6.3.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 67/68


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní

COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS)

2014/C 67/12

Zpravodaj: pan DANDEA

Dne 27. června 2013 se Rada Evropské unie, v souladu s článkem 115 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu směrnice, kterou se mění směrnice 2011/16/EU, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní

COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS).

Specializovaná sekce Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 4. října 2013.

Na 493. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 16. a 17. října 2013 (jednání dne 16. října 2013), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 142 hlasy pro, 2 hlasy byly proti a 6 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV vítá návrh směrnice (1), kterou se mění směrnice 2011/16/EU, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní, a domnívá se, že tento návrh je důležitým krokem v provádění akčního plánu pro posílení boje proti daňovým podvodům a únikům (2).

1.2

Výbor nahlíží na tento návrh v kontextu dalších evropských a mezinárodních iniciativ a vývojů, jejichž cílem je posílená výměna informací mezi daňovými orgány, k nimž patří mj. rozšíření evropské směrnice o zdanění úspor z roku 2005, zákon FATCA, v souvislosti s nímž se řada evropských států pokouší dosáhnout bilaterální dohody s USA, mj. za účelem zachování svých vlastních práv. Další součástí toho je již existující směrnice pro automatickou výměnu informací, jež má být nyní rozšířena.

1.3

S ohledem na skutečnost, že členské státy kvůli daňovým podvodům a únikům každoročně přicházejí o miliardy eur, považuje EHSV návrh Komise, jenž urychluje provádění některých ustanovení směrnice 2011/16/EU o automatické výměně informací, za odůvodněný.

1.4

Komise navrhuje doplnit seznam kategorií příjmů podléhajících automatické výměně informací o dalších pět kategorií. EHSV souhlasí se zahrnutím těchto nových kategorií příjmů vzhledem k tomu, že tyto kategorie jsou náchylnější k tomu, aby byly ovlivněny daňovými podvody, než kategorie, které jsou již ve směrnici obsaženy.

1.5

Protože se daňové podvody a úniky projevují na celosvětové úrovni, je boj proti nim pouze na území EU nemožný. EHSV proto vyzývá Komisi a členské státy, aby v rámci OECD nebo jiných globálních struktur zintenzivnily vyjednávání o prosazení automatické výměny informací jako mezinárodního standardu.

1.6

EHSV členské státy zejména vyzývá, aby zajistily, že budoucí standard v oblasti automatické výměny informací zohlední právní požadavky, zkušenosti a odborné znalosti EU v této oblasti. Žádá členské státy, aby za tímto účelem přijaly koordinovaný postoj, čímž by tento evropský postoj získal v rámci mezinárodních debat na významu.

1.7

Co se mezinárodních a evropských iniciativ týče, Výbor se dále domnívá, že je třeba usilovat o maximálně rovné podmínky s maximálním počtem zemí, s cílem co nejvíce předejít možným hospodářským a jiným dopadům na Unii.

1.8

EHSV se domnívá, že v zájmu jednoduchosti, účinnosti a úspory nákladů a ku prospěchu všech zapojených subjektů je třeba pracovat na tom, aby všechny rozdílné systémy pro výměnu informací, jež jsou samostatné, byly jednotně upraveny podle iniciativ a aby to vedlo ke vzniku jednoho jediného nástroje. Minimálně na evropské úrovni tomu tak musí být. Kromě toho musejí být podkladové použitelné předpisy jasné a srozumitelné a přiměřené cílům, jichž má být dosaženo.

1.9

EHSV vyzývá členské státy, aby zajistily lidské, technologické a finanční zdroje nezbytné k úspěšnému provádění automatické výměny informací, a zohlednily přitom komplexitu a objem informací, které budou od roku 2015 předmětem výměny mezi členskými státy. Prioritou by měla být odborná příprava úředníků, k jejichž povinnostem bude patřit výměna informací.

1.10

EHSV se domnívá, že v zájmu účinnosti nových nástrojů boje proti daňovým trestným činům by měla jak Komise, tak členské státy zintenzivnit úsilí o zjednodušení a sjednocení daňových právních předpisů.

2.   Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU

2.1

S ohledem na zhoršení daňových podvodů a daňových úniků v posledních letech a na jimi vyvolané závažné dopady na daňové příjmy členských států, jež každý rok přicházejí o miliardy eur, iniciovala Komise tento návrh směrnice, kterou se mění některá ustanovení směrnice 2011/16/EU, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní.

2.2

Cílem návrhu Komise je rozšířit rozsah automatické výměny informací v EU nad rámec toho, co je stanoveno ve stávajících ujednáních o automatické výměně informací.

2.3

Komise navrhuje změnu článku 8 této směrnice, která má zavést nové kategorie příjmů, jež budou podléhat automatické výměně informací, odstranit podmínku prahové hodnoty, kdy si členský stát nepřeje dostávat informace od ostatních členských států, pokud jí není dosaženo, a urychlit provádění opatření stávající směrnice, která se týkají posílení automatické výměny informací.

2.4

Nové kategorie příjmů, jež jsou předmětem automatické výměny informací, jsou: dividendy, kapitálové zisky, veškeré příjmy plynoucí z aktiv na finančním účtu, veškeré částky, u nichž vystupuje finanční instituce jako povinná strana nebo dlužník, včetně všech splátek, a zůstatky na účtu. U těchto příjmů by členské státy měly předávat informace počínaje rokem 2015.

2.5

S ohledem na konzultace s členskými státy navrhuje Komise odstranit prahovou hodnotu, pod níž si v současnosti mohou členské státy zvolit, že nebudou přijímat určitý druh informací, což je důkazem, že tato podmínka je nepraktická a že členské státy souhlasí s jejím odstraněním.

2.6

Pokud jde o nové kategorie příjmů, které by měly podléhat automatické výměně informací, již Komise netrvá na podmínce dostupnosti údajů, jež nyní existuje pro kategorie příjmů uvedené v čl. 8 odst. 1. Tento přístup urychluje posílení a provádění systému povinné automatické výměny informací.

2.7

Návrh Komise vychází vstříc iniciativám některých členských států uzavřít dohody se Spojenými státy americkými v souvislosti s jejich zákonem o podávání informací o zahraničních účtech pro daňové účely (FATCA), které tak budou povinny nabídnout širší spolupráci podle článku 19 směrnice o správní spolupráci i jiným členským státům.

3.   Obecné připomínky

3.1

Tento návrh směrnice představuje jedno z opatření obsažených v akčním plánu (3) pro posílení boje proti daňovým podvodům a únikům, který Komise předložila na žádost Evropské rady na konci roku 2012. EHSV ve svém stanovisku (4) uvítal předložení tohoto plánu a vyjádřil podporu Komisi v boji proti těmto jevům, které ovlivňují vnitřní trh.

3.2

Členské státy kvůli daňovým podvodům a únikům každoročně přicházejí o miliardy eur. EHSV se domnívá, že daňové podvody (5) a úniky (6) vzhledem k tomu, že poškozují daňové základy, a nutí tak členské státy zvyšovat daně, jsou jednak nelegální, a jednak představují neetické praktiky, které mají značný dopad na fungování vnitřního trhu a narušují spravedlnost daňových systémů ve vztahu k daňovým poplatníkům.

3.3

Daňové podvody a úniky se projevují na celosvětové úrovni. Proto by opatření boje proti těmto jevům na vnitřním trhu měla být doplněna dohodami na úrovni OECD, G8, G20 nebo dalších subjektů, které řídí rozvoj mezinárodního standardu pro automatickou výměnu informací. EHSV vítá úsilí některých členských států, které již uzavřely dohody s USA o podávání informací o zahraničních účtech pro daňové účely (FATCA). S podporou článku 19 směrnice o správní spolupráci poskytnou členským státům možnost širší spolupráce v oblasti automatické výměny informací. EHSV nicméně vítá, že návrh na rozšíření povinné výměny informací poskytuje členským státům jednotný právní základ EU, který zaručí právní jistotu a rovné podmínky jak pro příslušné orgány, tak pro hospodářské subjekty. EHSV také považuje za důležité, aby budoucí celosvětový standard v oblasti automatické výměny informací zohlednil právní požadavky, zkušenosti a odborné znalosti EU v této oblasti.

3.4

Značná složitost, ale i velké rozdíly, které existují mezi daňovými systémy členských států, se mohou ukázat jako hlavní překážky při provádění automatické výměny informací. EHSV se domnívá, že pro zajištění účinného a efektivního fungování nových nástrojů boje proti daňovým podvodům a únikům by Komise a členské státy měly zintenzivnit úsilí o zjednodušení a sjednocení daňových právních předpisů.

4.   Konkrétní připomínky

4.1

Komise chce prostřednictvím návrhu směrnice zahrnout do automatické výměny informací pět nových kategorií příjmů: dividendy, kapitálové zisky, veškeré příjmy plynoucí z aktiv na finančním účtu, veškeré částky, u nichž vystupuje finanční instituce jako povinná strana nebo dlužník, včetně všech splátek, a zůstatky na účtu. EHSV souhlasí se zahrnutím těchto nových kategorií příjmů vzhledem k tomu, že tyto kategorie jsou ze své podstaty a díky svému objemu náchylnější k tomu, aby byly ovlivněny daňovými podvody, než kategorie, které jsou již ve směrnici obsaženy.

4.2

V případě nových kategorií příjmů, které budou podléhat automatické výměně informací, již Komise netrvá na podmínce dostupnosti údajů. U těchto kategorií příjmů budou členské státy muset předávat uchované údaje počínaje rozpočtovým rokem 2014. EHSV vítá návrh Komise takto usilovat o urychlení provádění automatické výměny informací stanovené ve směrnici 2011/16/EU.

4.3

Automatická výměna daňových informací předpokládá, že každý členský stát bude od všech ostatních členských států dostávat významný objem údajů. EHSV členským státům doporučuje, aby zajistily lidské a finanční zdroje a zdroje v oblasti informačních technologií, které jsou nezbytné pro provádění automatické výměny informací od roku 2015.

4.4

S ohledem na komplexitu údajů, které jsou předmětem systému automatické výměny informací, žádá EHSV členské státy, aby zajistily odbornou přípravu úředníků, kteří budou v tomto systému pracovat, aby bylo zabezpečeno jeho účinné fungování.

4.5

Komise v návrhu směrnice neuvedla změny ohledně podmínky dostupnosti údajů týkající se kategorií příjmů stanovených v čl. 8 odst. 1 směrnice 2011/16/EU. EHSV členským státům doporučuje, aby usilovaly o to, aby se tyto údaje mohly začít shromažďovat od roku 2017, kdy by v souladu se stávajícími ustanoveními směrnice měly být zahrnuty do systému automatické výměny informací.

V Bruselu dne 16. října 2013

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  COM(2013) 348 final.

(2)  COM(2012) 722 final.

(3)  Tamtéž.

(4)  Úř. věst. C 198, 10.7.2013, s. 34.

(5)  Daňový podvod je druh záměrného vyhýbání se dani, který je obecně trestný podle trestního práva. Pojem zahrnuje situace, kdy jsou úmyslně předkládána nepravdivá přiznání nebo zfalšované dokumenty. (Definice převzata z dokumentu COM(2012) 351 final.).

(6)  Daňové úniky obecně zahrnují nelegální postupy, kdy se daňová povinnost skrývá nebo ignoruje, tj. daňový poplatník zaplatí nižší daň, než je ze zákona povinen, protože daňovým úřadům zatají příjmy či informace. (Definice převzata z dokumentu COM(2012) 351 final.).