V Bruselu dne 20.5.2019

COM(2019) 234 final

ZPRÁVA KOMISE

Zpráva Komise o hodnocení programu Evropské unie pro zaměstnanost a sociální inovace (EaSI) v polovině období

{SWD(2019) 182 final}


Zpráva Komise

Hodnocení programu Evropské unie pro zaměstnanost a sociální inovace v polovině období

1. EaSI – souvislosti

Program Evropské unie pro zaměstnanost a sociální inovace (EaSI) 1 – prováděný v rámci režimů přímého a nepřímého řízení – je určen k podpoře vysoce kvalitní a udržitelné zaměstnanosti, zajištění přiměřené a důstojné sociální ochrany, boji proti sociálnímu vyloučení a chudobě a zlepšení pracovních podmínek v členských státech a v dalších zúčastněných zemích (ESVO/EHP 2 , kandidátských a potenciálně kandidátských zemích EU).

Celkové finanční krytí stanovené v nařízení o EaSI pro období 2014–2020 činí 919 469 000 EUR. Program má tři osy:

osa týkající se programu Progress podporuje tvorbu a provádění politik prostřednictvím: vytváření podkladů, organizace výměny informací a aktivit zaměřených na vzájemné učení, vytváření lepších podmínek pro sociální inovace a pomoci při budování kapacit pro celoevropské a národní organizace;

osa týkající se sítě EURES zajišťuje informace a služby pro uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele a provozuje cílené programy mobility, které mají lidem pomoci při hledání práce v jiných částech EU;

osa týkající se mikrofinancování a sociálního podnikání podporuje přístup k mikroúvěrům pro zranitelné osoby a mikropodniky a budování institucionálních kapacit pro poskytovatele mikroúvěrů.

Průřezové cíle – jako např. genderová rovnost, zákaz diskriminace a boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení – se podporují na všech úrovních.

2.Rozsah hodnocení v polovině období

Hodnocení v polovině období v souladu s čl. 13 odst. 1 nařízení o EaSI a podle pokynů pro zlepšování právní úpravy 3 posuzovalo pokrok dosažený při plnění cílů programu a jeho trvající význam, jeho účinnost a využívání zdrojů, soudržnost jeho politiky ve vztahu k jiným nástrojům a jeho přidanou hodnotu EU. Rovněž se přezkoumávalo řízení EaSI. Hodnocení mělo za cíl doporučit úpravy způsobu řízení tohoto programu, aby se zlepšila výkonnost při budoucím provádění a přispělo se k přípravě na období po roce 2020.

Hodnocení zahrnovalo činnosti programu EaSI od ledna 2014 do prosince 2016. Zahrnovalo celou geografickou oblast působnosti programu a příslušné zúčastněné strany – zejména výbor EaSI, politické výbory, sociální partnery, vnitrostátní orgány a subjekty a klíčové organizace občanské společnosti v EU.

Při výzkumu se kombinovalo šest hlavních metod k zodpovězení hodnotících otázek: analýza sekundárních údajů, otevřená veřejná konzultace, polostrukturované rozhovory, pracovní skupina, případové studie a průzkum příjemců.

Hodnocení v polovině období se předkládá jako pracovní dokument útvarů Komise (SWD) na základě výsledků externí hodnotící studie 4 zadané Komisí a dalších zdrojů důkazů – zejména zpráv o monitorování výkonnosti EaSI, výročních zpráv o řízení Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování (GŘ EMPL) a dalších relevantních hodnocení.

V souladu s článkem 13 nařízení o EaSI podává tato zpráva přehled hlavních výsledků hodnocení v polovině období pro Evropský parlament, Radu, Evropský hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů a pro veřejnost. 

3.Hlavní výsledky a nabyté poznatky

V následujících oddílech se předkládají závěry hodnocení, k nimž se dospělo v rámci šesti hlavních témat: význam, účinnost, efektivnost, soudržnost, přidaná hodnota EU a řízení programu.

Hodnocení má však jasná omezení. V roce 2016 bylo dokončeno jen málo projektů, v důsledku čehož jsou dostupné údaje omezené, přičemž u ostatních projektů, které již byly zahájeny, se dosud nestihl vytvořit úplný soubor výstupů a dopadů. Také je k dispozici jen málo referenčních hodnot, neboť neexistuje žádný program, jenž by byl z hlediska rozsahu a pokrytí srovnatelný s programem EaSI. Výkonnost programu EaSI je tedy třeba vnímat v kontextu jeho úlohy v širším systému podpory zahrnujícím politické iniciativy EU a opatření členských států. Aby bylo možné překonat/zmírnit tato omezení, prováděla se při hodnocení v polovině období křížová kontrola většího počtu zdrojů hodnotících podkladů, kombinovaly se kvalitativní a kvantitativní metody a nástroje, dbalo se na transparentnost všech zdrojů a zjištění se systematicky kontrolovala a porovnávala se vstupy od zúčastněných stran.

Jedním z důležitých zjištění tohoto procesu bylo, že termín v polovině období, jak je stanoven v nařízení o EaSI, byl pro účely hodnocení předčasný. Další hodnocení by měla být naplánována tak, aby bylo možné získat více údajů o výsledcích a dopadech, které bude možné analyzovat.

3.1. Význam

Význam programu EaSI se posuzoval s ohledem na jeho obecné cíle, konkrétní cíle v rámci jeho tří os a rozdělení zdrojů mezi nimi.

Při hodnocení se potvrdilo, že je stále velmi důležitý hlavní účel programu EaSI i jeho pět obecných cílů, a to zejména v kontextu hodnocení časového období po finanční a hospodářské krizi – vzhledem k vítanému, byť pomalému oživení – a trendů, které by mohly mít na EU dopad v nadcházejících letech. Vlivem velkého přílivu uprchlíků a přistěhovalců do členských států EU například dramaticky narostl počet zranitelných osob, v důsledku čehož se jednou z nejvyšších priorit EU stala jejich úspěšná integrace.

Navzdory omezeným dostupným souborům údajů se při plnění všech obecných i konkrétních cílů EaSI dosahuje pokroku. Program EaSI pomohl zvýšit informovanost o přínosu EU v oblasti sociálního začleňování a snižování chudoby, zlepšit vnímání přeshraničního potenciálu zaměstnanosti, rychle otestovat a provést inovativní opatření, zlepšit přístup k mikroúvěrům a podpořit podnikání. Program EaSI rovněž usnadnil provádění politických změn prostřednictvím srovnávacího výzkumu, výměn a budování kapacit, čímž pomohl různým zúčastněným stranám ovlivnit tvorbu a provádění sociálněhospodářských politik v zemích zapojených do programu.

Přesto je možné význam a dopad programu EaSI stále zvyšovat. Analytické nástroje, informační akce a inovativní projekty by se měly více zaměřit na genderové otázky, nezaměstnanost mladých lidí, nerovnosti (příjem, vzdělání, dovednosti) a boj proti sociálnímu vyloučení, přičemž větší důraz je třeba klást na přenositelnost a možnost širšího využití sociálních inovací.

Důležitou roli v tomto procesu by mohly sehrát osy Progress a mikrofinancování a sociální podnikání tím, že upřednostní činnosti v oblasti sociálního začleňování a přístup k finančním prostředkům pro zranitelné skupiny, tj. osoby, kterým hrozí sociální a finanční vyloučení. V rámci osy EURES by měly být dále financovány projekty zaměřené na skupiny se zřejmou ekonomickou potřebou (jak je tomu v případě programu „Tvoje první práce přes EURES“ a přeshraničních partnerství).

Témata aktivit zaměřených na vzájemné učení – např. opatření na podporu začleňování na trhu práce pro mladé lidi, žadatele o azyl, uprchlíky a dlouhodobě nezaměstnané osoby, budoucí potřeby v oblasti dovedností – úzce navazují na priority stanovené v hlavních směrech pro zaměstnanost a doporučeních pro jednotlivé země v rámci cyklu koordinace hospodářských politik evropského semestru 5 . Evropský semestr podpořily další analytické činnosti financované z programu EaSI, jako je zpráva o zaměstnanosti a sociálním rozvoji a šetření pracovních sil. Při své analytické činnosti by měl program upřednostnit výměnu osvědčených postupů mezi tvůrci politik napříč zúčastněnými zeměmi prostřednictvím aktivit zaměřených na vzájemné učení, zvyšování informovanosti a šíření informací.

Podobně platí, že šíření osvědčených postupů z různých zemí, včetně sociálního experimentování, rozšiřuje na operační úrovni povědomí o inovačních postupech a napomáhá vnitrostátním a místním subjektům v poskytování lepších služeb a produktů. Zachování sítí na úrovni EU má proto mimořádný význam, neboť přispívá ke sladění jednotlivých politických agend napříč různými úrovněmi správy a různými zúčastněnými zeměmi.

V praxi by pružnější přidělování zdrojů mezi třemi osami programu (místo současných minimálních orientačních procentních hodnot stanovených v nařízení o EaSI) poskytlo větší prostor pro převádění rozpočtů mezi těmito osami podle aktuální potřeby. To by mohlo pomoci zejména ose mikrofinancování a sociálního podnikání, kde se výdaje řídí poptávkou. Větší pružnost by rovněž zvýšila schopnost reagovat na vznikající potřeby (např. nové iniciativy, jako je „Evropský sbor solidarity“ 6 , „Nový začátek pro sociální dialog“ 7 , „nová agenda dovedností pro Evropu“ 8 či Evropský orgán pro pracovní záležitosti 9 ).

3.2. Účinnost

Zmíněné tři osy programu se liší z hlediska účinnosti, pokud jde o dosahování výsledků, cílů a změn. Osa Progress je tedy nejúčinnější, pokud jde o usnadňování sdílení informací, vzájemné učení a dialog a dále pokud jde o rozvoj a šíření srovnatelných a analytických znalostí. Jedna z účinnějších činností sítě EURES přispívá k rozvoji transparentnějšího pracovního trhu ve smyslu nabídky a poptávky. Z podkladů o mikrofinancování/sociálním podnikání vyplývá, že díky financování z EaSI se v zúčastněných zemích zvýšila dostupnost finančních prostředků a přístup k nim.

Finanční zprostředkovatelé zahrnuli do svých činností zranitelné skupiny, mezi jednotlivými zeměmi však existovaly významné rozdíly. Ve většině případů dokonce zranitelné skupiny nepředstavují většinu konečných příjemců. Stále narážejí na překážky v přístupu k financování. Na základě nejnovějších výročních údajů o dopadu (září 2016) průměrně 35 % příjemců mikroúvěrů tvoří ženy, přes 40 % tvoří lidé mladší 30 let nebo starší 50 let, téměř 20 % nezaměstnaní (oproti 62 % samostatně výdělečně činných osob/podnikatelů) a 10 % osoby přistěhovaleckého původu (ze zemí mimo EU). Je zapotřebí zaměřit více opatření na zranitelné skupiny, a prozkoumat proto možnost zavedení minimálních cílů pro tyto skupiny na zbylé období programu EaSI. Finanční nástroje se řídí poptávkou, a tudíž by mělo být možné uplatňovat je s určitou mírou flexibility, která zohlední poptávku na trhu. Při koncipování budoucích nástrojů k další podpoře adresované zranitelným skupinám lze zvážit pobídky pro EIF na základě politik.

Hodnocení poukázalo na řadu způsobů, jak účinnost zlepšit. Osa Progress by měla zůstat zaměřena na politická témata, která jsou důležitá pro zúčastněné strany a která tyto strany vítají (zaměstnanost a pracovní podmínky), ale měla by zlepšit úsilí při dosahování výsledků experimentálních postupů v oblasti sociální politiky tím, že přehodnotí svoje příslušné zaměření a svoje postupy hodnocení a výběru projektů a usnadní jejich rozšiřování. V případě sítě EURES je třeba zvážit delší období provádění (minimálně dva roky) v kombinaci s opatřeními ke snížení administrativní zátěže v souvislosti s řízením výzev k předkládání návrhů, aby zúčastněné strany mohly své projekty řádně rozvíjet a provádět a také měřit jejich účinnost a zajistit jejich udržitelnost. V případě mikrofinancování/sociálního podnikání se pro druhé období provádění programu EaSI navrhuje větší zaměření na zranitelné skupiny, např. vytyčení cíle týkajícího se podílu/počtu zranitelných skupin ve výzvách k předkládání návrhů.

3.3. Efektivnost

Hodnocení poskytuje informace o souladu mezi dostupnými prostředky a cíli programu. Finanční prostředky na provádění činností v rámci programu Progress a EURES byly sice dostačující, ale rozpočet na nástroj mikrofinancování v rámci třetí osy byl příliš nízký. Vysoká míra využívání záručního nástroje EaSI, který je součástí osy mikrofinancování a sociálního podnikání, vyvíjela tlak na jeho rozpočet, a v důsledku toho se rozpočet na mikrofinancování plně využil. Vzhledem k tomu, že nástroj pro sociální podnikání obvykle vyžaduje mnohem větší úvěry než nástroj mikrofinancování, poskytlo se méně úvěrů. To mělo dopad na počet podepsaných smluv 10 .

Nedostatečný rozpočet třetí osy pro první prováděcí období byl mezitím napraven tím, že se umožnilo předsunutí rozpočtu EaSI vyčleněného na pozdější období 2017–2020 a jeho dřívější zpřístupnění s cílem uspokojit vysokou poptávku na trhu. Toto předsunutí prostředků bylo možné provést prostřednictvím záruky z Evropského fondu pro strategické investice (EFSI 11 ). V reakci na silnou poptávku po záručním nástroji EaSI byly prostředky osy mikrofinancování a sociálního podnikání v prosinci 2017 z fondu EFSI navýšeny o 100 milionů EUR. To povede ke zvýšení celkového objemu činností v rámci záručního nástroje EaSI a umožní, aby Evropský investiční fond (EIF) provedl významný dodatečný počet operací.

Efektivnost osy Progress lze dále zlepšit zavedením změn a snížením administrativní zátěže ve fázích zadávání projektů a provádění. Kromě toho není žadatelům vždy jasné, zda by spolufinancování mělo být spojeno s náklady práce nebo se skutečnou peněžní hodnotou. To by mělo být v rámci výzev k předkládání návrhů vyjasněno.

Pokud jde o EURES, byly vyčleněny větší sumy na transparentnost volných pracovních míst, než se původně plánovalo, a to s cílem zavést nové informační technologie. Rozvoj a poskytování služeb však zůstaly relativně stabilní.

V souhrnu je sice celkový rozpočet programu dostatečný, mělo by se však umožnit pružnější přerozdělení prostředků mezi jeho třemi osami, aby se minimalizovaly nesrovnalosti mezi plánovanými a skutečnými závazky a aby se zajistil optimální převod rozpočtových prostředků mezi jednotlivými osami podle aktuální potřeby.

3.4. Soudržnost

Celkový obrázek soudržnosti programu, který hodnocení přináší, ukazuje, že tři předchozí programy se v rámci zjednodušování sloučily pod zastřešující program EaSI. Hodnocení ale dospívá k závěru, že navzdory úsilí o dosažení efektivní součinnosti fungují tři osy nadále dosti samostatně. Veškeré činnosti v rámci programu by se měly výrazněji zaměřit na potenciální přínosy soudržné struktury a prosazovat u četných úkolů interdisciplinární řešení.

Pokud jde o soudržnost s ostatními programy EU, je program EaSI nejvíce v souladu s ESF. Program Progress a další programy EU, jako je ESF, Erasmus+, Horizont 2020 a COSME, se, pokud jde o konkrétní cíle, činnosti a příjemce, navzájem doplňují. Rovněž byla shledána komplementárnost mezi programem EURES a programem Evropské územní spolupráce (Interreg). I osa mikrofinancování a sociální podnikání se zdá být v souladu s dalšími nástroji mikrofinancování na úrovni EU. Podporují buď malé a střední podniky (jako finanční záruka COSME) nebo větší podniky až po podniky s vysokou tržní kapitalizací (InnovFin), přičemž program EaSI podporuje pouze mikropodniky a sociální podniky. Nabízejí také větší sumy financování (InnovFin a COSME) a větší rozmanitost z hlediska finančních produktů (jako program InnovFin). Zaměřují se pouze na konkrétní skupiny příjemců v některých zemích, zatímco osa mikrofinancování/sociální podnikání je určena pro všechny zúčastněné země.

I přes tyto styčné body, které mezi programem EaSI a dalšími nástroji EU existují, brání jejich větší soudržnosti rozdílné intervenční postupy a pravidla, jimiž se fondy řídí. Jelikož paralelně existují různé soubory pravidel (finanční nařízení o finančních nástrojích a nařízení o společných ustanoveních pro strukturální fondy), je náročné komplementárnost mezi jednotlivými fondy prozkoumat a využít. Je zapotřebí zavést zvláštní mechanismy, aby se usnadnila součinnost různých fondů EU, kupříkladu tím, že se umožní širší využití sociálního experimentování testovaného v rámci EaSI či jeho znásobení pomocí financování z ESF. Potenciál takové doplňkovosti a součinnosti je možné maximalizovat zjednodušením pravidel.

Na úrovni států se nezjistilo žádné významné překrývání mezi cíli EaSI a cíli vnitrostátních nástrojů/programů. V konzultaci se zúčastněnými stranami se výrazně projevil konsenzus ohledně důležitosti zachování každého druhu nástroje na úrovni EU, a to i pokud by byla mezi nástroji EU a nástroji na vnitrostátní úrovni zjištěna menší překrývání. Tato překrývání lze překonat dalším posílením zapojení zúčastněných stran na národní, regionální a místní úrovni do činností EaSI a tím, že se těmto stranám poskytnou nástroje, převoditelné/srovnatelné poznatky a příslušná podpora při navrhování a provádění opatření k řešení sociálních otázek.

3.5. Přidaná hodnota EU

Program EaSI přinesl prokazatelnou přidanou hodnotu EU z hlediska rozsahu a dosahu v porovnání s vnitrostátní a regionální podporou. Přerušení tohoto programu by mělo dopad v mnoha odvětvích. Není pravděpodobné, že by jiné vnitrostátní nebo regionální systémy financování byly schopné podporovat experimentování s politikami v různých zúčastněných zemích a sítích nevládních organizací na úrovni EU, jak to v současnosti činí EaSI. Program EaSI je také nejvhodnějším nástrojem pro zajišťování celoevropských výstupů, jako jsou srovnávací databáze, studie a aktivity na podporu vzájemného učení, které nepatří mezi hlavní priority na jiných úrovních správy.

Kromě toho nejsou k dispozici jiné zdroje EU, jež by byly konkrétně navrženy pro přeshraniční partnerství, ačkoli z programů Interreg v rámci EFRR lze podporovat politiky zaměstnanosti v přeshraničních regionech, pokud jsou naprogramovány příslušnými členskými státy. Podpora trhu sociálních investic by se bez financování z programu EaSI pravděpodobně rovněž zpomalila, což by vedlo k omezení sociálního podnikání v celé EU a snížení počtu pracovních příležitostí v těchto odvětvích. Podpora EU slouží jako jednoznačný signál k prosazování změny na vnitrostátní úrovni a napomáhá přenosu odborných poznatků a know-how mezi jednotlivými zeměmi.

Práce prováděná v rámci programu EaSI přesahuje rámec správy finančních nástrojů: je hnací silou nejrůznějších opatření k rozvoji ekosystému pro trhy sociálního financování. Příklady zahrnují granty na rozvoj nabídky a poptávky v oblasti sociálního financování, ale také nefinanční iniciativy, jako je kodex správného chování pro poskytování mikroúvěrů, který pomáhá zvýšit standardy v odvětví mikrofinancování. To je v souladu s jedním z cílů Komise: posílit využívání finančních nástrojů k přilákání soukromého financování a podpoře nového systémového vývoje na trzích sociálního financování.

Je ovšem zapotřebí vyvíjet trvalé úsilí – zejména pokud jde o komunikaci o činnostech v rámci programu EaSI a šíření jejich výsledků. Zúčastněné strany netrpělivě očekávají další informace a jsou přesvědčeny o tom, že prostřednictvím lepšího šíření by mohly dosáhnout velkých přínosů, a to zejména pokud jde o přístup k financování, výsledky, příklady pro konkrétní země a osvědčené postupy, aktualizované internetové stránky a databáze, širší spektrum jazyků pro komunikaci a obsah, který bude přístupnější pro širokou veřejnost.

3.6. Řízení EaSI

Program EaSI je koordinován oddělením v rámci Generálního ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování, které odpovídá za stanovení rozsahu a financování programu a za monitorování a hodnocení jeho fungování. Oddělení pomáhají plnit tento úkol koordinátoři z provozních oddělení generálního ředitelství a výbor EaSI, v němž má každá zúčastněná země jednoho zástupce.

Při hodnocení se přezkoumávala zejména úloha výboru EaSI a dospělo se k závěru, že je zapotřebí lépe vymezit úlohu a odpovědnost zúčastněných stran, jakož i zlepšit jejich zapojení a komunikaci. Členové výboru měli pocit, že je zapotřebí zvýšit pravomoc při přijímání rozhodnutí a odpovědnost za přidělování finančních prostředků a programování/témata výzev k předkládání návrhů 12 .

Při hodnocení se rovněž zjistilo, že prohloubení znalostí členů výboru EaSI o technických záležitostech byly napomohly tematické pracovní skupiny. U některých témat se za potenciálně užitečné považuje také příležitostné využití odborných pokynů. Při hodnocení se rovněž ukázalo, že členové výboru nemají dostatek informací o vybraných a prováděných projektech ve svých zemích, ani o projektech, které byly v rámci hodnotícího postupu zamítnuty. Uchazečům by měla být poskytnuta větší zpětná vazba o zamítnutých žádostech, která jim pomůže jejich žádosti zlepšit. Je zapotřebí včas předávat výboru více informací, které tak budou moci být snadno poskytnuty organizacím, jež mohou mít zájem o účast na výzvách k předkládání návrhů.

Podobně se považuje za nezbytné posílit spolupráci s dalšími výbory za účelem výměny informací a vést pravidelnější diskuse mezi výborem EaSI a Komisí.

4.Obecné závěry

Hodnocení v polovině období upozornilo na několik způsobů zlepšení provádění programu EaSI před skončením současného víceletého finančního rámce, a to zejména posílením vnitřní rozpočtové pružnosti, zacílením na skupiny, které potřebují zvláštní podporu, zjednodušením postupů, zlepšením vnitřní soudružnosti a propojením EaSI s dalšími fondy. Efektivnější financování by mohlo mít v případě tohoto programu znatelný dopad především na jeho význam, účinnost, soudržnost, efektivnost a jeho přidanou hodnotu EU. Mohlo by se toho dosáhnout v období 2017–2020 prostřednictvím vhodných vazeb nebo nových mechanismů propojujících různé fondy EU.

Po roce 2020 se prostřednictvím tzv. zastřešujícího fondu s názvem Evropský sociální fond plus (ESF+) sdružujícího všechny fondy spravované GŘ pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování – včetně EaSI 13 – zajistí pro příjemce snadno použitelné rozhraní, zredukuje se roztříštěnost a posílí se součinnost mezi jednotlivými fondy, čímž vzniknou podmínky pro efektivnější provádění politiky a vytváření přidané hodnoty EU.

(1)

  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:347:0238:0252:CS:PDF .

(2)

Island se účastní všech tří os, Norsko pouze os Progress a EURES, Lichtenštejnsko se programu EaSI neúčastní vůbec a Švýcarsko se účastní toliko sítě EURES, a to pouze na vlastní náklady.

(3)

  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/better-regulation-guidelines.pdf .

(4)

Externí podpůrnou studii, kterou provedla společnost ICF Consulting, koordinovalo Generální ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování pod přímým monitorováním a dohledem meziútvarové řídící skupiny (ISSG) zahrnující další útvary Komise.

(5)

Vize Zpráva o monitorování výkonnosti za období 2015–2016.

(6)

  https://europa.eu/youth/solidarity_cs .

(7)

  http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=88&langId=en&eventsId=1028 .

(8)

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1223

(9)

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1414&langId=en

(10)

Zatímco v roce 2014 se zatím pouze jednalo o nových nástrojích financování s Evropským investičním fondem (EIF), do září 2016 bylo podepsáno 33 smluv se zprostředkovateli mikrofinancování v hodnotě 50,3 milionu EUR, na základě čehož bylo poskytnuto 13 021 mikroúvěrů v celkové výši 152,288 milionu EUR. Dosáhlo se trojnásobného pákového faktoru oproti původnímu financování. Kromě podpory odvětví mikroúvěrů program EaSI letech 2015–2016 také uvolnil první financování pro sociální podniky a podepsalo se prvních sedm smluv s finančními zprostředkovateli v hodnotě 9 milionů EUR.

(11)

EFSI je iniciativa, kterou společně zahájily skupina EIB – Evropská investiční banka (EIB) a EIF – Evropská komise s cílem překonat současnou investiční mezeru v EU aktivací soukromého financování pro strategické investice. http://www.eif.org/what_we_do/efsi/index.htm  

(12)

 Úloha výboru musí být v souladu se Smlouvami, pravidly finančního nařízení pro výdajové programy a s právním rámcem pro projednávání ve výborech.

(13)

Hodnocení v polovině období zdůraznilo potřebu zlepšit vnitřní soudržnost programu. Prostřednictvím programu ESF+ se dosáhne přiměřenějšího sladění cílů programu EaSI a jeho financováním. Jestliže se nezmění cíle a druhy financovaných opatření v rámci současné osy Progress, finanční nástroje prováděné v rámci stávající třetí osy programu EaSI se přesunou do programu InvestEU, čímž se sloučí množství finančních nástrojů EU, které jsou v současnosti dostupné na podporu financování v EU, a činnosti týkající se portálu pro mobilitu EURES se přesunou pod Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA). Přímo řízené činnosti (neúvěrové činnosti a podpora pracovní mobility) se ponechají v části ESF+/EaSI.