V Bruselu dne 3.3.2023

COM(2023) 107 final

2023/0054(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Radě pro spolupráci zřízené Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé v souvislosti se zamýšleným přijetím rozhodnutí o zřízení podvýboru pro rozvojovou spolupráci


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Unie v Radě pro spolupráci zřízené Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé 1 (dále jen „dohoda“) v souvislosti se zamýšleným přijetím rozhodnutí o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci.

2.Souvislosti návrhu

2.1Dohoda o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé

Cílem dohody je posílit vztahy stran, které se zavazují vést komplexní dialogy, a podporovat další vzájemnou spolupráci ve všech oblastech společného zájmu. Dohoda byla podepsána dne 11. května 2012 a vstoupila v platnost dne 1. srpna 2018.

2.2Rada pro spolupráci

Ustanovením čl. 111 odst. 1 dohody se zřizuje Rada pro spolupráci, která se skládá ze zástupců stran dohody a která dohlíží na provádění dohody. Zkoumá veškeré důležité otázky vznikající v rámci této dohody a veškeré další dvoustranné nebo mezinárodní otázky společného zájmu pro dosažení cílů dohody. Na základě vzájemné dohody mezi stranami může Rada pro spolupráci rovněž vydávat příslušná doporučení.

Podle čl. 112 odst. 2 dohody se může Rada pro spolupráci rozhodnout zřídit specializované podvýbory nebo jiné orgány, které jí mohou být nápomocny při plnění jejích povinností. Rada pro spolupráci určuje složení a povinnosti těchto podvýborů nebo orgánů a způsob jejich fungování. EU i Irák vyjádřily zájem o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci.

2.3Zamýšlený akt Rady pro spolupráci

V souladu s čl. 112 odst. 2 dohody má Rada pro spolupráci během svého třetího zasedání nebo případně písemným postupem předem nebo později v souladu s čl. 10 odst. 1 přílohy I svého jednacího řádu 2 přijmout rozhodnutí o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci, včetně přijetí jeho mandátu (dále jen „zamýšlený akt“).

Účelem zamýšleného aktu je zřídit specializovaný podvýbor pro rozvojovou spolupráci, který bude Radě pro spolupráci nápomocen při plnění jejích povinností.

V souladu s čl. 10 odst. 1 přílohy I jednacího řádu přijímá Rada pro spolupráci svá rozhodnutí a vydává doporučení po vzájemné dohodě stran, a to v případech uvedených v samotné dohodě. Pokud se na tom obě strany dohodnou, může Rada pro spolupráci přijímat rozhodnutí nebo činit doporučení písemným postupem.

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

Tento návrh se týká rozhodnutí Rady, kterým se stanoví postoj, který má být zaujat jménem Unie v Radě pro spolupráci zřízené dohodou s cílem zřídit specializovaný podvýbor pro rozvojovou spolupráci a přijmout jeho mandát. EU i Irák vyjádřily zájem o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci.

Navrhovaný postoj Unie vychází z návrhu aktu Rady pro spolupráci ve znění uvedeném v příloze tohoto návrhu rozhodnutí Rady.

4.Právní základ

4.1Procesněprávní základ

4.1.1Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) stanoví, že Rada přijme na návrh Komise rozhodnutí, jimiž se stanoví „postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva, kterým se dotyčný orgán řídí. Zahrnuje rovněž nástroje, které podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 3 .

4.1.2Uplatnění v tomto konkrétním případě

Rada pro spolupráci je orgán zřízený dohodou, konkrétně Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé podepsanou dne 11. května 2012, která vstoupila v platnost dne 1. srpna 2018.

Evropská unie je spolu se svými členskými státy smluvní stranou dohody.

Akt, který má Rada pro spolupráci přijmout, představuje akt s právními účinky. Zamýšlený akt má právní účinky, neboť rozhodnutí Rady pro spolupráci přijaté podle čl. 112 odst. 2 dohody a na základě společné dohody stran podle čl. 10 odst. 1 přílohy I jejího jednacího řádu umožní zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci.

Zamýšlený akt nedoplňuje ani nepozměňuje institucionální rámec dohody.

Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 SFEU.

4.2Hmotněprávní základ

4.2.1Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 SFEU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v souvislosti s nímž se postoj jménem Unie zaujímá. Má-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek označit jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

Pokud jde o zamýšlený akt, který sleduje současně několik cílů nebo který má několik složek, jež jsou nerozlučně spojeny, aniž je jedna vůči druhé vedlejší, musí hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU zahrnovat výjimečně různé odpovídající právní základy.

4.2.2Uplatnění v tomto konkrétním případě

Hlavním cílem zamýšleného aktu je provádění rozvojové spolupráce v Iráku.

Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž článek 209 SFEU.

4.3Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 209 SFEU ve spojení s čl. 218 odst. 9 SFEU.

2023/0054 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Radě pro spolupráci zřízené Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé v souvislosti se zamýšleným přijetím rozhodnutí o zřízení podvýboru pro rozvojovou spolupráci

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 209, ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dohoda o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“) byla uzavřena Unií rozhodnutím Rady 2018/1107 4 a vstoupila v platnost dne 1. srpna 2018.

(2)Podle čl. 111 odst. 1 dohody se zřizuje Rada pro spolupráci, která dohlíží na provádění dohody. Podle čl. 112 odst. 2 dohody se může Rada pro spolupráci rozhodnout zřídit jakékoli specializované podvýbory nebo jiné orgány, které jí mohou být nápomocny při plnění jejích povinností. Rada pro spolupráci určuje složení a povinnosti těchto výborů nebo orgánů a způsob jejich fungování.

(3)Unie i Irák vyjádřily zájem o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci s cílem usnadnit zvláštní dialog o všech aspektech rozvojové spolupráce mezi Unií a Irákem a podpořit účinné provádění programů rozvojové spolupráce Unie v Iráku.

(4)Rada pro spolupráci má během svého třetího zasedání nebo případně písemným postupem předem nebo později v souladu s čl. 10 odst. 1 přílohy I svého jednacího řádu 5 přijmout rozhodnutí o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci, včetně přijetí jeho mandátu.

(5)Je vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie v Radě pro spolupráci, neboť rozhodnutí bude pro Unii závazné,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1. Postoj, který má být zaujat jménem Unie na třetím zasedání Rady pro spolupráci nebo případně písemným postupem předem nebo později, vychází z návrhu aktu Rady pro spolupráci ve znění uvedeném v příloze tohoto rozhodnutí – zřízení specializovaných podvýborů a přijetí jejich mandátu.

2. Zástupci Unie v Radě pro spolupráci mohou schválit menší technické změny návrhu aktu Rady pro spolupráci bez dalšího rozhodnutí Rady.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Rozhodnutí Rady (EU) 2018/1107 ze dne 20. července 2018 o uzavření Dohody o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 203, 10.8.2018, s. 1.).
(2)    Rozhodnutí Rady pro spolupráci mezi EU a Irákem č. 1/2013 ze dne 8. října 2013, kterým se přijímá její jednací řád a jednací řád Výboru pro spolupráci (Úř. věst. L 352, 24.12.2013, s. 68.)
(3)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, věc C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(4)    Rozhodnutí Rady (EU) 2018/1107 ze dne 20. července 2018 o uzavření Dohody o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 203, 10.8.2018, s. 1.).
(5)    Rozhodnutí Rady pro spolupráci mezi EU a Irákem č. 1/2013 ze dne 8. října 2013, kterým se přijímá její jednací řád a jednací řád Výboru pro spolupráci (Úř. věst. L 352, 24.12.2013, s. 68.)

V Bruselu dne 3.3.2023

COM(2023) 107 final

PŘÍLOHA

EMPTY

návrhu ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Radě pro spolupráci zřízené Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé v souvislosti se zamýšleným přijetím rozhodnutí o zřízení podvýboru pro rozvojovou spolupráci





PŘÍLOHA

Rozhodnutí Rady pro spolupráci mezi EU a Irákem č. 3/2022 o zřízení specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci a přijetí jeho mandátu

RADA PRO SPOLUPRÁCI MEZI EU A IRÁKEM,

s ohledem na Dohodu o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé, a zejména na článek 112 uvedené dohody,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dohoda o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“) byla podepsána dne 11. května 2012 a vstoupila v platnost dne 1. srpna 2018.

(2)Článek 112 dohody stanoví, že Radě pro spolupráci má při plnění jejích úkolů napomáhat Výbor pro spolupráci a že Rada pro spolupráci se může rozhodnout pro zřízení jakéhokoli jiného specializovaného podvýboru nebo subjektu, který jí může být nápomocen při provádění jejích povinností, a u takových podvýborů či subjektů má stanovit jejich složení, povinnosti a způsob fungování.

(3)Podle čl. 10 odst. 1 přílohy I jednacího řádu Rady pro spolupráci může Rada pro spolupráci přijímat rozhodnutí písemným postupem.

(4)Zřízení nového specializovaného podvýboru pro rozvojovou spolupráci by usnadnilo zvláštní dialog o všech aspektech rozvojové spolupráce mezi EU a Irákem a podpořilo účinné provádění programů rozvojové spolupráce EU v Iráku.

(5)Aby mohl podvýbor začít včas fungovat, je nutné přijmout toto rozhodnutí písemným postupem,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Jediný článek

Zřizuje se podvýbor pro rozvojovou spolupráci.

Přijímá se jeho mandát stanovený v příloze I.

V Bruselu dne […]

   Za Radu pro spolupráci mezi EU a Irákem

   předseda



PŘÍLOHA I

Mandát podvýboru pro rozvojovou spolupráci podle Dohody o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Iráckou republikou na straně druhé

Článek 1

Na svých zasedáních se může podvýbor pro rozvojovou spolupráci zabývat prováděním dohody o partnerství a spolupráci v některé nebo ve všech oblastech, které spadají do jeho působnosti a souvisejí s rozvojovou spoluprací.

Podvýbor pro rozvojovou spolupráci může též projednávat otázky nebo konkrétní projekty související s příslušnými oblastmi dvoustranné spolupráce.

Článek 2

Podvýbor pro rozvojovou spolupráci jedná pod vedením Výboru pro spolupráci. Podvýbor podává Výboru pro spolupráci po každém svém zasedání zprávu a předkládá závěry.

Článek 3

Podvýbor pro rozvojovou spolupráci je tvořen zástupci stran.

Po dohodě stran může podvýbor pro rozvojovou spolupráci na svá zasedání přizvat odborníky a vyslechnout si jejich stanoviska ke konkrétním bodům programu svých zasedání.

Článek 4

Podvýboru pro rozvojovou spolupráci předsedají střídavě po dobu dvanácti měsíců, podle pravidel střídavého předsednictví platných pro Radu pro spolupráci, zástupce Evropské unie na jedné straně a zástupce Iráku na straně druhé.

Článek 5

Funkci stálých tajemníků podvýboru pro rozvojovou spolupráci zastávají společně zástupce Evropské unie a zástupce Iráku. Těmto stálým tajemníkům se postupují všechna sdělení týkající se podvýboru pro rozvojovou spolupráci.

Článek 6

Podvýbor pro rozvojovou spolupráci zasedá, když to vyžadují okolnosti, po dohodě stran a na základě písemné žádosti jedné ze stran, a to nejméně jednou za rok. Každé zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci se koná v čase a místě dohodnutém stranami.

Stálý tajemník jedné strany odpoví na žádost druhé strany o svolání zasedání ve lhůtě patnácti pracovních dnů od jejího obdržení.

Ve zvláště naléhavých případech mohou být zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci svolána po dohodě stran v kratší lhůtě.

Před každým zasedáním je předseda výboru pro rozvojovou spolupráci informován o plánovaném složení delegací jednotlivých stran.

Zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci společně svolávají oba stálí tajemníci jednající po dohodě s tajemníky Výboru pro spolupráci.

Článek 7

Žádosti o zařazení bodů na program zasedání podvýboru se podávají stálým tajemníkům nejméně patnáct pracovních dní před konáním zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci. Podklady musí být předány stálým tajemníkům nejméně deset pracovních dní předem.

Na základě těchto bodů je vypracován předběžný pořad jednání, který je spolu s podklady předán tajemníkům Výboru pro spolupráci nejpozději pět pracovních dnů před zasedáním podvýboru pro rozvojovou spolupráci. Dohodnou-li se tak písemně obě strany, mohou být za výjimečných okolností body zařazovány na program zasedání i v kratší lhůtě.

Článek 8

Zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci jsou neveřejná, není-li rozhodnuto jinak.

Článek 9

Z každého zasedání podvýboru pro rozvojovou spolupráci se pořizuje zápis. Kopie zápisu a závěrů z každého zasedání se zasílá tajemníkům Výboru pro spolupráci.