28.2.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 75/164


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Přechod na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN)

[COM(2022) 296 final – 2022/0192 (COD)]

(2023/C 75/24)

Zpravodaj:

Florian MARIN

Žádost o vypracování stanoviska

Evropský parlament, 4. 7. 2022

Rada, 11. 7. 2022

Rozhodnutí plenárního shromáždění

17. 5. 2022

Právní základ

čl. 43 odst. 2 a článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí

Přijato v sekci

5. 10. 2022

Přijato na plenárním zasedání

26. 10. 2022

Plenární zasedání č.

573

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

188/0/1

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV vítá a podporuje přechod ze zemědělské účetní datové sítě (FADN) na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN), jak stanoví strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“. Jejím úkolem bude sběr údajů týkajících se udržitelnosti, zlepšení poradenských služeb a poskytování zpětné vazby zemědělcům.

1.2

EHSV považuje síť FSDN za důležitý nástroj pro politiky podložené důkazy a předkládá tato doporučení:

s údaji o změně klimatu, kvalitě půdy a ukládání CO2 do půdy, používaných pesticidech, kvalitě vody a ovzduší, energii a biologické rozmanitosti by mělo být nakládáno jako s environmentálními údaji, jež mají shromažďovat zemědělci nebo jiné nástroje interoperabilní se sítí FSDN. Shromážděné údaje by měly být rozděleny podle typu produktů (ekologické produkty atd.). Mají-li být proměnné týkající se udržitelnosti zahrnuty do sítě a využity jako nástroj politik, musí být důkladně vyhodnoceny z hlediska platnosti, kvality a srovnatelnosti;

s údaji o pracovních podmínkách, typech smluv, zdraví a bezpečnosti (existence plánů pro ochranu zdraví a bezpečnosti v zemědělských podnicích, počet úrazů včetně úrazů u osob samostatně výdělečně činných), dovednostech a mzdách, návaznosti sociální podmíněnosti na společnou zemědělskou politiku, počtu osob samostatně výdělečně činných či počtu dočasných/sezónních pracovníků by mělo být nakládáno jako se sociálními údaji, jež mají shromažďovat zemědělci nebo jiné nástroje interoperabilní se sítí FSDN. Je třeba se zaměřit zejména na ženy a mladé lidi;

environmentální a sociální údaje by měly být považovány za stejně důležité jako hospodářské údaje. Vzhledem k tomu, že v rámci sítě FADN se již několik desetiletí posuzuje především ekonomická situace zemědělců, klíčový význam má spolu s environmentálními a sociálními výzvami hospodářský rozměr;

měl by existovat přístup zajišťující propojení s integrovaným administrativním a kontrolním systémem (IACS) a údaji vyplývajícími z provádění společné zemědělské politiky (SZP) a také s Eurostatem, zejména pokud jde o environmentální a sociální údaje;

všichni zemědělci by měli mít možnost přispívat do sítě FSDN, pokud jsou ochotni a schopni tak učinit, a to na základě specifické metodiky a se zohledněním reprezentativnosti a rozpočtových omezení. Neměly by se uplatňovat žádné sankce, pokud jsou součástí vzorkové skupiny, avšak nechtějí přispět. Poskytování údajů ze strany zemědělců musí zůstat dobrovolné. Členské státy by však měly určit vhodné způsoby a pobídky, které by zemědělce motivovaly k tomu, aby se do sítě FSDN zapojili;

je třeba se trvale zaměřovat na omezování byrokracie: měly by být také využívány moderní datové technologie, jako je umělá inteligence, internet věcí, automatické ověřování nebo infrastruktura pro sběr na dálku;

síť FSDN by měla pomoci zvýšit porozumění celému ekosystému zemědělského podniku a za tím účelem je třeba rovněž zajistit interoperabilitu s dalšími databázemi a společně analyzovat samostatné soubory údajů, které pokrývají jiné části dodavatelského řetězce;

je třeba zajistit, aby byly do vzorku pro síť FSDN zahrnuty soběstačné a částečně soběstačné zemědělské podniky;

kvůli odlišné situaci jednotlivých členských států je nezbytné zahrnout různé charakteristiky, zdroje, formáty, rozměry a míru podrobnosti údajů;

měla by být zajištěna trvalá výměna osvědčených postupů v zemědělství mezi členskými státy a zemědělci. V tomto ohledu je třeba vytvořit zvláštní nástroje.

je nutné vyvinout větší úsilí s cílem posílit kapacitu pro sběr, sdílení, správu a využívání údajů, aby se zlepšila účinnost a rozhodovací proces na úrovni zemědělských podniků, zejména v případě malých zemědělských podniků;

síť FSDN by měla přispět ke zlepšení řízení zemědělských podniků a měly by být rovněž poskytovány uzpůsobené poradenské služby, mimo jiné vytvořením jasné návaznosti na údaje o exogenních proměnných procesu zemědělské produkce, jako jsou předpovědi počasí atd.;

je třeba stanovit specifická kritéria související s udržitelností procesů vyžadovaných sítí FSDN a kritéria pro pracovní podmínky subjektů shromažďujících údaje.

1.3

EHSV se domnívá, že by měla být vždy zajištěna ochrana, vlastnictví, soukromí a důvěrnost údajů (záruka naprosté anonymizace) a že by zemědělci měli mít neustálou kontrolu nad svými údaji. Kromě toho by měly být chráněny zájmy zemědělců a v případě sdílení jejich údajů by měl být získán jejich souhlas bez ohledu na cíl a využití údajů.

1.4

EHSV doporučuje, aby zemědělcům byly poskytnuty pobídky s cílem podnítit jejich přispívání a aby jim sdílení údajů přinášelo kromě poradenských služeb jasné a přímé přínosy, jako jsou finanční přínosy nebo přístup ke specializovaným výzvám k podávání návrhů financovaným z fondů EU.

1.5

údaje shromážděné pro síť FSDN nesmí být za žádných okolností použity ke kontrole zemědělců ani k tomu, aby jim byly uloženy sankce. V případě porušení této zásady by zemědělci měli mít možnost přestat údaje poskytovat, což však výrazně omezí využívání sítě FSDN jakožto nástroje politik.

1.6

Obecným přístupem sítě FSDN je používání digitálních technologií, a proto EHSV doporučuje, aby bylo učiněno více pro vybudování společného datového prostoru pro zemědělství, přičemž by se prosazovalo společné vlastnictví údajů a datová družstva. EHSV se domnívá, že v zemědělsko-potravinářském průmyslu chybí společná metodika pro zajištění srovnatelnosti a společného využívání údajů.

1.7

EHSV navrhuje, aby byl vytvořen specializovaný integrovaný program pro digitalizaci zemědělsko-potravinářského průmyslu, protože někteří zemědělci jsou již povinni shromažďovat environmentální údaje za účelem prodeje svých produktů a autonomní a inteligentní stroje nebo senzory jsou generátory údajů. Je třeba zohlednit digitální inkluzivnost a gramotnost spolu s usnadňováním přístupu k údajům a hardwarovým a softwarovým technologiím.

1.8

EHSV navrhuje, aby se ve venkovských oblastech více usilovalo o omezení „bílých zón“ a bylo zajištěno telefonní a širokopásmové připojení.

1.9

EHSV doporučuje, aby byly finanční prostředky pro provádění sítě FSDN zabezpečeny Komisí a členskými státy a aby shromážděné údaje zohledňovaly kolísání cen a rozličné krize v rámci zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce.

2.   Úvod

2.1

Evropská komise naplánovala ve strategii „Od zemědělce ke spotřebiteli“ (1) přechod ze zemědělské účetní datové sítě (FADN) na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN) za účelem sběru údajů týkajících se udržitelnosti, zlepšení poradenských služeb a poskytování zpětné vazby zemědělcům. Údaje budou shromažďovány na úrovni zemědělských podniků podle specifických kritérií a periodicity ve všech členských státech. Síť FADN bude přizpůsobena tak, aby se zajistil účinný sběru údajů pomocí sítě FSDN.

2.2

Každý členský stát vypracuje specializovaný plán výběru vykazujících podniků, který zajistí reprezentativní vzorek údajů. Zemědělské podniky budou klasifikovány jednotným způsobem a do procesu budou zapojeny subjekty shromažďující údaje, jako jsou účetní střediska, přičemž koordinaci budou zajišťovat kontaktní místa na úrovni členských států.

2.3

Údaje poskytnuté zemědělskými podniky budou použity k zařazení vykazovaného podniku, k posouzení příjmů a hospodářské, environmentální a sociální udržitelnosti podniku a k ověření správnosti uváděných informací pomocí kontroly na místě.

3.   Funkčnost sítě FSDN

3.1

EHSV podporuje přechod ze sítě FADN na síť FSDN a domnívá se, že tytéž údaje by neměly být shromažďovány vícekrát, neboť některé členské státy již určité sociální a environmentální údaje shromažďují, a že je třeba zaujmout přístup zajišťující propojení s integrovaným administrativním a kontrolním systémem (IACS) a údaji vyplývajícími z provádění společné zemědělské politiky (SZP) a také s Eurostatem, zejména pokud jde o environmentální a sociální údaje.

3.2

Sdílení údajů mezi sítí FSDN a různými subjekty, jako jsou správní orgány, statistické úřady a soukromé subjekty, by mělo být prováděno kontrolovanou a uzpůsobenou formou. Podpora digitálních technologií, které již byly vyvinuty a financovány EU (FAIRshare (2), projekty programu Horizont atd.), může přispět ke zlepšení řízení zemědělských podniků a využívání digitálních technologií na úrovni zemědělských podniků.

3.3

Období prodlevy mezi sběrem údajů a jejich zpracováním by nemělo mít dopad na kvalitu sítě FSDN a na poradenské služby poskytované zemědělcům. Zemědělci by měli vědět, zda jsou jejich údaje používány pro další účely spojené se sítí FSDN, jako je výzkum, inovace, odborná příprava atd., a dát k tomu souhlas.

3.4

Ochrana údajů, příslušná pravidla obecného nařízení o ochraně osobních údajů (3) a údaje ze senzorů, důvěra ohledně používání údajů, postupy pro kontrolu a zajištění rovnováhy, vlastnictví, právo na ochranu soukromí a práva týkající se produkce nebo transparentnost by měly zohledňovat zájmy zemědělců a zemědělci by měli mít ze shromážděných údajů přínos. Stálou prioritou by mělo být omezování byrokracie. Je zapotřebí jasná metodika na úrovni EU s cílem podpořit v tomto ohledu zemědělce. Mělo by se zvážit zapojení sdružení zemědělců.

3.5

EHSV se domnívá, že je třeba zohlednit udržitelnost provádění systému a pracovní podmínky osob zapojených do provádění sítě FSDN v oblastech sběru, správy, ukládání a zpracování údajů. EHSV upozorňuje na své stanovisko věnované digitalizaci a udržitelnosti (4): energeticky nejúčinnější datová centra by se měla stát normou a nová datová centra by měla 100 % využívat energii z obnovitelných zdrojů. Komise by měla stanovit specifická kritéria týkající se udržitelnosti daného procesu a pracovních podmínek subjektů shromažďujících údaje, která by měly být zohledňována ve všech členských státech.

3.6

Síť FSDN by neměla být nástrojem, který využívají pouze veřejné orgány při vypracovávání návrhů veřejných politik, ale měla by také zohledňovat potřeby sociálních partnerů, výzkumných subjektů, vysokých škol, zemědělců a nevládních organizací. Tato síť by mohla pomoci zvýšit začleňování zemědělců do finančního systému (úvěry atd.). Síť FSDN by měla pravidelně poskytovat přehledy týkající se zemědělství na evropské, vnitrostátní a regionální úrovni a různých typů zemědělství.

3.7

Všichni zemědělci z EU by měli mít možnost přispívat do sítě FSDN, pokud jsou ochotni tak učinit, přičemž by měla být zohledňována reprezentativnost, rozpočtová omezení a cíle sítě FSDN. Zemědělské podniky, které nejsou součástí vzorku, by měly mít možnost dobrovolně přispívat do sítě FSDN na základě uzpůsobených a konkrétních kritérií a metodik. Zemědělci by neměli být povinni přispívat údaji do sítě FSDN a neměly by být zaváděny žádné sankce. Je třeba vzít v úvahu rovněž soběstačné a částečně soběstačné zemědělské podniky. Shromážděné údaje by měly být rozděleny podle typu produktů (ekologické produkty atd.).

3.8

Je třeba zohlednit moderní a inovativní sběr a zpracování údajů na základě umělé inteligence, internetu věcí, automatického ověřování, softwaru pro optické rozpoznávání znaků nebo infrastruktury pro sběr na dálku, aby byla síť FSDN účinnější, a to spolu s geoprostorovými daty generovanými prostřednictvím Kosmického programu Unie. Je třeba vytvořit jasnou vazbu mezi sítí FSDN, SZP a evropským cloudem pro otevřenou vědu.

3.9

Síť FSDN by měla zohlednit různé právní předpisy v členských státech, zejména předpisy týkající se environmentálních a sociálních aspektů, a měla by být dostatečně pružná, aby byla schopna začlenit nové ukazatele. Aby byla síť FSDN úspěšná, je zapotřebí účinná spolupráce mezi kontaktními místy, úřady členských států a GŘ pro zemědělství Evropské komise. Environmentální a sociální údaje je třeba považovat za stejně důležité jako hospodářské údaje a totéž platí pro drobné a velké zemědělce a pro různé regiony. Otevřenost a ochota přispívat do sítě FSDN se v jednotlivých členských státech liší. Je třeba zohlednit míru citlivosti a přesnou hodnotu určitých prvků.

3.10

EHSV navrhuje jasně rozlišovat mezi údaji, jež je třeba shromažďovat jednou za rok, a údaji, jež je zapotřebí získávat pravidelně. Vzhledem k tomu, že tytéž údaje by neměly být shromažďovány vícekrát, představuje pro síť FSDN problém skutečnost, že se různí charakteristiky, zdroje, formáty, velikost a míra podrobnosti údajů. Mezi jednotlivými členskými státy existují velké rozdíly, co se týče struktury nákladů na sběr údajů, a je tedy zapotřebí větší flexibilita.

3.11

Sběr údajů by měl zohledňovat různé krize a zvýšené kolísání cen, které se stává v rámci zemědělsko-potravinářských řetězců trvalým aspektem. Válka na Ukrajině k tomuto kolísání přispívá a spekulace s potravinami vyvíjejí tlak na dodavatelské řetězce. Komise a členské státy by měly zabezpečit finanční zdroje přidělené na síť FSDN.

3.12

EHSV navrhuje zřídit se zapojením občanské společnosti evropský poradní orgán vybraný na základě transparentních kritérií, jehož úkolem by bylo monitorování sběru údajů a rozhodování o využívání údajů a strategických změnách týkajících se požadavků na údaje, a to se zohledněním společenských výzev a dynamiky poptávky po údajích.

3.13

EHSV dále navrhuje, aby byly do sítě FSDN začleněny údaje týkající se zemědělských postupů, konkrétně pokud jde o hospodaření s půdou, ochranu a výživu rostlin a zdraví zvířat a jejich dobré životní podmínky. Měly by být shromážděny a šířeny osvědčené postupy v oblasti zemědělství jako výsledek sítě FSDN, zejména v environmentální a sociální oblasti (odborná příprava, vzorové nástroje, osvědčené postupy, komunikace mezi poradci atd.).

3.14

S údaji o změně klimatu, kvalitě půdy a ukládání CO2 do půdy, používání pesticidů, kvalitě vody a ovzduší, energii a biologické rozmanitosti by mělo být nakládáno jako s environmentálními údaji, jež mají shromažďovat zemědělci nebo jiné nástroje interoperabilní se sítí FSDN.

3.15

Pracovní podmínky, typy smluv, zdraví a bezpečnost (existence plánů pro ochranu zdraví a bezpečnosti v zemědělských podnicích, počet úrazů včetně úrazů u osob samostatně výdělečně činných), návaznost sociální podmíněnosti na společnou zemědělskou politiku, počet osob samostatně výdělečně činných, počet dočasných/sezónních pracovníků či mzdy a dovednosti by měly být považovány za sociální údaje, jež mají shromažďovat zemědělci nebo jiné nástroje, které jsou interoperabilní se sítí FSDN. Je také třeba se neustále snažit zajistit, aby byly shromážděné údaje využívány s cílem pomoci monitorovat pokrok při plnění cílů udržitelného rozvoje.

3.16

EHSV navrhuje věnovat zvláštní pozornost ženám a mladým lidem, kteří by měli být ve středu zájmu budoucího rozvoje venkova. Síť FSDN může nepřímo stimulovat aspekty, jako je usnadnění přístupu k příležitostem, stabilním pracovním smlouvám, uzpůsobeným veřejným službám a vysoké kvalitě života. Zvláštní pozornost by měla být věnována také údajům o zemědělských podnicích, které působí na mezinárodní úrovni, jelikož organizace zemědělských podniků je stále složitější a u některých probíhá produkce i mimo EU.

3.17

pokud jde o provádění právních předpisů týkajících se sítě FSDN, EHSV je znepokojen navrhovaným oprávněním Evropské komise přijímat značný počet aktů v přenesené pravomoci (např. v oblasti správy údajů, pokud jde o identifikační číslo zemědělského podniku, používání údajů nebo přístup k základním údajům a jejich předávání). To by mělo být omezeno na nezbytné minimum a mělo by být zajištěno spíše prostřednictvím prováděcích aktů.

4.   Příspěvek sítě FSDN ke zlepšení environmentální, hospodářské a sociální výkonnosti zemědělských podniků a transparentnosti a spravedlnosti zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce

4.1

Síť FSDN by mohla být nástrojem, který by přispěl ke zlepšení řízení zemědělských podniků tím, že by vytvořil nástroje na podporu rozhodování za účelem dosažení lepší výkonnosti zemědělských podniků (mimo jiné pomocí prosazování přesného zemědělství) prostřednictvím sběru a analýzy údajů těchto podniků, a členské státy by měly být vedeny tímto směrem. Pro poradenské služby zajišťované sítí FSDN by mohla být prospěšná lepší integrace datových souborů za účelem poskytování odborného poradenství ve všech rozměrech udržitelnosti (v hospodářském, environmentálním, sociálním rozměru).

4.2

Údaje shromážděné na úrovni zemědělských podniků jsou částečně využívány ke zvýšení potenciální a udržitelné výkonnosti těchto podniků. Zemědělci musí mít nad svými údaji kontrolu a měla by jim být poskytována pomoc a poradenství, aby své údaje využívali k přesnější, účinnější a udržitelnější činnosti, a tak byly podporovány udržitelné zemědělské postupy. Údaje by měly být využity ke konkrétnímu účelu, k němuž byly shromážděny. Členské státy by se měly v tomto ohledu řádně zapojit a Komise by měla poskytovat jasná doporučení a řešení v oblasti otevřeného softwaru uzpůsobená ekosystému zemědělských podniků.

4.3

EHSV doporučuje, aby byl v EU vytvořen společný datový prostor založený na značce důvěry týkající se veřejných údajů pro zemědělsko-potravinářské odvětví za účelem lepšího a účinnějšího přístupu k dodavatelským řetězcům. V každém členském státě by měly být stanoveny konkrétní cíle. Společné vlastnictví údajů, datová družstva pro zemědělství a rozvoj partnerství pro zemědělství založené na údajích vyžadují specifické finanční zdroje a specializovanou strategii.

4.4

V zemědělsko-potravinářském průmyslu chybí normy a společná metodika pro zajištění srovnatelnosti a společného využívání údajů. V tomto ohledu je třeba provést konkrétní opatření, a to se zapojením členských států, neboť někteří zemědělci jsou povinni shromažďovat údaje za účelem prodeje svých výrobků maloobchodníkům.

4.5

Podle EHSV by síť FSDN měla přispět k porozumění celému ekosystému zemědělského podniku a měla by být interoperabilní s dalšími databázemi obsahujícími údaje o dodavatelském řetězci či provádějícími společnou analýzu samostatných souborů údajů, aby bylo možné monitorovat rozdělení přidané hodnoty a zajistit spravedlivé zacházení pro všechny subjekty v potravinovém řetězci. Síť FSDN by měla poskytnout základní klíčové ukazatele výkonnosti související s výkonností zemědělských podniků, ale také s regionální situací a situací daného produktu.

4.6

Tato síť by měla přispět k dosažení inteligentního, inovativního a udržitelného řízení zemědělských podniků, zlepšení jejich řízení a produkce a k propojení s exogenními proměnnými procesu zemědělské produkce (počasí atd.). Do výzkumných projektů by měli být více zapojeni zemědělci a družstva a na digitalizaci zemědělsko-potravinářském průmyslu by mohly být přiděleny specifické finanční prostředky EU. Vzhledem ke specifické povaze tohoto odvětví by měla být zahájena specializovaná výzva k podávání návrhů, a to se zapojením členských států.

5.   Příspěvek sítě FSDN k digitalizaci zemědělství a zemědělsko-potravinářského průmyslu

5.1

Internalizace informačních technologií je pomalý proces, neboť zemědělství je stále jedním z nejméně digitalizovaných odvětví a existují zde v tomto ohledu významné rozdíly mezi zeměmi, regiony a zemědělskými podniky. Digitální inkluzivnost je obrovským problémem, na který je třeba se zaměřit, aby se snížily nerovnosti. Více digitalizovaný zemědělsko-potravinářský průmysl přispěje k větší transparentnosti v dodavatelském řetězci a sníží riziko spekulace s potravinami na minimum. EHSV navrhuje, aby Komise, členské státy a občanská společnost společně v partnerství zavedly specializovaný integrovaný program pro digitalizaci zemědělsko-potravinářského průmyslu. Protože je digitální transformace prioritou, měly by se na usnadnění přístupu k hardwarovým a softwarovým technologiím pro členské státy a zejména pro drobné zemědělce vztahovat specializované programy. Mělo by se pravidelně financovat obnovení softwarových licencí používaných ke sběru a sdílení údajů. V tomto směru mohou být použity finanční prostředky EU, i když významným faktorem je zapojení členských států.

5.2

Autonomní a inteligentní stroje nebo senzory generují údaje, které mohou pomoci při rozhodování na úrovni zemědělských podniků a mohou posílit správu údajů na úrovni dodavatelského řetězce. Propojenost a interoperabilita mezi subjekty dodavatelského řetězce by spolu s geoprostorovými daty měly pomoci drobným zemědělcům zajistit napojení na trh a umožnit posílení dodavatelských řetězců.

5.3

Posílení kapacity pro sběr, sdílení, správu a využívání údajů na úrovni zemědělských podniků je zejména v případě malých zemědělských podniků důležité pro lepší začlenění zemědělců do dodavatelských řetězců a pro zvýšení účinnosti zemědělských podniků. Tyto náklady by měla pokrývat SZP, přičemž členské státy by měly do svých strategických plánů začlenit zvláštní opatření. Je třeba důkladně řešit nedostatek znalostí drobných zemědělců, pokud jde o digitální procesy, a je nezbytné se rozhodně a trvale zaměřovat na zvyšování digitálních znalostí v rámci celé SZP a dalších příslušných politik.

5.4

Sběr sociálních a environmentálních údajů by neměl být izolovaným procesem nebo dodatečnou aktivitou, ale spíše nepřetržitou činností na úrovni zemědělských podniků bez ohledu na jejich velikost nebo druh, přičemž členské státy by měly tuto kontinuální činnost podporovat.

5.5

EHSV je znepokojen skutečností, že poptávka po údajích a po digitalizaci v zemědělsko-potravinářském průmyslu by mohla vést ke vzniku cenové diskriminace a spekulací na trzích komodit. Soustředění trhu s údaji do rukou několika málo společností je třeba řídit tak, aby byla zajištěna nezávislost údajů. Kromě toho je třeba sdílet údaje mezi subjekty dodavatelského řetězce spravedlivým, transparentním a nediskriminačním způsobem, aby síť FSDN pomohla zajistit spravedlivější dodavatelský řetězec a snížit nepřímé emise.

5.6

Je nutné se neustále zaměřovat na vytváření rámce pro demokracii v oblasti údajů a vyváženou vyjednávací sílu ohledně přínosů údajů v zemědělsko-potravinářském průmyslu. EHSV vítá zavedení identifikačního čísla zemědělského podniku a navrhuje zajistit větší jasnost ohledně ochrany, vlastnictví a přenositelnosti údajů v zemědělství a odpovědnosti za ně. Je třeba dbát na spravedlivé sdílení přínosů údajů na základě vzájemnosti mezi poskytovateli údajů a subjekty shromažďujícími údaje a zároveň na snadnou dohledatelnost údajů sítě FSDN.

5.7

Je zapotřebí provádět informační kampaně, které zdůrazní důležitost údajů pro hospodářskou, sociální a environmentální výkonnost zemědělských podniků, zejména v případě drobných zemědělců, aby se posílila důvěra a zvýšilo porozumění přínosu údajů k relevantnosti a účinnosti budoucích veřejných politik. Subjekty v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci by měly mít přístup k otevřeným datovým platformám, aby zajistily srovnatelnost a transparentnost v rámci produktových dodavatelských řetězců. Síť FSDN by mohla zemědělce motivovat k tomu, aby využívali digitální platformy za účelem snazšího začlenění do dodavatelských řetězců a přenosu osvědčených postupů.

5.8

Je třeba neustále zajišťovat digitální gramotnost, zejména v případě malých zemědělských podniků a starších zemědělců, spolu s odbornou přípravou pro subjekty shromažďující údaje. Průběžně by měla probíhat odborná příprava, šíření postupů a kampaně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Navzdory pokroku, k němuž došlo v oblasti digitalizace a údajů, jsou nutné uživatelsky vstřícnější systémy. EHSV zdůrazňuje, že je třeba zajistit širokopásmové pokrytí a digitalizaci jako nezbytný předpoklad přesného zemědělství a robotiky a podpořit investice do udržitelných metod. Je třeba zvážit jasnou spojitost mezi sítí FSDN a Nástrojem pro propojení Evropy, ale také s jeho Fondem pro širokopásmové připojení.

V Bruselu dne 26. října 2022.

Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

Christa SCHWENG


(1)  Stanovisko EHSV „Od zemědělce ke spotřebiteli“ – udržitelná potravinová strategie (Úř. věst. C 429, 11.12.2020, s. 268).

(2)  https://www.h2020fairshare.eu/

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (Úř. věst. L 119, 4.5.2016, s. 1).

(4)  Průzkumné stanovisko EHSV Digitalizace a udržitelnost – současný stav a opatření, která je z pohledu občanské společnosti potřeba přijmout (Úř. věst. C 429, 11.12.2020, s. 187).