V Bruselu dne 2.5.2017

COM(2017) 255 final

BALÍČEK TÝKAJÍCÍ SE DODRŽOVÁNÍ PŘEDPISŮ

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Akční plán na posílení sítě SOLVIT: praktické výhody jednotného trhu ve prospěch občanů a podniků

{SWD(2017) 210 final}


ÚVOD

Jednotný trh je jedním z největších úspěchů Evropy. Je jádrem evropského projektu, ale ne vždy se jeho výhody projevují, protože ne vždy jsou pravidla jednotného trhu známa či správně uplatňována. V době, kdy evropští občané a podniky očekávají Evropu, která chrání, posiluje a brání, je jednotný trh jedním z nejlepších přínosů Evropy k řešení problémů zvýšené globalizace a vybudování silnějšího a spravedlivějšího evropského hospodářství 1 .

Ve své Strategii pro jednotný trh 2 Komise usilovala o dosažení hlubšího a spravedlivějšího jednotného trhu, jedné z deseti priorit Junckerovy Komise. Za tímto účelem navrhla strategii zlepšení příležitostí k přístupu na trhy napříč hranicemi; zjednodušování života spotřebitelům, podnikům a veřejné správě; a přinášení praktických výhod jednotného trhu občanům a podnikům. Za tímto účelem Komise oznámila, že bude spolupracovat s členskými státy, aby vytvořila skutečnou kulturu dodržování pravidel jednotného trhu, se zvláštním důrazem na posílení stávajících nástrojů, jako je síť SOLVIT.

K dosažení tohoto cíle ve společném prohlášení o legislativních prioritách EU na rok 2017, které bylo zveřejněno dne 13. prosince 2016, Evropský parlament, Rada a Komise znovu potvrdily svůj závazek podporovat řádné uplatňování platných právních předpisů a prosazování jejich dodržování 3 . Ve stejný den přijala Komise sdělení Právo EU: lepší výsledky díky lepšímu uplatňování 4 , které stanoví, jak Komise zintenzivní své úsilí, aby zajistila uplatňování, provádění a prosazování práva EU ve prospěch všech.

Síť SOLVIT 5 je bezplatná služba poskytovaná od roku 2002 státní správou v každém členském státě EU a na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Plní úkoly v krátkých lhůtách a poskytuje pragmatické řešení občanům a podnikům v EU/EHP, když se potýkají s obtížemi ohledně uznání svých práv vyplývajících z členství v EU orgány veřejné správy, zejména při pohybu nebo podnikání napříč hranicemi v EU 6 . Síť SOLVIT se zabývá všemi přeshraničními 7 problémy souvisejícími se čtyřmi svobodami pohybu (osob, zboží, služeb a kapitálu), včetně politik úzce s nimi spojených (jako jsou daně, zaměstnanost, sociální politika a doprava).

Síť je koordinována Evropskou komisí.

Od spuštění v roce 2002 se síť SOLVIT rozrostla a stala se velmi důležitým prostředkem, který pomáhá občanům a podnikům EU/EHP prosazovat svou pozici v rámci jednotného trhu. Na základě 15 let zkušeností se počet případů sítě SOLVIT zvýšil z 5 na 200 případů měsíčně. V roce 2016 se síť SOLVIT zabývala 2 414 případy. Její centra měla v průměru 59 dní k vyřízení případu a vyřešila 89 % případů.

Za výsledky sítě SOLVIT stojí mnoho úspěchů, například:

Francouzská společnost požadovala od německých orgánů vrácení DPH, ale žádost zůstala po dobu 10 měsíců nezodpovězena. Díky intervenci sítě SOLVIT se řízení během šesti týdnů urychlilo a společnost obdržela částku, kterou požadovala.

Tři portugalské zdravotní sestry požádaly o uznání své odborné kvalifikace ve Španělsku. Podle právních předpisů EU musí orgány na žádost odpovědět do tří měsíců. Konečný termín uplynul, ale díky intervenci sítě SOLVIT byla kvalifikace uznána do dvou týdnů a včas.

Rakouský umělec chtěl přesídlit do Lucemburska. Odevzdal všechny potřebné doklady místním úřadům, ale odmítli ho zaregistrovat, dokud nepředloží doporučující prohlášení od obyvatele v Lucembursku. Síť SOLVIT zdůraznila, že tento dodatečný požadavek není v souladu s právem EU. Místní úřad změnil své stanovisko a registrační osvědčení vydal. Díky zásahu sítě SOLVIT byl případ vyřešen do týdne.

Nizozemskému státnímu příslušníkovi bylo zabráněno v dovozu přívěsu do Bulharska poté, co se tam přestěhoval. Vzhledem k tomu, že přívěsy lehčí než 750 kg nemusejí být v Nizozemsku registrovány, neměl dovozce registrační doklad – a bulharské orgány registraci přívěsu odmítly. Díky zásahu sítě SOLVIT byl případ vyřešen do 13 týdnů.

Kvalifikovaní fyzioterapeuti z Rumunska museli dlouho čekat na uznání své kvalifikace k výkonu profese ve Francii. Síť SOLVIT zasáhla do 7 týdnů a uznání bylo okamžitě uděleno.

Francouzské letecké úřady bránily norské letecké společnosti v provozování vnitrostátních letů ve Francii. Síť SOLVIT zasáhla a vyřešila problém do 10 týdnů.

Síť SOLVIT dokázala občanům a podnikům vyřešit mnoho problémů, s rostoucím rozsahem služeb se však rozšířily i nároky na ni. Je třeba ještě zapracovat na tom, aby systém dokázal plně využít svého potenciálu jako nástroj k řešení problémů. Členské státy podporují a volají po posílené síti SOLVIT, která by plně sloužila občanům a podnikům. V únoru 2016 vyzvala Rada pro konkurenceschopnost Komisi, aby v této věci učinila naléhavé kroky 8 . Podobně Evropský parlament opakovaně vyzýval k tomu, aby byl systém SOLVIT podpořen 9 .

V této souvislosti a v souladu s politickými prioritami se Komise zavázala, že společně s členskými státy přijme další kroky k posílení strategické úlohy sítě SOLVIT s cílem zlepšit fungování jednotného trhu v praxi pro občany a podniky. Uskutečnit se to může pouze tehdy, když členské státy poskytnou svým centrům SOLVIT odpovídající personální obsazení a uznání v rámci své národní správy. Nejslabší článek ovlivňuje výkon sítě jako celku.

Při dosahování tohoto cíle staví Komise na svém hodnocení současného fungování sítě SOLVIT, 10 které je součástí tohoto sdělení. Hodnocení zdůraznilo nedostatky vyžadující zlepšení, zejména pokud jde o administrativní kapacitu center sítě SOLVIT; splnění kritérií kvality stanovených v Doporučení o zásadách z roku 2013, jimiž se síť SOLVIT řídí; povědomí o síti SOLVIT jako nástroji pro řešení problémů, zejména mezi začínajícími podniky, malými a středními podniky a dalšími podniky; a její úlohu při prosazování práva EU.

Akční plán nastíněný v tomto sdělení bude fungovat společně s dalšími iniciativami Komise obsaženými v balíčku týkajícím se dodržování předpisů, zejména Jednotnou digitální branou, která občanům a podnikům poskytne jednotný přístupový bod k informacím, pomoci, poradenství, službám zaměřeným na řešení problémů a elektronickým postupům v rámci jednotného trhu. Je v souladu se sdělením Komise „Budoucí evropští lídři: Iniciativa pro začínající a rychle se rozvíjející podniky“, neboť jejím cílem je dále odstraňovat překážky pro začínající podniky, které chtějí provozovat svou činnost napříč hranicemi. A dále doplňuje cíle „Evropského pilíře sociálních práv“ a souvisejících iniciativ, které odrážejí tuto prioritu Komise v oblasti podpory sociální spravedlnosti a příležitostí v EU.

Toto sdělení stanoví opatření na posílení sítě SOLVIT dle harmonogramu, která mají být provedena jak na úrovni EU, tak na úrovni členských států. Síť SOLVIT bude postupně posilována a harmonogram umožní sledování provádění nezbytných opatření. Jejich cílem je poskytovat podporu síti SOLVIT I) dalším zvyšováním její kvality, II) navyšováním počtu osvětových aktivit a III) zlepšováním její role v oblasti prosazování práva EU.

I.Podporování sítě SOLVIT dalším zvyšováním její kvality

Minimální provozní a kvalitativní normy jsou vymezeny v Doporučení z roku 2013 o zásadách, jimiž se řídí síť SOLVIT. Dodržování těchto norem v celé síti je důležité pro žadatele a spolupráci mezi centry. Uplatňování těchto norem se v celé síti liší, jak je vysvětleno v hodnocení připojeném k tomuto sdělení. Proto je třeba zlepšit celkovou kvalitu sítě SOLVIT, zejména pokud jde o administrativní kapacitu, řešení komplexních a citlivých případů a právní odborné znalosti.

Předpokladem je, že členské státy zajistí, aby měla centra SOLVIT dostatečné zdroje a postavení s odpovídajícím a stabilním personálním obsazením a s potřebnými právními odbornými znalostmi. Komise bude i nadále využívat nástroje, jako je roční podávání zpráv o výkonnosti sítě SOLVIT při monitorování příslušného personálního obsazení center SOLVIT, a bude využívat hodnotící zprávu jednotného trhu pro podávání zpráv o výsledku. Komise rovněž využije všechny dostupné možnosti financování z EU, aby členským státům nabídla uzpůsobenou podporu na posílení jejich administrativní kapacity a aby jejich centra SOLVIT pracovala efektivněji. Zejména se předpokládá, že prostřednictvím programu COSME 2018 bude financován kurz dalšího vzdělávání pro zaměstnance národních center SOLVIT se zaměřením na konkrétní právní otázky, které mají zvláštní význam pro podnikatelskou sféru. Nový program na podporu strukturální reformy také předpokládá podporu administrativní kapacity členských států (mimo jiné výměny odborníků a technické pomoci).

Kromě toho by mělo být zajištěno lepší řešení komplexních a citlivých případů mezi Komisí a členskými státy. Za tímto účelem bude podporováno efektivnější sdílení znalostí, například pomocí interaktivních nástrojů doplňujících osobní školení. Je to nezbytné s přihlédnutím k rozmanitosti právních oblastí, které SOLVIT pokrývá, jak je znázorněno na obrázku 1.

Obrázek 1: Právní oblasti sítě SOLVIT 2002–2016 (databáze zdrojů sítě SOLVIT)

Kromě toho by mohly být poskytovány další specifické právní odborné znalosti pobočkami sítě SOLVIT („antény“), které byly vytvořeny tak, aby odpovídaly konkrétním potřebám v určitém odvětví nebo oblasti, kde se odborníci z vnitrostátních politik budou zabývat přímo řešením komplexních případů. Aby se zabránilo nejasnostem a duplicitám při vyvíjení úsilí, usiluje Komise o předcházení šíření nástrojů pro řešení problémů podobných síti SOLVIT ve specifických oblastech právních předpisů týkajících se jednotného trhu. Dobrým příkladem je vzájemné uznávání neharmonizovaného zboží. Pokud neformální přístup sítě SOLVIT selže, Komise se zaměří na možnost zavedení odvolacího řízení pro podniky jakožto součást přezkumu prosazování zásady vzájemného uznávání. Další identifikovanou oblastí jsou problémy související s daňovými pravidly, jako je daňová diskriminace, jíž mohou občané čelit v situacích s přeshraničním prvkem 11 .

Komise navíc poskytne síti efektivnější právní podporu otevřením aplikace SOLVIT pro přímou komunikaci mezi odborníky Komise a centry SOLVIT. Bude také dále zlepšovat vypořádání rozdílných stanovisek mezi dvěma centry SOLVIT, které se podílejí na posuzování a řešení případu. Komise bude uplatňovat strukturovanější přístup v rozhodčím řízení při systematičtějším sledování případů sítě SOLVIT s cílem identifikovat sporné otázky a diskuse se sítí. Použití „vzájemného hodnocení“ v seminářích pomůže identifikovat osvědčené postupy a společná pravidla.

Kromě toho bude Komise podrobněji sledovat kvalitu řešení případů. Zde je důležitá zpětná vazba od žadatelů za účelem zlepšení postupů, určení osvědčených postupů, a tím zlepšení kvality služeb. Tímto způsobem bude na základě konzultace s centry SOLVIT vypracován komplexní systém průzkumu uživatelů.

II.podporování sítě SOLVIT prostřednictvím osvětových aktivit

Přestože není možné zjistit přesný rozsah „trhu“ s řešením přeshraničních sporů, kde je potenciálně aktivní síť SOLVIT, jednotný trh s 500 miliony občany a podniky naznačuje, že po službách sítě SOLVIT by mohla existovat větší poptávka, než jakou představuje současných 2 500 případů 12 .

Na obrázku 2 je uveden počet případů, které domácí centra SOLVIT předala do sítě. Jedná se o centra z členského státu EU/EHP 13 , odkud žadatel původně pochází (státní příslušnost), kde má bydliště, je usazen, nebo odkud čerpá práva. Ačkoliv rozdíl v zatížení případy lze do jisté míry vysvětlit rozdíly ve velikosti a přeshraniční mobilitě, existuje prostor pro cílené osvětové aktivity ve všech členských státech EHP/EU. Tyto aktivity se zaměří na to, aby občané a podniky byli nasměrováni do sítě SOLVIT v okamžiku, kdy usilují o nápravu problému v rámci působnosti sítě SOLVIT podle potřeb každého členského státu EHP/EU.

Obrázek 2: Případy na domácí centra SOLVIT za období 2002–2016 (databáze zdrojů sítě SOLVIT).

S cílem zvýšit celkovou „vyhledatelnost“ sítě SOLVIT Komise dále zlepší celkovou viditelnost sítě SOLVIT na webovém portálu Vaše Evropa (současný hlavní přístupový bod).

V této souvislosti by budoucí jednotná digitální brána poskytla občanům a podnikům snadný přístup ke komplexním a vysoce kvalitním informacím o jednotném trhu, k personálnímu poradenství, efektivní pomoci a službám orientovaným na řešení problémů. Spojilo by to stávající mechanismy EU s mechanismy vnitrostátními, včetně sítě SOLVIT, a tím by se zvýšila její vyhledatelnost.

Komise bude rovněž úzce spolupracovat s členskými státy prostřednictvím národních center SOLVIT, zastoupení Komise v členských státech a zprostředkovatelských organizací (zastupujících určitá odvětví, profese nebo zájmy, obchodní komory atd.) a posílí spolupráci s jinými relevantními sítěmi 14 cílem rozvíjet cílené osvětové aktivity (například společná setkání a školení, společné akce v oblasti sociálních médií). 

Lepší prosazování práva přináší prospěch občanům i podnikům. Při porušování jejich práv by měly být schopny snadno identifikovat a využít nejvhodnější dostupný mechanismus nápravy. Jak je vidět na obrázku 3, v průběhu let vzrostl podíl občanských případů ve srovnání s obchodními případy předloženými síti SOLVIT. Na jedné straně to znamená, že síť SOLVIT je pro mobilní občany EU/EHP stále důležitější. Na straně druhé vznikl stav, kdy relativně méně podniků využívá služeb, které síť SOLVIT nabízí. Hlavní právní zaměření obchodních případů v roce 2016 bylo zdanění, volný pohyb služeb a volný pohyb zboží. Míra úspěšnosti při řešení obchodních případů na úrovni 80 % byla nižší než průměr sítě (89 %). Je nicméně dobrá zejména v oblasti zdanění (kde je mnoho případů pozdějšího vracení DPH), ačkoliv ne tolik jako u volného pohybu zboží a služeb.

Obrázek 3: Vývoj občanských případů ve vztahu k podnikovým případům za období 2006–2016 (databáze zdrojů sítě SOLVIT).

Síť SOLVIT by se měla zaměřit na řešení většího počtu případů týkajících se podnikání. Je zapotřebí podporovat širší povědomí o pomoci, kterou může síť SOLVIT v rámci obchodní sféry nabídnout. Stejně důležité je, aby se podobné aktivity prováděly na národní úrovni.

V průběhu let si síť SOLVIT vybudovala spolupráci s dalšími relevantními sítěmi. 15 Za tímto účelem Komise podpoří kroky k posílení spolupráce s těmito sítěmi, což je obzvláště důležité pro získání více obchodních případů. Zvláštní význam má spolupráce s Evropskou sítí na podporu podnikání, která pomáhá malým a středním podnikům a začínajícím podnikům, které vyvíjejí svou obchodní činnost nebo mají v úmyslu působit přes hranice.

Komise bude pravidelněji spolupracovat se zprostředkovatelskými organizacemi, aby získala zdroje pro případná zlepšení sítě SOLVIT a sdílení znalostí. Zavede také nová opatření, která umožní zprostředkovatelským organizacím předkládat a sledovat případy přímo v rámci sítě SOLVIT.

Strategičtější osvětové aktivity sítě SOLVIT a rozvoj strukturovanější spolupráce se zprostředkovatelskými organizacemi a relevantními sítěmi obecně posílí úlohu sítě SOLVIT při poskytování užitečné zpětné vazby a důkazů o fungování jednotného trhu v praxi: s větším „kritickým množstvím“ případů zahrnujícím více podniků bude mít důležitější a významnější přínos z hlediska správy jednotného trhu. Toho lze dosáhnout například pomocí její faktické základny při hodnocení možných změn v politikách jednotného trhu a při přijímání právních předpisů EU s cílem řešit nedostatky právních předpisů EU, jako tomu bylo v případě revize směrnice 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací. 16 Zvyšování kvality a povědomí o síti SOLVIT přispěje k významnější úloze sítě SOLVIT při prosazování práva EU.



III.Podpora sítě SOLVIT zvýšením její efektivity při prosazování práva EU

Síť zaznamenává mnoho problémů souvisejících s prováděním právních předpisů EU. Obrázek 4 znázorňuje počet případů předložených řídícímu centru SOLVIT v každém členském státě EHP/EU 17 .

Obrázek 4: Případy dle řídících center sítě SOLVIT za období 2002–2016 (databáze zdrojů sítě SOLVIT).

V průběhu let, jak je patrné z obrázku 5, obdržela síť SOLVIT rostoucí počet případů spojených buď se strukturálním problémem ve vnitrostátních právních předpisech, které nesprávně prováděly právní předpisy EU v členském státě EHP/EU, 18 nebo kde se problém opakoval. Nicméně, jak je uvedeno v hodnocení tvořícím součást tohoto sdělení, neumožňuje současné vyřizování, sledování a podávání zpráv o těchto případech systematicky využívat důkazy shromážděné prostřednictvím sítě SOLVIT za účelem zlepšení dodržování právních předpisů EU členskými státy. Z 97 strukturálních případů, které síť SOLVIT vyřizovala v roce 2016, zůstalo 78 nevyřešených a 19 bylo vyřešeno. Odpovídá to míře úspěšnosti při řešení případů pouze na úrovni 20 %.

 

Obrázek 5: Vývoj případů spojených se strukturálními problémy v síti SOLVIT za období 2014–2016 (databáze zdrojů sítě SOLVIT).

Členské státy mají primární odpovědnost za správnou transpozici, uplatňování a provádění práva EU. V důsledku toho se musí příslušná centra SOLVIT nejprve obrátit na kompetentní orgány v dotčeném členském státě, aby se pokusila nalézt řešení případů souvisejících se strukturálními a opakujícími se problémy zjištěnými sítí. Pokud však centrum SOLVIT nemůže tyto orgány přesvědčit, aby tento problém řešily, měl by se dále prozkoumat jakýkoliv důkaz získaný „v terénu“, aby se identifikovaly problémy s významným dopadem na fungování jednotného trhu, což strategicky naplňují opatření Komise v oblasti prosazování práva stanovená v jejím sdělení Právo EU: lepší výsledky díky lepšímu uplatňování. V současné době je to prováděno ad hoc, proto by měl být vytvořen komplexnější a systematičtější přístup. Kromě toho by Komise mohla v konkrétních strukturálních případech a v případě potřeby a přiměřenosti použít plánovaný nástroj pro výměnu informací o jednotném trhu s žádostí o informace, jako je struktura nákladů, cenová politika, zisky nebo pracovní smlouvy přímo od dotčených účastníků trhu.

Vyšetřování Komisí nedostatků zjištěných prostřednictvím sítě SOLVIT pobídne vnitrostátní orgány k větší spolupráci se sítí SOLVIT. Na vnitrostátní úrovni by měly být silnější vazby mezi centry SOLVIT, kontaktními místy pro vyřizování stížností a koordinátory pro porušování právních předpisů, aby mohly členské státy lépe napravovat strukturální a opakující se problémy. Navíc by v těchto případech mohly být dostupné údaje a důkazy šířeny a používány strukturovaněji a systematičtěji jak v rámci Komise, tak na vnitrostátní úrovni. Databáze sítě SOLVIT by měla být zdokonalena tak, aby bylo možné zaznamenávat strukturální a opakující se problémy a tím umožnit členským státům podat zprávu o opatřeních přijatých k jejich nápravě.

Prostřednictvím nástrojů, jako je srovnávací přehled v oblasti jednotného trhu, bude Komise pravidelně informovat členské státy a příslušné zúčastněné strany o porušeních právních předpisů EU a dalších překážkách jednotného trhu zjištěných prostřednictvím sítě SOLVIT.

V souladu se strategickým přístupem Komise k opatřením na prosazování by měli být občané a podniky informováni a vybízeni, aby využívali nejvhodnější dostupný mechanismus řešení problémů. Pouze za podmínky souhlasu stěžovatele by se mechanismus rychlé a neformální nápravy sítě SOLVIT mohl zabývat individuálními stížnostmi předloženými Komisi podle potřeby a v rámci mandátu sítě SOLVIT.

V souvislosti s akčním plánem EU pro „eGovernment“ bude Komise zkoumat proveditelnost zásady „pouze jednou“ 19 . Eliminovaly by se tím situace, kdy by občané a podniky, kteří po nevyřešeném případu v rámci sítě SOLVIT hodlají poprvé podat stížnost Komisi, museli opětovně předložit informace, které již jsou v síti SOLVIT k dispozici. Komisi to při posuzování případu umožní plně využít právní analýzu a důkazy, které již byly prostřednictvím sítě SOLVIT získány, v rámci účinnějšího a efektivnějšího procesu.

IV.Závěry

Komise se zavazuje zajistit, aby občané a podniky mohli využívat veškerých výhod jednotného trhu: jeho plný potenciál z hlediska nových pracovních příležitostí a příležitostí k růstu lze realizovat pouze tehdy, jsou-li práva zakotvená v právních předpisech EU dobře známa všem aktérům a plně a důsledně respektována napříč hranicemi.

Komise plně podpoří zlepšování kvality sítě SOLVIT budováním kapacit a sdílením znalostí s členskými státy. Navíc tím, že zvýší využívání sítě SOLVIT podniky a podpoří další spolupráci s jinými relevantními sítěmi, Komise zajistí výraznější zpětnou vazbu ze strany sítě SOLVIT a plně ji zohlední při navrhování budoucích politik a právních předpisů týkajících se jednotného trhu. A konečně to zlepší její úlohu při prosazování práva EU pomocí důkazů shromážděných prostřednictvím sítě SOLVIT strukturovanějším a systematičtějším způsobem.

Tyto tři oblasti uvedené v tomto akčním plánu se navzájem doplňují. Uskutečnění plánovaných opatření bude možné pouze prostřednictvím společného závazku a odpovědnosti mezi Komisí a členskými státy na všech úrovních správy. Nezbytným předpokladem pro posílení sítě SOLVIT je přiměřené personální obsazení a uznání center SOLVIT v rámci jejich vnitrostátních správ. Komise bude ve spolupráci s členskými státy EHP/EU při provádění tohoto akčního plánu koordinovat činnosti a pravidelně podávat zprávy o pokroku prostřednictvím pololetních workshopů sítě SOLVIT.

Toto společné úsilí posílí síť SOLVIT v její jedinečné úloze zajistit dodržování právních předpisů EU vnitrostátními orgány a zároveň poskytnout praktickou nápravu problémů ohledně výkonu práv, s nimiž se podniky a občané na jednotném trhu potýkají. Přinese to občanům a podnikům nové příležitosti a pomůže jim zajistit, aby mohli plně využívat práva jednotného trhu.

Plán posílení sítě SOLVIT 20

Opatření Komise:

Harmonogram

prozkoumat možnost odvolacího řízení pro podniky v oblasti vzájemného uznávání zboží;

2. čtvrtletí roku 2017

využívat stávající možnosti financování na úrovni EU, jako je program COSME a Program na podporu strukturálních reforem s cílem vybudovat správní kapacitu center SOLVIT;

3. čtvrtletí roku 2017

rozvíjet ve spolupráci s centry SOLVIT komplexní systém průzkumu uživatelů;

3. čtvrtletí roku 2017

poskytovat síti přímou a účinnou právní podporu prostřednictvím lepšího zázemí pro neformální právní poradenství, interaktivních školicích nástrojů a řízení rozdílných názorů;

2. čtvrtletí roku 2018

posílit spolupráci a partnerství se zprostředkovatelskými organizacemi (zastupujícími určitá odvětví, profese nebo zájmy, obchodní komory apod.) a příslušnými sítěmi umožněním přímého spojení se sítí SOLVIT;

2. čtvrtletí roku 2018

zlepšit vyhledatelnost sítě SOLVIT prostřednictvím portálu Vaše Evropa, následně jako součásti širší Jednotné digitální brány;

2. čtvrtletí roku 2018

díky lepšímu zázemí strukturovaněji a systematičtěji využívat údaje a důkazy dostupné v databázi sítě SOLVIT pro cílené prosazování práva EU;

2. čtvrtletí roku 2018

prozkoumat proveditelnost zásady „pouze jednou“ u případů, kdy žadatelé chtějí podat Komisi formální stížnost na základě nevyřešeného případu sítí SOLVIT.

2. čtvrtletí roku 2018

Opatření členských států:

zajistit přiměřené a stabilní personální obsazení, nepřetržitou službu a odpovídající úroveň znalostí právních předpisů EU ve svých centrech SOLVIT;

probíhá

zajistit spolupráci s vnitrostátními zprostředkovatelskými organizacemi a vnitrostátními kontaktními místy různých stávajících sítí pomocí přímého spojení se sítí SOLVIT;

2. čtvrtletí roku 2018

zajistit bezproblémovou spolupráci mezi centry SOLVIT a vnitrostátními koordinátory pro stížnosti a protiprávní jednání; prostřednictvím svých národních center SOLVIT systematicky podávat zprávy o pokroku dosaženém při řešení strukturálních a opakujících se případů.

2. čtvrtletí roku 2018

(1)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Pracovní program Komise na rok 2017, Pro Evropu, která chrání, posiluje a brání, COM(2016) 710 final ze dne 25. října 2016.
(2) Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Zlepšování jednotného trhu: více příležitostí pro lidi a podniky, COM(2015) 550 final ze dne 28. října 2015.
(3)  https://ec.europa.eu/commission/publications/joint-declaration-eus-legislative-priorities-2017_en
(4) C(2016) 8600 final, Úř. věst. C 18, 19.1.2017, s. 10.
(5) Pro řešení problémů spolupracují centra SOLVIT přímo prostřednictvím on-line aplikace. Zásady, jimiž se řídí síť SOLVIT, byly přeformulovány v současném právním základě, kterým je doporučení Komise 2013/461/EU ze dne 17. září 2013 (Úř. věst. L 249, 19.9.2013, s. 10). Více informací naleznete na http://ec.europa.eu/solvit/  
(6)  Jak je vymezeno v doporučení z roku 2013, přeshraniční problém představuje problém, kdy se žadatel v jednom členském státě (nebo v zemi EHP) setká s potenciálním porušením práva EU upravujícího vnitřní trh orgánem veřejné moci v jiném členském státě (nebo v zemi EHP); patří sem problémy způsobené žadatelům jejich vlastními orgány veřejné správy poté, co využili svá práva na volný pohyb nebo se o to pokusili. Například jednotlivcům při stěhování do jiné země nebo návratu do své vlasti po pobytu v jiné zemi; podnikům při zakládání, poskytování služeb nebo prodeji výrobků, které jsou již uvedeny na trh v jiném členském státě (nebo v zemi EHP).
(7)  Síť SOLVIT nemůže zasahovat do případů týkajících se čistě vnitrostátního práva, kde není zainteresován orgán veřejné moci, a pokud již bylo zahájeno soudní řízení, například případy týkající se práv pobytu občanů třetích zemí v EU, pokud tato práva nevyplývají z příbuzenského vztahu k občanům EU, nebo případy týkající se obchodních otázek mezi podniky (B2B).
(8) Viz závěry Rady na http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6622-2016-INIT/en/pdf  
(9) Viz usnesení Evropského parlamentu ze dne 27. února 2014 o síti SOLVIT (2013/2154 (INI)), zpráva Evropského parlamentu ze dne 1. října 2015 o cestě k lepší regulaci jednotného trhu“ (2015/2089 (INI), zpravodaj Anneleen Van Bossuyt) a zpráva Evropského parlamentu ze dne 3. května 2016, Strategie pro jednotný trh (2015/2354 (INI), zpravodaj Lara Comi).
(10)  Viz pracovní dokument útvarů Komise „Hodnocení výkonnosti sítě SOLVIT“ připojený k tomuto Sdělení.
(11) Lepší využívání sítě SOLVIT jako pragmatického nástroje k řešení problémů týkajících se daňových pravidel v situacích s přeshraničním prvkem bylo označeno jako jeden z kroků ve Zprávě o občanství EU pro rok 2017 za účelem posílení práv občanů. SOLVIT každoročně zpracovává přibližně 35 případů občanů ve věcech týkajících se osobního zdanění s mírou úspěšnosti při řešení případů 86 %.
(12)  Viz pracovní dokument útvarů Komise „Hodnocení výkonnosti sítě SOLVIT“ připojený k tomuto sdělení.
(13)  Tyto případy se předkládají centru SOLVIT členského státu EHP/EU, kde k problému došlo.
(14)  Tato spolupráce je široká. EU a národní sítě, kterých se to týká, jsou Evropská síť na podporu podnikání, evropská spotřebitelská centra, EURES, Fin-net, kontaktní místa pro výrobky, informační střediska Europe Direct a Evropská síť veřejných ochránců práv. Patří sem i velmi úzké vazby mezi technickými aplikacemi, které umožňují přímé předávání stížností (například poradenství Vaše Evropa a kontaktní středisko Europe Direct). Spadají sem také společné semináře nebo školení, aby si sítě byly vědomy své vzájemné působnosti a aby mohl být každý v případě potřeby správně nasměrován. Tato spolupráce je navíc stanovena v právních předpisech EU: například členské státy musí zajistit, aby se sítí SOLVIT spolupracovaly subjekty odpovědné za podporu rovného zacházení a podporu pracovníků EU a jejich rodin (směrnice 2014/54/EU).
(15)  Tamtéž.
(16)  Směrnice 2013/55/EU (Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 132).
(17)  Řídícím centrem SOLVIT je centrum v členském státě EHP/EU, kde k problému došlo.
(18)  Jak je definováno v Doporučení o zásadách z roku 2013, jimiž se síť SOLVIT řídí, strukturální problém je porušením způsobeným rozporem mezi vnitrostátním pravidlem a právem EU (na rozdíl od jednorázové administrativní chyby). Opakující se problém se týká porušení správní praxe (nikoliv písemného pravidla), které je v rozporu s právem EU.
(19) Akční plán EU pro „eGovernment“ na období 2016–2020, COM(2016) 179 final. Podle zásady „pouze jednou“ by orgány veřejné správy měly zajistit, aby občané a podniky poskytovali tytéž informace orgánům veřejné správy pouze jednou. Orgány veřejné správy přijímají opatření, aby se, pokud je to povoleno, mohly tyto údaje při náležitém dodržení pravidel ochrany osobních údajů opětovně interně použít, aby občané ani podniky nebyli dodatečně zatěžováni.
(20)  Kroky navržené pro rok 2018 souvisí buď s významným vývojem aplikace SOLVIT, nebo s předpokládaným přijetím právních předpisů EU (např. jednotná digitální brána).