16.12.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 368/48


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky společného podniku ENIAC za rozpočtový rok 2010, spolu s odpověďmi společného podniku

2011/C 368/07

ÚVOD

1.

Evropský společný podnik pro provádění společné technologické iniciativy pro nanoelektroniku (společný podnik ENIAC), který sídlí v Bruselu, byl zřízen v prosinci 2007 (1) na období deseti let.

2.

Hlavním cílem společného podniku je vymezit a provádět „program výzkumu“ pro rozvoj klíčových kompetencí v oblasti nanoelektroniky v různých oblastech využití s cílem posílit evropskou konkurenceschopnost a udržitelnost a umožnit vznik nových trhů a společenských aplikací (2).

3.

Zakládajícími členy společného podniku jsou Evropská unie zastoupená Komisí, z členských států pak Belgie, Estonsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Spojené království a dále sdružení zastupující organizace působící v oblasti nanoelektroniky v Evropě (AENEAS). Členy společného podniku ENIAC se mohou stát další členské státy a přidružené země, jakákoli jiná země či jakýkoli jiný právní subjekt schopný podstatnou měrou finančně přispívat k dosažení cílů společného podniku ENIAC.

4.

Maximální příspěvek EU společnému podniku ENIAC na pokrytí provozních nákladů a výzkumných činností činí 450 milionů EUR a bude financován z rozpočtu sedmého rámcového programu pro výzkum (3). AENEAS přispěje na provozní náklady společného podniku ENIAC nanejvýše 30 miliony EUR. Členské státy ENIAC se na provozních výdajích podílejí věcnými příspěvky (usnadňují provádění projektů) a poskytují finanční příspěvky, které se celkem rovnají alespoň 1,8násobku finančního příspěvku EU. Věcné příspěvky poskytnou i organizace pro výzkum, které se podílejí na projektech. Organizace, které se podílejí na výzkumných projektech, se musí podílet věcnými příspěvky, jejichž výše bude přinejmenším rovna výši příspěvku Komise a členských států.

5.

Společný podnik získal finanční autonomii dne 26. července 2010.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

6.

V souladu s čl. 287 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (4) společného podniku ENIAC, jež obsahuje „finanční výkazy“ (5) a „zprávy o plnění rozpočtu“ (6) za rozpočtový rok 2010, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá

7.

Toto prohlášení o věrohodnosti se předkládá Evropskému parlamentu a Radě v souladu s čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (7).

Odpovědnost ředitele

8.

Ředitel jakožto schvalující osoba plní příjmy a výdaje v rámci rozpočtu v souladu s finančními předpisy společného podniku a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (8). Ředitel odpovídá za zavedení (9) organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (10) tak, aby neobsahovala významné nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost Účetního dvora

9.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky společného podniku a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

10.

Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy IFAC a ISSAI (11). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen dodržovat etické normy a naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že účetní závěrka neobsahuje významné nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

11.

Audit Účetního dvora zahrnuje provedení postupů, kterými se získávají důkazní informace o částkách a údajích uvedených v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Zvolené postupy, včetně posouzení rizika významných nesprávností v účetní závěrce a rizika nelegálních či nesprávných operací způsobených podvodem nebo chybou, závisí na úsudku auditora. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k přípravě a prezentaci účetní závěrky, aby pak mohl navrhnout auditní postupy, jež jsou v dané situaci vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost používaných účetních zásad a přiměřenost účetních odhadů provedených vedením a také celková prezentace účetní závěrky.

12.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou natolik dostatečné a vhodné, aby na jejich základě mohly být vyjádřeny následující výroky.

Východisko pro výrok s výhradou o spolehlivosti účetní závěrky

13.

V účetní závěrce není uveden výsledný účet plnění rozpočtu a jeho odsouhlasení s výsledovkou, které vyžaduje účetní pravidlo EK 16 „Prezentace informací o rozpočtu v účetní závěrce“.

Výrok s výhradou o spolehlivosti účetní závěrky

14.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka společného podniku, s výhradou vlivu skutečnosti uvedené ve východisku pro výrok s výhradou, ve všech významných ohledech věrně zobrazuje jeho finanční situaci k 31. prosinci 2010 a výsledky jeho hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jeho finančních předpisů.

Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

15.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá roční účetní závěrka společného podniku za rozpočtový rok 2010, ve všech významných ohledech legální a správné.

16.

Následující připomínky v bodech 17–25 uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

PŘIPOMÍNKY K ROZPOČTOVÉMU A FINANČNÍMU ŘÍZENÍ

Plnění rozpočtu

17.

Konečný rozpočet na rok 2010 obsahoval prostředky na závazky a prostředky na platby ve výši 38 milionů EUR. Míra plnění disponibilních prostředků na závazky byla 99 %, u prostředků na platby to bylo 24 %. Do roku 2011 byly přeneseny prostředky na platby ve výši 29 milionů EUR. Důvodem nízké míry čerpání prostředků na platby je zpoždění převodu provozních činností a odpovídajících finančních prostředků z Komise na společný podnik (viz bod 23 (12)), což se rovněž odrazilo ve vysokém pokladním zůstatku, který ke konci roku činil 20 milionů EUR (53 % disponibilních prostředků na platby v roce 2010).

Systémy vnitřní kontroly

18.

Společný podnik dosud v plné míře nezavedl systém vnitřní kontroly a systém finančních informací. Zejména je třeba dále pracovat na stanovení a dokumentaci účetních postupů a kontrol souvisejících s účetní uzávěrkou a zaúčtováním a stanovení hodnoty provozních výdajů, neboť jde o důležité prvky systému vnitřní kontroly společného podniku.

19.

Při finančním ověřování ex ante plateb předběžného financování byly v kontrolách zjištěny nedostatky, zejména u výpočtu a potvrzování platnosti částek k úhradě. Rovněž bylo upozorněno na skutečnost, že u plateb předběžného financování a při přijímání nákladů se plně spoléhá na osvědčení poskytnutá vnitrostátními finančními orgány a neprovádějí se žádné kontroly, které by zajišťovaly legalitu a správnost (13) vykázaných nákladů.

20.

Auditem ex post u výkazů nákladů na projekty byly v plném rozsahu pověřeny členské státy, přičemž společný podnik zde neprovádí žádnou kontrolu (14). V důsledku toho je pro společný podnik obtížné zajistit: i) náležitou ochranu finančních zájmů jeho členů, kterou stanoví nařízení Rady (15), a ii) legalitu a správnost uskutečněných operací.

21.

Účetní společného podniku potvrdil platnost finančních a účetních systémů (ABAC a SAP) dne 20. prosince 2010. Platnost základních podnikových postupů, které jsou zdrojem finančních informací, nicméně potvrzena nebyla. Týká se to zejména poskytování finančních informací o potvrzování platnosti a platbách na základě výkazů nákladů obdržených od vnitrostátních orgánů.

22.

Omezený přezkum kontrol v oblasti IT ukázal, že řízení a postupy společného podniku v oblasti IT jsou vzhledem k jeho velikosti a poslání na odpovídající úrovni, avšak formální vymezení zásad a postupů v některých ohledech (16) zaostává.

Prodlení v získání finanční autonomie

23.

Nařízení Rady, kterým se zřizuje společný podnik, vstoupilo v platnost v únoru 2008. V květnu 2010 byly zavedeny a úspěšně otestovány finanční a účetní systémy a společnému podniku byly převedeny správní rozpočtové prostředky. Provozní rozpočtové položky však převedeny nebyly a v účetním systému nebyly přístupné, dokud společnému podniku nebyla dne 26. července 2010 oficiálně udělena finanční autonomie. Hotovostní převod provozních prostředků z Komise na společný podnik byl proveden dne 22. září 2010. Teprve po tomto datu mohl společný podnik provádět provozní platby.

OSTATNÍ ZÁLEŽITOSTI

Funkce interního auditu a útvar interního auditu Komise

24.

Chartu poslání útvaru interního auditu Komise přijala správní rada dne 18. listopadu 2010. Finanční přepisy společného podniku však zatím nebyly změněny tak, aby zahrnovaly ustanovení odkazující na pravomoci interního auditora Komise v rámcovém nařízení Komise pro společné podniky (17).

Nebyla uzavřena dohoda s hostitelským státem

25.

Nařízení Rady o založení společného podniku stanoví, že mezi společným podnikem a Belgií by měla být uzavřena hostitelská dohoda o umístění kancelářských prostor, výsadách a imunitách a další podpoře, již bude Belgie společnému podniku poskytovat. Do konce roku 2010 však žádná taková dohoda uzavřena nebyla.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá pan Igors LUDBORŽS, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 25. října 2011.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Nařízení Rady (ES) č. 72/2008 ze dne 20. prosince 2007 o založení společného podniku ENIAC (Úř. věst. L 30, 4.2.2008, s. 21).

(2)  Pravomoci, činnosti a dostupné zdroje společného podniku jsou pro informační účely shrnuty v příloze.

(3)  Sedmý rámcový program, přijatý rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006, integruje všechny iniciativy EU související s výzkumem a hraje klíčovou roli při dosahování cílů v oblasti růstu, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti. Je rovněž hlavním pilířem Evropského výzkumného prostoru.

(4)  Účetní dvůr obdržel roční účetní závěrku 1. července 2011 a její opravu 7. října 2011. Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, obsahující mimo jiné informace o míře čerpání rozpočtových prostředků.

(5)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a přílohu k finančním výkazům, která popisuje hlavní účetní zásady a obsahuje další vysvětlující informace.

(6)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(7)  Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1.

(8)  Článek 33 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

(9)  Článek 38 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002.

(10)  Pravidla týkající se předkládání účtů a účetnictví subjektů EU jsou uvedena v kapitole 1 hlavy VII nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením Komise (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančních předpisů společného podniku.

(11)  Mezinárodní federace účetních (IFAC – International Federation of Accountants) a mezinárodní standardy nejvyšších kontrolních institucí (ISSAI – International Standards of Supreme Audit Institutions).

(12)  Platby na projekty vzešlé z výzev za roky 2008 a 2009 se prováděly od 22. září 2010.

(13)  V čl. 13 odst. 6 stanov společného podniku ENIAC, které jsou přílohou nařízení Rady, kterým se zakládá společný podnik, se uvádí, že „členské státy ENIAC uzavírají grantové dohody s účastníky projektů v souladu se svými vnitrostátními předpisy, které se vztahují zejména na kritéria způsobilosti a ostatní nezbytné finanční a právní požadavky“.

(14)  Ve správních dohodách uzavřených s vnitrostátními finančními orgány nejsou podrobnosti praktických opatření pro audity ex post (např. auditní metodika, postupy, které mají být použity), které mají vnitrostátní finanční orgány provádět, výslovně stanoveny. Vnitrostátní finanční orgány mají pouze zákonnou povinnost o výsledcích těchto auditů společný podnik informovat.

(15)  V článku 12 nařízení Rady, kterým se zakládá společný podnik, se uvádí, že „společný podnik ENIAC prostřednictvím provádění nebo zadávání vhodných vnitřních a vnějších kontrol zajistí, aby byly náležitě chráněny finanční zájmy jeho členů“ a že „společný podnik ENIAC u příjemců veřejných finančních prostředků společného podniku ENIAC provádí kontroly na místě a finanční audity. Provádí je přímo společný podnik ENIAC nebo členské státy ENIAC jeho jménem.“

(16)  a) neúplný cyklus strategického plánování v oblasti IT, b) chybějící řádná klasifikace údajů podle nároků na důvěrnost a integritu a c) neexistence formálního plánu pro obnovení provozu po havárii.

(17)  Nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 ze dne 23. prosince 2002 o rámcovém finančním nařízení pro subjekty uvedené v článku 185 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství.


PŘÍLOHA

Společný podnik ENIAC (Brusel)

Pravomoci a činnosti

Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

(článek 187 Smlouvy o fungování Evropské unie)

Společný podnik je subjektem Společenství, a plnění jeho rozpočtu tedy podléhá absolutoriu Evropského parlamentu, avšak se zohledněním specifik vyplývajících z povahy společné technologické iniciativy jako partnerství veřejného a soukromého sektoru a zejména z toho, že příspěvky poskytuje i soukromý sektor.

Společný podnik ENIAC byl zřízen nařízením Rady (ES) č. 72/2008 ze dne 20. prosince 2007 (Úř. věst. L 30, 4.2.2008, s. 21).

Pravomoci společného podniku

(nařízení Rady (ES) č. 72/2008)

Cíle

Společný podnik ENIAC přispívá k provádění sedmého rámcového programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007–2013) a tématu „informační a komunikační technologie“ zvláštního programu „Spolupráce“, kterým se provádí sedmý rámcový program (2007–2013) Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace. Společný podnik ENIAC zejména:

vymezuje a provádí programu výzkumu pro rozvoj klíčových kompetencí v oblasti nanoelektroniky v různých oblastech využití s cílem posílit evropskou konkurenceschopnost a udržitelnost a umožnit vznik nových trhů a společenských aplikací,

podporuje činnosti nezbytné k provádění programu výzkumu (dále jen „činnosti výzkumu a vývoje“), především poskytováním finančních prostředků účastníkům vybraných projektů v návaznosti na soutěž umožňující výzvy k předkládání návrhů,

podporuje partnerství veřejného a soukromého sektoru zaměřeného na mobilizaci a spojení úsilí na úrovni Společenství, členských států i soukromého sektoru, na zvyšování celkových investic do výzkumu a vývoje v oblasti nanoelektroniky a na podporu spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem,

zajišťuje efektivnost a trvanlivost společné technologické iniciativy pro nanoelektroniku,

usiluje o součinnost a koordinaci evropských snah ve výzkumu a vývoji v oblasti nanoelektroniky, může-li být vytvořena přidaná hodnota, a o postupné začlenění souvisejících činností v této oblasti, jež jsou v současné době prováděny prostřednictvím mezivládních výzkumných a vývojových projektů (Eureka), do společného podniku ENIAC.

Správa

1 –   Členové

Zakládajícími členy společného podniku ENIAC (dále jen „zakládající členové“) jsou:

Evropské společenství, zastoupené Komisí,

Belgie, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Španělsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Spojené království, Švédsko a

sdružení AENEAS.

Členy společného podniku ENIAC se mohou stát tyto subjekty, a to za předpokladu, že podporují cíle uvedené v článku 2 zakládajícího nařízení:

další členské státy a přidružené země sedmého rámcového programu,

jakákoli jiná země, která není členem EU, její kandidátskou zemí ani přidruženou zemí (dále jen „třetí země“) provádějící politiky nebo programy výzkumu a vývoje v oblasti nanoelektroniky,

jakýkoli jiný právní subjekt schopný podstatnou měrou finančně přispívat na dosažení cílů společného podniku ENIAC.

Zakládající členové a noví členové se dále označují jako „členové“.

Členské státy a přidružené země, které jsou členy společného podniku ENIAC, se dále označují jako „členské státy ENIAC“.

2 –   Správní rada

Správní rada se skládá ze zástupců členů společného podniku ENIAC a předsedy výboru pro průmysl a výzkum.

Správní rada má celkovou odpovědnost za provoz společného podniku ENIAC a dohlíží na provádění jeho činností. Správní rada zejména:

posuzuje žádosti o nové členství a rozhoduje o změnách v členství nebo tyto změny doporučuje,

rozhoduje o ukončení členství všech členů, kteří neplní své závazky a v přiměřené lhůtě stanovené výkonným ředitelem nezjednali nápravu, aniž jsou dotčena ustanovení Smlouvy zajišťující dodržování práva Společenství,

přijímá finanční předpisy společného podniku ENIAC,

schvaluje podněty na změnu stanov,

schvaluje víceletý strategický plán, včetně programu výzkumu,

dohlíží na celkovou činnost společného podniku ENIAC,

dohlíží na pokrok při provádění víceletého strategického plánu,

schvaluje roční prováděcí plán a roční rozpočtový plán, včetně plánu pracovních míst,

schvaluje výroční zprávu o činnosti a roční účetní závěrku a rozvahu,

jmenuje, odvolává nebo nahrazuje výkonného ředitele, udílí mu obecné pokyny a sleduje jeho činnost,

odpovídá za náležité ustanovení funkce, jež má podle čl. 185 odst. 3 finančního nařízení (ES, Euratom) č. 1605/2002 vykonávat interní auditor Komise,

přijímá nezbytná prováděcí opatření uvedená ve služebním řádu společného podniku ENIAC,

podle potřeby zřizuje výbory nebo pracovní skupiny k provádění konkrétních úkolů,

přijímá prováděcí pravidla,

přiděluje veškeré úkoly, kterými nebyl konkrétně pověřen některý z orgánů společného podniku ENIAC.

3 –   Rada správních orgánů

Rada správních orgánů se skládá ze správních orgánů společného podniku ENIAC. Rada správních orgánů:

zajišťuje, aby při přidělování veřejných finančních prostředků účastníkům projektů byly řádně uplatňovány zásady spravedlivosti a transparentnosti,

projednává a schvaluje roční pracovní program na základě návrhů výboru pro průmysl a výzkum, včetně rozpočtů na výzvy k předkládání návrhů,

schvaluje postup pro výzvy k předkládání návrhů, hodnocení a výběr návrhů a pro sledování projektů,

na základě návrhu zástupce Společenství rozhoduje o finančním příspěvku společného podniku ENIAC do rozpočtu na výzvy k předkládání návrhů,

schvaluje vydávání výzev k předkládání návrhů,

v návaznosti na výzvy k předkládání návrhů schvaluje výběr návrhů projektů, které mají být financovány z veřejných zdrojů,

na základě návrhu zástupce Společenství rozhoduje o procentním podílu finančního příspěvku společného podniku ENIAC, který se přiděluje účastníkům projektů vybraných na základě výzvy k předkládání návrhů v kterémkoli daném roce,

přijímá svůj jednací řád.

4 –   Výbor pro průmysl a výzkum

Členy výboru pro průmysl a výzkum jmenuje sdružení AENEAS. Výbor pro průmysl a výzkum se skládá maximálně z 25 členů.

Výbor pro průmysl a výzkum:

vypracovává návrh víceletého strategického plánu, včetně vymezení a aktualizace obsahu programu výzkumu, a předkládá jej správní radě ke schválení,

připravuje návrh ročního pracovního programu, včetně návrhů obsahu výzev k předkládání návrhů, jež mají být vydány společným podnikem ENIAC,

vypracovává návrhy ohledně strategie společného podniku ENIAC v oblasti technologie, výzkumu a inovace,

vypracovává návrhy činností týkajících se vytváření otevřených inovativních prostředí, podpory účasti malých a středních podniků, transparentní a otevřené tvorby norem, mezinárodní spolupráce, šíření a styku s veřejností,

poskytuje ostatním orgánům poradenství ve všech otázkách týkajících se plánování a provádění programů výzkumu a vývoje, podpory partnerství a posilování zdrojů v Evropě za účelem dosažení cílů společného podniku ENIAC,

v případě potřeby jmenuje k plnění výše uvedených úkolů pracovní skupiny, jejichž celkovou koordinaci provádí jeden nebo více členů výboru pro průmysl a výzkum,

přijímá svůj jednací řád.

5 –   Výkonný ředitel

Výkonný ředitel je nejvyšším výkonným představitelem odpovědným za každodenní řízení společného podniku ENIAC a je jeho právním zástupcem. Své úkoly plní zcela nezávisle a je odpovědný správní radě. Ředitel vykonává ve vztahu k zaměstnancům pravomoci uvedené v čl. 7 odst. 2 nařízení o zřízení společného podniku ENIAC.

Úlohy a úkoly výkonného ředitele:

připravovat ve spolupráci s výborem pro průmysl a výzkum roční prováděcí plán uvedený a roční rozpočtový plán a předkládat je správní radě ke schválení,

dohlížet na organizaci a výkon všech činností nezbytných ke splnění ročního prováděcího plánu v rámci těchto stanov a v souladu s pravidly stanovenými v těchto stanovách, jakož i v souladu s dalšími rozhodnutími přijatými správní radou a radou správních orgánů,

připravovat výroční zprávu o činnosti a roční účetní závěrky a rozvahy a předkládat je správní radě ke schválení,

předkládat správní radě ke schválení návrhy ohledně vnitřní činnosti společného podniku ENIAC,

předkládat radě správních orgánů ke schválení návrhy ohledně postupu pro výzvy k předkládání návrhů vydané společným podnikem ENIAC, včetně souvisejícího postupu hodnocení a výběru návrhů projektů,

řídit vydávání výzev k předkládání návrhů, postup hodnocení a výběru návrhů projektů a jednání o grantových dohodách pro vybrané návrhy a následné pravidelné sledování projektů, a to v rámci mandátu uděleného radou správních orgánů,

uzavírat grantové dohody o provádění činností výzkumu a vývoje a smluv o poskytování služeb a dodávek nezbytných pro provoz společného podniku ENIAC,

schvalovat veškeré platby splatné ze strany společného podniku ENIAC,

stanovovat a provádět nezbytná opatření a kroky k posouzení pokroku při dosahování cílů společného podniku ENIAC, včetně nezávislého sledování a auditu k posouzení účelnosti a výkonnosti společného podniku ENIAC,

organizovat přezkumy projektů a technické audity k posouzení výsledků výzkumu a vývoje a podávat správní radě zprávy o celkových výsledcích,

v případě potřeby provádět v souladu s finančními předpisy společného podniku ENIAC finanční audity účastníků projektů, a to přímo nebo prostřednictvím vnitrostátních správních orgánů,

jednat jménem správní rady a v rámci mandátu uděleného správní radou o podmínkách přistoupení nových členů ke společnému podniku ENIAC,

provádět další nezbytné kroky k úspěšnému dosažení cílů společného podniku ENIAC, jež nejsou stanoveny v ročním prováděcím plánu, v rámci jakýchkoliv omezení a podmínek stanovených správní radou,

svolávat nebo organizovat zasedání správní rady a rady správních orgánů a v případě potřeby se těchto zasedání účastnit jako pozorovatel,

poskytovat správní radě veškeré informace, které si vyžádá,

předkládat správní radě své návrhy ohledně organizační struktury sekretariátu,

nést odpovědnost za veškerá rozhodnutí v otázkách personálního řízení týkajících se zaměstnanců společného podniku ENIAC,

provádět analýzu posouzení rizik a řízení rizik a předkládat správní radě návrhy týkající se všech pojištění, které společný podnik ENIAC v případě potřeby uzavírá s cílem splnit své závazky.

6 –   Externí audit

Účetní dvůr

7 –   Orgán udělující absolutorium

Evropský parlament na doporučení Rady

Zdroje, které měl společný podnik k dispozici v roce 2010

Rozpočet

Schválený rozpočet na rok 2010 v EUR:

 

Závazky

Platby

HLAVA I – Zaměstnanci

1 136 000

1 136 000

HLAVA II – Správní výdaje

1 136 000

1 136 000

HLAVY I a II CELKEM

2 272 000

2 272 000

HLAVA III – Provozní výdaje

36 168 000

36 168 000

HLAVY I, II a III CELKEM

38 440 000

38 440 000

Celkový počet zaměstnanců k 31. prosinci 2010

 

Plán pracovních míst na rok 2010

Obsazená pracovní místa k 31. 12. 2010

Dočasní zaměstnanci

6

5

Smluvní zaměstnanci

6

5

Zaměstnanci celkem:

12

10

S následujícím rozložením povinností:

 

 

Provozní úkoly:

4

 

Správní úkoly:

4

 

Smíšené úkoly:

2

 

Činnosti a služby poskytnuté v roce 2010

SP ENIAC dosáhl v roce 2010 velkého pokroku. Pokud jde o jeho členy, nedošlo ke změnám (1), ale angažovanost orgánů SP ENIAC při provádění úkolů definovaných ve stanovách se zintenzivnila.

Výbor pro průmysl a výzkum jmenovaný sdružením AENEAS za účelem návrhu programu výzkumu byl rozšířen, aby do něj byla, kromě členů řídícího výboru, kteří se jednání účastnili jen zřídkakdy (pokud vůbec), zahrnuta i jeho podpůrná skupina. Výbor pro průmysl a výzkum dosud nepřijal svůj jednací řád a jeho jednání i nadále svolává a řídí AENEAS.

Rada správních orgánů schválila roční pracovní program, vybrala projekty, které budou financovány v roce 2010, a pracovala na pravidlech pro výběr projektů a na „vymezení“ uskupení CATRENE. Německo a Francie nebyly s tímto „vymezením“ spokojeny a v lednu hlasovaly proti ročnímu pracovnímu programu na rok 2010 a v prosinci 2010 se Německo zdrželo hlasování o pracovním programu na rok 2011.

Výkonný ředitel a sekretariát umožnil SP ENIAC plnit vlastní rozpočet a realizovat roční prováděcí plán (2010).

Správní rada dokončila ustavování právního rámce a byla požádána, aby omezila dobu, kterou věnuje správě, a soustředila se na politiky. Nyní, když je SP ENIAC schopen plnit rozpočet a začal se samostatným prováděním svých úkolů, je nejvyšší čas zaměřit se na politiky. Za účelem dosažení tohoto cíle dokončil SP nábor a školení zaměstnanců, zavedl finanční postupy, začal čerpat prostředky na správní činnosti (5. května 2010), zavedl rámec vnitřní kontroly, obdržel provozní prostředky (22. září 2010), definoval auditní postupy, vybral si své nové sídlo v budově White Atrium atd.

Do konce roku přijal SP ENIAC závazky ke všem rozpočtovým prostředkům na projekty z 3. výzvy (2010), provedl 21,1 % provozních plateb a uzavřel správní rozpočet s 1,92 milionu EUR prostředků přidělených na závazky z rozpočtu ve výši 2,27 milionu EUR. Úspory ve výši 352 000 EUR budou připsány ve prospěch Komise a AENEAS v poměru k jejich příspěvkům.

SP ENIAC dále zintenzívnil svou práci v oblasti komunikace: vydal a distribuoval brožuru a profily projektů pro první a druhou výzvu, aktualizoval internetovou stránku, podílel se na organizaci Evropského fóra pro oblast nanoelektroniky (Madrid), aktivně se účastnil akcí v Rakousku, Německu, Itálii a Rumunsku a mezinárodních konferencí jako ICT2010 (Brusel), DATE2010 (Drážďany) a Sematech Litho Workshop (New York). I když průmyslové společnosti i nadále sledují přiměřené obchodní cíle a důrazně uplatňují národní politiky pro oblast polovodičů, pokud se podíváme na výsledky obecně, je zřejmé, že se pozice Evropy v globální konkurenci zhoršuje.

Aby si zachovala konkurenceschopnost, musí Evropa dostat své programy výzkumu a rozvoje i průmyslové programy na novou úroveň, což má být i obsahem návrhu rámcové skupiny pro klíčové nosné technologie. Hlavní riziko, jemuž společný podnik ENIAC čelí, spočívá v tom, že jeho působení skončí, aniž by měl SP na vývoj odvětví polovodičů v Evropě nějaký dopad.

Evropa ve skutečnosti potřebuje komplexní koncepci, která dostane odvětví polovodičů zpět na cestu růstu, včetně – ale nikoliv pouze – rámce v podobě SP ENIAC. Evropský plán s národní podporou je jako návrh obtížně proveditelný, jak ukazují nedostatečné finanční závazky klíčových členských států ENIAC. Společný podnik ENIAC však musí k tomuto cíli dále přispívat tím, že bude zdokonalovat svou schopnost mobilizovat prostředky zpřístupněné rozpočtovým orgánem a zasazovat se ve prospěch věci.

Za tímto účelem musí SP ENIAC spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami, a to ve třech oblastech:

pracovat s AENEAS a příslušným průmyslovým odvětvím jako celkem s cílem vyprodukovat v souladu s programem výzkumu atraktivní projektové návrhy se strategickým dopadem, jejichž realizace se stane nutností,

pracovat s vnitrostátními orgány veřejné správy na zdokonalení synergie s politikami, které sledují členské státy ENIAC, a optimalizovat jejich finanční angažovanost,

zapojit další veřejné subjekty, které mohou k programu přispět na národní úrovni.

Jsou-li polovodiče skutečně pro Evropu klíčovou nosnou technologií, pak těchto cílů lze dosáhnout.

Zdroj: Údaje poskytl společný podnik.


(1)  Členové společného podniku ENIAC: AENEAS, Evropská komise a členské státy ENIAC (Rakousko, Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Spojené království).


ODPOVĚDI SPOLEČNÉHO PODNIKU

Předložení účetní závěrky za rozpočtový rok 2010

Společný podnik ENIAC souhlasí s tím, že v účetní závěrce chybí řada prvků a bude věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby v závěrce za příští rok byly provedeny nezbytné opravy.

Bod 18

Byly stanoveny a zdokumentovány účetní postupy a kontroly související s účetní uzávěrkou a zaúčtováním a stanoveny provozní výdaje, přičemž v plné míře budou zavedeny pro účetní uzávěrku za rok 2011.

Bod 19

Vzhledem k odlišným metodám, které používají některé vnitrostátní orgány pro výpočet výše svých příspěvků, vedlo zadávání údajů v určité době k odlišnostem v platbách u některých případů předběžného financování. Společný podnik ENIAC tyto rozdíly odhalil a přijal nápravná opatření.

Podle článku 66 finančních předpisů společného podniku ENIAC „potvrzení jakýchkoli výdajů se zakládá na osvědčení skutečného stavu a výše pohledávky předložené příslušnými vnitrostátními finančními orgány“. Společný podnik kromě toho bude provádět namátkové kontroly v rámci výkonu své vlastní úlohy. Tyto kontroly bude provádět společný podnik v následujících letech, aby zajistil legalitu a správnost vykázaných výdajů.

Bod 20

Společný podnik ENIAC v současné době shromažďuje nejrůznější strategie a postupy jednotlivých států, ale i výsledky ex post auditů z členských států společného podniku ENIAC a společně s interním auditorem bude analyzovat, jak je možné zlepšit a přepracovat strategii ex post auditů společného podniku.

Bod 21

Ačkoli platnost finančního a účetního systému (ABAC a SAP) byla potvrzena v roce 2010, vedení uznává, že pro potvrzení platnosti některých základních podnikových procesů, které poskytují finanční informace, je třeba ještě vykonat určitý objem práce. Potvrzení těchto procesů bude dokončeno v roce 2010, přičemž budou zohledněny příslušné pokyny Komise.

Bod 22

Vzhledem k bezprostřednímu stěhování do nových prostor začátkem roku 2011 společný podnik ENIAC v roce 2010 odložil veškeré plány na vývoj vlastního softwaru pro zavedení své databáze a v souvislosti s plánem pro obnovení provozu po havárii se spolehl na Komisi, která poskytovala IT infrastrukturu.

Bod 24

Nutnost dalšího vyjasnění role interního auditora ve finančních předpisech společného podniku ENIAC bude posouzena poté, co bude ukončen probíhající přezkum finančního nařízení o souhrnném rozpočtu Evropské unie.

Bod 25

Společný podnik ENIAC podnikl kroky nezbytné k podpisu dohody s hostitelským státem, když dne 17. prosince 2010 odeslal dva exempláře této dohody řádně podepsané výkonným ředitelem belgickým orgánům a vyzval je, aby mu jeden exemplář s jejich podpisem poslaly zpět.