10.1.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 6/46


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky společného podniku SESAR za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi společného podniku

2013/C 6/06

ÚVOD

1.

Společný podnik SESAR, který sídlí v Bruselu, byl založen v roce 2007 (1), aby řídil činnosti programu SESAR (výzkumný projekt řízení leteckého provozu v rámci jednotného evropského nebe).

2.

Program SESAR usiluje o modernizaci uspořádání letového provozu (ULP) v Evropě a je rozdělen do tří fází:

a)

„definiční fáze“, která byla zahájena v roce 2005 pod vedením Evropské organizace pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol) a která je spolufinancována z rozpočtu EU prostřednictvím programu transevropské dopravní sítě. Výsledkem této fáze je evropský hlavní plán uspořádání letového provozu, který vymezuje obsah, vývoj a plány zavádění další generace systémů ULP;

b)

„vývojová fáze“ (2008–2013), kterou řídí společný podnik SESAR (viz příloha) a která povede k vytvoření nových technologických systémů, komponentů a provozních postupů, vymezených evropským hlavním plánem uspořádání letového provozu;

c)

„zaváděcí fáze“ (2014–2020) pod vedením subjektů z daného odvětví a zainteresovaných stran, která bude spočívat v budování a zavádění nové infrastruktury uspořádání letového provozu v rozsáhlém měřítku.

3.

Společný podnik je koncipován jako partnerství veřejného a soukromého sektoru. Zakládajícími členy jsou Evropská unie, zastoupená Evropskou komisí, a organizace Eurocontrol, zastoupená svou agenturou. Po vydání výzvy k vyjádření zájmu se stalo členy patnáct veřejných a soukromých podniků z odvětví letové navigace. Jsou mezi nimi poskytovatelé letových navigačních služeb, sektor pozemní výstavby a letecké a kosmické výroby, výrobci letadel, letištní orgány a výrobci palubního vybavení.

4.

Rozpočet vývojové fáze programu SESAR činí 2,1 miliardy EUR, přičemž EU, organizace Eurocontrol a zúčastnění partneři z veřejného a soukromého sektoru přispívají na tuto částku rovným dílem. Příspěvek EU se financuje ze sedmého rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj a z programu transevropské dopravní sítě. Přibližně 90 % financování ze strany organizace Eurocontrol a ostatních zúčastněných stran má podobu nepeněžních příspěvků.

5.

Společný podnik SESAR začal samostatně fungovat dne 10. srpna 2007.

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

6.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které společný podnik zavedl. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

7.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (2) společného podniku SESAR, jež obsahuje finanční výkazy (3) a zprávy o plnění rozpočtu (4) za rozpočtový rok 2011, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

8.

Ředitel jako schvalující osoba plní příjmy a výdaje rozpočtu v souladu s finančními předpisy společného podniku (5) a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (6). Ředitel odpovídá za zavedení organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (7), jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost auditora

9.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky společného podniku a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

10.

Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že účetní závěrka společného podniku neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

11.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, včetně posouzení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, aby mohl navrhnout auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

12.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat prohlášení o věrohodnosti.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

13.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka společného podniku ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje jeho finanční situaci k 31. prosinci 2011 a výsledky jeho hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jeho finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise (8).

Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

14.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá účetní závěrka společného podniku za rozpočtový rok 2011, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

15.

Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

ROZPOČTOVÉ A FINANČNÍ ŘÍZENÍ

16.

Konečný rozpočet na rok 2011 přijatý správní radou obsahoval prostředky na závazky ve výši 148 milionů EUR a prostředky na platby ve výši 91,7 milionu EUR. Míra čerpání prostředků na závazky byla 99,4 % a prostředků na platby 82,4 %.

17.

V roce 2011 dosáhly příspěvky členů (34 milionů EUR) spolu s hospodářským výsledkem z předchozího roku (57 milionů EUR) a dalšími zdroji příjmů (0,2 milionu EUR) celkem 91,2 milionu EUR, objem plateb činil 75,6 milionu EUR. To vedlo ke kladnému výsledku plnění rozpočtu ve výši 15,6 milionu EUR, přičemž vklady na bankovních účtech dosáhly ke konci roku celkové výše 15,3 milionu EUR. Tento stav je v rozporu se zásadou vyrovnanosti rozpočtu.

KLÍČOVÉ KONTROLY SYSTÉMŮ SPOLEČNÉHO PODNIKU PRO DOHLED A KONTROLU

Systémy vnitřní kontroly

18.

Účetní dvůr zaznamenal, že podle prověrky podnikových procesů, kterou v roce 2011 provedl externí auditor, fungují systémy vnitřní kontroly ve společném podniku účinně. V dubnu 2012 účetní v souladu finančními pravidly společného podniku formálně potvrdil platnost těchto procesů.

Oddělení interního auditu a útvar interního auditu Komise

19.

Účetní dvůr již dříve zaznamenal, že Komise a společný podnik SESAR podnikly kroky k vyjasnění provozních rolí útvaru interního auditu Komise (IAS) a oddělení interního auditu ve společném podniku (9).

20.

Účetní dvůr bere na vědomí, že v listopadu 2011 správní rada společného podniku přijala plán strategického auditu koordinovaný s útvarem interního auditu na období 2012–2014.

OSTATNÍ ZÁLEŽITOSTI

Zpoždění plateb členských příspěvků

21.

Lhůta 1. července 2011 pro platbu peněžních členských příspěvků společnému podniku za daný rok nebyla dodržena. Na konci srpna 2011 bylo nevyřízeno 17 inkasních příkazů v celkové hodnotě 3,7 milionu EUR. Jeden člen do konce roku 2011 svůj členský příspěvek neuhradil vůbec.

Tuto zprávu přijal Účetní dvůr v Lucemburku na svém zasedání dne 15. listopadu 2012.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Nařízení Rady (ES) č. 219/2007 o založení společného podniku na vytvoření evropského systému nové generace pro uspořádání letového provozu (SESAR) (Úř. věst. L 64, 2.3.2007, s. 1), ve znění nařízení (ES) č. 1361/2008 (Úř. věst. L 352, 31.12.2008, s. 12).

(2)  Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, která obsahuje další informace o plnění a řízení rozpočtu.

(3)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující informace.

(4)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(5)  Finanční předpisy společného podniku SESAR přijaté správní radou dne 28. července 2009.

(6)  Článek 33 nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

(7)  Pravidla týkající se předkládání účetní závěrky a účetnictví subjektů EU jsou uvedena v kapitole 1 a kapitole 2 hlavy VII nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančních pravidel společného podniku SESAR.

(8)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS) nebo standardně z mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS).

(9)  Zpráva o ověření roční účetní závěrky společného podniku SESAR za rozpočtový rok 2010 spolu s odpověďmi společného podniku (Úř. věst. C 368, 16.12.2011, s. 32).


PŘÍLOHA

Společný podnik SESAR (Brusel)

Pravomoci a činnosti

Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

(článek 187)

Výzkum a technologický rozvoj a vesmír

Účinné uskutečnění výzkumných programů, programů technologického rozvoje a demonstrací prováděných Unií.

Pravomoci společného podniku / výkonné agentury

(nařízení Rady (ES) č. 219/2007, naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1361/2008)

Hlavní cíle

Cílem společného podniku je zajistit modernizaci systému uspořádání letového provozu v Evropě koordinací a soustředěním veškerého příslušného výzkumu a vývoje v Unii. Společný podnik odpovídá za provádění hlavního plánu ULP, a zejména za provádění těchto úkolů:

organizovat a koordinovat činnosti vývojové fáze projektu SESAR v souladu s hlavním plánem ULP vyplývajícím z definiční fáze projektu řízeného Eurocontrolem, prostřednictvím spojení a řízení finančních prostředků veřejného a soukromého sektoru v rámci jediné struktury,

zajistit nezbytné finanční prostředky na činnosti vývojové fáze projektu SESAR v souladu s hlavním plánem ULP,

zajistit zapojení subjektů působících v oblasti uspořádání letového provozu v Evropě, zejména: poskytovatelů navigačních služeb, uživatelů vzdušného prostoru, profesních sdružení zaměstnanců, letišť, zpracovatelského průmyslu, jakož i příslušných vědeckých institucí nebo vědecké obce,

organizovat technickou výzkumnou a vývojovou činnost, ověřování a studie, které mají být prováděny pod jeho vedením, a zabraňovat roztříštěnosti těchto činností,

zajistit dohled nad činnostmi týkajícími se vývoje společných výrobků, které jsou řádně určeny v hlavním plánu ULP, a případně vyhlašovat zvláštní nabídková řízení.

Správa

Správní rada

Působnost správní rady:

a)

přijímá hlavní plán ULP schválený Radou podle čl. 1 odst. 2 tohoto nařízení a schvaluje návrhy na jeho změnu;

b)

dává obecné pokyny a přijímá rozhodnutí nezbytná pro provádění vývojové fáze projektu SESAR a vykonává celkový dohled nad jeho prováděním;

c)

schvaluje pracovní program společného podniku a roční pracovní programy podle čl. 16 odst. 1 a roční rozpočet, včetně plánu pracovních míst;

d)

povoluje jednání a rozhoduje o přistoupení nových členů a o příslušných dohodách uvedených v čl. 1 odst. 3;

e)

vykonává dohled nad prováděním dohod mezi členy a společným podnikem;

f)

jmenuje a odvolává výkonného ředitele a schvaluje organizační schéma a sleduje činnost výkonného ředitele;

g)

rozhoduje o částkách a způsobech platby finančních příspěvků a ocenění věcných příspěvků členů;

h)

přijímá finanční předpisy společného podniku;

i)

schvaluje roční účetní závěrku a rozvahu;

j)

přijímá roční zprávu o pokroku vývojové fáze projektu SESAR a jeho finanční situaci podle čl. 16 odst. 2;

k)

rozhoduje o návrzích Komise týkajících se prodloužení doby činnosti a zrušení společného podniku;

l)

stanovuje postupy pro udělování práv na přístup k hmotnému a nehmotnému majetku, který je vlastnictvím společného podniku, a pro převod tohoto majetku;

m)

stanovuje pravidla a postupy pro zadávání zakázek nezbytných k provádění hlavního plánu ULP, včetně zvláštních postupů při střetu zájmů;

n)

rozhoduje o návrzích předkládaných Komisi na změnu stanov v souladu s článkem 24;

o)

vykonává jiné pravomoci a funkce, včetně zřizování podpůrných subjektů, nezbytných pro účely vývojové fáze projektu SESAR;

p)

přijímá opatření k provedení článku 8.

Výkonný ředitel

Výkonný ředitel vykonává svou funkci zcela nezávisle v rámci pravomocí, které jsou mu svěřeny.

Výkonný ředitel řídí provádění projektu SESAR v rámci obecných pokynů stanovených správní radou, které je odpovědný. Poskytuje správní radě veškeré informace nezbytné pro výkon jejích funkcí.

Výkonný ředitel:

a)

přijímá zaměstnance společného podniku, včetně zaměstnanců uvedených v čl. 8, řídí je a dohlíží na ně;

b)

organizuje činnosti společného podniku, řídí je a dohlíží na ně;

c)

předkládá správní radě své návrhy týkající se organizačního schématu;

d)

vypracovává a pravidelně aktualizuje celkový a roční pracovní program společného podniku, včetně odhadu nákladů programu, a předkládá je správní radě;

e)

v souladu s finančními nařízeními vypracovává návrh ročního rozpočtu, včetně plánu pracovních míst, a předkládá jej správní radě;

f)

zajišťuje plnění závazků společného podniku podle uzavřených smluv a dohod;

g)

zajišťuje, aby činnosti společného podniku byly vykonávány zcela nezávisle a bez jakýchkoliv střetů zájmů;

h)

vypracovává výroční zprávu o pokroku projektu SESAR a jeho finanční situaci a jiné zprávy, jež může správní rada požadovat, a předkládá je správní radě;

i)

předkládá správní radě roční účetní závěrku a rozvahu;

j)

předkládá správní radě každý návrh, který obsahuje změny koncepce projektu SESAR.

Interní audit

Interní auditor Evropské komise

Externí audit

Evropský účetní dvůr

Orgán udělující absolutorium

Evropský parlament, Rada a správní rada společného podniku

Zdroje, které měl společný podnik k dispozici v roce 2011 (2010)

Rozpočet

147,7 milionu EUR

(129,5 milionu EUR)

Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2011

Provozní rozpočet na rok 2011 stanoví v plánu pracovních míst 39 míst pro dočasné zaměstnance a 3 místa pro vyslané národní odborníky, tj. celkem 42 pracovních míst, z toho bylo ke konci roku 2011 obsazeno 35 míst (37 v roce 2010):

23 dočasných zaměstnanců najatých externě,

8 zaměstnanců vyslaných členy společného podniku v souladu s článkem 8 nařízení (ES) č. 219/2007,

3 smluvní zaměstnanci,

1 vyslaný národní odborník.

S následujícím rozložením povinností:

Provozní úkoly: 19

Správní úkoly a podpora: 15

Smíšené úkoly: 1

Produkty a služby v roce 2011

Rok 2011 byl rozhodujícím rokem na cestě k dosažení průběžných cílů a vize 2012. Konkrétně:

Cíl č. 1 –   Ověření předběžné čtyřrozměrné trajektorie v provozním prostředí s využitím satelitní technologie

Ověření „operací založených na předběžné čtyřrozměrné trajektorii“ se plánuje během první ověřovací zkoušky, která proběhne v rámci fáze Release 1 v únoru 2012 ve vzdušném prostoru MUAC, NUAC a v prostoru pro přiblížení na přistání ve Stockholmu. V roce 2011 proběhla řada přípravných prací 2011 včetně vývoje a integrace dvou prototypů pro systémy letového řízení a řada simulací pro propojení platforem pro simulaci na zemi a ve vzduchu. Druhé opakování, součást fáze Release 2, se plánuje na konec roku 2012 a třetí na rok 2013. Cílem je potvrdit platnost provozního postupu pro lety podle CTA ve vzdušném prostoru na trati (enroute) a koncové řízené oblasti (TMA).

Splnění tohoto cíle se podle plánu očekává z větší části v roce 2012, i když využití satelitních technologií se zavádí až v období po roce 2013.

Cíl č. 2 –   10 000 letů včetně 500 vojenských proběhlo pod značkou SESAR

Celkem 9 366 komerčních letů v roce 2011 demonstrovalo přínosy projektů SESAR (včetně předváděcích letů AIRE a OPTIMI). Je však třeba poznamenat, že počet vojenských letů zůstává prozatím omezený. Kromě probíhajících programových aktivit rozhodla správní rada společného podniku zahájit výzvu v oblasti „demonstračních činností“ s tím, že integrované zkušební testy během roku 2012 umožní společnému podniku dosáhnout stanoveného cíle a převážně během roku 2013 začlenit i vojenskou složku.

Cíl č. 3 –   U 80 % projektů SESAR se jejich výstupy testovaly v reálném prostředí

Aby bylo dosaženo cíle provést 80 % ověření v reálném prostředí, byla vytvořena ověřovací strategie. Konkrétně výstupy z fáze Release 1 a výstupy plánované u fáze Release 2 v roce 2012 propojí primární projekty s jednotlivými zkouškami uskutečněnými v rámci oblastí provozního zaměření a s reálnými systémy nebo prostředím.

Cíl č. 4 –   První piloti využívající systém SWIM při výměně dat v rámci alespoň pěti domén

Jak byla správní rada již informována, v roce 2011 byl zaveden akční plán SWIM jako reakce na rizika zjištěná v souvisejících projektech, jako byl mimo jiné nedostatek právního rámce pro projekt SWIM. Bylo dosaženo určitého pokroku, o němž se informovalo na prezentační akci SWIM v listopadu 2011 s dobrou účastí v rámci celého programu. Řada otázek a priorit však přesto zatím nebyla vyřešena, což zpozdilo splnění daného průběžného cíle. Přes pokrok dosažený do konce roku 2011 a realizaci akčního plánu spolu s probíhajícím ověřováním není pravděpodobné, že by byl tento cíl splněn ve stanoveném termínu.

Cíl č. 5 –   První vzdálená řídící věž je připravena k zahájení činnosti

První ověřovací zkoušky vzdálené řídící věže (součást fáze Release 1) proběhly podle plánu a budou dokončeny během roku 2012, aby bylo dosaženo tohoto průběžného cíle. Testy ve fázi Release 1 potvrdily:

proveditelnost poskytování letových provozních služeb letišti v Ängelholmu ze vzdáleného centra ATCC R&D v Malmö,

proveditelnost realizace nominálních a nenominálních operací na dálku,

technická proveditelnost zachycení letové situace a provozního prostředí „z okna“ na jediném letišti a zobrazení daného stavu na vzdáleném místě.

Těchto testů se účastnily regulační orgány.

Cíl č. 6 –   Přínosy projektů SESAR se projevují v párech měst (city pairs) spojujících osm evropských letišť

Po úspěchu prvního cyklu AIRE v roce 2009 společný podnik SESAR dále rozšířil tuto ekologickou složku programu SESAR. Iniciativa AIRE díky propojení hlavních evropských letišť (Paříž, Vídeň, Madrid, Kolín, Düsseldorf, Praha, Brusel, Toulouse aj.) a zapojení přibližně 40 nejen evropských partnerů výrazně přispěla ke snížení emisí. Kvalita těchto výsledků je vysoká, nejen kvůli nižší spotřebě paliva, a tedy menším emisí CO2, ale také s ohledem na vysokou míru zavádění výsledků projektů do každodenní praxe řízení letového provozu.

Výsledky iniciativy AIRE a výsledky očekávané u zahájené výzvy v oblasti „demonstračních činností“, které budou realizovány v roce 2012, umožní tento cíl splnit.

Cíl č. 7 –   Uživatelé vzdušného prostoru se účastní obchodní analýzy SESAR týkající se operací v čase

Tento cíl má celou řadu rozměrů a vypracování obchodní analýzy (business case) zatím dostatečně nepokročilo na to, aby umožňovalo zahrnout hlediska všech zainteresovaných stran. Bylo však vynaloženo značné úsilí do vývoje analytických metodik pro poskytovatele letových navigačních služeb, uživatele vzdušného prostoru a letiště. Etapa 1 výstupů operací 4D v čase byla v roce 2011 ověřena, přičemž ověřování bude pokračovat v roce 2012 s tím, že se provede také standardizace činností. Do jisté míry a v některých oblastech bude obchodní analýza prosazena až na úroveň odvětvové připravenosti, přičemž zavádění bude vyžadovat další spolupráci se zainteresovanými stranami. Cíle nebude dosaženo ve stanoveném termínu, nicméně předběžné výsledky budou dány k dispozici, aby bylo možné připravit přechod na zavedení prvních řešení SESAR od roku 2013.

Širší pohled na pokrok a dosažené výsledky v roce 2011 poskytují následující informace:

První fáze spuštění projektu Release 1 byla konsolidována prostřednictvím první prověrky systémového inženýrství a schválena správní radou jako součást ročního pracovního programu na rok 2011. Sestávala z 29 validačních zkoušek, které se týkaly především koncepčních prvků v 16 oblastech provozního zaměření.

V červnu 2011 se uskutečnila druhá prověrka systémového inženýrství s cílem posoudit jednak, nakolik fáze Release 1 pokročila směrem k etapě validace V3, a jednak zejména validační plány a připravenost platforem. Prověrka vedla k řadě nápravných opatření ke zmírnění rizik spojených s realizací této fáze. Při prověrce bylo zjištěno, že celkový pokrok je přiměřený, určité nedostatky byly zjištěny v rovnováze mezi spotřebou zdrojů a výstupy. Zejména úroveň připravenosti projektů v návaznosti na metodiku EOCVM se sice ve srovnání s rokem 2010 zlepšila, ale stále není dostatečná.

Fáze Release 1 začala nést hmatatelné výsledky a znamená obrat ve vývoji nového systému řízení letového provozu.

Na konci roku 2011 bylo provedeno 26 ověřovacích činností, což znamená splnění fáze Release 1 na 90 %, a tři ověření byla odložena do roku 2012.

282 projektů, což je přes 90 % celého programu, je ve fázi realizace, ale pokrok v rámci programu není rovnoměrně rozložen. Zavádění obecné koncepce na úrovni provozních požadavků je pomalejší, než se očekávalo, což má dopad na kriticky důležité prvky několika technických projektů. Musela být provedena řada zmírňujících opatření, která jsou monitorována na úrovni skupiny pro kontrolu programu. Další problematickou oblastí je SWIM, kde byl vypracován konkrétní akční plán s cílem překonat problémy zjištěné během roku 2011.

Pokud jde o čerpání zdrojů (ekvivalent plného pracovního úvazku), podle prvních odhadů členů na konci roku 2011 byla celková spotřeba asi o 20 % podlimitní. Je však třeba poznamenat, že u řady projektů se plánované rozdělení zdrojů během realizační fáze reviduje a zatím plně neodráží výchozí měřítko použité pro pokrok programu. Po realokaci IBAFO I a II, o níž rozhodla správní rada dne 15. prosince 2011, lze konstatovat, že rané etapy programu se vyznačují nízkým čerpáním zdrojů, což podle všeho kompenzuje vysoká míra zdrojů do skončení programu.

Podobná, ale méně patrná tendence v oblasti připravenosti a zdrojů se týká výstupů, neboť společný podnik v některých oblastech zaznamenal pomalejší tvorbu výstupů, což odpovídalo nedostatečnému čerpání zdrojů. V zájmu co nejrychlejšího řešení situace byla přijata různá opatření, mimo jiné požadavek na členy programového výboru provést další ověření na úrovni partnerů, analýza hlavních příčin nedostatečného čerpání, přerozdělení IBAFO I a II, ukončení některých projektů apod. Všechna opatření se sledují prostřednictvím řízení rizik a jsou konsolidována v rámci společného podniku SESAR. Kromě toho se společně se členy provádí činnosti, aby bylo možné lépe identifikovat hlavní příčiny uvedených skutečností. Některé z nich lze uvést již nyní: organizace práce na některých projektech, některé příspěvky v celém programu, které nejsou synchronizovány, nejasné určení výstupů a konkrétnějších kritérií kvality.

Pokud jde o projekty 310 projektů v oblasti výzkum a rozvoje a řízení v gesci společného podniku (kromě dlouhodobých výzkumných projektů v rámci pracovního balíčku E), následující tabulka uvádí shrnutí stavu projektů ke konci roku 2011.

 

K 31.12.2010

Realizováno v roce 2011

K 31.12.2011

 

Celkový počet projektů v programu SESAR

304

6

310

 

Z toho

 

 

 

 

Zahájené projekty

285

16

301

 

Zrušené

2

1

3

0,9 %

Odložené

11

–1

10

3,2 %

Stále v zahajovací fázi

26

–20

6

2 %

Projekty v realizační fázi

246

36

282

91 %

Projekty čekající na zahájení

19

–10

9

2,9 %

Zdroj: údaje poskytl společný podnik SESAR.


ODPOVĚDI SPOLEČNÉHO PODNIKU SESAR

Prohlášení o věrohodnosti

13.–14.

Společný podnik SESAR s uspokojením bere na vědomí stanovisko z auditu Účetního dvora o spolehlivosti roční účetní závěrky za rok 2011 a spolehlivosti legality a správnosti uskutečněných operací, které je bez výhrad.

Stanoviska z auditu představují pro společný podnik SESAR významný úspěch. Představují pevný základ, z něhož je možné vycházet při zavádění vhodných interních řídících a kontrolních systémů a při dosahování cílů programu podniku SESAR.

Rozpočtové a finanční řízení

17.

Společný podnik SESAR se domnívá, že v otázce zásady vyrovnanosti rozpočtu dosáhl dalšího pokroku. Peněžní zůstatek na konci roku 2011 poklesl z 57,2 milionu EUR na 15,3 milionu EUR, což představuje snížení o 73,2 %. Společný podnik SESAR bude pokračovat ve svém úsilí zajistit optimální řízení hotovostních prostředků a dodržování rozpočtových zásad.

Ostatní záležitosti – zpoždění plateb členských příspěvků

21.

Zpožděný příspěvek, který na konci roku ještě nebyl uhrazen, byl inkasován v únoru 2012. Společný podnik SESAR bude se svými členy dále jednat o nejvhodnějším způsobu, jak zajistit dodržování smluvně stanovených lhůt pro platbu členských příspěvků v hotovosti.