V Bruselu dne 21.4.2021

COM(2021) 208 final

2018/0236(COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie

týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zavádí kosmický program Unie a zřizuje Agentura Evropské unie pro kosmický program a zrušují nařízení (EU) č. 912/2010, (EU) č. 1285/2013 a (EU) č. 377/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU

(Text s významem pro EHP)


2018/0236 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie


týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zavádí kosmický program Unie a zřizuje Agentura Evropské unie pro kosmický program a zrušují nařízení (EU) č. 912/2010, (EU) č. 1285/2013 a (EU) č. 377/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU

(Text s významem pro EHP)

1.Souvislosti

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument COM(2018) 447 final – 2018/0236COD):

6. června 2018

Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru:

17. října 2018

Datum vydání stanoviska Výboru regionů:    

6. prosince 2018

Datum částečné prozatímní kompromisní dohody (obecné shody) potvrzené Coreperem:

13. března 2019

Datum přijetí postoje Evropského parlamentu v prvním čtení (zahrnující obecnou shodu):

17. dubna 2019

Datum potvrzení politické dohody COREPERem:

18. prosince 2020

Datum hlasování výboru ITRE Evropského parlamentu, kterým výbor schválil kompromisní dohodu

14. ledna 2021

Datum přijetí postoje Rady:

19. dubna 2021

2.Cíl návrhu Komise

Nové nařízení o kosmickém programu poprvé pokrývá v rámci jednoho právního aktu všechny činnosti EU ve vesmíru – jmenovitě jde o stávající stěžejní iniciativy Copernicus, Galileo a EGNOS a nové iniciativy v oblasti družicové komunikace (GOVSATCOM) a získávání poznatků o situaci ve vesmíru (SSA). Nařízení zjednodušuje a zefektivňuje správu a využívá kapitál synergií a horizontálních činností.

Nařízení o kosmickém programu EU navíc klade velký důraz na navazující odvětví, uživatele a pronikání na trh a na využívání obrovského potenciálu kosmických dat a služeb pro vývoj aplikací a služeb s přidanou hodnotou. Kosmická data a služby poskytované v rámci kosmického programu navíc podpoří tvorbu politik pro ekologickou a digitální transformaci a také další politiky EU. Kosmický program dále napomáhá podnikání v kosmickém ekosystému a konkurenceschopnosti kosmického odvětví, a to napříč celým hodnotovým řetězcem, a podporuje nové subjekty, malé a střední podniky a startupy a jejich přeshraniční účast.

3.Připomínky k postoji Rady

Díky přijetí postoje Rady v prvním čtení by nyní mělo být možné přijmout nařízení s konečnou platností. Je důležité, aby byl nový kosmický program spolu s přejmenovanou Agenturou EU pro kosmický program (EUSPA) implementován co nejdříve, aby se zajistila kontinuita stávajících operačních služeb. EUSPA nahradí a rozšíří Agenturu pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) a, z pověření Komise, zaručí kontinuitu služeb a zajistí bezpečnost infrastruktury a systémů. Vstup nařízení v platnost je rovněž předpokladem pro uzavření dohody o finančním rámcovém partnerství (FFPA) s EUSPA a Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a také pro sjednání jiných nástrojů nepřímého řízení s dalšími subjekty v zájmu provádění programu.

Pokud jde o otázky, které zůstaly nedořešeny po dosažení částečné obecné shody v únoru 2019, postoj Rady zachovává návrh Komise ve všech otevřených horizontálních otázkách, zejména pokud jde o mezinárodní spolupráci, rozpočtovou flexibilitu a dobu trvání programu, a zajišťuje dlouhodobou kontinuitu služeb kosmických programů EU, konkrétně programů Galileo a Copernicus.

Postoj Rady odráží politickou dohodu, které bylo dosaženo mezi Evropským parlamentem a Radou dne 15. prosince 2020 a kterou podpořila Komise:

Pokud jde o správu programu, cílem nařízení o Kosmickém programu EU je zjednodušit a zefektivnit stávající právní rámec EU pro politiku pro oblast vesmíru a pravidla pro správu tohoto programu. Úkoly jsou rozděleny mezi různé subjekty, jmenovitě Komisi, EUSPA a ESA, zejména na základě uzavření FFPA. Postoj Rady klade, v souladu s politickou dohodu dosaženou s Evropským parlamentem, důraz na transparentnost vůči spolunormotvůrcům, pokud jde o FFPA, dohody o přiznání příspěvku a pracovní programy.

Období trvání sice neodpovídá návrhu Komise a v současné době je sladěno s obdobím trvání víceletého finančního rámce (VFR) 2021–2027, nařízení nicméně vyjasňuje, že Evropská agentura pro kosmický program (EUSPA) je z tohoto časového omezení vyňata, a umožňuje pokrývat provozní náklady i po roce 2027, aby se zajistily zásadní provozní činnosti a poskytování služeb.

Pokud jde o účast třetích zemí a mezinárodních organizací, Komise vyjadřuje politování nad tím, že postoj Rady plně nezohledňuje její původní návrh na otevřenou účast na programech Copernicus a Galileo/EGNOS. Znění Rady ve skutečnosti vyžaduje, aby byla účast v programu Galileo/EGNOS pro všechny třetí země s výjimkou zemí EHP podmíněna uzavřením zvláštní mezinárodní dohody v souladu s článkem 218 SFEU. Komise však může postoj Rady v zájmu kompromisu přijmout s přihlédnutím ke specifikám činností ve vesmíru, pokud jde o bezpečnost, včetně průmyslové bezpečnosti.

Pokud jde o podmínky způsobilosti a účasti na zadávání veřejných zakázek, přináší postoj Rady nové významné prvky a strukturovaný a podrobný postup. Přestože znění Rady představuje z procedurálního hlediska větší zátěž, odráží duch původního návrhu Komise, pokud jde o potřebu stanovit předem jasné podmínky způsobilosti a účasti a potřebu chránit bezpečnostní zájmy Unie, institucionální výsady Komise a hladké fungování programu.

4.Závěr

Komise souhlasí s postojem Rady.

5.Prohlášení Komise

Komise učinila jedno jednostranné prohlášení, které je uvedeno v dodatku.

DODATEK

Prohlášení Komise

Prohlášení Komise o větší transparentnosti prováděcích aktů k dohodě o finančním rámcovém partnerství, dohodám o přiznání příspěvku a pracovním programům:

Rada a Evropský parlament se dohodly na kompromisním znění nařízení o evropském kosmickém programu, které vyžaduje, aby je Komise informovala o dohodě o finančním rámcovém partnerství (FFPA) a dohodách o přiznání příspěvku, které mají být uzavřeny, a o jejich provádění a o pracovních programech. Dohodnuté znění stanoví, že Komise tyto dohody a pracovní programy schvaluje prostřednictvím prováděcích aktů. Komise proto splní svou povinnost informovat Evropský parlament a Radu o nadcházejícím uzavření FFPA nebo dohody o přiznání příspěvku nebo o přijetí pracovního programu v souladu s ustanoveními o informacích o činnosti výborů, která obsahuje nařízení (EU) č. 182/2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí“.