13.12.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 365/134


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění za rozpočtový rok 2012 spolu s odpověďmi agentury

2013/C 365/19

ÚVOD

1.

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (dále jen „orgán“ nebo „EIOPA“), který sídlí ve Frankfurtu, byl zřízen nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1094/2010 (1). Úkolem orgánu pro pojišťovnictví je přispívat k vytváření vysoce kvalitních společných norem a postupů regulace a dohledu, přispívat k jednotnému uplatňování právně závazných aktů Unie, podněcovat a podporovat delegování úkolů a povinností mezi příslušnými orgány, sledovat a posuzovat tržní vývoj v oblasti své působnosti a posilovat ochranu pojistníků, účastníků penzijních systémů a oprávněných osob (2). Orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění byl zřízen ke dni 1. ledna 2011.

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

2.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které orgán zavedl. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

3.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) provedl Účetní dvůr audit:

a)

roční účetní závěrky orgánu, jež obsahuje finanční výkazy (3) a zprávy o plnění rozpočtu (4) za rozpočtový rok 2012;

b)

legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

4.

Podle článků 33 a 43 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (5) je vedení odpovědné za vypracování a věrnou prezentaci roční účetní závěrky orgánu a za legalitu a správnost operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá:

a)

Součástí odpovědnosti vedení za roční účetní závěrku orgánu je navrhnout, zavést a provádět vnitřní kontrolní systém relevantní pro sestavení a věrnou prezentaci účetní závěrky, jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, zvolit a uplatňovat vhodné účetní metody na základě účetních pravidel přijatých účetním Komise (6) a provádět účetní odhady, které jsou s ohledem na dané okolnosti přiměřené. Ředitel schvaluje roční účetní závěrku orgánu poté, co ji účetní orgánu sestavil na základě všech dostupných informací a vypracoval k účetní závěrce osvědčení, v němž se mimo jiné uvádí, že účetní má přiměřenou jistotu, že účetní závěrka ve všech významných (materiálních) ohledech podává věrný a poctivý obraz finanční situace orgánu.

b)

Odpovědnost vedení za legalitu a správnost uskutečněných operací a dodržování zásady řádného finančního řízení spočívá v navržení, zavedení a provádění účinného a efektivního systému vnitřní kontroly, včetně odpovídajícího dohledu a vhodných opatření, aby nedocházelo k nesrovnalostem a podvodům, a v případě nutnosti též soudního řízení za účelem zpětného získání neoprávněně vyplacených nebo použitých prostředků.

Odpovědnost auditora

5.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (7) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky orgánu a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka orgánu neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

6.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, který je založen na vyhodnocení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při vyhodnocování těchto rizik auditor zkoumá veškeré vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, a navrhuje auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

7.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat prohlášení o věrohodnosti.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

8.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka orgánu ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje jeho finanční situaci k 31. prosinci 2012 a výsledky jeho hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jeho finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise.

Výrok o legalitě a správnosti operací, na nichž se zakládá účetní závěrka

9.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá roční účetní závěrka orgánu za rozpočtový rok 2012, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

10.

Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

PŘIPOMÍNKY K LEGALITĚ A SPRÁVNOSTI OPERACÍ

11.

Úřad EIOPA upravil své postupy pro zadávací řízení tak, aby byly plně v souladu s pravidly EU pro zadávání zakázek. V jednom případě však byla zakázka na navržení finanční databáze rozdělena na čtyři části (každá o hodnotě 60 000 EUR), které byly všechny přímo uděleny dvěma společnostem. Vzhledem k celkové hodnotě služeb zadaných na tento projekt (240 000 EUR), mělo být použito otevřené nebo omezené řízení, a související závazky a platby jsou tedy nesprávné.

PŘIPOMÍNKY K VNITŘNÍMU KONTROLNÍMU SYSTÉMU

12.

V květnu a červnu 2012 proběhla fyzická kontrola aktiv, o níž však nebyla vypracována žádná zpráva. Úřad k fyzickým kontrolám hmotného majetku nepřijal žádné postupy ani pokyny.

PŘIPOMÍNKY K ROZPOČTOVÉMU ŘÍZENÍ

13.

Objem do roku 2013 přenesených prostředků na závazky hlavy III (operační výdaje) byl velmi vysoký; přeneseno bylo 79 % celkových rozpočtových prostředků. Příčinou je především složitost a délka trvání jednoho zadávacího řízení z oblasti IT, u něhož byla související smlouva ve výši 2,2 milionu EUR podepsána podle plánu v prosinci 2012.

KONTROLA OPATŘENÍ PŘIJATÝCH V NÁVAZNOSTI NA PŘIPOMÍNKY Z PŘEDCHÁZEJÍCÍHO ROKU

14.

Přehled nápravných opatření přijatých v návaznosti na připomínky vyjádřené Účetním dvorem v předcházejícím roce uvádí příloha I.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá Dr. Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 10. září 2013.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 48.

(2)  Pravomoci a činnosti orgánu jsou pro informační účely shrnuty v příloze II.

(3)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující poznámky.

(4)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(5)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72.

(6)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, případně z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.

(7)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).


PŘÍLOHA I

Kontrola opatření přijatých v návaznosti na připomínky z předcházejícího roku

Rok

Připomínka Účetního dvora

Stav nápravného opatření

(dokončeno/probíhá /zatím neprovedeno / není relevantní)

2011

Míra čerpání závazků byla nízká především v rozpočtové hlavě II „Správní výdaje“ (60 %) a hlavě III „Operační výdaje“ (12 %). Tato skutečnost se odrazila na cílech orgánu v oblasti IT, neboť jich nebylo v úplnosti dosaženo.

Dokončeno

2011

Rozpočet orgánu na rozpočtový rok 2011 činil 10,7 milionu EUR. V souladu s čl. 62 odst. 1 jeho zakládajícího nařízení bylo 55 % jeho rozpočtu na rok 2011 financováno z příspěvků členských států a zemí ESVO a 45 % z rozpočtu Unie. Na konci roku 2011 měl orgán kladný zůstatek výsledovky ve výši 2,8 milionu EUR. V souladu s jeho finančním nařízením byla celá tato částka zaúčtována jako závazek vůči Evropské komisi.

Probíhá

2011

Účetní zatím stále ještě nepotvrdil platnost účetního systému orgánu, jak to požaduje finanční nařízení.

Dokončeno

2011

Kontrolovaná zadávací řízení nebyla zcela v souladu s ustanoveními obecného finančního nařízení. U pěti zakázek na nákup počítačového vybavení (v celkové hodnotě 160 117 EUR) nebyla předem stanovena kritéria pro udělení zakázky a nebyly podepsány písemné smlouvy. V jiném případě, který se týkal služeb při najímání zaměstnanců (55 000 EUR), byla kritéria pro udělení zakázky uplatněna nesprávně. Orgán by měl zajistit, aby všechny nové zakázky byly udíleny plně v souladu s předpisy EU pro zadávání veřejných zakázek.

Probíhá

2011

Orgán by měl zlepšit transparentnost výběrových řízení na zaměstnance: před posuzováním přihlášek nebyl stanoven minimální bodový limit pro pozvání k písemným testům a pohovoru, pro zařazení na seznam úspěšných uchazečů a nebyly stanoveny ani otázky pro ústní a písemné testy. Chybělo také rozhodnutí orgánu oprávněného ke jmenování výběrové komise.

Probíhá


PŘÍLOHA II

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (Frankfurt nad Mohanem)

Pravomoci a činnosti

Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

(články 26, 114, 290 a 291 Smlouvy o fungování Evropské unie)

Vytvořit nebo zajistit fungování vnitřního trhu v souladu s příslušnými ustanoveními Smluv.

Připravovat návrhy technických norem jako podklady pro nelegislativní akty s obecnou působností, kterými se doplňují nebo mění některé prvky legislativního aktu, které nejsou podstatné, nebo pro případy, kdy jsou pro provedení právně závazných aktů Unie zapotřebí jednotné podmínky.

Pravomoci orgánu

(nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1094/2010 o zřízení orgánu, čl. 1 odst. 6, článek 8 o úkolech a pravomocích)

Cíle

Chránit veřejné zájmy přispíváním ke krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé stabilitě a účinnosti finančního systému v zájmu hospodářství Unie, jejích občanů a podniků.

Úkoly

Přispívat k vytváření vysoce kvalitních společných norem a postupů regulace a dohledu,

přispívat k jednotnému uplatňování právně závazných aktů Unie, podněcovat a podporovat delegování úkolů a povinností mezi příslušnými orgány,

úzce spolupracovat s Evropskou radou pro systémová rizika,

organizovat a provádět srovnávací hodnocení činnosti příslušných orgánů,

sledovat a posuzovat tržní vývoj v oblasti své působnosti,

provádět ekonomickou analýzu trhů, aby orgán měl informace nezbytné pro plnění svých funkcí,

posilovat ochranu pojistníků, účastníků penzijních systémů a oprávněných osob,

přispívat k jednotnému a soudržnému fungování kolegií orgánů dohledu, ke sledování, posuzování a měření systémového rizika, k vypracování a koordinaci ozdravných plánů a plánů řešení úpadků, k zajišťování vysoké úrovně ochrany pojistníků a oprávněných osob v celé Unii,

plnit další konkrétní úkoly stanovené v tomto nařízení a v jiných legislativních aktech,

na svých internetových stránkách zveřejňovat a pravidelně aktualizovat informace související s oblastí své působnosti,

přebírat podle potřeby veškeré stávající úkoly od Evropského výboru orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním (CEIOPS).

Správa

(nařízení (EU) č. 1094/2010 o zřízení orgánu: články 40–44: Rada orgánů dohledu; články 45–47: správní rada; články 48–50: předseda; články 51–53: výkonný ředitel)

Rada orgánů dohledu

Složení

Předseda orgánu (s hlasovacím právem), vedoucí představitelé příslušného orgánu pro dohled nad finančními institucemi v každém členském státě (s hlasovacím právem), jeden zástupce Evropské komise, Evropské rady pro systémová rizika, Evropského orgánu pro bankovnictví a Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (všichni bez hlasovacího práva); mohou být přítomni pozorovatelé.

Úkoly

Hlavní rozhodovací orgán orgánu pro pojišťovnictví.

Správní rada

Složení

Předseda orgánu a šest zástupců národních orgánů pro dohled. Jednání správní rady se může účastnit výkonný ředitel a zástupce Evropské komise, ale nemají hlasovací právo.

Úkoly

Zajišťuje, aby orgán plnil svou úlohu a úkoly, které mu přísluší podle nařízení č. 1094/2010. Správní rada uplatňuje své rozpočtové pravomoci, přijímá plán personální politiky a opatření pro provádění služebního řádu.

Předseda orgánu

Zastupuje orgán, připravuje práci rady orgánů dohledu a předsedá zasedáním rady orgánů dohledu i správní rady.

Výkonný ředitel orgánu

Odpovídá za řízení orgánu a plnění ročního pracovního programu a rozpočtu, připravuje práci správní rady, rozpočet a pracovní program.

Výbor pro kontrolu kvality

Složení

Zástupce předsedy orgánu, dva členové správní rady, výkonný ředitel.

Úkoly

Sledovat a hodnotit náležité provádění interních postupů a rozhodnutí.

Externí audit

Evropský účetní dvůr

Interní audit

Útvar interního auditu Evropské komise (IAS)

Orgán udělující absolutorium

Evropský parlament na doporučení Rady

Zdroje, které měl orgán k dispozici v roce 2012

Konečný rozpočet

Konečná výše rozpočtových prostředků: 15 655 000 EUR

Plán pracovních míst

Stálí zaměstnanci: 69 míst v plánu pracovních míst, z toho obsazených pracovních míst: 69

Plán pracovních míst splněn na 100 %

Smluvní zaměstnanci: 12 pracovních míst plánováno v rozpočtu, z toho obsazených pracovních míst: 14

Vyslaní národní odborníci: 8 pracovních míst plánováno v rozpočtu, z toho obsazených pracovních míst: 8

Celkový počet zaměstnanců: 91

Produkty a služby poskytnuté v roce 2012

Úkoly v oblasti regulace

Stanovisko k prozatímním opatřením v oblasti solventnosti II

Stanovisko k externím modelům a údajům

4 veřejné diskuse týkajících se různých oblastí činnosti orgánu (pojišťovnictví a penzijní pojištění)

Poradenské služby v souvislosti s revizí směrnice o instituci zaměstnaneckého penzijního pojištění (IORP)

Zpráva o úloze systémů zajištění sjednaných pojištění v rámci likvidačních řízení insolventních podniků v EU/EHP

Závěrečná zpráva orgánu EIOPA k veřejné diskusi N11/008 o návrhu pokynů k posouzení vlastních rizik a solventnosti

Závěrečná zpráva orgánu EIOPA k veřejné diskusi N11/009 a 11/011 o návrhu vykazovacích povinností a povinnosti zveřejňovat informace

Úkoly v oblasti dohledu

Účast orgánu v kolegiu orgánů dohledu 75 pojišťovacích skupin

Akční plán pro kolegia na rok 2012 včetně příloh, např. katalog s prvky pro výměnu informací, ke konci roku vydávaná výroční zpráva o fungování kolegií a o úspěších dosažených v rámci akčního plánu 2011

Ochrana spotřebitelů a finanční inovace

Pokyny k vyřizování stížností pro pojišťovny

Zpráva o osvědčených postupech pojišťoven při vyřizování stížností

Zpráva k metodice sběru, analýzy a poskytování informací o spotřebitelských trendech

Aktualizace průzkumu kompetencí vnitrostátních orgánů příslušných pro oblast ochrany spotřebitele organizovaná orgánem

Postupy pro zveřejňování varování a vyhlašování dočasných omezení/zákazů

Zpráva o osvědčených postupech pro zveřejňování informací o variabilních anuitách a jejich prodeji

Úvodní přehled spotřebitelských trendů v evropském pojišťovnictví a zaměstnaneckém penzijním pojištění

Společná kultura dohledu

Tři meziodvětvové semináře

17 seminářů pro příslušné vnitrostátní orgány

Vývoj metodiky pro tři srovnávací hodnocení

Finanční stabilita

Dvě pololetní zprávy o finanční stabilitě

Příprava celoevropského zátěžového testu pro pojišťovnictví (test odložen kvůli posouzení dlouhodobého zajištění (LTGA))

Vypracování čtvrtletního přehledu ukazatelů rizik

Příprava posouzení dlouhodobého zajištění

Krizové řízení

Dokončení komplexního rozhodovacího rámce s podrobným popisem procesů, jimiž se orgán bude řídit při plnění povinností týkajících se předcházení krizí a řízení

Dohoda o obecné koncepci orgánu EIOPA pro expozice vůči státním dluhopisům a pro bankovní expozice

Vypracování stanoviska orgánu EIOPA k reakci na prodloužené období nízkých úrokových sazeb z hlediska dohledu

Podrobný příspěvek k diskusi Evropské komise o obnově a řešení problémů pro nebankovní finanční instituce

Vnější vztahy

11 jednání včetně jednoho společného jednání správní rady, IRSG a OPSG, devět oficiálních stanovisek a prohlášení se zpětnou vazbou, osm neformálních diskusí o probíhající práci

Přibližně 20 případů regulatorního a dohledového dialogu s orgány dohledu a sdruženími orgánů dohledu ze třetích zemí (Austrálie a asijských zemí, Latinské Ameriky a Severní Ameriky, Jižní Afriky, Islandu a Švýcarska). Aktivní účast na práci technického a výkonného výboru IAIS, výboru pro finanční stabilitu, podvýboru pro solventnost a pojistnou matematiku a výroční konferenci IAIS a související příspěvky

Projekt dialogu EU-USA: zveřejnění strategického dokumentu „Cesta vpřed“ a závěrečné zprávy sedmi technických výborů, dvě veřejná slyšení ve Washingtonu DC a v Bruselu

Rozdílová analýza režimů pojištění a zajištění v Austrálii, Chile, Číně, Hongkongu, Izraeli, Mexiku, Singapuru, Jižní Africe, včetně kompletního hodnocení povinnosti zachovávat mlčenlivost jako východisko rozhodnutí EK o ekvivalenčních převodech

Dohoda o spolupráci s chorvatským orgánem pro dohled nad finančními službami (CFSSA/HANFA)

Konference / jiné veřejné akce v roce 2011

Čtyři konference a akce (konference o globálním dohledu pro pojišťovnictví, zahajovací akce ke studii o kvantitativních dopadech na důchody, výroční konference EIOPA a druhý den spotřebitelské strategie)

Zdroj: údaje poskytl orgán.


ODPOVĚDI ORGÁNU

11.

Orgán EIOPA uznává a sdílí námitky Účetního dvora. Rozhodnutí o provedení zadávacího řízení i jeho rozčlenění do čtyř částí však byla z hlediska činnosti orgánu náležitě opodstatněná: jejich cílem bylo prohloubit naše znalosti o tom, jak vybudovat náš systém, a při tom se v co největší míře vyvarovat rizika pořízení nevhodných služeb a produktů a zajistit dostatečnou konkurenci v zásadní fázi postupu, tedy hlavním zadávacím řízení.

O odhodlání orgánu EIOPA splňovat příslušná pravidla a zlepšovat své postupy svědčí tyto skutečnosti: V rámci každého zadávacího řízení byl zřízen hodnotící výbor, a to i v případech, kde to nebylo nutné. Cílem orgánu EIOPA bylo v rámci přípravy na nadcházející otevřená zadávací řízení najít pro jednotlivé oblasti různé dodavatele, což dokládá skutečnost, že ve všech řízeních bylo k předložení nabídky vyzváno více společností než bylo nezbytně nutné. Opakování týchž dodavatelů bylo důsledkem omezeného počtu obdržených nabídek. Cílem orgánu EIOPA byla účinná hospodářská soutěž a ve snaze vyhnout se situaci, v níž jeden poskytovatel nabídne řešení „šité na míru“, které by v rámci hlavního zadávacího řízení de facto vedlo k tomu, že právě tato společnost se stane jediným účastníkem řízení splňujícím příslušné požadavky, se orgán rozhodl k rozčlenění zadávacího řízení do čtyř samostatných částí.

12.

Orgán EIOPA vzal na vědomí zjištění Účetního dvora. V roce 2012 bylo prioritou vlastní zabezpečení aktiv orgánu a nikoli zavádění souvisejících procesů a dokumentování postupu kontroly. Od té doby orgán EIOPA učinil krok k nápravě. S cílem zefektivnit procesy týkající se aktiv bylo zorganizováno školení pro nové účastníky finančních operací. Orgán EIOPA rovněž přijal pokyny ke zdokumentování procesů týkajících se aktiv. V současné době se tyto procesy zavádějí.

13.

Orgán EIOPA vzal na vědomí zjištění Účetního dvora. Co se týče přenosů prostředků souvisejících s oblastí IT, lze je přičíst počáteční fázi fungování orgánu, v rámci níž byla nejprve koncem roku 2011 přijata strategie v oblasti IT a začátkem roku 2012 její prováděcí plán. Jakmile bude počáteční fáze dokončena, výdaje v oblasti IT budou rovnoměrněji rozloženy do celého rozpočtového roku, což značně sníží riziko přenosů prostředků.