12.11.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 327/65


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků

COM(2012) 788 final – 2012/0366 (COD)

2013/C 327/13

Zpravodaj: pan RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO

Dne 15. ledna 2013 se Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků

COM(2012) 788 – 2012/0366 (COD).

Specializovaná sekce Zaměstnanost, sociální věci, občanství, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 26. března 2013.

Na 491. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 10. a 11. července 2013 (jednání dne 11. července 2013), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 173 hlasy pro, 52 hlasů bylo proti a 28 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry

1.1

Právním základem legislativního návrhu, který předložila Evropská komise, je článek 114 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) (1). Smyslem, k němuž má tento normativní návrh směřovat, je tedy sblížení ustanovení právních předpisů ohledně tabákových výrobků, s cílem dbát na správné fungování vnitřního trhu. V odstavci 3.9.1 důvodové zprávy k návrhu směrnice se upřesňuje, že v případě směrnice 2001/37/ES (2) volbu tohoto právního základu stvrdil Soudní dvůr Evropské unie, a že je tedy týž základ přiměřený i pro tento návrh, jenž usiluje o vysokou úroveň ochrany zdraví občanů před riziky souvisejícími s tabákem.

1.2

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) v zásadě vítá tento právní základ vzhledem k cílům návrhu, které EHSV plně sdílí a jež se zaměřují především na prevenci kouření, zejména mladých lidí. Nicméně EHSV upozorňuje, že při některých příležitostech, například ve Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, byly vyjádřeny ohledně tohoto právního základu pochybnosti zejména z toho důvodu, že sledovaného cíle mohou dostatečně dosáhnout členské státy.

1.3

EHSV naprosto souhlasí s Evropskou komisí, že právo na zdraví musí převážit nad jakýmikoli finančními úvahami. V této oblasti stojí EHSV také pevně za názorem, že je třeba přijít s plány a veřejnými kampaněmi zaměřenými na výchovu a osvětu v souvislosti se závažnými dopady kouření na zdraví. Přetrvávají však pochybnosti, zda navrhovaná opatření napomohou postupnému odklonu od kuřáctví. EHSV proto doporučuje, aby bylo toto zkoumané opatření doplněno o jednoznačné zdůraznění toho, že je důležité, aby informační a poradenské strategie v zařízeních pro základní a střední školy byly vytvářeny na evropské úrovni, a každé dítě či dospívající tak mohli být přesně, uceleně a pravidelně informováni o faktech o tabáku a jeho škodlivých následcích a také o karcinogenních účincích expozice tabákovému kouři v prostředí (3).

1.4

Výbor uznává, že v celé EU bude ohrožen značný počet pracovních míst ve všech odvětvích hodnotového řetězce od zemědělství přes výrobu, balicí a obalový průmysl až po maloobchod s tabákem a souvisejícími výrobky. EHSV žádá, aby se věnovala nezbytná pozornost předcházení těmto rizikům na trhu práce, a důrazně doporučuje, aby se využily všechny dostupné formy přechodných a restrukturalizačních opatření, zejména systémy odborné přípravy pro pracovníky a vědecká, technická a inovační podpora zemědělských a dalších podniků vyrábějících nové typy produktů, a to s cílem zachovat pracovní místa. Je třeba poukázat na to, že pěstování tabáku zvyšuje zaměstnanost ve venkovských oblastech. V členských státech, na něž má tato případná restrukturalizace největší dopad, by se měl účinně využívat Fond soudržnosti, strukturální fondy, fondy regionálního rozvoje a fondy pro výzkum a inovace, obzvláště za současné hospodářské krize.

1.5

Hrozí, že daňové příjmy poklesnou nejen v důsledku vyššího nelegálního obchodování, ale též kvůli propadu prodeje i cen. V současné době se na daních z tabáku vybere v Evropské unii téměř 100 miliard eur.

1.6

Dojde k silnému nárůstu nelegálního obchodování (pašování a falšování) prostřednictvím zločineckých sítí, což způsobí pokles legálního prodeje tabáku a daňových příjmů z tabáku a tabákových výrobků, ohrozí bezpečnost spotřebitelů z důvodu nedostatku hygienických kontrol a kontrol kvality a usnadní přístup k tabáku nezletilým. Každý rok v Evropské unii unikne na daních v důsledku nelegálního obchodu 10 miliard eur (4) (údaje OLAF), takže dnes dosahuje v EU prodej pašovaného tabáku 10 % (5). EHSV může jen uvítat, že v rámci Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku byl nedávno podepsán protokol o odstranění nezákonného obchodu s tabákovými výrobky, v němž se požaduje, aby zúčastněné strany přijaly účinná opatření na vyloučení nezákonné produkce tabáku a nezákonného obchodu s ním (6).

1.7

Současný návrh výrazně změní podmínky pro vstup na trh, hospodářskou soutěž a pro nezbytné fungování volného obchodování s legálním, i když výjimečně regulovaným produktem. EHSV uznává obavy, které byly vyjádřeny v této souvislosti v některých posouzeních dopadu na úrovni EU a na mezinárodní úrovni. Nicméně EHSV také žádá, aby se uvážily očekávané výhody jak ve formě snížených nákladů na zdravotní péči, tak lepšího veřejného zdraví, přičemž je třeba mít na paměti, že evropští občané mají v souladu s článkem 35 Listiny základních práv právo na vysoký stupeň ochrany jejich zdraví ze strany Evropské unie.

1.8

Postoupení širokých pravomocí Komisi za účelem dalšího rozvoje klíčových aspektů směrnice formou aktů v přenesené pravomoci bude znamenat oslabení svrchovaných pravomocí členských států a naruší zásadu subsidiarity. EHSV nemůže akceptovat akty v přenesené pravomoci, které neodpovídají explicitně formulovanému ustanovení odstavce 290 SFEU. Kromě toho osm vnitrostátních parlamentů (dohled nad dodržováním zásady subsidiarity) se 14krát vyslovilo proti návrhu Komise z důvodu nerespektování zásady subsidiarity (7).

1.9

EHSV podporuje koncepci zaměřenou na omezení rizika, a proto žádá Komisi o jasnou definici „méně rizikových výrobků“ a přiměřený právní rámec pro tyto výrobky, který by vědecky nezpochybnitelným způsobem doložil nižší riziko ve srovnání s tradičními cigaretami. Zvláště u výrobků, které obsahují tabák (a ne syntetický nikotin), a podléhají tedy směrnici.

2.   Úvod

2.1

EHSV s plně uvědomuje rizika, jež pro veřejné zdraví představuje tabák. Jak se uvádí v prvním odstavci důvodové zprávy k návrhu směrnice, tabák je nejsilnější příčinou předčasné smrti v EU, jeho vinou zemře každý rok 700 000 lidí. V tomto směru návrh zdůrazňuje chvályhodné a široce sdílené cíle, jako jsou prevence kouření, zejména mladých, neboť je třeba mít na paměti, že 70 % kuřáků začíná s kouřením před dovršením 18 let a 94 % před dovršením 25 let, což posiluje nutnost přijmout opatření v oblasti dětí a mládeže (8).

2.2

V těchto souvislostech EHSV chápe, že revize směrnice je naprosto nezbytná, a proto je třeba k ní přistoupit bez odkladu. Koneckonců má několikaleté zpoždění, přestože Listina základních práv Evropské unie stanovuje, že při vymezování a provádění všech politik a činností Unie je zajištěn vysoký stupeň ochrany lidského zdraví. Je jasné, že právo na zdraví musí převážit nad jakýmikoli finančními úvahami. Dále je třeba mít na paměti, že v zemích, které již právní předpisy zaměřené na silné omezení tabáku přijaly, nedošlo k nijak výrazné změně v jeho rozšíření. Podle nedávno uveřejněné zprávy Evropské komise o nekuřáckém prostředí například ve Španělsku v posledních třech letech spotřeba tabáku poklesla navzdory přijatým přísným zákonům sotva o dvě procenta (9). V tomto směru stojí EHSV pevně za názorem, že kromě zvažovaných opatření je třeba přijít s plány a veřejnými kampaněmi zaměřenými na výchovu a osvětu ohledně závažných dopadů kouření na zdraví. Ty posílí dlouhodobou účinnost navrhovaných opatření, pokud jde o veřejné zdraví, neboť přetrvávají pochyby, zda tato opatření napomohou postupnému a nezbytnému odklonu od kuřáctví.

2.3

Nicméně koncept návrhu revize směrnice o tabákových výrobcích 2001/37/ES, který Evropská komise předložila dne 19. prosince 2012, může mít v případě, že nebudou zavedena žádná doprovodná opatření, závažné dopady na zaměstnanost, ekonomiku a daňové příjmy Evropské unie, což je v rozporu s ostatními základními cíli Unie, jako jsou plná zaměstnanost a hospodářský růst (čl. 3 SEU). V Evropské unii zaměstnává odvětví tabákových výrobků téměř 1,5 milionu osob. Asi 400 000 z nich jsou zemědělci, kteří se věnují pěstování tabáku, a 956 000 pracovních míst závisí na maloobchodním prodeji tabáku (10). Na druhé straně, každým rokem se díky daním na tabákové výrobky vybere téměř 100 miliard eur, jde o velmi významné vývozní odvětví, které si jako jedno z mála nadále zachovává pozitivní bilanci jak na evropské úrovni, tak na úrovni mnoha členských států. V roce 2010 dosáhl vývoz tabákových výrobků z Evropské unie přibližně 55 000 tun. Největší objem pocházel z Bulharska (13 200), Řecka (11 200) a Francie (8 000). Kromě toho tabák představuje zemědělský produkt, který poskytuje 400 000 pracovních míst v Unii, především v ekonomicky slabších regionech, které nemají alternativu. Statistické údaje UNITAB a COPA ukazují, že 96 % zemědělských podniků, které se věnují tabáku, jsou rodinné firmy o průměrné pěstební ploše v rozmezí 0,5 až 3 hektary (11).

3.   Obecné připomínky

3.1

Návrh směrnice o tabákových výrobcích, který předložila Evropská komise, se soustředí na šest oblastí činnosti:

označování a balení

složky

formát

sledovatelnost a bezpečnostní prvky

přeshraniční prodej na dálku

tabákové výrobky, které neprodukují kouř, a rozšíření rozsahu regulovaných výrobků.

Tři z těchto šesti oblastí by měly obrovský dopad na zaměstnanost a daňové příjmy členských států Evropské unie. V případě označování, balení a složek návrh nařizuje rozměrově neúměrně větší zdravotní varování oproti těm stávajícím, omezuje formát, chuť a obsah tabákových výrobků. Například na všech krabičkách by musela být zdravotní varování s obrázkem a textem, které by zabíraly 75 % obalu, k čemuž se přidávají nové informativní texty po stranách (50 % každé strany), to vše navíc k daňovému kolku, který je v některých členských státech povinný, oznámení o zákazu prodeje nezletilým a prostoru vyhrazenému pro nová opatření, jež by zaručovala sledování a sledovatelnost tabákových výrobků. To de facto znamená extrémní zmenšení prostoru, který je k dispozici pro sdělení právoplatně registrovaných obchodních značek. Naproti tomu budou mít krabičky minimální rozměry výšky a šířky, což bude znamenat, že některé modely krabiček zaniknou. To je případ vzoru „casket“, který je v některých zemích, jako je Řecko, spotřebiteli velmi využívaný. Taktéž by zmizel vzor nejpoužívanější krabičky v Portugalsku. Na druhou stranu, tato změna v balení, která se nezakládá na vědeckých důkazech, může ohrozit pracovní místa v odvětví balicího a obalového průmyslu, které je významné v mnoha evropských zemích, například v Německu, Polsku, Francii, Spojeném království či v Rakousku. Je třeba poukázat na to, že minimální požadavky na výšku a šířku balení tabákových výrobků nebyly součástí veřejné konzultace ani zprávy o dopadu. Dále se zakazuje prodej cigaret obsahujících charakteristické příchutě a vytváří se nová definice „doutníčku“, jež odporuje daňovým předpisům, které v Unii platí jen o něco déle než rok (12).

3.2

V důsledku toho – spolu se skutečností, že všechny krabičky by měly stejný formát i chuť – by jediným odlišujícím kritériem mezi značkami byla cena, takže by došlo k ochuzení hodnotového řetězce celého odvětví. Pokud se cena stane jediným konkurenčním prvkem, dojde k poklesu cen, což bude na jedné straně znamenat pokles příjmů účastníků tohoto odvětví a nižší příjmy států, na druhé straně úbytek pracovních míst v odvětví.

3.3

Toto jediné možné rozlišení na základě ceny například způsobí, že kvalitní tabák, který se pěstuje v Evropské unii, přestane být atraktivní pro společnosti s továrnami na území Unie, neboť kritérium jakosti přestane být kritériem při nákupu tabákových listů. To bude znamenat, na rozdíl od tvrzení Komise v hodnocení dopadu, závažné ohrožení pracovních míst, jež závisejí na této plodině. V současné době představuje sklizeň tabákových listů v Evropské unii 250 000 tun tabáku ročně, přičemž největšími producenty jsou Itálie (89 000 tun), Bulharsko (41 056 tun), Španělsko (38 400 tun) a Řecko (24 240 tun). Tento článek řetězce dává práci 400 000 osob; v čele je Bulharsko se 110 000 osobami, které se věnují pěstování tabáku, následuje Polsko se 75 100 a Itálie s 59 000 lidmi (13).

3.4

Dalším důsledkem standardizace formátů i chuti by mohl být také nárůst pašování tabáku. Pokud budou všechny výrobky téměř stejné, bude to ku prospěchu mafií, které budou moci velmi snadno vyrábět své padělané výrobky v původních formátech a chutích, na které jsou spotřebitelé zvyklí, aby uspokojili tuto poptávku neregulovanou činností, aniž by věnovali jediné euro ministerstvům financí členských států. Kromě toho budou tyto výrobky postrádat jakoukoli kontrolu jakosti, takže bezpečnost spotřebitelů bude vážně ohrožena.

3.5

Podle posledních údajů, jež jsou k dispozici, unikne v Evropské unii v důsledku nelegálního obchodu 10 miliard eur na zdanění tabákových výrobků. V současné době představuje prodej pašovaného tabáku v EU 10 % z celkového objemu (14). Z toho důvodu EHSV může jen přivítat podepsání protokolu o odstranění nezákonného obchodu s tabákovými výrobky v Rámcové úmluvě o kontrole tabáku WHO dne 12. listopadu 2012. Tento protokol, jejž vyjednala Evropská komise z pověření Unie a jejích členských států, vyzývá zúčastněné strany, aby přijaly účinná opatření na vyloučení nezákonné produkce tabáku a nezákonného obchodu s ním (15).

3.6

Kromě daňových ztrát povede rozvoj nelegálního obchodování k poklesu prodeje tabáku, což se dotkne celého hodnotového řetězce, avšak může to mít zvláštní dopad na zařízení, jež provozují maloobchodní prodej tabáku. V Evropské unii přímo či nepřímo závisí na maloobchodním prodeji tabáku téměř milion pracovních míst, a to jak skrze samoobslužné prodejny, kiosky či specializovaná zařízení, tak – podobně jako ve Francii, Itálii, Španělsku a odnedávna i v Maďarsku – v podobě regulovaných sítí prodejen a kolků kontrolovaných dotyčnými státy. Jen v Řecku závisí na maloobchodním prodeji tabáku 40 000 pracovních míst (16).

3.7

EHSV vnímá ohrožení pracovních míst, jemuž mohou být vystavena všechna odvětví hodnotového řetězce výroby, balení a maloobchodního prodeje tabáku a souvisejících výrobků i zemědělské oblasti, kde se dosud nevyvinula žádná alternativní řešení a není již k dispozici podpora ze strany SZP. Je třeba poznamenat, že pěstování tabáku přispívá k zaměstnanosti na venkově. EHSV vyzývá, aby se věnovala odpovídající pozornost minimalizaci těchto rizik pro trh práce a důrazně doporučuje, aby se využily všechny dostupné formy přechodných a restrukturalizačních opatření, zejména programy odborné přípravy pracovníků a vědecká, technická a inovační podpora podniků a zemědělských provozů vyrábějících nové typy produktů, a to s cílem zachovat pracovní místa. V členských státech, kterých se nejvíce dotýká potenciální restrukturalizace, je třeba efektivně využívat Fond soudržnosti, strukturální fondy, regionální fondy a fondy pro výzkum a inovace, zejména v současném kontextu hospodářské krize.

3.8

Celkově vzato EHSV vnímá, že návrh směrnice může obsahovat podstatná rizika. EHSV nicméně žádá, aby byla vzata v úvahu očekávaná zlepšení, tedy snížení výdajů na zdravotní péči i zlepšení úrovně zdravotního stavu, neboť evropští občané mají právo očekávat od Evropské unie zvýšený stupeň ochrany lidského zdraví v souladu s článkem 35 Listiny základních práv.

3.9

Naproti tomu návrh směrnice obsahuje šestnáct aktů v přenesené pravomoci, které Evropské komisi udělují regulační pravomoc a pravomoc rozhodnout o šestnácti klíčových prvcích směrnice, což je záležitost, kterou explicitně vylučuje článek 290 Smlouvy o fungování Evropské unie (17). Radě, Evropskému parlamentu a vnitrostátním parlamentům se tak nenechává téměř žádný prostor k působnosti při regulaci základních aspektů směrnice.

4.   Konkrétní připomínky

4.1

Opatření obsažená v návrhu směrnice jsou velmi omezující a zakládají se na kritériích zaměřených na snížení přitažlivosti tabáku, aby se splnily cíle související se zdravím, jež se snaží sledovat. EHSV upozorňuje, že je nutné provádět plány a vzdělávací kampaně speciálně zaměřené na mládež v Evropě. V tomto smyslu je třeba uvést, že sama Evropská komise, jak se může zdát, očekává velmi málo ambiciózní ozdravný účinek (2 %) svých opatření. Tato progresivnost však zabrání závažným, a tedy nepřiměřeným hospodářským škodám.

4.1.1

Zavedení zdravotních varování na 75 % obou stran balení a nových informativních textů na 50 % plochy po stranách (článek 9) se nezakládá na nezpochybnitelných vědeckých důkazech. Ačkoli Hammondova studie (18) ukazovala účinnost těchto varování, jiné studie, jako ty, které provedla Maastrichtská univerzita (19) či US FDA (20), dokazují opak, tedy to, že grafická zdravotní varování nejsou ve vztahu ke snížení počtu kuřáků účinná. V tomto ohledu podle Eurobarometru Evropské komise (21) devět z deseti kuřáků uznává, že velkoplošná varování je nepodněcují k tomu, aby přestali kouřit, a sedm z deseti se domnívá, že tento typ opatření nepřispívá ke snížení spotřeby u mladistvých. Nedávný rozsudek Federálního odvolacího soudu Spojených států rovněž dospěl k závěru, že pro účinek těchto velkoplošných grafických zdravotních varování není dostatek důkazů. Poukazuje na to, že neexistuje „žádný důkaz, který by potvrdil, že zmíněná varování přímo způsobila výrazný pokles v údajích věnovaných kouření v některé ze zemí, jež je v současné době vyžadují,“ a rovněž dodal, že „průkaznost provedených zkoušek je velmi slabá“ (22).

4.2

Toto nepřiměřené zvětšení rozměrů zdravotních varování s sebou dále ponese:

jednostranné odebrání právoplatných duševních a průmyslových autorských práv výrobcům, kteří nebudou smět používat své registrované značky. Podle Soudního dvora Evropské unie (23) mají výrobci právo na využívání svých registrovaných obchodních značek a na individuální odlišení svých výrobků;

nové omezení obchodní soutěže v odvětví, kde jsou možnosti k odlišení již velmi omezené;

oslabení základních obchodních práv, jež jsou vlastní jakékoli legální obchodní činnosti;

zpomalení zavádění nových výrobků na trh;

potlačení výzkumu a možného zlepšení jakosti nabízených výrobků. Svévolně se omezuje vstup nových výrobků nové generace a nedává se možnost k vytvoření jasného regulačního rámce, který by sloužil k analýze rizik, jež mohou tyto výrobky představovat pro obyvatelstvo, což může rovněž brzdit vytváření bohatství a pracovních míst souvisejících s inovací a výzkumem zaměřených na tyto výrobky. Tyto nové, potenciálně méně rizikové výrobky by neměly podléhat stejným omezením, která se vztahují na tradiční výrobky.

4.3

Totéž se týká omezení složek, jehož cílem je odstranit charakteristické chuti a vůně (článek 6), které se nezakládá na vědeckých důkazech, jakými by mohlo být snížení toxicity uvedených složek nebo závislosti na nich, ale naopak vychází z tak subjektivního kritéria, jakým je snížení přitažlivosti tabáku, a na subjektivních stereotypech o typu tabáku, který kouří jednotlivé věkové segmenty nezávisle na pohlaví. Tatáž subjektivita se ukazuje v souvislosti s nahodilým zákazem určitých forem, jako jsou tenké cigarety (což nebylo součástí veřejné konzultace ani není obsaženo ve zprávě o dopadu), krátké cigarety či celá kategorie cigaret s mentolovou příchutí, při stanovení minimální váhy balíčků řezaného tabáku, standardizaci velikosti plechovek na řezaný tabák, či když byla vymyšlena dokonce nová kategorie „doutníčků“ v rozporu se směrnicí 2011/64/ES (24), platné od 1. ledna 2011. Zákaz tenkých či mentolových cigaret, které se těší silné spotřebě v různých evropských zemích, by způsobil, že spotřebitelé by k nim neměli přístup a museli by se uchýlit k trhu s pašovaným zbožím, aby si je mohli koupit. Navíc jde o tabákové výrobky, které užívají převážně dospělí kuřáci, takže v tomto konkrétním případě nelze uplatnit argument, že se jedná o zamezení přístupu nezletilých ke spotřebě tabáku. V konkrétním případě mentolu je třeba připomenout, že tento typ tabáku užívají zásadně starší osoby, a navíc země jako Spojené státy či Kanada s velmi propracovanou protikuřáckou legislativou a velmi konkrétními ustanoveními ohledně zákazu určitých přísad jej nezakázaly, což vede EHSV k návrhu, aby byl z návrhu směrnice zákaz mentolu vyškrtnut.

4.3.1

Závěrem EHSV naprosto souhlasí s návrhem Komise zakázat nové výrobky na trhu s příchutí žvýkačky, piňakolády, mojita …, takzvané „candy flavored cigarettes“, jež mohou být v zásadě zaměřeny na mladé spotřebitele.

4.3.2

Příliš silné omezení přísad by zapříčinilo standardizaci chuti, a došlo by tedy k tomu, že by nebylo možné rozlišovat mezi konkurenty, neboť by byly přiškrceny investice a možné zavádění nových výrobků, to vše na úkor spotřebitele, který by byl zbaven své možnosti výběru.

4.4

EHSV žádá Komisi o jasnou definici „méně rizikových výrobků“ a přiměřený právní rámec pro tyto výrobky, které by vědecky nezpochybnitelným způsobem doložily nižší riziko ve srovnání s tradičními cigaretami. Koncepce menší rizikovosti se vztahuje na výrobky, jež mohou nahradit tradiční cigarety, avšak představují mnohem nižší zdravotní riziko, a ne na výrobky pro odvykání kouření. Výrobky, které obsahují tabák (a nikoli syntetický nikotin), a proto podléhají směrnici, musí být předmětem definice a jasné regulace, jež umožní informovat spotřebitele o vlastnostech těchto výrobků.

4.5

Na druhé straně Evropská komise do svého návrhu směrnice řadí opatření zaměřená na snížení nelegálního obchodování s tabákem. Proto například Evropská komise stanoví v článku 14 návrhu systém pro sledování a dohledávání, jakož i různá dodatečná bezpečnostní opatření, aby se v Evropské unii prodávaly pouze výrobky, které splňují podmínky směrnice. Toto opatření bude znamenat nepřiměřenou finanční a administrativní zátěž, kterou řada malých a středních podniků nebude schopna unést. Ani zdaleka nezabrání nelegálnímu obchodu, avšak bude znamenat vyšší administrativní zátěž pro členské státy v souvislosti s prováděním kontrol. Tento systém nebude sloužit ani k omezení pašování a nelegálního obchodování, těm budou naopak hrát do karet ostatní opatření návrhu směrnice. V tomto směru se EHSV domnívá, že ustanovení článku 14 návrhu směrnice by měla být totožná s ustanoveními o sledování a sledovatelnosti, která obsahuje protokol o nezákonném obchodu, jejž na konci minulého roku uzavřela konference smluvních stran WTO (25).

4.6

Směrnice umožní Evropské komisi regulovat či změnit, prostřednictvím rostoucího počtu aktů v přenesené pravomoci, základní prvky, jako je například objem přísad, znění zdravotních varování, jejich umístění a velikost. V tomto smyslu se tedy nenechává téměř žádný prostor členským státům k působnosti při regulaci této směrnice, což představuje v Evropské unii dosud málokdy použitou krajní míru zasahování, jež porušuje zásady subsidiarity a proporcionality, proti čemuž se již postavily vnitrostátní parlamenty osmi členských států (Itálie, České republiky, Řecka, Bulharska, Dánska, Portugalska, Rumunska a Švédska) (26). V případě Itálie nejenže parlament oznámil, že návrh porušuje tyto zásady, ale též zdůraznil, že některé z druhů zakazovaných cigaret, jako tenké cigarety či cigarety s nízkým obsahem dehtu, mohou být užitečným nástrojem politiky, jejímž cílem je omezit kouření či přestat s ním (27).

4.6.1

Návrh směrnice například v článcích 8, 9 a 11 umožňuje Evropské komisi, aby prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci změnila znění zdravotních varování a jejich podobu, rozvržení, formát či umístění. V článku 6 rovněž umožňuje Komisi rozhodovat formou aktu v přenesené pravomoci o obsahu a nejvyšších přípustných hodnotách přísad.

4.6.2

Pokud se týká doutníků, doutníčků a dýmkového tabáku, návrh směrnice si dále vyhrazuje pravomoc automaticky zrušit výjimky obsažené v textu, pokud dojde k „podstatné změně okolností“, tedy ke změně související s nárůstem objemu prodeje nejméně o 10 % nejméně v 10 členských státech či ke zvýšení počtu kuřáků mladších 25 let o 5 %. Komise si neuvědomuje, že v 10 ze současných 27 členských států je trh s těmito výrobky velmi malý a že k vychýlení o 10 % by mohlo snadno dojít, což by opatření zbavovalo veškerého smyslu a znamenalo velkou právní nejistotu v tomto pododvětví.

4.7

Třebaže článek 290 Smlouvy o fungování Evropské unie obsahuje delegování pravomocí prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci, je nezbytné, aby tyto akty splňovaly celou řadu předpokladů. Akt v přenesené pravomoci tedy lze realizovat pouze pro jiné než podstatné prvky legislativního aktu, což není případ tohoto návrhu.

V Bruselu dne 11. července 2013.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  Článek 114 SFEU:

„1.

Není-li ve Smlouvách stanoveno jinak, použijí se k dosažení cílů uvedených v článku 26 následující ustanovení. Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem po konzultaci s Hospodářským a sociálním výborem přijímají opatření ke sbližování ustanovení právních a správních předpisů členských států, jejichž účelem je vytvoření a fungování vnitřního trhu.“

(2)  Viz věc C-491/01 The Queen v. Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd a Imperial Tobacco Ltd.

(3)  Úř. věst. C 128, 18.5.2010, s. 89–93.

(4)  http://europa.eu/rapid/press-release_OLAF-11-5_en.htm?locale=EN.

(5)  The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint. Zpráva, kterou vypracovala Nomisma, a tisková zpráva Evropské komise ze dne 16. listopadu 2012.

(6)  Tamtéž.

(7)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=ET#.

(8)  Úř. věst. C 351, 15.11.2012, s. 6–11.

(9)  Report on the implementation of the Council Recommendation of 30 November 2009 on Smoke-free Environments.

(10)  The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint. Zpráva, kterou vypracovala Nomisma.

(11)  DIVTOB: diversification for Tobacco Growing Regions in the Southern European Union. Hohenheimská univerzita. Šestý rámcový program pro výzkum a technický rozvoj.

(12)  Směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011 o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků, Úř. věst. L 176, 5.7.2011, s. 24–36.

(13)  Viz poznámka 10.

(14)  Viz poznámka 5.

(15)  Viz. pozn. pod čarou č. 5.

(16)  Viz poznámka 10.

(17)  Úř. věst. 115, 9.5.2008, s. 172.

(18)  Hammond D. „Health warning messages on tobacco products: a review“ (Zdravotní varování na tabákových výrobcích – přehled), Tobacco Control 2011; 20:327-3. Sambrook Research International, „A review of the science base to support the development of health warnings for tobacco packages“ (Přehled vědeckých východisek na podporu přípravy zdravotních varování pro balení tabáku), Newport: Sambrook Research International; 2009 (zpráva vypracovaná pro Evropskou komisi).

(19)  http://www.maastrichtuniversity.nl/web/Main/Sitewide/News1/SmokersWillNotBePutOff1.htm.

(20)  Nonnemaker, J., et alii, Experimental Study of Graphic Cigarette Warning Labels: Final Results Report Prepared for Center for Tobacco Products, Food and Drug Administration, smlouva č. HHSF-223-2009-10135G, prosinec 2010.

(21)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf.

(22)  RJ Reynolds Tobacco Company v Food & Drug Administration, United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, srpen 2012.

(23)  Rozsudek Soudního dvora ze dne 17. října 1990 ve věci C-10/89.

(24)  Směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011 o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků, Úř. věst. L 176, 5.7.2011, s. 24–36.

(25)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(26)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=EN.

(27)  Stanovisko Výboru sekce pro sociální věci italského parlamentu k dokumentu Evropské komise COM(2012) 788 final.


PŘÍLOHA

ke Stanovisku Evropského hospodářského a sociálního výboru

Následující pozměňovací návrhy byly při jednání zamítnuty, získaly však nejméně čtvrtinu odevzdaných hlasů:

Protistanovisko

Nahradit celý text stanoviska

1.    Závěry

1.1

Právním základem směrnice, kterou předložila Komise, je článek 114 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) (1). Smyslem tohoto návrhu je sblížení ustanovení právních a správních předpisů týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových výrobků, s cílem zajistit správné fungování vnitřního trhu. V odstavci 3.9.1 důvodové zprávy se uvádí, že v případě směrnice 2001/37/ES (2) volbu tohoto právního základu stvrdil Soudní dvůr Evropské unie, a že je tedy týž základ přiměřený i pro tento návrh. Směrnice z roku 2001 i tato navrhovaná revize usilují o zajištění řádného fungování vnitřního trhu a vysokou úroveň ochrany zdraví občanů před riziky souvisejícími s tabákem.

1.2

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) se domnívá, že cíl zlepšení fungování vnitřního trhu si žádá silnou podporu a představuje také pro členské státy dodatečný podnět k přijetí nutných a žádoucích opatření na ochranu lidského zdraví a umožňuje členským státům přijmout přísnější opatření, než jaká návrh obsahuje.

1.3

EHSV, v souladu s řadou svých předchozích stanovisek ke zdravotní a související problematice, naprosto souhlasí s Evropskou komisí, že právo na zdraví musí převážit nad jakýmikoli finančními úvahami. EHSV proto pevně stojí za názorem, že je třeba přijít s plány a kampaněmi zaměřenými na výchovu a osvětu veřejnosti v souvislosti se závažnými dopady kouření na zdraví. Ty by měly doprovázet jednotlivá zde navrhovaná opatření k oslabení podnětů, jež mladé lidi vedou ke kouření, a na pomoc těm, kdo již mají na nikotin vybudovanou závislost, aby kouřit přestali. EHSV doporučuje, aby byl tento odstavec doplněn o jednoznačné zdůraznění toho, že je důležité, aby informační a poradenské strategie v zařízeních pro základní a střední školy byly vytvářeny na evropské úrovni, a každé dítě či dospívající tak mohli být přesně, uceleně a pravidelně informováni o faktech o tabáku a jeho škodlivých následcích, jeho návykové povaze i dalších zdravotních problémech souvisejících s nikotinem a také o karcinogenních účincích a dalších zdravotních následcích expozice tabákovému kouři, a to jak expozice přímé, tak i v prostředí (3).

1.4

EHSV také uznává, že mohou být ohrožena konkrétní pracovní místa v zemědělských oblastech, kde se nerozvinuly žádné alternativní formy zaměstnanosti a kde již nejsou k dispozici podpory tabáku související s produkcí podle SZP. V těchto případech by měla být neprodleně poskytnuta přechodná pomoc spolu s vědeckou a technickou podporou s cílem vybudovat alternativní, stejně výnosné, udržitelnější, společensky přijatelnější a méně škodlivé kultury a podle možností kvalitnější pracovní místa. Totéž platí v přímém důsledku tohoto návrhu pro všechna další ohrožená pracovní místa v dodavatelském řetězci. Slouží-li cílům veřejného zdraví, je veřejná podpora kvalitnějších pracovních míst plně ospravedlněna a měla by být povzbuzována.

1.5

Ve všech případech však musí být zohledněn hlavní přínos, jímž je prevence úmrtí a nemocí souvisejících s tabákem jak vedoucích pracovníků, tak i pracovníků a spotřebitelů, kuřáků či potenciálních kuřáků všech věkových kategorií ve všech oblastech života, kteří v případě přijetí těchto opatření nebudou nadále vystaveni tak přímočarému komerčnímu tlaku, aby začali kouřit. Posouzení dopadu provedené Komisí počítá s čistým přínosem přibližně 4 miliony EUR pro evropské hospodářství, snížením výdajů na zdravotní péči o 506 milionů EUR a se ziskem 16,8 milionů let života (4). Přijetím vhodných opatření by měla být vytvořena nová pracovní místa prostřednictvím přerozdělení prostředků v EU a lepším využíváním daňových příjmů na vnitrostátní úrovni.

1.6

EHSV konstatuje, že v současné době se na daních z tabáku vybere v Evropské unii zhruba 100 miliard eur. Zdanění tabákových výrobků je nejúčinnějším a nejhospodárnějším způsobem, jak snížit spotřebu tabáku, zejména mezi mladými lidmi a nízkopříjmovými skupinami (tj. nejzranitelnějšími členy naší společnosti) (5). Studie ukázaly, že cena tabákových výrobků je třetím nejběžnějším důvodem, které kuřáci uvádějí jako důvod přestat s kouřením (6). Peníze ušetřené tím, že již nejsou vydávány za tabákové výrobky, mohou být použity k nákupu jiného zboží, z nějž se rovněž platí daň. Rovněž je třeba upozornit na to, že nyní vybírané daně kryjí výdaje na zdravotní péči pro jednotlivce, kteří začali kouřit před 50 lety. Dnešní začínající kuřáci budou stejnou péči potřebovat za 50 let. Současné zkušenosti poukazují na to, že vlády členských států jsou si tohoto aspektu plně vědomy a dokázaly postupně zvyšovat výnos z daní i přes celoevropský pokles spotřeby a prodeje tabáku. Není důvod, proč by předkládaný návrh měl tuto situaci měnit.

1.7

Ve snaze zabránit dalšímu nárůstu nelegálního obchodování (tj. pašování, padělání, obchodování na černém trhu a nelegální výroba) prostřednictvím zločineckých sítí, což představuje největší jednotlivé ohrožení zaměstnanosti a výběru daní v EU, vyzývá EHSV k přijetí všech nezbytných opatření, která zajistí rychlé a účinné provádění příslušných právních předpisů členskými státy. Po dohodě s tabákovým průmyslem by měly být předloženy další návrhy na jiná opatření, jež by mohla omezit padělání a pašování a usnadnit identifikaci, kupříkladu zabudováním obtížně reprodukovatelných identifikačních znaků nebo elektronické identifikace do obalu. EHSV uznává, že s moderní technologií je relativně snadné padělat téměř jakékoli zboží nebo obal a že věnovat dodatečný prostor vhodným zdravotním varováním pravděpodobně nebude mít žádný výrazný účinek.

1.8

Kromě širokých pravomocí postoupených Komisi za účelem dalšího rozvoje klíčových aspektů směrnice formou aktů v přenesené pravomoci musí být zajištěno, aby přijímání rozhodnutí probíhalo otevřeně a v souladu se zájmy členských států. EHSV důrazně připomíná, že závazná opatření musí být v souladu s článkem 290 SFEU.

1.9

EHSV jednoznačně podporuje koncepci zaměřenou na omezení rizika, a proto žádá Komisi o jasnou definici „méně rizikových výrobků“ a přiměřený právní rámec pro tyto výrobky. Tato připomínka se týká zvláště výrobků, které obsahují tabák (ale mají snížený obsah nikotinu), nebo obsahují nikotin (ale nikoli tabák), a podléhají tedy směrnici. EHSV uznává, že některé z těchto výrobků mohou představovat nové způsoby, jak s pečlivými kontrolními mechanismy, které je nutno vyvinout, snížit dlouhodobé negativní účinky kouření vyvolaného závislostí na nikotinu.

2.    Úvod

2.1

EHSV s plně uvědomuje rizika, jež tabák ve všech podobách představuje pro veřejné zdraví. Tabák je nejčastější příčinou předčasné smrti v EU, jeho vinou zemře každý rok téměř 700 000 lidí. Návrh se proto zaměřuje na prevenci kouření zejména u mladých lidí a dalších zranitelných skupin. V návrhu se uvádí, že 70 % kuřáků začíná s kouřením před dovršením 18 let a 94 % před dovršením 25 let, což posiluje nutnost přijmout opatření v oblasti dětí a mládeže (7).

2.2

V těchto souvislostech EHSV chápe, že revize směrnice je naprosto nezbytná, a proto je třeba k ní přistoupit bez odkladu. Zaznamenává, že v některých zemích se spotřeba tabáku pohybuje na perzistentní vysoké úrovni i po přijetí právních předpisů zaměřených na silné omezení tabáku. Je rovněž zřejmé, že díky přijatým opatřením došlo ve většině členských států k podstatnému snížení spotřeby. Ve Španělsku bylo za krátké období zaznamenáno 2 % snížení. Záměrem předkládaného návrhu je dosáhnout podobných snížení v celé Evropě. EHSV také pevně stojí za názorem, že je třeba přijít s plány a kampaněmi zaměřenými na výchovu a osvětu veřejnosti v souvislosti se závažnými dopady kouření na zdraví.

2.3

EHSV konstatuje, že návrh vzbudil obavy ohledně pracovních míst, daní a ekonomiky jako celku v Evropské unii. Tabákový průmysl uvádí, že zaměstnává až 1,5 milionu lidí v EU, z nichž přibližně 400 000 se věnuje pěstování tabáku. Podle údajů Komise i jiných zdrojů tyto počty zahrnují pracovníky zapojené do výrobního řetězce tabákových výrobků, ať už sezónně nebo na dobu dočasnou či na zkrácený úvazek. Počet osob přímo či výlučně zaměstnaných pěstováním tabáku, se kupříkladu odhaduje na méně než 100 000. Produkce těchto zemědělců pokrývá přibližně čtvrtinu tabáku používaného k výrobě a prodeji tabákových výrobků v EU, zbytek se dováží, především z USA. Další pracovní místa v odvětví balicího a obalového průmyslu, v marketingu, prodeji, právních službách, výzkumu a distribuci by neměla být ovlivněna. Není tedy zřejmé, proč by navrhované změny balení konečných výrobků měly mít nějaký zásadní vliv na stávající úroveň zaměstnanosti. Ještě méně je zřejmé, jak je možné označit navrhovaná opatření za nevyzkoušená a s malou nadějí na úspěch, případně za potenciálně katastrofická pro tabákový průmysl. EHSV je přesvědčen, že v obou případech opak je pravdou: tato opatření budou mít užitečný, hodnotný a proporcionální účinek na lidské zdraví a jen malý účinek na celkový růst a ziskovost tabákového průmyslu. Jakékoliv ztráty nového prodeje mladým lidem by totiž mělo více než vynahradit omezení daleko větších nelegálních prodejů, z nichž nemá účinek nikdo kromě zločineckých gangů, jež se na nich podílejí.

2.4

Pěstování tabáku v EU však pracovní místa poskytuje, především v ekonomicky slabších regionech, kde bylo doposud rozvíjeno málo alternativ. Teď, když podpory SZP pro produkci tabáku ustaly, je naléhavě zapotřebí přechodná technická a finanční pomoc, která podpoří přechod na méně škodlivé, dlouhodobé a udržitelnější zdroje příjmu. Podobné připomínky se vztahují na další pracovní místa v dodavatelském řetězci: budou-li zrušena ve veřejném zájmu, je veřejná podpora jednoznačně vhodná.

2.5

Každý rok se na daních z tabákových výrobků vybere téměř 100 miliard eur. EHSV konstatuje, že to sice pomáhá kompenzovat zdravotní náklady u osob, které s kouřením začaly před 50 či více lety, avšak stejná úroveň zdanění bude nutná za 50 let na péči o ty, kteří začínají kupovat a konzumovat tabákové výrobky dnes. Zásadní význam pro vyvážení jakéhokoli poklesu prodeje tedy bude mít zvýšení daní. Dosavadní zkušenosti ukazují, že vlády členských států jsou si tohoto aspektu vědomy a mohou úspěšně zachovat či dokonce zvýšit celkový výnos z daní navzdory poklesu prodeje tabáku v posledních letech. Podle zprávy „All Party Parliamentary Group Report on Smoking and Health“ (2013) (8) se například ve Spojeném království při trvale rostoucích cenách v období 1992–2011 a dani nastavené na více než 75 % celkové maloobchodní ceny prodej cigaret snížil o 51 %, přičemž výnos daní vzrostl o 44 %. Za srovnatelné období poklesl podíl kouřících dospělých z 27 % na 20 %.

2.6

Ačkoli je podstatná část tabákových výrobků produkovaných v EU dodávána zákazníkům v Unii, určité množství se vyváží. Průmysl vyčísluje celkový vývoz tabákových výrobků na 55 000 tun v roce 2010, většinou směřujících do zemí Afriky a Asie, kde je naděje dožití nyní bohužel příliš nízká na to, aby byly jakékoliv konkrétní negativní dopady na zdraví obyvatel viditelné. S budoucím vývojem, až se postupně vyřeší jiné problémy a naděje dožití se podle očekávání zvýší, dopad nikotinové závislosti a spotřeby tabáku, podobně jako dalších dovezených nemocí, nabude zřetelnějších obrysů.

2.7

EHSV konkrétně upozorňuje, že na rozdíl od výše uvedeného budou v rozvinutějších zemích EU s postupným zvyšováním naděje dožití a prodlužováním pracovního života důsledky kouření tabáku na pracovišti i pro společnost jako celek stále zřetelnější, a stanou se tedy tíživějším a viditelnějším problémem a odpovědností jak pro zaměstnavatele, tak pro organizace zaměstnavatelů i zaměstnanců. V současné hospodářské recesi jsou předčasná (a nikoliv nevyhnutelná) úmrtí výdělečných osob a ztráta jejich příjmů nebo důchodů dalším problémem pro rodiny již tak bojující o hospodářské přežití.

2.8

EHSV poukazuje na to, že ačkoli indukční doba u rakoviny související s kouřením zůstává konstantní, celková naděje dožití pro nekuřáky neustále narůstá. Ztráta způsobená zkrácením naděje dožití v důsledku konzumace tabáku se tedy zvyšuje, z 2–3 let počátkem 20. století na 20–30 let u osob, jež začínají kouřit dnes nebo v období, kterého se týká tento návrh.

3.    Obecné připomínky

3.1

Návrh směrnice o tabákových výrobcích, který předložila Evropská komise, se soustřeďuje na řadu opatření k zajištění řádného fungování vnitřního trhu včetně činností omezujících nelegální obchodování a usiluje o dosažení vysoké úrovně ochrany zdraví občanů před riziky souvisejícími s tabákem: Jde o následující změny:

označování a balení

složky

sledovatelnost a bezpečnostní prvky

přeshraniční prodej na dálku

tabákové výrobky, které neprodukují kouř, a rozšíření rozsahu regulovaných výrobků.

3.2

V případě označování, balení a složek návrh nařizuje rozměrově větší zdravotní varování vzhledem k vážným zdravotním rizikům plynoucím z konzumace tabáku.

3.3

Návrh umožňuje výrobcům zachovat aromata podstatná pro jejich stávající značky, ale omezuje používání nových netabákových přísad, jejichž účelem je rozšíření trhů, zejména mezi mladé lidi. Na všech krabičkách bude muset být zdravotní varování s obrázkem a textem, které by zabíraly 75 % obalu, k čemuž se přidávají nové informativní texty po stranách (50 % každé strany), to vše navíc k daňovému kolku, který je v některých členských státech povinný, oznámení o zákazu prodeje nezletilým a prostoru vyhrazenému pro nová opatření, jež by zaručovala sledování a sledovatelnost tabákových výrobků. To znamená zmenšení prostoru, který je k dispozici pro sdělení řádně registrovaných obchodních značek a dalších grafických prvků souvisejících s marketingem. Členské státy mohou zavést zcela nepotištěné balení, pokud si to přejí, návrh to však nepožaduje. Krabičky budou také mít minimální rozměry výšky a šířky, což bude znamenat, že některé typy balení zaniknou – zejména balení navrhovaná jako atraktivní pro mladé lidi. Obdobná pravidla byla zavedena v USA roku 2009, aby omezila zaměření na děti a mládež jako spotřebitele. EHSV všechna tato opatření podporuje.

3.4

To bude vyžadovat změny návrhu balení, ale není zřejmé, proč by měla být významně ohrožena pracovní místa v odvětví balicího a obalového průmyslu například v Německu, Polsku, Francii, České republice nebo Rakousku. Očekává se, že základní obrat konečných tabákových výrobků ve všech podobách se bude držet na stejné úrovni jako dosud, neboť jde o uzavřený trh s 150 000 000 na nikotinu závislými uživateli po celé EU. Měl by však být zdůrazněn potenciál přínosu v oblasti veřejného zdraví – jednak z hlediska ekonomického, tak pokud jde o snížení lidského utrpení – spolu se skutečností, že odnaučení kuřáci utrácí v jiných oblastech, čímž generují příležitosti pro nová pracovní místa. Odhaduje se, že roční náklady EU vyvolané spotřebou tabáku činí 517 mld (9). EUR. Na úrovni členských států se celkové náklady odhadují na přibližně 4,6 % HDP EU (10). V současné době EU přichází o 25,3 mld. EUR v rámci zdravotních výdajů na onemocnění spojená se spotřebou tabáku a 8,3 mld. EUR za výrobní ztráty (11). To se téměř rovná příjmům tabákového průmyslu v rámci dodavatelského řetězce (mimo daně), které se rovnají 35 mld. EUR.

3.5

EHSV poznamenává, že výdaje přisuzované onemocněním přímo zaviněným užíváním výrobků souvisejících s nikotinem a tabákem jsou v současnosti nejpřesnějšími odhady skutečných nákladů členských států. Jsou významně nižší než teoretická ‚hodnota lidského života‘ (1 mil. EUR za zmařený či zkrácený život), kterou Komise použila v rámci předešlých posouzení dopadu s cílem odůvodnit právní předpisy a vyrovnat předpokládané náklady podniků a jiných. Pokud bychom toto mnohem vyšší číslo použili, zvýšila by se vnímaná motivace k přijetí tohoto návrhu na 700 mld. EUR, což by zastínilo veškeré další úvahy.

3.6

Je nutno dále poznamenat, že kouření a související návyky svým uživatelům nepřinášejí žádné sociální či ekonomické přínosy. Pouze zmírňují důsledky jejich závislosti na nikotinu. Přestat kouřit je v důsledku této závislosti náročné a zdlouhavé. Bohužel vědomí toho, že téměř polovina všech uživatelů (spotřebitelů, občanů a zranitelných jedinců) v důsledku tohoto zlozvyku předčasně zemře, je samo o sobě pro jeho překonání nedostatečné; proto je nutné omezit veškeré podněty, které vedou člověka k tomu, aby začal kouřit.

3.7

Opatření zde navrhovaná pravděpodobně nebudou mít vliv na stávající kuřáky a ani to není jejich záměrem, ale měla by podle zkušeností z celého světa dále snížit podněty, které vedou mladé lidi k tomu, aby začali kouřit. Snížení počtu kuřáků především výrazně sníží náklady na zdravotní péči a v delším časovém horizontu zachrání mnoho lidských životů a sníží lidské utrpení.

3.8

EHSV poznamenává, že tento návrh nezachází tak daleko, aby zaváděl standardizované balení se standardizovaným barevným provedením a písmem, jako je tomu v Austrálii. Jednotlivé značky budou zachovány s rozlišením jména výrobce a specifickými tabákovými aromaty. Požadavek kvality produktu bude stále relevantní, neboť spotřebitel bude nadále informován o výrobci nakupovaného produktu.

3.9

Existuje jen málo přesvědčivých důkazů, že tyto změny pravidel balení povedou k nárůstu padělání nebo pašování tabákových výrobků. Právě naopak – kuřáci spotřebovávají tyto nelegální výrobky v závislosti na jejich ceně a dostupnosti (12). Podle posledních údajů z tohoto odvětví unikne v Evropské unii v důsledku tohoto nelegálního obchodu 10 miliard EUR z výnosu zdanění tabákových výrobků. V současné době představuje prodej pašovaného tabáku v EU 10 % z celkového objemu (13). Dodávky ze zemí mimo EU, především z Ruska a Číny, jsou pohotově k dispozici. Vysoká je poptávka v zemích, které trpí hospodářskými obtížemi nebo na tabákové výrobky uplatňují vysoké zdanění. Nelegální obchodování ohrožuje pracovní místa v EU, snižuje daňové výnosy členských států a snižuje ziskovost legálního prodeje. Je tedy třeba udělat vše pro to, aby se pašování tabáku omezilo, ať již se jedná například o zvýšení bezpečnosti, opatření dohledu a prevence či o přísnější kontrolu kvality tabákových výrobků. Mělo by se rovněž zvážit používání reliéfních identifikačních znaků či elektronické identifikace a dalších, s tabákovým průmyslem již dohodnutých, opatření.

3.10

Ať budou náklady na uskutečnění těchto návrhů jakékoliv, je třeba si uvědomit, že globální výhody, jichž je možné dosáhnout v oblasti zlepšení veřejného zdraví, pokud se sníží spotřeba tabákových výrobků, jsou mnohem významnější. Studie ukázaly, že vlády a zaměstnavatelé, kteří přijali opatření, jimiž zakázali kouření na pracovišti, dosáhli okamžitých pozitivních výsledků, a to v podobě vyšší produktivity, omezení absencí, snížení nákladů na údržbu a zachovávání vybavení či v podobě poklesu výdajů za zdravotní péči a zdravotní pojištění (14).

3.11

Návrh také obsahuje šestnáct aktů v přenesené pravomoci, které Evropské komisi udělují regulační pravomoc a pravomoc rozhodnout o šestnácti konkrétních prvcích směrnice, v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie (15).

4.    Konkrétní připomínky

4.1

Směrnice se musí nadále soustředit na snahu dosáhnout cílů stanovených v oblasti vnitřního trhu i veřejného zdraví a provádět jak dlouhodobá, tak krátkodobá opatření. V tomto smyslu je třeba připomenout, že sama Evropská komise očekává ozdravný účinek svých opatření v podobě 2 % snížení počtu lidí, kteří v současné době kouří či pravděpodobně kouřit začnou. Hlavním záměrem směrnice je spíše omezit nárůst než snížit současnou míru kouření. Ačkoli se toto snížení může zdát nevelké, v řadě oblastí má jasně pozitivní dopady.

4.2

Lidé v produktivním věku, kteří přestanou kouřit (stejně jako potenciální kuřáci, kteří nezačnou), žijí déle a jejich produktivní život je v důsledku toho rovněž delší. Odhaduje se, že v současné době kuřáci umírají o 14 let dříve než lidé, kteří nikdy nekouřili, a to v důsledku onemocnění souvisejícího s kouřením či komplikací, které by z něj mohly vyplynout. Jak se prodlužuje celková naděje dožití (zejména u nekuřáků), bude se také zvyšovat tento rozdíl. 2 % snížení spotřeby tabáku znamená snížení počtu kuřáků o 2,4 mil. a zisk 16,8 milionů let života. Pro společnost by to představovalo meziroční zisk 10,3 mld. EUR a snížení výdajů na zdravotní péči ve výši 506 milionů EUR. Celkový přínos z vyšší produktivity v důsledku omezení absencí, předčasného odchodu do důchodu a podobných jevů by činil 165 mil. EUR ročně (16).

4.3

Zavedení zdravotních varování na 75 % obou stran balení a nových informativních textů na 50 % plochy po stranách (článek 9) je součástí balíčku opatření, která napomáhají snižování celkového počtu kuřáků. Obaly tabákových výrobků musejí být navrhovány tak, aby údaje o obsahu výrobku nebyly zavádějící. Musejí tedy jasně uvádět související zdravotní rizika, v neposlední řadě předčasné úmrtí. V místech prodeje by měla být instalována varování. Samozřejmostí by měl být zákaz reklamy v místě prodeje.

4.4

Zvláště důležité je omezení složek, jehož cílem je odstranit úmyslně přidávané charakteristické chuti a vůně (článek 6), a vizuální prezentace krabiček. Jedno z objektivních kritérií, totiž snížení přitažlivosti tabáku, je obzvláště relevantní pro určité věkové skupiny či určité pohlaví – zejména mladé ženy a dívky, které představují jeden z nejrychleji rostoucích trhů v EU, jsou z toho důvodu pod nejintenzivnějším reklamním tlakem nutícím je začít kouřit.

4.5

EHSV proto naprosto souhlasí s návrhem Komise zakázat nové výrobky s příchutí žvýkačky, piňakolády či mojita, takzvané „candy-flavoured cigarettes“, jež jsou konkrétně zaměřeny na mladé potenciální spotřebitele většinou ženského pohlaví. Balíčky cigaret „slim“ se také zaměřují konkrétně na mladé ženy ve snaze propojit tvar postavy, váhu a půvab se zlozvykem, který nakonec způsobí předčasnou smrt poloviny z nich. Vzhledem k tomu, že dlouhodobá nevyhnutelná rizika spojená s nikotinem vyvolaným kouřením tabáku chápou a akceptují všechny zúčastněné strany, považuje EHSV za nepochopitelné, že odpovědní výrobci mohli vypracovat, natož pak uplatnit tyto marketingové strategie.

4.6

EHSV žádá Komisi o jasnou definici „méně rizikových výrobků“ a přiměřený právní rámec pro tyto výrobky, které by vědecky nezpochybnitelným způsobem doložily nižší riziko ve srovnání s tradičními cigaretami. Koncepce menší rizikovosti se vztahuje na výrobky, jež mohou nahradit tradiční cigarety, avšak představují mnohem nižší zdravotní riziko, a ne na výrobky pro odvykání kouření. Tyto výrobky, které obsahují tabák se sníženým obsahem nikotinu, či lépe nikotin bez tabáku (elektronické cigarety) a které podléhají směrnici, musí být předmětem definice a jasné regulace, jež umožní informovat spotřebitele o dlouhodobých rizicích či přínosech ve srovnání s tradičními tabákovými výrobky.

4.7

Návrh rovněž obsahuje opatření zaměřená na snížení nelegálního obchodování s tabákem. Proto například Evropská komise stanoví v článku 14 návrhu systém pro sledování a dohledávání, jakož i různá dodatečná bezpečnostní opatření, aby se v Evropské unii prodávaly pouze výrobky, které splňují podmínky směrnice. Toto opatření bude znamenat finanční a administrativní zátěž, kterou malé a střední podniky (narozdíl od 4–5 velkých nadnárodních společností, které ovládají světový trh s tabákovými a nikotinovými výrobky) možná nebudou schopny unést, a bude znamenat vyšší administrativní zátěž pro členské státy v souvislosti s prováděním kontrol. Snad tento systém omezí pašování a nelegální obchodování. V tomto směru se EHSV domnívá, že ustanovení článku 14 návrhu by měla být totožná s ustanoveními o sledování a sledovatelnosti, která obsahuje protokol o nezákonném obchodu, jejž na konci minulého roku uzavřela konference smluvních stran WTO (17).

4.8

Pokud se týká doutníků, doutníčků a dýmkového tabáku, návrh si vyhrazuje pravomoc automaticky zrušit výjimky obsažené v textu, pokud dojde k „podstatné změně okolností“, tedy ke změně související s nárůstem objemu prodeje nejméně o 10 % nejméně v 10 členských státech či ke zvýšení počtu kuřáků mladších 25 let o 5 %. V 10 ze současných 27 členských států je však trh s těmito výrobky velmi malý a k vychýlení o 10 % by mohlo snadno dojít bez výraznějšího dopadu na zaměstnanost či daňové příjmy.

4.9

EHSV poznamenává, že článek 290 Smlouvy o fungování Evropské unie obsahuje delegování pravomocí prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci, které splňují řadu předpokladů. Akt v přenesené pravomoci lze realizovat pouze pro jiné než podstatné prvky legislativního aktu.

Hlasování

Pro

:

89

Proti

:

162

Zdrželo se

:

17

Nový odstavec 1.4

Nový text

EHSV zdůrazňuje důležitost toho, aby se obyvatelstvo těšilo dobrému zdraví, z čehož plyne řada výhod v mnoha oblastech. Proto EHSV navrhuje členským státům, aby prosazovaly rozšiřování nekuřáckého prostředí (smoke-free environments), kde mohou občané nalézt jak duševní, tak zdravotní podporu určenou zejména pro mladé lidi, pro vzdělávací zařízení, podniky atd. Stejně tak by bylo třeba podpořit přípravu a zachování různých metod podpory a nejrůznějších sítí spolupráce, které by byly inovativní a měly vzdělávací charakter.

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 1.5

Změnit

Hrozí, že daňové příjmy poklesnou nejen v důsledku vyššího nelegálního obchodování, ale též kvůli propadu prodeje i cen. V současné době se na daních z tabáku vybere v Evropské unii téměř 100 miliard eur. Zdanění tabáku představuje nejúčinnější a nejúspornější druh opatření pro snížení spotřeby tabáku, zejména u mladých a u občanů s nízkými příjmy. (18) Podle výzkumů je cena třetím nejčastějším důvodem k tomu přestat kouřit, který kuřáci zmiňují. (19) Rovněž je třeba uvést, že uspořené prostředky věnované předtím na nákup tabákových výrobků budou použity k nákupu jiného zboží, z něhož se rovněž odvádějí daně.

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 1.8

Změnit

Vedle Postoupení širokých pravomocí postoupených Komisi za účelem dalšího rozvoje klíčových aspektů směrnice formou aktů v přenesené pravomoci je třeba zaručit, aby se rozhodnutí přijímala otevřeně a v souladu se zájmy bude znamenat oslabení svrchovaných pravomocí členských států a naruší zásadu subsidiarity. EHSV nemůže akceptovat akty v přenesené pravomoci, které neodpovídají explicitně formulovanému ustanovení zdůrazňuje, že jakékoli závazné opatření bude muset respektovat článek odstavce 290 SFEU. Kromě toho osm vnitrostátních parlamentů (dohled nad dodržováním zásady subsidiarity) se 14krát vyslovilo proti návrhu Komise z důvodu nerespektování zásady subsidiarity (20).

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 1.9

Změnit

„EHSV podporuje koncepci zaměřenou na omezení rizika, a proto žádá Komisi o jasnou definici „méně rizikových výrobků“ a přiměřený právní rámec pro tyto výrobky, který by vědecky nezpochybnitelným způsobem doložil nižší riziko ve srovnání s tradičními cigaretami. ; tato připomínka se musí použít z Zvláště na u výrobky ů, které obsahují tabák (a ne syntetický nikotin), a podléhají tedy směrnici.“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 3.1

Změnit

„(… )

Tři z těchto šesti oblastí by měly obrovský dopad na zaměstnanost a daňové příjmy členských států Evropské unie. V případě označování, balení a složek návrh nařizuje rozměrově neúměrně větší ještě výraznější zdravotní varování oproti těm stávajícím, omezuje formát, chuť a obsah tabákových výrobků. Například na všech krabičkách by musela být zdravotní varování s obrázkem a textem, které by zabíraly 75 % obalu, k čemuž se přidávají nové informativní texty po stranách (50 % každé strany), to vše navíc k daňovému kolku, který je v některých členských státech povinný, oznámení o zákazu prodeje nezletilým a prostoru vyhrazenému pro nová opatření, jež by zaručovala sledování a sledovatelnost tabákových výrobků. To de facto znamená extrémní zmenšení prostoru, který je k dispozici pro sdělení právoplatně registrovaných obchodních značek. Naproti tomu budou mít krabičky minimální rozměry výšky a šířky, což bude znamenat, že některé modely krabiček zaniknou. To je případ vzoru „casket“, který je v některých zemích, jako je Řecko, spotřebiteli velmi využívaný. Taktéž by zmizel vzor nejpoužívanější krabičky v Portugalsku. Na druhou stranu, tato změna v balení, která se nezakládá na vědeckých důkazech, může ohrozit pracovní místa v odvětví balicího a obalového průmyslu, které je významné v mnoha evropských zemích, například v Německu, Polsku, Francii, Spojeném království či v Rakousku. Je třeba poukázat na to, že minimální požadavky na výšku a šířku balení tabákových výrobků nebyly součástí veřejné konzultace ani zprávy o dopadu. Dále se zakazuje prodej cigaret obsahujících charakteristické příchutě a vytváří se nová definice „doutníčku“, jež odporuje daňovým předpisům, které v Unii platí jen o něco déle než rok (21). Nová grafika krabiček i minimální požadavky na jejich výšku a šířku přinesou pozitivní výsledky zejména v tom, že nebudou lákat rizikové skupiny, jako jsou děti a mládež. Studie jednoznačně ukazují, že obal je marketingovým nástrojem k tomu, jak zboží prodat. Obaly tabákových výrobků se v současnosti vyrábějí často strategicky tak, aby přitáhly konkrétní skupinu zákazníků – studie například ukazují, že v Lotyšsku si ženy vybírají výrobky světlé barvy, protože si myslí, že mají nižší obsah dehtu, a že jsou tak méně zdraví škodlivé. Dětští zákazníci se zase domnívají, že barevný obal znamená, že výrobek nemá žádné škodlivé zdravotní účinky. (22) Jednotný obal (pokud možno ve zjednodušené podobě) tedy nebude spotřebitele uvádět v omyl, pokud jde o skutečné účinky výrobku, dokonce právě naopak – studie ukazují, že jednoduchý obal vyvolává pocity „nudy, zápachu, strachu, stáří atd.“ (23)

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 3.2

Změnit

„V důsledku toho – spolu se skutečností, že všechny krabičky by měly stejný formát i chuť – by jediným odlišujícím kritériem mezi značkami byla cena, takže by došlo k ochuzení hodnotového řetězce celého odvětví. Pokud se cena stane jediným konkurenčním prvkem, dojde k poklesu cen, avšak členské státy budou moci uplatnit vyšší spotřební daň a dosáhnout tak příjmu což bude na jedné straně znamenat pokles příjmů účastníků tohoto odvětví a nižší příjmy států, na druhé straně úbytek pracovních míst v odvětví.“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Nový odstavec 3.3

Nový text

Třebaže balení tabákových výrobků bude standardizováno a omezí se tím rozlišující znaky různých výrobců, prostor vymezený na obalu bude určen ke standardizovanému pojmenování výrobce a výrobku, jehož rozměr, barva a tištěné znaky budou sjednoceny. Kritérium jakosti výrobku bude i nadále aktuální, protože spotřebitel bude vždy informován o výrobci, od nějž pochází výrobek, který si zakoupil.

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 3.3

Změnit

Toto jediné možné rozlišení na základě ceny například způsobí, že kvalitní tabák, který se pěstuje v Evropské unii, přestane být atraktivní pro společnosti s továrnami na území Unie, neboť kritérium jakosti přestane být kritériem při nákupu tabákových listů. To bude znamenat, na rozdíl od tvrzení Komise v hodnocení dopadu, závažné ohrožení pracovních míst, jež závisejí na této plodině. V současné době představuje sklizeň tabákových listů v Evropské unii 250 000 tun tabáku ročně, přičemž největšími producenty jsou Itálie (89 000 tun), Bulharsko (41 056 tun), Španělsko (38 400 tun) a Řecko (24 240 tun). Tento článek řetězce dává práci 400 000 osob; v čele je Bulharsko se 110 000 osobami, které se věnují pěstování tabáku, následuje Polsko se 75 100 a Itálie s 59 000 lidmi (24).“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 3.7

Změnit

„Naproti tomu návrh směrnice obsahuje šestnáct aktů v přenesené pravomoci, které Evropské komisi udělují regulační pravomoc a pravomoc rozhodnout o šestnácti specifických klíčových prvcích směrnice, což je záležitost, kterou explicitně vylučuje v souladu s článekem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie (25). Radě, Evropskému parlamentu a vnitrostátním parlamentům se tak nenechává téměř žádný prostor k působnosti při regulaci základních aspektů směrnice.“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Nový odstavec 4.1.1

Vložit odstavec

V zemích, které v posledních letech postihla hospodářská krize, jsou zdravotní a ekonomické náklady způsobené spotřebou tabáku překvapivě vysoké: například v Lotyšsku tato spotřeba stojí za úmrtím u 25 % mužů a 4 % žen. V této zemi je také 12 % onemocnění spojeno s důsledky této spotřeby. Přibližné náklady na jejich léčbu tam dosáhly 29 milionů eur, tj. 3,27 % celkového rozpočtu na zdravotní péči. Ztráty v produkci v souvislosti s absencemi zdůvodu chorob, které lze přičíst kouření, v Lotyšsku dosahují 29,5 %, což odpovídá škodám ve výši 12 milionů eur. Předčasná úmrtí způsobená kouřením také obnášejí velké náklady, které dosahují přibližně 2,5 miliard eur, tj. 9,38 % HDP (26).

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.2

Změnit

„Ta oto nepřiměřené zvětšení rozměrů zdravotních varování s sebou dále ponese budou mít následující dopady:

jednostranné odebrání zachování právoplatných duševních a průmyslových autorských práv výrobcům, kteří nebudou smět používat své registrované značky. Podle Soudního dvů ora Evropské unie (27) se domnívá, že tato práva lze omezit, protože nejsou absolutní mají výrobci právo na využívání svých registrovaných obchodních značek a na individuální odlišení svých výrobků;

nové omezení obchodní soutěže v odvětví, kde jsou možnosti k odlišení již velmi omezené;

oslabení základních obchodních práv, jež jsou vlastní jakékoli legální obchodní činnosti uznání toho, že veřejné zdraví a s tím související výhody představují prvořadou hodnotu, jež má přednost před obchodováním s tabákem;

zpomalení zavádění nových výrobků, které jsou obzvláště škodlivé pro zdraví lidí, a tedy i pro hospodářský růst, na trh;

potlačení výzkumu a možného zlepšení jakosti nabízených výrobků. Svévolně se omezuje vstup nových výrobků nové generace a nedává se možnost k vytvoření jasného regulačního rámce, který by sloužil k analýze rizik, jež mohou tyto výrobky představovat pro obyvatelstvo, což může rovněž brzdit vytváření bohatství a pracovních míst souvisejících s inovací a výzkumem zaměřených na tyto výrobky. Tyto nové, potenciálně méně rizikové výrobky by neměly podléhat stejným omezením, která se vztahují na tradiční výrobky.“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.3

Změnit

Totéž se týká O omezení týkající se složek, jejichož cílem je odstranit charakteristické chuti a vůně (článek 6), či vizuální prezentace balení jsou obzvláště důležitá. Jedno z objektivních kritérií, jakým je snížení přitažlivosti tabáku, je obzvláště relevantní pro určité věkové skupiny či určité pohlaví které se nezakládá na vědeckých důkazech, jakými by mohlo být snížení toxicity uvedených složek nebo závislosti na nich, ale naopak vychází z tak subjektivního kritéria, jakým je snížení přitažlivosti tabáku, a na subjektivních stereotypech o typu tabáku, který kouří jednotlivé věkové segmenty nezávisle na pohlaví. Tatáž subjektivita se ukazuje v souvislosti s nahodilým zákazem určitých forem, jako jsou tenké cigarety (což nebylo součástí veřejné konzultace ani není obsaženo ve zprávě o dopadu), krátké cigarety či celá kategorie cigaret s mentolovou příchutí, při stanovení minimální váhy balíčků řezaného tabáku, standardizaci velikosti plechovek na řezaný tabák, či když byla vymyšlena dokonce nová kategorie „doutníčků“ v rozporu se směrnicí 2011/64/ES (28), platné od 1. ledna 2011. Zákaz tenkých či mentolových cigaret, které se těší silné spotřebě v různých evropských zemích, by způsobil, že spotřebitelé by k nim neměli přístup a museli by se uchýlit k trhu s pašovaným zbožím, aby si je mohli koupit. Navíc jde o tabákové výrobky, které užívají převážně dospělí kuřáci, takže v tomto konkrétním případě nelze uplatnit argument, že se jedná o zamezení přístupu nezletilých ke spotřebě tabáku. V konkrétním případě mentolu je třeba připomenout, že tento typ tabáku užívají zásadně starší osoby, a navíc země jako Spojené státy či Kanada s velmi propracovanou protikuřáckou legislativou a velmi konkrétními ustanoveními ohledně zákazu určitých přísad jej nezakázaly, což vede EHSV k návrhu, aby byl z návrhu směrnice zákaz mentolu vyškrtnut.

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.3.1

Změnit

Závěrem EHSV naprosto souhlasí s návrhem Komise zakázat nové výrobky na trhu s příchutí žvýkačky, piňakolády, mojita …, takzvané „candy flavored cigarettes“, jež mohou být v zásadě zaměřeny na mladé spotřebitele.“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.3.2

Změnit

Příliš silné o Omezení přísad by zapříčinilo standardizaci chuti, jež by představovala pro stávající i potenciální konzumenty tabákových výrobků dodatečné vybídnutí k tomu, aby se informovali o konzumovaném výrobku, nebo aby se těmto výrobkům vyhnuli, a zlepšili tím své zdraví, svou produktivitu a všechny ostatní faktory, jež mají zásadní vliv na kvalitu života. a došlo by tedy k tomu, že by nebylo možné rozlišovat mezi konkurenty, neboť by byly přiškrceny investice a možné zavádění nových výrobků, to vše na úkor spotřebitele, který by byl zbaven své možnosti výběru.

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.5

Vyškrtnout

„Na druhé straně Evropská komise do svého návrhu směrnice řadí opatření zaměřená na snížení nelegálního obchodování s tabákem. Proto například Evropská komise stanoví v článku 14 návrhu systém pro sledování a dohledávání, jakož i různá dodatečná bezpečnostní opatření, aby se v Evropské unii prodávaly pouze výrobky, které splňují podmínky směrnice. Toto opatření bude znamenat nepřiměřenou finanční a administrativní zátěž, kterou řada malých a středních podniků nebude schopna unést. Ani zdaleka nezabrání nelegálnímu obchodu, avšak bude znamenat vyšší administrativní zátěž pro členské státy v souvislosti s prováděním kontrol. Tento systém nebude sloužit ani k omezení pašování a nelegálního obchodování, těm budou naopak hrát do karet ostatní opatření návrhu směrnice. V tomto směru se EHSV se domnívá, že ustanovení článku 14 návrhu směrnice by měla být totožná s ustanoveními o sledování a sledovatelnosti, která obsahuje protokol o nezákonném obchodu, jejž na konci minulého roku uzavřela konference smluvních stran WTO (29).“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29

Odstavec 4.6

Vyškrtnout

„Směrnice umožní Evropské komisi regulovat či změnit, prostřednictvím rostoucího počtu aktů v přenesené pravomoci, základní prvky, jako je například objem přísad, znění zdravotních varování, jejich umístění a velikost. V tomto smyslu se tedy nenechává téměř žádný prostor členským státům k působnosti při regulaci této směrnice, což představuje v Evropské unii dosud málokdy použitou krajní míru zasahování, jež porušuje zásady subsidiarity a proporcionality, proti čemuž se již postavily vnitrostátní parlamenty osmi členských států (Itálie, České republiky, Řecka, Bulharska, Dánska, Portugalska, Rumunska a Švédska) (30). V případě Itálie nejenže parlament oznámil, že návrh porušuje tyto zásady, ale též zdůraznil, že některé z druhů zakazovaných cigaret, jako tenké cigarety či cigarety s nízkým obsahem dehtu, mohou být užitečným nástrojem politiky, jejímž cílem je omezit kouření či přestat s ním (31).“

Hlasování

Pro

:

69

Proti

:

157

Zdrželo se

:

29


(1)  Článek 114 SFEU zní takto:

1.   „Není-li ve Smlouvách stanoveno jinak, použijí se k dosažení cílů uvedených v článku 26 následující ustanovení. Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem po konzultaci s Hospodářským a sociálním výborem přijímají opatření ke sbližování ustanovení právních a správních předpisů členských států, jejichž účelem je vytvoření a fungování vnitřního trhu.“

(2)  Viz věc C-491/01 The Queen v. Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd a Imperial Tobacco Ltd.

(3)   Úř. věst. C 128, 18.5.2010, s. 89–93.

(4)  Posouzení dopadu (v anglickém jazyce): http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf.

(5)  Stefan Callan, Smoke Free Partnership, Making Tobacco Tax Trendy Toolkit, 2012, s. 5,

http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/LV%20-%20Tax%20Toolkit_4.pdf.

(6)  Evropská komise: Attitudes of Europeans Towards Tobacco,

http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, s. 84.

(7)   Úř. věst. C 351, 15.11.2012, s. 6–11.

(8)  http://www.ash.org.uk/APPGillicit2013.

(9)  Posouzení dopadu, s. 15.

(10)  „Studie o právní odpovědnosti a zdravotních nákladech souvisejících s kouřením“ vypracovaná Evropskou komisí odhaduje celkové náklady (pokud jde o zdravotní péči, výrobní ztráty a lidské životy) v roce 2009 na 544 mld. EUR. (http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf, s. 2v).

(11)  Posouzení dopadu Komise.

(12)  Moodie C, Hastings G, Joossens L. Young adult smokers’ perceptions of illicit tobacco and the possible impact of plain packaging on illicit tobacco purchasing behaviour. Eur J Public health, první zveřejnění on-line 26. března 2011. doi:10.1093/eurpub/ckr038. in Claims that Standardised Packaging Would Increase Illicit Trade are Untrue, Smoke Free Partnership, 10. září 2012, http://www.smokefreepartnership.eu/response-to-tobacco-retailers.

(13)  Viz poznámka 5.

(14)  Carin Hakansta, International Labour Organisation, Working Paper „Workplace smoking: A Review of National and Local Practical and Regulatory Measures“, březen 2004, s. 6,

http://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---ed_protect/---protrav/---safework/documents/publication/wcms_108424.pdf.

(15)   Úř. věst. C 115, 9.5.2008, s. 172.

(16)  Pracovní dokument útvarů Komise Posouzení dopadu přiložené k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků: http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf, s. 116.

(17)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(18)  Stefan Callan, Smoke Free Partnership, Making Tobacco Tax Trendy Toolkit (Sada nástrojů k propagaci zdanění tabákových výrobků, 2012, s. 5., http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/CS%20-%20Tax%20Toolkit.pdf.

(19)  Evropská komise, Attitudes of Europeans Towards Tobacco (Postoje Evropanů k tabáku),

http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, s. 84.

(20)   http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=ET#.

(21)  Směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011 o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků, Úř. věst. L 176, 5.7.2011, s. 24–36 .

(22)  http://www.cancercampaigns.org.uk/ourcampaigns/theanswerisplain/moreinformation/.

(23)  The Packaging of Tobacco Products, březen 2012, The Centre for Tobacco Control Research Core, financováno díky Cancer Research UK,

http://www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@nre/@new/@pre/documents/generalcontent/cr_086687.pdf, s. 40.

(24)  Viz poznámka 11.

(25)   Úř. věst. C 115, 9.5.2008, s. 172.

(26)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf.

(27)  Rozsudek Soudního dvora ze dne 17. října 1990 ve věci C-10/89.

(28)  Směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011 o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků, Úř. věst. L 176, 5.7.2011, s. 24–36.

(29)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(30)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=EN.

(31)  Stanovisko Výboru sekce pro sociální věci italského parlamentu k dokumentu Evropské komise COM(2012) 788 final.