M1C1–76

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy ústřední orgány veřejné moci platí podnikům

M1C1–77

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy regionální orgány veřejné správy platí podnikům

M1C1–78

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy místní orgány veřejné správy platí podnikům

M1C1–79

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Průměrný počet dnů, kdy orgány veřejného zdraví platí podnikům, se snižuje

M1C1–25

Investice 1.6.6: Digitalizace finanční policie

Milník

Rozvíjet informační systémy používané pro boj proti hospodářské trestné činnosti

M1C1–62

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Zvýšení absorpce investic

M1C1–115

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2024 s odkazem na cíl úspor stanovený v letech 2022 a 2023 pro rok 2024.

M1C2–3

Investice 1: Přechod 4.0

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě daňových přiznání předložených v letech 2021–2023

M4C1–16

Investice 3.1: Nové dovednosti a nové jazyky

Milník

Přijetí rozhodnutí o poskytnutí grantu pro aktivaci projektů STEM

M4C1–17

Investice 3.1: Nové dovednosti a nové jazyky

Milník

Nové dovednosti

M4C2–1 bis

Investice 1.2: Financování projektů předložených mladými výzkumnými pracovníky

Milník

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o poskytnutí finančních prostředků mladým výzkumným pracovníkům

M6C2–2

Investice 2.1: Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu NHS.

Cílová

Výzkumné projekty financované v oblasti PK (Proof of Concept) a vzácných nádorových onemocnění a nemocí

M6C2–3

Investice 2.1: Posílení a zlepšení biomedicínského výzkumu NHS.

Cílová

Výzkumné projekty financované v oblasti nemocí s velkým dopadem na zdraví

M7–2

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Vstup právního aktu v platnost (Testo Unico)

M7–25

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Milník

Zveřejnění zprávy o budoucích potřebách kritických surovin a potenciálu ekodesignu

M1C2–14a

Reforma č. 3: Racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky.

Milník

Zveřejnění zprávy hodnotící všechny pobídky pro podniky

M5C1–15

Investice 3 – Posílení duálního systému

Cílová

Osvědčení vydaná prostřednictvím duálního vzdělávacího systému

M2C1–12

Investice 3.3: Kultura a povědomí o environmentálních tématech a výzvách

Cílová

Podcasty o ekologické transformaci

M4C1–19

Investice 3.2: Škola 4.0: inovativní školy, elektroinstalace, nové třídy a workshopy

Milník

Přijetí rozhodnutí o udělení grantu na nákup digitálních zařízení a/nebo vytvoření digitálních laboratoří

M1C1–98a

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Úředníci vyškolení v rámci strategie profesionalizace veřejných kupujících

 

Splátková částka

3541589877 EUR

1.9.Devátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M4C1–7

Investice 1.4: Mimořádný zásah zaměřený na snížení územních rozdílů v cyklech I a II středních škol a na řešení předčasného ukončování školní docházky

Cílová

Studenti nebo mladí lidé, kteří se zúčastnili mentorských činností nebo kurzů odborné přípravy

M4C1–14 bis

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Cílová

Učitelé přijatí na základě reformovaného systému náboru

M7–6

Reforma č. 3: Snížení nákladů na připojení biomethanu k plynárenské síti

Milník

Vstup v platnost právních předpisů ke snížení nákladů na připojení zařízení na výrobu biometanu k plynárenské síti

M7–10

Reforma č. 5: Plán pro nové dovednosti – Přechody

Milník

Vstup v platnost právního aktu (právních aktů) pro regiony a autonomní provincie (provincie)

M1C1–24

Investice 1.7.1: Digitální veřejná služba

Cílová

Dobrovolníci jsou vyškoleni

M1C1–96

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Cílová

Průměrná doba mezi podáním nabídek a zadáním zakázky

M1C1–116

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Cílová

Snížení daňových úniků, jak je definováno ukazatelem „přípustnost vyhýbání se daňovým povinnostem“

M1C2–5

Investice 6: Investice do systému průmyslového vlastnictví

Cílová

Poskytnutí závěrečné zprávy o činnosti pro nejméně 254 projektů souvisejících s průmyslovým vlastnictvím a výzkumem

M1C2–13

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost každoročního zákona o hospodářské soutěži z roku 2025

M1C2–14

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Cílová

Byly zavedeny miliony inteligentních měřičů 2G.

M1C3–2

Investice 1.1 Digitální strategie a platformy kulturního dědictví

Cílová

Zveřejněné digitální a mediální zdroje

M1C3–5

Investice – 1.3 Zlepšit energetickou účinnost v kinech, divadla a muzeích

Cílová

Ukončení intervencí na státních muzeích a kulturních lokalitách, divadelních sálech a kinech (druhá část)

M2C3–3

Investice 2.1 – Posílení ekobonusu pro energetickou účinnost

Cílová

Renovace budov Superbonus T2

M4C1–13

Investice 2.1: Integrovaná digitální výuka a odborná příprava v oblasti digitální transformace pro zaměstnance škol;

Cílová

Odborná příprava vedoucích pracovníků škol, učitelů a administrativních pracovníků

M4C2–2a

Investice 2.2a: Dohody o inovacích

Cílová

Inovační dohody dokončeny

M5C1–3

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Osoby, které mají prospěch z programu zaručené zaměstnatelnosti pracovníků (GOL)

M5C1–4

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Lidé se účastnili programů odborné přípravy

M5C1–7

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Veřejné služby zaměstnanosti dokončily činnosti plánované v plánu posílení

M5C1–10

Reforma 2 – Nehlášená práce

Cílová

Zvýšený počet inspekcí práce a členství v zemědělské síti

M5C3–9

Investice1.3: Strukturované sociálně vzdělávací intervence v boji proti chudobě ve vzdělávání na jihu, které podporují třetí sektor

Cílová

Podpora vzdělávání nezletilých osob (druhá skupina)

M7–3

Reforma č. 1: Zjednodušení povolovacích postupů pro energii z obnovitelných zdrojů

Milník

Zřízení jednotné digitální platformy pro povolení týkající se obnovitelných zdrojů energie

M7–5

Reforma č. 2: Snížení dotací škodlivých pro životní prostředí

Milník

Vstup v platnost primárního a sekundárního práva.

M7–26

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Cílová

Geografický informační systém (GIS) o těžebním odpadu pro udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

M1C1–38a

Reforma 1.8: Digitalizace soudnictví

Milník

Digitalizace systému soudnictví

M1C1–72chin

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Internetové stránky poskytující informace a údaje o platbách ze strany veřejné správy

M1C1–72sixies

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Milník

Přijetí závěrečné zprávy o auditu plánu auditu

M1C1–27

Investice 1.3.1: Národní platforma pro digitální data

Cílová

API v národní digitální datové platformě T2

M1C1–97b

Reforma 1.10: Reforma legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek

Milník

Opatření ke zlepšení rychlosti provádění

M4C2–4a

Reforma 1.2: Tříletý plán financování výzkumných činností

Milník

Primární právní předpisy pro přijetí tříletého plánu financování výzkumných činností 

M7–30

Investice 10: Pilotní projekt týkající se dovedností „Crescere Green“

Cílová

Provedené moduly odborné přípravy

M1C1–144

Investice 1.4.2 – Začlenění občanů – Zlepšení přístupnosti digitálních veřejných služeb/intervence

Cílová

Větší dostupnost digitálních veřejných služeb

M2C2–36

Investice 4.4.3: Obnovená flotila pro velení národní hasičské jednotky

Cílová

Počet čistých vozidel pro obnovu vozového parku pro velení národní hasičské jednotky

M2C4–32

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílová

Zásahy do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí T2

M1C1–153

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Digitalizované soudní spisy T2

 

 

Splátková částka

7 670 089 282 EUR

1.10.Desátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–88

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy ústřední orgány veřejné moci platí podnikům

M1C1–89

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy regionální orgány veřejné správy platí podnikům

M1C1–90

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Snižuje se průměrný počet dnů, kdy místní orgány veřejné správy platí podnikům

M1C1–91

Reforma 1.11: Snížení opožděných plateb ze strany orgánů veřejné správy a zdravotnických orgánů

Cílová

Průměrný počet dnů, kdy orgány veřejného zdraví platí podnikům, se snižuje

M1C1–117

Reforma 1.15: Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Cílová

Veřejné subjekty vyškolené pro přechod na nový akruální účetní systém

M1C1–119

Reforma 1.14: Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni

Milník

Vymezení parametrů regionálního fiskálního federalismu

M1C1–120

Reforma 1.14: Reforma fiskálního rámce na nižší než celostátní úrovni

Milník

Vstup v platnost právního aktu vymezujícího fiskální federalismus pro provincie a metropolitní města

M3C2–6

Investice 2.2: Digitalizace uspořádání letového provozu

Milník

Digitalizace uspořádání letového provozu: uvedení nových nástrojů do provozu

M5C1–11

Reforma 2 – Nehlášená práce

Cílová

Provádět opatření v boji proti nehlášené práci

M3C2–12

Investice 2.3: Žehlení za studena

Cílová

Dokončení prací a přijetí odhadů nákladů na připojení ze strany developera pro infrastruktury pro chladné žehlení

M1C1–26

Investice 1.1: Digitální infrastruktura

Cílová

Migrace na Polo Strategico Nazionale nebo na bezpečné a certifikované veřejné cloudové prostředí

M1C1–28

Investice 1.7.2: Síť digitálních zprostředkovatelských služeb

Cílová

Počet občanů účastnících se digitálního vzdělávání a/nebo usnadňujících iniciativ poskytovaných centry pro usnadnění digitálních technologií

M1C1–45

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Zkrácení délky občanskoprávního řízení

M1C1–46

Reforma1.5: Reforma trestního soudnictví

Cílová

Zkrácení délky trestního řízení

M1C1–47

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených věcí u občanskoprávních obecných soudů (první stupeň)

M1C1–48

Reforma 1.4: Reforma civilního soudnictví

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u občanskoprávního odvolacího soudu (druhý stupeň)

M1C1–49

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů u správních krajských soudů (první stupeň)

M1C1–50

Investice 1.8: Postupy pro přijímání zaměstnanců do správních soudů

Cílová

Snížení počtu nevyřízených případů týkajících se Státní rady

M1C1–59b

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Provádění strategického řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

M1C1–63

Reforma 1.9: Reforma veřejné správy

Milník

Zveřejnění úložiště všech zjednodušených a/nebo digitalizovaných postupů

M1C1–66

Investice 1.9: Poskytovat technickou pomoc a posilovat budování kapacit pro provádění italského plánu na podporu oživení a odolnosti

Cílová

Vzdělávání a odborná příprava

M1C1–118

Reforma 1.15: Reforma pravidel pro veřejné účetnictví

Milník

Vstup v platnost legislativního aktu o reformě akruálního účetnictví pro nejméně 90 % celého veřejného sektoru bez státních kompancí

M1C1–122

Reforma 1.13: Reforma rámce pro přezkum výdajů

Milník

Dokončení každoročního přezkumu výdajů pro rok 2025 s odkazem na cíl úspor stanovený v letech 2022, 2023 2024 pro rok 2025.

M1C2–13a

Reforma č. 2: Roční pravidla hospodářské soutěže

Milník

Vstup v platnost právních předpisů (včetně sekundárních právních předpisů a prováděcích aktů týkajících se ročního zákona o hospodářské soutěži na rok 2025) o regionálních železnicích a převodu technologií

M1C3–3

Investice – 1.2 Odstranění fyzických a kognitivních překážek v muzeích, knihovnách a archivech s cílem umožnit širší přístup ke kultuře a účast na ní.

Cílová

Zásahy za účelem odstranění fyzických a kognitivních bariér v muzeích, památech, archeologických oblastech a parcích, archivech a knihovnách

M2C1–8

Investice 2.3: Inovace a mechanizace v zemědělství a potravinářství

Cílová

Podpora investic do inovací v oběhovém hospodářství a biohospodářství

M2C1–9

Investice 2.2: Agrosolární park

Cílová

Agrovoltaická výroba elektrické energie

M2C2–23

Investice 4.1 Investice do „měkké“ mobility (Národní plán cyklistické stezky)

Cílová

Cyklistické pruhy T2

M3C2–5a

Investice 2.1 – Digitalizace logistického řetězce

Cílová

Digitalizace logistického řetězce

M4C1–20

Investice 1.5: Rozvoj systému terciárního odborného vzdělávání (ITS)

Cílová

Počet studentů zapsaných v systému odborného vzdělávání (ITS)

M4C1–22

Investice 1.3: Plán na zlepšení infrastruktury školních sportů

Cílová

Výstavba nebo renovace sportovních zařízení a tělocvičen pro školní účely

M4C1–23

Investice 3.4: Vyučovací a pokročilé vysokoškolské dovednosti

Milník

Akce zaměřené na kvalifikaci a inovace středních škol a univerzitních programů, včetně doktorandů

M4C1–24

Investice 1.6: Aktivní orientace při přechodu mezi školou a univerzitami.

Cílová

Potvrzení o docházce, která byla vydána pro kurzy přechodu mezi školou a vysokoškolskými školami

M5C1–7a

Investice 1 – Posílení veřejných služeb zaměstnanosti (VSZ)

Cílová

Veřejné služby zaměstnanosti dokončily renovační činnosti

M5C1–14

Investice 2 – Systém certifikace rovnosti žen a mužů

Cílová

Společnosti získaly certifikaci rovnosti žen a mužů

M5C1–16

Investice 4 – univerzální veřejná služba

Cílová

Lidé se účastnili projektů univerzální veřejné služby zahájených v čtyřletém období 2021–2024 a získali příslušnou certifikaci.

M5C3–4

Investice č. 2: Teritoriálně blízkost zdravotnických zařízení

Milník

Podpora venkovských lékáren v obcích, kýtech nebo osadách s méně než 5000 obyvateli (druhá šarže)

M7–11

Investice 1: Rozšířené opatření: Inteligentní sítě

Cílová

Inteligentní sítě – elektrifikace spotřeby energie

M7–12

Investice č. 2: Rozšířené opatření: Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílová

Zvýšit odolnost elektroenergetické soustavy

M7–13

Investice 3: Rozšířené opatření: Výroba vodíku v brownfieldech (vodíková údolí)

Cílová

Realizovaný projekt

M7–15

Investice 4: Tyrhénský odkaz

Milník

Vybudované kabely

M7–17

Investice 5: SA.CO.I.3

Milník

Dokončení skořápek přestavebních stanic na Sardinii (Codrongianos) a Toskánsku (Suvereto)

M7–22

Investice 7: Inteligentní vnitrostátní přenosová síť

Milník

Instalace zařízení 5G, architektury IKT, zabezpečeného protokolu 104 v elektrických stanicích a průmyslového internetu věcí v elektrických sloupech

M7–27

Investice 8: Udržitelné, oběhové a bezpečné dodávky kritických surovin

Milník

Projekty výzkumu a vývoje a vybavení laboratoří v oblasti městské těžby a ekodesignu

M7–31

Investice 11: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet registrovaných vlaků

M2C2–30

Investice 4.5 – Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílová

Počet zakoupených vozidel

M1C2–14b

Reforma č. 3: racionalizace a zjednodušení pobídek pro podniky.

Milník

Vstup v platnost právních aktů pro racionalizaci pevných pobídek

M4C1–14b

Reforma 2.1: Nábor učitelů

Milník

Uchazeči, kteří úspěšně uspěli ve veřejném výběrovém řízení, aby se stali učiteli po reformovaném systému náboru zaměstnanců

M1C1–121a

Reforma 1.12: Reforma daňové správy

Milník

Vstup v platnost primárních a sekundárních právních předpisů pro zlepšení výběru daní

M2C2–29

Investice 4.3 Instalace dobíjecích infrastruktur

Cílová

Počet rychlých dobíjecích stanic

M4C1–15a

Investice 1.7: Stipendia pro přístup k univerzitám

Cílová

Udělená stipendia pro přístup na univerzitu

M5C1–4a

Reforma 1 – aktivní politiky na trhu práce a odborné vzdělávání

Cílová

Osoby účastnící se programů odborné přípravy

M1C1–147

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílová

Umožnění cloud computingu pro místní veřejnou správu T2

M1C1–148

Investice 1.4.1 – Občanská zkušenost – Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb

Cílová

Zvýšení kvality a použitelnosti digitálních veřejných služeb T2

M2C2–10

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Milník

Inteligentní sítě – zvýšení kapacity sítě a elektrifikace spotřeby energie

M2C2–13

Investice 2.2 Intervence ke zvýšení odolnosti elektrické sítě

Cílová

Zvýšit odolnost elektroenergetické soustavy

M2C2–35

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi

Cílová

Počet registrovaných autobusů s nulovými emisemi T2

M2C2–35 ter

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy vozidly na čistá paliva

Cílová

Počet dobíjecích stanic pro nízkopodlažní autobusy s nulovými a nízkými emisemi

M6C2–16

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Odborná příprava v oblasti manažerských a digitálních dovedností zdravotnického personálu

M6C2–17

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Zadání lékařského

smlouvy o specializované odborné přípravě

M1C1–149

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření služeb platformy PagoPA T2

M1C1–150

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření aplikace „IO“ T2

M1C1–152

Investice 1.6.1 – Digitalizace ministerstva vnitra

Cílová

Ministerstvo vnitra – rekonstruované a digitalizované procesy T2

M1C1–154

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Znalostní systémy IT datového jezera v oblasti justice T2

M7–50

Investice 18 – Rozšířené opatření: Program obnovy vozového parku soukromých a lehkých užitkových vozidel elektrickými vozidly

Cílová

Počet zakoupených vozidel

 

Splátková částka

12799902997 EUR

 



2.Úvěrová podpora

Splátky uvedené v čl. 3 odst. 2 jsou rozděleny takto:

2.1.První splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M4C2–10

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Vyhlášení výzvy k vyjádření zájmu pro identifikaci vnitrostátních projektů, včetně projektů týkajících se mikroelektroniky projektu IPCEI

M1C2–26

Investice 5.1: Refinancování a přepracování fondu 394/81 spravovaného SIMEST

Milník

Vstup v platnost refinancování fondu 394/81 a přijetí investiční politiky

M2C1–14

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení Investice 1.2 – stěžejní projekty oběhového hospodářství

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost.

M2C4–8

Investice 1.1. Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognózování

Milník

Operační plán pro pokročilý a integrovaný monitorovací a prognostický systém pro identifikaci hydrologických rizik

M5C1–17

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Milník

Byl přijat fond na podporu podnikání žen

M1C2–27

Investice 5.1: Refinancování a přepracování fondu 394/81 spravovaného SIMEST

Cílová

Malé a střední podniky, které obdržely podporu z fondu 394/81

M1C3–22

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro: tematický fond Evropské investiční banky;

M1C3–23

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro Národní fond cestovního ruchu,

M1C3–24

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro: Záruční fond malých a středních podniků,

M1C3–25

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Investiční politika pro Fondo Rotativo

M1C3–26

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Milník

Vstup v platnost prováděcí vyhlášky o slevě na dani za obnovu ubytovacích zařízení.

M2C4–7

Reforma 3.1: Přijetí národních programů pro omezování znečištění ovzduší

Milník

Vstup národního programu omezování znečištění ovzduší v platnost

M2C4–12

Investice 2.1.b. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik

Milník

Vstup v platnost revidovaného právního rámce pro zásahy proti povodním a hydrogeologickým rizikům

M2C4–18

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Milník

Vstup v platnost revidovaných právních změn týkajících se ochrany a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch

M3C1–1

Reforma 1.1 – Zrychlení procesu schvalování smlouvy mezi MIT a RFI

Milník

Vstup v platnost legislativní změny týkající se postupu schvalování programu (CdP)

M3C1–2

Reforma 1.2 – Zrychlení procesu schvalování projektů

Milník

Vstup v platnost regulační změny, která zkrátí dobu schvalování projektů z 11 na šest měsíců

M3C1–21

Reforma 2.1 – Provádění nedávného „nařízení o zjednodušení“ (přeměněného do zákona č. 120 ze dne 11. září 2020) vydáním vyhlášky o přijetí „Pokynů pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů“

Milník

Vstup v platnost „Pokyny pro klasifikaci a řízení rizik, hodnocení bezpečnosti a monitorování stávajících mostů“

M3C1–22

Reforma 2.2 – Přemístit vlastnictví mostů a viaduktů ze silnic s nižším hodnocením na silnice s vyšším hodnocením

Milník

Převést vlastnictví mostů, viaduktů a přejezdů ze silnic nižší úrovně na silnice s vyšším hodnocením (dálnice a hlavní vnitrostátní silnice).

M4C1–27

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Vstup v platnost právních předpisů, kterými se mění stávající pravidla pro studentské ubytování.

M5C3–10

Reforma1: Zjednodušení postupů a posílení komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

Milník

Vstup nařízení v platnost, aby se zjednodušily postupy a posílila úloha komisaře ve zvláštních ekonomických zónách

M5C3–11

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Milník

Vstup v platnost vyhlášek ministerstva schvalujících operační plány pro všech osm zvláštních ekonomických zón

M6C2–4

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Plán reorganizace schválený ministerstvem zdravotnictví/italskými regiony

 

Splátková částka

12643678161 EUR



2.2.Druhá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C2–28

Investice 5.2: Konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců

Milník

Vstup v platnost vyhlášky obsahující investiční politiku smluv o rozvoji

M2C4–27

Reforma 4,1. Zjednodušení právních předpisů a posílení správy pro provádění investic do infrastruktur pro zásobování vodou

Milník

Vstup v platnost zjednodušení právních předpisů pro zásahy do primární vodní infrastruktury pro zabezpečení dodávek vody

M5C2–11

Investice 4 – Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na investice do obnovy měst s cílem omezit situace marginalizace a sociální degradace, přičemž projekty jsou v souladu s cíli Nástroje pro oživení a odolnost, včetně zásady „významně nepoškozovat“

M5C2–15

Investice 5 – Integrované městské plány – Překonání nezákonných osad s cílem bojovat proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví mapování nelegálních osad, je přijat „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura“ a přijímá se ministerská vyhláška o přidělování zdrojů.

M5C2–19

Investice 6 – Inovační program pro kvalitu bydlení

Milník

Regiony a autonomní provincie (včetně obcí a/nebo metropolitních měst nacházejících se na těchto územích) podepsaly dohody o obnově a rozšíření sociálního bydlení

M1C2–16

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na projekty rychlejšího připojení

M1C3–12

Investice 2.1 – Atraktivita malého historického města

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů obcím za atraktivitu malých historických měst

M1C3–13

Investice 2.2 – Ochrana a zlepšování venkovské architektury a lasdscape

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů: na ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny

M1C3–14

Investice 2.3 – Programy na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů: projekty na posílení identity míst, parků a historických zahrad

M1C3–15

Investice 2.4 – Seismická bezpečnost místa bohoslužeb, obnova dědictví FEC a útulků pro umělecká díla

Milník

Vstup v platnost vyhlášky Ministerstva kultury o přidělování zdrojů: pro seismickou bezpečnost namísto bohoslužeb a obnovu dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto)

M1C3–35

— Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro významné turistické akce

Milník

Podpis každé dohody o šesti projektech mezi ministerstvem cestovního ruchu a příjemci/prováděcími subjekty

M2C1–13

Reforma 1.2 – Národní program pro nakládání s odpady

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky pro národní program nakládání s odpady

M2C2–52

Investice 5.2 Vodík

Milník

Výroba elektrolyzérů

M4C2–11

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Vstup v platnost vnitrostátního právního aktu, kterým se přiděluje nezbytné finanční prostředky na poskytování podpory účastníkům projektu.

M4C2–17

Investice 3.1: Fond pro výstavbu integrovaného systému výzkumných a inovačních infrastruktur; Investice

Milník

Zadání zakázek na projekty týkající se: integrovaný systém výzkumných a inovačních infrastruktur

M4C2–18

Příloha č. 1.5: Vytvoření a posílení „inovačních ekosystémů pro udržitelnost“, budování „územních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“

Milník

Zadávání zakázek na projekty týkající se inovačních ekosystémů;

M4C2–19

Investice 1.4: Posílení výzkumných struktur a podpora vytváření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií

Milník

Zadávání zakázek na projekty týkající se vnitrostátních vedoucích pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti klíčových základních technologií

M4C2–20

Investice 3.2: Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Dohoda mezi vládou IT a prováděcím partnerem Cassa Depositi e Prestiti (CDP), kterou se zřizuje podepsaný finanční nástroj

M6C1–1

Reforma č. 1: Definice nového organizačního modelu sítě pro pomoc v oblasti územní zdravotní péče.

Milník

Vstup v platnost sekundárního právního předpisu (ministerské nařízení), který předpokládá reformu organizace zdravotní péče.

M6C1–2

Investice 1.1: Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče.

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji

M6C1–4

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Milník

Schválení pokynů obsahujících digitální model pro provádění domácí péče

M6C1–5

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Milník

Smlouva o institucionálním rozvoji schválená ministerstvem zdravotnictví a krajů

M6C1–10

Investice 1.3: Posílení střední zdravotní péče a jejích zařízení (komunitní nemocnice).

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

M6C2–5

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Schválení smlouvy o institucionálním rozvoji

 

Splátková částka

12643678161 EUR

2.3. Třetí splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M2C1–18

Investice 3.1: Zelené ostrovy

Milník

Vstup v platnost dekretu

M2C1–20

Investice 3.2: Zelená společenství

Milník

Zadání (všech) veřejných zakázek na výběr zelených společenství

M5C2–17

Investice 5 – Integrované městské plány – fond EIB-fond financování

Milník

Investiční strategii fondu schvaluje Ministerstvo financí (MEF).

M1C1–123

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – služby/obsah T1 „Jedno kliknout na průmyslový vzor“

M1C1–124

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – Zaměstnanci s lepšími dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) T1

M1C3–30

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Tematické fondy Evropské investiční banky: Vyplacení prostředků fondu v celkové výši 350000000 EUR.

M1C3–31

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Národní fond cestovního ruchu: Vyplacení prostředků fondu v celkové výši 150000000 EUR na kapitálovou podporu.

M2C3–9

Investice 3.1: Podpora účinného dálkového vytápění

Milník

Zakázky na zlepšení tepelných sítí uděluje Ministerstvo pro ekologickou transformaci na základě veřejného nabídkového řízení.

M2C4–19

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy rostlin pro ochranu a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch T1

M2C4–24

Investice 3.4. Sanace „půdy s výskytem řas“

Milník

Právní rámec pro sanaci osiřelých pamětihodností

M3C1–3

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Milník

Zadání zakázky (veřejných zakázek) na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie

M3C1–12

Investice 1.4 – Zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)

Milník

Zadání zakázek na Evropský systém řízení železniční dopravy

M3C2–8

Investice 1.1: Zelené přístavy: intervence v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v přístavech

Cílová

Zelené přístavy: přidělování prací

M4C1–29

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Vstup v platnost reformy právních předpisů v oblasti bydlení pro studenty.

M5C2–13

Investice 5 – Integrované městské plány – obecné projekty

Milník

Vstup v platnost investičního plánu pro projekty obnovy měst v metropolitních oblastech

M6C2–7

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek

 

Splátková částka

9825328389 EUR

 



2.4.Čtvrtá splátka (podpora úvěru):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–125

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Milník

Zadání (všech) veřejných výzev k podávání nabídek v oblasti cloud computingu pro místní veřejnou správu

M1C2–22

Investice 4: Satelitní technologie a kosmická ekonomika

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na satelitní technologie a vesmírné projekty

M2C2–48

Investice 3.1 Výroba vodíku v brownfieldech (vodíkové údolí)

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na projekty výroby vodíku v opuštěných průmyslových oblastech

M2C2–50

Investice 3.2 Využití vodíku v těžko přizpůsobitelném průmyslu

Milník

Dohoda o podpoře přechodu z metanu na zelený vodík

M5C2–21

Investice 7 – Projekt sportu a sociálního začleňování

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na projekty v oblasti sportu a sociálního začleňování na základě veřejné výzvy k předkládání návrhů

M1C3–20

Investice 3.2 Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)

Milník

Podpis smluv mezi provádějícím subjektem Cinecittà SPA a společnostmi v souvislosti s výstavbou devíti studií

M2C4–21

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Milník

Revize právního rámce pro intervence pro obnovu oblasti politiky soudržnosti

M4C1–28

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Milník

Zadání prvních zakázek na vytvoření dalších ubytovacích jednotek (lůžek)

M4C2–12

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Milník

Seznam účastníků projektů IPCEI bude dokončen do 30. června 2023.

M4C2–16

Investice 3.1 Výzkumné a inovační infrastruktury

Cílová

Počet financovaných infrastruktur

M5C1–18

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Cílová

Podnikům byla poskytnuta finanční podpora

M6C2–14

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Jsou udělována stipendia na zvláštní odbornou přípravu ve všeobecné lékařské praxi.

 

Splátková částka

16611453220 EUR

 

2.5.Pátá splátka (podpora úvěru):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M2C3–5

Investice 1.1: Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na výstavbu nových škol prostřednictvím výměny budov za účelem modernizace energie ve školních budovách na základě veřejného nabídkového řízení

M2C4–28

Investice 4.1. Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody

Milník

Přidělení finančních prostředků všem projektům (na investice do primární vodohospodářské infrastruktury a na zabezpečení dodávek vody)

M2C4–30

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Milník

Přidělení finančních prostředků všem projektům na intervence do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí

M1C1–14

Investice 1.6.5: Digitalizace Státní rady

Cílová

Státní rada – dokumenty, které jsou k dispozici pro analýzu v datovém skladu T1

M1C1–16

Investice 1.6.5: Digitalizace Státní rady

Cílová

Státní rada – dokumenty, které jsou k dispozici pro analýzu v datovém skladu T2

M1C1–126

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření služeb platformy PagoPA T1

M1C1–127

Investice 1.4.3 – Rozšíření služeb platforem PagoPA a aplikace „IO“

Cílová

Rozšíření aplikace „IO“ T1

M1C1–128

Investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení

Cílová

Rozšíření digitálních veřejných oznámení T1

M1C1–129

Investice 1.6.1 – Digitalizace ministerstva vnitra

Cílová

Ministerstvo vnitra – plně reorganizované a digitalizované procesy T1

M1C1–130

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Cílová

Digitalizované soudní spisy T1

M1C1–131

Investice 1.6.2 – Digitalizace ministerstva spravedlnosti

Milník

Znalostní systémy IT datového jezera v oblasti justice T1

M1C1–132

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – služby/obsah T2 „Jedno kliknout na průmyslový vzor“

M1C1–133

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INPS – Zaměstnanci s lepšími dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) T2

M1C1–134

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INAIL – plně reorganizované a digitalizované procesy/služby T1

M1C1–135

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – digitalizace postupů T1

M1C1–136

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – digitalizace certifikátů T1

M1C1–137

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Milník

Ministerstvo obrany – Komise pro institucionální internetové portály a intranetové portály

M1C1–138

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – Migrace kritických aplikací, které nejsou misemi, do řešení pro úplnou ochranu informací prostřednictvím zpřístupnění infrastruktury (S.C.I.P.I.O.) T1

M1C2–29

Investice 5.2: Konkurenceschopnost a odolnost dodavatelských řetězců

Cílová

Schválené smlouvy o rozvoji

M2C1–15a

Reforma 1.2 Národní program pro nakládání s odpady: Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení

Cílová

Snížení počtu nelegálních skládek (T2)

M2C1–15b

Reforma 1.2 Národní program pro nakládání s odpady: Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení

Cílová

Regionální rozdíly v odděleném sběru

M2C1–15c

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení

Milník

Vstup v platnost povinnosti odděleného sběru biologického odpadu

M2C2–24

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na výstavbu metrometrů, tramvajových drah, trolejbusů a metropolitních oblastí lanových drah

M2C2–32

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy nízkopodlažními autobusy s nulovými emisemi

M2C3–7

Investice 1.2 – Výstavba budov, rekvalifikace a posílení nemovitého majetku v rámci výkonu spravedlnosti

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na výstavbu nových budov, rekvalifikaci a posílení nemovitého majetku při výkonu spravedlnosti podepisuje veřejný zadavatel na základě veřejného zadávacího řízení.

M2C4–33

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Milník

Poskytnutí finančních prostředků všem projektům zaměřeným na odolnost zavlažovacího zemědělského systému pro lepší hospodaření s vodními zdroji

M2C4–36

Investice 4.4 Investice do kanalizace a čištění

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na kanalizaci a čištění

M3C1–4

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Milník

Zadání zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice na tratích Salerno Reggio Calabria

M3C1–17

Investice 1.7 – Zlepšování, elektrifikace a odolnost železnic na jihu

Cílová

150 km dokončených prací souvisejících s modernizací, elektrifikací a odolností železnic na jihu, které jsou připraveny pro povolovací a provozní fázi.

M4C2–5

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Cílová

Počet udělených výzkumných projektů

M6C1–8

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Alespoň jeden projekt telemedicíny přidělený každému regionu (s ohledem jak na projekty, které budou realizovány v jednotlivých regionech, tak na projekty, které mohou být rozvíjeny jako součást konsorcií mezi regiony)

 

Splátková částka

9030593086 EUR



2.6.Šestá splátka (podpora úvěru):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M3C1–10

Investice 1.3 – Diagonální spojení

Milník

Zadání zakázky (s) na výstavbu spojení na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

M7–35

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Přijetí a aktualizace příslušných posouzení vlivů na životní prostředí (VIncA)

M7–40

Investice 15: Transizione 5.0

Milník

Vstup v platnost právního aktu, kterým se stanoví kritéria způsobilých intervencí

M2C1–15

Reforma 1.2 Národní program pro nakládání s odpady

Cílová

Snížení počtu nelegálních skládek (T1)

M2C1–16a

Reforma 1.2 Národní program pro nakládání s odpady

Cílová

Nelegální skládky

M2C1–22

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky

Milník

Prováděcí dohoda

M2C2–31

Investice 4.4.3: Obnovená flotila pro velení národní hasičské jednotky

Milník

Zadání všech veřejných zakázek na obnovu vozového parku Národního hasičského sboru

M2C4–6

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Cílová

Administrativní zjednodušení a zpřístupnění digitálních služeb návštěvníkům národních parků a chráněných mořských oblastí

M3C2–10

Reforma 2.2: Zřízení národní platformy digitální logistiky s cílem zavést digitalizaci služeb nákladní a/nebo osobní dopravy

Milník

Národní platforma pro digitální logistiku

M6C2–15

Investice 2.2: Rozvoj technických, digitálních a manažerských dovedností pracovníků v systému zdravotní péče.

Cílová

Jsou udělována dodatečná stipendia na zvláštní odbornou přípravu ve všeobecné lékařské praxi.

M7–36

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Zadání zakázek

M7–38

Investice 14: Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu

Milník

Zadání zakázek

 

Splátková částka

7908481227 EUR

2.7.Sedmá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–139

Investice 1.2 – Povolení cloud computingu pro místní samosprávu

Cílová

Umožnění cloud computingu pro místní veřejnou správu T1

M2C2–25

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na nákup kolejových vozidel s nulovými emisemi a intervence na modernizaci infrastruktury systémů rychlé hromadné dopravy

M2C4–11

Investice 2.1.a. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik – intervence v regionech Emilia Romagna, Toscana a Marche

Milník

Identifikace zásahů mimořádným nařízením (vyhláškami) komisaře pro mimořádné situace

M7–46

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Definice cíle mandátu

M1C1–140

Investice 1.4.1 – Občanská zkušenost – Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb

Cílová

Zlepšení kvality a využitelnosti digitálních veřejných služeb T1

M1C1–141

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Digitalizace postupů ministerstva obrany T2

M1C1–142

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Digitalizace osvědčení ministerstva obrany T2

M1C1–143

Investice 1.6.4 – Digitalizace ministerstva obrany

Cílová

Ministerstvo obrany – Migrace kritických a nemisí kritických aplikací do řešení pro úplnou ochranu informací pomocí otevřenosti infrastruktury (S.C.I.P.I.O.) T2

M1C2–19

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Ostrovy s ultraširokopásmovou konektivitou.

M1C3–27

Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro turistické významné akce

Cílová

Počet kulturních a turistických lokalit, jejichž rekvalifikace dosáhla v průměru 50 % společnosti Stato Avanzamento Lavori (SAL) (první série)

M2C1–16ter

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení

Cílová

Regionální rozdíly v úrovni tříděného sběru

M2C1–25

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky

Milník

Ministerstvo převedlo celkovou výši zdrojů

M2C2–9

Investice 2.1 Posílení inteligentních sítí

Cílová

Inteligentní sítě – zvýšení kapacity sítě pro distribuci energie z obnovitelných zdrojů

M2C2–34

Investice 4.4.1: Posílení vozového parku regionální veřejné autobusové dopravy autobusy s nulovými emisemi

Cílová

Počet nízkopodlažních autobusů s nulovými emisemi registrovaných T1

M2C2–34a

Investice 4.4.2: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet vlaků s nulovými emisemi

M2C2–38a

Investice 5.1: Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Milník

Prováděcí dohoda

M2C2–39

Investice 5.1. Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodávek

Milník

Italské ministerstvo pro podniky a společnost Made dokončilo převod finančních prostředků společnosti Invitalia S.p.A.

M2C2–42a

Investice 5.4 – Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci

M2C2–44

Investice 1.1 Vývoj agrovoltaických systémů

Milník

Zadávání všech veřejných zakázek na instalaci fotovoltaických solárních panelů v agrovoltaických systémech

M2C4–22

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Cílová

Snížení umělosti říčního dna za účelem renaturifikace oblasti Pád T1

M2C4–31

Investice 4.2. Snížení ztrát v rozvodných sítích vody, včetně digitalizace a monitorování sítí

Cílová

Zásahy do vodovodních sítí, včetně digitalizace a monitorování sítí T1

M2C4–34

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji T1

M2C4–35

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji T1

M3C1–15

Investice 1.5 – Posílení metropolitních uzlů a klíčových vnitrostátních vazeb

Cílová

700 km modernizovaných úseků tratí vybudovaných na metropolitních uzlech a klíčových vnitrostátních spojích

M3C1–19

Investice 1.8 – modernizace železničních stanic (řízení RFI; na jihu)

Cílová

Modernizované a přístupné železniční stanice

M4C2–21a

Investice 3.2 – Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci

M5C3–12

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Cílová

Zahájení prací na projektech intervencí v oblasti infrastruktury ve zvláštních ekonomických zónách

M6C1–7

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Plně funkční koordinační střediska (druhá série)

M7–43

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Milník

Prováděcí dohoda

M7–44

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Milník

Italské ministerstvo pro podniky a společnost Made dokončilo převod finančních prostředků do společnosti Invitalia.

M2C4–20

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy rostlin pro ochranu a zhodnocení městských a příměstských zelených ploch T2

 

Splátková částka

15715972025 EUR



2.8.Osmá splátka (podpora ve formě půjčky)

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M7–47

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Prováděcí dohoda

M7–48

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Milník

Ministerstvo investici dokončilo

M1C1–146

Investice 1.4.4 – Rozšíření přijetí národních platforem digitální identity (SPID, CIE) a národního registru (ANPR)

Cílová

Národní platforma digitální identity (CIE)

M1C3–16

Investice – 2.1 Atraktivita malých historických měst

Milník

Přijetí vyhlášky (vyhlášek) kotování podniků podporovaných v malých historických městech

M2C4–9

Investice 1.1. Zavedení pokročilého a integrovaného systému monitorování a prognózování

Milník

Systém monitorování a prognóz je přístupný

M2C4–26

Investice 3.5. Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť

Cílová

Obnova a ochrana mořského dna a mořských stanovišť

M4C2–6

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Milník

Zveřejnění vyhlášky (vyhlášek) o udělení projektů

M4C2–7

Investice 1.1: Výzkumné projekty významného národního zájmu (PRIN)

Cílová

Počet najatých výzkumných pracovníků na dobu určitou

M4C2–8

Investice 1.3: Partnerství rozšířená na univerzity, výzkumná střediska, společnosti a financování projektů základního výzkumu

Cílová

Počet podepsaných výzkumných partnerství

M4C2–22

Investice 2.1: VÝZNAMNÝ PROJEKT SPOLEČNÉHO EVROPSKÉHO ZÁJMU

Cílová

Počet podporovaných projektů

M6C1–6

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Domácí péče

Splátková částka

11184566013 EUR

 

2.9.Devátá splátka (podpora ve formě půjčky):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M1C1–145

Investice 1.4.4 – Rozšíření národní platformy digitální identity (SPID, CIE) a vnitrostátního registru (ANPR)

Cílová

Národní platforma digitální identity (CIE) a vnitrostátní registr (ANPR)

M1C3–28

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet podniků v oblasti cestovního ruchu podporovaných grantem a/nebo slevou na dani za infrastrukturu a/nebo služby;

M1C3–32

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet podniků, které mají být podporovány prostřednictvím Záručního fondu pro malé a střední podniky

M3C1–5

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu 

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari a Palermo-Katánie

M6C1–9

Investice 1.2: Domov jako první místo péče a telemedicíny

Cílová

Pomoc prostřednictvím telemedicínských nástrojů

M6C2–8

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Nemocnice jsou digitalizovány (DEA – oddělení pro nouzové situace a přijímání – I. a II. úroveň)

M6C2–11

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Cílová

Všeobecní lékaři dodávající elektronický zdravotní záznam.

M1C3–33

Investice 4.2 Fondy na konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Fondo Rotativo: Právní dohoda podepsaná s konečnými příjemci

M1C3–9a

Centrum pro digitální cestovní ruch

Cílová

Registrace provozovatelů cestovního ruchu v centru digitálního cestovního ruchu a přístup ke službám poskytovaným centrem

M1C3–18

Investice 2.3 Programy na posílení identity míst, parků a historických zahrad

Cílová

Počet rekvalifikovaných parků a historických zahrad

M2C1–23

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky

Milník

Zdroje převedené na ISMEA a změna prováděcí dohody

M4C1–31

Investice 5: Fond pro studentské bydlení

Milník

Prováděcí dohoda

M5C1–19a

Investice 5 – vytvoření ženských podniků

Milník

Prováděcí dohoda a převod na Invitalia

M1C2–30

Investice 7 – Národní fond pro konektivitu

Milník

Prováděcí dohoda

M2C1–26

Investice 4: AGRI-Solar Park Facility (Zemědělsko-solární park)

Milník

Prováděcí dohoda

M5C2–18

Investice 5 – Integrované městské plány – fond EIB-fond financování

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci o investiční hodnotě příslušných projektů ve výši nejméně 545 000 000 EUR

 

Splátková částka

7118464154 EUR

2.10.Desátá splátka (podpora ve formě půjčky)

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

M2C3–6

Investice 1.1: Výstavba nových škol prostřednictvím výměny budov

Cílová

Nahrazením budovy je vybudováno nejméně 166 nových škol.

M2C3–8

Investice 1.2 – Rekvalifikace veřejných nemovitostí, které jsou částečně nebo zcela využívány výkonem spravedlnosti

Cílová

Provedení stavebních prací na nejméně 289000 mt veřejného nemovitého majetku

M2C3–10

Investice 3.1: Podpora účinného dálkového vytápění

Cílová

Výstavba nebo rozšíření sítí dálkového vytápění za účelem snížení spotřeby energie

M2C4–23

Investice 3.3 Renaturifikace oblasti Po

Cílová

Snížení umělosti říčního dna za účelem renaturifikace oblasti Pád T2

M2C4–25

Investice 3.4. Sanace „půdy s výskytem řas“

Cílová

Revitalizace osiřelých lokalit

M2C4–29

Investice 4.1. Investice do primárních vodohospodářských infrastruktur pro zabezpečení dodávek vody

Cílová

Dokončení prací na vodohospodářské infrastruktuře

M2C4–38

Investice 4.4 Investice do kanalizace a čištění

Cílová

Zásahy do kanalizace a čištění T2

M5C2–20

Investice 6 – Inovační program pro kvalitu bydlení

Cílová

Počet vybudovaných, zakoupených nebo renovovaných bytových jednotek

M1C1–151

Investice 1.4.5 – Digitalizace veřejných oznámení

Cílová

Rozšíření digitálních veřejných oznámení T2

M1C1–155

Investice 1.6.3 – Digitalizace Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS) a Národního ústavu pojištění proti pracovním úrazům (INAIL)

Cílová

INAIL – Renovované a digitalizované procesy/služby T2

M1C2–15

Investice č. 2: Inovace a technologie mikroelektroniky

Cílová

Výrobní kapacita substrátů z karbidu křemíku

M1C2–17

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Čísla domů s připojením 1 Gb/s

M1C2–18

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Školní budovy a zdravotnická zařízení s připojením 1 Gb/s

M1C2–20

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Mimoměstské silnice a koridory s pokrytím 5G

M1C2–21

Investice 3: Rychlé internetové připojení (Ultra-Broadband a 5G)

Cílová

Oblasti selhání trhu aktivované s pokrytím 5G

M1C3–21

Investice 3.2 Rozvoj filmového průmyslu (projekt Cinecittà)

Cílová

Počet vybudovaných nebo renovovaných studií

M1C3–36

Investice – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pro turistické významné akce

Cílová

Počet zásahů v kulturních a turistických lokalitách

M2C1–16

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení

Cílová

Nelegální skládky

M2C1–19

Investice 3.1: Zelené ostrovy

Cílová

Provádění integrovaných projektů na malých ostrovech

M2C1–21

Investice 3.2: Zelená společenství

Cílová

Prováděcí projekty v zelených komunitách

M2C1–24

Investice 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) na podporu smluv o dodavatelských řetězcích pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, pěstování květin a školky

Cílová

Právní dohody s konečnými příjemci

M2C2–5

Investice 1.4 Vývoj biomethanu podle kritérií pro podporu oběhového hospodářství

Milník

Prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

M2C2–17

Investice 3.4 Zkoušky vodíku pro železniční mobilitu a silniční dopravu

Cílová

Počet vybudovaných vodíkových čerpacích stanic

M2C2–19

Investice 3.5 Výzkum a vývoj vodíku

Cílová

Počet projektů výzkumu a vývoje v oblasti vodíku

M2C2–26

Investice 4.2 Rozvoj systémů rychlé hromadné dopravy

Milník

Vybudovaná nebo modernizovaná veřejná infrastruktura pro rychlý rozvoj hromadné dopravy, zakoupená kolejová vozidla

M2C2–35a

Investice 4.4.2: Posílení vozového parku regionální veřejné železniční dopravy o vlaky s nulovými emisemi a vozy pro univerzální službu

Cílová

Počet registrovaných vlaků

M2C2–40

Investice 5.1. Podpora výrobního systému pro ekologickou transformaci, technologie pro nulové čisté emise a konkurenceschopnost a odolnost strategických dodavatelských řetězců

Cílová

Prováděcí dohoda o změně, právní dohody podepsané s konečnými příjemci

M2C2–43

Investice 5.4 – Kapitálová injekce do Fondu pro ekologickou transformaci (GTF)

Milník

Přijetí zprávy

M2C2–47

Investice 1.2 Podpora obnovitelných zdrojů energie pro energetické komunity a spoluspotřebitelé energie z obnovitelných zdrojů

Cílová

Instalace nových kapacit na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v energetických společenstvích a společně jednajících samospotřebitelích energie z obnovitelných zdrojů

M2C2–49

Investice 3.1 Výroba vodíku v brownfieldech (vodíkové údolí)

Cílová

Realizovaný projekt

M2C2–53

Investice 5.2 Vodík

Cílová

Postavený průmyslový závod

M2C4–6a

Investice 3.2: Digitalizace národních parků

Milník

Intervence související s přírodní konzervací a monitorováním dodaných přírodních zdrojů prováděné

M2C4–11a

Investice 2.1.a. Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik – intervence v regionech Emilia Romagna, Toscana a Marche

Cílová

Realizované projekty

M2C4–13

Investice 2.1b – Opatření ke snížení povodňových a hydrogeologických rizik

Cílová

Provedené intervence typu D a typu E

M2C4–20a

Investování; 3.1: Ochrana a rozvoj městských a příměstských lesů

Cílová

Stromy určené k ochraně a zhodnocování městských a příměstských zelených ploch T3

M2C4–34a

Investice 4.3 Investice do odolnosti zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji

Cílová

Intervence pro odolnost zemědělského systému zavlažování pro lepší hospodaření s vodními zdroji T1

M3C1–6

Investice 1.1 – Vysokorychlostní železniční spojení na jihu pro osobní a nákladní dopravu

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Katánie

M3C1–9

Investice 1.2 – vysokorychlostní tratě na severu napojení na zbytek Evropy

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Brescia-Verona-Vicenza-Padova; Liguria-Alpi.

M3C1–11

Investice 1.3 – Diagonální spojení

Cílová

Vysokorychlostní železnice na tratích Orte-Falconara a Taranto – Metaponto-Potenza-Battipaglia

M3C1–14

Investice 1.4 – Zavedení evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS)

Cílová

2 785 km železničních tratí vybavených evropským systémem řízení železniční dopravy

M3C1–20

Investice 1.8 – modernizace železničních stanic (řízení RFI; na jihu)

Cílová

Modernizované a přístupné železniční stanice

M3C1–26

Reforma 1.3 – Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii

Milník

Vstup v platnost primárních sekundárních právních předpisů (a přijetí prováděcích aktů)

M4C1–30

Reforma 1.7: Reforma regulace studentského bydlení a investice do studentského bydlení

Cílová

Vytvoření ubytovacích jednotek pro spánek studentů

M4C2–9

Investice 1.4: Vytvoření „národních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“ v oblasti některých klíčových základních technologií

Cílová

Národní střediska dokončila svou výzkumnou činnost

M4C2–14

Investice 2.3: /Střediska pro přenos technologií

Cílová

Vyplacení finanční částky ve výši 330000000 EUR.

M4C2–16 bis

Investice 3.1: Výzkumné a inovační infrastruktury

Cílová

Počet výzkumných a inovačních infrastruktur, které dokončily své činnosti

M4C2–18a

Příloha č. 1.5: „Inovační ekosystémy pro udržitelnost“, budování „územních lídrů v oblasti výzkumu a vývoje“

Cílová

Činnosti prováděné inovačními ekosystémy

M4C2–21

Investice 3.2 – Kapitálová injekce do Fondu pro digitální transformaci (DTF)

Milník

Přijetí zprávy

M5C2–12

Investice 4 – Investice do projektů obnovy měst zaměřených na omezení situací marginalizace a sociální degradace

Cílová

Projekty intervencí na obnovu měst, které se týkají obcí

M5C2–14

Investice 5 – Integrované městské plány – obecné projekty

Cílová

Dokončení integrovaných plánovacích projektů v metropolitních městech

M5C2–16

Investice 5 – Integrované městské plány – Překonání nezákonných osad s cílem bojovat proti pracovnímu vykořisťování v zemědělství

Cílová

Projekty týkající se bydlení pro pracovníky v zemědělství a zřízení platformy

M5C2–22

Investice 7 – Sport a sociální začleňování

Cílová

Vydaná osvědčení o dokončení prací

M5C3–13

Investice 1.4: Infrastrukturní investice do zvláštní ekonomické zóny

Cílová

Dokončení infrastrukturních intervencí ve zvláštních ekonomických zónách.

M6C1–3

Investice 1.1: Komunitní zdravotní střediska pro zlepšení územní zdravotní péče.

Cílová

Jsou aktivovány služby komunitních zdravotních domů

M6C1–11

Investice 1.3: Posílení střední zdravotní péče a jejích zařízení (komunitní nemocnice).

Cílová

Renovované, propojené a technologicky vybavené komunitní nemocnice

M6C2–6

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Dodání velkého diagnostického vybavení

M6C2–9

Investice 1.1: Digitální aktualizace technického vybavení nemocnic.

Cílová

Další lůžka poskytovaná v mezinárodních ICU a subintenzivní péči

M6C2–10

Investice 1.2: Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici

Cílová

Byly dokončeny antiseismické zásahy v nemocničních zařízeních

M6C2–10 bis

Investice 1.2: Směrem k bezpečné a udržitelné nemocnici

Cílová

Vyplácení zdrojů z Nástroje pro oživení a odolnost na projekty podle článku 20 finančního zákona 67/88 Budování zdravotní péče

M6C2–12

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Milník

Systém průkazů zdravotního pojištění a infrastruktura pro interoperabilitu elektronických zdravotních záznamů jsou funkční.

M6C2–13

Investice 1.3: Posílení technologické infrastruktury a nástrojů pro sběr, zpracování údajů, analýzu a simulaci údajů.

Cílová

Pro většinu zdravotních záznamů se používá elektronický zdravotní záznam.

M7–37

Investice 13: Fáze 1 Jaderského vedení (kompresorová stanice Sulmona a plynovod Sestino-Minerbio)

Milník

Vydaná osvědčení o dokončení prací

M7–39

Investice 14: Přeshraniční infrastruktura pro vývoz plynu

Milník

Vydaná osvědčení o dokončení prací

M7–41

Investice 15: Transizione 5.0

Cílová

Poskytování zdrojů z Nástroje pro oživení a odolnost

M7–42

Investice 15: Transizione 5.0

Cílová

0,4 Mtoe úspor energie v konečné spotřebě energie v období 2024–2026

M7–45

Investice 16: Podpora malých a středních podniků pro vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů

Cílová

Právní dohody s konečnými příjemci

M7–49

Investice 17: Finanční nástroj pro energetické renovace veřejných obytných domů

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci

M1C3–29

Investice 4.2: Fondy pro konkurenceschopnost podniků cestovního ruchu

Cílová

Počet projektů v oblasti cestovního ruchu, které mají být podporovány prostřednictvím tematických fondů Evropské investiční banky

M3C2–9

Investice 1.1: Zelené přístavy: intervence v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v přístavech

Cílová

Zelené přístavy: dokončení prací

M1C2–23a

Investice 4: Satelitní technologie a kosmická ekonomika

Milník

Dokončení satelitních technologií a vesmírných projektů

M1C3–16a

Investice-2.1: Přitažlivost malých historických měst

Cílová

Projekty kulturní obnovy malých historických měst

M1C3–17

Investice – 2.2 Ochrana a zlepšování venkovské architektury a lasdscape

Cílová

Dokončení intervencí na ochranu a zlepšení venkovské architektury a krajiny

M1C3–19

Investice – 2.4 Seismická bezpečnost bohoslužebných míst, obnova dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto) a útulků uměleckých děl (využití umění)

Cílová

Intervence zaměřené na seismickou bezpečnost v místech bohoslužeb, obnovu dědictví FEC (Fondo Edifici di Culto) a míst pro uchovávání uměleckých děl

M2C1–10

Investice 2.1: Plán logistiky pro zemědělsko-potravinářské odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a odvětví rostlinných školek

Cílová

Intervence ke zlepšení logistiky v zemědělsko-potravinářském odvětví, odvětví rybolovu a akvakultury, lesnictví, květinářství a rostlinných školkách

M2C1–16c

Investice 1.1 – Provádění nových zařízení pro nakládání s odpady a modernizace stávajících zařízení a stěžejních projektů oběhového hospodářství

Cílová

Projecplněno

M2C2–45

Investice 1.1: Vývoj agrovoltaických systémů

Milník

Prováděcí dohoda, právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

M4C1–18

Investice 1.1: Plán pro jesle a předškolní zařízení a služby předškolního vzdělávání a péče

Cílová

Nová místa aktivovaná pro služby v oblasti vzdělávání a péče v raném věku (od nuly do šesti let)

M4C1–21

Investice 1.2: Plán prodloužení plného pracovního úvazku

Cílová

Struktury pro hostování studentů po skončení školní docházky

M4C1–26

Investice 3.3: Plán zabezpečení školních budov a strukturální rehabilitace

Cílová

M2 renovovaných školních budov

M4C1–32

Investice 5: Fond pro studentské bydlení

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

M5C1–20

Investice 5: Zakládání ženských podniků

Cílová

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci

M5C2–6

Investice 1 – Podpora zranitelných osob a předcházení institucionalizaci

Cílová

Opatření na podporu zranitelných osob dokončená v sociálních oblastech

M5C2–8

Investice 2 – Autonomní vzorce pro osoby se zdravotním postižením

Cílová

Příjemci absolvovali renovaci domácího prostoru a/nebo zařízení IKT doprovázenou odbornou přípravou v oblasti digitálních dovedností

M5C2–10

Investice 3 – Bydlení první a pošta

Cílová

Osoby žijící ve vážné materiální deprivaci, které byly převzaty v rámci projektů v oblasti bydlení jako první po dobu nejméně šesti měsíců a poštovních stanic

M1C2–31

Investice 7 – Národní fond pro konektivitu

Milník

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

M1C2–32

Investice 8 – Útvar členského státu InvestEU

Milník

Podpis dohody o příspěvcích mezi vládou Itálie a Evropskou komisí

M1C2–33

Investice 8 – Útvar členského státu InvestEU

Cílová

Finanční nebo investiční operace schválené investičním výborem InvestEU

M3C1–27

Reforma 1.3 – Zvýšení účinnosti železniční infrastruktury v Itálii

Milník

Finanční a obchodní plán pro statut ROSCO a převod zdrojů a aktiv

M5C3–14

Investice 1.5 – Režim daňových úlev pro investice v jižní Itálii a ve zvláštní ekonomické zóně

Cílová

Daňové úlevy pro jižní Itálii a zvláštní ekonomickou zónu poskytované podnikům na základě daňových přiznání předložených v letech 2023–2025

M3C1–28

Investice 1.10 – Posílení metropolitních uzlů, meziregionálních a regionálních železničních tratí

Cílová

3 309 km vybudovaných modernizovaných úseků tratí

M2C4–40

Investice 4.5 – Grantový režim pro investice do vodohospodářské infrastruktury

Cílová

Společnost Invitalia S.p.A. uzavřela s konečnými příjemci právní grantové dohody na částku nezbytnou k využití 100 % investice z Nástroje pro oživení a odolnost do režimu (s přihlédnutím k poplatkům za správu). Nejméně 40 % tohoto financování přispívá k cílům v oblasti klimatu za použití metodiky uvedené v příloze VI nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost.

Itálie převede 1 200 000 000 EUR do společnosti Invitalia S.p.A. na nástroj.

M1C2–34

Investice 9 – Transition 4.0 – Rozšíření

Cílová

Přechod 4.0 daňové úlevy poskytnuté podnikům na základě dokumentů předložených v letech 2021–2026

M2C1–27

Investice 4: AGRI-Solar Park Facility (Zemědělsko-solární park)

Milník

Právní dohody podepsané s konečnými příjemci a dokončení investic

M2C4–39

Investice 4.5 – Grantový režim pro investice do vodohospodářské infrastruktury

Milník

Vstup prováděcí dohody v platnost

Splátková částka

19919595964 EUR



ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ

1.Opatření pro monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost

Sledování a provádění plánu Itálie na podporu oživení a odolnosti se provádí v souladu s následujícími opatřeními.

Jak stanoví legislativní nařízení č. 77 ze dne 31. května 2021 ve znění legislativního nařízení č. 13 ze dne 24. února 2023, je pro sledování a provádění plánu vytvořena řada koordinačních struktur. Patří k nim zejména: i) řídící výbor na vysoké úrovni („cabina di regia“) zřízený při předsednictví Rady ministrů, jehož hlavním úkolem je řídit a koordinovat provádění plánu; II) strukturu mise zřízenou při předsednictví Rady ministrů, alespoň po dobu trvání plánu, zmocněnou působit jako ústřední koordinační struktura pro provádění a sledování plánu; III) technickou strukturu na ministerstvu hospodářství a financí, která provádí operativní monitorování provádění plánu, kontrolu správnosti postupů a výdajů a podávání zpráv a technickou a provozní podporu prováděcí fáze. Struktura mise v rámci předsednictví Rady ministrů funguje jako jednotné kontaktní místo pro Evropskou komisi na vnitrostátní úrovni. Hodnocení výsledků plánu zajišťuje ministerstvo hospodářství a financí. Sociální partneři a další zúčastněné strany se účastní specializovaných schůzek „cabina di regia“, aby bylo zajištěno jejich zapojení do provádění plánu. Kromě toho se na úrovni každé ústřední správy odpovědné za opatření zahrnutá do plánu určí koordinační struktury pověřené řízením, sledováním, podáváním zpráv a kontrolou příslušných intervencí, a to i v souvislosti s dohledem nad prováděním a pokrokem při dosahování milníků a cílů. V neposlední řadě se plánuje zavést donucovací mechanismy v případě problémů s prováděním, mimo jiné prostřednictvím aktivace substitučních pravomocí vůči správním orgánům odpovědným za opatření plánu, s cílem zaručit včasné a účinné provádění projektů a zavést mechanismy ex ante pro řešení konfliktů.

Za účelem posílení správní kapacity ke sledování a provádění se předpokládá nábor dočasných zaměstnanců, a to i ve vztahu k ústředním správám odpovědným za intervence v rámci plánu a ministerstvu hospodářství a financí (rovněž pokud jde o ústřední koordinační strukturu a státní účetní útvar), jak je uvedeno v legislativním nařízení ze dne 9. června 2021, č. 80, a ve vztahu k správám na jihu Itálie, u nichž se očekává posílení lidských zdrojů zapojených do plánování a vynakládání finančních prostředků EU, jak je uvedeno zejména v zákoně č. 178 z roku 2020. Kromě toho jsou přiděleny prostředky na strukturu mise zřízenou při předsednictví Rady ministrů, aby bylo zajištěno její účinné fungování, jak je stanoveno v legislativním nařízení č. 13 ze dne 24. února 2023. Dále je plánována technická a operační podpora ústředním a místním správám při provádění projektů, mimo jiné prostřednictvím využívání veřejných kapitálových společností, skupiny odborníků pro technickou podporu a možnosti využít externí odborné konzultace. Tato opatření jsou doplněna prováděním opatření s cílem snížit byrokracii a zjednodušit správní postupy, jak je uvedeno v legislativním nařízení č. 77 ze dne 31. května 2021 v legislativním nařízení č. 13 ze dne 24. února 2023.

Opatření rovněž stanoví použití integrovaného informačního systému („Regis“). Koordinací auditních systémů a prováděním kontrol za podpory Státního úřadu územních účtů (RTS) je pověřen stávající generální inspektorát pro finanční vztahy s Evropskou unií (IGRUE) při ministerstvu hospodářství a financí. Zůstanou zavedena posílená opatření s Guardia di Finanza a příslušnými nezávislými orgány, jako je národní protikorupční agentura ANAC, čímž se posílí role, kterou italský právní systém již přikládá těmto orgánům v souvislosti s ochranou veřejných financí, včetně finančních prostředků z EU.



2.Opatření pro zajištění plného přístupu Komise k podkladovým údajům

Aby Itálie poskytla Komisi plný přístup k příslušným podkladovým údajům, zavede následující opatření.

Ministerstvo hospodářství a financí působí jako technická struktura ke sledování, včetně sledování pokroku při plnění milníků a cílů, a případně k provádění kontrolních a auditních činností a k podávání zpráv a žádostí o platby. Koordinuje vykazování milníků a cílů, příslušných ukazatelů, ale také kvalitativních finančních informací a dalších údajů, například o konečných příjemcích. Kódování údajů probíhá na úrovni ústředních správních orgánů odpovědných za opatření plánu, které předají požadované údaje ministerstvu hospodářství a financí. V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy předloží Itálie Komisi řádně odůvodněnou žádost o platbu finančního příspěvku a v relevantním případě o vyplacení půjčky. Itálie zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro účely posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.

(1)

 S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

(2)

Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

(3)

 Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

(4)

Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

(5) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(6)  Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(7) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(8) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(9)

S výjimkou a) projektů v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod k provozu bez fosilních paliv.

(10) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek na činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447
(11) Tato výjimka se nevztahuje na opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, jejichž účelem je zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo použití nebo využití materiálů ze spalování popela, pokud tato opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni závodu
(12) Tato výjimka se nevztahuje na opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, jejichž účelem je zvýšení energetické účinnosti nebo dovybavení činností recyklace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesci biologického odpadu, pokud tato opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni závodu
(13) S výjimkou a) projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod k provozu bez fosilních paliv.
(14) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(15) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(16) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(17) S výjimkou a) projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod k provozu bez fosilních paliv.
(18) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(19) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(20) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(21) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(22) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek na činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447
(23) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(24) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(25) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(26) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(27) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek na činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447
(28) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(29) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(30) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(31) Maximální strop ve výši 13 %  zejména nezahrnuje převedené zájemce, výkonnostní poplatky související s GTF a veškeré náklady a poplatky za správu související s fondy třetích stran.
(32)  V případě přímých investic GTF působí tak, že poskytuje kapitálovou nebo kvazikapitálovou podporu; v případě nepřímých investic působí GTF prostřednictvím financování fondů třetích stran, které působí tak, že poskytují alespoň jednu z těchto možností: kapitálové nebo kvazikapitálové nástroje nebo dluhové či kvazidluhové nástroje.
(33)  Má se za to, že se konečný příjemce „významně zaměřuje“ na určité odvětví nebo podnikatelskou činnost, pokud je takové odvětví nebo činnost označena za podstatnou součást podnikatelské činnosti konečného příjemce, resp. ve vztahu k hrubému příjmu, zisku nebo klientské základně konečného příjemce. Hrubý příjem z odvětví nebo činnosti podléhající omezením nesmí v žádném případě překročit 50 % hrubého příjmu.
(34)  S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(35)  Včetně činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(36)  Znečišťující vozidla jsou definována jako vozidla, která nemají nulové emise.
(37)  Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci daného opatření zaměřeny na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci daného opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(38) V souladu s oblastí intervence 72a přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 se vztahuje i na bimodální vlaky.
(39) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(40) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(41)  Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(42) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(43) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(44) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(45)

S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod k provozu bez fosilních paliv

(46)

Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek na činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447

(47)

Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

(48)

Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 

(49) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(50) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(51) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek na činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447
(52) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(53) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(54) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(55) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(56) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(57) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(58) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(59) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(60) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(61) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(62) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(63) Maximální strop ve výši 13 %  zejména nezahrnuje převedené zájemce, výkonnostní poplatky související s GTF a veškeré náklady a poplatky za správu související s fondy třetích stran.
(64)  V případě přímých investic GTF působí tak, že poskytuje kapitálovou nebo kvazikapitálovou podporu; v případě nepřímých investic působí GTF prostřednictvím financování fondů třetích stran, které působí tak, že poskytují alespoň jednu z těchto možností: kapitálové nebo kvazikapitálové nástroje nebo dluhové či kvazidluhové nástroje.
(65)  Má se za to, že se konečný příjemce „významně zaměřuje“ na určité odvětví nebo podnikatelskou činnost, pokud je takové odvětví nebo činnost označena za podstatnou součást podnikatelské činnosti konečného příjemce, resp. ve vztahu k hrubému příjmu, zisku nebo klientské základně konečného příjemce. Hrubý příjem z odvětví nebo činnosti podléhající omezením nesmí v žádném případě překročit 50 % hrubého příjmu.
(66)  S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(67)  Včetně činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(68)  Znečišťující vozidla jsou definována jako vozidla, která nemají nulové emise.
(69)  Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci daného opatření zaměřeny na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci daného opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(70) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(71) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu koneční příjemci z vlastního kapitálu, kvazivlastního kapitálu, podnikových dluhopisů nebo rovnocenných nástrojů, které nejsou zaměřeny na konkrétní projekty, odůvodní vybrané oblasti intervence. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(72) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(73)  Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(74) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(75) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(76) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(77) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447. 
(78) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(79) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(80) Pracovní balíček je součástí členění projektových prací, jako je například: testujte před investicí, dovednosti a odbornou přípravu, řízení a koordinaci projektů. Představuje skupinu projektových prací popsaných v činnostech a úkolech. Pracovní balíčky musí obsahovat jasnou a logickou vazbu na cíle projektu a na ostatní pracovní balíčky. Každý pracovní balíček tvoří dílčí část projektu, což je krok vedoucí k dosažení celkových cílů projektu.
(81) Maximální strop ve výši 13 % zejména nezahrnuje poplatky za výkonnost v souvislosti s DTF, které mají zájem na palubě, aveškeré náklady a poplatky za správu související s nepřímými investicemi/fondy třetích stran.
(82)  V případě přímých investic působí DTF zejména tak, že poskytuje kapitálovou nebo kvazikapitálovou podporu;v případě nepřímých investic působí DTF prostřednictvím financování fondů třetích stran, které fungují tak, že poskytují alespoň jednu z těchto možností: kapitálové nebo kvazikapitálové nástroje nebo dluhové či kvazidluhové nástroje.
(83)

Má se za to, že se konečný příjemce „významně zaměřuje“ na určité odvětví nebo podnikatelskou činnost, pokud je takové odvětví nebo činnost označena za podstatnou součást podnikatelské činnosti konečného příjemce, resp. ve vztahu k hrubému příjmu, zisku nebo klientské základně konečného příjemce. Hrubý příjem z odvětví nebo činnosti podléhající omezením nesmí v žádném případě překročit 50 % hrubého příjmu.

(84)

S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod k provozu bez fosilních paliv.

(85)

Včetně činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

(86)

Znečišťující vozidla jsou definována jako vozidla, která nemají nulové emise.

(87)

Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci daného opatření zaměřeny na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci daného opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

(88) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(89)  Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(90) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(91) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(92) S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(93) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(94)

Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

(95) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(96) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(97) Má se za to, že se konečný příjemce „významně zaměřuje“ na určité odvětví nebo podnikatelskou činnost, pokud je takové odvětví nebo činnost označena za podstatnou součást podnikatelské činnosti konečného příjemce, resp. ve vztahu k hrubému příjmu, zisku nebo klientské základně konečného příjemce. Hrubý příjem z odvětví nebo činnosti podléhající omezením nesmí v žádném případě překročit 50 % hrubého příjmu.
(98)

S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.

(99)

Včetně činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, jež nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

(100)

Znečišťující vozidla jsou definována jako vozidla, která nemají nulové emise.

(101) Tato výjimka se nevztahuje na činnosti v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci daného opatření zaměřeny na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci daného opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(102) Koneční příjemci přidružení ke konkrétním projektům jsou povinni pro účely výpočtu příspěvku v oblasti klimatu poskytnout odůvodnění vybrané oblasti intervence pro každý podporovaný projekt spolu s popisem projektu. Prováděcí partner je rovněž povinen předkládat členskému státu pololetní zprávu o provádění každého projektu/činnosti.
(103) S výjimkou a) aktiv a činností v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související infrastruktury pro přenos a distribuci zemního plynu, jež jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a b) činností a aktiv podle bodu ii), u nichž je používání fosilních paliv dočasné a technicky nevyhnutelné pro včasný přechod na provoz bez fosilních paliv.
(104) Pokud podporované činnosti dosáhnou předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447. 
(105) Toto vyloučení se nevztahuje na činnosti v rámci tohoto opatření v zařízeních výlučně určených k nakládání s nerecyklovatelným nebezpečným odpadem a na stávající zařízení, pokud je účelem činností v rámci tohoto opatření zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování či používání nebo získávání materiálů z popela ze spalování, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zpracování odpadu dotčeného zařízení nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení. 
(106) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.