21.11.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 341/47


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o zavedení interoperabilní služby eCall v celé EU

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD)

a k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o požadavcích na schválení typu pro zavedení palubního systému eCall a o změně směrnice 2007/46/ES

COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD)

2013/C 341/11

Hlavní zpravodaj: pan McDONOGH

Dne 1. července 2013 se Evropský parlament a dne 5. července 2013 Evropská rada, v souladu s článkem 91 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o zavedení interoperabilní služby eCall v celé EU

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD).

Dne 27. června 2013 se Rada a dne 1. července 2013 Evropský parlament, v souladu s článkem 114 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o požadavcích na schválení typu pro zavedení palubního systému eCall a o změně směrnice 2007/46/ES

COM(2013) 316 v konečném znění – 2013/0165 (COD).

Vzhledem k naléhavé povaze práce jmenoval Evropský hospodářský a sociální výbor na 492. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 18. a 19. září 2013 (jednání dne 19. září 2013), pana McDonogha hlavním zpravodajem a přijal následující stanovisko 141 hlasy pro, nikdo nebyl proti a 1 člen se zdržel hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Výbor připomíná, že v roce 2012 na silnicích EU zahynulo 28 000 osob a 1,5 milionu osob bylo zraněno. Výbor je pevně přesvědčen, že snížení počtu obětí dopravních nehod je vysoce významnou společenskou otázkou a souhlasí s ambiciózním záměrem Komise snížit počet těchto obětí v období 2011–2020 o polovinu ve srovnání s rokem 2010.

1.2

Výbor vítá navrhované rozhodnutí a nařízení o zavedení systému eCall, jež předložila Komise a jejichž cílem je zajistit, že od října 2015 budou všechny nové modely osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel vybaveny systémem eCall využívajícím linku tísňového volání 112 a že bude vytvořena nezbytná infrastruktura pro řádný příjem a vyřizování volání eCall ve střediscích pro odezvu na tísňová volání (centrech tísňového volání), a tím zajištěna kompatibilita, interoperabilita a návaznost služby eCall v celé EU.

1.3

EHSV souhlasí se závěry posouzení dopadů systému eCall, jež ukázaly, že povinné zavedení systému eCall je jediným způsobem, jak zpřístupnit přínosy tohoto systému občanům Unie. Výbor Komisi již v řadě dřívějších stanovisek upozorňoval, že dobrovolný přístup nebude úspěšný.

1.4

EHSV poznamenává, že návrhy se budou týkat pouze nových typů vozidel poprvé registrovaných 1. října 2015 a později a že stávající modely mohou být i po tomto datu i nadále vyráběny a prodávány bez systému eCall. Výbor si je vědom možných finančních nákladů pro výrobce automobilů, vyzývá je však, aby technologie systému eCall co nejdříve instalovali i do stávajících modelů automobilů, jež budou vyráběny po říjnu 2015.

1.5

Výbor konstatuje, že návrh neobsahuje ustanovení o technologiích systému eCall pro motocykly a další dvoukolová motorová vozidla. Protože riziko usmrcení a zranění řidičů a cestujících využívajících tyto druhy vozidel je významným problémem, vyzývá EHSV výrobce a členské státy, aby systém eCall co nejdříve rozšířili i na dvoukolová motorová vozidla.

1.6

Výbor rovněž znovu vyzývá Komisi, aby co nejrychleji připravila návrhy explicitně ke zlepšení aktivní a pasivní bezpečnosti dvoukolových motorových vozidel.

1.7

EHSV je potěšen úspěšností orgánů bezpečnosti silničního provozu zřízených v řadě členských států, jejichž úkolem je zajišťovat dohled nad prováděním národní strategie bezpečnosti silničního provozu, poskytovat poradenství k politice bezpečnosti silničního provozu a podporovat osvědčené postupy v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Výbor se domnívá, že by měla být zřízena evropské agentura pro bezpečnost silničního provozu, jež by pomohla harmonizovat a řídit bezpečnost silničního provozu v celé EU, a to mimo jiné zaváděním systému eCall. V tomto orgánu by zasedali také experti na bezpečnost silničního provozu jmenovaní členskými státy.

1.8

Výbor připomíná Komisi svá předchozí stanoviska, jež se zabývala tematikou bezpečnosti silničního provozu a vyjadřovala se k potřebě povinného zavedení služby eCall (1).

2.   Shrnutí návrhů

2.1   Služba eCall

Služba eCall je technologie určená k vyslání palubního tísňového volání využívajícího celounijní linku tísňového volání 112, a to buď automaticky, v případě nehody, nebo manuální aktivací. Systém eCall v případě vážné nehody automaticky vytočí jednotné evropské číslo linky tísňového volání 112. Záchranným službám sdělí polohu vozidla, a to i v případě, že je řidič v bezvědomí nebo není schopen telefonovat. V roce 2011 přijala Komise doporučení 2011/750/EU, aby operátoři mobilních sítí zaručili, že jejich sítě budou schopny provádět službu eCall.

2.2   Jen okolo 0,7 % vozidel v EU je v současnosti vybaveno soukromými systémy eCall, přičemž toto číslo roste jen pomalu. Tyto vlastní systémy neposkytují celounijní operabilitu nebo návaznost.

2.3   Návrh nařízení

Návrh nařízení usiluje o vytvoření požadavků na schválení typu pro technologii eCall a o její povinnou instalaci do nových typů osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel od října 2015. Nařízení stanoví povinnosti výrobců a členských států, požadavky na ochranu soukromí a osobních údajů uživatelů, vozidla, jichž se týká, a datum vstupu v platnost.

2.4   Návrh rozhodnutí

Návrh rozhodnutí se snaží zajistit, aby byla všechna střediska pro odezvu tísňového volání (centra tísňového volání) povinna vyřizovat volání eCall, spuštěná – ať už automaticky, nebo manuálně – v případě nehody. Komise chce zajistit, aby do 1. října 2015 byla služba eCall důsledně poskytována, přenášena a zpracovávána v celé EU.

2.5   Ustanovení nařízení

Návrh nařízení ukládá mj. tyto právní požadavky:

2.5.1

Výrobci osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel musí zajistit, že od října 2015 budou všechny nové modely vyráběny a schvalovány s odpovídajícími systémy eCall.

2.5.2

Členské státy by měly zajistit, že od 1. října 2015 obdrží všechny typy vozidel, jež spadají do působnosti navrhovaného nařízení, evropské schválení typu vozidla jako celku.

2.5.3

Orgány příslušné pro schvalování typu musí zajistit, že tato vozidla splní před vydáním osvědčení o schválení předepsané normy.

2.5.4

Výrobci musí zajistit, aby technologie eCall nepodléhala žádnému stálému zaznamenávání polohy vozidel.

2.5.5

Jsou požadovány dostatečné záruky zamezující sledování a uživatelé musí být informováni o tom, jak budou údaje používané systémem zpracovávány.

2.5.6

Komise se zmocňuje k přijímání aktů v přenesené pravomoci týkajících se stanovení technických požadavků na palubní systémy eCall, stanovení požadavků v oblasti soukromí uživatelů a, na základě analýzy poměru nákladů a přínosů, stanovení výjimek pro určité druhy osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel.

3.   Obecné připomínky

3.1

Výbor připomíná, že v uplynulém roce na silnicích EU zahynulo 28 000 osob a 1,5 milionu osob bylo zraněno. Při volání záchranné služby k silniční nehodě má každá minuta zásadní význam pro záchranu životů a snížení závažnosti zranění. Nicméně lidé zranění při nehodě nejsou vždy fyzicky schopni záchrannou službu přivolat.

3.2

Technologie eCall tento problém řeší, neboť upozorňuje záchranné služby okamžitě, i když je řidič nebo cestující v bezvědomí, nebo není z jiného důvodu schopen zavolat. EHSV rovněž konstatuje, že se očekává, že technologie eCall urychlí příjezd záchranných týmů odhadem o 40 % v městských oblastech a o 50 % ve venkovských oblastech. Po zavedení v širokém měřítku zachrání systém eCall v Evropě každoročně několik stovek životů a zmírní závažnost zranění a traumatu v desítkách tisíc případů.

3.3

Řada členských států zřídila orgány bezpečnosti silničního provozu, jejichž úkolem je vyhodnocovat ve vnitrostátním měřítku strategii bezpečnosti silničního provozu a radit vládám v otázce prioritních akcí. Evropská agentura pro bezpečnost silničního provozu s jasným mandátem pro všechny oblasti bezpečnosti silničního provozu (infrastruktura, vozidla a účastníci silničního provozu) v celounijním měřítku by mohla napomoci lepšímu provádění harmonizované unijní strategie bezpečnosti silničního provozu. Taková agentura by mohla mít konkrétní úkoly v oblastech hledání, specifikace, vytváření a zlepšování osvědčených postupů, a rovněž posilování přeshraniční výměny informací a spolupráce.

4.   Konkrétní připomínky

4.1

Návrh se vztahuje pouze na nově schvalované typy osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, ale nestanoví požadavek, aby bylo zajištěno, že budou systémem eCall vybaveny už před první registrací. To znamená, že stávající typy těchto vozidel budou moci být i nadále vyráběny a prodávány bez tohoto systému. Výbor konstatuje, že vzhledem k této politice dojde k plnému rozšíření služby eCall až po roce 2033. Výbor chápe, že je nutné vzít v úvahu finanční dopady a konstrukční problémy, jež mohou vzniknout výrobcům automobilů, byl by však rád, kdyby technologie systému eCall co nejdříve instalovali i do stávajících modelů automobilů, jež budou vyráběny po říjnu 2015.

4.2

Nařízení týkající se požadavků na schválení typu pro zavedení palubního systému eCall se nebude týkat dvoukolových motorových vozidel (motocyklů apod.). U řidičů dvoukolových motorových vozidel je riziko, že utrpí vážné zranění, 18 až 20krát vyšší než u řidičů osobních automobilů. Otázkám bezpečnosti silničního provozu této velice rizikové kategorie je třeba věnovat zvláštní pozornost. Vedle vybavení dvoukolových motorových vozidel technologií eCall je co nejrychleji zapotřebí rovněž návrhů na zlepšení jejich aktivní a pasivní bezpečnosti.

V Bruselu dne 19. září 2013.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  Úř. věst. C 80, 30.3.2004, s. 77, Úř. věst. C 168, 20.7.2007, s. 71, Úř. věst. C 77, 31.3.2009, s. 70, Úř. věst. C 48, 15.2.2011, s. 27 a Úř. věst. C 132, 3.5.2011, s. 94.