V Bruselu dne 15.11.2011

KOM(2011) 777 v konečném znění

VOL. 1/2

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Pracovní program Komise na rok 2012

Cesta k obnově Evropy


1.Úvod

Evropská unie stojí před problémem celé generace. Čelí nejen hospodářskému problému, který postihuje rodiny, firmy a regiony napříč Evropou, nýbrž i politickému problému, kdy musí dokázat, že je schopna se s touto situací vypořádat. Způsob, jakým Evropané čelí současné krizi, může Evropská unie podstatně změnit a měla by se o to zasazovat.

V tomto duchu se nesl projev předsedy Komise o stavu Unie ze září 2011. 1 Projev a diskuse v Evropském parlamentu potvrdily širokou shodu: nejdůležitější prioritou EU musí být podpora udržitelného hospodářského zotavení, jež bude spojeno s hojností pracovních míst. Jedinečný sociální model Evropské unie budeme moci rozvíjet, jen pokud dojde k obnovení růstu a znovunabytí důvěry. Úspěch záleží na aktivním partnerství mezi orgány EU a členskými státy. Musíme fungovat jako skutečná Unie a při rozhodování musíme pracovat metodou Společenství, která je pro tuto skutečnou Unii základem. Současná krize opět ukázala, že jsou-li tyto podmínky splněny, můžeme prokázat potřebné odhodlání a přizpůsobivost.

Komise na tyto naléhavé požadavky reaguje různými způsoby. Mnohé z jejích zdrojů byly nasazeny na odhodlané provádění rozhodnutí, která již byla přijata a která sahají od dlouho vytyčených úkolů, jako jsou zajišťování plného provádění unijního práva napříč EU nebo správa rozpočtu EU (buď přímo, či ve sdíleném řízení s členskými státy), až po výrazně novější odpovědnosti, jež přímo vyvstávají v souvislosti s reakcí Komise na současnou krizi. Tento program provádění má často přímý dopad na hospodářský růst – v členských státech existují mezery, pokud jde o klíčové legislativní iniciativy, jež jsou zásadní pro fungování jednotného trhu, avšak nebyly dosud provedeny.

V nedávné době Komise předložila zcela nový program, který zahrnuje přísnější sledování rozpočtových a hospodářských politik členských států, zejména členských států eurozóny, zásadní reorganizaci dohledu a finančních právních předpisů a kroky, jež mají zajistit, aby strukturální politiky EU přinášely okamžitý prospěch. Nedávno přijatý balíček zaměřený na zlepšení správy ekonomických záležitostí (tzv. six-pack) představuje pro Komisi jeden z hlavních nových úkolů.

Realizace všech těchto nových politik si vyžádá významný obrat ve způsobu, jakým Komise pracuje. Zapotřebí bude přerozdělení zdrojů a navázání ještě užšího pracovního partnerství s členskými státy. Zřízení pracovní skupiny Komise, jež má pomáhat Řecku s plněním jeho programu ve vztahu k EU a MMF a jež má přesměrovat a urychlovat čerpání ze strukturálních fondů EU, je jen jedním z příkladů nových úkolů, před které je Komise postavena v přímé souvislosti s řízením krize.

Při přípravě tohoto pracovního programu na rok 2012 se Komise snažila zohlednit jednak nutnost reagovat na naléhavé nové potřeby, jež se projeví v důsledku krize, jednak současnou nutnost pracovat na strukturálních otázkách, kde se tvůrci politik, investoři a občané spoléhají na to, že Komise dohlédne do vzdálenější budoucnosti a pomůže vytvarovat prosperující a udržitelnou Evropu příštích dnů. Většina nových iniciativ naplánovaných v přílohách tohoto pracovního programu Komise je zaostřena právě na tyto dlouhodobé výhledy – iniciativy mají doplnit nebo zavést právní rámec, který je zapotřebí k tomu, aby bylo budování a sdílení udržitelného růstu, vysoké míry zaměstnanosti a spravedlivé společnosti napříč EU plně přínosné. To je cílem dlouhé řady iniciativ na podporu konkurenceschopnosti, iniciativ k řešení sociálních dopadů krize a iniciativ, jež mají oživení nasměrovat na cestu udržitelné budoucnosti. Stejný hlavní cíl sledují i výdajové politiky EU, a to prostřednictvím nové generace programů, které Komise připravila až do roku 2020.

Komise, Evropský parlament a Rada budou muset k těmto iniciativám zaujmout flexibilní přístup. Během nadcházejících měsíců totiž mohou vyvstat naléhavé problémy, které v tomto pracovním programu nebylo možné předpokládat. Široké spektrum různých požadavků na novou správu ekonomických záležitostí ze strany EU si bude od všech tří orgánů vyžadovat mnoho času a pozornosti, a jak se již ukázalo, může dojít k tomu, že bude třeba odložit předchozí plány a zpomalit tempo jednání v zájmu přijetí naléhavých rozhodnutí. Některé z návrhů uvedených v přílohách jsou obzvláště důležité a zasluhují si přednostní řešení – jedná se zejména o návrhy, které mohou rychle ovlivnit hospodářský růst a zaměstnanost a reálně tak přispět k oživení. Komise bude těmto návrhům věnovat mimořádnou pozornost a úsilí, avšak pro to, aby měly v praxi požadovaný dopad a promítly se do každodenního života občanů, musí být upřednostněny i v Evropském parlamentu a Radě ministrů, které by je měly projednat ve zrychleném řízení. Budou-li orgány společně schopny ukázat, že se shodují na tom, kde je třeba nejnaléhavěji zakročit, bude to viditelným znamením toho, že Evropa je odhodlána řešit krizi a obnovit hospodářský růst. Protože vývoj událostí se rychle mění, veškeré seznamy opatření, jež mají být projednána ve zrychleném řízení, bude třeba často revidovat. Počáteční návrhy Komise určené ke zrychlenému projednávání budou doprovázet roční analýzu růstu pro rok 2012.

2.Stabilní a odpovědná Evropa

V několika posledních letech došlo v EU k zásadní reorganizaci hospodářského prostředí. Ekonomickou strategií Evropské unie je Evropa 2020 2 , jež uznává vzájemnou závislost členských států a vytyčuje, jak lze na unijní a vnitrostátní úrovni spolupracovat, aby se dosáhlo dohodnutých cílů a naše hospodářství se navrátilo na cestu růstu a tvorby pracovních míst, a jak přitom lze současně položit základy udržitelné budoucnosti. Pro všechny členské státy byla vydána individualizovaná doporučení k řešení nejpalčivějších problémů, s nimiž se potýkají. Druhá roční analýza růstu vytyčí rámec pro evropský semestr 2012. Komplexní reforma finančních právních předpisů a dohledu postavila unijní finanční systém na pevnou půdu. Přijetím právních předpisů zaměřených na zlepšení správy ekonomických záležitostí (známých souborně pod názvem „six-pack“) EU rozšířila a posílila své mechanismy dohledu nad vnitrostátními politikami. Několik členských států podléhá zvýšenému dohledu v rámci ekonomických ozdravných programů. Pro řešení nebývalého tlaku na veřejné finance byly vyvinuty nové nástroje. Nyní musí EU naléhavě a rozhodně přistoupit k urychlenému provádění reformy. Musíme prokázat, že všechny orgány společně pracují na urychlení klíčových kroků.

Minulý měsíc Komise vytyčila v plánu stability a růstu 3 pět vzájemně souvisejících opatření, která měla být jednak okamžitou odpovědí na problémy Řecka a bankovního odvětví, aby došlo k obnovení důvěry v eurozónu, jednak krokem k přednostnímu přijímání politik na podporu stability a růstu. Závěry z Evropské rady a summitu eurozóny na tyto návrhy navázaly, a to bude i nadále silou, která bude Komisi při práci v nadcházejících měsících udávat směr.

K plnění tohoto programu budou během následujících dvanácti měsíců zapotřebí rychlé a rozhodné kroky. Než Komise zveřejní roční analýzu růstu pro rok 2013, Evropská unie by již měla pozorovat účinek reforem, jež přinesly novou úroveň spolupráce a dohledu mezi propojenými ekonomikami eurozóny a EU jako celku. Dosáhne se tím správné rovnováhy mezi ozdravováním veřejných financí a podporou růstu, k nimž budou v zájmu maximálního hospodářského oživení společně přispívat vnitrostátní opatření a práce na stěžejních iniciativách strategie Evropa 2020 na úrovni EU.

2.1.Reforma finančního sektoru – investice do důvěry

Dobře fungující finanční sektor je klíčovým faktorem pro růst a tvorbu pracovních míst. Od chvíle, kdy krize propukla, přepracovala Komise důkladně finanční legislativu a systém dohledu. Klíčové iniciativy, jež tvoří celkově objemný soubor, byly již přijaty nebo jsou připraveny k diskusi, včetně navržených právních předpisů o derivátech 4 , ratingových agenturách 5 , kapitálových požadavcích 6 , zdravějších a transparentnějších trzích s cennými papíry a o opatřeních proti zneužívání trhu 7 . O kumulativním dopadu reforem bude zveřejněna hodnotící zpráva.

Evropská unie by si měla stanovit jako jednoznačný cíl, že reformu dokončí v příštím roce. V prvních měsících roku 2012 navrhne Komise zbývající právní předpisy zaměřené na ochranu investorů. Vnitřní trh a ochranu investorů posílí revize pravidel pro programy kolektivního investování. Ochrana investorů a transparentnost jsou rovněž ústředními prvky iniciativy pro poskytování předsmluvních informací o komplexních investičních produktech a pro zprostředkovávání pojištění.

2.2.Financování budoucnosti – zajišťování udržitelných veřejných příjmů

Program EU na podporu růstu je hlavním příspěvkem, který EU může vnést do snah o ozdravení veřejných financí. Přestože daně primárně spadají do pravomoci členských států, kroky ze strany EU mohou členským státům pomoci zajistit, že evropský sociální model bude možné financovat i v budoucnu. V roce 2011 Komise předložila řadu významných iniciativ k vyvážení příspěvků finančního sektoru do veřejných financí (daň z finančních transakcí) 8 , k přesunu daňové zátěže na spotřebu zdrojů (zdanění energie) 9 a ke zlepšení fungování jednotného trhu (společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob) 10 .

Další opatření k zajištění udržitelnosti a stability veřejných financí představí Komise v roce 2012. Komise vypracuje moderní systém pro DPH, jenž umožní bojovat s podvody a zmírní byrokratickou zátěž malým, středním a jiným podnikům s přeshraniční působností.

Vládní příjmy ve všech členských státech jsou ohrožovány daňovými úniky. Ty deformují soutěžní podmínky, jež jsou pak nespravedlivé z hlediska velké většiny občanů a podniků, kteří stanovená pravidla dodržují. Aby EU pomohla učinit přítrž potenciálním ztrátám pro státní pokladny, navrhne posílenou strategii, jež bude pro členské státy oporou při řešení problematiky tzv. daňových rájů.

V čase úsporných opatření nabývá opět na významu ochrana peněz daňových poplatníků. Protože v důsledku podvodů a jiného protiprávního jednání se z veřejných zdrojů EU každoročně ztrácí značné množství finančních prostředků, Komise předloží návrh na ochranu finančních zájmů EU prostřednictvím trestního práva.

V reakci na problémy, jimž kvůli hospodářské krizi čelí evropské podniky, Komise zevrubně vyhodnocuje potřebu reformovat nařízení o úpadkovém řízení. V závislosti na vyvozených závěrech Komise do budoucna vypracuje možnosti účinnějších pravidel pro přeshraniční úpadková řízení včetně řízení vztahujících se na podnikové skupiny.

3.Udržitelný hospodářský růst a solidarita v Unii

K obnovení udržitelného růstu a tvorbě pracovních míst jsou zapotřebí pozitivní opatření na unijní a vnitrostátní úrovni zacílená na podporu konkurenceschopnosti a sociálního začleňování. Dosažení výsledků si vyžaduje rychlejší kroky k posílení vhodného rámce, jenž by podnikům pomohl vytvářet pracovní místa a hledat nové trhy. V právě projednávaných návrzích o výdajových programech EU je tato problematika ústředním bodem. Na budoucí růst a pracovní místa se zaměřuje také nová generace politik soudržnosti 11 . Horizont 2020, příští rámcový program pro výzkum a inovace, podpoří růst podnikatelského odvětví znalostní základnou EU, a opatření v oblasti konkurenceschopnosti se soustředí zejména na pomoc malým a středním podnikům. „Erasmus pro všechny“, nový program pro vzdělávání, odbornou přípravu a mládež, podnítí modernizaci evropských vzdělávacích programů. Nástroj pro propojení Evropy 12 nasměruje finanční prostředky na projekty, které budou pro evropské hospodářství nejpřínosnější, a podpoří infrastrukturu jakožto prostředek růstu.

3.1.Jednotný trh pro růst

Jednotný trh je stále naším nejdůležitějším motorem hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. Aby se plně využilo jeho potenciálu, je třeba rozvíjet vhodné podmínky pro podniky (zejména malé) a spotřebitele, plně provést reformy na podporu udržitelného růstu a mít k dispozici účinnou a konkurenceschopnou infrastrukturu.

Z tohoto důvodu Komise zahájila ambiciózní proces – tzv. Akt o jednotném trhu 13 , který má jednotnému trhu dodat nový impuls. Pokud bude dvanáct klíčových návrhů v rámci aktu rychle zohledněno v interinstitucionálním procesu, zajistí se, že se jejich přínos projeví co nejdříve. Komise provádění a prosazování v oblasti jednotného trhu v roce 2012 zintenzívní. Navrhne iniciativy na propojení vnitrostátních systémů pro výzkum a vytvoří strukturovaný, mobilní a účinný Evropský výzkumný prostor, jenž se bude zakládat na větší konkurenceschopnosti a spolupráci tak, aby přinášel vynikající výsledky ve vědě a převratné inovace na světové úrovni. Cílem přitom bude zejména otevřít výběrová řízení na obsazení předních univerzitních postů celoevropské soutěži. Plným provedením jednotného evropského nebe by se nejen učinila přítrž neúčinnosti, jež si každoročně vyžádá výdaje ve výši přibližně 3,8 miliard EUR, ale snížily by se rovněž emise CO2, posílila se bezpečnost a snížil se počet zpoždění v osobní dopravě. Přestože devět z deseti nových pracovních míst vzniká v odvětví služeb, plné a odpovídající provedení směrnice o službách 14 , jež navíc nabízí mnoho podnikatelských příležitostí, je dosud vzdálenou skutečností. Komise se rovněž zaměří na provádění doporučení ohledně přístupu k základním platebním službám, aby vyhodnotila potřebu dalších opatření v této oblasti.

Dokončení vnitřního trhu s energií do roku 2014 uvolní pro hospodářský růst další klíčovou páku. Nové návrhy na liberalizaci železnic přispějí k modernizaci a dekarbonizaci evropské dopravy širší hospodářskou soutěží a cestujícím nabídnou nové, nápaditější a cílenější služby. Další klíčovou pákou pro hospodářský růst je odvětví energetiky, a to vzhledem ke značným investicím, které jsou spojeny s obnovou našich energetických systémů (1 bilion EUR na období 2011–2020 15 ). Komise v tomto směru přijme několik iniciativ, přičemž bude usilovat především o dokončení vnitřního trhu do roku 2014, jak požaduje Evropská rada.

Digitální agenda 16 má rozhodující vliv na schopnost evropské ekonomiky chopit se příležitostí, které pro podporu hospodářského růstu skýtají moderní technologie a internet. Jako zásadní se jeví přijímání elektronických služeb a aktivně se bude podporovat také elektronický obchod. V roce 2012 navrhne Komise iniciativu týkající se kolektivní správy práv duševního vlastnictví. Její součástí budou pravidla pro přeshraniční udílení licencí k hudebním dílům na internetu, jež by měla usnadnit udílení licencí pro více oblastí. Souběžně bude vypracována také iniciativa k zajištění vzájemného uznávání elektronické identifikace, ověřování pravosti a elektronických podpisů, aby se prohloubila důvěra spotřebitelů a usnadnily se elektronické transakce a platby přes internet.

Pro podporu poptávky a obnovení růstu má klíčový význam důvěra spotřebitelů. Ucelený evropský program pro spotřebitele ukáže, jak mohou práva a bezpečnost spotřebitele položit pro spotřebitele na jednotném trhu bezpečný základ. Návrhy revidovaných pravidel pro obecnou bezpečnost výrobků přinesou jednoznačný a soudržný přístup jak pro spotřebitele, tak pro výrobce, a sjednotí různé systémy dohledu do jediného přístupu pro celý jednotný trh. Pro případy, kdy spotřebitelé hledají nápravu, se v pravidlech pro kolektivní odškodnění stanoví, jak mohou spotřebitelé a podniky hledat účinné řešení dalekosáhlých problémů.

3.2.Posílení úlohy občanů ve společnostech vstřícných vůči sociálnímu začleňování

Jedním z nejnáročnějších úkolů je dnes pro Evropu tvorba pracovních míst a EU může k jeho plnění zásadně přispět. Stěžejní iniciativy strategie Evropa 2020 „Mládež v pohybu“ 17 , „Agenda pro nové dovednosti a pracovní místa“ 18 a „Evropská platforma pro boj proti chudobě“ 19 jsou poukazem na potřebu směrovat evropskou obnovu na nejpotřebnější společenské skupiny. Nový Evropský sociální fond 20 a Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci 21 budou podporovat úsilí členských států o řešení krize v oblasti zaměstnanosti pomocí tvorby pracovních míst a rozvoje klíčových dovedností. „Erasmus pro všechny“ podpoří strategická partnerství mezi vysokoškolskými institucemi a podnikatelským sektorem, aby mladí studenti mohli získávat kombinovaný soubor dovedností, které požaduje pracovní trh. Provádění těchto iniciativ bude mít významný dopad na práci EU, pokud jde o kroky proti nezaměstnanosti, sociálnímu vyloučení a chudobě.

Komise brzy nastíní způsoby, jak bude moci EU přispět k řešení závažného problému nezaměstnanosti mladých lidí, včetně opatření na podporu mobility mladých uchazečů o práci a na pomoc těmto osobám při orientaci v přeshraničních možnostech. Klíčovou vstupní branou na trh práce může být i učňovské vzdělání. Tento přístup může být obzvláště přínosný z hlediska lepšího využívání odvětví, kde je vznik pracovních míst do budoucna nejpravděpodobnější.

Komise s intenzivním zapojením sociálních partnerů rovněž přezkoumá zásady flexikurity a zahájí novou fázi jejich provádění, v rámci níž bude podporovat mobilitu a tvorbu pracovních míst jakožto jeden ze způsobů, jak tlumit dopad hospodářských útlumů a jak lépe těžit z oživení v okamžicích, kdy k němu dojde. S tím souvisí potřeba lépe předvídat a řídit restrukturalizace podniků. Komise konečně navrhne i způsoby, jakými lze posílit veřejné služby zaměstnanosti, včetně reformy Evropské služby zaměstnanosti (Eures), aby se zlepšil přístup k pracovním příležitostem v zahraničí.

Podíváme-li se dále vpřed, zachování našeho sociálního modelu rovněž znamená, že se budeme muset postarat o to, abychom byli schopni financovat sociální stát i v budoucnu, a v tomto ohledu je velkým problémem pro veřejnou politiku stárnoucí společnost, zatímco moderní inovativní zdravotnictví je motorem hospodářského růstu. Komise bude sledovat plnění doporučení, jež byla přijata pro jednotlivé státy v souvislosti s důchody, a bude vyvíjet iniciativu v oblastech přeshraničního významu. V roce 2012 půjde o iniciativu na posílení vnitřního trhu s účinnými a bezpečnými důchodovými produkty. Komise rovněž připraví návrhy týkající se doplňkových důchodových práv pro osoby, které mění zaměstnání, neboť usnadnění mobility je klíčovým faktorem z hlediska zaměstnanosti a tvorby pracovních míst.

3.3.Udržitelná cesta do budoucna

Udržitelné oživení si žádá, aby se hospodářský růst a investice soustředily na odvětví, která jsou z pohledu budoucnosti nejdynamičtější. Komise ve svém přístupu k hospodářství účinně využívajícímu zdroje 22 a produkujícímu nízké emise uhlíku 23 , který bude zapracován do hospodářské politiky a roční analýzy růstu, nastínila, jak je třeba správně nasměrovat inteligentní růst, aby se problém udržitelné Evropy stal naší konkurenční výhodou. Tento přístup byl zasazen do strategie Evropa 2020 a je jedním z hlavních motorů nové generace návrhů v oblasti zemědělství 24 , rozvoje venkova 25 a rybolovu, jež mají postavit na udržitelné základy odvětví kritická jak z hlediska našeho životního prostředí, tak z hlediska našeho hospodářství. Důležitým příkladem snahy o efektivnost při využívání zdrojů v odvětvových politikách budou v roce 2012 návrhy na zabezpečení přístupu k dostatečnému množství pitné vody: Komise přijme detailní plán k zajištění vodních zdrojů, aby soustředila pozornost veřejné politiky na aktuálnost řešení problému s vodou.

Udržitelnost je rovněž ústředním prvkem plánované energetické politiky Komise. Jako příklad uveďme, že rychlé přijetí a provedení navržené směrnice o energetické účinnosti 26 může každé domácnosti v EU přinést prospěch v průměrné výši 1 000 EUR za rok, může uvolnit potenciál pro vytvoření dvou milionů pracovních míst a může zároveň řešit problematiku klimatu. Do návrhu na posílení rámce pro jadernou bezpečnost se zapracují výsledky zátěžových zkoušek, jež byly provedeny v atomových elektrárnách v EU, a promítne se do něho rovněž technologický pokrok a vývoj v oblasti mezinárodní regulace. Komise také připraví strategii pro urychlení rozvoje energií z obnovitelných zdrojů na vnitřním trhu EU a u svých sousedů v jižním Středomoří. Důležitým signálem by v této souvislosti byl pokrok směrem k přijetí navrženého nařízení, jež má usnadnit investice do potřebné energetické infrastruktury v zájmu integrace obnovitelných zdrojů.

V roce 2012 bude Komise dále sledovat cíl spočívající v celosvětové skutečné a ucelené snaze snižovat emise skleníkových plynů. Komise bude pokračovat v řízení přechodu na revidovaný systém obchodování s emisemi, přičemž vypracuje nová a provede stávající opatření, jež pomohou dosáhnout cílů v oblasti energetiky a klimatu. Revize právních předpisů o osobních automobilech a dodávkách přiměje k inovacím a poskytne výrobcům právní jistotu. Úsilí se rovněž soustředí na to, aby se zlomila závislost dopravy na ropě tím, že se podnítí rozvoj unijních infrastruktur pro alternativní pohonné hmoty.

Červnový summit Rio+20 postaví do středu pozornosti celosvětové úsilí o udržitelnost a podporu zeleného růstu. Evropská unie bude se svými politikami stát v čele tohoto úsilí.

3.4.Evropa otevřená občanům

Jednou z hlavních priorit je dnes pro EU zajišťování bezpečnosti a spravedlnosti v Evropě bez vnitřních hranic. Svoboda ke zkoumání možností napříč hranicemi je hlavní podstatou samotné existence EU. Aby však tento systém fungoval, musí EU upevňovat vzájemnou důvěru, která je k němu zapotřebí, a musí zůstat silná a spravedlivá tváří tvář závažným problémům, jako byly ty, k nimž došlo letos ve Středomoří. Evropská unie musí dále prosazovat realizaci Stockholmského programu 27 , včetně konečného rozhodnutí o klíčových otázkách, jako je např. azyl, a řešení nových nástrah, kupříkladu v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Jednotný trh pro občany se musí vypořádat se zbytečnými byrokratickými překážkami, jež brání volnému pohybu. Dva legislativní návrhy usnadní přeshraniční uznávání dokladů osvědčujících osobní stav a zjednoduší požadavky, pokud jde o legalizaci.

Klíčovou součástí programu je unijní režim na státních hranicích. Modernizace a využívání nových technologií může zajistit, že bude systém podněcovat přeshraniční činnost a zároveň poskytovat správné záruky. Hraniční kontroly nové generace budou přísnější, budou však zároveň usnadňovat vstup do EU těm, kteří do ní cestují často. Navržena bude konkrétní strategie pro prevenci obchodování s lidmi a pro boj proti němu.

4.Silný hlas EU v okolním světě

Sjednocená EU je nejlepším východiskem pro účinné postavení EU na celosvětové scéně. Evropská unie je největší ekonomikou světa. Spolu s členskými státy poskytuje více než polovinu celosvětové rozvojové a humanitární pomoci. Evropská unie se důsledně hlásí k všeobecným hodnotám, jako jsou lidská práva a demokracie, dodržování mezinárodního práva a účinný mnohostranný řád, a zasazuje se o jejich uplatňování. Jedná-li EU jednotně, její vliv je podstatný. Abychom byli schopni čelit nástrahám a využívat příležitostí, jež přináší globalizace, je třeba činnost EU v zájmu ochrany a podpory našich zájmů a hodnot dále posilovat a zároveň pracovat na podpoře prosperity a bezpečnosti v okolním světě.

Vnější činnost EU probíhá v rámci mnohostranných, regionálních a dvoustranných vztahů, ve stávajících politických rámcích (např. pro obchod nebo rozvoj) i prostřednictvím externích aspektů mnoha interních unijních politik. Unie bude v provádění těchto politik pokračovat a současně bude reagovat na výzvy, které s sebou přinášejí rychle se vyvíjející události ve světě.

Evropská unie musí být připravena reagovat na měnící se globální prostředí. Unie rychle a rozhodně zareagovala na dramatické změny v sousedních zemích jižního Středomoří 28 . Její odpověď vycházela z tradice řádné veřejné správy, otevřenosti a solidarity a EU v ní vyslala jednoznačný politický signál a nabídla bezprostřední praktickou podporu („více za více“). Pomoc byla rychle protříděna a přesunuta tak, aby se zajistil její soulad s aktuálními potřebami a prioritami. V této souvislosti byl přijat program podpory pro partnerství, reformy a růst podporující začlenění (SPRING) a také nástroj pro podporu občanské společnosti. Evropská unie bude dále soustřeďovat svou pozornost na své sousedy, jimž bude nabízet příležitosti k vzájemně prospěšné spolupráci ve prospěch stability a růstu. Komise ze zaměří na plnění závazků, které přijala s vysokou představitelkou ve společném prohlášení ohledně nového přístupu k evropské politice sousedství 29 , jenž bude hrát významnou úlohu při podpoře mírového a úspěšného rozvoje v jižním Středomoří a ve východním sousedství. Za tímto účelem bude Komise zavádět celou řadu unijních politik a programů zacílených na rozvíjení hospodářské, společenské a politické stability. Kromě podpory zemí v jižním Středomoří, jež procházejí demokratizačním procesem, se bude v roce 2012 klást do popředí také plán pro Východní partnerství, o němž bylo rozhodnuto na summitu ve Varšavě, a stabilita na Blízkém východě a Kavkaze.

Evropská unie rovněž přispívá k podpoře bezpečnosti v Africe a bude také připravena zasahovat v budoucnu v případě přírodních pohrom, při jakých nedávno zasahovala v Turecku, Pákistánu a Japonsku.

Aby se mohla přizpůsobovat měnícímu se globálnímu prostředí a utvářet světový řád, musí EU ve svých politikách propojit vnější a vnitřní prvky. Obchod, rozvoj, diplomacie, rozšiřování, politika sousedství a reakce na krize – to vše jsou politiky a nástroje, které jsou páteří vnější činnosti Unie. Jejich potenciál lze naplno využít tehdy, jsou-li uplatňovány společně s našimi vnitřními politikami, jakou jsou jednotný trh, politika klimatu, energetická politika a měnová politika, jež mají všechny významný dopad na svět kolem nás.

Evropská prosperita se odvíjí od konkurenceschopnosti v celosvětovém měřítku. Úsilí o obnovu růstu a zaměstnanosti se vyvíjí v prostředí, které je stále více propojené a ve kterém vládne ostrá konkurence. Účinnou pákou k podpoře soudržné celosvětové odpovědi na krizi se ukázalo být uskupení G20. Na jeho posledním zasedání v Cannes se dospělo k závěru, že pro podporu zajišťování potravin a pro posílení udržitelného hospodářského růstu má zásadní význam zvyšující se zemědělská produkce a produktivita. Přestože zastřešujícím cílem obchodní politiky EU je i nadále úspěšné dovršení probíhajících mnohostranných jednání, zájmy evropských podniků a spotřebitelů je třeba podpořit i prostřednictvím dvoustranných dohod s partnery ze třetích zemí. Z těchto důvodů se zkoumají možnosti dohody o volném obchodu s Japonskem nebo dohoda o investicích s Čínou.

Základní evropskou hodnotou, která dokonce přesahuje naše hranice, je solidarita. Evropská unie bude jakožto největší dárce rozvojové pomoci na světě zastávat vůdčí úlohu při pomoci nejchudšímu obyvatelstvu planety tím, že soustředí své úsilí na zajištění rychlé a účinné realizace revidované rozvojové politiky EU 30 se zvláštním zaměřením na rozvojové cíle tisíciletí. Novým, hmatatelným projevem solidarity EU se světem je zřízení Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci.

V roce 2012 se také pokročí v provádění unijní obnovené shody o rozšiřování a proběhnou přípravy na přivítání Chorvatska jakožto 28. člena naší rodiny. Během roku 2012 se bude pokračovat v práci tak, aby Chorvatsko mohlo plnit povinnosti vyplývající z členství a plně využívat jeho přínosů.

5.Inteligentní regulace a účinné provádění

V zájmu provedení reforem vytyčených v tomto programu musí ve všech fázích dobře fungovat unijní legislativa. Aby opatření EU splňovala nejvyšší jakostní normy co do účinnosti a výkonnosti, musí se testovat v průběhu celého cyklu své existence, od jejich koncepce přes provádění až po jejich hodnocení a aktualizaci. Musí se zajistit, aby regulační zátěž byla co nejnižší.

Komise s ohledem na své právo iniciativy a svůj status strážkyně smluv plní v tomto směru při udržování vysokého standardu mimořádnou úlohu. Jak při své práci, tak při monitorování a prosazování dohodnutých právních předpisů je Komise odhodlána se starat o to, aby občané, podniky a veřejné orgány v EU těžili z přínosu reformy.

5.1.Rozumnější společné výdaje

V čase úsporných opatření musíme zajistit, aby byly naše omezené zdroje směřovány tam, kde v budoucnu přinesou největší prospěch co do zaměstnanosti a hospodářského růstu. Komise navrhla moderní rozpočet, který má doplňovat vnitrostátní výdaje v oblastech, kde kroky na evropské úrovni jednoznačně vytvoří přidanou hodnotu. V průběhu jednání bude Komise dále pracovat na tom, aby v konečném balíčku zaručila zachování zásad zjednodušení, racionalizace a přidané hodnoty.

5.2.Inteligentní regulace 

Úloha Komise spočívající v navrhování právních předpisů prošla v uplynulých letech značným vývojem a standardní součástí její práce se definitivně stalo posouzení dopadu. V roce 2012 se podnikne další významný krok pro prodloužení minimální lhůty pro veřejné konzultace z 8 na 12 týdnů, což přispěje k tomu, že návrhy Komise budou z pohledu zúčastněných stran stát na pevném základě a že všichni budou mít příležitost vyjádřit se ke klíčovým rozhodnutím v oblasti veřejné politiky. V hospodářsky náročné době má mimořádný význam omezení administrativní zátěže. Po dokončení programu pro snižování administrativní zátěže v roce 2012 Komise úspěšně překročí cíl spočívající v 25% snížení, neboť předloží návrhy, které budou odpovídat 31% snížení a úsporám ve výši 39 miliard EUR. V návaznosti na tyto zkušenosti se bude Komise dále snažit udržovat regulační zátěž na nezbytně nutné úrovni. Svou pozornost zaměří zejména na dopad, který mají právní předpisy EU na malé podniky, a kde to bude relevantní, navrhne výjimky nebo řešení šitá na míru mikropodnikům. Komise rovněž předloží první výsledky svých kontrol kvality právních předpisů.

6.Závěr

Evropská komise je odhodlána učinit v příštím roce vše ve své moci, pokud jde o řešení hospodářské krize, jež dnes tak tíživě dopadá na evropské občany. Z kroků přijímaných letos na podzim je patrná priorita, kterou Komise přikládá podpoře růstu a zaměstnanosti. Tato nejvyšší priorita se také odráží v jejím pracovním programu na rok 2012, jenž se rovněž soustředí na dlouhodobé cíle EU. Je nezbytně nutné jednat v krátkodobém horizontu a pokládat přitom základy pro udržitelný růst a zaměstnanost z dlouhodobého hlediska. Současné přijímání opatření z obou výhledů pomůže EU nalézt cestu z krize, která ji posílí a která zvýší její schopnost využívat zdrojů budoucího růstu, zajišťovat úspěšné fungování sociálně tržního hospodářství a čelit nárokům, jež na ni klade celosvětová konkurence.

Evropská unie může stavět na pevných základech. Je největším obchodním seskupením na světě, stojí za třetinou světové produkce a pyšní se tradicí sociálních a technických inovací. Spolupráce jejích členů se opírá o sdílené hodnoty a společnou historii. Evropská unie má orgány, jež sdílí jasnou vizi, pokud jde o to, jak budovat prosperující a udržitelnou Evropu, má osvědčený přístup v podobě metody Společenství a má flexibilitu, kterou potřebuje k reakci na měnící se okolnosti. Díky politické vůli prakticky realizovat své záměry a díky rozhodnému zaměření na provádění nejnovějších rozhodnutí může EU prokázat, že je hybatelem, který může zvrátit riziko útlumu a zavést Evropu na cestu obnovy.

(1) Projev o stavu Unie 2011 ze dne 28. září 2011 ( http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/11/607&format=HTML&aged=0&language=CS&guiLanguage=en )
(2) KOM(2010) 2020, 3.3.2010.
(3) KOM(2011) 669, 12.10.2011.
(4) KOM(2010) 484, 11.9.2010.
(5) Nařízení EU č. 513/2011, Úř. věst. L 145, 31.5.2011, s. 30.
(6) KOM (2011) 452, 20.7.2011; KOM(2011) 453, 20.7.2011.
(7) KOM (2011) 656, 20.10.2011; KOM(2011) 652, 20.10. 2011.
(8) KOM(2011) 594, 28.9.2011.
(9) KOM (2011) 168, 13.4.2011; KOM(2011) 169, 13.4.2011.
(10) KOM(2011) 121, 16.3.2011.
(11) KOM(2011) 607 – 612, 614 – 615, 6.10.2011.
(12) KOM(2011) 657, 665, 676, 19.10.2011.
(13) KOM(2011) 206, 13.4.2011.
(14) 2006/123/ES, 12.12.2006, Úř. věst. L 376, 27.12. 2006, s. 36.
(15) KOM(2010) 677, 17.11.2010.
(16) KOM(2010) 245, 19.5.2010.
(17) KOM(2010) 477, 15.9.2010.
(18) KOM(2010) 682, 23.11.2010.
(19) KOM(2010) 758, 16.12.2010.
(20) KOM(2011) 607, 6.10.2011.
(21) KOM(2011) 608, 6.10.2011.
(22) KOM(2011) 571, 20.9.2011.
(23) KOM(2011) 112, 8.3.2011.
(24) KOM(2011) 628, 12.10.2011.
(25) KOM(2011) 627, 12.10.2011.
(26) KOM(2011) 370, 22.6.2011.
(27) Úř. věst. C 115, 4.5.2010, s. 1.
(28) KOM(2011) 200, 8.3.2011.
(29) KOM(2011) 303, 25.5.2011.
(30) KOM(2011) 637, 13.10.2011 a KOM(2011) 638/2, 13.10.2011.

V Bruselu dne 15.11.2011

KOM(2011) 777 v konečném znění

VOL. 2/2

PŘÍLOHA

ke

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Pracovní program Komise na rok 2012


Příloha I – Připravované iniciativy 1

Připravované iniciativy na rok 2012

* znamená, že se Komise zavazuje k realizaci dané iniciativy v průběhu roku 2012

Č.

Název

Druh iniciativy

Popis rozsahu cílů

1.

Roční analýza růstu*

Nelegislativní

Komise předloží Roční analýzu růstu doprovázenou sdělením, které bude hlavním podkladovým materiálem pro jednání na jarním zasedání Evropské rady. Analýza bude obsahovat jak revizi podávající zprávu o pokroku, tak výhled do budoucna s návrhem strategického politického vedení napříč členskými státy. (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

Zemědělství

2.

Propagace zemědělských produktů a informování o těchto produktech

Legislativní

Přepracovat a zjednodušit právní předpisy o propagaci a informování s cílem navrhnout opatření s vyšší přidanou hodnotou EU a zaměřit je tak, aby reagovala na potřeby jednotlivých trhů (např.: na potřebu většího množství informací o vnitřním trhu nebo potřebě usnadnit přístup k vnějším trhům). Tento návrh bude navazovat na sdělení o propagaci zemědělských produktů a informování o těchto produktech.

3.

Plynulé postupné ukončení režimu mléčných kvót

Nelegislativní

Ustanovení čl. 184 odst. 6 nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 stanoví, že Komise předloží do 31. prosince 2012 zprávu o vývoji situace na trhu a následných podmínkách pro hladké postupné ukončení režimu kvót na mléko.

Opatření v oblasti klimatu

4.

Cíle do roku 2020 týkající se emisí CO2 u osobních a dodávkových automobilů*

Legislativní

S ohledem na cíle pro rok 2020 je zapotřebí zrevidovat nařízení (ES) č. 443/2009 a (EU) č. 510/2011, aby se posoudila splnitelnost cílů do roku 2020 u dodávkových automobilů a stanovilo, jak dosáhnout cílů pro rok 2020 u osobních i dodávkových automobilů. (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

5.

Zahrnutí emisí z námořní dopravy do závazku EU snížit množství skleníkových plynů

Legislativní

Podle právních předpisů EU v oblasti klimatu a energie by měla být přijata opatření k začlenění emisí z námořní dopravy do závazku EU ke snížení emisí skleníkových plynů, pokud tyto emise nebudou upraveny v cílech mezinárodních dohod do roku 2011.

6.

Snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů

Legislativní

Návrh má zajistit nákladově efektivní snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů v kontextu celkového cíle EU snížit do roku 2050 emise o 80–95 %. Návrh navazuje na hodnotící zprávu, jejíž vypracování ukládá nařízení (ES) 842/2006.

Hospodářská soutěž

7.

Žaloby na náhradu škody způsobenou porušením antimonopolního práva

Legislativní

Cílem této legislativní iniciativy by byla možnost podávat k vnitrostátním soudům účinné žaloby na náhradu škody způsobené porušením antimonopolních pravidel EU a vyjasnit vzájemný vztah těchto soukromých žalob s veřejnoprávním prosazováním tohoto práva ze strany Komise a vnitrostátních úřadů na ochranu hospodářské soutěže, zejména pokud jde o ochranu programů shovívavosti, aby se zachovala ústřední úloha veřejnoprávního prosazování práva v EU. Soudní dvůr již rozhodl o nároku osob, kterým byla porušením antimonopolního práva způsobena škoda, k náhradě této škody.

8.

Přezkum sdělení o referenčních sazbách

Nelegislativní

Přezkum v návaznosti na vývoj trhu.

9.

Přezkum sdělení o zárukách

Nelegislativní

Přezkum v návaznosti na vývoj trhu.

10.

Přezkum pokynů ke státní podpoře pro širokopásmové sítě

Nelegislativní

Stávající pokyny musí být přezkoumány nejpozději do 30. září 2012.

11.

Nařízení Rady o strategické iniciativě týkající se hmotných pravidel v oblasti státní podpory

Legislativní

Změna zmocňovacího nařízení Rady 994/98, jež umožňuje rozšířit v roce 2013 oblast působnosti obecného nařízení o blokových výjimkách.

12.

Přezkum pokynů pro státní podporu na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích

Nelegislativní

Stávající pokyny pro podporu na záchranu a restrukturalizaci jsou použitelné do října 2012. Přestože finanční krize způsobila prodloužení platnosti nynějších pokynů k záchraně a restrukturalizaci, přípravy k jejich přezkumu začaly již v roce 2007.

13.

Přezkum sdělení o filmu

Nelegislativní

Stávající sdělení je použitelné nejpozději do 31. prosince 2012.

14.

Revize sdělení o krátkodobém pojištění vývozních úvěrů

Nelegislativní

Stávající sdělení je použitelné nejpozději do 31. prosince 2012.

15.

Revize pokynů k vnitrostátní regionální podpoře

Nelegislativní

Stávající pokyny jsou platné do 31. prosince 2013. Přezkum bude zahrnovat pravidla pro vymezování regionů, povolenou intenzitu podpory a velké investiční projekty. Tento projekt bude koordinován s návrhy budoucího víceletého finančního rámce po roce 2013, zejména s návrhy pro strukturální fondy.

Ochrana spotřebitele, průmysl a podnikání

16.

Balíček v oblasti bezpečnosti výrobků

1) Obecná bezpečnost výrobků*

Legislativní

Cílem přezkumu směrnice o obecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) je posílit důvěru spotřebitelů a podniků ve vnitřní trh s bezpečnými výrobky tím, že podniky budou mít k dispozici jasnější pravidla, budou vynakládat nižší náklady na dodržování těchto předpisů a budou existovat širší a skutečnější rovné podmínky pro legitimní podnikání. Orgánům členských států tento přezkum umožní dokonalejší koordinaci a stanovování priorit v rámci opatření při uplatňování práva a spotřebitelům poskytne homogennější vnitřní trh s bezpečnými výrobky a dokonalejší ochranou zdraví a bezpečnosti. (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

2) Nový a jediný horizontální legislativní nástroj pro tržní dohled

Legislativní

Celkovým cílem je zabezpečit vysokou míru ochrany různých veřejných zájmů, které mohou být dotčeny, a zároveň zajistit volný pohyb zboží v rámci EU. Mezi tyto cíle patří zajištění zdraví a bezpečnosti všech uživatelů výrobků, ochrana životního prostředí a podpora energetické účinnosti. K účinnému a jednotnému provádění a prosazování rámce EU pro tržní dohled je zapotřebí zavedení veškerých potřebných mechanismů.

3) Víceletý akční plán pro tržní dohled

Nelegislativní

Cílem víceletého plánu je reagovat na stávající problémy tržního dohledu v rámci EU. Tento plán prozkoumá vhodné koordinační mechanismy, prostředky, opatření a způsoby, jak posílit provádění a prosazování rámce EU v oblasti tržního dohledu, aby se na trhu snížil výskyt nebezpečných výrobků a výrobků nesplňujících požadavky shody. Cílem tohoto opatření je ochrana občanů a zároveň zachování vysoké úrovně ochrany, kterou stanoví odvětvové právní předpisy.

Ochrana spotřebitele a spravedlnost

17.

Evropský program pro spotřebitele*

Legislativní/nelegislativní

Tento program stanoví strategický plán v oblasti spotřebitelské politiky, který bude vycházet ze zásady posílení práv spotřebitelů prostřednictvím bezpečnosti, informací a vzdělávání, práv na uplatnění prostředků nápravy a na přístup ke spravedlnosti a prostřednictvím vymáhání práva, a to v souladu se zásadami sociálně-tržního hospodářství. Tento program bude obsahovat veškeré iniciativy související s ochranou spotřebitele, které předloží tato Komise. (druhé čtvrtletí roku 2012)

Rozvoj

18.

Rozhodnutí o přidružení zámořských zemí a území

Legislativní

Platnost rozhodnutí Rady 2001/822/ES z dne 27. listopadu 2001 o přidružení zámořských zemí a území k ES skončí dne 31. prosince 2013 a je třeba ho nahradit novým rozhodnutím.

19.

Sociální ochrana v rozvojové politice

Nelegislativní

Spojené dopady globální finanční a hospodářské krize a přetrvávající růst nepodporující začlenění zvýšily povědomí o tom, že rozvojová politika má zahrnovat sociální ochranu. Sociální ochrana je nezbytná pro růst podporující začlenění a pro plnění rozvojových cílů tisíciletí. Toto sdělení má za cíl vypracovat ucelený politický rámec pro podporu účinných systémů sociální ochrany v partnerských zemích.

20.

Sdělení o občanské společnosti a místních orgánech

Nelegislativní

Sdělení bude vycházet především z výsledků „strukturovaného dialogu pro účinné partnerství v rozvoji“. Konzultace byla příležitostí k dialogu se širokou škálou tradičních i nových účastníků v oblasti rozvoje občanské společnosti. Cílem je vytvořit aktuální referenční rámec pro podporu rozvoje, kterou EU poskytuje občanské společnosti a orgánům místní správy. Sdělení o této politice určí povahu partnerství mezi těmito aktéry v oblasti rozvoje a EU na základě nové strategie EU.

Digitální agenda

21.

Panevropský rámec pro elektronickou identifikaci, ověřování a podpis*

Legislativní

Jedná se o návrh právních předpisů, které mají posílit důvěru v elektronické transakce a zjednodušit je, zejména tím, že zavede vzájemné uznávání elektronické identifikace a autentifikace v celé EU a elektronických podpisů. (druhé čtvrtletí roku 2012)

22.

Sdílené využívání rádiového spektra

Nelegislativní

Sdělení popíše model společné správy spektra a jeho úlohu při vyvažování různých modelů. Poskytne přehled nynějšího sdíleného využívání rádiového spektra, podobností a rozdílů v porovnání s jinými přístupy ke správě spektra, výhod a přínosů uvedeného modelu, jakož i problémů, s nimiž je zapotřebí se vypořádat.

23.

Evropská strategie pro bezpečnější internet

Legislativní/nelegislativní

Iniciativa bude mít za cíl: popsat hlavní rizika a výzvy, jakož i ekonomické a geopolitické příležitosti; učinit srovnání s „připraveností“ či pozorností, jakou tomuto tématu věnuji politici ve třetích zemích; popsat hlavní problematické otázky či problémy, které je nutné řešit; zhodnotit probíhající či plánovaná opatření a také zdůraznit oblasti, v nichž je třeba větší aktivity EU.

24.

Spektrum pro výkonnější výrobu a distribuci energie

Nelegislativní

Inteligentní energetické sítě a inteligentní měřicí systémy představují oblast, ve které by harmonizace využívání spektra týkající se celé EU mohla přinést podstatný prospěch evropským spotřebitelům. Iniciativa se v rámci celé EU zabývá harmonizací spektra pro inteligentní energetické sítě a inteligentní měřicí systémy na základě studií k prohloubení poznatků o této oblasti s cílem určit, jaká opatření by měla být učiněna pro uspokojení požadavků, zda bude vyhrazené spektrum nezbytné nebo zda bude sdílené spektrum dostačující.

25.

Digitální agenda pro Evropu – další kroky

Nelegislativní

Po druhém shromáždění k digitální agendě a hodnotící zprávě 2012 by se měl přezkum v polovině období ve dvou zbývajících letech existence Digitální agendy pro Evropu zaměřit na strategické priority.

Hospodářské a měnové záležitosti

26.

Veřejné finance v EMU 2012

Nelegislativní

Sdělení o veřejných financích v EMU–2012 čerpá z politických dopadů / výzev výroční Zprávy o veřejných financích (PFR). Zpráva o veřejných financích přezkoumává fiskální vývoj v členských státech EU a zabývá se aktuálními otázkami v oblasti tvorby fiskální politiky a fiskálního dohledu v EU.

Vzdělávání, kultura a mládež

27.

Přehodnocení dovedností v kontextu strategie Evropa 2020

Nelegislativní

Sdělení poskytne členským státům doporučení, týkající se politiky v oblastech základních dovedností, podnikání, digitální gramotnosti, mediální gramotnosti a znalosti cizích jazyků, aby byl splněn cíl EU zlepšit výsledky ve čtení, matematice a v přírodních vědách. Posílením průřezových klíčových schopností v rámci politiky celoživotního učení podpoří zaměstnatelnost, konkurenceschopnost a mezikulturní dialog.

Zaměstnanost, sociální věci a začlenění

28.

Balíček k zaměstnanosti:

1) Směrem k oživení, které přinese dostatek pracovních míst

Nelegislativní

Sdělení, které zastřešuje celý balíček k zaměstnanosti a stanoví přínos Komise pro hospodářství zaměřené na růst a dostatek pracovních míst, navazuje na hlavní iniciativy schválené v rámci strategie Evropa 2020 (a zejména na „Program pro nové dovednosti a pracovní místa“ a „Mládež v pohybu“) a propojuje je se směry roční analýzy růstu vypracované pro rok 2012.

29.

2) Specifický balíček týkající se flexikurity

Nelegislativní

Sdělení poukáže na klíčovou úlohu politik v oblasti flexikurity ve stávajícím hospodářském prostředí. Uvede konkrétní návrhy, které posílí jednotlivé prvky flexikurity tak, aby se reagovalo na hospodářské problémy, jimž Evropa čelí, s cílem snížit segmentaci trhu práce a podpořit přechody na trhu práce.

30.

3) Reforma Evropských služeb zaměstnanosti EURES a jejich právního základu

Legislativní/nelegislativní

Cílem tohoto návrhu bude: 1) zlepšit přístup k pracovním příležitostem a usnadnit vytváření pracovních míst pomocí služeb EURES jako nástroje k umísťování a náboru pracovníků pro podporu mobility pracovních sil v celé Evropě; 2) rozšířit služby EURES za účelem podpory nového programu „Tvoje první práce přes EURES“; 3) zohlednit judikaturu Soudního dvora o službách umísťování pracovníků, které bude třeba zpřístupnit soukromým službám zaměstnanosti, a rozšířit škálu partnerů služeb EURES. To může zahrnovat i přezkum nařízení 1612/1968.

31.

Zelená kniha o restrukturalizaci a ekonomickém přizpůsobení

Nelegislativní

Zelená kniha uvede úspěšné postupy a politiky v oblasti restrukturalizace a přizpůsobení se změnám za účelem podpory zaměstnanosti, růstu a konkurenceschopnosti. Kniha zohledňuje aktuální výsledky činnosti Evropské komise, sociálních partnerů, členských států a řady další zúčastněných subjektů. Jejím cílem je přinést nový pohled na tuto politickou diskusi a poučit se ze zkušeností získaných v rámci hospodářského útlumu.

32.

Zdraví a bezpečnost

Nelegislativní

Toto sdělení naváže na stávající strategii a na její závěrečné hodnocení, zejména pokud jde o to, jak a) posílit správu na úrovni EU v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci, a to především při vytváření vnitrostátních strategií v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci a při koordinaci politik jednotlivých členských států, b) zlepšit provádění právního rámce EU, c) prosazovat zdraví a bezpečnosti na pracovišti tím, že se celoevropskou kampaní a informačními iniciativami podpoří úsilí členských států v této oblasti.

33.

Zahrnutí pracovníků v námořní dopravě do oblasti působnosti několika směrnic EU v oblasti pracovního práva

Legislativní

Návrh má za cíl poskytnout pracovníkům v námořní dopravě stejná či rovnocenná práva pro zaměstnance, jako mají pracovníci na pevnině. Několik směrnic v oblasti pracovního práva v současné době vylučuje z oblasti své působnosti pracovníky v námořní dopravě. Cílem pozměňovacích návrhů, které se týkají několika směrnic, bude zajistit rovnocennou úroveň ochrany s přihlédnutím ke specifickým okolnostem a hospodářské situaci v tomto odvětví.

34.

Ochrana nároků na penzijní připojištění u osob, které mění zaměstnání

Legislativní

Cílem je uzavřít jednání o návrhu Komise z roku 2005, pozměněném v roce 2007. Návrh by se především zaměřil na řešení otázky rozhodných období (doby v zaměstnání, po které je neodvolatelně přiznán nárok na důchod).

35.

Ustavení trojstranné sociální vrcholné schůzky

Legislativní

Cílem této iniciativy je přezkoumat rozhodnutí Rady 2003/174/ES v souvislosti s Lisabonskou smlouvou a strategií Evropa 2020.

36.

Volný pohyb pracovníků uvnitř Unie

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa je zaměřena na zlepšení vykonatelnosti nařízení Rady 1612/1968 (kodifikovaného nařízením 492/2011) o volném pohybu pracovníků uvnitř Unie. Odstraní stávající překážky mobilitě pracovníků EU podporou uplatňování práv přiznaných právem EU a poskytováním informací i právní pomoci migrantům, kteří čelí diskriminaci na základě své státní příslušnosti.

37.

Dětská chudoba (právně nevynutitelné předpisy)

Legislativní

Doporučení podpoří úsilí EU a členských států v boji proti dětské chudobě. Zavede společné zásady pro účinnou politickou intervenci v těchto hlavních oblastech: podpora rodin (přístup na trh práce pro rodiče, podpora v oblasti příjmů), služby (péče o dítě, vzdělání, péče o zdraví, bydlení, sociální služby), podíl na společenském životě.

Energetika

38.

Jaderná bezpečnost*

Legislativní

Na základě úkolu formulovaného Evropskou radou a po důsledné revizi stávajících pravidel, která bude provedena ve spolupráci se zúčastněnými subjekty, se předloží návrh s cílem zlepšit regulační rámec v oblasti jaderné bezpečnosti. (třetí čtvrtletí roku 2012)

39.

Strategie pro obnovitelné zdroje

Nelegislativní

Tato iniciativa naváže na Plán obnovitelných zdrojů energie do roku 2050 a uvede politická opatření, která mají urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Iniciativa bude spojena s diskuzí o struktuře trhu s elektřinou a stávající politikou v oblasti infrastruktury, včetně příslušných aspektů vnější politiky.

40.

Vnitřní trh s energií

Nelegislativní

Tato iniciativa zhodnotí aktuální situaci v procesu dotvoření vnitřního trhu s energií do roku 2014 a podpoří členské státy, aby zvýšily své úsilí v této oblasti tím, že zdůrazní výhody vnitřního trhu s energií pro občany a podniky a označí případnou potřebu přijmout další opatření, aby se zajistilo splnění tohoto cíle.

41.

Zachycování a ukládání CO2 (CCS)

Nelegislativní

Analýza současného stavu ukazuje, že plnění programu demonstrace zachycování a ukládání CO2 se navzdory značnému úsilí zpozdilo. Politický dokument poskytne analýzu případných možností, jak postupně upustit od využívání elektráren na tuhá paliva.

Rozšíření, rozvoj a politika sousedství

42.

Každoroční balíček týkající se rozšíření na rok 2012

Nelegislativní

Komise byla vyzvána Radou, aby podávala pravidelné zprávy o kandidátských zemích a potenciálních kandidátech na členství. Strategický dokument Komise umožňuje Evropské radě na konci každého roku stanovit hlavní strategické směry rozšíření. Balíček týkající se rozšíření bude zahrnovat také sledování Chorvatska před jeho přistoupením.

43.

Podpora udržitelných změn ve společnostech v přechodném období

Nelegislativní

Toto sdělení se na základě zkušeností získaných v procesu rozšiřování zaměří na to, jak může EU napomoci při vytváření podmínek pro udržitelnou stabilitu ve společnostech, které prošly významnými hospodářskými, sociálními a politickými reformami. Pozornost bude věnována sousedním a ostatním příslušným rozvíjejícím se zemím, zejména pak otázkám souvisejícím s vývojem politického procesu podporujícího začlenění a dynamické občanské společnosti a s posílením všech politických aktérů, jakož i s hospodářskými politikami nezbytnými pro udržitelný růst včetně zaměstnanosti.

44.

Balíček o evropské politice sousedství a Východní partnerství

Nelegislativní

Rada vyzvala vysokou představitelku a Komisi, aby v roce 2012 podaly zprávu o provádění návrhů uvedených ve sdělení o přezkumu evropské politiky sousedství ze dne 25. května 2011. Balíček o evropské politice sousedství bude obsahovat: sdělení uvádějící hlavní vývojové trendy a strategické směry pro následující rok; samostatné sdělení obsahující plán pro Východní partnerství a řadu příloh, včetně zpráv o jednotlivých zemích, které schválily akční plán evropské politiky sousedství.

Životní prostředí

45.

Zachování/ochrana evropských vodních zdrojů*

Legislativní/nelegislativní

Cílem těchto iniciativ je posoudit realizaci a výsledky stávající politiky v oblasti ochrany sladké vody, identifikovat mezery a nedostatky a zajistit, aby se politika v oblasti ochrany vod významným způsobem podílela na plnění cílů vyplývajících z plánu pro Evropu účinněji využívající zdroje. (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

46.

Nagojský protokol o biologické rozmanitosti: (mezinárodní režim týkající se přístupu ke genetickým zdrojům a rovnocenném rozdělení přínosů (access to genetic resources and benefit-sharing - ABS)): plnění protokolu ABS

Legislativní/nelegislativní

Tyto iniciativy jsou součástí přípravného procesu, na jehož konci EU podepíše a ratifikuje mezinárodní smlouvy o přístupu ke genetickým zdrojům a rozdělení přínosů. Podpis a ratifikaci protokolu ABS doplní sdělení o tom, jak bude Komise pomocí legislativních a jiných opatření usilovat o plnění protokolu ABS v EU.

47.

Přezkum směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí

Legislativní

Celkovým cílem přezkumu je zlepšit ochranu životního prostředí na vnitrostátní úrovni pomocí jednotnějšího a účinnějšího uplatňování zásad posuzování vlivů na životní prostředí a zajistit dodržování příslušných mezinárodních závazků.

48.

Nepůvodní invazní druhy

Legislativní

Nový cílený legislativní nástroj by měl napravit nedostatek právních předpisů, týkajících se nepůvodních invazních druhů, a zajistit vypracování uceleného rámce EU v zájmu účinného řešení tohoto problému. Hlavním cílem je minimalizovat negativní vliv nepůvodních invazních druhů na biologickou rozmanitost v EU.

49.

7. akční program pro životní prostředí

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa má za cíl stanovit priority v souvislosti se strategií Evropa 2020, a to s ohledem na systémovou povahu problémů v oblasti životního prostředí a zabránit pokračujícímu zhoršování životního prostředí, které bylo popsáno ve zprávě Evropské agentury pro životní prostředí za rok 2010 a zprávě Evropské životní prostředí – stav a výhled.

50.

Strategie pro látky narušující činnost endokrinního systému

Nelegislativní

Poskytnout odpovídající rámec politiky s cílem zajistit, aby se lidé i životní prostředí v EU mohly těšit dostatečně vysoké úrovni ochrany před riziky spojenými s látkami narušujícími činnost endokrinního systému (exogenní látky či směsi, které mění funkci (funkce) endokrinního systému a tím škodí lidskému zdraví). 

Životní prostředí a průmysl

51.

Přezkum nařízení REACH

Nelegislativní

Z přezkumu vyplynou závěry o a) zkušenostech členských států, informacích o fungování nařízení REACH, stavu provádění a používání zkušebních metod a strategií nevyužívajících zvířata, financování vývoje a hodnocení alternativních zkušebních metod, b) získaných zkušenostech se zvláštním důrazem na náklady a administrativní zátěž a další dopady na inovace. Bude zahrnovat přezkum oblasti působnosti a možného překrývání s jinými právními předpisy EU o chemických látkách jakož i přezkum činnosti Evropské agentury pro chemické látky.

Evropská statistika

52.

Evropské demografické statistiky

Legislativní

Účelem tohoto návrhu nařízení je vytvořit společný rámec pro vývoj, přípravu a šíření evropských statistik o obyvatelstvu, významných událostech a saldu migrace.

Nástroje zahraniční politiky

53.

Regulace obchodu s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání

Legislativní

Tato iniciativa navrhuje další změnu nařízení 1236/2005 v reakci na žádosti členských států, EP a nevládních organizací.

Zdraví a ochrana spotřebitele

54.

Revize směrnice o tabákových výrobcích, týkající se jejich výroby, obchodní úpravy a prodeje

Legislativní

Aktuální vývoj v oblasti tabákových výrobků se promítne do aktualizace směrnice (2001/37/ES), aby se pokryly záležitosti související s vnitřním trhem a reagovalo se na nové výrobky a jejich označování.

55.

Balíček o inovacích ve zdravotnictví:

1) Podpora inovací ve zdravotnických prostředcích ve prospěch pacientů, spotřebitelů a zdravotnického personálu

Nelegislativní

Sdělení vysvětluje potřebu dalšího zlepšení regulačního prostředí s cílem podpořit inovace ve zdravotnických prostředcích ve světle nového vývoje (např. stárnutí populace, IKT atd.). Bude reagovat rovněž na příslušné nedávné závěry Rady.

2) Zdravotnické prostředky

Legislativní

Cílem návrhu je zajistit, aby regulační rámec nadále podporoval inovace v tomto odvětví a zároveň zaručil bezpečnost pacientů. Regulační rámec se přizpůsobí technickému a vědeckému pokroku, bude zahrnovat jasnější a jednodušší předpisy a poskytne nástroje nezbytné k řízení na úrovni EU. Je to nezbytné vzhledem k rostoucí poptávce na trhu po výrobcích kombinujících léčivé prostředky. Návrh si klade za cíl zlepšit ochranu zdraví všech evropských pacientů a uživatelů, upevnit vedoucí postavení, které Evropa v inovacích v této oblasti má, a dosáhnout snazšího fungování vnitřního trhu a mezinárodního obchodu.

3) Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro

Legislativní

Viz výše.

56.

Klinická hodnocení na podporu klinického výzkumu a inovací ve farmaceutickém odvětví

Legislativní

Cílem návrhu na přezkum směrnice o provádění klinických hodnocení (2001/20/ES) je rozšířit znalosti a inovace v klinickém výzkumu. Otázky, kterými se bude pravděpodobně zabývat: omezení administrativních prodlev, překonání rozdílných rozhodnutí v rámci EU a zjednodušení postupů podávání zpráv.

57.

Balíček o zdraví zvířat a rostlin:

1) Posílení potravinového řetězce – modernizovaný a jednodušší právní rámec

Nelegislativní

Sdělení upozorňuje na hlavní části nového balíčku právních předpisů o zdraví zvířat a rostlin, reprodukčním materiálu rostlin a kontrolách souvisejících s těmito oblastmi, jehož účelem je modernizovat, zjednodušit a zefektivnit pravidla v zájmu lepšího plnění cílů těchto právních předpisů a posílení inovací i konkurenceschopnosti v příslušných hospodářských odvětvích.

2) Právní předpisy o zdraví zvířat

Legislativní

Návrh má za cíl zajistit takový přístup k požadavkům na zdraví zvířat a odstranění administrativní zátěže při přemísťování zvířat, který se více zaměří na rizika, jednodušší a pružnější regulační strukturu pro zdraví zvířat v EU a větší bezpečnost díky většímu důrazu na prevenci chorob, jehož důsledkem budou nižší hospodářské ztráty způsobené vypuknutím choroby.

3) Úřední kontroly v celém potravinovém řetězci

Legislativní

Cílem návrhu na přezkum nařízení 882/2004 je zjednodušit a zefektivnit stávající právní rámec tak, aby se zvýšila efektivita úředních kontrol prováděných členskými státy v celém potravinovém řetězci a zároveň minimalizovala zátěž pro provozovatele. Efektivnější využívání zdrojů při kontrolách pomůže předejít krizi a zároveň sníží náklady pro hospodářské subjekty a zajistí jim stejné podmínky. To se týká rovněž směrnic 96/23/ES, 97/78/ES a 91/496/EHS.

4) Právní předpisy EU o zdraví rostlin

Legislativní

Návrh má za cíl zjednodušit, zefektivnit a zvýšit transparentnost i efektivitu nákladů. Rostlinolékařské pasy pro přemísťování rostlin uvnitř EU budou zjednodušeny, čímž vznikne transparentnější a stabilnější systém pro pěstitele. Lepší kontroly dovozu zvýší ochranu před dovozem nových škůdců a chorob ze třetích zemí, který v minulosti způsobil dodatečnou zátěž v podobě hubení škůdců prováděného pěstiteli v EU či škodu na přirozeném životním prostředí.

5) Uvádění osiva na trh a propagace materiálů na podporu inovací v osivech

Legislativní

Tato iniciativa podpoří inovace, snaží se snížit celkovou administrativní zátěž a zavést do regulačního rámce flexibilitu s ohledem na globalizaci, specializaci a rozvoj nových způsobů využívání zemědělských komodit spolu se změnami v očekáváních společnosti ohledně vzájemného působení zemědělství a přirozeného životního prostředí. Iniciativa zmodernizuje a zjednoduší právní úpravu tím, že nahradí 12 směrnic o osivu a sadbě jediným předpisem.

58.

Poplatky vybírané Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a jeho výkonnost

Legislativní

Dojde k přezkumu nařízení 178/2002, aby se zlepšila výkonnost a efektivita úřadu EFSA. To může zahrnovat i možnost zavést poplatky za zpracování schvalovací dokumentace předložené daným průmyslovým odvětvím (za služby, které nejsou považovány za služby ve veřejném zájmu).

Vnitřní věci

59.

Nová generace hraničních kontrol:

1) Systém vstupu/výstupu (EES)*

Legislativní

Tato iniciativa má definovat účel a funkce EES, stanovit související odpovědnosti a určit podmínky a postupy pro registraci a uchovávání údajů o vstupech a výstupech státních příslušníků třetích zemí, kteří překračují vnější hranici EU, a nahlížení do těchto údajů. (druhé čtvrtletí roku 2012)

2) Program registrovaných cestujících (RTP)*

Legislativní

Tato iniciativa má definovat účel a funkce RTP a systému registrovaných cestujících (RTS) a stanovit související odpovědnosti tak, aby Komise i Agentura pro řízení rozsáhlých informačních systémů byly zmocněny k zavedení a správě RTP a RTS a k stanovení postupů a podmínek pro kontrolu uplatňování RTP a výměnu údajů mezi členskými státy o registrovaných cestujících. (druhé čtvrtletí roku 2012)

3) Změna Schengenského hraničního kodexu*

Legislativní

Změnit Schengenský hraniční kodex tak, aby byl v souladu s nařízením o programu registrovaných cestujících a nařízením o systému vstupu a výstupu. (druhé čtvrtletí roku 2012)

60.

Rozvoj politiky týkající se evropského systému odborné přípravy pro představitele donucovacích orgánů

Nelegislativní

Účelem posílení odborné přípravy policistů v EU je vytvořit opravdovou evropskou kulturu v oblasti prosazování práva tím, že se všichni zúčastnění budou moci zapojit do evropského systému odborné přípravy.

61.

Rámec pro administrativní opatření, jako je např. zmrazení finančních prostředků osob podezřelých z teroristické činnosti v rámci EU (čl. 75)

Legislativní

Vytvořit rámec pro administrativní opatření týkající se pohybu kapitálu a plateb, jako jsou např. zmrazení finančních prostředků, finančních aktiv či hospodářských zisků, které náleží fyzickým či právnickým osobám, skupinám či nestátním subjektům spojeným s teroristickou činností v rámci EU, nebo které jsou jimi vlastněny či drženy. Tento rámec by Radě sloužil jako základ pro rozhodování na návrh Komise.

62.

Boj proti evropské kyberkriminalitě

Nelegislativní

Tato iniciativa si klade za cíl zvýšit schopnost EU bojovat proti kyberkriminalitě. Bude občany Unie, členské státy a Evropský parlament informovat o aktuálních předpokladech pro účinnou reakci na kyberkriminalitu.

63.

Strategie EU v oblasti boje proti obchodování s lidmi

Nelegislativní

Ústředním cílem této iniciativy je vytvořit ucelený rámec politik, jehož prostřednictvím budou sledovány hlavní cíle v podobě významné prevence a omezení obchodování s lidmi, stíhání zločinců a lepší ochrany obětí.

64.

Právní a technický rámec pro Evropský systém sledování financování terorismu

Legislativní

Iniciativa poskytne nový evropský přístup k boji proti terorismu a jeho financování prostřednictvím centralizovaného shromažďování a analýzy údajů o finančních transakcích a umožní poskytovat orgánům Spojených států amerických cílenější údaje na základě dohody mezi EU a USA o Programu pro sledování financování terorismu.

65.

Přezkum rámce EU pro uchovávání údajů

Legislativní

Tento přezkum je výsledkem hodnocení směrnice o uchovávání údajů. Zajistí, aby měly příslušné orgány rychlý přístup k telekomunikačním informacím, což je v boji proti terorismu naprosto nezbytné, stanoví patřičná omezení pro uchovávání údajů i záruky proti zbytečnému porušování práva na soukromí a na ochranu osobních údajů, odstraní zbytečné překážky bránící bezproblémovému fungování vnitřního trhu a telekomunikačnímu průmyslu v celé EU zajistí konsistentní náhradu nákladů na uchovávání údajů.

66.

Zřízení Evropského policejního úřadu – EUROPOLU

Legislativní

Článek 88 SFEU upravuje nový právní základ pro zřízení Europolu.

67.

Balíček EU o kritických infrastrukturách:

1) Přezkum Evropského programu na ochranu kritických infrastruktur (EPCIP) a návrh na zavedení aktualizovaného programu

Legislativní/nelegislativní

Komise poprvé navrhla zavedení EPCIP ve svém sdělení k tomuto tématu z roku 2006. V současné době probíhá přezkum tohoto programu, který povede k předložení aktualizovaného EPCIP.

2) Identifikace a určení evropských kritických infrastruktur

Legislativní

Změna směrnice 2008/114 o určování a označování evropských kritických infrastruktur a o posouzení potřeby zvýšit jejich ochranu.

68.

Návrh směrnic pro jednání o dohodách s některým zeměmi v jižním Středomoří, týkajících se usnadnění udělování víz a zpětného přebírání osob v rámci dialogu o migraci, mobilitě a bezpečnosti, který bude s těmito zeměmi veden.

Legislativní

Tato iniciativa podpoří a podnítí reformy, na nichž by se mohly partnerské země podílet, umožní jejich občanům větší mobilitu ve vztahu k členským státům EU a zároveň se zaměří na hlavní příčiny migračních toků.

69.

Přijímání státních příslušníků třetích zemí za účelem vědeckého výzkumu, studia, výměnných pobytů žáků, neplacené odborné přípravy nebo dobrovolné služby

Legislativní

Tato iniciativa si klade za cíl zvýšit atraktivitu celé EU jakožto centra pro výzkum, studia, výměnné pobyty žáků, odbornou přípravu a dobrovolné služby. Jejím cílem bude ještě více usnadnit vzdělávací, odborné a kulturní výměnné programy se státními příslušníky třetích zemí a zprůhlednit a zefektivnit podmínky pro jejich vstup, pobyt a mobilitu uvnitř EU. Tato iniciativa mění znění směrnic Rady 2004/114/ES a 2005/71/ES.

Humanitární pomoc a řešení krizí

70.

Zřízení Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci

Legislativní

Cílem je stanovit rámec pro společné přispění mladých Evropanů k operacím humanitární pomoci Unie. Od roku 2011 pomohou přípravná opatření určit možné varianty.

Průmysl a podnikání

71.

Registrace motorových vozidel dříve registrovaných v jiném členském státě

Legislativní

Hlavním cílem politiky je zlepšit fungování vnitřního trhu odstraňováním překážek pro volný pohyb zboží, služeb a pracovníků, které jsou způsobeny rozdílnými správními postupy a požadavky při registraci motorových vozidel dříve registrovaných v jiném členském státě.

72.

Průmyslová politika pro bezpečnostní průmysl

Nelegislativní

Vytvoření silného vnitřního trhu v bezpečnostním odvětví: překonáním roztříštěnosti trhu, posílením průmyslové základny a zvýšením konkurenceschopnosti bezpečnostního průmyslu EU ve světě.

Odlišné přístupy v členských státech způsobily vznik rozdílných bezpečnostních trhů.

73.

Závěry skupiny na vysoké úrovni CARS 21

Nelegislativní

Posoudit politická doporučení uvedená v závěrečné zprávě skupiny na vysoké úrovni CARS 21 a oznámit, jak na ně Komise hodlá reagovat.

74.

Aktualizace a přezkum pokroku v integrované průmyslové politice pro éru globalizace

Nelegislativní

Komise přezkoumá provádění stěžejní iniciativy strategie Evropa 2020 v oblasti průmyslové politiky a aktualizuje klíčové iniciativy, aby zajistila včasný přechod k udržitelnější a otevřenější ekonomice účinněji využívající zdroje a k dynamické průmyslové základně. Aktualizace v polovině období přihlédne k hospodářskému oživení, nastupujícím výzvám a k víceletému finančnímu rámci.

75.

Průmyslová politika pro vesmírný průmysl

Nelegislativní

Vzhledem ke strategickému významu vesmírného průmyslu, jeho závislosti na veřejném financování (jak výzkumu a vývoje, tak prodeje) a k sílící globální konkurenci na komerčním trhu toto sdělení stanoví opatření ke zlepšení rámcových podmínek pro evropský vesmírný průmysl s cílem posílit konkurenceschopnost tohoto průmyslu a přispět k vyváženému zapojení schopností v Evropě.

76.

Klíčové technologie

Nelegislativní

V reakci na doporučení skupiny na vysoké úrovni toto sdělení navrhne koordinovaný rámec pro klíčové technologie s cílem zajistit kontinuitu ve výzkumu, vývoji a inovacích, včetně přenosu technologií pro zavádění a podporu globálně konkurenceschopných ekosystémů.

77.

Evropská značka v oblasti cestovního ruchu

Legislativní

Cílem Evropské značky by bylo posílit konkurenceschopnost a udržitelnost evropského cestovního ruchu tím, že do kvalitativního hodnocení služeb v oblasti cestovního ruchu bude zavedena transparentnost a jednotnost tak, aby se zvýšila důvěra spotřebitelů a bylo možné určit ty služby, které jsou v této oblasti poskytovány na vysoké úrovni.

Institucionální otázky

78.

Politické strany na evropské úrovni a předpisy týkající se jejich financování

Legislativní

Cílem přezkumu nařízení 2004/2003 je vytvořit evropský právní status pro politické strany na evropské úrovni.

79.

Směrem k návrhu o doložce solidarity

Nelegislativní

Tato iniciativa naváže na ustanovení „doložky solidarity“ (čl. 222 odst. 3), z níž vyplývá, že Unie a její členské státy musí jednat společně v duchu solidarity, pokud je některý členský stát cílem teroristického útoku nebo obětí přírodní nebo člověkem způsobené pohromy. SFEU předpokládá společný návrh Komise a vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Vnitřní trh a služby

80.

Ochrana investorů: Změna směrnice o SKIPCP, pokud jde o pravidla týkající se úlohy depozitáře SKIPCP, politiky odměňování manažerů a správních sankcí.*

Legislativní

Cílem této iniciativy je změna směrnice o SKIPCP (subjekty kolektivního investování do převoditelných cenných papírů – „SKIPCP V“ 2009/65/ES), aby se i) vytvořil regulační systém poskytující rozsáhlou ochranu investorů, ii) dále posílila účinnost vnitřního trhu EU v odvětví investičních fondů a iii) aby se zajistilo, že právní rámec v oblasti SKIPCP nenarušuje finanční stabilitu na trhu. Na operační úrovni bude konkrétním cílem této iniciativy poskytnout vhodná řešení týkající se depozitářů SKIPCP, jakož i politiky odměňování v oblasti SKIPCP. (druhé čtvrtletí roku 2012)

81.

Stínový bankovní systém

Nelegislativní

V druhé polovině roku bude přijato sdělení, které bude doplňovat a provádět pracovní náplň skupiny G20.

82.

Ochrana investorů: Poskytování informací před uzavřením smlouvy v oblasti komplexních investičních produktů

Legislativní

Účelem tohoto nástroje je zajistit vysokou a jednotnou úroveň ochrany investorů, která bude zakotvena v právu Společenství, kde budou platit rovné podmínky pro původce a distributory retailových investičních produktů a kde bude fungovat vysoce účinný přeshraniční obchod. (první čtvrtletí roku 2012)

83.

Opatření navazující na kontrolu fungování jednotného trhu v odvětví služeb: prohlubování jednotného trhu v odvětví služeb*

Nelegislativní

V návaznosti na „kontrolu fungování“ jednotného trhu a další formy činnosti (tj. posouzení vyhrazených činností, požadavky týkající se kapitálového vlastnictví, právní formy a povinností v oblasti pojištění) je cílem této iniciativy identifikovat na navrhnout opatření/činnosti, které jsou zapotřebí k odstranění překážek narušujících fungování jednotného trhu v odvětví služeb. (druhé čtvrtletí roku 2012)

84.

Správa kolektivních práv: práva k hudebním dílům – hudba online*

Legislativní

Navrhovaný nástroj se zaměří na dvě záležitosti: zaprvé, na obecné úrovni na požadavky na správu a transparentnost, jež by se měly uplatňovat na všechny organizace kolektivní správy, zadruhé na konkrétní pravidla, jejichž cílem je poskytování práv k šíření hudebních děl online tak, aby se posílily jednotný digitální trh a přeshraniční poskytování služeb zákazníkům v celé EU. (první čtvrtletí roku 2012)

85.

Jednotný trh a penzijní fondy: Instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění*

Legislativní

Cílem přezkumu směrnice o institucích zaměstnaneckého penzijního pojištění je zachovat rovné podmínky v této oblasti pomocí směrnice Solventnost II a prosazovat větší míru přeshraniční činnosti v této oblasti. Bude se tak lépe reagovat na problémy související s demografickým stárnutím obyvatelstva a veřejným dluhem. (třetí čtvrtletí roku 2012)

86.

Revize směrnice o zprostředkování pojištění

Legislativní

Cílem revize je zlepšit harmonizaci, zvýšit právní jistotu i přesnost definic a zároveň předejít stávajícím obtížím při uplatňování nynější směrnice o zprostředkování pojištění na vnitrostátní úrovni.

87.

Revize nařízení o ochranné známce Společenství a směrnice sbližující vnitrostátní právní předpisy o ochranných známkách

Legislativní

Cílem je aktualizovat, zefektivnit a modernizovat toto nařízení EU i směrnici, je-li to zapotřebí, a zavést posílenou spolupráci mezi Úřadem pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) a vnitrostátními patentovými úřady, aby byl celý evropský systém ochranných známek efektivnější, účinnější a jednotnější.

88.

Iniciativa týkající se zveřejňování nefinančních informací společnostmi

Legislativní/nelegislativní

Návrh si klade za cíl zvýšit transparentnost nefinančních informací poskytovaných společnostmi a zároveň zabránit přílišnému zvýšení administrativní zátěže.

89.

On-line hazardní hry na vnitřním trhu

Nelegislativní

Sdělení navazuje na zelenou knihu o on-line hazardních hrách, poskytuje podstatné vyhodnocení reakcí na konzultaci a následně vymezuje 1) klíčové výzvy pro společnou existenci vnitrostátních regulačních modelů v rámci vnitřního trhu a 2) iniciativy, které je třeba uskutečnit na vnitrostátní a evropské úrovni.

90.

Prosazování práv duševního vlastnictví

Legislativní

Hlavním cílem bude změna směrnice 2004/48/ES v reakci na dnešní výzvy, čímž se zajistí, aby práva duševního vlastnictví byla v EU účinně a jednotně chráněna, zejména v digitálním prostředí. Několik ustanovení této směrnice by mělo být objasněno, aby byl zajištěn jednotný výklad a prosazování.

91.

Směrnice o právu cenných papírů

Legislativní

Hlavním cílem tohoto opatření je zmenšit rozdíly ve vnitrostátním hmotném právu o zaknihovaných cenných papírech a tím významně přispět ke zjednodušení operací na finančních trzích a k jejich právnímu zajištění.

92.

Závěrečné vypořádání

Legislativní

Závěrečné vypořádání je významným nástrojem pro zmírnění rizik snižujícím úvěrové riziko protistrany, neboť v případě platební neschopnosti dává protistraně, u níž nedošlo k platebnímu selhání, přednost před nezajištěnými věřiteli. Cílem je zvýšit právní jistotu a bezpečnost dvoustranných a mnohostranných dohod o vypořádání a jakožto součást rámce EU pro řízení krizí ve finančním odvětví (viz KOM(2010) 579) také zmocnit vnitrostátní orgány, aby dočasně pozastavily práva týkající se závěrečného vypořádání.

93.

Iniciativa týkající se postupů pro oznamování a stahování

Hlavním politickým cílem je: přispět k dobrému fungování jednotného digitálního trhu, přispět k boji proti protiprávnostem na internetu, zajistit transparentnost, účinnost, proporcionalitu a dodržování základních práv souvisejících s postupy pro oznamování a stahování, zajistit vyvážený a udržitelný přístup k postupům pro oznamování a stahování s důrazem na základní práva a dopad pro inovace a hospodářský růst.

94.

Systémy záruk v pojišťovnictví

Legislativní

Cílem je zajistit, aby systémy záruk v pojišťovnictví existovaly ve všech členských státech a aby splňovaly minimální požadavky týkající se jejich konstrukce.

95.

Třetí směrnice proti praní peněz

Legislativní

Přezkum mezinárodních standardů právě probíhá a má být dokončen do února 2012. Vlastní přezkum Komise již také začal a zpráva je plánována na počátek roku 2012. Bude nezbytné rychle zavést mezinárodní standardy, jakmile budou převzaty do právních předpisů EU.

96.

Změna směrnice o finančních konglomerátech 2002/87/ES (FICOD II)

Legislativní

V reakci na rozhodnutí Rady G20 z ledna 2010 pro finanční stabilitu zvážit regulaci mateřských podniků finančních konglomerátů se Komise zavazuje dodržovat dohody a doporučení na úrovni G20, jejichž cílem je posílit dohled inspektorů nad mateřskými podniky komplexních finančních skupin, jimiž jsou v současnosti převážně neregulované holdingové společnosti. Účinnost směrnice o kapitálových požadavcích a směrnice Solventnost 2 i s nimi souvisejících předpisů ve finančním sektoru, jako jsou SKIPCP a AIFM a především rámec pro řízení krizí, by mohla být mnohem větší, kdyby byl mateřský podnik výslovně odpovědný za důsledné plnění všech požadavků na úrovni celého konglomerátu a všemi regulovanými podniky ve skupině.

Spravedlnost, základní práva a občanství

97.

Podpora integrace Romů – první zpráva Evropské komise

Nelegislativní

První výroční zpráva posoudí vnitrostátní strategie integrace Romů, které musí členské státy předložit Komisi do 31. prosince 2011.

98.

Zvláštní ochrana v trestních řízeních pro podezřelé či obviněné osoby, které jsou zranitelné

Legislativní

Cílem této iniciativy je zajistit, aby byl v trestních řízeních po celé EU brán zvláštní ohled na podezřelé či obviněné osoby, jež např. vzhledem ke svému věku nebo duševnímu či fyzickému stavu nerozumí obsahu či smyslu řízení.

99.

Minimální požadavky týkající se znaků skutkových podstat trestných činů a sankcí v oblasti nezákonného obchodu s drogami

Legislativní

Umožnit členským státům, aby se účinněji vypořádaly s nezákonným obchodem s drogami, podpořit společný evropský přístup k obchodu s drogami sbližováním definic trestných činů a sankcí, odstranit tak nedostatky zjištěné v rámci posouzení rámcového rozhodnutí 2004/757/SVV, které se uskutečnilo roce 2009, a nahradit tento nástroj.

100.

Výměna informací, hodnocení rizik a kontrola nových psychoaktivních látek

Legislativní

Cílem návrhu na změnu rozhodnutí Rady 2005/387/SVV ze dne 10. května 2005 je zlepšit proces hodnocení a některé procesní kroky s přihlédnutím ke zkušenostem získaným s tímto legislativním nástrojem v uplynulých třech letech a ke zjištěným nedostatkům.

101.

Evropský akt přístupnosti: zlepšení přístupnosti zboží a služeb na vnitřním trhu

Legislativní

Návrh směrnice, jež má na základě otevřeného přístupu zlepšit fungování trhu se zbožím a službami, které jsou přístupné osobám s handicapem a starším osobám. Tato k podnikům přívětivá iniciativa bude zahrnovat závazná opatření podporující vytváření a harmonizaci standardů přístupnosti.

102.

Zlepšení vyváženého zastoupení mužů a žen ve správních radách společností kotovaných na burze (právně nevynutitelné předpisy)

Legislativní

V návaznosti na strategii pro rovné postavení žen a mužů bude cílem tohoto doporučení zlepšit vyvážené zastoupení mužů a žen ve správních radách společností. Rovné postavení mezi ženami a muži je jedním ze základních práv a má zásadní význam pro růst a konkurenceschopnost EU.

103.

Souborné služby pro cesty, pobyty a zájezdy

Legislativní

Cílem návrhu je provést přezkum směrnice Rady 90/314/EHS a modernizovat nynější předpisy týkající se ochrany spotřebitelů, kteří si kupují zájezdy, zejména na internetu, a usnadnit kupování zájezdů z jiných členských států.

104.

Reforma struktury Eurojustu

Legislativní

Tato iniciativa si klade za cíl zlepšit fungování Eurojustu a stanovit podmínky pro zapojení Evropského parlamentu a národních parlamentů do hodnocení činnosti Eurojustu.

105.

Odškodňování obětí trestných činů

Legislativní

Návrh Komise na revizi směrnice 2004/80 zajistí, aby oběti trestných činů ve všech členských státech dostaly spravedlivé a náležité odškodnění, čímž pomůže posílit vzájemnou důvěru mezi členskými státy. Návrh bude vycházet z ucelené studie všech aspektů odškodnění, aby se zjistily stávající překážky, jejich původ a možná řešení.

106.

Promlčecí lhůty v případě silničních dopravních nehod s přeshraničním prvkem

Legislativní/nelegislativní

Cílem této iniciativy je poskytnout občanům větší právní jistotu, pokud jde o promlčecí lhůty v souvislosti se silničními dopravními nehodami s přeshraničním prvkem.

107.

E-justice

Legislativní

Tato iniciativa posílí projekt e-justice jako nástroj k podpoře růstu a právní jistoty na vnitřním trhu. Cílem projektu e-justice je podpořit politiku v oblasti spravedlnosti využíváním informačních a komunikačních technologií ke zlepšení a zefektivnění informací o právu v EU, usnadnit přístup ke spravedlnosti ve všech členských státech a usnadnit justiční spolupráci a řízení.

108.

Nástroj alternativního řešení sporů pro spory mezi podniky

Legislativní

Toto opatření doplní legislativní návrh Komise, který se týká alternativního řešení sporů v případě spotřebitelů, o mechanismus přizpůsobený sporům mezi podniky. Podpora alternativního řešení sporů zvýší ochotu malých a středních podniků podílet se na přeshraničním obchodu a zlepší fungování vnitřního trhu.

109.

Úpadková řízení

Legislativní

Přezkum nařízení o úpadkovém řízení ((ES) 1346/2000), včetně otázky platební neschopnosti skupin a podniků, s cílem zlepšit účinnost a efektivitu přeshraničních úpadkových řízení.

110.

Vzájemné uznávání dokladů o osobním stavu:

1) Vzájemné uznávání účinků některých dokladů prokazujících osobní stav

Legislativní

Návrh by se měl vztahovat na vzájemné uznávání účinků některých dokladů prokazujících osobní stav (např. dokladů o narození, příbuznosti, adopci, jménu, úmrtí).

111.

2) Zrušení formalit při ověřování dokladů mezi členskými státy

Legislativní

Návrh přijatý v návaznosti na zelenou knihu o volném oběhu dokladů, dokladů o osobním stavu, úředních listin a zjednodušování ověřování. Návrh by se měl vztahovat na upuštění od formalit při ověřování dokladů mezi členskými státy.

Spravedlnost, ochrana spotřebitele a hospodářská politika

112.

Rámec EU pro kolektivní domáhání se nápravy

bude upřesněno

Tato iniciativa by navazovala na celou řadu předchozích činností Komise v oblasti kolektivního domáhání se nápravy na úrovni EU.

Námořní záležitosti a rybolov

113.

Vytvoření rámce pro územní plánování námořních prostor

Legislativní

Zajistit, aby členské státy poskytly stabilní a spolehlivý rámec plánování zaměřený na budoucnost, jehož účelem je optimalizovat využívání mořského prostoru ve prospěch hospodářského rozvoje a mořského prostředí, a aby přitom uplatňovaly společný přístup usnadňující přeshraniční územní plánování námořních prostor. Druh této iniciativy zatím nebyl potvrzen, patrně však půjde o směrnici.

114.

Modrý růst: udržitelný růst v oblasti oceánů, moří a pobřeží

Nelegislativní

Sdělení bude vycházet ze zjištění, která vyplývají z probíhající studie, jež zkoumá udržitelný růst a zaměstnanost v tradičních, vznikajících a budoucích mořských odvětvích podporujících inovace a konkurenceschopnost a vycházejících z nápaditého využívání mořských a pobřežních zdrojů.

Ochrana finančních zájmů EU

115.

Ochrana finančních zájmů Evropské unie, mimo jiné prostřednictvím trestního práva*

Legislativní

Tato iniciativa navazuje na sdělení o ochraně finančních zájmů Evropské unie, a to i prostřednictvím trestního práva, podle čl. 325 odst. 4 SFEU. (třetí čtvrtletí roku 2012)

116.

Posílení ochrany eura před paděláním pomocí trestních postihů

Legislativní

Příslušná směrnice by mohla vycházet z rámcového rozhodnutí 2000/383/SVV a mohla by ho nahradit. Jejím cílem bude zvýšit ochranu eura zavedením účinnějších trestněprávních předpisů a postupů a pečlivěji sledovat plnění předpisů EU v členských státech. Prostřednictvím trestních postihů by měli být občané patřičně chráněni před podvody s eurem a jeho paděláním.

117.

Vzájemná pomoc mezi správními orgány členských států a spolupráce mezi nimi a Komisí pro zajištění správného používání celních a zemědělských předpisů

Legislativní

Zjednodušení a upřesnění právních předpisů, zlepšení přístupnosti a dosažení rozpočtových úspor, neboť nařízení č. 515/97 a rozhodnutí Rady č. 2009/917/SVV ze dne 30. listopadu 2009 o používání informačních technologií pro celní účely se zčásti týkají stejných otázek.

Regionální politika

118.

Budoucí strategie pro nejvzdálenější regiony

Nelegislativní

Sdělení o budoucí strategii pro nejvzdálenější regiony navazující na společné memorandum regionů a členských států „Nejvzdálenější regiony v horizontu roku 2020“ a na jejich další příspěvky.

Výzkum a inovace

119.

Rámec pro evropský výzkumný prostor

Legislativní/nelegislativní

Rámec pro evropský výzkumný prostor bude tvořit základ pro dosažení strategické soudržnosti a koordinace politik mezi EU a členskými státy s cílem zvýšit efektivitu evropského výzkumného systému pomocí lepšího využívání potenciálu pro přeshraniční součinnost a komplementaritu (např. mobility a kariéry výzkumných pracovníků, přeshraničního působení organizací zabývajících se výzkumem a financováním, výzkumné infrastruktury, šíření znalostí a spolupráce s třetími zeměmi).

120.

Stav iniciativy Unie inovací v roce 2012 – urychlení změn

Nelegislativní

Toto sdělení určí další kroky směřující k podpoře růstu a pracovních příležitostí pomocí inovací. Bude zahrnovat následující návrhy politiky: podrobné vymezení nového ukazatele rychle rostoucích inovativních společností se srovnávacím posouzením výkonnosti členských států v oblasti inovací, následná opatření týkající se závazků v rámci iniciativy Unie inovací v oblastech, kde nebylo dosaženo žádného pokroku, a návrh na začlenění inovací do politik EU.

121.

Zaměření mezinárodní spolupráce na výzkum a inovace a její posílení

Nelegislativní

Evropa se musí strategičtěji zapojit do spolupráce se svými hlavními partnery ve vědě, technologiích a inovacích, aby přispěla ke špičkové úrovni výsledků a napomohla konkurenceschopnosti průmyslu, řešila globální sociální problémy a podpořila vnější politiky. Sdělení stanoví podrobné cíle, kritéria a operativní zásady pro provádění, posílení a zaměření opatření EU v oblasti mezinárodní spolupráce ve společném strategickém rámci pro výzkum a inovace.

Daně a celní unie

122.

Řádná správa v oblasti daňových rájů*

Nelegislativní

Tato iniciativa vytvoří posílenou strategii na ochranu EU proti problémům souvisejícím s nespolupracujícími jurisdikcemi mimo EU (včetně daňových rájů a agresivního daňového plánování). (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

123.

Prekursory drog

Legislativní

Zpráva Komise (KOM(2009) 709) upozornila na riziko zneužívání léčivých přípravků obsahujících prekursory drog. Rada v květnu 2010 vyzvala Komisi, aby navrhla legislativní změny. Tato iniciativa pozmění nařízení (ES) 273/2004.

124.

Odstranění dvojího zdanění přeshraničních výplat dividend portfoliovým investorům

Legislativní/nelegislativní

Řešení problémů dvojího zdanění způsobených vybíráním srážkových daní z přeshraničních dividend vyplácených portfoliovým investorům.

125.

Stav celní unie

Nelegislativní

Celkové posouzení fungování celní unie, problémů a příležitostí k zajištění jednotného trhu a ochraně jeho občanů. V reakci na nedostatky a potřeby zjištěné touto analýzou posouzení upozorní na budoucí iniciativy v oblasti cel, aby se ještě zvýšila hodnota, kterou celní unie dodává jednotnému trhu.

126.

Zdanění vozidel

Nelegislativní

Odstranit dvojí zdanění i další daňové překážky v přeshraničních situacích.

127.

Mechanismus rychlé reakce na podvody s DPH

Legislativní

Nedávné zkušenosti ukázaly, že Unie není schopna dostatečně rychle reagovat na nepředvídané a rozsáhlé podvody s DPH v některých členských státech. Až dosud byly jednotlivým členským státům udělovány výjimky, aby se tomuto druhu podvodů v příslušných odvětvích zamezilo, avšak postup pro udělování výjimek není dostatečně pružný na to, aby zajistil rychlou a patřičnou odpověď. Navrhovaný nový mechanismus přijímání opatření pro stanovení výjimek - mechanismus rychlé reakce – by podstatně zvýšil rychlost, jakou jsou tyto problémy řešeny. Jeho konečným cílem je eliminovat rozsáhlé podvodné machinace dříve, než začnou mít významný dopad na národní rozpočty.

Obchod

128.

Zpráva o překážkách obchodu a investic

Nelegislativní

Zpráva Evropské rady určuje významné překážky přístupu na trh pro evropské vývozce a dovozce a investory ve třetích zemích a stanoví strategie k odstranění těchto překážek.

Doprava

129.

Železniční balíček:

1) Přístup na železniční trh*

Legislativní

Další otevírání trhu v železničním odvětví (v oblasti trhu vnitrostátní osobní přepravy) předpokládá změnu stávajícího acquis o přístupu na železniční trh (první železniční balíček a jeho následné změny) a příslušné změny nařízení o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici ((ES) č. 1370/2007), včetně zadávání veřejných zakázek na služby v rámci spravedlivého zadávacího řízení. Tato iniciativa rovněž zajistí nediskriminační přístup k železniční infrastruktuře, včetně služeb spojených s železniční dopravou, zejména strukturálním oddělením řízení infrastruktury a poskytování služeb. K této iniciativě bude připojeno sdělení o přezkumu organizace železničního trhu a posouzení nediskriminačního přístupu k železniční infrastruktuře.

2) Evropská agentura pro železnice (ERA)*

Legislativní

Tato iniciativa posílí úlohu Evropské agentury pro železnice v oblasti bezpečnosti železniční dopravy, zejména pokud jde o její dohled nad národními bezpečnostními opatřeními přijatými vnitrostátními bezpečnostními orgány a jejich postupnou harmonizaci. Jejím cílem bude také dosáhnout jednotného povolení typu vozidla a jednotného osvědčení o bezpečnosti železničních podniků. V případě potřeby může dojít ke změnám směrnic o bezpečnosti a interoperabilitě (2004/49 a 2008/57). (čtvrté čtvrtletí roku 2012)

130.

Čistá energie pro dopravu:

strategie pro alternativní paliva

Legislativní/nelegislativní

Bílá kniha zdůrazňuje nutnost překonat závislost dopravního systému na ropě. Záměrem této iniciativy je urychlit na trhu EU zavádění alternativních druhů dopravy včetně nezbytných standardů týkajících se zařízení a akumulačních systémů. Určí možná opatření EU, jež podporují využívání alternativních paliv v EU a předloží danému odvětví, veřejnému sektoru a spotřebitelům jasnou a promyšlenou vizi o vývoji dopravních systémů využívajících alternativní paliva.

131.

Práva cestujících v letecké dopravě: odepření nástupu na palubu, významné zpoždění a zrušení letů

Legislativní

Změna nařízení (ES) 261/2004 ochrání práva cestujících v letecké dopravě tím, že zajistí, aby cestující dostali patřičné informace, pomoc a, bude-li třeba, i náhradu za všechny typy narušení letu i ztrátu či poškození zavazadel. Tato iniciativa posílí právní jistotu a zajistí spravedlivou a přiměřenou ekonomickou zátěž, zejména v případech, kdy letečtí dopravci nenesou odpovědnost (vyšší moc), a to i prostřednictvím lepšího sdílení finančních nákladů. Bude doplněna iniciativou „Odpovědnost leteckých dopravců, pokud jde o leteckou dopravu cestujících a jejich zavazadel“.

Připravované iniciativy na rok 2013

Název

Druh

Popis rozsahu cílů

Zemědělství

Ekologické zemědělství

Legislativní

Přezkum základního právního aktu o ekologickém zemědělství po diskuzi s Evropským parlamentem a členskými státy, která proběhne na základě zprávy předložené v roce 2011 (zpráva Radě o používání nařízení Rady 834/2007/ES o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení 2092/91/EHS).

Nová strategie EU v oblasti lesního hospodářství

Nelegislativní

Nynější strategie EU v oblasti lesního hospodářství byla přijata v roce 1998 jakožto usnesení Rady č. 1999/C 56/01. Účelem této iniciativy je posoudit, do jaké míry zmíněná strategie dosud odpovídá nynějším potřebám a politickým souvislostem, a navrhnout novou strategii, jež přihlíží k výzvám, které se objevily od přijetí nynější strategie, především ke změně klimatu a politice EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Opatření v oblasti klimatu

Adaptační strategie EU

Nelegislativní

Členské státy jsou postihovány nepříznivými důsledky změny klimatu, což má významné dopady na ekonomiku i životní prostředí. Strategie připraví EU na to, aby se mohla s budoucími dopady změny klimatu vypořádat. Zaměří se na opatření s přidanou hodnotou EU. Jejími hlavními cíli jsou posílení znalostí o adaptaci na změnu klimatu a vytvořit patřičný rámec EU pro adaptační politiku.

Strategie pro snížení emisí CO2 z těžkých nákladních vozidel

Legislativní/nelegislativní

Iniciativa bude řešit problém nárůstu emisí CO2 z těžkých nákladních vozidel. Obecným cílem je tyto emise hospodárným způsobem snížit. Iniciativa naváže na Evropskou strategii pro čistá a účinná vozidla a na Bílou knihu Komise o dopravě KOM(2011) 144.

Hospodářská soutěž

Iniciativa týkající se hmotných pravidel v oblasti státní podpory: přezkum obecného nařízení o blokových výjimkách

Legislativní

Jelikož platnost nynějšího obecného nařízení o blokových výjimkách na konci roku 2013 skončí, bude nutné provést jeho přezkum. S přezkumem obecného nařízení o blokových výjimkách bude navíc spojen přezkum několika pokynů pro poskytování státní podpory spojených se strategií Evropa 2020 (výzkum, vývoj a inovace; rizikový kapitál; prostředí). Po roce 2013 si lze představit další harmonizaci pokynů (obecné pokyny pro poskytování státní podpory). Oblast působnosti obecného nařízení o blokových výjimkách by případně mohla být rozšířena na základě pozměněného zmocňovacího nařízení Rady 994/98 (viz iniciativy uvažované v roce 2012).

Přezkum nařízení o státní podpoře de minimis

Legislativní

Podpora de minimis představuje pružný nástroj pro udělování velmi omezeného množství podpory. Nařízení Komise o podpoře de minimis zahrnuje malé množství dotací, které nepřestavují státní podporu ve smyslu čl. 107 odst. 1 SFEU, jelikož neovlivňují obchod ani soutěž, a na které se proto nevztahuje oznamovací povinnost. Platnost nynějšího nařízení skončí v prosinci 2013.

Přezkum rámce pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací

Nelegislativní

Upravený rámec pro výzkum, vývoj a inovace vstoupil v platnost v roce 2007. Tento rámec pomáhá členským státům, které chtějí státní podporu využít jako doplňující nástroj pro podporu výzkumu, vývoje a inovací. Tento rámec bude muset být do roku 2013 upraven.

Digitální agenda

Cesta ke strategii EU pro „cloud computing“ (využívání počítačových služeb a programů uložených internetu)

Nelegislativní

Nelegislativní sdělení bude řešit několik aspektů současného regulačního rámce, jenž byl vytvořen s ohledem na méně náročné aplikace. Cloud computing vyvolává především specifické problémy týkající se ochrany a uchovávání údajů, platného práva a odpovědnosti, jakož i ochrany spotřebitele. Řešeny budou rovněž aspekty interoperability, standardizace a přenositelnosti údajů a aplikací.

Vzdělávání, kultura a mládež

Internacionalizace vysokoškolského vzdělávání

Nelegislativní

Rostoucí počet vysokoškolských institucí přijímá studenty ze zemí mimo EU, podílí se na výměnách studentů, zaměstnanců a znalostí a účastní se mezinárodní akademické a výzkumné spolupráce. Sdělení se bude zabývat strategií internacionalizace vysokoškolského vzdělávání v EU. Ve světě, jenž je stále více vzájemně propojen, představují partnerství mezi vysokoškolskými institucemi, která mohou vytvářet výzkumné a vzdělávací kapacity a jež posilují klíčovou úlohu univerzit při přenosu znalostí, pro EU strategický způsob, jak se vypořádat s globálními výzvami.

Karta Mládež v pohybu (právně nevynutitelné předpisy)

Legislativní

Opatření v rámci stěžejní iniciativy Mládež v pohybu by měla usnadnit mobilitu i účast všech mladých lidí ve věku od 13 do 30 let s bydlištěm v Evropě. Tato opatření by využila existující karty, které již mladým lidem poskytují výhody v různých oblastech (cestování, kultura, zboží, ubytování atd.). Existující karty, které splňují kvalitativní kritéria EU, by mohly získat označení YoM.

Zaměstnanost, sociální věci a začlenění

Ochrana pracovníků před riziky spojenými s vystavením karcinogenům a mutagenům při práci

Legislativní

Cílem je přezkoumat současný právní rámec (směrnici 2004/37) a stanovit přijatelnou úroveň rizika onemocnění rakovinou, zlepšit zvládání rizik a posoudit rozšíření oblasti působnosti dané směrnice, aby zahrnovala nové rizikové faktory a látky, které jsou toxické pro reprodukci.

Koordinace systémů sociálního zabezpečení

Legislativní

První přezkum nařízení 883/2004 a nařízení 987/2010 od jejich nabytí účinnosti v květnu 2010, jehož cílem je doplnit či upravit předpisy na základě prvních let provádění

Sdělení o dlouhodobé péči

Nelegislativní

Sdělení naváže na pracovní dokument útvarů Komise z roku 2011 a diskuse ve Výboru pro sociální ochranu a představí politickou orientaci reagující na rostoucí potřebu právní úpravy dlouhodobé péče.

Energetika

Energetické technologie v budoucí evropské energetické politice

Nelegislativní

Sdělení určí úlohu, kterou mohou energetické technologie plnit při snižování emisí uhlíku, vypracuje naprosto ucelený přístup k podpoře rozvoje energetických technologií dle energetické vize do roku 2050 a posílí součinnost členských států a Evropské komise při vytváření energetické politiky podporou konvergence a spolupráce mezi vnitrostátními a evropskými inovačními programy.

Energetická účinnost

Nelegislativní

Opatření navazující na návrh z června 2011, využití aktuální přípravy plánu pro energetiku do roku 2050 a příprava obecné orientace na energetickou účinnost po roce 2020.

Rozšíření a politika sousedství

Každoroční balíček týkající se rozšíření na rok 2013

Nelegislativní

Komise byla vyzvána Radou, aby podávala pravidelné zprávy o kandidátských zemích a potenciálních kandidátech na členství. Strategický dokument Komise umožňuje Evropské radě na konci každého roku stanovit hlavní strategické směry rozšíření.

Životní prostředí

Přezkum politik v oblasti kvality ovzduší

Legislativní/nelegislativní

Posoudit provádění současných politik v oblasti znečištění a kvality ovzduší a jejich úspěchy, upravit legislativní návrhy směrnic ES o kvalitě ovzduší a národních emisních stropech.

Zdraví a ochrana spotřebitele

Používání technologie klonování pro výrobu potravin

Legislativní

Tato iniciativa by navázala na zprávu Komise o klonování zvířat pro výrobu potravin z roku 2010 a reaguje na žádosti týkající se vyjasnění právních předpisů o klonování zvířat na vnitřním trhu.

Výdaje ve veterinární oblasti

Legislativní

Cílem přezkumu rozhodnutí Rady 90/424/ES je vytvořit harmonizovaný systém EU pro sdílení nákladů a odpovědnosti, a to v rámci nového právního předpisu EU o zdraví zvířat, který je nyní připravován.

Vnitřní věci

Pravidla EU pro přistěhovalectví

Legislativní

Konsolidace veškerých právních předpisů v oblasti přistěhovalectví počínaje legální migrací a případně rozšíření stávajících ustanovení, jak předpokládá Stockholmský program.

Sdělení o návratové politice + zpráva o provádění směrnice o navracení

Nelegislativní

Sdělení bude posuzovat dosavadní pokrok, jehož bylo dosaženo při vytváření společné návratové politiky EU, a uvede některé konkrétní představy o tom, jak lze tuto politiku dále podporovat a rozvíjet.

Průmysl a podnikání

Podpora vytváření vnitřního trhu pro motorová vozidla

Legislativní

Obecným cílem politiky je zajistit a posílit vnitřní trh pro motorová vozidla tím, že budou uplatněny všechny mechanismy nezbytné pro účinné a jednotné zavádění a prosazování rámcových právních předpisů o schvalování typu motorových vozidel.

Vnitřní trh a služby

Spravedlivá náhrada, pokud jde o reprodukce chráněných děl vytvořené fyzickými osobami pro soukromé užití

Legislativní

Zajistit, aby systémy spravedlivých náhrad podle této směrnice fungovaly způsobem, který zajišťuje příjmy držitelům práv a zároveň nenarušuje fungování vnitřního trhu pro elektronická média a zařízení.

Platební služby na jednotném trhu

Legislativní

Cílem přezkumu směrnice 2007/64/ES je vytvořit v Evropě integrovaný, konkurenceschopný a výkonný trh plateb vstřícný k uživatelům.

Přeshraniční platby v EU

Legislativní

Přezkum nařízení (ES) č. 924/2009 se zaměří na záležitosti uvedené v článku 15. K důležitým úpravám textu nařízení 924/2009 však mohou vést i probíhající integrace evropského trhu plateb, změny směrnice o platebních službách (PSD), která je předmětem současně probíhajícího přezkumu ze strany Komise, a přijetí nařízení o přechodu do jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA). Cílem je vytvořit v Evropě integrovaný, konkurenceschopný a výkonný trh plateb vstřícný k uživatelům.

Opatření navazující na zelenou knihu: cesta k integrovanému evropskému trhu pro platby kartou, přes internet a z mobilu

Legislativní/nelegislativní

Integrace evropského trhu drobných elektronických plateb představuje jednu z priorit digitální agendy, přesněji řečeno jednotného digitálního trhu. Opatření navazující na zelenou knihu budou mít za cíl pomoci vytvořit v Evropě konkurenceschopnější, výkonnější, inovativnější a bezpečnější trh plateb.

Možný rámec řízení a řešení krizí pro nebankovní finanční instituce

Legislativní/nelegislativní

Po zprávě zkoumající nezbytnost režimu řízení krizí pro nebankovní finanční instituce (ústřední protistrany, pojišťovny, hedgeové fondy atd.), jež by měla být zveřejněna do konce roku 2011, by mohly být navrženy právní předpisy poskytující pravomoci a nástroje orgánům, které se zabývají selháním nebankovních finančních institucí.

Spravedlnost, základní práva a občanství

Nařízení o horkých linkách EU pro případy pohřešovaných dětí

Legislativní

Tato iniciativa navazuje na sdělení o horké lince 116 pro děti z roku 2010 a klade si za cíl zajistit řádné fungování linky 116 ve všech členských státech.

Nástroj evropského smluvního práva v oblasti pojišťovacích služeb

Legislativní

Usnadnění přeshraničního obchodu s některými finančními produkty (zejména pojištěním) vytvořením předpisů evropského smluvního práva v oblasti finančních služeb.

Vzájemné uznávání zákazů činnosti

Legislativní

Cílem této iniciativy je zajistit vzájemné uznávání zákazu činnosti uloženého soudním rozhodnutím v trestních řízeních a výkon tohoto opatření v jiném členském státě, než ve kterém bylo uloženo.

Právní pomoc v trestním řízení

Legislativní

Tato iniciativa určí společná minimální pravidla, která zaručí, aby měly podezřelé a obviněné osoby v trestním řízení nárok na poskytnutí právní pomoci, a to od okamžiku sdělení obvinění až do konce soudního řízení či odvolacího řízení.

Konzultace s evropskými sociálními partnery o přezkumu směrnice o stejném odměňování

Nelegislativní

Vzhledem k tomu, že v Evropě stále přetrvávající značné rozdíly v odměňování mužů a žen (činí zhruba 18 %), bude Komise s evropskými sociálními partnery konzultovat aktualizaci legislativy EU zavádějící zásadu stejného odměňování.

Druhá fáze konzultace s evropskými sociálními partnery o sladění pracovního, rodinného a soukromého života

Nelegislativní

V závislosti na výsledku konzultace může Komise navrhnout opatření, jejichž cílem bude jednak zvýšení míry zaměstnanosti žen (ženy totiž nesou hlavní odpovědnost za péči o děti a jiné závislé osoby) a také řešení demografických problémů.

Evropský informační systém rejstříku trestů odsouzených státních příslušníků třetích zemí (ECRIS-TCN)

Legislativní

Cílem této iniciativy je vytvoření rejstříku státních příslušníků třetích zemí, kteří byli odsouzení soudem členského státu

Příslušnost, uznávání a výkon rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti

Legislativní

Po posouzení uplatňování nařízení (ES) č. 2201/2003 se tento právní nástroj pozmění a ustaví se společné minimální standardy, týkající se uznávání rozhodnutí o rodičovské zodpovědnosti, s cílem zrušit postup prohlášení vykonatelnosti pro tato rozhodnutí.

Zelená kniha o možném rozšíření minimálních procesních práv

Nelegislativní

Zelená kniha pojednávající o tom, zda je nutné se zabývat minimálními procesními právy obviněných a podezřelých osob, která nebyla zahrnuta do předchozích legislativních návrhů (do cestovní mapy procesních práv).

Doručování soudních a mimosoudních písemností v občanských či obchodních věcech v členských státech (doručování písemností)

Legislativní

Přezkum nařízení (ES) 1393/2007 bude věnovat zvláštní pozornost výkonnosti odesílajících a přijímajících subjektů a zaměří se na praktické vyřizování žádostí o předávání žádostí o doručení. V rámci tohoto přezkumu by se mohly vytvořit i společné minimální standardy. Touto iniciativou se také zruší nařízení Rady (ES) 1348/2000.

Zelená kniha o minimálních normách pro občanskoprávní řízení a potřebná následná opatření

Nelegislativní

Dodržování určitých norem a procesních záruk je nezbytnou podmínkou pro přeshraniční spolupráci v občanskoprávních věcech. Stávající evropské právní nástroje pro řešení těchto otázek nejsou ani úplné ani konsistentní. Zelená kniha by měla zahájit diskuzi o zavádění společných minimálních norem pro občanskoprávní řízení v EU.

Zpráva o občanství EU za rok 2013: pokrok na cestě k odstranění překážek pro výkon práv občanů EU

Nelegislativní

Tato zpráva má za cíl posoudit pokrok na cestě k zajištění účinného výkonu práv občanů EU prováděním opatření uvedených ve Zprávě o občanství EU z roku 2010 a určit další opatření na cestě k úplnému odstranění zbývajících překážek pro výkon práv občanů EU.

Zpráva o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států

Nelegislativní

Tato zpráva bude mít za cíl předložit ucelený přezkum toho, jakým způsobem je směrnice 2004/38/ES promítnuta do vnitrostátního práva a prováděna ve všech členských státech. Vypracuje celkové posouzení dopadů ustanovení dané směrnice a naznačí oblasti, ve kterých lze dosáhnout zlepšení.

Námořní záležitosti a rybolov

Zachování rybolovných zdrojů pomocí technických opatření na ochranu mořských organismů

Legislativní

Tento návrh si klade za cíl vypracovat nový rámec technických opatření pro Atlantský oceán a Severní moře navazující na reformu společné rybářské politiky (SRP), aby byla zajištěna ochrana mořských biologických zdrojů a snížen dopad rybolovných činností na populace ryb a mořské ekosystémy. Návrh má také zjednodušit, sloučit a případně také zefektivnit stávající technická opatření, zejména ta, která stanoví nařízení Rady (ES) č. 850/98 a jeho různé změny, jakož i další technická opatření obsažená v nařízení Rady (ES) č. 1288/2009 a nyní probíhající plány obnovy.

Bílá kniha o sledování námořního prostoru

Nelegislativní

Toto sdělení posoudí dosažený pokrok a navrhne další opatření. K těm patří určení finančních dopadů vytvoření společného prostředí pro sdílení informací.

Integrace sledování námořního prostoru: zavádění společného prostředí pro sdílení informací včetně jeho finančních aspektů

Nelegislativní

Toto sdělení posoudí dosažený pokrok a navrhne další opatření. K těm patří určení finančních dopadů vytvoření společného prostředí pro sdílení informací.

Vytvoření či přezkum dlouhodobých plánů pro určité populace ryb a lov těchto populací (vícedruhových plánů).

Legislativní

Tyto vícedruhové plány budou zahrnovat několik populací ryb lovených stejným odvětvím ve stejné oblasti. Budou vycházet z ustanovení reformované společné rybářské politiky.

Ochrana finančních zájmů EU

Ochrana finančních zájmů Evropské unie posílením správních a trestních řízení včetně vzájemné pomoci

Legislativní

Pravidla pro výměnu informací, vzájemnou pomoc a shromažďování důkazů, která dosud nejsou zahrnuta v iniciativě o ochraně finančních zájmů Unie z roku 2012; čl. 325 odst. 4 SFEU.

Zřízení úřadu Evropského veřejného žalobce (EPPO) na ochranu finančních zájmů Unie

Legislativní

Záměrem této iniciativy je stanovit rámec a podmínky pro zřízení úřadu Evropského veřejného žalobce zabývajícího se ochranou finančních zájmů Unie.

Regionální politika, zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění, zemědělství a rozvoj venkova, námořní záležitosti a rybolov

Smlouvy o partnerství s členskými státy

Legislativní

Smlouvy o partnerství mezi Komisí a členskými státy stanoví závazky partnerů na vnitrostátní a regionální úrovni a závazky Komise. Tyto smlouvy budou propojeny s cíli strategie Evropa 2020 a národními programy reforem. Tyto smlouvy zavedou integrovaný přístup k územnímu rozvoji, budou podporovány z finančních prostředků v rámci politiky soudržnosti, rozvoje venkova a námořní politiky a politiky rybolovu a budou obsahovat cíle, strategické investice a řadu podmínek.

Daně a celní unie

Iniciativa týkající se arbitráže v přeshraničních daňových sporech 

Legislativní

Navzdory stávajícím nástrojům (arbitrážní úmluvě a úmluvám o dvojím zdanění mezi EU a členskými státy) v EU stále zůstává nevyřešeno příliš mnoho zdlouhavých sporů týkajících se dvojího zdanění.

Celní sankce

Legislativní

Tato iniciativa má dvojí cíl: zlepšit dodržování celních předpisů sblížením definic a vymezení přečinů a výše odpovídajících celních sankcí a zajistit rovné zacházení s provozovateli v souvislosti s celními sankcemi.

Obchod

Aktualizace nástrojů na ochranu obchodu EU

Legislativní

Změna základního antidumpingového a antisubvenčního nařízení.

Doprava

E-Freight

Legislativní/nelegislativní

Cílem iniciativy je vytvořit patřičný rámec pro zefektivnění elektronického toku informací spojených s fyzickým tokem zboží podporující plánování, provozování a sledování multimodální nákladní dopravy a podávání zpráv o ní, zajistit odpovědnost za intermodální dopravu a podpořit bezpečnou a spolehlivou nákladní dopravu šetrnou k životnímu prostředí.

Rámec pro budoucí přístavní politiku EU zahrnující legislativní návrhy

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa umožní, aby přístavy účinně reagovaly na rostoucí objem nákladů a aby fungovaly nepřerušované logistické řetězce, provede přezkum omezení v oblasti poskytování přístavních služeb a posílí transparentnost ve financování přístavů, vyjasní přidělování veřejných finančních prostředků na jednotlivé přístavní činnosti s cílem zamezit narušení hospodářské soutěže a zřídí vzájemně uznatelný rámec pro vzdělávání přístavních dělníků v jednotlivých oblastech přístavních činností.

Balíček týkající se trhu vnitřní silniční dopravy:

1) Zpráva o situaci na trhu nákladní silniční dopravy

Nelegislativní

Zpráva analyzuje situaci na trhu nákladní silniční dopravy a hodnotí efektivitu kontrol a vývoj pracovních podmínek v dané profesi. Posoudí také, zda harmonizace předpisů mimo jiné v oblasti vymáhání a silničních poplatků, jakož i sociální a bezpečnostní legislativy pokročila do té míry, že lze počítat s dalším otevřením trhu kabotáže, a způsoby tohoto otevření. Stanoví jak a kdy lze očekávat další otevření trhu kabotáže.

2) Přístup na trh silniční přepravy zboží a přístup k povolání provozovatele silniční dopravy

Legislativní

Balíček dále otevře trh kabotáže. Toto otevření by mohlo docílit významného zvýšení účinnosti omezením nadbytečných jízd prázdných vozidel. Může obsahovat pravidla týkající se mobilních pracovníků v oblasti kabotáže, aby se zajistila spravedlivá hospodářská soutěž. Může rozšířit stávající předpisy pro přístup k danému povolání (např. o povolání dopravce) a dále je harmonizovat (např. předpisy týkající se zřízení a finanční způsobilosti). Návrh změní nařízení 1072/2009 o přístupu na daný trh a nařízení 1017/2009 o přístupu k danému povolání.

3) Minimální pravidla pro sankce a jejich vymáhání v komerční silniční dopravě

Legislativní

Směrnice stanoví společné minimální předpisy týkající se definice protiprávního jednání a sankcí, včetně trestných činů, v oblasti komerční silniční dopravy. Tato harmonizace pomůže omezit narušování soutěže a nerovné zacházení v případech, kdy došlo k protiprávnímu jednání.

4) Systémy poplatků pro silniční vozidla

Legislativní

Tato iniciativa bude podporovat systematičtější využívání systému vybírání silničních poplatků, který bude odrážet infrastrukturu a vnější náklady na základě zásady, že znečišťovatel platí, a zásady, že uživatel platí. Prozkoumá možnosti zavedení harmonizovaného systému pro silniční poplatky v případě nákladních vozidel, který by v rámci EU mohl nahradit stávající časové poplatky (Eurovignette a vnitrostátní známky) a případně i další poplatky (daně z vozidel). Tato iniciativa může obsahovat právní rámec pro vybírání poplatků od cestujících. Jeho součástí mohou rovněž být ustanovení o elektronickém mýtném, pokud nebude včas dosaženo jejich plné interoperability dle směrnice 2004/52/ES.

Připravované iniciativy na rok 2014

Název

Druh

Popis rozsahu cílů

Rozšíření a politika sousedství

Každoroční balíček týkající se rozšíření na rok 2014

Nelegislativní

Komise byla vyzvána Radou, aby podávala pravidelné zprávy o kandidátských zemích a potenciálních kandidátech na členství. Strategický dokument Komise umožňuje Evropské radě na konci každého roku stanovit hlavní strategické směry rozšíření. Balíček týkající se rozšíření bude zahrnovat také sledování Chorvatska před jeho přistoupením.

Životní prostředí

Cíle acquis v oblasti odpadů

Legislativní

Navrhnout revizi cílů acquis v oblasti odpadů (rámcové směrnice o odpadech a směrnic o tocích odpadu) s cílem zajistit, aby EU účinněji využívala zdroje.

Cíle pro využití odpadu stanovené ve směrnici o skládkách

Legislativní

Upravit stávající cíle pro využití odpadu a navrhnout nové cíle pro využití odpadu pro ostatní toky odpadu s cílem ukončit ukládání na skládky v roce 2050.

Odpovědnost za životní prostředí

Legislativní/nelegislativní

Posoudit provádění směrnice o odpovědnosti za životní prostředí a v případě potřeby ji upravit.

Strategie pro biologickou rozmanitost

Nelegislativní

Následná opatření budou zahrnovat přezkum Strategie pro biologickou rozmanitost pro rok 2020 v polovině období.

Spravedlnost, základní práva a občanství

Zelená kniha o mezinárodním právu soukromém

Nelegislativní

Zelená kniha o příslušnosti, rozhodném právu a otázkách uznávání týkajících se registrace a pohybu společností, sdružení a jiných právnických osob, včetně právních aspektů týkajících se společností, sdružení a jiných právnických osob.

Zlepšení soudržnosti stávajících unijních předpisů v oblasti občanského práva procesního

Legislativní

Pro zajištění soudržnosti evropských občanských soudních řízení a stanovení společných minimálních procedurálních standardů pro občanské soudní řízení.

Daně a celní unie

Stanovení konečného systému zdanění obchodu uvnitř EU

Legislativní

Návrh vymezí pro obchod uvnitř EU nový konečný systém DPH založený na zdanění v místě určení a nahradí současné režimy přechodného charakteru. Návrh je spojen s reformou evropského systému DPH, jež má vést k účinnějšímu a stabilnějšímu daňovému systému na jednotném trhu.

Doprava

Inteligentní prodej jízdenek, multimodální jízdní řády, informace, rezervační systémy on-line

Legislativní/nelegislativní

Tento legislativní návrh mohou tvořit pravidla týkající se přístupu k informacím, výměny údajů a odpovědnosti.

Snižování množství oxidů dusíku (NOx) v letectví

Legislativní/nelegislativní

Komise se bude zabývat otázkou emisí oxidu dusíku z letectví až po důkladném vědeckém rozboru.

Příloha II: Iniciativy pro zjednodušení a snížení administrativní zátěže

Č.

Název

Druh iniciativy

Aspekty iniciativy, týkající se zjednodušení a snížení administrativní zátěže

Zúčastněné strany, které budou mít prospěch ze zjednodušení či snížení administrativní zátěže

Datum přijetí

Zemědělství

1.

Prováděcí pravidla pro platby SZP, na které se vztahuje podmíněnost

Legislativní

Podle současných předpisů, nařízení (ES) č. 1122/2009 a č. 65/2011, mohou členské státy rozhodnout o neuplatnění sankcí v rámci podmíněnosti, je-li nedodržení pravidel považováno za malé či kde sankce za nedodržení podmínek nepřevyšuje 100 EUR. V obou případech musí správní orgán ve 100 % případů následně zkontrolovat, zda bylo nedodržení podmínek napraveno. Přizpůsobení Lisabonské smlouvě a zjednodušení tím, že přestane platit povinnost provádět následné kontroly v případě méně závažných porušení práva a že se míra následných kontrol snižuje na základě analýzy rizik na 20 % v případě zemědělských hospodářství, kde sankce v rámci podmíněnosti nepřesahuje 100 EUR.

Orgány členských států a zemědělci

2012

Digitální agenda

2.

Panevropský rámec pro elektronickou identifikaci, ověřování a podpis

Legislativní

Zvýšení využitelnosti elektronických podpisů a zajištění možnosti skutečné přeshraniční interoperability pomocí vzájemného uznávání a přijímání elektronických průkazů totožnosti. Používání elektronického podpisu by se mělo stát stejně snadným jako vlastnoruční podpis, aby se usnadnily lepší elektronické transakce mezi občany, podniky a správními orgány. Vzájemné uznávání a přijímání vnitrostátních elektronických průkazů totožnosti po celé EU by umožnilo všem občanům a podnikům využívat svůj vnitrostátní elektronický průkaz totožnosti ve všech členských státech, a tím získat přístup k online službám vnitrostátní veřejné správy a veřejných orgánů a značným způsobem urychlit postupy.

Podniky, občané a orgány veřejné správy

2012

Zaměstnanost, sociální věci a začlenění

3.

Doplnění statutu evropské společnosti s ohledem na zapojení zaměstnanců

Legislativní

Zjištění možných zlepšení směrnice Rady 2001/86/ES ze dne 8. října 2001, a tím zjednodušení úpravy zapojení zaměstnanců v SE (Societas Europaea). Podle výsledků konzultace sociálních partnerů zjednoduší případné změny mj. zapojení zaměstnanců v případě změn po zápisu SE, vztahy mezi vnitrostátní a nadnárodní úrovni zapojení a účast na úrovni skupin.

Podniky a pracovníci

2013

4.

Doplnění statutu evropské družstevní společnosti s ohledem na zapojení zaměstnanců

Legislativní

Zjištění možností pro zjednodušení směrnice Rady 2003/72/ES. Podle výsledků konzultace evropských sociálních partnerů budou případné změny zahrnovat mj. zachování standardních pravidel z doby, kdy evropská družstevní společnost (SCE) byla založena, zlepšení mechanismu přizpůsobení zapojení zaměstnanců v případě změn v SCE, stanovení minimální hranice počtu zaměstnanců v každém členském státě pro právo na účast ve zvláštním vyjednávacím výboru nebo pro zkrácení jednání a lepší propojení mezi evropskou a vnitrostátní úrovní zapojení zaměstnanců.

Podniky a pracovníci

2013

Energetika

5.

Ohlašování přepravy jaderného zboží uvnitř Společenství

Legislativní

Zajištění toho, aby evropské odvětví energetiky mohlo plně těžit z jednotného trhu. Současný systém předběžného povolení pro přepravu jaderného zboží, které není považováno za citlivé, uvnitř Společenství, je nepřiměřeným prostředkem pro sběr informací nezbytných pro splnění závazků členských států vůči IAEA podle Dodatkového protokolu. Některé z případných možností by nahradily schvalovací postup ohlašovacím postupem. Zvolený přístup by měl snížit administrativní zátěž pro orgány členských států a podniky.

Orgány členských států a podniky

2012

Evropská statistika

6.

Čtvrtletní nefinanční účty vládních institucí

Legislativní

Snížení zátěže pro orgány členských států spočívající v podávání zpráv, neboť na rozdíl od nynějška se budou čtvrtletní nefinanční účty (nařízení č. 1221/2002) vládních institucí shromažďovat v jedné tabulce, namísto dvou různých oznamovacích tabulek.

Orgány členských států

2012

7.

Statistická zjišťování o struktuře zemědělských podniků (po roce 2013)

Legislativní

Snížení zátěže uvalené na respondenty nařízením č. 1166/2008 pomocí: a) konstrukce zjišťování; b) možnosti využít stávající vhodné zdroje a registry zemědělských podniků.

Zemědělci a orgány členských států

2012

Zdraví a ochrana spotřebitele

8.

Úřední kontroly potravního řetězce

Legislativní

Cílem návrhu na přezkum nařízení č. 882/2004 je zjednodušit a zefektivnit stávající právní rámec tak, aby se zvýšila efektivita úředních kontrol prováděných členskými státy v celém potravinovém řetězci a zároveň minimalizovala zátěž pro provozovatele. Efektivnější využívání zdrojů při kontrolách pomůže předejít krizi a zároveň sníží náklady pro hospodářské subjekty a zajistí jim stejné podmínky. To se týká rovněž směrnic 96/23/ES, 97/78/ES a 91/496/EHS.

Orgány členských států, provozovatelé a vyvážející třetí země

2012

9.

Uvádění osiva a sadby na trh za účelem podpoření inovací v oblasti sadby

Legislativní

Tato iniciativa by měla podpořit inovace, snaží se snížit celkovou administrativní zátěž a zavést do regulačního rámce flexibilitu s ohledem na globalizaci, specializaci a rozvoj nových způsobů využívání zemědělských komodit spolu se změnami v očekáváních společnosti ohledně vzájemného působení zemědělství a přirozeného životního prostředí. Iniciativa zmodernizuje a zjednoduší právní úpravu tím, že nahradí 12 směrnic o osivu a sadbě jediným předpisem.

Pěstitelé odrůd, dodavatelé osiva a sadby, zemědělci a jiní uživatelé osiva a sadby, zpracovatelé zemědělských surovin, koneční spotřebitelé, orgány členských států a Odrůdový úřad Společenství

2012

10.

Klinická hodnocení na podporu klinického výzkumu a inovací ve farmaceutickém odvětví

Legislativní

Cílem návrhu na přezkum směrnice o provádění klinických hodnocení (2001/20/ES) je rozšířit znalosti a inovace v klinickém výzkumu. Otázky, kterými se bude pravděpodobně zabývat: omezení administrativních prodlev, překonání rozdílných rozhodnutí v rámci EU a zjednodušení postupů podávání zpráv.

Podniky (výrobci) a orgány členských států

2012

11.

Balíček obsahující:

1) Veterinární farmaceutické předpisy

Legislativní

Zlepšení dostupnosti léků na trhu, zejména pro léčbu nemocí méně významných živočišných druhů či nemocí, které se vyskytují vzácně. Snížení zátěže podniků zjednodušením povolovacích postupů pro veterinární léčiva při současném ohledu na veřejné zdraví, zdraví zvířat a na životní prostředí.

Zemědělci, výrobci veterinárních léčivých přípravků, distributoři, orgány členských států

2012

12.

2) Předpisy o medikovaných krmivech

Legislativní

Přezkum právních předpisů o medikovaných krmivech (90/167/EHS) má upřesnit rozsah působnosti předpisů o medikovaných krmivech s ohledem na další předpisy týkající se krmiv a na právní předpisy týkající se veterinárních léčivých přípravků, zabývat se vztahem mezi podáváním léčiv a podáváním medikovaných krmiv a zabývat se odlišnými metodami podávání veterinárních léčiv s ohledem na náklady, bezpečnost a účinnost. Tato iniciativa má vytvořit rovné podmínky v EU, které zajistí bezpečné a účinné používání medikovaných krmiv.

Zemědělci, výrobci medikovaných krmiv, distributoři, orgány členských států

2012

13.

Složené výrobky a kontroly masa (balíček předpisů o hygieně)

Legislativní

Složené výrobky

Uvedení stávajících veterinárních předpisů pro dovoz složených výrobků do souladu s pravidly v oblasti veřejného zdraví a zlepšení hospodářské soutěže mezi třetími zeměmi a členskými státy. Zavedení jednotného certifikátu pro osvědčení o zdravotní nezávadnosti, pro veterinární osvědčení a pro všechny druhy potravin živočišného původu (zjednodušení administrativní zátěže).

Kontrola masa

Přezkum kontroly masa za účelem přizpůsobení epidemiologickým trendům některých zoonóz. Měla by se tak lépe pokrýt nově vznikající rizika, přičemž pozornost věnovanou omezeným rizikům je možné snížit přístupem, který je více soustředěn na rizika, a tím zjednodušit postup a omezit administrativní zátěž. Tato iniciativa se bude vypracovávat po konzultaci s hlavními obchodními partnery v třetích zemích s cílem usnadnit vývoz.

Provozovatelé podniků, obchodníci na vnitřním trhu, dovozci, spotřebitelé, orgány členských států, Komise

2012

Vnitřní věci

14.

Pravidla EU pro přistěhovalectví

směrnice 2009/50/ES, směrnice 2005/71/ES, směrnice 2004/114/ES, směrnice 2003/19/ES a směrnice 2003/86/ES

Legislativní

Konsolidace všech právních předpisů v oblasti přistěhovalectví, počínaje 5 platnými směrnicemi o legální migraci. Zlepšení soudržnosti mezi nástroji, zvýšení transparentnosti a určení nedostatků. Bude brán zřetel i na výsledky připravovaných zpráv o používání směrnic.

Orgány členských států, občané třetích států, kteří se přistěhovali do EU, a ti, kteří to zvažují, zaměstnavatelé, výzkumné instituce

2013

15.

Revize Schengenského hraničního kodexu (81/2009)

Legislativní

Sloučení několika změn do jednoho právního textu, včetně změny týkající se používání vízového informačního systému a změn z roku 2011.

Orgány členských států

2013

Průmysl a podnikání

16.

Osobní ochranné prostředky

Legislativní

Přezkum směrnice 89/686/ES a její uvedení do souladu s novým právním rámcem pro uvádění výrobků na trh. Vyjasnění oblasti působnosti směrnice pro usnadnění jejího provádění výrobci, orgány dohledu nad trhem a oznámenými subjekty. Zjednodušení zdravotních a bezpečnostních požadavků a postupů posuzování shody.

Podniky (výrobci)

2012

17.

Lanové dráhy pro přepravu osob

Legislativní

Přezkum směrnice 2000/9/ES a její uvedení do souladu s novým právním rámcem pro uvádění výrobků na trh. Zjednodušení znění směrnice a ujasnění hlavních pojmů, definicí a oblasti působnosti za účelem posílení soudržnosti textu a zjednodušení jeho používání výrobci, vnitrostátními orgány a všemi zúčastněnými osobami.

Podniky (výrobci)

2012

18.

Hnojiva

Legislativní

Zjednodušení postupů pro připuštění hnojiv na trh, včetně nových druhů hnojiv, pěstebních substrátů a pomocných půdních látek, a odstranění administrativní zátěže pro společnosti a orgány zrušením nařízení (ES) č. 2003/2003. To usnadní i obchod s třetími zeměmi.

Podniky (výrobci)

2012

19.

Motory určené pro nesilniční pojízdné stroje

Nelegislativní

Od 1. ledna 2014 bude nový standard emisí výfukových plynů etapy IV závazný pro motory používané v nesilničních strojích; rok předtím bude možné udělit schválení typu jen pro motory splňující požadavky etapy IV. Prostřednictvím této iniciativy budou do směrnice 97/68/ES zavedeny nové specifikace pro testování těchto motorů.

Orgány členských států (technické služby) a podniky (výrobci)

2012

Vnitřní trh a služby

20.

Statut evropské společnosti (SE)

Legislativní

Zjednodušení nařízení č. 2001/2157/ES o statutu evropské společnosti (SE) v širším kontextu případného legislativního přezkumu.

Omezení informační povinnosti v souvislosti s předkládáním zpráv, zveřejňováním informací, používáním nezávislých odborníků a požadavky na zasedání.

Společnosti v EU, které hodlají založit SE, a společnosti, které mají právní formu SE

2013

Spravedlnost, základní práva a občanství

21.

Volby do Evropského parlamentu

Legislativní

Snížení administrativní zátěže (směrnice 93/109/ES) kladené na občany a na vnitrostátní orgány ve volebním procesu a zvýšení účinnosti současného mechanismu prosazování zákazu hlasování ve dvou členských státech v rámci stejných voleb do Evropského parlamentu.

Občané a orgány členských států

2012

22.

Souborné služby pro cesty, pobyty a zájezdy

Legislativní

Přezkum směrnice Rady 90/314/EHS za účelem modernizace stávajících pravidel na ochranu spotřebitelů, kteří si kupují souborné služby pro cesty, zejména přes internet, a usnadnění nákupu souborných služeb pro cesty z jiného členského státu.

Použití plného režimu na malé cestovní kanceláře a mikrokanceláře, které organizují souborné služby v jediném členském státě, lze zjednodušit a zmírnit.

Občané a spotřebitelé

2012

23.

Doručování soudních a mimosoudních písemností ve věcech občanských a obchodních v členských státech

Legislativní

Přezkum nařízení (ES) č. 1393/2007 o doručování písemností ve věcech občanských a obchodních se zaměřením na efektivitu odesílajících a přijímajících subjektů a na praktické uplatňování výkonu požadavku na doručení. Případné stanovení společných minimálních standardů.

Zjednodušení zavedením elektronického způsobu doručování (rychlejší postup, méně papírování) a jednotného způsobu doručování pro různé listiny.

Občané a orgány členských států

2013

24.

Zlepšení soudržnosti stávajících unijních předpisů v oblasti občanského práva procesního

Legislativní

Pro zajištění soudržnosti evropských občanských soudních řízení a stanovení společných minimálních procedurálních standardů pro občanské soudní řízení.

Občané a orgány členských států

2014

Námořní záležitosti a rybolov

25.

Dlouhodobé plány pro určité populace ryb a lov těchto populací (plány zaměřené na více druhů)

Legislativní

Snížení počtu právních textů pro plány zaměřené na více druhů. Zjednodušení a zlepšení srozumitelnosti pro rybáře. Usnadnění kontroly a prosazování plánů správními orgány.

Rybáři a orgány členských států

2013

26.

Zachování rybolovných zdrojů pomocí technických opatření na ochranu mořských organismů

Legislativní

Zjednodušení dosažené odstraněním prvků současného režimu technických opatření, která jsou nepotřebná či nevynutitelná, a zavedení cíleného přístupu do prvků nového rámce, v němž bude důkazní břemeno spočívat na zúčastněných osobách.

Rybářský průmysl (rybáři), vnitrostátní orgány, kontrolní úřady a vědecké výzkumné instituce

2013

Doprava

27.

Revize bezpečnosti osobních lodí

Legislativní

Zlepšení bezpečnosti a vyloučení narušení hospodářské soutěže u některých druhů osobních lodí používaných při mezinárodních/vnitrostátních plavbách. Zjednodušení a upřesnění současného právního rámce odstraněním přebytečných ustanovení, která v současné době platí pro malé lodě a malé dopravní společnosti.

Všichni aktéři v řetězci námořní dopravy: plavidla, posádky, námořní společnosti, nákladní dopravci, komunity v přístavech, celá řada orgánů členských států (regulátoři, obrana, pátrací a záchranné služby, ekologické služby atd.), mořské prostředí obecně, občané. Komise a agentury EU

2012

28.

Jednotné evropské nebe

Legislativní

Vyřešení současných problémů se vzájemným překrýváním dvou regulačních rámců Jednotného evropského nebe (SES) (nařízení (ES) č. 549-552/2004) s poněkud odlišnými zásadami, které jsou v nich obsažené, a vytvoření Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) (nařízení (ES) č. 216/2008). V rámci balíčku předpisů o SES2 z roku 2009 nebyl proveden dostatečný přezkum předchozích nařízení SES, což vedlo k nejasnosti regulačního přístupu, pokud jde o technické záležitosti.

Všichni aktéři v odvětví letectví

2014

Návrh přílohy III: Seznam projednávaných návrhů, které byly staženy 2

Č.

KOM/SEK/interinstitucionální číslo

Název

Odůvodnění stažení

Odkaz na návrh Komise v Úř. věst.

Rozšíření a politika sousedství

29.

KOM(2007) 0743-část 1 2007/0255/APP 2007/0255 (AVC)

Návrh rozhodnutí Rady o podepsání Dohody o stabilizaci a přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Republikou Srbsko na straně druhé

Technické stažení. K podepsání dohody došlo dne 29. dubna 2008. Tento návrh byl předložen společně s návrhem KOM(2007) 0743-2 o uzavření Dohody o stabilizaci a přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Republikou Srbsko na straně druhé, jež zůstává v platnosti, neboť postup ratifikace členskými státy stále probíhá.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 55, 28.2.2008, s. 5

Životní prostředí

30.

KOM(2004) 532 2004/0183/COD

Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady, kterou se pro určité druhy živočichů zavádějí normy humánního lovu do pastí

Zamítnut Evropským parlamentem. Komise zváží jiné možnosti.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 13, 19.1.2005, s. 6

Vnitřní věci

31.

KOM(2009) 90 2009/0025/COD

Návrh nařízení Rady, kterým se mění Úmluva k provedení Schengenské dohody, pokud jde o dlouhodobá víza a záznamy v Schengenském informačním systému

Technické stažení. V souvislosti se změnou právního základu a postupu v prosinci 2009 byl začleněn do postupu KOM(2009) 91. Nový návrh byl přijat jako nařízení (EU) č. 265/2010 ze dne 25. března 2010, kterým se mění Úmluva k provedení Schengenské dohody a nařízení (ES) č. 562/2006, pokud jde o pohyb osob s dlouhodobým vízem.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 76, 25.3.2010, s. 20

32.

KOM(2009) 554

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o minimálních normách pro řízení v členských státech o přiznávání a odnímání mezinárodní ochrany (přepracování)

Zastaralé. Nahrazeno přepracovaným návrhem KOM(2011) 319.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 26, 28.1.2011, s. 16

33.

KOM(2009) 618

Návrh rozhodnutí Rady, kterým se stanovuje postoj, jenž má být přijat jménem Společenství a jenž se týká nástroje pro přezkum provádění Úmluvy Organizace spojených národů proti korupci, který má být přijat na 3. zasedání konference smluvních států Úmluvy Organizace spojených národů proti korupci (Dohá, Katar, 9.– 13. listopadu 2009)

Zastaralé. Na svém třetím zasedání, které se konalo v Dohá od 9. do 13. listopadu 2009, přijala konference členských států Úmluvy Organizace spojených národů proti korupci usnesení 3/1 s názvem „Mechanismus přezkumu“.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 26, 28.1.2011, s. 14

34.

KOM(2008) 676

Návrh rozhodnutí Rady o výstražné informační síti kritické infrastruktury (CIWIN)

Systém CIWIN byl nyní definován jako nepovinný systém, který nebude zpracovávat osobní údaje ani utajované informace. Za těchto podmínek není nutný právní základ pro provozování systému, a proto byl návrh stažen.

Vnitřní trh a služby

35.

KOM(2000) 412 v konečném znění - 2000/0177/CNS

Návrh nařízení Rady o patentu Společenství

Nahrazen novějšími návrhy: KOM(2011) 215 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany, a KOM(2011) 216 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany (příslušná ujednání o překladu).

Úř. věst. C 337E, 28.11.2000, s. 278–290

36.

KOM(2003) 827 2003/0326/CNS

Návrh rozhodnutí Rady, kterým se na Soudní dvůr přenáší pravomoc ve věcech týkajících se patentu Společenství

Nahrazen novějšími návrhy – KOM(2011) 215 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany, a KOM(2011) 216 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany (příslušná ujednání o překladu).

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 96, 21.4.2004, s. 36

37.

KOM(2003) 828 2003/0324/COD

Návrh rozhodnutí Rady, kterým se zřizuje Soud pro patent Společenství a který se týká opravných prostředků u Soudu prvního stupně

Nahrazen novějšími návrhy – KOM(2011) 215 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany, a KOM(2011) 216 návrh nařízení, kterým se zavádí posílená spolupráce v oblasti vytvoření jednotné patentové ochrany (příslušná ujednání o překladu).

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 96, 21.4.2004 s. 36

38.

KOM(2008) 194 2008/0083/COD

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice Rady 68/151/EHS a 89/666/EHS, pokud jde o závazky některých forem společností v oblasti zveřejňování a překladů

Nebylo dosaženo dohody o návrhu a nelze rozumně očekávat, že u tohoto návrhu bude dosaženo kvalifikované většiny.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 76, 25.3.2010, s. 1

Právní otázky

39.

KOM(2007) 587 2007/0206/CNS

Návrh směrnice Rady o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků (kodifikované znění)

Nahrazen pozměněným návrhem KOM(2010) 641, na základě něhož byla přijata směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 4, 9.1.2009, s. 9

40.

KOM(2008) 691 2008/0206/CNS

Návrh směrnice Rady o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států (kodifikované znění)

Nahrazen přepracovaným návrhem KOM(2010) 784.

41.

KOM(2009) 323 2009/0083/CNS

Návrh nařízení Rady (ES) o zavedení eura

Právní základ byl zrušen Lisabonskou smlouvou; kodifikované znění předpisu proto nelze přijmout.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 296, 30.10.2010, s. 11

42.

KOM(2009) 530 2009/0149/COD

Návrh nařízení Evropského Parlamentu a Rady o statistickém vykazování silniční přepravy zboží (kodifikované znění)

Nahrazen přepracovaným návrhem KOM(2010) 505.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 26, 28.1.2011, s. 13

Námořní záležitosti a rybolov

43.

KOM(2009) 120

2009/0038/CNS

Návrh nařízení Rady o uzavření Dohody mezi Evropským společenstvím a Guinejskou republikou o partnerství v odvětví rybolovu

V souvislosti s násilným potlačením občanských protestů vládou Guineje ze dne 28. září 2009 přijala Rada rozhodnutí o ukončení prozatímního uplatňování protokolu a o odstoupení od svého záměru uzavřít Dohodu. Návrh na uzavření Dohody musel být proto stažen.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 296, 30.10.2010, s. 2

Regionální politika

44.

KOM(2005) 108 v konečném znění

2005/0033/COD

Návrh nařízení Evropského Parlamentu a Rady o zřízení Fondu solidarity Evropské unie

Návrh je od roku 2006 blokován v Radě a členské státy i nadále uplatňují výhrady ohledně většiny hlavních změn, které se týkají zásad a fungování Fondu solidarity, a v budoucnu nelze v tomto směru čekat žádný pokrok. Komise oznámila svůj záměr tento návrh stáhnout a prozkoumat jiné možnosti v rámci sdělení ze dne 6. října 2011 o budoucnosti Fondu solidarity Evropské unie (KOM(2011) 613, bod 6).

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 49, 28.2.2006 s. 38

Daně a celní unie

45.

KOM(2007) 52 v konečném znění

2007/0023/CNS

Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2003/96/ES, pokud jde o úpravu zvláštního režimu zdanění plynového oleje používaného jako pohonná hmota k obchodním účelům a o koordinaci zdanění bezolovnatého benzinu a plynového oleje používaného jako pohonná hmota

Přijetím návrhu o zdanění energie KOM(2011) 169 se návrh stal nadbytečným.

Odkaz na schválení EK: Úř. věst. C 181, 3.8.2007, s. 5

(1) Plány pro jednotlivé iniciativy jsou uvedeny na stránce: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/roadmaps_2012_en.htm.
(2) Stažení nabudou účinnosti dnem zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.