V Bruselu dne 29.9.2021

COM(2021) 612 final

2021/0311(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o usnadnění udělování víz


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Dohoda mezi EU a Běloruskou republikou o usnadnění udělování víz (dále jen „dohoda o zjednodušení vízového režimu“) vstoupila v platnost dne 1. července 2020 1 souběžně s dohodou o zpětném přebírání osob 2 . Účelem dohody o zjednodušení vízového režimu je na základě reciprocity usnadnit udělování víz občanům Unie a Běloruska pro předpokládaný pobyt, jehož délka během jakéhokoli období 180 dnů nepřekročí 90 dnů.

Dohoda o zjednodušení vízového režimu přispívá k posilování mezilidských kontaktů a sdílení hodnot, včetně hodnot v oblasti lidských práv a demokratických hodnot EU. V preambuli dohody o zjednodušení vízového režimu je zdůrazněn význam základních zásad, jimiž se řídí spolupráce mezi EU a Běloruskem, a také povinnosti a oblasti odpovědnosti, včetně dodržování lidských práv a demokratických zásad, vyplývající z příslušných mezinárodních nástrojů, jimiž jsou vázány.

Dne 12. října 2020 přijala Rada závěry o reakci EU na vývoj v Bělorusku 3 . Rada ve svých závěrech zopakovala, že prezidentské volby, které proběhly dne 9. srpna 2020, nebyly ani svobodné ani spravedlivé a že běloruský režim postrádá demokratickou legitimitu. Rada znovu zopakovala, že plně podporuje svrchovanost a nezávislost Běloruska, a zdůraznila demokratické právo běloruského lidu zvolit si svého prezidenta ve svobodných a spravedlivých volbách bez vnějšího vměšování. Závěry dále připomněly omezující opatření spočívající v zákazu vstupu na území EU a zmrazení majetku uvalená na 40 osob odpovědných za zmanipulování prezidentských voleb a násilné zákroky proti pokojným protestům a uvedly, že EU je připravena přijmout další omezující opatření vůči subjektům a vysoce postaveným představitelům, včetně Aleksandra Lukašenka 4 .

EU omezila dvoustrannou spolupráci s běloruskými orgány na centrální úrovni, zvýšila podporu poskytovanou běloruskému lidu a občanské společnosti a odpovídajícím způsobem nově zaměřila svou dvoustrannou finanční pomoc. V souladu s těmito opatřeními EU okamžitě uvolnila dodatečné finanční prostředky pro oběti násilí, organizace občanské společnosti a nezávislé sdělovací prostředky.

Zákroky proti a opozičním aktivistům, organizacím občanské společnosti, obráncům lidských práv a nezávislým sdělovacím prostředkům pokračují. Počet politických vězňů před polovinou září 2021 přesáhl 670 a každý týden se zvětšuje. Jsou proti nim vedeny politicky motivované procesy, a to často za zavřenými dveřmi a ukvapeným způsobem, jež končí ostudnými rozsudky k mnohaletému odnětí svobody.

Uplatňování dohody o zjednodušení vízového režimu pokračuje, zatímco zřízení smíšeného výboru pro zjednodušení vízového režimu, jehož úkolem je sledovat provádění dohody, bylo odloženo.  

V reakci na pokračující brutální represe proti všem segmentům běloruské společnosti, a zejména na odklonění letu přepravujícího cestující dne 23. května 2021, zakázala EU běloruským dopravcům přelety vzdušného prostoru EU a přístup na letiště EU 5 , přijala čtvrtý balíček sankcí uvádějící seznam jednotlivců a subjektů 6 a cílené hospodářské sankce 7 .

V návaznosti na tato opatření běloruské orgány přijaly protiopatření tím, že oznámily pozastavení své účasti ve Východním partnerství a dne 28. června 2021 oznámily pozastavení dohody s EU o zpětném přebírání osob. Kromě toho Bělorusko odvolalo svého velvyslance při EU ke konzultacím, požádalo o odvolání velvyslance EU do Bruselu ke konzultacím a oznámilo, že zástupcům evropských orgánů a jednotlivcům z EU, kteří se podíleli na přípravě sankcí, bude odepřen vstup do Běloruska. Běloruské orgány požádaly o pozastavení činnosti kulturních institutů členských států. Bělorusko rovněž uvedlo, že zváží další možná protiopatření. Kromě toho dne 8. září 2021 byl běloruskému parlamentu předložen návrh zákona o pozastavení dohody s EU o zpětném přebírání osob.

Zatímco se situace na vnějších hranicích EU s Běloruskem stabilizovala, pokud jde o příjezdy, a to též z důvodu přerušení přímých letů z Bagdádu do Minsku, i nadále zůstává napjatá a migrační tlak přetrvává, neboť počet znemožněných pokusů o nelegální překročení hranice je i nadále vysoký. Ke dni 19. září 2021 překročilo litevsko-běloruskou hranici nelegálně 4 145 osob; tento počet je 56krát vyšší než v roce 2020. Více než polovina státních příslušníků třetích zemí, kteří překročili litevskou hranici s Běloruskem, pocházela z Iráku (2 805), po nichž následovali státní příslušníci Konga (Brazzaville), Kamerunu a malé procento státních příslušníků Sýrie, Íránu a Afghánistánu. Pokud jde o Polsko, v témže období překročilo hranici s Běloruskem 1 493 státních příslušníků třetích zemí. Tento počet je 23krát vyšší než v roce 2020. Obdobně jsou hlavními národnostmi Iráčané, avšak s vyšší přítomností afghánských státních příslušníků. V relativním vyjádření však nejvyšší nárůst zaznamenalo Lotyšsko, které v roce 2020 evidovalo 3 případy neoprávněného překročení hranic a v roce 2021 již 377. Stejný trend platí i pro žádosti o azyl. V porovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenala Litva dosud v roce 2021 14krát více žádostí o azyl (2 399), především od státních příslušníků Iráku (50 %). Polsko zaregistrovalo o 131 % více žádostí o azyl (4 109), přičemž nejčastějšími žadateli jsou Afghánci (33 %), následovaní Bělorusy (29 %) a Rusy (18 %). Podobně obdrželo Lotyšsko 465 žádostí o azyl, což je téměř šestkrát více než v roce 2020.

Z tohoto náhlého nárůstu vyplývá, že režim podporuje nelegální migraci k politickým účelům, a zejména jako odvetné opatření proti Litvě, Polsku a Lotyšsku za jejich postoj k Bělorusku. Běloruská opatření namířená proti členským státům EU vyžadují jednotnou reakci.

2.NAVRHOVANÁ OPATŘENÍ

Dohoda o zjednodušení vízového režimu byla uzavřena na základě předpokladu, že jednou ze základních zásad, jimiž se řídí spolupráce mezi Unií a Běloruskem, jakož i jejich povinností a odpovědností, je dodržování lidských práv a demokratických zásad 8 . Unie i Bělorusko uznaly, že dohoda o zjednodušení vízového režimu by neměla vést k nelegální migraci, přičemž zvláštní pozornost by měla být věnována bezpečnosti a zpětnému přebírání osob 9 .

S ohledem na výše uvedené souvislosti Bělorusko tyto zásady porušuje. Bělorusko nejen ohrožuje vzájemné vztahy mezi Unií a jejími členskými státy, ale také vystupňovalo porušování lidských práv, jež je v rozporu s jeho mezinárodními závazky 10 .

Vhodným opatřením je tudíž pozastavit uplatňování určitých článků dohody o zjednodušení vízového režimu, jež stanoví zjednodušení pro určité kategorie žadatelů, konkrétně:

i) členy běloruských oficiálních delegací, včetně stálých členů těchto delegací, kteří se na oficiální pozvání adresované Bělorusku mají zúčastnit oficiálních setkání, konzultací, jednání či výměnných programů, jakož i akcí pořádaných mezivládními organizacemi na území některého členského státu;

ii) členů běloruské národní vlády a regionálních vlád a parlamentů, běloruského ústavního soudu a běloruského nejvyššího soudu při výkonu jejich povinností.

Proto by mělo být pozastaveno uplatňování těchto článků dohody o zjednodušení vízového režimu: čl. 4 odst. 1 písm. a) („Doklady potvrzující účel cesty“), čl. 5 odst. 1 písm. a) a b), čl. 5 odst. 2 písm. a) („Udělování víz pro více vstupů“) a čl. 6 odst. 3 písm. a) a b) („Poplatky za vyřízení žádosti o vízum“).

Jakmile rozhodnutí Rady vstoupí v platnost, uplatňování zvláštních pravidel stanovených těmito ustanoveními bude pozastaveno. V důsledku toho se namísto nich použijí obecná pravidla vízového kodexu 11 .

Uplatňování jiných ustanovení dohody o zjednodušení vízového režimu není pozastaveno a nadále se budou uplatňovat zjednodušení, jež jsou stanovena s ohledem na běžné občany Běloruska. To umožní udržovat „mezilidské kontakty“. Ustanovení dohody o zjednodušení vízového režimu, jež nebyla pozastavena, by však neměla být využívána k obcházení předmětu rozhodnutí Rady o částečném pozastavení dohody o zjednodušení vízového režimu. Členské státy by měly Komisi podávat zprávy o pokusech o obcházení nebo o údajném obcházení částečného pozastavení dohody o zjednodušení vízového režimu.

3.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Procesněprávním základem návrhu je čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Hmotněprávním základem je čl. 77 odst. 2 písm. a) Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).

Kromě toho čl. 14 odst. 5 dohody o zjednodušení vízového režimu stanoví, že „každá smluvní strana může uplatňování této dohody zcela nebo zčásti pozastavit. Rozhodnutí o pozastavení musí být druhé smluvní straně oznámeno nejpozději 48 hodin před svým vstupem v platnost. Smluvní strana, která pozastavila uplatňování této dohody, bezodkladně informuje druhou smluvní stranu, jakmile důvody pozastavení pominou.“  

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Nevztahuje se na tento návrh.

Proporcionalita

Tento návrh nepřekračuje rámec toho, co je nezbytné pro dosažení sledovaného cíle, tj. pozastavení určitých stávajících zjednodušení pro některé představitele Běloruska, a to při současném pokračování v podpoře běžných občanů Běloruska usnadňováním postupů udělování víz.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Tento návrh neobnáší dodatečné náklady pro rozpočet EU.

2021/0311 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o usnadnění udělování víz

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 77 odst. 2 písm. a) a čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dohoda mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o usnadnění udělování víz 12 (dále jen „dohoda“) vstoupila v platnost dne 1. července 2020 souběžně s Dohodou mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob 13 (dále jen „dohoda o zpětném přebírání osob“).

(2)Účelem této dohody je na základě reciprocity usnadnit udělování víz občanům Unie a Běloruska pro předpokládaný pobyt, jehož délka během jakéhokoli období 180 dnů nepřekročí 90 dnů. Dohoda přispívá k posilování mezilidských kontaktů a sdílení hodnot, včetně lidských práv a demokratických zásad.

(3)Podle čl. 14 odst. 5 dohody může každá smluvní strana uplatňování dohody zcela nebo zčásti pozastavit. Rozhodnutí o pozastavení musí být druhé smluvní straně oznámeno nejpozději 48 hodin před svým vstupem v platnost. Smluvní strana, která pozastavila uplatňování dohody, bezodkladně informuje druhou smluvní stranu, jakmile důvody pozastavení pominou.

(4)V reakci na pokračující brutální represe proti všem segmentům běloruské společnosti, a zejména na odklonění letu přepravujícího cestující dne 23. května 2021, zakázala Unie běloruským dopravcům přelety nad územím Unie a přístup na letiště Unie a nařízením (ES) č. 765/2006 14 a rozhodnutím 2012/642/SZBP 15 zavedla čtvrtý balíček sankcí uvádějící seznam jednotlivců a subjektů a cílené hospodářské sankce.

(5)V návaznosti na tato opatření Bělorusko přijalo protiopatření tím, že dne 28. června 2021 oznámilo pozastavení své účasti ve Východním partnerství a oznámilo pozastavení dohody o zpětném přebírání osob. Dne 8. září 2021 byl běloruskému parlamentu předložen návrh zákona o pozastavení dohody s Evropskou unií o zpětném přebírání osob.

(6)Ve stejném období zaznamenala Litva a v poslední době i Polsko a Lotyšsko nebývalý nárůst toku nelegální migrace z Běloruska. Z tohoto náhlého nárůstu vyplývá, že režim podporuje nelegální migraci k politickým účelům, a zejména jako odvetné opatření proti Litvě, Polsku a Lotyšsku za jejich postoj k Bělorusku.

(7)Výše uvedená opatření ze strany Běloruska porušují základní zásady, z nichž uzavřená dohoda vychází, a jsou v rozporu se zájmy Unie a jejích členských států. Opatření přijatá Běloruskem zejména porušují lidská práva a zásady demokracie a rovněž vyvolávají nelegální migraci z území Běloruska do Unie.

(8)Proto by mělo být pozastaveno uplatňování určitých ustanovení dohody, jež stanoví zjednodušení pro určité kategorie žadatelů o krátkodobá víza, konkrétně členů běloruských oficiálních delegací, členů běloruské národní vlády a regionálních vlád a parlamentů, členů běloruského ústavního soudu a běloruského nejvyššího soudu při výkonu jejich povinností,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Pozastavuje se uplatňování těchto ustanovení dohody:

(a)čl. 4 odst. 1 písm. a) s ohledem na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou členy běloruských oficiálních delegací, včetně stálých členů těchto delegací, kteří se na oficiální pozvání adresované Bělorusku mají zúčastnit oficiálních setkání, konzultací, jednání či výměnných programů, jakož i akcí pořádaných mezivládními organizacemi na území některého členského státu;

(b)čl. 5 odst. 1 písm. a) a b) s ohledem na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou členy běloruské národní vlády nebo regionálních vlád či parlamentů, členy běloruského ústavního soudu nebo běloruského nejvyššího soudu, při výkonu jejich povinností a na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou stálými členy běloruských oficiálních delegací, kteří se na oficiální pozvání adresované Bělorusku mají pravidelně účastnit setkání, konzultací, jednání či výměnných programů, jakož i akcí pořádaných mezivládními organizacemi na území některého z členských států;

(c)čl. 5 odst. 2 písm. a) s ohledem na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou členy běloruských oficiálních delegací, kteří se na oficiální pozvání adresované Bělorusku mají pravidelně účastnit setkání, konzultací, jednání či výměnných programů, jakož i akcí pořádaných mezivládními organizacemi na území některého z členských států;

(d)čl. 6 odst. 3 písm. a) a b) s ohledem na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou členy běloruské národní vlády nebo regionálních vlád či parlamentů, běloruského ústavního soudu nebo běloruského nejvyššího soudu, a na veškeré žadatele o vízum, kteří jsou členy běloruských oficiálních delegací, kteří se na oficiální pozvání adresované Bělorusku mají zúčastnit setkání, konzultací, jednání či výměnných programů, jakož i akcí pořádaných mezivládními organizacemi na území některého z členských států.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost druhým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Dohoda mezi Evropskou Unií a Běloruskou Republikou o usnadnění udělování víz (Úř. věst. L 180, 9.6.2020, s. 1).
(2)    Dohoda mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob (Úř. věst. L 181, 9.6.2020, s. 3).
(3)    Závěry Rady o Bělorusku, 12. října 2020, 11661/20.
(4)    Dne 6. listopadu 2020 byl přijat druhý balíček sankcí (prováděcí nařízení Rady (EU) 2020/1648 ze dne 6. listopadu 2020, kterým se provádí čl. 8a odst. 1 nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; prováděcí rozhodnutí Rady (SZBP) 2020/1650 ze dne 6. listopadu 2020, kterým se provádí rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vůči Bělorusku (Úř. věst. L 370I)). Dne 17. prosince 2020 byl přijat třetí balíček sankcí (prováděcí nařízení Rady (EU) 2020/2129 ze dne 17. prosince 2020, kterým se provádí čl. 8a odst. 1 nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; prováděcí rozhodnutí Rady (SZBP) 2020/2130 ze dne 17. prosince 2020, kterým se provádí rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vůči Bělorusku (Úř. věst. L 426I)). Omezující opatření v obou balíčcích zahrnují zákaz vstupu na území EU a zmrazení majetku, jež se týkají jednotlivců a subjektů vyjmenovaných ve výše uvedených aktech.
(5)    Nařízení Rady (EU) 2021/907 ze dne 4. června 2021, kterým se mění nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku, a rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/908 ze dne 4. června 2021, kterým se mění rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Bělorusku (Úř. věst. L 197I).
(6)    Nařízení Rady (EU) 2021/996 ze dne 21. června 2021, kterým se mění nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; prováděcí nařízení Rady (EU) 2021/997 ze dne 21. června 2021, kterým se provádí čl. 8a odst. 1 nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; prováděcí nařízení Rady (EU) 2021/999 ze dne 21. června 2021, kterým se provádí čl. 8a odst. 1 nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1001 ze dne 21. června 2021, kterým se mění rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Bělorusku; prováděcí rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1002 ze dne 21. června 2021, kterým se provádí rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Bělorusku (Úř. věst. L 219I). Na jednotlivce a subjekty uvedené na seznamu ve výše zmíněných aktech se vztahuje zmrazení majetku a občané a společnosti z EU osobám a subjektům zařazeným na seznam nesmějí zpřístupňovat finanční prostředky. Omezující opatření rovněž zahrnují zákaz vstupu na území EU pro jednotlivce uvedené na seznamu.
(7)    Nařízení Rady (EU) 2021/1030 ze dne 24. června 2021, kterým se mění nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku; rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1031 ze dne 24. června 2021, kterým se mění rozhodnutí 2012/642/SZBP o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Bělorusku (Úř. věst. L 224I).
(8)    Třetí bod odůvodnění preambule dohody o zjednodušení vízového režimu.
(9)    Druhý bod odůvodnění preambule dohody o zjednodušení vízového režimu.
(10)    Jak je uvedeno ve zprávě zvláštního zpravodaje OSN o situaci v oblasti lidských práv v Bělorusku, Anaïs Marin, A/HRC/47/49, 4. května 2021.
(11)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (Úř. věst. L 243, 15.9.2009, s. 1).
(12)    Dohoda mezi Evropskou Unií a Běloruskou Republikou o usnadnění udělování víz (Úř. věst. L 180, 9.6.2020, s. 1).
(13)    Dohoda mezi Evropskou unií a Běloruskou republikou o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob (Úř. věst. L 181, 9.6.2020, s. 3).
(14)    Nařízení Rady (ES) č. 765/2006 ze dne 18. května 2006 o omezujících opatřeních vůči prezidentu Lukašenkovi a některým představitelům Běloruska (Úř. věst. L 134, 20.5.2006, s. 1) ve znění nařízení Rady (EU) 2021/907 (Úř. věst. L 197I, 4.6.2021, s. 1), nařízení Rady (EU) 2021/996 (Úř. věst. L 219I , 21.6.2021, s. 1), prováděcího nařízení Rady (EU) 2021/997 (Úř. věst. L 219I , 21.6.2021, s. 3), prováděcího nařízení Rady (EU) 2021/999 (Úř. věst. L 219I , 21.6.2021, s. 55) a nařízení Rady (EU) 2021/1030 (Úř. věst. L 224I , 24.6.2021, s. 1).
(15)    Rozhodnutí Rady 2012/642/SZBP ze dne 15. října 2012 o omezujících opatřeních vůči Bělorusku (Úř. věst. L 285, 17.10.2012, s. 1) ve znění rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/908 (Úř. věst. L 197I, 4.6.2021, s. 3), rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1001 (Úř. věst. L 219I, 21.6.2021, s. 67), prováděcího rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1002 (Úř. věst. L 219I, 21.6.2021, s. 70) a rozhodnutí Rady (SZBP) 2021/1031 (Úř. věst. L 224I, 24.6.2021, s. 15).