V Bruselu dne 4.12.2017

COM(2017) 728 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ EMPTY

Zpráva o opatřeních navazujících na strategii EU pro vymýcení obchodu s lidmi a stanovení dalších konkrétních opatření


I. Úvod

Obchodování s lidmi i nadále zůstává vysoce výnosnou formou závažné a organizované trestné činnosti, která je v Listině základních práv Evropské unie výslovně zakázána 1 . Každá oběť má za sebou hrozné zkušenosti a utrpení, které musejí být vhodným způsobem uznány a řešeny, a co je důležitější, jejichž opakování se musí zabránit. Vzhledem k újmě, která je obětem způsobována, by základním prvkem opatření EU v boji proti obchodování s lidmi měla zůstat prevence. V tomto sdělení jsou uvedena klíčová opatření, jejichž realizaci musí Komise a členské státy urychlit; jedná se mimo jiné o spolupráci s agenturami EU, občanskou společností, zeměmi, které nejsou členy EU, a všemi dalšími příslušnými organizacemi a subjekty.

Samozřejmě existuje podstatně více obětí, než uvádějí oficiální údaje. Tento trestný čin má jasný genderový rozměr. Obchodování s lidmi za účelem pohlavního vykořisťování, kde jsou oběťmi převážně ženy a dívky, se setrvale uvádí jako nejčastější forma této trestné činnosti 2 .

Značné zisky 3 a velmi složitá interakce mezi nabídkou a poptávkou jsou důvodem, proč se na obchodování s lidmi – vědomě či nevědomě – podílí komplexní řetězec aktérů. Pokud má dojít k vymýcení této trestné činnosti, musí se tento řetězec rozbít. Osoby, které se trestných činů a zneužívání dopouštějí, zneužívají k pohlavnímu či pracovnímu vykořisťování, žebrání, trestné činnosti a podobně zranitelnosti lidí, kterou umocňují faktory jako chudoba, diskriminace, genderová nerovnost, násilí mužů vůči ženám, nedostatečný přístup ke vzdělání, konflikty, války, změna klimatu, zhoršování životního prostředí a přírodní katastrofy.

Jelikož se způsob práce obchodníků s lidmi neustále vyvíjí, musí se EU zaměřit na vazby mezi obchodováním s lidmi a dalšími formami trestné činnosti, například na převaděčství migrantů, terorismus, korupci, obchod s drogami, kyberkriminalitu a pohlavní vykořisťování po internetu, výrobu materiálů týkajících se pohlavního zneužívání dětí, finanční trestnou činnost, padělání dokladů, podvody s kreditními kartami a podvody s dávkami 4 .

Jak je zdůrazněno v evropském programu pro migraci, evropském programu pro bezpečnost 5 a dalších politických nástrojích EU 6 , je EU i nadále odhodlána předcházet obchodování s lidmi a bojovat proti němu a chránit práva obětí, zejména s ohledem na zranitelnost žen a dětí, které se staly obětí obchodování s lidmi. Kromě toho je obchodování s lidmi označeno v politickém cyklu EU na období let 2018 až 2021 zaměřeném na organizovanou a závažnou mezinárodní trestnou činnost 7 jako prioritní oblast z hlediska hrozeb trestné činnosti. Politický závazek posílit opatření EU v oblasti boje proti obchodování s lidmi v rámci EU a po celém světě se může opírat o globální strategii zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie a o příslušné strategie a akční plány EU 8 a usnesení Evropského parlamentu 9 . Má také silnou podporu ze strany občanské společnosti 10 .

Evropská unie v posledních letech vytvořila komplexní a ucelený právní a politický rámec pro boj proti obchodování s lidmi. Vztahuje se na všechny oblasti politiky EU týkající se obchodování s lidmi, včetně financování a výzkumu. Tento právní rámec je stanoven ve směrnici 2011/36/EU 11 o prevenci obchodování s lidmi, boji proti němu a o ochraně obětí (dále jen „směrnice“). Komise soustavně sleduje provádění směrnice 12 ze strany členských států a podává zprávy o pokroku.

Strategie EU pro vymýcení obchodu s lidmi 13 (dále jen „strategie“) je hlavním nástrojem pro rozvoj, koordinaci a provádění opatření EU v této oblasti. Akce, které strategie uvádí v rámci pěti klíčových priorit souvisejících s prevencí, stíháním, ochranou obětí, partnerstvími a zlepšením znalostí, byly provedeny 14 .

Od přijetí směrnice a strategie se však společensko-politický kontext globálně výrazně změnil. Hospodářský a sociální dopad světové finanční krize, migrační krize a bezpečnostní hrozby ze strany organizovaných zločineckých skupin dále prohlubují zranitelnost a vyžadují tedy rozhodnější opatření jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU. Taková opatření musí i nadále sledovat přístup, který je založen na lidských právech, zohledňuje hledisko pohlaví a je citlivý vůči dětem, a jejich provádění musí být koordinováno v rámci EU i mimo ni, jakož i napříč různými oblastmi politiky.

V návaznosti na strategii a pokračující úsilí o plné provedení směrnice se v tomto sdělení navrhuje soubor cílených priorit, které mají posílit úsilí EU v oblasti prevence obchodování s lidmi. Sdělení se zaměřuje na narušení operačního modelu, na němž obchodování s lidmi závisí, zlepšení přístupu obětí k právům a zajištění toho, aby vnitřní a vnější opatření EU umožňovala koordinovanou a soudržnou reakci.

II. Cílené priority pro posílení opatření EU zaměřených na prevenci obchodování s lidmi

S cílem posílit opatření EU byly na základě probíhajícího provádění strategie, výsledků dvou zpráv podle článku 23 směrnice 15 a rozsáhlé koordinace činností a výměny informací s celou řadou zúčastněných stran 16 určeny tři cílené priority:

·zintenzivnění boje proti sítím organizované trestné činnosti, mimo jiné narušením operačního modelu a přerušením řetězce obchodování s lidmi,

·zlepšení přístupu obětí obchodování s lidmi k právům a uplatňování těchto práv,

·zintenzivnění koordinované a jednotné reakce v rámci EU i mimo ni.

A. Narušení operačního modelu a přerušení řetězce obchodování s lidmi

Zisky na legálním a nelegálním trhu a poptávka po službách a zboží poskytovaných oběťmi obchodování s lidmi zůstávají vysoké všude tam, kde panuje kultura beztrestnosti pachatelů a uživatelů. Analýza dopadů stávajících příslušných vnitrostátních právních předpisů, která byla provedena ve zprávě Komise o „uživatelích“, poukazuje na existenci různorodého právního prostředí uvnitř EU. Vnitrostátní právo nedokáže účinně přispívat k odrazování poptávky po službách, jež jsou předmětem vykořisťování v rámci obchodování s lidmi.

Klíčové opatření

Počínaje rokem 2018 bude Komise:

üdále vybízet ty členské státy EU, které tak dosud neučinily, aby trestně stíhaly osoby, které vědomě využívají služeb poskytovaných oběťmi obchodování s lidmi. 

Aby se z obchodování s lidmi stal málo ziskový trestný čin s vysokým rizikem, je velmi důležité sledovat pohyb peněz celým řetězcem tohoto obchodu. Toho lze dosáhnout zintenzivněním vyšetřování a stíhání a usnadněním aktivního finančního vyšetřování a vyšetřování založeného na zpravodajských informacích, vymáhání majetku, zmrazení a konfiskace zisků. Za tímto účelem bude podporována užší spolupráce. Ta bude zahrnovat budování kapacit mezi vnitrostátními orgány, také v zemích mimo EU, a bude prováděna prostřednictvím vhodných sítí, jako je Finanční akční výbor 17 , a s podporou agentur EU.

V tomto ohledu má klíčový význam snižování poptávky po všech formách vykořisťování, mimo jiné odpovědným řízením globálního hodnotového řetězce. Jak je uvedeno v obchodní strategii EU 18 a v závěrech Rady o odpovědných globálních hodnotových řetězcích ze dne 12. května 2016, přijala EU opatření v několika oblastech politiky 19 jak ve vnitřním, tak ve vnějším rozměru, aby zajistila dodavatelské a hodnotové řetězce bez obchodování s lidmi, mimo jiné v oděvním průmyslu 20 . Účelem takových opatření je například provádění právních předpisů o vykazování nefinančních informací a zadávání veřejných zakázek 21 , obchodní nástroje a odvětvová opatření. Patří mezi ně také opatření, kterými se podniky vybízejí, aby přijetím a uplatňováním kodexů chování a mechanismů podávání zpráv a transparentnosti zajistily, aby v jejich dodavatelských a hodnotových řetězcích nedocházelo k žádnému obchodování s lidmi 22 .

Klíčová opatření

Počínaje rokem 2018 bude Komise:

üvybízet vnitrostátní orgány EU a podporovat je v tom, aby zahájily konkrétní iniciativy s cílem narušit finanční obchodní modely, tím, že vyvine operativní činnosti a metody, bude využívat osvědčené postupy, zvyšovat povědomí, budovat kapacity a v případě potřeby nabízet odbornou přípravu;

üvybízet členské státy a podporovat je, aby zvýšily účinnost vyšetřování a stíhání, a to budováním kapacit, vývojem nástrojů, výměnou informací, sdílením osvědčených postupů, prosazováním práva a justiční spoluprací, včetně podpory vytváření společných vyšetřovacích týmů jak v rámci EU, tak i se zeměmi mimo EU. To lze provést s podporou příslušných agentur EU, Evropské sítě pro justiční vzdělávání a Evropské sítě pro předcházení trestné činnosti, jakož i na mezinárodní úrovni například prostřednictvím rozvojových programů EU a akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky;

üpodporovat udržitelné podnikatelské praktiky a pracovní podmínky v zemích výroby. Toho lze dosáhnout tím, že se pozornost zaměří na rozvojovou spolupráci a finanční podporu, aby se v souladu se závaznými mezinárodními pracovními, sociálními a environmentálními normami a politikami a iniciativami EU zajistily dodavatelské a hodnotové řetězce bez obchodování s lidmi;

üpodporovat osvědčené postupy a vzdělávací akce s příslušnými vnitrostátními orgány, podniky a občanskou společností, zejména pokud jde o uplatňování pokynů k metodice vypracování zpráv obsahujících nefinanční informace, které zahrnují i obchodování s lidmi.

B. Zlepšení přístupu obětí k právům a uplatňování těchto práv

EU má k dispozici legislativní a operační rámec, aby mohla pomáhat obětem obchodování s lidmi, podporovat je a chránit. Komise zveřejnila „Práva EU přiznaná obětem obchodování s lidmi“ 23 ve všech úředních jazycích EU. Tento dokument podává praktický a ucelený přehled práv obětí na základě Listiny základních práv Evropské unie, právních předpisů EU a judikatury Evropského soudu pro lidská práva.

Účinná identifikace obětí v rané fázi představuje první krok k zajištění toho, aby se s nimi zacházelo jako s „držiteli práv“, aby měly přístup ke svým právům a mohly je účinně vykonávat, což zahrnuje i získání přiměřené pomoci a ochrany. Jak vyplývá ze „zprávy o provádění“, vnitrostátní orgány vyvinuly značné úsilí o provedení směrnice ve vnitrostátním právu, existuje však ještě značný prostor pro zlepšení, zejména pokud jde o opatření na pomoc a podporu 24 . Nedostatečný přístup k informacím o právech obětí a neefektivní referenční mechanismy na vnitrostátní a nadnárodní úrovni spolu s neschopností identifikovat všechny osoby, které se staly obětí obchodování s lidmi (například ve smíšených migračních tocích), i nadále brání tomu, aby oběti obchodování s lidmi mohly skutečně využívat svých práv, která jim přísluší 25 .

Za tímto účelem bude Komise i nadále podporovat právní odborníky a orgány v členských státech EU. Budování kapacit a šíření osvědčených postupů pro odhalování obětí a zaměření se na zaručení přístupu k vhodné podpoře, která zohledňuje hledisko pohlaví a je citlivá vůči dětem, její zajištění a účinná právní ochrana jsou důležitými aspekty veškerého úsilí na úrovni EU. Toto úsilí zahrnuje rozvoj odborných znalostí v rámci agentur EU a jejich využití a také podporu kurzů odborné přípravy, které mohou pomoci při identifikaci obětí příslušníkům pohraniční stráže, azylovým a imigračním úředníkům, pracovníkům přijímacích středisek, pracovníkům konzulátů a EU, opatrovníkům dětí bez doprovodu, jakož i orgánům s pravomocemi v této oblasti, které mohou přijít do kontaktu s oběťmi obchodování s lidmi 26 . Komise za tímto účelem podpoří opatření, která mají zlepšit identifikaci a vhodné vnitrostátní a nadnárodní předávání obětí. Podpoří rovněž spolupráci mezi zeměmi původu, tranzitu a cílovými zeměmi, jakož i s občanskou společností a mezinárodními organizacemi, aby zajistila, že oběti budou včas identifikovány.

Kromě toho bude Komise podporovat členské státy při poskytování komplexní a dostupné ochrany a pomáhat při integraci obětí obchodování s lidmi s ohledem na specifické potřeby každého pohlaví. Bude rovněž monitorovat a poskytovat poradenství ohledně zavádění služeb na vnitrostátní úrovni, které jsou vhodné pro děti, včetně péče, zdravotní péče a vzdělávání pro oběti obchodování s lidmi, a které náležitě zohlední pohlaví, věk a zvláštní potřeby jednotlivých dětí. Navíc podpoří provádění „10 zásad EU pro integrované systémy ochrany dětí“ 27 .

Klíčová opatření

Počínaje koncem roku 2017 Komise:

üve spolupráci s Evropským institutem pro rovnost žen a mužů zveřejní pokyny členským státům ohledně genderově specifických opatření na poskytování pomoci a podpory obětem;

üve spolupráci s Evropskou agenturou pro základní práva vypracuje praktické pokyny pro posílení meziagenturní a nadnárodní spolupráce s cílem předcházet obchodování s dětmi v EU, zajistit ochranu dětských obětí, nalézt trvalá řešení a zaručit jejich práva v rámci práva EU a mezinárodního práva;

üprovede přezkum fungování vnitrostátních a nadnárodních referenčních mechanismů členských států;

üzaměří se na budování kapacit s cílem zlepšit spolupráci za pomoci nástrojů EU pro správu hranic a řízení migrace pro odhalování, identifikaci a sdílení informací a údajů o obětech obchodování s lidmi a obchodnících s lidmi;

üposkytovat poradenství vnitrostátním orgánům, pokud jde o klíčové pojmy týkající se obchodování s lidmi, aby jim pomohla zlepšit operativní práci, tvorbu politik, srovnatelnost údajů a podávání zpráv.

C. Zintenzivnění koordinované a jednotné reakce v rámci EU i mimo ni

EU podnikne další kroky ke zlepšení koordinace vnitřních a vnějších aspektů opatření EU proti obchodování s lidmi. Obchodování s lidmi je často spojováno s dalšími typy trestné činnosti, včetně nadnárodní trestné činnosti. Komise bude nadále podněcovat vnitrostátní orgány a agentury EU, aby se obchodováním s lidmi zabývaly jako formou organizované trestné činnosti, která se nezastaví na hranicích státu nebo EU, a spolupracovat se zeměmi mimo EU.

Ke koordinované a jednotné reakci Unie na obchodování s lidmi přispívá koordinátor EU pro boj proti obchodování s lidmi. V tomto ohledu koordinátor zajišťuje na úrovni EU užší spolupráci všech organizací a subjektů, které jsou zastoupeny v sítích, zejména sítě EU sdružující vnitrostátní zpravodaje nebo rovnocenné mechanismy zabývající se tématem obchodování s lidmi; evropské platformy občanské společnosti pro boj proti obchodování s lidmi, a kontaktních míst v agenturách EU působících v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí 28 s koordinační skupinou pro otázky obchodování s lidmi. Zapojí se i další agentury, které se angažují v boji proti obchodování s lidmi, a další platformy a sítě na úrovni EU působící v této oblasti.

Ve spolupráci s Evropskou službou pro vnější činnost bude Komise i nadále zajišťovat, aby bylo hledisko boje proti obchodování s lidmi systematicky začleňováno do všech aspektů jejích vztahů se zeměmi mimo EU a do všech relevantních oblastí politik, včetně lidských práv, bezpečnosti a organizované trestné činnosti a rovnosti žen a mužů. Zajistí také, aby byly plněny závazky týkající se boje proti obchodování s lidmi uvedené v Newyorské deklaraci 29 , a pomůže utvářet globální pakt o migraci za pomoci politické a operativní spolupráce. To lze provést podporou posílené dvoustranné a regionální spolupráce s příslušnými partnery a dalšími organizacemi například prostřednictvím cíleného financování v rámci příslušných nástrojů.

Příslušní aktéři z EU i ze zemí mimo EU budou vybízeni k tomu, aby se ve svých iniciativách zaměřených na prevenci, vzdělávání a ubytování zabývali také otázkou ochrany obětí a jejich opětovného začleňování do společnosti a situací zranitelných žen, dětí a dalších skupin, včetně Romů. Komise je bude v jejich úsilí podporovat.

Rozšíří se i podpora pro země mimo EU, které spolupracují s EU na provedení reforem bezpečnostního sektoru a zřizování právního státu na svém území, s cílem předcházet obchodování s lidmi a bojovat proti němu, a budují silné donucovací orgány a orgány trestního stíhání.

Kromě toho EU posílí svou vnější činnost zaměřenou na zločinecké organizace zapojené do obchodování s lidmi. To zahrnuje opatření přijatá v rámci mandátů misí a operací společné bezpečnostní a obranné politiky, zapojující rovněž prioritní země. Jako příklad lze uvést protiteroristické činnosti na Středním východě, v severní Africe a na západním Balkáně.

Klíčová opatření

Počínaje koncem roku 2017 Komise:

üspolu s členskými státy a Evropskou službou pro vnější činnost přezkoumá a určí prioritní země a regiony pro opatření proti obchodování s lidmi, a přitom zajistí soudržnost a doplňkovost s prioritami a plány ve všech oblastech mezinárodní spolupráce, a zejména v oblasti migrace, bezpečnosti a lidských práv;

übude usilovat o dosažení cílů udržitelného rozvoje uvedených v Agendě 2030 se zvláštním zaměřením na cíle 5.2, 8.7 a 16.2, které se týkají obchodování s lidmi, v souladu s Evropským konsensem o rozvoji 30 ;

übude podporovat obnovený závazek ze strany agentur EU v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí spolupracovat v boji proti obchodování s lidmi se zapojením dalších příslušných agentur;

üzajistí, aby byly v rámci iniciativy Evropské unie a OSN „Spotlight“, jejímž cílem je odstranit násilí vůči ženám a dívkám 31 , prováděny složky, které souvisí s obchodováním s lidmi;

üzajistí, aby byla prováděna opatření týkající se obchodování s lidmi obsažená ve společném pracovním dokumentu útvarů s názvem „Činnosti EU týkající se rovnosti žen a mužů a posílení postavení žen ve vnějších vztazích EU“;

üzajistí, aby byly splněny závazky přijaté v rámci výzvy k přijetí opatření bránících násilí na základě pohlaví při krizových situacích, včetně přidělování humanitární pomoci zejména na podporu prevence a reakce na násilí na základě pohlaví.

III. Průřezové priority pro posílení opatření EU zaměřených na prevenci obchodování s lidmi

Kromě tří specifických priorit byly určeny dvě průřezové priority, tedy ještě více rozšířit znalostní základnu a zlepšit chápání tohoto komplexního jevu a také poskytnout odpovídající finanční prostředky na podporu iniciativ a projektů proti obchodování s lidmi.

Aby bylo možné tomuto jevu vhodným způsobem předcházet na úrovni EU, je velmi důležité pochopit povahu a rozsah trestné činnosti a náklady, které způsobuje. Pro zjišťování trendů a reakci na ně, pro rozvoj politiky podložené fakty a měření dopadu jednotlivých iniciativ mají zásadní význam výzkum a spolehlivé a souhrnné statistiky. V průběhu provádění strategie byly na úrovni EU shromážděny solidní základní údaje o obchodování s lidmi, avšak je třeba je dále rozvíjet. Komise bude pokračovat ve vývoji metodik sběru údajů, aby bylo možné vypracovat srovnatelné statistiky o obchodování s lidmi v rámci EU. Naváže rovněž na celounijní průzkum o dostupnosti údajů o obchodování s lidmi v zemích EU, který proběhl v roce 2017. Zahájení celounijní kampaně proti obchodování s lidmi pomůže zvýšit povědomí a lépe pochopit povahu, důsledky a složitost této trestné činnosti.

EU bude rovněž pokračovat v podpoře opatření pro boj proti obchodování s lidmi prostřednictvím většího počtu finančních toků 32 , jak v rámci EU, tak jinde. Při poskytování finanční podpory bude Komise upřednostňovat opatření zaměřená na speciální potřeby osob v obtížných situacích, včetně obětí obchodování s lidmi za účelem pohlavního vykořisťování, v kontextu boje proti všem formám násilí na ženách a dětech, a to i v krizových situacích, a na snižování počtu dětí, které předčasně ukončují školní docházku.

Průřezová opatření na vytvoření spolehlivé znalostní základny

Počínaje rokem 2018 Komise:

üzveřejní studii o hospodářských a sociálních nákladech a nákladech na lidské zdroje v souvislosti s obchodováním s lidmi;

üzveřejní studii o dopadu přístupu EU k boji proti obchodování s lidmi pro účely pohlavního vykořisťování a podpoří sdílení osvědčených postupů mezi zeměmi EU;

üve své další zprávě o pokroku zveřejní nejnovější statistiky trestního soudnictví o situaci EU, pokud jde o obchodování s lidmi, a to s podporou Eurostatu, národních statistických úřadů a sítě EU sdružující vnitrostátní zpravodaje a rovnocenné mechanismy;

üzahájí celounijní kampaň na zvyšování informovanosti o obchodování s lidmi, která bude zaměřena na osoby využívající služeb obětí obchodování s lidmi, spotřebitele, zranitelné skupiny a na vysoce riziková odvětví.

Průřezová opatření na podporu priorit v oblasti boje proti obchodování s lidmi v zemích EU i mimo ni

üPodpora cílů a priorit v oblasti boje proti obchodování s lidmi, včetně projektů, které zohledňují zejména genderový rozměr tohoto jevu, vysoce rizikové skupiny, jakož i vysoce riziková odvětví prostřednictvím různých programů financování z EU, jako je Azylový, migrační a integrační fond (AMIF), Fond pro vnitřní bezpečnost (ISF), Policie a správa hranic, Horizont 2020 – rámcový program EU pro výzkum a inovace, program Spravedlnost, program Práva, rovnost a občanství, evropský nástroj sousedství a nástroj předvstupní pomoci (NPP), partnerství v oblasti mobility, Evropský rozvojový fond, nástroj pro rozvojovou spolupráci, nástroj EU přispívající ke stabilitě a míru a nouzový svěřenský fond EU pro Afriku.

IV. Závěr

V konsolidaci činností EU v oblasti boje proti obchodování s lidmi bylo dosaženo pokroku. Jelikož se však tento jev neustále vyvíjí, je třeba opatření EU pro boj proti obchodování s lidmi jak uvnitř EU, tak mimo ni posílit. V tomto sdělení je proto stanoven soubor cílených průřezových priorit pro razantnější odezvu, které by všechny příslušné orgány a organizace měly od konce roku 2017 plnit koordinovanějším a ucelenějším způsobem. Členské státy by měly využít všech ambiciózních nástrojů, které mají k dispozici, aby bezodkladně provedly opatření dohodnutá na úrovni EU. Komise bude sledovat pokrok v plnění opatření stanovených v tomto sdělení a Evropskému parlamentu a Radě předloží koncem roku 2018 zprávu o pokroku.

(1)

     Článek 5 Listiny základních práv Evropské unie. Článek 79 SFEU a článek 83 SFEU.

(2)

     Podle údajů Komise 67 % registrovaných obětí obchodování s lidmi v EU představují oběti pohlavního vykořisťování (95 % z nich jsou ženy nebo dívky), následuje pracovní vykořisťování (21 % obětí) a další formy vykořisťování (12 %). To odpovídá trendům zjištěným regionálními a mezinárodním organizacemi.

(3)

     Podle odhadů dosahují roční zisky ze všech forem obchodování s lidmi celosvětově 29,4 miliardy EUR (zpráva Europolu o finančním obchodním modelu obchodování s lidmi z roku 2015).

(4)

     COM(2016) 267 final; COM(2017) 195 final; posouzení hrozeb organizované trestné činnosti na internetu vypracované Europolem (2016), posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti (SOCTA) vypracované EU (2017) a situační zpráva o obchodování s lidmi v EU (2016).

(5)

     Evropský program pro migraci, COM(2015) 240 final, Evropský program pro bezpečnost, COM(2015) 185 final.

(6)

     Sdělení Komise „Otevřená a bezpečná Evropa: cesta k realizaci“ (COM(2014)154 final), sdělení Komise o ochraně migrujících dětí (COM (2017)211), jakož i související protidrogová strategie EU (COM(2017) 195 final); zprávy o pokroku na cestě k bezpečnostní unii (COM(2017) 213 final, SWD(2017) 278 final, COM(2017) 407 final.

(7)

     Závěry Rady, jimiž se stanoví priority EU pro boj proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti na období let 2018 až 2021, 7704/17. Viz také posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti v EU (Europol, 2017).

(8)

     akční plán EU pro lidská práva a demokracii; rámec pro činnosti EU týkající se rovnosti žen a mužů a posílení postavení žen ve vnějších vztazích EU na období 2016–2020; strategický závazek ohledně rovnosti žen a mužů; strategie EU pro sociální odpovědnost podniků a nový Evropský konsensus o rozvoji.

(9)

     Usnesení Evropského parlamentu o provádění směrnice 2011/36/EU (P8_TA(2016)0227) a o boji proti obchodování s lidmi ve vnějších vztazích EU (P8_TA(2016)0300). Viz také 10 klíčových sdělení výboru FEMM EP určených Komisi, FEMM/8/09 816 (3. květen 2017).

(10)

     Jak bylo uvedeno na pravidelných setkáních evropské platformy občanské společnosti pro boj proti obchodování s lidmi, na veřejných akcích a v četných podáních předložených Komisi.

(11)

     Směrnice 2011/36/EU o prevenci obchodování s lidmi, boji proti němu a o ochraně obětí, Úř. věst. L 101, 15.4.2011 s. 1.

(12)

     COM(2016) 722 final (zpráva o „provádění“), COM(2016) 719 final („zpráva o uživatelích“), přijaté dne 2. prosince 2016.

(13)

     COM(2012) 286 final.

(14)

     Pro přehled: opatření EU proti obchodování s lidmi: https://ec.europa.eu/anti-trafficking/publications/eu-anti-trafficking-action-2012-2016-glance_en .

(15)

     Zpráva o „provádění“ a zpráva o „uživatelích“.

(16)

     Síť EU sdružující vnitrostátní zpravodaje a rovnocenné mechanismy zabývající se tématem obchodování s lidmi; evropská platforma občanské společnosti pro boj proti obchodování s lidmi; agentury EU v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí; orgány EU, mezinárodní organizace.

(17)

     Spolupráce bude zahrnovat činnosti prováděné v rámci uplatňování čtvrté směrnice o boji proti praní peněz a v oblastech činnosti Platformy finančních zpravodajských jednotek EU, asociace soudních účetních expertů pro vymáhání práva a sítě.

(18)

     Sdělení Komise „Obchod pro všechny – Cesta k zodpovědnější obchodní a investiční politice“ COM(2015) 497; zpráva o provádění strategie v oblasti obchodní politiky – Obchod pro všechny – Uskutečňování progresivní obchodní politiky k využití potenciálu globalizace, COM(2017) 491.

(19)

     Zahrnují například transparentnost, zaměstnávání a pracovní podmínky, životní prostředí a změnu klimatu, sociální dialog, zadávání veřejných zakázek, obchod, rozvojovou spolupráci a mezinárodní vztahy.

(20)

     Bližší informace viz: https://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/overview-garment-related-activities_en.pdf .

(21)

     Směrnice 2014/24/EU o zadávání veřejných zakázek a o zrušení směrnice 2004/18/ES výslovně uvádí obchodování s lidmi jako důvod pro vyloučení podle článku 57.

(22)

     Článek 57 směrnice 2014/24/EU o zadávání veřejných zakázek a o zrušení směrnice 2004/18/ES výslovně zmiňuje obchodování s lidmi jako důvod pro vyloučení.

(23)

     „Práva EU přiznaná obětem obchodování s lidmi“ k dispozici na internetových stránkách https://ec.europa.eu/anti-trafficking/sites/antitrafficking/files/eu_rights_of_victims_of_trafficking_cs_1.pdf .

(24)

     Ve zprávě o provádění se uvádějí zvláštní opatření na ochranu dětí, předpoklad, že jde o dítě, a posouzení věku dítěte, ochrana před zahájením trestního řízení a při něm, přístup k bezpodmínečné pomoci, odškodnění, nepotrestání, pomoc a podpora příslušníkovi rodiny dětské oběti.

(25)

     Zpráva o pokroku dosaženém v oblasti boje proti obchodování s lidmi, COM(2016) 267 final („zpráva o pokroku“).

(26)

     Příručka pro zpracování žádostí o víza a provádění změn v udělených vízech již předkládá doporučení o osvědčených postupech pro zpracovávání žádostí předložených jménem nezletilých osob, aby se zjistilo, zda neexistuje podezření na obchodování s dětmi nebo zneužívání dětí (C(2010) 1620 final).

(27)

     K dispozici na http://ec.europa.eu/justice/fundamental-rights/files/rights_child/10_principles_for_integrated_child_protection_systems.pdf .

(28)

     Sedm agentur EU v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí přijalo v roce 2011 společný závazek k řešení problému obchodování s lidmi.

(29)

     Usnesení 71/1 přijaté Valným shromážděním dne 19. září 2016, Newyorská deklarace pro uprchlíky a migranty.

(30)

     Nový evropský konsensus o rozvoji – „Náš svět, naše důstojnost, naše budoucnost“, 2017/C 210/01.

(31)

     Iniciativa je kryta rozpočtem ve výši 500 milionů EUR.

(32)

     Studie o komplexním přezkumu politiky ve vztahu k projektům v oblasti boje proti obchodování s lidmi (Study on the Comprehensive Policy Review of Anti-Trafficking Projects) financovaná Evropskou komisí (2016), k dispozici na internetové adrese https://ec.europa.eu/anti-trafficking/publications/comprehensive-policy-review-anti-trafficking-projects_en V letech 2004–2015 Komise přímo financovala 321 projektů zaměřených na boj proti obchodování s lidmi v celkové výši 158,5 milionu EUR. Tento údaj nezahrnuje finanční prostředky přidělené v rámci reakce na migrační krizi.