7.10.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 331/3


Unijní seznam jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti – Zpráva Skupiny pro kodex chování (zdanění podniků) obsahující návrh na změny příloh závěrů Rady ze dne 18. února 2020

(2020/C 331/03)

S účinností ode dne zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie se přílohy I a II závěrů Rady ze dne 18. února 2020 (Úř. věst. C 64, 27.2.2020, s. 8) o revidovaném unijním seznamu jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti nahrazují těmito novými přílohami I a II:

„PŘÍLOHA I

Unijní seznam jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti

1.   Americká Samoa

Americká Samoa neuplatňuje žádnou automatickou výměnu finančních informací, nepodepsala ani neratifikovala – a to ani prostřednictvím jurisdikce, na níž je závislá – Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění, nezavázala se k uplatňování minimálních standardů v oblasti BEPS ani se nezavázala tyto problémy řešit.

2.   Anguilla

Anguilla neobdržela od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech přinejmenším hodnocení „z velké míry splňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, a tento problém zatím nevyřešila.

3.   Barbados

Barbados neobdržel od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech přinejmenším hodnocení „z velké míry splňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, a tento problém zatím nevyřešil.

4.   Fidži

Fidži není členem Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech (dále jen „Globální fórum“), nepodepsalo ani neratifikovalo Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění, má škodlivé preferenční daňové režimy, není členem inkluzivního rámce pro řešení BEPS ani nezavedlo minimální standard v oblasti BEPS a tyto problémy zatím nevyřešilo.

5.   Guam

Guam neuplatňuje žádnou automatickou výměnu finančních informací, nepodepsal ani neratifikoval – a to ani prostřednictvím jurisdikce, na níž je závislý – Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění, nezavázal se k uplatňování minimálních standardů v oblasti BEPS ani se nezavázal tyto problémy řešit.

6.   Palau

Palau neuplatňuje žádnou automatickou výměnu finančních informací, nepodepsalo ani neratifikovalo Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění ani tyto problémy zatím nevyřešilo.

7.   Panama

Panama neobdržela od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech přinejmenším hodnocení „z velké míry splňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, a tento problém zatím nevyřešila.

8.   Samoa

Samoa má škodlivý preferenční daňový režim a tento problém zatím nevyřešila.

Samoa se navíc zavázala splnit kritérium 3.1 do konce roku 2018, ale tento problém zatím nevyřešila.

9.   Seychely

Seychely mají škodlivé preferenční daňové režimy a tyto problémy zatím nevyřešily.

Seychely navíc neobdržely od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech přinejmenším hodnocení „z velké míry splňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, a tento problém zatím nevyřešily.

10.   Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago neuplatňuje žádnou automatickou výměnu finančních informací, obdržel od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech hodnocení „nesplňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, nepodepsal ani neratifikoval Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění, má škodlivé preferenční daňové režimy a tyto problémy zatím nevyřešil.

11.   Americké Panenské ostrovy

Americké Panenské ostrovy neuplatňují žádnou automatickou výměnu finančních informací, nepodepsaly ani neratifikovaly – a to ani prostřednictvím jurisdikce, na níž jsou závislé – Mnohostrannou úmluvu OECD o vzájemné správní pomoci v platném znění, mají škodlivé preferenční daňové režimy, nezavázaly se k uplatňování minimálních standardů v oblasti BEPS ani se nezavázaly tyto problémy řešit.

12.   Vanuatu

Vanuatu neobdrželo od Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech přinejmenším hodnocení „z velké míry splňuje“, pokud jde o výměnu informací na základě žádosti, podporuje offshorové struktury a uspořádání, jejichž cílem je přilákat zisky bez skutečné ekonomické podstaty, a tyto problémy zatím nevyřešilo.

PŘÍLOHA II

Současný stav spolupráce s EU, pokud jde o závazky učiněné spolupracujícími jurisdikcemi v zájmu uplatňování zásad řádné správy v oblasti daní

1.   Transparentnost

1.1   Závazek zavést automatickou výměnu informací, a to buď na základě podepsání vícestranné dohody mezi příslušnými orgány nebo prostřednictvím dvoustranných dohod

Čas do 31. prosince 2020 má tato jurisdikce, od níž se očekává dosažení hmatatelného pokroku v účinném provádění automatické výměny informací se všemi členskými státy EU:

Turecko

1.2   Členství v Globálním fóru pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech („Globální fórum“) a dosažení uspokojivého hodnocení, pokud jde o výměnu informací v daňových záležitostech na základě žádosti

K dosažení dostatečného hodnocení do konce roku 2018 se zavázaly tyto jurisdikce, které čekají na doplňující hodnocení Globálním fórem:

Turecko

K dosažení dostatečného hodnocení do konce roku 2019 se zavázala tato rozvojová země bez finančního centra, která čeká na doplňující hodnocení Globálním fórem:

Botswana

1.3   Podpis a ratifikace Mnohostranné úmluvy OECD o vzájemné správní pomoci nebo sítě ujednání pokrývající všechny členské státy EU

Čas do 31. prosince 2020 na podpis Mnohostranné úmluvy a do 31. prosince 2021 na její ratifikaci mají tyto rozvojové země bez finančního centra, které při plnění svých závazků dosáhly smysluplného pokroku:

Botswana, Svazijsko, Jordánsko, Maledivy, Namibie, Thajsko

2.   Spravedlivé zdanění

2.1   Existence škodlivých daňových režimů

Dostatečné úpravy v souladu se svými závazky učinila a k vyřešení zbývajícího problému do 31. prosince 2020 se zavázala tato jurisdikce, která se zavázala k úpravě či zrušení svého režimu osvobození příjmů ze zdrojů v zahraničí do konce roku 2019:

Svatá Lucie

K úpravě či zrušení svých škodlivých daňových režimů do konce roku 2019 se zavázaly tyto jurisdikce, které tak nemohly učinit z důvodu zpoždění procesu na úrovni Fóra OECD o škodlivých daňových praktikách a kterým byl ponechán čas do konce roku 2020 na úpravu jejich právních předpisů:

Austrálie, Maroko

K úpravě či zrušení svých škodlivých daňových režimů v oblasti výroby a v oblasti činností, jejichž mobilita podobně jako v případě výroby není vysoká, do konce roku 2019 se zavázala tato jurisdikce, která v roce 2019 vykázala hmatatelný pokrok v zahájení těchto reforem a byl jí ponechán čas do 31. prosince 2020 k úpravě jejích právních předpisů:

Namibie

K úpravě či zrušení škodlivých daňových režimů do konce roku 2020 se zavázala tato jurisdikce:

Jordánsko.