5.6.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 190/48


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o společných pravidlech zajišťujících základní propojení v silniční nákladní dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie

[COM(2018) 895 final – 2018/0436 (COD)]

(2019/C 190/08)

Hlavní zpravodaj: Raymond HENCKS

Konzultace

Evropský parlament, 14.1.2019

Rada Evropské unie, 14.1.2019

Právní základ

čl. 91 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná specializovaná sekce

Doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost

Rozhodnutí předsednictva

22.1.2019

Přijato na plenárním zasedání

20.2.2019

Plenární zasedání č.

541

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

76/1/0

1.   Závěry a doporučení

1.1.

EHSV podporuje opatření Komise, jejichž cílem je dočasně zajistit základní propojení v oblasti mezinárodní silniční nákladní dopravy prostřednictvím těžkých nákladních vozidel mezi Unií a Spojeným královstvím a v opačném směru, pokud Spojené království vystoupí z EU bez ratifikované dohody o vystoupení a přestane tudíž být vázáno právem Unie.

1.2.

EHSV je potěšen tím, že návrh nařízení přiznává britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě až do 31. prosince 2019 právo provozovat dvoustrannou přepravu mezi výchozími a cílovými místy na území Spojeného království a na území Evropské unie za podmínek stanovených v nařízení, a zejména pod podmínkou, že se dopravci z Unie budou moci pohybovat na území Spojeného království za rovnocenných podmínek, včetně spravedlivých, rovných a nediskriminačních podmínek hospodářské soutěže.

1.3.

EHSV pevně doufá, že příslušný britský orgán ještě před vystoupením Spojeného království z EU bez uzavřené dohody přijme soubor rovnocenných dočasných opatření, která podnikatelům v silniční nákladní dopravě z Unie pohybujícím se na území Spojeného království zaručí stejná práva, jaká Komise dočasně navrhuje pro podnikatele v silniční nákladní dopravě s licencí ze Spojeného království, kteří tak budou oprávněni provozovat silniční nákladní přepravu mezi touto zemí a zbývajícími 27 členskými státy.

1.4.

EHSV vyzývá Spojené království a EU, aby – pro případ, že tato země z EU vystoupí bez dohody o vystoupení – před koncem výše uvedeného přechodného období vyjednaly a po vzájemné dohodě zavedly základní propojení v rámci systému ECMT a budoucí pravidla, jimiž se budou řídit vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

1.5.

Mezi sociálními a technickými pravidly, jež budou během přechodného období muset dodržovat podnikatelé v silniční nákladní dopravě pohybující se na území Unie, kteří se mohou prokázat licencí vydanou ve Spojeném království, chybí pravidla ohledně výchozí kvalifikace a pravidelného školení profesionálních řidičů nákladních vozidel. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice důležitý faktor z hlediska bezpečnosti, EHSV žádá, aby byl do článku 4 návrhu nařízení doplněn odkaz na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2003/59/ES ze dne 15. července 2003 o výchozí kvalifikaci a pravidelném školení řidičů některých silničních vozidel pro nákladní nebo osobní dopravu a o změně nařízení Rady (EHS) č. 3820/85 a směrnice Rady 91/439/EHS a zrušení směrnice Rady 76/914/EHS (1).

2.   Úvod

2.1.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1072/2009 (2) stanoví společná pravidla pro volný přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy v celé Unii, která je provozována motorovými vozidly s maximální přípustnou hmotností naloženého vozidla 3,5 tuny a směřuje do nebo z některého členského státu anebo prochází přes území jednoho nebo několika členských států.

2.2.

Účelem uvedeného nařízení je odstranit všechna omezení, včetně omezení týkajících se přístupu na trh, vůči poskytovatelům přepravních služeb, která se zakládají na státní příslušnosti nebo na skutečnosti, že daná osoba je usazena v jiném členském státě, než ve kterém mají být tyto služby poskytovány. Tato přeprava je v zásadě prováděna na základě unijní licence, jež byla vydána v jednom z členských států, a dále osvědčení řidiče, pokud je řidič státním příslušníkem třetí země.

2.3.

Na přepravu ze členských států do třetích zemí se nadále ve značné míře vztahují dvoustranné dohody mezi členskými státy a danými třetími zeměmi.

2.4.

V případě, že by Spojené království z Evropské unie vystoupilo bez dohody o vystoupení, by se na britské služby v oblasti silniční nákladní dopravy přestalo vztahovat právo Unie. Bez platné licence by britští podnikatelé v tomto odvětví již neměli přístup na trh silniční nákladní dopravy v Unii, což by (pravděpodobně) platilo i pro přístup podnikatelů z EU na trh ve Spojeném království.

2.5.

V současnosti je jediným právním základem, který by mohl absenci dohody o vystoupení kompenzovat, mnohostranný systém kvót stanovený Evropskou konferencí ministrů dopravy (ECMT), který se vztahuje na 43 zemí, včetně 26 členských států EU (kromě Kypru) a Spojeného království, a opravňuje k mezinárodní přepravě zboží ze země registrace vozidla do jiné země ECMT.

2.6.

Počet povolení přidělených jednotlivým zemím ECMT na rok 2019 (23 252 pro EU-27 a 984 pro Spojené království) je však příliš omezený na to, aby dokázal pokrýt stávající objem přepravy. Počet těchto povolení lze navýšit pouze s jednomyslným souhlasem všech zemí ECMT, v důsledku čehož tato možnost nepředstavuje vhodné řešení, jak zamezit přerušení přístupu na trh silniční nákladní dopravy z EU do Spojeného království a v opačném směru.

2.7.

Aby nedošlo k nepřiměřenému narušení propojení, které by mělo pro obě strany katastrofální důsledky, je naléhavě nutné udělit britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě dočasné právo pohybovat se na území EU, ovšem pod podmínkou, že Spojené království bude uplatňovat stejná pravidla ve vztahu k dopravcům z EU.

3.   Návrhy Komise

3.1.

Návrh nařízení uděluje britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě – pro případ, že tato země z EU vystoupí bez dohody o vystoupení – právo provozovat v EU dvoustrannou přepravu, a to ode dne následujícího po dni, kdy pro Spojené království přestanou platit Smlouvy, až do 31. prosince 2019.

3.2.

Toto právo provozovat dvoustrannou přepravu v EU bude nicméně přiznáno pouze tehdy, pokud Spojené království zaručí, že podnikatelé v silniční nákladní dopravě z Unie budou na jeho území požívat práva naprosto rovnocenná těm, jež byla udělena britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě v Unii. Jestliže tato rovnocennost práv nebude dodržena, pak je Komise zmocněna k tomu, aby prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci:

 

omezila přípustnou kapacitu a/nebo počet jízd, nebo

 

pozastavila používání tohoto nařízení, nebo

 

přijala jiná vhodná opatření.

3.3.

Práva udělená britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě musí být v souladu s příslušnými právními předpisy Unie, které se vztahují na silniční nákladní dopravu, zejména pokud jde o:

mobilní pracovníky a samostatně výdělečně činné řidiče,

předpisy v sociální oblasti týkající se silniční dopravy,

tachografy,

maximální přípustné rozměry a hmotnosti určitých silničních vozidel,

omezovače rychlosti u určitých kategorií vozidel,

povinné používání bezpečnostních pásů,

dodržování směrnice o vysílání pracovníků,

dodržování unijních předpisů týkajících se spravedlivé a nediskriminační hospodářské soutěže.

3.4.

Členské státy a Komise mají možnost ověřit, zda podnikatelé v silniční nákladní dopravě přepravující zboží do Unie mají licenci nebo osvědčení od Spojeného království v souladu s příslušnými normami, zda jsou dodržovány všechny příslušné vnitrostátní a unijní předpisy a zda nejsou překračována příslušná práva.

3.5.

Členské státy nesmí se Spojeným královstvím sjednat ani uzavřít žádné dvoustranné dohody v oblasti silniční nákladní dopravy, které by se týkaly záležitostí spadajících do oblasti působnosti návrhu nařízení.

4.   Obecné připomínky

4.1.

Silniční nákladní doprava je pro Spojené království i pro EU jedním z nejdůležitějších odvětví. Každoročně mezi Spojeným královstvím a EU projede více než 4,4 milionu nákladních vozidel s řidičem. V roce 2015 vyvezlo Spojené království do EU po silnicích celkem 21 350 000 tun zboží. EU pak ve stejném časovém úseku vyvezla do Spojeného království 26 816 000 tun zboží (3).

4.2.

Z toho plyne, že pokud by těmto aktivitám byly kladeny překážky, mělo by to závažné důsledky pro obchod, zaměstnanost a hospodářský růst na obou stranách a výrazně by to narušilo dodavatelské řetězce.

4.3.

EHSV oceňuje, že Komise navrhla alternativní opatření, aby zabránila tomu nejhoršímu tím, že britským podnikatelům v silniční nákladní dopravě dočasně přiznala právo provozovat dvoustrannou přepravu mezi výchozími a cílovými místy na území Spojeného království a na území Unie za podmínek stanovených v nařízení, včetně podmínky rovnocenného přístupu dopravců z Unie na území Spojeného království a spravedlivých podmínek hospodářské soutěže, a to do té doby, než bude před koncem přechodného období (31. prosince 2019) vyjednána a po vzájemné dohodě zavedena potřebná úprava pro zajištění základního propojení v systému ECMT a případná budoucí pravidla, jimiž se budou řídit vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

4.4.

EHSV pevně doufá, že příslušný britský orgán ještě před vystoupením Spojeného království z EU bez uzavřené dohody přijme soubor rovnocenných dočasných opatření, která podnikatelům v silniční nákladní dopravě z Unie pohybujícím se na území Spojeného království zaručí stejná práva, jaká Komise dočasně navrhuje pro podnikatele v silniční nákladní dopravě s licencí ze Spojeného království, kteří tak budou oprávněni provozovat silniční nákladní přepravu mezi touto zemí a zbývajícími 27 členskými státy.

4.5.

V případě, že by Spojené království před uplynutím stanovené lhůty toto vzájemné uplatňování práva provozovat přepravu odmítlo, by návrh nařízení pozbyl platnosti a zboží přepravované britskými těžkými nákladními vozidly by se buď muselo na hranici s EU překládat na těžká nákladní vozidla zaregistrovaná v Unii, nebo by pokud možno muselo být převáženo lehkými užitkovými vozidly s přípustnou hmotností nepřekračující 3,5 tuny, na něž se společná pravidla pro přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy nevztahují.

4.6.

EHSV již v minulosti ve svém stanovisku k tématu Přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy a povolání podnikatele v silniční dopravě (4) ze dne 18. ledna 2018 vypracovaném k návrhu nařízení o přezkumu nařízení č. 1072/2009 zdůraznil, že skutečnost, že toto nařízení nebylo rozšířeno na lehká užitková vozidla, může narušit hospodářskou soutěž. EHSV opětovně žádá, aby byla lehká užitková vozidla do výše uvedeného nařízení zahrnuta, a to popřípadě alespoň v mírnější formě.

5.   Konkrétní připomínky

5.1.

V článku 4 návrhu nařízení jsou vyjmenována sociální a technická pravidla, jež budou během přechodného období muset dodržovat podnikatelé v silniční nákladní dopravě pohybující se na území Unie, kteří se mohou prokázat licencí vydanou ve Spojeném království.

5.2.

EHSV poukazuje na to, že mezi těmito povinnostmi chybí povinnost ohledně výchozí kvalifikace a pravidelného školení profesionálních řidičů těžkých nákladních vozidel. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice důležitý faktor z hlediska bezpečnosti, EHSV žádá, aby byl do zmíněného článku doplněn odkaz na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2003/59/ES ze dne 15. července 2003 o výchozí kvalifikaci a pravidelném školení řidičů některých silničních vozidel pro nákladní nebo osobní dopravu a o změně nařízení Rady (EHS) č. 3820/85 a směrnice Rady 91/439/EHS a zrušení směrnice Rady 76/914/EHS.

V Bruselu dne 20. února 2019.

předseda

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


(1)  Úř. věst. L 226, 10.9.2003, s. 4.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1072/2009 ze dne 21. října 2009 o společných pravidlech pro přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy (Úř. věst. L 300, 14.11.2009, s. 72).

(3)  Statistické údaje britského sdružení silniční nákladní dopravy (Road Haulage Association).

(4)  Úř. věst. C 197, 8.6.2018, s. 38.