15.1.2015   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 12/60


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o šíření družicových údajů z pozorování Země pro komerční účely

COM(2014) 344 final – 2014/0176 (COD)

(2015/C 012/09)

Zpravodaj:

pan McDonogh

Dne 17. července 2014 se Evropský parlament a dne 18. července 2014 Rada Evropské unie, v souladu s čl. 114 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o šíření družicových údajů z pozorování Země pro komerční účely

COM(2014) 344 – 2014/0176 (COD).

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 23. září 2014.

Na 502. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 15. a 16. října 2014 (jednání dne 15. října), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 151 hlasy pro, 1 hlas byl proti a 4 členové se zdrželi hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Téma tohoto návrhu směrnice má pro Evropskou unii rozhodující význam. Kontrola a využití údajů o světě, v němž žijeme, zásadním způsobem určí budoucnost světových záležitostí a blaho evropských občanů. V současnosti jsou tyto údaje do značné míry vytvářeny a kontrolovány Spojenými státy a dalšími zeměmi mimo EU. Je životně důležité, aby EU podnítila svůj vesmírný program a tvorbu a šíření údajů z pozorování Země a mohla se tak v tomto nesmírně důležitém odvětví místo zaostávání dostat do čela.

1.2

Výbor rozhodně podporuje vytvoření jasného právního rámce usnadňujícího rozvoj kosmického průmyslu v Evropě a využívání údajů z pozorování Země k podpoře udržitelného růstu a blahobytu evropských občanů. Proto vítá sdělení Komise k návrhu směrnice o šíření družicových údajů z pozorování Země pro komerční účely.

1.3

Výbor tento návrh vítá také v širším kontextu evropské politiky pro oblast vesmíru, jež je životně důležitá pro budoucí prosperitu a bezpečnost EU a k dosažení vize inteligentního a udržitelného růstu podporujícího začlenění nastíněné ve strategii Evropa 2020 (1).

1.4

Výbor kromě toho souhlasí s Komisí, že směrnice je nezbytná k vytvoření transparentního, spravedlivého a soudržného právního rámce, který zajistí řádné fungování a rozvoj vnitřního trhu s produkty a službami v oblasti vesmíru, zejména vytvoření společného rámce pro šíření družicových údajů s vysokým rozlišením.

1.5

Výbor je spokojen s ustanoveními směrnice, jejichž cílem je vytvořit normu Evropské Unie pro komerční šíření družicových údajů s vysokým rozlišením.

1.6

EHSV se však domnívá, že rozvoj komerčního kosmického průmyslu v Evropě je příliš pomalý a že více pracovních míst a prosperity vycházejících z kosmické technologie a údajů získaných z vesmíru mohlo být vytvořeno dříve. Výbor žádá Komisi, aby urychlila rozvoj politik a právního rámce pro oblast vesmíru s cílem podpořit ochranu, bezpečnost, udržitelnost a hospodářský rozvoj kosmického odvětví a zajistit řádné fungování vnitřního trhu s produkty a službami v oblasti vesmíru.

1.7

Výbor je pevně přesvědčen, že politika musí lépe podporovat malé a střední podniky v 28 členských státech EU, které se snaží konkurovat a růst na trhu s údaji z pozorování Země. Výbor by zejména uvítal politiky zaměřené na odstranění neodůvodněných překážek na vnitřním trhu, jež se týkají minimálního finančního rozsahu, který má nepříznivý dopad zvláště na malé a střední podniky.

1.8

EHSV by uvítal, kdyby návrhy na evropskou politiku veřejných zakázek v kosmickém odvětví podpořily rozvoj komerčního kosmického odvětví, jež je velmi závislé na institucionálních veřejných zakázkách.

1.9

Výbor by dále uvítal politiky podporující vzdělávání více inženýrů, odborníků na IKT a absolventů obchodních škol pro kosmický průmysl, zejména v oblasti rychle rostoucích trhů pro poskytovatele údajů, další prodejce údajů, poskytovatele služeb s přidanou hodnotou a poskytovatele geoinformačních služeb.

1.10

Výbor uznává, že pro občany Unie je velmi důležitá bezpečnost. EHSV se však domnívá, že komplexnější společná evropská bezpečnostní politika by bez ohledu na ustanovení navrhované směrnice pomohla mimo jiné řešit příliš restriktivní kontrolu družicových údajů s vysokým rozlišením (HRSD) ze strany několika členských států.

1.11

EHSV také žádá Radu, aby harmonicky pracovala na rozvoji a podpoře evropské politiky pro oblast vesmíru, která napomůže míru, bezpečnosti a hospodářskému růstu na základě otevřeného přístupu založeného na spolupráci při rozvoji a využívání kosmické technologie a údajů, které jsou tak vytvářeny.

1.12

Výbor obrací pozornost Komise na předchozí stanoviska EHSV k politice EU pro oblast vesmíru (2).

2.   Navrhovaná směrnice

2.1

Návrh směrnice se zabývá tématem šíření údajů z družic pro pozorování Země v rámci Unie pro komerční účely. Zabývá se zejména definováním a řízením družicových údajů s vysokým rozlišením (HRSD) jako samostatné kategorie údajů, které vyžadují diferenciovaný regulační režim, pokud jsou šířeny pro komerční účely.

2.2

HRSD se využívají při poskytování geoprostorových produktů a služeb, jejichž trh roste. HRSD jsou nyní nepostradatelné pro monitorování životního prostředí, územní plánování, hospodaření s přírodními zdroji a zvládání katastrof a mimořádných událostí.

2.3

HRSD jsou ale rovněž důležité pro bezpečnost a obranu členských států, proto je získávání a šíření HRSD komerčními provozovateli regulováno státy, v nichž jsou provozovatelé registrováni. V současnosti tedy neexistuje žádný společný přístup na vnitrostátní úrovni, který by upravoval zacházení s družicovými údaji s vysokým rozlišením a služby a produkty odvozené z těchto údajů. To vede k roztříštěnosti právního rámce v Evropě, který se vyznačuje nedostatkem soudržnosti, transparentnosti a předvídatelnosti, a brání tak trhu v tom, aby plně rozvinul svůj potenciál.

2.4

Cílem navržené směrnice je zajistit řádné fungování vnitřního trhu s produkty a službami v oblasti HRSD vytvořením soudržného právního rámce pro distribuci HRSD a vhodné a dostatečné úrovně informací o přístupnosti HRSD pro komerční účely a usnadnit hospodářskou soutěž na úrovni poskytovatelů údajů vytvořením transparentního, předvídatelného a spravedlivého právního rámce napříč členskými státy a zajištěním volného oběhu údajů v celé EU.

2.5

Záměrem je, aby provádění navržené směrnice mělo kladný hospodářský dopad díky větší míře transparentnosti, právní jistoty a obchodní předvídatelnosti, pokud jde o šíření údajů získaných z vesmíru. Předpokládá se, že přínosy budou patrné v oblasti zakládání a růstu podniků, prodeje údajů z pozorování Země a mezinárodní konkurenceschopnosti. Je pravděpodobné, že díky vyšší kvalitě služeb a konkurenčnějším cenám dojde nejen k přímému nárůstu počtu pracovních míst v odvětví dalšího prodeje údajů/služeb s přidanou hodnotou a poskytování údajů, ale také k dalšímu nárůstu počtu pracovních míst na ostatních úrovních hodnotového řetězce (podniky využívající HRSD, výrobci a provozovatelé družic). Očekává se rovněž další nepřímý nárůst pracovních míst, neboť vytvoření jednoho nového pracovního místa v kosmickém průmyslu vede k vytvoření až pěti nových pracovních míst v jiných odvětvích.

2.6

Hlavními ustanoveními navrhované směrnice jsou:

a)

jasná definice HRSD na základě technických parametrů nezbytných pro zpracování těchto údajů;

b)

specifikace postupu, který mají členské státy dodržovat při testování a schvalování zveřejnění HRSD pro komerční účely;

c)

režim podávání zpráv, kterého se mají členské státy držet, aby mohla Komise dostatečně dohlížet na fungování směrnice.

2.7

Členské státy budou muset směrnici provést do vnitrostátního práva do 31. prosince 2017.

3.   Obecné připomínky

3.1

Vývoj vesmírné technologie a produktů a služeb v oblasti vesmíru je pro budoucnost Evropy nesmírně důležitý. Jak již Výbor uvedl dříve, „význam vesmíru pro zvyšování vědomostí, blahobytu, hospodářské síly a schopnosti inovací je nedocenitelný“ (3). Prosperující trh s evropskými kosmickými aplikacemi by přinesl značné hospodářské, sociální a environmentální výhody.

3.2

Evropa má jedinečné schopnosti pro rozvoj a podporu evropské politiky pro oblast vesmíru, která napomůže míru, bezpečnosti a hospodářskému růstu na základě otevřeného přístupu založeného na spolupráci při rozvoji a využívání kosmické technologie a údajů, které jsou tak vytvářeny.

3.3

Ačkoli EHSV uznává, že bezpečnost je pro Unii životně důležitá, domnívá se, že komplexnější společná evropská bezpečnostní politika by bez ohledu na ustanovení navrhované směrnice pomohla mimo jiné řešit příliš restriktivní kontrolu družicových údajů s vysokým rozlišením (HRSD) ze strany několika členských států.

3.4

Evropa potřebuje pulsující komerční kosmický průmysl ve všech odvětvích hodnotového řetězce (4), aby si zachovala nezávislý přístup k vesmírné technologii a družicovým údajům z pozorování Země a aby rozvinula silný a nezávislý kosmický průmysl.

3.5

EU příliš pomalu rozvíjí politiky a právní rámce, které zajistí řádné fungování vnitřního trhu s produkty a službami v oblasti vesmíru a rozvinou pulsující průmysl vytváření a využívání údajů získaných z vesmíru. Pomalý rozvoj podnikatelské činnosti v navazujících kosmických aplikacích v Evropě znamená, že inovace, vytváření bohatství a postavení na celosvětovém trhu v různých kosmických odvětvích se ztrácejí na úkor USA, Ruska, Číny a dalších zemí.

3.6

Evropa potřebuje k vývoji své vesmírné technologie a produktů a služeb v oblasti vesmíru na rychle rostoucím globálním trhu proaktivní komerční strategii. Tuto strategii je třeba schválit a koordinovat na evropské úrovni, aby se zajistilo, že budou odstraněny vnitřní překážky rozvoje.

3.7

Komerční strategie musí zahrnovat soudržný a stabilní regulační rámec, silnou průmyslovou základnu se značným počtem malých a středních podniků, konkurenceschopnost a nákladovou účinnost, trhy s aplikacemi a službami a technologicky nezávislý přístup do vesmíru a k vesmírné technologie a produktům a službám v oblasti vesmíru. Tyto požadavky výslovně podpořila kosmická průmyslová politika EU (5).

3.8

Za účelem zajištění silného komerčního evropského kosmického průmyslu musí EU podporovat kritickou masu evropských podniků od malých a středních podniků až po velké globální organizace, jež jsou aktivní v oblasti vývoje a využití produktů a služeb založených na družicových údajích.

3.9

Jsou také zapotřebí politiky podporující vzdělávání více inženýrů, odborníků na IKT a absolventů obchodních škol pro kosmický průmysl, zejména v oblasti rychle rostoucích trhů pro poskytovatele údajů, další prodejce údajů, poskytovatele služeb s přidanou hodnotou a poskytovatele geoinformačních služeb.

3.10

Rozvoj komerčního kosmického odvětví je velmi závislý na institucionálních veřejných zakázkách. Toto průmyslové odvětví by profitovalo z právních předpisů, které by zavedly politiku veřejných zakázek v kosmickém odvětví, na niž by se dohlíželo na úrovni EU.

4.   Konkrétní připomínky

4.1

Výbor uznává, že pro občany Unie je velmi důležitá bezpečnostní politika. Příliš restriktivní kontrola družicových údajů s vysokým rozlišením (HRSD) ze strany několika členských států je však značnou překážkou rozvoje evropského komerčního trhu s údaji z pozorování Země a umožňuje konkurentům ze zemí mimo EU této situace využít.

4.2

Chybí kvalitní informace o rozsahu a činnosti průmyslu v Evropě zapojeného do vývoje aplikací a služeb využívajících družicové údaje. Měla by být provedena studie o různých částech hodnotového řetězce zapojených do vývoje navazujících kosmických aplikací. Kvalitní údaje o potenciálu pro růst počtu pracovních míst a vytváření bohatství v různých odvětvích by podnítily trh a poskytly větší podporu této politice.

4.3

Trh EU s družicovými údaji s vysokým rozlišením je ve srovnání s USA, kde existuje jednotný trh, málo vyvinutý. Silné postavení průmyslových odvětví z USA zaměřených na pozorování Země vychází z technicky pokročilých družicových systémů, jasného regulačního rámce a značné poptávky veřejnosti po komerčních HRSD a službách. Konkurenti z USA kromě toho profitují z velmi účinných synergií mezi civilním a vojenským/obranným sektorem v oblasti výzkumu a vývoje. Kromě silné konkurence z USA jsou také v Indii, Číně, Kanadě, Koreji a na Tchaj-wanu vážní konkurenti, kteří na evropský trh dodávají HRSD prostřednictvím dalších prodejců údajů.

V Bruselu dne 15. října 2014

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  Evropa 2020 – Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění, COM(2010) 2020 final.

(2)  Úř. věst. C 67, 6.3.2014, s. 88; Úř. věst. C 327, 12.11.2013, s. 38; Úř. věst. C 341, 21.11.2013, s. 29; Úř. věst. C 299, 4.10.2012, s. 72; Úř. věst. C 43, 15.2.2012, s. 20; Úř. věst. C 44, 11.2.2011, s. 44; Úř. věst. C 339, 14.12.2010, s. 14; Úř. věst. C 162, 25.6.2008, s. 24.

(3)  CCMI/115 – CES2861-2013, odst. 3.1.

(4)  Hodnotový řetězec zahrnuje provozovatele družic, poskytovatele údajů, další prodejce údajů (prodávající HRSD od provozovatelů družic a poskytovatelů údajů ze zemí EU i mimo EU), poskytovatele služeb s přidanou hodnotou, poskytovatele geoinformačních služeb, výzkumné ústavy, vlády a zákazníky.

(5)  COM(2013) 108 final.