15.12.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 388/196


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky Agentury Evropské unie pro základní práva za rozpočtový rok 2011 spolu s odpovědí agentury

2012/C 388/33

ÚVOD

1.

Agentura Evropské unie pro základní práva (dále jen „agentura“), která sídlí ve Vídni, byla zřízena nařízením Rady (ES) č. 168/2007 (1). Cílem agentury je poskytovat pomoc a odborné znalosti příslušným orgánům a subjektům Unie a jejích členských států při provádění právních předpisů Unie týkajících se základních práv (2).

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

2.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které agentura zavedla. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

3.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (3) agentury, jež obsahuje finanční výkazy (4) a zprávy o plnění rozpočtu (5) za rozpočtový rok 2011, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

4.

Ředitel jako schvalující osoba plní příjmy a výdaje rozpočtu v souladu s finančními předpisy agentury a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (6). Ředitel odpovídá za zavedení (7) organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (8), jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost auditora

5.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (9) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky agentury a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

6.

Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka agentury neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

7.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, včetně posouzení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, aby mohl navrhnout auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

8.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat následující výroky.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

9.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka agentury (10) ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje její finanční situaci k 31. prosinci 2011 a výsledky jejího hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jejího finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise (11).

Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

10.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá účetní závěrka agentury za rozpočtový rok 2011, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá pan Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 5. září 2012.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Úř. věst. L 53, 22.2.2007, s. 1.

(2)  Pravomoci a činnosti agentury jsou pro informační účely shrnuty v příloze.

(3)  Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, která obsahuje další informace o plnění a řízení rozpočtu.

(4)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující informace.

(5)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(6)  Článek 33 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

(7)  Článek 38 nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002.

(8)  Pravidla týkající se předkládání účetní závěrky a účetnictví agentur jsou uvedena v kapitole 1 a kapitole 2 hlavy VII nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančního nařízení agentury.

(9)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).

(10)  Konečná účetní závěrka byla sestavena 20. února 2012 a Účetní dvůr ji obdržel 25. června 2012. Konečná účetní závěrka, konsolidovaná s účetní závěrkou Komise, se zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie do 15. listopadu následujícího roku a je k dispozici rovněž na internetové adrese http://eca.europa.eu nebo http://www.fra.europa.eu/.

(11)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, nebo (nejsou-li k dispozici) z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.


PŘÍLOHA

Agentura Evropské unie pro základní práva (Vídeň)

Pravomoci a činnosti

Oblast pravomocí Unie podle Smlouvy

Shromažďování informací

K plnění úkolů, které jí jsou svěřeny, může Komise shromažďovat veškeré informace a provádět veškeré potřebné průzkumy v mezích a za podmínek stanovených Radou rozhodující prostou většinou v souladu se Smlouvami. (článek 337)

Pravomoci agentury

(nařízení Rady (ES) č. 168/2007)

Cíle

Poskytovat pomoc a odborné znalosti o otázkách základních práv příslušným orgánům, subjektům, úřadům a agenturám Unie a členských států při provádění právních předpisů Unie, a podporovat je tak při přijímání opatření a rozhodování o postupech v oblastech spadajících do jejich působnosti tak, aby plně dodržovaly základní práva.

Úkoly

shromažďovat, analyzovat a šířit důležité, objektivní, spolehlivé a srovnatelné informace a údaje,

vyvíjet metody a normy pro zlepšení srovnatelnosti, objektivity a spolehlivosti údajů na evropské úrovni,

provádět nebo podporovat vědecké výzkumy a šetření, přípravné studie a studie proveditelnosti nebo na takových projektech spolupracovat,

sestavovat a zveřejňovat závěry a stanoviska ke zvláštním tematickým oblastem, určené orgánům Unie a členským státům v souvislosti s prováděním právních předpisů Unie,

zveřejňovat výroční zprávu o problematice základních práv, na niž se vztahují oblasti činnosti agentury,

zveřejňovat tematické zprávy opírající se o vlastní analýzu, výzkum a šetření,

zveřejňovat výroční zprávu o své činnosti,

vypracovávat komunikační strategii a podporovat dialog s občanskou společností.

Správa

Správní rada

Složení

Nezávislé osoby jmenované po jedné každým členským státem, jedna nezávislá osoba jmenovaná Radou Evropy a dva zástupci Komise.

Úkoly

Přijímat rozpočet, pracovní program a výroční zprávy. Přijímat konečný rozpočet a plán pracovních míst. Vyjadřovat stanovisko ke konečné účetní závěrce.

Výkonná rada

Složení

předseda správní rady

místopředseda správní rady

jeden zástupce Komise

dva další členové volení ze správní rady

člen správní rady jmenovaný Radou Evropy se může zasedání výkonné rady účastnit

Vědecký výbor

Složení

jedenáct nezávislých osob s vysokou úrovní odbornosti v oblasti základních práv

správní rada jmenuje členy výboru na základě transparentního vyhlášení výběrového řízení a výběrového procesu

Ředitel

Jmenován správní radou na návrh Komise a na základě stanoviska Evropského parlamentu a Rady Evropské unie (jež určí svá pořadí kandidátů).

Externí audit

Účetní dvůr

Interní audit

Útvar interního auditu Komise

Orgán udělující absolutorium

Parlament na doporučení Rady

Zdroje, které měla agentura k dispozici v roce 2011 (2010)

Konečný rozpočet

20,180 milionu EUR (20,214), z toho dotace Unie: 99 % (99 %)

Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2011

72 (72) pracovních míst v plánu pracovních míst, z toho počet obsazených pracovních míst: 70 (69) +

22 (18) ostatních zaměstnanců (smluvní zaměstnanci, vyslaní národní odborníci)

Celkový počet zaměstnanců: 94 (90) s následujícím rozložením povinností:

 

provozní úkoly: 59 (55)

 

správní úkoly: 29 (29)

 

smíšené úkoly: 6 (6)

Produkty a služby poskytnuté v roce 2011 (2010)  (1)

Síť RAXEN

Počet příspěvků národních kontaktních míst: 1 (162)

Počet jednání: 0 (1)

Skupina právních expertů FRALEX

Počet příspěvků právních expertů: 0 (131)

Počet jednání: 0 (0)

Síť FRANET  (2)

Počet příspěvků 29 národních kontaktních míst: 29 (0)

Počet jednání: 2 (0) (jedno s pěti zástupci dodavatelů a jedno s 60 zástupci dodavatelů)

Zprávy o výzkumu

Počet zpráv: 26 plus 113 jazykových verzí (37 včetně jazykových verzí)

Počet jednání: 11 (20)

Výroční zprávy: 2 plus 2 jazykové verze (3 včetně jazykových verzí)

Shrnutí výroční zprávy: 1 plus 4 jazykové verze

Informační přehledy: 10 plus 149 jazykových verzí

Plakát: 1

Jiné než výzkumné materiály

Různé publikace agentury: 5 plus 27 jazykových verzí (3)

Hlavní konference a akce

Konference o základních právech: 1 (1)

Den podpory rozmanitosti: 1 (2)

Sympozium FRA: 1 (1)

Spolupráce s členskými státy a dalšími orgány a institucemi

Členské státy: 13 (12)

Rada EU: 9 (6)

Evropská komise: 18 (20)

Evropský parlament: 10 (5)

Soudní dvůr EU: 1 (0)

Výbor regionů: 3 (2)

Evropský hospodářský a sociální výbor: 1 (1)

Platforma pro základní práva: 3 (2)

Rada Evropy: 10 (16)

Evropská investiční banka: 1 (0)

OBSE: 3 (3)

OSN: 2 (6)

Externí zúčastněné subjekty: 48 (30)

Specializované subjekty (národní instituce pro lidská práva a subjekty, jež se zabývají rovností): 4 (7)

Jiná jednání a kulaté stoly: 20 (20)

Zdroj: údaje poskytla agentura.


(1)  Za rok 2011 jsme oddělili zprávy a informační přehledy a rovněž výslovně uvádíme celkový počet jazykových verzí v každé kategorii.

(2)  FRANET nahrazuje sítě RAXEN a FRALEX.

Zdroj: údaje poskytla agentura.


ODPOVĚĎ AGENTURY

Agentura bere na vědomí zprávu Účetního dvora.