Ve Štrasburku dne 23.10.2018

COM(2018) 800 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ EMPTY















Pracovní program Komise na rok 2019


























Plníme sliby a připravujeme se na budoucnost
































I.Plníme sliby a připravujeme se na budoucnost

Příští měsíce budou pro naši Evropskou unii rozhodující. V květnu budou Evropané hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Jak zdůraznil předseda Komise ve svém projevu o stavu Unie dne 12. září 2018, odrazí se v rozhodnutí evropských občanů jejich důvěra ve schopnost Evropské unie řešit výzvy, které nemůže řešit žádný z našich členských států samostatně.

Takovou výzvou je například zajištění toho, aby návrat Evropy k ekonomickému růstu byl skutečně přínosem pro všechny, což znamená investice do pracovních míst budoucnosti a využívání příležitostí, které přináší přechod na digitální a nízkouhlíkové hospodářství. S výzvami souvisejícími s migrací, i když od krize 2015–2016 došlo k jejímu výraznému snížení, se budeme ještě nějakou dobu potýkat a budou třeba udržitelná řešení na evropské úrovni. Výzvy našim demokratickým společnostem, našim hodnotám a naší bezpečnosti budou znamenat teroristické a kybernetické útoky a stále více také dezinformační kampaně. Vyplývají ze stále méně stabilní globální situace, ve které demografie, soupeření o zdroje a změna klimatu vyžadují společnou snahu o udržitelnost, přičemž někteří zpochybňují své závazky k institucím a pravidlům, které posledních 50 let vytvářely světový řád ve prospěch všech.

Více než kdy předtím musí Evropa ukázat, že naše Unie je jednotná, silná a demokratická a že pouze společně můžeme tyto výzvy vyřešit, a ochránit tak naše občany a zároveň posílit jejich postavení.

Tato Komise se již od začátku svého funkčního období v každoročních pracovních programech zaměřovala na ty nejdůležitější výzvy, u nichž se domníváme, že opatření na evropské úrovni mohou situaci skutečně pomoci. Kromě iniciativ, které byly představeny současně s projevem o stavu Unie, jsme nyní předložili všechny legislativní návrhy potřebné k dosažení pozitivní změny u deseti priorit Evropské Komise pro období 2014–2019. Společně s Evropským parlamentem a Radou jsme zatím dospěli k dohodě u přibližně poloviny z nich a u dalších 20 % legislativní proces zdárně pokračuje. Nyní musí být prioritou proměnit zbylé návrhy, včetně všech prioritních návrhů uvedených ve společných prohlášeních, v právní předpisy a pak je účinně provést. Dialog, který vedla Komise s Evropským parlamentem a Radou při přípravě tohoto pracovního programu, potvrdil, že existuje společné odhodlání stávající tempo zachovat a ještě dále zvýšit. Nyní nastal čas ukázat, že společně se nám to může podařit.

Komise se snaží soustředit se na již předložené návrhy, a představuje proto ve svém letošnímu pracovním programu pouze omezený počet nových iniciativ, které jsou spolu s těmi, jež byly předloženy s projevem o stavu Unie, pro úplné dosažení 10 priorit zásadní. Tyto iniciativy se zabývají dosud nevyřešenými problémy, které vyžadují společné a rozhodné kroky: dokončením práce v oblasti migrace; posílením hospodářské a měnové unie, uvolněním rostoucího napětí ve světovém obchodním systému; řešením pokračující problémů v souvislosti s právním státem v některých členských státech a dosažením dohody se Spojeným královstvím o jeho vystoupení z Unie. Komise bude rovněž v rámci přípravy na budoucnost věnovat pozornost provádění právních předpisů, které již byly přijaty, a hodnocení stávajícího acquis, a navrhne stažení nebo zrušení řady zastaralých návrhů a právních předpisů.

Tento pracovní program v neposlední řadě rozvíjí plán pro Sibiň, který získal silnou podporu v Evropském parlamentu a byl zohledněn v agendě lídrů. Summit v Sibini se uskuteční u příležitosti Dne Evropy 9. května 2019, šest týdnů po brexitu a dva týdny před volbami do Evropského parlamentu. Bude se jednat o klíčový okamžik pro EU s 27 členy, kdy se bude utvářet její budoucnost do roku 2025. Z tohoto pohledu je důležité, aby bylo ještě před Sibiní dosaženo politické dohody ohledně návrhu Komise na jednodušší a flexibilní budoucí rozpočtový rámec. Kromě toho předloží Komise při přípravě summitu v příštích měsících řadu příspěvků zaměřených na budoucnost, aby mohli vedoucí představitelé EU obnovit důvěru v budoucnost naší Unie v počtu 27 členů.

II.Úplná realizace 10 priorit Junckerovy Komise před volbami do Evropského parlamentu    

Nový impuls pro zaměstnanost, růst a investice

Evropské hospodářství si vede dobře. V roce 2017 dosáhl růst svého desetiletého maxima. Míra zaměstnanosti a investic se vrátila na úroveň před krizí a stav veřejných financí se výrazně zlepšil. Hospodářská, sociální a fiskální situace však stále není mezi jednotlivými členskými státy vyrovnaná. Vzhledem k tomu, že se hospodářské klima mění, musíme využít stávající situace a pokračovat v podpoře politik, které nám umožňují využívat nové hospodářské příležitosti a které připravují hospodářství na překonání budoucích problémů, které se před námi objeví.

Znamená to pokračovat v investicích do reforem potřebných k tomu, aby Unie setrvala na cestě stabilního a udržitelného růstu. Moderní, spravedlivé a vyvážené návrhy Komise týkající se příštího víceletého finančního rámce pro Unii s 27 členy napomohou plnění společných cílů Unie v příštím desetiletí. Zaměřují se na oblasti, u nichž se vedoucí představitelé EU v Bratislavě a Římě shodli, že činnost Unie přináší ve srovnání s činností jiných aktérů lepší výsledky. Umožní nám řešit závažné problémy, jako je nezaměstnanost mladých lidí, migrace, bezpečnost, technologická a digitální transformace i přechod na udržitelnější a nízkouhlíkové hospodářství. Summit v Sibini by měl potvrdit politickou dohodu o budoucím rozpočtu. Ukázalo by se tak, že Unie 27 zemí je jednotná, má jasnou představu o svém směřování a je připravena a schopna řídit svůj vlastní osud a plnit očekávání svých občanů.

Veřejné finanční prostředky mají své místo v podněcování správného typu investic, ale v konečném důsledku jsou to podniky, které vytvářejí pracovní místa a hospodářský růst. Musíme proto i nadále mobilizovat dostupné zdroje. Investiční plán pro Evropu, tzv. Junckerův plán, již přinesl 344 miliard EUR dalších investic, čímž překonal svůj původní cíl ve výši 315 miliard EUR, a očekává se, že přispěje k vytvoření 1,4 milionu pracovních míst a ke zvýšení hrubého domácího produktu EU do roku 2020 o 1,3 %. Junckerův plán byl posílen a rozšířen tak, aby se do konce roku 2020 mobilizovalo v dalších investicích odhadem 500 miliard EUR. Komise zhodnotí pokrok a určí další způsoby, jak investice podpořit, mj. v rámci budoucího Programu InvestEU.

Musíme se také dohodnout na zbývajících návrzích na uskutečnění přechodu na oběhové hospodářství, které podpoří inovace, pracovní příležitosti a růst a zároveň udržitelné využívání našich omezených zdrojů. Rychlé dosažení dohody ohledně návrhu týkajícího se plastů na jedno použití je nezbytné, aby se snížilo množství škodlivých plastů, které se dostávají do našich oceánů a moří, a aby se našim podnikům dostalo silné pobídky k hledání udržitelných a inovativních alternativ. Povzbudí se tak inovace v Evropě a evropské podniky získají technologický náskok nad svými světovými konkurenty, čímž se do budoucna podpoří udržitelný růst a pracovní místa.

Propojený jednotný digitální trh

Jednotný digitální trh již přináší evropským občanům výhody: skončily poplatky za roaming, občané nyní mají přístup ke svým předplaceným filmům, sportovním přenosům, hudbě, videohrám i elektronickým knihám kdekoli v EU a od letošního prosince budou moci nakupovat on-line, aniž by byli diskriminováni jenom proto, že žijí v jiném státě.

Z 30 legislativních iniciativ, s nimiž Komise přišla pro jednotný digitální trh, jich bylo přijato 18. Nyní je zásadní dokončit projednávání zbývajících návrhů, týkajících se mj. autorského práva, soukromí a elektronických komunikací a smluvního práva. Je důležité rychle zřídit Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost společně se sítí národních koordinačních center, které EU umožní zachovat a rozvíjet technologické a průmyslové kapacity v oblasti kybernetické bezpečnosti, jež jsou k zajištění jednotného digitálního trhu nezbytné.

Budeme pokračovat v práci na nové výzvě, kterou je umělá inteligence, umožníme koordinovaná opatření v celé Evropské unii a navážeme na různé kroky uskutečněné začátkem letošního roku. Komise a vysoká představitelka také předloží nový společný akční plán boje proti šíření všudypřítomných dezinformací on-line v Evropě, které podkopávají důvěru Evropanů v demokratické procesy a instituce a rovněž naše nezávislá a svobodná média. Tuto otázku je mimořádně nutné řešit před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce.

Vypracujeme také doporučení na vytvoření formátu pro výměnu evropských elektronických zdravotních záznamů. Usnadní se tím přeshraniční výměna údajů o pacientech. Tento krok bude přínosem pro pacienty i poskytovatele zdravotní péče a pomůže podpořit pokrok v lékařství prostřednictvím digitalizace zdravotnických služeb. V oblasti veřejného zdraví předložíme také komplexní rámec týkající se endokrinních disruptorů.

Odolná energetická unie s pokrokovou politikou v oblasti změny klimatu

V posledních čtyřech letech Evropská unie investovala do vlastní energetické unie, aby podpořila udržitelné, nezávislé a bezpečné dodávky pro občany. Stojíme v čele celosvětového boje proti změně klimatu a jsme jedinou velkou ekonomikou, která v souladu s Pařížskou dohodou přijala právní předpisy na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 40 %.

Musíme pokračovat v práci na zajištění toho, aby se spolunormotvůrci dohodli na zbývajících návrzích z balíčku Čistá energie pro všechny Evropany. Pro lepší fungování vnitřního trhu s energií v EU a posílení solidarity mezi členskými státy je rovněž nezbytné, aby se spolunormotvůrci dohodli na společných pravidlech pro plynovody vstupující na evropský trh s plynem a dokončili nové právní předpisy týkající se trhů s elektřinou. Potřebujeme rovněž dohodu o návrzích Komise v rámci balíčků v oblasti mobility „Evropa v pohybu“, aby bylo zajištěno včasné provádění naší agendy pro bezpečnou, čistou a propojenou mobilitu, jakož i o návrzích Komise týkajících se udržitelného financování k mobilizaci soukromého kapitálu potřebného na podporu agendy EU v oblasti klimatu a udržitelného rozvoje.

Včasné přijetí těchto opatření zajistí, že do roku 2030 začnou fungovat podpůrné nástroje a právní rámec politiky EU v oblasti klimatu. Společně tyto politiky pro oblast klimatu a energie přinesou do roku 2030 celkové snížení emisí skleníkových plynů přibližně o 45 % a překonají tak závazek EU v rámci Pařížské dohody snížit emise do roku 2030 nejméně o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Nasměrují nás také k dosažení předpokládaného snížení emisí přibližně o 60 % do roku 2050. To nicméně nestačí k tomu, aby EU přispěla k teplotním cílům stanoveným v Pařížské dohodě. Poslední zvláštní zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu jednoznačně potvrzuje negativní dopady změny klimatu a v této souvislosti Komise navrhne strategii EU na dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů ještě před začátkem konference o změně klimatu, která se koná v Katowicích v prosinci 2018. Budeme rovněž podávat zprávy o stavu energetické unie, jakož i o pokroku v dosahování vedoucího postavení Evropy v odvětví baterií.

Integrovanější a spravedlivější vnitřní trh se silnější průmyslovou základnou

V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku jednotného trhu. Jednotný trh, který tvoří pětinu světové ekonomiky, je jedinečný a je nejsilnějším aktivem Evropy při vytváření hospodářského růstu a při pomoci evropským podnikům, aby prosperovaly, inovovaly a vytvářely pracovní místa. Naše kolektivní síla nám umožňuje efektivně tvořit normy a být celosvětovým vzorem v otázkách, jako jsou ochrana údajů, data velkého objemu, umělá inteligence a automatizace, a vyvážet tak naše hodnoty i formovat světovou ekonomiku.

Nyní musíme splnit svůj slib, že maximálně využijeme potenciálu jednotného trhu ve všech jeho rozměrech. Je nezbytné dosáhnout dohody ohledně návrhů projednávaných v rámci balíčku zaměřeného na zboží a služby, aby byly zajištěny bezpečné produkty a posílena důvěra v jednotný trh. Musíme zintenzívnit úsilí, aby bylo dosaženo dohody o společném konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob a ohledně návrhů na spravedlivé a efektivní zdanění digitální ekonomiky, tak aby všechny společnosti, velké i malé, platily svůj spravedlivý díl daně tam, kde jsou zisky vytvářeny. Je rovněž načase dohodnout se o návrzích týkajících se spravedlivé a efektivní daně z přidané hodnoty, zjednodušit systém zejména pro malé podniky, zvýšit jeho odolnost vůči podvodům a modernizovat systém stanovení snížené sazby daně z přidané hodnoty. Dohody by rovněž mělo být dosaženo o návrzích týkajících se práv společností, aby bylo zajištěno, že právo společností na volný pohyb a růst přes hranice států nebude některými z nich zneužíváno k daňovým únikům či k oslabování práv pracovníků. Rovněž by mělo být bezodkladně dosaženo dohody o legislativních návrzích na novou politiku pro spotřebitele. Tato nová politika zmodernizuje a zjednoduší právní předpisy v oblasti ochrany spotřebitele a prostřednictvím zástupných žalob zavede vyšší individuální odškodnění.

Plně fungující unie kapitálových trhů s integrovanými a likvidními trhy je rozhodující pro finanční stabilitu, na podporu jednotného trhu a pro diverzifikaci zdrojů financování pro evropské podniky, včetně menších společností. Je nejvyšší čas dohodnout se o návrzích týkajících se celoevropského osobního penzijního produktu, o reformě infrastruktury evropských trhů, o zkvalitnění evropské architektury finančního dohledu a o návrhu týkajícím se platební neschopnosti a restrukturalizace podniků a druhé šance pro podniky. Rovněž je třeba dosáhnout dohody ohledně dalších návrhů týkajících se unie kapitálových trhů z hlediska skupinového financování, krytých dluhopisů, usnadnění přeshraniční distribuce investičních fondů, podpory kotování malých a středních podniků na veřejných trzích a přiměřenějších a účinných pravidel pro investiční podniky. S ohledem na nedávné závažné odhalení praní peněz ve finančním sektoru je také nezbytné rychle dosáhnout dohody o návrzích na vytvoření silnějšího dohledu v oblasti boje proti praní peněz, která by v celé EU zajistila lepší kontrolu a prosazování pravidel.

Kromě významného pokroku pro podniky přináší jednotný trh rovněž záruky vysokých sociálních norem a ochrany pracovníků. Před rokem vyhlásily Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise na sociálním summitu v Göteborgu zřízení evropského pilíře sociálních práv. V návaznosti na to přijala Komise konkrétní iniciativy v oblasti své působnosti. Jako další by měla přijít na řadu dohoda o vytvoření Evropského orgánu pro pracovní záležitosti a o návrzích, jejichž cílem je vytvořit lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a transparentnější a předvídatelnější pracovní podmínky pro všechny, včetně pracovníků s nestandardními smlouvami. Potřebujeme se dohodnout na přezkumu pravidel o koordinaci systémů sociálního zabezpečení členských států, o ochraně pracovníků před chemickými látkami, které způsobují rakovinu, a o přístupu k sociální ochraně. Je rovněž nejvyšší čas dokončit Evropský akt přístupnosti, aby osoby se zdravotním postižením mohly účinněji uplatňovat své rovné právo plně se zapojit do společnosti a vstupovat na trh práce.

Zachovat, prosazovat a prohlubovat jednotný trh představuje trvalý úkol. Musíme se zaměřit na zbývající nedostatky a zlepšit způsob jeho fungování. Z toho důvodu je zvláště významné dosažení dohody o neprojednaných legislativních aktech a řádné provádění právních předpisů v členských státech. S ohledem na diskuzi vedoucích představitelů na prosincovém zasedání Evropské rady předloží Komise sdělení zaměřené na odstranění zbývajících překážek a možná opatření k tomu, aby se Evropa chopila nových příležitostí v měnícím se globálním prostředí.

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

Dne 1. ledna 2019 oslavíme 20. výročí zavedení jednotné měny. Euro používá denně 340 milionů Evropanů v 19 členských státech. Eurozóna představuje téměř 85 % hrubého domácího produktu Unie 27 zemí. Přestála nejhorší finanční krizi naší doby a vyšla z ní silnější. Nyní nastal čas soustředit se více na strategickou úlohu, kterou by euro mělo hrát v celosvětovém měřítku, a posílit jeho základy. V této souvislosti je zvláště důležité dokončit unii kapitálových trhů.

Je rovněž zcela zásadní přijmout návrhy, které jsou součástí plánu na prohloubení evropské hospodářské a měnové unie, včetně rozpočtových nástrojů navržených v rámci příštího víceletého finančního rámce. To umožní hospodářské a měnové unii – především evropské stabilizační funkci a programu na podporu reforem – zajistit větší makroekonomickou odolnost a pokračovat ve strukturálních reformách a v posilování konvergence. V červnu 2018 se na vrcholné schůzce eurozóny, které se účastnily všechny členské státy, vedoucí představitelé dohodli na dokončení bankovní unie, mj. vytvořením společného mechanismu fiskálního jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí, a na dalších opatřeních při vytváření evropského systému pojištění vkladů. Dohodli se rovněž na posílení úlohy a dalším rozvoji Evropského mechanismu stability jakožto nástroje pro řešení krizí. V tomto úsilí je třeba přednostně pokračovat a rychlé dohody je třeba dosáhnout zejména u návrhů na snížení rizik v bankovním sektoru, jakož i u balíčku opatření na snižování objemu úvěrů v selhání. Stabilní eurozóna si žádá stabilní členské státy a oživení hospodářské a sociální konvergence. S přihlédnutím k tomuto cíli bude Komise i nadále posilovat evropský semestr a zaměřovat jej na podporu a pomoc členským státům při dosahování udržitelného, inkluzivního a dlouhodobého růstu.

Obchod: Vyrovnaná a progresivní obchodní politika k využití potenciálu globalizace

Naše velikost, společné hodnoty a cíle znamenají, že Evropská unie je jedinečná tím, že má obchodní dohody s 69 zeměmi po celém světě, které představují 40 % celosvětového hrubého domácího produktu. Vzhledem k rostoucímu napětí a nedostatečné předvídatelnosti ve světovém obchodním pořádku však musíme neustále znovu potvrzovat svůj závazek zachovat mezinárodní systém obchodu založený na pravidlech. Rychlé uzavření dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem, největší obchodní dohody, kterou kdy Evropská unie vyjednala, tento závazek jasně potvrdí. Budeme rovněž pracovat na tom, aby rychle vstoupily v platnost dohody se Singapurem a Vietnamem a byla dokončena jednání, u nichž bylo dohody v zásadě dosaženo (s Mexikem) nebo které jsou již v pokročilé fázi, např. s Chile a státy Mercosuru. Rovněž musíme co nejvíce pokročit v dalších probíhajících obchodních jednáních, mj. s Austrálií a Novým Zélandem.

EU má pádný důvod k důvěře a asertivitě ve svých obchodních vztazích, nicméně nebudeme naivní. Je důležité, aby se spolunormotvůrci urychleně dohodli na návrhu týkajícím se prověřování zahraničních přímých investic, které umožní sledovat přebírání našich podniků zahraničním investorem a převzetí zabránit, pokud by poškozovalo zájmy EU. Je rovněž na čase, aby členské státy překonaly patovou situaci ohledně návrhu nástroje pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek, abychom mohli předcházet diskriminaci podniků EU na trzích s veřejnými zakázkami ve třetích zemích, a aby se dohodly na reformě pravidel dvojího užití, aby obchod nemohl být nikdy zneužíván jako zástěrka pro nakládání se zbožím, které může být zneužito k porušování základních lidských práv.

Prostor spravedlnosti a základních práv založený na vzájemné důvěře

V posledních čtyřech letech byla ochrana základních práv a bezpečnost nejvyšší prioritou. Aby mohla být dokončena účinná bezpečnostní unie, je nyní zásadní dohoda na návrzích týkajících se přeshraničního přístupu donucovacích orgánů k elektronickým důkazům, uvádění prekurzorů výbušnin na trh a jejich používání, zlepšení bezpečnostních prvků u průkazů totožnosti a usnadnění přeshraničního přístupu k finančním údajům a jejich využívání ze strany donucovacích orgánů. Musíme také pokročit v zabraňování teroristům v přístupu k prostředkům pro provádění útoků tím, že se dohodneme na opatřeních zamezujících šíření teroristického obsahu on-line a rozšíříme mandát Úřadu evropského veřejného žalobce tak, aby zahrnoval boj proti přeshraničnímu terorismu.

K tomu, aby evropské informační systémy pro bezpečnost, migraci a správu hranic spolupracovaly inteligentněji a účinněji, by měl být brzy urychleně schválen návrh týkající se interoperability těchto systémů, společně s modernizací například Evropského informačního systému rejstříku trestů, systému Eurodac a Vízového informačního systému.

Z informací, které vyšly najevo v různých kauzách od Dieselgate přes Luxleaks až po Panama papers a Cambridge Analytica vyplynulo, že při odhalování nezákonných činností, které poškozují veřejný zájem a prospěch občanů sehrávají významnou úlohu oznamovatelé. Musíme se proto dohodnout na lepší ochraně oznamovatelů porušení práva EU.

Musíme rovněž zajistit, aby EU mohla poskytnout účinnější pomoc osobám zasaženým přírodními katastrofami, a schválit návrh týkající se evropského mechanismu civilní ochrany Unie (rescEU).

Respektování zásady právního státu jako jedné z hodnot Unie má zásadní význam pro demokracii a pro dodržování základních práv. Jedná se také o základní záruku pro fungování Evropské unie – jakožto vnitřního trhu a oblasti, kde jsou právní předpisy uplatňovány jednotně a rozpočtové prostředky vynakládány řádným způsobem a kde členské státy a jejich občané mohou na společných cílech spolupracovat v duchu vzájemné důvěry. Postup stanovený ve Smlouvách, jehož cílem je určit, zda existuje zřejmé nebezpečí závažného porušení hodnot, a zejména zásady právního státu, byl zahájen u dvou členských států. Rostou obavy i v případě dalších členských států. V důsledku toho si stále více uvědomujeme, že se Evropská unie a její členské státy musí o prosazování a dodržování této zásady více zasadit. V této souvislosti zamýšlí Komise předložit iniciativu, jejímž cílem je další posílení postupu EU pro právní stát přijatého v roce 2014.

Příprava nové migrační politiky

Migrační tlaky stále vyvolávají značné obavy evropských občanů, a to i navzdory tomu, že krize již byla překonána. Řádné řízení migrace zůstane úkolem po mnoho příštích let a vyžaduje komplexní reakci.

Počet nelegálních vstupů do Evropské unie poklesl od svého vrcholu v říjnu 2015 o 95 %. V letošním roce se však také ukázalo, že je třeba ostražitosti na všech trasách, protože výrazný pokles na trase přes centrální Středomoří přinesl nárůst na východě, a zejména na trasách západního Středomoří. Migrační trasy a jejich spouštěcí faktory se neustále mění a my se musíme do budoucna připravit. Nejvyšší prioritou zůstává dohoda o dobře fungujícím společném evropském azylovém systému založeném na zásadách odpovědnosti a solidarity. Pět ze sedmi původních návrhů na reformu tohoto systému bylo předběžně nebo částečně schváleno a nyní je třeba učinit poslední kroky k přijetí změn za účelem posílení operační kapacity nové evropské agentury pro azyl navržené současně s projevem o stavu Unie. Současně musíme zaměřit své úsilí na dosažení dohody u zbývajících dvou návrhů: reformy dublinského systému a nařízení o azylovém řízení.

Důvěryhodná migrační politika znamená, že občané musí mít jistotu, že máme kontrolu nad svými vnějšími hranicemi a že můžeme poskytnout ochranu těm, kdo ji potřebují, a vracet ty, kteří na ni nárok nemají. Zásadní je zvýšit soudržnost a efektivitu návratové politiky a snížit pobídky k nelegální migraci a Komise v tomto smyslu předložila potřebné návrhy. Ve stejném duchu se musíme rychle dohodnout na reformě směrnice o navracení a na posílení kapacity Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž, a to tak, že zřídíme stálý sbor složený z 10 000 příslušníků pohraniční stráže EU, posílíme jeho pravomoci v oblasti navracení a umožníme mu působit v širším měřítku v partnerských zemích mimo EU.

Zároveň se musí Evropa více zabývat legální migrací. Musíme být schopni odpovídajícím způsobem reagovat na potřeby trhu práce a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v budoucnosti a zároveň sledovat zájmy EU. Je proto nezbytné dohodnout se na revidovaném systému modrých karet EU, díky němuž se usnadní a zatraktivní práce v Evropě pro vysoce kvalifikované státní příslušníky třetích zemí, kteří tak budou moci přispět k výkonnosti naší ekonomiky.

Do prosince 2018 zveřejní Komise sdělení o vízové vzájemnosti, v němž zhodnotí současnou situaci a navrhne možné další kroky pro případ, že Spojené státy nebudou vzájemnost v oblasti vízové politiky uplatňovat.

Silnější pozice na mezinárodní scéně

Pokud bude jednotná, má Evropa všechny předpoklady být silným aktérem na světové scéně, usilovat o mír, udržitelný rozvoj, bezpečnost a stabilitu a zároveň podporovat demokracii, chránit lidská práva a podporovat právní stát.

Aby tomu tak bylo, bude Komise i nadále vyzývat k navázání na její iniciativu zaměřenou na účinnější rozhodování v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky a usilovat o dohodu o navržených finančních programech, které podpoří postavení Evropy na mezinárodní scéně. Rovněž bude pokračovat v provádění globální strategie zahraniční a bezpečnostní politiky EU, především pokud jde o Indii, Latinskou Ameriku a Střední Asii.

Bude pokračovat i provádění nově navržené aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost. Za tímto účelem bude dále rozpracován a realizován plán vnějších investic EU, tak aby bylo do roku 2020 dosaženo jeho ambiciózního cíle, kterým je mobilizace až 44 miliard EUR v podobě udržitelných investic.

Klíčovou prioritou nadále zůstává provádění naší politiky sousedství jak na východě, tak na jihu. Pokud jde o rozšiřování EU, bude Komise vydávat výroční zprávy o veškerém pokroku, jehož bylo dosaženo ve vztazích se všemi dotčenými partnery. Kromě toho Komise posoudí žádost Bosny a Hercegoviny stát se kandidátem na členství a vydá k ní stanovisko.

Unie demokratické změny

V posledních čtyřech letech se Komise snaží posílit demokratické postupy v Evropské unii, např. zapojením občanů do tvorby politiky, zvýšením transparentnosti jednání mezi těmi, kdo v Komisi přijímají rozhodnutí, a zástupci zájmových skupin, zveřejňováním mandátů k vyjednávání obchodních dohod a zakotvením zásad zlepšování právní úpravy do návrhů politik. Důležitá revize byla provedena v pravidlech pro financování evropských politických stran, což povede k transparentnějším vztahům mezi evropskými politickými stranami a jejich členskými stranami, ke zvýšení demokratické legitimity, aby financování lépe odráželo přání voličů, a k přísnějšímu prosazování pravidel, aby bylo možné lépe řešit případy zneužití veřejných financí.

V zájmu ochrany našich demokratických hodnot musíme zajistit, aby se nadcházející volby byly svobodné a spravedlivé, a proto je nutné, aby byly urychleně odsouhlaseny návrhy na lepší ochranu našich demokratických procesů před manipulací, již provádějí třetí země nebo která slouží soukromým zájmům. Přednostně by také měl být schválen návrh, který umožňuje, aby byla evropským politickým stranám uložena sankce za porušení ochrany osobních údajů s cílem úmyslně ovlivnit výsledek voleb.

Evropské občanské iniciativy nabízejí občanům jedinečnou možnost zapojit se inovativním způsobem do vypracování dané agendy na úrovni EU tím, že přímo požádají Komisi, aby řešila otázku, na které jim záleží. Aby byl tento nástroj uživatelsky vstřícnější a mohl dosáhnout svého plného potenciálu, je podstatné, aby byla rychle odsouhlasena dohoda týkající se reformy příslušného nařízení tak, aby občané mohli snadněji zahajovat a podporovat nové iniciativy. Reagujeme také na přání občanů vyjádřená ve veřejných konzultacích, například návrhem na ukončení změny času, k níž dochází dvakrát ročně.

Od počátku svého funkčního období tato Komise zdůrazňuje, že je třeba, aby se Unie důrazněji zaměřovala na důležité záležitosti a aby se zvýšila demokratická legitimita její činnosti. Důležitým hlediskem je v tomto směru dodržování zásad subsidiarity a proporcionality. Komise předkládá spolu s tímto pracovním programem sdělení, v němž uvádí, jak hodláme zásady subsidiarity a proporcionality při tvorbě politik EU posílit, a to na základě četných podnětů získaných od pracovní skupiny pro subsidiaritu, proporcionalitu a scénář „Méně, zato efektivněji“. V souladu se stanovisky pracovní skupiny se tento úkol stane součástí širšího programu zlepšování právní úpravy, a to i v rámci plánovaných hodnocení. Ke sdělení jsou připojeny výroční zprávy o vztazích mezi Evropskou komisí a vnitrostátními parlamenty a o uplatňování zásad subsidiarity a proporcionality.



III.Nabídnout všem Evropanům jasnou perspektivu do budoucna

Summit v Sibini se uskuteční 9. května 2019, tedy v rozhodující okamžik – šest týdnů po brexitu a dva týdny před volbami do Evropského parlamentu. A právě v tom okamžiku ukáží vedoucí představitelé států, že opět panuje důvěra v budoucnost Unie o 27 členech. Komise přispěje k procesu před sibiňským summitem i po něm řadou zpráv a sdělení zaměřených na období do roku 2025. Předložila nebo předloží iniciativy, jejichž cílem je:

·posílit mezinárodní úlohu eura v rámci globálního úsilí o posílení evropské suverenity;

·rozšířit hlasování kvalifikovanou většinou a umožnit efektivnější rozhodování v klíčových oblastech zdanění a sociálních politik, aby právní předpisy EU týkající se jednotného trhu držely krok s ekonomickým a společenským vývojem, jakož i v několika cílových oblastech našich vnějších vztahů, aby naše společná zahraniční a bezpečnostní politika získala vhodné nástroje pro přijímání rozhodnutí;

·uvažovat o cestě k udržitelné Evropě do roku 2030, a navázat tak na cíle udržitelného rozvoje OSN, mj. na Pařížskou dohodu o změně klimatu;

·připravit nový institucionální rámec pro naši politiku v oblasti energetiky a klimatu, v němž budou představeny možnosti posíleného hlasování kvalifikovanou většinou a případná reforma Smlouvy o Euratomu;

·dále posílit postup EU pro právní stát z roku 2014;

·ukázat, jak vybudovat Unii, která bude v oblasti komunikace jednotnější, silnější a demokratičtější.

IV.Připravenost na brexit

Ačkoli je vyvíjeno značné úsilí, aby bylo zajištěno uzavření dohody o spořádaném vystoupení Spojeného království z Evropské unie a rámce pro budoucí vztahy mezi EU a Spojeným královstvím, budou v souvislosti s vystoupením Spojeného království a bez ohledu na výsledky jednání nezbytná určitá opatření pro úpravu acquis EU. Kromě šesti legislativních aktů, které již mají spolunormotvůrci na stole, přijme Komise další dva legislativní návrhy týkající se připravenosti na brexit, které se budou zabývat vízovým statusem státních příslušníků Spojeného království po brexitu a úpravou číselných údajů u spotřeby primární energie a konečné spotřeby energie v právních předpisech o energetické účinnosti. Návrhy budou předloženy v listopadu 2018, aby měli spolunormotvůrci dostatek času přijmout je přede dnem vystoupení.

V souvislosti s připraveností na brexit Komise rovněž do konce roku 2018 předloží několik aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů. Bude i nadále pozorně sledovat, jak se budou jednání vyvíjet, a v případě potřeby navrhne další opatření s dostatečnou časovou rezervou pro spolunormotvůrce, aby mohli svou práci dokončit.

V.Zdokonalení tvorby právních předpisů a provádění a prosazování práva EU

Od počátku svého funkčního období tato Komise výrazně investovala do zlepšování právní úpravy, a nyní je tato otázka pro ni již naprostou samozřejmostí. Pokud jde o tvorbu právních předpisů, má podle OECD Komise jedny z nejlepších výsledků. Abychom tento pokrok upevnili, provádíme hodnocení naší politiky zlepšování právní úpravy a na jaře předložíme zprávu o výsledcích a získaných zkušenostech. Do té doby budeme věnovat pozornost zejména využívání nástrojů pro zlepšování právní úpravy při pečlivém hodnocení našich stávajících politik a zajišťování toho, aby i nadále sloužily svému účelu a nedocházelo ke zbytečným výdajům. Příloha II tohoto pracovního programu představuje nejdůležitější hodnocení a kontroly účelnosti, které provádíme, včetně těch, které navazují na stanoviska platformy REFIT. Platforma pokračuje v činnosti a očekává se, že brzy přijme další stanoviska. Komise poté poskytne podrobné informace o opatřeních přijatých v návaznosti na veškerá minulá i nová stanoviska uvedená v on-line srovnávacím přehledu REFIT, jakož i ve druhé roční analýze zátěže.

Každé pravidlo, bez ohledu na to, jak pečlivě bylo vypracováno a připraveno, je účinné pouze tehdy, je-li řádně uplatňováno v praxi. To je důvod, proč bude Komise i nadále věnovat pozornost tomu, aby právní předpisy byly nejen řádně vypracovány, ale také řádné uplatňovány. Pro účinné uplatňování právních předpisů EU má zásadní význam úzká spolupráce a komunikace mezi Komisí a členskými státy. Budeme pokračovat v dialogu s členskými státy o tom, jak jim při uplatňování právních předpisů EU pomoci. V příštích měsících nás čeká práce na transpozici a provádění těch právních předpisů, které byly nedávno přijaty nebo budou přijaty v nejbližší době. Zároveň si Komise bude i nadále prioritně všímat závažného porušování právních předpisů EU, které snižuje přidanou hodnotu pravidel EU, a v případě potřeby rázně zakročí, jako tomu bylo nedávno např. v případě kvality ovzduší.

VI.Závěr

Ve zbývajících měsících tohoto funkčního období bude nezbytné občanům ukázat, že plníme svou agendu pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu. Pracovní program Komise na rok 2019 obsahuje jasnou a cílenou agendu pro dokončení práce, k níž jsme se na počátku tohoto funkčního období zavázali. Komise bude i nadále intenzivně spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou, aby tyto orgány mohly přijmout a provést všechny návrhy, které Komise předložila, a tuto agendu tak dokončit. Toto společné evropské úsilí je zásadní, pokud máme ukázat občanům, že cílená a účinná opatření na úrovni Evropy mohou skutečně pomoci a přinést konkrétní výsledky. Dne 9. května v Sibini budeme také moci ukázat, že Evropská unie s 27 členy má jasnou perspektivu do budoucna a že upevnila základy silné, jednotné a svrchované Evropy.


Ve Štrasburku dne 23.10.2018

COM(2018) 800 final

PŘÍLOHY

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2019

Plníme sliby a připravujeme se na budoucnost


Příloha I: Nové iniciativy

Č.

Cíl politiky

Iniciativy 1  

Nový impuls pro zaměstnanost, růst a investice

1.

Obnova investic v Evropě

Sdělení o investičním plánu pro Evropu: bilance a další kroky (nelegislativní; Q4/2018)

2.

Udržitelná budoucnost Evropy

Diskusní dokument „Směřování k udržitelné Evropě do roku 2030, v návaznosti na cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje, včetně Pařížské dohody o změně klimatu“ (nelegislativní; Q4/2018)

Propojený jednotný digitální trh

3.

Dokončení jednotného digitálního trhu

Koordinovaný plán rozvoje umělé inteligence v Evropě (nelegislativní; Q4/2018); akční plán o dezinformacích (nelegislativní; Q4/2018); doporučení Komise zavést evropský formát pro výměnu elektronických zdravotních záznamů (nelegislativní; Q1/2019)

Odolná energetická unie s progresivní politikou v oblasti změny klimatu

4.

Provádění Pařížské dohody

Dlouhodobá strategie EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů v souladu s Pařížskou dohodou (před konáním konference o změně klimatu v Katovicích ve dnech 3.–14. prosince) (nelegislativní; Q4/2018)

5.

Dokončení energetické unie

Čtvrtá zpráva o stavu energetické unie (nelegislativní; Q1/2019); zpráva o strategickém akčním plánu pro baterie (nelegislativní; Q1/2019)

6.

Budoucí politika v oblasti energetiky a změny klimatu

Příprava nového institucionálního rámce politiky v oblasti energetiky a změny klimatu do roku 2025 – varianty hlasování silnější kvalifikovanou většinou a možné reformy Smlouvy o Euratomu (nelegislativní; Q1/2019)

7.

Cíle v oblasti energetické účinnosti – příprava na brexit

Návrh na úpravu údajů o cílech EU v oblasti energetické účinnosti do roku 2030 (vyjádřených v absolutních hodnotách) tak, aby odpovídaly EU-27 (legislativní; článek 194 SFEU; Q4/2018) (připravenost na brexit)

Integrovanější a spravedlivější vnitřní trh se silnější průmyslovou základnou

8.

Spravedlivý a perspektivní jednotný trh

Sdělení o přípravě jednotného trhu na fungování v rychle se měnícím globálním prostředí – odstraňování bariér a využívání nových příležitostí ke prospěchu občanů a podniků (nelegislativní; Q4/2018)

9.

Ochrana zdraví

Sdělení o komplexním rámci Evropské unie pro endokrinní disruptory (nelegislativní; Q4/2018)

10.

Efektivnější tvorba právních předpisů o jednotném trhu

Efektivnější tvorba daňových právních předpisů – určení oblastí, v nichž by se zavedlo hlasování kvalifikovanou většinou (nelegislativní; Q1/2019); Efektivnější tvorba právních předpisů v oblasti sociální politiky – určení oblastí, v nichž by se urychleně zavedlo hlasování kvalifikovanou většinou (nelegislativní; Q1/2019);



Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

11.

Prosazování mezinárodní role eura

Sdělení o upevnění mezinárodní role eura (nelegislativní; Q4/2018)

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

12.

Právní stát

Další zdokonalení postupu EU pro posílení právního státu z roku 2014 (nelegislativní; Q1/2019)

Příprava nové migrační politiky

13.

Provádění společné vízové politiky

Sdělení o vízové vzájemnosti (nelegislativní; Q4/2018) 

14.

Vízová politika – příprava na brexit

Návrh na zápis Spojeného království na seznam třetích zemí, které mají vízovou povinnost, nebo na seznam zemí, které nemají vízovou povinnost (legislativní; čl. 77 odst. 2 SFEU; Q4/2018) (připravenost na brexit)

Unie demokratické změny

15.

Komunikace o Evropě

Sdělení o vybudování komunikačně jednotnější, silnější a demokratičtější Unie (nelegislativní; Q2/2019)

Příloha II: Iniciativy REFIT 2

Č.

Název

Popis

Nový impuls pro zaměstnanost, růst a investice 

1.

Kontrola účelnosti rámcové směrnice o vodě a směrnice o povodních a hodnocení směrnice o čištění městských odpadních vod.

Rámcová směrnice o vodě 2000/60/ES představuje nejkomplexnější nástroj EU o vodohospodářské politice, jehož hlavním účelem je chránit vodní zdroje v EU a pomoci obnovit jejich dobrý stav. Směrnice bude podrobena kontrole účelnosti spolu s dalšími dvěma přímo souvisejícími směrnicemi (směrnicí 2006/118 o podzemních vodách a 2008/105 o normách kvality životního prostředí) a se směrnicí o povodních (2007/60), která se stala katalyzátorem zavádění protipovodňových opatření v celé EU. Směrnice o čištění městských odpadních vod (91/271) s rámcovou směrnicí o vodě úzce souvisí, neboť má zásadní význam pro naplnění jejích cílů.

2.

Kontrola účelnosti směrnic o kvalitě ovzduší

Tato kontrola účelnosti se zaměří na účinnost směrnic EU o kvalitě vnějšího ovzduší (2008/50 a 2004/107). Její dokončení se předpokládá během roku 2019. Směrnice stanoví normy kvality ovzduší pro celou EU a požadavky, podle nichž by členské státy měly jednotným a srovnatelným způsobem adekvátně monitorovat a posuzovat kvalitu ovzduší na svém území.

3.

Hodnocení nařízení o přepravě odpadů

Předmětem hodnocení nařízení č. 1013/2006 budou veškeré aspekty týkající se jeho provádění, včetně otázky nelegálního obchodování s odpadními produkty. Kromě toho navazuje na  stanovisko platformy REFIT č. IX.3.a-c  z 19. března 2018, podle něhož by na „zelený seznam“ měly být zařazeny další druhy odpadu a jež zdůrazňuje, že povinná registrace přepravců odpadu ve všech členských státech je pro společnosti zátěží.

Integrovanější a spravedlivější vnitřní trh se silnější průmyslovou základnou

4.

Hodnocení směrnice o právní ochraně (průmyslových) vzorů a nařízení o průmyslových vzorech Společenství

V rámci hodnocení směrnice 98/71 a nařízení č. 6/2002 bude důkladně posouzeno celkové fungování systému ochrany průmyslových vzorů v Evropské unii, jak na úrovni Unie, tak na úrovni členských států, a to zejména s ohledem na nedávný přezkum ochranné známky EU, rozvoj nových technologií, jako je 3D tisk, a trhu s náhradními díly.

5.

Hodnocení nařízení o stavebních výrobcích

Hodnocení nařízení č. 305/2011 souvisí se  stanoviskem platformy REFIT č. XII.8.b  ze 7. června 2017, v němž platforma vyzvala Komisi, aby s ohledem na rozdíl mezi maloobchodníky, kteří výrobky prodávají podnikům, a těmi, kteří je prodávají soukromým osobám, přezkoumala povinnost uchovávat prohlášení o vlastnostech po dobu 10 let, a dále se stanovisky platformy REFIT  č. XII.8.c  z 23. listopadu 2017 a  č. XII.8.a  z 27.–28. června 2016.

6.

Hodnocení maximálních limitů reziduí u pesticidů a povolování přípravků na ochranu rostlin

Hodnocení se zaměří na povolovací postup a zejména na duální systém povolování aktivních látek na úrovni EU a přípravků na ochranu rostlin na úrovni členských států a časovou prodlevu v uvedení na trh; na vzájemné uznávání na vnitrostátní úrovni, komparativní systém umožňující nahrazení méně nebezpečnými látkami, systém stanovování limitů reziduí, jeho vymáhání a náklady na něj. Hodnocení zahrnuje nařízení č. 1107/2009 a č. 396/2005. Hodnocení se bude věnovat otázkám vzneseným ve  stanovisku platformy REFIT č. XI.10.a  o látkách pro vícečetné použití nebo z vícečetných zdrojů – chlorečnanech ze 7. června 2017.

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

7.

Kontrola účelnosti zpráv orgánům dohledu

Předmětem této kontroly bude analýza meziodvětvových požadavků na podávání zpráv orgánům dohledu vyplývajících z legislativy EU o finančních službách (např. směrnice o kapitálových požadavcích – CRR/CRDIV, směrnice o trzích finančních nástrojů – MiFID/MiFIR, nařízení o infrastruktuře evropských trhů – EMIR a další). Navazuje na stanovisko platformy REFIT č. X.13.a z 27. června 2016.

8.

Kontrola účelnosti firemního výkaznictví

V rámci této kontroly účelnosti budou vyhodnoceny požadavky na firemní výkaznictví, včetně směrnice o účetnictví 2013/34, směrnice o vykazování nefinančních informací 2014/95/ES, směrnice o průhlednosti 2013/50 a nařízení o mezinárodních účetních standardech č. 1606/2002.

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře 

9.

Hodnocení směrnice o stejné odměně za stejnou a rovnocennou práci

Hodnocení směrnice 2006/54/ES se zaměří na to, jak stávající právní ustanovení o rovnocenné odměně za práci fungují v praxi, na různé přístupy zavedené v různých členských státech a to, jak efektivně jsou vymáhány a do jaké míry byly naplněny jejich původní cíle.

10.

Spotřebitelský úvěr (směrnice 2008/48/ES) a uvádění finančních služeb pro spotřebitele na trh na dálku (směrnice 2002/65/ES)

Hodnocení směrnic 2008/48/ES a 2002/65/ES se zaměří na fungování trhu spotřebitelských úvěrů a uvádění retailových finančních služeb na trh a jejich prodej na dálku. Hodnocení trhu spotřebitelských úvěrů vezme v úvahu zejména otázky vznesené ve stanovisku platformy REFIT č. VI.4.a-f z 21. září 2017.

PŘÍLOHA III: Prioritní projednávané návrhy

Č.

Iniciativa

Celý název 3

Č. dokumentu

Nový impulz pro zaměstnanost, růst a investice

1.

Balíček týkající se oběhového hospodářství

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o jakosti vody určené k lidské spotřebě (přepracované znění)**

COM(2017) 753 final
2017/0332 (COD) 
1. února 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody**

COM(2018) 337 final
2018/0169 (COD) 
28. května 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí**

COM(2018) 340 final
2018/0172 (COD) 
30. května 2018

2.

Kontrola rybolovu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1224/2009, nařízení Rady (ES) č. 768/2005, nařízení Rady (ES) č. 1967/2006, nařízení Rady (ES) č. 1005/2008 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/1139, pokud jde o kontrolu rybolovu**

COM(2018) 368 final
2018/0193 (COD) 
30. května 2018

3.

Sladění povinností podávat zprávy v oblasti politiky životního prostředí

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o sladění povinností podávání zpráv v oblasti politiky životního prostředí a o změně směrnic 86/278/EHS, 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES a 2010/63/EU, nařízení (ES) č. 166/2006 a (EU) č. 995/2010 a nařízení Rady (ES) č. 338/97 a (ES) č. 2173/2005**

COM(2018) 381 final
2018/0205 (COD) 
31. května 2018

4.

Požadavky na dostupnost u produktů a služeb

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se požadavků na přístupnost u výrobků a služeb*

COM(2015) 615 final
2015/0278 (COD) 
2. prosince 2015

5.

Víceletý finanční rámec

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení programu na podporu reforem

COM(2018) 391 final
2018/0213 (COD)

31. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí Program InvestEU

COM(2018) 439 final
2018/0229 (COD)

6. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se stanoví prováděcí opatření pro systém vlastních zdrojů Evropské unie

COM(2018) 327 final
2018/0132 (APP)

2. května 2018

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o systému vlastních zdrojů Evropské unie

COM(2018) 325 final
2018/0135 (CNS)

2. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení (EHS, Euratom) č. 1553/89 o konečné jednotné úpravě vybírání vlastních zdrojů vycházejících z daně z přidané hodnoty

COM(2018) 328 final
2018/0133 (NLE)

2. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY o metodách a postupu pro poskytování vlastních zdrojů ze společného konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob, ze systému Evropské unie pro obchodování s emisemi a z plastových obalových odpadů, které nejsou recyklovány, a o opatřeních ke krytí hotovostních nároků

COM(2018) 326 final
2018/0131 (NLE)

2. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027

COM(2018) 322 final
2018/0132 (APP)

2. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se zavádí program pomoci pro vyřazování jaderných zařízení z provozu týkající se jaderné elektrárny Ignalina v Litvě (program Ignalina) a zrušuje nařízení Rady (EU) č. 1369/2013

COM(2018) 466 final
2018/0251 (NLE)

13. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se zavádí specifický finanční program pro vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem a kterým se zrušuje nařízení Rady (Euratom) č. 1368/2013

COM(2018) 467 final
2018/0252 (NLE)

13. června 2018

Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku

COM(2018) 445 final
2018/0235 (NLE)

7. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropském námořním a rybářském fondu a zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 508/2014

COM(2018) 390 final
2018/0210 (COD)

12. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zavedení programu pro životní prostředí a oblast klimatu (LIFE) a o zrušení nařízení (EU) č. 1293/2013

COM(2018) 385 final
2018/0209 (COD)

1. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EFG)

COM(2018) 380 final
2018/0202 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropském sociálním fondu plus (ESF+)

COM(2018) 382 final
2018/0206 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program „Clo“ pro spolupráci v oblasti cel

COM(2018) 442 final
2018/0232 (COD)

8. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program „Fiscalis“ pro spolupráci v oblasti daní

COM(2018) 443 final
2018/0233 (COD)

8. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“)

COM(2018) 369 final
2018/0194 (COD)

31. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení evropské funkce investiční stabilizace

COM(2018) 387 final
2018/0212 (COD)

31. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013

COM(2018) 393 final
2018/0217 (COD)

1. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin, (EU) č. 251/2014 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení aromatizovaných vinných výrobků, (EU) č. 228/2013, kterým se stanoví zvláštní opatření v oblasti zemědělství ve prospěch nejvzdálenějších regionů Unie, a (EU) č. 229/2013, kterým se stanoví zvláštní opatření v oblasti zemědělství ve prospěch menších ostrovů v Egejském moři

COM(2018) 394 final
2018/0218 (COD)

1. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví pravidla podpory pro strategické plány, jež mají být vypracovány členskými státy v rámci společné zemědělské politiky (strategické plány SZP) a financovány Evropským zemědělským záručním fondem (EZZF) a Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova (EZFRV), a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013

COM(2018) 392 final
2018/0216 (COD)

1. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Nástroj pro propojení Evropy a zrušují nařízení (EU) č. 1316/2013 a (EU) č. 283/2014

COM(2018) 438 final
2018/0228 (COD)

6. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program pro jednotný trh, konkurenceschopnost podniků, včetně malých a středních podniků, a evropskou statistiku a kterým se zrušují nařízení (EU) č. 99/2013, (EU) č. 1287/2013, (EU) č. 254/2014, (EU) č. 258/2014, (EU) č. 652/2014 a (EU) 2017/826

COM(2018) 441 final
2018/0231 (COD)

7. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí kosmický program Unie a Agentura Evropské unie pro kosmický program a zrušují nařízení (EU) č. 912/2010, (EU) č. 1285/2013, (EU) č. 377/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU

COM(2018) 447 final
2018/0236 (COD)

6. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Evropský obranný fond

COM(2018) 476 final
2018/0254 (COD)

13. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program Evropský sbor solidarity a zrušuje [nařízení o Evropském sboru solidarity] a nařízení (EU) č. 375/2014

COM(2018) 440 final
2018/0230 (COD)

11. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program Kreativní Evropa (2021–2027) a zrušuje nařízení (EU) č. 1295/2013

COM(2018) 366 final
2018/0190 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program „Erasmus“: program Unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport a zrušuje nařízení (EU) č. 1288/2013

COM(2018) 367 final
2018/0191 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu plus, Fondu soudržnosti a Evropském námořním a rybářském fondu a o finančních pravidlech pro tyto fondy a pro Azylový a migrační fond, Fond pro vnitřní bezpečnost a Nástroj pro správu hranic a víza

COM(2018) 375 final
2018/0196 (COD)

29. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropském fondu pro regionální rozvoj a o Fondu soudržnosti

COM(2018) 372 final
2018/0197 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o mechanismu řešení právních a správních překážek v přeshraničním kontextu

COM(2018) 373 final
2018/0198 (COD)

29. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zvláštních ustanoveních týkajících se cíle Evropská územní spolupráce (Interreg) podporovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj a nástrojů financování vnější činnosti

COM(2018) 374 final
2018/0199 (COD)

29. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení Rady (EU) 2015/1588 ze dne 13. července 2015 o použití článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie na určité kategorie horizontální státní podpory

COM(2018) 398 final
2018/0222 (NLE) 
6. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa a stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků

COM(2018) 435 final
2018/0224 (COD)

7. června 2018

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zavedení zvláštního programu, kterým se provádí rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa

COM(2018) 436 final
2018/0225 (COD)

7. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se zavádí program Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu na období 2021–2025, kterým se doplňuje rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa

COM(2018) 437 final
2018/0226 (NLE)

7. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program Digitální Evropa na období 2021–2027

COM(2018) 434 final
2018/0227 (COD)

6. června 2018

6.

Nástroj pro propojení Evropy 2014–2020 – vystoupení Spojeného království z Unie (změna nařízení (EU) č. 1316/2013)
(připravenost na brexit)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1316/2013 s ohledem na vystoupení Spojeného království z Unie

COM(2018) 568 final
2018/0299 (COD)

1. srpna 2018

7.

Společná pravidla a normy pro subjekty pověřené inspekcemi a prohlídkami lodí – vystoupení Spojeného království z Unie (změna nařízení (ES) č. 391/2009)
(připravenost na brexit)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 391/2009 s ohledem na vystoupení Spojeného království z Unie

COM(2018) 567 final
2018/0298 (COD) 
1. srpna 2018

Propojený jednotný digitální trh

8.

Digitální smlouvy

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu*

COM(2015) 634 final
2015/0287 (COD) 
9. prosince 2015

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o některých aspektech smluv o prodeji zboží online a jinými prostředky na dálku*

COM(2015) 635 final
2015/0288 (COD) 
9. prosince 2015

9.

Provádění a fungování jména domény nejvyšší úrovně .eu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o provádění a fungování jména domény nejvyšší úrovně .eu a o zrušení nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004**

COM(2018) 231 final
2018/0110 (COD) 
27. dubna 2018

10.

Opakované použití informací veřejného sektoru (přepracování)

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o opakovaném použití informací veřejného sektoru (přepracované znění)**

COM(2018) 234 final
2018/0111 (COD) 
25. dubna 2018

11.

Podpora spravedlnosti a transparentnosti ve prospěch podnikových uživatelů internetových zprostředkovatelských služeb

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikové uživatele internetových zprostředkovatelských služeb*

COM(2018) 238 final
2018/0112 (COD) 
26. dubna 2018

12.

Respektování soukromého života a ochrana osobních údajů v elektronické komunikaci (ochrana soukromí na internetu)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o respektování soukromého života a ochraně osobních údajů v elektronických komunikacích a o zrušení směrnice 2002/58/ES (nařízení o soukromí a elektronických komunikacích)*

COM(2017) 10 final
2017/0003 (COD) 
10. ledna 2017

13.

Kybernetická bezpečnost

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o agentuře ENISA, Evropské agentuře pro kybernetickou bezpečnost, a zrušení nařízení (EU) č. 526/2013 a o certifikaci kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií („akt o kybernetické bezpečnosti“)*

COM(2017) 477 final
2017/0225 (COD) 
13. září 2017

 

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost a síť národních koordinačních center Příspěvek Evropské komise k zasedání vedoucích představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2018) 630 final
2018/0328 (COD) 
12. září 2018

14.

Balíček návrhů o autorském právu

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o autorském právu na jednotném digitálním trhu*

COM(2016) 593 final
2016/0280 (COD) 
14. září 2016

 

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví pravidla pro výkon autorského práva a práv s ním souvisejících, jež se použijí na některá online vysílání vysílacích organizací a přenosy vysílání televizních a rozhlasových pořadů*

COM(2016) 594 final
2016/0284 (COD) 
14. září 2016

Odolná energetická unie s progresivní politikou v oblasti změny klimatu

15.

Balíček návrhů v oblasti mobility a změny klimatu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví výkonnostní emisní normy CO2 pro nová těžká vozidla**

COM(2018) 284 final
2018/0143 (COD) 
17. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví výkonnostní emisní normy pro nové osobní automobily a pro nová lehká užitková vozidla v rámci integrovaného přístupu Unie ke snižování emisí CO2 z lehkých vozidel a kterým se mění nařízení (ES) č. 715/2007 (přepracované znění)*

COM(2017) 676 final
2017/0293 (COD) 
8. listopadu 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 1073/2009 o společných pravidlech pro přístup na mezinárodní trh autokarové a autobusové dopravy*

COM(2017) 647 final
2017/0288 (COD) 
8. listopadu 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice Rady 92/106/EHS o zavedení společných pravidel pro určité druhy kombinované přepravy zboží mezi členskými státy*

COM(2017) 648 final
2017/0290 (COD) 
8. listopadu 2017

16.

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2009/33/EU o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel*

COM(2017) 653 final
2017/0291 (COD) 
8. listopadu 2017

17.

Společná pravidla pro vnitřní trh se zemním plynem – plynovody vedoucí z a do třetích zemí

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2009/73/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem**

COM(2017) 660 final
2017/0294 (COD) 
8. listopadu 2017

18.

Balíček návrhů o čisté energii

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rizikové připravenosti v odvětví elektřiny a o zrušení směrnice 2005/89/ES*

COM(2016) 862 final
2016/0377 (COD) 
30. listopadu 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (přepracované znění)*

COM(2016) 863 final
2016/0378 (COD) 
30. listopadu 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o vnitřním trhu s elektřinou (přepracované znění)*

COM(2016) 861 final
2016/0379 (COD) 
30. listopadu 2016

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou (přepracované znění)*

COM(2016) 864 final
2016/0380 (COD) 
30. listopadu 2016

19.

Balíček opatření „Evropa v pohybu“

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zjednodušení opatření na zlepšení realizace transevropské dopravní sítě**

COM(2018) 277 final
2018/0138 (COD)

17. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje prostředí jednotného evropského námořního portálu a zrušuje směrnice 2010/65/EU**

COM(2018) 278 final
2018/0139 (COD)

17. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o elektronických informacích o nákladní dopravě**

COM(2018) 279 final
2018/0140 (COD)

17. května 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2006/1/ES o užívání vozidel najatých bez řidiče pro silniční přepravu zboží*

COM(2017) 282 final
2017/0113 (COD)

31. května 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 1999/62/ES o výběru poplatků za užívání určitých pozemních komunikací těžkými nákladními vozidly*

COM(2017) 275 final
2017/0114 (COD)

31. května 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2006/22/ES, pokud jde o požadavky na prosazování, a stanovují konkrétní pravidla o vysílání řidičů v odvětví silniční dopravy, pokud jde o směrnici 96/71/ES a směrnici 2014/67/EU**

COM(2017) 278 final
2017/0121 (COD)

31. května 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 561/2006, pokud jde o minimální požadavky na maximální denní a týdenní dobu řízení, minimální přestávky v řízení a týdenní doby odpočinku, a nařízení (EU) 165/2014, pokud jde o určování polohy pomocí tachografů**

COM(2017) 277 final
2017/0122 (COD)

31. května 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 1071/2009 a nařízení (ES) č. 1072/2009 za účelem jejich přizpůsobení vývoji v odvětví*

COM(2017) 281 final
2017/0123 (COD)
31. května 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o interoperabilitě elektronických systémů pro výběr mýtného a usnadnění přeshraniční výměny informací týkajících se nezaplacení silničních poplatků v Unii (přepracované znění) (Text s významem pro EHP)*

COM(2017) 280 final
2017/0128 (COD)

31. května 2017

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se mění směrnice 1999/62/ES o výběru poplatků za užívání určitých pozemních komunikací těžkými nákladními vozidly, pokud jde o jistá ustanovení o zdanění vozidel**

COM(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

31. května 2017

20.

Zrušení sezónní změny času

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se ukončují sezónní změny času a zrušuje směrnice 2000/84/ES**

COM(2018) 639 final
2018/0332 (COD)

12. září 2018

Integrovanější a spravedlivější vnitřní trh se silnější průmyslovou základnou

21.

Balíček návrhů v oblasti udržitelnosti financí

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení rámce pro usnadnění udržitelného investování**

COM(2018) 353 final
2018/0178 (COD)
24. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zveřejňování informací ohledně udržitelných investic a rizik týkajících se udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2016/2341**

COM(2018) 354 final
2018/0179 (COD)
24. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2016/1011, pokud jde o referenční hodnoty pro nízkouhlíkové investice a investice s pozitivním uhlíkovým dopadem**

COM(2018) 355 final
2018/0180 (COD)
24. května 2018

22.

Přeshraniční investiční fondy

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/65/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU, pokud jde o přeshraniční distribuci fondů kolektivního investování**

COM(2018) 92 final
2018/0041 (COD)
12. března 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 575/2013, pokud jde o expozice v krytých dluhopisech**

COM(2018) 93 final
2018/0042 (COD)

12. března 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o vydávání krytých dluhopisů a veřejném dohledu nad krytými dluhopisy a o změně směrnic 2009/65/ES a 2014/59/EU**

COM(2018) 94 final
2018/0043 (COD)

12. března 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 345/2013 a (EU) č. 346/2013**

COM(2018) 110 final
2018/0045 (COD)

12. března 2018

23.

Crowdfundingové služby

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2014/65/EU o trzích finančních nástrojů**

COM(2018) 99 final
2018/0047 (COD)

8. března 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky**

COM(2018) 113 final
2018/0048 (COD)

8. března 2018

24.

Minimální krytí ztrát z nevýkonných expozic

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 575/2013, pokud jde o minimální krytí ztrát z nevýkonných expozic*

COM(2018) 134 final
2018/0060 (COD)

14. března 2018

25.

Změny nařízení o infrastruktuře evropských trhů

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 648/2012, pokud jde o povinnost clearingu a její pozastavení, požadavky na oznamování, techniky zmírňování rizika u OTC derivátových smluv, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana, registraci registrů obchodních údajů, dohled nad těmito registry a požadavky na ně**

COM(2017) 208 final
2017/0090 (COD)

4. května 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1095/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy) a nařízení (EU) č. 648/2012, pokud jde o postupy a orgány zapojené do povolování ústředních protistran a požadavky na uznávání ústředních protistran ze třetích zemí**

COM(2017) 331 final
2017/0136 (COD)

20. září 2017

26.

Celoevropský osobní penzijní produkt (PEPP)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o celoevropském osobním penzijním produktu (PEPP)**

COM(2017) 343 final
2017/0143 (COD)

29. června 2017

27.

Úkoly, správa a financování evropských orgánů dohledu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1093/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro bankovnictví), nařízení (EU) č. 1094/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění), nařízení (EU) č. 1095/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy), nařízení (EU) č. 345/2013 o evropských fondech rizikového kapitálu, nařízení (EU) č. 346/2013 o evropských fondech sociálního podnikání, nařízení (EU) č. 600/2014 o trzích finančních nástrojů, nařízení (EU) 2015/760 o evropských fondech dlouhodobých investic, nařízení (EU) 2016/1011 o indexech, které jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách nebo k měření výkonnosti investičních fondů, a nařízení (EU) 2017/1129 o prospektu, který má být uveřejněn při veřejné nabídce nebo přijetí cenných papírů k obchodování na regulovaném trhu**

COM(2017) 536 final
2017/0230 (COD)

20. září 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2014/65/EU o trzích finančních nástrojů a směrnice 2009/138/ES o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu (Solventnost II)**

COM(2017) 537
2017/0231 (COD)

20. září 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1092/2010 o makroobezřetnostním dohledu nad finančním systémem na úrovni Evropské unie a o zřízení Evropské rady pro systémová rizika**

COM(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

20. září 2017

28.

Požadavky a dohled nad investičními podniky

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o obezřetnostních požadavcích na investiční podniky a o změně nařízení (EU) č. 575/2013, nařízení (EU) č. 600/2014 a nařízení (EU) č. 1093/2010**

COM(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

20. prosince 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o obezřetnostním dohledu nad investičními podniky a o změně směrnic 2013/36/EU a 2014/65/EU**

COM(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

20. prosince 2017

29.

Zveřejňování informací o dani z příjmu

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2013/34/EU, pokud jde o zveřejňování informací o dani z příjmu ze strany některých podniků a poboček**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

12. dubna 2016

30.

Transparentnost a udržitelnost modelu EU pro posuzování rizik v rámci potravinového řetězce

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách]**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

11. dubna 2018

31.

Sociální rozměr vnitřního trhu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Evropský orgán pro pracovní záležitosti**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

13. března 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2004/37/ES o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci (třetí soubor)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

5. dubna 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii**

COM(2017) 797
2017/0355 (COD)

21. prosince 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/EU**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

26. dubna 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound) a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1365/75**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

23. srpna 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a nařízení (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 (Text s významem pro EHP a pro Švýcarsko)*

COM(2016) 815final
2016/0397 (COD)

13. prosince 2016

32.

Společný systém daně z přidané hodnoty – zvláštní režim pro malé podniky

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

18. ledna 2018

33.

Spravedlivé zdanění

Návrh SMĚRNICE RADY o společném systému daně z digitálních služeb jako daně z příjmu z poskytování určitých digitálních služeb**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21. března 2018

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se stanoví pravidla týkající se zdanění právnických osob v případě významné digitální přítomnosti**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

21. března 2018

34.

Balíček návrhů na reformu systému daně z přidané hodnoty

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o harmonizaci a zjednodušení určitých pravidel v systému daně z přidané hodnoty, a která zavádí konečný systém zdanění obchodu mezi členskými státy**

COM(2017) 569 final
2017/0251 (CNS)

4. října 2017

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o certifikované osoby povinné k dani**

COM(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

4. října 2017

35.

Společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob

Návrh SMĚRNICE RADY o společném konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob (CCCTB)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25. října 2016

Návrh SMĚRNICE RADY o společném základu daně z příjmu právnických osob**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

25. října 2016

36.

Obecná úprava spotřebních daní

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se stanoví obecná úprava spotřebních daní (přepracované znění)**

COM(2018) 346 final
2018/0176 (CNS)

25. května 2018

37.

Nekalé obchodní praktiky mezi podniky v potravinovými řetězci

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v potravinovém řetězci**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

12. dubna 2018

38.

Dodatková ochranná osvědčení léčivých přípravků

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 469/2009 o dodatkových ochranných osvědčeních pro léčivé přípravky**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

28. května 2018

39.

Balíček týkající se služeb

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o prosazování směrnice 2006/123/ES o službách na vnitřním trhu, kterou se stanoví postup oznamování pro povolovací režimy a požadavky týkající se služeb a kterou se mění směrnice 2006/123/ES a nařízení (EU) č. 1024/2012 o správní spolupráci prostřednictvím systému pro výměnu informací o vnitřním trhu**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

10. ledna 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o právním a operačním rámci pro evropský elektronický průkaz služeb, který se zavádí nařízením... [nařízení o ESC]...**

COM(2016) 823 final
2016/0402 (COD)

10. ledna 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí evropský elektronický průkaz služeb a související správní prostředky**

COM(2016) 824 final
2016/0403 (COD)

10. ledna 2017

40.

Podmínky a způsob, jímž může Komise požadovat od podniků a sdružení podniků informace

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví podmínky a postup, jímž může Komise požadovat, aby jí podniky a sdružení podniků poskytly informace týkající se vnitřního trhu a souvisejících oblastí**

COM(2017) 257 final
2017/0087 (COD)

2. května 2017

41.

Balíček návrhů týkajících se zboží

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví pravidla a postupy pro dodržování a vymáhání harmonizačních právních předpisů Unie týkajících se výrobků a kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011, (EU) č. 528/2012, (EU) 2016/424, (EU) 2016/425, (EU) 2016/426 a (EU) 2017/1369 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/42/ES, 2009/48/ES, 2010/35/EU, 2013/29/EU, 2013/53/EU, 2014/28/EU, 2014/29/EU, 2014/30/EU, 2014/31/EU, 2014/32/EU, 2014/33/EU, 2014/34/EU, 2014/35/EU, 2014/53/EU, 2014/68/EU a 2014/90/EU**

COM(2017) 795 final
2017/0353 (COD)

19. prosince 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o vzájemném uznávání zboží uvedeného v souladu s právními předpisy na trh v jiném členském státě**

COM(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

19. prosince 2017

42.

Balíček návrhů v oblasti práva obchodních společností

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice (EU) 2017/1132, pokud jde o využívání digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

25. dubna 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice (EU) 2017/1132, pokud jde o přeshraniční přeměny, fúze a rozdělení**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

25. dubna 2018

43.

Insolvence a oddlužení

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rámcích pro preventivní restrukturalizaci, druhé šanci a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení a o změně směrnice 2012/30/EU**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

22. listopadu 2016

44.

Právní předpisy EU o schvalování typu s ohledem na vystoupení Spojeného království z Unie
(připravenost na brexit)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se doplňují právní předpisy EU o schvalování typu s ohledem na vystoupení Spojeného království z Unie

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

4. června 2018

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

45.

Cenné papíry zajištěné státními dluhopisy

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o cenných papírech zajištěných státními dluhopisy*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

24. května 2018

46.

Obsluhovatelé úvěrů, kupci úvěrů a vymáhání kolaterálu

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o obsluhovatelích úvěrů, kupcích úvěrů a vymáhání kolaterálu**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

14. března 2018

47.

Podpora strukturálních reforem v členských státech

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013 ze dne 17. prosince 2013 o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti, Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova a Evropském námořním a rybářském fondu, o obecných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti a Evropském námořním a rybářském fondu a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 1083/2006, pokud jde o podporu strukturálních reforem v členských státech*

COM(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

6. prosince 2017

48.

Posílení rozpočtové odpovědnosti a střednědobé rozpočtové orientace v členských státech

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se stanoví pravidla pro posílení rozpočtové odpovědnosti a střednědobé rozpočtové orientace v členských státech*

COM(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

6. prosince 2017

49.

 Bankovní balíček

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 575/2013, pokud jde o pákový poměr, ukazatel čistého stabilního financování, požadavky na kapitál a způsobilé závazky, úvěrové riziko protistrany, tržní riziko, expozice vůči ústředním protistranám, expozice vůči subjektům kolektivního investování, velké expozice, požadavky na podávání zpráv a zveřejňování informací, a kterým se mění nařízení (EU) č. 648/2012*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

23. listopadu 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 806/2014, pokud jde o schopnost absorbovat ztráty a rekapitalizace úvěrových institucí a investičních podniků*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

23. listopadu 2016

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2014/59/EU, pokud jde o schopnost úvěrových institucí a investičních podniků absorbovat ztráty a schopnost rekapitalizace, a kterou se mění směrnice 98/26/ES, 2002/47/ES, 2012/30/EU, 2011/35/EU, 2005/56/ES, 2004/25/ES a 2007/36/ES*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

23. listopadu 2016

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice 2013/36/EU, pokud jde o osvobozené subjekty, finanční holdingové společnosti, smíšené finanční holdingové společnosti, odměňování, opatření a pravomoci v oblasti dohledu a opatření na zachování kapitálu*

COM(2016) 852 final
2016/0364 (COD)

23. listopadu 2016

50.

Ozdravné postupy a řešení krize ústředních protistran

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rámci pro ozdravné postupy a řešení krize ústředních protistran a změně nařízení (EU) č. 1095/2010, (EU) č. 648/2012 a (EU) 2015/2365*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

28. listopadu 2016

51.

Evropský systém pojištění vkladů

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 806/2014 za účelem zřízení evropského systému pojištění vkladů*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24. listopadu 2015

52.

Jednotné zastoupení eurozóny v Mezinárodním měnovém fondu

Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se stanoví opatření s cílem vytvořit postupně jednotné zastoupení eurozóny v Mezinárodním měnovém fondu**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

21. října 2015

53.

Boj proti praní peněz

Pozměněný návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1093/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro bankovnictví), nařízení (EU) č. 1094/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění), nařízení (EU) č. 1095/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy), nařízení (EU) č. 345/2013 o evropských fondech rizikového kapitálu, nařízení (EU) č. 346/2013 o evropských fondech sociálního podnikání, nařízení (EU) č. 600/2014 o trzích finančních nástrojů, nařízení (EU) 2015/760 o evropských fondech dlouhodobých investic, nařízení (EU) 2016/1011 o indexech, které jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách nebo k měření výkonnosti investičních fondů, nařízení (EU) 2017/1129 o prospektu, který má být uveřejněn při veřejné nabídce nebo přijetí cenných papírů k obchodování na regulovaném trhu, a směrnice (EU) 2015/849 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

12. září 2018

54.

Evropský měnový fond

Návrh NAŘÍZENÍ RADY o zřízení Evropského měnového fondu*

COM(2017) 827 final
2017/0333 (APP)

6. prosince 2017

55.

Víceletý finanční rámec

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se rozšiřuje použitelnost nařízení (EU) č..../2018, kterým se zavádí program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání na období 2021–2027 („program Pericles IV“), na nezúčastněné členské státy

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

31. května 2018

Obchod – Vyrovnaná a progresivní obchodní politika k využití potenciálu globalizace

56.

Prověřování přímých zahraničních investic do Evropské unie

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví rámec pro prověřování přímých zahraničních investic do Evropské unie*

COM(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

13. září 2017

57.

Pozměněný návrh o přístupu zboží a služeb třetích zemí na vnitřní trh Unie
(veřejné zakázky se třetími zeměmi)

Pozměněný návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o přístupu zboží a služeb třetích zemí na vnitřní trh Unie s veřejnými zakázkami a o postupech na podporu jednání o přístupu zboží a služeb Unie na trhy třetích zemí s veřejnými zakázkami**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD) 29. ledna 2016

58.

Celní kvóty ve Světové obchodní organizaci (WTO) po vystoupení Spojeného království z Unie
(připravenost na brexit)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rozdělení celních kvót uvedených v listině WTO pro Unii po vystoupení Spojeného království z Unie a o změně nařízení Rady (ES) č. 32/2000

COM(2018) 312
2018/0158 (COD)

22. května 2018

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

59.

Uvádění prekurzorů výbušnin na trh a jejich používání

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání, kterým se mění příloha XVII nařízení (ES) č. 1907/2006 a zrušuje nařízení (EU) č. 98/2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

17. dubna 2018

60.

Používání finančních a dalších informací k prevenci, odhalování, vyšetřování a stíhání určitých trestných činů

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o stanovení pravidel usnadňujících používání finančních a dalších informací k prevenci, odhalování, vyšetřování či stíhání určitých trestných činů a o zrušení rozhodnutí Rady 2000/642/SVV*

COM(2018) 213 final
2018/0105 (COD)

17. dubna 2018

61.

Potírání podvodů a padělání bezhotovostních platebních prostředků

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o potírání podvodů v oblasti bezhotovostních prostředků pro placení a jejich padělání a o nahrazení rámcového rozhodnutí Rady 2001/413/SVV**

COM(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

13. září 2017

62.

Interoperabilita informačních systémů EU

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje rámec pro interoperabilitu mezi informačními systémy EU (hranice a víza) a mění rozhodnutí Rady 2004/512/ES, nařízení (ES) č. 767/2008, rozhodnutí Rady 2008/633/SVV, nařízení (EU) 2016/399 a nařízení (EU) 2017/2226*

COM(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

12. prosince 2017

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje rámec pro interoperabilitu mezi informačními systémy EU (policejní a justiční spolupráce, azyl a migrace)*

COM(2017) 794 final
2017/0352 (COD)

12. prosince 2017

63.

Prevence šíření teroristického obsahu online

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o prevenci šíření teroristického obsahu online Příspěvek Evropské komise k zasedání vedoucích představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

12. září 2018

64.

Mechanismus civilní ochrany Unie

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění rozhodnutí č. 1313/2013/EU o mechanismu civilní ochrany Unie**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

23. listopadu 2017

65.

Ochrana spotřebitele

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a o zrušení směrnice 2009/22/ES**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

11. dubna 2018

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS ze dne 5. dubna 1993, směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/6/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/29/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU, pokud jde o lepší vymáhání a modernizaci právních předpisů EU na ochranu spotřebitele**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

11. dubna 2018

66.

Silnější zabezpečení průkazů totožnosti

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů Unie a povolení k pobytu vydávaných občanům Unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří vykonávají své právo volného pohybu**

COM(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

17. dubna 2018

67.

Návrh na ochranu oznamovatelů

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie**

COM(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

23. dubna 2018

68.

Evropské příkazy k předložení a k uchování elektronických důkazů v trestním řízení

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o evropských předávacích a uchovávacích příkazech pro elektronické důkazy v trestních věcech*

COM (2018) 225 final
2018/0108 (COD)

17. dubna 2018

69.

Evropský informační systém rejstříků trestů

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje centralizovaný systém pro zjišťování členských států, jež mají informace o odsouzeních státních příslušníků třetích zemí a osob bez státní příslušnosti, za účelem doplnění a podpory Evropského informačního systému rejstříků trestů (systém ECRIS-TCN) a mění nařízení (EU) č. 1077/2011*

COM(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

29. června 2017

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění Rámcové rozhodnutí Rady 2009/315/SVV, pokud jde o výměnu informací o státních příslušnících třetích zemí a o Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS), a nahrazuje rozhodnutí Rady 2009/316/SVV*

COM(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

19. ledna 2016

70.

Evropské náhradní cestovní doklady

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se zavádí náhradní cestovní doklad EU a zrušuje rozhodnutí 96/409/SZBP**

COM(2018) 358
2018/0186 (CNS)

31. května 2018

71.

Občanské a obchodní věci

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1393/2007 o doručování soudních a mimosoudních písemností ve věcech občanských a obchodních v členských státech („doručování písemností“)**

COM(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

31. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1206/2001 ze dne 28. května 2001 o spolupráci soudů členských států při dokazování v občanských nebo obchodních věcech**

COM(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

31. května 2018

72.

Víceletý finanční rámec

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o ochraně rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členských státech

COM(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

2. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí Program EU pro boj proti podvodům

COM(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program Práva a hodnoty

COM(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

30. května 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program Spravedlnost

COM(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

30. května 2018

Příprava nové migrační politiky

73.

Vízový kodex

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 810/2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex)**

COM(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

14. března 2018

74.

Vízové informační systémy

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 767/2008, nařízení (ES) č. 810/2009, nařízení (EU) 2017/2226, nařízení (EU) 2016/399, nařízení XX/2018 [nařízení o interoperabilitě] a rozhodnutí 2004/512/ES a kterým se zrušuje rozhodnutí Rady 2008/633/SVV**

COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

16. května 2018

75.

Evropská síť styčných úředníků pro přistěhovalectví

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o vytvoření evropské sítě styčných úředníků pro přistěhovalectví (přepracované znění)**

COM(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

16. května 2018

76.

Dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2016/399, pokud jde o pravidla pro dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic**

COM(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

27. září 2017

77.

Evropská pohraniční a pobřežní stráž

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropské pohraniční a pobřežní stráži a o zrušení společné akce Rady 98/700/SVV, nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1052/2013 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1624 Příspěvek Evropské komise k zasedání vedoucích představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

12. září 2018

78.

Návratová politika

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o společných normách a postupech v členských státech při navracení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí (přepracované znění) Příspěvek Evropské komise k zasedání vedoucích představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

12. září 2018

79.

Vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci („návrh o modré kartě“)

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysoce odborné dovednosti*

COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

7. června 2016

80.

Společný evropský azylový systém

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Agentuře Evropské unie pro azyl a o zrušení nařízení (EU) č. 439/2010

Pozměněný návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Agentuře Evropské unie pro azyl a o zrušení nařízení (EU) č. 439/2010 Příspěvek Evropské komise k zasedání vysokých představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2016) 0271 final

COM(2018) 633 final
2016/0131 (COD)
12. září 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení systému Eurodac pro porovnávání otisků prstů za účelem účinného uplatňování [nařízení (ES) č. 604/2013, kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států] , za účelem identifikace neoprávněně pobývajícího státního příslušníka třetí země nebo osoby bez státní příslušnosti a o žádostech orgánů pro vymáhání práva členských států a Europolu o porovnání údajů s údaji systému Eurodac pro účely vymáhání práva (přepracované znění)*

COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

4. května 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států (přepracované znění)* (reforma dublinského systému)

COM(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

4. května 2016

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se stanoví normy pro přijímání žadatelů o mezinárodní ochranu (přepracované znění)*

COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

13. července 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o normách, které musí splňovat státní příslušníci třetích zemí nebo osoby bez státní příslušnosti, aby mohli požívat mezinárodní ochrany, o jednotném statusu pro uprchlíky nebo osoby, které mají nárok na doplňkovou ochranu, a o obsahu poskytnuté ochrany a o změně směrnice Rady 2003/109/ES ze dne 25. listopadu 2003 o právním postavení státních příslušníků třetích zemí, kteří jsou dlouhodobě pobývajícími rezidenty*

COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

13. července 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zavedení společného postupu pro mezinárodní ochranu v Unii a o zrušení směrnice 2013/32/EU*

COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

13. července 2016

81.

Víceletý finanční rámec

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se jako součást Fondu pro integrovanou správu hranic zřizuje nástroj pro finanční podporu správy hranic a víz

COM(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

12. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Azylový a migrační fond

COM(2018) 471 final
2018/0248 (COD)

12. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje Fond pro vnitřní bezpečnost

COM(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

13. června 2018

Silnější pozice na mezinárodní scéně

82.

Víceletý finanční rámec

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se jako součást Fondu pro integrovanou správu hranic zřizuje nástroj pro finanční podporu vybavení pro celní kontroly

COM(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

12. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci

COM(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

14. června 2018

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o přidružení zámořských zemí a území k Evropské unii včetně vztahů mezi Evropskou unií na jedné straně a Grónskem a Dánským královstvím na straně druhé („rozhodnutí o přidružení zámoří“)

COM(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

14. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se zřizuje evropský nástroj pro jadernou bezpečnost doplňující nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci na základě Smlouvy o Euratomu

COM(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

14. června 2018

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje nástroj předvstupní pomoci (NPP III)

COM(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

16. června 2018

Návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, s podporou Komise, předloženého Radě ohledně rozhodnutí Rady o zřízení evropského mírového nástroje (mimorozpočtového fondu na dobu příštího víceletého finančního rámce)

HR(2018) 94



Unie demokratické změny

83.

Postup projednávání ve výborech

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se řada právních aktů stanovujících použití regulativního postupu s kontrolou přizpůsobuje článkům 290 a 291 Smlouvy o fungování Evropské unie**

COM(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

14. prosince 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se řada právních aktů v oblasti justice stanovujících použití regulativního postupu s kontrolou přizpůsobuje článku 290 Smlouvy o fungování Evropské unie

COM (2016) 798 final

2016/0399 (COD)

14. prosince 2016

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 182/2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí

COM(2017) 85 final
2017/035 (COD)

14. února 2017

84.

Ochrana osobních údajů v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014, pokud jde o postup ověřování v případě porušení pravidel ochrany osobních údajů v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu Příspěvek Evropské komise k setkání vedoucích představitelů v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018**

COM(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

12. září 2018

85.

Evropská občanská iniciativa

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o evropské občanské iniciativě*

COM(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

13. září 2017

Příloha IV: Návrhy, které budou staženy 4

Č.

COM / Interinstitucionální ref. číslo

Název

Důvod stažení

Hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla

1.

SEK(2008) 2302 v konečném znění.

Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY, kterým se Komise zmocňuje ke sjednání dohody s Norským královstvím o uplatňování opatření, která jsou rovnocenná opatřením stanoveným směrnicí Rady 2003/48/ES ze dne 3. června 2003 o zdanění příjmů z úspor v podobě úrokových plateb

Návrh je zastaralý: Předmět návrhu je upraven ve společném standardu pro oznamování daňových záležitostí, který byl vypracován na žádost skupiny G20 a dne 15. července 2014 schválen Radou OECD. Multilaterální dohoda, kterou se standard provádí, se vztahuje na EU a Norsko.

2.

COM(2009) 644 final

2008/0234 (CNS)

Pozměněný Návrh rozhodnutí Rady o podpisu Dohody o spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Lichtenštejnským knížectvím na straně druhé v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy a při zajišťování výměny informací o daňových záležitostech jménem Evropské unie a o jejím prozatímním uplatňování

Návrh je zastaralý: Předmět návrhu je upraven v dohodě mezi EU a Lichtenštejnskem o zdanění příjmů z úspor ve znění z roku 2015 („dohoda o automatické výměně informací týkajících se daní“), která je v souladu se společným standardem OECD pro oznamování daňových záležitostí.

3.

COM(2009) 648 final

2008/0234 (CNS)

Pozměněný Návrh rozhodnutí Rady o uzavření Dohody o spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Lichtenštejnským knížectvím na straně druhé v boji proti podvodům a jiným protiprávním činnostem poškozujícím jejich finanční zájmy a při zajišťování výměny informací o daňových záležitostech jménem Evropské unie

Návrh je zastaralý: Předmět návrhu je upraven v dohodě mezi EU a Lichtenštejnskem o zdanění příjmů z úspor ve znění z roku 2015 („dohoda o automatické výměně informací týkajících se daní“), která je v souladu se společným standardem OECD pro oznamování daňových záležitostí.

Námořní záležitosti a rybolov

4.

COM(2012) 021 final 2012/0013 (COD)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1342/2008 ze dne 18. prosince 2008, kterým se zavádí dlouhodobý plán pro populace tresky obecné a lov těchto populací

Návrh je zastaralý: Předmět návrhu je upraven ve víceletém plánu řízení rybolovu v Severním moři (NAŘÍZENÍ (EU) 2018/973, Úř. věst. L 179 ze dne 16. 7. 2018).

Bezpečnost a migrace

5.

COM(2016) 491 final

2016/0236 (COD)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí certifikační systém Unie pro detekční zařízení pro zajištění ochrany letectví před protiprávními činy

V návaznosti na interinstitucionální jednání došly zúčastněné strany společně k závěru, že certifikační systém EU lze snáze vytvořit na základě změny prováděcích předpisů podle čl. 4 odst. 3 a čl. 18 písm. a) nařízení (ES) č. 300/2008 o společných pravidlech v oblasti ochrany civilního letectví před protiprávními činy. Komise začne možnou změnu prováděcích předpisů k nařízení (ES) č. 300/2008 připravovat.

6.

COM(2015) 452 final

2015/0211 (COD)

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se vytváří společný seznam EU bezpečných zemí původu pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany a mění směrnice 2013/32/EU

Aktuálnější postoj k této otázce je uveden v návrhu nařízení o azylovém řízení (COM(2016) 467 final), který nyní jako součást balíčku reforem společného evropského azylového systému prochází interinstitucionálním procesem.

7.

COM(2014) 382 final

2014/0202 (COD)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 604/2013, pokud jde o určení členského státu příslušného k posouzení žádosti o mezinárodní ochranu nezletilé osoby bez doprovodu, která nemá žádného rodinného příslušníka, sourozence nebo příbuzného oprávněně pobývajícího na území některého členského státu

Aktuálnější postoj k této otázce je uveden v návrhu na reformu dublinského systému (COM(2016) 270 final), který nyní jako součást balíčku reforem společného evropského azylového systému prochází interinstitucionálním procesem.

8.

COM(2015) 450 final

ACC 2015/0208

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje krizový relokační mechanismus a mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 604/2013 ze dne 26. června 2013, kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států

Aktuálnější postoj k této otázce je uveden v návrhu na reformu dublinského systému (COM(2016) 270 final), který nyní jako součást balíčku reforem společného evropského azylového systému prochází interinstitucionálním procesem.

9.

COM(2018) 167 final

Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se Komise v oblasti rozvojové spolupráce zmocňuje ke schválení jménem Unie globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci

Návrh již není potřeba, neboť globální pakt bude schválen ve dvoufázovém řízení: budou schváleny závěry dohodnuté na mezivládní konferenci a následně bude pakt rezolucí Valného shromáždění OSN oficiálně přijat. Návrh souvisí s návrhem č. COM(2018) 168.

10.

COM(2018) 168 final

Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se Komise v oblasti přistěhovalecké politiky zmocňuje ke schválení jménem Unie globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci

Návrh již není potřeba, neboť pakt bude schválen ve dvoufázovém řízení: budou schváleny závěry dohodnuté na mezivládní konferenci a následně bude pakt rezolucí Valného shromáždění OSN oficiálně přijat.

Příloha V: Seznam předpisů, které mají být zrušeny

Č.

Oblast politiky

Název

Důvody zrušení

1.

Unie kapitálových trhů

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/34/ES ze dne 28. května 2001 o přijetí cenných papírů ke kotování na burze cenných papírů a o informacích, které k nim mají být zveřejněny

Většina požadavků této směrnice byla zahrnuta do směrnice 2013/50/EU (upravená směrnice o transparentnosti) a do nařízení o prospektu. Ostatní platná ustanovení směrnice 2001/34/ES mohou být zrušena.

2.

Daně a cla

Nařízení Komise (ES) č. 964/2007 ze dne 14. srpna 2007, kterým se stanoví pravidla pro otevření a správu celních kvót pro rýži pocházející z nejméně rozvinutých zemí pro hospodářské roky 2007/08 a 2008/09

Návrh je zastaralý: Celní kvóty uvedené v tomto aktu se týkaly doby provádění iniciativy „Vše kromě zbraní“ z roku 2001 a již neplatí. Od roku 2009 se tyto celní kvóty neuplatňují, dovoz rýže z daných zemí je v současnosti bezcelní a kvótami neomezený.

3.

Daně a cla

Nařízení Komise (EHS) č. 3512/80 ze dne 23. prosince 1980 o odchylce od článků 1, 6 a 12 nařízení Komise (EHS) č. 3510/80 ze dne 23. prosince 1980 č. 3510/80 ze dne 23. prosince 1980 o definici pojmu původní produkty pro účely celních preferencí, které Evropské hospodářské společenství poskytuje v případě některých produktů z rozvojových zemí, pro země Středoamerického společného trhu

Předpis je zastaralý: Akt se týká pravidel původu v unijních režimech všeobecného systému preferencí, které jsou dnes zastaralé (nařízení Rady č. 3322/80 ze dne 16. prosince 1980). Odchyluje se od některých ustanovení jiného aktu (nařízení č. 3510/80), který již byl zrušen.

4.

Daně a cla

Nařízení Komise (EHS) č. 3513/80 ze dne 23. prosince 1980 o odchylce od článků 1, 6 a 12 nařízení Komise (EHS) č. 3510/80 ze dne 23. prosince 1980 o definici pojmu původní produkty pro účely celních preferencí, které Evropské hospodářské společenství poskytuje v případě některých produktů z rozvojových zemí, pro země, které podepsaly Cartagenskou dohodu (Andská skupina)

Předpis je zastaralý: Akt se týká pravidel původu v unijních režimech všeobecného systému preferencí, které jsou dnes zastaralé (nařízení Rady č. 3322/80 ze dne 16. prosince 1980). Odchyluje se od některých ustanovení jiného aktu (nařízení č. 3510/80), který již byl zrušen.

5.

Bezpečnost potravin

Směrnice Rady 78/142/EHS ze dne 30. ledna 1978 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se materiálů a předmětů obsahujících monomerní vinylchlorid a určených pro styk s potravinami

Předmět této směrnice Rady je upraven v nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami. Směrnice Rady je proto zastaralá.

6.

Bezpečnost potravin

Směrnice Rady 85/572/EHS ze dne 19. prosince 1985, kterou se stanoví seznam simulantů pro použití při zkoušení migrace složek materiálů a předmětů z plastů určených pro styk s potravinami

Předmět této směrnice Rady je upraven v nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami. Směrnice Rady je proto zastaralá.

7.

Bezpečnost potravin

Směrnice Rady 82/711/EHS ze dne 18. října 1982, kterou se stanoví základní pravidla nezbytná pro zkoušení migrace složek z materiálů a předmětů z plastů určených pro styk s potravinami

Předmět této směrnice Rady je upraven v nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami. Směrnice Rady je proto zastaralá.

(1)    Tato příloha obsahuje další informace o iniciativách Komise v rámci jejího pracovního programu, jež jsou k dispozici, a to v souladu s interinstitucionální dohodou o zdokonalení tvorby právních předpisů. Informace jsou uvedeny v závorkách za popisem každé iniciativy a jsou pouze orientační a v průběhu přípravného procesu se mohou změnit, zejména s ohledem na výsledek posouzení dopadů. Položky označené šedou barvou představují iniciativy, jejichž smyslem je nabídnout určitou perspektivu budoucnosti Unie.
(2)

 V této příloze uvádíme nejdůležitější plánovaná hodnocení a kontroly účelnosti, včetně hodnocení v návaznosti na stanoviska platformy REFIT.

(3) * = Návrh byl zmíněn ve společnému prohlášení o legislativních prioritách EU na rok 2018 a 2019 podepsaném předsedy Evropského parlamentu, Rady a Komise.** = prioritní složky pracovní program Komise na rok 2018 a prohlášení o záměru 2018.
(4) Tento seznam obsahuje projednávané legislativní návrhy, které Komise hodlá během příštích šesti měsíců stáhnout (do dubna 2019).