V Bruselu dne 23.4.2024

COM(2024) 188 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Zájem dítěte na prvním místě: sdělení připojené k doporučení Komise o integrovaných systémech ochrany dětí


„Hlasy dětí by měly mít větší vliv, aby ostatní děti tolik neskrývaly své problémy“ (příspěvek litevského dítěte 1 ) 

OCHRANA DĚTÍ V EVROPĚ I MIMO NI JAKO PRIORITA EU

V posledních desetiletích se život dětí v Evropské unii i na celém světě v mnoha směrech zlepšil. Je to mimo jiné díky větší prosperitě, lepší zdravotní péči a lepšímu přístupu ke vzdělávání. Protože čelíme rychle se měnícímu světu a nepříznivým dopadům, které na děti mají pandemie, nerovnosti, diskriminace, konflikty nebo změna klimatu, jakož i účinkům ve virtuálním světě, přijali jsme opatření k zachování a dalšímu posílení práv a zlepšení kvality života dětí v EU i mimo ni. Evropská unie, její evropští i mezinárodní partneři a organizace občanské společnosti spolupracovali na tom, aby při řešení těchto výzev a využívání příležitostí souvisejících s ekologickou, digitální a demografickou transformací nezůstalo žádné dítě opomenuto.

Komise vytvořila během posledních let robustní a ucelený právní, politický a podpůrný rámec s jasnými závazky, pokud jde o posílení ochrany, prosazování a naplňování práv dětí. Zejména v březnu 2021 přijala komplexní Strategii EU pro práva dítěte 2 (dále jen „strategie EU“) a evropskou záruku pro děti 3 . Podle strategie EU se ve spolupráci s členskými státy provádí řada opatření, mimo jiné za účelem potírání pohlavního zneužívání a vykořisťování dětí on-line i off-line 4 a odstranění dětské chudoby a socioekonomického vyloučení dětí v nouzi, včetně dětí se zdravotním postižením nebo dětí s menšinovým a přistěhovaleckým původem. Byly rovněž přijaty kroky, které umožní lépe přizpůsobit justiční systémy potřebám dětí v pozici obětí, podezřelých, obžalovaných nebo odsouzených osob, svědků či jiných účastníků soudního řízení. Komise dále vypracovala opatření ke zlepšení duševního zdraví a pohody dětí. Charakteristickým znakem strategie EU je smysluplná účast dětí a konzultace s nimi, například prostřednictvím platformy pro účast dětí 5 ; tato účast začíná být uznávanou praxí v EU i mimo ni.

Strategie EU zahrnuje rovněž silný vnější rozměr, v jehož rámci EU zintenzivnila svou činnost s cílem prosazovat, chránit, naplňovat a dodržovat práva dětí v celosvětovém měřítku, vymýtit dětskou práci a potírat dětské sňatky, významně investovat do vzdělávání po celém světě a zajistit ochranu proti všem formám násilí, zneužívání a zanedbávání, a to i v souvislosti s humanitárními aktivitami. Dále EU podporuje účast dětí a mládeže na celosvětové úrovni prostřednictvím akčního plánu pro mládež v rámci vnější činnosti 6 . Probíhá revize obecných zásad EU týkajících se dětí a ozbrojených konfliktů 7 v zájmu prevence škodlivých praktik vůči dětem postiženým ozbrojeným konfliktem, reakce na tyto praktiky a jejich ukončení.

Ačkoli bylo dosaženo značného pokroku, násilí páchané na dětech zůstává výzvou na řadě úrovní v EU i mimo ni. Odstranění všech forem násilí páchaného na dětech, a to mimo jiné pomocí rozvoje a posílení integrovaných systémů ochrany dětí, je morálním i právním imperativem. Je to také strategická investice do budoucnosti naší společnosti.

OCHRANA DĚTÍ: IMPERATIV A STRATEGICKÁ INVESTICE DO SPOLEČNOSTI

Násilí může mít mnoho podob a může zahrnovat všechny formy fyzického nebo duševního násilí, újmy nebo zneužívání, zanedbávání nebo nedbalého zacházení, týrání nebo vykořisťování, včetně pohlavního zneužívání, ať už fyzického, on-line nebo ve virtuálním světě. Toto násilí zahrnuje domácí násilí, obchodování s lidmi, pohlavní zneužívání, genderově podmíněné násilí včetně mrzačení ženských pohlavních orgánů a dětských sňatků, jakož i všechny formy šikany a tělesných trestů. Děti jsou vystaveny také diskriminaci a nesnášenlivosti, a to i v digitálním životě 8 . V roce 2021 se 114 dětí v celé EU stalo obětí úmyslného zabití 9 . Odhaduje se, že 20 % dětí v Evropě trpí během svého dětství nějakou formou pohlavního zneužívání 10 . V nedávném průzkumu o násilí páchaném na ženách uvedlo 13,7 % dospělých žen na vnitrostátní úrovni, že v dětství zažily sexuální násilí 11 , ale tento podíl může být i vyšší, neboť míra odhalení je bohužel nižší než skutečný podíl. Odhaduje se, že 190 000 dívek v celé EU je vystaveno riziku nuceného mrzačení pohlavních orgánů 12 . Druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí (15–19 let) je sebevražda 13 . Celkem 13 % až 29 % dětí (ve věku 15 let) z různých členských států uvádí, že jsou často šikanovány 14 . 

Násilí páchané na dětech způsobuje i hospodářské náklady, jejichž výše se odhaduje až na 8 % celosvětového HDP, tj. zhruba 6,5 bilionu EUR, protože zpomaluje hospodářský rozvoj, zvyšuje socioekonomickou nerovnost, brzdí hospodářský růst a snižuje příjem na osobu 15 . Poskytnutí zdrojů na předškolní programy tak může přinést návratnost investic nejméně čtyřikrát vyšší, než byl původní výdaj 16 . Roční ztráta lidského kapitálu v důsledku duševních poruch dětí a mladých lidí v Evropě se odhaduje na 54,2 miliardy EUR 17 . Socioekonomické znevýhodnění dětí představuje pro společnost rovněž vysoké náklady, které odpovídají v EU v průměru 3,4 % HDP 18 . Investice do ochrany dětí a prevence násilí proto přinášejí také vysokou ekonomickou návratnost a dlouhodobé úspory nákladů.

Děti samy požadují, aby jejich postavení bylo posíleno, a hovoří o svých problémech a svém životě. Jsou nositeli práv a aktéry aktuálních změn a důrazně vyzývají dospělé k podniknutí kroků, které by reagovaly na jejich potřeby. Děti jakožto experti na záležitosti, které se jich týkají, oprávněně požadují dodržování zásady „nic pro nás bez nás“. Hlasy a potřeby dětí mají zásadní význam pro doporučení o integrovaných systémech ochrany dětí v souladu s článkem 12 Úmluvy OSN o právech dítěte (dále jen „Úmluva OSN“) a Listinou základních práv Evropské unie (dále jen „Listina“). V rámci nové platformy EU pro účast dětí bylo konzultováno více než 1 000 dětí ohledně jejich potřeb v oblasti ochrany.

BUDOVÁNÍ INTEGROVANÝCH SYSTÉMŮ OCHRANY DĚTÍ

Ochrana dětí před všemi formami násilí je jedním z hlavních cílů EU. Je rovněž neoddělitelně spjata s prevencí násilí v zájmu zajištění dobrých životních podmínek dětí a dodržování jejich práv. Podle čl. 3 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii (SEU) si Unie klade za cíl podporovat ochranu práv dítěte. V článku 24 Listiny je stanoveno, že děti mají právo na ochranu a péči nezbytnou pro jejich blaho a že při všech činnostech týkajících se dětí, ať už uskutečňovaných veřejnými orgány nebo soukromými institucemi, musí být prvořadým hlediskem nejvlastnější zájem dítěte. Ochrana dětí je rovněž klíčovým cílem úmluvy OSN a Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v zájmu zajištění toho, aby každé dítě mohlo žít bez strachu, zanedbávání, zneužívání a vykořisťování. Alarmující statistiky a důkazy o široké škále zneužívání, násilí a zanedbávání týkajících se dětí v celé EU, včetně dopadů pandemie, důsledků útočné války proti Ukrajině a prudkého nárůstu globálních ozbrojených konfliktů, jsou výzvou k přijetí dalších opatření.

Komise proto předkládá členským státům doporučení 19 , v němž je vyzývá, aby dále rozvíjely a posilovaly své systémy ochrany dětí tak, aby byly integrovanější, lépe řešily potřeby dětí v oblasti ochrany před všemi formami násilí a prosazovaly ochranu dětí jako globální prioritu Unie.

Ochrana dětí je záležitostí celé společnosti a všech odvětví. Odpovědnost za ochranu dětí je sdílena širokou škálou aktérů, k nimž patří veřejné orgány, soukromé subjekty, mezinárodní organizace a organizace občanské společnosti. K větší integraci a stabilitě systémů ochrany dětí může přispět celé spektrum různých nástrojů, které jsou k dispozici v členských státech, na úrovni Unie (právní předpisy, politiky a finanční podpora) i na všech úrovních správy. K zajištění účinné multidisciplinární reakce napříč ministerstvy nebo různými úrovněmi kompetencí jsou nezbytné koordinační mechanismy napříč členskými státy. Je nutné, aby se příslušní aktéři ujali své jasně vymezené úlohy a zajistili úzkou koordinaci. Výzvou je rovněž dostupnost a koordinace lidských a finančních zdrojů. Na základě toho je zjevné, že jsou zapotřebí účinnější a integrovanější systémy ochrany dětí.

Celospolečenský přístup k ochraně dětí je hmatatelnou a strategickou dlouhodobou investicí, a to i v kontextu dlouhověké společnosti, která se aktuálně rozvíjí. Významně přispěje k vytvoření větší rovnosti a spravedlnosti ve společnostech, které se budou opírat o mezigenerační spravedlivost a solidaritu pro současné i budoucí generace.

Doporučení, které předkládá Komise členským státům v návaznosti na výzvy Evropského parlamentu 20 , Rady 21 a Evropského výboru regionů 22 , znovu potvrzuje závazek Komise posílit ochranu dětí v celé EU i mimo ni. Podporuje a vyzývá členské státy k posouzení, posílení a integraci jejich systémů ochrany dětí na základě osvědčených postupů a s využitím nástrojů na úrovni EU, jako jsou právní předpisy, politická opatření a finanční podpora. Komise rovněž vyzývá Evropský parlament a Radu, aby toto doporučení zohlednily při budoucích jednáních, a vybízí Výbor regionů a Evropský hospodářský a sociální výbor, aby podpořily dialog s místními a regionálními orgány a občanskou společností. Při všech těchto činnostech by měl vždy zůstat prvořadým hlediskem nejlepší zájem dítěte.

(1)      Z konzultace na platformě EU pro účast dětí .
(2)      COM(2021) 142 final .
(3)    Doporučení Rady (EU) 2021/1004 ze dne 14. června 2021, kterým se zavádí evropská záruka pro děti (Úř. věst. L 223, 22.6.2021).
(4)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/93/EU ze dne 13. prosince 2011 o boji proti pohlavnímu zneužívání a pohlavnímu vykořisťování dětí a proti dětské pornografii, kterou se nahrazuje rámcové rozhodnutí Rady 2004/68/SVV (směrnice o boji proti pohlavnímu zneužívání dětí) ( Úř. věst. L 335, 17.12.2011 ), včetně jejího přepracovaného znění (COM(2024) 60 final); sdělení o digitální dekádě pro děti a mládež: nová Evropská strategie pro lepší internet pro děti (BIK+) (COM(2022) 212 final); nařízení, kterým se stanoví pravidla pro předcházení pohlavnímu zneužívání dětí a boj proti němu (COM(2022) 209 final).
(5)       Platforma EU pro účast dětí .
(6)      JOIN(2022) 53 final.
(7)       Obecné zásady EU týkající se dětí a ozbrojených konfliktů.
(8)    Jak dokládá doprovodný pracovní dokument útvarů Komise (SWD(2024) 98 final).
(9)    Eurostat, Oběti úmyslných zabití podle věku a pohlaví – počet a míra pro příslušné pohlaví a věkové skupiny , 2021.
(10)     Kanál Rady Evropy vysílající o lidských právech .
(11)    Eurostat, průzkum EU o genderově podmíněném násilí na ženách a jiných formách interpersonálního násilí (EU-GBV ), 2022.
(12)     Nulová tolerance k mrzačení ženských pohlavních orgánů (europa.eu) .
(13)    UNICEF, Situace dětí ve světě v roce 2021: V mé mysli – podpora a ochrana duševního zdraví dětí a péče o něj, regionální stručný přehled: Evropa , 2021.
(14)     Dvojí výzva: spravedlnost a excelence v základních dovednostech v EU, srovnávací analýza výsledků PISA 2022 – Úřad pro publikace EU (europa.eu) , 2024.
(15)     Přínos prevence násilí – Proč má prevence násilí na dětech ekonomický smysl , 2022.
(16)    The Center for High Impact Philanthropy, Vysoká návratnost investic , 2015.
(17)    Zpráva UNICEF Situace dětí ve světě v roce 2021, regionální stručný přehled: Evropa .
(18)    C. Clarke a kol. (2022), Ekonomické náklady socioekonomického znevýhodnění v dětství v evropských zemích OECD , OECD Papers on Well-being and Inequalities, č. 9, OECD Publishing.
(19)      Viz odkazy v doporučení o integrovaných systémech ochrany dětí (C(2024) 2682 final), v jeho příloze o hlavním acquis Unie, klíčových politických dokumentech a finančních opatřeních s významem pro systémy ochrany dítěte a v podpůrném pracovním dokumentu útvarů Komise (SWD(2024) 98 final).
(20)    Usnesení Evropského parlamentu ze dne 11. března 2021 o právech dítěte s ohledem na strategii EU pro práva dítěte ( 2021/2523(RSP) ).
(21)    Závěry Rady ze dne 9. června 2022 o Strategii EU pro práva dítěte ( 10024/22 ).
(22)      Stanovisko Evropského výboru regionů „Posílení pravomocí místních a regionálních orgánů v souvislosti s integrovanými systémy ochrany dětí“, přijaté na plenárním zasedání 17.–18. dubna 2024. Viz:  Základní informace o stanovisku (europa.eu) . 

V Bruselu dne 23.4.2024

COM(2024) 188 final

PŘÍLOHA

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů

Zájem dítěte na prvním místě: sdělení připojené k doporučení Komise o integrovaných systémech ochrany dětí


PŘÍLOHA

Hlavní acquis Unie, klíčové politické dokumenty a finanční opatření s významem pro systémy ochrany dítěte

Tento dokument poskytuje přehled 1  právních aktů Unie a politických a finančních nástrojů Unie souvisejících se systémy ochrany dítěte.

U všech právních a politických dokumentů je uveden hypertextový odkaz.

1.Primární právo

Smlouva o Evropské unii (2016/C202/13) – zejména čl. 3 odst. 3 a čl. 3 odst. 5

Smlouva o fungování Evropské unie (2016/C202/47) – zejména článek 9 (boj proti sociálnímu vyloučení, vysoká úroveň všeobecného a odborného vzdělávání a ochrany lidského zdraví), článek 10 (nediskriminace), článek 79 (migrace), článek 81 (justiční spolupráce v občanských věcech), články 82 a 83 (justiční spolupráce v trestních věcech) a její druhá část („Zákaz diskriminace a občanství Unie“)

Listina základních práv EU (2016/C202/389) – zejména článek 24 (práva dítěte), jakož i článek 7 (respektování soukromého a rodinného života), článek 8 (ochrana osobních údajů), článek 14 (právo na vzdělání), článek 21 (zákaz diskriminace), článek 32 (zákaz dětské práce) a článek 33 (rodinný a pracovní život)

2.Horizontální politické dokumenty týkající se práv dítěte

Sdělení Komise „Strategie EU pro práva dítěte“ (COM(2021) 142 final)

Sdělení Komise „Agenda EU v oblasti práv dítěte“ (KOM(2011) 60 v konečném znění)

Sdělení Komise „Směrem ke strategii EU o právech dítěte“ KOM(2006) 367 v konečném znění)

Závěry Rady o Strategii EU pro práva dítěte (10024/22)

Usnesení Evropského parlamentu o právech dítěte s ohledem na strategii EU pro práva dítěte (2021/2523(RSP))

3.Umístění dítěte do středu zájmu

3.1.Inkluzivní systémy ochrany dětí

3.1.1.Sociální začleňování

Doporučení Komise o evropském pilíři sociálních práv (2017/761/EU)

Doporučení Komise „Investice do dětí: východisko z bludného kruhu znevýhodnění“  (2013/112/EU)

Sdělení Komise „Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv“ (COM(2021) 102 final)

Sdělení Komise „Vytvoření evropského pilíře sociálních práv“ (COM(2017) 250 final)

Interinstitucionální vyhlášení evropského pilíře sociálních práv (2017/C428/09)

3.1.2.Rasový nebo etnický původ, včetně Romů

Rámcové rozhodnutí Rady o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva (2008/913/JHA)

Doporučení Rady o rovnosti, začlenění a účasti Romů (2021/C 93/01)

Sdělení Komise „Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života (2021–2030)“ (COM(2021) 615 final)

Sdělení Komise „Unie rovnosti: Akční plán EU proti rasismu na období 2020–2025 (COM(2020) 565 final)

Sdělení Komise „Unie rovnosti: strategický rámec EU pro rovnost, začlenění a účast Romů“ (COM(2020) 620 final)

3.1.3.Zdravotní postižení

Sdělení Komise „Unie rovnosti: „Strategie práv osob se zdravotním postižením na období 2021–2030“ (COM(2021) 101 final)

Rozhodnutí Rady o uzavření Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením Evropským společenstvím  (2010/48/ES)

3.1.4.LGBTIQ osoby

Sdělení Komise „Unie rovnosti: strategie pro rovnost LGBTIQ osob na období 2020–2025 (COM(2020) 698 final)

3.1.5.Genderová rovnost

Sdělení Komise „Unie rovnosti: strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025“ (COM(2020) 152 final)

3.1.6.Mládež

Závěry Rady o provádění strategie EU pro mládež (2019–2021) (14427/21)

Usnesení Rady o rámci evropské spolupráce v oblasti mládeže: strategie Evropské unie pro mládež na období let 2019–2027 (2018/C456/01)

3.1.7.Stop nenávisti

Společné sdělení Evropskému parlamentu a Radě „Stop nenávisti: Evropa je ve svém postoji jednotná“ (JOIN/2023/51 final)

3.2.Potřeby dětí y hlediska bezpečnosti ve fyzickém prostředí a on-line

3.2.1.Bezpečnost ve fyzickém prostředí

Nařízení o obecné bezpečnosti výrobků, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1025/2012 a směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1828 a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES a směrnice Rady 87/357/EHS (2023/988/EU)

Nařízení o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitelů a o zrušení nařízení (ES) č. 2006/2004 (2017/2394/EU)

Nařízení, kterým se určují opatření týkající se stanovení některých podpor a náhrad v souvislosti se společnou organizací trhů se zemědělskými produkty  (2013/1370/EU)

Nařízení, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty (2013/1308/EU)

Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a o zrušení směrnice 2009/22/ES (2020/1828/EU)

Směrnice, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice 98/6/ES, 2005/29/ES a 2011/83/EU, pokud jde o lepší vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele (2019/2161/EU)

Směrnice o alternativním řešení spotřebitelských sporů a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a směrnice 2009/22/ES (2013/11/EU)

Směrnice o právech spotřebitelů, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice 1999/44/ES a zrušuje směrnice Rady 85/577/EHS a směrnice 97/7/ES (2011/83/EU)

Směrnice o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům na vnitřním trhu a o změně směrnice Rady 84/450/EHS, směrnic 97/7/ES, 98/27/ES a 2002/65/ES a nařízení (ES) č. 2006/2004 (2005/29/ES)

Směrnice o obecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES)

Směrnice Rady o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách (93/13/EHS)

Doporučení Rady o nekuřáckém prostředí  (2009/C296/02)

Sdělení Komise o strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy  (COM(2020) 381 final)

Sdělení Komise „Dlouhodobá vize pro venkovské oblasti EU – na cestě k posílenému, propojenému, odolnému a prosperujícímu venkovu do roku 2040“ (COM(2021) 345 final)

Sdělení Komise „Nový program pro spotřebitele – Posílení odolnosti spotřebitele pro udržitelné oživení“ (COM(2020) 696 final)

Sdělení Komise „Pokyny k výkladu a uplatňování směrnice 2005/29/ES o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům na vnitřním trhu“ (2021/C9320/01)

Sdělení Komise „Pokyny k výkladu a uplatňování směrnice 2011/83/EU o právech spotřebitelů“ (2021/C525/01)

Oznámení Komise „Pokyny k výkladu a uplatňování směrnice Rady 93/13/EHS o zneužívajících ujednáních ve spotřebitelských smlouvách“ (2019/C323/04)

Kodex chování proti nezákonným nenávistným projevům online (2016)

3.2.2.Bezpečnost na internetu

Nařízení o jednotném trhu digitálních služeb (2022/2065/EU)

Nařízení o dočasné odchylce od některých ustanovení směrnice 2002/58/ES, pokud jde o používání technologií poskytovateli interpersonálních komunikačních služeb nezávislých na číslech ke zpracování osobních a jiných údajů pro účely boje proti pohlavnímu zneužívání dětí on-line (2021/1232/EU)

Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány, institucemi a jinými subjekty Unie a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení nařízení (ES) č. 45/2001 a rozhodnutí č. 1247/2002/ES (2018/1725)

Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (2016/679/EU)

Směrnice, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace  (2018/1972/EU)

Směrnice o koordinaci některých právních a správních předpisů členských států upravujících poskytování audiovizuálních mediálních služeb (2010/13/EU), ve znění směrnice 2018/1808 s ohledem na měnící se situaci na trhu (2018/1808/EU)

Sdělení Komise „Digitální dekáda pro děti a mládež: nová Evropská strategie pro lepší internet pro děti (BIK+)“ (COM(2022) 212 final)

3.3.Integrita a duševní zdraví dětí

Směrnice o boji proti pohlavnímu zneužívání a pohlavnímu vykořisťování dětí a proti dětské pornografii (2011/93/EU)

Směrnice o prevenci obchodování s lidmi, boji proti němu a o ochraně obětí (2011/36/EU)

Rozhodnutí Rady o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásadu nenavracení, jménem Evropské unie (2023/1076/EU)

Rozhodnutí Rady o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, jménem Evropské unie (2023/1075/EU)

Rozhodnutí Rady o podpisu Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o azyl a zásadu nenavracení, jménem Evropské unie (2017/866/EU)

Rozhodnutí Rady o podpisu Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, jménem Evropské unie (2017/865/EU)

Doporučení Rady o posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním (2018/C466/01)

Sdělení Komise o komplexním přístupu k duševnímu zdraví (COM(2023) 298 final)

Sdělení Komise o Evropské strategii v oblasti péče (COM(2022) 440 final)

Sdělení Komise o strategii EU pro boj proti obchodování s lidmi 2021–2025 (COM(2021)171 final)

Sdělení Komise „Evropský plán boje proti rakovině“ (COM(2021) 44 final)

Sdělení Komise „Strategie EU pro účinnější boj proti pohlavnímu zneužívání dětí“ (COM(2020) 607 final)

Sdělení Komise „Konec praktiky mrzačení ženských pohlavních orgánů“ (COM(2013) 833 final)

Sdělení Komise „Strategie EU na podporu členských států při snižování škod souvisejících s alkoholem“ (KOM(2006) 625 v konečném znění)

Společný plán boje proti obchodování s lidmi s cílem řešit rizika obchodování s lidmi a podpořit potenciální oběti z řad osob prchajících před válkou na Ukrajině (2022)

4.Integrované systémy ochrany dětí

4.1.Kontinuita komplexních a koordinovaných služeb

Doporučení Rady o cestách ke školnímu úspěchu a o nahrazení doporučení Rady ze dne 28. června 2011 o politikách snížení míry předčasného ukončování školní docházky (2022/C 469/01)

Doporučení Rady, kterým se zavádí evropská záruka pro děti (2021/1004/EU)

Doporučení Rady o vysoce kvalitních systémech předškolního vzdělávání a péče (2019/C189/02)

Doporučení Rady o předškolním vzdělávání a péči: barcelonské cíle pro rok 2030 (2022/C484/01)

Rozhodnutí Komise o vyhrazení vnitrostátního číselného rozsahu 116 pro harmonizovaná čísla harmonizovaných služeb se sociální hodnotou (2007/116/ES), ve znění pozdějších změn a směrnice, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace (2018/1972/EU)

Doporučení Rady ze dne 29. listopadu 2021 o metodách kombinovaného učení v zájmu vysoce kvalitního a inkluzivního primárního a sekundárního vzdělávání (2021/C504/03)

Sdělení Komise „Kvalitní systém předškolního vzdělávání a péče: nejlepší start do života pro všechny naše děti“ (KOM(2011) 66 v konečném znění)

4.2.Soudnictví vstřícné k dětem

Směrnice o procesních zárukách pro děti, které jsou podezřelými nebo obviněnými osobami v trestním řízení (2016/800/EU)

Směrnice o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů příslušnými orgány za účelem prevence, vyšetřování, odhalování či stíhání trestných činů nebo výkonu trestů, o volném pohybu těchto údajů a o zrušení rámcového rozhodnutí Rady 2008/977/SVV (2016/680/EU)

Směrnice, kterou se zavádí minimální pravidla pro práva, podporu a ochranu obětí trestného činu (2012/29/EU)

Směrnice o právu na informace v trestním řízení (2012/13/EU)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1191 ze dne 6. července 2016 o podpoře volného pohybu občanů zjednodušením požadavků na předkládání některých veřejných listin v Evropské unii a o změně nařízení (EU) č. 1024/2012

Sdělení Komise „Strategie evropského justičního vzdělávání v EU na období 2021–2024“  (COM(2020) 713 final)

Sdělení Komise „Strategie EU v oblasti práv obětí (2020–2025)“ (COM(2020) 258 final)

5.Děti v přeshraničních situacích

5.1.Civilní soudnictví

Nařízení o digitalizaci justiční spolupráce a přístupu ke spravedlnosti v přeshraničních občanských, obchodních a trestních věcech a o změně některých aktů v oblasti justiční spolupráce (2023/2844)

Nařízení o spolupráci soudů členských států při dokazování v občanských a obchodních věcech (2020/1783/EU)

Nařízení Rady o příslušnosti, uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské odpovědnosti a o mezinárodních únosech dětí (2019/1111/EU)

Nařízení, kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států (přepracované znění) (2013/604/EU)

Nařízení Rady o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností (2009/4/ES)

Směrnice Rady o zlepšení přístupu ke spravedlnosti v přeshraničních sporech stanovením minimálních společných pravidel pro právní pomoc v těchto sporech (2002/8/ES)

5.2.Volný pohyb

Směrnice o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států (2004/38/ES)

Sdělení Komise „Pokyny týkající se práva volného pohybu občanů EU a jejich rodin“ (C(2023) 8500 final)

5.3.Migrace

Nařízení o Evropské pohraniční a pobřežní stráži (2019/1896/EU)

Nařízení o využívání Schengenského informačního systému při navracení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí (2018/1860/EU)

Nařízení o zřízení, provozu a využívání Schengenského informačního systému (SIS) v oblasti hraničních kontrol, o změně Úmluvy k provedení Schengenské dohody a o změně a zrušení nařízení (ES) č. 1987/2006 (2018/1861/EU)

Nařízení o zřízení, provozu a využívání Schengenského informačního systému (SIS) v oblasti policejní spolupráce a justiční spolupráce v trestních věcech, o změně a o zrušení rozhodnutí Rady 2007/533/SVV a o zrušení nařízení (ES) č. 1986/2006 a rozhodnutí Komise 2010/261/EU (2018/1862/EU)

Směrnice, kterou se stanoví normy pro přijímání žadatelů o mezinárodní ochranu (2013/33/EU)

Směrnice o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany (přepracované znění) (2013/32/EU)

Směrnice o společných normách a postupech v členských státech při navracení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí  (2008/115/ES)

Směrnice o právu na sloučení rodiny  (2003/86/ES)

Sdělení Komise „Akční plán pro integraci a začleňování na období 2021–2027“ (COM/2020/758 final)

Sdělení Komise o novém paktu o migraci a azylu (COM(2020) 609 final)

Sdělení Komise „Ochrana migrujících dětí“ (COM(2017) 211 final)

Sdělení Komise o návratové politice EU (COM(2014) 199 final)

6.Globální priorita EU

6.1.Vymýcení dětské práce

Sdělení Komise o důstojné práci na celém světě v zájmu globální spravedlivé transformace a udržitelného oživení (COM(2022) 66 final)

6.2.Vnější činnost

Společné prohlášení o Evropském konsensu o humanitární pomoci (2008/C25/01)

Obecné zásady EU v oblasti prosazování a ochrany práv dítěte (2017) – Žádné dítě nesmí být opomíjeno

Pokyny EU týkající se dětí v ozbrojených konfliktech, aktualizace z roku 2008

Hlavní směry EU týkající se násilí páchaného na ženách a dívkách a boje proti všem formám jejich diskriminace (2008)

Sdělení Komise o humanitární činnosti EU: nové výzvy, stejné zásady (COM(2021) 110 final)

Sdělení Komise o vzdělávání v mimořádných situacích a vleklých krizích  (COM(2018) 304 final)

Sdělení Komise „Síla obchodních partnerství: společně za zelený a spravedlivý hospodářský růst“ (COM(2022) 409 final)

Společné sdělení o akčním plánu EU pro lidská práva a demokracii na období 2020–2024 (JOIN/2020/5 final)

Společné sdělení o Akčním plánu pro mládež v rámci vnější činnosti EU na období 2022–2027 – Podpora smysluplné účasti mládeže a posílení postavení mládeže v rámci vnější činnosti EU pro zajištění udržitelného rozvoje, rovnosti a míru (JOIN(2022) 53 final)

Pracovní dokument útvarů Komise týkající se vzdělávání v mimořádných situacích v rámci operací humanitární pomoci financovaných EU (SWD(2019) 150 final)

Pracovní dokument útvarů Komise o humanitární ochraně: zlepšení výsledků ochrany s cílem snížit riziko pro osoby při humanitárních krizích (SWD(2016) 183 final)

Pracovní dokument útvarů Komise o humanitární ochraně: různé potřeby, přizpůsobená pomoc (SWD(2013) 290 final)

Pracovní dokument útvarů Komise o řešení podvýživy v mimořádných situacích (SWD(2013) 72 final)

GŘ ECHO, ukazatel pohlaví a věku (2014)

Technické pokyny GŘ ECHO nazvané Protection Mainstreaming Key Outcome Indicator and Monitoring Tool (Ukazatel hlavních výsledků v oblasti začleňování hlediska ochrany a monitorovací nástroj (únor 2021)

Tematický politický dokument GŘ ECHO o zlepšení výsledků v oblasti ochrany s cílem snížit rizika pro osoby v humanitárních krizích z roku 2016

Sdělení Komise o vzdělávání v mimořádných situacích a vleklých krizích (COM(2018) 304 final)

Pokyny GŘ ECHO k připravenosti na katastrofy (2021)

6.3.Změna klimatu a environmentální rizika

Sdělení Komise „Zelená dohoda pro Evropu“ (COM(2019) 640 final)

Sdělení Komise o Evropském klimatickém paktu (COM(2020) 788 final)

Sdělení Komise „Vytvoření Unie odolné vůči změně klimatu – nová strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu“ (COM(2021) 82 final)

Sdělení Komise „Pokyny k adaptačním strategiím a plánům členských států“ (2023/C 264/01)

Nařízení, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality (2021/1119/EU)

7.Podpora EU

Program Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV) 2

·Rovnost, práva a rovnost pohlaví, včetně výzvy týkající se práv dítěte

·Výzva Daphne

Program Spravedlnost 3 , včetně výzvy k podpoře nadnárodních projektů v oblasti justičního vzdělávání zaměřených na občanské právo, trestní právo nebo základní práva (JUST-JTRA)

Program pro jednotný trh 4

Program Spotřebitelé 5

Fond pro vnitřní bezpečnost , včetně výzvy k předkládání návrhů v oblasti boje proti pohlavnímu zneužívání dětí 6 (ISF-2021-TF1-AG-CYBER)

Azylový, migrační a integrační fond 7  

Nástroj pro finanční podporu správy hranic a vízové politiky 8  

Evropský sociální fond plus 9  

Evropský fond pro regionální rozvoj 10

Fond soudržnosti 11  

Fond pro spravedlivou transformaci 12

Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond 13  

Rámec EU pro monitorování evropské záruky pro děti 14

Nástroj pro technickou podporu 15 , včetně:

· Stěžejní iniciativa zaměřená na posílení demokracie a právního státu 16  

· Stěžejní iniciativa pro provádění evropské záruky pro děti (stěžejní iniciativa „Mládež na prvním místě“)

·stěžejní iniciativy pro zvýšení přijímací a ubytovací kapacity pro migranty

Program EU pro zdraví 17 (EU4Health)

Program Digitální Evropa 18 : finanční zpráva týkající se sítě center pro bezpečnější internet a platformy Lepší internet pro děti (portál BIK)

Program Erasmus+ 19 , včetně:

· výzvy k předkládání projektů v oblasti experimentování s politikami na rok 2024

· partnerství pro spolupráci v rámci klíčové akce 2 (KA2)

Rámcové programy pro výzkum a inovace 20 – Horizont 2020 (2014–2020) a Horizont Evropa (2021–2027), kam patří:

·Program Horizont 2020: Společenská výzva 1 – Zdraví, demografická změna a dobré životní podmínky 21  

·Program Horizont 2020: Společenská výzva 6 – Inkluzivní, inovativní a reflektivní společnosti 22

·Horizont Evropa (2021–2027): Klastr 2 – Kultura, kreativita a inkluzivní společnost 23

·Horizont Evropa (2021–2027): Klastr 3 – Civilní bezpečnost pro společnost 24

·Evropská rada pro výzkum (ERV) 25

Program InvestEU 26

8.Příslušné mezinárodní úmluvy v oblasti práv dítěte

8.1.Mezinárodní organizace práce

Úmluva o minimálním věku pro vstup do zaměstnání, č. 138 (1973)  

Úmluva o zákazu a okamžitých opatřeních k odstranění nejhorších forem dětské práce, č. 182 (1999)

8.2.Haagská konference o mezinárodním právu soukromém

Úmluva ze dne 25. října 1980 o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí  

Úmluva ze dne 19. října 1996 o pravomoci orgánů, použitelném právu, uznávání, výkonu a spolupráci ve věcech rodičovské zodpovědnosti a opatření k ochraně dětí

Úmluva ze dne 23. listopadu 2007 o mezinárodním vymáhání výživného na děti a dalších druhů vyživovacích povinností vyplývajících z rodinných vztahů

Haagská konference o mezinárodním právu soukromém, Protokol o právu rozhodném pro vyživovací povinnosti, 2007

8.3.Jiné

Protokol o prevenci, potlačování a trestání obchodování s lidmi, zejména se ženami a dětmi, doplňující Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu

9.Příslušné dokumenty Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA)

Mapování systémů ochrany dětí v EU – aktualizace z roku 2023

Opatrovnictví dětí bez doprovodu – Příručka pro školitele opatrovníků

Praktický nástroj agentur EUAA-FRA pro opatrovníky – Úvod do mezinárodní ochrany

Praktický nástroj agentur EUAA-FRA pro opatrovníky – Azylové řízení

Praktický nástroj pro opatrovníky – Dočasná ochrana dětí bez doprovodu prchajících z Ukrajiny

Migrující děti: základní práva na evropských hranicích

Příručka evropského práva v oblasti práv dítěte – vydání z roku 2022

Praktické pokyny pro ochranu dětí bez doprovodu v procesu relokace

Děti bez rodičovské péče, které se nacházejí v jiném členském státě EU než ve svém vlastním

Mapování minimálních požadavků na věk týkajících se práv dětí v EU

Opatrovnictví dětí bez rodičovské péče

Příručka o evropském právu souvisejícím s azylem, hranicemi a přistěhovalectvím

Obchodování s dětmi v EU – Výzvy, perspektivy a osvědčené postupy

Soudnictví vstřícné k dětem – Kontrolní seznam pro odborníky

(1)    Tento seznam není úplný.
(2)     Nařízení, kterým se zavádí program Občané, rovnost, práva a hodnoty (2021/692/EU).
(3)     Nařízení, kterým se zavádí program Spravedlnost (2021/693/EU).
(4)     Nařízení, kterým se zavádí program pro vnitřní trh, pro konkurenceschopnost podniků včetně malých a středních podniků, pro oblast rostlin, zvířat, potravin a krmiv a pro evropskou statistiku (Program pro jednotný trh) (2021/690/EU).
(5)     Nařízení, kterým se zavádí program pro vnitřní trh, pro konkurenceschopnost podniků včetně malých a středních podniků, pro oblast rostlin, zvířat, potravin a krmiv a pro evropskou statistiku (Program pro jednotný trh) (2021/690/EU).
(6)     Nařízení, kterým se zřizuje Fond pro vnitřní bezpečnost (2021/1149/EU).
(7)     Nařízení, kterým se zřizuje Azylový, migrační a integrační fond (2021/1147/EU).
(8)     Nařízení, kterým se jako součást Fondu pro integrovanou správu hranic zřizuje Nástroj pro finanční podporu správy hranic a vízové politiky (2021/1148/EU).
(9)     Nařízení, kterým se zřizuje Evropský sociální fond plus (ESF+) (2021/1057/EU).
(10)     Nařízení o Evropském fondu pro regionální rozvoj a o Fondu soudržnosti (2021/1058/EU).
(11)     Nařízení o Evropském fondu pro regionální rozvoj a o Fondu soudržnosti (2021/1058/EU).
(12)     Nařízení, kterým se zřizuje Fond pro spravedlivou transformaci (2021/1056/EU).
(13)     Nařízení, kterým se zřizuje Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond (2021/1139/EU).
(14)     Doporučení Rady, kterým se zavádí evropská záruka pro děti (2021/1004/EU).
(15)     Nařízení, kterým se zřizuje Nástroj pro technickou podporu (2021/240/EU).
(16)    Viz například projekt týkající se integrovaných systémů ochrany dětí a zřizování dětských domů (Barnahus) v rámci stěžejní iniciativy pro posílení demokracie a právního státu.
(17)     Nařízení, kterým se zavádí program činnosti Unie v oblasti zdraví (program EU pro zdraví) („EU4Health“) na období 2021–2027 (2021/522/EU). Viz například dva projekty na provádění osvědčených postupů na podporu zranitelných dětí, které byly zahájeny na začátku roku 2023; projekt psychologické první pomoci vysídleným osobám/dětem z Ukrajiny zahájený v roce 2023; nabídkové řízení týkající se multidisciplinárního vzdělávacího a výměnného programu pro zdravotnické pracovníky a další odborníky pracující v komunitě s konkrétními skupinami obyvatelstva, včetně učitelů ve školách, a výzva k předložení osvědčených a slibných postupů v oblasti duševního zdraví, a to i pokud jde o děti a mladé lidi, jako je například iniciativa „Pomoc dětským onkologickým pacientům“ v rámci Evropského plánu boje proti rakovině.
(18)     Nařízení, kterým se zavádí program Digitální Evropa (2021/694/EU).
(19)     Nařízení, kterým se zavádí Erasmus+: program Unie pro vzdělávání a odbornou přípravu, pro mládež a pro sport (2021/817/EU).
(20)     Nařízení, kterým se zavádí rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa a stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků (2021/695/EU).
(21)    Viz například projekty: RefugeesWellSchool – preventivní školní intervence na podporu duševní pohody dospívajících uprchlíků a migrantů, Equal-Life – vliv kvality životního prostředí v raném věku na duševní zdraví v průběhu života a ATHLETE – zdokonalování nástrojů pro výzkum lidského exposomu v raném věku a pro uplatnění výsledků daného výzkumu.
(22)    Viz například projekt REFUGE-ED – účinné postupy ve vzdělávání, duševním zdraví a psychosociální podpoře pro integraci dětí z řad uprchlíků.
(23)    Viz například projekty: SCIREARLY – politiky a postupy založené na vědeckém výzkumu za účelem snížení nedostatečných výsledků a předčasného ukončování školní docházky v Evropě, LETSCARE – Lets Care: budování bezpečných a vstřícných škol s cílem podpořit vzdělávací inkluzi a školní úspěchy, CLEAR – rozvoj vzdělávacích výstupů Evropě: víceúrovňová analýza (ne)dostatečných výsledků v průběhu života.
(24)    Viz například projekty: 2PS – Prevent & Protect Through Support (prevence a ochrana prostřednictvím podpory), ISEDA: Innovative Solutions to Eliminate Domestic Abuse (inovativní řešení k odstranění domácího násilí), IMPROVE: Improving Access to Services for Victims of Domestic Violence by Accelerating Change in Frontline Responder Organisations (zlepšování přístupu k službám pro oběti domácího násilí urychlením změn u organizací poskytujících pomoc v první linii).
(25)    Viz například projekty: MAD2bully – nevědomá a vědomá motivace k šikanování, CHALLENGE – případy dlouhodobého šikanování: hledání individualizovaných intervenčních přístupů s maximální účinností, Outside-in – zkoumání vlivu šikany v dospívání na duševní a fyzické zdraví dospělých.
(26)     Nařízení, kterým se zavádí program InvestEU (2021/523/EU): Fond InvestEU Fund – Evropská unie (europa.eu) .