28.4.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 125/13


Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

2012/C 125/06

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti o změnu námitku podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet prohlášení o námitce do šesti měsíců po tomto zveřejnění.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

„SPARGEL AUS FRANKEN“/„FRÄNKISCHER SPARGEL“/„FRANKEN-SPARGEL“

č. ES: DE-PGI-0005-0804-17.03.2010

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Název:

„Spargel aus Franken“/„Fränkischer Spargel“/„Franken-Spargel“

2.   Členský stát nebo třetí země:

Německo

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny:

3.1   Druh produktu:

Třída 1.6

Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované

3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1:

Označení „Spargel aus Franken“ se vztahuje výhradně na jedlé výhonky rostliny asparagus officinalis L, vypěstované a sklizené na území Frank jako bílý chřest, jehož podkategorií je fialový chřest, a jako zelený chřest, jehož podkategorií je fialovozelený chřest.

Bílý chřest se pěstuje v hrůbcích. Je tak chráněn před sluncem a jeho výhonky zůstávají světlé. V závislosti na odrůdě a světelné propustnosti půdy může bílý chřest v oblasti hlavičky nabývat i růžového až fialovopurpurového zabarvení. Pro bílý a fialový chřest se rovněž užívá označení světlý chřest.

Pazoušky zeleného chřestu vyrůstají ze země. Díky slunečnímu světlu dochází prostřednictvím fotosyntézy k tvorbě chlorofylu, což způsobuje zelené zabarvení stonků. V závislosti na odrůdě může zelený chřest rovněž částečně nabývat fialového zabarvení.

Aby bylo učiněno zadost požadavkům na jakost i výjimečným vlastnostem franského chřestu, vyrábí se chřest podle zásad správné zemědělské praxe a po zpracování a zabalení se prodává v souladu s platnými obchodními normami EU.

„Fränkischer Spargel“ se oproti chřestu jiného původu vyznačuje tím, že vykazuje kromě vnějších vlastností (dle obchodních norem) také vnitřní charakteristiky (mírná vláknitost, mírně aromatická chuť, nízká tendence k tvorbě hořkých látek) a že se pěstuje a sklízí pouze v zeměpisné oblasti Franky.

Aby zajistili vnitřní jakost chřestu, řídí se producenti při výběru odrůdovými pokusy Svobodného státu Bavorsko a vybírají takové odrůdy, které těmto specifikacím obzvláště vyhovují. O doporučeních ohledně odrůd jsou pěstitelé každý rok informováni. Kromě toho je průběžnou sklizní, která se přizpůsobuje aktuálním povětrnostním podmínkám, a vhodnou manipulací po sklizni zaručena čerstvost produktu zcela nezávisle na odbytišti.

3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů):

3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu):

3.5   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit v označené zeměpisné oblasti:

Produkce chřestu od pěstování po sklizeň musí proběhnout v zeměpisné oblasti Franky.

3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.:

3.7   Zvláštní pravidla pro označování:

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti:

Zeměpisná oblast Franky zahrnuje všechny oblasti pěstování chřestu ve vládních obvodech Dolní Franky, Střední Franky a Horní Franky ve Svobodném státě Bavorsko Spolkové republiky Německo.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí:

5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti:

„Fränkischer Spargel“ se pěstuje v typických franských jílovitých oblastech keuperu, v písčitých půdách Jury, Severobavorské pahorkatiny a keuperu, Franských plošin, Spessartu a Rhönu v nadmořské výšce mezi 200 až 300 metry. Podmínky pěstování se dále vyznačují 1 500 hodinami slunečního svitu v ročním průměru, průměrnou teplotou 10 °C a 600 mm srážek ročně. Díky slunečnímu svitu a teplotám se půda brzy ohřeje. Srážky jsou s 40 až 60 mm měsíčně rovnoměrně rozloženy, tudíž i růst probíhá rovnoměrně. Podmínky pro růst chřestu ve Frankách lze zjistit díky projektu Spargel-Temperaturservice, který provádí měření teploty v hrůbcích.

Na základě těchto zeměpisných specifik jsou vládní obvody Dolní Franky, Střední Franky a Horní Franky tradičně známé svým vysoce rozvinutým pěstováním chřestu. Pro sklizeň bílého chřestu se například stále používá tradiční metoda „blind Stechen“. Pazoušek chřestu se při ní od rostliny odděluje dlouhým nožem, aniž by se ořezal celý výhonek.

Tradiční způsob pěstování je doložen již zmínkami v tiscích Florina z let 1702 až 1722 (Bavorská státní knihovna Mnichov). Další historické zdroje o původu pěstování chřestu ve Frankách pocházejí z let 1799 až 1858 z oblasti Bamberku (Horní Franky) a dokládají pěstování chřestu už kolem roku 1860 v okresu Kitzingen (Dolní Franky). V dějinách Markt Eggolsheimu (Horní Franky) z roku 1876 se hovoří o pěstování chřestu v tomto regionu v roce 1670.

V průběhu staletí se pěstování chřestu ve Frankách vyvinulo ve významný hospodářský faktor s kulinářským a kulturním přesahem, jakým je dnes. V roce 2000 se chřest ve Frankách pěstoval na 670 hektarech (Horní Franky 77,18 hektaru, Střední Franky 264,62 hektaru, Dolní Franky 327,61 hektaru), což činí 41 % celkové plochy pro pěstování chřestu v Bavorsku.

5.2   Specifičnost produktu:

Cení se především mírná vláknitost franského chřestu, jeho mírně aromatická chuť a nízká tendence k tvorbě hořkých látek. Již v časopise „Die Gartenlaube“ v ročníku 1858 (otištěném v „Elyane Werner, Fränkisches Leben — fränkischer Brauch“, W. Ludwig Verlag, 1992) je chřest označen za „klasicky oslavovaný“.

„Spargel aus Franken“ si získal velkou regionální i nadregionální popularitu a dobrou pověst. To je patrné mimo jiné z médií, která prezentují „Spargel aus Franken“ jako vyhledávanou delikatesu. Od roku 1998 se každé dva roky volí oficiální franská chřestová královna. Franské chřestové královně i regionálním franským chřestovým princeznám se dostává mnoho pozornosti. Z mnoha chřestových slavností ve Frankách je nejznámější „Spargelmarkt“ v Norimberku. O zahájení sezóny, při kterém symbolické první seříznutí chřestu nezřídka provádí bavorský ministr zemědělství, referují každoročně nejen regionální noviny, ale i média v jiných částech Bavorska. Sklizeň chřestu končí každý rok tradičně 24. června, na svátek sv. Jana.

5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO):

Specifická jakost a výjimečná chuť chřestu „Spargel aus Franken“ je podmíněna jedinečnou kombinací půdních podmínek, podnebí a historicky daných výrobních znalostí pěstitelů franského chřestu, která se vyskytuje pouze v tomto regionu.

Zkušenosti pěstitelů chřestu byly předávány z generace na generaci. Tato výjimečná znalost o chřestu je doplněna moderním výzkumem (Bayerische Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau a Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft), pěstitelskými zkouškami v regionu (Albertshofen a Eckental), školeními pro producenty („Dny chřestu“) a informacemi pro pěstitele (oběžníky sdružení výrobců chřestu „Spargel-Erzeugerverband Franken e.V.“ i informace zemědělských úřadů v Kitzingenu a Fürthu). Tyto zkušenosti a znalosti se odrážejí v jakosti chřestu „Spargel aus Franken“.

Odkaz na zveřejnění specifikace:

(čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006)

Markenblatt č. 12 ze dne 20. března 2009, díl 7a-aa, s. 4

http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/1200


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.