12.2.2016   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 53/10


Zveřejnění žádosti podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

(2016/C 53/07)

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„PINTADE DE L’ARDECHE“

č. EU: FR-PGI-0005-01297 – 29.12.2014

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Název:

„Pintade de l’Ardeche“

2.   Členský stát nebo třetí země

Francie

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

3.1.   Druh produktu

Třída 1.1 Čerstvé maso (a droby)

3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

„Pintade de l’Ardèche“ je perlička, pták řádu hrabavých, chovaný ve volném výběhu.

„Pintade de l’Ardèche“ pochází z venkovských plemen s pomalým růstem. Věk při porážce je nejméně 94 dnů.

„Pintade de l’Ardèche“ má končetiny a peří šedé barvy.

Organoleptické vlastnosti: pevné maso, které je málo tučné, s výraznou chutí a tmavým zbarvením.

Charakteristiky obchodní úpravy:

v celých kusech jsou uváděna na trh pouze jatečně upravená těla třídy A,

v souladu s tradicí se jatečně upravená těla prodávaná v celých kusech uvádějí na trh s běháky zasunutými do hrudního koše, pod hrudní kost,

v případě porcování jsou kusy, které jsou porcovány výhradně ručně, v souladu s kritérii uvádění na trh pro třídu A.

Způsoby obchodní úpravy:

částečně vykuchaná (minimální hmotnost jatečně upraveného těla = 1,1 kg),

připravená k tepelné úpravě (minimální hmotnost vykuchaného jatečně upraveného těla bez drobů s nohama = 0,880 kg),

porcovaná.

Tato masa se uvádějí na trh čerstvá nebo mražená.

3.3.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu) a suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

„Pintade de l’Ardèche“ se od věku maximálně 56 dní chová ve volném výběhu se volným přístupem k výběhu osázeném stromy. Výběh je přirozeně pokryt jemným štěrkopískem.

Krmivo je tvořeno ze 100 % rostlinami, vitamíny a minerálními látkami. Krmivo obsahuje alespoň dva druhy obilovin. Celkový obsah tuku v krmivu nepřesahuje 6 %.

Podíl obilovin v krmivu pro „Pintade de l’Ardèche“:

v počáteční fázi od 1. do maximálně 28. dne: nejméně 50 % obilovin,

ve fázi výkrmu od 29. dne včetně do porážky: vážený průměrný procentuální podíl obilovin a výrobků z obilovin ve výkrmu je nejméně 80 %. Tato fáze zahrnuje období „růstu“ a „ukončení výkrmu“.

Výrobky z obilovin činí maximálně 15 % souhrnu obilovin a výrobků z obilovin.

V podaném krmivu se nenacházejí žádné léčivé látky, ani kokcidiostatika. Povolené jsou pouze přírodní regulátory na obnovení střevní flóry.

3.4.   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

Chov „Pintade de l’Ardèche“ se provádí ve vymezené zeměpisné oblasti. Fáze chovu odpovídá období od zařazení jednodenních mláďat perličky do chovu po odvoz perliček na jatka.

3.5.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd. produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

Vzdálenost mezi chovným výběhem a jatkami musí být kratší než 100 km nebo přeprava z chovného výběhu na jatky musí trvat méně než 3 hodiny. Případné porcování jatečně upravených těl se provádí výhradně ručně. Drůbež prodávaná v celku se uvádí na trh s běháky.

3.6.   Zvláštní pravidla pro označování produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

Mimo povinných údajů stanovených právními předpisy v oblasti označování drůbeže se označení skládá z:

označení „Pintade de l’Ardèche“,

loga Evropské unie pro CHZO.

Identifikační údaje jatek se zvláštním označením (razítko EHS) nebo na etiketě s hmotností/cenou umístěnou na výrobku vedle informační etikety.

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

Zeměpisná oblast produkce „Pintade de l’Ardèche“ je soustředěna do horského masivu Ardèche (Monts du Vivarais) ve středovýchodní části pohoří Massif Central. Skládá se z území následujících kantonů:

Departement Ardèche (07):

Všechny obce kantonů: Annonay, Annonay Nord, Annonay Sud, Antraigues-sur-Volane, Burzet, Le Cheylard, Chomerac, Coucouron, Lamastre, Montpezat-sous-Bauzon, Privas, Rochemaure, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Péray, Saint-Pierreville, Satillieu, Serrières, Tournon-sur-Rhône, Vals-les-Bains, Vernoux-en-Vivarais, La Voulte-sur-Rhône. Kanton Aubenas: obce Aubenas, Mercuer, Saint-Didier-sous-Aubenas. Kanton Thueyts: obce Astet, Barnas, Chirols, Lalevade-d’Ardèche, Mayres, Meyras, Pont-de-Labeaume, Prades, Thueyts. Kanton Villeneuve-de-Berg: obce Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Pons.

Departement Loire (42):

Všechny obce kantonů: Bourg-Argental, Pélussin, Saint-Chamond, Saint-Chamond Sud, Saint-Genest-Malifaux.

Kanton La Grand-Croix: obce Doizieux, Farnay, La Grand-Croix, L’Horme, Lorette, Saint-Paul-en-Jarez, La Terrasse-sur-Dorlay. Kanton Rive-de-Gier: obce Châteauneuf, Pavezin, Rive-de-Gier, Sainte-Croix-en-Jarez.

Departement Haute-Loire (43):

Všechny obce kantonů: Aurec-sur-Loire, Fay-sur-Lignon, Le-Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le-Puy-en-Velay Est, Le-Puy-en-Velay Sud-Est, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Yssingeaux.

Kanton Bas-en-Basset: obce Bas-en-Basset, Malvalette. Kanton Le Puy-en-Velay Nord: obce Chaspinhac, Malrevers, Le Monteil. Kanton Retournac: obec Retournac. Kanton Saint-Paulien: obce Lavoûte-sur-Loire, Saint-Vincent. Kanton Solignac-sur-Loire: obce Le Brignon, Cussac-sur-Loire, Solignac-sur-Loire. Kanton Vorey: obce Beaulieu, Chamalières-sur-Loire, Mézères, Rosières, Vorey.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

Specifičnost zeměpisné oblasti

Zeměpisná oblast chovu „Pintade de l’Ardèche“ se rozprostírá na masivu hornaté oblasti Monts du Vivarais, pohoří, které zahrnuje zejména departement Ardèche, ale zasahuje i do východní části departementu Haute-Loire a do jižní části departementu Loire. Jedním z charakteristických rysů této oblasti je, že je tvořena výhradně obcemi v horských oblastech a v podhůří, pro které jsou charakteristické znevýhodněné podmínky dané nadmořskou výškou, svažitostí a/nebo podnebím. Ty mají za následek výrazné omezení možností využití půdy a vedly k rozvoji extenzívní zemědělské činnosti.

Podnebí zeměpisné oblasti odpovídá podnebí v oblastech vrchovin až podnebí kontinentálnímu, které se mění v závislosti na ročním období, s výraznými teplotními rozdíly, s velmi krátkými přechodnými obdobími a větrným počasím.

Zeměpisná oblast je kromě toho charakteristická půdami vznikajícími ze starých vyvřelých hornin, žuly a břidlice. Společným rysem těchto hornin je, že jsou tvrdé, ale snadno se drolí, následkem čehož se na povrchu výběhu pro drůbež vyskytuje velký počet malých kamínků.

Začátky skutečného místního drůbežářského odvětví se na severu departementu Ardèche datují od 60. let dvacátého století a k jeho rozvoji došlo v 80. letech, kdy zemědělci v roce 1985 založili „Syndicat de Défense des Volailles Fermières de l’Ardèche“ (Svaz na ochranu zemědělské drůbeže departementu Ardèche).

Rozvoj produkce drůbeže „Pintade de l’Ardèche“ chované ve volném výběhu se uskutečnil v kontextu přírodního prostředí, které nebylo příliš vhodné pro rozvoj pěstování nebo intenzivního chovu, a v kontextu malých a středních rodinných podniků (v průměru 35 ha) zaměřených na kombinované pěstování a chov (chov, pěstování ovoce, bobulovin, čočky) a dostupných pozemků s malou rozlohou.

Aby se zachoval tradiční charakter chovu perliček, přešli chovatelé na extenzivní způsob produkce a na chov zvířat ve volném výběhu. Proto se v budovách i ve výběhu nachází omezený počet zvířat. Krmivo perliček tvoří z velké části obiloviny, což odpovídá tradičnímu postupu chovatelů z departementu Ardèche, kteří měli ve zvyku doplnit dávku poskytovanou zvířatům ve výběhu o obiloviny vyprodukované podnikem na několika parcelách obhospodařované zemědělské půdy.

Kromě toho má drůbež volný přístup do venkovních výběhů, což pomáhá uspokojit její potřebu pohybu a poskytuje jí doplněk potravy (tráva, hmyz). S cílem umožnit drůbeži využívat výběh, který má nerovný terén a je vystaven nepředvídatelným změnám místního počasí, museli chovatelé vysadit četné stromy (nejméně 30 stromů místních druhů na 400 m2 budovy), čímž zároveň podpořili vypouštění perliček a jejich pohyb a chrání je před slunečním svitem a větrem.

Chovatelé zároveň vybrali plemena přizpůsobená chovu v přírodních podmínkách: klidnější, odolná a pohyblivá, přizpůsobená podmínkám ve výbězích. Tato plemena kromě toho rostou pomalu, což umožňuje porážku perliček ve vyšším věku, než je obvyklé (nedlouho před dosažením pohlavní dospělosti).

Omezená doba přepravy na místo porážky umožňuje zabránit stresu zvířat.

Specifičnost produktu

„Pintade de l’Ardèche“ je drůbež chovaná ve volném výběhu.

Při srovnání s jinými perličky na trhu umožnily organoleptické zkoušky provedené na „Pintade de l’Ardèche“ zdůraznit tyto vlastnosti:

mají pevnější maso, ať už jde o bílé maso (filety) nebo červené maso (stehna),

maso je méně tučné s intenzivnější chutí, barva masa je tmavší.

Porcování se provádí výhradně ručně. V případě prodeje vcelku se drůbež „Pintade de l’Ardèche“ uvádí na trh typicky s běháky zasunutými pod hrudní kost.

Příčinná souvislost

Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu „Pintade de l’Ardèche“ se zakládá na pověsti těchto produktů, jakož i na chovatelském know-how.

Aby se zachoval tradiční charakter chovu drůbeže, přešli chovatelé na způsob farmářské produkce – chov ve volném výběhu (omezený počet zvířat, pozdní porážka, vypouštění do výběhu).

Chov pomalu rostoucích odolných plemen, výběr potravy s vysokým obsahem obilovin a používání výběhu s nerovným terénem bohatým na přírodní štěrk umožňuje produkci drůbeže s uznávanými chuťovými vlastnostmi, zejména pro pevnost jejího masa a intenzivní chuť. Vysoký podíl obilovin v potravě je důležitý pro uložení vnitrosvalového tuku, a tudíž chuťových vlastností masa.

Nerovný terén ve výbězích podporuje vývoj kvalitnějšího svalstva, zejména v oblasti stehen, jakož i odstraňování tuku, díky čemuž je maso „Pintade de l’Ardèche“ méně tučné.

Porážka drůbeže „Pintade de l’Ardèche“ ve věku vyšším, než je obvyklé, umožňuje získat výrazněji zbarvené maso s intenzivnější chutí.

Omezení stresu zvířat před porážkou zachovává konečnou kvalitu jatečně upravených těl, která je navíc zaručena ručním porcováním nebo tradičním uváděním celých kusů na trh.

Pověst drůbeže „Pintade de l’Ardèche“ vyplývá z tradičního způsobu chovu a jejích organoleptických vlastností. Posiluje se od 90. let dvacátého století rozvojem odvětví (stovka chovatelů, více než 150 budov) a prodejem v celé jihovýchodní oblasti Francie a mimo ni. Dobrou pověst dokládají četná ocenění. Mnohá ocenění byla získána na všeobecných zemědělských soutěžích: v roce 1993 zlatá medaile a v letech 1994, 1996 a 1997 bronzové medaile. „Pintade de l’Ardèche“ se objevila na stole velkých šéfkuchařů, na jídelních lístcích gastronomických restaurací departementu Ardèche i v televizních vysíláních a turistických průvodcích prezentujících vybrané recepty: „Suprême de pintade de l’Ardèche farci aux châtaignes“ (Nejlepší maso z perličky plněné kaštany), „Pintade de l’Ardèche aux langoustines et palourdes“ (Perlička s krevetami a mořskými škeblemi)… K tomuto úspěchu přispělo také osobní zapojení chovatelů při prodeji, kdy objasňují svůj způsob produkce a představují recepty spojené s jejich produkty.

Odkaz na zveřejnění specifikace

(čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec tohoto nařízení)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCPintadedelArdeche.pdf


(1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.