10.3.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 75/53


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 99/2013 o evropském statistickém programu na období let 2013 až 2017 prodloužením tohoto programu na období let 2018 až 2020

[COM(2016) 557 final – 2016/0265(COD)]

(2017/C 075/10)

Zpravodaj:

Petru Sorin DANDEA

Konzultace

Evropský parlament, 15/09/2016

Rada Evropské unie, 26/10/2016

Právní základ

Článek 304 a článek 338 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná specializovaná sekce

Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

Přijato ve specializované sekci

29/11/2016

Přijato na plenárním zasedání

14/12/2016

Plenární zasedání č.

521

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

221/1/4

1.   Závěry a doporučení

1.1.

EHSV souhlasí s iniciativou Evropské komise, která navrhuje prodloužit stávající evropský statistický program na období let 2018 až 2020, a podporuje ji.

1.2.

EHSV se domnívá, že Komisí upřednostňovaná možnost politiky nejlépe reaguje na požadavky uživatelů statistických údajů, může však stejnou měrou přispět k vytvoření nových statistických produktů pro politické činitele, kteří by tak mohli získat soudržnější statistickou podporu při utváření politik v rámci evropského semestru.

1.3.

EHSV má za to, že prioritou pro Evropský statistický systém (ESS) musí být zlepšení stávajících a vývoj nových výstupů nezbytných k měření pokroku, jehož EU dosáhla v souvislosti se 17 cíli a 169 dílčími cíli uvedenými v Agendě pro udržitelný rozvoj OSN.

1.4.

EHSV připomíná svůj dřívější návrh (1) a doporučuje Komisi, aby využila příležitosti tohoto nařízení a zavedla opatření týkající se vypracování statistických průzkumů na úrovni EU a členských států, jež by umožnily odhadnout hospodářskou hodnotu dobrovolnické práce. EHSV se domnívá, že metodický přístup by měl být založen na příručce o měření dobrovolné činnosti vypracované Mezinárodní organizací práce.

1.5.

EHSV se domnívá, že mezi Komisí navržené nové statistické výstupy měřící globalizaci by měla být zařazena také statistická šetření umožňující měřit pozitivní nebo negativní dopady na jednotný trh, jako je dopad přemísťování podniků (offshoring) na trh práce v EU či tlak nekalé hospodářské soutěže vycházející z levné pracovní síly a vyhýbání se dodržování norem Mezinárodní organizace práce (MOP) v oblasti pracovněprávních vztahů, zejména na evropská odvětví průmyslu a služeb.

1.6.

EHSV souhlasí s návrhem Komise zahájit přípravné práce pro budoucí sociální šetření v EU. Toto šetření by mělo zahrnovat také údaje o přiměřenosti systémů sociálního zabezpečení a jejich udržitelnosti v novém demografickém kontextu.

1.7.

EHSV v souvislosti s růstem migračních toků doporučuje urychleně určit a napravit nedostatky statistických šetření týkajících se migrace a azylu. Je nezbytné, aby byl ve spolupráci s národními statistickými úřady plně prováděn program zaměřený na začlenění statistik o migraci.

1.8.

EHSV členským státům doporučuje navýšit investice do rozvoje ESS, aby bylo možné pokrýt rostoucí poptávku po údajích, a také zvýšit rychlost jejich zpracování a šíření.

1.9.

EHSV znovu připomíná požadavek vyjádřený v předchozích stanoviscích (2), aby Eurostat i národní statistické úřady disponovaly těmi nejlepšími lidskými a materiálními prostředky a informačními technologiemi, neboť je to nezbytné pro plnění stále náročnějších úkolů, které souvisejí s vypracováváním kvalitních statistických informací za stále kratší dobu.

1.10.

EHSV doporučuje, aby úsilí Komise a ESS o zvýšení kvality statistických údajů a o vypracování nových statistických výstupů nevedlo k nadměrnému růstu administrativní zátěže pro poskytovatele údajů, domácnosti a podniky.

1.11.

Vzhledem k tomu, že sociální partneři i organizace občanské společnosti mohou významně přispívat ke zlepšení statistických výstupů, tak aby lépe vyhovovaly požadavkům na údaje, podporuje EHSV návrh Komise týkající se pravidelného dialogu, jenž by měl probíhat mezi uživateli statistických údajů a ESS.

2.   Návrh nařízení připravený Evropskou komisí

2.1.

Návrh nařízení (3) připravený Evropskou komisí mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 99/2013 o evropském statistickém programu na období let 2013 až 2017, a to prodloužením tohoto programu na období let 2018 až 2020.

2.2.

V souladu s nařízením (ES) č. 223/2009 má evropský statistický program poskytovat rámec pro vývoj, vypracovávání a šíření evropské statistiky na dobu odpovídající období víceletého finančního rámce. Nařízení (EU) č. 99/2013 se vztahuje pouze na období od roku 2013 do roku 2017, zatímco víceletý finanční rámec trvá do roku 2020. Požaduje se tedy, aby byl evropský statistický program prodloužen do roku 2020.

2.3.

Cílem návrhu je prodloužit evropský statistický program na období 2018–2020 a zajistit finanční podporu, kterou ESS potřebuje k tomu, aby mohl:

poskytovat vysoce kvalitní statistické informace a vyplnit statistické mezery, jimiž je třeba se zabývat nejnaléhavěji, a přitom se zaměřit na řadu oblastí politiky odrážejících deset politických priorit Komise,

vybudovat stálé kapacity nezbytné k rychlejší reakci na vznikající potřeby a k přizpůsobení statistické infrastruktury tak, aby bylo možné využívat potenciálu nových zdrojů údajů, a

posilovat partnerství v rámci ESS i mimo něj s cílem dále zvýšit jeho produktivitu a posílit celosvětově jeho vedoucí úlohu v oblasti oficiálních statistik.

2.4.

Na základě analýzy dopadů a konzultací (4) se zúčastněnými stranami zvolila Komise z pěti původně formulovaných možností upřednostňovanou možnost politiky. Zvolená možnost 2c by měla nejpříznivější dopad na včasnost údajů, s novými akcemi zaměřenými na zlepšení včasnosti statistiky v oblasti nerovnosti, chudoby a materiální deprivace a statistik v oblasti energetiky a životního prostředí.

2.5.

Rozpočet přidělený na podporu pokračování evropského statistického programu v období 2018–2020 činí 218,1 milionu EUR.

3.   Obecné a konkrétní připomínky

3.1.

Vzhledem k tomu, že je nezbytné sladit evropský statistický program s víceletým finančním rámcem, souhlasí EHSV s iniciativou Evropské komise, která navrhuje prodloužit stávající evropský statistický program na období let 2018 až 2020, a podporuje ji.

3.2.

Upřednostňovaná možnost politiky, kterou Komise zvolila, předpokládá lepší provázanost statistických ukazatelů s deseti politickými prioritami Komise prostřednictvím zlepšení stávajících statistických nástrojů a vytvořením nových produktů. EHSV se domnívá, že tato možnost nejlépe reaguje na požadavky uživatelů statistických údajů, může však stejnou měrou přispět k vytvoření nových statistických produktů pro politické činitele, kteří by tak mohli získat soudržnější statistickou podporu při utváření politik v rámci evropského semestru.

3.3.

EHSV vítá iniciativu zahrnout mezi nové statistické výstupy šetření týkající se měření pokroku při plnění cílů OSN týkajících se udržitelného rozvoje. Prioritou pro Evropský statistický systém musí být zlepšení stávajících a vývoj nových výstupů nezbytných k měření pokroku, jehož EU dosáhla v souvislosti se 17 cíli a 169 dílčími cíli uvedenými v Agendě pro udržitelný rozvoj OSN.

3.4.

Na celosvětové úrovni byl dlouhou dobu jako statistický ukazatel k měření úrovně rozvoje využíván HDP (hrubý domácí produkt). Komise ve sdělení (5) z roku 2009 uznala omezení tohoto ukazatele, pokud jde o správné vyhodnocování úrovně rozvoje v sociální a environmentální oblasti. EHSV připomíná návrhy ze svých tehdejších i pozdějších stanovisek (6), které považuje za velmi relevantní v souvislosti s návrhem nařízení připraveným Komisí.

3.5.

EHSV připomíná svůj dřívější návrh (7) a doporučuje Komisi, aby využila příležitosti tohoto nařízení a zavedla opatření týkající se vypracování statistických průzkumů na úrovni EU a členských států, jež by umožnily odhadnout hospodářskou hodnotu dobrovolnické práce. Metodický přístup by měl být založen na příručce MOP o měření dobrovolné činnosti. Tato příručka obsahuje popisnou definici, jež poukazuje na tři hlavní znaky. Za dobrovolnou činnost je považována činnost, která: má charakter produktivní práce; je nevýdělečná; je dobrovolná a není vykonávána ve prospěch vlastní domácnosti.

3.6.

Je nezbytné lépe začlenit sociální a environmentální ukazatele do národních účtů. EHSV vyzývá Komisi, aby pokračovala ve svém úsilí v této oblasti i v rámci evropského statistického programu na období 2018–2020.

3.7.

Pokud jde o nové statistické výstupy měřící globalizaci, EHSV se domnívá, že by mezi ně měla být zařazena také statistická šetření umožňující měřit pozitivní nebo negativní dopady na jednotný trh, jako je dopad přemísťování podniků (offshoring) na trh práce v EU či tlak nekalé hospodářské soutěže vycházející z levné pracovní síly a vyhýbání se dodržování norem Mezinárodní organizace práce (MOP) v oblasti pracovněprávních vztahů, zejména na evropská odvětví průmyslu a služeb.

3.8.

EHSV se domnívá, že důvěra uživatelů statistických údajů se může zvýšit, pokud budou vlády členských států provádět doporučení (8) Evropské poradní komise pro dohled nad statistikou (ESGAB) o stanovení závazků o důvěryhodnosti statistiky.

3.9.

EHSV souhlasí s návrhem Komise zahájit přípravné práce pro budoucí sociální šetření v EU. S ohledem na stárnutí evropského obyvatelstva by toto šetření mělo zahrnovat také údaje o přiměřenosti systémů sociálního zabezpečení a jejich udržitelnosti v novém demografickém kontextu. Rovněž by měly být urychleně určeny a napraveny nedostatky statistických šetření týkajících se migrace a azylu.

3.10.

EHSV znovu připomíná požadavek vyjádřený v předchozích stanoviscích (9), aby Eurostat i národní statistické úřady disponovaly těmi nejlepšími lidskými a materiálními prostředky a informačními technologiemi, neboť je to nezbytné pro plnění stále náročnějších úkolů, které souvisejí s vypracováváním kvalitních statistických informací za stále kratší dobu. EHSV členským státům doporučuje navýšit investice do rozvoje ESS, aby bylo možné pokrýt rostoucí poptávku po údajích, a také zvýšit rychlost jejich zpracování a šíření.

3.11.

EHSV doporučuje, aby úsilí Komise a ESS o zvýšení kvality statistických údajů a o vypracování nových statistických výstupů nevedlo k výraznému růstu administrativní zátěže pro poskytovatele údajů, domácnosti a podniky.

3.12.

EHSV podporuje návrh Komise týkající se pravidelného dialogu, jenž by měl probíhat mezi uživateli statistických údajů a ESS. Organizace občanské společnosti mohou významně přispívat ke zlepšení statistických výstupů, tak aby lépe vyhovovaly požadavkům na údaje. ESGAB ve své výroční zprávě za rok 2016 předložil návrh v tomto smyslu.

V Bruselu dne 14. prosince 2016.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Georges DASSIS


(1)  Viz stanovisko EHSV k tématu Statistické nástroje k měření dobrovolné činnosti (Úř. věst. C 170, 5.6.2014, s. 11).

(2)  Viz stanovisko EHSV k tématu Statistický program Společenství na období 2008 až 2012 (Úř. věst. C 175, 27.7.2007, s. 8).

(3)  COM(2016) 557 final.

(4)  Tyto konzultace proběhly prostřednictvím internetové platformy „Your Voice in Europe“ v době od 23. července do 15. října 2015 a možnost vyjádřit se byla propagována přes komunikační kanály Eurostatu a národní statistické úřady (NSÚ).

(5)  Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu Překročit HDP – Měření pokroku v měnícím se světě, COM(2009) 433 final.

(6)  Viz stanovisko EHSV k tématu Nejen HDP – zapojení občanské společnosti do výběru doplňkových ukazatelů (Úř. věst. C 181, 21.6.2012, s. 14) a stanovisko EHSV k tématu Překročit HDP – Měření pokroku v měnícím se světě (Úř. věst. C 18, 19.1.2011, s. 64).

(7)  Viz poznámka pod čarou 1.

(8)  http://ec.europa.eu/eurostat/documents/34693/7723121/ESGAB+Annual+Report+2016

(9)  Viz poznámka pod čarou 2.