52014PC0107

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o hladině akustického tlaku motorových vozidel /* COM/2014/0107 final - 2011/0409 (COD) */


2011/0409 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o hladině akustického tlaku motorových vozidel

1.           SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2011) 856 v konečném znění – 2011/0409 COD): || 9. prosince 2011.

Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru: || 25. dubna 2012.

Datum vydání stanoviska Evropského parlamentu v prvním čtení: || 6. února 2013.

Datum přijetí postoje Rady: || 20. února 2014.

2.           CÍL NÁVRHU KOMISE

Cílem návrhu Komise je snížit mezní hodnoty hluku ve dvou krocích vždy o 2 dB(A) u osobních automobilů, dodávkových vozidel, autobusů a autokarů. Pro nákladní vozidla by snížení činilo 1 dB(A) v prvním kroku a 2 dB(A) ve druhém. První krok by se měl použít dva roky po vyhlášení znění uvedeného nařízení v Úředním věstníku a druhý krok se plánuje na dobu 5–7 let po jeho vyhlášení.

Kromě toho se zavádí nová zkušební metoda, která je reprezentativnější pro městský provoz a je mezinárodně uznávána v rámci Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN).

Kromě toho se navrhuje, aby elektrická a hybridní elektrická vozidla byla volitelně vybavena zařízením vydávajícím zvuk (tzv. „AVAS“), díky němuž by tato vozidla byla lépe postřehnutelná chodci a cyklisty.

Mezní hodnoty emisí hluku zůstaly i přes zvyšující se provoz od roku 1996 nezměněny. Díky uvedenému návrhu Komise se podstatně sníží úrovně hluku v okolním prostředí a očekává se, že počet lidí, kteří jsou takovým hlukem vážně obtěžováni, se sníží o 25 %.

3.           PŘIPOMÍNKY K POSTOJI RADY

3.1.        Obecné připomínky

Komise vítá politickou dohodu o kompromisním znění, které dne 9. prosince 2013 dosáhla Rada a parlamentní výbor ENVI. Přijetí postoje Rady v prvním čtení by nyní mělo umožnit konečné přijetí tohoto textu v průběhu stávajícího volebního období. Je důležité, aby nová zkušební metoda, která je reprezentativnější a je mezinárodně uznávána, byla zavedena co nejdříve. Kromě toho, pokud jde o mezní hodnoty hluku, je pro výrobní odvětví důležité mít dlouhodobý a stabilní cíl, aby mohlo přizpůsobit vozidla tomuto novému právnímu předpisu.

3.2.        Připomínky k pozměňovacím návrhům přijatým Evropským parlamentem

3.2.1.     Pozměňovací návrhy Evropského parlamentu zahrnuté zcela, zčásti nebo v zásadě do postoje Rady v prvním čtení

Postoj Rady v prvním čtení zahrnuje velkou většinu pozměňovacích návrhů, které zavedl Evropský parlament, zejména většinu dodatečných bodů odůvodnění navržených Evropským parlamentem, sladění zkušebního postupu se zkušebním postupem vyvinutým pod záštitou Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN), zařazení nové zkušební dráhy a nové klasifikace vozidel.

Pokud jde o mezní hodnoty, postoj Rady se velmi blíží původnímu návrhu Komise s ohledem na konečné mezní hodnoty, ale Rada navrhuje jejich použitelnost odložit. U většiny kategorií vozidel to také může představovat další krok následující po konečném kroku navrženém Evropským parlamentem v postoji v prvním čtení. Komise to může jako kompromis podpořit.

Rada přijala pozměňovací návrh týkající se označování hladiny akustického tlaku vozidel obchodním subjektem, který navrhl Parlament. Rada se však rozhodla, že tento požadavek nebude povinný, dokud Komise nedokončí posouzení dopadů takového povinného požadavku. Tento prvek nebyl součástí původního návrhu Komise, ale lze jej podpořit jako součást balíčku.

Rada přijala pozměňovací návrh Evropského parlamentu, který spočívá v požadavku, aby byl v elektrických a hybridních vozidlech povinně instalován akustický varovný systém vozidel (tzv. „AVAS“). Je třeba připomenout, že původní návrh Komise zahrnoval pouze dobrovolnou instalaci. Komise může tuto změnu navrženou Radou podpořit, jelikož její součástí je rovněž lhůta 3–5 let, která umožní vývoj podrobnějších technických požadavků na schvalování takových systémů a výrobnímu odvětví poskytne čas na to, aby přizpůsobilo své výrobky těmto novým požadavkům.

Pozměňovací návrh Evropského parlamentu, který zavádí odkaz na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 ze dne 9. července 2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh[1], byl přijat v postoji Rady jako nový bod odůvodnění. Toto může Komise rovněž podpořit.

Vysvětlení, která během práce na návrhu Komise předložily Rada a Parlament, lze rovněž podpořit.

3.2.2.     Pozměňovací návrhy Evropského parlamentu nezahrnuté do postoje Rady v prvním čtení

Rada dospěla k názoru, že pozměňovací návrh Evropského parlamentu, který požaduje, aby Komise prozkoumala možnost zavedení systému klasifikace povrchu vozovek z hlediska hluku odvalování, není vhodný jakožto článek v nařízení, které se týká motorových vozidel. Rada však uznala, že by se v oblasti hluku měl dodržovat integrovaný postup a že by základem pro budoucí výzkum v oblasti klasifikace povrchu vozovek mohly být mapy vozovek podle směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí[2]. To Komise podporuje.

Pokud jde o akty v přenesené pravomoci, Rada nebyla schopna podpořit ani neomezené zmocnění Komise k aktualizaci jiných než podstatných prvků příloh (návrh Komise), ani automatické obnovení tohoto zmocnění (návrh Parlamentu). Ve srovnání s návrhem Evropského parlamentu Rada rovněž omezila počet příloh, které může Komise změnit. Komise vyjadřuje politování nad tímto rozhodnutím z praktických důvodů (po pěti letech bude nutné uplatnit řádný legislativní postup, a to i pro drobné změny příloh), avšak může je přijmout jako součást konečného kompromisu mezi spoluzákonodárci.

3.3.        Nová ustanovení zavedená Radou a postoj Komise k těmto ustanovením

Rada zavedla řadu technických změn, zejména za účelem jednoznačného propojení mezi tímto novým nařízením a rámcovou směrnicí 2007/46/ES, kterou se stanoví rámec pro schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla [3]. To lze podpořit.

Rada rovněž zavedla dodatečné požadavky, aby se usnadnily technické a silniční kontroly hybridních vozidel. To lze rovněž podpořit.

4.           ZÁVĚR

Ačkoli Komise z praktických důvodů lituje rozhodnutí Rady omezit přenesení pravomoci na Komisi jen na omezený počet příloh a na stanovenou dobu pěti let, je si Komise vědoma, že jediný způsob, jak umožnit pokračování tohoto procesu, je upustit od svých námitek.

Rada se usnesla kvalifikovanou většinou.

Komise tedy v zájmu dosažení kompromisu podporuje postoj přijatý Radou.

[1]               Úř. věst. L 218, 13.8.2008, s. 30.

[2]               Úř. věst. L 189, 18.7.2002, s. 12.

[3]               Úř. věst. L 263, 9.10.2007, s. 1.