V Bruselu dne 12.5.2023

COM(2023) 265 final

2023/0161(NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady (EU) (ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1) ze dne 3. listopadu 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska

{SWD(2023) 142 final}


2023/0161 (NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady (EU) (ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1) ze dne 3. listopadu 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost 1 , a zejména na čl. 20 odst. 1 uvedeného nařízení,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Poté, co Estonsko dne 18. června 2021 předložilo národní plán pro oživení a odolnost, navrhla Komise Radě jeho kladné posouzení. Rada kladné posouzení schválila prováděcím rozhodnutím Rady ze dne 3. listopadu 2021 2 .

(2)Podle čl. 11 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 by se měl maximální finanční příspěvek na nevratnou finanční podporu pro každý členský stát aktualizovat do 30. června 2022 v souladu s metodikou stanovenou v uvedeném nařízení. Dne 30. června 2022 předložila Komise výsledky této aktualizace Evropskému parlamentu a Radě.

(3)Dne 9. března 2023 předložilo Estonsko Komisi pozměněný národní plán pro oživení a odolnost, včetně kapitoly REPowerEU v souladu s článkem 21c nařízení (EU) 2021/241.

(4)Pozměněný plán pro oživení a odolnost rovněž zohledňuje aktualizovaný maximální finanční příspěvek v souladu s čl. 18 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 a zahrnuje odůvodněnou žádost Komisi o změnu prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021 v souladu s čl. 21 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241, neboť se má za to, že plán pro oživení a odolnost v důsledku objektivních okolností již zčásti nelze splnit. Změny plánu pro oživení a odolnost předložené Estonskem se týkají 22 opatření.

(5)Dne 12. července 2022 vydala Rada v rámci evropského semestru doporučení pro Estonsko. Rada Estonsku zejména doporučila rozšířit veřejné investice do zelené a digitální transformace a do energetické bezpečnosti, mimo jiné využitím Nástroje pro oživení a odolnost, plánu REPowerEU a dalších fondů EU. Rada rovněž doporučila posílit sociální ochranu, včetně rozšíření rozsahu pokrytí dávkami v nezaměstnanosti, zejména pro osoby s krátkými pracovními obdobími a s nestandardními formami práce. Doporučila také zlepšit cenovou dostupnost a kvalitu dlouhodobé péče, především zajištěním jejího udržitelného financování a integrací zdravotních a sociálních služeb. Dále Rada Estonsku doporučila snížit celkovou závislost na fosilních palivech a diverzifikovat dovoz fosilních paliv urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, mimo jiné dalším zefektivněním povolovacích postupů, zajištěním dostatečné kapacity propojení a posílením domácí elektrické sítě. Doporučila Estonsku zvýšit energetickou účinnost, též u budov, aby se snížila spotřeba energie. Kromě toho Rada vyzvala Estonsko, aby zintenzivnilo úsilí o zlepšení udržitelnosti dopravního systému, mimo jiné elektrifikací železniční sítě a zvýšením pobídek na podporu udržitelné a méně znečišťující dopravy, včetně obnovy silničního vozového parku. Komise posoudila pokrok při provádění doporučení z roku 2019, 2020 a 2021 dosažený v době předložení pozměněného národního plánu pro oživení a odolnost a konstatuje, že v souvislosti s doporučením na posílení sociální ochrany bylo dosaženo určitého pokroku. Pokud jde o doporučení snížit celkovou závislost na fosilních palivech, bylo dosaženo omezeného pokroku.

(6)Před předložením pozměněného plánu pro oživení a odolnost proběhly v souladu s vnitrostátním právním rámcem konzultace s místními a regionálními orgány, sociálními partnery, organizacemi občanské společnosti, mládežnickými organizacemi a dalšími relevantními zúčastněnými stranami. Shrnutí těchto konzultací bylo předloženo spolu s pozměněným plánem. Komise podle článku 19 nařízení (EU) 2021/241 posoudila relevanci, účinnost, efektivnost a ucelenost pozměněného plánu pro oživení a odolnost v souladu s pokyny pro posuzování stanovenými v příloze V uvedeného nařízení.

Aktualizace na základě čl. 18 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241

(7)V pozměněném plánu pro oživení a odolnost předloženém Estonskem se odstraňují tři opatření s cílem zohlednit aktualizovaný maximální finanční příspěvek. Estonsko vysvětlilo, že vzhledem k tomu, že se maximální finanční příspěvek pro Estonsko snížil z 969 299 213 EUR 3 na 863 271 631 EUR 4 , již není možné financovat všechna opatření uvedená v původním estonském plánu. Estonsko vysvětlilo, že určitá opatření mají být odstraněna v důsledku snížení přidělených prostředků a s ohledem na růst nákladů a narušení dodavatelského řetězce, která mají na jejich provádění dopad.

(8)Pozměněný plán pro oživení a odolnost již neobsahuje některá opatření v rámci složky č. 5 (Udržitelná doprava) a složky č. 6 (Zdravotní péče a sociální ochrana). Jedná se o opatření 5.2 (Investice: Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla), opatření 5.3 (Investice: Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu) a opatření 6.5 (Investice: Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky). Opatření 5.2 spočívá ve výstavbě úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla. Opatření 5.3 spočívá ve výstavbě multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu, součásti projektu v oblasti železniční dopravní infrastruktury na zelené louce, který tvoří část severomořsko-baltského koridoru v rámci transevropské dopravní sítě (TEN-T). Opatření 6.5 sestává z nákupu dvou multifunkčních lékařských vrtulníků, včetně pomocného vybavení, dodávek pro údržbu a počátečního výcviku personálu potřebného k provozu vrtulníků, jakož i z výstavby přistávacích základen a přistávacích ploch v pohotovostních zdravotnických střediscích. Popis těchto opatření a souvisejících milníků a cílů by proto měl být z prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021 odstraněn.

Změny na základě článku 21 nařízení (EU) 2021/241

(9)Změny plánu pro oživení a odolnost předložené Estonskem v důsledku objektivních okolností se týkají 19 opatření.

(10)Estonsko vysvětlilo, že dvě opatření již nelze splnit vzhledem k důsledkům ruské agrese vůči Ukrajině. Z důvodu této agrese bylo rozhodnuto doplnit u nemocnice, která měla být vybudována v rámci opatření 6.2 (Investice: Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus), bunkr (podzemní podlaží). Uvedené rozšíření stavby povede k dalšímu zvýšení nákladů – vedle nárůstu způsobeného vysokou inflací a narušením dodavatelských řetězců – a ke zpoždění stavebních prací, které tak neskončí do roku 2026. Z toho plyne také odstranění kampusu Northern Estonia Medical Campus z plánu. Jedná se o milníky a cíle s pořadovými čísly 99 až 105 u opatření 6.2 (Investice: Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus). Estonsko dále vysvětlilo, že bylo třeba změnit název milníku s pořadovým číslem 94 u opatření 6.1 (Reforma: Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku) v rámci složky č. 6 (Zdravotní péče a sociální ochrana), jelikož v souvislosti s odstraněním kampusu Northern Estonia Medical Campus již není nutné upravovat příslušné právní předpisy s cílem začlenit název kampusu do seznamu nemocnic. Estonsko dále vysvětlilo, že u téhož opatření 6.1 (Reforma: Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku) v rámci složky č. 6 (Zdravotní péče a sociální ochrana) nebude možné splnit všechny prvky milníku s pořadovým číslem 96 podle orientačního harmonogramu. Důvodem zpoždění je nutnost upřednostnit legislativní činnost a vydávání pokynů pro zdravotní sestry, které poskytovaly podporu uprchlíkům z Ukrajiny, a týká se pouze vytvoření nového systému úhrad pro zdravotní sestry. Změn systému úhrad pro lékaře a farmaceuty se zpoždění netýká. Milník s pořadovým číslem 96 byl proto rozdělen do dvou milníků a vytvoření systému úhrad pro zdravotní sestry bylo odloženo na 2. čtvrtletí 2024. S ohledem na to požádalo Estonsko o změnu dvou milníků u opatření 6.1 a o odstranění výše uvedených milníků a cílů u opatření 6.2 a prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(11)Estonsko vysvětlilo, že tři opatření již nelze splnit s náklady odhadovanými v původním plánu, protože vzhledem k vysoké inflaci a narušení dodavatelských řetězců se odhadované náklady na tato opatření značně zvýšily. Inflace byla vysoká po celý rok 2022 a vrcholu dosáhla v srpnu 2022, kdy harmonizovaný index spotřebitelských cen vzrostl ve srovnání se srpnem 2021 o 25,2 %. Vysoká inflace byla způsobena především cenami energií, které vzrostly zejména v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Rychle se však zvyšovaly i jiné ceny. V roce 2021 například výrazně zrychlil růst cen ve stavebnictví, zejména v důsledku narušení dodávek stavebních materiálů, a v prvních čtvrtletích roku 2022 se tempo růstu cen ještě zvýšilo kvůli nedostatku stavebních materiálů a pracovních sil v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. To podle Estonska znemožnilo pořídit určité rozsáhlé investice, které byly zahrnuty do původního plánu pro oživení a odolnost, za ceny předpokládané v roce 2020. Jedná se o milníky a cíle s pořadovými čísly 74 a 75 u opatření 4.5 (Investice: Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. ochrana proti bouřím)), milníky a cíle s pořadovými čísly 76 a 77 u opatření 4.6 (Investice: Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech) a milníky a cíle s pořadovými čísly 78 a 79 u opatření 4.7 (Investice: Pilotní program skladování energie) v rámci složky č. 4 (Energie a energetická účinnost). S ohledem na tyto skutečnosti Estonsko odpovídající cíle oproti původnímu plánu nesnížilo, ale namísto toho uvedená opatření v plánu ponechalo a zvýšení odhadovaných nákladů vyrovnalo pomocí zdrojů uvolněných odstraněním jiných opatření podle článku 21 nařízení (EU) 2021/241. Popis těchto opatření a souvisejících milníků a cílů zůstává beze změny.

(12)Estonsko vysvětlilo, že jedno opatření již nelze splnit ve stanoveném termínu a s náklady odhadovanými v původním plánu, protože vysoká inflace a narušení dodavatelských řetězců způsobily zpoždění stavebních prací a značně zvýšily náklady na toto opatření. Jedná se o cíl s pořadovým číslem 91 u opatření 5.4 (Investice: Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu) v rámci složky č. 5 (Udržitelná doprava). S ohledem na to požádalo Estonsko o prodloužení harmonogramu provádění a o využití zdrojů uvolněných odstraněním jiných opatření podle článku 21 nařízení (EU) 2021/241 na pokrytí nárůstu cen u tohoto opatření a prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(13)Estonsko vysvětlilo, že dvě opatření již nelze splnit z důvodu výrazného nárůstu mzdových nákladů a nedostatku pracovních sil v odvětví IT. Jedná se o cíl s pořadovým číslem 6 u opatření 1.2 (Investice: Rozvoj elektronické výstavby) a cíle s pořadovými čísly 8 a 9 u opatření 1.3 (Investice: Rozvoj digitálních nákladních listů) v rámci složky č. 1 (Digitální transformace podniků). S ohledem na to požádalo Estonsko o snížení odpovídajících cílů u těchto dvou opatření oproti původnímu plánu a prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být odpovídajícím způsobem změněno. 

(14)Estonsko vysvětlilo, že čtyři opatření již nelze splnit, protože vlivem narušení dodavatelského řetězce, neočekávaných problémů a zpoždění při zadávání zakázek a souvisejících postupech se provádění daných opatření opozdilo. Jedná se o cíl s pořadovým číslem 61 u opatření 3.8 (Investice: Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou) v rámci složky č. 3 (Digitální stát). S ohledem na to požádalo Estonsko o prodloužení harmonogramu provádění u tohoto cíle. V případě jedné investice Estonsko kromě výše uvedených důvodů vysvětlilo, že milník s pořadovým číslem 42 u opatření 2.7 (Investice: Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích) v rámci složky č. 2 (Urychlení ekologické transformace podniků) již nelze splnit ve stanoveném termínu, protože Estonsko musí přepracovat výzvu k předkládání návrhů na základě konečného obsahu změny obecného nařízení o blokových výjimkách, která byla schválena až poté, co Estonsko vypracovalo původní výzvu k předkládání návrhů. S ohledem na to požádalo Estonsko o prodloužení harmonogramu provádění u tohoto milníku. V případě jedné reformy a jedné investice došlo vedle výše uvedených důvodů k narušení administrativního postupu kvůli tomu, že bylo nutno rychle integrovat osoby prchající před válkou na Ukrajině. Jedná se o cíl s pořadovým číslem 14 u opatření 1.4 (Reforma: Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků) v rámci složky č. 1 (Digitální transformace podniků) a cíl s pořadovým číslem 26 u opatření 2.2 (Investice: Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků) v rámci složky č. 2 (Urychlení ekologické transformace podniků). S ohledem na to požádalo Estonsko o prodloužení harmonogramu provádění u těchto dvou cílů a o změnu názvu IT platformy pro registraci vzdělávacích činností v souvislosti s opatřením 1.4. Prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(15)Estonsko dále požádalo o využití zbývajících zdrojů uvolněných odstraněním opatření podle článku 21 nařízení (EU) 2021/241 s cílem zvýšit v pozměněném plánu ambice u dvou opatření a zahrnout do něj pět opatření nových. V jednom případě má tato vyšší ambice podobu zvýšených cílů. Jedná se o cíle s pořadovými čísly 35 a 36 u opatření 2.5 (Investice: Zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje) v rámci složky č. 2 (Urychlení ekologické transformace podniků). S ohledem na to požádalo Estonsko o zvýšení uvedených cílů. V dalším případě má vyšší ambice podobu dodatečného cíle. Jedná se o cíl s pořadovým číslem 69a u opatření 4.3 (Investice: Podpora renovace malých obytných budov) v rámci složky č. 4 (Energie a energetická účinnost). S ohledem na to požádalo Estonsko o doplnění daného cíle u tohoto opatření do plánu. Pokud jde o zahrnutí pěti nových opatření, jedná se o milníky a cíle s pořadovými čísly 43a, 43b a 43c u opatření 2.8 (Investice: Podpora investic v oblasti bezpečnosti dodávek) v rámci složky č. 2 (Urychlení ekologické transformace podniků), milníky s pořadovými čísly 80a, 80b a 80c u opatření 4.8 (Investice: Podpora rozvoje větrných elektráren na moři) v rámci složky č. 4 (Energie a energetická účinnost), milníky a cíle s pořadovými čísly 84a a 85a u opatření 5.2.a (Investice: Multifunkční pracovní plavidlo), milníky a cíle s pořadovými čísly 86a a 87a u opatření 5.3.a (Investice: Výstavba železničních viaduktů Rail Baltic) v rámci složky č. 5 (Udržitelná doprava) a milníky a cíle s pořadovými čísly 99a a 100a u opatření 6.2.a (Výstavba střediska TERVIKUM) v rámci složky č. 6 (Zdravotní péče a sociální ochrana). S ohledem na to požádalo Estonsko o doplnění daných milníků a cílů u těchto pěti opatření do plánu a prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(16)Komise má za to, že důvody předložené Estonskem odůvodňují aktualizaci podle čl. 18 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 i změnu podle čl. 21 odst. 2 uvedeného nařízení.

Oprava administrativních chyb

(17)Ve znění prováděcího rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021 byla zjištěna jedna administrativní chyba, která se týká dvou cílů v rámci jednoho opatření. Prováděcí rozhodnutí Rady by mělo být změněno s cílem opravit tuto administrativní chybu, která neodráží obsah plánu pro oživení a odolnost předloženého Komisi dne 18. června 2021, jak byl dohodnut mezi Komisí a Estonskem. Tato administrativní chyba se týká cílů s pořadovými čísly 39 až 40 u opatření 2.6 (Investice: Zelený fond) v rámci složky č. 2 (Urychlení ekologické transformace podniků). Tyto opravy nemají vliv na provádění dotčeného opatření.

Kapitola REPowerEU na základě článku 21c nařízení (EU) 2021/241

(18)Kapitola REPowerEU obsahuje jednu rozšířenou reformu a dvě nové investice. Cílem reformy 8.1 je usnadnit zavádění obnovitelných zdrojů energie. Vychází z reformy 4.4 a zejména určí vhodné oblasti pro zavádění větrné energie, zjednoduší rámec pro povolování projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů se zaměřením na větrnou energii a vytvoří kapacity v orgánech vydávajících povolení. Investice 8.2 má zvýšit kapacitu elektrické distribuční soustavy s cílem zlepšit přístup zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů do sítě. Investice 8.3 má dva cíle. Za prvé má vytvořit nezbytné regulační, organizační a finanční podmínky pro zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu. Za druhé má investice 8.3 zvýšit instalovanou kapacitu k výrobě udržitelného biomethanu. Příspěvek opatření kapitoly REPowerEU k zavádění obnovitelných zdrojů energie by měl pomoci překonat výpadky dodávek energie, a tím snížit riziko vysokých cen energie. To by mělo být přínosné pro všechny spotřebitele, včetně těch nejzranitelnějších. Estonsko rovněž uvedlo, že na financování cílených opatření, která mají řešit energetickou chudobu, využívá i zdroje ze svého státního rozpočtu.

(19)Komise pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU posoudila na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241.

Vyvážená reakce přispívající k šesti pilířům

(20)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. a) a přílohou V kritériem 2.1 nařízení (EU) 2021/241 představuje pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU do značné míry (hodnocení A) komplexní a přiměřeně vyváženou reakci na hospodářskou a sociální situaci, čímž vhodně přispívá ke všem šesti pilířům uvedeným v článku 3 uvedeného nařízení, a zohledňuje specifické výzvy a přidělené finanční prostředky dotčeného členského státu.

(21)Komise má za to, že změna plánu spolu s kapitolou REPowerEU má dopad pouze na posouzení toho, jak plán přispívá k prvnímu pilíři, který se týká zelené transformace. V případě ostatních pilířů nemají povaha a rozsah navrhovaných změn plánu pro oživení a odolnost žádný dopad na předchozí posouzení plánu, který představuje do značné míry komplexní a přiměřeně vyváženou reakci na hospodářskou a sociální situaci, ani na odpovídající příspěvek plánu ke všem šesti pilířům uvedeným v článku 3 nařízení (EU) 2021/241. Pozměněný plán bude nadále posilovat zdravotní, hospodářskou, sociální a institucionální odolnost země, jak je popsáno v pátém pilíři. Konkrétně nahrazení kampusu Northern Estonia Medical Campus střediskem TERVIKUM přispěje ke zlepšení odolnosti a dostupnosti systému zdravotní péče v Estonsku. Pokud jde o složku udržitelné dopravy, nová opatření, jako je výstavba viaduktů Rail Baltic a multifunkční pracovní plavidlo, budou nadále řešit přechod k udržitelnější dopravě v rámci zeleného pilíře a zlepšení dopravního propojení v rámci čtvrtého pilíře týkajícího se sociální a územní soudržnosti, podobně jako by přispěla předchozí opatření spočívající ve výstavbě multimodálního společného terminálu Rail Baltic a výstavbě úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla.

(22)Pokud jde o první pilíř, pozměněný estonský plán pro oživení a odolnost spolu s kapitolou REPowerEU obsahuje dodatečná opatření s cílem řešit ekologické výzvy, zejména v rámci složky č. 2 (Ekologická transformace podniků), složky č. 4 (Energetická účinnost), složky č. 5 (Udržitelná doprava) a složky č. 8 (Kapitola REPowerEU).

(23)Výzvy spojené se zelenou transformací se řeší v rámci nové investice 2.8 ve složce č. 2, která má podpořit přechod průmyslových podniků od fosilních k alternativním zdrojům energie. Způsobilými alternativními zdroji energie jsou větrná a solární energie, udržitelná energie z bioplynu a geotermální energie, elektrifikace a připojení k účinným soustavám dálkového vytápění. Přechod na jiné zdroje bude mít pozitivní dopad, pokud jde o zmírňování změny klimatu, energetickou bezpečnost a cenovou dostupnost.

(24)Významné úsilí představuje opatření na podporu rozvoje větrných elektráren na moři v rámci složky č. 4, které přispívá k rozvoji obnovitelných zdrojů energie a tím zvyšuje podíl energie z obnovitelných zdrojů v rámci estonského energetického mixu. Výstavba nových zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů pomůže přejít na klimaticky neutrální výrobu energie a snížit závislost na fosilních palivech.

(25)Nově doplněná opatření v oblasti udržitelné dopravy v rámci složky č. 5 přispívají k rozvoji ekologičtějších druhů dopravy a ke zvýšení podílu druhů dopravy šetrných ke klimatu, zejména prostřednictvím železniční a námořní dopravy. Výstavba pěti železničních viaduktů Rail Baltic přispěje k rozvoji nového elektrifikovaného železničního spojení a nové multifunkční plavidlo s nízkými emisemi přispěje mimo jiné i k ochraně biologické rozmanitosti. Tyto investice pomohou Estonsku podpořit přechod na druhy dopravy, které jsou šetrnější ke klimatu, a přispějí k dlouhodobému snížení emisí v odvětví dopravy.

(26)Opatření v kapitole REPowerEU přispívají k dosažení klimatických cílů Unie pro rok 2030 a cíle klimatické neutrality EU do roku 2050, neboť jejich účelem je motivovat k využívání energie z obnovitelných zdrojů. Konkrétněji řečeno, Estonsko hodlá v rámci složky č. 8 přijmout opatření, která usnadní zavádění obnovitelných zdrojů energie, zvýší přístup zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční soustavy a zvýší výrobu a využívání udržitelného biomethanu. Očekává se, že čtyři z pěti nových opatření v pozměněném plánu a všechna tři opatření v kapitole REPowerEU významně přispějí k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají.

Řešení všech nebo významné části výzev identifikovaných v příslušných doporučeních pro jednotlivé země

(27)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. b) a přílohou V kritériem 2.2 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU přispěje k účinnému řešení všech nebo významné části výzev (hodnocení A) identifikovaných v příslušných doporučeních určených Estonsku, včetně jejich fiskálních aspektů, nebo výzev uvedených v jiných relevantních dokumentech, které Komise oficiálně přijala v rámci evropského semestru. Pozměněný plán pro oživení a odolnost zejména zohledňuje doporučení týkající se energetiky z roku 2022.

(28)Součástí pozměněného plánu je rozsáhlý soubor vzájemně se posilujících reforem a investic, jež přispívají k účinnému řešení všech nebo významné části hospodářských a sociálních výzev identifikovaných v doporučeních Rady určených Estonsku v rámci evropského semestru v roce 2022. Konkrétně v oblasti energetiky Rada doporučila snížit celkovou závislost na fosilních palivech a diverzifikovat dovoz fosilních paliv urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, mimo jiné dalším zefektivněním povolovacích postupů, zajištěním dostatečné kapacity propojení a posílením domácí elektrické sítě. Cílem nových investic a reforem je zvýšit energetickou bezpečnost, usnadnit zavádění větrné energie na moři, zvýšit kapacitu distribuční soustavy, zefektivnit postupy pro povolování projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a stimulovat výrobu a využívání udržitelného biomethanu. Díky tomu by tato opatření měla pomoci snížit celkovou závislost na fosilních palivech urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, jak se uvádí v doporučeních určených Estonsku v roce 2022. Pozměněný plán pro oživení a odolnost rovněž zvýšil ambice, pokud jde o dosažení vyšších cílů v oblasti investic do renovace malých obytných budov a zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje v souladu s doporučeními z roku 2022. Výzvy, které se týkají diverzifikace dovozu fosilních paliv a zajištění dostatečné kapacity propojení, řeší Estonsko i bez využití zdrojů z plánu pro oživení a odolnost. Pokud jde o diverzifikaci dovozu fosilních paliv, díky vyvinutému úsilí dokázalo Estonsko ukončit nákup ruského plynu, například díky spolupráci s Finskem na zřízení plovoucí jednotky pro skladování a opětovné zplyňování. Pokud jde o propojovací kapacitu, pokračuje Estonsko v úsilí o synchronizaci své elektrické sítě s elektrickou sítí EU. Udržitelnost dopravního systému se zlepší díky investicím do železničních viaduktů Baltic Rail a multifunkčního plavidla v souladu s doporučením z roku 2022 o nízkoemisní dopravě. Výstavba střediska TERVIKUM (nového zdravotního střediska ve městě Viljandi) podpoří integrované poskytování zdravotních a sociálních služeb. Tím pomůže řešit doporučení týkající se zlepšení integrovaného poskytování zdravotních a sociálních služeb.

(29)Plán pro oživení a odolnost vytváří základ pro další reformy v odvětví sociální a zdravotní péče, které mají řešit nedostatek pracovních sil ve zdravotnictví, zlepšit kvalitu a dostupnost dlouhodobé péče pro všechny osoby, které ji potřebují, rozšířit pokrytí dávkami v nezaměstnanosti a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů, zejména díky větší transparentnosti mezd. Opatření obsažená v plánu, která se zaměřují na dekarbonizaci ekonomiky, jsou spojena především s investicemi. Co se týče reforem, konkrétní opatření k postupnému ukončení využívání roponosné břidlice mají být podle očekávání stanovena až v národním plánu rozvoje odvětví energetiky koncem roku 2025.

(30)Doporučení týkající se toho, aby byl růst běžných výdajů financovaných z vnitrostátních zdrojů v souladu s celkově neutrálním nastavením fiskální politiky s přihlédnutím k pokračující dočasné a cílené podpoře domácností a podniků, které jsou nejzranitelnější vůči prudkým nárůstům cen energií, a osob prchajících z Ukrajiny, by se měla považovat za doporučení nespadající do oblasti působnosti estonského plánu pro oživení a odolnost, přestože se předpokládá, že Estonsko bude v roce 2023 nadále využívat nevratnou podporu z Nástroje pro oživení a odolnost k financování dodatečných investic na podporu oživení.

Zásada „významně nepoškozovat“

(31)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. d) a přílohou V kritériem 2.4 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU zajistí, aby žádné opatření pro provádění reforem a investičních projektů v něm zahrnuté (hodnocení A) významně nepoškozovalo environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/852 5 (zásada „významně nepoškozovat“).

(32)V pozměněném plánu se soulad se zásadou „významně nepoškozovat“ posuzuje podle metodiky stanovené v technických pokynech Komise k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ podle nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost (2021/C 58/01). Posouzení se provádí systematicky pro každou pozměněnou reformu a investici na základě dvoufázového přístupu. Z posouzení vyplývá, že u všech pozměněných opatření buď neexistuje žádné riziko významného poškození, nebo jestliže bylo zjištěno určité riziko, bylo provedeno podrobnější posouzení prokazující neexistenci významného poškození.  O podrobném posouzení nových opatření, včetně opatření v kapitole REPowerEU, podalo Estonsko zprávu. Žádné z opatření v kapitole REPowerEU nevyžadovalo odchylku od zásady „významně nepoškozovat“. V případě potřeby jsou požadavky posouzení z hlediska zásady „významně nepoškozovat“ zakotveny v návrhu opatření a upřesněny v některém jeho milníku nebo cíli. Na základě poskytnutých informací lze dojít k závěru, že žádné opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852.

Příspěvek k naplňování cílů REPowerEU

(33)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. da) a přílohou V kritériem 2.12 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že kapitola REPowerEU do značné míry (hodnocení A) účinně přispěje k energetické bezpečnosti, diverzifikaci dodávek energie pro Unii, ke zvyšování využívání obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, zvyšování kapacit pro ukládání energie nebo k nezbytnému snížení závislosti na fosilních palivech před rokem 2030.

(34)Očekává se, že provádění opatření obsažených v kapitole REPowerEU přispěje zejména k podpoře cílů uvedených v čl. 21c odst. 3 písm. b) a e) nařízení (EU) 2021/241. Reforma povolování projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a opatření týkající se udržitelného biomethanu přispívají k cíli čl. 21c odst. 3 písm. b) uvedeného nařízení, tj. k diverzifikaci dodávek energie pro Unii zvýšením podílu a urychlením zavádění energie z obnovitelných zdrojů a zvýšením výroby a využívání udržitelného biomethanu. Investice do elektrické sítě se zaměřují na cíl čl. 21c odst. 3 písm. e) uvedeného nařízení, tj. na nezbytné snížení závislosti na fosilních palivech před rokem 2030 zlepšením vnitřního přenosu energie a odstraněním překážek v její distribuci a urychlením integrace obnovitelných zdrojů energie.

(35)Opatření kapitoly REPowerEU jsou v souladu s estonským politickým rámcem, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie. Posilují se jimi rovněž opatření obsažená v původním plánu pro oživení a odolnost, která se týkají ukládání energie, posilování elektrické sítě a podpory energie z obnovitelných zdrojů v průmyslových oblastech, neboť v konečném důsledku povedou ke zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů.

(36)Opatření kapitoly REPowerEU se proto velmi výrazně zaměřují na zavádění obnovitelných zdrojů energie a jejich integraci do elektrické sítě, což Estonsku umožní zvýšit podíl domácích zdrojů energie ve svém energetickém mixu. Tím se sníží potřeba dovozu paliv, a tudíž se zvýší energetická bezpečnost země.

Opatření s přeshraničním rozměrem nebo dopadem na více zemí

(37)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. db) a přílohou V kritériem 2.13 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že opatření obsažená v kapitole REPowerEU budou mít do značné míry (hodnocení A) přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí. Všechna tři opatření v kapitole REPowerEU, a tudíž 100 % odhadovaných nákladů na ně, mají přeshraniční rozměr nebo dopad na více zemí ve smyslu pozměněného nařízení (EU) 2021/241. Opatření v kapitole REPowerEU přímo přispějí k výrobě obnovitelných zdrojů energie a jejich integraci do sítě. Díky tomu přispějí ke snížení závislosti na fosilních palivech a ke snížení poptávky po energii, a proto lze mít za to, že budou mít pozitivní přeshraniční dopad, jak se stanoví v pokynech Komise v souvislosti s REPowerEU.

Příspěvek k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti

(38)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. e) a přílohou V kritériem 2.5 nařízení (EU) 2021/241 pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU obsahuje opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Opatření podporující cíle v oblasti klimatu odpovídají částce, která představuje 59,4 % celkových finančních prostředků přidělených na tento plán a 77,6 % celkových odhadovaných nákladů na opatření v kapitole REPowerEU podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VI uvedeného nařízení. V souladu s článkem 17 nařízení (EU) 2021/241 je pozměněný plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU v souladu s informacemi obsaženými ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu na období 2021–2030.

(39)Vedle opatření ve složkách původního estonského plánu pro oživení a odolnost týkajících se ekologické transformace podniků, energetiky a energetické účinnosti a udržitelné dopravy rozšiřuje pozměněný plán opatření týkající se energetické účinnosti, ukládání energie a posílení elektrické sítě. Prostřednictvím nových opatření Estonsko klade důraz na odstranění překážek pro zavádění větrné energie a motivuje podniky k využívání obnovitelných zdrojů energie. Doplnění investice do multifunkčního plavidla pro kontrolu znečištění rovněž upřednostňuje biologickou rozmanitost, která nebyla do původního plánu výslovně zahrnuta.

(40)Pokud jde o příspěvek opatření v kapitole REPowerEU estonského plánu pro oživení a odolnost k dosažení klimatických cílů pro rok 2030 a cíle klimatické neutrality EU do roku 2050, mají na jedné straně obecněji motivovat k využívání energie z obnovitelných zdrojů a na druhé straně konkrétněji rozvíjet výrobu udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu z místních zdrojů. Konkrétněji řečeno plánuje Estonsko v rámci složky č. 8 opatření, která usnadní zavádění obnovitelných zdrojů energie, zvýší přístup zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční soustavy a zvýší výrobu a využívání udržitelného biomethanu v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001.

(41)Tato opatření budou mít trvalý dopad, jelikož urychlí postupné ukončení využívání fosilních paliv a směřování k dlouhodobému systému obnovitelné energie v Estonsku. Výrazně sníží intenzitu emisí skleníkových plynů z energie využívané v Estonsku, a tím přispějí k dosažení klimatických cílů pro rok 2030 a cíle klimatické neutrality Unie do roku 2050.

(42)Vzhledem ke snížení maximálního finančního příspěvku na provedení estonského plánu pro oživení a odolnost a začlenění nových opatření na podporu ekologické transformace vzrostl příspěvek plánu v oblasti klimatu ze 41,5 % na 59,4 %.

Příspěvek k digitální transformaci

(43)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. f) a přílohou V kritériem 2.6 nařízení (EU) 2021/241 pozměněný plán pro oživení a odolnost obsahuje opatření, která do značné míry přispívají k digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají. Opatření podporující digitální cíle odpovídají částce, která představuje 24,1 % celkových finančních prostředků přidělených na pozměněný plán podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v příloze VII uvedeného nařízení.

(44)Kladné posouzení příspěvku k digitální transformaci uvedené v prováděcím rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021 zůstává v platnosti. Pozměněný plán pro oživení a odolnost zahrnuje drobné úpravy čtyř opatření týkajících se digitální transformace a nezahrnuje nová opatření, která by přispívala k digitální transformaci.  

(45)Vzhledem ke snížení maximálního finančního příspěvku na provedení estonského plánu pro oživení a odolnost vzrostl příspěvek plánu v digitální oblasti, s vyloučením kapitoly REPowerEU v souladu s čl. 21c odst. 5, z 21,5 % na 24,1 %.

Sledování a provádění

(46)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. h) a přílohou V kritériem 2.8 nařízení (EU) 2021/241 jsou opatření navrhovaná v pozměněném plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU přiměřená (hodnocení A) k zajištění účinného sledování a provádění plánu pro oživení a odolnost, včetně zamýšleného harmonogramu, milníků, cílů a souvisejících ukazatelů.

(47)Povaha a rozsah navrhovaných změn estonského plánu pro oživení a odolnost nemají dopad na předchozí posouzení účinného sledování a provádění plánu. Milníky a cíle, které jsou spojeny s pozměněnými opatřeními, včetně opatření v kapitole REPowerEU, jsou jasné a věrohodné a navrhované ukazatele pro tyto milníky a cíle jsou relevantní, přijatelné a spolehlivé.

Výpočet nákladů

(48)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. i) a přílohou V kritériem 2.9 nařízení (EU) 2021/241 je odůvodnění výše odhadovaných celkových nákladů plánu pro oživení a odolnost uvedené v pozměněném plánu včetně kapitoly REPowerEU do určité míry (hodnocení B) přiměřené a věrohodné, odpovídá zásadě nákladové efektivnosti a je úměrné očekávanému účinku na ekonomiku a společnost členského státu.

(49)Z posouzení odhadovaných nákladů na nové investice a opatření v rámci kapitoly REPowerEU na základě poskytnutých informací vyplývá, že většina nákladů je přiměřená a věrohodná, i když podklady ukazují na různou míru podrobnosti a hloubky výpočtů. V některých případech byly podrobné údaje o metodice a předpokladech použitých k vypracování odhadů omezené, částečně z důvodu novosti daných opatření, nebo méně jasné, takže u tohoto posuzovacího kritéria nebylo možné udělit hodnocení A. Dále lze říci, že změny v odhadovaných nákladech na pozměněná opatření byly odůvodněné a odpovídající, a přiměřenost a věrohodnost těchto odhadovaných nákladů se tudíž ve srovnání s původním plánem nezměnily. Odhadované celkové náklady pozměněného plánu pro oživení a odolnost jsou rovněž v souladu se zásadou nákladové efektivnosti a jsou úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu.

Ucelenost plánu

(50)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. k) a přílohou V kritériem 2.11 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje pozměněný plán včetně kapitoly REPowerEU do určité míry (hodnocení B) opatření k provádění reforem a veřejných investičních projektů představujících ucelené činnosti.

(51)Změny plánu pro oživení a odolnost vykazují ucelenost v rámci jednotlivých složek a rovněž tematickou souvislost a synergie mezi nimi, zejména pokud jde o zelenou transformaci a nově doplněnou kapitolu REPowerEU. Opatření v kapitole REPowerEU dále zlepšila ucelenost tím, že posilují opatření v původním plánu týkající se ukládání energie, posílení elektrické sítě a podpory energie z obnovitelných zdrojů v průmyslových oblastech. Opatření kapitoly REPowerEU konkrétně sestávají z reformy a investic, které mají zvýšit výrobu a integraci obnovitelných zdrojů energie. Oproti původnímu plánu bylo také výrazně rozšířeno opatření na podporu energeticky účinné renovace soukromých obytných budov. Nová investice na podporu rozvoje větrné energie na moři úzce souvisí se stávajícími opatřeními ke zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů a měla by vést k odstranění výškových omezení pro větrné turbíny v Rižském zálivu a na třech ostrovech, čímž se uvolní potenciál Estonska v oblasti větrné energie na moři. Díky nové investici do zdravotnické infrastruktury bude nadále zajištěn lepší přístup ke zdravotní péči, jak se předpokládalo v původním plánu pro oživení a odolnost. Některá omezení, pokud jde o ucelenost původního plánu, ovšem vyřešena nebyla. Pozměněný plán je nadále celkově silnější v oblasti investic než v oblasti reforem a nedošlo k posílení jeho sociálního rozměru. Do plánu pro oživení a odolnost nejsou zahrnuta konkrétní opatření s cílem postupně ukončit využívání ropné břidlice, která by měla být stanovena až v národním plánu rozvoje odvětví energetiky na konci roku 2025, a nebyly do něj doplněny širší reformy, například ekologické zdanění.

Další posuzovací kritéria

(52)Komise má za to, že změny předložené Estonskem nemají vliv na kladné posouzení plánu pro oživení a odolnost uvedené v prováděcím rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021, pokud jde o relevanci, účinnost, efektivnost a ucelenost plánu na základě posuzovacích kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 písm. c), g) a j).

Konzultační proces

(53)Během přípravy pozměněného plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU využilo Estonsko podpory prostřednictvím nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/240 ze dne 10. února 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro technickou podporu (název projektu „Podpora pro REPowerEU“). V souvislosti s přípravou zprávy, která poskytla vstupní informace pro návrh opatření v rámci REPowerEU, byly inkluzivně zapojeny zúčastněné strany.

(54)Při provádění pozměněného plánu včetně kapitoly REPowerEU jsou zúčastněné strany konzultovány ohledně přijetí příslušných prováděcích aktů k jednotlivým opatřením a na každoroční akci, kterou Estonsko věnuje provádění svého plánu pro oživení a odolnost, jsou rovněž pravidelně informovány o pokroku při provádění plánu. Aby se zajistila odpovědnost příslušných aktérů, je nezbytné zapojit všechny dotčené místní orgány a zúčastněné strany, včetně sociálních partnerů, během celé doby provádění investic a reforem obsažených v pozměněném plánu včetně kapitoly REPowerEU.

Kladné posouzení

(55)Na základě kladného posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU ze strany Komise se zjištěním, že plán uspokojivě splňuje posuzovací kritéria stanovená v nařízení (EU) 2021/241, by se v souladu s čl. 20 odst. 2 a přílohou V uvedeného nařízení měly stanovit reformy a investiční projekty nezbytné pro provádění pozměněného plánu včetně kapitoly REPowerEU, příslušné milníky, cíle a ukazatele a částka poskytnutá Unií na provádění pozměněného plánu včetně kapitoly REPowerEU ve formě nevratné finanční podpory.

Finanční příspěvek

(56)Odhadované celkové náklady pozměněného estonského plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU činí 953 330 000 EUR. Vzhledem k tomu, že výše odhadovaných celkových nákladů pozměněného plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU je vyšší než aktualizovaný maximální finanční příspěvek, který je pro Estonsko k dispozici, měl by se finanční příspěvek vypočtený v souladu s článkem 11 a přidělený na pozměněný estonský plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU rovnat celkové výši finančního příspěvku, který je na pozměněný estonský plán pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU k dispozici. Tato částka činí 953 184 800 EUR.

(57)V souladu s čl. 21a odst. 5 nařízení (EU) 2021/241 předložilo Estonsko dne 28. února 2023 žádost o přidělení příjmů uvedených v čl. 21a odst. 1 uvedeného nařízení, které jsou rozděleny mezi členské státy na základě ukazatelů stanovených v metodice v příloze IVa nařízení (EU) 2021/241. Odhadované celkové náklady na opatření uvedená v čl. 21c odst. 3 písm. b) až f) obsažená v kapitole REPowerEU činí 90 040 000 EUR. Vzhledem k tomu, že tato částka je vyšší než přidělený podíl, který je pro Estonsko k dispozici, měla by se dodatečná nevratná finanční podpora, která je pro Estonsko k dispozici, rovnat uvedenému přidělenému podílu. Tato částka činí 83 297 553 EUR.

(58)Kromě toho Estonsko v souladu s článkem 4a nařízení (EU) 2021/1755 dne 28. února 2023 předložilo odůvodněnou žádost o převod celé částky svého prozatímního přídělu ve výši 6 615 616 EUR ze zdrojů rezervy na vyrovnání se s důsledky brexitu do Nástroje pro oživení a odolnost. Tato částka by měla být poskytnuta na podporu reforem a investic v kapitole REPowerEU jako dodatečná nevratná finanční podpora.

(59)Celkový finanční příspěvek pro Estonsko by měl činit 953 184 800 EUR.

Předběžné financování kapitoly REPowerEU

(60)Za účelem provádění kapitoly REPowerEU požádalo Estonsko o tyto finanční prostředky: převod částky 6 615 616 EUR z prozatímního přídělu ze zdrojů rezervy na vyrovnání se s důsledky brexitu a částky 83 297 553 EUR z příjmů ze systému obchodování s emisemi podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES.

(61)Ve vztahu k těmto částkám Estonsko dne 9. března 2023 požádalo podle článku 21d nařízení (EU) 2021/241 o předběžné financování ve výši 20 % požadovaných prostředků. Tato částka by měla být Estonsku poskytnuta, budou-li k dispozici zdroje, s výhradou vstupu v platnost dohody, která má být uzavřena mezi Komisí a Estonskem podle čl. 23 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241 („dohoda o financování“), a v souladu s ní.

(62)Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 3. listopadu 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. V zájmu jasnosti by příloha uvedeného prováděcího rozhodnutí měla být zcela nahrazena,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Prováděcí rozhodnutí (EU) ze dne 3. listopadu 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska se mění takto:

1) Článek 1 se nahrazuje tímto:

„Článek 1

Posouzení pozměněného plánu pro oživení a odolnost Estonska na základě kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241 se schvaluje. V příloze tohoto rozhodnutí jsou stanoveny reformy a investiční projekty v rámci plánu pro oživení a odolnost, opatření a harmonogram pro sledování a provádění plánu, včetně příslušných milníků a cílů, příslušné ukazatele týkající se plnění předpokládaných milníků a cílů a opatření pro poskytnutí plného přístupu ze strany Komise k příslušným podkladovým údajům.“

2) V článku 2 se odstavce 1 a 2 nahrazují tímto:

„1. Unie poskytne Estonsku finanční příspěvek ve formě nevratné podpory ve výši 953 184 800 EUR 6 . Tento příspěvek zahrnuje:

1. částku ve výši 759 545 893 EUR, která se poskytuje v rámci právního závazku do dne 31. prosince 2022;

2.částku ve výši 103 725 738 EUR, která se poskytuje v rámci právního závazku ode dne 1. ledna 2023 do dne 31. prosince 2023;

3.částku ve výši 83 297 553 7  EUR v souladu s čl. 21a odst. 6 nařízení (EU) 2021/241, určenou výhradně na opatření podle článku 21c uvedeného nařízení s výjimkou opatření uvedených v čl. 21c odst. 3 písm. a);

4.částku ve výši 6 615 616 EUR, která se do tohoto nástroje převádí z rezervy na vyrovnání se s důsledky brexitu.

2. Finanční příspěvek Unie bude Estonsku poskytnut Komisí ve splátkách v souladu s přílohou tohoto rozhodnutí. Jako předběžné financování v souladu s článkem 13 nařízení (EU) 2021/241 se poskytuje částka ve výši 126 008 898 EUR.

Jako předběžné financování v souladu s článkem 21d nařízení (EU) 2021/241 se poskytuje částka ve výši 17 982 634 EUR. Komise může toto předběžné financování vyplatit až ve dvou platbách.

Předběžné financování a splátky může Komise vyplatit v jedné nebo více tranších. Výše tranší závisí na dostupnosti finančních prostředků.“

3) Příloha se nahrazuje zněním uvedeným v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Estonské republice.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. L 57, 18.2.2021, s. 17.
(2)    ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1.
(3)    Tato částka odpovídá přiděleným finančním prostředkům po odečtení poměrného podílu Estonska na výdajích podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v článku 11 uvedeného nařízení.
(4)    Tato částka odpovídá přiděleným finančním prostředkům po odečtení poměrného podílu Estonska na výdajích podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v článku 11 uvedeného nařízení.
(5)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/852 ze dne 18. června 2020 o zřízení rámce pro usnadnění udržitelných investic a o změně nařízení (EU) 2019/2088 (Úř. věst. L 198, 22.6.2020, s. 13).
(6)    Tato částka odpovídá přiděleným finančním prostředkům po odečtení poměrného podílu Estonska na výdajích podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 podle výpočtu s použitím metodiky stanovené v článku 11 uvedeného nařízení.
(7)    Tato částka odpovídá přiděleným finančním prostředkům po odečtení poměrného podílu Estonska na výdajích podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241.

V Bruselu dne 12.5.2023

COM(2023) 265 final

PŘÍLOHA

návrhu PROVÁDĚCÍHO ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady (EU) (ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1) ze dne 3. listopadu 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska



{SWD(2023) 142 final}


PŘÍLOHA

 

ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU NA PODPORU OŽIVENÍ A ODOLNOSTI 

1.Popis reforem a investic

A. SLOŽKA 1: Digitální transformace podniků

Cílem této složky estonského plánu pro oživení a odolnost je podpořit digitální transformaci estonských společností a jejich konkurenceschopnost, zejména na vývozních trzích. Poskytuje finanční podporu společnostem ze všech odvětví se zaměřením na malé a střední podniky a mikropodniky v různých fázích jejich digitální transformace, jakož i konkrétní příspěvky k přijímání a zavádění digitálních řešení v odvětví stavebnictví a silniční nákladní dopravy. Tato složka se navíc bude zabývat klíčovou otázkou digitálních dovedností prostřednictvím zvyšování povědomí manažerů malých a středních podniků a podpory zvyšování kvalifikace a rekvalifikace odborníků v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT).

Akce zaměřené na podporu určování vývozních příležitostí a propagaci estonských společností v zahraničí se provádějí v součinnosti s činnostmi podniku Enterprise Estonia.

Tato složka podporuje řešení doporučení pro jednotlivé země týkajících se investic do digitální transformace (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020) a doporučení o nedostatku dovedností (doporučení č. 2 pro jednotlivé země v roce 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

A.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

1.1.    Investice: Digitální transformace v podnicích

Cílem opatření je podpořit digitální transformaci podniků se zvláštním zaměřením na malé a střední podniky a mikropodniky.

Opatření spočívá v poskytování finanční podpory malým a středním podnikům a mikropodnikům nacházejícím se v Estonsku ze všech odvětví na činnosti a investice související s jejich digitální transformací. Tato finanční podpora, která je doplněna o vlastní zdroje společností, pokrývá jeden nebo více z těchto aspektů:

-přijetí digitálních technologií,

-rozvoj průmyslových datových cloudů,

-aplikovaný výzkum, vývoj, testování a pilotní projekty,

-studie proveditelnosti, poradenské a podpůrné služby,

-školení zaměstnanců.

Finanční prostředky se přidělují prostřednictvím otevřených výzev k předkládání návrhů.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro výzvy k předkládání návrhů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného použití 1 ; II) činností v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 2 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 3 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 4 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

1.2.Investice: Rozvoj elektronické výstavby

Cílem opatření je přispět k urychlení digitální transformace odvětví stavebnictví s cílem zvýšit jeho produktivitu, snížit jeho environmentální stopu a zlepšit kvalitu budov. Očekává se rovněž, že tato investice podpoří širší a účinnější sdílení údajů mezi zúčastněnými stranami.

Opatření se skládá ze tří různých oblastí:

(I)vývoj softwarových rozhraní mezi národní platformou pro elektronickou výstavbu (která je vyvíjena pod vedením odboru výstavby a bydlení ministerstva hospodářství a komunikací) a stávajícími veřejnými a soukromými informačními systémy používanými v tomto odvětví, mimo jiné za účelem automatizace ověřování souladu budov s různými regulačními požadavky, jakož i vydávání osvědčení a povolení; to zahrnuje školení uživatelů platformy pro elektronickou výstavbu (včetně vývoje školicích materiálů);

(II)podporu zavádění mezinárodních norem a osvědčených postupů v souvislosti s digitalizací výstavby a údržby budov, mimo jiné zavedením systému klasifikace stavebních údajů, vytvořením databáze stavebních materiálů a stavebních výrobků, zavedením BIM (Building Information Modelling) v oblasti údržby nemovitostí;

(III)podpora projektů (vybraných prostřednictvím otevřených výzev k předkládání návrhů), jejichž cílem je zavádění digitálních stavebních nástrojů a rozvoj inovativních soukromých a veřejných služeb (včetně vývoje prototypů) napojených na vnitrostátní platformu pro elektronickou výstavbu.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

1.3.Investice: Vývoj služeb v oblasti digitálních nákladních listů

Cílem opatření je podpořit digitalizaci výměny informací v silniční nákladní dopravě zavedením digitálních nákladních listů v souladu s nařízením (EU) 2020/1056 o elektronických informacích o nákladní dopravě (eFTI), a přispět tak k hladkému fungování vnitřního trhu.

Opatření spočívá v podpoře:

(I)poskytovatelé služeb při zřizování platforem eFTI s cílem umožnit zavádění digitálních nákladních listů (eCMR – elektronický nákladní list),

(II)dopravní a logistické podniky při propojení svých systémů a procesů s platformami eFTI, což jim umožňuje používat digitální nákladní listy (eCMR).

Odpovídající projekty se vybírají prostřednictvím dvou samostatných výzev k předkládání návrhů.

Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.

1.4.Reforma: Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cílem reformy je přispět k posílení kapacity podniků na úrovni řízení, pokud jde o řízení a podporu digitální transformace, jakož i k zajištění dostupnosti dostatečného množství odborníků v oblasti IKT s aktuálními dovednostmi a znalostmi, aby estonské společnosti mohly plně využít příležitostí, které nabízí digitální transformace. Jeho cílem je rovněž nabídnout zaměstnancům i nezaměstnaným nové profesní příležitosti prostřednictvím zvyšování kvalifikace a rekvalifikace v oblasti informačních a komunikačních technologií, jakož i prostřednictvím lepšího uznávání dovedností získaných mimo formální učení. Cílem opatření je rovněž přispět ke zvýšení účasti žen na odborné přípravě a profesích v oblasti IKT.

Opatření se skládá ze čtyř částí:

(I)školení vedoucích pracovníků ve společnostech (zejména malých a středních podniků) s cílem zvýšit jejich dovednosti a znalosti v oblasti IKT a zvýšit jejich povědomí o možných přínosech plynoucích z využívání IKT,

(II)revizi obsahu a organizace odborné přípravy odborníků na IKT s přihlédnutím k nejnovějšímu technologickému vývoji, rostoucímu významu kybernetické bezpečnosti a potřebám společností,

(III)pilotní projekt pro přepracování kvalifikačního rámce pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií,

(IV)zvyšování kvalifikace a rekvalifikace odborníků na IKT, a to i v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.

1.5.Reforma: Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

Cílem opatření je zvýšit vývozní kapacitu a konkurenceschopnost estonských společností, zejména v odvětví IKT. Očekává se, že opatření bude obzvláště relevantní pro malé a střední podniky. Využívá rovněž možností, které nabízejí digitální nástroje.

Opatření se skládá ze tří podopatření:

(I)rozvoj vývozních strategií zaměřených na konkrétní země nebo regiony;

(II)zřizování obchodních středisek umístěných na klíčových vývozních trzích;

(III)propagace estonských produktů a služeb (zejména z odvětví IKT) prostřednictvím fyzických, virtuálních nebo hybridních misí a akcí.

Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.

1.5.1.Dílčí reforma: Strategie pro jednotlivé země a regiony

Tato dílčí reforma spočívá ve vypracování řady komplexních vývozních strategií zaměřených na klíčové cílové země a regiony, tj. ty, které pro estonské společnosti představují vysoký růstový potenciál. Zahrnují zvláštní kapitoly o vývozních příležitostech pro odvětví IKT a obecněji o digitálních řešeních vyvinutých v různých oblastech využití (jako je správa, vzdělávání nebo doprava).

Cílem těchto strategií je poskytovat poradenství společnostem, které vstupují na dotčené trhy nebo na nich již působí.

Země a regiony, na které se strategie zaměří, se určí prostřednictvím analýzy, která bude provedena v rámci provádění tohoto dílčího opatření.

Provádění tohoto opatření se provádí v součinnosti s činnostmi podniku Enterprise Estonia a dalších partnerů.

1.5.2.Dílčí reforma: Inovační obchodní centra na klíčových vývozních trzích

Tato dílčí reforma spočívá ve zřízení obchodních center v sedmi zahraničních zemích (v Unii a/nebo mimo ni), které jsou považovány za důležité vývozní trhy. Tato obchodní střediska obsahují vhodné vybavení pro fyzické, virtuální i hybridní schůze, recepce a prezentace, které budou organizovány estonskými podniky ve všech odvětvích zaměřených na konkrétní trh. Toto vybavení může být rovněž použito mimo akce, aby se dostavil k jakémukoli potenciálnímu klientovi klastru nebo konkrétního podniku v Estonsku. Obchodní centra přispívají k propagaci estonských společností, podporují je v jejich vývozních činnostech a pomáhají přilákat zahraniční investory. Činnosti obchodních středisek se provádějí v součinnosti s činnostmi podniku Enterprise Estonia, jakož i s dalšími partnery.

Umístění obchodních center se určí po provedení analýzy v rámci provádění tohoto dílčího opatření.

1.5.3.Dílčí reforma: Globální skupiny s dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze

Tato dílčí reforma spočívá ve zřizování skupin zástupců jak veřejných orgánů, tak dalších zúčastněných stran, včetně zejména soukromých společností, a v podpoře propagace estonských produktů a služeb (zejména z odvětví IKT) těmito skupinami prostřednictvím misí a účasti na fyzických, virtuálních nebo hybridních akcích.

Provádění této dílčí reformy rovněž zahrnuje posílení propagace estonských produktů a služeb na významných akcích s využitím digitálních nástrojů. Takzvané „virtuální fáze“ vytvoří více příležitostí k účasti estonských zúčastněných stran a představí estonská digitální řešení. Tyto „virtuální fáze“ sestávají z technických řešení kombinujících fyzické a digitální prvky, aby se akce související s vývozem v Estonsku mohla dostat k celosvětovému publiku, nebo estonští vývozci se mohli účastnit celosvětových akcí organizovaných v zahraničí.

Provádění tohoto opatření se provádí v součinnosti s činnostmi podniku Enterprise Estonia a dalších partnerů.

A.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související

Opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

1

1.1 Digitální transformace v podnicích

Milník

Výzva k předkládání návrhů s kritérii pro udělení grantu a podmínkami pro udělení grantu

Zveřejnění oznámení o výzvě k předkládání návrhů

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Výzvu k předkládání návrhů na podporu digitální transformace podniků spolu s kritérii pro udělení grantu zveřejňuje ministerstvo hospodářství a komunikací.

Hodnotící kritéria a podmínky pro poskytnutí podpory se stanoví na základě analýzy potřeb estonských společností a očekávaného dopadu opatření.

Kritéria způsobilosti rovněž zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu vyloučených projektů a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

2

1.1 Digitální transformace v podnicích

Cíl

Udělování grantů

Počet podniků, kterým byl udělen grant

0

110

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Počet podniků, kterým ministerstvo hospodářství a komunikací udělí granty na podporu jejich digitální transformace v souladu s výzvou k předkládání návrhů.

3

1.1 Digitální transformace v podnicích

Cíl

Udělování grantů

Počet podniků, kterým byl udělen grant

110

230

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet podniků, kterým ministerstvo hospodářství a komunikací udělí granty na podporu jejich digitální transformace v souladu s výzvou k předkládání návrhů.

4

1.2 Vývoj elektronické výstavby

Milník

Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro využívání digitálních technologií ve stavebnictví

Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Práce na přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro využívání digitálních technologií při výstavbě a správě budov vede a koordinuje ministerstvo hospodářství a komunikací, a to zavedením systému klasifikace stavebních údajů, vytvořením veřejně dostupné databáze stavebních materiálů a stavebních výrobků a zavedením informačního modelování budov v oblasti údržby nemovitostí.

5

1.2 Vývoj elektronické výstavby

Milník

Dostupnost veřejných služeb na platformě pro elektronickou výstavbu

Uvedení rozhraní mezi platformou pro elektronickou výstavbu a souvisejícími veřejnými službami do provozu

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Veřejné služby stanovené v plánu rozvoje elektronické výstavby se vypracují, uvedou do provozu a zveřejní na platformě pro elektronickou výstavbu. Uživatelům se rovněž zpřístupní školicí materiály.

To zahrnuje služby související se zastavěným prostředím, jako jsou stavební a plánovací povolení, registr budov (kniha) a pas pro renovaci budov.

6

1.2 Vývoj elektronické výstavby

Cíl

Dokončení vývojových projektů a projektů vývoje prototypů

Počet dokončených projektů

0

102

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet dokončených projektů vývoje a/nebo zavádění digitálních stavebních nástrojů a prototypů inovativních digitálních řešení vycházejících z platformy pro elektronickou výstavbu.

7

1.3 Vývoj digitálních nákladních listů

Cíl

rozvoj platforem eFTI (elektronických informací o nákladní dopravě)

Počet zahájených projektů

0

5

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Počet projektů rozvíjejících platformu eFTI, které obdržely kladné rozhodnutí o grantu.

8

1.3 Vývoj digitálních nákladních listů

Cíl

vývoj rozhraní ECMR (elektronický nákladní list)

Počet zahájených projektů

0

200

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet projektů umožňujících připojení provozovatelů dopravy a logistiky k platformám eFTI a využití eCMR, které obdržely kladné rozhodnutí o grantu.

9

1.3 Vývoj digitálních nákladních listů

Cíl

Celkový počet dokončených projektů

Počet dokončených projektů

0

205

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet dokončených projektů eFTI a eCMR, které přispívají k zavádění digitálních nákladních listů.

10

1.3 Vývoj digitálních nákladních listů

Milník

Následné hodnocení vývoje a zavádění digitálních nákladních listů

Přijetí zprávy o hodnocení ex post ministerstvem hospodářství a komunikací

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Externí subjekt analyzuje dopad podpůrného opatření na odvětví silniční nákladní dopravy a předkládá hodnotící zprávu, kterou přijme ministerstvo hospodářství a komunikací.

11

1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje digitálních dovedností

Vstup sekundárního práva v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Sekundární právní předpisy nezbytné pro uplatňování a přidělování podpory vstoupí v platnost. Podmínky podpory se stanoví ministerskou vyhláškou, která bude koordinována s ministerstvem financí a státním střediskem sdílených služeb.

Ministerská vyhláška se skládá z těchto prvků:

-cíl opatření,

-popis podporovaných činností,

-příjemci a cílové skupiny,

-podmínky provádění,

-způsobilé náklady a použitá zjednodušení,

-podmínky pro platby,

podmínky pro podávání zpráv a monitorování.

12

1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Zápis do odborné přípravy

Počet účastníků

0

500

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Počet osob zapsaných do vzdělávacích činností podporovaných v rámci tohoto opatření, které spočívají ve zvyšování informovanosti vedoucích pracovníků malých a středních podniků a ve zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci odborníků na IKT. Nejméně 35 % účastníků zapsaných do těchto vzdělávacích činností musí být ženy.

13

1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Dokončení odborné přípravy

Počet účastníků

0

2000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet osob, které dokončily kurz odborné přípravy prostřednictvím vzdělávacích činností podporovaných v rámci tohoto opatření, včetně zvyšování informovanosti vedoucích pracovníků malých a středních podniků a zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií. Nejméně 35 % účastníků, kteří absolvovali tyto vzdělávací činnosti, musí být ženy.

14

1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Počet nových modulů pro prohlubování dovedností a rekvalifikaci

Počet vzdělávacích programů registrovaných v estonském informačním systému pro vzdělávání dospělých

0

5

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet modulů zvyšování kvalifikace a rekvalifikace vyvinutých s podrobným obsahem odborné přípravy, strukturou a školicími materiály pro poskytování odborné přípravy související s digitálními dovednostmi. Nové osnovy vypracované pro tyto moduly budou zaregistrovány v estonském informačním systému pro vzdělávání dospělých.

15

1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Přezkum kvalifikačních norem pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Počet analyzovaných a upravených kvalifikačních norem podle potřeby

0

5

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet zavedených kvalifikačních norem pro odborníky na IKT z vnitrostátního rejstříku kvalifikačních norem, které byly podle potřeby analyzovány a přizpůsobeny.

16

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony

Milník

Příprava rozvoje strategií

Dokončení přípravných úkolů

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Musí být dokončeny přípravné úkoly potřebné k vypracování vývozních strategií.

Mezi tyto úkoly patří:

-analýzu toho, které vnější trhy jsou důležité pro rozvoj strategií,

-analýza zájmů podniků,

zmapování potřeb vyvážejících podniků, aby se zvýšila jejich konkurenceschopnost na vývozních trzích, pořadí potřeb.

17

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony

Milník

Zadávání studií

Podpis smluv

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Nabídky na vypracování strategií a produktových balíčků s cílem získat podrobné tržní informace o zahraničních trzích provádí ministerstvo zahraničních věcí. Příslušné smlouvy se podepíší.

18

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony

Cíl

Počet strategií vývozu pro jednotlivé země a regiony

Počet zveřejněných strategií

0

13

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet vnitrostátních a/nebo regionálních vývozních strategií, které budou vypracovány. Tyto strategie obsahují komplexní analýzy a poskytují proaktivní inteligentní poradenství společnostem vstupujícím na zahraniční trhy a působícím na těchto trzích.

19

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.2 Centra inovativního podnikání na klíčových vývozních trzích

Milník

Přípravná analýza za účelem vymezení obsahu a umístění obchodních center

Předložení přípravné analýzy

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Ministerstvo zahraničních věcí připraví přípravnou analýzu, která umožní definovat obsah a umístění obchodních středisek. Analýza odhalí, kde mají být zřízena obchodní centra za účelem zvýšení poptávky po estonských výrobcích a službách na vývozních trzích.

20

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.2

Inovační obchodní centra na klíčových vývozních trzích

Cíl

Počet otevřených obchodních středisek

Počet obchodních středisek

0

7

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet obchodních center, která ministerstvo zahraničních věcí otevřelo s cílem podpořit společnosti při vstupu na důležité vývozní trhy a jejich působení na těchto trzích a pomoci jim propagovat výrobky a služby vyrobené v Estonsku způsobem, který zohledňuje specifika místního podnikatelského prostředí a kultury.

21

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.3 Celosvětové skupiny pro elektronický vývoz a virtuální fáze

Milník

Zřízení skupin dopadu a výběr destinací pro globální digitální mise

Rozhodnutí o složení pracovních skupin a destinacích globálních digitálních misí

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Na základě analýzy vybere ministerstvo zahraničních věcí globální destinace digitálních misí a skupiny s dopadem s cílem zvýšit přidanou hodnotu estonských vývozů digitálních služeb, zvýšit vývozní kapacitu estonských společností, mezi něž patří zejména společnosti působící v oblasti IKT, a přilákat další zahraniční investice do inovací.

22

1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích

1.5.3 Celosvětové skupiny pro elektronický vývoz a virtuální fáze

Cíl

Počet služebních cest uskutečněných globálními dopadovými skupinami a počet významných událostí, při nichž bylo Estonsko zastoupeno „virtuálními fázemi“

Celkový počet uskutečněných služebních cest a akcí

0

29

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně 14 misí provedou skupiny s celosvětovým dopadem zřízené ministerstvem zahraničních věcí s cílem zvýšit přidanou hodnotu vývozu estonských digitálních služeb, zvýšit vývozní kapacitu estonských společností, mezi něž patří zejména společnosti působící v oblasti IKT, a přilákat další zahraniční investice do inovací.

Estonsko je zastoupeno „virtuálními fázemi“ alespoň u 15 událostí.

B.SLOŽKA 2: Urychlení ekologické transformace v podnicích

Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Cílem složky estonského plánu pro oživení a odolnost je urychlit ekologickou transformaci v podnikatelském sektoru v Estonsku a využít obchodních příležitostí, které představuje. Složka sestává ze dvou reforem a šesti investic a jejím cílem je podpořit rozvoj zelených technologií, zvýšit ekologický výzkum a vývoj a inovační schopnosti a účinné využívání zdrojů, zavést nové obchodní modely a zlepšit dovednosti a odborné znalosti v oblastech souvisejících s ekologickou transformací. Cílem opatření v rámci této složky je komplexní přístup k ekologické transformaci, který řeší klíčová selhání trhu a usnadňuje průlom v oblasti technologií a chování s cílem zvýšit konkurenceschopnost podnikatelského sektoru. Opatření rovněž podporují další rozvoj kapitálového trhu a podnikatelského prostředí.

Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se podpory inovační kapacity malých a středních podniků a zaměření investic na ekologickou transformaci, zajištění dostatečného přístupu k financování (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020), nedostatku dovedností (doporučení pro jednotlivé země č. 2 v roce 2019) a snížení závislosti na fosilních palivech (doporučení č. 4 pro jednotlivé země v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

2.1. Reforma: Ekologická transformace podniků

Cílem reformy je zlepšit ekologickou transformaci v podnikatelském sektoru, u níž se očekává, že bude mít hospodářské, environmentální a sociální přínosy tím, že stávající podniky budou účinnější a šetrnější k životnímu prostředí (účinné využívání zdrojů, nová osvědčení o ekologické transformaci a registrace výrobků) a podpoří vznik nových společností zabývajících se ekologickými technologiemi (vývoj a zavádění ekologických technologií, nové příležitosti pro zhodnocení biologických zdrojů).

Reforma sestává ze zřízení široce pojaté pracovní skupiny pro ekologickou transformaci na podporu spolupráce mezi zúčastněnými stranami v oblasti zelených technologií a z přijetí právních předpisů nezbytných pro provádění pěti doplňkových investic: 1. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků; 2. Programy rozvoje ekologických technologií; Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech; 4. Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje; a 5. Zelený fond.

Reforma je propojena se složkou 1, neboť digitalizace a automatizace přispívají k rozvoji ekologických technologií a ekologické transformace v podnikatelském sektoru.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2022.

2.2. Investice: Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Cílem investice je zajistit dostupnost vysoce kvalitních odborných znalostí pro provádění ekologické transformace v podnicích. Investice spočívá v zavedení aktualizovaných programů zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pro dospělé a v modernizaci studijních programů v oblasti vysokoškolského a odborného vzdělávání, jakož i v rozvoji a testování pružnějších programů odborné přípravy nabízejících mikrocertifikáty s přihlédnutím k budoucím potřebám zelené ekonomiky.

Zelené dovednosti jsou definovány jako dovednosti potřebné pro pracovní místa, které přispívají ke snížení emisí skleníkových plynů, ke zlepšení energetické účinnosti a účinnosti zdrojů a zahrnují širší zavedení zásad oběhového hospodářství. Ve spolupráci se zúčastněnými stranami se aktualizují profesní normy a profily dovedností a případně se vypracují nové profily, které specifikují očekávané výsledky učení a vyberou konkrétní oblasti s největším dopadem na ekologickou transformaci. Osobám pracujícím v odvětvích, která již byla ekologickou transformací dotčena (energetika, doprava, nakládání s odpady, se poskytují příležitosti k rekvalifikaci; nová odvětví a odvětví s potenciálem vytvářet pracovní místa vyplývající z ekologické transformace nebo s ní související) a pro ty, kteří chtějí změnit svou kariéru.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

2.3. Investice: Programy rozvoje ekologických technologií

Cílem investice je přispět k ekologické transformaci podniků podporou rozvoje a šíření inovativních zelených technologií. Očekává se, že investice zvýší počet společností zabývajících se ekologickými technologiemi náročnými na výzkum na trhu a podpoří ekosystém začínajících podniků. Investice spočívá v podpoře začínajících podniků a rozvojových klastrů se zaměřením na integrovaná řešení ekologických technologií prostřednictvím různých vývojových služeb (včetně urychlovačů, inkubace, rozvoje podnikání, vývoje prototypů, pilotních projektů) a zlepšení spolupráce mezi různými typy organizací a aktérů, kteří jsou již na trhu aktivní (akademická obec, podniky, další zúčastněné strany).

Investice se zaměří na energetickou účinnost a účinné využívání zdrojů, podporu oběhového hospodářství, nové obchodní modely, digitalizaci a automatizaci. Projekty podporované v rámci investic přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení produktivity zdrojů v Estonsku.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

2.4. Investice: Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech

Cílem investice je podpořit změnu obchodních modelů ve výrobě s cílem zajistit soulad estonských výrobků s cíli v oblasti životního prostředí a klimatu, včetně zásad oběhového hospodářství, a zvýšit konkurenceschopnost výrobních společností. Opatření podpoří projekty modernizace obchodních modelů výrobních společností souvisejících s cíli v oblasti klimatu a životního prostředí. Projekty se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání výzvy k předkládání návrhů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného použití 5 ; II) činností v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 6 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 7 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 8 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025.

2.5. Investice: Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Cílem investice je zlepšit účinnost zdrojů společností, včetně energetické účinnosti, se zvláštním důrazem na zhodnocení nedostatečně využívaných biologických zdrojů, jako jsou zbytky a vedlejší produkty. Cílem investice je podpořit inovace v oblasti výrobní technologie a vývoje výrobků v podnicích a přispět k řešením oběhového hospodářství.

Opatření podporuje dva druhy investic:

-podpora ekologických technologií účinně využívajících zdroje pro průmyslové závody;

-zhodnocení biologických zdrojů.

Projekty se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů. Hlavní kritéria pro výběr projektů, které získají grant, zahrnují podle relevantnosti účinnost při snižování emisí skleníkových plynů, účinné využívání zdrojů, nákladovou efektivnost, snížení množství zbytků a vzniku odpadů, přidanou hodnotu pro biologické zdroje a inovativnost řešení, která mají být vyvinuta.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání výzvy k předkládání návrhů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného použití 9 ; II) činností v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 10 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 11 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 12 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

2.6. Investice: Zelený fond

Cílem investice je poskytnout kapitál na rozvoj nových zelených technologií ve strategických oblastech, jako je energetika, zemědělství, potravinářský průmysl, doprava a logistika, materiály a chemický průmysl. Zelený fond poskytuje finanční prostředky podnikům a odvětvím, jejichž výrobky, služby nebo procesy jsou charakterizovány ekologickými technologiemi náročnými na výzkum a jejichž činnosti přispívají k řešení environmentálních problémů, vývoji nových výrobků, služeb nebo technologií, které snižují nebo zachycují emise skleníkových plynů nebo jsou řízeny požadavky na ekodesign. Investice se provádějí do udržitelných projektů s přihlédnutím k nařízení EU o taxonomii.

Opatření se provádí jako finanční nástroj jako součást širšího investičního programu pro zelené technologie, který poskytuje kapitálové investice společnostem ve formě přímých kapitálových investic, a prostřednictvím fondů rizikového kapitálu, které spravuje správce veřejného fondu SmartCap.

Opatření musí být v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Právní dohoda podepsaná mezi Estonskem a společností SmartCap a následná investiční politika Zeleného fondu:

I.požadovat uplatňování technických pokynů Komise k prověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; a

II.požadovat, aby společnosti, které v předchozím účetním období získaly více než 50 % svých příjmů z následujících činností a/nebo aktiv, přijaly a zveřejnily plány ekologické transformace: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného použití 13 ; II) činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahujících předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 14 ; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami 15 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 16 ; a iv) činnosti a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; a

III.požadovat ověření souladu příjemce s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí společností SmartCap u všech transakcí, včetně transakcí osvobozených od prověřování udržitelnosti.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

2.7. Investice: Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Cílem investice je podpořit zavádění a pilotní zavádění vodíkových integrovaných hodnotových řetězců od řešení v oblasti výroby a dodávek energie až po konečnou spotřebu v různých oblastech využití.

Podporované projekty se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů. Výzva k předkládání návrhů je otevřena pro projekty ze všech hospodářských odvětví. Elektřina používaná k výrobě vodíku se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie a spotřeba zeleného vodíku se uskutečňuje v Estonsku.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“(2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání výzvy k předkládání návrhů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného použití 17 ; II) činností v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 18 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 19 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 20 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

2.8. Investice: Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Cílem investice je podpořit přechod podniků od fosilních zdrojů energie k alternativním zdrojům dodávek energie. Způsobilými alternativními zdroji dodávek energie jsou:

·obnovitelné zdroje energie ve smyslu směrnice (EU) 2018/2011 o obnovitelných zdrojích energie (RED II);

·aplikace pro ukládání za měřidlem;

·elektrifikace; a

·připojení k účinným systémům dálkového vytápění v souladu se směrnicí 2012/27/EU (směrnice o energetické účinnosti).

Podporované činnosti zahrnují nákup, instalaci a související stavební práce zařízení nezbytného pro přechod na alternativní zdroje dodávek energie, jak je uvedeno výše.

Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), musí kritéria způsobilosti obsažená v zadání výzvy k předkládání návrhů zajistit, aby byly podporovány pouze výše uvedené alternativní zdroje dodávek energie. Podporované obnovitelné zdroje energie musí být v souladu se směrnicí (EU) 2018/2011 a zejména s kritérii pro bioenergii, udržitelnost a úspory emisí skleníkových plynů stanovenými v článcích 29–31 a musí být dodržována pravidla pro bioenergii z potravin a krmiv stanovená v článku 26 uvedené směrnice. Geotermální činnosti nezahrnují průzkum nebo těžbu ropy nebo plynu ani zařízení používané pro tyto účely. Je třeba zajistit, aby úniky metanu byly minimalizovány a zůstaly výrazně pod prahovou hodnotou 20000 tun ekvivalentu CO2/rok. Kritériazpůsobilosti uvedená ve výzvě k předkládání návrhů vyloučí činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty. Pokud činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší, ale stále nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

B.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Měrná jednotka

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

23

2.1 Zelená transformace podniků

Milník

Vytvoření pracovní skupiny pro ekologickou transformaci, která bude provádět a monitorovat ekologickou transformaci

Zřízení pracovní skupiny a pracovních skupin

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Ministerstvo životního prostředí provede reformu stávající pracovní skupiny pro zelené technologie (zřízené v roce 2020) do pracovní skupiny pro ekologickou transformaci v rámci plánu pro oživení a odolnost s cílem koordinovat opatření týkající se ekologické transformace podniků a zlepšit spolupráci a výměnu informací mezi veřejným sektorem, zúčastněnými stranami a zájmovými skupinami. Pro zvláštní opatření se zřídí nezbytné pracovní skupiny.

24

2.1 Zelená transformace podniků

Milník

Přijetí akčního plánu pro oběhové hospodářství pracovní skupinou pro ekologickou transformaci

Byl přijat akční plán pro oběhové hospodářství

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Pracovní skupina pro ekologickou transformaci přezkoumá stávající činnosti v oblasti oběhového hospodářství a různé akční plány do jediného akčního plánu pro oběhové hospodářství, který povede estonský přechod k oběhovému hospodářství.

25

2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje zelených dovedností

Vstup sekundárního práva v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Sekundární právní předpisy nezbytné pro uplatňování a přidělování podpory vstoupí v platnost. Obsahuje ustanovení zajišťující, aby se jakákoli akce podporovaná v rámci tohoto opatření zaměřila na oblasti přispívající ke snižování emisí skleníkových plynů nebo k přizpůsobení se změně klimatu.

26

2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Cíl

Počet modulů pro prohlubování dovedností a rekvalifikaci

Počet modulů

0

5

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet vyvinutých modulů prohlubování dovedností a rekvalifikace, včetně podrobného obsahu odborné přípravy, struktury a školicích materiálů pro poskytování odborné přípravy související se zelenými dovednostmi.

27

2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Cíl

Lidé účastnící se programů prohlubování dovedností a rekvalifikace

Počet účastníků

0

2830

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet osob, které dokončily jeden z kurzů odborné přípravy podporovaných v rámci tohoto opatření.

28

2.3 Program rozvoje zelených technologií

Milník

Zřízení pracovní skupiny pro plánování a vypracování rozvojového programu

Nábor projektového manažera a zřízení pracovní skupiny

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Přijme se projektový manažer a zřídí se široká skupina zúčastněných stran, která bude koordinovat plánování a provádění investic. Úloha projektového manažera se stanoví za účelem shromažďování informací od účastníků trhu a navrhování nezbytných podpůrných opatření a zadávání veřejných zakázek. Pracovní skupina se skládá ze stran zapojených do rozvoje podnikání a zavazuje se, že se bude scházet nejméně třikrát ročně, aby zhodnotila vývoj činností souvisejících s investicemi a poskytla doporučení pro další opatření. Pracovní skupina vypracuje ustanovení týkající se výběru akcí, které mají být podporovány v rámci rozvojového programu tak, aby bylo zajištěno, že každá akce přímo přispívá buď ke snižování emisí skleníkových plynů, nebo k podpoře přizpůsobení se změně klimatu.

29

2.3 Program rozvoje zelených technologií

Milník

Zřízení programu rozvoje zelených technologií

Smlouvy podepsané pro všechny rozvojové klastry a podpůrná opatření navržené a otevřené

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Budou dokončeny postupy zadávání veřejných zakázek pro nejméně pět rozvojových klastrů a zakázky budou zadány vítězným stranám. Podpůrná opatření jsou navržena a jejich první kola jsou otevřena nejméně deseti začínajícím podnikům. Postupy výběru zajistí, aby každé podporované opatření přímo přispívalo buď ke snížení emisí skleníkových plynů, nebo k podpoře přizpůsobení se změně klimatu.

30

2.3 Program rozvoje zelených technologií

Cíl

Počet klastrů podporovaných v rámci programu rozvoje zelených technologií

Počet klastrů

0

5

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet klastrů podporovaných v rámci rozvojového programu.

31

2.3 Program rozvoje zelených technologií

Cíl

Počet začínajících podniků podporovaných prostřednictvím programu rozvoje zelených technologií, které obdržely soukromé investice

Počet začínajících podniků

0

10

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet začínajících podniků podporovaných programem rozvoje, které během rozvojového programu nebo po jeho skončení obdržely zdroje od soukromých investorů.

32

2.4

Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost, která stanoví podmínky způsobilosti dotace

Vstup ministerské vyhlášky v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Podmínky pro poskytnutí podpory jsou stanoveny vyhláškou příslušného ministra. Stanovené požadavky zahrnují kritéria způsobilosti k zajištění toho, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučených projektů a soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti a přizpůsobování se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství, jako je interní provádění zásad oběhového hospodářství, převod dopravy a skladování společností na nové nadace.

33

2.4

Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech

Cíl

Počet podporovaných projektů

Počet projektů

0

70

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Projekty, které obdržely grant vyplacený v souladu s podmínkami způsobilosti stanovenými ve výzvě k předkládání návrhů na zavedení obchodních modelů, které podporují přechod na klimaticky neutrální ekonomiku, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství.

34

2.5 Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty

Zveřejnění oznámení o výzvách k předkládání návrhů na granty

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Výzva k předkládání návrhů na podporu ekologických technologií účinně využívajících zdroje a zhodnocení biologických zdrojů bude zveřejněna a otevřena pro podávání žádostí, včetně kritérií způsobilosti s cílem zajistit, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti a přizpůsobování se změně klimatu.

35

2.5 Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Cíl

Počet projektů, kterým byly uděleny granty na základě výzvy k předkládání návrhů

Počet projektů

0

36

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Udělení grantů 36 projektům vybraným v rámci soutěžní výzvy k předkládání návrhů, na zelené technologie pro průmyslové závody a na zhodnocení biologických zdrojů v souladu s podmínkami zadání.

36

2.5 Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Cíl

Počet dokončených projektů

Počet projektů

0

36

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Počet dokončených projektů na zlepšení účinného využívání zdrojů zlepšením ekologických technologií a biologických zdrojů na základě výzev k předkládání návrhů a stanovených kritérií způsobilosti.

37

2.6 Zelený fond

Milník

Podpis smluvní dohody mezi Ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap

Podpis smluvního ujednání

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Ministerstvo hospodářství a komunikací a SmartCap podepisuje smluvní dohodu o správě Zeleného fondu, která obsahuje:

-Investiční cíle pro investice do podniků a činností přispívajících ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a ke zlepšení odolnosti vůči změně klimatu, včetně osvětových opatření,

Kritéria způsobilosti pro soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ podporovanými příjemci (2021/C58/01) prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu vyloučení a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

38

2.6 Zelený fond

Milník

Přijetí dokumentu o investiční politice společností SmartCap

Dokument o investiční politice přijatý společností SmartCap

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

SmartCap přijme investiční politiku pro Zelený fond v souladu se smluvní dohodou podepsanou mezi Ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap, včetně investičních cílů a kritérií způsobilosti k zajištění souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) ze strany příjemců podpory v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, s požadavkem na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a s požadavkem, aby příjemci, kteří v předchozím rozpočtovém roce získali více než 50 % svých příjmů z činností nebo aktiv uvedených na seznamu vyloučení, přijali a zveřejnili plány ekologické transformace.

39

2.6 Zelený fond

Cíl

Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků

Objem investovaného kapitálu (v EUR)

0

55 000 000

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Zelený fond investuje nejméně 55 milionů EUR (bez provozních výdajů) do fondů rizikového kapitálu nebo podniků v souladu s investiční politikou.

40

2.6 Zelený fond

Cíl

Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků

Objem investovaného kapitálu (v EUR)

55 000 000

90 000 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zelený fond investuje nejméně 90 milionů EUR (bez provozních výdajů) do fondů rizikového kapitálu nebo podniků v souladu s investiční politikou.

41

2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost, která stanoví podmínky pro poskytování podpory

Vstup ministerské vyhlášky v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vypracování kritérií pro výběr projektů a vstup v platnost ministerské vyhlášky o podmínkách poskytování podpory projektům souvisejícím s integrovanými technologiemi zeleného vodíku. Mandát pro tuto podporu zahrnuje kritéria způsobilosti, která zajistí, aby cíle vybraných projektů byly v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu vyloučených projektů a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

42

2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Milník

Technologie a vybavení pro výrobu zeleného vodíku

Zadávání zakázek, instalace a zahájení provozu technologií a zařízení

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2025

Předkladatelé projektů vybraní ve výzvě k předkládání návrhů nakoupí, nainstalují a uvedou do provozu nezbytné vybavení pro výrobu zeleného vodíku.

43

2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Cíl

Granty přidělené na technologie zeleného vodíku založené na obnovitelných zdrojích ve výši nejméně 49,49 milionu EUR

EUR

0

49 490 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Granty se přidělují na investice do technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích v souladu s investiční politikou, které představují nejméně 49,49 milionu EUR.

43a

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty

Zveřejnění oznámení o výzvě k předkládání návrhů na granty

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Výzva k předkládání návrhů na podporu investičních projektů na přechod podniků z fosilních zdrojů energie na alternativní zdroje dodávek energie se zveřejní a zpřístupní pro podávání žádostí, včetně kritérií způsobilosti, aby se zajistilo, že vybrané projekty splňují technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím požadavků týkajících se podporovaných způsobilých alternativních zdrojů energie a podporovaných činností, jak je stanoveno v popisu opatření, a souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

43b

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Cíl

Počet projektů udělených na základě výzvy k předkládání návrhů

Udělené projekty

0

70

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 70 projektů získalo podporu na investice do přechodu podniků z fosilních zdrojů energie na alternativní zdroje dodávek energie. Projekty musí být v souladu s kritérii způsobilosti stanovenými ve výzvě k předkládání návrhů.

43c

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Cíl

Počet dokončených projektů

Dokončené projekty

0

70

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Musí být dokončeno nejméně 70 projektů podporujících investice do přechodu podniků z fosilních zdrojů energie na alternativní zdroje dodávek energie. Projekty musí být v souladu s kritérii způsobilosti stanovenými ve výzvě k předkládání návrhů.



C.SLOŽKA 3: Digitální stát

Na základě úspěšného zavádění digitálních technologií pro poskytování veřejných služeb v Estonsku v posledních letech je cílem této složky estonského plánu pro oživení a odolnost další modernizace digitálních služeb státní správy, zejména pokud jde o zaměření na uživatele a odolnost (a to i s ohledem na rostoucí hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti). Složka obsahuje opatření, která umožňují využít příležitostí, které nabízejí nejnovější technologie, zejména umělá inteligence, ale také významné změny designu služeb front-end i back-end. Jsou přínosem jak pro občany, tak pro podniky. Plánují se konkrétní opatření s cílem posílit kapacity země v boji proti praní peněz. Očekává se rovněž, že podpora zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou ve venkovských oblastech zajistí širší přístup k on-line službám a obecněji přispěje k další digitální transformaci země.

Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se investic do digitální transformace (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020) a doporučení pro boj proti praní peněz (doporučení pro jednotlivé země č. 1 z roku 2019 a doporučení č. 4 pro jednotlivé země v roce 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

C.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

3.1.Reforma: Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Cílem opatření je podpořit lepší správu údajů shromážděných a uchovávaných estonskými orgány veřejné moci. Jeho cílem je zlepšit kvalitu dat, zvýšit jejich využívání pro rozhodování, jakož i jejich dostupnost jako veřejně přístupných dat, aby je mohly znovu použít i jiné zúčastněné strany.

Opatření sestává z:

-vytvoření střediska excelence v rámci estonského statistického úřadu (estonská vládní agentura odpovědná za vypracovávání oficiálních statistik) s cílem koordinovat a podporovat rozvoj správy údajů v jiných veřejných orgánech,

-rozvoj nástrojů pro správu dat a sdílení dat/informačních systémů,

-provádění projektů, jejichž cílem je zlepšit kvalitu údajů v držení orgánů veřejné moci a zvýšit dostupnost veřejně přístupných dat.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

3.2.Reforma: Rozvoj služeb akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce

Cílem opatření je zlepšit účinnost poskytování veřejných služeb a snížit administrativní zátěž pro občany.

Opatření spočívá v přepracování řady veřejných služeb (a základních informačních systémů) s cílem umožnit jejich automatické a proaktivní poskytování na základě životních nebo obchodních událostí, s nimiž se občané setkali (např. manželství, narození dítěte nebo založení podniku). Umožní zejména lepší integraci informačních systémů mezi různými veřejnými orgány a přispěje k uplatňování zásady „pouze jednou“.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

3.3.Reforma: Rozvoj služeb akcí a digitální brána pro podnikatele

Cílem opatření je zlepšit účinnost a kvalitu poskytování veřejných služeb a snížit administrativní zátěž pro podnikatele.

Opatření spočívá ve zřízení jedné digitální brány pro poskytování veřejných služeb podnikatelům a přepracování řady služeb (a základních informačních systémů) tak, aby byly propojeny s bránou, podpoře uživatelské vstřícnosti služeb, uplatňování zásady „pouze jednou“ a pokud možno umožnění proaktivního poskytování informací na základě událostí, s nimiž se setkaly podniky.

Zohlední řešení vyvinutá v souvislosti s prováděním nařízení (EU) 2018/1724, kterým se zřizuje jednotná digitální brána pro poskytování informací, postupů, asistenčních služeb a služeb pro řešení problémů.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

3.4.Investice: Program #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cílem opatření je zlepšit uživatelskou vstřícnost a dostupnost veřejných služeb v Estonsku.

Opatření spočívá ve vývoji virtuálního asistenta umělé inteligence založeného na projevu a textu pro přístup k on-line veřejným službám. Práce bude vycházet z pilotních projektů provedených již v letech 2020 a 2021.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

3.5.Investice: Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cílem opatření je zvýšit odolnost, bezpečnost a spolehlivost informačních systémů a služeb estonských veřejných orgánů prostřednictvím jejich přechodu na soukromý cloud a prostřednictvím komplexního testování bezpečnosti.

Opatření se skládá z těchto prvků:

-vytvoření nového veřejného subjektu pověřeného centrálním řízením základních služeb a infrastruktur IT veřejných institucí,

-Zřízení nové kapacity pro testování bezpečnosti v rámci estonského orgánu pro informační systém (RIA),

-zadávání veřejných zakázek na soukromé zdroje cloudové infrastruktury,

-migrace stávajících informačních systémů do soukromého cloudu,

-komplexní testování bezpečnosti nových informačních systémů založených na cloud computingu používaných veřejnými orgány, jakož i stávajících informačních systémů,

-rozvoj kapacity datového velvyslanectví (tj. kapacit pro hostování IT zřízených v zahraničí s cílem zajistit kontinuitu dostupnosti kritických databází v případě katastrofy) na základě pilotního projektu uskutečněného v letech 2017 až 2020 v Lucemburku,

-rozšíření soukromého cloudu na datové velvyslanectví tak, aby systémy převedené do cloudu mohly být rovněž umístěny na datovém velvyslanectví a z něj provozovány,

-migrace kritických systémů na infrastrukturu datového velvyslanectví.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2024.

3.6.Reforma: Kterým se zavádí strategická analýza praní peněz a financování terorismu v Estonsku

Cílem reformy je posílit schopnost finanční zpravodajské jednotky identifikovat systémy a kanály praní peněz již v rané fázi.

Opatření spočívá ve zřízení střediska pro strategickou analýzu v rámci finanční zpravodajské jednotky. Očekává se, že toto středisko pro strategickou analýzu umožní operativnější a účinnější prevenci a odhalování praní peněz a financování terorismu. Tým Střediska pro strategickou analýzu je zejména pověřen vypracováním specifikací pro nový nástroj IT vycházející z údajů dostupných z různých zdrojů. Středisko pro strategickou analýzu by rovněž mohlo určit nezbytné legislativní změny.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2024.

3.7.Investice: Informační systém pro strategickou analýzu praní peněz a financování terorismu v reálném čase

Na základě analýzy provedené v rámci provádění reformy 3.6 je cílem investice poskytnout finanční zpravodajské jednotce nový specializovaný informační systém umožňující využívání údajů dostupných od různých orgánů a identifikaci možných systémů a kanálů praní peněz v reálném čase. Opatření spočívá ve vývoji nového informačního systému.

Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.

3.8.Investice: Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou

Cílem investice je zlepšit přístup k širokopásmovým sítím s velmi vysokou kapacitou (VHCN), které nabízejí připojení o rychlosti nejméně 100 Mb/s pro domácnosti a socioekonomicky významné instituce, jako jsou nemocnice, školy, veřejné služby a podniky.

Opatření spočívá v poskytnutí finanční podpory na zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou v oblastech selhání trhu (v souladu s ustanoveními článku 52 nařízení Komise č. 651/2014). Kritéria způsobilosti a výběru použitá k přidělení finančních prostředků zajistí odpovídající regionální rovnováhu.

Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.

C.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

44

3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Milník

Zřízení týmu pro správu údajů při Statistickém úřadu, Ministerstvu hospodářství a komunikací a Státním úřadu pro informační systém

Vytvoření nezbytné organizační struktury pro koordinaci správy údajů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Vytvoření týmu pro správu údajů v Estonsku prostřednictvím náboru odborníků, jejichž úkolem je koordinovat rámec pro správu údajů a podporovat další veřejné orgány. Kromě toho se vytvářejí pracovní místa na ministerstvu hospodářství a komunikací a v Agentuře pro státní informační systém pro provádění rozvojových projektů. Do konce roku 2021 bude ve všech třech subjektech přijato nejméně pět osob.

45

3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Cíl

Dokončení projektů na zlepšení kvality údajů

Počet projektů

0

430

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet dokončených projektů přispívajících k zajištění lepší opakované použitelnosti údajů od veřejných institucí s aktuálními a přesnými popisy databází a datových souborů.

46

3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Cíl

Zveřejňování datových souborů na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat

Počet zveřejněných souborů údajů

707

2600

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet datových souborů zveřejněných na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat, a tudíž dostupných z portálu veřejně přístupných dat EU, se zvýší ze 707 dne 13. srpna 2021 na 2600.

47

3.2 Vývoj služeb akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce

Cíl

Spuštění služeb osobních životních akcí a/nebo proaktivních služeb

Počet služeb, které jsou v provozu

0

2

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Počet služeb občanských životních akcí a/nebo proaktivních služeb, které byly spuštěny on-line.

Odpovídající IT řešení umožňující poskytování služeb musí být funkční alespoň v základních částech dané služby a během provádění opatření musí být dále rozvíjena.

Výběr dotčených služeb je založen na plánu rozvoje akcí osobního života a proaktivních služeb.

48

3.2 Vývoj služeb akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce

Cíl

Spuštění služeb osobních životních akcí a/nebo proaktivních služeb

Počet služeb, které jsou v provozu

2

10

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet služeb občanských životních akcí a/nebo proaktivních služeb, které byly spuštěny on-line.

Odpovídající IT řešení umožňující poskytování služeb musí být funkční alespoň v základních částech dané služby a během provádění opatření musí být dále rozvíjena.

Výběr dotčených služeb je založen na plánu rozvoje akcí osobního života a proaktivních služeb.

49

3.3 Vývoj služeb souvisejících s akcemi a digitální brána pro podnikatele

Cíl

Zavádění vývoje IT přispívajícího k zavádění služeb a brány obchodních akcí

Počet projektů, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line

0

1

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Počet projektů vývoje IT přispívajících k provádění služeb a brány obchodních akcí, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line. Tyto rozvojové projekty buď přímo souvisejí s rozvojem digitální brány pro podnikatele, nebo s rozvojem služeb pro obchodní akce, které navíc zahrnují vývoj různých souvisejících systémů pro propojení s digitální bránou. V důsledku každého vývojového projektu musí být dokončeno alespoň minimálně funkční IT řešení (tj. IT řešení musí být funkční alespoň v základních částech pro koncové uživatele (podnikatele) a musí být schopno poskytnout zpětnou vazbu pro potřeby dalšího vývoje během období provádění reforem nebo po něm).

50

3.3 Vývoj služeb souvisejících s akcemi a digitální brána pro podnikatele

Cíl

Zavádění vývoje IT přispívajícího k zavádění služeb a brány obchodních akcí

Počet projektů, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line

1

10

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet projektů vývoje IT přispívajících k provádění služeb a brány obchodních akcí, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line. Tyto rozvojové projekty buď přímo souvisejí s rozvojem digitální brány pro podnikatele, nebo s rozvojem služeb pro obchodní akce, které navíc zahrnují vývoj různých souvisejících systémů pro propojení s digitální bránou. V důsledku každého vývojového projektu musí být dokončeno alespoň minimálně funkční IT řešení (tj. IT řešení musí být funkční alespoň v základních částech pro koncové uživatele (podnikatele) a musí být schopno poskytnout zpětnou vazbu pro potřeby dalšího vývoje během období provádění reforem nebo po něm).

51

Program 3,4 #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím platformy pro virtuální asistenty

Počet veřejných digitálních služeb přístupných prostřednictvím virtuálního asistenta

0

1

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Počet digitálních veřejných služeb dostupných prostřednictvím platformy virtuálního asistenta.

52

Program 3,4 #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Zavedení virtuálního asistenta Bürokrattu v prostředí digitálních veřejných služeb

Počet obslužných prostředí

0

18

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet obslužných prostředí, v nichž je virtuální asistent v provozu. „Služebním prostředím“ se rozumí internetové stránky orgánů veřejné moci.

53

Program 3,4 #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím platformy pro virtuální asistenty

Počet veřejných digitálních služeb přístupných prostřednictvím virtuálního asistenta

1

20

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet digitálních veřejných služeb dostupných prostřednictvím platformy virtuálního asistenta.

54

3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Milník

Vývoj centrálně poskytovaných/sdílených základních služeb IT

Otevření služeb sdílených serverových hostingů a počítačových pracovních stanic veřejným orgánům

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2022

Základní služby IT poskytované/sdílené centrálně jsou otevřeny pro předplatné novými uživateli (ministerstvy a jinými orgány).

55

3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Zavádění vnitrostátní soukromé cloudové infrastruktury veřejnými orgány

Počet informačních systémů převedených do vnitrostátního soukromého cloudu

0

10

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Počet informačních systémů, u nichž musí být dokončen přechod na soukromou cloudovou infrastrukturu.

56

3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Milník

Rozšíření cloudové infrastruktury na datové velvyslanectví

Dokončení rozšíření vnitrostátního soukromého cloudu na infrastrukturu estonského datového velvyslanectví

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Bude možné hostit a provozovat informační systémy převedené do soukromého cloudu z datového velvyslanectví. Za tímto účelem musí být pořízen a zřízen nový hardware a licence.

57

3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Migrace kritických systémů na vnitrostátní cloudovou infrastrukturu datového velvyslanectví

Počet kritických systémů

0

10

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet kritických systémů převedených na infrastrukturu a platformu Národního velvyslanectví pro cloudové údaje. Kritické systémy jsou systémy, které mají zásadní význam pro udržitelnost státu.

58

3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Centrální bezpečnostní testování informačních systémů orgánů veřejné moci

Počet provedených zkoušek

0

16

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet souhrnných bezpečnostních testů provedených orgánem pro informační systém – výsledky testů se shrnou ve zprávách.

59

3.6 Vypracování strategické analýzy praní peněz a financování terorismu v Estonsku

Milník

Vstup v platnost novely zákona o předcházení praní peněz a financování terorismu a dalších legislativních, správních a smluvních změn potřebných pro Středisko pro strategickou analýzu

Ustanovení zákona uvádějící datum vstupu pozměněného aktu v platnost a vstup v platnost jiných právních, správních a smluvních aktů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

S cílem umožnit Středisku pro strategickou analýzu přístup k údajům relevantním pro odhalování a předcházení praní peněz a financování terorismu a jejich zpracování se dokončí tyto kroky:

(1)změna zákona o předcházení praní peněz a financování terorismu se zveřejní v Riigi Teataja a vstoupí v platnost,

(2)změny stanov příslušných vnitrostátních souborů údajů vstoupí v platnost,

změny podmínek smluv o výměně údajů finančních zpravodajských jednotek podepisují smluvní strany.

60

3.7 Informační systém pro strategickou analýzu praní peněz a financování terorismu v reálném čase

Milník

Vývoj nového systému analýzy IKT v reálném čase pro Středisko pro strategickou analýzu a dodání finanční zpravodajské jednotce

Dodání nového systému IKT finanční zpravodajské jednotce

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude dokončen vývoj systému IKT umožňujícího analýzu v reálném čase s cílem odhalit praní peněz a předcházet mu. Systém je funkční a používá jej finanční zpravodajská jednotka.

61

3.8 Vybudování širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou

Cíl

Zavádění širokopásmové sítě s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit

Počet pamětihodností

0

4000

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Počet nových závodů (bydliště, společnosti, provozovny), na něž se díky opatření vztahuje síť VHCN (a které tak mají možnost získat připojení o rychlosti nejméně 100 Mb/s).

62

3.8 Vybudování širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou

Cíl

Zavádění širokopásmové sítě s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit

Počet pamětihodností

4000

8097

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Počet dalších míst (bydliště, společnosti, závody), na která se díky opatření vztahuje síť VHCN (a která tak mají možnost získat připojení o rychlosti nejméně 100 Mb/s).

D.PRVEK 4: Energetika a energetická účinnost

Tato složka estonského plánu pro oživení a odolnost se zabývá problémem dekarbonizace odvětví energetiky. Cílem složky je snížit závislost na ropné břidlici, motivovat k využívání energie z obnovitelných zdrojů a zlepšit energetickou účinnost budov.

Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země s cílem zaměřit investice na energetickou infrastrukturu a na účinné využívání zdrojů a energie, což přispěje k postupné dekarbonizaci hospodářství (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v letech 2019 a 2020). Modernizovaná a nová opatření podporují plnění doporučení pro jednotlivé země o snižování závislosti na fosilních palivech usnadněním zavádění obnovitelných zdrojů energie a zvyšováním energetické účinnosti (doporučení pro jednotlivé země č. 4 v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

D.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

4.1.Reforma: Podpora energetické účinnosti

Cílem reformy je snížit administrativní překážky energeticky účinných renovací poskytováním poradenství bytovým sdružením, soukromým domácnostem a místním samosprávám ohledně právních předpisů, technických aspektů a financování renovací. Reforma rovněž podporuje využívání inovativních řešení, jako je renovace využívající prefabrikované prvky s cílem zvýšit kapacitu renovací a snížit uhlíkovou stopu fondu budov (ekonomizace materiálů a zajištění kvality). Cílem reformy je zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.

Opatření spočívá ve zřízení regionální poradenské sítě a odborné přípravě technických poradců s cílem poskytnout nezbytné informace a motivovat k renovacím. Přístup k informacím týkajícím se energeticky účinných renovací se dále zajistí zřízením specializovaných internetových stránek a digitálních nástrojů usnadňujících pochopení výsledků renovace, nákladů a přínosů. Složka je spojena s opatřením týkajícím se digitalizace stavebních údajů v rámci složky 1 estonského plánu pro oživení a odolnost.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2024.

4.2.Investice: Podpora renovace bytových domů

Cílem opatření je podpořit rozsáhlé renovace bytových domů s cílem zvýšit energetickou účinnost, snížit spotřebu energie a zlepšit životní podmínky jejich obyvatel. Cílem je rovněž zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.

Podpora se poskytuje bytovým sdružením na renovace, které dosáhnou zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Renovace musí odpovídat alespoň středně rozsáhlé renovaci představující průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %. Rozlišené regionální míry podpory se použijí: 30 % v Tallinnu a Tartu, 40 % v okolí Tallinnu a Tartu na základě ceny nemovitostí a 50 % ve všech ostatních oblastech. Mimo Tallinn a Tartu mohou bytová družstva provádět částečné rekonstrukční práce, aby se zabránilo zhoršení technického stavu budovy, přičemž v takovém případě je míra podpory nižší. Estonsko navíc v rámci svých dlouhodobých vnitrostátních strategií plánuje financovat doplňková renovační opatření z Evropského fondu pro regionální rozvoj a REACT-EU.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

4.3.Investice: Podpora renovace malých obytných budov

Cílem opatření je podpořit rozsáhlé renovace soukromých obydlí s cílem zvýšit energetickou účinnost, snížit spotřebu energie a zlepšit životní podmínky jejich obyvatel. Cílem je rovněž zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.

Soukromým vlastníkům se poskytne podpora na renovace, které povedou ke zlepšení energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy C na energetickém štítku. Uplatní se různé míry regionální podpory: 30 % v Tallinnu a Tartu, 40 % v okolí Tallinnu a Tartu na základě ceny nemovitostí a 50 % ve všech ostatních oblastech. Pro účely opatření se bydlením (bydlením) rozumí „bydlení nebo byty v jedné budově nebo v samostatné budově určené k bydlení jedné domácnosti po celý rok“ (v souladu s Eurostatem).

Investice musí být provedena do 31. března 2026.

4.4.Reforma: Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Cílem tohoto opatření je přispět k dekarbonizaci výroby a spotřeby energie v Estonsku aktualizací cílů a opatření estonské energetické politiky (včetně těch, které se týkají postupného vyřazování ropných břidlic) a odstraněním administrativních překážek pro zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Národní plán rozvoje odvětví energetiky se aktualizuje a zahrnuje cíle v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a bezpečnosti dodávek. Plán bude rovněž zahrnovat opatření ke snížení závislosti na ropné břidlici v estonském odvětví energetiky a cíle týkající se úplného ukončení ropné břidlice v odvětví energetiky.

Reforma rovněž spočívá v přijetí nezbytných právních předpisů a sestavení pokynů pro urychlení instalace kapacity výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a opatření ke zmírnění omezení výšky větrných parků souvisejících s obranou.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2025.

4.5.Investice: Program na posílení elektrické sítě s cílem zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobit se změně klimatu (např. ochrana před bouřemi)

Cílem tohoto opatření je přispět k dekarbonizaci výroby elektřiny v Estonsku zvýšením kapacity přenosové soustavy, což umožní propojení dodatečné výroby energie z obnovitelných zdrojů.

V rámci tohoto opatření investice provozovatele přepravní soustavy do přenosové soustavy:

být spolufinancovány s cílem přidat alespoň 310 MW dodatečné kapacity sítě.

Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.

4.6.Investice: Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech

Cílem opatření je zvýšit účinnost elektrizační soustavy tím, že se podpoří výroba elektřiny blížící se spotřebě. Opatření podpoří výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových oblastech nebo v jejich blízkosti prostřednictvím spolufinancování nezbytného připojení k síti. V rámci tohoto opatření jsou investice společností do připojení kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do sítě podporovány prostřednictvím grantů. Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného použití 21 ; II) činností v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), které dosahují předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 22 ; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 23 a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování 24 ; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

4.7.Investice: Pilotní program skladování energie

Za účelem doplnění výše uvedených opatření, postupného ukončení těžby ropné břidlice a zvýšené výroby energie z obnovitelných zdrojů jsou podporovány projekty pro skladování energie z obnovitelných zdrojů.

Cílem opatření je provést pilotní program pro skladování energie z obnovitelných zdrojů v Estonsku. Očekává se, že znalosti získané v rámci tohoto pilotního programu poskytnou základ pro budoucí nulové investice do skladovacích zařízení. V rámci tohoto opatření se poskytují granty společnostem, které investují do zařízení na skladování energie z obnovitelných zdrojů.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

4.8.Investice: Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Cílem tohoto opatření je uvést do provozu radarový a pasivní radarový systém/snímače, které umožní provoz větrných turbín na moři bez ohledu na jejich výšku v Rižském zálivu a na estonských ostrovech Hiiumaa, Saaremaa a Vormsi.

Investice musí být provedena do 31. března 2026.

D.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

63

4.1 Podpora energetické účinnosti

Milník

Uzavření dohody o spolupráci, která stanoví podmínky spolupráce mezi dozorovým úřadem

KredEx/Enterprise Estonia a župní rozvojová střediska

Uzavření dohody o spolupráci mezi společností SA KredEx/enterpise Estonia a rozvojovými středisky hrabství

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Uzavření dohody o spolupráci mezi společností SA KredEx/enterpise Estonia a župními rozvojovými centry, v nichž v každé hrabství Estonska SA KredEx/enterpise Estonia poskytne alespoň jednoho vyškoleného odborníka v župním rozvojovém středisku, který bude poskytovat poradenství v oblasti renovace.

64

4.1 Podpora energetické účinnosti

Milník

Byly zprovozněny digitální nástroje pro usnadnění přístupu k informacím o renovacích, včetně vizualizace výsledků renovace a odhadu nákladů na renovaci

Funkční uživatelsky přívětivá internetová stránka pro renovace a modely stanovování cen

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

SA KredEx/Enterprise Estonia aktualizuje domovskou stránku bydlení, aby byly zajištěny rychlé, aktuální a provozní informace pro osoby, které mají zájem o renovaci, a pro žadatele.

K dispozici jsou online digitální nástroje, které stranám, které mají zájem o renovaci, umožní vizualizovat možný výsledek a vypočítat potenciální náklady s režimy podpory a bez nich při přidávání parametrů jejich budovy.

65

4.2 Podpora renovace bytových domů

Milník

Zveřejňování výzev k podávání žádostí o granty na renovaci bytových domů

Zveřejňování výzev k podávání žádostí o granty na renovaci bydlení

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

SA KredEx/Enterprise Estonia zveřejní výzvy k podávání žádostí zaměřené na zlepšení energetické účinnosti bytových domů. Podpora se rozlišuje mezi regiony na základě hodnoty nemovitosti s vyšší mírou podpory v regionech s nízkou průměrnou hodnotou majetku.

Podpora se poskytuje na renovační projekty, které dosahují zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Renovace odpovídají alespoň středně rozsáhlým renovacím představujícím průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %, jak je stanoveno v doporučení Evropské komise (EU) 2019/786. Výsledky se certifikují ex ante a ex post certifikáty energetické náročnosti.

66

4.2 Podpora renovace bytových domů

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

Počet obydlí

0

2600

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Musí být renovováno nejméně 2600 obydlí a musí být dosaženo zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Renovace musí odpovídat alespoň středně rozsáhlým renovacím představujícím průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %, jak je stanoveno v doporučení Evropské komise (EU) 2019/786. Výsledky se certifikují ex ante a ex post certifikáty energetické náročnosti.

67

4.2 Podpora renovace bytových domů

Cíl

Odhadované roční snížení emisí skleníkových plynů

NEPOUŽIJE SE

tuny ekvivalentu CO2/rok

0

2200

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Byly ušetřeny roční emise nejméně 2200 tun ekvivalentu CO2. Cíl se měří jako snížení emisí skleníkových plynů jako součet všech renovačních projektů dokončených do roku 2024. Třída energetické účinnosti pro každou renovovanou budovu se měří nejpozději v roce 2025; a jejich roční emise skleníkových plynů odhadnuté na tomto základě. Základní scénář odkazuje na odhadované emise skleníkových plynů z budovy před renovací. Posoudí se, zda byly činnosti podpůrného opatření provedeny a všechny potřebné dokumenty byly předloženy sdruženími bytů (např. certifikát energetické náročnosti, audit). Výpočet výsledku úspor emisí skleníkových plynů vychází z modelu společnosti SA Kredex/Enterprise Estonia pro spotřebu energie a dalších příslušných údajů. Dosažené výsledky se poskytnou na konci podpůrných činností.

68

4.3 Podpora renovace malých obytných budov

Milník

Zveřejněné výzvy k poskytnutí grantu na renovaci

Zveřejňování výzev

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

SA KredEx/Enterprise Estonia zveřejní výzvy k podávání žádostí zaměřené na zlepšení energetické účinnosti soukromých obytných budov. Podpora se rozlišuje mezi regiony na základě hodnoty nemovitosti s vyšší mírou podpory v regionech s nízkou průměrnou hodnotou majetku.

Podpora se poskytuje na renovační projekty, které dosahují zlepšení energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Výsledky se certifikují ex ante a ex post kalkulací energetické náročnosti společnosti SA KredEx.

69

4.3 Podpora renovace malých obytných budov

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

Počet obydlí

0

80

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 80 obydlí se renovuje a dosáhne zlepšení energetické účinnosti nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Výsledky se certifikují ex ante a ex post výpočty energetické náročnosti KredEx.

69a

4.3 Podpora renovace malých obytných budov

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

Počet obydlí

80

900

OTÁZKA Č. 1

2026

Nejméně 900 obydlí se renovuje a dosáhne zlepšení energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třídy energetické účinnosti C. Výsledky se certifikují ex ante a ex post výpočty energetické náročnosti KredEx.

70

4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Rozhodnutí vlády o investicích potřebných ke zmírnění omezení výšky větrných parků souvisejících s obranou

Přijetí rozhodnutí vlády

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2021

Vláda přijme rozhodnutí o provedení nezbytných investic ke zmírnění omezení výšky větrných parků souvisejících s obranou.

71

4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Přijetí rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví, určení odpovědných osob a lhůt

Přijetí rozhodnutí vlády

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví se schvaluje, definuje odpovědný subjekt (subjekty) a stanoví příslušné lhůty. Plán rozvoje se bude mimo jiné zabývat cíli zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a zachování a zlepšení bezpečnosti dodávek, jakož i ukončením využívání ropné břidlice k výrobě elektřiny v roce 2035 a postupným ukončením těžby břidličné ropy do roku 2040.

72

4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Vstup příslušných primárních a/nebo sekundárních právních předpisů v platnost a zveřejnění pokynů ke zmírnění překážek pro instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení pro skladování energie

Ustanovení zákona o vstupu příslušných primárních právních předpisů a/nebo vstupu v platnost sekundárního práva v platnost a zveřejnění pokynů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Zveřejní se pokyny nezbytné pro usnadnění a stimulaci instalace zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení pro skladování energie a vstoupí v platnost příslušné primární a/nebo sekundární právní předpisy s cílem odstranit překážky bránící instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako je zjednodušení povolovacích postupů a dalších relevantních zjištěných překážek.

73

4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Přijetí Národního plánu rozvoje odvětví energetiky vládou

Dokument přijatý vládou

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Národní plán rozvoje energetického odvětví schvaluje vláda. Plán zahrnuje opatření týkající se postupného ukončení využívání ropné břidlice k výrobě elektřiny v roce 2035 a těžby břidličné ropy do roku 2040. Zahrnuje rovněž cíle týkající se kapacity pro výrobu elektřiny, která má být nahrazena energií z obnovitelných zdrojů.

74

4.5 Program na posílení elektrické sítě s cílem zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobit se změně klimatu (např. ochrana před bouřemi)

Milník

Podpis smlouvy o spolufinancování investic do sítě s provozovatelem přepravní soustavy

Podpis smlouvy s provozovatelem přepravní soustavy

OTÁZKA Č. 1

2022

Ministerstvo hospodářství a komunikací a Elering AS uzavřou dohodu o spolufinancování investic do elektroenergetických sítí. Ve smlouvě jsou uvedeny očekávané výsledky a lhůty.

75

4.5 Program na posílení elektrické sítě s cílem zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobit se změně klimatu (např. lepší odolnost vůči bouřím)

Cíl

Dodatečná kapacita sítě vytvořená prostřednictvím investic do přenosové soustavy

Dodatečná kapacita sítě (MW)

0

310

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Zvýšení kapacity estonské elektrické přenosové soustavy nejméně o 310 MW.

76

4.6 Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na projekty na podporu výroby energie v průmyslových areálech

Zveřejněná výzva k předkládání návrhů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Investiční centrum pro životní prostředí zveřejní otevřenou výzvu na podporu nákladů společností vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech na připojení k elektrizační soustavě. Výzva je založena na kritériích výběru projektů a podmínkách pro udělení grantu, které zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu vyloučených projektů a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

77

4.6 Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech

Cíl

Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech připojených k síti nebo v jejich blízkosti

Vytvořená připojovací kapacita (MW)

0

28

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech nebo v jejich blízkosti vybudovaná na nejméně 28 MW.

78

4.7 Pilotní program skladování energie

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na pilotní program skladování energie

Zveřejněná výzva k předkládání návrhů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Investiční centrum pro životní prostředí zveřejní otevřenou výzvu k předkládání návrhů na podporu projektů skladování energie.

Výzva je založena na kritériích výběru projektů a podmínkách pro udělení grantu, které zajišťují, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to použitím seznamu vyloučených projektů a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti vůči změně klimatu a přizpůsobení se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství.

79

4.7 Pilotní program skladování energie

Cíl

Dodatečná kapacita akumulace tepla vyplývající z investiční podpory

Instalovaný výkon (m³)

0

35 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Výsledkem režimu investiční podpory je instalace akumulace tepla o objemu nejméně 35 000 m³ v systémech dálkového vytápění.

80

4.7 Pilotní program skladování energie

Cíl

Dodatečná kapacita skladování elektřiny vyplývající z investiční podpory

Instalovaný výkon (MW)

0

4

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Výsledkem režimu investiční podpory je instalace kapacity skladování elektřiny ve výši nejméně 4 MW.

80a

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Vybraní dodavatelé radarového a pasivního radarového systému/snímačů a podepsané smlouvy

Podepsané smlouvy

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Podepsané smlouvy o podrobném návrhu, letovém přehledovém radaru, pasivním radarovém systému/snímači, inženýrských stavbách a stavbách radarů. Dodavatelé jsou vybráni na základě výzvy k podávání nabídek.

80b

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Radarový a pasivní radarový systém/snímače jsou uvedeny do provozu

Datum zahájení provozu

OTÁZKA Č. 1

2026

Radar a pasivní radarový systém/snímače musí být funkční.

80c

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Zrušení omezení výšky větrných turbín na moři v Rižském zálivu a na estonských ostrovech Hiiumaa, Saaremaa, Vormsi

Oznámení

OTÁZKA Č. 1

2026

Oznámení vydané ministerstvem obrany a zveřejněné na jeho internetových stránkách, v němž se uvádí, že v Rižském zálivu a na estonských ostrovech Hiiumaa, Saaremaa a Vormsi byla zrušena výšková omezení týkající se větrných turbín na moři.

E.SLOŽKA 5: Udržitelná doprava

Cílem složky estonského plánu pro oživení a odolnost je řešit problém dekarbonizace odvětví dopravy. Cílem složky je snížit emise a motivovat k zavádění udržitelných druhů dopravy.

Reforma a investice složky podporují rozvoj přeshraničního projektu Rail Baltic, který propojuje tři pobaltská hlavní města a země s Polskem a zbytkem Unie. Cílem opatření v rámci složky je propojení Rail Baltic s dalšími vnitrostátními železničními a jinými uzly TEN-T (letiště Tallinn a starý přístav) a usnadnění přístupu k místním zastávkám pěšky nebo jízdním kolem.

Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země s cílem zaměřit investice na účinné využívání zdrojů a udržitelnou dopravu přispívající k dekarbonizaci hospodářství (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v letech 2019 a 2020). Nová opatření rovněž odpovídají doporučení pro jednotlivé země s cílem zintenzivnitúsilí o zlepšení udržitelnosti dopravního systému, mimo jiné prostřednictvím elektrifikace železniční sítě a zvýšením pobídek na podporu udržitelné a méně znečišťující dopravy (doporučení 4 pro jednotlivé země v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

E.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

5.1.Reforma: Zavést bezpečnou, zelenou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách

Cílem reformy je snížit emise CO2 v odvětví dopravy a motivovat k zavádění udržitelných druhů dopravy.

Opatření spočívá v přijetí a provádění nového plánu rozvoje dopravy a mobility a souvisejícího prováděcího plánu. Plán se zaměřuje na snížení environmentální stopy dopravních systémů a zahrnuje opatření na rozvoj propojené a sdílené mobility v městských oblastech na úkor osobních automobilů a na podporu komplexního rámce lehké mobility (pěší nebo cyklistické) v oblastech mimo hlavní městská centra. Plán zahrnuje investice do železniční dopravy, které jsou zaměřeny na zvýšení rychlosti a bezpečnosti cest a na doplnění spojení jak pro osobní, tak pro nákladní dopravu. Mezi klíčová opatření v rámci tohoto plánu, která mají být provedena v časovém rámci Nástroje pro oživení a odolnost, patří výstavba a rozšíření elektrifikované železnice z Tallinnu do Tartu a harmonizace systému veřejné dopravy v regionu hlavního města Tallinnu (systémy prodeje jízdenek a stanovování cen).

Provádění reformy se dokončí do 30. června 2026.

5.2.[vypouští se]

5.2.a    Investice: Multifunkční pracovní plavidlo

Cílem investice je zajistit bezpečnost a stav vodních cest nezbytných pro provoz námořní dopravy, umožnit provádění činností proti znečištění a zvýšit výzkumnou kapacitu pro environmentální studie. Pro tyto účely musí být postaveno plavidlo s nízkými emisemi, které je schopno provádět výzkum, instalovat bóje a kontrolovat znečištění.

Plavidlo musí být buď elektrické, nebo poháněné palivy (vodíková nebo vodíková syntetická paliva nebo udržitelný biometan), která splňují následující požadavky „významně nepoškozovat“ v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01):

a.V případě vodíku a syntetických paliv na bázi vodíku se vyrábějí za použití obnovitelných zdrojů energie, které jsou v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (RED II) a souvisejícími prováděcími akty a akty v přenesené pravomoci, a dosahují požadavku na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku [což vede k emisím skleníkových plynů během životního cyklu nižším než 3 t CO2e/tH2] a 70 % u syntetických paliv na bázi vodíku v porovnání s referenčním fosilním palivem 94 g CO2e/MJ, analogicky s přístupem stanoveným v čl. 25 odst. 2 a příloze V směrnice (EU) 2018/2001;

b.Pokud jde o biometan, jsou v souladu s kritérii udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů podle článků 29 až 31 a s pravidly pro biopaliva z potravin a krmiv stanovenými v článku 26 směrnice (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (REDII) a souvisejícími prováděcími akty a akty v přenesené pravomoci.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

5.3.[vypouští se]

5.3.a    Investice: Výstavba pobaltských železničních průchodků

Cílem opatření je zvýšit podíl udržitelné mobility v Estonsku přispěním k projektu Rail Baltic, který spojuje tři pobaltské státy.

Investice spočívá ve výstavbě pěti průchodků v uzlu Kangru poblíž Tallinnu: Kangru – viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light traffic viaduct a Männiku light traffic tunel.

Investice musí být provedena do 31. března 2026.

5.4.Investice: Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Cílem opatření je zvýšit podíl udržitelné mobility v regionu Tallinn. Za tímto účelem je cílem opatření propojit společnost Rail Baltic s námořním spojením se severskými zeměmi přes starý přístav Tallinn.

Dopravnímu úřadu města Tallinn, který je odpovědný za provozování veřejné dopravy v Tallinnu, se poskytne podpora na výstavbu nové tramvajové linky o délce přibližně 2 km, která propojuje letiště Tallinn, železniční baltský uzel, centrum města, starý přístav a regionální vlakovou stanici.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025.

5.5    Investice: Investice obcí do jízdních kol a chodníků

Cílem opatření je snížit závislost na automobilech a zvýšit udržitelnou mobilitu v oblastech mimo tři hlavní městská centra (Tallinn, Tartu, Pärnu), kde finanční kapacita obcí brání rozvoji bezpečných jízdních a pěších koridorů šetrných ke klimatu.

Obcím se poskytne podpora na výstavbu 24 km infrastruktury jízdních kol a chodníků s cílem zajistit bezpečný a udržitelný přístup k veřejným službám, včetně veřejné dopravy, a pracovištím. Pozornost bude rovněž věnována místním zastávkám Rail Baltic a propojení se stávající cyklistickou a pěší sítí.

Opatření doplňuje podobné opatření, které by mělo být financováno z EFRR a které pomáhá zvýšit mobilitu jízdními koly ve třech hlavních městských centrech Tallinnu, Tartu a Pärnu.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025.

E.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související

Opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

81

5.1 Zavedení bezpečné, zelené, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách

Milník

Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 vládou

Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

OTÁZKA Č. 1

2022

Plán rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 schvaluje vláda. Zahrnuje vytvoření společného dopravního systému hlavního města Tallinnu, opatření k usnadnění využívání místního biometanu, opatření pro rozvoj udržitelné a aktivní městské mobility ve větších městech v souladu s logikou integrovaných dopravních koridorů, plánování multimodální infrastruktury, zvýšení propojení, rychlosti a bezpečnosti železniční dopravy, zvýšení konkurenceschopnosti a ekologičtějšího odvětví námořní dopravy a jeho multimodální propojení, rozvoj rychlejší a bezpečnější silniční dopravy.

Plán obsahuje cíl snížit do roku 2035 emise CO2 o 700000 tun (nebo 30 %) ve srovnání s úrovněmi z roku 2018 a dosáhnout 24 % podílu obnovitelných zdrojů energie spotřebované v odvětví dopravy.

82

5.1 Zavedení bezpečné, zelené, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách

Milník

Přijetí prováděcího plánu pro rozvoj zelené udržitelné veřejné dopravy v rámci plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

Přijetí prováděcího plánu

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Prováděcí plán schválí řídící výbor plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035. Zahrnuje vytvoření společného dopravního systému hlavního města Tallinnu, opatření k usnadnění využívání místního biometanu, opatření pro rozvoj udržitelné a aktivní městské mobility ve větších městech v souladu s logikou integrovaných dopravních koridorů, plánování multimodální infrastruktury, zvýšení propojení, rychlosti a bezpečnosti železniční dopravy, zvýšení konkurenceschopnosti, zelenějšího odvětví námořní dopravy a jeho multimodální propojení, rozvoj rychlejší a bezpečnější silniční dopravy. Prováděcí plán zahrnuje povinnost odpovědného ministra podávat vládě výroční zprávy.

83

5.1 Zavedení bezpečné, zelené, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách

Milník

Provádění plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

Dokončeno provádění několika klíčových opatření plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Bude dokončeno provádění klíčových opatření plánu rozvoje dopravy a mobility, včetně výstavby a rozšíření elektrifikovaných železničních tratí z Tallinnu do Tartu a harmonizace systému veřejné dopravy v regionu hlavního města Tallinnu (včetně společných systémů prodeje jízdenek a cen).

84a

5.2.a Multifunkční pracovní plavidlo

Milník

Podepsaná smlouva na stavbu plavidla

Podepsaná smlouva

OTÁZKA Č. 1

2024

Smlouvu na stavbu multifunkčního pracovního plavidla podepisuje dodavatel a národní loďstvo (Riigilaevastik). Smlouva musí obsahovat specifikaci paliva, které má plavidlo používat v souladu s požadavky na „významně nepoškozovat“ uvedenými v popisu investice.

85a

5.2.a Multifunkční pracovní plavidlo

Milník

Dodané plavidlo

Plavidlo dodáno a přijato

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Multifunkční pracovní plavidlo musí být dodáno v souladu s popisem, kritérii a podmínkami stanovenými v popisu investice a přijímá je národní loďstvo (Riigilaevastik).

86a

5.3.a Výstavba pobaltských železničních průchodků

Milník

Zakázky na stavební práce na výstavbu vodních průchodků Rail Baltic

Podepsané zakázky na stavební práce

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2023

Zakázky na stavební práce podepsané na následující železniční baltské průchodky: Kangru – viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light traffic viaduct a Männiku light traffic tunel.

87a

AVýstavba pobaltských železničních plachetnic

Cíl

Dokončené viadukty

Počet průchodků

0

5

OTÁZKA Č. 1

2026

Byla dokončena a zadavatelem schválena výstavba těchto průchodků Rail Baltic: Kangru – viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light traffic viaduct a Männiku light traffic tunel.

89

5.4 Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Milník

Dokončení projektu výstavby tramvajové dráhy

Schválení návrhu projektu

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Projekt výstavby tramvajové dráhy přijme Rada pro městské plánování a veřejné služby v Tallinnu.

90

5.4 Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Milník

Zadání zakázky na stavební práce

Podepsaná smlouva o výstavbě tramvajové tratě

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Smlouva o dílo uzavřená mezi společností Tallinn Urban Planning and Utilities Board a dodavatelem na výstavbu tramvajové trati mezi ulicí Gonsiori a Põhja Puiestee

91

5.4 Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Cíl

Nová tramvajová trať v provozu

Metry tramvajové tratě

0

2500

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Úsek tramvajové dopravy o délce 2500 metrů musí být dokončen a uveden do provozu v souladu s písemným povolením vydaným městem Tallinn.

92

5,5 Investice obcí do jízdních kol a chodníků

Milník

Výzva k předkládání návrhů na granty

Zveřejnění oznámení o výzvě k předkládání návrhů na granty

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Bude zveřejněna otevřená výzva obcí k investicím do jízdních kol a chodníků.

93

5,5 Investice obcí do jízdních kol a chodníků

Cíl

Dokončení infrastruktury jízdních kol a chodníků

Km jízdních kol a chodníků

0

24

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

V důsledku režimu podpory musí být postaveno nejméně 24 kilometrů jízdních kol a chodníků. Obecně se jedná o nové způsoby. V odůvodněných případech musí být povolena rekonstrukce stávajících jízdních kol a chodníků, například pokud šířka stávající chodníku nesplňuje normy, takže pěší a cyklisté se nemohou pohybovat současně bezpečným a neinterferenčním způsobem.

F.SLOŽKA 6: Zdravotní péče a sociální ochrana

Cílem této složky estonského plánu pro oživení a odolnost je řešit výzvy související s odolností systému zdravotní péče a přístupem k němu, přiměřeností záchranné sociální sítě, dostupností sociálních služeb a nezaměstnaností mladých lidí. Cílem opatření zahrnutých do složky je: řešit nedostatek pracovních sil ve zdravotnictví, posílit primární a nemocniční péči, prodloužit dobu trvání dávky pojištění v nezaměstnanosti v obdobích vysoké nezaměstnanosti, zlepšit přístup k sociálním službám,řešit nezaměstnanost mladých lidí a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů.

Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země, které se týká zlepšení dostupnosti a odolnosti systému zdravotní péče, mimo jiné řešením nedostatku zdravotnických pracovníků, posílení primární péče a zajištění dodávek kritických zdravotnických výrobků (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2020), zlepšení sociální záchranné sítě, integrovaného zlepšení přístupu k sociálním službám (doporučení č. 2 pro jednotlivé země z roku 2019, doporučení č. 2 pro jednotlivé země v roce 2020 a doporučení č. 3 pro jednotlivé země v roce 2022) a snížení rozdílů v odměňování žen a mužů, mimo jiné zlepšením transparentnosti mezd (doporučení č. 2 pro jednotlivé země v roce 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

F.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

6.1.Reforma: Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Cílem reformy je zlepšit odolnost estonského systému zdravotní péče, a to i pokud jde o zvládání krizí, a zajistit tak, aby lidé měli přístup k vysoce kvalitní a integrované zdravotní péči v celém Estonsku. Reforma sestává z těchto prvků:

(I)Do 31. prosince 2024 bude přijat plán rozvoje sítě nemocnic, který nastíní konsolidovanou síť nemocnic s cílem zlepšit účinnost a infrastrukturu a vymezí specializaci nemocnic s cílem snížit vysokou míru neuspokojené potřeby zdravotní péče.

(II)Nedostatek pracovních sil ve zdravotnictví se řeší prostřednictvím tří opatření:

a.Do 31. prosince 2022 bude přijat strategický rámec, který nastíní poskytování zdravotnických služeb v různých odvětvích zdravotnictví, zejména specializované péče, přidělování fyzických a lidských zdrojů a mechanismus financování s cílem zajistit poskytování kvalitní zdravotní péče v celé zemi. Do roku 2023 se počet přijetí k odborné přípravě zdravotních sester a ošetřovatelů zvýší ve srovnání s rokem 2020 o 5 %.

b.Systém úhrad pro lékaře a lékárníky se změní tak, aby motivoval pracovníky ve zdravotnictví k práci v odlehlých oblastech.

c.Systém náhrad pro zdravotní sestry a ošetřovatele se zavede s cílem motivovat je k tomu, aby pracovali v odlehlých oblastech.

d.Dohoda mezi Ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu se pozměňuje tak, aby stanovila požadavky na postupný nárůst přijímání některých povolání s nedostatkem, zejména praktických lékařů, psychiatrů, vnitřních nemocí. Změna vstoupí v platnost do 30. června 2026.

6.2.[vypouští se]

6.2.a    Investice: Výstavba TERVIKUM

Cílem investice je přispět ke zlepšení přístupu ke zdravotní péči a k integrovanému poskytování zdravotní a sociální péče.

Investice spočívá ve výstavbě nového zdravotnického střediska ve městě Viljandi. Investice se skládá ze dvou částí, všeobecné nemocnice a střediska primární zdravotní péče.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025.

6.3.Reforma: Posílení primární zdravotní péče

Cílem reformy je zajistit přístup k všeobecné lékařské péči, zlepšit kontinuitu léčby a zajistit, aby poskytování primární zdravotní péče bylo pružnější a více zaměřené na člověka. Reforma sestává ze tří dílčích opatření. Za prvé, aby se zlepšil přístup ke specializované péči, bylo dne 30. září 2020 rozšířeno používání elektronické konzultace v primární péči, což pacientům umožňuje, aby byli poučeni specialistou, aniž by je museli osobně konzultovat. Zadruhé, právní předpisy vstoupily v platnost dne 31. března 2021 a zlepšují přístup ke zdravotní péči zvýšením úrovně podpory pro praktické lékaře a změnou modelu financování všeobecné lékařské péče s cílem zvýšit atraktivitu práce v primárních zdravotnických střediscích v odlehlých oblastech. Zatřetí se mění zákon o organizaci zdravotnických služeb, pokud jde o správu seznamu pacientů, zajištění kontinuity primární péče a rozšíření práv zdravotních sester a ošetřovatelů předepisovat léčivé přípravky na pacienty.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2023.

6.4.Reforma: Obnovení správy elektronického zdravotnictví

Cílem reformy je aktualizovat správní rámec pro elektronické zdravotnictví s cílem lépe reagovat na potřeby systému zdravotní péče a zajistit rozvoj digitálních řešení na podporu udržitelného systému zdravotní péče v Estonsku. Reforma spočívá v přijetí revidovaného vnitrostátního modelu správy informačních a komunikačních technologií stávajícího systému zdravotní péče s cílem poskytnout nový model správy elektronického zdravotnictví zaměřený na budoucnost a podpořit společné chápání rozdělení úloh a odpovědností v oblasti elektronického zdravotnictví mezi partnery.

Provádění reformy se dokončí do 30. června 2023.

6.5.[vypouští se]

6.6.Investice: Opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Cílem investice je pomoci mladým lidem s omezenými pracovními zkušenostmi získat zaměstnání. Právní předpisy týkající se obnoveného systému „Moje první zaměstnání“ (M1T) mají dvě složky: mzdová dotace vyplácená zaměstnavateli a náhrada nákladů na odbornou přípravu mladého člověka. Příspěvek na mzdy a příspěvek na odbornou přípravu (do výše 2 500 EUR) se vyplácí zaměstnavateli, který zaměstnává mladého člověka ve věku od 16 do 29 let a je registrován jako nezaměstnaný s žádnou nebo pouze krátkodobou pracovní praxí. Opatření M1T je integrováno s dalšími službami, zejména s následnou podporou mladých lidí a zaměstnavatelů po zahájení pracovního poměru. Cílem je zejména zabránit předčasnému ukončení pracovního poměru a ve spolupráci se zaměstnavatelem a mladistvým určit potřeby mladého člověka v oblasti odborné přípravy. Do 30. června 2022 bude předložen posílený akční plán záruk pro mladé lidi, který podpoří provádění investic prostřednictvím dodatečných opatření na podporu mladých nezaměstnaných. Zahrnuje zejména opatření ke zlepšení dovedností mladých lidí, definuje opatření pro prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí, včetně dosahu a prevence situace NEET, a definuje klíčové strany a jejich úlohu při prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025.

6.7.Reforma: Prodloužení doby trvání dávek pojištění pro případ nezaměstnanosti

Cílem reformy je řešit dlouhodobý problém, kterým je zlepšení přiměřenosti sociální záchranné sítě. Reforma spočívá ve zřízení mechanismu pro aktivaci prodloužení doby dávek pojištění v nezaměstnanosti o 60 dnů, zejména pokud registrovaná míra nezaměstnanosti výrazně překročí nezrychlující se míru inflace/mzdy (NAIRU/NAWRU). Mechanismus prodloužení a rozpětí, které nesmí být vyšší než 2 %, se dohodnou v dialogu se sociálními partnery. Cílem opatření je pomoci lidem překlenout delší období nezaměstnanosti za obtížných podmínek na trhu práce.

Reforma se provede do 30. června 2023.

6.8.Reforma: Dlouhodobá péče

Cílem reformy je zlepšit poskytování dlouhodobé péče. Reforma sestává z těchto prvků:

(I)Novela zákona o sociálním zabezpečení stanoví definici dlouhodobé péče a vyžaduje, aby místní orgány zohlednily zásadu, že osoba musí být schopna žít co nejdéle ve svém domově, v obvyklém prostředí a s dostatečnou kvalitou dostupných služeb. Změny vstoupí v platnost do 30. června 2022.

(II)Akční plán pro integrované poskytování sociální a zdravotní péče stanoví zavedení modelu integrované péče v celém Estonsku, stanoví úlohy a povinnosti zúčastněných subjektů a definuje financování systému. Akční plán se přijme do 31. prosince 2022.

(III)Nařízení ministra sociální ochrany vymezí koncepci a charakteristiky pečovatelských služeb poskytovaných místními orgány osobám s nižšími potřebami v oblasti péče, jakož i podmínky jejich provádění. Zahrnuje zejména odpovídající investice a rozvoj služeb ze strany místních orgánů s cílem zajistit nezávislý život pro starší osoby s nižšími potřebami v oblasti péče a pro osoby se zdravotním postižením na podporu nezávislého života. Nařízení ministra sociální ochrany do 31. prosince 2024.

(IV)Legislativní změny, jejichž cílem je zlepšit systém podpory pro děti s vyššími potřebami péče, zajistí modernizaci a integraci služeb pro děti s vyššími potřebami péče. Integrují se zejména služby v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, sociální ochrany a zaměstnanosti s cílem poskytovat komplexní podporu rodinám, které jsou vystaveny zátěži v oblasti péče. Stávající systém podpory se zjednoduší a posouzení potřeb péče se konsoliduje tak, aby rodiče měli bezpečné kontaktní místo pro počáteční poradenství a podporu. Legislativní změny vstoupí v platnost do 31. března 2025.

6.9.Reforma: Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Cílem reformy je snížit rozdíly v odměňování žen a mužů. Reforma spočívá v přijetí plánu rozvoje sociálního zabezpečení na období 2023–2030 a jeho provádění a zavedení digitálního nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů.

Plán rozvoje sociálního zabezpečení se přijme do 31. března 2024 a stanoví strategické cíle snížení sociálních nerovností a chudoby, zajištění rovnosti žen a mužů a většího sociálního začlenění a podpory rovného zacházení s příslušníky menšin. Plán rozvoje nastiňuje opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů, zejména zvýšením transparentnosti mezd, snížením výskytu a negativního dopadu genderových stereotypů na životy a rozhodování žen a mužů, mimo jiné pokud jde o volbu vzdělání a povolání a nesení zátěže spojené s péčí, a podporou účinnějšího provádění zákona o rovnosti žen a mužů.

Do 31. března 2024 bude zaveden digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů, který zaměstnavatelům nabídne jednoduchý a snadný nástroj pro přijímání a analýzu údajů a informací týkajících se rozdílů v odměňování žen a mužů a jejich možných důvodů v jejich organizacích, a tím jim pomůže činit informovaná rozhodnutí a přijímat účinná opatření k provádění zásady stejné odměny a ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2024.

F.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

94

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády o plánu rozvoje nemocniční sítě

Vstup nařízení vlády v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Vstup v platnost nařízení vlády, které stanoví:

- seznam regionálních, ústředních, místních a rehabilitačních nemocnic s cílem zajistit rovný přístup ke službám zdravotní péče;

- požadavky, cíle a kroky, které je třeba učinit pro konsolidaci sítě nemocnic;

- nezbytné investice do výstavby, renovace a reprofilace nemocnic uvedených na seznamu nemocnic.

95

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví

Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví ministrem zdravotnictví a práce

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Strategický rámec pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví stanoví:

-opatření týkající se organizace zdravotnických služeb v různých odvětvích zdravotnictví, zejména specializované péče,

-přidělování fyzických a lidských zdrojů s cílem zajistit poskytování zdravotní péče na celém území,

mechanismy financování, správy věcí veřejných a výměny informací, které zajišťují výkonnost v celé zemi.

96

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost vyhlášek ministra zdravotnictví a práce, kterými se mění systém náhrad lékařů a lékárníků

Vstup v platnost vyhlášek ministra zdravotnictví a práce

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost vyhlášek ministra zdravotnictví a práce, které zlepší systém úhrad lékařů a lékárníků s cílem motivovat zdravotnické pracovníky k práci v odlehlých oblastech.

96a

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce a novely zákona o organizacích zdravotnických služeb, kterým se zavádí systém náhrad zdravotních sester a ošetřovatelů

Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce a novely zákona o organizacích zdravotnických služeb

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce a novely zákona o organizacích zdravotnických služeb, která stanoví systém náhrad pro zdravotní sestry a ošetřovatele s cílem motivovat je k práci v odlehlých oblastech. Tento systém úhrad se vztahuje na všeobecné a pokročilé zdravotní sestry a ošetřovatele v primární zdravotní péči a nemocnicích.

97

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Cíl

Přístup k odborné přípravě zdravotních sester a ošetřovatelů

Procentní nárůst počtu osob přijatých k odborné přípravě zdravotních sester a ošetřovatelů

0

5

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2023

Přijetíosob do odborné přípravy zdravotní sestry se oproti roku 2020 zvýšilo o 5 %.

98

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a univerzitou v Tartu o nedostatku lékařů v určitých specializacích

Vstup ministerského nařízení a dohody mezi ministerstvem sociálních věcí a univerzitou v Tartu v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi Ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu, která stanoví požadavky pro postupný nárůst přijímání některých povolání s nedostatkem, zejména praktických lékařů, psychiatrů, vnitřních nemocí.

99a

6.2.a

Výstavba TERVIKUM

Milník

Podpis smlouvy o výstavbě TERVIKUM

Podpis zakázky

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Riigi Kinnisvara AS (zástupce Viljandi Haigla) a dodavatel podepíší smlouvu na výstavbu TERVIKUM, včetně instalace technických systémů budovy, zejména technického vybavení pro vytápění, chlazení, větrání, teplou vodu, osvětlení a výrobu elektřiny, měřicích, monitorovacích a kontrolních systémů a vnitřních prací.

100a

6.2.a Výstavba TERVIKUM

Milník

Vybudovaná TERVIKUM

Konstruovaná a vybavená TERVIKUM

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Výstavba TERVIKUM, sestávající ze všeobecného nemocničního a primárního zdravotnického střediska, musí být dokončena a budova musí být vybavena vybavením nezbytným pro zprovoznění TERVIKUM.

106

6.3 Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se mění seznam služeb zdravotní péče estonského fondu zdravotního pojištění o přístupu ke specializované lékařské péči

Nabytí účinnosti legislativních změn vládní vyhlášky

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2020

Vstup v platnost legislativních změn, které zlepší přístup ke specializované péči rozšířením používání elektronické konzultace v primární péči, která pacientům umožní, aby byli informováni specialistou, aniž by je museli osobně konzultovat.

107

6.3 Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost změn vládní vyhlášky, kterou se mění seznam služeb zdravotní péče estonského fondu zdravotního pojištění o nákladech a službách praktických lékařů

Nabytí účinnosti legislativních změn vládní vyhlášky

OTÁZKA Č. 1

2021

Vstoupí v platnost legislativní změny, které stanoví financování fixních nákladů a služeb pro praktické lékaře s cílem zvýšit přidělování zdrojů primární lékařské praxi mimo metropolitní oblasti, zejména v odlehlých oblastech, a zlepšit přístup pacientů k diagnostickým a screeningovým službám.

108

6.3 Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost změn zákona o organizaci zdravotnických služeb

Ustanovení zákona o vstupu zákona v platnost

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost novely zákona o organizaci zdravotnických služeb, která mění správu seznamu pacientů, zajišťuje kontinuitu primární péče a rozšiřuje práva zdravotních sester a ošetřovatelů na předepisování léčivých přípravků na pacienty.

109

6.4 Obnovení správy elektronického zdravotnictví

Milník

Schválení rámce pro správu elektronického zdravotnictví a jeho prováděcího plánu

Schválení návrhu rámce pro správu elektronického zdravotnictví a prováděcího plánu řídícím výborem „Eesti tervise IKT juhtimise raamistik“

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Schválení návrhu rámce správy a prováděcího plánu, který aktualizuje správní rámec pro elektronické zdravotnictví a koordinaci rozvoje služeb elektronického zdravotnictví.

113

6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Milník

Vstup v platnost nařízení ministra zdravotnictví a práce o posílení režimu „Moje první práce“

Vstup v platnost nařízení ministra zdravotnictví a práce

OTÁZKA Č. 1

2022

Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce, která stanoví charakteristiky režimu a podmínky jeho provádění, včetně financování a cílové skupiny. Cílem programu je umožnit mladým lidem, kteří nemají pracovní zkušenosti nebo mají málo pracovních zkušeností, získat pracovní zkušenosti a zlepšit své dovednosti, aby se mohli zapojit do trhu práce.

114

6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Milník

Záruky pro mladé lidi

Akční plán

Přijetí posíleného akčního plánu záruk pro mladé lidi vládou

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vláda přijme pozměněný akční plán záruk pro mladé lidi na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Tento akční plán – zahrnuje opatření ke zlepšení dovedností mladých lidí – definuje opatření pro prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí, včetně dosahu a prevence situace NEET.

—definovat klíčové strany a jejich úlohu při prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí.

115

6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Cíl

Počet mladých lidí účastnících se programu „Moje první práce“

Počet účastníků

0

3178

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2025

Programu „Moje první práce“ se zúčastnilo nejméně 3178 mladých lidí ve věku 16–29 let (kumulativní počet účastníků).

116

6.7 Prodloužení doby trvání dávek v nezaměstnanosti

Milník

Vstup v platnost změn

Zákon o službách a dávkách v nezaměstnanosti a

Zákon o pojištění pro případ nezaměstnanosti

Vstup legislativních změn v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2023

Nabytí účinnosti novely zákona, která stanoví trvalý mechanismus pro aktivaci prodloužení doby trvání dávek pojištění v nezaměstnanosti o 60 dnů, zejména pokud registrovaná míra nezaměstnanosti výrazně překročí nezrychlující míru inflace/mzdové míry nezaměstnanosti. Mechanismus prodloužení a rozpětí, které nesmí být vyšší než 2 %, se dohodnou v dialogu se sociálními partnery.

117

6.8 Dlouhodobá péče

Milník

Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení

Vstup legislativních změn v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost legislativních změn zákona o sociálním zabezpečení, které stanoví pojem dlouhodobé péče a vyžadují, aby místní orgány zohlednily zásadu, že osoba musí být schopna žít co nejdéle ve svém domově, ve svém obvyklém prostředí a v dostatečné kvalitě dostupných služeb.

118

6.8 Dlouhodobá péče

Milník

Akční plán pro model integrované péče

Přijetí akčního plánu

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Ministerstvo sociálních věcí přijme akční plán, který stanoví vytvoření modelu integrované péče v celém Estonsku a úlohy a odpovědnost subjektů zapojených do budoucího modelu financování systému.

119

6.8 Dlouhodobá péče

Milník

Vstup v platnost nařízení ministra sociální ochrany

Vstup v platnost nařízení ministra sociální ochrany

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Vyhláška ministra sociální ochrany definuje koncepci a charakteristiky služeb poskytovaných místními orgány osobám s nižšími potřebami v oblasti péče, jakož i podmínky jejich provádění. Zahrnuje zejména investice a rozvoj služeb ze strany místních orgánů s cílem zajistit nezávislý život pro starší osoby s nižšími potřebami v oblasti péče a pro osoby se zdravotním postižením na podporu nezávislého života.

120

6.8 Dlouhodobá péče

Milník

Vstup legislativních změn systému podpory pro děti s vysokou potřebou péče v platnost

Vstup legislativních změn v platnost

OTÁZKA Č. 1

2025

Vstup v platnost legislativních změn, které zajistí modernizaci a integraci služeb pro děti s vyššími potřebami péče. Neobsahuje, zejména pak

— služby v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, sociální ochrany a zaměstnanosti musí být integrovány s cílem poskytovat komplexní podporu rodinám, které jsou vystaveny pečovatelským břemenům, a

— stávající systém podpory se zjednoduší a posouzení potřeb péče se konsoliduje tak, aby rodiče měli bezpečné kontaktní místo pro počáteční poradenství a podporu.

121

6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Přijetí plánu rozvoje dobrých životních podmínek na období 2023–2030 vládou

Přijetí plánu rozvoje dobrých životních podmínek zvířat

OTÁZKA Č. 1

2024

Plán nastiňuje opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů.

122

6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů

Vývoj prototypu nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2022

Vypracuje se prototyp nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů pro zaměstnavatele s cílem poskytovat jim údaje a informace o rozdílech v odměňování žen a mužů a jejich možných důvodech v jejich organizacích, a tím podporovat přijímání informovaných rozhodnutí a přijímání účinných opatření s cílem zavést zásadu stejné odměny a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů.

123

6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů

Zavedení digitálního nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů

OTÁZKA Č. 1

2024

Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů je k dispozici zaměstnavatelům s cílem poskytovat jim údaje a informace o rozdílech v odměňování žen a mužů a jejich možných důvodech v jejich organizacích, a tím podporovat přijímání informovaných rozhodnutí a přijímání účinných opatření s cílem zavést zásadu stejné odměny a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů.

G.AUDIT A KONTROLA

G.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Cílem reformy je stanovit právní rámec pro provádění a monitorování plánu na podporu oživení a odolnosti. Stanoví úlohu příslušných veřejných subjektů při provádění plánu a způsob, jakým tyto subjekty plní své úkoly.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2021.

G.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

124

Sledování a provádění plánu

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády o právním rámci pro provádění a monitorování plánu pro oživení a odolnost Estonska.

Vstup nařízení vlády v platnost

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2021

Vstup v platnost nařízení, kterým se stanoví právní rámec pro provádění a monitorování plánu Estonska pro oživení a odolnost před podáním první žádosti o platbu. Nařízení definuje alespoň orgány zapojené do provádění plánu pro oživení a odolnost Estonska a jejich úkoly, včetně úkolů ministerstva financí, odvětvových ministerstev a státního střediska sdílených služeb.

H.SLOŽKA 8: REPowerEU

Kapitola REPowerEU se zabývá problémem snižování závislosti na fosilních palivech. Cílem složky je usnadnit zavádění obnovitelných zdrojů energie; usnadnit dekarbonizaci vybraných hospodářských odvětví; zvýšit kapacitu elektrické distribuční sítě; podpořit zavádění udržitelného biomethanu a urychlit integraci obnovitelných zdrojů energie.

Kapitola REPowerEU podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země s cílem snížit celkovou závislost na fosilních palivech urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, mimo jiné dalším zjednodušením povolovacích postupů a posílením domácí elektrické sítě (doporučení 4 pro jednotlivé země v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

Očekává se, že provádění opatření usnadňujícího zavádění obnovitelných zdrojů energie, opatření ke zvýšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do distribuční sítě elektřiny a opatření zvyšující výrobu a využívání udržitelného biomethanu přispějí ke snížení závislosti na fosilních palivech. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie má přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí, zejména v pobaltském regionu a ve Finsku, protože přispívá k zabezpečení dodávek energie v Unii jako celku. Menší závislost na dovážených fosilních palivech rovněž vytvoří evropskou přidanou hodnotu, neboť uvolní dodávky pro jiné členské státy, a to za současné situace omezených dodávek zemního plynu, a dokud se ostatním členským státům nepodaří snížit svou závislost na fosilních palivech.

H.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

8.1    Reforma: Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Účelem této reformy je usnadnit zavádění obnovitelných zdrojů energie, zejména větrné energie. Reforma sestává z:

·Vstup v platnost legislativních změn, jejichž cílem je zjednodušit postupy plánování, povolování a posuzování vlivů projektů větrné energie na životní prostředí.

·Vláda stanoví prioritní oblasti rozvoje větrné energie na základě technické zprávy, která určí prioritní oblasti rozvoje s celkovým odhadovaným potenciálem výroby 1 000 MW.

·Místní orgány obdrží podporu na zlepšení správních postupů, včetně povolování, pro rozvoj větrné energie.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2026.

8.2.    Investice: Program na zlepšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční sítě

Účelem této investice je zvýšit kapacitu elektrické distribuční soustavy. Nedostatečná kapacita elektrické distribuční sítě v současné době omezuje zavádění elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Investice zahrnují práce v elektrické síti s cílem zvýšit kapacitu sítě o 160 MW.

Investice musí být provedena do 31. března 2026.

8.3.    Investice: Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Účelem tohoto opatření je podpořit zavádění udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu v souladu se směrnicí o obnovitelných zdrojích energie (RED II) a urychlit integraci obnovitelných zdrojů energie. Investice se skládá z dílčích investic.

Dílčí investice spočívá ve vytvoření nezbytných regulačních, organizačních a finančních podmínek pro zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu. Dílčí investice se skládá ze dvou prvků:

1.Estonsko zadá nezávislý průzkum, v němž určí nezbytné regulační, organizační a finanční intervence, které mají být zahájeny a provedeny s cílem zvýšit výrobu a využívání udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu. Průzkum poskytne posouzení historických a současných objemů spotřeby zemního plynu, bioplynu a biomethanu a plán budoucí poptávky s cílem ukázat potenciál udržitelné výroby bioplynu a udržitelné výroby biomethanu jako náhrady zemního plynu v průběhu času. Závěrečná zpráva z průzkumu se zveřejní na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí.

2.Vláda schválí akční plán pro výrobu a zavádění udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu. Akční plán obsahuje seznam legislativních změn a zásahů nezbytných pro zvýšení výroby a zavádění udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu.

Dvě dílčí investice spočívají ve výstavbě výrobních zařízení. Podpora z opatření zvýší výrobní kapacitu udržitelného biomethanu nejméně o 4000000 metrů krychlových. Výzva k podávání žádostí o granty na podporu využívání biometanu obsahuje kritérium výběru, podle něhož musí být provoz nákladních vozidel přepravujících biologický odpad minimalizován.

Investice musí být provedena do 30. června 2026.

H.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Měrná jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtletí

Rok

125

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na podporu místních orgánů

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2023

Zveřejní se výzva k předkládání návrhů na podporu místních orgánů při náboru odborníků nebo zadávání zakázek na služby zaměřené na zlepšení administrativních postupů, včetně povolování, pro rozvoj větrné energie.

126

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Vstup v platnost změn příslušných právních předpisů, které zjednodušují postupy povolování, plánování a posuzování vlivů na životní prostředí

Vstup změn v platnost

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Vstoupí v platnost legislativní změny, jejichž cílem je zjednodušit postupy povolování, plánování a posuzování vlivů projektů větrné energie na životní prostředí. Patří sem změna těchto zákonů v nezbytném rozsahu: stavební zákon, vodní zákon, zákon o územním plánování, zákon o posuzování vlivů na životní prostředí a o systému environmentálního řízení, zákon o environmentálních poplatcích a zákon o lesích.

127

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Rozhodnutí vlády, kterým se stanoví prioritní oblasti rozvoje větrné energie

Rozhodnutí vlády přijato

TŘETÍ ČTVRTLETÍ

2024

Vláda přijme rozhodnutí o stanovení prioritních oblastí rozvoje větrné energie. Vláda přijme rozhodnutí na základě technické zprávy, která určí prioritní oblasti rozvoje s celkovým odhadovaným potenciálem výroby 1 000 MW.

128

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Cíl

Podpora místních orgánů

Počet podporovaných místních orgánů

0

20

OTÁZKA Č. 1

2025

20 místních orgánů obdrží podporu na základě výzvy k předkládání návrhů na najímání odborníků nebo zadávání zakázek na služby nebo s využitím centrálně zadávaných služeb zaměřených na zlepšení správních postupů, včetně povolování, pro rozvoj větrné energie.

129

8.2 Program na zlepšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční sítě

Milník

Podpis dohody o spolufinancování prací na elektrizačních distribučních sítích

Podepsaná dohoda

OTÁZKA Č. 1

2024

Podpis dohody o spolufinancování pro práce distribučních soustav elektřiny mezi Ministerstvem hospodářství a komunikací a společností Elering AS za účelem zvýšení kapacity elektrické distribuční sítě o 160 MW.

130

8.2 Program na zlepšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční sítě

Cíl

Dokončená výstavba a další dostupná kapacita 160 MW

 

MW dodatečné dostupné kapacity

0

160

OTÁZKA Č. 1

2026

Práce na elektrické distribuční síti musí být dokončeny a vést ke zvýšení kapacity elektrické distribuční sítě o 160 MW.

131

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Výzva k podávání žádostí o granty na podporu využívání biometanu

Zveřejněna výzva k podávání přihlášek

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2024

Zveřejnění výzvy k podávání žádostí o granty na podporu využívání udržitelného biomethanu v souladu se směrnicí o obnovitelných zdrojích energie (RED II). Výzva obsahuje mezi kritérii výběru požadavek stanovený v popisu investice.

132

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Nezávislý průzkum zjišťující nezbytné regulační, organizační a finanční intervence

Zveřejnění závěrečné zprávy o průzkumu

ČTVRTÉ ČTVRTLETÍ

2024

Závěrečná zpráva o nezávislém průzkumu, v níž jsou uvedeny nezbytné regulační, organizační a finanční zásahy, které mají být zahájeny a provedeny za účelem zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu, se zveřejní na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí. Zpráva obsahuje odhad potenciálu udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu jako náhrady zemního plynu v průběhu času na základě analýzy historických objemů spotřeby a budoucí poptávky.

133

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Vypracování akčního plánu pro výrobu a zavádění bioplynu a biometanu

Schválený plán

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2025

Vláda schválí akční plán pro výrobu a zavádění udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu. Akční plán obsahuje seznam legislativních změn a zásahů nezbytných pro zvýšení výroby a zavádění udržitelného bioplynu a udržitelného biomethanu.

134

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Cíl

Instalace nové výrobní kapacity biomethanu

Zvýšení instalované výrobní kapacity udržitelného biomethanu v metrech krychlových

0

4 000 000

DRUHÉ ČTVRTLETÍ

2026

Instalovaná kapacita pro výrobu udržitelného biomethanu se v rámci režimu podpory zvýší nejméně o 4000000 metrů krychlových.

2.Odhadované celkové náklady plánu na podporu oživení a odolnosti

Odhadované celkové náklady pozměněného plánu pro oživení a odolnost včetně kapitoly REPowerEU Estonska činí 953 330 000 EUR.

Odhadované celkové náklady kapitoly REPowerEU činí 90 040 000 EUR. Odhadované celkové náklady na opatření uvedená v čl. 21c odst. 3 písm. a) nařízení (EU) 2023/435 činí 0 EUR, zatímco náklady na ostatní opatření v kapitole REPowerEU činí 90 040 000 EUR.

 

ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORU

1.Finanční příspěvek

Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou organizovány takto:

První splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

23

2.1. Ekologická transformace podniků

Milník

Vytvoření pracovní skupiny pro ekologickou transformaci, která bude provádět a monitorovat ekologickou transformaci

28

2.3. Programy rozvoje ekologických technologií

Milník

Zřízení pracovní skupiny pro plánování a vypracování rozvojového programu

37

2.6. Zelený fond

Milník

Podpis smluvní dohody mezi Ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap

38

2.6. Zelený fond

Milník

Přijetí dokumentu o investiční politice společností SmartCap

44

3.1. Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Milník

Zřízení týmu pro správu údajů při Statistickém úřadu, Ministerstvu hospodářství a komunikací a Státním úřadu pro informační systém

70

4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Rozhodnutí vlády o investicích potřebných ke zmírnění omezení výšky větrných parků souvisejících s obranou

71

4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Přijetí rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví, určení odpovědných osob a lhůt

74

4.5. Program na posílení elektrické sítě s cílem zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobit se změně klimatu (např. ochrana před bouřemi)

Milník

Podpis smlouvy o spolufinancování investic do sítě s provozovatelem přepravní soustavy

81

5.1. Zavést bezpečnou, zelenou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách

Milník

Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 vládou

89

5.4. Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Milník

Dokončení projektu výstavby tramvajové dráhy

106

6.3. Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se mění seznam služeb zdravotní péče estonského fondu zdravotního pojištění o přístupu ke specializované lékařské péči

107

6.3. Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost změn vládní vyhlášky, kterou se mění seznam služeb zdravotní péče estonského fondu zdravotního pojištění o nákladech a službách praktických lékařů

113

6.6. Opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Milník

Vstup v platnost nařízení ministra zdravotnictví a práce o posílení režimu „Moje první práce“

124

Audit a kontrola

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády o právním rámci pro provádění a monitorování plánu pro oživení a odolnost Estonska.

Splátková částka

142 977 720 EUR

Druhá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

1

1.1. Digitální transformace v podnicích

Milník

Výzva k předkládání návrhů s kritérii pro udělení grantu a podmínkami pro udělení grantu

11

1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje digitálních dovedností

16

1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony

Milník

Příprava rozvoje strategií

19

1.5.2. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – centra inovativního podnikání na klíčových vývozních trzích

Milník

Přípravná analýza za účelem vymezení obsahu a umístění obchodních center

21

1.5.3. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – globální skupiny pro elektronický vývoz a virtuální fáze

Milník

Zřízení skupin dopadu a výběr destinací pro globální digitální mise

25

2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Milník

Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje zelených dovedností

32

2.4. Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost, která stanoví podmínky způsobilosti dotace

34

2.5. Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty

51

3.4. Program #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím platformy pro virtuální asistenty

54

3.5. Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Milník

Vývoj centrálně poskytovaných/sdílených základních služeb IT

65

4.2. Podpora renovace bytových domů

Milník

Zveřejňování výzev k podávání žádostí o granty na renovaci bytových domů

68

4.3. Podpora renovace malých obytných budov

Milník

Zveřejněné výzvy k poskytnutí grantu na renovaci

90

5.4. Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Milník

Zadání zakázky na stavební práce

114

6.6. Opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Milník

Akční plán záruk pro mladé lidi

117

6.8. Dlouhodobá péče

Milník

Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení

Splátková částka

142 977 720 EUR

Třetí splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

7

1.3. Vývoj služeb v oblasti digitálních nákladních listů

Cíl

rozvoj platforem eFTI (elektronických informací o nákladní dopravě)

24

2.1. Ekologická transformace podniků

Milník

Přijetí akčního plánu pro oběhové hospodářství pracovní skupinou pro ekologickou transformaci

41

2.7. Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Milník

Vstup ministerské vyhlášky v platnost, která stanoví podmínky pro poskytování podpory

47

3.2. Rozvoj služeb akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce

Cíl

Spuštění služeb osobních životních akcí a/nebo proaktivních služeb

49

3.3. Rozvoj služeb akcí a digitální brána pro podnikatele

Cíl

Zavádění vývoje IT přispívajícího k zavádění služeb a brány obchodních akcí

63

4.1. Podpora energetické účinnosti

Milník

Uzavření dohody o spolupráci, která stanoví podmínky spolupráce mezi SA Kredex/Enterprise Estonia a župními rozvojovými středisky

76

4.6. Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na projekty na podporu výroby energie v průmyslových areálech

78

4.7. Pilotní program skladování energie

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na pilotní program skladování energie

82

5.1. Zavést bezpečnou, zelenou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách

Milník

Přijetí prováděcího plánu pro rozvoj zelené udržitelné veřejné dopravy v rámci plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

92

5.5. Investice obcí do jízdních kol a chodníků

Milník

Výzva k předkládání návrhů na granty

95

6.1. Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Milník

Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví

96

6.1. Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost vyhláškyministra zdravotnictví a práce, kterou se mění systém náhrad lékařů a lékárníků 

99a

6.2.a Výstavba TERVIKUM

Milník

Podpis smlouvy o výstavbě TERVIKUM

108

6.3. Posílení primární zdravotní péče

Milník

Vstup v platnost změn zákona o organizaci zdravotnických služeb

109

6.4. Obnovení správy elektronického zdravotnictví

Milník

Schválení rámce pro správu elektronického zdravotnictví a jeho prováděcího plánu

116

6.7. Prodloužení doby trvání dávek pojištění pro případ nezaměstnanosti

Milník

Vstup v platnost změn zákona o službách a dávkách v nezaměstnanosti a zákona o pojištění v nezaměstnanosti

118

6.8. Dlouhodobá péče

Milník

Akční plán pro model integrované péče

122

6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů

Splátková částka

142 977 720 EUR

Čtvrtá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

2

1.1. Digitální transformace v podnicích

Cíl

Udělování grantů

12

1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Zápis do odborné přípravy

17

1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony

Milník

Zadávání studií

29

2.3. Programy rozvoje ekologických technologií

Milník

Zřízení programu rozvoje zelených technologií

35

2.5. Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Cíl

Počet projektů, kterým byly uděleny granty na základě výzvy k předkládání návrhů

43a

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty

55

3.5. Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Zavádění vnitrostátní soukromé cloudové infrastruktury veřejnými orgány

56

3.5. Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Milník

Rozšíření cloudové infrastruktury na datové velvyslanectví

84a

5.2.a Multifunkční pracovní plavidlo

Milník

Podepsaná smlouva na stavbu plavidla

86a

5.3.a Výstavba pobaltských železničních průchodků

Milník

Zakázky na stavební práce na výstavbu vodních průchodků Rail Baltic

96a

6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce a novely zákona o organizacích zdravotnických služeb, kterým se zavádí systém náhrad zdravotních sester a ošetřovatelů

97

6.1. Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Cíl

Přístup k odborné přípravě zdravotních sester a ošetřovatelů

121

6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Přijetí plánu rozvoje dobrých životních podmínek na období 2023–2030 vládou

123

6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů

Milník

Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů

125

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na podporu místních orgánů

126

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Vstup v platnost změn příslušných právních předpisů, které zjednodušují postupy povolování, plánování a posuzování vlivů na životní prostředí

129

8.2 Program na zlepšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční sítě

Milník

Podpis dohody o spolufinancování elektrické distribuční sítě

131

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Výzva k podávání žádostí o granty na podporu využívání biometanu

Splátková částka

142 977 720 EUR

Pátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

4

1.2. Rozvoj elektronické výstavby

Milník

Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro využívání digitálních technologií ve stavebnictví

8

1.3. Vývoj služeb v oblasti digitálních nákladních listů

Cíl

vývoj rozhraní ECMR (elektronický nákladní list)

14

1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Počet nových modulů pro prohlubování dovedností a rekvalifikaci

15

1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Přezkum kvalifikačních norem pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií.

26

2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Cíl

Počet modulů pro prohlubování dovedností a rekvalifikaci

39

2.6. Zelený fond

Cíl

Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků

43b

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Cíl

Počet projektů udělených na základě výzvy k předkládání návrhů

57

3.5. Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Migrace kritických systémů na vnitrostátní cloudovou infrastrukturu datového velvyslanectví

58

3.5. Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu

Cíl

Centrální bezpečnostní testování informačních systémů orgánů veřejné moci

59

3.6. Kterým se zavádí strategická analýza praní peněz a financování terorismu v Estonsku

Milník

Vstup v platnost novely zákona o předcházení praní peněz a financování terorismu a dalších legislativních, správních a smluvních změn potřebných pro Středisko pro strategickou analýzu

61

3.8. Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou

Cíl

Zavádění širokopásmové sítě s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit

64

4.1. Podpora energetické účinnosti

Milník

Byly zprovozněny digitální nástroje pro usnadnění přístupu k informacím o renovacích, včetně vizualizace výsledků renovace a odhadu nákladů na renovaci

66

4.2. Podpora renovace bytových domů

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

69

4.3. Podpora renovace malých obytných budov

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

72

4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Vstup příslušných primárních a/nebo sekundárních právních předpisů v platnost a zveřejnění pokynů ke zmírnění překážek pro instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení pro skladování energie

80a

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Vybraní dodavatelé radarového a pasivního radarového systému/snímačů a podepsané smlouvy

94

6.1. Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost nařízení vlády o plánu rozvoje nemocniční sítě

119

6.8. Dlouhodobá péče

Milník

Vstup v platnost nařízení ministra sociální ochrany

120

6.8. Dlouhodobá péče

Milník

Vstup legislativních změn systému podpory pro děti s vysokou potřebou péče v platnost

127

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Milník

Rozhodnutí vlády, kterým se stanoví prioritní oblasti rozvoje větrné energie

128

8.1 Usnadnění zavádění obnovitelných zdrojů energie

Cíl

Podpora místních orgánů

132

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Nezávislý průzkum zjišťující nezbytné regulační, organizační a finanční intervence

Splátková částka

142 977 720 EUR

Šestá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

3

1.1. Digitální transformace v podnicích

Cíl

Udělování grantů

5

1.2. Rozvoj elektronické výstavby

Milník

Dostupnost veřejných služeb na platformě pro elektronickou výstavbu

6

1.2. Rozvoj elektronické výstavby

Cíl

Dokončení vývojových projektů a projektů vývoje prototypů

9

1.3. Vývoj služeb v oblasti digitálních nákladních listů

Cíl

Celkový počet dokončených projektů

33

2.4. Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech

Cíl

Počet podporovaných projektů

42

2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Milník

Technologie a vybavení pro výrobu zeleného vodíku 

45

3.1. Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Cíl

Dokončení projektů na zlepšení kvality údajů

46

3.1. Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data

Cíl

Zveřejňování datových souborů na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat

48

3.2. Rozvoj služeb akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce

Cíl

Spuštění služeb pro osobní akce a proaktivních služeb

50

3.3. Rozvoj služeb akcí a digitální brána pro podnikatele

Cíl

Zavádění vývoje IT přispívajícího k zavádění služeb a brány obchodních akcí

52

3.4. Program #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Zavedení virtuálního asistenta Bürokrattu v prostředí digitálních veřejných služeb

53

3.4. Program #Bürokratt (národní platforma virtuálních asistentů a ekosystém)

Cíl

Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím platformy pro virtuální asistenty

62

3.8. Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou

Cíl

Zavádění širokopásmové sítě s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit

73

4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství

Milník

Přijetí Národního plánu rozvoje odvětví energetiky vládou

91

5.4 Výstavba tramvajové linky starého přístavu v Tallinnu

Cíl

Nová tramvajová trať v provozu

93

5.5. Investice obcí do jízdních kol a chodníků

Cíl

Dokončení infrastruktury jízdních kol a chodníků

100a

6.2.a Výstavba TERVIKUM

Milník

Vybudovaná TERVIKUM

115

6.6. Opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí

Cíl

Počet mladých lidí účastnících se programu „Moje první práce“

133

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Milník

Vypracování akčního plánu pro výrobu a zavádění bioplynu a biometanu

Splátková částka

142 977 720 EUR

Sedmá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Název

10

1.3. Vývoj služeb v oblasti digitálních nákladních listů

Milník

Následné hodnocení vývoje a zavádění digitálních nákladních listů

13

1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků

Cíl

Dokončení odborné přípravy

18

1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony

Cíl

Počet strategií vývozu pro jednotlivé země a regiony

20

1.5.2. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – centra inovativního podnikání na klíčových vývozních trzích

Cíl

Počet otevřených obchodních středisek

22

1.5.3. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – globální skupiny pro elektronický vývoz a virtuální fáze

Cíl

Počet služebních cest uskutečněných globálními dopadovými skupinami a počet významných událostí, při nichž bylo Estonsko zastoupeno „virtuálními fázemi“

27

2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků

Cíl

Lidé účastnící se programů prohlubování dovedností a rekvalifikace

30

2.3. Programy rozvoje ekologických technologií

Cíl

Počet klastrů podporovaných v rámci programu rozvoje zelených technologií

31

2.3. Programy rozvoje ekologických technologií

Cíl

Počet začínajících podniků podporovaných prostřednictvím programu rozvoje zelených technologií, které obdržely soukromé investice

36

2.5. Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje

Cíl

Počet dokončených projektů

40

2.6. Zelený fond

Cíl

Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků

43

2.7. Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích

Cíl

Granty přidělené na technologie zeleného vodíku založené na obnovitelných zdrojích ve výši nejméně 49,49 milionu EUR

43c

2.8 Podpora investic do bezpečnosti dodávek

Cíl

Počet dokončených projektů

60

3.7. Informační systém pro strategickou analýzu praní peněz a financování terorismu v reálném čase

Milník

Vývoj nového systému analýzy IKT v reálném čase pro Středisko pro strategickou analýzu a dodání finanční zpravodajské jednotce

67

4.2. Podpora renovace bytových domů

Cíl

Odhadované roční snížení emisí skleníkových plynů

69a

4.3 Podpora renovace malých obytných budov

Cíl

Obydlí s nižší energetickou náročností

75

4.5. Program na posílení elektrické sítě s cílem zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobit se změně klimatu (např. ochrana před bouřemi)

Cíl

Dodatečná kapacita sítě vytvořená prostřednictvím investic do přenosové soustavy

77

4.6. Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech

Cíl

Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech připojených k síti nebo v jejich blízkosti

79

4.7. Pilotní program skladování energie

Cíl

Dodatečná kapacita akumulace tepla vyplývající z investiční podpory

80

4.7. Pilotní program skladování energie

Cíl

Dodatečná kapacita skladování elektřiny vyplývající z investiční podpory

80b

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Radarový a pasivní radarový systém/snímače jsou uvedeny do provozu

80c

4.8 Podpora rozvoje větrných elektráren na moři

Milník

Zrušení omezení výšky větrných turbín na moři v Rižském zálivu a na estonských ostrovech Hiiumaa, Saaremaa, Vormsi

83

5.1. Zavést bezpečnou, zelenou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách

Milník

Provádění plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035

85a

5.2.a Multifunkční pracovní plavidlo

Milník

Dodané plavidlo

87a

5.3.a Výstavba pobaltských železničních průchodků

Cíl

Dokončené viadukty

98

6.1. Komplexní změna v organizaci zdravotní péče v Estonsku

Milník

Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a univerzitou v Tartu o nedostatku lékařů v určitých specializacích

130

8.2 Program na zlepšení přístupu výroby energie z obnovitelných zdrojů do elektrické distribuční sítě

Cíl

Dokončená výstavba a další dostupná kapacita 160 MW

134

8.3 Zvýšení výroby a využívání udržitelného bioplynu a biometanu

Cíl

Instalace nové výrobní kapacity biomethanu

Splátková částka

95 318 480 EUR

ODDÍL 3: DALŠÍ PRAVIDLA

1.Opatření pro sledování a provádění plánu na podporu oživení a odolnosti

Monitorování a provádění estonského plánu pro oživení a odolnost se provádí v souladu s těmito opatřeními:

Ministerstvo financí jako hlavní ministerstvo a státní středisko sdílených služeb zajistí celkovou koordinaci, monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost. Státní středisko sdílených služeb vykonává funkce řídícího orgánu. Úkoly související s monitorováním a hodnocením provádí odbor státního rozpočtu ministerstva financí ve spolupráci se střediskem státní sdílené služby.

Odvětvová ministerstva a agentury plní úkoly, které jim byly přiděleny v souvislosti s prováděním plánu. Jejich útvary rovněž podporují sledování pokroku projektů spadajících do jejich působnosti a udržují úzkou spolupráci se Státním střediskem sdílených služeb a ministerstvem financí. Za tímto účelem se k zaznamenávání všech údajů souvisejících s prováděním a sledováním plánu použije stávající operační systém strukturálních fondů (SFOS).

Odbor finanční kontroly Ministerstva financí, auditní orgán, provádí pravidelné audity zavedených řídicích a kontrolních systémů. Vypracuje rovněž souhrn auditů provedených u žádostí o platby. Auditní orgán je rovněž hostitelem koordinačního útvaru pro boj proti podvodům.

Všechny vnitrostátní a vnější zdroje se rozčlení společně do odvětvových programů, což umožní transparentní monitorování odvětvového financování a identifikaci rizik a předcházení dvojímu financování.

2.Opatření pro zajištění plného přístupu Komise k podkladovým údajům

Státní středisko sdílených služeb jako řídící orgán nese odpovědnost za předkládání žádostí o platbu Evropské komisi a za vypracování prohlášení řídícího subjektu, kterým osvědčuje, že finanční prostředky byly použity k zamýšlenému účelu, že informace jsou úplné, přesné a spolehlivé a že kontrolní systém poskytuje nezbytnou jistotu. Monitorování a hodnocení navíc zajišťuje i ministerstvo financí ve spolupráci se Státním střediskem sdílených služeb. 

Údaje týkající se provádění a monitorování plánu se uchovávají ve stávajícím integrovaném informačním systému, operačním systému strukturálních fondů (SFOS). Systém SFOS je přizpůsoben požadavkům podle nařízení (EU) 2021/241 na shromažďování údajů, zprávy o pokroku a žádosti o platby, včetně shromažďování ukazatelů a dalších informací nezbytných k prokázání a vykazování dosažení milníků a cílů. SFOS využívají všechny subjekty zapojené do provádění plánu. Informace v SFOS jsou průběžně aktualizovány o pokroku a výsledcích plánu, včetně zjištěných nedostatků a všech přijatých nápravných opatření.

V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Estonsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o platbu finančního příspěvku. Estonsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.

(1)      S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(2)      Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(3)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(4)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(5)      S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(6)      Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(7)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(8)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(9)      S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(10)      Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(11)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(12)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(13)      S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(14)      Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(15)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(16)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(17)      S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(18)      Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(19)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(20)      Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(21) S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které splňují podmínky stanovené v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
(22) Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, mělo by být poskytnuto vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.
(23) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření zaměřena na zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů za účelem skladování nebo využití nebo využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.
(24) Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou akce v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti nebo k dodatečnému vybavení pro recyklační operace tříděného odpadu ke kompostování biologického odpadu a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto akce v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.