14.4.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 120/1


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropské centrální bance, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, Výboru regionů a Evropské investiční bance k tématu Strategie pro udržitelný růst na rok 2020

[COM(2019) 650 final]

(2020/C 120/01)

Zpravodaj:

Tommaso DI FAZIO

Konzultace

Evropská komise, 6. 2. 2020

Právní základ

Článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

Přijato v sekci

4. 2. 2020

Přijato na plenárním zasedání

19. 2. 2020

Plenární zasedání č.

550

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

120/1/3

1.   Závěry a doporučení

1.1.

EHSV vítá pojetí strategie pro růst na rok 2020 založené na čtyřech základních aspektech, jimiž jsou životní prostředí, produktivita, stabilita a spravedlnost. Domnívá se zejména, že jak se ve strategii správně tvrdí, je hlavním měřítkem, kterým se musí řídit rozhodnutí a úsilí celé společnosti a také prostředky, které bude schopna a bude chtít dát k dispozici, aby efektivně směřovala k dosažení cílů stanovených pro rok 2030 a environmentální neutrality do roku 2050, cíl zaměřený na udržitelnost životního prostředí. V této souvislosti EHSV doporučuje, aby bylo umožněno jejich provádění uspíšit, pokud to budou ukazatele zhoršování životního prostředí vyžadovat.

1.2.

EHSV vítá, že cíle udržitelného rozvoje, jejichž splnění do roku 2030 stanovila Organizace spojených národů (OSN), jsou součástí strategické vize Komise pro všechny hospodářské politiky a politiky zaměstnanosti, což bude přínosem pro evropské sociálně-tržní hospodářství v zájmu všech a zajistí udržitelnost, začleňování a konkurenceschopnost růstu.

1.3.

EHSV je přesvědčen, že udržitelnost je jednou ze zásadních součástí každé úspěšné strategie v oblasti konkurenceschopnosti a že by Evropa měla posílit své impulzy pro hospodářství, a upevnit tak svou celosvětovou pozici inovativního subjektu stavějícího na modelu oběhového hospodářství a na přechodu na nové, udržitelné vzorce rozvoje, čímž by zavedla novou generaci obchodních příležitostí určovaných poptávkou po udržitelných řešeních.

1.4.

EHSV vyjadřuje své uspokojení nad tím, že v roční strategii byly oznámeny změny, které umožní upustit od stávajícího přístupu zaměřeného na krátkodobé a střednědobé plánování a cíle a konečně vypracovat dlouhodobé strategie, jak vyžadují investice nezbytné k provádění strategie udržitelnosti životního prostředí, ve formě komplexních integrovaných plánů v oblasti energetiky a klimatu, vypracovaných členskými státy a schválených Komisí.

1.5.

EHSV naléhá na Komisi, aby ve své strategické vizi zohlednila nutnost rychlého rozvoje interoperabilních a inteligentních sítí infrastruktury, a to hmotných i nehmotných, neboť jsou nutné k dokončení a k udržitelnému rozvoji jednotného evropského trhu, soudržného a vybaveného náležitými nástroji tak, aby byl zaručen harmonický a spravedlivý rozvoj podporující začlenění.

1.6.

EHSV souhlasí s doporučeními uvedenými v roční strategii, pokud jde o investice do nehmotných odvětví vzdělávání, odborné přípravy a zvyšování kvalifikace, jelikož tato doporučení považuje za zásadní a určující. Jedná se o dlouhodobé a mimořádně dlouhodobé investice do zlepšování společnosti, její kultury a mezinárodní konkurenceschopnosti.

1.7.

EHSV schvaluje a podporuje doporučení týkající se rozvoje výzkumu a inovací a navyšování prostředků, které jsou na ně vyčleněny a které představují dlouhodobé investice strategického významu pro konkurenceschopnost celé EU na mezinárodní úrovni. To platí zejména v odvětvích, kde probíhá modernizace a nahrazování starších technologií čistými – v odvětvích energetiky, dopravy a vytápění a chlazení budov, jakož i ve všech průmyslových odvětvích, ale také v zemědělství a ve službách – prostřednictvím stále intenzivnějšího využívání inovativních technologií, zejména těch digitálních, umělé inteligence a technologie 5G.

1.8.

EHSV vyjadřuje politování nad tím, že se Komise ve sdělení náležitě nevěnuje roční analýze růstu v Unii a pouze konstatuje, že „krátkodobý hospodářský výhled zhoršuje mnohem méně příznivé hospodářské a geopolitické prostředí a vysoká nejistota“ a že „investice a potenciální růst nicméně stále zůstávají na nižší úrovni než před krizí“. Na tuto situaci by mohl mít vliv také neharmonický průběh brexitu. Absolutní prioritou je podle EHSV opětovné nastolení udržitelného růstu, zejména v těch nejslabších zemích a regionech, a to díky výraznému zvýšení evropského HDP s cílem budovat prosperitu a vytvářet bohatství, jež jsou pro podpoření strategie nezbytné.

1.9.

EHSV nicméně souhlasí se všemi strategickými doporučeními týkajícími se růstu a utváření evropského semestru pro rok 2020. Souhlasí rovněž se zjištěnými problémy při dosahování jednotlivých cílů, zejména cíle nezbytných investic do provádění programů v oblasti životního prostředí, což by vzhledem ke stávajícímu platnému Paktu o stabilitě a jeho přísným pravidlům mohlo ztížit zajištění jednotného provádění plánů v oblasti energetiky a klimatu v členských státech. Může se snadno stát, že cílů souvisejících s obnovou životního prostředí dosáhnou pouze ty členské státy EU, které splňují požadavky Paktu o stabilitě nebo je překračují, v důsledku čehož by nebyl splněn cíl, jehož musí EU dosáhnout jako celek. Bylo by tak dosaženo jen dílčího výsledku v rámci celého světa, a EU by se tak vzdálila ambici stát se jako celek vzorem pro ostatní země na světě.

1.10.

EHSV proto doufá, že budou prozkoumána a přijata opatření k regulaci investic, která by s přihlédnutím k podmínkám daným Paktem o stabilitě (nebo odlišně od nich a v rozporu s pravidly pro poskytování státní podpory) všem členským státům umožnila činit investice v takové výši, která je nutná k dosažení jejich vlastních cílů stanovených v integrovaných plánech v oblasti energetiky a klimatu schválených Komisí.

1.11.

EHSV vítá, že se ve strategii růstu na rok 2020 navrhuje využít veškerých prostředků a finančních pák, které jsou již k dispozici formou stávajících nástrojů víceletého finančního rámce na období 2021–2027. Tento návrh byl uveden ve známost již tím, když byl 15. ledna 2020 předložen Evropskému parlamentu. EHSV však doufá také v navýšení finančních zdrojů, jestliže to bude k dosažení cílů zapotřebí.

1.12.

EHSV doufá, že Komise bude účinně a aktivně kontrolovat výsledky, jichž mají jednotlivé členské státy podle dohodnutých plánů v oblasti energetiky a klimatu dosáhnout, a že nebude podporovat kritiku, nýbrž prosazování řešení finančních i metodických problémů.

1.13.

EHSV souhlasí s tím, že je třeba upevnit stabilitu a odolnost finančního systému a zpřísnit pravidla pro finanční trhy s cílem posílit mezinárodní úlohu evropské měny a že je nutné pomocí přísnějších makroobezřetnostních požadavků a dalších opatření, jejichž účelem je zajistit finanční stabilitu členských států, zabránit veškerým případným budoucím krizím, k nimž může dojít v jiných částech světa a které se kvůli globalizaci projeví i v Evropě. Vedle probíhajícího procesu dokončování bankovní unie a unie kapitálových trhů by se při nadcházejícím strategickém přezkumu měnové politiky ECB (1) měla zaměřit větší pozornost konkrétně na podpoření hospodářského růstu v eurozóně a na posílení mezinárodní úlohy eura.

1.14.

EHSV zdůrazňuje, že k prioritám strategie růstu pro rok 2020 musí patřit zachování dobrých životních podmínek občanů, a to skrze pokračování v sociálních úspěších, díky nimž je EU vzorem pro celý svět, a jejich posilování.

1.15.

V souvislosti s důležitým pilířem sociálních práv EHSV vítá, že jsou ve strategii udržitelného růstu na rok 2020 tato práva vyzdvižena. EHSV doufá, že v cílech evropského semestru bude věnována zvláštní pozornost problematice rovnosti žen a mužů, zejména pak právům žen na pracovišti, vyrovnání mezd, ochraně pracovních míst pro matky, mimo jiné kvůli zabránění klesajícímu trendu demografického vývoje, podstatným zlepšením právních předpisů na ochranu rodiny, včetně zlepšení v oblasti otcovské dovolené, a vytváření příznivého pracovního prostředí s cílem potírat veškeré formy fyzického a psychického násilí na ženách. S ohledem na rovnost žen a mužů je rovněž třeba nadále soudržně a spravedlivě uplatňovat rozvodové právo, aby se zajistilo, že právní postavení obou manželů ve vztahu k nezletilým dětem bude vždy rovnoprávné.

1.16.

EHSV se domnívá, že EU musí posílit své postavení na mezinárodní scéně, aby si udržela prosperitu, bezpečnost a hodnoty, na nichž je založena, a že musí na mezinárodním poli převzít vedoucí úlohu roli tím, že bude podporovat rozhodné a konzistentní celkové uskutečňování cílů udržitelného rozvoje stanovených OSN a mnohostranný světový řád založený na pravidlech. Hlavní tón by v tomto ohledu měla udávat OSN, která musí důsledně hájit zásady demokracie a ochrany planety a respektování právního státu a základních práv.

1.17.

EHSV je přesvědčen, že dokončení jednotného trhu, soudržného a vybaveného náležitými nástroji a zaměřeného na potřeby občanů a podniků, by mohlo zásadním způsobem přispět k růstu, bude-li se soustředit na občany a podniky, a musí být prioritou harmonické evropské integrace, která bude podporovat začlenění, bude vycházet z nových základů, bude nepřetržitě aktualizována a bude uzpůsobena novým technologiím a infrastrukturám plně interoperabilního jednotného digitálního trhu Při transformaci v rámci Zelené dohody pro Evropu by se měl klást zvláštní důraz na funkci, kterou plní modely podniků zaměřené na lidi, jako jsou podniky sociální ekonomiky.

1.18.

EHSV se domnívá, že je nutné zavést na úrovni EU i jednotlivých členských států rozsáhlejší infrastrukturu pro správu jednotného trhu a výrazně zjednodušit administrativu, důsledně pokračovat v digitalizaci a zintenzivnit budování kapacit všech zainteresovaných subjektů.

1.19.

EHSV se domnívá, že pokud nebudou existovat nové správní mechanismy schopné aktivně zapojit občany, podniky i veřejné a soukromé subjekty na místní a regionální úrovni do procesu probíhajícího zdola nahoru, který by tlumočil konkrétní potřeby a problémy v praxi a propůjčil jim váhu, může uskutečňování navržené strategické vize narazit na problémy a nesouhlas.

1.20.

EHSV proto doporučuje zavést na jednotlivých úrovních nové správní struktury, které zaručí zapojení místních subjektů a občanské společnosti do přípravy a přijímání spravedlivých opatření přizpůsobených podmínkám, v nichž tyto struktury působí, a účast v nich.

2.   Strategie pro udržitelný růst na rok 2020 navržená Komisí

2.1.

Patrně všichni již dnes zastávají názor, že je nutné přijmout pro budoucnost Evropy novou, dlouhodobou globální strategii udržitelného růstu podporujícího začlenění, kterou bude provázet komplexní prováděcí plán uskutečnění cílů udržitelného rozvoje do roku 2030 a která bude zahrnovat všechny aspekty, jež mají vliv na evropskou společnost a evropské občany, na podniky a prostředí, v němž působí, a na průmysl a jeho konkurenceschopnost, počínaje investicemi a veřejnými zakázky až po obchod, dovednosti, inovace a podporu malých a středních podniků.

2.2.

Podle roční analýzy růstu EU by členské státy měly zohlednit priority, které Komise v této analýze stanovila, ve svých vnitrostátních politikách a strategiích, jak jsou stanoveny v příslušných programech stability či konvergenčních programech a v národních programech reforem.

2.3.

Sdělení o strategické analýze růstu v Evropské unii na rok 2020 (2), jehož cílem bylo představit postoj Komise k politickým prioritám, které by členské státy měly zohlednit při přípravě svých hospodářských politik pro rok 2020, staví na zapracování cílů udržitelného rozvoje, jejichž splnění do roku 2030 stanovila OSN, do evropských politik. Jedná se zejména o následující:

udržitelnost životního prostředí, zvýšení produktivity, spravedlnost a makroekonomickou stabilitu coby rozměry nového modelu hospodářské politiky EU v nadcházejících letech,

nutnost vytvořit nový model růstu účinně reagující na dlouhodobé výzvy, které mění naši společnost,

zajištění toho, aby se Evropa na základě nového modelu coby podnětu pro potenciální růst stala celosvětovým politickým a hospodářským lídrem,

vyvážení nákladů a přínosů politik a strukturálních reforem v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, tj. rozdělení přínosů a omezení nákladů pro nejzranitelnější skupiny obyvatel,

významné veřejné a soukromé investice v zájmu maximalizace synergií mezi jednotlivými politickými cíli, mj. s cílem „investovat rekordní částky do špičkového výzkumu a inovací“ a do odborné přípravy a zejména za účelem „dosažení současných cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030“,

optimalizaci klíčového faktoru – tj. rozpočtu EU na období 2021–2027 – coby nástroje realizace politických ambicí: „na základě stávajících a nových mechanismů poskytne investiční plán pro udržitelnou Evropu investice potřebné k realizaci evropské zelené dohody“ a „mechanismus pro spravedlivou transformaci bude využíván pro nejvíce postižené regiony a zajistí, aby nikdo nebyl opomenut“,

posílení správy ekonomických záležitostí a demokratické odpovědnosti, které musí jít ruku v ruce, tzn. větší demokratickou odpovědnost evropského semestru a obecněji záměr Komise pokračovat v dialogu s členskými státy a vyzvat členské státy, aby zapojily vnitrostátní parlamenty, sociální partnery a všechny další příslušné zainteresované strany.

2.4.

EU a členské státy by nyní měly z těchto cílů učinit strategii a soubor opatření, která budou provádět. Má-li se udržitelnost stát pilířem politiky a opatření, měly by evropské orgány a instituce, členské státy a regiony spojit několik nástrojů dohromady, aby bylo možné zapojit všechny občany a zároveň se zvýšila kvalita života a konkurenceschopnost hospodářství EU.

2.5.

EHSV ve svém usnesení ze dne 30. října 2019 vyzdvihl nutnost „jednat současně na všech úrovních a vytvořit dynamický postup pro řešení naléhavých hospodářských, sociálních a environmentálních výzev“ (3) a vyzval k vypracování zastřešující unijní strategie pro udržitelnost do roku 2050 s cílem provádět Agendu OSN pro udržitelný rozvoj 2030 (4).

2.6.

V uvedeném usnesení EHSV rovněž zdůraznil, že „tato změna paradigmatu vyžaduje:

změny v oblasti správy, tj. k rychlejšímu řešení naléhavých problémů a k řešení složitých otázek jsou zapotřebí specializované řídicí mechanismy. Jejich úkolem by bylo propojení na úrovni EU a členských států, nikoli nahrazování činností jednoho z nich,

začlenění cílů udržitelného rozvoje do procesu hospodářského a sociálního monitorování a sestavování rozpočtu EU“,

možnost dát evropskému semestru k dispozici „nové, vylepšené, měřitelné a vzájemně se doplňující sociální, hospodářské a environmentální ukazatele, které by monitorovaly a zaznamenávaly všechny aspekty a zásady evropského pilíře sociálních práv, jakož i 17 cílů udržitelného rozvoje“.

2.7.

Udržitelnost je jednou ze zásadních součástí každé úspěšné strategie v oblasti konkurenceschopnosti a Evropa by měla posílit své impulzy pro hospodářství, a upevnit tak svou celosvětovou pozici inovativního subjektu stavějícího na modelu oběhového hospodářství, čímž by zavedla novou generaci obchodních příležitostí určovaných poptávkou po udržitelných řešeních. Stabilní růst tržní poptávky po udržitelných řešeních vyžaduje, aby byly politické cíle zaměřené na udržitelnost soudržné.

2.8.

EHSV ve svém dodatkovém stanovisku k roční analýze růstu na rok 2019 (5) zdůraznil:

nutnost navýšit veřejné a soukromé investice, zejména do sociální a vzdělávací infrastruktury,

soulad s cíli udržitelného rozvoje, které stanovila OSN do roku 2030, a s plánem pro transformaci energetiky a pro klima,

zintenzivnění strukturálních reforem, zejména s ohledem na strukturální nerovnováhu a přebytky běžného účtu,

využití finančních prostředků ke hmotným investicím, investicím do digitálních technologií, investicím v oblasti životního prostředí a k rozvoji dovedností a kvalifikací,

klíčovou úlohu ochrany sociálních práv, která musí být součástí evropského semestru a musí mít stejnou prioritu jako makroekonomické a fiskální cíle,

zdanění příznivé pro produktivní investice a výdaje do reálné ekonomiky,

konzultace se sociálními partnery v různých fázích provádění evropského semestru,

vyloučení statků strategického významu z privatizace.

2.9.

Na makroekonomické úrovni „existuje jednoznačná potřeba evropské hospodářské strategie: pozitivní způsob prezentace budoucího vývoje hospodářství EU v širším světě, který by pomohl posílit odolnost EU vůči hospodářským otřesům a udržitelnost – ekonomickou, sociální a environmentální – evropského hospodářského modelu, což by všem Evropanům vrátilo důvěru, stabilitu a sdílenou prosperitu“ (6).

2.10.

Je třeba zajistit následující: „udržitelný růst podporující začlenění, zmírnění nerovností, vzestupnou konvergenci, zajištění růstu produktivity a konkurenceschopnosti ve smyslu cílů strategie Evropa 2020, příznivé podmínky pro podniky a investice, kvalitní pracovní místa a přiměřené odměny, boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení, stabilní a udržitelné veřejné finance, stabilní finanční sektor a splnění cílů udržitelného rozvoje pro rok 2030 a cílů Pařížské dohody o klimatu“ (7).

2.11.

EHSV se domnívá, že realisticky může budoucnost EU stát jedině na spojení pevné hospodářské základny a silného sociálního rozměru (8), „a proto se důsledně zasazuje o vzestupnou konvergenci a účinnější sociální politiku na úrovni EU i členských států (9)“ a o vypracování „jasného a koordinovaného plánu, který stanoví priority pro provádění pilíře a prosazování stávajících sociálních práv a norem“. „V rámci nového evropského semestru by měly být dosaženy sociální cíle v rámci monitorování sociální nerovnováhy a měly by být zavedeny nové, měřitelné ukazatele spolu s cílenými doporučeními pro jednotlivé země týkající se sociální oblasti“ (10).

2.12.

V rámci opatření k posilování jednotného trhu je nutné podpořit „vytváření vhodných podmínek pro rozvoj různých forem podniků, které by byly schopny zvládnout výzvy, jimž společnost čelí“. Dále „je nutné propojit a integrovat různé formy podniků, nicméně každá z těchto oblastí si zaslouží zvláštní pozornost z hlediska legislativních opatření a veřejných investic“, aby nebyl uplatňován univerzální přístup (11).

2.13.

EHSV zdůraznil, že „změny, které nové technologie, umělá inteligence a data velkého objemu způsobují ve výrobních postupech a v hospodářství obecně, hluboce promění i trh práce“ a že je důležité, aby „tyto změny probíhaly v rámci přínosného sociálního dialogu a za respektování práv a kvality života pracovníků“ (12).

3.   Obecné připomínky

3.1.

EHSV považuje za absolutní prioritu doporučení posílit udržitelný hospodářský růst, díky němuž budou vznikat nová, trvalá pracovní místa a bude budována nezbytná prosperita, která podpoří investice do zvyšování růstu celkové produktivity všech faktorů oběhového hospodářství a zintenzivní strukturální reformy v zájmu lepší správy věcí veřejných a větší odpovědnosti (zejména v oblasti digitálních technologií a životního prostředí) a v zájmu rozvoje dovedností a kvalifikací a ochrany sociálních práv. To vše je nutné kvůli novému paradigmatu Zelené dohody pro Evropu.

3.2.

Přechod na nový model rozvoje musí být založen na konkurenceschopné udržitelnosti, která je základním pilířem úspěšného evropského sociálně-tržního hospodářství a měla by být určujícím principem i do budoucna, za předpokladu, že občané a regiony budou chráněni před náklady, jež vzniknou v důsledku změn, s nimiž budou nevyhnutelně spojeny investice do účinných a integrovaných systémů sociální ochrany.

3.3.

Finanční krize podtrhla význam stability a integrace na kapitálových a finančních trzích, kde roztříštěnost znamená překážku pro růst a investice. Měla by proto být přijata další opatření, zejména ve finančním sektoru, aby se obnovila důvěra v trh a obecná jistota ve všech členských státech.

3.4.

EU potřebuje novou hospodářskou strategii, která bude podporovat trvalý, inkluzivní a udržitelný hospodářský růst a která umožní plnou a produktivní zaměstnanost a důstojnou práci pro všechny. EHSV je přesvědčen, že dokončení jednotného trhu, soudržného a vybaveného náležitými nástroji a zaměřeného na potřeby občanů a podniků, musí být prioritou harmonické evropské integrace, která bude podporovat začlenění, bude vycházet z nových základů, bude nepřetržitě aktualizována a bude uzpůsobena novým technologiím a infrastrukturám plně interoperabilního jednotného digitálního trhu. Při transformaci v rámci Zelené dohody pro Evropu by se měl klást zvláštní důraz na funkci, kterou plní modely podniků zaměřené na lidi, jako jsou podniky sociální ekonomiky.

3.5.

EHSV se domnívá, že je nutné zavést na úrovni EU i jednotlivých členských států rozsáhlejší infrastrukturu pro správu jednotného trhu a výrazně zjednodušit administrativu, důsledně pokračovat v digitalizaci a zintenzivnit budování kapacit všech zainteresovaných subjektů. Je nutné aktivně zapojit občany, spotřebitele a podniky, aby bylo možné vypracovat jednodušší a uživatelsky přívětivé koncepce a včas, transparentně a účinně zavádět a uplatňovat pravidla jednotného trhu. To je předpokladem pro úspěšnou proměnu EU tak, aby byla digitální, efektivní, soudržná, vyvážená a udržitelná, a to z hlediska hospodářského, environmentálního i sociálního.

3.6.

EHSV již v minulosti zdůraznil, že je důležité se „co nejdříve (…) vypořádat s infrastrukturálním, územním a kulturním digitálním rozdělením, které dodnes představuje brzdu ekonomického a sociálního rozvoje EU a je zdrojem nerovných životních podmínek a příležitostí občanů a podniků“ (13).

3.7.

EHSV se domnívá, že pokud nebudou existovat nové správní mechanismy schopné aktivně zapojit občany, podniky i veřejné a soukromé subjekty na místní a regionální úrovni do procesu probíhajícího zdola nahoru, který by tlumočil konkrétní potřeby a problémy v praxi a propůjčil jim váhu, může uskutečňování navržené strategické vize narazit na problémy a nesouhlas, které by mohly průběh provádění zpomalit. EHSV doporučuje všem institucím a orgánům EU i členských států zavést nové správní struktury, které zaručí zapojení místních subjektů a občanské společnosti do přípravy a přijímání spravedlivých opatření přizpůsobených podmínkám, v nichž tyto struktury působí, a účast v nich.

V Bruselu dne 19. února 2020.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


(1)  Úvodní prohlášení z tiskové konference, prezidentka ECB Christine Lagarde, 12. prosince 2019.

(2)  Strategie pro udržitelný růst na rok 2020 (COM(2019) 650 final).

(3)  Usnesení EHSV k diskusnímu dokumentu Směřování k udržitelné Evropě do roku 2030.

(4)  Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development [Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030].

(5)  Úř. věst. C 190, 5.6.2019, s. 24.

(6)  Stanovisko EHSV ze dne 17. července 2019 Budování odolnější a udržitelnější evropské ekonomiky (Úř. věst. C 353, 18.10.2019, s. 23).

(7)  Stanovisko EHSV ze dne 17. července 2019 Nová vize pro dokončení hospodářské a měnové unie (Úř. věst. C 353, 18.10.2019, s. 32).

(8)  Stanovisko EHSV ze dne 19. října 2017 Dopad sociálního rozměru a evropského pilíře sociálních práv na budoucnost EU (Úř. věst. C 81, 2.3.2018, s. 145), odstavce 1.2 e 2.2.

(9)  Např. v následujících stanoviscích: Zásady efektivních a spolehlivých systémů sociálních dávek (Úř. věst. C 13, 15.1.2016, s. 40), Dopad sociálního rozměru a evropského pilíře sociálních práv na budoucnost EU (Úř. věst. C 81, 2.3.2018, s. 145) a Návrh doporučení Rady o přístupu pracovníků a osob samostatně výdělečně činných k sociální ochraně (Úř. věst. C 440, 6.12.2018, s. 135).

(10)  Stanovisko EHSV ze dne 25. září 2019 Evropský pilíř sociálních práv – hodnocení počátku provádění a doporučení do budoucna (Úř. věst. C 14, 15.1.2020, s. 1).

(11)  Stanovisko EHSV ze dne 17. července 2019 Podpora jednotného trhu příznivého pro podnikání a inovace – prosazování nových hospodářských modelů v zájmu zvládání společenských výzev a změn (Úř. věst. C 353, 18.10.2019, s. 6), odstavce 1.3 a 1.5.

(12)  Stanovisko EHSV ze dne 17. července 2019 Podpora jednotného trhu příznivého pro podnikání a inovace – prosazování nových hospodářských modelů v zájmu zvládání společenských výzev a změn, odstavce 1.3 a 1.5.

(13)  Stanovisko EHSV ze dne 18. října 2017 Jednotný digitální trh / Přezkum v polovině období (Úř. věst. C 81, 2.3.2018, s. 102), odstavec 1.8.