15.1.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 11/49


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Modernizace státní podpory v EU

COM(2012) 209 final

2013/C 11/11

Zpravodajka: paní BUTAUD-STUBBS

Dne 8. května 2012 se Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Modernizace státní podpory v EU

COM(2012) 209 final.

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 25. října 2012.

Na 484. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 14. a 15. listopadu 2012 (jednání dne 14. listopadu 2012), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 128 hlasy pro, nikdo nebyl proti a 5 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Evropská politika státní podpory má pro EU ve vysoce konkurenčním prostředí světového hospodářství strategický význam.

1.2

EHSV je toho názoru, že reformu, kterou navrhuje Komise ve svém sdělení, je třeba podpořit vzhledem k tomu, že si klade následující cíle:

zabezpečit, aby evropská politika státní podpory přispěla k provádění strategie 2020;

zavést nové, účinnější rozdělení úloh mezi Komisí a členskými státy;

dosáhnout vícero procesních zlepšení.

1.3

EHSV sdílí vizi Komise, že by měla být posílena pozitivní vazba mezi účinnou státní podporou a cílem dosáhnout udržitelného růstu podporujícího začlenění. Cílená politika státní podpory bude stimulovat inovace (včetně sociálních inovací), ekologické technologie a rozvoj lidských zdrojů a bude bránit vzniku škod na životním prostředí. Vhodně cílená dynamická politika státní podpory může výrazně přispět ke zvyšování zaměstnanosti a sociální soudržnosti.

1.4

Navrhovanou reformu, která je ambiciózní z hlediska cílů, postupů i časového plánu, je však třeba v určitých bodech zpřesnit.

1.5

EHSV žádá Komisi, aby zpřesnila některé pojmy uvedené ve sdělení:

1.5.1

Rovněž je třeba poskytnout přesnější definici klíčového pojmu „selhání trhu“, jak jej používá Komise, neboť jeho význam se liší v závislosti na kontextu: přístup k úvěrům, financování širokopásmových sítí, rozvoj průmyslových prostor pro komerční účely, přístup k inovacím, vzdělání, rozvoj podnikání žen atd. Selhání trhu navíc může mít řadu příčin, jako jsou negativní vnější vlivy, nedostatečné informace, problémy spojené s koordinací, tržní síla apod.

1.6

EHSV má k navrhovaným reformám několik otázek:

1.6.1

Reforma, kterou Komise navrhuje, by přenesla více odpovědnosti na členské státy, pokud jde o poskytování státní podpory a její kontrolu. Jaké právní a praktické prostředky zamýšlí Komise využít, aby přiměla členské státy plně spolupracovat při provádění právních předpisů v oblasti státní podpory?

1.6.2

Zvýšení odpovědnosti členských států v oblasti kontroly státní podpory by mohlo vést k subjektivnímu provádění pravidel ze strany členských států, nečestnému chování států a návratu určitého hospodářského nacionalismu, který by vyústil ve zvýšenou právní nejistotu podniků.

1.6.3

Komise na základě analýzy Světové obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že naši hlavní světoví konkurenti poskytují srovnatelný objem podpory. Evropská politika státní podpory však disponuje transparentnějším rámcem než stávající systémy ve Spojených státech, Indii, Koreji či Brazílii. Uvedené údaje jsou zastaralé a je třeba je aktualizovat, aby Komisi umožnily získat úplný a přesný obraz vypovídající o současné situaci.

1.6.4

Komise se zabývá otázkou charakteristických rysů systému kontroly státní podpory v EU v porovnání s jinými stávajícími systémy, nevyvozuje však žádný konkrétní závěr. Z jakých důvodů Komise při této příležitosti opětovně nezdůraznila potřebu hospodářského přístupu se stejnými podmínkami pro všechny na celosvětové úrovni, aby byla při rozdělování podpory zajištěna rovnováha? EHSV zdůrazňuje, že je třeba účinně napravovat konkrétní důsledky protiprávně poskytnutých zahraničních dotací, které ohrožují konkurenceschopnost evropských podniků oproti jejich celosvětovým konkurentům.

1.7

V neposlední řadě EHSV navrhuje několik změn, které považuje za nezbytné v souvislosti s potřebou, kterou uznala Komise i Rada, a to podporovat malé a střední podniky, zejména v době, kdy čelí konkurenčním tlakům ze strany podniků v třetích zemích, které využívají přímé i nepřímé státní podpory, jež je poskytována ve větším objemu a méně transparentním způsobem.

1.7.1

EHSV navrhuje, aby strop podpory de minimis byl s ohledem na její nízký objem, přínos pro malé a střední podniky a mikropodniky a omezený dopad na vnitřní trh trvale zvýšen z částky 200 000 EUR na 500 000 EUR, přičemž podpora se posuzuje pro každý podnik na období tří po sobě jdoucích let tak, jak bylo v nedávné době rozhodnuto v případě služeb obecného hospodářského zájmu.

1.7.2

Vzhledem ke skutečnosti, že je třeba podpořit evropské malé a střední podniky při rozvíjení trhů na mezinárodní úrovni, EHSV navrhuje pozměnit čl. 27 odst. 3 obecného nařízení o blokových výjimkách č. 800/2008 tak, aby za slučitelnou se společným trhem byla považována podpora malých a středních podniků, která jim umožní účast na veletrhu nebo výstavě v průběhu omezené doby tří po sobě jdoucích let.

1.8

Na základě svých předchozích zkušeností EHSV navrhuje Komisi tři praktická doporučení:

1.8.1

vytvořit uživatelsky vstřícné pokyny ve všech úředních jazycích EU, které budou obsahovat definice, zákazy a postupy a jejichž cílem bude zlepšit porozumění a správné využívání státní podpory ze strany podniků, soudů a orgánů státní správy;

1.8.2

organizovat doplňkové semináře pro odpovědné orgány členských států s cílem zajistit co možná nejjednotnější provádění právních předpisů EU v oblasti státní podpory všemi členskými státy.

1.8.3

S ohledem na významnost plánovaných změn EHSV žádá, aby s ním byla konzultována revize nařízení de minimis, zmocňujícího nařízení a obecného nařízení o blokových výjimkách.

2.   Obsah sdělení

2.1

Komise usiluje o reformu evropské politiky státní podpory prostřednictvím třech hlavních cílů:

a)

podpořit na konkurenčním vnitřním trhu udržitelný a inteligentní růst podporující začlenění v souladu se strategií Evropa 2020,

b)

zaměřit kontrolu ex ante, kterou vykonává Komise, na nejvýznamnější případy s nejrozsáhlejším dopadem na vnitřní trh,

c)

racionalizovat právní úpravu a urychlit rozhodovací postupy.

2.2

Reforma je založena na nepříznivém hodnocení současné politiky, které spočívá v následujícím:

současná pravidla jsou složitá z hlediska srozumitelnosti, provádění i kontroly. Sám komisař J. Almunia dne 23. února 2012 před EHSV prohlásil, že existuje 37 různých aktů (nařízení, sdělení, pokyny);

podle současných poznatků, jež přinesl monitoring opatření, která podléhají blokovým výjimkám, jsou tato opatření do určité míry v rozporu s pravidly státní podpory;

Komise nemá k dispozici pravidla, která by jí umožnila stanovovat priority, podle nichž by měla vyřizovat stížnosti;

vztahy mezi členskými státy a Komisí by mohly fungovat lépe, pokud jde o výměnu informací a spolupráci během oznamovacího postupu.

2.3

S cílem napravit tuto situaci tak, aby byl plně využit potenciál jednotného trhu (například v oblasti energetiky, dopravy a digitálních technologií), navrhuje Komise přijetí reformy, která je ambiciózní z hlediska cílů, postupů i časového plánu.

2.4

Navrhovaná reforma je ambiciózní z hlediska vytyčených cílů, neboť jednak usiluje o to, aby se jedna z nejstarších a nejlépe integrovaných politik EU podílela na evropském růstu, a jednak se zaměřuje na dosahování poměrně výrazných procesních zlepšení, ačkoli tato zlepšení nejsou ve sdělení podrobně popsána ani vyčíslena.

2.5

Navrhovaná reforma je ambiciózní z hlediska použitých metod, neboť Komise navrhuje provést v rámci „integrované strategie“ současně a jednotně soubor přezkumů, mezi něž patří:

přezkum nařízení de minimis;

změny ve zmocňujícím nařízení Rady týkající se definice určitých kategorií podpory, jež jsou považovány za slučitelné s vnitřním trhem, a proto osvobozené od povinnosti je předem oznamovat;

přezkum obecného nařízení o blokových výjimkách, pokud jde o kategorie podpory, na které se vztahuje platné zmocňující nařízení;

jednoznačný právní výklad pojmu státní podpora;

modernizace procedurálního nařízení ke státní podpoře.

2.6

Navrhovaná reforma je ambiciózní z hlediska časového plánu, neboť Komise usiluje o to, aby návrhy na přezkum procedurálního nařízení a zmocňujícího nařízení byly přijaty na podzim roku 2012 a další dokumenty, s nimiž balíček počítá, do konce roku 2013, tj. před tím, než vstoupí v platnost finanční rámec na období 2014–2020.

3.   Obecné připomínky

3.1   Kontrola státní podpory v širším rámci evropských právních předpisů o hospodářské soutěži

3.1.1

EHSV podporuje cíle, které Komise uvedla ve svém sdělení a jež mají zjednodušit posuzování podpory, která je vhodně koncipovaná a zacílená na odstranění zjištěných případů selhání trhu a na cíle společného zájmu, a to díky zaměření kontrol na případy s největším dopadem na vnitřní trh, zjednodušení pravidel a rychlejšímu přijímání rozhodnutí.

Tento přístup je součástí obecnějšího vývoje v oblasti předpisů o hospodářské soutěži, ať už jde o protisoutěžní jednání (restriktivní praktiky a zneužití dominantního postavení) či kontrolu spojování podniků.

3.1.2

Pokud jde o protisoutěžní jednání, „modernizace práva hospodářské soutěže“, která se uskutečnila na základě nařízení č. 1/2003 (1) a jeho doprovodných dokumentů, iniciovala decentralizaci v uplatňování práva v oblasti hospodářské soutěže, a to prostřednictvím zrušení systému předběžného oznamování. Komise tak může zaměřovat svoji činnost na boj proti nejzávažnějším omezením a zneužitím, zejména proti kartelům. Tuto modernizaci doprovázelo posílení spolupráce mezi sítí vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž na jedné straně a Komisí na straně druhé.

3.1.3

V souvislosti s kontrolou spojování podniků komisař J. Almunia nedávno oznámil, že je možné, že dojde k reformě evropského systému kontroly spojování podniků, aby se Komise mohla zaměřit na ta spojení, která by mohla nejvíce ovlivnit trh (2). Z krátkodobého hlediska by se jednalo o zjednodušení posuzování nejméně závažných případů prostřednictvím zlepšení „zjednodušeného postupu“ a o přezkum postupu předběžného oznámení. Z dlouhodobějšího hlediska by mohl být revidován samotný režim kontroly spojování podniků prostřednictvím přezkumu nekontrolních akvizic menšinového podílu a dále i lepšího propojení mezi vnitrostátními a evropskými systémy, pokud jde o prahové hodnoty a postupování.

3.2   Hlavní zásady pro obecný rámec státní podpory

3.2.1

EHSV opakovaně vyslovuje podporu obecnému rámci státní podpory, jenž je založen na následujících zásadách (3):

cílenější a výběrová podpora;

soulad se strategiemi na dokončení vnitřního trhu;

zjednodušení, transparentnost a právní jistota, pokud jde o postupy a pravidla;

posílený dialog s členskými státy během procesu rozhodování a provádění, jakož i ve fázích hodnocení a monitoringu účinnosti;

lepší poskytování informací podnikům o pravidlech a postupech, které se vztahují ke státní podpoře;

sdílená zodpovědnost prostřednictvím vytvoření národních koordinačních orgánů;

přizpůsobení evropských pravidel v oblasti státní podpory strategiím podpory, které zavedli naši hlavní obchodní partneři, aby byly vůči zbytku světa (4) zajištěny stejné podmínky pro všechny.

3.3   Zvýšení odpovědnosti členských států při prosazování pravidel státní podpory

3.3.1

EHSV chápe, že soustředění kontrol Komise na nejzávažnější případy by bylo podmíněno především zvýšením počtu opatření podpory, na které se nevztahuje oznamovací povinnost. S tím nezbytně souvisí i větší odpovědnost členských států. EHSV však zdůrazňuje, že by bylo třeba vzít v potaz specifika právních předpisů v oblasti státní podpory. Stát a všeobecně skupina státních a veřejných subjektů, které mohou poskytovat podporu, jsou v jistém smyslu „soudcem i zúčastněnou stranou“.

3.3.2

Zvýšení odpovědnosti členských států v oblasti kontroly státní podpory by mohlo vést k subjektivnímu provádění pravidel ze strany členských států, nečestnému chování států a návratu určitého hospodářského nacionalismu, který by vyústil ve zvýšenou právní nejistotu podniků.

3.3.3

Existuje několik opatření, které mohou toto riziko snížit na minimum:

Posílení transparentnosti tím, že by členské státy měly povinnost podávat zprávy. Na internetových stránkách Komise by mohla být zveřejněna souhrnná výroční zpráva o provádění pravidla de minimis a blokové výjimky.

Z finančního hlediska se riziko nezákonnosti či neslučitelnosti vztahuje výhradně na příjemce podpory, který je povinen splatit příslušnou částku navýšenou o vzniklé úroky. Je proto možné zvýšit finanční odpovědnost členských států, například uložením pokuty „veřejnému orgánu“, který danou podporu poskytl.

Mohly by vzniknout nezávislé státní agentury, které by odpovídaly za politiku státní podpory. Tyto agentury by sloužily jako kontaktní místo jak pro Komisi, tak pro podniky.

Komise by měla účinněji provádět kontroly ex post a aktivně podporovat osvědčené postupy.

3.4   Racionalizace a transparentnost postupů

3.4.1

Komise a členské státy prokázaly svoji schopnost reagovat na hospodářskou krizi v letech 2008 a 2011 tím, že přijaly soubor zvláštních dokumentů (5). Zejména díky užší spolupráci na straně členských států a silné mobilizaci útvarů Komise byla rozhodnutí ke spokojenosti členských států i podniků přijímána v krátkých lhůtách.

3.4.2

Obecně jsou však postupy pro zúčastněné strany stále příliš zdlouhavé a složité. EHSV proto podporuje záměr Komise zkrátit lhůty pro vyřizování spisů prostřednictvím zlepšení administrativních postupů a zvýšení odpovědnosti členských států, aby byla zaručena transparentnost a účinnost. Lhůty musejí v co největší míře odpovídat tempu hospodářských aktivit.

3.4.3

„Zjednodušený postup“ pro posuzování některých druhů státní podpory (6) by mohl být v tomto smyslu rozšířen, aniž by se změnil jeho rámec. Při uplatňování tohoto postupu Komise jednoduše ověřuje, zda je míra podpory v souladu se stávajícími předpisy a postupy.

3.5   Lepší provádění právních předpisů („better enforcement“)

3.5.1

Účinné provádění právních předpisů státní podpory má zásadní význam. EHSV však poukazuje na skutečnost, že vnitrostátní soudy často nejsou schopny zabezpečit účinné provádění právních předpisů v oblasti státní podpory, zejména pokud jde o ochranu práv podniků poškozených protiprávním přidělením podpory konkurenčním subjektům. Příčin této situace může být zmíněno několik, například skutečnost, že soudci nedisponují dostatečnou znalostí evropského práva v oblasti hospodářské soutěže, a že s každým sporem jsou neodmyslitelně spjaty procesní požadavky.

3.5.2

Je třeba nalézt řešení, jež by zajistilo lepší prosazování právních předpisů v oblasti státní podpory v praxi. Podniky i vnitrostátní soudy by měly pro tento účel disponovat účinnějšími nástroji a postupy.

4.   Konkrétní připomínky

4.1   Přesné vymezení pojmu „selhání trhu“

4.1.1

EHSV podporuje záměr schvalovat pouze ta opatření podpory, která (i) budou sloužit hospodářskému růstu tím, že se budou zaměřovat na nápravu selhání trhu (poskytnutí státní podpory by mělo doplňovat soukromé investice, nikoli je nahrazovat) a (ii) budou mít motivační účinek, tj. budou příjemce podpory podněcovat k výkonu činností, do kterých by se bez této podpory nepouštěli.

4.1.2

V této souvislosti bude důležité jednoznačněji vymezit případy selhání trhu, jež mají být předmětem nápravy, a doložit je příklady z různých oblastí. Příklady by měly vycházet ze stávající evropské judikatury s cílem pomoci podnikům, jakož i orgánům veřejné moci, aby porozuměly tomuto pojmu jednotným způsobem a začlenili jej již do přípravné fáze podpory.

4.2   Rozšíření a aktualizace mezinárodního srovnání v oblasti státní podpory

4.2.1

Odstavce 16 a 17 sdělení pojednávají o politikách hospodářské soutěže ve třetích zemích. Komise na základě toho dospěla k závěru, že pravidla státní podpory v EU jsou transparentnější a současně umožňují poskytovat srovnatelný objem podpory. Toto tvrzení je založeno na komparativní analýze, kterou v roce 2006 provedla WTO. EHSV vyzývá Komisi, aby si od WTO nechala zpracovat aktuálnější studii, neboť mnoho členských států WTO, jež nejsou členskými státy EU, se v období hospodářské krize uchýlilo k masivním dotacím, zejména pokud jde o zpracovatelský průmysl. Je žádoucí, aby politika hospodářské soutěže, jež se bude provádět od roku 2013, byla založena na aktuálním a podrobném popisu situace, která vládne například ve Spojených státech, Číně, Indii a Brazílii (včetně informací o podpoře poskytované federálními státy) v kontextu hospodářské soutěže vyostřené v důsledku světové krize.

4.2.2

Provádění pravidel státní podpory by mělo umožnit posílení konkurenceschopnosti podniků na vnitřním i mezinárodním trhu. Evropské podniky se však potýkají s konkurenčními společnostmi založenými v třetích zemích, jejichž právní předpisy nestanovují žádná omezení týkající se státní podpory. Tato situace může vést k vážnému narušení hospodářské soutěže na úkor evropských podniků, jak Komise uvádí ve svém sdělení (7).

4.2.3

Komise v rámci svých pravomocí vyvíjí iniciativu s cílem vytvořit v celosvětovém měřítku rovné podmínky založené na principu spravedlivé hospodářské soutěže. Jakákoli reforma v oblasti státní podpory musí být tedy koordinována s činnostmi, které Komise vykonává v jiných zemích, a to za použití nástrojů obchodní politiky (pravidla WTO, dvoustranné dohody o volném obchodu).

4.3   Přezkum přístupu k podpoře vývozu

4.3.1

Komise ve svém návrhu nařízení, kterým se zřizuje Program pro konkurenceschopnost podniků s důrazem na malé a střední podniky (2014–2020) (COM(2011) 834 final) upozorňuje, že odrazovým můstkem pro růst je pomoc malým a středním podnikům vyvážet v rámci EU i na světové trhy. Prostřednictvím sítě Enterprise Europe budou malým a středním podnikům s růstovým potenciálem poskytovány podpůrné služby.

4.3.2

Zároveň se však postoj Komise jeví jako příliš omezující, neboť například článek 27 nařízení č. 800/2008 ze dne 6. srpna 2008 stanovuje několik kumulativních podmínek, jež se vztahují k účasti malých a středních podniků na veletrzích a výstavách: intenzita podpory nesmí přesáhnout 50 % způsobilých nákladů, podpora může být poskytnuta pouze podnikům, které splňují definici malých a středních podniků dle výkladu EU a pouze v případě, že se jedná o první účast podniku na jakémkoli konkrétním veletrhu nebo výstavě.

4.3.3

Uvedené kritérium první účasti je považováno za nevhodné vzhledem k mezinárodní rozvojové strategii, která stanovuje, že předpokladem pro vytvoření vlastní rozvojové strategie (zprostředkování, usazení, distribuce) je přítomnost na daném trhu po dobu nejméně tří let. EHSV proto navrhuje, aby se kritérium týkající se první účasti uvedené v čl. 27 odst. 3 nahradilo kritériem „účast podniku na veletrhu nebo výstavě v průběhu maximálně tří po sobě jdoucích let“ a dvě zbývající podmínky byly ponechány beze změny.

4.4   Zabezpečit, aby státní podpora přispívala k udržitelnému růstu podporujícímu začlenění

4.4.1

EU by měla zabezpečit, aby státní podpora stimulovala inovace, včetně inovací v sociální oblasti prostřednictvím podpory sociálních inovací uznaných iniciativou Unie inovací – ekologické technologie a rozvoj lidských zdrojů jakožto součásti modelu udržitelného rozvoje. EHSV vítá skutečnost, že podpora sociálních inovací je stále více uznávána za slučitelnou se společným trhem (8) a věří, že tento trend bude v rámci procesu modernizace státní podpory i nadále sílit.

4.4.2

EHSV rovněž podporuje koncepci státní podpory určené na výzkum a vývoj, která zahrnuje přípravu, realizaci a uvedení na trh výrobků, programů a služeb přístupných ohroženým skupinám (zejména osobám se zdravotním postižením) (9).

V Bruselu dne 14. listopadu 2012.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Staffan NILSSON


(1)  Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1.

(2)  http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/12/453&format=HTML&aged=0&language=EN.

(3)  Úř. věst. C 65, 17.3.2006, s. 1, bod 3.1.

(4)  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/intm/132797.pdf.

(5)  Viz Dočasná pravidla pro poskytování státní podpory, jež byla stanovena v reakci na finanční a hospodářskou krizi.

(6)  Úř. věst. C 136, 16.6.2009, s. 3.

(7)  Viz bod 17 sdělení.

(8)  COM(2010) 546 final; COM(2011) 609 final; Úř. věst. L 7, 11.1.2012, s. 3.

(9)  Úř. věst. C 24, 28.1.2012, s. 1.