V Bruselu dne 20.11.2023

COM(2023) 710 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o výkonu přenesené pravomoci svěřené Komisi podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1148 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání, změně nařízení (ES) č. 1907/2006 a zrušení nařízení (EU) č. 98/2013


1. ÚVOD

Nařízení (EU) 2019/1148 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání (dále jen „nařízení“) stanoví harmonizovaná pravidla týkající se zpřístupňování, dovozu, držení a použití látek nebo směsí, které by mohly být zneužity k nedovolené výrobě výbušnin, a to s cílem omezit dostupnost těchto látek nebo směsí pro osoby z řad široké veřejnosti a zajistit náležité oznamování podezřelých transakcí v rámci celého dodavatelského řetězce. Kontroly a omezení, které toto nařízení stanoví, se vztahují na látky uvedené v jeho přílohách a na směsi a látky, které tyto látky obsahují.

Podle článku 15 nařízení je Komisi svěřena pravomoc přijmout pozměňující akty v přenesené pravomoci, které: a) upraví mezní hodnoty v příloze I nařízení v rozsahu nezbytném pro zohlednění vývoje ve zneužívání látek jakožto prekurzorů výbušnin nebo na základě výzkumu a zkoušek; b) doplní látky do přílohy II nařízení, je-li to nezbytné pro přizpůsobení se vývoji ve zneužívání látek jakožto prekurzorů výbušnin.

Komise má provádění nařízení (EU) 2019/1148 usnadňovat a monitorovat a při této práci je jí nápomocen Stálý výbor pro prekurzory – expertní skupina, které předsedá Komise a která je složena ze zástupců členských států a průmyslových sdružení.

Nařízení představuje klíčový nástroj v boji proti terorismu a trestné činnosti v Evropské unii, jelikož teroristům nebo zločincům brání v získávání prekurzorů, jež by mohly být použity k domácí výrobě výbušnin. Podomácku vyrobené výbušniny použili teroristé při několika útocích v EU, mimo jiné v Paříži v roce 2015, v Bruselu v roce 2016, v Manchesteru a Parsons Green v roce 2017 a v Lyonu v roce 2019.

2. PRÁVNÍ ZÁKLAD

Vypracování této zprávy je požadováno v čl. 16 odst. 2 nařízení. Podle tohoto ustanovení je Komisi svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci na dobu pěti let od 31. července 2019. Komise musí navíc vypracovat zprávu o přenesené pravomoci nejpozději devět měsíců před koncem tohoto pětiletého období, tedy do 31. října 2023.

Přenesení pravomoci se automaticky prodlužuje o stejně dlouhá období, pokud Evropský parlament nebo Rada nevysloví proti tomuto prodloužení námitku nejpozději tři měsíce před koncem každého z těchto období.

3. VÝKON PŘENESENÉ PRAVOMOCI

Během období, které pokrývá tato zpráva, tj. od 31. července 2019 do 31. října 2023, Komise svou pravomoc v souladu s článkem 15 nařízení nevykonala a akty v přenesené pravomoci za účelem úpravy mezních hodnot látek uvedených v příloze I nebo doplnění látek do přílohy II nepřijala.

Hrozba, kterou představují podomácku vyráběné výbušniny, však zůstává silná a nadále se vyvíjí. Soustavně to potvrzují výroční zprávy Europolu o stavu a vývoji terorismu v EU (TE-SAT), které poskytují přehled o terorismu v EU v konkrétních letech 1 .

Stálý výbor pro prekurzory proto neustále sleduje vývoj, pokud jde o možné zneužívání nových látek nebo jejich nových koncentrací či směsí jakožto prekurzorů výbušnin, na základě informací od odborníků z členských států EU, Europolu nebo jiných donucovacích orgánů. Během období, které pokrývá tato zpráva, se zvažovalo možné zařazení některých nových látek do příloh nařízení. Nikdy během tohoto období však nebylo považováno za nezbytné přizpůsobit se vývoji ve zneužívání látek jakožto prekurzorů výbušnin a přistoupit k vypracování návrhu nařízení v přenesené pravomoci, které by upravilo mezní hodnoty látek uvedených v příloze I nebo které by doplnilo látky do přílohy II.

Rovněž je třeba poznamenat, že Komise vykonala svou pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v roce 2016, aby byly doplněny tři látky do přílohy II, a sice práškový hliník, hexahydrát dusičnanu hořečnatého a práškový hořčík. V té době bylo použitelné nařízení (EU) č. 98/2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání, které bylo předchůdcem nařízení (EU) 2019/1148 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání.

4. ZÁVĚR

Komise je názoru, že pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci, která jí byla nařízením svěřena, by měla být automaticky prodloužena o pět let, jak stanoví čl. 16 odst. 2 nařízení.

(1)

Zpráva o stavu a vývoji terorismu v Evropské unii 2022 uvádí, že „podomácku vyráběné výbušniny jsou pro džihádistické teroristy stále upřednostňovanou zbraní. V roce 2021 sice dále klesalo používání TATP (triacetontriperoxidu), ale zároveň dále rostla domácí výroba slabých výbušnin mícháním získaných prekurzorů (např. dusičnanu draselného, hliníkového prášku, síry, dusičnanu amonného). Návody zveřejňované a sdílené prostřednictvím šifrovaných komunikačních platforem většinou navrhovaly nebo nabádaly, aby byly využívány podomácku vyrobené výbušniny, snadno dostupná pyrotechnika a improvizovaná výbušná zařízení typu primitivní trubkové bomby.