52010DC0559

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉ RADĚ Stanovisko Komise podle čl. 355 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie k návrhu francouzské vlády na změnu statusu ostrova Svatý Bartoloměj vůči Evropské unii /* KOM/2010/0559 konecném znení */


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 18.10.2010

KOM(2010) 559 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉ RADĚ

Stanovisko Komise podle čl. 355 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie k návrhu francouzské vlády na změnu statusu ostrova Svatý Bartoloměj vůči Evropské unii

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉ RADĚ

Stanovisko Komise podle čl. 355 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské uniek návrhu francouzské vlády na změnu statusu ostrova Svatý Bartoloměj vůči Evropské unii

Francouzská republika předložila Evropské radě návrh na změnu statusu ostrova Svatý Bartoloměj vůči Evropské unii v souladu s čl. 355 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie. Na toto území se v současnosti společně vztahují ustanovení čl. 355 odst. 1 a článku 349 Smlouvy o fungování Evropské unie. Francouzská republika mu navrhuje udělit od 1. ledna 2012 status zámořské země a území, na který se společně vztahují ustanovení čl. 355 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie a čtvrtá část uvedené smlouvy.

Ustanovení čl. 355 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že: „Evropská rada může z podnětu dotyčného členského státu přijmout rozhodnutí, kterým se vůči Unii mění status dánské, francouzské nebo nizozemské země nebo území uvedených v odstavcích 1 a 2. Evropská rada rozhoduje jednomyslně po konzultaci s Komisí.“

V souladu s uvedeným ustanovením konzultovala Rada [ doplnit datum ] Komisi v souvislosti s uvedeným návrhem.

Komise přezkoumala francouzský návrh výlučně z hlediska jeho důsledků vzhledem k ustanovením článku 355 Smlouvy o fungování Evropské unie. S ohledem na tato ustanovení se nebude, počínaje datem vstupu změny statusu v platnost, uplatňovat na území ostrova Svatý Bartoloměj právo Unie s výjimkou čtvrté části Smlouvy o fungování Evropské unie.

S ohledem na uvedený přezkum je Komise toho názoru, že je nezbytné se v tomto stanovisku vyslovit ke dvěma otázkám, totiž k otázkám měny a daní.

Měnový režim

Z dokumentů předložených Francií Evropské radě vyplývá, že si Francie přeje, aby na ostrově Svatý Bartoloměj bylo nadále používáno euro. Mezi Francií a Evropskou unií bude muset být uzavřena měnová dohoda za tímto účelem stejně jako za účelem zajištění aplikace práva Společenství v oblastech nezbytných pro řádné fungování hospodářské a měnové unie (zejména pokud jde o legislativu měnovou, finanční a legislativu týkající se boje proti praní peněz a jejich padělání) po vzoru existujících nebo projednávaných dohod.

Ve vysvětlujícím dokumentu připojeném k návrhu Francie výslovně potvrzuje, že „ přijme závazky, které jsou považovány za nezbytné pro to, aby na ostrově Svatý Bartoloměj bylo možné uplatňovat pravidla týkající se boje proti padělání peněz, boje proti nezákonnému oběhu kapitálu a praní peněz, jakož i pravidla týkající se správní spolupráce “.

Komise bere tento závazek na vědomí a ve vhodnou dobu doporučí Radě zahájení rozhovorů o uzavření měnové dohody mezi Evropskou unií a Francií podle čl. 219 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie. Toto doporučení bude zejména zahrnovat návrh směrnic Komise nezbytných pro jednání o tomto tématu. V souladu s platnými zvyklostmi ve věci přípravy měnových dohod by se měla rozhovorů účastnit i Evropská centrální banka.

Daňový systém

S cílem zajistit správné fungování vnitřního trhu Unie uplatňuje evropskou politikou řádné správy v daňové oblasti, zpracovanou ve sdělení Komise KOM(2009) 201. Tato politika zahrnuje opatření, která mají zabránit, mimo jiné, přeshraničním podvodům a daňovým únikům. Obsahuje rovněž kodex chování při zdaňování podniků, jehož cílem je bránit škodlivé daňové soutěži[1].

Pokud jde o spolupráci v daňové oblasti, přijala Unie dále směrnici 77/799/EHS o vzájemné pomoci mezi příslušnými orgány členských států v oblasti přímých daní a daní z pojistného[2] a směrnici 2003/48/ES o zdanění příjmů z úspor v podobě úrokových plateb[3].

Komise je toho názoru, že po změně statusu ostrova Svatý Bartoloměj musí podmínky v dohodách zaručit, aby pravidla uvedená v obou výše zmíněných směrnicích týkající se pomoci a spolupráce v daňové oblasti a v oblasti daní z pojistného byla na uvedeném území používána i v budoucnosti.

Ve vysvětlujícím dokumentu připojeném k návrhu Francie výslovně potvrzuje, že „přijme závazky, které jsou považovány za nezbytné pro to, aby na ostrově Svatý Bartoloměj bylo možné uplatňovat pravidla týkající se daňové transparentnosti.“

Komise bere tento závazek na vědomí a ve vhodnou dobu doporučí Radě zahájení rozhovorů o uzavření odpovídajících dohod podle článku 218 Smlouvy o fungování Evropské unie. Toto doporučení bude zejména zahrnovat návrh směrnic nezbytných pro jednání o tomto tématu.

Pokud jde o škodlivou daňovou soutěž, Komise připomíná závazek přijatý Francií společně se všemi ostatními členskými státy v rámci výše zmíněného kodexu chování při zdaňování podniků. V tomto dokumentu se členské státy zavázaly podporovat přijímání zásad, jejichž cílem je zrušit škodlivá opatření v daňové oblasti na územích, na které se nevztahuje Smlouva. Komise vychází ze zásady, že uvedený závazek, který se týká takových území, se bude rovněž vztahovat na ostrov Svatý Bartoloměj ode dne, kdy změna statusu ostrova vstoupí v platnost.

Ostatní oblasti

Komise pro úplnost uvádí, že změna statusu si rovněž vyžádá technické úpravy v různých oblastech sekundárního práva, zejména pokud jde o režim přidružení zámořských zemí a území k Evropské unii, regionální politiku, politiku zaměstnanosti, zemědělskou politiku, námořní politiku a celní unii. Uvedené úpravy by měly být provedeny takovým způsobem, který zohlední časový harmonogram změny statusu ostrova (změna statusu od 1. ledna 2012).

Závěr

Pokud jde o právo Unie, změna statusu ostrova Svatý Bartoloměj vesměs nezpůsobí žádné zvláštní obtíže. Nicméně je nezbytné provést určité technické úpravy sekundárního práva. Komise rovněž považuje za důležité, zejména z hlediska ochrany zájmů Unie po změně statusu, aby mezi Francií a Evropskou unií byly uzavřeny dohody, jejichž předmětem bude:

– zachování eura a legislativa týkající se správného fungování hospodářské a měnové unie,

– řádná správa v daňové oblasti, přesněji vzájemná spolupráce v daňové oblasti a v oblasti daní z pojistného.

[1] Usnesení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě ze dne 1. prosince 1997 o kodexu chování při zdaňování podniků, Úř. věst. C 2, 6.1.1998, s. 2.

[2] Úř. věst. L 336, 27.12.1977, s. 15.

[3] Úř. věst. L 157, 26.6.2003, s. 38.