52012PC0139

STANOVISKO KOMISEpodle čl. 294 odst. 7 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unieke změně [změnám] navržené [navrženým] Evropským parlamentem týkající[týkajícím] se postoje Rady v souvislosti s návrhem SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADYo odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */


2008/0241 (COD)

STANOVISKO KOMISE podle čl. 294 odst. 7 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie ke změně [změnám] navržené [navrženým] Evropským parlamentem týkající [týkajícím] se postoje Rady v souvislosti s návrhem

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ)

(Text s významem pro EHP)

1.           Úvod

Podle čl. 294 odst. 7 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie má Komise zaujmout stanovisko ke změnám Evropského parlamentu ve druhém čtení. Stanovisko Komise ke změnám Parlamentu je uvedeno níže.

2.           Souvislosti

Dne 3. prosince 2008 přijala Komise návrh směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ).

Hospodářský a sociální výbor vydal stanovisko dne 11. června 2009. Výbor regionů přijal stanovisko dne 4. prosince 2009.

Evropský parlament přijal postoj v prvním čtení dne 3. února 2011.

Rada dosáhla politické dohody ohledně návrhu dne 14. března 2011 a přijala společný postoj dne 19. července 2011.

Evropský parlament zaujal postoj při druhém čtení dne 19. ledna 2012.

Komise během plenárního zasedání dne 18. ledna 2012 vydala prohlášení s cílem objasnit některá stanoviska a záměry a usnadnit tím dohodu ve druhém čtení.

3.           Cíl návrhu Komise

Konkrétním cílem návrhu přepracované směrnice o OEEZ z roku 2008 bylo zvýšení účinnosti zdrojů a zajištění správného zpracování elektronického odpadu (e-odpadu) stanovením nových cílů sběru přizpůsobených skutečné situaci v každém členském státě. Dalším cílem bylo snížit zbytečnou administrativní zátěž a zajistit lepší provádění, zejména přenesením důkazního břemene na vývoz použitého zařízení, u něhož existuje podezření, že by se mohlo jednat o OEEZ.

4.           Vyjádření Komise

Na plenárním zasedání dne 19. ledna 2012 přijal Evropský parlament kompromisní balíček, na němž se s Radou dohodl za účelem dosažení dohody při druhém čtení.

Změny obsažené v tomto kompromisním balíčku se především týkají:

– stanovení nových cílů pro sběr pro každý členský stát sedm let po vstupu v platnost, s předběžným cílem čtyři roky po vstupu v platnost,

– zpětného odběru malých OEEZ velkými maloobchodními prodejnami, pokud se neukáže, že alternativní programy jsou alespoň stejně účinné,

– rozšíření oblasti působnosti s cílem zahrnout veškerá elektrická a elektronická zařízení, šest let po vstupu v platnost, s dalšími výjimkami a po přezkumu provedeném Komisí,

– harmonizace požadavků na registraci a podávání příslušných informací, přičemž se uznává, že tyto požadavky by měly být v zásadě vnitrostátní, aby se umožnilo účinné prosazování předpisů,

– zavedení minimálních požadavků na přepravu použitého zařízení, u něhož existuje podezření, že by se mohlo jednat o nezákonnou přepravu odpadů, včetně přenesení důkazního břemene, a zvláštních odchylek.

Komise přijímá kompromisní balíček, neboť je v souladu s celkovým účelem a hlavními charakteristikami návrhu.

Komise zdůrazňuje, že minimální požadavky na přepravu by neměly být překážkou zákonnému obchodu s použitým zařízením. V případě podezření, že zásilka fakticky představuje nezákonnou přepravu odpadů, poskytuje příloha VI členským státům právní nástroj pro objasnění situace.

5.           Závěr

Komise přijímá změny, které přijal Evropský parlament ve druhém čtení, podle výše uvedeného znění, jehož bylo dosaženo na základě kompromisu mezi Radou a Parlamentem. Komise přijímá prohlášení uvedená v příloze.

Příloha: Prohlášení Komise

Prohlášení o návrhu výrobku (článek 4 směrnice o oeez)

Opatření týkající se ekodesignu mohou pomoci splnit cíle směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních v souladu s plánem pro Evropu účinněji využívající zdroje (KOM(2011) 571). Komise při zavádění nových nebo přezkoumávání dosavadních prováděcích opatření přijatých podle směrnice 2009/125/ES pro výrobky, na které se vztahuje také směrnice o OEEZ, zohlední parametry pro opětovné použití a recyklaci uvedené v příloze 1 části 1 směrnice 2009/125/ES a posoudí proveditelnost zavedení požadavků na opětovnou použitelnost, snadnou demontáž a recyklovatelnost těchto výrobků.

Prohlášení o zvláštních odchylkách od cílů sběru (článek 7 směrnice o oeez)

Nová směrnice o OEEZ v čl. 7 odst. 4 vytváří možnost přechodné úpravy pro vyřešení potíží, s nimiž se členský stát v důsledku zvláštních vnitrostátních podmínek potýká při plnění cílů sběru. Komise zdůrazňuje, že vysoké cíle sběru OEEZ jsou důležité pro Evropu účinně využívající zdroje a že uvedenou přechodnou úpravu lze uplatňovat pouze za mimořádných okolností. Potíže, s nimiž se daný stát potýká, a zvláštní okolnosti, z nichž vyplývají, musí být objektivní, náležitě doložené a ověřitelné.

Prohlášení o nanomateriálech (článek 8 a příloha VII směrnice o oeez)

Evropský parlament a Rada se dohodly, že vyzvou Komisi, aby zhodnotila, zda je k zohlednění nanomateriálů obsažených v EEZ potřebná zvláštní právní úprava. V této souvislosti Komise za nanomateriály považuje takové materiály, na které se vztahuje definice stanovená v doporučení Komise č. 696/2011. Potenciální rizika spojená s těmito nanomateriály by bylo možné zjistit s pomocí nástrojů dostupných k těmto účelům v rámci příslušných právních předpisů. Zjistí-li se, že konkrétní nanomateriály představují riziko pro lidské zdraví nebo životní prostředí, posoudí Komise, zda je nezbytná zvláštní právní úprava, a případně změní přílohu VII.

Prohlášení o použití prováděcích aktů (čl. 7 odst. 5 a čl. 23 odst. 4 směrnice o oeez)

Komise se domnívá, že pravomoci svěřené Komisi podle čl. 7 odst. 5 a čl. 23 odst. 4 by měly být přenesenými pravomocemi, aby byla povaha těchto svěřených pravomocí řádně zohledněna v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování EU. Komise však v zájmu kompromisu nebude mít námitky proti hlasování kvalifikovanou většinou ve prospěch znění vypracovaného předsednictvím. Komise si však v této zvláštní otázce vyhrazuje právo využít právní prostředky, které Smlouva poskytuje s cílem požádat Soudní dvůr o objasnění otázky vymezení článků 290 a 291.

PROHLÁŠENÍ KOMISE O POSTUPU PŘIJÍMÁNÍ PROVÁDĚCÍCH AKTŮ

Komise zdůrazňuje, že je v rozporu s literou i duchem nařízení č. 182/2011 (Úř. věst. L 55 ze dne 28.2.2011, s. 13) uplatňovat čl. 5 odst. 4 druhý pododstavec písm. b) systematicky. Toto ustanovení lze uplatnit v případě, kdy existuje konkrétní potřeba odchýlit se od základní zásady, podle níž smí Komise přijmout předlohu prováděcího aktu, neobdrží-li žádné stanovisko. Protože se jedná o výjimku z obecného pravidla stanoveného čl. 5 odst. 4, použití druhého pododstavce písm. b) nelze považovat za rozhodovací pravomoc normotvůrce, ale je nutné ho vykládat restriktivně, a musí tedy být odůvodněno.