EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 15.12.2017
COM(2017) 768 final
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ
VÝROČNÍ ZPRÁVA O PROVÁDĚNÍ NAŘÍZENÍ (ES) Č. 300/2008 O SPOLEČNÝCH PRAVIDLECH V OBLASTI OCHRANY CIVILNÍHO LETECTVÍ PŘED PROTIPRÁVNÍMI ČINY ZA ROK 2016
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ
VÝROČNÍ ZPRÁVA O PROVÁDĚNÍ NAŘÍZENÍ (ES) Č. 300/2008 O SPOLEČNÝCH PRAVIDLECH V OBLASTI OCHRANY CIVILNÍHO LETECTVÍ PŘED PROTIPRÁVNÍMI ČINY ZA ROK 2016
Tato zpráva se týká období od 1. ledna do 31. prosince 2016.
V roce 2016 došlo v oblasti všeobecného i civilního letectví k nárůstu hrozby terorismu s teroristickými útoky na letištích v Bruselu a Istanbulu. Bezprostředně po útoku v Bruselu svolala Komise členské státy na mimořádné zasedání Výboru pro leteckou bezpečnost, na němž se dospělo k závěru, že ačkoliv je třeba chránit veřejné prostory letišť, kde došlo k útokům, opatření navržená k ochraně vyhrazených bezpečnostních prostor letišť nejsou vhodná pro použití na místech vstupu do budov terminálů. Tyto oblasti by měly zůstat veřejné a opatření je nutno přijímat po posouzení místních rizik za účasti všech příslušných orgánů a zúčastněných subjektů. Jako vždy je třeba v případě politiky EU v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy zachovat náležitou rovnováhu mezi bezpečnostními potřebami a ostatními důležitými faktory, jako je pohodlí při cestování, ochrana soukromí a osobních údajů a usnadnění provozních faktorů. Při úspěšném zvyšování bezpečnosti je klíčovým prvkem výměna zkušeností a osvědčených postupů. Komise vyjádřila záměr tuto výměnu usnadnit a případně určit další kroky. Za tímto účelem uspořádala Komise v listopadu pracovní setkání věnované ochraně veřejných dopravních prostor a zadala studii týkající se ochrany veřejných prostor na letištích EU.
Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci č. 2309 (2016) o hrozbách terorismu pro civilní letectví a vyzvala k užší spolupráci v zájmu zajištění bezpečnosti leteckých služeb na celosvětové úrovni a předcházení teroristickým útokům. Tato rezoluce všechny státy vyzývá ke spolupráci v rámci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) s cílem zajistit, aby byly mezinárodní bezpečnostní normy revidovány a přizpůsobeny tak, aby účinně řešily hrozbu, kterou představují teroristé zaměřující se na civilní letectví, posílit a prosazovat účinné uplatňování norem ICAO a doporučených postupů v příloze 17 a poskytnout ICAO pomoc při dalším zdokonalování auditu, rozvoje kapacit a vzdělávacích programů na podporu jejich provádění. Komise již k těmto cílům přispívá prostřednictvím své dlouhodobé úzké spolupráce s ICAO, a zejména prostřednictvím své iniciativy CASE v oblasti budování kapacit, která usiluje o posílení ochrany letectví v Africe a zemích Blízkého východu.
Stejně jako v předchozích letech Komise i nadále objasňovala, harmonizovala a zjednodušovala právní předpisy v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy v souladu s cíli EU týkajícími se zlepšování právní úpravy.
Komise sledovala provádění opatření na ochranu letectví ze strany členských států, a to prostřednictvím inspekcí EU v úzké spolupráci s členskými státy prováděných v průběhu roku a posouzením výročních zpráv členských států o řízení kvality. Míra dodržování předpisů je stabilní a v roce 2016 nemuselo být žádné letiště v EU dočasně vyňato z unijního systému jednorázových bezpečnostních kontrol za účelem odstranění závažných nedostatků.
ČÁST PRVNÍ
Inspekce
1.Obecné informace
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 300/2008 ze dne 11. března 2008 o společných pravidlech v oblasti ochrany civilního letectví před protiprávními činy má předcházet protiprávním činům proti civilním letadlům za účelem ochrany osob a zboží.
Provádění acquis v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy je založeno na dvouúrovňovém systému zahrnujícím kontrolu dodržování předpisů, tj. inspekce prováděné Komisí, které jsou doplněny posouzením výročních zpráv členských států, a vnitrostátní kontrolní činnosti (bezpečnostní audity, kontroly a testy) prováděné jednotlivými členskými státy.
Článek 15 nařízení (ES) č. 300/2008 vyžaduje, aby Komise prováděla inspekce, včetně inspekcí letišť, provozovatelů a subjektů uplatňujících normy ochrany letectví před protiprávními činy, aby sledovala, jak členské státy uplatňují toto nařízení, a případně podávala doporučení ke zlepšení ochrany letectví před protiprávními činy. Program Unie se vztahuje také na Švýcarsko, zatímco v Norsku a na Islandu inspekce na základě paralelních ustanovení provádí Kontrolní úřad ESVO.
Pro účely inspekcí měla Komise v roce 2016 k dispozici tým osmi inspektorů ochrany letectví, kteří pracují na plný úvazek. Při inspekcích je pracovníkům Komise nápomocna skupina přibližně 100 národních auditorů, které jmenovaly členské státy, Island, Norsko a Švýcarsko a kteří mají potřebnou kvalifikaci pro účast na inspekcích prováděných Komisí na základě odborné přípravy, kterou zajišťuje Komise; tohoto procesu se od roku 2016 jako řádní inspektoři účastní také inspektoři z Kontrolního úřadu ESVO a Evropské konference civilního letectví; významný počet národních auditorů účastnících se inspekcí prováděných Komisí zajišťuje vzájemný přezkum a umožňuje šířit v členských státech metodiky a osvědčené postupy. Přehled všech dosavadních činností Komise a Kontrolního úřadu ESVO v rámci kontroly dodržování předpisů, které byly provedeny v roce 2016, je uveden v příloze 1.
Inspekce prováděné Komisí vycházejí z nařízení (EU) č. 72/2010 v platném znění, které stanoví postupy pro provádění inspekcí v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy Komisí. Toto nařízení obsahuje mimo jiné ustanovení týkající se kvalifikace a pravomocí inspektorů Komise a provádění následných kontrolních inspekcí.
Metodika používaná při provádění těchto inspekcí byla vyvinuta v úzké spolupráci s orgány členských států pro ochranu letectví před protiprávními činy a je založena na posouzení účinného provádění bezpečnostních opatření. Za účelem výkladu požadavků a postupů pro harmonizované provádění inspekcí oddělení pro bezpečnost v GŘ MOVE vypracovává a udržuje příručky pro inspekce letišť a nákladu. Tyto příručky obsahují rovněž podrobné rady a pokyny ke všem opatřením na ochranu letectví před protiprávními činy, která vyžadují právní předpisy EU. Příručky mimoto obsahují i podrobné údaje o všech organizačních a praktických aspektech inspekcí prováděných Komisí. Příručky představují utajované informace EU a jsou k dispozici pouze inspektorům Komise a příslušnému orgánu každého členského státu.
Komise provádí inspekce u správních orgánů členských států pro ochranu letectví před protiprávními činy (dále jen „příslušné orgány“) a inspekce omezeného počtu letišť, provozovatelů a subjektů uplatňujících normy ochrany letectví před protiprávními činy. Inspekce u příslušných orgánů mají ověřit, zda členské státy mají potřebné nástroje (včetně národního programu řízení kvality, potřebných pravomocí a odpovídajících zdrojů), aby mohly náležitě uplatňovat právní předpisy Evropské unie týkající se ochrany letectví před protiprávními činy. Inspekce letišť mají ověřit, zda příslušný orgán náležitě sleduje účinné provádění opatření na ochranu letectví před protiprávními činy a je schopen rychle odhalit a napravit případné nedostatky. V obou případech musí být nedostatky zjištěné inspektory Komise odstraněny ve stanovené lhůtě; zprávy o inspekcích jsou sdíleny se všemi členskými státy.
Všechny inspekce se uskutečnily podle plánu s jednou malou změnou data inspekce u příslušného orgánu.
S cílem poskytnout členským státům zpětnou vazbu z inspekcí, prosazovat transparentnost a harmonizovat metodiky kontroly dodržování předpisů zřídila Komise v listopadu pracovní skupinu pro inspekce za účasti vedoucích oddělení řízení kontroly v rámci ochrany civilního letectví před protiprávními činy v jednotlivých členských státech.
1.1 Víceleté činnosti Komise týkající se sledování dodržování předpisů
Aby se mohla Komise náležitě ujistit o míře dodržování předpisů ze strany členských států, používá se v oblasti sledování víceletý přístup. Důkazy o uplatňování nařízení (ES) č. 300/2008 a prováděcích právních předpisů každým členským státem jsou získávány během dvouletého cyklu, a to prostřednictvím inspekce u příslušného orgánu, nebo inspekcí na nejméně jednom z letišť na jeho území. Důkazy o uplatňování společných základních norem ochrany letectví před protiprávními činy jsou navíc získávány během pětiletého cyklu náhodným výběrem letišť EU, která spadají do oblasti působnosti nařízení (EU) č. 300/2008, včetně největšího letiště z hlediska objemu přepravy cestujících v každém členském státě.
Co se týká požadavků stanovených v rámcovém nařízení, prvořadou odpovědnost za kontrolu dodržování předpisů při uplatňování společných základních norem na letištích, u leteckých dopravců a subjektů odpovědných za bezpečnost mají členské státy. Inspekce prováděné Komisí na náhodně vybraných letištích jsou významným ukazatelem celkové úrovně dodržování předpisů v jednotlivých členských státech.
Četnost a rozsah inspekcí prováděných Komisí jsou stanoveny ve strategii GŘ MOVE pro sledování uplatňování norem EU v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy. Přihlíží se k objemu letecké dopravy v každém členském státě, reprezentativnímu vzorku druhu letištních činností, úrovni provádění předpisů týkajících se ochrany letectví před protiprávními činy, výsledkům předchozích inspekcí provedených Komisí, posouzení vnitrostátních výročních zpráv o řízení kvality, bezpečnostním incidentům (protiprávním činům), úrovni hrozby a jiným faktorům a posouzením, jež ovlivňují četnost sledování.
Od roku 2010 činí míra dodržování předpisů, kterou Komise zjistila během inspekcí, přibližně 80 % (2010: 80 %, 2011: 80 %, 2012: 83 %, 2013: 80 %; 2014: 81 %, 2015: 80 %, 2016: 79 %); relativně neměnné údaje však neznamenají, že členské státy své úsilí nezintenzivnily; naopak, snahy členských států v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy se významně zvýšily, jelikož se v průběhu let zvýšily i požadavky, zejména v oblastech jako bezpečnost nákladu, detekční kontrola tekutin a gelů nebo využívání stopové detekce výbušnin.
2.Inspekce u příslušných vnitrostátních orgánů
V roce 2016 zahájila Komise pátý cyklus inspekcí u příslušných orgánů. V průběhu roku bylo u příslušných orgánů vykonáno celkem osm inspekcí. Ve většině členských států se ukázalo, že oproti dřívějším inspekcím došlo k významnému zlepšení.
Nedostatky, které byly v roce 2016 zjištěny nejčastěji, souvisely s nedostatečným prováděním národních programů řízení kvality. Některé členské státy nesledovaly dostatečně přiměřenost a provádění programů bezpečnosti letišť, leteckých dopravců a regulovaných subjektů, nesledovaly s očekávanou pravidelností zahraniční letecké dopravce a neuplatňovaly plně některé metodiky sledování dodržování předpisů vyžadované v nařízení. To bylo důsledkem omezených zdrojů a vyššího počtu dotčených subjektů. Většina členských států, v nichž byly provedeny inspekce, však slaďuje národní programy ochrany letectví před protiprávními činy s právními předpisy EU, zavedla většinu požadavků týkajících se odborné přípravy v oblasti bezpečnosti, splnila požadavky na minimální četnost inspekcí bezpečnostních opatření na letištích a zajistila odstranění zjištěných nedostatků ve stanovených lhůtách.
3.Počáteční inspekce na letištích
V průběhu roku 2016 bylo na letištích provedeno dvacet šest počátečních inspekcí. Zahrnuty byly všechny kapitoly v souladu s použitelnými oblastmi bezpečnosti na každém letišti. Soulad s předpisy byl v roce 2016 zjištěn u 79 % hlavních opatření, což je zhruba stejný podíl jako v předchozích letech.
Po sedmém roce provádění nařízení (ES) č. 300/2008 odrážejí výsledky inspekcí úsilí vynaložené příslušnými orgány a subjekty. Většina bezpečnostních požadavků vyplývajících z těchto náročných právních předpisů byla provedena správně; index míry dodržování předpisů u nejdůležitějších oblastí ochrany letectví před protiprávními činy byl stálý ve výši přibližně 80 %. Účinnost provádění některých opatření však dosud ponechává prostor pro zlepšení.
Většina zjištěných nedostatků má i nadále své příčiny v lidském faktoru. Většinou k nim došlo při praktickém uplatňování určitých oblastí, v nichž jsou právní požadavky nové, nebo byly prováděcími akty přijatými na základě nařízení významně pozměněny. Zejména některá ustanovení týkající se kontroly vstupu, detekční kontroly pracovníků a detekční kontroly kabinových zavazadel vyžadují další úsilí ze strany příslušných orgánů, zúčastněných subjektů z odvětví a Evropské komise. Další úsilí bylo třeba vynaložit také v souvislosti s bezpečnostními prohlídkami letadel. Tyto problémy by se měly řešit intenzivnějšími vnitrostátními činnostmi v rámci řízení kvality v dotčených oblastech.
V roce 2016 byla znovu zaznamenána vysoká míra dodržování předpisů v souvislosti s detekční kontrolou zapsaných zavazadel, palubními zásobami a letištními dodávkami, odbornou přípravou a bezpečnostním vybavením, a to po již poměrně dobrých výsledcích, jichž bylo dosaženo v roce 2014 a 2015, díky větší informovanosti a praktickým zkušenostem s revidovanými prováděcími právními předpisy, které zlepšily jasnost a soudržnost opatření.
4.Následné kontrolní inspekce
V souladu s článkem 13 nařízení Komise (EU) č. 72/2010 v platném znění vykonává Komise obvykle omezený počet následných kontrolních inspekcí. Takováto inspekce bude naplánována tehdy, zjistí-li se při počáteční inspekci několik závažných nedostatků, inspekce se však plánují rovněž náhodně s cílem ověřit, zda vnitrostátní činnosti v rámci kontroly dodržování předpisů a podávání zpráv fungují správně. Během roku 2016 byly provedeny čtyři takové činnosti, které potvrdily nápravu většiny zjištěných nedostatků.
5.Posouzení VÝROČNÍCH ZPRÁV ČLENSKÝCH STÁTŮ O ŘÍZENÍ KVALITY
Nařízení Komise (EU) č. 18/2010 ze dne 8. ledna 2010, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 300/2008, pokud jde o specifikace národních programů řízení kvality v oblasti ochrany civilního letectví před protiprávními činy, v bodě 18 přílohy II vyžaduje, aby členské státy podávaly každoročně Komisi zprávu o opatřeních přijatých k plnění svých povinností podle tohoto nařízení a o situaci v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy na letištích na jejich území. Obsah zprávy se řídí dodatkem III za použití vzoru poskytnutého Komisí.
Posouzení těchto zpráv spolu s pravidelnými inspekcemi prováděnými Komisí představuje nástroj, jehož prostřednictvím Komise podrobně sleduje provádění důkladných vnitrostátních opatření v oblasti řízení kvality, jež umožňují rychlé odhalení a nápravu nedostatků v jednotlivých členských státech.
Posouzení zahrnuje analýzu pravidelného sledování letišť, leteckých dopravců a jiných subjektů odpovídajících za ochranu letectví před protiprávními činy, míry sledování člověkodnů strávených v terénu, rozsah a četnost vhodné kombinace činností v rámci sledování dodržování předpisů, vnitrostátní míry dodržování předpisů, návazné činnosti a využívání donucovacích pravomocí.
Výsledky posouzení výročních zpráv z roku 2016 v porovnání s rokem 2015 prokázaly významné zlepšení v oblasti působnosti, míry dodržování předpisů, návazných činností a donucovacích opatření použitých s cílem zajistit, aby byly zjištěné nedostatky napraveny a aby se ve většině členských států neopakovaly. Ze zpráv však vyplynulo, že některé členské státy mají dosud potíže při provádění pravidelného sledování leteckých dopravců a subjektů, s ohledem na četnost inspekcí na letištích s významným objemem přepravy cestujících a při testování některých oblastí, na něž se nařízení vztahuje.
V budoucnu zašle Komise každému členskému státu formální individuální komplexní hodnocení, v němž budou vyzdviženy nedostatky či slabiny a v němž se bude vyžadovat, aby členský stát předložil přiměřená nápravná opatření. Provádění těchto akčních plánů bude Komise podrobně sledovat; pokud členské státy potvrdí existenci zdůrazněných nedostatků nebo slabin a nenavrhnou odpovídající nápravná opatření, budou podniknuty formální kroky. Výsledky posouzení budou zohledněny rovněž při plánování inspekcí v daném členském státě, což může vést k vyšší četnosti inspekcí.
6.Posouzení letišť ve třetích zemích
V průběhu roku bylo v rámci pracovního ujednání s Úřadem pro bezpečnost dopravy Spojených států uzavřeného na základě dohody mezi EU a USA o letecké dopravě, provedeno hodnocení jednoho amerického letiště. Tato posouzení se uskutečňují pravidelně v rámci jednorázové bezpečnostní kontroly a posouzení potvrdilo, že provádění bezpečnostních opatření USA je i nadále na rovnocenné úrovni jako provádění těchto opatření na základě právních předpisů EU týkajících se ochrany letectví před protiprávními činy.
Posouzení provádění bezpečnostních kontrol nákladu bylo na základě dvoustranné dohody provedeno také na letišti v Jakartě.
7.Neuzavřené spisy, případy podle článku 15 a soudní řízení
Inspekční spisy se uzavírají teprve v okamžiku, kdy je Komise přesvědčena, že byla přijata vhodná nápravná opatření. Doba, po kterou je spis otevřen, proto závisí na náležité spolupráci s dotčeným členským státem. Uzavřeno mohlo být dvacet osm inspekčních spisů (šestnáct spisů týkajících se inspekcí letišť a dvanáct spisů týkajících se inspekcí u příslušných orgánů). Na konci roku zůstalo otevřeno celkem osm spisů týkajících se inspekcí u příslušných orgánů a dvacet jedna spisů týkajících se inspekcí na letištích.
Jsou-li zjištěné nedostatky v provádění bezpečnostních opatření na letišti považovány za tak závažné, že mají významný dopad na celkovou úroveň ochrany civilního letectví před protiprávními činy v Unii, uplatní Komise článek 15 nařízení Komise (EU) č. 72/2010. Na situaci jsou tímto způsobem upozorněny všechny ostatní příslušné orgány a u letů z dotčeného letiště je nutno zvážit přijetí náhradních opatření. Aktivace postupu podle článku 15 nebyla v roce 2016 nutná.
Bez ohledu na to, zda se uplatní článek 15, může Komise, zejména v případech dlouhotrvající absence nápravných opatření nebo při opětovném výskytu nedostatků, zahájit také řízení o nesplnění povinnosti. V roce 2016 bylo možno uzavřít jedno řízení o nesplnění povinnosti, které bylo zahájeno v roce 2014 v návaznosti na inspekci u vnitrostátního správního orgánu a bylo postoupeno Evropskému soudnímu dvoru. Dotčený členský stát nezajistil pravidelné sledování dodržování předpisů, pokud jde o některá bezpečnostní opatření na řadě letišť na jeho území. Poté, co dotčený členský stát předložil uspokojivé důkazy o tom, že již neporušuje právo EU, mohla Komise řízení u Evropského soudního dvora zrušit.
ČÁST DRUHÁ
Právní předpisy a doplňující nástroje
1.Právní předpisy
Civilní letectví zůstává lákavým terčem pro teroristické skupiny a boj proti této hrozbě si žádá provádění přiměřených ochranných opatření založených na posouzení rizik. Komise a členské státy proto opatření k zmírnění rizik neustále upravují, aby se dosáhlo co nejvyšší možné míry ochrany před protiprávními činy a současně byly minimalizovány nepříznivé dopady na provoz.
V listopadu 2016 přijala Komise nařízení (EU) 2016/2096 ze dne 30. listopadu 2016, kterým se mění nařízení (EU) č. 1254/2009, pokud jde o určitá kritéria umožňující členským státům odchýlit se od společných základních norem v oblasti ochrany civilního letectví před protiprávními činy a přijmout alternativní bezpečnostní opatření. Tímto nařízením objasnila Komise požadavky na posouzení rizik a upřesnila typy provozu některých kategorií letového provozu vyjmenovaných v tomto nařízení s cílem zlepšit právní srozumitelnost.
K alespoň částečnému řešení trvalého nedostatku pracovníků s ohledem na inspektory ochrany letectví a na podporu vzájemné výměny přijala Komise prováděcí nařízení (EU) 2016/472 ze dne 31. března 2016, kterým se mění nařízení (EU) č. 72/2010, pokud jde o definici pojmu „inspektor Komise“ (Text s významem pro EHP). Toto nařízení nyní do skupiny „inspektorů Komise“ zahrnuje i inspektory ze států ESVO, Kontrolního úřadu ESVO a Evropské konference civilního letectví.
2.Databáze Unie pro ochranu dodavatelského řetězce
Databáze schválených agentů a známých odesílatelů je od 1. června 2010 jediným a primárním právním nástrojem, do něhož mohou schválení agenti nahlížet při přijímání zásilek od jiných schválených agentů nebo známých odesílatelů. Od 1. února 2012 byla tato databáze rozšířena o seznam leteckých dopravců, kteří jsou oprávněni přepravovat náklad a poštu do EU z letišť ve třetích zemích (ACC3). V roce 2013 pak byla zmiňovaná databáze prostřednictvím právních předpisů dále rozšířena tak, aby obsahovala i seznam osob, které na základě schválení členských států ověřují ochranu letectví EU před protiprávními činy. Byla rovněž přejmenována na „databázi Unie pro ochranu dodavatelského řetězce“, což lépe odráží rozšířený rozsah jejího využívání. Na konci roku 2016 obsahovala tato databáze přibližně 14 000 záznamů o schválených agentech, známých odesílatelích, nezávislých osobách ověřujících ochranu letectví a subjektech ACC3. V roce 2016 se soustavně dosahovalo její cílové míry dostupnosti ve výši 99,5 %.
ČÁST TŘETÍ
Zkoušky, studie a nové iniciativy
1.Zkoušky
„Zkouška“ ve smyslu předpisů EU v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy se provádí, pokud se členský stát dohodne s Komisí, že na omezenou dobu nahradí jednu z uznávaných kontrol ochrany před protiprávními činy zvláštním prostředkem nebo metodou, které právními předpisy uznávány nejsou, pod podmínkou, že takovouto zkouškou nebude negativně ovlivněna celková úroveň ochrany před protiprávními činy. Tento termín se v právním smyslu nevztahuje na situace, kdy členský stát nebo subjekt provádí hodnocení nové bezpečnostní kontroly zavedené za účelem doplnění jedné nebo více kontrol, které jsou již právními předpisy upraveny.
V roce 2016 proběhly zkoušky a hodnocení v Nizozemsku a ve Francii. Tyto zkoušky se týkaly využívání zařízení nové generace pro detekční kontrolu kabinových zavazadel, jež nevyžaduje vynětí laptopů před detekční kontrolou, a využívání vybavení pro kontrolu obuvi k zjišťování kovů a výbušných materiálů ve spojení s průchozím detektorem kovů a bezpečnostními skenery. Oboje zkoušky přinesly v roce 2016 pozitivní výsledky a očekává se, že období hodnocení skončí v roce 2017.
2.Studie a zprávy
V říjnu 2016 obdržela Komise studii týkající se optimalizace detekční kontroly tekutin na letištích, aby bylo možno v budoucnu zrušit omezení. Transatlantický plán teroristů na využití kapalných výbušnin k explozi letadla z roku 2006 vedl k desetiletí posílených bezpečnostních opatření na letištích po celém světě a také k nepohodlí pro cestující, kteří cestují s běžnými tekutinami, aerosoly a gely. Studie analyzovala množství tekutin, aerosolů a gelů přepravovaných cestujícími a dopad technologie a budoucího vývoje na kapacity letišť v oblasti detekčních kontrol, a tudíž možnost postupného nebo úplného zrušení omezení v budoucnu.
3.Nové iniciativy
Dalšího pokroku bylo dosaženo v souvislosti s plánem pro rozvoj technologií v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy. Zmiňovaný plán vytyčuje rozličné činnosti, které pokrývají veškeré aspekty bezpečnostních technologií a metod, a slouží jako vodítko pro všechny evropské zúčastněné subjekty, které jsou zapojeny do výzkumu v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy.
Pokud jde o náklad, Komise nadále úzce spolupracovala s členskými státy s cílem vyjednat zavedení systému analýzy předběžných informací o nákladu před nakládkou. V tomto ohledu pokračovala spolupráce s celními orgány v souvislosti s probíhající mezinárodní akcí v rámci společné pracovní skupiny ICAO/WCO pro předběžné informace o nákladu, v níž Komise hraje aktivní úlohu a jíž se účastní spolu s GŘ MOVE a GŘ TAXUD. Cílem této spolupráce se státy a zúčastněnými subjekty je dosáhnout dohody ohledně společných zásad a případných norem a doporučených postupů, které by měly být přijaty a provedeny, pokud se určitý stát nebo region rozhodne takový koncept v některém nebo ve všech obchodních modelech v oblasti leteckého nákladu a letecké pošty použít.
Při zavádění a udržování spolehlivého, bezpečného dodavatelského řetězce v oblasti příchozího leteckého nákladu a pošty hrají klíčovou úlohu osoby ověřující ochranu letectví EU. V rámci své politiky úzké spolupráce se zúčastněnými subjekty uspořádala Komise ve dnech 17. a 18. října 2016 pracovní setkání pro osoby ověřující ochranu letectví EU, na němž účastníky informovala o vývoji politiky v oblasti bezpečnosti leteckého nákladu a podpořila výměnu osvědčených postupů za účelem standardizace metodik a zvýšení efektivnosti a účinnosti ověřování.
Po útocích v roce 2016 se v rámci ochrany dopravy před protiprávními činy začala pozornost věnovat ochraně veřejných dopravních prostor, jako jsou veřejné prostory na letištích; dne 7. a 8. listopadu 2016 proto Komise uspořádala pracovní setkání věnované této záležitosti, přičemž byly zohledněny závěry členských států po útoku na letišti v Bruselu, v nichž se zdůrazňovalo, že by tyto veřejné prostory měly být i nadále veřejné a že je nutno přijmout opatření na základě posouzení místních rizik, která zajišťují rovnováhu mezi bezpečnostními potřebami, provozem a pohodlím cestujících. Jelikož bezpečnost těchto oblastí často spadá do pravomoci různých orgánů a zúčastněných subjektů, bylo cílem podpořit výměnu informací mezi delegáty z ministerstev dopravy a vnitra, policejními silami a jinými zúčastněnými subjekty, jako jsou letiště, sdružení provozovatelů a cestujících. Bylo zřejmé, že s ohledem na tuto záležitost neexistuje jednotné řešení, které by bylo možno uplatňovat na všechna letiště stejně; účastníci zdůraznili, že je důležité posoudit místní rizika a zabývat se v případ od případu slabými místy, která byla určena prostřednictvím zvláštní kombinace technologických, procedurálních a metodických řešení. Ke konci roku zadala Komise studii s cílem získat od evropských letišť osvědčené postupy a posoudit je v co nejvyšší možné míře z hlediska nákladů a přínosů.
ČÁST ČTVRTÁ
Dialog s mezinárodními subjekty a třetími zeměmi
1.
Obecné informace
Komise udržuje kontakty s mezinárodními subjekty a s klíčovými obchodními partnery a svou účastí na souvisejících mezinárodních schůzkách, například na výročních zasedáních panelu ICAO pro ochranu letectví před protiprávními činy, zajišťuje koordinaci postojů EU. S některými třetími zeměmi (mimo jiné např. se Spojenými státy, Kanadou, Austrálií) probíhají dvoustranné dialogy, díky nimž může Komise se zeměmi, jež na ochranu letectví před protiprávními činy pohlížejí podobně jako EU, budovat vztahy založené na dobrém porozumění a vysokém stupni důvěry.
2.
Mezinárodní subjekty
Komise se zúčastnila výročního zasedání Panelu ICAO pro ochranu letectví před protiprávními činy, které se konalo v Montrealu ve dnech 14. až 18. března 2016, a předložila dva informační dokumenty o vývoji ochrany letectví před protiprávními činy v Evropské unii a o evropském projektu ochrany civilního letectví v Africe a na Arabském poloostrově (projekt CASE). První dokument představoval vývoj při zvyšování ochrany civilního letectví před protiprávními činy v Evropské unii a nedávné iniciativy týkající se ujednání o jednorázové bezpečnostní kontrole. V současnosti existují ujednání o jednorázové bezpečnostní kontrole s USA, Kanadou a Černou horou. Druhý dokument obsahoval popis projektu CASE, který byl oficiálně zahájen dne 1. listopadu 2015. Tento čtyřletý projekt (2015–2019) spočívá v činnostech v oblasti budování kapacit, které jsou organizovány ve prospěch partnerských zemí v Africe a na Arabském poloostrově. Projekt financuje Evropská unie (EU) a provádí jej Evropská konference civilního letectví.
Komise se zúčastnila zasedání shromáždění ICAO, jež se koná co tři roky a které se uskutečnilo se ve dnech od 27. září do 7. října 2016, a představila na něm tři pracovní dokumenty. Jeden dokument se týkal priorit v oblasti ochrany letectví před protiprávními činy a předkládal návrhy založené na poznatcích získaných při provádění rezoluce shromáždění A38-15 a pracovního programu ICAO na období 2014–2016. Další dokument se zabýval kybernetickou odolností v civilním letectví a byl vypracován ve spolupráci se Spojenými státy. V dokumentu se uvádělo, že systém civilního letectví sestává z nesourodých, vzájemně propojených složek, systémů a sítí. Potenciál pro kybernetické incidenty, které by mohly ohrozit komunikaci a výměnu informací mezi různými zúčastněnými subjekty v oblasti letectví, ovlivnit bezpečnost a ochranu a narušit kontinuitu letecké dopravy, se v průběhu let zvyšuje. Ačkoliv ICAO uznala význam stanovení náležitého přístupu ke kybernetické bezpečnosti v civilním letectví, je dosud zapotřebí dodatečné úsilí o zvýšení globálního povědomí a další rozvoj soudržných přístupů ke kybernetické odolnosti pro letecký systém na celosvětové úrovni. Poslední dokument se zabýval řešením problémů v oblasti budování kapacit. V dokumentu se uvádělo, že činnosti v oblasti budování kapacit, bez ohledu na to, zda je organizuje ICAO, jednotlivé státy, regionální organizace či odvětví, hrají zásadní úlohu při podpoře úsilí členských států o dosažení účinného a udržitelného dodržování norem a doporučených postupů ICAO. Účinné řízení činností v oblasti budování kapacit má proto zásadní význam při zajišťování hmatatelných výsledků.
3.
Třetí země
Stejně jako v minulých letech vedla Komise na několika fórech aktivní dialog o otázkách ochrany letectví před protiprávními činy se Spojenými státy, a to zejména ve skupině pro spolupráci EU a USA v oblasti ochrany dopravy před protiprávními činy. Cílem zmiňované skupiny je posílení spolupráce v řadě oblastí společného zájmu a zajištění plynulého fungování ujednání o jednorázové bezpečnostní kontrole a vzájemného uznávání příslušných režimů pro letecký náklad a poštu v EU a ve Spojených státech. Obě iniciativy šetří provozovatelům letecké dopravy čas, náklady a provozní obtížnost.
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/2426 ze dne 18. prosince 2015 vstoupilo v platnost dne 29. února 2016, od tohoto dne tudíž účinně rozšířilo jednorázovou bezpečnostní kontrolu na Kanadu a Černou Horu. Toto prováděcí nařízení uznává obě země jako země uplatňující bezpečnostní normy, které jsou rovnocenné společným základním normám ochrany civilního letectví před protiprávními činy.