V Bruselu dne 1.2.2017

COM(2017) 49 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Jakost benzinu a motorové nafty používaných v silniční dopravě v Evropské unii
(vykazovaná období 2014 a 2015)


ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Jakost benzinu a motorové nafty používaných v silniční dopravě v Evropské unii
(vykazovaná období 2014 a 2015)

1.    Úvod

Chceme-li dosáhnout jednoznačně pozitivního účinku na zdraví a životní prostředí, je velmi důležité dodržovat požadavky EU, pokud jde o jakost benzinu a motorové nafty, jež jsou používány v silniční dopravě.

Tato zpráva vychází ze zpráv, které předložily členské státy v souladu s čl. 8 odst. 3 směrnice 98/70/ES 1 (tzv. směrnice o jakosti paliv) za rok 2014 a které se týkají jakosti benzinu a motorové nafty, jež jsou používány v silniční dopravě v EU.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) podrobila údaje předložené členskými státy procesu prokazování jakosti, jakož i kontrole jakosti, což přineslo zdokonalení uvedených údajů. Sběr a analýza údajů oznámených členskými státy jsou obsaženy v technické zprávě EEA č. 26/2015 o „Sledování jakosti paliv v EU – 2014“ a technické zprávě č. 36/2016 o „Sledování jakosti paliv v EU – 2015“ 2 .

2.    Přehled údajů o jakosti paliv v EU za rok 2014

Ze sledování jakosti paliv v EU za rok 2014 a 2015 nadále vyplývá, že počet případů odchylek od specifikací benzinu a motorové nafty stanovených ve směrnici o jakosti paliv je velmi malý. Navíc se ukázalo, že všechny členské státy uplatňují specifikace paliv, podle nichž musí být obsah síry u paliv používaných v silniční dopravě nižší než 10 ppm.

Jedním z hlavních argumentů pro sledování souladu s požadavky na jakost paliva je odběr vzorků paliv. Na základě zjištění zprávy týkající se údajů za rok 2013 3 a v návaznosti na dvoustranné kontakty mezi Komisí a členskými státy zdokonalily členské státy – jak vyplývá z údajů, které poskytly – v roce 2014 plnění svých povinností v oblasti podávání zpráv a sledování, a sice díky výkonnějším systémům sledování jakosti paliv a následně také komplexnějšímu a spolehlivějšímu odběru vzorků paliv.

V roce 2014 poskytly všechny členské státy požadované minimální informace o souladu s předpisy týkajícími se paliv. Komise tedy v této oblasti nemusela zahajovat nové šetření.

V roce 2015 poskytla velká většina členských států požadované minimální informace o souladu s předpisy týkajícími se paliv. Od členských států, které zprávu obsahující nezbytné informace o souladu s uvedenými předpisy nepodaly, si Komise vyžádala dodatečné informace.

V obou zmíněných letech bylo oznámeno jen několik málo porušení předpisů týkajících se paliv, jež byla uvedena na trh. Členské státy obecně uvádějí, že v takových případech přijímají opatření, kterým je palivo, jež není v souladu s předpisy, staženo z prodeje. Navíc neexistuje žádný důkaz o tom, že by uvedené případy nesouladu měly jakýkoli negativní dopad na emise vozidel nebo fungování motoru.

(1)

   Úř. věst. L 350, 28.12.1998, s. 58.

(2)

      http://www.eea.europa.eu/publications/eu-fuel-quality-monitoring-2014 a

http://www.eea.europa.eu/publications/eu-fuel-quality-monitoring-2015  

(3)

      http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/fuel/docs/com_2015_70_en.pdf