V Bruselu dne 27.8.2021

COM(2021) 495 final

2021/0280(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci zřízeném Dohodou o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé, pokud jde o prodloužení období uvedeného v čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím (prümský rámec), během něhož mohou být se Spojeným královstvím vyměňovány údaje o profilech DNA a otiscích prstů


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci v souvislosti s čl. 540 odst. 3 Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“).

Dohoda o obchodu a spolupráci zahrnuje možnost vzájemné spolupráce mezi příslušnými donucovacími orgány členských států na jedné straně a příslušnými donucovacími orgány Spojeného království na straně druhé, pokud jde o automatizované srovnávání profilů DNA, daktyloskopických údajů a údajů o registraci vozidel. Aby mohlo Spojené království těchto možností využívat, bude nejprve muset přijmout nezbytná prováděcí opatření a podrobit se hodnocení.

Již před dohodou o obchodu a spolupráci Spojené království a členské státy spolupracovaly prostřednictvím automatizovaného porovnávání profilů DNA a otisků prstů a předávaly si osobní údaje v případě nalezení shody. Aby se zabránilo přerušení probíhající spolupráce, stanoví dohoda o obchodu a spolupráci, že do výsledku hodnocení požadovaného na základě dohody mohou členské státy tyto údaje Spojenému království předávat až do 30. září 2021. Toto přechodné období může jednou prodloužit nejvýše o devět měsíců, tj. do 30. června 2022, specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci.

2.Souvislosti návrhu

2.1.Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Dohoda o obchodu a spolupráci vytváří základ širokých vztahů mezi EU a Spojeným královstvím v prostoru prosperity a dobrého sousedství, které se vyznačuje úzkými a mírovými vztahy založenými na spolupráci a respektování autonomie a svrchovanosti stran. Dohoda vstoupila v platnost dne 1. května 2021 a zřídila mimo jiné specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci.

2.2.Specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci

Specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci se zabývá záležitostmi, na které se vztahuje třetí část dohody o obchodu a spolupráci nazvaná „Spolupráce v oblasti prosazování práva a justiční spolupráce v trestních věcech“. Dohoda o obchodu a spolupráci zřizuje několik specializovaných výborů.

V otázkách souvisejících s oblastí jejich působnosti mají specializované výbory mimo jiné pravomoc sledovat a přezkoumávat provádění dohody a zajišťovat její řádné fungování, podporovat Radu partnerství při plnění jejích úkolů a přijímat rozhodnutí, včetně změn, a doporučení týkající se všech záležitostí, kde tak tato dohoda nebo jakákoli doplňující dohoda stanoví.

2.3.Zamýšlený akt specializovaného výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci

V čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci se stanoví, že specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci může prodloužit období, během něhož mohou členské státy nadále porovnávat údaje uvedené v článcích 530, 531 a 534 a v případě shody předávat další dostupné osobní údaje podle vnitrostátního práva, včetně pravidel pro právní pomoc, jak je uvedeno v článku 536 dohody o obchodu a spolupráci. Toto období skončí dne 30. září 2021, nerozhodne-li specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci o jeho prodloužení nejvýše o devět měsíců.

Rozhodnutí specializovaného výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci o prodloužení výše uvedeného období může mít jakoukoli formu. Rozhodnutí spolupředsedů se přijímají po vzájemné dohodě (viz čl. 1 odst. 2 přílohy 1 dohody o obchodu a spolupráci). Rozhodnutí může být přijato kdykoli, avšak má-li se zabránit přerušení spolupráce, mělo by být přijato před 1. říjnem 2021.

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

3.1.Souvislosti

Dohoda o obchodu a spolupráci zahrnuje možnost vzájemné spolupráce mezi příslušnými donucovacími orgány členských států na jedné straně a příslušnými donucovacími orgány Spojeného království na straně druhé, pokud jde o automatizované srovnávání profilů DNA, daktyloskopických údajů a údajů o registraci vozidel. Aby mohlo Spojené království těchto možností využívat, bude nejprve muset přijmout nezbytná prováděcí opatření a podrobit se hodnocení.

Na základě celkové hodnotící zprávy o hodnotící návštěvě a případně zkušebním testu určí Unie datum nebo data, od nichž mohou členské státy zahájit předávání těchto údajů Spojenému království.

V rámci dohody o obchodu a spolupráci se musí Spojené království rovněž podrobit hodnocení týkajícímu se automatizovaného předávání údajů o DNA a daktyloskopických údajů, pro které již bylo propojení se Spojeným královstvím vytvořeno na základě unijního prümského rámce 1 .

Podle čl. 540 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci určí Unie na základě celkové hodnotící zprávy o hodnotící návštěvě a případně zkušebním testu datum nebo data, od nichž mohou členské státy zahájit předávání osobních údajů Spojenému království podle této dohody.

Aby se zabránilo přerušení probíhající spolupráce v oblasti údajů o DNA a daktyloskopických údajů, stanoví dohoda o obchodu a spolupráci, že do výsledku zmíněného hodnocení a rozhodnutí podle čl. 540 odst. 2 dohody mohou členské státy tyto údaje Spojenému království předávat až do 30. září 2021. Toto přechodné období může specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci jednou prodloužit nejvýše o devět měsíců, tj. do 30. června 2022.

3.2.Potřeba rozhodnutí Rady

Hodnocení Spojeného království v rámci dohody o obchodu a spolupráci je ve velmi rané fázi. Předchozí postupy hodnocení prováděné podle prümského rámce Unie trvaly nejméně šest měsíců. Proto je zapotřebí více času na to, aby Rada mohla zpracovat hodnotící zprávu a formálně rozhodnout o výměně předmětných údajů. Z těchto důvodů je vysoce nepravděpodobné, že výše uvedený postup bude dokončen do září 2021. To znamená, že existuje značné riziko, že od 1. října 2021 dojde k přerušení spolupráce v oblasti údajů o DNA a daktyloskopických údajů. To by představovalo konkrétní rizika pro vnitřní bezpečnost Unie. Vzhledem k tomu, že specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci může prodloužit přechodné období pouze jednou, navrhuje se tak učinit o maximální dobu devíti měsíců, tj. do 30. června 2022.

Zároveň je třeba vzít v úvahu skutečnost, že pokud jde o výměnu profilů DNA a daktyloskopických údajů, Unie již Spojené království v kontextu svého prümského rámce hodnotila. Komise si není vědoma toho, že by Spojené království od doby, kdy se uskutečnila předchozí hodnocení, přijalo jakákoli legislativní nebo regulační opatření, která by měla vliv na výsledek probíhajícího hodnocení v rámci dohody o obchodu a spolupráci. Jinými slovy, Komise prima facie předpokládá, že Spojené království stále uplatňuje stejné postupy a podmínky jako při hodnocení v roce 2018 (pro profily DNA) a v roce 2019 (pro daktyloskopické údaje) podle unijního prümského rámce.

Za daných okolností je proto namístě stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci, pokud jde o možné prodloužení období uvedeného v čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci, během něhož si mohou členské státy se Spojeným královstvím nadále vyměňovat údaje uvedené v článcích 530, 531 a 534 a v případě shody si předávat další dostupné osobní údaje podle vnitrostátního práva, včetně pravidel pro právní pomoc, jak je uvedeno v článku 536 dohody o obchodu a spolupráci.

4.Právní základ

4.1.Procesněprávní základ

4.1.1.Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „Smlouva o fungování EU“) zavádí rozhodnutí, kterými se stanoví „postoje, které má jménem Unie zaujmout orgán zřízený dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva, kterým se dotyčný orgán řídí. Zahrnuje rovněž nástroje, které podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 2 .

4.1.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě

Specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci je orgán zřízený dohodou, konkrétně dohodou o obchodu a spolupráci.

V čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci se stanoví, že specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci může prodloužit období, během něhož si mohou členské státy se Spojeným královstvím nadále vyměňovat údaje uvedené v článcích 530, 531 a 534 a v případě shody si předávat další dostupné osobní údaje uvedené v článku 536 dohody o obchodu a spolupráci. Přijetí postoje Unie ohledně takového rozhodnutí proto spadá do oblasti působnosti čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.

Právní účinky prodloužení mají plný dopad na Unii jakožto smluvní stranu dohody o obchodu a spolupráci. To znamená, že v souladu s čl. 3 odst. 2 Smlouvy o fungování EU má Unie v této věci výlučnou pravomoc.

Rozhodnutí o prodloužení období uvedeného v čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci neznamená, že bude doplněn nebo změněn rámec této dohody.

Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.

4.2.Hmotněprávní základ

4.2.1.Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, k němuž se postoj jménem Unie zaujímá. Má‑li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek označit jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

Pokud jde o zamýšlený akt, který sleduje současně několik cílů nebo který má několik složek, jež jsou nerozlučně spjaty, aniž je jedna vůči druhé vedlejší, musí hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU zahrnovat výjimečně různé odpovídající právní základy.

4.2.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě

Prodloužení období uvedeného v čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci sleduje cíle a má složky v oblasti policejní spolupráce.

Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 87 odst. 2 písm. a) Smlouvy o fungování EU.

4.3.Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být čl. 87 odst. 2 písm. a) Smlouvy o fungování EU ve spojení s čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.

2021/0280 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci zřízeném Dohodou o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé, pokud jde o prodloužení období uvedeného v čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím (prümský rámec), během něhož mohou být se Spojeným královstvím vyměňovány údaje o profilech DNA a otiscích prstů

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 87 odst. 2 písm. a) ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“) 3 stanoví vzájemnou spolupráci mezi příslušnými donucovacími orgány členských států na jedné straně a příslušnými donucovacími orgány Spojeného království na straně druhé, pokud jde o automatizované srovnávání profilů DNA, daktyloskopických údajů a údajů o registraci vozidel. Jako předpoklad této spolupráce musí Spojené království nejprve přijmout nezbytná prováděcí opatření a podrobit se hodnocení ze strany Unie.

(2)Na základě celkové hodnotící zprávy o hodnotící návštěvě a případně zkušebním testu určí Unie datum nebo data, od nichž mohou členské státy zahájit předávání těchto údajů Spojenému království podle dohody o obchodu a spolupráci.

(3)Spojené království se musí rovněž podrobit hodnocení týkajícímu se vyhledávání a porovnávání profilů DNA a daktyloskopických údajů, pro které již bylo propojení se Spojeným královstvím vytvořeno na základě unijního prümského rámce 4 .

(4)Podle čl. 540 odst. 2 dohody o obchodu a spolupráci určí Unie na základě celkové hodnotící zprávy o hodnotící návštěvě a případně zkušebním testu datum nebo data, od nichž mohou členské státy zahájit předávání osobních údajů Spojenému království.

(5)Aby se zabránilo přerušení probíhající spolupráce v oblasti profilů DNA a daktyloskopických údajů, stanoví čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci, že do výsledku hodnocení a rozhodnutí podle čl. 540 odst. 2 mohou členské státy tyto údaje Spojenému království předávat až do 30. září 2021.

(6)Ustanovení čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci zmocňuje specializovaný výbor pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci k tomu, aby tuto lhůtu jednou prodloužil nejvýše o devět měsíců, tj. do 30. června 2022.

(7)Postup uvedený ve 3. až 6. bodě odůvodnění pravděpodobně nebude do 30. září 2021 dokončen. Existuje tedy značné riziko, že od 1. října 2021 by mohlo dojít k přerušení spolupráce v oblasti profilů DNA a daktyloskopických údajů. To by představovalo konkrétní rizika pro vnitřní bezpečnost Unie.

(8)Současně platí, že pokud jde o výměnu profilů DNA a daktyloskopických údajů, Unie již Spojené království hodnotila v kontextu unijního prümského rámce v době, kdy Spojené království bylo stále členským státem. Unie si není vědoma toho, že by Spojené království od doby, kdy se uskutečnila předchozí hodnocení, přijalo jakákoli legislativní nebo regulační opatření, která by měla vliv na výsledek probíhajícího hodnocení v rámci dohody o obchodu a spolupráci.

(9)Za daných okolností je namístě stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci a který vyjadřuje souhlas Unie s prodloužením období, během něhož si mohou členské státy nadále vyměňovat údaje uvedené v článcích 530, 531 a 534 a v případě shody si předávat další dostupné osobní údaje uvedené v článku 536 dohody o obchodu a spolupráci, do 30. června 2022,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postojem, který má být jménem Unie zaujat ve specializovaném výboru pro spolupráci v oblasti prosazování práva a justiční spolupráci podle čl. 540 odst. 3 dohody o obchodu a spolupráci, je souhlasit s prodloužením období, během něhož si mohou členské státy se Spojeným královstvím nadále vyměňovat osobní údaje uvedené v článcích 530, 531 a 534 a předávat si další dostupné osobní údaje uvedené v článku 536 dohody o obchodu a spolupráci, do 30. června 2022.

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Rozhodnutí Rady 2008/615/SVV o posílení přeshraniční spolupráce, zejména v boji proti terorismu a přeshraniční trestné činnosti (Úř. věst. L 210, 6.8.2008, s. 1), a rozhodnutí Rady 2008/616/SVV o provádění rozhodnutí 2008/615/SVV o posílení přeshraniční spolupráce, zejména v boji proti terorismu a přeshraniční trestné činnosti (Úř. věst. L 210, 6.8.2008, s. 12).
(2)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(3)    Úř. věst. L 149, 30.4.2021, s. 10.
(4)    Rozhodnutí Rady 2008/615/SVV o posílení přeshraniční spolupráce, zejména v boji proti terorismu a přeshraniční trestné činnosti (Úř. věst. L 210, 6.8.2008, s. 1), a rozhodnutí Rady 2008/616/SVV o provádění rozhodnutí 2008/615/SVV o posílení přeshraniční spolupráce, zejména v boji proti terorismu a přeshraniční trestné činnosti (Úř. věst. L 210, 6.8.2008, s. 12).