18.10.2022   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 401/23


Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace produktu týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33

(2022/C 401/09)

Toto oznámení se zveřejňuje v souladu s čl. 17 odst. 5 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 (1).

OZNÁMENÍ O SCHVÁLENÍ STANDARDNÍ ZMĚNY

„Patrimonio“

PDO-FR-A0157-AM01

Datum oznámení: 8.9.2022

POPIS A DŮVODY SCHVÁLENÉ ZMĚNY

1.   Vinařské postupy

Kapitola I specifikace chráněného označení původu „Patrimonio“ je doplněna o agroenvironmentální ustanovení v bodě VI-1 – Způsoby řízení, které zakazuje používání chemických herbicidů pro odstranění plevele.

Toto ustanovení bylo rovněž zahrnuto do jednotného dokumentu pod nadpisem „Pěstitelské postupy“.

2.   Kontaktní údaje kontrolního subjektu

Kapitola III specifikace kontrolovaného označení původu „Patrimonio“ byla změněna v oddíle II „Odkazy na kontrolní subjekt“ za účelem aktualizace adresy INAO:

„Institut national de l’origine et de la qualité (INAO)

TSA 30003–93555 MONTREUIL Cedex

Tel. +33 173303800

Fax +33 173303804

E-mail: info@inao.gouv.fr

Tato změna byl doplněn do jednotného dokumentu v části „Kontaktní údaje kontrolního orgánu“.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Název (názvy)

Patrimonio

2.   Typ zeměpisného označení

CHOP – chráněné označení původu

3.   Druhy výrobků z révy vinné

1.

Víno

4.   Popis vína (vín)

1.   Analytické vlastnosti vín

STRUČNÝ POPIS

Vína označení „Patrimonio“ jsou tichá vína, která se člení na červená, růžová a bílá.

Přirozený obsah alkoholu musí splňovat tato kritéria: 11 % objemových u bílých vín, 11,5 % objemových u růžových vín a 12 % objemových u červených vín.

Červená vína mají ve fázi balení maximální obsah kyseliny jablečné 0,4 gramu na litr.

Po fermentaci mají vína obsah fermentovatelných cukrů (glukóza + fruktóza) nejvýše:

u vín s přirozeným obsahem alkoholu nepřesahujícím 14 % objemových: 4 g/l,

u vín s přirozeným obsahem alkoholu převyšujícím 14 % objemových: 5 g/l.

Celkový obsah kyselin, obsah těkavých kyselin a celkový obsah oxidu siřičitého stanoví předpisy Společenství.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální celková kyselost

 

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

 

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

 

2.   Organoleptický popis vín

STRUČNÝ POPIS

Červená vína tvoří 40 % produkce. Jsou vyrobeny z odrůdy Nielluccio N, která tvoří nejméně 90 % hroznů v odrůdové skladbě a v kupáži. Díky této odrůdě se jedná o plná vína se strukturovanými tříslovinami, což vínům zaručuje dobrou schopnost zrání. Vína jsou bohatě zbarvená: barvy jsou jasně červená, rubínová nebo granátové jablko. Jejich přirozený obsah alkoholu je často vysoký a přesahuje 13 % objemových. Aroma mladých vín připomíná červené ovoce, jako jsou černý rybíz nebo ostružiny, s příležitostnými dřevitými tóny, ale postupem času se vyvíjejí kořeněné vůně, jakož i tóny pražení a balsamika.

Růžová vína jsou nejčastěji tvořena vyváženou kupáží odrůd, u nichž Nielluccio N představuje nejméně 75 % a která zahrnuje také odrůdy Sciaccarello N, Grenache N a Vermentino B. Jedná se o klidná suchá vína živě růžové barvy, dobře vyvážená, s aromatickými tóny malin a rybízu. Obvykle se konzumují mladá a jsou synonymem čerstvosti.

Bílá vína jsou klidná a suchá. Jsou vyrobena výhradně z odrůdy Vermentino B, která jim dává velké aromatické bohatství. Květinová aromata připomínající bílé květy, hloh a janovec jsou zvláště výrazné, dokud jsou vína mladá.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální celková kyselost

 

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

 

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

 

5.   ENOLOGICKÉ POSTUPY

5.1.   Zvláštní enologické postupy

1.   

 

Pěstební postup

Vinice mají minimální hustotu výsadby 4 000 keřů na hektar.

Spon mezi řadami u této révy může být nejvýše 2,80 metru a spon výsadby mezi kmínky v téže řadě musí být přinejmenším 0,80 metru.

Réva je prořezávána krátkým řezem na čípky (typu Gobelet nebo kordonovým řezem Royat) s nejvíce 10 čípky na keř.

Používání chemických látek k hubení plevele je zakázáno.

Zavlažování je zakázáno.

2.   

 

Zvláštní enologický postup

Jakékoli obohacování je zakázáno.

Používání kousků dřeva je zakázáno.

Používání enologického aktivního uhlí je zakázáno.

Kromě uvedených ustanovení musí víno z hlediska enologických postupů splňovat povinnosti stanovené na úrovni EU a v zákoně o zemědělství a mořském rybolovu.

5.2.   Maximální výnosy

1.   

 

55 hektolitrů na hektar

6.   Vymezená zeměpisná oblast

Sklizeň hroznů, vinifikace, výroba a zrání vín probíhají na území těchto obcí departementu Haute-Corse: Barbaggio, Farinole, Oletta, Patrimonio, Poggio-d’Oletta, Saint-Florent a Santo-Pietro-di-Tenda.

7.   Moštová odrůda (moštové odrůdy)

Grenache N

Nielluccio N – Nielluciu

Sciaccarello N

Vermentino B – Rolle

8.   Popis souvislostí

8.1.   Popis přírodních a lidských faktorů, které jsou rozhodující pro stanovení souvislosti

Popis přírodních faktorů, na které je produkt vázán

Zeměpisná oblast se nachází na úpatí poloostrova Cap Corse s výhledem na záliv Saint-Florent. Vytváří rozsáhlý přírodní amfiteátr, který se rozprostírá na rovinách, kopcích a v údolích. Na východě směrem k Bastii a na jihu směrem k poušti Agriates je oblast ohraničena hustou sítí malých příbřežních říček a linií horských hřebínků.

Oblast zahrnuje sedm obcí v departementu Haute-Corse a odpovídá regionu Nebbiu, což v korsičtině znamená „mlha“.

Výrazný reliéf je výsledkem tektonických pohybů, které region postihly v druhohorách. Geologické podloží tvoří lesklé břidlice z oceánského dna, které jsou na západě překryty sedimenty a na východě krystalickými horninami. Geologické pochody vytvořily krajinu s vápencovými kopci se zaoblenými vrcholy a monoklinální sníženinou, která se táhne od Poggio-d'Oletta až k Farinole. Většina vinic je vysazena v nížinné oblasti tvořené sníženinou zvanou „Conca d’Oro“ (Zlatá mušle), která se nachází několik desítek metrů nad mořem a vyznačuje se komplexní topografií. Vinice jsou také vysazeny na svazích nebo místně na dobře odvodněné přímořské nížině, jako je tomu na severozápadě obce Patrimonio.

Převážnou většinu obdělávaných ploch zabírá vinná réva, zatímco vegetace v neobdělávaných oblastech je hustá, často neprostupná křovinatá makchie, posetá divokými olivovníky nebo dubovými háji v údolích.

Jedinečnost oblasti „Patrimonio“ je způsobena komplexností půdy v této nížinné oblasti, která se výrazně liší v závislosti na obci, nadmořské výšce a blízkosti moře. Půdy na západě jsou většinou jílovito-vápenaté, zatímco na východě směrem k vesnici Poggio-d’Oletta mají vysoký obsah kamene a břidlice.

Přírodní amfiteátr, který je otevřen zapadajícímu slunci, má díky blízkosti moře mírnější středomořské klima. Vegetaci silně ovlivňují sezónní větry, a to mistral ze severozápadu a libecciu z jihozápadu. Teplotní rozdíly jsou mírné.

Korsické vinařství sahá až do dávných dob. Řekové začali pěstovat révu šest století před naším letopočtem a za Římanů se víno vyváželo i mimo ostrov.

Po pádu Římské říše se víno vyvážet přestalo a vinařství bylo obnoveno až v 11. století měšťany z Pisy, zejména jako produkce mešního vína.

V 15. století, během nadvlády Janova, se pěstování vína, zejména vína s označením „Patrimonio“, znovu dostalo do popředí. Na konci 18. století se vína z oblasti Nebbiu nakládala na plachetnice v přístavu Saint-Florent, obeplouvala Cap Corse a vykládala se v Bastii. Tam byla ochutnávána, a pokud úspěšně prošla zkouškou, bylo jim uděleno právo vývozu pod názvem „vini navigati“ (vína, která se plavila).

Výrobci produktu „Patrimonio“ byli první, kteří začali aktivně dbát na kvalitu, a v roce 1942 podali první žádost o uznání kontrolovaného označení původu. Regulační omezení a zvláštní situace ostrova způsobily, že vyhláška o uznání byla podepsána až na jaře 1968.

V roce 2008 se vinice „Patrimonio“ rozkládaly na ploše 410 hektarů, z nichž se ve 32 soukromých vinařstvích vyrobilo 14 200 hektolitrů.

8.2.   Příčinné souvislosti

Tato malá, ale živá a bohatá oblast je dobře chráněna před větrem a je skvěle vystavena zapadajícímu slunci. Jsou zde vyráběna některá z nejznámějších korsických vín a jedná se o první oblast s kontrolovaným označením původu na Korsice.

Středomořské klima, topografie tvořená monoklinální sníženinou a vápencová půda umožňují, aby Nielluccio N bylo na vinicích Patrimonio hlavní odrůdou. Ve světě vína má významné místo, protože se jedná o tzv. „Jupiterovu krev“ (sanguis jovis). Vápenec z oblasti totiž dává vínu intenzivní a bohatou rudou barvu.

Odrůda Nielluccio N je pro oblast „Patrimonio“ tím, čím je odrůda Sciaccarello N pro oblast „Ajaccio“, a symbolizuje tak korsické vinařské dědictví.

V srdci zeměpisné oblasti jsou kopce, které chrání vinnou révu před větrem, a réva tak přijímá teplé sluneční paprsky s roztaženými listy, aniž by byla ovlivněna rozmary vysušujících letních větrů.

Pozemky pro sklizeň hroznů jsou přesně vymezeny. Reliéfem jsou chráněny proti větru, mají nejlepší expozici, a to i pokud jde o vliv moře, a rozkládají se na převážně jílovito-vápenatých půdách, případně místně na půdách vytvořených na vápnitých nebo lesklých břidlicích.

Tyto zeměpisné polohy vyžadují optimální péči věnovanou vinné révě a optimální využití jejího produkčního potenciálu, a to vedením vinné révy krátkým řezem na čípky, s řízenými výnosy. Místní podmínky se odrážejí v aromatickém bohatství vín, elegantní tříslovinové struktuře červených vín a velkorysosti vín růžových.

Existence vinic, které těží z přírodního prostředí, je především výsledkem zkušeností místních vinařů. Věděli, jak si vybrat nejlepší místa, jak udržovat tradiční odrůdy révy a vyrábět vína, která obstála ve zkoušce času při zachování jejich identity. Díky tomu se vína prosadila u informovaných spotřebitelů.

Vinice jsou rozděleny na malé pozemky. Díky dovednostem získaným během generací zde vznikla ušlechtilá vína, která vynikajícím způsobem vyjadřují specifické vlastnosti velkých korsických odrůd.

Od třicátého výročí registrace chráněného označení původu „Patrimonio“ (11. listopadu 1998) se v regionu již tradičně slaví „A San Martino“ neboli „La Saint-Martin“, svátek patrona vinařů a sdílení vína. Ochutnávka nového ročníku ve společnosti ostatních vinařů je každoroční oslavou místní vinařské pospolitosti.

9.   Další základní podmínky (balení, označování a další požadavky)

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ dalších podmínek:

Odchylka týkající se produkce ve vymezené zeměpisné oblasti

Popis podmínek:

Oblast v bezprostřední blízkosti, vymezená odchylkou pro vinifikaci, výrobu a zrání vín, je tvořena územím obce Olmeta-di-Tuda v departementu Haute-Corse.

Odkaz na specifikaci výrobku

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-ef16a4b1-5277-4772-9bf6-0d315936c90c


(1)  Úř. věst. L 9, 11.1.2019, s. 2.