V Bruselu dne 14.7.2015

COM(2015) 352 final

2015/0154(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie, pokud jde o návrh jednacího řádu, na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Důvody a cíle návrhu

Cílem Smlouvy o obchodu se zbraněmi je přispět k míru, bezpečnosti a stabilitě na mezinárodní a regionální úrovni prostřednictvím regulace mezinárodního obchodu s konvenčními zbraněmi a vymýcením nezákonného obchodu se zbraněmi. Smlouva o obchodu se zbraněmi vytváří normy pro transfery konvenčních zbraní a požaduje, aby smluvní strany přezkoumaly veškerý vývoz zbraní, aby se zajistilo, že konvenční zbraně a střelivo nebudou používány mimo jiné při porušování lidských práv, terorismu a porušování humanitárního práva.

Z podnětu rezoluce OSN č. 61/89 přijaté v roce 2006 byla Smlouva o obchodu se zbraněmi přijata dne 2. dubna 2013 Valným shromážděním OSN. Smlouva o obchodu se zbraněmi vstoupila v platnost dne 24. prosince 2014 poté, co ji ratifikovalo 50 smluvních stran. Smlouvu o obchodu se zbraněmi ratifikovalo 69 států, včetně 26 členských států EU.

Smlouva o obchodu se zbraněmi stanoví mimo jiné opatření (např. dovozní a vývozní kontroly), která spadají do oblasti působnosti společné obchodní politiky Unie. V této oblasti Smlouva o obchodu se zbraněmi upravuje oblasti práva Unie, ve kterých již existuje pokročilý stupeň regulace. Kromě toho jsou rovněž relevantní tyto sekundární právní předpisy EU týkající se vnitřního trhu: a) směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/43/ES ze dne 6. května 2009 o zjednodušení podmínek transferů produktů pro obranné účely uvnitř Společenství; b) směrnice Rady 91/477/EHS ze dne 18. června 1991 o kontrole nabývání a držení zbraní a c) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2012 ze dne 14. března 2012, kterým se provádí článek 10 protokolu Organizace spojených národů proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodování s nimi, který doplňuje Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (protokol OSN o střelných zbraních), a stanoví vývozní povolení, opatření pro dovoz a tranzit střelných zbraní, jejich součástí, dílů a střeliva.

Podle čl. 17 odst. 1 a 2 Smlouvy o obchodu se zbraněmi musí být prozatímním sekretariátem do osmnácti měsíců po vstupu Smlouvy o obchodu se zbraněmi v platnost svolána konference smluvních stran, která musí na prvním zasedání na základě konsenzu přijmout svůj jednací řád. První zasedání konference smluvních stran se uskuteční ve dnech 24.–27. srpna v Mexiku. Závěrečné přípravné zasedání, na kterém bude prezentována práce výboru pro přípravu jednacího řádu a dokončeno jednání v této oblasti, se uskuteční v Ženevě ve dnech 6.–8. července.

Konference smluvních stran je odpovědná za přezkum provádění Smlouvy o obchodu se zbraněmi, zvážení změn uvedené smlouvy a zvážení otázek vyplývajících z jejího výkladu. Proto se konference smluvních stran bude zabývat otázkami, které spadají do výlučné pravomoci EU. Kromě toho se jednacím řádem, který má být přijat, bude řídit způsob práce a rozhodování konference smluvních stran. Jednací řád je třeba považovat za rozhodnutí, jež bude mít přímý dopad na výlučnou pravomoc EU a účast EU jako pozorovatele v rámci konference. Vzhledem k záměru členských států hlasovat pro jednací řád na konferenci smluvních stran Komise navrhuje přijmout rozhodnutí Rady ve smyslu čl. 218 odst. 9 SFEU, kterým se stanoví postoj k jednacímu řádu, který má Evropská unie zaujmout na prvním zasedání konference.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Nevztahuje se na tento návrh.

Soulad s ostatními politikami Unie

V souladu s pravidly o vnější pravomoci stanovenými v článku 3 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) se Smlouva o obchodu se zbraněmi týká záležitostí, které spadají do výlučné pravomoci Unie.

Rozhodnutí přijaté podle Smlouvy o obchodu se zbraněmi, jako je například přijetí jednacího řádu konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi, může mít vliv na výlučné pravomoci EU. Z tohoto důvodu nesmí jednací řád obsahovat žádná ustanovení, která:

1.mohou bránit členským státům uplatňovat:

a)směrnici Rady 91/477/EHS ze dne 18. června 1991 o kontrole nabývání a držení zbraní, ve znění pozdějších předpisů;

b)směrnici Rady 93/15/EHS ze dne 5. dubna 1993 o harmonizaci předpisů týkajících se uvádění na trh a dozoru nad výbušninami pro civilní použití, ve znění pozdějších předpisů;

c)směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/43/ES ze dne 6. května 2009 o zjednodušení podmínek transferů produktů pro obranné účely uvnitř Společenství, ve znění pozdějších předpisů;

2.mohou omezovat volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu v rámci vnitřního trhu Unie, není-li takové omezení výslovně odůvodněno podle článku 36, čl. 45 odst. 3, čl. 52 odst. 1, článku 65 nebo článku 346 SFEU;

3.mohou omezovat vývoz nebo dovoz z/do Unie nebo tranzit přes území Unie a nejsou slučitelná s žádným použitelným právním předpisem Unie, včetně zejména:

a)nařízení Rady (ES) č. 260/2009 ze dne 26. února 2009 o společných pravidlech dovozu;

b)nařízení Rady (ES) č. 1061/2009 ze dne 19. října 2009, kterým se stanoví společná pravidla pro vývoz;

c)nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2012 ze dne 14. března 2012, kterým se provádí článek 10 protokolu Organizace spojených národů proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodování s nimi, který doplňuje Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (protokol OSN o střelných zbraních), a stanoví vývozní povolení, opatření pro dovoz a tranzit střelných zbraní, jejich součástí, dílů a střeliva, a

d)směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/43/ES ze dne 6. května 2009 o zjednodušení podmínek transferů produktů pro obranné účely uvnitř Společenství, ve znění pozdějších předpisů.

Tyto právní předpisy Evropské unie jsou součástí acquis, a je proto zásadní, aby nebyly přímo nebo nepřímo zpochybněny přijetím jednacího řádu konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi. To platí i pro všechny změny dotčených právních předpisů EU, jakož i předvídatelných budoucích právních předpisů EU v oblastech politiky, které ovlivňuje Smlouva o obchodu se zbraněmi.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právním základem navrhovaného rozhodnutí Rady je ustanovení čl. 218 odst. 9 SFEU, které stanoví, že „Rada na návrh Komise […] přijme rozhodnutí […] stanoví postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky […]“.

Jelikož Evropská unie není stranou Smlouvy o obchodu se zbraněmi, nemůže jako taková přijmout jednací řád konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi. Konference smluvních stran však musí být považována za orgán zřízený mezinárodní dohodou ve smyslu čl. 218 odst. 9 SFEU a jednací řád uvedené konference musí být považován za akt s právními účinky ve smyslu uvedeného článku. Proto se použije čl. 218 odst. 9 SFEU, přestože EU není stranou Smlouvy o obchodu se zbraněmi.

Vzhledem k tomu, že jednací řád má právní účinek na oblasti spadající do výlučné pravomoci EU, je nezbytné, aby orgány Unie a členské státy přijaly veškerá opatření za účelem spolupráce při přijímání jednacího řádu Smlouvy o obchodu se zbraněmi a k zajištění, aby byly provedeny závazky vyplývající z uvedené smlouvy. Jednací řád by měl zejména poskytnout dostatek času pro konzultace a diskusi mezi členskými státy EU a orgány Unie o návrzích aktů s právními účinky, které má přijmout konference smluvních stran.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Viz výše

Přiměřenost

Návrh je slučitelný a přiměřený ve smyslu čl. 218 odst. 9.

Volba nástroje

Návrh rozhodnutí Rady, kterým se stanoví postoj jménem EU.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex-post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nevztahuje se na tento návrh.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Nevztahuje se na tento návrh.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Při přípravě tohoto návrhu Komise nevyhledala žádné externí odborné konzultace.

Posouzení dopadů

Nevztahuje se na tento návrh.

Účelnost právních předpisů a zjednodušování

Nevztahuje se na tento návrh.

Základní práva

Návrh nemá žádný dopad na základní práva.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Žádné

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Nevztahuje se na tento návrh.

Informativní dokumenty (u směrnic)

Nevztahuje se na tento návrh.

Podrobné vysvětlení zvláštních ustanovení návrhu

Článek 1

Vzhledem k tomu, že se EU nemůže stát smluvní stranou smlouvy, tento článek stanoví postoj EU k návrhu jednacího řádu konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi, který má být zaujat na prvním zasedání konference, neboť uvedený jednací řád je aktem s právními účinky ve smyslu čl. 218 odst. 9 SFEU.

Článek 3

Účelem tohoto rozhodnutí je zmocnit členské státy v záležitostech spadajících do výlučné pravomoci Unie k tomu, aby jednaly jménem Evropské unie v zákonných mezích stanovených smlouvou, a proto je toto rozhodnutí určeno jim.

2015/0154 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie, pokud jde o návrh jednacího řádu, na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 114 a čl. 207 odst. 3 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Smlouva o obchodu se zbraněmi vstoupila v platnost dne 24. prosince 2014. Smlouvu o obchodu se zbraněmi ratifikovalo 26 členských států. Evropská unie není smluvní stranou Smlouvy o obchodu se zbraněmi.

(2)Podle článku 17 Smlouvy o obchodu se zbraněmi prozatímní sekretariát zřízený podle článku 18 uvedené smlouvy svolá konferenci smluvních stran nejdéle do jednoho roku po vstupu Smlouvy o obchodu se zbraněmi v platnost. Konference smluvních stran přijme na základě konsensu svůj jednací řád na svém prvním zasedání, které se bude konat ve dnech 24.–27. srpna 2015.

(3)Některá ustanovení Smlouvy o obchodu se zbraněmi se týkají záležitostí, jež spadají do výlučné pravomoci Unie, neboť náležejí do oblasti společné obchodní politiky nebo se dotýkají pravidel vnitřního trhu pro transfery konvenčních zbraní a výbušnin.

(4)Konference smluvních stran přezkoumává provádění Smlouvy o obchodu se zbraněmi, vykládá ji a provádí ji a může zvažovat její změny. Její jednací řád bude řídit práci a rozhodování konference smluvních stran. Proto je třeba považovat její jednací řád za akt, který má právní účinky ve smyslu čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postoj Unie k jednacímu řádu konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi, která se bude konat ve dnech 24.–27. srpna 2015, musí být v souladu s přílohou tohoto rozhodnutí a musí být zaujat členskými státy, které jsou smluvními stranami Smlouvy o obchodu se zbraněmi jednajícími společně v zájmu Unie.

Na drobných změnách postoje uvedeného v příloze tohoto rozhodnutí se mohou zástupci Unie dohodnout na místě bez dalšího rozhodnutí Rady.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dne .

Článek 3

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda


V Bruselu dne 14.7.2015

COM(2015) 352 final

PŘÍLOHA

Rozhodnutí Rady

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie, pokud jde o návrh jednacího řádu, na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi


PŘÍLOHA

 

Rozhodnutí Rady

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie, pokud jde o návrh jednacího řádu, na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi

Pokud jde o jednací řád pro konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi, který má být přijat na prvním zasedání konference ve dnech 24.–27. srpna v Mexiku, členské státy, které jsou smluvními stranami Smlouvy o obchodu se zbraněmi, jednající společně v zájmu Unie, zajistí, aby tento jednací řád neobsahoval žádná ustanovení, která by mohla členským státům bránit v uplatňování stávajících a budoucích právních předpisů EU v oblasti výlučné pravomoci EU.

Členské státy, které jsou smluvní stranou Smlouvy o obchodu se zbraněmi, zejména zajistí přiměřenou účast EU na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi a v jakémkoli jiném subjektu zřízeném v rámci Smlouvy o obchodu se zbraněmi. Jednací řád zajistí lhůty, které umožní náležité konzultace mezi členskými státy EU a orgány Unie o návrzích jakýchkoli aktů s právními účinky před jejich přijetím konferencí smluvních států.

Vzhledem k tomu, že Smlouva o obchodu se zbraněmi je dohoda a byla přijata pod záštitou OSN, účast Unie na konferenci smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi a v jakémkoli jiném subjektu zřízeném v rámci Smlouvy o obchodu se zbraněmi by měla být v souladu s rozšířeným statusem pozorovatele, pokud jde o účast v orgánech OSN, který Evropské unii udělilo Valné shromáždění OSN prostřednictvím rezoluce A/65/276 přijaté dne 3. května 2011.