V Bruselu dne 24.11.2022

COM(2022) 651 final

2022/0388(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru EU a Spojeného království pro energetiku, zřízeném podle Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé, k opatřením pro obchodování s elektřinou mezi EU a Spojeným královstvím


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí, kterým se stanoví postoj, který má být zaujat jménem Unie ve specializovaném výboru EU a Spojeného království pro energetiku (dále jen „specializovaný výbor“) zřízeném podle Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“) v souvislosti se zamýšleným přijetím doporučení pro každou ze stran týkajícího se jejich požadavků na provozovatele elektroenergetických přenosových soustav s ohledem na vypracování technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení.

2.Souvislosti návrhu

2.1.Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Cílem dohody o obchodu a spolupráci je navázat spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím mimo jiné v oblasti energetiky. Část druhá (Obchod, doprava, rybolov a další ustanovení) díl první hlava VIII Energetika zahrnuje závazky v oblasti obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení. Zejména hlava Energetika a příloha 29 dohody o obchodu a spolupráci obsahují ustanovení, jejichž cílem je vypracovat nový postup pro přidělování kapacity elektrického propojovacího vedení v časovém rámci denního trhu. Tento nový postup má být založen na modelu „volného propojení objemů mezi více regiony“ v konkrétním časovém rámci. Dohoda o obchodu a spolupráci navíc každou ze stran zavazuje k tomu, aby dala k dispozici maximální úroveň kapacity elektrických propojovacích vedení při současném zohlednění potřeby zajistit bezpečný provoz soustavy a co nejefektivnější využívání soustav.

Pravidla dohody o obchodu a spolupráci jsou v platnosti od 1. ledna 2021.

2.2.Specializovaný výbor EU a Spojeného království pro energetiku

Specializovaný výbor EU a Spojeného království pro energetiku (dále jen „výbor“), zřízený podle čl. 8 odst. 1 bodu l) dohody o obchodu a spolupráci, se zabývá záležitostmi, na něž se vztahuje část druhá (Obchod, doprava, rybolov a další ustanovení) díl první hlava VIII Energetika 1 .

Podle čl. 8 odst. 4 písm. a) a c) dohody o obchodu a spolupráci má výbor pravomoc sledovat a přezkoumávat provádění a zajišťovat řádné fungování dohody o obchodu a spolupráci v oblasti své působnosti. Má pravomoc přijímat rozhodnutí, včetně případných změn, a doporučení týkající se všech záležitostí, kde tak dohoda o obchodu a spolupráci stanoví nebo v nichž Rada partnerství přenesla své pravomoci na tento výbor podle čl. 7 odst. 4 písm. f) dohody o obchodu a spolupráci. Tato pravomoc je dále vymezena v části druhé dílu prvním hlavě VIII Energetika dohody o obchodu a spolupráci, která stanoví, že tento zvláštní specializovaný výbor má mimo jiné za úkol poskytovat doporučení, včetně doporučení k otázkám, jako jsou obchodní ujednání pro efektivní využívání propojovacích vedení podle článků 311 až 313, článku 317 a přílohy 29 dohody o obchodu a spolupráci.

Podle čl. 8 odst. 7 dohody o obchodu a spolupráci specializovaným výborům (včetně výboru pro energetiku) spolupředsedají zástupce Unie a zástupce Spojeného království. Podle ustanovení čl. 10 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci jsou rozhodnutí a doporučení výboru přijímána po vzájemné dohodě stran.

2.3.Zamýšlený akt výboru

Výbor má přijmout doporučení pro strany ohledně vypracování opatření pro obchodování s elektřinou podle dohody o obchodu a spolupráci (dále jen „zamýšlený akt“).

Doporučení výboru se obrací na strany ve dvou konkrétních otázkách. Zaprvé má výbor jako své doporučení stranám potvrdit předběžné doporučení, které dne 22. ledna 2021 vydalo Generální ředitelství pro energetiku a Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království a které bylo určené provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav EU a Spojeného království. Toto předběžné doporučení bylo vydáno před zahájením práce výboru a provozovatelé přenosových soustav byli jeho prostřednictvím vyzváni, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení. Zadruhé, doporučení sice uznává práci, kterou již provozovatelé přenosových soustav vykonali, ale zároveň stanoví požadavek na další informace, které mají provozovatelé přenosových soustav poskytnout. Tyto další informace pomohou výboru při plnění jeho povinností podle čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci, zejména pak při rozhodování o způsobu, jakým by se mohla co nejoptimálněji vypracovat opatření pro obchodování s elektřinou.

Výbor by měl zamýšlený akt přijmout co nejdříve, a to buď na svém příštím zasedání, nebo písemným postupem stanoveným v příloze I dohody o obchodu a spolupráci, podle toho, co nastane dříve.

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

3.1.1.Doporučení, které potvrzuje předběžné doporučení smluvních stran adresované provozovatelům přenosových soustav, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení

Generální ředitelství Evropské komise pro energetiku a Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království vydaly dne 22. ledna 2021 předběžné doporučení adresované jejich příslušným provozovatelům přenosových soustav, v nichž je žádají, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení. Doporučení bylo vydáno ihned poté, co Unie začala prozatímně uplatňovat dohodu o obchodu a spolupráci, a před zahájením práce výboru. Díky předběžnému doporučení mohli provozovatelé přenosových soustav zejména okamžitě zahájit přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení v režimu na následující den.

Toto předběžné doporučení rovněž poskytlo základ pro práci provozovatelů přenosových soustav na dalších aspektech efektivního využívání elektrických propojovacích vedení stanovených v čl. 311 odst. 1 dohody o obchodu a spolupráci, jako je výpočet kapacity, řízení přetížení nebo zvyšování účinnosti obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení v jiných časových rámcích než na následující den (v případě potřeby). Proto je i nadále užitečné jako referenční bod a vodítko pro další práci provozovatelů přenosových soustav, i když prioritní prací je jednoznačně obchodování s elektřinou v časovém rámci na následující den.

Vzhledem k tomu, že výbor začal pracovat v průběhu roku 2021, je nyní vhodné, aby potvrdil platnost tohoto předběžného doporučení pro další práci provozovatelů přenosových soustav.

Navrhuje se proto, aby byl ve výboru jménem Unie zaujat postoj, který podpoří, aby výbor podle čl. 311 odst. 1 a 2, čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci přijal doporučení každé straně, které jako jeho doporučení stranám potvrdí předběžné doporučení, které strany adresovaly provozovatelům přenosových soustav dne 22. ledna 2021 a v němž po nich žádají, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení.

3.1.2.Doporučení stranám týkající se žádosti určené provozovatelům přenosových soustav, aby poskytli další informace týkající se analýzy nákladů a přínosů a hrubých návrhů technických postupů

Podle čl. 312 odst. 1 dohody o obchodu a spolupráci přijme výbor přednostně nezbytné kroky, aby zajistil, že provozovatelé elektroenergetických přenosových soustav vypracují ujednání stanovující technické postupy pro přidělování kapacity a řízení přetížení v časovém rámci na následující den v rámci konkrétní lhůty stanovené v části 2 přílohy 29 dohody o obchodu a spolupráci. Podle čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci může výbor každé straně doporučit, aby vyzvala své provozovatele přenosových soustav k vypracování technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení.

Na základě předběžného doporučení vydaného Generálním ředitelstvím Evropské komise pro energetiku a Ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království dne 22. ledna 2021 provedli provozovatelé přenosových soustav Unie a Spojeného království analýzu nákladů a přínosů a vyhotovili hrubé návrhy v rámci prvního kroku přípravy technických postupů pro opatření pro obchodování s elektřinou mezi Unií a Spojeným královstvím.

Závěrem analýzy, která byla Komisi doručena dne 26. dubna 2021, bylo, že je teoreticky možné vypracovat ujednání, která by splňovala podmínky volného propojení objemů mezi více regiony stanoveného v příloze 29 dohody o obchodu a spolupráci (řešení nazývané „kniha předběžných objednávek“ 2 ). Provozovatelé přenosových soustav EU a Spojeného království však dospěli také k závěru, že toto řešení by nebylo žádoucí, protože by mohlo vést k vážným rizikům manipulace s trhem a jeho narušení. Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) tyto obavy jasně potvrdila ve svém stanovisku, které sdělila Komisi dne 7. května 2021.

Provozovatelé přenosových soustav EU a Spojeného království analyzovali další řešení týkající se vypracování opatření pro obchodování s elektřinou, řešení nazvané „společná kniha objednávek“ 3 . Toto řešení by však vyžadovalo změnu nařízení Komise (EU) 2015/1222, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení 4 . Toto navrhované řešení vychází z hypotézy, že současný časový rámec procedurálních kroků v rámci jednotného propojení denních trhů stanoveného v nařízení, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení, by mohl být změněn tak, aby vyhovoval obchodním parametrům a postupům Spojeného království.

Podle hodnocení provozovatelů přenosových soustav, podpořeného stanoviskem Agentury Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů, by řešení v podobě společné knihy objednávek vyžadovalo kromě vypracování technických postupů a změn nařízení, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení, také další složitou technickou analýzu proveditelnosti a dlouhou dobu pro zavedení, která by výrazně přesáhla původní lhůtu stanovenou v příloze 29 dohody o obchodu a spolupráci, během níž by toto řešení muselo být zkoušeno a ověřováno.

Ve světle těchto zjištění, která byla projednána na zasedání výboru dne 30. března 2022, považují Komise a vláda Spojeného království za nezbytné vyzvat provozovatele přenosových soustav, aby tyto výsledky ještě jednou a podrobněji analyzovali. Komise a vláda Spojeného království dospěly k závěru, že provozovatelé přenosových soustav budou muset zodpovědět řadu dalších otázek týkajících se každé ze zkoumaných možností, než bude moci výbor stranám doporučit vhodnou možnost, pro kterou by měly být vypracovány technické postupy v časovém rámci na následující den. Komise a Spojené království rovněž uvedly, že nebyla dodržena lhůta stanovená v příloze 29 dohody o obchodu a spolupráci. Přesto by měl výbor splnit své povinnosti podle čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci.

Navrhuje se proto, aby byl jménem Unie ve výboru zaujat postoj, který podpoří, aby výbor podle čl. 312 odst. 1, čl. 317 odst. 2 a přílohy 29 dohody o obchodu a spolupráci přijal doporučení každé straně, aby vyzvala své příslušné provozovatele elektroenergetických přenosových soustav k poskytnutí dalších informací na základě seznamu otázek, který bude k doporučení připojen, a to do pěti měsíců od data žádosti každé strany.

4.Právní základ

4.1.Procesněprávní základ

4.1.1.Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) stanoví, že „Rada na návrh Komise nebo vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku přijme rozhodnutí o pozastavení uplatňování dohody a stanoví postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“. (zvýraznění doplněno)

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje nástroje, které ačkoliv podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, mohou „rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 5 .

4.1.2.Použití na stávající případ

Specializovaný výbor EU a Spojeného království pro energetiku je orgán zřízený dohodou o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím.

Akt, který má výbor přijmout, představuje akt, který může mít právní účinky. Přispívá k plnění závazků dohodnutých stranami v čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci. Vzhledem k tomu, že doporučení výboru podmiňuje a rámuje vypracování opatření pro obchodování s elektřinou mezi EU a Spojeným královstvím, může rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah nebo způsob provádění acquis Unie, zejména nařízení Komise (EU) 2015/1222, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení 6 .

Zamýšlený akt nedoplňuje ani nepozměňuje institucionální rámec dohody o obchodu a spolupráci.

Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 SFEU.

4.2.Hmotněprávní základ

4.2.1.Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 SFEU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v souvislosti s nímž se postoj jménem Unie zaujímá. Má-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek označit jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 SFEU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

4.2.2.Použití na stávající případ

Hlavní cíl a obsah zamýšleného aktu se týká oblasti energetiky. Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 194 odst. 1 SFEU.

4.3.Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být čl. 194 odst. 1 SFEU ve spojení s čl. 218 odst. 9 SFEU.

2022/0388 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru EU a Spojeného království pro energetiku, zřízeném podle Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé, k opatřením pro obchodování s elektřinou mezi EU a Spojeným královstvím

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 194 odst. 1 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dne 29. dubna 2021 přijala Rada rozhodnutí (EU) 2021/689 7 o uzavření Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé 8 (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“). Dohoda byla prozatímně prováděna od 1. ledna 2021 a v platnost vstoupila dne 1. května 2021.

(2)Podle čl. 8 odst. 4 písm. c) dohody o obchodu a spolupráci může specializovaný výbor pro energetiku (dále jen „výbor“) přijímat rozhodnutí a doporučení týkající se všech záležitostí, kde tak dohoda o obchodu a spolupráci nebo jakákoli doplňující dohoda stanoví nebo v nichž na něj Rada partnerství přenesla své pravomoci, s ohledem na otázky, které se týkají oblasti jeho působnosti. Podle čl. 10 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci přijímá výbor rozhodnutí a vydává doporučení po vzájemné dohodě.

(3)Podle čl. 311 odst. 1 dohody o obchodu a spolupráci musí každá strana zajistit, aby přidělování kapacity a řízení přetížení v rámci elektrických propojovacích vedení vycházelo z mechanismů trhu a bylo transparentní a nediskriminační. Strany by se měly mimo jiné a podle potřeby zabývat výpočtem kapacity, řízením přetížení a opatřeními pro obchodování pro všechny příslušné časové rámce, včetně časového rámce na následující den. Podle čl. 311 odst. 1 písm. f) ve spojení s čl. 311 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci musí každá strana zajistit, aby přidělování kapacity a řízení přetížení napříč elektrickými propojovacími vedeními mezi sebou koordinovali provozovatelé přenosových soustav Unie a Spojeného království ve všech příslušných časových rámcích, přičemž tato koordinace nezahrnuje ani neznamená účast provozovatelů přenosových soustav Spojeného království na příslušných postupech Unie.

(4)Ustanovení čl. 312 odst. 1 dohody o obchodu a spolupráci vyžaduje, aby pro přidělování kapacity a řízení přetížení v režimu na následující den výbor přednostně učinil nezbytné kroky v souladu s článkem 317, aby zajistil, že provozovatelé elektroenergetických přenosových soustav vypracují ujednání stanovující technické postupy pro časový rámec na následující den.

(5)Generální ředitelství Evropské komise pro energetiku a Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království vydaly dne 22. ledna 2021 ještě před zahájením práce výboru předběžné doporučení provozovatelům přenosových soustav. Pokud jde o výpočet a přidělování kapacity pro časový rámec na následující den, v předběžném doporučení byli provozovatelé přenosových soustav vyzváni, aby vypracovali model cíle pro následující den založený na koncepci „volného propojení objemů mezi více regiony“ v souladu s čl. 312 odst. 1, čl. 317 odst. 2 a 3 a přílohou 29 dohody o obchodu a spolupráci. Pokud jde o výpočet a přidělování kapacit pro jiné časové rámce než na následující den, byli provozovatelé přenosových soustav smluvních stran v předběžném doporučení vyzváni, aby společně navrhli lhůtu pro vypracování návrhu technických postupů.

(6)Vzhledem k tomu, že výbor zahájil svou činnost v průběhu roku 2021, je vhodné, aby nyní v souladu s čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci potvrdil předběžné doporučení vydané dne 22. ledna 2021 stranami provozovatelům přenosových soustav, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení, jako své doporučení smluvním stranám. Předběžné doporučení – jakmile bude potvrzeno jako doporučení výboru – by mělo být i nadále rámcem pro další práci provozovatelů přenosových soustav v tomto ohledu.

(7)Na základě předběžného doporučení ze dne 22. ledna 2021 předložili provozovatelé přenosových soustav obou stran Komisi analýzu nákladů a přínosů pro jednotlivé možnosti vytvoření volného propojení objemů mezi více regiony stanoveného v příloze 29 dohody o obchodu a spolupráci a hrubé návrhy příslušných technických postupů. Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů předložila Komisi své neformální stanovisko k této analýze dne 7. května 2021.

(8)Komise zvážila výsledek analýzy nákladů a přínosů a stanovisko Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů s ohledem na požadavky dohody o obchodu a spolupráci a informovala Radu o svých předběžných stanoviscích. Došla k závěru, že výsledky získané provozovateli přenosových soustav je třeba upřesnit a že jsou potřebné další informace o všech možnostech, které analyzovali. Spojené království s tímto závěrem souhlasilo na zasedání výboru dne 30. března 2022.

(9)Je proto vhodné podpořit to, aby výbor přijal doporučení stranám týkající se jejich žádosti adresované provozovatelům přenosových soustav, aby poskytli další informace pro doplnění analýzy nákladů a přínosů a hrubých návrhů technických postupů, které by výboru pomohly při plnění jeho povinností podle čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci. Je vhodné, aby Unie své provozovatele přenosových soustav požádala, aby tyto další informace poskytli do pěti měsíců od data žádosti.

(10)Výbor má přijmout doporučení každé straně týkající se její výzvy adresované provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav, aby co nejdříve vypracovali technické postupy pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení. Výbor přijme doporučení buď na svém příštím zasedání, nebo písemným postupem, podle toho, co nastane dříve, poté, co každá strana dokončí vnitrostátní postupy.

(11)Je vhodné stanovit postoj, který má být jménem Unie zaujat ve výboru, neboť doporučení může rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah nebo způsob provádění acquis Unie, zejména nařízení Komise (EU) 2015/1222 9 ,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postoj, který má být jménem Unie zaujat ve specializovaném výboru pro energetiku, vychází z návrhu aktu výboru připojeného k tomuto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    S výjimkou kapitoly 4 a článku 323 dohody o obchodu a spolupráci a přílohy 27 této dohody.
(2)    Kniha předběžných objednávek je řešení, kdy v zájmu minimalizace dopadu na jednotné propojení denních trhů začne volné propojení objemů mezi více regiony dříve, přičemž se použijí knihy objednávek obdržené v sousedních nabídkových zónách např. do 11:45 (a knihy konečných objednávek z Velké Británie). Účastníci trhu v nabídkových zónách sousedících s EU mohou podávat nové objednávky nebo měnit již podané objednávky až do uzávěrky jednotného propojení denních trhů ve 12:00 SEČ. Uzávěrka Velké Británie by byla v 11:45 SEČ. To neznamená žádné zpoždění ani změnu procesu jednotného propojení denních trhů.
(3)    Společná kniha objednávek je řešení, ve kterém volné propojení objemů mezi více regiony začíná ve 12:00, což je současný čas uzávěrky jednotného propojení denních trhů. To znamená, že knihy objednávek účastníků trhu ve Velké Británii a v nabídkových zónách sousedících s jednotným propojením denních trhů jsou kompletní a jsou používány ve volném propojení objemů mezi více regiony. Tím se rozumí, že řešení v podobě společné knihy objednávek by mělo dopad na stávající postup jednotného propojení denních trhů.
(4)    Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).
(5)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(6)    Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).
(7)    Rozhodnutí Rady (EU) 2021/689 ze dne 29. dubna 2021 o uzavření Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé a Dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o bezpečnostních postupech pro výměnu a ochranu utajovaných informací jménem Unie (Úř. věst. L 149, 30.4.2021, s. 2).
(8)    Úř. věst. L 149, 30.4.2021, s. 10.
(9)    Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).

V Bruselu dne 24.11.2022

COM(2022) 651 final

PŘÍLOHA

návrhu ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru EU a Spojeného království pro energetiku, zřízeném podle Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé, k opatřením pro obchodování s elektřinou mezi EU a Spojeným královstvím


PŘÍLOHA

Doporučení č. x/202x 

specializovaného výboru EU a Spojeného království zřízeného podle čl. 8 odst. 1 písm. l) Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé

ze dne [datum]

určené každé straně ohledně její žádosti adresované provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav, aby vypracovali technické postupy pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení

Specializovaný výbor,

s ohledem na Dohodu o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“), a zejména na čl. 311 odst. 1 a 2, čl. 312 odst. 1, čl. 317 odst. 2 a 3 a přílohu 29 této dohody,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Podle čl. 8 odst. 4 písm. a) dohody o obchodu a spolupráci má specializovaný výbor (dále jen „výbor“) pravomoc sledovat a přezkoumávat provádění a zajišťovat řádné fungování dohody o obchodu a spolupráci v oblasti své působnosti. Podle čl. 8 odst. 4 písm. c) má pravomoc přijímat rozhodnutí a doporučení týkající se všech záležitostí, kde tak dohoda o obchodu a spolupráci stanoví nebo v nichž Rada partnerství přenesla své pravomoci na tento výbor podle čl. 7 odst. 4 písm. f). Podle čl. 329 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci vydává doporučení nezbytná k zajištění účinného provádění kapitol, za něž odpovídá.

(2)S cílem zajistit efektivní využívání elektrických propojovacích vedení a omezit překážky, které brání obchodu mezi stranami, stanoví čl. 311 odst. 1 dohody o obchodu a spolupráci závazky mimo jiné v oblasti přidělování kapacity, řízení přetížení a výpočtu kapacity elektrických propojovacích vedení, jakož i vypracování ujednání k dosažení spolehlivých a efektivních výsledků ve všech příslušných časových rámcích.

(3)Generální ředitelství Evropské komise pro energetiku a Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království vydaly dne 22. ledna 2021 předběžné doporučení svým provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav, v nichž je žádají, aby společně zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení ještě před započetím práce výboru. Vzhledem k tomu, že výbor zahájil svou činnost v průběhu roku 2021, je třeba, aby toto předběžné doporučení výbor potvrdil jako doporučení stranám tak, jak ho strany adresovaly provozovatelům přenosových soustav.

(4)Pokud jde o výpočet a přidělování kapacity pro časový rámec na následující den, v předběžném doporučení byli provozovatelé přenosových soustav vyzváni, aby vypracovali model cíle pro následující den založený na koncepci „volného propojení objemů mezi více regiony“ v souladu s čl. 312 odst. 1, čl. 317 odst. 2 a 3 a přílohou 29 dohody o obchodu a spolupráci.

(5)Ohledně výpočtu a přidělování kapacit pro jiné časové rámce než na následující den byli provozovatelé přenosových soustav smluvních stran v předběžném doporučení vyzváni, aby společně navrhli lhůtu pro vypracování návrhu technických postupů. Toto předběžné doporučení je i nadále užitečné jako referenční bod a vodítko pro další práci v těchto záležitostech, i když prioritou je obchodování s elektřinou v časovém rámci na následující den.

(6)Ačkoli nebyla dodržena lhůta stanovená v příloze 29, uvedená v předběžném doporučení, měl by výbor přesto splnit své povinnosti podle čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci.

(7)Provozovatelé přenosových soustav a regulační orgány smluvních stran již zahájili práci v souladu s předběžným doporučením. Ve světle pokroku, kterého provozovatelé přenosových soustav doposud dosáhli, je třeba poskytnout další informace týkající se analýzy nákladů a přínosů a hrubých návrhů technických postupů, aby mohl výbor splnit své povinnosti podle čl. 312 odst. 1 a čl. 317 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci.

(8)Každá smluvní strana by proto měla požádat své provozovatele přenosových soustav, aby tyto další informace poskytli,

PŘIJAL TOTO DOPORUČENÍ:

Článek 1

Předběžné doporučení vydané dne 22. ledna 2021 Generálním ředitelstvím Evropské komise pro energetiku a Ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav EU, resp. Spojeného království, kterým jsou žádáni, aby zahájili přípravu technických postupů pro efektivní využívání elektrických propojovacích vedení, jak je uvedeno v příloze I tohoto doporučení, se potvrzuje jako doporučení výboru stranám tak, jak ho strany adresovaly provozovatelům přenosových soustav.

Článek 2

Výbor doporučuje, aby každá strana požádala své příslušné provozovatele elektroenergetických přenosových soustav, aby poskytli další informace uvedené v příloze II tohoto doporučení do pěti měsíců od data, kdy o ně každá smluvní strana požádala.

 

V Bruselu a Londýně dne [datum]

Za specializovaný výbor

F. ERMACORA    P. KOVACS            M. SKRINAR

spolupředsedové



DODATEK K PŘÍLOZE

Příloha I doporučení č. x/202x

Předběžná doporučení Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku a Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království provozovatelům přenosových soustav EU, resp. Spojeného království ze dne 22. ledna 2021 týkající se vypracování technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení podle dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím



Příloha I-A

Předběžné doporučení Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav EU ze dne 22. ledna 2021 týkající se vypracování technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení podle dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím




EVROPSKÁ KOMISE

GENERÁLNÍ ŘEDITELSTVÍ PRO ENERGETIKU

[odesílatel]

Brusel 22. ledna 2021

[adresát v síti ENTSO-E]

Věc: Vypracování návrhu technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení v návaznosti na dohodu o obchodu a spolupráci

Vážený [adresáte],

jak jistě víte, Dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda“) byla podepsána dne 30. prosince 2020 a byla stranami prozatímně prováděna od 1. ledna 2021.

Podle článku ENER.19 dohody musí Unie a Spojené království zajistit, aby jejich provozovatelé přenosových soustav spolupracovali na vypracování technických postupů v řadě oblastí, včetně využívání propojovacích vedení, pokud to doporučí specializovaný výbor pro energetiku. Během jednání se Unie a Spojené království dohodly, že je vhodné, aby některé z těchto technických postupů byly vypracovány již nyní a v předstihu před zahájením práce specializovaného výboru pro energetiku. Síť ENTSO-E se proto žádá, aby vypracovala návrh technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení. Po zahájení činnosti bude specializovaný výbor pro energetiku sledovat veškerou práci související s vypracováním technických postupů.

Návrh technických postupů by se měl zabývat výpočtem a přidělováním kapacity ve všech příslušných časových rámcích.

Cílem této žádosti je uplatňovat aspekty článků ENER.13, ENER.14 a ENER.19 dohody v souvislosti s efektivním využíváním elektrických propojovacích vedení a žádost by měla být chápána v tomto kontextu. Technické postupy by zejména neměly zahrnovat ani znamenat účast provozovatelů přenosových soustav Spojeného království na postupech Unie pro přidělování kapacity a řízení přetížení.

Síť ENTSO-E by měla tyto technické postupy vypracovat ve spolupráci s provozovateli elektroenergetických přenosových soustav ve Spojeném království v kontextu spolupráce stanovené v memorandu o porozumění, které bylo vypracováno za účelem uplatňování aspektů článku ENER.19 dohody.

Podrobnější informace o tom, co by měly návrhy technických postupů obsahovat, jsou uvedeny v příloze 2 (výpočet kapacity), příloze 3 (přidělování kapacity) a příloze 4.

Pokud jde konkrétně o výpočet a přidělování kapacity pro časový rámec na následující den, žádáme o vypracování modelu cíle pro následující den založeného na koncepci „volného propojení objemů mezi více regiony“, který je v souladu s články ENER.14 a ENER.19 a s přílohou ENER-4 dohody; v souladu s těmito ustanoveními by tato činnost měla být zahájena přednostně. Příloha ENER-4 dohody je uvedena v příloze 4 tohoto dopisu.

Část 2 přílohy ENER-4 dohody stanoví lhůtu pro vypracování technických postupů pro časový rámec na následující den. Níže uvedená data vycházejí z této lhůty, kterou jsme v souladu s článkem FINPROV.11.3 dohody vypočítali od 1. ledna 2021, což je datum prozatímního provádění dohody.

Na podporu vypracování modelu cíle pro následující den a v souladu s přílohou ENER-4 žádáme, aby byly hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů pro posouzení přidané hodnoty modelu cíle dokončeny do 1. dubna 2021. Hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů by měly být vypracovány v souladu s přílohou 5 tohoto dopisu.

Žádáme, aby byl návrh technických postupů předložen k vyjádření Agentuře pro spolupráci energetických regulačních orgánů (dále jen „agentura“). Žádáme síť ENTSO-E, aby před předložením návrhu technických postupů uskutečnila odpovídající konzultace s účastníky trhu. Po obdržení stanoviska Vás žádáme, abyste jej spolu s návrhem technických postupů předložili specializovanému výboru pro energetiku v dostatečném předstihu, aby mohly být technické postupy zavedeny do 1. dubna 2022.

Pokud jde o výpočet a přidělování kapacity pro jiné časové rámce než na následující den, žádáme síť ENTSO-E, aby navrhla lhůtu pro vypracování návrhu technických postupů.

Tento dopis zasílám v kopii svému protějšku na Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie, který zašle provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království rovnocenný dopis, jehož kopie je uvedena v příloze 1 tohoto dopisu.

S pozdravem

[podpis odesílatele]

Kopie

Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie

Příloha 1

Dopis od [odesílatele] z Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie adresovaný provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království

Příloha 2 Výpočet kapacity

Návrh technických postupů by měl stanovit podmínky a metodiky pro přidělování propojovací kapacity, která může být následně zpřístupněna trhu.

Tato kapacita by měla být vypočítána koordinovaně napříč elektrickými propojovacími vedeními.

Kapacity by měly být maximalizovány napříč elektrickými propojovacími vedeními. Tento požadavek by měl:

zohlednit povinnosti provozovatelů přenosových soustav dodržovat bezpečnostní normy bezpečného provozu sítí,

respektovat hranice nabídkových zón v rámci EU a Spojeného království stanovené v příslušných vnitrostátních rámcích,

umožnit provozovatelům přenosových soustav EU splnit požadavek poskytovat alespoň 70 % jejich kapacit na hranicích nabídkových zón v rámci EU v souladu s čl. 16 odst. 8 nařízení (EU) 2019/943,

při výpočtu kapacity zajistit nediskriminaci provozovatelů přenosových soustav v Unii a ve Spojeném království,

být podpořen koordinovaným postupem pro nápravná opatření napříč elektrickými propojovacími vedeními, včetně redispečinku a protiobchodů,

být podpořen ujednáním o sdílení nákladů mezi provozovateli přenosových soustav stran v souvislosti s redispečinkem a protiobchody.

Nakolik je to technicky možné, uspokojí provozovatelé přenosových soustav stran prostřednictvím elektrických propojovacích vedení kapacitní požadavky jakýchkoli toků elektřiny v opačných směrech, aby kapacitu propojovacích vedení využili na maximum.

V souvislosti s výpočtem kapacity by provozovatelé přenosových soustav měli zveřejnit alespoň:

každý rok: informace o dlouhodobém vývoji přenosové infrastruktury a jeho vlivu na kapacitu přeshraničního přenosu,

každý měsíc: prognózy na následující měsíc a rok přenosové kapacity dostupné na trhu zohledňující veškeré významné informace, které má v době výpočtu prognózy provozovatel přenosové soustavy k dispozici (např. vliv letního a zimního období na kapacitu vedení, údržba distribuční soustavy, dostupnost výrobních jednotek atd.),

každý týden: prognózy na následující týden přenosové kapacity dostupné na trhu zohledňující veškeré významné informace, které mají v době výpočtu prognózy provozovatelé přenosových soustav k dispozici, jako jsou předpověď počasí, plánované práce na údržbě distribuční soustavy, dostupnost výrobních jednotek atd.,

každý den: přenosovou kapacitu na následující den a vnitrodenní přenosovou kapacitu dostupnou na trhu pro každý obchodní interval zohledňující všechna vyrovnaná sjednání na následující den, harmonogramy výroby na následující den, prognózy poptávky a plánované práce na údržbě distribuční soustavy,

celkovou již přidělenou kapacitu podle obchodního intervalu a všechny významné podmínky, za nichž je možné tuto kapacitu využít (např. dražební zúčtovací cena, závazky využít kapacitu určitým způsobem atd.), tak, aby bylo možné určit zbývající kapacitu,

přidělenou kapacitu co nejdříve po každém přidělení, přičemž rovněž uvádějí zaplacené ceny,

celkovou využitou kapacitu podle obchodního intervalu, ihned po sjednání,

reálnému času co nejblíže: souhrn uskutečněných obchodních a fyzických toků podle obchodního intervalu, včetně popisu účinku jakýchkoliv nápravných kroků podniknutých provozovateli přenosových soustav (např. omezování) s cílem vyřešit síťové nebo systémové problémy,

příslušné informace k posouzení, zda byla kapacita elektrického propojovacího vedení vypočtena a přidělena v souladu s dohodou mezi EU a Spojeným královstvím.

Příloha 3 Přidělování kapacity

Návrh technických postupů by měl stanovit podmínky a metodiky přidělování propojovací kapacity trhu pro tyto časové rámce:

dlouhodobý, 

na následující den,

vnitrodenní.

Pro každý časový rámec by metodika měla:

zajistit koordinované aukce pro všechna elektrická propojovací vedení,

zahrnovat pravidla pro sjednání, omezování, závaznost, odměňování, převod a vracení získaných přenosových kapacit, jakož i pro záložní postupy a kompenzace v případě omezení,

zahrnovat pravidla pro rozdělování příjmu z přetížení,

zakázat provozovatelům přenosových soustav účtovat ceny za rezervu, jestliže na elektrických propojovacích vedeních nedochází k přetížení, pokud se na ně nevztahuje výjimka.

Příloha 4 – Model cíle pro následující den: „volné propojení objemů mezi více regiony“

Část 1

1.Nový postup přidělování kapacity elektrických propojovacích vedení v časovém rámci denního trhu vychází z koncepce „volného propojení objemů mezi více regiony“. Obecným cílem nového postupu je maximalizovat přínosy obchodu. V rámci prvního kroku přípravy nového postupu strany zajistí, aby provozovatelé přenosových soustav vypracovali hrubé návrhy a analýzu nákladů a přínosů.

2.V rámci volného propojení objemů mezi více regiony je třeba vytvořit funkci propojování trhů s cílem určit čisté pozice energie (implicitní přidělování) mezi:

a)nabídkovými zónami zřízenými podle nařízení (EU) 2019/943, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení, a

b)Spojeným královstvím.

3.Čisté pozice energie přenášené elektrickým propojovacím vedením se vypočítají pomocí implicitního postupu přidělování za použití zvláštního algoritmu na:

a)obchodní nabídky a nabídky pro časový rámec denního trhu z nabídkových zón zřízených v souladu s nařízením (EU) 2019/943, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení;

b)obchodní nabídky a nabídky pro časový rámec denního trhu z příslušných denních trhů ve Spojeném království;

c)údaje o kapacitě sítě a kapacity soustavy určené v souladu s postupy dohodnutými mezi provozovateli přenosových soustav a

d)údaje o očekávaných obchodních tocích elektrických propojovacích vedení mezi nabídkovými zónami propojenými se Spojeným královstvím a dalšími nabídkovými zónami v Unii, jak je stanoví provozovatelé přenosových soustav z Unie za použití spolehlivých metodik.

Tento postup musí být slučitelný se specifickými vlastnostmi propojovacích vedení stejnosměrného proudu, včetně požadavků na ztráty a změnu činného výkonu.

4.Funkce propojování trhů:

a)poskytuje výsledky v dostatečném předstihu před zahájením provozu příslušných denních trhů stran (v případě Unie jde o jednotné propojení denních trhů zavedené v souladu s nařízením Komise (EU) 2015/1222 1 ), aby tyto výsledky mohly být použity jako vstupy do procesů, které určují výsledky na těchto trzích;

b)poskytuje výsledky, které jsou spolehlivé a opakovatelné;

c)je specifickým postupem k propojení odlišných a samostatných denních trhů v Unii a Spojeném království; konkrétně to znamená, že zvláštní algoritmus musí být odlišný a oddělený od algoritmu používaného v jednotném propojení denních trhů zavedeném v souladu s nařízením (EU) 2015/1222 a v případě obchodních nabídek a nabídek Unie může mít přístup pouze k těm z nabídkových zón, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení.

5.Vypočtené čisté pozice energie se zveřejňují po validaci a ověření. Není-li funkce propojování trhu schopna fungovat ani poskytnout výsledek, přidělí se kapacita elektrického propojovacího vedení záložním postupem a účastníci trhu musí být o použití tohoto postupu informováni.

6.Nerozhodne-li specializovaný výbor pro energetiku jinak, rozdělí se náklady na vypracování a provádění technických postupů rovnoměrně mezi příslušné provozovatele přenosových soustav nebo jiné subjekty ze Spojeného království na jedné straně a příslušné provozovatele přenosových soustav nebo jiné subjekty z Unie na straně druhé.

Část 2

Lhůta pro provedení této přílohy se stanoví od vstupu této dohody v platnost takto:

a)do tří měsíců – analýza nákladů a přínosů a hrubé návrhy technických postupů;

b)do deseti měsíců – návrh technických postupů;

c)do patnácti měsíců – uvedení technických postupů do praxe.

Příloha 5: Požadavky na hrubé návrhy a analýzu nákladů a přínosů

Podle části 1 přílohy ENER-4 dohody se v rámci prvního kroku přípravy nových ujednání na následující den vypracují hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů.

Hrubé návrhy by měly:

stanovit obecnou strukturu řešení volného propojení objemů mezi více regiony,

určit úlohy a odpovědnost stran v odvětví,

obsahovat prováděcí plán,

upozornit na případná rizika nebo problémy při provádění a navrhnout jejich řešení a

posoudit dopad rozdílů mezi režimy stanovení ceny uhlíku smluvních stran na toky přes propojovací vedení.

Analýza nákladů a přínosů by měla zohlednit cíl ujednání maximalizovat přínosy obchodu, což znamená, že v rámci omezení uvedených v příloze ENER-4 dohody by opatření pro obchodování:

měla být co nejúčinnější a

měla by za obvyklých okolností vést k tomu, že toky napříč elektrickými propojovacími vedeními budou v souladu s cenami na denních trzích stran.



Příloha I-B

Předběžné doporučení Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království ze dne 22. ledna 2021 týkající se vypracování technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení podle dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

[odesílatel na Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie]

[adresát u provozovatele elektroenergetických přenosových soustav Spojeného

království]

Pátek 22. ledna 2021

Vážený [adresáte],

Vypracování návrhu technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení v návaznosti na dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

jak jistě víte, Dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda“) byla podepsána dne 30. prosince 2020 a byla stranami prozatímně prováděna od 1. ledna 2021. Podle článku ENER.19 dohody musí Unie a Spojené království zajistit, aby jejich provozovatelé přenosových soustav spolupracovali na vypracování technických postupů v řadě oblastí, včetně využívání propojovacích vedení, pokud to doporučí specializovaný výbor pro energetiku. Během jednání se Unie a Spojené království dohodly, že je vhodné, aby některé z těchto technických postupů byly vypracovány již nyní a v předstihu před zahájením práce specializovaného výboru pro energetiku. Provozovatelé elektroenergetických přenosových sítí Spojeného království jsou proto žádáni, aby vypracovali návrh technických postupů pro výpočet a přidělování přenosových kapacit s cílem zajistit účinné obchodování prostřednictvím elektrických propojovacích vedení. Po zahájení činnosti bude specializovaný výbor pro energetiku sledovat veškerou práci související s vypracováním technických postupů.

Návrh technických postupů by se měl zabývat výpočtem a přidělováním kapacity ve všech příslušných časových rámcích.

Cílem této žádosti je uplatňovat aspekty článků ENER.13, ENER.14 a ENER.19 dohody v souvislosti s efektivním využíváním elektrických propojovacích vedení a žádost by měla být chápána v tomto kontextu. Technické postupy by zejména neměly zahrnovat ani znamenat účast provozovatelů přenosových soustav Spojeného království na postupech Unie pro přidělování kapacity a řízení přetížení.

Provozovatelé elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království by měly tyto technické postupy vypracovat ve spolupráci se sítí ENTSO-E v kontextu spolupráce stanovené v memorandu o porozumění, které bylo vypracováno za účelem uplatňování aspektů článku ENER.19 dohody.

Podrobnější informace o tom, co by měly návrhy technických postupů obsahovat, jsou uvedeny v příloze 2 (výpočet kapacity), příloze 3 (přidělování kapacity) a příloze 4.

Pokud jde konkrétně o výpočet a přidělování kapacity pro časový rámec na následující den, žádáme o vypracování modelu cíle pro následující den založeného na koncepci „volného propojení objemů mezi více regiony“, který je v souladu s články ENER.14 a ENER.19 a s přílohou ENER-4 dohody; v souladu s těmito ustanoveními by tato činnost měla být zahájena přednostně. Příloha ENER-4 dohody je uvedena v příloze 4 tohoto dopisu.

Část 2 přílohy ENER-4 dohody stanoví lhůtu pro vypracování technických postupů pro časový rámec na následující den. Níže uvedená data vycházejí z této lhůty, kterou jsme v souladu s článkem FINPROV.11.3 dohody vypočítali od 1. ledna 2021, což je datum prozatímního provádění dohody.

Na podporu vypracování modelu cíle pro následující den a v souladu s přílohou ENER-4 žádáme, aby byly hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů pro posouzení přidané hodnoty modelu cíle dokončeny do 1. dubna 2021. Hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů by měly být vypracovány v souladu s přílohou 5 tohoto dopisu.

Žádáme, aby byly návrhy technických postupů předloženy k vyjádření regulačním orgánům Spojeného království. Žádáme provozovatele elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království, aby před předložením návrhu technických postupů uskutečnili odpovídající konzultace s účastníky trhu. Po obdržení stanoviska Vás žádáme, abyste jej spolu s návrhem technických postupů předložili specializovanému výboru pro energetiku v dostatečném předstihu, aby mohly být technické postupy zavedeny do 1. dubna 2022.

Pokud jde o výpočet a přidělování kapacity pro jiné časové rámce než na následující den, žádáme provozovatele elektroenergetických přenosových soustav Spojeného království, aby specializovanému výboru pro energetiku navrhli lhůtu pro vypracování návrhu technických postupů.

Tento dopis zasílám v kopii svému protějšku na Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku, který zašle síti ENTSO-E rovnocenný dopis, jehož kopie je uvedena v příloze 1 tohoto dopisu.

S pozdravem

[podpis odesílatele]

Kopie

Generální ředitelství Evropské komise pro energetiku

Příloha 1

Dopis Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku adresovaný síti ENTSO-E

Příloha 2 Výpočet kapacity

Návrh technických postupů by měl stanovit podmínky a metodiky pro přidělování propojovací kapacity, která může být následně zpřístupněna trhu.

Tato kapacita by měla být vypočítána koordinovaně napříč elektrickými propojovacími vedeními.

Kapacity by měly být maximalizovány napříč elektrickými propojovacími vedeními. Tento požadavek by měl:

zohlednit povinnosti provozovatelů přenosových soustav dodržovat bezpečnostní normy bezpečného provozu sítí,

respektovat hranice nabídkových zón v rámci EU a Spojeného království stanovené v příslušných vnitrostátních rámcích,

umožnit provozovatelům přenosových soustav EU splnit požadavek poskytovat alespoň 70 % jejich kapacit na hranicích nabídkových zón v rámci EU v souladu s čl. 16 odst. 8 nařízení (EU) 2019/943,

při výpočtu kapacity zajistit nediskriminaci provozovatelů přenosových soustav v Unii a ve Spojeném království,

být podpořen koordinovaným postupem pro nápravná opatření napříč elektrickými propojovacími vedeními, včetně redispečinku a protiobchodů,

být podpořen ujednáním o sdílení nákladů mezi provozovateli přenosových soustav stran v souvislosti s redispečinkem a protiobchody.

Nakolik je to technicky možné, uspokojí provozovatelé přenosových soustav stran prostřednictvím elektrických propojovacích vedení kapacitní požadavky jakýchkoli toků elektřiny v opačných směrech, aby kapacitu propojovacích vedení využili na maximum.

V souvislosti s výpočtem kapacity by provozovatelé přenosových soustav měli zveřejnit alespoň:

každý rok: informace o dlouhodobém vývoji přenosové infrastruktury a jeho vlivu na kapacitu přeshraničního přenosu,

každý měsíc: prognózy na následující měsíc a rok přenosové kapacity dostupné na trhu zohledňující veškeré významné informace, které má v době výpočtu prognózy provozovatel přenosové soustavy k dispozici (např. vliv letního a zimního období na kapacitu vedení, údržba distribuční soustavy, dostupnost výrobních jednotek atd.),

každý týden: prognózy na následující týden přenosové kapacity dostupné na trhu zohledňující veškeré významné informace, které mají v době výpočtu prognózy provozovatelé přenosových soustav k dispozici, jako jsou předpověď počasí, plánované práce na údržbě distribuční soustavy, dostupnost výrobních jednotek atd.,

každý den: přenosovou kapacitu na následující den a vnitrodenní přenosovou kapacitu dostupnou na trhu pro každý obchodní interval zohledňující všechna vyrovnaná sjednání na následující den, harmonogramy výroby na následující den, prognózy poptávky a plánované práce na údržbě distribuční soustavy,

celkovou již přidělenou kapacitu podle obchodního intervalu a všechny významné podmínky, za nichž je možné tuto kapacitu využít (např. dražební zúčtovací cena, závazky využít kapacitu určitým způsobem atd.), tak, aby bylo možné určit zbývající kapacitu,

přidělenou kapacitu co nejdříve po každém přidělení, přičemž rovněž uvádějí zaplacené ceny,

celkovou využitou kapacitu podle obchodního intervalu, ihned po sjednání,

reálnému času co nejblíže: souhrn uskutečněných obchodních a fyzických toků podle obchodního intervalu, včetně popisu účinku jakýchkoliv nápravných kroků podniknutých provozovateli přenosových soustav (např. omezování) s cílem vyřešit síťové nebo systémové problémy,

příslušné informace k posouzení, zda byla kapacita elektrického propojovacího vedení vypočtena a přidělena v souladu s dohodou mezi EU a Spojeným královstvím.

Příloha 3 Přidělování kapacity

Návrh technických postupů by měl stanovit podmínky a metodiky přidělování propojovací kapacity trhu pro tyto časové rámce:

dlouhodobý,

na následující den,

vnitrodenní.

Pro každý časový rámec by metodika měla:

zajistit koordinované aukce pro všechna elektrická propojovací vedení,

zahrnovat pravidla pro sjednání, omezování, závaznost, odměňování, převod a vracení získaných přenosových kapacit, jakož i pro záložní postupy a kompenzace v případě omezení − zahrnovat pravidla pro rozdělování příjmu z přetížení,

zakázat provozovatelům přenosových soustav účtovat ceny za rezervu, jestliže na elektrických propojovacích vedeních nedochází k přetížení, pokud se na ně nevztahuje výjimka.

Příloha 4 – Model cíle pro následující den: „volné propojení objemů mezi více regiony“

Část 1

1.Nový postup přidělování kapacity elektrických propojovacích vedení v časovém rámci denního trhu vychází z koncepce „volného propojení objemů mezi více regiony“. Obecným cílem nového postupu je maximalizovat přínosy obchodu. V rámci prvního kroku přípravy nového postupu strany zajistí, aby provozovatelé přenosových soustav vypracovali hrubé návrhy a analýzu nákladů a přínosů.

2.V rámci volného propojení objemů mezi více regiony je třeba vytvořit funkci propojování trhů s cílem určit čisté pozice energie (implicitní přidělování) mezi:

a)nabídkovými zónami zřízenými podle nařízení (EU) 2019/943, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení, a

b)Spojeným královstvím.

3.Čisté pozice energie přenášené elektrickým propojovacím vedením se vypočítají pomocí implicitního postupu přidělování za použití zvláštního algoritmu na:

a)obchodní nabídky a nabídky pro časový rámec denního trhu z nabídkových zón zřízených v souladu s nařízením (EU) 2019/943, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení;

b)obchodní nabídky a nabídky pro časový rámec denního trhu z příslušných denních trhů ve Spojeném království;

c)údaje o kapacitě sítě a kapacity soustavy určené v souladu s postupy dohodnutými mezi provozovateli přenosových soustav a

d)údaje o očekávaných obchodních tocích elektrických propojovacích vedení mezi nabídkovými zónami propojenými se Spojeným královstvím a dalšími nabídkovými zónami v Unii, jak je stanoví provozovatelé přenosových soustav z Unie za použití spolehlivých metodik.

Tento postup musí být slučitelný se specifickými vlastnostmi propojovacích vedení stejnosměrného proudu, včetně požadavků na ztráty a změnu činného výkonu.

4.Funkce propojování trhů:

a)poskytuje výsledky v dostatečném předstihu před zahájením provozu příslušných denních trhů stran (v případě Unie jde o jednotné propojení denních trhů zavedené v souladu s nařízením Komise (EU) 2015/1222 2 ), aby tyto výsledky mohly být použity jako vstupy do procesů, které určují výsledky na těchto trzích;

b)poskytuje výsledky, které jsou spolehlivé a opakovatelné;

c)je specifickým postupem k propojení odlišných a samostatných denních trhů v Unii a Spojeném království; konkrétně to znamená, že zvláštní algoritmus musí být odlišný a oddělený od algoritmu používaného v jednotném propojení denních trhů zavedeném v souladu s nařízením (EU) 2015/1222 a v případě obchodních nabídek a nabídek Unie může mít přístup pouze k těm z nabídkových zón, které jsou přímo propojeny se Spojeným královstvím prostřednictvím elektrického propojovacího vedení.

5.Vypočtené čisté pozice energie se zveřejňují po validaci a ověření. Není-li funkce propojování trhu schopna fungovat ani poskytnout výsledek, přidělí se kapacita elektrického propojovacího vedení záložním postupem a účastníci trhu musí být o použití tohoto postupu informováni.

6.Nerozhodne-li specializovaný výbor pro energetiku jinak, rozdělí se náklady na vypracování a provádění technických postupů rovnoměrně mezi příslušné provozovatele přenosových soustav nebo jiné subjekty ze Spojeného království na jedné straně a příslušné provozovatele přenosových soustav nebo jiné subjekty z Unie na straně druhé.

Část 2

Lhůta pro provedení této přílohy se stanoví od vstupu této dohody v platnost takto:

a)do tří měsíců – analýza nákladů a přínosů a hrubé návrhy technických postupů;

b)do deseti měsíců – návrh technických postupů;

c)do patnácti měsíců – uvedení technických postupů do praxe.

Příloha 5: Požadavky na hrubé návrhy a analýzu nákladů a přínosů

Podle části 1 přílohy ENER-4 dohody se v rámci prvního kroku přípravy nových ujednání na následující den vypracují hrubé návrhy a analýza nákladů a přínosů.

Hrubé návrhy by měly:

stanovit obecnou strukturu řešení volného propojení objemů mezi více regiony,

určit úlohy a odpovědnost stran v odvětví,

obsahovat prováděcí plán,

upozornit na případná rizika nebo problémy při provádění a navrhnout jejich řešení a

posoudit dopad rozdílů mezi režimy stanovení ceny uhlíku smluvních stran na toky přes propojovací vedení.

Analýza nákladů a přínosů by měla zohlednit cíl ujednání maximalizovat přínosy obchodu, což znamená, že v rámci omezení uvedených v příloze ENER-4 dohody by opatření pro obchodování:

měla být co nejúčinnější a

měla by za obvyklých okolností vést k tomu, že toky napříč elektrickými propojovacími vedeními budou v souladu s cenami na denních trzích stran.

Příloha II

Návrh dopisu Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku a Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království jejich příslušným provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav, ve kterém je žádají, aby poskytli další informace s ohledem na vypracování technických postupů pro přidělování kapacity a řízení přetížení v časovém rámci na následující den podle dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

[adresa provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy EU nebo Spojeného království]

[datum]

Věc: Žádost o další informace s ohledem na vypracování technických postupů pro přidělování kapacity a řízení přetížení v časovém rámci na následující den podle dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Vážený [bude doplněno: adresáte],

děkujeme Vám za Vaši dosavadní práci při provádění hlavy Energetika dohody o obchodu a spolupráci, a zejména za zveřejnění analýzy nákladů a přínosů a hrubého návrhu podpořeného stanoviskem [bude doplněno: vnitrostátních regulačních orgánů Spojeného království [nebo] Agentury Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů] v dubnu 2021.

V návaznosti na zasedání specializovaného výboru pro energetiku dne 30. března 2022 a jeho doporučení [bude doplněno: č. X/202x] přijaté dne [bude doplněno: datum] Vás [bude doplněno: Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království [nebo] Generální ředitelství Evropské komise pro energetiku] žádá, abyste poskytli odpovědi na otázky uvedené v příloze tohoto dopisu do pěti měsíců od jeho obdržení.

[Bude doplněno: Provozovatel přenosové soustavy [nebo] síť ENTSO-E, usnadňující práci provozovatelů přenosových soustav EU,] by si měl/a dále vyžádat neformální stanovisko [bude doplněno: vnitrostátních energetických regulačních orgánů Spojeného království [nebo] Agentury Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů] k těmto dalším informacím a předložit ho spolu s odpověďmi na otázky uvedené v příloze.

Chci Vám předem poděkovat za další úsilí, které jste tomuto tématu věnovali.

[podpis]

Kopie: [odesílatel na Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku nebo případně

na Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království]

Příloha

Souvislosti: Tyto otázky se týkají možností, které provozovatelé přenosových soustav Spojeného království a EU uvedli v analýze nákladů a přínosů zveřejněné v dubnu 2021. Vezměte na vědomí, že bod 3 přílohy 29 dohody o obchodu a spolupráci vyžaduje, aby se čisté pozice energie přenášené elektrickým propojovacím vedením vypočítávaly pomocí implicitního postupu přidělování za použití zvláštního algoritmu zahrnujícího obchodní nabídky a nabídky pro časový rámec denního trhu z příslušných denních trhů ve Spojeném království. Z analýzy nákladů a přínosů provedené provozovateli přenosových soustav Spojeného království a EU vyplynulo, že pro účinné provádění volného propojení objemů mezi více regiony je ve všech variantách struktury volného propojení objemů mezi více regiony velmi žádoucí jednotná cena ve Velké Británii. V září 2021 spustilo Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království konzultaci, jejímž cílem bylo získat názory na současná ujednání pro obchodování s elektřinou na energetických burzách na velkoobchodním trhu s elektřinou ve Velké Británii a na naše návrhy podpořit účinné přeshraniční obchodování. Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vlády Spojeného království zejména stanovilo obecný přístup k propojení konkrétních denních aukcí na následující den, které by se používaly jako „příslušné denní trhy“ pro účely přílohy 29 dohody o obchodu a spolupráci, s cílem získat názory zúčastněných stran na to, zda to provést, a pokud ano, jak to uskutečnit v praxi. Tato konzultace byla ukončena v listopadu 2021 a vláda Spojeného království v patřičnou dobu zveřejní odpověď.

1.Pokud jde o možnost týkající se knihy předběžných objednávek vymezenou provozovateli přenosových soustav:

a)Jaký podíl objednávek pro jednotné propojení denních trhů je obvykle podáván během posledních patnácti minut před uzávěrkou, v jakém rozmezí se tento podíl obvykle pohybuje a existují konkrétní faktory, které ovlivňují dobu, kdy účastníci trhu podávají své objednávky, a mohly by se tyto faktory změnit v důsledku zavedení možnosti knihy předběžných objednávek?

b)Do jaké míry by podíl objednávek zadaných během posledních patnácti minut před uzávěrkou jednotného propojení denních trhů ovlivnil toky v propojovacích vedeních, pokud jde o soulad s cenami na denních trzích smluvních stran?

c)Zmírnila by tato možnost zcela problémy související s časem zjištěné u možností společné knihy objednávek, nebo by některému z nich čelila i nadále? Veškeré provozní dopady a rizika by měly být plně vysvětleny a odůvodněny.

d) Poskytují požadavky článku 305 (Zákaz zneužívání trhu na velkoobchodních trzích s elektřinou a plynem) dohody o obchodu a spolupráci dostatečné zmírnění rizik manipulace s trhem, která byla zjištěna v rámci možnosti knihy předběžných objednávek? Jakákoli zbytková rizika manipulace s trhem by měla být plně vysvětlena a odůvodněna.

e)Existují další opatření, požadavky nebo povinnosti, dotýkající se mj. regulačních orgánů nebo účastníků trhu, provozovatelů přenosových soustav nebo organizátorů trhu, které by mohly být zavedeny za účelem dalšího zmírnění rizika manipulace s trhem zjištěného u možnosti knihy předběžných objednávek? Jakákoli zbytková rizika manipulace s trhem by měla být plně vysvětlena a odůvodněna.

2.Pokud jde o možnosti týkající se společné knihy objednávek vymezené provozovateli přenosových soustav:

a)Jaký je plný rozsah možností, které by umožnily, aby výpočty prováděné subjektem provádějícím sesouhlasení pro propojení trhů v rámci volného propojení objemů mezi více regiony proběhly mezi uzávěrkou jednotného propojení denních trhů ve 12:00 SEČ a zveřejněním výsledků jednotného propojení denních trhů ve 13:00 SEČ, včetně veškerých možností, které by umožnily, aby výpočty prováděné subjektem provádějícím sesouhlasení pro propojení trhů v rámci volného propojení objemů mezi více regiony probíhaly souběžně s aspekty jednotného propojení denních trhů?

Jaké jsou výhody/nevýhody těchto možností, včetně:

1)možných dopadů na fungování jednotného propojení denních trhů a záložních postupů (tj. rizika odpojení jednotného propojení denních trhů);

2)dopadu na provozovatele přenosových soustav, organizátory a účastníky trhu.

Veškeré provozní dopady a rizika by měly být plně vysvětleny a odůvodněny.

b)Pokud jde o další možnosti týkající se společné knihy objednávek vymezené provozovateli přenosových soustav v rámci analýzy nákladů a přínosů (změna času uzávěrky jednotného propojení denních trhů a/nebo zveřejnění výsledků jednotného propojení denních trhů), jaké jsou výhody/nevýhody těchto možností, včetně:

1)dopadu na postupy před jednotným propojením denních trhů (např. výpočet kapacity) a po něm (např. vnitrodenní trhy / trhy pro zajišťování výkonové rovnováhy);

2)dopadu na provozovatele přenosových soustav, organizátory trhu a dopadu na účastníky trhu v případě prodloužení doby mezi uzávěrkou jednotného propojení denních trhů a výsledky jednotného propojení denních trhů.

Veškeré provozní dopady a rizika by měly být plně vysvětleny a odůvodněny.

3.S ohledem na možnosti týkající se knihy předběžných objednávek i společné knihy objednávek:

a)Jaké jsou jednotlivé postupy potřebné k výpočtu prováděnému subjektem provádějícím sesouhlasení pro propojení trhů v rámci volného propojení objemů mezi více regiony a jaké je časové rozpětí, které by bylo potřeba pro každý z těchto postupů? Každé rozpětí v možném časovém rámci by mělo být plně vysvětleno a odůvodněno.

b)Uveďte hrubý návrh metodiky pro sousední nabídkovou zónu za účelem stanovení přesné a spolehlivé prognózy. V tomto bodě uveďte:

1)hlavní problémy, principy a parametry (včetně vstupních údajů, výstupů a použití výstupů v rámci volného propojení objemů mezi více regiony), které je třeba řešit a stanovit pomocí metodiky pro sousední nabídkovou zónu;

2)časový rámec, v němž by tato metodika mohla být vytvořena a uvedena do praxe, a

3)předběžné kvalitativní posouzení toho, jak by měla navrhovaná metodika pro sousední nabídkovou zónu ve spojení s volným propojením objemů mezi více regiony fungovat ve srovnání s výsledky přidělování kapacity prostřednictvím explicitních aukcí, aby se dosáhlo účinnějších opatření pro obchodování, a zejména za jakých podmínek by navrhovaná metodika ve spojení s volným propojením objemů mezi více regiony byla lepší než explicitní aukce.

c)Provádění

1)Jaké jsou podrobné kroky potřebné k provedení všech aspektů možností týkajících se knihy předběžných objednávek i společné knihy objednávek, včetně postupů pro zkoušení a ověřování výkonnosti volného propojení objemů mezi více regiony před plným provozem, úloh a odpovědnosti provozovatelů přenosových soustav, organizátorů a účastníků trhu, jak by bylo možné tyto aspekty provést v co nejkratším čase a jak by struktura a obsah technických postupů mohly co nejlépe podpořit účinné provádění?

2)Uveďte realistickou lhůtu provedení každé z možností (taková lhůta by měla zohledňovat současný a stanovený budoucí vývoj a zahrnovat všechny nezbytné kroky, jako jsou konzultace zúčastněných stran, zavedení nových informačních systémů pro subjekt provádějící sesouhlasení pro propojení trhů v rámci volného propojení objemů mezi více regiony, zkušební fáze, postupy správy a řízení atd.).

3)Jaké jsou předpokládané přímé náklady na zavedení a fungování volného propojení objemů mezi více regiony u jednotlivých úloh a funkcí nezbytných pro volné propojení objemů mezi více regiony?

(1)    Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).
(2)    Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).