27.3.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 88/25


Zveřejnění žádosti o změnu podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

2014/C 88/18

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti o změnu námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

ŽÁDOST O ZMĚNU

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (2)

ŽÁDOST O ZMĚNU PODLE ČLÁNKU 9

„SALAME PIACENTINO“

č. ES: IT-PDO-0117-01104-08.04.2013

CHZO ( ) CHOP ( X )

1.   Položka specifikace produktu, jíž se změna týká

Název produktu

Popis produktu

Zeměpisná oblast

Důkaz původu

Metoda produkce

Souvislost

Označování

Vnitrostátní požadavky

Jiná (uveďte)

2.   Druh změny (změn)

Změna jednotného dokumentu nebo přehledu

Změna specifikace zapsaného CHOP nebo CHZO, k němuž nebyl zveřejněn jednotný dokument ani přehled

Změna specifikace, která nevyžaduje změnu zveřejněného jednotného dokumentu (čl. 9 odst. 3 nařízení (ES) č. 510/2006)

Dočasná změna specifikace vyplývající z uložení závazných hygienických nebo rostlinolékařských opatření ze strany veřejných orgánů (čl. 9 odst. 4 nařízení (ES) č. 510/2006)

3.   Změna (změny)

Popis produktu

Zrušuje se věta, jež v případě produkce potraviny „Salame Piacentino“ předpokládá využití čerstvých vepřových kýt a která je uvedena v přehledu (bod 4.2 Popis). Cílem změny je napravit rozpor mezi přehledem zveřejněným v Úř. věst. C 122/17 ze dne 11. května 2010 a specifikací. V požadavcích na surovinu, jež se k produkci potraviny „Salame Piacentino“ používá, které jsou popsány v článku 3 specifikace, bylo vždy stanoveno, že se k produkci používají různé části masa italských prasat těžké hmotnostní kategorie, a nikoli vepřové kýty, jak by se mohlo z přehledu vyvozovat.

Metoda produkce

Zavedení používání zákonem stanovených množství dusitanů je nezbytné, neboť jejich přítomnost spolu s dusičnany zajišťuje vyšší účinnost proti patogenům a proti některým jevům vznikajícím při oxidaci během produkce potraviny „Salame Piacentino“ CHOP.

Požaduje se, aby součástí solicí směsi byl rovněž muškátový oříšek, a to z důvodu opětovného používání koření, jež bylo součástí starobylého tradičního receptu.

Cílem změny připouštějící používání startovacích kvasných kultur je zajistit včasné započetí procesu kvašení, jež je dnes čím dál tím obtížnější z důvodu nižšího zastoupení bakteriální flóry v prostředí a ve strojních zařízeních, jež podléhají současným hygienickým požadavkům.

Zavádí se nejvyšší mezní hodnota pro velikost produktu „Salame Piacentino“, aby se i nadále při produkci potraviny „Salame Piacentino“ CHOP dodržovala tradice. Produkt „Salame Piacentino“ má tradičně menší velikost. Má se tedy za to, že je vhodné výslovně zavést omezení pro maximální velikost salámu, aby doba zrání stanovená ve specifikaci byla vzhledem k této tradiční velikosti optimální, a bylo tak umožněno rovnoměrné a ideální zrání. Vedle toho lze díky stanovení maximální velikosti produktu zajistit, aby zvýšení maximální hmotnosti produktu určeného ke krájení na plátky na 2 kg nijak nezměnilo jeho kvalitativní vlastnosti, čímž se rovněž zaručí tentýž vzhled plátku a stejná rovnoměrnost zrání jako v případě produktu prodávaného vcelku.

V případě produktu určeného k nakrájení na plátky se počítá s použitím síťky z elastického provázku. Tyto provázky usnadní krájení produktu na plátky, protože se předtím snáze odstraňují.

Zavedení povolené 10 % odchylky pro vlhkost prostředí, ve kterém produkt zraje, přispívá ke zvýšení jakosti produktu s CHOP. Dnes je poptávka po stále více uzrálých produktech, a to i nad minimální hodnoty stanovené ve specifikaci. V těchto případech se zjistilo, že prodloužená doba zrání může způsobit infiltrace vzduchu a následnou oxidaci produktu, pokud není v prostředí patřičná míra vlhkosti. Z těchto důvodů je vhodné, aby parametry vlhkosti místa, kde produkt zraje, byly pružnější.

Mělo se za to, že je nutné zvýšit maximální hmotnost produktu určeného k nakrájení na plátky, aby se odstranily některé problémy spjaté s množstvím vzniklého odpadu a s nízkou rentabilitou v případě krájení produktu malých rozměrů.

Snížení minimálního obsahu popela ze 4 % na 1,5 % vyplývá z minimální povolené úrovně soli, s níž je obsah popela úzce spojen, což je mj. v souladu s neustálým úsilím o snižování obsahu soli v potravinách.

Snížení pH konečného produktu z hodnoty 5,4 na hodnotu 5,2 je v souladu se zavedením výběru při používání startovacích kultur uvedených výše. Minimální odchylka pH v hodnotě 0,2 nemá vliv na kvalitativní a organoleptické vlastnosti produktu.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (3)

„SALAME PIACENTINO“

č. ES: IT-PDO-0117-01104-08.04.2013

CHZO ( ) CHOP ( X )

1.   Název

„Salame Piacentino“

2.   Členský stát nebo třetí země

Itálie

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

3.1   Druh produktu

Třída 1.2 –

Masné výrobky (vařené, solené, uzené atd.)

3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

Produkt „Salame Piacentino“ patří mezi solené a přirozeně zrající produkty, balené do vepřového střeva, jež se konzumují syrové. Pro produkci salámu „Salame Piacentino“ se využívá libové vepřové maso, do něhož se přidává vepřové sádlo v poměru 10 až 30 %. Konečný produkt má válcovitý tvar, barva ukrojeného plátku je sytě červená s rozptýlenými kousky tuku bílé barvy s narůžovělým odstínem. Má typické, velmi intenzivní a spíše sladké aroma s charakteristickou vůní uzeniny.

3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

Produkt „Salame Piacentino“ pochází z prasat narozených, chovaných a poražených v regionech Emilia Romagna a Lombardie. Název „Salame Piacentino“ má výjimku podle čl. 5 odst. 3 nařízení (EU) č. 1151/2012.

3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

Je třeba dodržovat podrobná pravidla o používání a složení krmných dávek. Výživa vepřů probíhá ve dvou fázích a zakládá se převážně na produkci obilovin z makrooblasti vymezené v bodě 3.3. Průměrná krmná dávka pro vepře se skládá z velké části z kukuřičné směsi a dále pak z ječmene, otrub, sóji a minerálních doplňků. Vedlejší produkty výroby sýra (syrovátku, sýřeninu a podmáslí) z většiny dodávají výrobny sýra ve vymezené zeměpisné oblasti.

3.5   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

Všechny fáze produkce, tj. solení, propracování masa, plnění, sušení a zrání produktu „Salame Piacentino“, probíhají v oblasti uvedené v bodě 4.

3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

Balení, nakrájení a porcování musí probíhat pod dohledem určeného kontrolního subjektu, a to výhradně v oblasti zpracování, jež je uvedena v bodě 4. Aby bylo zaručeno zachování původních a osobitých vlastností produktu, je třeba, aby balení, nakrájení a porcování prováděli v zeměpisné oblasti produkce zaměstnanci, kteří mají o produktu specifické znalosti. Styk se vzduchem a vystavení nakrájeného nebo naporcovaného produktu bez střeva neznámým podmínkám prostředí může vyvolat oxidaci a následné zhnědnutí plátků nebo povrchu vzniklém po řezu; produkt může ztratit svou charakteristickou sytě červenou barvu v libové části, tuk může žluknout a následně se může zhoršit vůně.

3.7   Zvláštní pravidla pro označování

Na produktu uváděném ke spotřebě musí být nápis „Salame Piacentino“.

Nápis „Salame Piacentino“ musí být na etiketě proveden zřetelným a nesmazatelným písmem, které lze jasně odlišit od jakéhokoliv jiného nápisu uvedeného na etiketě, a bezprostředně za ním musí následovat výraz „Denominazione di Origine Protetta“ (chráněné označení původu).

Je zakázáno doplňovat jakékoli jiné označení, které není výslovně stanoveno.

Je však dovoleno použití označení, která odkazují na jména, obchodní firmy nebo soukromé značky, pokud taková označení nemají pochvalný charakter nebo nejsou s to uvést spotřebitele v omyl, jakož i případných názvů podniků chovajících prasata, z jejichž chovů produkt pochází.

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

Oblast produkce produktu „Salame Piacentino“ zahrnuje celé území provincie Piacenza ležící v nadmořské výšce do 900 m.n.m., a to z důvodu mimořádných klimatických podmínek.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti

Produkce potraviny „Salame Piacentino“ pochází z období starověkého Říma a dochovala se dodnes, přičemž je soustředěna do zeměpisné oblasti provincie Piacenza.

Význam oblasti produkce potraviny „Salame Piacentino“ je spjat s vývojem typické venkovské kultury, jež je společná celé Padanii, z jejíhož území surovina pochází (Emilia Romagna a Lombardie). V oblasti, odkud surovina pochází, je rozvoj živočišné výroby spjat s rozsáhlým pěstováním obilovin a s výrobními systémy vysoce specializovaného sýrařského průmyslu, které předurčily zaměření místní produkce konkrétně na chov prasat.

Místní producenti v provincii Piacenza rozvíjeli a vzájemně si předávali specifické dovednosti týkající se výběru a zpracování odříznutých kusů masa a zpracování libových částí a tuku. Vedle toho přítomnost údolí se svěžím vzduchem a hojností vody, jakož i kopcovité zalesněné oblasti, se příznivě odrážejí na podmínkách prostor, v nichž produkt zraje.

5.2   Specifičnost produktu

Produkt „Salame Piacentino“ se vyznačuje sladkým a intenzivním aromatem, jež se rozvíjí během zrání. Libová část plátku má sytě červenou barvu s kousky tuku bílé barvy. Surovinu používanou pro produkci potraviny „Salame Piacentino“ tvoří různé kusy patřičně očištěného a vybraného masa z prasat, jež mají typické vlastnosti italského prasete těžké hmotnostní kategorie.

5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO)

Vlastnosti produktu „Salame Piacentino“ závisí na podmínkách prostředí a na přírodním a lidském faktoru. Zejména vlastnosti suroviny jsou úzce spjaty s vymezenou zeměpisnou oblastí, odkud surovina pochází a v níž se rozvíjely techniky chovu italských prasat těžké hmotnostní kategorie, které jsou pro jakost částí masa využívaných k produkci potraviny „Salame Piacentino“ určující.

Ke zpracování produktu „Salame Piacentino“ dochází v oblasti provincie Piacenza, což je podstatné z toho důvodu, že místní producenti během času rozvíjeli specifické poznatky uplatnitelné při výběru kusů libového masa a jejich promíchání s tučnými složkami a s kořením. Technické dovednosti producentů při zpracování a mletí různých druhů masa spolu s dobře osvojeným řízením jednotlivých fází zrání jsou dalším dokladem o provázanosti produktu „Salame Piacentino“ s územím, kde se vyrábí.

Environmentální faktory jsou úzce spjaty s vlastnostmi oblasti produkce. Jedním z těchto faktorů je zejména podnebí, jež rozhodujícím způsobem ovlivňuje vlastnosti konečného produktu, a přispívá tak k úspěšnému průběhu zrání produktu.

Kombinace „suroviny – produktu – označení“ tedy souvisí s jedinečným specifickým společenským a hospodářským rozvojem dotyčné oblasti.

Odkaz na zveřejnění specifikace

(čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006 (4))

Úplné znění specifikace je k dispozici na internetové adrese:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

nebo

lze vstoupit přímo na domovskou stránku ministerstva zemědělství, potravinářství a lesnictví (http://www.politicheagricole.it) a kliknout na „Qualità e sicurezza“ (Jakostní produkty – na obrazovce nahoře vpravo) a nakonec na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (Specifikace produkce, jež jsou předmětem zkoumání EU).


(1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

(3)  Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

(4)  Viz poznámka pod čarou 3.